Loading

Larenks belirtileri ve larinksin tedavisi için etkili ilaçlar

Larenjit, bir kural olarak, viral hastalıkların çeşitli soğuk algınlığının bir arka planında ortaya çıkan larinksin iltihaplanmasıdır. Tüm larinks ve bunun kısımları etkilenebilir. Çoğu zaman larenjit küçük çocuklarda görülür. Larinks doğrudan ses tellerine bağlı olduğundan, konuşma işlevi bozulur. Larenjit zorunlu tedavi gerektirir, çünkü yokluğunda hastalık kronik bronşit tarafından komplike olabilir.

Larenjit: Nedenleri ve Belirtileri

Larenjit gelişiminin özellikleri

Larenjit çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ya bağımsız bir hastalık ya da daha önce ortaya çıkan viral veya enfeksiyöz bir hastalığın bir komplikasyonu olabilir.

Larenjit, tedavi ve ilaçların nedenleri otolaryngolog tarafından belirlenir.

Larenjitin en yaygın nedenleri aşağıdaki hastalıkları ve koşulları içerir:

 • Grip ve diğer viral enfeksiyonlar. Larenjit sıklıkla bir komplikasyon olarak viral bir enfeksiyonun bir arka planında ortaya çıkar. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip semptomları, gırtlak iltihabına ve sesin tamamen kaybolmasına doğru akar.
 • Çeşitli uyaranların larinks mukozası ile temas. Larinksin iltihaplanması toz, buhar, gaz, kimyasal ve duman parçacıklarına, polenlere neden olabilir. Çoğunlukla, larenjit, tehlikeli üretimde çalışan insanlarda güçlü bir gaz içeriği olan hava ve toz içerir.
 • Alerjik reaksiyon. Allerjik larenjit mevsimsel olarak meydana gelen uzun süreli alerjilerin bir arka planına karşı, örneğin polen alerjileri olduğunda ortaya çıkabilir. Alerji yavaş yavaş havlayan bir öksürük ile başlar.
 • Sıcaklığa maruz kalma. Larenjit, çok sıcak veya soğuk yiyecek ve sıvıları yerken ortaya çıkar. Yanıklar ve hipotermi larinks ve vokal kordlarda inflamatuar süreçlere yol açar.
 • Kötü alışkanlıklar. Sigara ve alkol kötüye kullanımı kronik larenjitlere yol açabilir.
 • Bağların aşırı yorulması. Şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler ses tellerinin sürekli gerginliğinden dolayı larenksin inflamasyonuna daha yatkındırlar.

Faydalı video - Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi.

Larenjit belirtileri, farenjit veya viral hastalıklar ile kolayca karışır. Enflamatuar faktör larinkse girer girmez, şişmeye, kızarmaya, ağrmaya başlar.

İlk önce boğazda normal bir konuşma ve yutma vermeyen bir ağrı vardır. Sonra havlayan öksürük ortaya çıkar ve ses kaybolur. Ses kısıklaşır, kısır. Kuru öksürük yavaş yavaş ıslanır. Vücut ısısı yükselebilir, halsizlik, baş ağrısı olabilir.

Yetişkinler için ilaçlar

Yetişkinlerde larenjitin etkili tedavisi: tabletler, spreyler ve şekerler

Larenjit tedavisi genellikle ayaktan tedavi edilir ve bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir. Larinksin iltihaplanması, difteri gibi ciddi bir bulaşıcı hastalıktan kaynaklanıyorsa, bir hastaneye yerleştirilir.

Tedavi kapsamlı olmalıdır. Dinlenme, ses dinlenmesi, kötü alışkanlıkların reddi ve bir doktor tarafından önerilen halk ilaçları ile tıbbi tedavinin bir kombinasyonunu içerir.

Larenjit ilaçlarıyla en sık reçete edilenler arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Ağrı ve iltihapları yerel olarak rahatlatan spreyler ve pastiller. Bu ilaçlar arasında Kamerun, Lugol, Tantum Verde, Ingalipt, pastil Strepsils, Faringosept, Dr. Mom, Laripront bulunur. Bu ilaçlar çoğunlukla sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, boğazda ağrıyı hafifletmez, aynı zamanda iltihaplanmayı da durdurur. Doz verilmeli. Dozu aşmak, sindirim sisteminin işleyişinin bozulmasına ve preparatların etkinliğinde bir azalmaya yol açar.
 • Ekstansifler ve mukolitik ilaçlar. Onlar mukus zorluğu ile reçete edilir. Çok fazla mukus öksürüğü daha acı verir. Mukolitik ilaçlar balgamı sulandırır ve atılımını kolaylaştırır. Bu tür müstahzarlara Mukaltin, Bromgeksin, ATSTS, Ambroben vb. Taşımak mümkündür. Dozaj ayrıca bir doktor tarafından reçete edilir. Bu ilaçların bir kısmı, balgam durgunluğuna neden olmamak için antitusif ilaçlar ile birlikte alınamaz.
 • Antihistaminikler. Cirinirizin, Loratadin, Suprastin ve Diazolin gibi alerjilere yönelik ilaçlar, larinks ve alerjik larenjitin eksprese edilmiş ödemi için reçete edilir.
 • Spreyler ve antibiyotikli aerosoller. Sadece larenjitin bakteriyel yapısı için reçete edilirler. Bu gruptaki en popüler ilaç Bioparox spreyidir.
 • Öksürük gidericiler. Sinekod, Kodelak gibi preparatlar ağrılı kuru öksürük için reçete edilir. Öksürük refleksini bastırırlar.

Uygun tedavi ile larenjit semptomları bir veya iki hafta içinde kaybolur. Larenjit kronik bir forma geçerse, tamamen iyileşmez, periyodik olarak relapslar meydana gelir.

Çocuklar ve halk ilaçları için hazırlıklar

Çocuklarda larenjitin güvenli tedavisi

Çocuklarda larenjit, yetişkinlere göre daha yaygındır. Çocuklar yılda birkaç kez larenjit hastalığına yakalanabilir. En tehlikeli, "sahte krup" olarak adlandırılan bir tür larenjittir, çünkü solunumda bir duraklamaya yol açabilir.

Çocuklarda larenjit tedavisi bir çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğazının gözetimi altındadır. Olguların% 99'unda çocuklarda larenjit tam olarak enfeksiyondan kaynaklanır. Bu nedenle tedavi, eliminasyonu ile başlar.

 • Ateş düşürücü ilaçlar. Çeşitli viral ve enfeksiyöz hastalıklara yüksek ateş eşlik edebilir. Eğer doktorlar 37.8 derecenin üzerine çıkarsa, çocuklara panikol bebek, Parasetamol, Ibuprofen, bebek mumları Cefekon gibi antipiretik ilaçlar önermektedir. Sadece gerektiğinde verilir.
 • Vazodilasyon damlaları. Larenjit de rinit eşlik edebilir. Bebeğin nefes darlığı var, öksürük. Durumunu hafifletmek için, bebek Tizin, Nazol bebek, Nazivin bebek, Vibrocil spreyler ve damla kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanırken, çocuğun yaşını dikkate almanız gerekir.
 • Mukolitik ilaçlar. Yetişkinler gibi, çocuklar balgam seyreltici ve salgılayan ilaçlar almalıdır. Bunlar, çocuklar Bromgexin, Mukaltin, ATSTS içerir.
 • Antihistaminikler. Çocuğun güçlü bir şişmesi ile Supratin, çocuk Diazolin, damlalarda Zodak, Zirtek verir. Şişmeyi gidermeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar.
 • Halk ilaçları arasında en güvenli olanları seçmek daha iyidir: bal ile sıcak süt, papatya durulama, morsels ve bitkisel çaylar (alerjilerin yokluğunda).
 • Boğaz ve spreyleri durulayın. Boğazınızı Lugol çözeltisi, papatya, sodalı sade su, elma ısırığı ve pancar suyu ile durulayın. Ayrıca yerel eylem için Tantum Verde, Hexoral gibi spreyler vardır. Çocukların boğazını miramistin ile sulamak tavsiye edilir. Acıyı rahatlatmaz, ancak tüm patojenik mikroorganizmaları aktif olarak yok eder ve iltihabı hafifletir.
 • Antibiyotikler. Antibakteriyel ilaçlar (Ecomed, Sumamed, Izithromycin, vb.) Sadece doktor tarafından şüpheli bakteriyel enfeksiyon durumunda reçete edilir. Doz, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak belirlenir.

Hamilelik sırasında Larenjit

Gebelikte larenjit tedavisinin özellikleri

Çocuk doğurma sırasında, bağışıklık sistemini zayıflatan birçok hormonal değişiklik meydana gelir, bu nedenle viral hastalıklar gebeliğe sıkça eşlik eden bir hastalıktır.

Larenjit ile hamile kadın kuru öksürük, boğaz ağrısı, hırıltı sesi, ateş başlar. Hamilelik sırasında, herhangi bir ilaç tehlikeli olabilir, bu nedenle bir kadının tedavisi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Tüm ilaçlar ve halk ilaçları ancak anne ve çocuğa olan risk ve fayda değerlendirildikten sonra reçete edilir.

Hamilelik sırasında kendi kendine ilaç yapmak çok tehlikelidir.

Temel başarı kuralları:

 • Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır. İlaçlar almanın yanı sıra, bir kadın uyku rejimine, yeterli dinlenmeye, doğru yemeye, temiz havaya çıkmalı veya odayı havalandırmalı, ki bu da vücudu vitaminlerle güçlendirmelidir.
 • Hamilelik sırasında, sıklıkla soğuk hava ile solunması önerilir (bir nebulizer kullanarak). Sadece tuz çözeltisi kullanıldığında, inhalasyonlar tamamen güvenlidir. Salin solüsyonundaki preparatlar bir doktor tavsiyesi üzerine eklenir.
 • Boğaz için spreyler. Tüm spreyler çocuk için güvenli değildir, bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan bunları uygulamak istenmez. Hamilelik sırasında izin verilen ilaçlar arasında Ingalipt, Oracept vardır.
 • Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar. Bu ilaçlar fetüse etki eder, bu nedenle yarar riskini aşarsa, acil durumlarda reçete edilir. Hamilelik sırasında reçete edilen antiviral ilaçlar arasında Anaferon, Ergoferon bulunur. Antibiyotikler, hamilelik dönemi ve hastalığın nedensel ajanı dikkate alınarak reçete edilir. Çoğu zaman Sumamed gibi koruyucu antibiyotikler reçete edilir.
 • Halk ilaçları arasında, papatya ve soda ile gargara güvenlidir. Alerjik reaksiyona neden olabileceği ve şişmeyi hızlandırabileceği için bitkisel ve meyve sularının yanı sıra bitkisel soğumaya da konsantre olmayın.

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Bir ev nebülizör ile teneffüs edilmesi, larenjit ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisi için ucuz, etkili ve güvenli bir yöntemdir. Cihaz, ilacı, bronş içine derinden nüfuz eden ve balgamdan ayıran bir aerosole dönüştürür. Bu, geleneksel spreyler ve emilim tabletlerinden daha etkili bir yöntemdir. Larinks, boğaz veya bademciklerden daha az bulunur, bu nedenle tüm ilaçlar yeterli miktarlarda ulaşamaz.

Soluma için sadece salin veya mineral su kullanabilirsiniz. Böyle bir tedavi, küçük bebeklere ve hamile kadınlara bile uygun olacaktır. Daha etkili ilaç ilavesi ile tedavi olacaktır. Dozaj ve ilacın kendisi ilgili hekim tarafından belirlenir.

Genellikle larenjit ile inhalasyon için Mukolvan, Ambroksol kullanın. Bu inhalasyon preparatları balgamı etkili bir şekilde seyreltip salgılar. İnhalasyonlar için, Miramistin de kullanılabilir. Bu ilaç, antibiyotiklerin güçsüz olduğu mikroorganizmalarla bile başa çıkabilir. Etkili şekilde dezenfekte eder, enflamasyonu giderir ve salin solüsyonu ile birlikte laringeal mukozayı yumuşatır. Bazı ilaçlar inhalasyon için tasarlanmış özel nebulalar şeklinde üretilmektedir. Herhangi bir ilacın aşılmaması gereken kendi dozajı olduğu unutulmamalıdır.

Doz, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Larenjit ilaçlarını saf formda kullanmayın. Nebulizatörde kullanım için, eczaneden satın alınması gereken tuzlu su ile yetiştirilirler. İlaçları sıradan ve özellikle musluk suyunda çözünüz. Tuzlu yemek pişirmek de artık steril olmadığı için tavsiye edilmez.

Farklı ilaçlar ile birkaç inhalasyon aynı anda reçete varsa, beklentileri her zaman ilk verilecek olanlardır. Öyleyse yarım saat içinde mola vermeniz, yemek yememeniz, içmemeniz, dikkatli bir şekilde öksürmeniz gerekir. Bundan sonra hormonal veya antiseptik ilaçlar kullanılır. Nebülizerin her uygulamasından sonra, maskeyi alkol ile tedavi etmek gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

larenjit

29 Şubat 2012

larenjit Larinksin inflamatuar süreci. Temel olarak, bu durum larenjitin de göründüğü soğuk algınlığı hastalıkları veya bir dizi enfeksiyöz rahatsızlıkla ilişkilidir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir kızamık, boğmaca öksürüğü, kızıl ateş.

Hastalık ayrıca, vücudun hipotermisi, ağız solunumu, çok kirli hava, sigara ve alkol kötüye kullanımı ve laringeal aşırı stres nedeniyle gelişir. Larenjit kısa süreli akut durum ve ayrıca kronik bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Ancak çoğu durumda hastalık oldukça hızlı ilerler ve iki hafta sürer.

Larenjit nedenleri

Akut larenjit Çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Larinjitin akut formunun ana nedenleri, yerel karakterin aşırı soğutulması veya sesin aşırı güçlü aşırı gerilimi. Sonuç olarak, hastalık sıklıkla şarkıcılarda, öğretmenlerin ve işlerinde sürekli olarak yüksek sesle çalışan diğer mesleklerden insanlarda görülür. Ayrıca, akut larenjit bir tezahür olarak ortaya çıkabilir grip, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklar. Bu durumda, iltihaplanma süreci, bir bütün olarak larinksin mukoza zarını ve epiglotis mukozasını, podogolovoy boşluğunun duvarlarını ve vokal kıvrımları yakalayabilir.

Hastalığın kronik formu Hastada düzenli olarak tekrarlanan akut larenjitin etkileri olarak kendini gösterir. Aynı zamanda burun ve burun sinüslerinde inflamasyonun arka planında da görülür. Mesleği, ses kullanımıyla ilişkili olanlarda, sık görülen akut larenjitin arka planına karşı, hastalığın kronik bir formu ortaya çıkar.

Larenjit belirtileri

Akut larenjit ile (yaygın form) Hastada mukus zarının keskin bir şekilde kızarması vardır ve girintinin kıvrımlarının yakınında gözle görülür bir şişme görülür. Akut larenjit durumunda, laringeal mukoza edemik ve hiperemiktir, ses telleri kalınlaşır ve tamamen kapanmaz. İnflamasyona bağlı kan damarlarının genişlemesi nedeniyle bazen kan sızar ve mukoza zarında koyu kırmızı renk tonları oluşturur. Hastada bir yer varsa izole larenjit, belirtiler farklıdır. Bu nedenle, mukoza zarının kızarıklığı ve infiltrasyonu genellikle sadece epiglotiste gözlenir. Hastalığın başka bir şekli - laringotrakeit - iltihap trakeaya geçerse ortaya çıkar. Bu durumda, hasta, ağır trakea ataklarından muzdarip olurken, balgam üretilir, bu da trakea ve larinks mukozası tarafından üretilir.

Hasta akut larenjit geliştirmeye başlarsa, semptomlar, ilk olarak, insan durumunun genel bozulmasında ifade edilir. Vücut ısısı yükselir, kan testleri vücutta iltihap belirtileri gösterir.

İltihap epiglotis veya larenksin arka duvarında lokalize ise, o zaman bir kişinin yutulması acı hissedebilir. Ses değişiyor: çok kısalıyor ve daha şiddetli durumlarda ses genellikle kaybolabiliyor. Glottisin daralması nedeniyle solunum zorlaşabilir. Ayrıca, akut larenjitli kişilerde, kuruluk ve boğazda belirgin bir terleme görülür. Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, Ancak daha sonra öksürdüğü zaman balgam tükendi. baş ağrısı hastalığa da eşlik edebilir. Tedavi sürecine doğru şekilde yaklaşırsanız ve doktor tavsiyelerini takip ederseniz, akut larenjit semptomları bir hafta sonra kaybolur.

Kronik larenjit belirtileri ses kısıklığı, sesin hızlı yorgunluğu, terlemenin periyodik bir tezahürü olarak ifade edilir. Sonuç olarak, hasta sürekli olarak öksürür. Enflamasyonun alevlenmesi durumunda, semptomlar daha da güçlenir.

Larenjit Türleri

en catarrhal larenjit Hastada boğaz ağrısı, ses kısıklığı, tekrarlayan öksürük vardır. Ancak, bu form en kolay olarak kabul edilir.

en hipertrofik larenjit daha belirgin ses kısıklığı, şiddetli terleme ve öksürük var. Ligamanlarda filizlenme vardır, bir pinin başı büyüklüğünde. Bir boğuk veren bu nodüller, genellikle "şarkıcının düğümleri" olarak adlandırılır. Çoğunlukla çocuklarda larenjit de sürekli bir boğaz oluşturur, ancak bu durum hormonal dengede ciddi değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde geçebilir. Bu durumda, diğer tedavi türlerinde olduğu gibi aynı tedavi yöntemleri kullanılır. Tüberküllerin çözelti ile koterizasyonu da mümkündür gümüş nitrat, Özellikle şiddetli durumlarda kullanılır. Ancak ligamentlerdeki değişiklikler çok belirgindirse, bazen etkilenen bölgeler cerrahi operasyon sırasında çıkarılır.

için atrofik larenjit Mukoza zarının larinks içinde incelmesi karakteristiktir. Hastalar sürekli ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu gösterirler. Öksürme atakları varsa, kan damarlarına sahip kabuklar bazen ayrılır. Bu larenjit formunun bir nedeni olarak, baharatlar ve baharatlarla birlikte baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanılmasını uzmanlar belirler. Bu durumda, lezyon sadece larinkste değil, aynı zamanda farenksin arka duvarında da gerçekleşir.

Durumunda difteri larenjit Hastalığın gelişimi, larinksin bademciklerden yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Mukoza zarında, beyaz zarın bir plakası vardır, bazen hava tellerini ses telleri seviyesinde ayırır ve tıkar.

en tüberküloz larenjit, neredeyse her zaman ikincil bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktığında tüberküloz akciğerlerden dışarı yayılır. Bu durumda, larenks dokularında, kalınlaşmalar tüberküller şeklinde ortaya çıkar ve bazen hastalık laringeal kıkırdağın ve epiglottisin tahribatına ilerler.

Larenjit de bir komplikasyon olabilir frengi. Hastalığın ikinci aşamasında bazen plaklar ve ülserler oluşur ve üçüncü aşamada skarlar, ses tellerini deforme ederek larinks oluştururlar. Sonuç olarak, ses kısıklığı tedavi edilemez hale gelebilir.

Sekiz yaşına kadar olan çocuklarda larenjit bazen sözde özel bir şekle dönüşür. yanlış tane. Kendisini gerçek krup'a benzer belirtilerle gösterir (difteri gırtlak). Bu durumda tehlike, şişmeye bağlı olarak larenks lümeninin keskin bir şekilde daralmasıdır ki bu da nefes almayı daha zor hale getirebilir. Bu duruma bazen glottizm spazmı eşlik ediyor. Yanlış kabuklular, eksüdatif diyatezi olan çocuklar için en tipik olanıdır. Kural olarak, bu tür saldırılar, esas olarak geceleri olmak üzere, hızlı bir şekilde meydana gelir. Çocuk ter içinde uyanabilir, zor nefes alma konusunda şikayet edebilir, "havlayan" öksürüğü, dudakları maviye döner. Saldırı yaklaşık yarım saat sürerken, sıcaklık sadece biraz artabilir. Nöbetler sonraki gece meydana gelebilir. Bu durumda hemen bir ambulans çağırmak önemlidir. Larinksin üzerine yerleştirilmiş hardal sıvası yardımıyla bir çocuğun doktora gelişinden önce yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sıcak ayak banyosu (39 °) yapabilir, ılık bir sıvı verebilir.

Larenjit Tanısı

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir anketi gerçekleştirirken, sonraki davranış için bir doku örneği almak mümkündür. biyopsi. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Larenjit tedavisi

Akut larenjit tedavisi öncelikle hastalığın tetiklediği problemi ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Larinksin tamamen geri kalanını sağlamak için, bir kişinin yaklaşık bir hafta boyunca konuşması tavsiye edilmez. Bu mümkün değilse, mümkün olduğunca sessiz ve yumuşak konuşun. Bununla birlikte, fısıldama ses tellerini tahriş ettiği için fısıldama önerilmemektedir. Mukus zarını tahriş eden baharatlı yiyecekler, baharatlar yememek önemlidir. Ayrıca sigara içemezsiniz, alkol içebilirsiniz.

Larenjit tedavisi sırasında, ılık bir sıvı içmeli, inhalasyonlar yapmalı, boğazınızı yıkamalı ve sıcak bandaj veya kompresle boynunuzu ısınmalı, ayaklarınızı sıcak bir banyoda ıslatmalısınız. Bazen bir uzman ilaç kullanımını önerir. Bir ilaç tedavisi olarak, bir doktor antitussifler, antihistaminikler, gliserin içinde Lugol çözeltisi ile larinksin yağlanmasını reçete edebilir.

Hastanın bulunduğu odada oldukça nemli ve sıcaktı. Bu durumda, buhar soluk alma, Hastalığın ilk günlerinde her birkaç saatte bir harcanabilir. Soluma yaklaşık 15 dakika sürmelidir.

Larenjit tedavisi ayrıca, boğazın bitkisel süslemelerle durulanması ile gerçekleştirilir. Soğuk algınlığı durumunda, durulayıp, burun yapabilirler. Ayrıca bu durumda burnun durulanması için bir tuzlu su çözeltisi uygundur. Bitkisel kaynatma hazırlamak için, aira, anne ve üvey anne otu sıklıkla kullanılır. Ayrıca patates suyu, sirke suyu, pancar suyu, soğan kabuğu suyu ile gargara yapabilirsiniz. Larenjit ile alkali maden suyu içmek faydalıdır.

Kronik larenjit hastalığından muzdarip olan kişiler mutlaka tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır, bu durumda doktor bu durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini belirlemektedir. Bazen doktor alkalin ve yağ inhalasyonları, elektroforez yürütmeyi öngörür novocain Larinkste, UHF. Alınan bilgilerle yönlendirilen uzman, farklı prosedürleri içerebilen kapsamlı bir tedavi önerecektir: larinks, inhalasyon, fizyoterapi prosedürlerinin yağlanması. Bazı durumlarda, ilaçlar ve hatta cerrahi yöntemler ile tedavi endikedir. Kronik larenjit belirtilerini önlemek için, zaman içinde larenjit ve üst solunum yolunun diğer hastalıklarını tedavi etmek önemlidir. Doğru ses modu da önemlidir.

Akut larenjitde uzmanlar genellikle uygun prognozdan söz ederler. Bununla birlikte, bazen hastalık kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, bir uzmana zamanında danışmak ve larenjitin nasıl tedavi edileceği konusunda ona danışmak çok önemlidir.

Larenjitin profilaksisi

Larenjit profilaksisi, hastalığın gelişimine yol açan faktörlerin önlenmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşmeye doğru bir yaklaşım önemlidir. Bu nedenle, sıcak eşarpların sarılması her zaman tavsiye edilmez, ancak diğer uç noktalara gitmek de tavsiye edilmez. Eşit derecede önemli ve doğru beslenme: özellikle düzenli olarak çok keskin yemekler yemeyin ve baharatla baharatla karıştırın. Larenjit eğilimi olan insanlar, soğukta soğuk içecekler ve yiyecek içemezler. Ayrıca yüksek sesle bağırmamaya dikkat etmelisiniz. Ve eğer meslek sesle bağlantılıysa, o zaman tedaviyi düzenli olarak korumayı hatırlamanız gerekir.

Oldukça kirlenmiş, tozlu odalarda bulunmamak için eşit derecede önemlidir. Hoş olmayan anlar iş gerektiriyorsa, odayı sürekli havalandırmanız gerekir. Mukoza zarından gelen toz partiküllerini temizleyiniz inhalasyona yardımcı olacaktır.

Larenjit için etkili tedaviler: antibiyotikler, semptomatik, topikal ajanlar

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit: Etiyoloji

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

Larenjit iltihaplı ses telleri

semptomlar

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

tıp

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Antiviral ve antimikrobiyal

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

antihistaminikler

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Öksürük için araçlar

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Spreyler ve boğaz çözümleri ve semptomların giderilmesi

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için araçlar

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

 • Lugol;
 • karotolin;
 • collargol;
 • Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

ateş düşürücü

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Burun damlaları

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Durulama için otlar

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Meyve suları ve çaylar

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

 • Narenciye suları;
 • Limonlu çay;
 • Ahududu çayı meyveleri temelinde;
 • Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay;
 • Ahududu yaprağı, kuş üzümü;
 • Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

soluk alma

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi preparatlar

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

otlar

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

 • Papatya kimyası;
 • nergis;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

yağlar

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

görünüm

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

Larenjitli tabletlerin listesi

Larenjit, larinks ve trakeanın üst kısımlarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman bu aşırı soğuma sık sigara ve alkol tüketimi, kuru ve tozlu alanlarda uzun kalmak, kataral, bulaşıcı hastalıklar (ARD, grip, bronşit, kızıl, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, pnömoni, alerji) ve diğerlerine karşı çıkar.

Bir doktor tarafından atanan larenjit tabletleri, solunum yolu mukozasının yumuşatılmasına katkıda bulunur, mukolitik (sıvılaştırıcı balgam) aksiyonuna sahiptir, hastalığa neden olan bakterileri veya virüsleri yok eder.

Larenjit tedavisi

Larenjitin iki ana formu vardır:

 • akut (5-10 gün sürer, altta yatan hastalık ile ilişkili belirli faktörlerin etkisi altında oluşur);
 • Kronik (sürekli akut formları aktardıktan sonra gelişir, iki haftadan fazla sürebilir).

Sırayla, formların her biri çok çeşit var.

Belli bir tedaviyi gerçekleştirmeden önce, hastalığı teşhis etmek gereklidir.

Larinks inceledikten sonra, kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki muayeneleri reçete edebilir:

 • kan ve idrarın genel analizi (enflamatuar süreçlerin varlığı için);
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi;
 • alerjik araştırmalar;
 • laringoskopi yapmak.

Tedavi, (evde), ancak ağır formlarda mümkündür - sadece durağan.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tüm larenjit tipleri için genel bir tedavi rejimi vardır:

 • tam dinlenme bir gırtlak sağlamak (5-7 gün boyunca sessizlik);
 • diyet değiştirmek (soğuk, tuzlu, baharatlı, baharatlı yiyeceklerin kullanılmasından sakınmak);
 • kötü alışkanlıkların tamamen dışlanması (sigara, alkol);
 • bol sıcak içecek göster;
 • apartmanda havanın nemlendirilmesi;
 • tam uyku sağlamak;
 • larenjitin ortaya çıktığı altta yatan hastalığın tedavisi;
 • ilaç gırtlak - antiviral (Anaferon, Arbidol, Citovir-3 Kagocel), antibakteriyel (Sumamed, Augmentin, seftriakson, Tsefekon, Zinnat) ya da antihistaminikler (loratadin, Tsetrin, setirizin) ilaçlar almak;
 • anti-inflamatuar aerosoller ve larenjit tabletleri ile lokal terapi;
 • boğazın tuzlu çözeltilerle, antiseptik ilaçlarla ve bitkilerle (soda, bir iyot damlasıyla tuz, papatya, miramistin, klorofilit, tundum verde, rotokan) durulanması;
 • Nazal mukoza zarını, nazofarenks ve boğazı nemlendirmek için inhalasyon.

Bu hastalık için reçete edilen ilaçlar üzerinde duralım.

Larenjit ile resorpsiyon için tabletler

 • Neo-Angın. Antiseptik, ağız ve boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının yanı sıra ağrının hafifletilmesi için reçete edilir. Bu 6 yıl ve yetişkinlerden 1 tablet her 3 saatte bir reçete edilir. Bir günde en fazla 8 adet alabilirsin.
 • Faringosept. Aktif madde ambazon monohidrat, Oral kavitenin enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıklarının patojenlerini ortadan kaldırmada aktiftir. Belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahiptir, yani. mikroorganizmaların çoğalmasını önler. İlaç hafif formda geçerse, oral hastalıklar için tek tedavi olarak reçete edilebilir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Günde 5 kez, 3-7 yaş arası çocuklar için, günlük oran (0.03 gr) 3 doza bölünmüştür. Hamilelik ve emzirme döneminde Tharyngept kullanımıyla ilgili talimatlar, aktif madde kan dolaşımına girmeden lokal olarak hareket ettiğinden bu dönemde kullanılabileceğini belirtir. İlacın yorumları sadece pozitiftir, terleme hissi ve ağız ve boğazdaki diğer rahatsızlık durumlarından kurtulmak şeklinde olumlu bir etkinin hızlı bir başlangıcı vardır.
 • Geksoral Küvetler. Ana bileşenleri: klorheksidin hidroklorür (antibakteriyel özellik) ve benzocaine (Anestezi). Tükürüğün tükürükte uzun süreli bulunmasıyla pozitif tarafta dikkati çekmektedir. Günde 4 tablet miktarında 4 yıldan itibaren reçete edilebilir, düzenli aralıklarla bir tane emilir. 12 yıl ve yetişkinlikte, 8 tablet, her 1-2 saatte bir. Larenjit Hexoral Taps'li resorpsiyon tabletlerinin, ağızdaki açık yaralar veya ülserlerle ve ayrıca aktif bileşenlere karşı artan hassasiyetle kontrendike olduğuna dikkat ediniz. Değerlendirmelere göre, hastalığın ilk belirtileri tespit edildiğinde, hastalığın tedavisinde maksimum etki, fonların hemen kabul edilmesiyle elde edilir. Bu çare hoş bir tada sahiptir, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletir.
 • Lizobakt. Antiseptik, genellikle doktorlar tarafından KBB hastalıkları için kanıtlanmış bir araç olarak değil, aynı zamanda diş hekimliğinde de önerilir. Kontrendikasyonlar: yaş 3 yıl ve laktoz, laktoz eksikliği, bireysel bileşenlerin intoleransı intoleransı ile ilgili sorunlar. Alerji olabilir. Lizobakt, 3 yaşından büyük çocuklar için ve aynı zamanda (ilk trimesterde dikkatle) ve emzirme sırasında gebe kadınlar için larenjit için bir ilaç olarak kullanılabilir. 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar, şemaya göre, erken yaşta, günde 4 kez 2-3 tablete kadar reçete edilir. Değerlendirmelere göre, doğru uygulandığında, etki oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar, çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.
 • Dekatilen. Aktif maddelerden oluşan bakterisit bir madde dibucaine hidroklorür (anestezi) ve klorür dequalinium, Bakterileri, mantarları ve antibiyotiklere direnç gösteren bir dizi suşları ortadan kaldırır. Larenjit Resatilen'den rezorbsiyon için tabletler 5 günden fazla olmamak koşulu ile kullanılabilirler, daha sonra doktorun tedavisini ayarlamak gerekir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Her 2 saatte bir akut dönemin geçmesinden sonra aralık 4 saate, günde en fazla 10 tablete çıkar. 3 saatte 1 tablette 4 yıl olan çocuklarda 4 saat içinde daha fazla. Hamilelik sırasında ilacın etkisinin araştırılması yapılmamıştır, bu nedenle kullanımı sadece ilgili hekimle yapılan anlaşma ile mümkündür. Tabletin emilmesinin çok yavaş olması, tabletin alınmasından hemen sonra diş macunlarının kullanılması önerilmez.
 • Septolete. Antineptik, larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit ile boğaz için bir tablet formunun yanı sıra diş etlerinin iltihabı. Çözülmek için düzenli aralıklarla, 4-6 yaş çocuklar için günde en fazla 4 pastil, 6 adet olmalıdır. - 10-12 yaş, 8 w. - 12 yaş ve yetişkinler. Yan etkileri arasında, günlük dozun aşıldığı durumlarda, alerjinin düşük olması, diyare, bulantı ve hatta kusma ile ayırt edilebilir. Genel olarak, bazı hastalar düşük bir etki süresi bildirmesine rağmen, ilaca ilişkin incelemeler olumludur.
 • TerraFlu Lar. Antiseptik, lokal anestezik, hem rezorpsiyon için tablet formunda hem de sprey şeklinde kullanılabilir. 4 yıl ve yetişkinlerden 2-3 saat içinde 1 tablet için, çocuklar için maksimum 6 adet / gün ve yetişkinler için 10 adet / gün olarak kullanılmasına izin verilir. Acil durumlarda, her 1-2 saatte bir, ancak izin verilen maksimum günlük dozda çözülebilir. Geri besleme, ağrının hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldığını gösterir, ancak kullanım diğer farmasötik grupların preparatları ile birlikte olmalıdır.
 • Geksaliz. Genellikle KBB pratiğinde ve diş hekimliğinde anti-enflamatuar, antiseptik ve analjezik olarak reçete edilir. Hexalisis yetişkinlerde ve 6 yaşına ulaşmış olan çocuklarda larenjit karşı bir ilaç olarak reçete edilir. Alerjik belirtiler, süperinfeksiyonun ortaya çıkması (hücrenin sekonder enfeksiyonu) gibi olası yan etkiler, bakteriyel ve / veya fungal enfeksiyonlarla enfeksiyon olasılığının artması ile birlikte dysbiosis gelişimi. Bu tabletlerin uzun (10 gün) alımı nedeniyle ikinci mümkündür. Günlük dozaj - en fazla 8 tablet, 2 saat içinde yetişkin 1 parça, çocuklar - 4 saat. En büyük etkiye ulaşmak için, çok yavaş bir şekilde çözülmek, en iyisi dilin altına almak gerekir. Hexalysis ile tedavi sırasında, benzer etki mekanizmalarının kullanılmasından kaçınmak gerekir. Değerlendirmelerde, hastalar tedavinin olumlu etkisini, hoş bir tadı not ederler.
 • homeopati. Homeopatik ilaçlarla olası tedavi. Örneğin, larenjit gelen tabletler Gomeovoks. Anti-enflamatuar ve mukolitik etkileri vardır, ses kaybıyla, kısrakla alınırlar. Çocuğun öksürük atakları olabileceği ve çocuğun boğulma ihtimali olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ancak çocuklara yaşından sonra izin verilir. 2 saat içinde 2 parça alın, en fazla 24 tablet. Durumun iyileştirilmesinden sonra, alım sıklığı günde 5 kez 2 parçaya ayarlanır. Larengitlere karşı homeopatik tabletler çocuklukta en çok tercih edilir, çünkü bunlar nadiren de olsa alerjik deri döküntülerine yol açabilse de, en az zararlı kimyasal bileşik içerirler.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Genellikle larenjit ile, hastalar öksürük muzdarip. Hastalığın ilk aşamasında, solunum yollarının ödemine neden olabilen hırıltı ve nefes alma zorluğu ile birlikte kuru bir öksürük görülür.

Kuru öksürük tedavisi

Bu durumda inhalasyonlarla, örneğin Pulcicort veya Budesonide ile tedavi edilmesi önerilir. Ayrıca öksürük için, basit tuzlu su veya mineral suyla, ancak her zaman alkali ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Phytopreparations ile buhar inhalasyonları veya deniz tuzu çözeltisi larenjit karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Öksürük rahatsız edici ve yorucu ise, antitüsif ilaçlarla ilgili yardım isteme zamanı:

 • Sinekod. Damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. İlaç, solunum yolu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan ve büyük ölçüde kolaylaştıran bronkodilasyon (solunum yolunun direncini azaltır) etkisine sahiptir. Sinecode hamilelik sırasında (1 trimester), akciğerlerde kanama, 2 aya kadar (damla), 3 yıl (şurup), 6 yıl (tablet) çocuklarda kontrendikedir. Tedavi süresi 1 haftadan fazla değildir, bu süreden sonra ilaç iptal edilir. Bu ilaç hakkındaki yorumlar çelişkilidir, ancak genelde, bazı hastalar Sinecode'un öksürüğü tedavi etmediğini, ancak sadece onu baskıladığını belirtmesine rağmen, olumlu etkilerine dikkat çeker.
 • Stoptussin. Kombine ürün, damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. Anestezi etkisi yanı sıra belirgin bir antitussif ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Çocuklarda larenjit ile tabletler, ardından kuru öksürük, 12 aylık şurup, 6 aydan itibaren şurup reçete edilir. İlacın tablet formu, ağırlığa bağlı olarak, çiğneme olmadan, şurup olmaksızın, su ile yıkanmalıdır. Hamilelik ve laktasyondan bu ilaçla tedaviden kaçınılması önerilmektedir. Tabletlerin yorumları pozitiftir, pek çoğu, birkaç gün içinde bir öksürüğün kurtulmasına izin veren neredeyse anında bir etki göstermiştir.
 • libeksin. Oral uygulama için tabletler şeklinde antitusif ilaç. Uygulamanın etkisi kodeine benzer, ancak bağımlılığa neden olmaz ve aynı zamanda solunum sürecine de girmez. Kullanımı için endikasyonlar kapsamlıdır ve kontrendikasyonlar komponentlere duyarlılık, galaktoz intoleransı ve solunum organlarındaki sekresyonların bolca salgılanmasıdır. İlaç hakkındaki yorumlar oldukça çelişkilidir ve birçok hasta etkisiz bir ajan olarak Libexin'i karakterize etmektedir.

Balgam oluşumu sonrası, şurup şurupları ve tabletleri yardımıyla çıkmasına yardımcı olmak gerekir.

söktürücüler

 • Doktor anne. Bir balgam söktürücü olarak, resorpsiyon için şurup ve pastiller üretilir. Bitkinin ana bileşenleri. Şurup 3 yıldan itibaren reçete edilir ve 18 yıldan itibaren larenjit tedavisi için haplar. Çok sayıda gözden geçirme, terapötik etkinin, başvurunun başlamasından birkaç gün sonra fark edildiğini göstermektedir. Ve daha erken tedavi, hastalığın ilk belirtilerinden sonra başlar, daha hızlı iyileşme.
 • Althea şurubu. Bir balgam söktürücü ve lokal bir anti-enflamatuar ajan, tat olarak tatlıdır. Doz: 12 yıla kadar, 1 çay kaşığı bir bardak suyun çeyreğinde günde 5 kez, 12 yıldan itibaren yetiştirilir ve yetişkinlere 1 st. after fincan için kaşık da yemeklerden sonra günde 5 kez.
 • Gerbion. Antitussif ve balgam söktürücü özellikleri ile kombinasyon ilaç, primrose kökleri, ortak kekik otu, levomenthol, sukroz özleri içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde akut formun ve yalancı krupinin obstrüktif larenjitinden sonra 2 yaşın altındaki çocuklar için Herbionum reçete edilmez. Yetişkinler için dozaj 15 ml. Çocuklardan sonra, çocuğun yaşına bağlı olarak günde 3-4 kez. 3 haftaya kadar tedavi süresi, daha uzun bir süre sadece doktorun izni ile izin verilir.
 • ambrobene. Salım biçimleri oldukça çeşitlidir: intravenöz uygulama için enjekte edilebilir solüsyon, şurup, inhalasyon çözeltisi, geciktirici kapsüller ve akut veya kronik formda ortaya çıkan larenjit ve diğer solunum yolu hastalıklarından gelen tabletler. İlacın türüne bağlı olarak, kendi yan etkileri ve farklı bir dozajı vardır, bu yüzden bir doktor tedaviyi reçete etmelidir. İncelemeler çoğunlukla olumludur ve yüksek verimlilik, hoş tadı, hız, yenidoğanlarda bile kullanma olasılığı gibi birtakım avantajlar not edilir.
 • Gedeliks. Damla ve şurup şeklinde üretilen ana bileşen sarmaşık yapraklarının bir özüdür. Bitki kökenli bu ürün, bir balgam söktürücü, mukolitik ve spazm önleyici etkiye sahiptir. Çocuklar tarafından kullanım için izin verilen doz, ilaç tipi ve çocuğun yaşına bağlıdır. Gebelik ve emzirme döneminde Gedelix reçete edilemez. Bu araç hakkındaki yorumlar olumludur, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar vardır.

Öksürük için ilaç tedavisi halk ilaçları ile takviye edilebilir. Örneğin, bal ile taze sıkılmış havuç suyu. Gün boyunca, bu infüzyonu bir bardak meyve suyu 15 ml bal oranında karıştırın.

Çok etkili kuru teneffüs etme - tavada tavayı ısıtın ve birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Bu çiftleri günde iki kez 10 dakika teneffüs edin.

Sonuç olarak, çocuk veya yetişkinler için herhangi bir larenjit tabletinin, yalnızca hastalığın tipini doğru bir şekilde belirleyecek ve tedavi edici bir tedavi yöntemi önerecek bir doktor tarafından muayene edildikten sonra alınabileceği konusunda bir kez daha uyarmak gerekir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan larinksin mukoza zarlarının iltihaplanmasıdır. Patoloji güçlü bir ödem ile karakterizedir, hastanın güçlü bir havlama öksürüğü, bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, akut larenjitle birlikte, ses tellerinin şişmesinden dolayı sesin tamamen yokluğu - aphonia olabilir.

Eğer akut bir aşamada larenjit tedavisine başlamazsanız, hastalığın kronik bir forma geçiş olasılığı yüksektir. Larenjit ile komplikasyon riski de oldukça büyüktür: larenksin (ciddi daralma) stenozunun gelişmesi durumunda, solunum problemleri başlayabilir. Böyle bir durumda, hastanın acil tıbbi yardımına ihtiyacı vardır. Zamanında işlenmezse ölümcül bir sonuç mümkündür.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Erişkinlerde larenjit nedenleri

Çoğu durumda, larenjit, transfer edilen viral enfeksiyonların (kızıl ateş, boğmaca, kızamık) bir komplikasyonu haline gelir, daha az sıklıkla patolojik sürecin gelişimi bakteriyel mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir. İnsan tükürüğü çok sayıda enzim ve bakteri öldürücü içerir, bu nedenle iltihaplanmaya neden olan bakterilerin çoğu ağızdan girdikten hemen sonra ölür.

Uzmanların hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler, inanıyorum:

 • kötü alışkanlıklar (alkol ve diğer zehirli maddelerin kullanımı, sigara kullanımı);
 • hipotermi;
 • ses tellerinin sürekli gerginliği ile ilgili mesleki aktivite (şarkıcılar, öğretmenler);
 • sıhhi normlarla tüketilen yiyeceklerin sıcaklık rejiminin tutarsızlığı (çok sıcak veya soğuk yiyecek);
 • elverişsiz ekolojik bir duruma sahip bölgelerde yaşamak.

Önemli! Larenksin sürekli gerginliği kronik larenjitlere neden olabilir, bu yüzden duygusal durumunuzu kontrol etmek, ağlamaya girmemek, yüksek tonlarda konuşma. Durum bir skandala ulaşırsa, kendi sağlığınıza zarar vermemek için ilişkiyi olabildiğince sakin bulmak gerekir.

Larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Her yaştaki hastalarda larenjitin ana semptomu, bir köpeğin havlamasına benzer bir yüzeysel kuru öksürüktür (bu nedenle "havlama" olarak da adlandırılır). Bu tip öksürük, gece uykusu sırasında artmakta olan ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Çoğu durumda, normalde akut larenjit ile uyuyamamak neredeyse imkansızdır, bu nedenle hastaya kuru öksürüğü durdurmak için ilaç reçete edilir (mukolitikler ve eksperticiler ile karıştırılmamalıdır).

Yetişkinlerde akut larenjit diğer belirtileri şunlardır:

 • zulüm, boğazını temizlemek için sürekli bir arzu;
 • acı verici duyular olmadan ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • boğazda kuruluk;
 • larinksin kızarıklığı;
 • şişme.

Larenjit ve semptomları nedir?

Patoloji bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu ise, farinks ve bademciklerde beyaz renkli bir pürülan kaplama gözlemlenebilir. Hasta genellikle sıcaklığı yükseltir (37.6 - 38 derecenin üzerine değil), zehirlenme belirtileri vardır.

Larenjit tipleri ve semptomları

Bir hastaya tedaviyi doğru bir şekilde vermek için, hastalığın nedenini tanımlamak ve patolojinin türünü belirlemek önemlidir. Larenjit tanısı, genellikle karakteristik bir klinik tablo ile karakterize edildiğinden, uzmanlar için zorluklar ortaya çıkarmaz.

Önemli! Bu formların her birinin tedavisi, farklı ilaçların kullanımını içerir, bu nedenle arkadaş tavsiyesi ile kendi kendine ilaçlama yapmayın. Doktor larenks inceledikten ve tıbbi bir tarih topladıktan sonra larenjit tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için ilaçlar

Hastaya reçete yazılması sadece tam bir tanıdan sonra olabilir, çünkü larenjitin her bir formu, seçilen terapötik taktikleri doğrudan etkileyen kendi özelliklerine ve nedenlerine sahiptir.

Akut viral ve bakteriyel larenjit

Yaygın inancın aksine, bu hastalık için antiviral ilaçlar hemen hemen reçete edilmez. Terapi semptomatiktir, yani tedavi, patolojinin semptomlarını ortadan kaldırarak sesin dinlenmesini ve hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Öksürük ilaçları. Larenjitin herhangi bir formundaki ana ve en rahatsız edici semptom öksürüktür, dolayısıyla tedavisi için hastanın öksürük reseptörlerini bloke eden ilaçlar reçete edilebilir. Larenjit ile kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için en etkili ilaçlardan biri "Sinekod". Merkezi etkinin ilaçlarına atıfta bulunur ve neredeyse anlık bir etkiye sahiptir. Mide bulantısı yapan bir öksürük saldırısı, "Sinekoda" nın alınmasından 5-10 dakika sonra geçer.

Sinekod hazırlama formları

Çare, okul öncesi çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere her yaşta kullanılabilir.

Kuru öksürük tedavisi için diğer araçlar (kesinlikle doktorun reçetesine göre alınır):

Önemli! Öksürük ıslanırsa, listelenen araçlar alınamaz. Ayrıca, kuru öksürükten gelen fonların, ilaç vericiler ve mukolitik gruplardan gelen ilaçlarla eşzamanlı kullanımı da yasaktır.

Balgamın atılımını artırmak ve bronşiyal ağaç bezlerinin salgılanmasını arttırmak için doktor balgam söktürücü ilaçları reçete edebilir:

 • "Termopsisin İnfüzyonu";
 • "Potasyum iyodür% 3";
 • "Alteyka";
 • "Althea'nın şurubu."

Larenjit tedavisi için ilaç Alteika

Alkali maden suyu içme balgam ayrılığı mükemmel kolaylığı. Kullanmadan önce biraz ısınması önerilir (28-32 dereceye kadar).

Antipiretikler ve ağrı kesici ilaçlar. Bu grubun ilaçları sıcaklığı azaltmak ve ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için kullanılır. Bugüne kadarki en güvenli antipiretik ajan "parasetamol"Ve buna dayalı ilaçlar. Bazı durumlarda, parasetamol cilt döküntüsü ve kaşıntı ile kendini gösteren hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olabilir. Hasta parasetamol tedavisini tolere etmezse, "ibuprofen".

Antipiretik ilaç Parasetamol

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaçlar. Enflamatuar süreci durdurmak için, patojen florayı yok etmek ve yutkunma sırasında acıdan kurtulmak, spreyler şeklinde lokal ajanların kullanılması tavsiye edilir. Larenjit ve larinksin diğer hastalıklarının tedavisi için, hastalar reçete edilir:

 • "Anjinal";
 • "Kameton";
 • "Larinal";
 • "Ingalipt";
 • "Tantum Verde."

Antiseptiklerin kullanımı ile iyi bir terapötik etki sağlanır. En popüler ve uygun fiyatlı "klorheksidin". Genellikle durulama için kullanılır (su ile seyreltilmiş hidrojen peroksit gibi). Uzmanlar boğazda bulaşıcı süreçlerde kullanmaları tavsiyeMiramistin"Sadece bakteriyel değil fungal florayı yok eden karmaşık ve modern bir çözümdür, bu yüzden daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Durulama için kullanılabilecek bir çözelti formunda mevcuttur. Kit, şişe üzerinde bir nozul ile birlikte gelir, böylece ürün de sprey formatında kullanılabilir.

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaç Miramistin

Larenjit ile durulama için, bitkisel şifalı otlar da kullanabilirsiniz: papatya, kadife çiçeği, St. John's wort. Bakterisidal, antiseptik ve antienflamatuar etkiye sahiptirler, iyileşmeyi hızlandırmaya ve tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırmaya yardımcı olurlar. Benzer özellikler, calendula ve St. John's wort'un tentürüne sahiptir.

soluk alma. Evde hasta bir inhaler veya nebulizer varsa, mineral su veya tuzlu su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Prosedür süresi 10 dakikadan az olmamalıdır. Inhalasyonlar günde 3-4 kez gerçekleştirin. Son prosedür 18-19: 00'dan önce tamamlanmalıdır, aksi takdirde hasta, solunum sırasında sıvılaşan artmış balgam deşarjının neden olduğu, uyku sırasında ciddi bir öksürük yaşayacaktır.

Larenjit tedavisindeki inhalasyon ilaçlarından doktorlar atarFlomax". Bu ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir, çünkü kontrendikasyonları vardır ve yan etkilere neden olabilir.

Larenjit ile inhalasyon için İlaç Berodual

Antibiyotikler: Gerekir mi, değil mi?

Antibakteriyel etki (antibiyotikler) preparatları, sadece patolojinin bakteriyel doğasının doğrulanması durumunda larenjit ile reçete edilir. Bunu yapmak için, bakteri kültürü gerçekleştirilir ve enfeksiyonun etken maddesi tanımlanır. Bu yapılmazsa, belirli bakteri türlerinin belirli tipte antibiyotiklere duyarlılığından dolayı tedavi etkisiz olabilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisinde tercih edilen ilaçlar, amoksisiline dayanan fonlardır. Bunlar şunları içerir:

Önemli! Bazı ilaçlarda amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu oluşur. Bu asit amoksisilin etkisini artırır ve vücudun dokuları üzerindeki emilimini ve dağılımını artırır. Ancak sindirim sistemi hastalıkları olan kişilerin klavulanik asidin midenin duvarlarını olumsuz olarak etkilediğini ve bunların (özellikle uzun süreli alımlarda) hasara neden olabileceğini bilmesi gerekir, bu nedenle gastrit veya peptik ülser ile bu bileşen olmadan ilaçları seçmek daha iyidir.

Video - Larenjitin tanımı, semptomları ve tedavisi

Alerjik larenjit

Larinksin iltihaplanması alerjenle temastan kaynaklanıyorsa, tahriş edici herhangi bir etkinin hızla ortadan kaldırılması önemlidir. Bundan sonra hastaya antihistamin ilaçlar verilir. Bu farmakolojik grubun en popüler ilacı "Suprastin" dir. Bu ilaç elinizde değilse, analoglarını kullanabilirsiniz:

Önemli! Alerjileri ortadan kaldırmak için doktorlar, ikinci nesil antihistaminikler önermektedirler, çünkü vücut için daha güvenlidirler, sedasyona neden olmazlar ve uzun süreli etki yaparlar, bu nedenle günde sadece bir kez alınmaları gerekir. İkinci nesil alerji ilaçları arasında "Klaridol"Lomilan"Klaritin"LoraGeksal".

Alerjik larenjit tedavisi için LoraGexal

Şiddetli vakalarda (örneğin, anjiyoödem şüphesiyle), hastaya "enjeksiyon yapılabilir"prednisolon"Ya da"adrenalin".

Bazı durumlarda, hastalara iyi yardımlar "Erespal"Ancak doktorlar bu ilacı nadiren reçete ederler, çünkü kanıtlanmamış etkinliği olan ilaçları ifade eder.

Kronik larenjit

Larenjitin bu formu, sık görülen enflamatuar süreçler ve larinksin bulaşıcı hastalıkları ve ayrıca ses tellerinde uzun süreli stres ile ortaya çıkar. Kronik larenjit tedavisi için önemli bir durum, hastanın sesini dinlendirmek ve yaşam tarzını düzeltmektir. Kötü alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek ve aynı zamanda tahriş edici etkiye sahip olduğu ve iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunduğundan, diyet akut baharatlarından, salamura ve tütsülenmiş ürünlerden hariç tutulmak gerekir.

Terapi karmaşık önlemleri içerir:

 • bol içme rejimi (sıcak bitkisel çaylar, bal veya tereyağı ile süt, alkali su);
 • tuzlu çözelti ile inhalasyon;
 • Boğazların soğanı ve şifalı bitkilerin (meşe kabuğu, St. John's wort) infüzyonları ile boğulması;
 • boğazın iyot preparatları ile tedavisi ("lugol");
 • vitamin tedavisi.

İyotlu boğaz tedavisi için Lugol

İyi bir sonuç, fizyoterapötik tedavi yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yetişkin hastalara aşağıdaki prosedürler atanabilir:

 • Novocaine ile elektroforez;
 • UHF;
 • mikrodalga tedavisi;
 • UFO.

Kronik formda larenjit tedavisinde başarılı sonuç, kullanılan yöntemlerin düzenine ve hastanın sorumluluğuna bağlıdır, bu nedenle tüm doktor önerileri, reçetelere tam olarak uyulmalıdır.

3 ve 4 derece stenoz için ilk yardım

Eğer laringeal ödem o kadar çok gelişirse, hasta boğulmaya başlarsa, acil bir ekip çağırmak ve ilk yardım sağlamak önemlidir (tercihen doktorlar gelmeden önce).

Mükemmel bir terapötik etki, glukokortikosteroid hormonlarının sistemik tedavisidir. Bir saldırıyı durdurmak için hastaya "prednisolon"Ya da"deksametazon". Bir yetişkin için tek doz ilaç:

 • "Prednizolon" - 2-5 mg / kg;
 • Deksametazon 0.3-0.6 mg / kg.

Bu ilaçların etkisi 15 dakika içinde başlar ve 6 saate kadar sürer. Çoğu durumda, bu ölçü, nefesinizi geri yüklemenize ve bir "ambulans" ın gelişini beklemenize izin verir. Başka bir plan veya resepsiyon planı, hasta anketi yaptıktan ve teşhis eylemlerini gerçekleştirdikten sonra doktora başvurmalı veya aday göstermelidir.

Solunumun geri kazanılmasının başka bir etkili yolu - soluma ile inhalasyonepinefrin"% 0.1. 3 ml salin solüsyonunda, aşağıdaki formüle göre hesaplanan ilacın miktarı: 0.1-0.2 mg "epinefrin"Hastanın ağırlığı ile çarpılır (kilogram olarak).

Larinjit tedavisi çok ciddiye alınmalıdır, çünkü yanlış tedavi ile komplikasyonlar (ya da eksikliği) hastaya bir hayata mal olabilir. Bu son derece nadirdir, ancak bu tür vakalar hala ortaya çıkmaktadır, bu nedenle bir doktorun tüm önerileri ve randevuları ile uyum hastalığın etkili tedavisi için bir ön koşuldur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

3 yaşındaki çocuklarda angina tedavisi için antibiyotiklerin listesi: en iyi ilacı seçin

Angina, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bir hastalıktır, bu nedenle hastalarla temas, bebeğin enfeksiyonuna yol açabilir.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.