Loading

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Laringit nebulizer ile inhalasyon. müstahzarlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Metropolün sakinleri için Nebulizatör vazgeçilmez bir ev aleti oldu. Mukoza zarını nemlendirir, ilacı, ağız ve ağız boşluğunun en uzak köşelerine ve hatta akciğerlere ve bronşlara bile hızlı bir şekilde ulaştırır. Özellikle çocuk sahibi ailelerde bulunan nebulizörler kök salmıştı.

Fotoğrafta, bir nebulizer kullanımı

Ve bu gerçeğin de mantıklı açıklamaları vardır. İlk olarak, çocuklar genellikle yetişkinlerden daha sık solunum yolu hastalıklarından muzdariptir. İkincisi, çocuklar tozları ve hapları yutamazlar - havadaki damlacıkların solunması daha kolaydır. Üçüncüsü, nebulizatör, çocuklara göre istatistiklere göre yetişkinlerden 3 kat daha olası olan zorlu bir hastalık - larenjitin tedavisi için ideal bir araçtır!

Bir nebülizör ile teneffüs edilmesi, larenjit tedavisinin diğer bileşenleriyle birlikte, belirgin bir iyileştirici etkiye sahiptir. Kendinize zarar vermemek için, herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bir doktora danıştığınızdan emin olun.

Bir doktor tavsiyesi üzerine bir nebülizatör kullanımı

Bir nebülizer larenjit ile neye yardımcı olabilir?

Larenjit her zaman solunduğunda reçete edilir. Sıcak buhar kullanıldığında, boğaz mukozasında bulunan bakteriler diğer bölgelere aktif olarak yayılabilir. pürülan plak soğuk bir inhalasyon ısıtma nebulizer yana ve normal yeterince (yoğun olan) nefes yapmak için ilaç alınması için, transfer, ancak sadece sulandırılmış değildir.

Soğuk inhalasyon, sıcaktan daha etkilidir

Hatırlayalım, nebulizatör, havadaki bir karışımın solunması için bir maske ve ilacın döküldüğü bir salin solüsyonunun mikro damlacıklarını veren bir cihazdır.

Parçacıkların küçük boyutu nedeniyle, hava ile taşınan kompozisyon burun geçişlerine kolayca nüfuz eder, larinksi ve hastanın solunum yollarının takip eden bölümlerini sular. "Nebulizatör" cihazı kullanarak Soğuk inhalasyon tedavisi çözüm çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit dahil solunum hastalıkları, mücadelenin ayrılmaz bir parçasıdır.

tencere ve benzeri solunması, nebulizatör aksine, yaş ve (larinks daralma) şiddetli hastalık komplikasyon 4 yaşından küçük çocuklarda provoke. Geçici bir rahatlama getirebilirler, ancak mukoza zarlarını ısıtmakla bağlantılı olarak şişlikler oluşabilir. Buhar viral ve kronik larenjit için endikedir ve daha sonra sadece bakteriyel enfeksiyon semptomlarının giderilmesinden sonradır. Larenjit alerjik ise Nebulizer neredeyse tek ev ilaçtır.

Genç bir çocuk larinks ve laryngitis stenozu sıklıkla hasta ve eğilimli ise, nebulizatör ambulans gelmeden önce nefes almada zorluk acil yardım sağlamak için izin verir. Bulutsulaştırıcılı dışlanan mukoza termal yanıklar kullanırken Ayrıca, (aslında, küçük çocuklar tedavisi söz konusu olduğunda).

Termal yanıklar tamamen hariç

Larenjit için zamanında ve uygun tedavi ile, yaklaşık bir hafta kurtulabilir. Evler, bol miktarda içecek ve nebulizatör tedavisinin tedavisine hızlı bir şekilde başlamak için idealdir. Yatarak tedavi, ilaçların inhalasyonu ve nebülizör yardımıyla larinksin fiziksel bir çözelti ile hidrasyonu da genel kurs ödevinin bir parçasıdır. Hasta larinjit nazal solunum problemleri (rinit, farenjit, soluk borusu, vs.), öksürme veya nefes darlığı gözlemlendi dışında çeşitli hastalık semptomlarının bir kombinasyonu ile özel olarak önemli soğuk (besparovoe) tedavisi.

Nebulizatör tedavisi solunum yolu hastalıklarının etkinliğini artırır

Çeşitli komplikasyon türleri ile larenjit ile nebülizatörde yardımcı olan çeşitli bileşimler dökün:

 • mukoza zarlarını nemlendir;
 • şişlik kaldırmak için;
 • Solunum yollarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur;
 • bronşları genişletmek;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • balgam akıntısını arttırır.

Farklı durumlar için nebulizer için hazırlıklar

Larenjitin özellikleri ve nebulizer ile tedavisi

Laryngitis üst ve orta solunum yolu iltihabı ile kendini gösterir ve ses cihazının lezyonlann eşlik oral patojenler ve virüsler gelişmesine bağlı bulunmaktadır. Hastalığın nedeni kötü alışkanlıklar, vokal akorların aktif kullanımı, soğuk, tozdur. Nebulizatör, bu nedenlerden bazılarını etkisiz hale getirir, ama elbette, hepsi değil.

Larenjit ile, buhar olmayan inhalasyonlar tek tedavi olarak doktor randevusu olabilir. Bu mümkündür, çünkü nebülizör yoluyla verilen ilaçlar hızlı bir şekilde ses telleri üzerinde olumlu bir etki bırakır. Zamanında tedavi, tam iyileşmeye yol açan önemli etkinlik gösterir.

Solunduğunda ilaçlar hızla vücuda girer ve harekete geçmeye başlar.

Larenjit ile nebülizör inhalasyonunun amaçları şöyledir:

 • larinks ödeminin acil olarak çıkarılması;
 • kuru öksürük ile mukoza zarının nemlendirilmesi;
 • Hastalığın kronik seyrinde şişmenin azaltılması;
 • larinks ve yutaklarda biriken mukusun viskozitesinde azalma;
 • mukolitik eylem;
 • bronko- ve laringospazm olasılığındaki azalma (bronkodilatasyonu destekleyen özel hormonal ilaçların kullanımı ile inhalasyon);
 • iltihaplanma derecesinde azalma;
 • larinks mukozasının mikrodolaşımının iyileştirilmesi;
 • antibakteriyel etki;
 • hasarlı mukoza zarlarının rejenerasyonunun hızlanması;
 • yerel eylemler: ağrı ortadan kaldırılması, tahrişin kaldırılması, ses kısıklığının azaltılması;
 • komplikasyonların ve diğer hastalıkların önlenmesi (bronşit, tracheitis, vb.).

Tedavinin buhar olmayan inhalasyonlarla gösterildiği hastalık formları: hipertrofik, akut, atrofik ve kronik catarrhal larenjit.

Larenjit ve diğer hastalıkların tedavisi için Nebulizatör

İnhalasyonların larenjit nebulizer ile ne yaptığı

Larenjit bugün yetişkinler ve çocuklar arasında en yaygın hastalıklar arasındadır. Şiddetli boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomları kolayca tanır. Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit atakları çeşitli yollarla tedavi edilebilir, daha sonra en etkili olanları nebülizör yardımıyla inhalasyon prosedürleridir.

Kullanımı kolay

Özel bir cihazınız varsa, nebulizatör gibi evde bu tür tedavi tedbirleri alabilirsiniz. Kullanması çok basittir ve ilacın püskürtülmesi sayesinde üst solunum yolunu ve trakeayı tedavi etmeyi başarıyor. Bir çocuğun maskesi cihazla birlikte verilmelidir.

Uyku sırasında bile küçük hastalara inhalasyon uygulayabilirsiniz. Larenjit ile tedaviden önce, inhalasyonlar talimatları dikkatlice okumalıdır. Yalnızca ilaç ve solüsyonların talimatlarında belirtilen nebülizöre kayıt olun, böylece larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu kendi kendine yok olur. Soluma yapmadan önce, hastalığın doğasını belirleyin. Alerjik larenjit belirtileri burada açıklanmaktadır.

Gebe kadınlarda rinitin nasıl tedavi edileceğini anlatır.

Prosedür nasıl yapılır?

Prosedür için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Enhalasyondan en az 60 dakika sonra inhalasyon yapın.
 2. Tedaviden önce ve sonra sigara içilmesi yasağı vardır.
 3. Terapötik prosedür sırasında, hasta otururken ve ses çıkarmadan poz almalıdır. Tedavi sırasında bazı insanlar derin nefes almaya başlar, bu da baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmanın oluşumuna katkıda bulunan hiperventilasyona neden olur. Prosedür sırasında rahatsızlık hissederseniz, inhalasyonu yarım saat kadar kesmeniz gerekir.
 4. Larenjit tedavisi için, yüz maskesi ile inhalasyon yapmak gereklidir, solunumunuzun pürüzsüz ve sakin olduğundan emin olun.
 5. Hormonal ilaçların kullanıldığı prosedürden sonra, ağzınızı kaynamış su ile durulayın.
 6. İnhalasyon için hazırlanan tıbbi çözüm, inhalasyondan hemen önce uygulanmalıdır. Bazı çözümlerin buzdolabında saklanmasına izin verilir, süre 1 günü geçmemelidir.
 7. Tedavi prosedüründen sonra, nebülizörün tüm öğelerini dikkatlice temizlemeye ve alkolle dezenfekte etmeye değer.

Video larenjit nebülizör ile inhalasyonları anlatıyor:

avantajları

Sunulan cihazı kullanarak inhalasyonun ana avantajları şunları içerir:

 1. Solunum yolunda, tıbbi madde, ilacın başka uygulama yöntemlerinin kullanılmasından 2 kat daha fazla miktarlarda çöker.
 2. Tıbbi çözüm, pozitif etkisini doğrudan etkilenen organ üzerinde uygular.
 3. Çocuklar için çok sorunlu olan enjeksiyonları, damlalıklara gerek yok.
 4. Bebekler için bile herhangi bir yaşta bir nebülizatör ile buhar inhalasyonları kullanın.
 5. Kesinlikle güvenli manipülasyon, bu yüzden larenjitin bir ev ortamında tedavi edilebilir.
 6. Operasyon kolaylığı.
 7. Prosedürün sistemik bir etkisi yoktur, kan akışı zararlı maddeleri emmez, karaciğerin performansını etkilemez.

Kullanılacak çözüm

Tıbbi inhalasyon yapmadan önce, bu amaçlar için kullanılması gereken çözümü anlamak gerekir. Nebulizatör sayesinde, ilacın sıcaklığını yükseltmeden ilaç bazlı bir aerosol oluşturmak mümkündür. Aerosolün belirli bir partikül boyutunda çalışabilen cihazlar vardır:

 1. Srednodispersny aerosol larenjit, zatürre tedavisi için kullanın. Parçacıkların büyüklüğü, solunum yollarının derinlerine yerleştikleri için 2-4 mikrondur.
 2. Kaba aerosol larenjit ve burun akıntısı için kullanılır. Parçacıkların büyüklüğü 5-20 mikrona ulaşır. Solunum yolunun uzak kısımlarında nüfuz etmezler, ancak üst yollara odaklanırlar.

Günümüzde, hazır preparatlar, larenjit ve hatta bronşit tedavisinde bile inhalasyon prosedürleri için hemen kullanılabilen büyük talep görmektedir. Evde kendinizi tedavi edebilir, ancak tüm noktaları doktorunuzla kabul ettikten sonra.

Lasolvan

Mevcut ajan, formülasyonunda bulunan Ambraxol hidroklorür nedeniyle en etkilidir. Kullanıldığında, balgamı sıvılaştırmak, viskoz hale getirmek ve hızlı bir şekilde bronştan çıkarmak mümkündür.

Lazolvan'ı akut veya kronik larenjit tedavisi için kullanmanız gerekiyorsa, 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için ilacın dozu 3 ml'dir. 2 ila 6 yaş arası çocuklar için - 2 ml'lik bir çözüm, 2 yaşın altındaki hastalar için - 1 ml.

Bir inhalasyon solüsyonu oluşturmak için, Lazolvanı belirtilen dozajda 1: 1 oranında bir salin solüsyonunda çözmek gereklidir. tedavi için 5 gün, ancak daha fazla değil. Ayrıca, bu tür antitussif ilaçların kullanımı ile inhalasyonu birleştirmeye de değer, Codeine, Libexin.

Maden suyu

İnhalasyon nebülizörünü yapmak için Borjomi, Narzan gibi maden sularını kullanabilirsiniz. Solunum mukozasını nemlendirmeye yardımcı olurlar. Tedavinin sonucu balgam sıvılaşması, mukozanın yumuşaması ve bronştan hızlı bir şekilde çıkarılmasıdır. Maden suyu ile inhalasyon kullanın hem yetişkinler hem de çocuklar olabilir. Bir prosedür için 4 ml karbonatsız sıvı alın ve günde 4 kez manipüle edin.

ATSTS Enjeksiyonu ve Fluimutsil

Balgamın kırılması durumunda böyle ilaçların kullanılması gereklidir. Viskozite ve hızlı çıkışlar vermek için, hastanın yaşına göre, inhalasyonların dozajda yapılması gereklidir:

 • 2-6 yaş - 1-2 ml günde 2 kez;
 • 6-12 yıl - 2 ml;
 • yetişkinler - 3 ml.

Çözünür ilaç 1: 1 oranında salin içinde olmalıdır. Terapatik kurs 10 gündür.

Hlorfillipt

Prosedürü bu ilaç ile gerçekleştirmek için% 1'lik çözelti ve tuzlu su çözeltisi kullanılmalıdır. Üreme için 1:10 oran kullanın. Chlorfillipt, eşsiz antiseptik özelliklere sahip bir okaliptüs özütüdür. Soluma prosedürleri için, 3 ml seyreltilmiş solüsyon ve günde 3 kez inhalasyon kullanılmalıdır.

Rotokan

Bu ilaç, anti-enflamatuar gruba aittir, bileşiminde bir papatya, hendek ve civanperçemi özütü vardır. Trakea iltihabı ile inhalasyonlar için kullanılmasına izin verilir. Bir terapötik prosedür yürütmek için, ilacı tuzlu su içinde 1:40 oranında seyreltmek gerekir. Prosedürü günde 3 kez uygulayın.

Tonzylgon H ve marigold özü

Tonzigon homeopatik ilaçları ifade eder, larenjit ile inhalasyon için kullanılmasına izin verilir. Kalendula ekstraktı, nebülizatöre eklenir, ancak tuzlu su çözeltisi ile 1:40 oranında seyreltilmesi şartıyla.

Flomax

Bu, inhalasyon prosedürlerini yürütmek için bugün aktif olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Çocuklarda larenjitle baş etme, minimal yan etkilere sahiptir, bronş tıkanıklığı ile boğulmaya karşı koruma sağlar.

BEROTEK

Bu ilaç astım ataklarında ve larenjitlerde pozitif bir etki ile karakterizedir. 4 saat arayla Berotek'in yardımıyla inhalasyon yapmak gereklidir.

Salbutam

Bu ilaç, ev kullanımı için veya bir cep inhaleri olarak bir çözüm olarak üretilebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda acil tedavi gibi boğulma atakları sırasında Salbutam kullanılması tavsiye edilir. Etkinliği ile, ilaç Berotek ile karşılaştırılamaz.

atrovent

Sunulan ilacın diğer ilaçlardan daha az etkili olmasına rağmen, en güvenli olduğu düşünülmektedir. Larenjit tedavisindeki en küçük çocuklarda bile anthrovent ile inhalasyon yapmak mümkündür. Maksimum etkiyi elde etmek bir saat içinde mümkündür ve 6 saat beklemez.

Larenjit ile en etkili tedavi bir nebülizatör yardımı ile solunur. Cihazın kullanımı çok basit olduğundan, prosedürleri kendiniz evde yapabilirsiniz. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Terapi için, çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit için halk ilaçları da kullanılır. Ayrıca, larenjit için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına bakın. Ayrıca, larenjit hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan olup olmadığını öğrenmek

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Kış sadece mutlu bir tatil için değil, aynı zamanda larenksin iltihaplanması olan larenjit ile komplike olabilen akut viral enfeksiyonların sayısındaki artışla da ünlüdür. Birçok insan bu hastalığa rastladı: ses kısıldı, öksürük ve nefes darlığı var. Ancak bu hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için inhalasyon nebulizer yardımcı olacaktır.

Nebulizatör çeşitleri

Nebulizatör (Latince dil bulutsusu - "sis") - sıvı bir ilaçtan tıbbi aerosol yapabilen bir araçtır. Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için nebulizatörlerin ortaya çıkmasından önce, buhar inhalasyonları yaygın olarak kullanılmıştır. Sanırım her birimiz çocukluğun buharda pişirilmiş patatesleri soluduğunu veya bir havlunun üzerine bir tıbbi çorbayla havlunun üzerine nasıl sarıldığını hatırlıyor. Bu tür inhalasyonlar, larenks daha düşük olduğu ve ilacın etkisini gösteremediği için farenjit (posterior faringeal duvarın iltihaplanması) ile koşulu kolaylaştırır, fakat larenjitle olmaz. Bu nedenle, nebulizatörler 3 çeşit olan buhar inhalerlerinin yerini almıştır:

 • kompresörü;
 • ultrason;
 • nebülizatörleri örgü.

kompresör inhalerler en geniş uygulamaya sahiptir, çünkü nebulizörler için kullanılan hemen hemen tüm ilaçları kullanmalarına izin verirler. Onların harekete geçme ilkesi, özel bir odadaki hava sıkıştırmasının bir sonucu olarak bir sıvı ilacı terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Temel eksiklikler, cihazın rahatsızlığı ve ayrıca iş yerindeki gürültünün yanı sıra çocukları korkutması ve bu hasta kategorisinde kullanılmasını zorlaştırmasıdır.

ultrason İnhaler uzman bölümlerde daha sık kullanılmaktadır. Eylem ilkeleri, sıvı ilacı, ultrasonun bir sonucu olarak terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Bu cihazın dezavantajı, ultrasonun etkisi altında, ilaçların bir kısmının (örneğin, antibiyotikler ve hormonlar) yok edilmesidir, bu da bunların inhalasyonlar için kullanılmasına izin vermez.

inhalatörteri Mesh Ultrasonik ve kompresör nebulizatörlerinin tüm avantajlarını birleştirir. Çalışma prensibi, ultrason nedeniyle özel bir zar filminin titreşimidir, ancak daha düşük bir frekanstır. Tüm ilaçları teneffüs etmenize izin verir, ancak ilacın ultrasonik nebülizatörlerde olduğu gibi tahribatı yoktur. İşte gürültüsüz, kompakt, ama aynı zamanda bir dezavantaj var - bu cihazların yüksek maliyeti.

Larenjit tedavisi her zaman karmaşıktır, ancak nebülizör tedavisi önde gelen bir yer alır. İlk sistemik dolaşıma mideden emilen bir şurup içmek için hastanın vücut için ilaç teslim mantıklı olup larenjitin semptomlar (ses kısıklığı, kuru bir öksürüğe yol), göre, kan damarları uygulama noktasına ulaşmak için, ve daha sonra başka, karaciğer tahrip. Ve karmaşık tedavi reçete zaman bir ilaç!

inhalasyon oldukça farklı bir etki: ilaç larenks doğrudan alır, sistemik dolaşım içine emilmesini değildir karaciğer tahrip değildir ve biyolojik yan etkileri minimum% 100'dür.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılabilecek preparatlar

 • Mukolvan,
 • N-asetil-sistein
 • ambroksol hidroklorür,
 • Lasolvan;

Sistemik olmayan glukokortikoidler (hormonlar):

 • Soda tamponu,
 • Borjomi'nin maden suları, "Luzhanskaya", "Polyana Kvasova", "
 • fizyolojik salin;

İnhalasyon için doğrudan kullanılan ve özel bulutsularda üretilen ilaçlara avantaj sağlaması gerektiğini belirtmek isterim. İlaç sadece 2-3 kez fizyolojik salin ile seyreltilmelidir. Kategorik olarak kaynamaya, damıtılmaya, daha az musluk suyuna izin verilmez. Soluma bir kaç preparasyon, aşağıdaki algoritmayı dikkat: Birinci inhale söktürücü (örneğin Mucosolvan®), 20 dakikalık bir aradan, ardından hastanın balgam öksürük başlar. Hasta boğazını etkili bir şekilde temizledikten sonra ya bir hormon (örn. Pulmicort) ya da bir antiseptik (örneğin Dioksidin) solunur. Tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ayrıca uygulama sıklığı ve tedavi süresi de belirtilir.

İnhalasyonlar için kullanılamayan preparatlar

Soluma için aşağıdaki ilaçlar kullanılmamalıdır:

 • uçucu yağlar - buhar inhalasyonları için en uygun kullanımı;
 • süspanse edilmiş parçacıklar içerdiğinden, bitkilerin ve fitojenlerin soğurma ve infüzyonları homojen değildir. Bu tür maddelerin dozu zordur, kendileri alerjendir, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, bu nedenle topikal olarak durulamada kullanmak daha iyidir.
 • Preparatlar: Teofilin, Papaverin, Platifellin, bunlar parenteral uygulama için kullanıldığından ve inhale edildiğinde bir etkisi olmadığından.

Solunması nasıl

 1. Solunum, yemekten sonra bir saatten az olmamak kaydıyla gerçekleştirilir.
 2. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin.
 3. Teneffüs sırasında hastanın oturması, nebülizörü dik pozisyonda tutması, normal nefes alması ve konuşmaması gerekir. Bazı hastalar derin nefes almaya başlar, bu da hiperventilasyona neden olur ve bunun sonucunda baş dönmesi, bulantı, kusmaya kadar öksürme, öksürme görülebilir. Soluk verme sırasında rahatsızlık hissedilirse, 30 saniye ara vermeniz daha iyi olur ve devam eder.
 4. Larenjitin inhalasyonu yüz maskesi ile tedavi etmek için, pürüzsüz ve sakin bir şekilde ağızdan nefes alın.
 5. Hormonal ilaçların teneffüs ettikten sonra, ağzınızı kaynamış su ile iyice durulayın.
 6. Tüm preparasyonlar aseptik koşullar altında kullanılmadan hemen önce hazırlanır, sadece 4-5 ml'lik bir hacme izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Buzdolabından hemen sonra, nebula kullanılamaz, oda sıcaklığına ısıtılması gerekir. Gerekirse, bitmiş çözeltinin buzdolabında saklanmasına izin verilir, ancak bir günden fazla olmamalıdır.
 7. Teneffüs ettikten sonra, nebülizörün tüm kısımlarını durulayın ve alkolle dezenfekte edin.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

 • Solunum yolundaki ilaç maddesinin içeriği, diğer ilaç uygulama yöntemlerinden 2 kat daha fazladır;
 • İlaç doğrudan hastalıklı organda hareket eder;
 • non-invaziv tedavi (çocuklar için özellikle önemli olan damlatıcıları, enjeksiyonları gerektirmez);
 • yenidoğanlar dahil olmak üzere her yaşta uygulanır;
 • Düzgün kullanıldığında, kesinlikle güvenli bir prosedürdür, pek çok hasta evde nebulizerler başarıyla kullanır;
 • sadelik ve kullanım kolaylığı;
 • İnhalasyonların sistemik bir etkisi yoktur, kan dolaşımına adsorbe edilmez, karaciğer fonksiyonunu etkilemez.

Sonuç olarak, modern toplumumuzda neredeyse her üçüncü ailenin bir nebülizöre sahip olduğunu belirtmek isterim. Sonuçta, küçük çocukların sıklıkla hastalandığı ve larenjitleri olmayan bir çocuğun bulunmadığı bir sır yoktur. Ve çocuklar için, ideal bir tedavi, sadece maske ile nefes alıp, hastaneye gitmiyorsanız, beyaz paltolu bir hemşire, korkunç çekimler yapar. Profesyonel bir hastalık olarak larenjit olan şarkıcılar ve öğretmenler için inhalasyonlar da büyük önem taşımaktadır.

Solunum hastalıklarının tedavisi için inhalasyonlar hakkında bir başka program "Doktor Komarovsky Okulu" dir:

Larenjit nebulizer ile inhalasyon - ilaçların listesi

Larenjit ile inhalasyonlar bir nebulizer ile belirtilirse, ilaç her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından seçilir. Bu tedavi, karmaşık terapinin önemli bir bileşeni olan hastalıkla mücadele için etkili bir yerel yöntemdir. Larenjit larinks virüsünün inflamatuar bir prosesidir veya

bakteriyel etiyoloji. Uygun ev tedavisi ile 1-2 hafta içinde iyileşme meydana gelebilir. Yanlış tedavi veya yokluğu, hastalığın kronik bir aşamaya geçeceği gerçeğine katkıda bulunur.

Terapi yöntemleri

Hastalığın hızlı gelişimi aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

 • kötü alışkanlıklar (alkol, uyuşturucu, sigara içme isteği);
 • ses tellerinin aşılması (yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme);
 • kötü çalışma koşulları;
 • soğukta uzun kalmak;
 • soğuk yiyeceklerin kötüye kullanılması, içecekler.

Larenjitin evde tedavi edilmesi bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bu, üst solunum yolu ve trakea patolojisiyle mücadele etmek için son derece basit, ama etkili bir yoldur. Yetişkinler ve en erken yaştaki çocuklar tarafından güvenle kullanılabilir (uyku sırasında bebeklere inhalasyon yapmak için izin verilir).

Cihaz, tıbbi parçacıkların ultrasonik olarak indirgenmesi ve insan solunum yolu boyunca dağılmalarına dayanmaktadır. İlaçların mikropartikülleri daha iyi emilir, daha derinlere nüfuz eder ve hızlı hareket eder. İlk seanstan sonra bu tür tedavilerin olumlu sonuçları fark edilir.

Bir çocuk nebulizörü sadece bir doktora danıştıktan sonra nefes alabilir. Uzman, rahatsızlığın doğasını belirleyecek, prosedür için en uygun ilaçları ve çözümleri seçecektir. Tüm ilaçlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için uygun değildir.

Uzmanların önerileri

Nebulizatörün larenjit ile teneffüs edilmesi için genel öneriler:

 • Bir nebülizörü bir yemekten sonra en az bir saat boyunca solumayın;
 • manipülasyon öncesi ve sonrası sigara içemezsiniz;
 • prosedür oturma pozisyonunda gerçekleştirilir;
 • Hastanın inhalasyon sırasında konuşmaması gerekir;
 • Derin nefes almayın: bu hiperventilasyona neden olur;
 • rahatsızlık gelişmesi ile hemen inhalasyon durdurmak gerekir;
 • Hastanın nefes alması sakin olmalıdır.

İnhalasyon için çözümlerin ne olduğunu bilmek gereklidir. Prosedürü hormonal ilaçlarla bitirdikten sonra ağzınızı yıkayın. Larenjitle savaşmak için maskeleri kullanın. Çözümler taze olarak hazırlanmalıdır. Bazı ilaçların buzdolabında 24 saate kadar saklanmasına izin verilir.

Solunumun sonunda, cihazın bileşenlerini iyice yıkayın, alkolle tedavi edin. Nebülizasyonun avantajları:

 • birkaç kez daha iyi ilaç dağıtımı;
 • etkilenen bölgedeki yerel etki;
 • non-invaziv ağrısız prosedür;
 • kolayca gerçekleştirilebilen güvenli bir prosedür;
 • sistemik etkinin eksikliği;
 • karaciğer fonksiyonunu etkilemez;
 • Çocuklarda kullanım olasılığı (bebeklikten beri).

Ilaçların seçimi

Nebulizer için modern ilaçlar hazır formlarda sunulmaktadır. Laringit nebulizer ile inhalasyon için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Lazolvan - patolojiye karşı mücadelede en etkili araçlardan biridir. İlacın temeli ambroksol hidroklorürdür. Bununla birlikte, çıkışını hızlandırarak balgamı seyreltmek mümkündür. Tıbbi inhalasyonların seyri 5 güne kadardır. Maksimum etki için, inhalasyonu antitussif ilaçlar (Codeine, Libexin) ile birleştirmelisiniz.

 • Maden suyu. İnhalasyonlar için Borjomi, Narzan kullanın. Bu tür maddeler solunum yollarının mukozasını nemlendirmeye yardımcı olur. Eğer böyle işlemler yaparsanız, mukoza yumuşar. Karbonatlanmamış sıvı kullanılan işlem prosedürlerini yürütmek.
 • ATSTS Enjekte, Fluimucil - Bu ilaçlar, bozulmuş balgam deşarjının olması durumunda kullanılır. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Terapötik kurs 10 güne kadardır. Çocuklar inhalasyon hafta boyunca yapılır.
 • Hlorfillipt. İnhalasyonlar için, ilacın% 1 çözeltisi ve tuz çözeltisi genellikle kullanılır. Hazırlık okaliptüs ekstresi dayanmaktadır. İlaç benzersiz antiseptik özelliklere sahiptir. İnhalasyonlar için seyreltilmiş ilacı günde 3 kez uygulayın.
 • Larenjitin tıbbi tedavisi

  Larenjit ile nebulizer için geçerlidir:

  1. Rotokan antienflamatuar ilaçların bir temsilcisidir. Papatya, calendula, civanperçemi özüne dayanır. Trakea enfeksiyonları ile mücadele için endikedir. Hastalığı tedavi etmek için bir ilaca ihtiyacınız vardır, salin solüsyonunda günde üç kez 1:40 oranında seyreltilir.
  2. Tonsilgon H, marigold özü. Bunlar larenjitle savaşmak için kullanılan homeopatik ilaçların temsilcileridir. Seyreltilmiş bir durumda nebulize inhalasyonlar için araçlar kullanılabilir (1:40 oranında tuz çözeltisi).

 • Berodual, nebulizer için yaygın olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Onun yardımı ile, hava yollarını geri yüklemek için etkili prosedürler yapabilirsiniz. İlaç, obstrüktif bronşitte boğulma ile etkili bir şekilde savaşır, az sayıda yan etkisi vardır.
 • Berotek - bronşiyal astım, larenjit atakları sırasında olumlu etkisi olan ilaçların bir temsilcisi. İnhalasyonlar her 4 saatte bir yapılır. Nefes almayı ve tıkanıklığı gidermenin tek yolu budur.

 • Aspirasyon için hangi inhalasyonlara izin verilir? Salbutam genellikle kullanılır çünkü çocuklar ve yetişkinler için acil bir tedavidir. İlaç, Berotek'in etkinliğini önemli ölçüde aşıyor.
 • Atrovent haklı olarak en güvenli ilaç olarak kabul edilir. Bu gibi inhalasyonların en küçük çocuklara bile uygulanmasına izin verilir. Maksimum etki genellikle bir saat içinde gelir ve altı saate kadar sürer.
 • Yasaklanmış ilaçlar

  Nebülizasyon prosedürleri için kullanılamayan ilaçların bir listesi vardır. Şunları içerir:

  • çeşitli uçucu yağlar, çünkü buhar inhalasyonları için kullanılırlar;
  • et suyu, fitosoller, bileşimlerinde asılı parçacıklar var ve çok heterojen (doz zor, güçlü alerjenler), topikal olarak durulama şeklinde uygulanırlar;
  • ilaçlar (Teofilin, Papaverin, Platifillin), çünkü sadece infüzyon tedavisi için kullanılırlar.

  İlaç seçimi, hastalığın ve kliniğinin neden olan etkenine bağlıdır. Buna bağlı olarak, bronkodilatörler, mukolitikler, antibakteriyel ilaçlar, antiseptikler, antimikrobiyaller, glukokortikoidler, antitüsifler gibi nebulous ilaçları reçete edilebilir.

  Kompleks terapide, solunum sistemi patologları, aralarında İnterferon'un bulunduğu immünomodülatörleri kullanırlar. İlaçlar etkilidir ve gripleri tedavi eder ve vücudun önleyici etkisini yalar. İnhalasyonlar için birkaç mililitre çözüm gereklidir. Prosedür günde iki kez yapılır. Bu grup ayrıca influenza, viral etiyolojinin diğer viral hastalıklarının ve bunların komplikasyonlarının önlenmesi, tedavisi için yaygın olarak kullanılan Derinat'ı içerir.

  Anti-ödem ile birlikte vazokonstrüktif ilaçlar genellikle bronkospazm sırasında larinks, krup alerjik ödemi ile kullanılır. Yan etkilere (kalp çarpıntısı) rağmen, bu tür ilaçlar astım krizlerini oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Bu tür ilaçların aktif maddesi, alerjik genezin larenksinin ödemi ile baş edebilen epinefrin, naphazoline'dır.

  Tamamlayıcı Terapi

  Nebülizerler için larenjit için anti-öksürük ilaçları:

  • Lidokain, obsesif öksürüğü ile başarılı bir şekilde mücadele eder. Anestezik etkisi vardır. Sadece doktora danıştıktan sonra uygulayın. İnhalasyonlar iki hafta boyunca günde birkaç kez yapılır;
  • Tussamag kekik bileşimindedir. Üretken olmayan öksürük ile başarıyla uygulanır. İnhalasyonlar için hazırlanan çözeltinin birkaç ml'si gereklidir. Prosedür 12 gün boyunca günde üç kez yapılır.

  Glukokortikoid ilaçlar, antihistaminikler genellikle bronşiyal astım, kronik akciğer hastalıkları, akut inflamatuar hastalıklarda kullanılır. Bu tür hormonal ilaçlar güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Şunları içerir:

  • Budesonidden oluşan pulcicort. Çocuk ve yetişkin dozu vardır. İnhalasyonlar haftada üç kez yapılır. Ultrasonik nebulizatörlerde kullanmayın;
  • Deksametazon solunum yolu akut inflamatuar hastalıklar için tercih edilen ilaçtır. Soluma haftada dört kez yapılır. İşlemden önce ilaç seyreltilir;
  • Kromoglikasit içeren Cromoheksal. Anti-alerjik, anti-astmatik etkisi vardır. Solunum sıklığı 6 kata kadardır.

  Antimikrobiyal kullanım

  Antimikrobiyal ilaçlar, ekspektoranlarla birlikte kompleks terapide kullanılır. Şunları içerir:

  • Asetilsistein, tiamfenicol içeren fluimucil;
  • Nitrofural içeren Furacilin, önemli bir dezenfekte edici etkiye sahiptir. ARVI ile mücadele için uygulanan, enfeksiyonların komplikasyonlarının önlenmesi;
  • Dioksin, önemli dezenfekte edici özellikleri nedeniyle günde iki kez kullanılır;
  • Chlorophyllipt, okaliptüs klorofilinin bir phytopreparation'idir. Güçlü antistaphylococcal etkisi vardır;
  • Gentamisin, enfeksiyonla savaşmak için güçlü bir antibiyotiktir. 2 hafta boyunca günde iki kez uygulanır;
  • Miramistin antiseptiktir. Solunum sistemi hastalıkları ile savaşmak için uygulanır. İnhalasyonlar 2 hafta boyunca günde üç kez yapılır.

  Terapiye başlamadan önce, cihazın talimatlarına dikkatlice bakmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Bu, nebülizörün uygun şekilde çalışmasına yardımcı olacak ve yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit tedavisi için en etkili ilaçları tek tek seçecektir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Calendula tentür ile boğaz durulayın

  Calendula, anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Bu bitkinin çiçekleri, geleneksel tıpın birçok tarifinde kullanılmaktadır. Farmakoloji ve geleneksel tıp da hizmet için calendula aldı.

  Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

  Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir.