Loading

larenjit

29 Şubat 2012

larenjit Larinksin inflamatuar süreci. Temel olarak, bu durum larenjitin de göründüğü soğuk algınlığı hastalıkları veya bir dizi enfeksiyöz rahatsızlıkla ilişkilidir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir kızamık, boğmaca öksürüğü, kızıl ateş.

Hastalık ayrıca, vücudun hipotermisi, ağız solunumu, çok kirli hava, sigara ve alkol kötüye kullanımı ve laringeal aşırı stres nedeniyle gelişir. Larenjit kısa süreli akut durum ve ayrıca kronik bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Ancak çoğu durumda hastalık oldukça hızlı ilerler ve iki hafta sürer.

Larenjit nedenleri

Akut larenjit Çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Larinjitin akut formunun ana nedenleri, yerel karakterin aşırı soğutulması veya sesin aşırı güçlü aşırı gerilimi. Sonuç olarak, hastalık sıklıkla şarkıcılarda, öğretmenlerin ve işlerinde sürekli olarak yüksek sesle çalışan diğer mesleklerden insanlarda görülür. Ayrıca, akut larenjit bir tezahür olarak ortaya çıkabilir grip, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklar. Bu durumda, iltihaplanma süreci, bir bütün olarak larinksin mukoza zarını ve epiglotis mukozasını, podogolovoy boşluğunun duvarlarını ve vokal kıvrımları yakalayabilir.

Hastalığın kronik formu Hastada düzenli olarak tekrarlanan akut larenjitin etkileri olarak kendini gösterir. Aynı zamanda burun ve burun sinüslerinde inflamasyonun arka planında da görülür. Mesleği, ses kullanımıyla ilişkili olanlarda, sık görülen akut larenjitin arka planına karşı, hastalığın kronik bir formu ortaya çıkar.

Larenjit belirtileri

Akut larenjit ile (yaygın form) Hastada mukus zarının keskin bir şekilde kızarması vardır ve girintinin kıvrımlarının yakınında gözle görülür bir şişme görülür. Akut larenjit durumunda, laringeal mukoza edemik ve hiperemiktir, ses telleri kalınlaşır ve tamamen kapanmaz. İnflamasyona bağlı kan damarlarının genişlemesi nedeniyle bazen kan sızar ve mukoza zarında koyu kırmızı renk tonları oluşturur. Hastada bir yer varsa izole larenjit, belirtiler farklıdır. Bu nedenle, mukoza zarının kızarıklığı ve infiltrasyonu genellikle sadece epiglotiste gözlenir. Hastalığın başka bir şekli - laringotrakeit - iltihap trakeaya geçerse ortaya çıkar. Bu durumda, hasta, ağır trakea ataklarından muzdarip olurken, balgam üretilir, bu da trakea ve larinks mukozası tarafından üretilir.

Hasta akut larenjit geliştirmeye başlarsa, semptomlar, ilk olarak, insan durumunun genel bozulmasında ifade edilir. Vücut ısısı yükselir, kan testleri vücutta iltihap belirtileri gösterir.

İltihap epiglotis veya larenksin arka duvarında lokalize ise, o zaman bir kişinin yutulması acı hissedebilir. Ses değişiyor: çok kısalıyor ve daha şiddetli durumlarda ses genellikle kaybolabiliyor. Glottisin daralması nedeniyle solunum zorlaşabilir. Ayrıca, akut larenjitli kişilerde, kuruluk ve boğazda belirgin bir terleme görülür. Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, Ancak daha sonra öksürdüğü zaman balgam tükendi. baş ağrısı hastalığa da eşlik edebilir. Tedavi sürecine doğru şekilde yaklaşırsanız ve doktor tavsiyelerini takip ederseniz, akut larenjit semptomları bir hafta sonra kaybolur.

Kronik larenjit belirtileri ses kısıklığı, sesin hızlı yorgunluğu, terlemenin periyodik bir tezahürü olarak ifade edilir. Sonuç olarak, hasta sürekli olarak öksürür. Enflamasyonun alevlenmesi durumunda, semptomlar daha da güçlenir.

Larenjit Türleri

en catarrhal larenjit Hastada boğaz ağrısı, ses kısıklığı, tekrarlayan öksürük vardır. Ancak, bu form en kolay olarak kabul edilir.

en hipertrofik larenjit daha belirgin ses kısıklığı, şiddetli terleme ve öksürük var. Ligamanlarda filizlenme vardır, bir pinin başı büyüklüğünde. Bir boğuk veren bu nodüller, genellikle "şarkıcının düğümleri" olarak adlandırılır. Çoğunlukla çocuklarda larenjit de sürekli bir boğaz oluşturur, ancak bu durum hormonal dengede ciddi değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde geçebilir. Bu durumda, diğer tedavi türlerinde olduğu gibi aynı tedavi yöntemleri kullanılır. Tüberküllerin çözelti ile koterizasyonu da mümkündür gümüş nitrat, Özellikle şiddetli durumlarda kullanılır. Ancak ligamentlerdeki değişiklikler çok belirgindirse, bazen etkilenen bölgeler cerrahi operasyon sırasında çıkarılır.

için atrofik larenjit Mukoza zarının larinks içinde incelmesi karakteristiktir. Hastalar sürekli ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu gösterirler. Öksürme atakları varsa, kan damarlarına sahip kabuklar bazen ayrılır. Bu larenjit formunun bir nedeni olarak, baharatlar ve baharatlarla birlikte baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanılmasını uzmanlar belirler. Bu durumda, lezyon sadece larinkste değil, aynı zamanda farenksin arka duvarında da gerçekleşir.

Durumunda difteri larenjit Hastalığın gelişimi, larinksin bademciklerden yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Mukoza zarında, beyaz zarın bir plakası vardır, bazen hava tellerini ses telleri seviyesinde ayırır ve tıkar.

en tüberküloz larenjit, neredeyse her zaman ikincil bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktığında tüberküloz akciğerlerden dışarı yayılır. Bu durumda, larenks dokularında, kalınlaşmalar tüberküller şeklinde ortaya çıkar ve bazen hastalık laringeal kıkırdağın ve epiglottisin tahribatına ilerler.

Larenjit de bir komplikasyon olabilir frengi. Hastalığın ikinci aşamasında bazen plaklar ve ülserler oluşur ve üçüncü aşamada skarlar, ses tellerini deforme ederek larinks oluştururlar. Sonuç olarak, ses kısıklığı tedavi edilemez hale gelebilir.

Sekiz yaşına kadar olan çocuklarda larenjit bazen sözde özel bir şekle dönüşür. yanlış tane. Kendisini gerçek krup'a benzer belirtilerle gösterir (difteri gırtlak). Bu durumda tehlike, şişmeye bağlı olarak larenks lümeninin keskin bir şekilde daralmasıdır ki bu da nefes almayı daha zor hale getirebilir. Bu duruma bazen glottizm spazmı eşlik ediyor. Yanlış kabuklular, eksüdatif diyatezi olan çocuklar için en tipik olanıdır. Kural olarak, bu tür saldırılar, esas olarak geceleri olmak üzere, hızlı bir şekilde meydana gelir. Çocuk ter içinde uyanabilir, zor nefes alma konusunda şikayet edebilir, "havlayan" öksürüğü, dudakları maviye döner. Saldırı yaklaşık yarım saat sürerken, sıcaklık sadece biraz artabilir. Nöbetler sonraki gece meydana gelebilir. Bu durumda hemen bir ambulans çağırmak önemlidir. Larinksin üzerine yerleştirilmiş hardal sıvası yardımıyla bir çocuğun doktora gelişinden önce yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sıcak ayak banyosu (39 °) yapabilir, ılık bir sıvı verebilir.

Larenjit Tanısı

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir anketi gerçekleştirirken, sonraki davranış için bir doku örneği almak mümkündür. biyopsi. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Larenjit tedavisi

Akut larenjit tedavisi öncelikle hastalığın tetiklediği problemi ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Larinksin tamamen geri kalanını sağlamak için, bir kişinin yaklaşık bir hafta boyunca konuşması tavsiye edilmez. Bu mümkün değilse, mümkün olduğunca sessiz ve yumuşak konuşun. Bununla birlikte, fısıldama ses tellerini tahriş ettiği için fısıldama önerilmemektedir. Mukus zarını tahriş eden baharatlı yiyecekler, baharatlar yememek önemlidir. Ayrıca sigara içemezsiniz, alkol içebilirsiniz.

Larenjit tedavisi sırasında, ılık bir sıvı içmeli, inhalasyonlar yapmalı, boğazınızı yıkamalı ve sıcak bandaj veya kompresle boynunuzu ısınmalı, ayaklarınızı sıcak bir banyoda ıslatmalısınız. Bazen bir uzman ilaç kullanımını önerir. Bir ilaç tedavisi olarak, bir doktor antitussifler, antihistaminikler, gliserin içinde Lugol çözeltisi ile larinksin yağlanmasını reçete edebilir.

Hastanın bulunduğu odada oldukça nemli ve sıcaktı. Bu durumda, buhar soluk alma, Hastalığın ilk günlerinde her birkaç saatte bir harcanabilir. Soluma yaklaşık 15 dakika sürmelidir.

Larenjit tedavisi ayrıca, boğazın bitkisel süslemelerle durulanması ile gerçekleştirilir. Soğuk algınlığı durumunda, durulayıp, burun yapabilirler. Ayrıca bu durumda burnun durulanması için bir tuzlu su çözeltisi uygundur. Bitkisel kaynatma hazırlamak için, aira, anne ve üvey anne otu sıklıkla kullanılır. Ayrıca patates suyu, sirke suyu, pancar suyu, soğan kabuğu suyu ile gargara yapabilirsiniz. Larenjit ile alkali maden suyu içmek faydalıdır.

Kronik larenjit hastalığından muzdarip olan kişiler mutlaka tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır, bu durumda doktor bu durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini belirlemektedir. Bazen doktor alkalin ve yağ inhalasyonları, elektroforez yürütmeyi öngörür novocain Larinkste, UHF. Alınan bilgilerle yönlendirilen uzman, farklı prosedürleri içerebilen kapsamlı bir tedavi önerecektir: larinks, inhalasyon, fizyoterapi prosedürlerinin yağlanması. Bazı durumlarda, ilaçlar ve hatta cerrahi yöntemler ile tedavi endikedir. Kronik larenjit belirtilerini önlemek için, zaman içinde larenjit ve üst solunum yolunun diğer hastalıklarını tedavi etmek önemlidir. Doğru ses modu da önemlidir.

Akut larenjitde uzmanlar genellikle uygun prognozdan söz ederler. Bununla birlikte, bazen hastalık kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, bir uzmana zamanında danışmak ve larenjitin nasıl tedavi edileceği konusunda ona danışmak çok önemlidir.

Larenjitin profilaksisi

Larenjit profilaksisi, hastalığın gelişimine yol açan faktörlerin önlenmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşmeye doğru bir yaklaşım önemlidir. Bu nedenle, sıcak eşarpların sarılması her zaman tavsiye edilmez, ancak diğer uç noktalara gitmek de tavsiye edilmez. Eşit derecede önemli ve doğru beslenme: özellikle düzenli olarak çok keskin yemekler yemeyin ve baharatla baharatla karıştırın. Larenjit eğilimi olan insanlar, soğukta soğuk içecekler ve yiyecek içemezler. Ayrıca yüksek sesle bağırmamaya dikkat etmelisiniz. Ve eğer meslek sesle bağlantılıysa, o zaman tedaviyi düzenli olarak korumayı hatırlamanız gerekir.

Oldukça kirlenmiş, tozlu odalarda bulunmamak için eşit derecede önemlidir. Hoş olmayan anlar iş gerektiriyorsa, odayı sürekli havalandırmanız gerekir. Mukoza zarından gelen toz partiküllerini temizleyiniz inhalasyona yardımcı olacaktır.

Erişkinlerde larenjit seyrinin özellikleri

Bugüne kadar, birçok yetişkin farklı semptomlara ve sonuçlara sahip çeşitli hastalıklara sahiptir. Bunlardan biri larenjittir.

kızıl hastalığı, kızamık, boğmaca: Laryngitis çoğu durumda soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarıyla ilişkili olan larinks, iltihabı denir. Hastalık sabit ağız solunumu, çok tozlu hava, sigara ve alkol tüketimi, hem de larinks dalgalanma neticesinde, soğuk algınlığı gelişebilir.

Hastalığın ana nedenleri

Tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkıyor. Sıklıkla, hastalık doğrudan bağışıklık sisteminin korunmasında bir bozulma ve herhangi bir virüsün eş zamanlı saldırısı veya tüm organizmanın güçlü bir hipotermisi ile ilişkilidir. Ayrıca, mekanik nedenler de vardır, örneğin, ciddi yaralanmalar veya yanıklar.

Doğrudan bağlantılı hastalık ve en yaygın fenomeni diğer faktörler: tozlu oda insan vücudunda farklı enflamatuar süreçler, solunum yolu ihlal ve ses aşırı yüksek ton.

Kronik larenjit, Diğer birçok hastalığın yanı sıra, ARVI ya da çok sık soğuk algınlığı gibi hastalıkların uygunsuz tedavisi ile ilişkilidir. Ayrıca, nedenler çeşitli bileşenlere alerjik reaksiyonlar olabilir, uzun süre kimyasal bitki üzerinde çalışabilir.

Oluşum faktörleri:

 • soğuk algınlığı;
 • grip;
 • Bakteriyel enfeksiyonlar;
 • pnömoni;
 • bronşit;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Gaz, buhar, kirli hava;
 • Larinkse mekanik hasar.

Burundan nazofarenks ve solunum bozukluğu kuru ve sıcak hava, güçlü aşırı gerilim ses telleri, kronik inflamasyon odakları ile odada ek ilgili nedenler, uzun kalış listede belirleyin.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Konuşmanın telaffuz sırasında, bir kişinin ses telleri bir titreşim yayar, böylece sesler ortaya çıkar. Bununla birlikte, larenjit hastalığı ile, güçlü bir şekilde şişer. Aynı zamanda solunum yolu dar bir şekilde daralır, bunun sonucunda nefes almak zorlaşır, havlayan öksürük ortaya çıkar. Larenks, edemiktir ve ses telleri tamamen bağlı değildir. Boğazda kuruluk, su ve yiyecek yuttuklarında biraz ağrı, balgamlı öksürük var. Belki de sesin kaybolması. Ayrıca larenjit baş ağrıları ve ateş eşlik etti.

Yukarıdakilerden, larenjitin aşağıdaki belirtilerini ayırt edebiliriz:

 • Genel halsizlik, baş ağrısı;
 • larinksin mukoza zarının hiperemi, ağır vakalarda, kan salgılanabilir;
 • sesin değişmesi - sessiz, kısık, bazen sessiz;
 • Boğazda terleme hissi, yutma sırasında ağrı görünümü;
 • vokal kordların şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • başlangıçta öksürük kuru, "havlayan", balgam ayırma ile daha ileri;
 • vücut ısısında artış, genellikle 37.5C'ye kadar.

Larenjit Türleri

Her biri kendi semptomları olan ve hastalık formundaki başka türlerden farklı olan larenjitin birkaç çeşidi vardır.

Catarrhal larenjit - Hastalığın basit formu. Semptomları boğazda ve ses kısıklığında terlemenin yanı sıra sistematik bir havlama öksürüğünü içerir.

hipertrofik - Sesin güçlü ses kısıklığı, sürekli terleme ve öksürük ile kendini gösterir. Bu durumda ligamentlerde küçük çaplı büyümeler vardır, çünkü ses kısıklığı vardır.

atrofik - larinksin mukoza zarının incelmesi tezahürüdür. Buna ek olarak, ağızda şiddetli öksürük ve sürekli kuruluk şikayetleri ve bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, küçük kan damarları olan öksürük öksürüğü bırakır. Çoğu durumda, farklı baharatlarla baharatlı yemeklerin kullanımı sonucu ortaya çıkar. Bir kural olarak, sadece larinksi değil, aynı zamanda farinksin arka duvarını da etkiler.

profesyonel - Özel bir hastalık türü. Ses tellerinin sık sık gerilmesiyle oluşur.

difteri - difteri olarak bu tür bir bulaşıcı hastalığın bademciklerden gırtlağa yayıldığı gerçeğiyle ilgilidir. Mukoza zarının beyaz bir dokunuşla kaplanmasıyla karakterizedir. Bazen ayrılır, bu da vokal kordların yakınındaki hava yollarında arızalara neden olur.

Tüberküloz tipi larenjit - ikincildir ve tüberkülozun akciğerlerden yayılmaya başlaması durumunda görülür. Larenks dokularında tüberkülleri andıran nodüler kalınlaşma oluşur, ayrıca larinks ve epiglotis kıkırdağı da imha edilebilir.

frengili - sifilisin çeşitli komplikasyonlarından birini temsil eder. İlk olarak, mukozal plakalar ve küçük ülserler, yara izleri daha sonra ses telleri, gırtlak ile deforme, ve geri dönüşü olmayan bir ses kısıklığı nedenidir olan gözlenebilir olabilir.

Tanı Yöntemleri

Larenjitin tanımlanması için muayeneye tabi tutulması gerekir: doktor ses tellerini inceler ve sesin sesini kontrol eder.

Kural olarak, birkaç gün sonra larenjit belirtileri geçmektedir. Ancak, keskin bir şekilde ilerlemeye başlarlarsa, her zaman bir doktordan yardım almalısınız. Doktor daha sonra anamnezi inceler, iltihaplı lenf düğümlerinin varlığını belirlemek için boyunu araştırır. Ayrıca burun, ağız ve boğazını inceler.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda bir uzmana başvurmanız gerekir:

 • Semptomlar iki hafta sonra ortadan kalkmaz;
 • Yutulduğunda keskin ve şiddetli bir ağrı vardı;
 • kanın balgam çıkarılması;
 • başka bir hastalığın varlığı şüphesi;
 • Hastalık kronik bir forma dönüşmeye başlar.

Bazı durumlarda ek testler gerekebilir: laringoskopi veya video stroboskopi.

Ayırıcı tanı

Her şeyden önce, larenjitin kronik ve akut formunu belirlemek için harcayın. Benzer şekilde, bu tür semptomların laringeal bir abse veya difteri olarak ortaya çıkmasıyla. Ayırıcı tanının ve viral hastalıkların varlığında karakteristik uygulama.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Genel olarak kabul edilen kurallara zorunlu bağlılık gerektirir:

 • Yatak istirahati sağlamak ve fiziksel efor sarfiyatını sınırlamak gerekir. Az miktardaki önemli faktör, odanın düzenli olarak havalandırılması ve bol miktarda içilmesinin yanı sıra vitaminlerin alınmasıdır;
 • Alkollü içecekler içmek ve içmek yasaktır;
 • Hastanın nemlendiriciyi kullandığı odayı nemlendirmek gerekir;
 • Hafta boyunca hastanın mümkün olduğunca az konuşması gerekir, böylece ses telleri tam olarak dinlenir;
 • Faydalı tedavi prosedürleri düzenli gargara, sıcak içecekler, inhalasyonlardır;
 • Günlük baharatlardan keskin baharatlar içeren çeşitli yemekler hariç tutunuz.

Akut kurs tedavisi

Çoğu durumda, larinksin tüm mukoza zarının iltihaplandığı zaman yaygın bir form görülür. Bazı kişilerde, enflamatuar süreç trakeadaki mukozaya yayılabilir, tedavi larenjitlere neden olan faktörleri yok etmektir.

 • Antibiyotikler - genellikle aerosol formunda bir bakteri akımında. (Tantoum Verde sprey, bioparox, lysobact;
 • antiviral ilaçlar - viral hastalık durumunda;
 • beklentileri olanları - mucaltin, bromhexine, ACS, lazolvan;
 • antihistaminikler - larinksin belirgin ödemi ile;

Halk ilaçları

 • Sıcak süt ve maden suyunun düzenli olarak içilmesi.
 • zencefil ve bal ile çay - kök ince bir rende üzerinde ovuşturdu ve çay eklenir, yaklaşık 2 çay kaşığı taze zencefil suda, bal yemek kaynayan 200 ml rendelenmiş ama sadece vprikusku kaynar su ilave edilmez.
 • Adaçayı yapraklarının et suyunu düzenli olarak gargarala doldurun - bitki kaynaklı yerel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • Uzamış öksürük ile bir kaynatma veya Ipecacuanas tozu tayin;
 • Çok sıcak değil, yaklaşık otuz dakika boyunca yapılan ayak banyoları.
 • Hardal sarar ve alkol göğüste ve sırtta sıkıştırır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik yöntemler arasında boyun bölgesinin ön kısmında solungaç, UFO ve larinkste elektroforez bulunur. Bu hastalık ile hem mikrodalga terapi hem de UHF yapılır. Şiddetli bir akut larenjit şekli tespit edilirse, hidrokortizon süspansiyonu larinks içine döküldüğünde düzenli damlatmalar yapılmalıdır. Tüm prosedürler, hastalığın biçimi ne olursa olsun sistematik olarak yapılmalıdır.

Larenjit ile inhalasyon

En az istenmeyen etki ile hızlı bir terapötik etki elde etmek için, birçok ilaç, soluma cihazlarıyla doğrudan solunum sistemine enjekte edilir.

Solunum yollarında ilaçların 3 yöntemini kullanın:

 • Doz aerosol inhalatörleri;
 • ölçülü toz inhalatörleri;
 • Nebülizörleri.

Tüm yöntemler larenks hastalığı için etkilidir, bu inhalerleri kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

önleme

Önleme, vücutta bıçaklama ve sağlıklı bir yaşam tarzından oluşur. Başlamak için, soğuk algınlığı önleyici tedavi yapmalısınız, burnunuza kirli ellerinizle burnunuza dokunmayınız ve akut solunum yolu enfeksiyonlarından mustarip kişilerle temasa geçiniz. Buna ek olarak, temiz havada daha fazla zamana ihtiyacınız vardır, ancak vücudun alt-soğumadığından ve ses tellerinin daima sıcak olduğundan emin olmanız gerekir. Tozu ve ayrıca nemlendirilmiş ve sıcak hava solumak tavsiye edilmez.

Uzmanlar, düzenli olarak bir dispensif gözlem geçirdiklerini, ilaçlı bitkilerin kullanıldığı ilaç dışı tedaviyi gerçekleştirmelerini tavsiye eder.

Bu durumda, en küçük semptomları bile göz ardı etmeyin, çünkü insan sağlığına çok tehlikeli olabilecek daha ağır bir forma girebilirler. Bu nedenle, bir terapiste veya kulak burun boğazına hemen başvurmak, muayene ve tedavi sürecine girmek daha iyidir.

JMedic.ru

Akut larenjit, yetişkinlerde sıklıkla görülür. Nedeni ne olursa olsun, bu inflamatuar hastalık belirtileri hemen her zaman aynıdır. Ancak tedavi farklı olabilir. Eğer zamanında ve tam olarak üstlenilirse, kurtarma, kural olarak, 5-7 gün içinde gelir.

Yetişkinler neden larenjitden muzdarip?

Medikal istatistiklerle tanışırsanız akut larenjit çocuklarda erişkinlerden daha sık görülür. Bu kolayca bağışıklık sistemi yetişkinlerden daha, bu kadar sık ​​değildir "sarılmak" daha güçlü olduğu gerçeği ile açıklanabilir viral veya bakteriyel enfeksiyon, onların boğaz geniş ve böylece gevrek değil mukozası olduğunu. Ancak, tüm istatistiklere göre, erişkinlik döneminde mukoza larenksinin iltihabı daha sıklıkla bağımsız bir hastalıktır. Küçük hastalarda, aynı anda veya daha sonra solunum sisteminde başka bir enflamatuar süreç oluşur.

Akut larenjitin erişkinlerde ortaya çıkmasının nedeni çok farklı nedenler olabilir:

 1. Larinks mukozasının iltihaplanması enfeksiyöz bir yapıya sahip olabilir.
  Avantajlı bir şekilde, bu en az bir virüs (rinovirüs, adenovirüs, grip, parainfluenza ve diğer) sebep - bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar) veya mantarlar (maya, küf). Kural olarak, bulaşıcı akut larenjit hızla gelişmektedir ve belirtileri gözlerimizin önünde belirir. Patojenler, sadece gırtlak mukoza ya da eş zamanlı olarak solunum yolu sayısını saldırabilir. semptomları bulanık çünkü bu durumda, hastalık teşhisi (gırtlak hasta rinit mukoza, burun akıntısı, laringotrakeobronşit bronşiyal aday hırıltı, vb uğrar), karmaşıktır. larinks bulaşıcı iltihap kapsamlı olmalıdır tedavi etmek, yani patojenleri nötralize ve hastalığın semptomlarını bastırmak için.
 2. Akut larenjit denenmesi de solunum veya gıda alerjeni ile temas edebilir.
  Hastalığın bu formunun tedavisi, uyaranın ve hipo-duyarlılığın tanımlanmasını gerektirir. Yanı sıra, hastaya semptomatik tedavi bazen (örneğin, deksametazon) steroid, antihistaminler (Suprastin, Diazolin, Klaritin, Tsetrin vs.) almalıdır.
 3. Larinksin mukozası, yüksek veya düşük sıcaklığa maruz kalmadan dolayı iltihaplanır.
  Akut larenjit semptomları, soğuk havada sıcak veya soğuk yiyecekler veya soğuk içecekler içtikten sonra yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bu durumda hastalığın tedavisi iltihabı gidermek ve eşlik eden semptomları ortadan kaldırmak için azaltılır.
 4. Akut larenjit sıklıkla vokal kordların mekanik aşırı yüklenmesinden dolayı erişkinlerde görülür.
  Hatta öğretmenler, şarkıcılar, spikerler gibi profesyonel bir hastalık olarak adlandırılır.
 5. Kimyasal maddeler, endüstriyel tozlar ve diğer zararlı maddelerle ilgili olan iltihap ve uzmanlık temsilcilerinden şikayetçi.
 6. Bu hastalık aynı zamanda sigara içmek gibi sebeplerden de kaynaklanmaktadır.

Larenjit akut formda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit akut formunun belirtileri enfeksiyöz veya bulaşıcı olmayan doğanın irritanı larinksin içine giren mukoza zarına ulaştıktan sonra gelişir veya mekanik olarak hasar görür. Şişlik, hiperemi (mukus kızarması, lokal sıcaklık artışları), kanamaların görünümü, değişen yoğunluktaki ağrı ile kendini gösteren iltihap vardır.

Bu durumda yetişkinlerin şu şikayetleri vardır:

 • Boğazda nahoş hissi.
  Ağrı, kaşıntı, terleme, karıncalanma, yanma, boğazda yabancı cisim olduğu hissi gibi belirtiler olabilir. Yutma genellikle zordur. Bütün bunlar bir insanın konuşmasını, yemek yemesi ve içmesini engeller.
 • Ses kısıklığından toplam kayba kadar seste değişiklikler.
  Bu, hemen ya da herhangi bir tedavi yapılmadığında, mukus larenksinden iltihabın ses tellerine uzanmasından kaynaklanmaktadır. Akut larenjit, bir ses dinlenmesi anlamına gelir, aksi takdirde semptomları kötüleşebilir.
 • Öksürük.
  Hastalığı geliştikçe karakteri değişir. İlk aşamasında kuru, verimsiz, yorucu. Öksürük, hasta bile iltihaplı larenksi tahriş eder. Larenjitin ilk başta tedavi edilmesi için kombinasyon halinde antitusif ve anti-inflamatuar ilaçlar gereklidir. Larinks mukozası tedaviye yanıt olarak yatıştığında, yüzeyinden balgam kolayca ayrılmaya başlar. Öksürük nemlendirilir, hastaya rahatlama sağlar. Bu andan itibaren ekspektoranlar tarafından tedaviye başlamak mümkündür.
 • Sıcaklık.
  Enflamasyon bulaşıcı bir doğaya sahipse, kişinin sıcaklığı neredeyse her zaman yükselir. Termometrenin civa sütununun hangi yöne doğru büyüdüğüne göre, bir viral veya bakteriyel larenjitin teşhis edilmesi mümkündür. Eğer larenksin larenksı virüs tarafından etkilenirse, sıcaklık 38.5 ° C veya daha fazla yükselir, üç gün veya daha uzun sürer (vücudun virüsle savaşmak için seferber etmesi gereken zaman budur). Bakteriyel larenjit ile, sıcaklık subfebrildir. Antibiyotikler tedavi edilirse, uygulamalarının ikinci gününden itibaren düşmeye başlar ve yavaş yavaş normalleşir.
  Günümüzde doktorların antipiretik ilaçları ne zaman alacağı hakkındaki görüşleri farklıdır. Birçoğu, sıcaklığın vücudun patojenlerin istilasına normal, hatta beklenen bir reaksiyonu olduğu gerçeğine eğilimlidir. Isıtma, öncelikle, patojenik ajanlar için elverişsiz koşullar oluşturur ve ikincisi, kendi savunma kuvvetlerinin gelişimini aktive eder. Bu nedenle, yetişkinlerde sıcaklık 39 ° C'nin altındaysa, Parasetamol, Nurofen, Analginum gibi ilaçları almak uygunsuzdur. Bu istisna laringitin akut formuna ek olarak, anamnezde nörolojik ve kardiyovasküler hastalıklar, nöbetler olan hastalar tarafından yapılır.
 • Baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, hızlı yorgunluk. Bu semptomlar bir patojen veya sıcaklık ile zehirlenme oluşturabilir.

Larinksin akut inflamasyonu nasıl teşhis edilir?

Larenjit akut formunun teşhisi şunları birleştirir:

 1. Anamnezin analizi.
  Doktor hakkında hastayı tarar tam olarak ne zaman larenjit bir form veya daha önce onlar hasta kortikosteroidler gerçekleştirildi önce tedavi gören olsun veya olmasın hangi antibiyotik almış olsun, tedavi altına alındı ​​başka bir hasta olup olmadığını, kendisinden önce hiçbir belirti.
 2. Fiziksel araştırma.
  Larinksin akut inflamasyonunun objektif bulguları mukozada ödem ve infiltrasyon, bunun bir kılcal damar paterni görünümü ve kanamalarıdır. Sebepe bağlı olarak, mukoza zarı beyazımsı bir kaplama (mikolaringigit ile) veya kalın yapışkan sümük ile kaplanabilir. Vokal kıvrımlar artmıştır, hipotondadır.
 3. Laboratuvar araştırması.
  Hastalığın etyolojisini ortaya çıkarmak için üretilirler. Genellikle patolojik bir çit yaparlar. Ayrıca, kanın klinik analizi, idrar alınır.
 4. Enstrümental araştırma.
  Ana yöntem laringoskopi.

Akut larenjitin kanser, tüberküloz veya larenks sifiliz, sarkoidoz ve benzer semptomları olan diğer hastalıklarla ayırıcı tanısı da yapılmaktadır.

Yetişkinler larenjit için nasıl tedavi edilir?

Akut formdaki larenjit, banal ARVI ile karıştırılmamalıdır ve tedavi edilmese bile kendi kendine geçmesini umar. Bu, bir kural olarak, gerçekleşmez. Bu hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek, ona neden olan sebebi tanımlamak, doktor tarafından belirlenen şemaya göre karmaşık tedaviyi açıkça belirtmek gerekir. Aksi takdirde, bronşlara ve akciğere yayılan enfeksiyon formunda, daha uzun ve tedavi edilmesi daha zor olan larinkste kronik iltihaplanma şeklinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Hastalık ayrıca kalbe, diğer organlara ve vücut sistemlerine komplikasyonlar da verebilir.

Erişkinlerde akut haldeki larenjit tedavisi geleneksel ve halk yöntemleri ile gerçekleştirilir.

Geleneksel olarak, hastalığın farklı yönlere sahip ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir:

 • Antiviral (Amiksin, Amizon, Aflubin, Ergoferon, Oscillococcinum), antibakteriyel (Ospamoks, Summamed, Augmentin, Azitromisin) ya da mantar karşıtı bir nedenine bağlı olarak (flukonazol, ketokonazol) preparatlar şeklinde olabilir.
 • aerosoller (Angileks, Ingalipt), tabletler, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller (Strepsilz, Septefril, Faringosept, Dekatilen) olarak anti-enflamatuar ajanlar ve antiseptikler, (Miramistin, Lugol) İnhalasyon için çözüm (Dekasan fizyolojik tuzlu su çözeltisi) durulama için çözümler.

Tüm bu ilaçları sadece doktor tarafından reçete edilirse alın. Ayrıca fizyoterapi tedavisine başvurabilir ve erişkinlerde gırtlak iltihabını tedavi etmek için hangi geleneksel yöntemlerin iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılabileceğini önerebilir.

larenjit

Larenjit nedir -

larenjit - larinksin iltihaplanması, genellikle soğuk algınlığı veya kızamık, kızıl ateş, boğmaca gibi enfeksiyon hastalıkları ile ilişkilidir. Hastalığın gelişimi hipotermiye katkıda bulunur, ağızdan nefes alır, tozlu hava, sigara ve içme, larenksin aşırılığı.

Larenjit kısa süreli veya uzamış olabilir (kronik). Genel olarak, hastalık hızla ilerler ve 2 haftadan fazla sürmez.

Kronik belirtiler 2 hafta ve daha uzun sürer. Semptomlar 2 haftadan fazla devam ederse doktorunuza danışın çünkü larenjit daha şiddetli hastalıklara neden olabilir.

Larenjit nedenleri / nedenleri:

Akut larenjit lokal hipotermi veya aşırı ses yükü (örneğin, şarkıcılar, öğretmenler) veya yaygın akut enfeksiyonların (grip, kızamık, vb.) belirtilerinden biri olarak bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar. İnflamatuar süreç larinksin tüm mukoz membranını veya tümünün mukoza zarını tutabilir - diffüz bir larenjit veya epiglotis mukozası, vokal kıvrımlar, podogolovoy kavitesinin duvarları.

Larenjit sırasında patojenez (ne olur?):

Diffüz akut larenjit ile mukoza zarında keskin bir şekilde kırmızılaşma görülür; girintinin kat bölgesinde daha belirgin şişme. İltihaplı ve dolayısıyla genişlemiş kan damarları sızıntı yapabilir, kırmızımsı-kırmızı noktaların mukus zarı üzerinde meydana gelir (karmaşık grip durumunda daha sık görülür). Akut larenjit izole formu ile, keskin kızarma ve mukoza zarının infiltrasyonu sadece epiglotis ifade edilebilir. Sıklıkla, bir akut iltihaplanma süreci sadece larinksin değil, aynı zamanda trakea (laringotrakitis) de mukoza zarını kapsar. Bu durumda, genellikle larinks ve trakea mukozası tarafından üretilen balgam salgılanmasıyla birlikte, genellikle güçlü bir öksürük görülür.

Larenjit belirtileri:

Akut larenjitin klinik tablosu genel durumun kötüleşmesiyle karakterizedir, sıklıkla sıcaklık yükselir. Bir laboratuar çalışmasında kanda, enflamatuar sürecin parametreleri belirlenir (lökositlerin sayısı artar, ESR hızlanır). Epiglotis veya larenksin posterior duvarındaki sürecin birincil lokalizasyonu ile yutulduğunda ağrı oluşabilir. Ses kısıklaşır. Solunum zorluğu, spazm, ödem (hatta apsenin gelişmesi) nedeniyle glottisin daralmasıyla ortaya çıkabilir. Akut larenjit ile, hastalar, bir kuruluk hissi, terleme, boğazda kaşıntı şikayet; ilk kuru öksürük, ve gelecekte balgam öksürüğü eşlik eder; ses kısık, rasp veya tamamen sessiz olur. Bazen yutulduğunda, baş ağrısında ve sıcaklıkta (37.4 ° 'ye kadar) hafif bir artış olur. Bir doktor tarafından reçete edildiği zaman, hastalık süresi genellikle 7-10 günü geçmez.

Kronik larenjit ile hastalar, sürekli öksürüğe neden olan ses kısıklığı, hızlı ses yorgunluğu, üzüntü hissi, boğaz ağrısı şikayeti ile başvururlar. Enflamatuar sürecin alevlenmesiyle, tüm bu fenomenler yoğunlaşır.

Larenjit Tanısı:

Hekim fizik muayene ile larenjiti belirleyebilir. Doktor ayrıca hastalığın başlangıcı hakkında sorular soracaktır. Ses tellerinin incelenmesi ve sesin sesi, doktorun gerekli tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır. Bir doktor, ses sorunları ve disfoni için bariz bir nedeni yoksa bir hastayı bir kulak burun boğazına sevk edebilir.

 • Bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız:
 • Belirtileriniz 2 hafta içinde iyileşmez.
 • Aniden şiddetli bir ağrınız var (özellikle kulağa vererek), yutma güçlüğü veya kasılma güçlüğü.
 • Başka bir hastalığın varlığından şüphelen.
 • Doktor larenjitin kronik bir aşamaya gidebileceğini düşünüyor.


Doktor ses problemlerinin larinks ya da larenjit iltihabından daha ciddi olduğuna karar verirse, ek testler verilecektir:

 • Larengoskopi. Bu analiz için, doktor larinksin dikkatle inceleneceği esnek bir endoskop kullanır. Bu test sırasında, doktor ayrıca biyopsi için bir doku örneği alabilir. Doku kanseri ve diğer ciddi hastalıkları dışlamak için incelenir.
 • Video laringostroboskopi. Bu test, doktorun ses tellerinin hızlı titreşimini dikkate almasını sağlar. Diğer testlerin amacı larinksin şüpheli lezyonunun doğasına bağlıdır.

Larenjit Tedavisi:

Akut larenjit tedavisi Hastalığa neden olan sebepleri ortadan kaldırmaktır. Larinksin 5-7 gün içinde tamamen dinlenmesi için, hastanın konuşması önerilmez. Gıda akut baharatları ve baharatları hariç tutmak da gereklidir. Sigara içmek, alkol içmek yasaktır. Tıbbi prosedürler yararlı sıcak içecek, gargara, sıcak teneffüs edilmesi, doktor tarafından önerilen, boyundaki sıcaklık (bandaj veya ısınan kompres). Bir doktor da ilaç reçete edilebilir. yaş 6-8 yaş çocuklar akut larenjit özel bir formu, sahte krup yani oluşumunu geliştirebilir. Onun tezahürleri larinksin difteri tezahürlerine benzer - gerçek krup. nedeniyle sırayla genellikle glottisin spazmı ile ilişkili enflamasyon (şişme), için larinks lümeninin daralması sonucu nefes dramatik zorluk yol açabilir, çünkü bu komplikasyon tehlikelidir. Akut larenjitli yalancı kabuklu hayvanlar en sık eksüdatif diyatezi olan çocuklarda görülür. Yanlış Krup hastalığı atak genellikle uyku sırasında geceleyin aniden ortaya çıktığında: Bir çocuk aniden, huzursuz, onun nefes dudakları maviye döner, daha yorucu ve gürültülü olma, "havlayan" öksürük Ter içinde uyanıyor. Bir süre sonra (20-30 dakika) çocuk sakinleşir ve uykuya dalar. Saldırı sırasında vücut ısısı normal veya biraz artar. Nöbetler bu veya sonraki gece tekrarlanabilir. Sahte krup belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya çocuğu yakındaki bir hastaneye götürmelisiniz. Bir doktorun gelişinden önce, gırtlak ve göğüs bölgesine sarı kart koyarak, 5-7 dakika boyunca sıcak ayak banyosu (39 °) yaparak bir saldırı zayıflatılabilir. Taze hava ve sıcak içecek (süt, borzoi) da yararlıdır.

larenjitin neden enfeksiyonu (örneğin, enfeksiyonu en larenjitin ana nedenidir) ise, antibakteryal ya da antiviral maddeler tedavisinde kullanılan - ilaçlar patojenin tipine bağlı olarak, bir doktor tarafından reçete edilmelidir - bir virüs ya da bakteri. Mukozal ödem şiddetini azaltmak ve hastayı larenjit tedavisinde enfeksiyonun sonuçlarından (komplikasyonlarından) korumak için genellikle antihistamin (antialerjik) ilaç eklenir. Antimikrobiyal ilaçların etkisi, yerel antiseptiklerin yardımı ile arttırılır - şekerler, pastiller veya boğazı durulamak için bir sıvı gibi görünen preparatlar. Larenjitli bir hastanın boğazında antiseptik ilaçları tanıtmanın başka bir yolu inhalasyondur. Soluma da gruppymukolitikov gelen preparatlar uygulama için kullanılır ve spazmolitikler (solunum yollarının düz kaslarının kasılmasına ortadan ilaçlar) (inceltici enflamatuar gizli anlamına gelir).

tedavi larenjitin ortak bir bileşeni bitkisel preparatlar amacı vardır - dahil olmak üzere, hem temel ilaç etkilerinin kuvvetlendirilmesi için tedavinin etkinliğini geliştirmek için, aynı zamanda yan etkileri mukoza korunması için - daha da nüfuz etmesine ve patojen mikroorganizmaların çoğalması ile ilgili. Bu görevlerle en iyisi bitkisel yağlar, örneğin Olefar spreyini oluşturanlar.

Olefar, doğal malzemelerden oluşan bir boğaz spreyi - deniz topalakı, tarçın, nergis ve çay ağacı yağlarıdır. İlacın yağlı yapısı, üst solunum yollarının iltihaplı mukozasını nemlendirir ve böylece mikroorganizmaların larinks dokusuna girmesine ve bakteriyel komplikasyonların gelişmesine engel olur.

Sprey Olefar nefes almayı ve yutmayı kolaylaştırır, şişmeyi ve iltihabı azaltır, aktif bileşenleri antiviral, antibakteriyel, immün sistemi uyarıcı ve antifungal etkiye sahiptir. Buna ek olarak, Olefar, solunum mukozasına temel mikro elementler, vitaminler ve yağ asitleri sağlar. Buna ek olarak, ince ve uzun bir sprey dağıtıcısı aktif bileşenlerin hedeflerine (larenks) ulaşmasına yardımcı olurken, diğer spreyler palatine bademciklere ve dillere maruz kalmalarını sınırlandırır. Olefar bileşiminin önemli bir özelliği, ilaca karşı alerji riskini önemli ölçüde azaltan sadece yüksek kaliteli doğal bitkisel yağların dahil edilmesidir.

Kronik larenjitli hastalar bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Enflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak, doktor uygun tedaviyi önerir: inhalasyon, larinksin yağlanması, çeşitli fizyoterapi prosedürleri ve gerekirse, ilaç ve hatta cerrahi tedavi. Kronik larenjitin önlenmesi için gırtlak iltihabı ile akut larinjit ve diğer üst solunum yolları catarrhs ​​(burun hastalıklarının, sinüsler ve ark.) ilk zamanında tedavi karmaşık olabilir, çünkü gereken. Ayrıca, larinksin dokularına daha fazla yayılmasını önlemek için enflamatuar sürecin yeniden başlatılmasının ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında zamanında ve etkili tedavi gereklidir. Bu amaçla, yenilikçi püskürtme nozulu sayesinde, Olefar doğal yağları üzerindeki boğaz spreyi, mikroorganizmaların şişeye girmesine izin vermez, çok uygundur, dolayısıyla ilacın raf ömrü sınırlı değildir. Nebülizörün memesi rahatça katlanır, böylece Olefar şişesi ilk gereklilikte kullanmak için bir çanta içinde taşınabilir. Ve elbette, aynı zamanda rasyonel bir ses rejimine de uymalı. Hem akut hem de kronik larenjitin önlenmesinde, düzenli beden eğitimi ve spor, tek kelimeyle vücudu temperleme ve daha erken yaşlardan mümkün olduğunca önemlidir.

Larenjitiniz varsa hangi doktorlara danışılmalıdır:

Sen neden endişeleniyorsun? Larenjit, nedenleri, belirtileri, tedavi ve önleme yöntemleri, hastalık seyrinin seyri ve sonrasında bir diyet sonrası hakkında daha detaylı bilgi edinmek ister misiniz? Yoksa bir teftişe mi ihtiyacınız var? Yapabilirsin bir doktor ile randevu almak - Klinik eurolaboratuvar her zaman hizmetinizde! En iyi doktorlar sizi muayene edecek, dış belirtileri inceleyecek ve semptomlarla hastalığı tanımlamanıza yardımcı olacak, size danışacak ve gerekli yardımı ve tanıyı sağlayacaktır. Sen de yapabilirsin evde doktor çağır. klinik eurolaboratuvar saat başı size açıktır.

Kliniğe nasıl başvurulur?
Kiev'deki kliniğimizin telefon numarası: (+38 044) 206-20-00 (çok kanallı). Klinik sekreteri size uygun bir gün ve doktora bir saatlik bir ziyarette sizi alacak. Koordinatlarımız ve talimatlarımız burada belirtilmiştir. Kişisel sayfasında kliniğin tüm hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi edinin.

Daha önce herhangi bir araştırmayı tamamladıysanız, Sonuçlarını bir doktorun ofisine götürdüğünüzden emin olun. Eğer çalışmalar yapılmadıysa, kliniğimizde veya diğer kliniklerdeki meslektaşlarımızla gerekli her şeyi yapacağız.

Sen Genel olarak sağlığınızın durumuna dikkatlice yaklaşmak gerekir. İnsanlar yetersiz dikkat hastalık belirtileri ve bu hastalıkların hayatı tehdit edici olabileceğinin farkında değiller. Başlangıçta vücudumuzda kendini göstermeyen birçok hastalık var, ama sonuçta, maalesef çok geç tedavi ediliyorlar. Her hastalığın kendine özgü belirtileri, karakteristik dışsal belirtileri vardır - sözde hastalığın belirtileri. Semptomların tanımı genel olarak hastalıkların teşhisinde ilk adımdır. Bunun için yılda birkaç kez gerekli tıbbi muayene yaptırmak, Sadece korkunç bir hastalığı önlemek için değil, aynı zamanda vücutta ve bedende bir bütün olarak sağlıklı bir aklı korumak için.

Bir doktora soru sormak isterseniz - çevrimiçi danışma bölümünü kullanın, belki sorularınızın cevaplarını bulabilir ve okuyabilirsiniz. kendiniz için bakım ipuçları. Klinikler ve doktorlarla ilgili incelemeler yapmak istiyorsanız - İhtiyaç duyduğunuz bilgileri Tüm ilaçlar bölümünde bulmaya çalışın. Ayrıca tıbbi portala kayıt olun eurolaboratuvar, Sitede en son haberler ve güncellemeler ile sürekli güncel olmak için, size otomatik olarak postayla gönderilecektir.

Bir çocukta larenjit belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri. Tavsiye bir çocuk doktoru tarafından verilir

Çocuklar büyürken, ebeveynler uykusuz gecelerden çeşitli hastalıklara kadar birçok şeyden geçmelidir. Çocuğa gerekli yardımı sağlamak için mümkün olan en kısa zamanda hareket etmek çok önemlidir. Bu yüzden annem bir doktor değilse, en azından bir hemşire olur. Çocuklarda yaygın olan birçok hastalık arasında larenjitle ilgili belirtilebilir. Üstesinden gelmek için, ebeveynler, hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olan ilaçlar, semptomları ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çocuklarda larenjit varsa, semptomlar ve tedavi nelerdir?

Larenjit nedir?

larenjit - Gırtlakta bulunan ses tellerinin iltihaplanması. Larinks, ağız ve trakea sınırında bulunur. Aynı bölgede bir epiglotis var, onun işlevi yutma sırasında gırtlağa giren besin ve tükürük oluşumunu önlemektir.

Larenksde vokal kordlar vardır - kasları kapatan mukozanın 2 katı, ayrıca kıkırdaktır. Tipik olarak, bağlar çok pürüzsüzce kapanır ve açılır, titreşim ve hareket yoluyla sesler oluşturur. Ancak bir çocuk larenjit olduğunda, bu bağlar tahriş veya iltihap haline gelir. Bu iltihap veya şişlik, sesin boğazlanmasını sağlayan seslerin bozulmasına neden olur. Ses gerçekten kaybolduğunda bazı ciddi larenjit vakaları vardır.

Larenjit çocuklarda çok yaygındır. Bir kez hasta olmayan bir çocukla tanışmak zor. Çoğunlukla bu hastalık sonbahar ve ilkbaharda ortaya çıkar - soğuk mevsimlerin birleştiği yerde.

Tehlikeli larenjit nedir?

Larenjitin akut seyrinin sık görülen komplikasyonlarından biri, kronik bir seyrin elde edilmesidir. Sürekli tekrarlayan hastalık, tamamen ses kaybına yol açabilir.

Doktorlar hastanın hayatını gerçekten tehdit eden olası komplikasyonları uyarır:

 • epiglotisin enflamasyonu;
 • larinksin stenozu;
 • Bir apse.

Hastalığın kronik seyri dolaşım bozukluklarının ve laringeal fonksiyonların nedenidir. Patoloji mukozal hücrelerin kanserli tümörlere dönüşmesine yol açabilir.

Nedenleri ve risk faktörleri

Tabi ki, gerçek sebebi açıkça ortaya koymak imkansızdır, çünkü her çocuğun bireysel özellikleri vardır.

Çoğu zaman hastalık çeşitli faktörlerin etkisi altında oluşur:

 • çeşitli etiyolojilerin soğuk algınlığı (atipik pnömoni, grip, adenovirüs, kızamık);
 • inhale edilen elementlere reaksiyon. Bunlar durumun alerjik bileşenleridir (yeni mobilyalar, tüm vernikler, boyalar, kalitesiz plastik yeni cihazlar), hayvan tüyleri, tozlar. Uygulamada, çoğu çocuk doktoru, mobilyaların yenilentiği veya değiştirildiği bir daireye taşındığında, aile larenjitiyle bir araya geliyor;
 • Solunum sisteminin anatomik ve fizyolojik yapısı (dar boğaz ve nazofarenks). Solunum sisteminin iltihaplanması, dokuların şişmesine (ödemine) neden olur ve çocukta larenks önemli ölçüde daralır, bu da hava geçirgenliğini karmaşıklaştırır;
 • Çocuğun bulunduğu hava kalitesinin düşürülmesi (sıcak kuru hava, toz, egzoz dumanı, dumanlı odalar);
 • mekanik faktörler - larinkse zarar, ses yüksek sesli konuşma nedeniyle, şarkı söyleme sırasında aşırı zorlama;
 • Gastroözofageal reflü hastalığı ve yabancı cisim aspirasyonu larenjitlere neden olabilir.

Risk grubu, kronik nazofaringeal hastalığı olan (buna bağlı olarak, burnun solunumu kırılmış) veya oral hastalıkları olan çocukları içerir.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Hastalığın ciddi semptomları vardır, bu nedenle bir çocukta hastalığın başlangıcını tanımak zor değildir.

 • iltihap bölgesinde mukoza zarının larenks ve ödem kırmızılık;
 • öksürük havlaması ve kuru;
 • ses kısık veya varolmayan;
 • baş ağrıları ve rinit;
 • sıcaklık artar, ama önemsiz derecede;
 • mukoza zarının şişmesi, soluk alma zorluğuna yol açan larinksin bir spazmı ile birlikte gelir;
 • larinks ve kuru ağızda titillasyon.

Hastalığın diğer belirtileri iştahsızlık, nefes darlığıdır.

Geceleri (sabaha yakın), larenjitli bir çocukta öksürme daha sık olur ve bazen boğulma ile birlikte olur.

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit belirtileri

4 ila 5 yaş arasındaki çocuklar, yetişkinlere onları rahatsız eden ve nasıl acıtdığını açıklayabilir, ancak bebeklerin hastalığın belirtilerini tanımlamaları zorlaşır. Çocuk, sağlık durumunun kötü olmasından şikayet edemez.

Çocuğun fiziksel durumuna ve davranışına dikkat etmek önemlidir. Aşağıdaki bebeklerde larenjit belirtilerini gözlemlerseniz derhal bir uzmana danışın:

 • bebek ciddi bir soğuk yakaladı;
 • çocuk dinsiz ve huzursuz;
 • Çocuk kaprisli ve ağlaması hırıltı ve kuru boğucu öksürük eşlik ediyor;
 • Akciğerlerde sesler ve ıslık sesleri duyulur;
 • mavimsi renkteki nazolabial üçgen (mavi, hastalığın ilerlemesini gösterdiği için bu en önemli sinyallerden biridir).

Bebeklerde larenjit bulunduğunda, tedavi sadece uzman bir çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

Larenjit formları

Larenjit akut ve kronik olarak ayrılabilir. Her türün semptomları benzerdir, ancak süre bakımından farklılık gösterir.

Kronik larenjit uzun bir süre boyunca oluşur ve haftalarca veya aylarca sürer, oysa akut larenjit genellikle aniden ortaya çıkar ve birkaç gün sürer (bir haftaya kadar).

Akut larenjit türleri:

 • catarrhal larenjit. Hastalığın en basit ve en yaygın şeklidir, çünkü larinksin sadece mukoza zarı iltihaplıdır;
 • flegmonöz larenjit. Enflamasyon larinksin bitişik dokularını etkiler;
 • stenoza larenjit. Enflamasyon subglottik alanı etkiler.

Sıklıkla, trakeanın üst kısmı iltihaplı sürece dahil olur. Sonra laringotrakit için zaten bir yer var.

Kronik larenjit türleri:

 • catarrhal formu. Boğazın mukoza zarı kalınlaşır, vokal kordlar tamamen kapanmaz, ses susar ve boğulur;
 • atrofik form. Hastalığın bu formu ile, boğazda belirgin bir kuruluk hissi vardır, bir verimsiz öksürük rahatsızlığı, bazen son derece zor bir balgam akıntısı ile ıslanır;
 • kronik hipertrofik larenjit. Hastalığın bu formu, tüm larenksin dokularını örten bariz bir şişlik görünümü ile karakterizedir. Bu durumda dokularda nodüller oluşur, görünümleri bazen mutlak bir ses kaybına yol açar.

Akut larenjit

Keskin bir başlangıcı vardır ve kural olarak kısa süreli bir iltihaptır. Çeşitli kaynaklara sahip olabilir.

Çocuklarda Viral Larenjit

larenjit çoğu akut vakalar viral rinovirüs en yaygın olan enfeksiyonların, influenza virüsü, parainfluenza virüsü, adenovirüs, koronavirüs kaynaklanır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan hastalarda, herpes, HIV ve coxsackievirus gibi diğer virüsler de potansiyel nedenler olabilir.

Bakteriyel larenjit

Bu akut larenjitin başka önemli bir nedenidir ve viral bir enfeksiyon ile birlikte ortaya çıkabilir.

Ortak bakteri suşları:

 • grup A streptococcus;
 • streptococcus pneumonia;
 • corynebacterium diphtheria;
 • moraxella cataralis;
 • hemofili influenzae;
 • bordetella pertussis;
 • şarbon bacili;
 • mycobacterium tuberculosis.

Fungal larenjit

Fungal bir enfeksiyonun neden olduğu larenjit sık görülür, ancak sıklıkla teşhis edilmez ve akut larenjit vakalarının% 10'unu oluşturur. Hem işleyen hem de zayıflamış bağışıklık sistemine sahip hastalarda, bazen geçmişte antibiyotik veya inhale kortikosteroid kullanımından kaynaklanan mantar larenjit gelişebilir.

Larenjitlere neden olabilecek bazı mantar türleri:

 • Histoplasma capsulatums;
 • blastomikoz;
 • kandidiyaz (özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde);
 • kriptokokkoz;
 • koksidioidomikozis.

Travmaya bağlı larenjit

Sıklıkla vokal kordların aşırı kullanımı nedeniyle gelişir (aşırı çığlık, şarkı söyleme). Bu sıklıkla ses tellerinin dış katmanlarına zarar vermesine rağmen, daha sonraki iyileşme ligamentlerin fizyolojisinde değişikliklere neden olabilir. Larenksin travması da ligamanların iltihaplanmasına yol açabilir.

semptomlar

Akut larenjit, boğazda ateş, kaşıntı ve ağrılı gıdıklama ile başlar. Sonra kısa sürede yumuşacık ve balgam eşlik eden bir havlayan öksürük var. Ses iri kaba ve iri hale gelir veya hatta kaybolur. Alerjiye yatkın olan çocuklar nefes almakta ve hırıltılı olarak zorluk çekmektedir. Yutulduğunda olası ağrı.

Çocuklarda Stenosing laryngitis

Difteri nedeniyle gelişen stenosing (obstrüktif) larenjit, gerçek krup olarak adlandırılır. Başka bir enfeksiyöz genetik obstrüktif larenjit vakaları "sahte krup" kavramıyla birleştirilmiştir.

Sahte tahıl vakalarının yaklaşık yarısı 1 ila 3 yaş arası çocuklarda görülür. 6 yaşından küçük çocuklar hastalanırlar, toplam vaka miktarının sadece% 9'unu oluştururlar. Sahte krupanın mevsimsel prevalansı telaffuz edilir, zirvesi ise sonbaharın sonu ve erkenden başlar.

Yanlış kabuğa genellikle akut rinit, adenoidit, farenjit, grip, atipik pnömoni, kızamık, suçiçeği, kızıl ve diğer enfeksiyonların bir komplikasyonudur. Yanlış tahıllar bazen kronik bademcik iltihabının alevlenmesinden kaynaklanır.

Obstrüktif larenjit, inflamasyona stenoz eşlik ettiği için farklıdır.

Larinksin stenozu, çoklu patojenik mekanizmalardan kaynaklanır. Birincisi, larenksin stenoz larenjit ile iltihaplanması, subglottik boşluğun güçlü bir şekilde şişmesi ile karakterize edilir, larinks buradaki boşluğu daraltır. İkincisi, stenoz nedeniyle kötüleşen laringeal kasların refleks spazmı vardır. Üçüncü olarak, iltihaplanma nedeniyle, larinksin mukoza zarının salgı aktivitesi, büyük miktarda viskoz mukus oluşturarak artar. Balgam, laringeal lümeni güçlü bir şekilde daraltır.

Yukarıda belirtilen mekanizmalardan dolayı, obstrüktif sendrom, solunum yolunda anormal bir hava geçişi geliştirir.

Obstrüktif larenjitin başlangıcında, oksijenin vücuda yetersiz beslenmesi, solunum kaslarının daha fazla çalışması ve daha yoğun solunum ile telafi edilir.

Stenoz ve tıkanıklık seviyesinde bir artış ile, bir dekompansasyon periyodu gözlenir. Hipoksiyle (oksijen açlığı) şiddetli stenozun sonucu olarak, sinir ve kardiyovasküler sistemin yanı sıra diğer doku ve organların çalışması bozulur.

semptomlar

Ses öksürüğü havlayan karakter, ses kısıklığı ve stridor - gırtlak lümeninin daralmasından kaynaklanan gürültü ile nefes alma. İnspiratuar dispne vardır (sert solunum). Çocuk huzursuz. Ateş derecesi, patojen tipine ve vücudun yanıtına bağlıdır. Düşük dereceli ateş (sıklıkla parainfluenza enfeksiyonu) ve sıcaklık 40 ° C'ye yükselir (özellikle influenza ile).

Stenoz dereceleri

Obstrüktif larenjitin klinik bulguları doğrudan laringeal stenoz derecesi ile ilişkilidir:

 • Ben derece. Dispne, kendini sadece çocuğun eforu ve heyecanı ile gösterir. Oskültasyon, uzun süreli nefes alma ve bireysel hırıltılı akciğerlerin varlığında, esas olarak inspirasyonla kendini gösterir;
 • II derece. Dinlenme halindeki dispne varlığıyla karakterizedir. Oskültasyon kuru hışıltıyı ortaya çıkarır. Nazolabial üçgenin oksijen açlığının göstergesi olan mavimsi (siyanotik) bir renk vardır. Mevcut taşikardi, anksiyete, uyku bozukluğu;
 • III derece. Şiddetli inspiratuar dispne. Belirgin bir "havlayan" öksürük, disfoni (ses ses rahatsızlıkları), yaygın siyanoz, taşikardi vardır. Çocuk endişesi uyuşukluk, kafa karışıklığı, uyuşukluğa yol açar. Akciğerlerde inhalasyon ve ekshalasyon homojen olmayan kuru ve ıslak hışıltılı sesler duyulur;
 • IV derece. Tipik bir "havlayan" öksürük ve gürültülü solunum yoktur. Düzensiz sığ solunum, bradikardi (azalan kalp atışı), hipotansiyon (kan basıncını düşürme) vardır. Kramplar var. Şaşkın bilinç, hipoksik komaya dönüşür. Asfiksi nedeniyle derece IV darlığı olan tıkayıcı larenjit ölümcül seyrektir.

Kronik larenjit

Kronik larenjit, larinks bölgesindeki mukoza zarının iltihabının tekrarlandığı oldukça yaygın bir hastalıktır.

Çoğunlukla hastalığa üst solunum yollarına yayılan ikinci bir iltihap gelişir.

nedenleri

Kronik larinjitlere neden olan pek çok faktör arasında şunlar bulunur:

 • sık akut larenjit;
 • metabolik bozukluklarla ilişkili hastalıklar;
 • Grip veya kronik bulaşıcı hastalıkların komplikasyonları;
 • toz, gıda veya kimyasal alerjenlere maruz kalma;
 • ses cihazında tekrarlanan yüksek yükler;
 • Ağır kirlilik ve tozlu hava ile karakterize edilen konut;
 • sıcaklıkta ani değişiklikler;
 • zayıflama koruyucu fonksiyonlar;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • gastroözofageal reflü.

semptomlar

Kronik larenjit belirtileri nonspesifiktir ve ekspresyonu doğrudan ses tellerinde patolojik değişikliklerin şiddetine bağlıdır.

Yaygın semptomlar ses kısıklığı, ses kaybı, boğazda tahriş ve kuru öksürüğü içerir. Öksürük, larinkste bulunan taktil reseptörlerin uyarılması veya trakea ve bronşlarda enflamatuar lezyon bölgelerinin oluşumu nedeniyle ortaya çıkar.

Çocuğun olası bir ateşi, boyundaki lenf düğümlerinin ödemi ve yutma zorluğu vardır.

Ses kısıklığı kendini çeşitli derecelerde gösterir. Bazı çocuklarda bu semptom sadece sabahları ortaya çıkar ve gün içerisinde boşa çıkar. Ancak bazen hastalarda sürekli disfoni ifade etti.

Ne zaman ambulans çağırmalıyım?

 1. Bozulmuş solunum. Bazen nefes darlığı ile birlikte aralıklı, düzensiz hale gelir.
 2. Özellikle bebeklerde obstrüktif larenjit başlangıcı.
 3. Komplike larenjit dereceleri.
 4. Kronik bir doğa, alerjik reaksiyonlar ve durumu kötüleştiren diğer faktörlerin sinir sistemi hastalıklarının varlığı.
 5. Çocuk öksürmekten, nefes darlığından korkuyorsa, sıcaklık bir günden fazla bir süre boyunca normalin üstünde tutulursa, hemen bir ambulans çağırmalısınız.

tanılama

Tıbbi geçmişi olan bir uzman doktorun muayenehanesinde larenjit tanısı koyabilir. Muayene genellikle kısadır ve kulaklar, burun, boğaz ve soğuk algınlığı semptomlarının diğer olası nedenlerini araştırmakla sınırlıdır. Boğaz kırmızısı ve strep boğaz enfeksiyonu şüphesi varsa, streptococcus için ekspres test önerilebilir.

Bir sesin kronik bir fenomen haline gelmesi durumunda, bir uzman, larenksin neden bu kadar uzun süre boğulduğunu öğrenmek için daha detaylı bir araştırma ve inceleme yapmalıdır.

Çoğu durumda larenjit tanısını doğrulamak için ek testlere gerek yoktur. Kronik larenjitli hastalarda kan testi, X-ışınları ve diğer tanısal testlere gereksinim, hastanın muayenesi ve ses kısıklığı nedeniyle doktorun potansiyel kaygısına bağlı olacaktır.

Laringoskopi, ses tellerine doğrudan bakmak ve işlevlerini değerlendirmek için yapılan en yaygın testtir. Prosedür burun içinden boğazın alt kısmına yerleştirilen ışıklı fiber optik kamera içeren ince bir tüp kullanır.

Bu prosedürü yerine getiren bir doktor, ses tellerinin iltihaplanmadığını, üzerlerinde polip veya büyüme olup olmadığını ve ses tellerinin nefes alıp verme ve konuşma ile doğru şekilde hareket edip etmediğini görebilir. Bu test genellikle bir otorinolaringolog tarafından yapılır, ancak diğer birçok doktor ve uzman doğrudan laringoskopide eğitilir.

Tedavisi. Rejim anları

Hastalığın erken aşamalarında kompleks tedavi aşağıdaki önerileri ima eder.

 1. Katı yatak istirahatı.
 2. Vokal aparatındaki yükün sınırlandırılması. Çocuk daha az konuşmalı. Bu zor, ancak bu önlem hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır. Larenjit gelişen küçük çocuklar için, aşırı kordları sınırlamak özellikle önemlidir çünkü ses telleri gelişimsel bir aşamadadır ve aşırı iş yükü kurtarılamayacak ses bozukluklarına yol açabilir.
 3. Havanın sürekli kontrolü. En iyi seçenek odadaki orta derecede nemli havadır. Bu, bir nemlendirici kullanılarak ve odanın düzenli olarak havalandırılmasıyla sağlanabilir.
 4. Bol içecek - meyve içecekler, bitkisel çaylar, süt, şişelenmiş su. Ana hedef - kuru öksürüğü önlemek için zehirlenmeyi azaltır.
 5. Dengeli beslenme, vitaminler, tahriş edici gıdalardan kaçınma. Gıda, diyet ve sağlıklı.

Çocuklarda larenjit tedavisi daha mı?

Standart hazırlıklar

Standart tedavi paketi, birkaç ilaç grubunun kullanılmasını gerektirir:

 1. Antihistaminikler. Bu ilaç grubu çocuklarda her zaman larenjit ile reçete edilir. Sadece mukozal ödemleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğu rahatlatmazlar, özellikle bu fonları gece verirseniz (Suprastin, Zirtek, Zetrin, Zodak, Claritin) özellikle iyidir.
 2. Balgam söktürücü ve öksürük ilaçları. Bu ilaçların eczane pazarında sayılamaz bir sayı var. Ancak seçim sadece çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır. Güçlü paroksismal öksürük hekim ile yaş (Gerbion, Sinekod, bitki Stoptussin, Libeksin) 'e göre bir kombinasyon dozaj öksürük önleyiciler ya da ilaçlar tavsiye edebilir. öksürük ıslandığında, doktor aktif madde bromheksin ıslak öksürük (Alteyka, Thermopsis) ilaçlar için ilaç söktürücü reçete edebilir (SOLVIN, Bronhosan) asetilsistein (Flyuimutsil), ambroksol (Lasolvan, Ambrobene).
 3. Sprey formundaki preparatlar. En etkili spreyler arasında Lugol, Geksoral, Miramistin, Faringosept, Stopangin vardır.
 4. Antipiretikler. 38.5 ° C'yi aşan yüksek sıcaklıklarda, çocuklar için önerilen Parasetamol veya Ibuprofen verilebilir.

Larenjit için antibiyotikler

Larenjitin antibakteriyel tedavisinin kullanımı sadece aşağıdaki nedenlerden dolayı haklıdır:

 1. Tanıdan sonra saptanan bakteriyel iltihaplanma vardır (laboratuar testleri, larinksin mukoza zarından bulaşma).
 2. Zehirlenme - şiddetli ateş, titreme, halsizlik, iştahsızlık.

Genellikle pediatristler reasürans edilir, sonuçlardan kaçınmak için komplike olmamış larenjit için antibiyotik reçete edilir.

Sadece bazı durumlarda larenjit bakteriyeldir, çoğu zaman antibiyotiklerle tedavi edilmeyen bir viral oluşumun enfeksiyonudır.

Larenjit ile sıklıkla kullanılan antibiyotikler:

 • bir dizi penisilin (Amoksiklav, Flemoclav Solutab, Augmentin);
 • sefalosporinlerin şurupları (Cefadox, Cefixime, Suprax), enjeksiyonlar (Fortum, Ceftriaxone);
 • Şiddetli larinjit tatbik azitromisin ve diğer makrolidler (klaritromisin Macropen) (Zetamaks Sumamed, Gemomitsin, Azitroks, Ekomed geciktirir).

Larenjit ile inhalasyon

Erken çocukluk döneminden pek çoğuna aşina olan bir resim: bir taze pişmiş patates tenceresi veya kapalı bir ağızlıklı sıcak su ısıtıcısı ve özenle hazırlanmış büyük bir havlu. Yıllar boyunca, buhar inhalasyonu, enfeksiyöz genesisin solunum yollarının iltihaplanmasıyla mücadelenin en gözde halkasıdır. Ev aletlerini değiştirmek için, hastalığın odağını en etkin ve güvenli bir şekilde etkileyen teknolojik icatlar ortaya çıkmıştır.

Larenjit ile inhalasyon en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Tedavinin gidişatı - 5 - 10 prosedür.

Kontrendikasyonlar

Kısıtlamalar şunları içerir:

 • akut sinüzit;
 • pürülan bir doğanın nazofarenksinde iltihaplanma;
 • orta kulak iltihabı;
 • bakteriyel enfeksiyon;
 • tedavide kullanılan ilaçların içeriklerine alerjisi;
 • zayıf bağışıklık savunması;
 • belirli sistemik hastalıklar.

Inhalasyon türleri

Soluma geleneksel olarak bölünmüştür:

 • Sıcaklık rejiminde - soğuk (oda sıcaklığında tedavi) ve sıcak (solunan preparat önceden ısıtılır);
 • Tıbbi madde - buhar (kuru veya ıslak) ve donanım (inhaler, nebülizerler) elde etme yöntemi ile.

Soğuk inhalasyon, aerosol ve spreylerin tıbbi bileşenler, geliştirilmiş bitki özleri ve aromatik yağlar ile kullanılmasını gerektirir. Sadece bir uzman tarafından atanırlar ve antibiyotikler, antiviral ilaçlar ve diğer inhalasyon türlerinden oluşan terapinin bir parçasıdır.

Sıcak yöntemler çeşitli yollarla gerçekleştirilen buhar inhalasyonunu içerir.

Deniz tuzu ve kabartma tozu kullanılarak inhalasyon ile pozitif sonuç verilir. Soda kullanımı ile alkali inhalasyonu hastalığın seyrini kolaylaştırmak için kullanılır. Bu prosedür için, 8 dakikadan fazla olmamalıdır. Soda çözeltilerinin kullanımı boğazda mukoza zarının ödeminde, öksürüğün bol miktarda balgam ile refleks aktivasyonunda azalmaya neden olur. Soluma, günde 2-3 defadan fazla olmamalıdır.

Alerji olmadığında, uçucu yağlarla (sedir, çam, ardıç, okaliptüs) inhalasyon yapabilirsiniz. Bir bardak suya sadece birkaç damla yağ damla.

İnhalasyonda kullanılan donanım yöntemleri

Artık eczanelerde ve özel mağazalarda, buhar inhalasyonu için cihaz satın alabilirsiniz. Kullanımları ile tedavi prosedürü çok daha kolaydır. Böyle bir cihaz bir nebulizatördür. Cihaz oda sıcaklığında buhar üretir. Bu aerosol, gırtlak duvarlarında ve ses tellerinde yoğunlaşır. Böylece, ilaç doğrudan iltihap işleminin merkezinde hareket eder.

Bugün, inhalasyon spreyleme hem hastanede hem de evde gerçekleştirilmektedir.

Nebulizörler üç tiptir:

 • ultrason;
 • kompresörü;
 • net nebülizörler.

Ultrasonik tip nebülizerler çoğunlukla hastane ortamlarında kullanılır. Ultrasonik dalgaların etkisine bağlı olarak bir sıvı preparasyonun tıbbi bir aerosolü oluşur.

Özel bir odadaki hava sıkıştırmak kompresör tipi Nebulizatörler, sıvı ilaçları terapötik çiftlere dönüştürür. İlacın yapısı ihlal edilmez. Bu size bu cihaz için uygun tüm ilaçları kullanma fırsatı verir. Cihazın büyük boyutları ve çocukları korkutmak için çok fazla gürültü dezavantajlarıdır.

Üçüncü tip nebulizer (mesh inhaler) en iyi kompresör ve ultrasonik inhalatörleri birleştirir. Daha düşük bir frekanstaki ultrasonik dalgaların etkisi altında, ince dağılmış bir aerosol oluşturulur. Aynı zamanda, cihazlar gürültü oluşturmaz, küçük bir boyuta sahiptir, ilacın bozulmasına neden olmaz. Ana dezavantaj yüksek fiyattır.

Bir nebulizer ile inhalasyon yapmak

Prosedürün Kuralları:

 • Prosedür otururken yapılır, cihaz dik durmalıdır;
 • İlham sırasında sessizliği gözlemlemelisiniz;
 • İşlem yemekten sonra altı saatten daha geç başlamalıdır;
 • İşlemden sonra saatlerce konuşup yemek yememeniz gerekir;
 • boğazdaki ağrı ağızdan teneffüs etmeye ve teneffüs etmesine izin vermezse, bunu özel bir maskede yapın;
 • preparasyonu talimatlara göre fizyolojik tuzlu su ile seyreltin;
 • Prosedür süresi en fazla 10 dakikadır;
 • Teneffüs ettikten sonra, cihaz distile su ile durulanır ve kuru olarak silinir.

önleme

Çocukla açık havada düzenli olarak yürüyün, evi havalandırın, günün doğru rejimini izleyin ve doğru beslenmeyi izleyin.

Çocuğun uyuduğu ve vakit geçirdiği odalarda, 18 santigrat derece sıcaklığa sahip serin ve nemli bir mikro iklim yaratın.

Önleme ayrıca, akut soğuk algınlığının gelişmesini önlemeyi, sokaktan sonra ve yemekten önce hasta ve elleriyle yakın temastan kaçınmayı içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda viskoz balgam: neden olur. Uzun süre geçmez nasıl kurtululur

Boğazda balgam nasıl alınır? Bu soru, hastayı uzun süre rahatsız edebilir veya aniden ortaya çıkabilir.Bu belirtiye yüksek ateş veya ağrı eşlik etmiyorsa, bir kişi uzun bir süre buna dikkat edemez ve süreç ihmal edilen aşamaya geçtiğinde kazayla veya bir süre sonra tıbbi yardım için yardımda bulunamaz.

Anjina için en etkili bebek antibiyotikler

Angina, palatine bademciklere iltihap veren enfeksiyöz bir hastalıktır. Çocuklara angina ile antibakteriyel ilaçların dikkatli ve sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılması atayın.