Loading

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit belirtisi

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Bulaşıcı olmayan larenjit türleri

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Larenjitin bulaşıcı tipleri

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.

Doktorda larenjit teşhisi


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.

Larenjit tedavisi


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Larenjit görünümünü önlemek için önleyici tedbirler

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

larenjit

29 Şubat 2012

larenjit Larinksin inflamatuar süreci. Temel olarak, bu durum larenjitin de göründüğü soğuk algınlığı hastalıkları veya bir dizi enfeksiyöz rahatsızlıkla ilişkilidir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir kızamık, boğmaca öksürüğü, kızıl ateş.

Hastalık ayrıca, vücudun hipotermisi, ağız solunumu, çok kirli hava, sigara ve alkol kötüye kullanımı ve laringeal aşırı stres nedeniyle gelişir. Larenjit kısa süreli akut durum ve ayrıca kronik bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Ancak çoğu durumda hastalık oldukça hızlı ilerler ve iki hafta sürer.

Larenjit nedenleri

Akut larenjit Çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Larinjitin akut formunun ana nedenleri, yerel karakterin aşırı soğutulması veya sesin aşırı güçlü aşırı gerilimi. Sonuç olarak, hastalık sıklıkla şarkıcılarda, öğretmenlerin ve işlerinde sürekli olarak yüksek sesle çalışan diğer mesleklerden insanlarda görülür. Ayrıca, akut larenjit bir tezahür olarak ortaya çıkabilir grip, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklar. Bu durumda, iltihaplanma süreci, bir bütün olarak larinksin mukoza zarını ve epiglotis mukozasını, podogolovoy boşluğunun duvarlarını ve vokal kıvrımları yakalayabilir.

Hastalığın kronik formu Hastada düzenli olarak tekrarlanan akut larenjitin etkileri olarak kendini gösterir. Aynı zamanda burun ve burun sinüslerinde inflamasyonun arka planında da görülür. Mesleği, ses kullanımıyla ilişkili olanlarda, sık görülen akut larenjitin arka planına karşı, hastalığın kronik bir formu ortaya çıkar.

Larenjit belirtileri

Akut larenjit ile (yaygın form) Hastada mukus zarının keskin bir şekilde kızarması vardır ve girintinin kıvrımlarının yakınında gözle görülür bir şişme görülür. Akut larenjit durumunda, laringeal mukoza edemik ve hiperemiktir, ses telleri kalınlaşır ve tamamen kapanmaz. İnflamasyona bağlı kan damarlarının genişlemesi nedeniyle bazen kan sızar ve mukoza zarında koyu kırmızı renk tonları oluşturur. Hastada bir yer varsa izole larenjit, belirtiler farklıdır. Bu nedenle, mukoza zarının kızarıklığı ve infiltrasyonu genellikle sadece epiglotiste gözlenir. Hastalığın başka bir şekli - laringotrakeit - iltihap trakeaya geçerse ortaya çıkar. Bu durumda, hasta, ağır trakea ataklarından muzdarip olurken, balgam üretilir, bu da trakea ve larinks mukozası tarafından üretilir.

Hasta akut larenjit geliştirmeye başlarsa, semptomlar, ilk olarak, insan durumunun genel bozulmasında ifade edilir. Vücut ısısı yükselir, kan testleri vücutta iltihap belirtileri gösterir.

İltihap epiglotis veya larenksin arka duvarında lokalize ise, o zaman bir kişinin yutulması acı hissedebilir. Ses değişiyor: çok kısalıyor ve daha şiddetli durumlarda ses genellikle kaybolabiliyor. Glottisin daralması nedeniyle solunum zorlaşabilir. Ayrıca, akut larenjitli kişilerde, kuruluk ve boğazda belirgin bir terleme görülür. Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, Ancak daha sonra öksürdüğü zaman balgam tükendi. baş ağrısı hastalığa da eşlik edebilir. Tedavi sürecine doğru şekilde yaklaşırsanız ve doktor tavsiyelerini takip ederseniz, akut larenjit semptomları bir hafta sonra kaybolur.

Kronik larenjit belirtileri ses kısıklığı, sesin hızlı yorgunluğu, terlemenin periyodik bir tezahürü olarak ifade edilir. Sonuç olarak, hasta sürekli olarak öksürür. Enflamasyonun alevlenmesi durumunda, semptomlar daha da güçlenir.

Larenjit Türleri

en catarrhal larenjit Hastada boğaz ağrısı, ses kısıklığı, tekrarlayan öksürük vardır. Ancak, bu form en kolay olarak kabul edilir.

en hipertrofik larenjit daha belirgin ses kısıklığı, şiddetli terleme ve öksürük var. Ligamanlarda filizlenme vardır, bir pinin başı büyüklüğünde. Bir boğuk veren bu nodüller, genellikle "şarkıcının düğümleri" olarak adlandırılır. Çoğunlukla çocuklarda larenjit de sürekli bir boğaz oluşturur, ancak bu durum hormonal dengede ciddi değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde geçebilir. Bu durumda, diğer tedavi türlerinde olduğu gibi aynı tedavi yöntemleri kullanılır. Tüberküllerin çözelti ile koterizasyonu da mümkündür gümüş nitrat, Özellikle şiddetli durumlarda kullanılır. Ancak ligamentlerdeki değişiklikler çok belirgindirse, bazen etkilenen bölgeler cerrahi operasyon sırasında çıkarılır.

için atrofik larenjit Mukoza zarının larinks içinde incelmesi karakteristiktir. Hastalar sürekli ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu gösterirler. Öksürme atakları varsa, kan damarlarına sahip kabuklar bazen ayrılır. Bu larenjit formunun bir nedeni olarak, baharatlar ve baharatlarla birlikte baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanılmasını uzmanlar belirler. Bu durumda, lezyon sadece larinkste değil, aynı zamanda farenksin arka duvarında da gerçekleşir.

Durumunda difteri larenjit Hastalığın gelişimi, larinksin bademciklerden yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Mukoza zarında, beyaz zarın bir plakası vardır, bazen hava tellerini ses telleri seviyesinde ayırır ve tıkar.

en tüberküloz larenjit, neredeyse her zaman ikincil bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktığında tüberküloz akciğerlerden dışarı yayılır. Bu durumda, larenks dokularında, kalınlaşmalar tüberküller şeklinde ortaya çıkar ve bazen hastalık laringeal kıkırdağın ve epiglottisin tahribatına ilerler.

Larenjit de bir komplikasyon olabilir frengi. Hastalığın ikinci aşamasında bazen plaklar ve ülserler oluşur ve üçüncü aşamada skarlar, ses tellerini deforme ederek larinks oluştururlar. Sonuç olarak, ses kısıklığı tedavi edilemez hale gelebilir.

Sekiz yaşına kadar olan çocuklarda larenjit bazen sözde özel bir şekle dönüşür. yanlış tane. Kendisini gerçek krup'a benzer belirtilerle gösterir (difteri gırtlak). Bu durumda tehlike, şişmeye bağlı olarak larenks lümeninin keskin bir şekilde daralmasıdır ki bu da nefes almayı daha zor hale getirebilir. Bu duruma bazen glottizm spazmı eşlik ediyor. Yanlış kabuklular, eksüdatif diyatezi olan çocuklar için en tipik olanıdır. Kural olarak, bu tür saldırılar, esas olarak geceleri olmak üzere, hızlı bir şekilde meydana gelir. Çocuk ter içinde uyanabilir, zor nefes alma konusunda şikayet edebilir, "havlayan" öksürüğü, dudakları maviye döner. Saldırı yaklaşık yarım saat sürerken, sıcaklık sadece biraz artabilir. Nöbetler sonraki gece meydana gelebilir. Bu durumda hemen bir ambulans çağırmak önemlidir. Larinksin üzerine yerleştirilmiş hardal sıvası yardımıyla bir çocuğun doktora gelişinden önce yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sıcak ayak banyosu (39 °) yapabilir, ılık bir sıvı verebilir.

Larenjit Tanısı

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir anketi gerçekleştirirken, sonraki davranış için bir doku örneği almak mümkündür. biyopsi. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Larenjit tedavisi

Akut larenjit tedavisi öncelikle hastalığın tetiklediği problemi ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Larinksin tamamen geri kalanını sağlamak için, bir kişinin yaklaşık bir hafta boyunca konuşması tavsiye edilmez. Bu mümkün değilse, mümkün olduğunca sessiz ve yumuşak konuşun. Bununla birlikte, fısıldama ses tellerini tahriş ettiği için fısıldama önerilmemektedir. Mukus zarını tahriş eden baharatlı yiyecekler, baharatlar yememek önemlidir. Ayrıca sigara içemezsiniz, alkol içebilirsiniz.

Larenjit tedavisi sırasında, ılık bir sıvı içmeli, inhalasyonlar yapmalı, boğazınızı yıkamalı ve sıcak bandaj veya kompresle boynunuzu ısınmalı, ayaklarınızı sıcak bir banyoda ıslatmalısınız. Bazen bir uzman ilaç kullanımını önerir. Bir ilaç tedavisi olarak, bir doktor antitussifler, antihistaminikler, gliserin içinde Lugol çözeltisi ile larinksin yağlanmasını reçete edebilir.

Hastanın bulunduğu odada oldukça nemli ve sıcaktı. Bu durumda, buhar soluk alma, Hastalığın ilk günlerinde her birkaç saatte bir harcanabilir. Soluma yaklaşık 15 dakika sürmelidir.

Larenjit tedavisi ayrıca, boğazın bitkisel süslemelerle durulanması ile gerçekleştirilir. Soğuk algınlığı durumunda, durulayıp, burun yapabilirler. Ayrıca bu durumda burnun durulanması için bir tuzlu su çözeltisi uygundur. Bitkisel kaynatma hazırlamak için, aira, anne ve üvey anne otu sıklıkla kullanılır. Ayrıca patates suyu, sirke suyu, pancar suyu, soğan kabuğu suyu ile gargara yapabilirsiniz. Larenjit ile alkali maden suyu içmek faydalıdır.

Kronik larenjit hastalığından muzdarip olan kişiler mutlaka tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır, bu durumda doktor bu durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini belirlemektedir. Bazen doktor alkalin ve yağ inhalasyonları, elektroforez yürütmeyi öngörür novocain Larinkste, UHF. Alınan bilgilerle yönlendirilen uzman, farklı prosedürleri içerebilen kapsamlı bir tedavi önerecektir: larinks, inhalasyon, fizyoterapi prosedürlerinin yağlanması. Bazı durumlarda, ilaçlar ve hatta cerrahi yöntemler ile tedavi endikedir. Kronik larenjit belirtilerini önlemek için, zaman içinde larenjit ve üst solunum yolunun diğer hastalıklarını tedavi etmek önemlidir. Doğru ses modu da önemlidir.

Akut larenjitde uzmanlar genellikle uygun prognozdan söz ederler. Bununla birlikte, bazen hastalık kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, bir uzmana zamanında danışmak ve larenjitin nasıl tedavi edileceği konusunda ona danışmak çok önemlidir.

Larenjitin profilaksisi

Larenjit profilaksisi, hastalığın gelişimine yol açan faktörlerin önlenmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşmeye doğru bir yaklaşım önemlidir. Bu nedenle, sıcak eşarpların sarılması her zaman tavsiye edilmez, ancak diğer uç noktalara gitmek de tavsiye edilmez. Eşit derecede önemli ve doğru beslenme: özellikle düzenli olarak çok keskin yemekler yemeyin ve baharatla baharatla karıştırın. Larenjit eğilimi olan insanlar, soğukta soğuk içecekler ve yiyecek içemezler. Ayrıca yüksek sesle bağırmamaya dikkat etmelisiniz. Ve eğer meslek sesle bağlantılıysa, o zaman tedaviyi düzenli olarak korumayı hatırlamanız gerekir.

Oldukça kirlenmiş, tozlu odalarda bulunmamak için eşit derecede önemlidir. Hoş olmayan anlar iş gerektiriyorsa, odayı sürekli havalandırmanız gerekir. Mukoza zarından gelen toz partiküllerini temizleyiniz inhalasyona yardımcı olacaktır.

Larenjit nasıl bulaşır: bulaşıcı mı değil mi?

Soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kızıl ateş gibi bulaşıcı hastalıklar larenjit denilen bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Provoke edici faktörler ile larenjit, vücuda yerleşme fırsatını kaçırmayacaktır. Akut larenjit yaklaşık iki hafta sürer ve kronik bir formda devam edebilir. Bağlantıda erişkinlerde kronik larenjit belirtileri açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtileri açıklanmaktadır.

Bu hastalığın seyrinin çeşitli formları vardır ve bazıları başkalarına tehlike oluşturur. Bir kişi, bir patojenik bakterinin veya bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısı olduğunu fark etmeden ısrarla soğuk algınlığını iyileştirir.

semptomlar

Genel durum kötü olmamakla birlikte, başlangıç ​​aşaması larinkste yanma ve kuruluk hissi ile kendini gösterir. Bir sonraki aşamada, konvulsif ve yorucu bir öksürük, baş ağrısı, yutulması zor. Sessiz ses fısıldayarak kayboluyor.

Öksürük, bazen pürülan balgam balgamı ile ıslanır. Beyaz kan hücresi sayısı artar. Larinksin mukus zarının keskin kızarıklığı ve şişmesi, üzerinde kılcal damarların patlaması nedeniyle kıpkırmızı noktaları ortaya çıkarır.

Hastalığın yaygın nedenleri

Enflamatuar süreç nazofaringeal mukozada ilerlediğinde ve bazen bronşlara ve akciğerlere hareket ettiğinde, akut evre genellikle bir virüs enfeksiyonu enfekte olduğunda kendini gösterir. Çoğunlukla yetişkinlerde olur, ama aynı zamanda çocuklarda da olabilir ve aynı odada hasta olmak mümkündür, çünkü hava damlasıyla bulaşır, fakat her zaman değil.

Larenks, bir solunum yolu virüsü ile enfekte olduğunda ve streptococcus ve staphylococcus bakterileri ile enfekte olduğunda iltihaplanır, eğer larenjit başlangıcı tetikleyicileri dışsal nedenlerse:

 • çok sıcak ve çok soğuk yemekler ve içecekler;
 • vokal kordların uzun süreli istemsiz gerginliği;
 • hipotermi;
 • sigara (pasif), ruhlar;
 • toz, gazlar, buhar, bazı tahriş edici kimyasalların solunması.

Nöromüsküler aparatın çalışmasını etkileyebilen larenjit iç nedenleri:

 • metabolizma bozulur;
 • laringeal mukozanın duyarlılığı arttı;
 • yemek borusu içine gastroözofageal reflü ile, mide içeriği, bağlarda sarılık ve ses hırıltıları ile sonuçlanır.

Burada, yetişkinlerde larenjit için hangi antibiyotiklerin reçete edildiğini okuyabilirsiniz.

Sıcaklık ile anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün mü?

çocuklar

Tesisler nadiren havalandırılıyorsa, bahçelere ve okullara giden çocuklar hastalık riski altındadır. Hastalıklardan biri diğerleri için tehlikelidir, bu nedenle çocuğunuzun potansiyel bir bakteri enfeksiyonu taşıyıcısı ile temasını azaltmaya çalışın.

Yanlış kabuklu hayvanlar (hastalığın akut formu olarak adlandırılır), sekiz yaşından küçük, eksudatif diyatezi geçiren çocukları etkileyebilir. Glottis'in ödemi ve spazmı nedeniyle, laringeal lümen daralır, çocuk nefes almakta zorlanır.

Nöbetler genellikle geceleri ortaya çıkar: çocuk havayla öksürür, havlayan öksürük, dudaklar maviye döner, nefes zor, nefes almak gürültülüdür. Sıcaklık biraz yükselebilir, ancak daha sık normal kalır. Yaklaşık yarım saat sonra semptomlar durur, çocuk uyur.

Bu durumda hastaneye yatış gerekli. Ambulans hava bir oda beklentisiyle, bir soda inhalasyon yapmak, bebeğe bir alkali içecek verin. Laringeal ödemi çıkarmak için doktor gerekli preparatları enjekte edecektir. Antihistaminikler ilaç dolabında saklanmalıdır.

Tabi ki, evde, inhalasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz, ancak ciddi bir ödem başlarsa, sadece nitelikli bir uzman trakeaya entübe edebilir. Resüsitasyon ve hatta yapay ventilasyon gerektirebilir. Referans olarak, çocuklarda larenjitin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini okuyabilirsiniz. Burada tarif edilen, çocuklarda larenjit hangi ilaçları reçete.

Hastalığı nasıl alabilirim?

Enfeksiyon olasılığı larenjitin nedenlerini tanımlayarak belirlenebilir.

 1. alerji. Alerjen mukozadan geçer ve gırtlağı tahriş eder. Solunum ağırlaşır, acı verici bir öksürük başlar. Ama bu larenjit formu, elbette, bulaşıcı değildir.
 2. Ilaçlara reaksiyon. Üç yıla kadar olan çocuklar çok dikkatli bir şekilde ilaçları sprey şeklinde kullanmalıdırlar. Pediatristler çoğu zaman larenjit nedeni olan bu tür ilaçları reçete etmelerine rağmen. İnhalerin güçlü bir jetinin sinir uçlarıyla doymuş larinks üzerindeki etkisi, ses tellerinin spazmı ve iltihaplanmasına neden olur. Enfekte edilemeyen larenjit başlar.
 3. Duygusal şok. Ondan sonra, çocuk ses tellerinin spazmı olabilir. Bu larenjit formu da başkaları için tehlikeli değildir.
 4. Genetik eğilimler. Garip bir şekilde, hamile bir kadının diyetiyle belirlenir. Diyetinizdeki yağlı yiyecekleri ve aşırı karbonhidratları kötüye kullandığınızda, çocuğunuzun ODD riski daha yüksektir. Hamile bir kadının yaşı 35 yaşın üzerindeyse veya bulaşıcı bir hastalığı varsa, çocuk da özellikle risk altındadır. İmmüno-uyarıcıların seyri, tıbbi prosedürlerin uygulanması, hastalığın kronik formunun gelişmesine izin vermeyecektir. Bu larenjit formu da bulaşıcı değildir.
 5. Enfeksiyon enfeksiyonu. Solunum yollarının mukoza zarlarını yenmek, virüsler dışarıdan çok tehlikeli olan akut bir larenjit formuna neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon riski

Şiddetli boğaz ağrısı, kulaklar, burun akıntısı ve keskin bir sıcaklık artışı, hastalığın patojenik bakteriler tarafından tetiklendiğini göstermektedir. Herkes için bulaşıcı hale gelir ve hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyon tehlikesi, sağlığın iyileştiği ve refahın arttığı son aşamalarda bile mevcuttur.

Video bize enfeksiyöz larenjit olup olmadığını söyler:

Viral bir hastalık bulaşıcı olup olmadığı

Viral larenjit durumunda, bu ilaçlar virüsleri etkilemediği için antibiyotik kullanmak uygun değildir.

Ev yapımı yatak istirahati, sık sıcak içecekler, bitkisel ve soda inhalasyonları, hastanın odasında nemli hava ve sigaraların tamamen reddedilmesi yardımcı olacaktır. İki haftada, maksimum (bir kişinin bağışıklığına bağlı olarak) hastalık genellikle kaybolur. Ancak koruyucu maske gerektiğinde larenjitin viral şekli havadan bulaşır.

Larenjitin bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusuna cevap vermek zordur. Her şeyden önce, hastalığa neden olan sebepleri tanımlamak gerekir.

Eğer larenjit patojenik bakteriler veya virüsler, başkalarının enfeksiyon olasılığı kaynaklanır. Hasta öksürükler için özel bir maske gerektirir ve mikroplar diğer kişiyi basmayın hapşırma. gırtlak tahriş, duygusal sıkıntının, alerjik tepki neden Laryngitis için ya da bir genetik yatkınlık boğaz gırtlak ısıtılması da mümkündür lyudyam.Chitayte çevreleyen hastadan bulaşmaz.

Ilk doktor

Akut larenjit bulaşıcıdır

Larenjit nedir? Larinksin mukoza zarını etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Soğuk veya bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanır (boğmaca, kızamık, kızıl ateş). Bu durumda güçlü bir öksürük ortaya çıkar ve seste çok keskin değişiklikler vardır. O kısılır ya da tamamen kaybolur. Bu nedenle, larenjit olan bir kişi, doktor, konuşma sürecini yavaşlatır gibi konuşmak için çok şey tavsiye etmiyor. Bu hastalığın çeşitli biçimleri vardır ve bunların bazıları insanlara belirli bir tehlikeyi temsil eder. Peki larenjit, bulaşıcı veya bu hastalık nedir? Bunu anlamaya çalışalım.

Bu hastalık hipotermi, sigara içmek, soğuk havanın ağzından solunması, gırtlağın aşırılığı ve alkollü içeceklerin tüketimi sonucu gelişir. Larinks iltihabı vardır, ses telleri tahriş olmuş, ses kaybolabilir. Larenjit aniden ortaya çıkar, yüksek ateşle akar, hem yetişkinler hem de çocuklar için tehlikeli olan boğulma atakları olabilir. Birçok insan larenjit hakkında makul bir soruya sahiptir: bulaşıcı mıdır? Bu soruyu cevaplamak için formlarını düşünmek gerekir.

Akut larenjit, sesin gerginliği veya güçlü aşırı soğuma sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durumda enflamatuar süreç tüm larinks, epiglottis, vokal kordların duvarları veya podogolovoy boşluğunun mukoza zarını etkileyebilir. Hastalık çok hızlı gelişir ve iki haftadan fazla sürmez.

Akut larenjit kronik bir form edinebilir. Enflamatuar süreç farenks veya burunda gerçekleşir ve iki haftadan fazla sürmez.

Küçük çocukların riski larenjittir. Bu bulaşıcı hastalık mı? Bu soruyu açık bir şekilde cevaplamak zordur. Hastalık patojenik virüsler veya bakteriler nedeniyle ortaya çıkmışsa, bu durumda hasta kişinin başkalarına bulaşabileceği muhtemeldir. Ancak larenjit bulaşıcı olup olmadığını belirlemek için, kendi başına imkansızdır. Bu sadece hastayı muayene ettikten sonra bir doktor tarafından yapılabilir.

Gelişiminin başlangıcında, rahatsızlık, gevreklikte kuruluk hissi ve yanma hissi ile kendini gösterir, ancak genel durum stabil kalır. Bir süre sonra konvulsif bir öksürük, kişiyi yorucu, baş ağrısı var ve yutulması zorlaşır. Ses fısıldayarak, çok kısılıyor.

Kuru olan öksürük nemliğe geçer, balgam ekspiryumuma başlar, bazen de irin ile. Kan lökositlerinde kuvvetli bir artış olur ve laringeal mukoza keskin bir şekilde kırmızıya döner, kılcal damarlar patlamaya başlar ve kıpkırmızı noktaların ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Akut larenjit varsa, bu hastalığın kuluçka süresi birkaç saatten birkaç yıla kadar sürer.

Hastalık, keskin kokulara alerjinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu, örneğin onarımın yakın zamanda yapıldığı odada hissedilen boya veya vernik olabilir. Alerjenler çeşitli evcil hayvanlar olabilir, buna ek olarak, öksürük sık sık balık için yiyecekleri kışkırtır. Dairenin ağır bir şekilde tozlanması ya da kiracının bile kuşku duymadığı kene varsa boğazda iltihaplanma sürecinin gelişmesine de katkıda bulunur.

Larenjit ilaçlar nedeniyle gelişebilir. Üç yaşın altındaki çocuklar için boğaz ve burun için spreyler çok dikkatli kullanılmalıdır. Çocuğun organizması alt solunum yollarını yabancı elemanların içlerine girmesine karşı korumaya yardımcı olur ve sprey jeti farinksin arka duvarına sinir uçları ile çarparak vokal kordların spazmına neden olabilir. Bu hastalığın gelişimine yol açar.

Virüsler, "havlayan" öksürüğün en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Enfeksiyon üst solunum yolunu etkiler ve vokal kordların yakınındaki virüslerin tıkanıklığı vardır. Antibiyotiklerin tedavisi için kullanılması gerekli değildir, çünkü virüs kendilerine borç vermez. Bu durumda, inhalasyon, yatak istirahati ve bol miktarda sıcak içecek reçete. Viral larenjit oluşmuş ise, kuluçka dönemi genellikle 1 ila 5 gün sürer. Bu tür hastalıkların bulaşıcı olmadığı düşünülmektedir. Kişi sigara içmeyi bırakırsa ve odadaki havayı düzenli olarak nemlendirirse iyileşme daha hızlı olur.

Yani hepsi aynı, akut larenjit bulaşıcı mıdır? Bu hastalığın enfeksiyöz görünümü, inflamasyona neden olan ajanların vokal kordlarında biriken bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durumda larenjit, hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından çok bulaşıcı ve bulaşıcı olarak kabul edilir ve solunum yollarının iltihaplanmasına katkıda bulunur.

Hastalığın bakteriyel formu genellikle vücut sıcaklığındaki artışla karakterizedir. Bu akut larenjit insandan insana bulaşır mı? Hem yetişkin hem de çocuk için çok bulaşıcıdır. Hastalık öksürürken ve hapşırırken hastalık yayılır. Hastalığa neden olan bakteriler havaya girer ve hava akımlarıyla yayılmaya başlar, diğer insanlarda larinksin mukoza zarına yerleşmelerine katkıda bulunur. Bakteriyel larenjitle kasılma riski, kişinin iyileşmesinden birkaç gün sonra devam eder.

Bu tip bir hastalık, boğaz ve kulak ağrısına, yutma zorluğuna, yüksek ateşe neden olan, burundan bol miktarda akıntı ile karakterizedir. Özellikle çocuklarda akut bakteriyel larenjittir. Bir alevlenme sırasında boğulma muhtemel saldırıları vardır, solunum yolları neredeyse tamamen bloke edilir. Hastalığın tedavisi için tıbbi gözetim altında bir hastanede tavsiye edilir.

Larenjit bulaşıcı olup olmadığı farketmez, eğer bu hastalığın ilk belirtilerine sahipseniz, bir doktora görünmeniz gerekir. Bu ihmal edilmiş durumda ciddi sonuçlara neden olabilecek çok ciddi bir rahatsızlıktır. Çeşitli tedavi yöntemleri sayesinde, bu hastalıktan hızla kurtulmak mümkündür. Antibiyotikler sadece larenjit bakteriyel formuna yardımcı olur.

Tedavi sırasında yatak istirahatini gözlemlemek, mümkün olduğunca çok sayıda ılık içecek içmek, solüsyonlarla gargara yapmak, bitkilerden inhalasyon yapmak gerekir. Tedavi bazı doktorlar alerjiye yol açabileceğinden, ilgili doktorun gözetiminde yapılmalıdır. İnhalasyonlar için, balgam salgılayan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip kekik ve St. John's wort kullanmak en iyisidir.

Bu nedenle larenjit bulaşıcıdır ya da olmasın, nedenlerini inceleyerek belirleyebilirsin. Bakteriyel ve bulaşıcı türler bulaşıcı olarak kabul edilir. Kendinizi böyle bir hastalıktan korumak için, gazlı bez giyinmeli ve hastayı ayrı bir odada izole etmelisiniz.

Larenjit, larinks, ses telleri ve üst trakeal lezyonların etkilendiği bir solunum hastalığıdır. Solunum yolu iltihabı provoke etmek için sadece patojenik mikroorganizmalar değil, aynı zamanda vokal kordların alerjen veya banal aşırı yüklenebilir.

Larenjit bulaşıcı mıdır? Formlarının çoğunun bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın bulaşıcılık derecesi (bulaşıcılık), larinksin iltihaplanmasına neyin sebep olduğuna bağlıdır. Enfeksiyöz patolojiler, virüslerin, mantarların ve koksik bakterilerin gelişiminden kaynaklanır. Enfeksiyon olasılığı, mikroorganizmaların patojenik seviyesi ile belirlenir. Bu ne anlama geliyor? Fırsatçı ve patojen virüsler, mantarlar ve mikroplar vardır. Bu yüzden birincisi, ENT organlarının mikroflorasının normal sakinleridir, bu yüzden insandan insana bulaşmazlar ve sonuncusu - solunum hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Hemen, patojenik mikroorganizmaların gelişmesiyle provoke edilen hastalığın bulaşıcı olduğunu belirtmek gerekir. Başka bir deyişle, hastalığın bulaşıcı formları hasta bir kişi ile temasa geçebilir. Enfeksiyonun bulaşmasının birkaç ana yolu vardır, yani:

 1. aerojenik - patojenik flora solunum yollarına hava yoluyla nüfuz eder;
 2. temas - enfeksiyon patojenleri ortak ev eşyaları (bardaklar, tabaklar, havlular, oyuncaklar) kullanılarak bulaşır;
 3. transplasental - enfeksiyöz ajanlar hamilelik sırasında anneden fetüse geçmektedir.

Viral larenjit, aerojen olarak hapşırma, öksürme ve hasta bir kişiyle konuşma yoluyla bulaşan en bulaşıcı hastalıktır.

Az miktarda larenks iltihabının çok nadiren bağımsız olarak geliştiğini bilir. Bir kural olarak, hastalığın gelişimi, diğer enfeksiyöz KBB hastalıklarından önce gelir. Bu nedenle, enfekte bir kişi ile temas halinde olduğunuzda, grip, ARVI, herpangina, bronşit, vb olabilir bir provoke hastalık olarak, çok larenjit yakalayabilirsiniz.

Alerjik larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi? Vokal kıvrımların enflamasyonunu ve larinksin provoke edilmesi sadece şartlı patojenik mikroorganizmaları değil, aynı zamanda birçok tahriş edici de olabilir. Alerjenler genellikle:

 • hayvan kılı;
 • kuru hava;
 • toz;
 • bir çift boya ve vernik ürünü;
 • ev kimyasallarının parçaları;
 • bazı ilaç türleri.

Tahriş edici maddeler, hastalığın semptomlarına neden olan solunum yolu iltihabını tetikler - spastik öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, nefes darlığı vb. KBB patolojisinin bu formu hava yoluyla veya temas yoluyla bulaşmaz, bu nedenle başkalarına tehdit oluşturmaz.

Alerjik larenjit, kişiden kişiye bulaşmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Zaman sonra virüs ve mikropları nüfuz mukozal tahriş inflamasyon tutuklama etmezse alerjik reaksiyon yerel bağışıklığı azalmış ve artık o, ancak, unutmayın.

Alerjik bir larenjit bir enfeksiyonla birleştirilirse, bu tür bir hastalık bulaşıcı hale gelir. Larenks enfeksiyonunun açık belirtileri yüksek ateş, halsizlik, vücut ağrıları ve ıslak öksürüktür.

Profesyonel larenjit, vokal kıvrımlar üzerinde "şarkı düğümleri" oluşumuyla karakterize, bulaşıcı olmayan bir solunum hastalığıdır. Kural olarak, hastalık ses tellerini sürekli olarak aşırı derecede zorlayan insanlarda teşhis edilir. Bunlar şarkıcılar, konuşmacılar, eğitimciler, spikerler, radyo sunucuları vb. Hastalığın tipik belirtileri ses kısıklığı ve konuşurken boğazda "kaşıma" içerir.

Disfonia'nın ifade edilen belirtileri, yani. sesin ihlalleri, uzun yıllar deneyime sahip "sesli" mesleklere sahip insanlarda tezahür etti. ses makinenin işleyişini geri yüklemek için, ses telleri tam restorasyonu kadar sesli geri kalanı ile sıkı sıkıya riayet tavsiye edilir. Tabii ki, larinks aseptik inflamasyon havadan ve kontakt-hane arada iletilen, bu yüzden imkansız profesyonel larenjit yakalamak mümkün değildir. Ancak, patojenlerin laringeal tahriş zamansız tedavi hastalığın allerjik formu durumunda olduğu gibi nüfuz ve solunum yollarının enfeksiyoz iltihabına neden olabilir.

Bu nedenle, hastalığın enfeksiyöz olmayan formları, özellikle de profesyonel larenjit, kişiden kişiye bulaşmaz.

Viral larenjit, koronavirüsler, adenovirüsler, enterovirüsler, rinovirüsler vb. Tarafından kışkırtır. Ek olarak, 10 vakadan 9'unda hastalık, grip, bademcik iltihabı, bronşit ve diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir. Enfeksiyöz larenjit, hasta bir kişiyle yaptığı konuşmada havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Nonspesifik mikroorganizmaların larinkste inflamasyonun provokatörleri olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, enfeksiyon durumunda bile larenjit mutlaka gelişmez. Enfeksiyonun etken maddesinin doğasına bağlı olarak rinosinüzit, grip, boğaz ağrısı, farenjit, vb. Belirtileri ortaya çıkabilir.

Başkaları için en büyük tehlike verimsiz öksürüğü olan hastalar tarafından temsil edilir. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında virüsler en aktif olanıdır, bu nedenle sağlıklı bir kişinin KBB organlarına girdiğinde iltihaplanma kışkırtılabilir. Bol miktarda balgam akıntısı olan bir öksürük ile gösterilen patolojik süreçlerin çözülmesi aşamasında hastalar bulaşıcı değildir.

Viral larinjit, larinks ve vokal kordların enfeksiyonundan 3-4 gün sonra aerojen olarak iletilebilir.

Larinksin bakteriyel iltihabı, stafilokok, pnömokok veya streptokok florasının gelişiminden kaynaklanır. Mikroplar, taşıyıcının vücudunun dışında uzun süre kalabilirler, bu nedenle enfeksiyon genellikle temas yoluyla ve öpücüklerin kullanımı ve ortak ev eşyalarının kullanımı yoluyla bulaşır. KBB hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • spastik öksürük;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • balgamda pus impuriteleri;
 • farinksin duvarlarında beyaz kaplama;
 • zehirlenme belirtileri.

Larinksin sıklıkla bakteriyel iltihaplanması, aşağı doğru pürülan (foliküler, lacunar) anginaya karşı gelişir. Birisi mikrobik larenjit ile hastalanırsa, onu "ev karantinası" na göndermeniz gerekir. Hastayı ayrı bir odaya taşımak, ona ayrı bulaşıkları ve havluları ayırmak ve sonraki 5-7 gün boyunca onunla teması sınırlamak tavsiye edilir. Hafta boyunca hasta KBB doktoru tarafından reçete edilen antimikrobiyalleri almalıdır.

Kronik larenjit bulaşıcı mıdır? Larinksin akut inflamasyonundan farklı olarak, kronik larenjit pratik olarak kendini göstermez. Öksürük genellikle hastaları sadece sabahları veya uyku sırasında endişelendirir. Uzamış remisyon döneminde kronik larenjit bulaşıcı değildir. Ancak hastalığın alevlenmesiyle, hastadan uzak kalmak daha iyidir.

Larinkste kronik inflamasyonun yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • vücutta vitamin eksikliği;
 • alkol bağımlılığı ve sigara içme;
 • vokal rejimine uyulmaması (tedavi sırasında);
 • yetersiz ilaç alımı;
 • Larinksin zararlı maddeler tarafından sürekli tahriş olması.

Kronik larinjit, aerojenik veya kontak yolları ile bulaşmayan bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Laringeal mukozanın fungal lezyonları, esas olarak vücudun bağışıklık savunmalarındaki azalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Neden? Solunum yolu, Candida türünün mantarlarını içeren koşullu patojenik mikroorganizmalar tarafından iskan edilmektedir. Bağışıklık sistemindeki başarısızlıkların yokluğunda, kendilerini göstermezler. Fakat vücudun reaktivitesindeki azalmanın arka planına karşı, hızla çoğalmaya başlarlar ve larinkste inflamatuar reaksiyonlara neden olurlar.

Fungal larinjit insandan insana geçiyor mu? Hayır, Candida mantarları, solunum sisteminin mikroflorasının normal temsilcileridir. Çoğu sağlıklı insanın mukoza solunum yollarında bulunurlar. Bir insan bağışıklık yetmezliğinden muzdarip değilse, mantar ona "göç" ve inflamatuar süreçleri provoke edemez.

Hastalığın bulaşıcılık derecesinden emin olmak için, KBB doktoru tarafından muayene yaptırmak gerekir. Sadece mikrobiyolojik analizler yapıldıktan sonra, bir uzman enfeksiyonun patojen tipini belirleyebilir ve buna göre, kesin olarak şu soruya cevap verebilir: larenjit bulaşıcı olup olmadığı.

Soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kızıl ateş gibi bulaşıcı hastalıklar larenjit denilen bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Provoke edici faktörler ile larenjit, vücuda yerleşme fırsatını kaçırmayacaktır. Akut larenjit yaklaşık iki hafta sürer ve kronik bir formda devam edebilir. Bağlantıda erişkinlerde kronik larenjit belirtileri açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtileri açıklanmaktadır.

Bu hastalığın seyrinin çeşitli formları vardır ve bazıları başkalarına tehlike oluşturur. Bir kişi, bir patojenik bakterinin veya bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcısı olduğunu fark etmeden ısrarla soğuk algınlığını iyileştirir.

Genel durum kötü olmamakla birlikte, başlangıç ​​aşaması larinkste yanma ve kuruluk hissi ile kendini gösterir. Bir sonraki aşamada, konvulsif ve yorucu bir öksürük, baş ağrısı, yutulması zor. Sessiz ses fısıldayarak kayboluyor.

Öksürük, bazen pürülan balgam balgamı ile ıslanır. Beyaz kan hücresi sayısı artar. Larinksin mukus zarının keskin kızarıklığı ve şişmesi, üzerinde kılcal damarların patlaması nedeniyle kıpkırmızı noktaları ortaya çıkarır.

Hastalığın yaygın nedenleri

Enflamatuar süreç nazofaringeal mukozada ilerlediğinde ve bazen bronşlara ve akciğerlere hareket ettiğinde, akut evre genellikle bir virüs enfeksiyonu enfekte olduğunda kendini gösterir. Çoğunlukla yetişkinlerde olur, ama aynı zamanda çocuklarda da olabilir ve aynı odada hasta olmak mümkündür, çünkü hava damlasıyla bulaşır, fakat her zaman değil.

Larenks, bir solunum yolu virüsü ile enfekte olduğunda ve streptococcus ve staphylococcus bakterileri ile enfekte olduğunda iltihaplanır, eğer larenjit başlangıcı tetikleyicileri dışsal nedenlerse:

 • çok sıcak ve çok soğuk yemekler ve içecekler;
 • vokal kordların uzun süreli istemsiz gerginliği;
 • hipotermi;
 • sigara (pasif), ruhlar;
 • toz, gazlar, buhar, bazı tahriş edici kimyasalların solunması.

Nöromüsküler aparatın çalışmasını etkileyebilen larenjit iç nedenleri:

 • metabolizma bozulur;
 • laringeal mukozanın duyarlılığı arttı;
 • yemek borusu içine gastroözofageal reflü ile, mide içeriği, bağlarda sarılık ve ses hırıltıları ile sonuçlanır.

Burada, yetişkinlerde larenjit için hangi antibiyotiklerin reçete edildiğini okuyabilirsiniz.

Angina ile boğaz furatsilinom ile gargara nasıl okunur okuyun.

Ortak soğuk Sinupret gelen tabletler hakkında yorum:

Sıcaklık ile anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün mü?

Tesisler nadiren havalandırılıyorsa, bahçelere ve okullara giden çocuklar hastalık riski altındadır. Hastalıklardan biri diğerleri için tehlikelidir, bu nedenle çocuğunuzun potansiyel bir bakteri enfeksiyonu taşıyıcısı ile temasını azaltmaya çalışın.

Yanlış kabuklu hayvanlar (hastalığın akut formu olarak adlandırılır), sekiz yaşından küçük, eksudatif diyatezi geçiren çocukları etkileyebilir. Glottis'in ödemi ve spazmı nedeniyle, laringeal lümen daralır, çocuk nefes almakta zorlanır.

Nöbetler genellikle geceleri ortaya çıkar: çocuk havayla öksürür, havlayan öksürük, dudaklar maviye döner, nefes zor, nefes almak gürültülüdür. Sıcaklık biraz yükselebilir, ancak daha sık normal kalır. Yaklaşık yarım saat sonra semptomlar durur, çocuk uyur.

Bu durumda hastaneye yatış gerekli. Ambulans hava bir oda beklentisiyle, bir soda inhalasyon yapmak, bebeğe bir alkali içecek verin. Laringeal ödemi çıkarmak için doktor gerekli preparatları enjekte edecektir. Antihistaminikler ilaç dolabında saklanmalıdır.

Tabi ki, evde, inhalasyonları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz, ancak ciddi bir ödem başlarsa, sadece nitelikli bir uzman trakeaya entübe edebilir. Resüsitasyon ve hatta yapay ventilasyon gerektirebilir. Referans olarak, çocuklarda larenjitin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini okuyabilirsiniz. Burada tarif edilen, çocuklarda larenjit hangi ilaçları reçete.

Hastalığı nasıl alabilirim?

Enfeksiyon olasılığı larenjitin nedenlerini tanımlayarak belirlenebilir.

 1. alerji. Alerjen mukozadan geçer ve gırtlağı tahriş eder. Solunum ağırlaşır, acı verici bir öksürük başlar. Ama bu larenjit formu, elbette, bulaşıcı değildir.
 2. Ilaçlara reaksiyon. Üç yıla kadar olan çocuklar çok dikkatli bir şekilde ilaçları sprey şeklinde kullanmalıdırlar. Pediatristler çoğu zaman larenjit nedeni olan bu tür ilaçları reçete etmelerine rağmen. İnhalerin güçlü bir jetinin sinir uçlarıyla doymuş larinks üzerindeki etkisi, ses tellerinin spazmı ve iltihaplanmasına neden olur. Enfekte edilemeyen larenjit başlar.
 3. Duygusal şok. Ondan sonra, çocuk ses tellerinin spazmı olabilir. Bu larenjit formu da başkaları için tehlikeli değildir.
 4. Genetik eğilimler. Garip bir şekilde, hamile bir kadının diyetiyle belirlenir. Diyetinizdeki yağlı yiyecekleri ve aşırı karbonhidratları kötüye kullandığınızda, çocuğunuzun ODD riski daha yüksektir. Hamile bir kadının yaşı 35 yaşın üzerindeyse veya bulaşıcı bir hastalığı varsa, çocuk da özellikle risk altındadır. İmmüno-uyarıcıların seyri, tıbbi prosedürlerin uygulanması, hastalığın kronik formunun gelişmesine izin vermeyecektir. Bu larenjit formu da bulaşıcı değildir.
 5. Enfeksiyon enfeksiyonu. Solunum yollarının mukoza zarlarını yenmek, virüsler dışarıdan çok tehlikeli olan akut bir larenjit formuna neden olur.

Bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon riski

Şiddetli boğaz ağrısı, kulaklar, burun akıntısı ve keskin bir sıcaklık artışı, hastalığın patojenik bakteriler tarafından tetiklendiğini göstermektedir. Herkes için bulaşıcı hale gelir ve hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında enfeksiyon meydana gelir. Enfeksiyon tehlikesi, sağlığın iyileştiği ve refahın arttığı son aşamalarda bile mevcuttur.

Video bize enfeksiyöz larenjit olup olmadığını söyler:

Viral bir hastalık bulaşıcı olup olmadığı

Viral larenjit durumunda, bu ilaçlar virüsleri etkilemediği için antibiyotik kullanmak uygun değildir.

Ev yapımı yatak istirahati, sık sıcak içecekler, bitkisel ve soda inhalasyonları, hastanın odasında nemli hava ve sigaraların tamamen reddedilmesi yardımcı olacaktır. İki haftada, maksimum (bir kişinin bağışıklığına bağlı olarak) hastalık genellikle kaybolur. Ancak koruyucu maske gerektiğinde larenjitin viral şekli havadan bulaşır.

Larenjitin bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusuna cevap vermek zordur. Her şeyden önce, hastalığa neden olan sebepleri tanımlamak gerekir.

Eğer larenjit patojenik bakteriler veya virüsler, başkalarının enfeksiyon olasılığı kaynaklanır. Hasta öksürükler için özel bir maske gerektirir ve mikroplar diğer kişiyi basmayın hapşırma. gırtlak tahriş, duygusal sıkıntının, alerjik tepki neden Laryngitis için ya da bir genetik yatkınlık boğaz gırtlak ısıtılması da mümkündür lyudyam.Chitayte çevreleyen hastadan bulaşmaz.

Larenjit, laringeal mukozanın akut veya kronik inflamatuar bir prosesi olup, aşağıdakileri içerir:

 1. boğaz veya boğaz ağrısı
 2. ses kısıklığı veya aphonia (ses kaybı)
 3. yutma güçlüğü
 4. öksürük, ilk kuru, sonra balgam ile

Ek semptomlar: ateş, burun akıntısı, kulak iltihabı veya bezler.

Kuluçka dönemi birkaç güne kadar sürebilir ve bu süre boyunca hasta, hastalık hava yoluyla bulaştığı için, diğerlerine karşı en büyük tehdidi oluşturur. Ancak çoğu kez, bulaşıcı süreç aktif olarak ilerler ve birkaç saat içinde semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Erişkinlerde larenjit nedenleri:

 1. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı hastalıklar.
 2. Ses tellerinin aşırı soğutulması veya aşırı derecede zorlanması. Bu şarkıcı-şarkıcı ve öğretmenlerin mesleki bir hastalığıdır.
 3. Mekanik travma veya larinksin yanması.

Ayrıca, hastalığın gelişimi sigaraya, zararlı çalışma koşullarına, nazal septumda eğriliğe katkıda bulunur. Bütün bunlar insan savunma mekanizmalarının seviyesini azaltır ve enfeksiyonun çevresindeki vektörlerden enfeksiyon olasılığını arttırır.

Çocuk larenjitinin gelişimini provoke eden yaygın bir neden, azaltılmış bağışıklıktır ve mukoza larenksi virüs ve bakteriler ile kolaylıkla enfekte olur. Daha az sıklıkla nedeni, eksüdatif diyatezi, rikets, diabetes mellitus, beriberi, vegeto-vasküler distoni şeklinde ifade edilen bir alerji olabilir.

Çocuklarda Larenjit enfeksiyöz hastalıklara eşlik edebilir:

Hastalığın bir sonucu olarak, dehidratasyon, kusma, nefes darlığı, burun kanaması ile birlikte vücudun güçlü bir zehirlenmesi vardır.

Bu hastalık, küçük çocuklar için oldukça tehlikeli olabilir, çünkü laringeal ödem solunumun durmasını tetikleyebilir. Çoğu anne, larenjitin bulaşıcı olup olmadığı ve nasıl belirleneceği ile ilgilenmektedir.

Hastalığın karakteristik bir özelliği - siyanotik - sesle ani ve önemli bir değişiklik nedeniyle laringeal ödem ve bu süre boyunca bebeğin sık nefes aralıklı ve ıslık olur, öksürük boğulma acı nöbetleri ve dudaklar ve burun bölgesinde cilde glottisin daraltarak neden oldu. Saldırılar gece meydana gelir ve yaklaşık yarım saat sürer. Gecikme sahte krup gelişmesine yol açar beri tekrarlayarak saldırıları, hastaneye yatmayı ve hastalığın yatarak tedavi gerektirir.

Enfeksiyonun neden olduğu larenjit bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu nedenle sağlıklı çocukların hasta ile temasını sınırlamak daha iyidir. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için tehlikelidir, çünkü sonuna kadar oluşmamış larinks nedeniyle, boğulmaya yol açabilecek güçlü bir şişlik oluşturur.

Alerjik larenjit - başkalarına bulaşmaz, çünkü semptomları alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır: gıda, evsel ve doğal irritanlar, endüstriyel kirlilik. 2 yaşın altındaki çocuklarda hastalık tedavisi kalıcı olarak yapılmaktadır.

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir, hastayı muayene ve röportaj yaptırabilir, ayrıca analizlerinin sonuçlarını öğrenebilir.
Çoğu zaman, erişkinlerde larenjit zırhlı bir formda gelişir. Bazen hastalık kronik bir şekle dönüşür veya bronkopnömoniye veya laringoteobronşitise yol açar. Larenjit atrofik veya hipertrofik bir forma geçtiğinde özellikle tehlikeli kabul edilir.
Çocuklarda, ciddi bir komplikasyondur ve ciddi bir stenoza neden olur veya larenotraheobronşitin ölümüne yol açabilecek kötü huylu bir formun gelişmesi söz konusudur.

Hastalık döneminde, konservatif tedavi randevusu ile hasta şunları sağlamalıdır:

 • Yatak istirahati
 • Ses dinlenme
 • Nazik diyet
 • Bol alkali içecek
 • Düzenli havalandırma

Tedavi için doktorunuzun reçetelediği ilaçları kullanabilirsiniz:

 1. antibiyotikler
 2. Antiviral ilaçlar
 3. ateş düşürücü
 4. Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar
 5. Antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar
 6. antihistaminikler

Tıbbi preparatlara ek olarak, çocuklara soda, ısıtılmış maden suyu ile ılık süt verilebilir. Ayrıca, larenksin spazmını rahatlatmak için, dilin köküne düzenli bir çay kaşığı ile periyodik olarak bastırır, kusma refleksine neden olur ve böylece larinksi gevşetir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi sırasında kesinlikle yasaktır: buhar inhalasyonu, sıcak kompresler, hardal, sürtünme kullanımı. Tedavi sırasında, larinksin tahriş olmasına neden olabileceğinden, soğan ve sarımsakın doğal antibiyotikler olarak kullanılması gerekli değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Faydalı ipuçları: evde bademcikler nasıl yıkar

Bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisinde, yıkama prosedürü zorunludur. Bu prosedür sayesinde oluşan pürülan birikintilerden ve tıkaçlardan kurtulabilirsiniz.

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır.