Loading

İnhalasyonların larenjit nebulizer ile ne yaptığı

Larenjit bugün yetişkinler ve çocuklar arasında en yaygın hastalıklar arasındadır. Şiddetli boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomları kolayca tanır. Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit atakları çeşitli yollarla tedavi edilebilir, daha sonra en etkili olanları nebülizör yardımıyla inhalasyon prosedürleridir.

Kullanımı kolay

Özel bir cihazınız varsa, nebulizatör gibi evde bu tür tedavi tedbirleri alabilirsiniz. Kullanması çok basittir ve ilacın püskürtülmesi sayesinde üst solunum yolunu ve trakeayı tedavi etmeyi başarıyor. Bir çocuğun maskesi cihazla birlikte verilmelidir.

Uyku sırasında bile küçük hastalara inhalasyon uygulayabilirsiniz. Larenjit ile tedaviden önce, inhalasyonlar talimatları dikkatlice okumalıdır. Yalnızca ilaç ve solüsyonların talimatlarında belirtilen nebülizöre kayıt olun, böylece larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu kendi kendine yok olur. Soluma yapmadan önce, hastalığın doğasını belirleyin. Alerjik larenjit belirtileri burada açıklanmaktadır.

Gebe kadınlarda rinitin nasıl tedavi edileceğini anlatır.

Prosedür nasıl yapılır?

Prosedür için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Enhalasyondan en az 60 dakika sonra inhalasyon yapın.
 2. Tedaviden önce ve sonra sigara içilmesi yasağı vardır.
 3. Terapötik prosedür sırasında, hasta otururken ve ses çıkarmadan poz almalıdır. Tedavi sırasında bazı insanlar derin nefes almaya başlar, bu da baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmanın oluşumuna katkıda bulunan hiperventilasyona neden olur. Prosedür sırasında rahatsızlık hissederseniz, inhalasyonu yarım saat kadar kesmeniz gerekir.
 4. Larenjit tedavisi için, yüz maskesi ile inhalasyon yapmak gereklidir, solunumunuzun pürüzsüz ve sakin olduğundan emin olun.
 5. Hormonal ilaçların kullanıldığı prosedürden sonra, ağzınızı kaynamış su ile durulayın.
 6. İnhalasyon için hazırlanan tıbbi çözüm, inhalasyondan hemen önce uygulanmalıdır. Bazı çözümlerin buzdolabında saklanmasına izin verilir, süre 1 günü geçmemelidir.
 7. Tedavi prosedüründen sonra, nebülizörün tüm öğelerini dikkatlice temizlemeye ve alkolle dezenfekte etmeye değer.

Video larenjit nebülizör ile inhalasyonları anlatıyor:

avantajları

Sunulan cihazı kullanarak inhalasyonun ana avantajları şunları içerir:

 1. Solunum yolunda, tıbbi madde, ilacın başka uygulama yöntemlerinin kullanılmasından 2 kat daha fazla miktarlarda çöker.
 2. Tıbbi çözüm, pozitif etkisini doğrudan etkilenen organ üzerinde uygular.
 3. Çocuklar için çok sorunlu olan enjeksiyonları, damlalıklara gerek yok.
 4. Bebekler için bile herhangi bir yaşta bir nebülizatör ile buhar inhalasyonları kullanın.
 5. Kesinlikle güvenli manipülasyon, bu yüzden larenjitin bir ev ortamında tedavi edilebilir.
 6. Operasyon kolaylığı.
 7. Prosedürün sistemik bir etkisi yoktur, kan akışı zararlı maddeleri emmez, karaciğerin performansını etkilemez.

Kullanılacak çözüm

Tıbbi inhalasyon yapmadan önce, bu amaçlar için kullanılması gereken çözümü anlamak gerekir. Nebulizatör sayesinde, ilacın sıcaklığını yükseltmeden ilaç bazlı bir aerosol oluşturmak mümkündür. Aerosolün belirli bir partikül boyutunda çalışabilen cihazlar vardır:

 1. Srednodispersny aerosol larenjit, zatürre tedavisi için kullanın. Parçacıkların büyüklüğü, solunum yollarının derinlerine yerleştikleri için 2-4 mikrondur.
 2. Kaba aerosol larenjit ve burun akıntısı için kullanılır. Parçacıkların büyüklüğü 5-20 mikrona ulaşır. Solunum yolunun uzak kısımlarında nüfuz etmezler, ancak üst yollara odaklanırlar.

Günümüzde, hazır preparatlar, larenjit ve hatta bronşit tedavisinde bile inhalasyon prosedürleri için hemen kullanılabilen büyük talep görmektedir. Evde kendinizi tedavi edebilir, ancak tüm noktaları doktorunuzla kabul ettikten sonra.

Lasolvan

Mevcut ajan, formülasyonunda bulunan Ambraxol hidroklorür nedeniyle en etkilidir. Kullanıldığında, balgamı sıvılaştırmak, viskoz hale getirmek ve hızlı bir şekilde bronştan çıkarmak mümkündür.

Lazolvan'ı akut veya kronik larenjit tedavisi için kullanmanız gerekiyorsa, 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için ilacın dozu 3 ml'dir. 2 ila 6 yaş arası çocuklar için - 2 ml'lik bir çözüm, 2 yaşın altındaki hastalar için - 1 ml.

Bir inhalasyon solüsyonu oluşturmak için, Lazolvanı belirtilen dozajda 1: 1 oranında bir salin solüsyonunda çözmek gereklidir. tedavi için 5 gün, ancak daha fazla değil. Ayrıca, bu tür antitussif ilaçların kullanımı ile inhalasyonu birleştirmeye de değer, Codeine, Libexin.

Maden suyu

İnhalasyon nebülizörünü yapmak için Borjomi, Narzan gibi maden sularını kullanabilirsiniz. Solunum mukozasını nemlendirmeye yardımcı olurlar. Tedavinin sonucu balgam sıvılaşması, mukozanın yumuşaması ve bronştan hızlı bir şekilde çıkarılmasıdır. Maden suyu ile inhalasyon kullanın hem yetişkinler hem de çocuklar olabilir. Bir prosedür için 4 ml karbonatsız sıvı alın ve günde 4 kez manipüle edin.

ATSTS Enjeksiyonu ve Fluimutsil

Balgamın kırılması durumunda böyle ilaçların kullanılması gereklidir. Viskozite ve hızlı çıkışlar vermek için, hastanın yaşına göre, inhalasyonların dozajda yapılması gereklidir:

 • 2-6 yaş - 1-2 ml günde 2 kez;
 • 6-12 yıl - 2 ml;
 • yetişkinler - 3 ml.

Çözünür ilaç 1: 1 oranında salin içinde olmalıdır. Terapatik kurs 10 gündür.

Hlorfillipt

Prosedürü bu ilaç ile gerçekleştirmek için% 1'lik çözelti ve tuzlu su çözeltisi kullanılmalıdır. Üreme için 1:10 oran kullanın. Chlorfillipt, eşsiz antiseptik özelliklere sahip bir okaliptüs özütüdür. Soluma prosedürleri için, 3 ml seyreltilmiş solüsyon ve günde 3 kez inhalasyon kullanılmalıdır.

Rotokan

Bu ilaç, anti-enflamatuar gruba aittir, bileşiminde bir papatya, hendek ve civanperçemi özütü vardır. Trakea iltihabı ile inhalasyonlar için kullanılmasına izin verilir. Bir terapötik prosedür yürütmek için, ilacı tuzlu su içinde 1:40 oranında seyreltmek gerekir. Prosedürü günde 3 kez uygulayın.

Tonzylgon H ve marigold özü

Tonzigon homeopatik ilaçları ifade eder, larenjit ile inhalasyon için kullanılmasına izin verilir. Kalendula ekstraktı, nebülizatöre eklenir, ancak tuzlu su çözeltisi ile 1:40 oranında seyreltilmesi şartıyla.

Flomax

Bu, inhalasyon prosedürlerini yürütmek için bugün aktif olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Çocuklarda larenjitle baş etme, minimal yan etkilere sahiptir, bronş tıkanıklığı ile boğulmaya karşı koruma sağlar.

BEROTEK

Bu ilaç astım ataklarında ve larenjitlerde pozitif bir etki ile karakterizedir. 4 saat arayla Berotek'in yardımıyla inhalasyon yapmak gereklidir.

Salbutam

Bu ilaç, ev kullanımı için veya bir cep inhaleri olarak bir çözüm olarak üretilebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda acil tedavi gibi boğulma atakları sırasında Salbutam kullanılması tavsiye edilir. Etkinliği ile, ilaç Berotek ile karşılaştırılamaz.

atrovent

Sunulan ilacın diğer ilaçlardan daha az etkili olmasına rağmen, en güvenli olduğu düşünülmektedir. Larenjit tedavisindeki en küçük çocuklarda bile anthrovent ile inhalasyon yapmak mümkündür. Maksimum etkiyi elde etmek bir saat içinde mümkündür ve 6 saat beklemez.

Larenjit ile en etkili tedavi bir nebülizatör yardımı ile solunur. Cihazın kullanımı çok basit olduğundan, prosedürleri kendiniz evde yapabilirsiniz. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Terapi için, çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit için halk ilaçları da kullanılır. Ayrıca, larenjit için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına bakın. Ayrıca, larenjit hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan olup olmadığını öğrenmek

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nebulizatör

Her durumda larenjit ile inhalasyon gereklidir. Solunum fonksiyonunun normalleşmesine katkıda bulunur ve solunum sürecini yoğunlaştırır, tıkanıklığı önler, ancak büyük bir dikkatle yapılması gerekir. Kendi kendine tedavi hakkında bir konuşma yoktur. Bir röntgen uzmanına ya da en azından bir terapiste (pediatrist) dönmelisiniz.

Yaygın inancın aksine, hastalık sağlık ve hatta yaşam için önemli ölçüde daha tehlikelidir. Kural olarak, patoloji, SARS, kızıl ateş ve diğerleri gibi bulaşıcı hastalıklar ile ilişkilidir, yani çoğu durumda larenjit ikincildir.

Patolojik sürecin bu biçimi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile solumanın birkaç yolu vardır. Bunlar arasında:

 • Flomax,
 • BEROTEK,
 • Ipraterol,
 • Euphyllin ve diğer ilaçlar
 • Basit salin solüsyonu ile bir prosedür gerçekleştirmek mümkündür.

Bu inhalasyon şekli, ilacı küçük parçacıklara ayırmanıza izin verir, bu da ilacın solunum yolunda derin bir şekilde nüfuz etmesine katkıda bulunur. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjit ile inhalasyon, nebülizör yardımıyla en çok tercih edilir. Evde yapmak mümkün.

Bunların özellikleri buharın yüksek ısısında, bir yandan solunum yollarını ısıtırken, diğer yandan da ilaçların "hedef" e hızlı bir şekilde ulaştırılmasını kolaylaştırmaktadır. Kolayca uçucu ilaçlar kullanılır.

Buhar inhalasyonları gerçekleştirilir:

 • nane ile
 • balla
 • deniz topalak yağı ile.

Önemli! Larenjit, alerjik bir etiyolojiye sahip olabilir, bu nedenle otoimmün bir süreç şüphesi varsa, herhangi bir buhar soluma sorunu söz konusu olamaz. Buhar inhalasyonları, haşlanmış patatesler gibi basit "büyükannenin" tarifleridir.

Buhar inhalasyonlarında olduğu gibi, durumun dikkatli bir şekilde izlenmesi, alerjilerin varlığında, yasaktır.

Tıpkı tüberküloz, akciğerlerin enfeksiyöz hastalıkları, bronşlar gibi kişiler için bu tür termal prosedürleri yürütmek mümkün olmadığı gibi. Belki de bronkospazm oluşumu ve obstrüksiyonun alevlenmesi. Ve bu, solunum yetmezliğinin ve ölümünün doğrudan yoludur.

Garip bir şekilde, öksürüğe neden olur, ancak bu sadece gerekli etkidir. Alkalin solüsyonları, solunum yollarının duvarlarını azaltmaya yardımcı olur; bu da, bronko-pulmoner yapılardan ve larenksden mukus ve viskoz eksüdayı hızlı bir şekilde tahliye etmenizi sağlar.

Bu tür terapötik manipülasyonları mukolitikler ile birlikte yürütmek önemlidir, bu yüzden mukus daha hızlı ayrılacaktır.

 • antibakteriyel ilaçlar
 • hormonlar (Dexamethasone, Prednisolone, Pulmicort ile).

İnhalasyonlar için antibiyotikler, sadece besin ortamı üzerinde balgamın bakteriyolojik kültürünün sonuçları ile reçete edilir. Böylece doktorlar-teşhisçiler patolojik flora ekebilir ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirleyebilirler.

Hem akut hem de kronik larenjit için her türlü termal ve nontermal prosedürler reçete edilir. İlacın dozu doktor tarafından reçete edilir, ilacın miktarını kendi başına tespit etmek imkansızdır. Aşırı durumlarda, talimatlara (ek açıklamalara) uyulması önerilir, fakat bu bir çıkmaz yoldur.

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Çocuklar ve yetişkinler için larenjit ile inhalasyon için bazı kurallar vardır.

 • Pnömoni, bronşit, plörezi, tüberküloz, herhangi bir genezinin hipertansiyonu durumunda buhar ve alkali prosedürler kontrendikedir.
 • Hiçbir durumda, tarihinizde bir alerji varsa, inhalasyon için uçucu yağlar kullanmayın.
 • Ayrıca büyük özenle diğer bitki bileşenlerini de tedavi etmelisiniz.
 • İmmünolojik reaksiyon geleneksel ilaçların kullanımına cevaben başlayabilir, bu gerçekleşir gerçekleşmez - prosedürü derhal durdurmalı ve bir doktora danışmalıdır, böylece uzman ilaç ana ilacın yerini almalıdır.

Bu basit önerileri gözlemleyerek hasta kendini güvenceye alır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon nasıl düzgün bir şekilde uygulanır

Nebülizör, kompresör tipi bir cihazdır (daha basit bir şekilde).

Söylendiği gibi, seçilen ilaçtan dozaj, doktor tarafından seçilir. Ortalama oran 2 tam ml salin için 20 damladır. Bu hormonal ilaçlar, bronkodilatörler yetiştirmek için uygun genel bir kuraldır.

Salin solüsyonunu değiştirebilirsiniz:

 • maden suyu (aynı oranda),
 • damıtılmış su.

Ancak uygun fiyattan daha fazla ve tuzlu solüsyonun yaygınlığı göz önüne alındığında, ona verilmesi tavsiye edilir.

Doğru solunum hakkında

Larenjit ile inhalasyon sırasında düzgün nefes nasıl? İlham derin, yavaş. O zaman nefesini bir saniye tutmalısın, burnunu nefes al. Mümkünse, öksürük refleksini dizginlemek tavsiye edilir. Solunumun sonuna kadar tekrarlayın.

Günde inhalasyon sayısı ve prosedürlerin süresi hakkında

Günde kaç kez nefes almanız gerekiyor? Bir günde, gerektiği kadar 4 kez kadar inhalasyon yapabilirsiniz. Bu durumda larenjit ile kaç günlüğünüz var? Tipik olarak, prosedürlerin süresi 4-7 gün şeklinde belirlenir. Bu etkili tedavi için yeterlidir.

Soluma ve sıcaklık

Bir sıcaklıkta inhalasyon yapmak mümkün mü? Bu mümkündür, ancak buhar prosedürleri hariç tutulmalıdır.

Bir nebulizer ile inhalasyon için hangi ilaçları kullanabilirim?

Aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 • Ekspektoranlar. Solunum sisteminin kaslarının azaltılmasına katkıda bulunur. Sinekod, Ambrobene, Lazolvan kullanılır. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Mukolitki. İlkinden farklı olarak, balgamın seyrelmesine katkıda bulunurlar. İsimler aynı: Ambrobene, Lazolvan ve diğerleri. Hem kompresör hem de ultrasonik nebulizörler için uygundur.
 • Bronkodilatörler. Bronkodilaz yapıyorlar. Berodual, Berotek, Salbutamol, Ipaterol ve diğerleri. Havayollarının genişlemesini teşvik eder. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Kortikosteroidler ve glukokortikoitler. Deksametazon, Prednizolon, hidrokortizon ile inhale edildi. Tıkanıklığı rahatlatırlar, öksürük gibi temel semptomları durdururlar. Sadece kompresör nebulizatörleri için uygundur.
 • Antihistaminikler. Birinci ve üçüncü kuşaklar (isimler sadece bir doktor tarafından seçilir). Larenksin spazmını rahatlatmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, dokuların histamiye olan duyarlılığını azaltmaya yardımcı olurlar. Bu farmasötik maddeler, kompresör nebulizatörlerinde kullanım için uygundur.
 • Antiseptikler. Patojenik mikroorganizmaları yok edin. Miramistin ile Chlorophyllipt (alerjinin varlığında dikkatli) ile inhalasyon reçete edilir. Sadece kompresör nebulizatörlerinde kullanıma uygundur.
 • Spesifik olmayan ilaçlar. Adrenalin ile inhalasyon (larinksin yoğun şişmesi ile), Naphthyzin (genellikle kuru hava yollarını rahatlatmak için sadece çocuklara reçete edilir). Kompresör ve ultrasonik nebülizatörlerde kullanıma uygundur.

Berodual v. Pulmicort

Larenjit ile kullanmak için Berodual veya Pulmicort tercih edilir? Aslında bunlar iki farklı ilaçtır. Birincisi bir bronkodilatördür, solunum yollarının genişlemesini teşvik eder ve solunumun normalleşmesini sağlar.

Pulmicort bir glukokortikoiddir, kompleks bir anti-inflamatuar, bronkodilatatör gibi davranır, ancak acil kullanım için uygun değildir. İlaç 2-4 gün çalışmaya başlar.

Hangi ilaçlar çocuklar için uygundur?

Larenjit ile inhalasyonlar için, çocuklar uygun olacaktır:

 • Antiseptikler.
 • Anti-inflamatuar (Pulmicort ve diğerleri).
 • Bronkodilatörler (Berodual ve analogları).
 • Antihistaminikler.
 • Mukolitikler.
 • Balgam söktürücü ilaçlar.

"Ağır" etkinin kortikosteroidleri ile (Prednisolone, özellikle Deksametazon) o kadar basit değildir. Onlar sadece bir hastanede hastalığın karmaşık seyrinde reçete edilir.

İnhalasyon için hangi ilaçlar kullanılmamalıdır ve neden

Genel olarak, ilaçlar üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Alerjiye neden olabilecek ilaçlar kullanmayın. Ayrıca, tedavi durumunda, uygunluk ilkesinin gözlenmesi tavsiye edilir: ılıman larinjit, vb hafif formda olanlara ağır ilaçlar reçete etmek gerekli değildir.

Halk ilaçları ve yöntemleri

Çok dikkatli ve sadece yetişkinlerde uygulayın. En güvenli olanlar arasında aşağıdaki tarifler:

 • Patatesler üzerinde inhalasyon. 3 büyük patates al. Temizlenmiş onları pişirin. Bir havlu ile kaplı, 3-7 dakika boyunca buhar üzerinde nefes alın.
 • Soğanla soluma. Dikkatli uygulayın, solunum yollarınızı yakabilirsiniz. Büyük bir soğan kesin, meyve suyu oluşana kadar yavaşça yoğurun. 3-5 dakika nefes almak için bir havlu ile kaplı. Yüzden yaya olan mesafe 25 santimetreden az olmamalıdır.
 • At turpunun kökü. Soğanla aynı şekilde kullanılır.

Diğer tedavi yöntemlerini de atayabilirsiniz.

 • Soda ve tuzu ile durulayın. Bir çay kaşığı sodayı bir çay kaşığı tuz ile karıştırın, karışımı ılık suda eritin. Günde üç kez gargara.
 • Papatyaların kaynatılması. Bir bardak kaynar su için bir çay kaşığı papatya. Bir saatliğine demlensin. Gargara günde iki kez.

Tüm bu ilaçlar larinksi yumuşatır, altta yatan semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur, öksürük refleksini durdurur, ancak patolojinin altta yatan nedenini ortadan kaldırmaz.

Dr. Komarovsky'nin görüşü

Komarovsky, larenjitin geleneksel ilaçlar ile tedavi edilmesini ve antibiyotik kullanılmamasını önerir. Antibiyotikler sadece hastalığın karmaşık seyrinde gereklidir.

Hastaların tedavi hakkındaki görüşleri

Larenjit, hastalara göre, entegre bir yaklaşımla bile tedavi etmek zordur. Hastalar ve ebeveynleri toplamda bronkodilatör, ekspektoran ve mukolitik kullanımını önermektedir. Yani etki en çok telaffuz edilir. Kortikosteroidler aşırı durumlarda kullanılmalıdır. İyi bir yardım, basit ve güvenli halk tariflerinin atanması olabilir.

Larenjit, entegre bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Belirli ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Terapötik taktiklerin seçimi onun ayrıcalığıdır. Bu unutulmamalıdır. Bu nedenle, hastalığın seyrinin prognozu maksimum olarak elverişli olacaktır.

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Larenjit gelişimi için birçok neden var. Predispozan faktörler enfeksiyöz ajanlar, soğuk hava, vokal kord aşırı stimülasyon, uzun sesli konuşma, alerjik ajanlar (yün, kabartmak), otoimmün süreçler, gastroözofageal hastalıktır. Larenjit nebulizer ile inhalasyon iltihabı ile başa çıkmak için yardımcı olun.

Makalenin içeriği

Şüpheli larenjit, ses, boğazda kuruluk, öksürük, subfebril hipertermi, halsizlik gibi değişikliklere dayanabilir. Kronik seyrede, belirtilen semptomlar çok belirgin değildir, ancak alevlenme periyodu belirgin bir klinikle ortaya çıkar. Alerjik bir larenjitte, bir dispnenin atağı gelişir.

Nebülizerlerin ortaya çıkmasıyla, istenen terapötik etkiyi elde etmek için inhalasyon prosesi büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır, ilaçların dozajını ve kullanım sürelerini gözlemlemek gereklidir. Ayrıca, tüm ilaçların bir nebülizatörde kullanılamayacağını unutmayın.

bronkodilatatörler

İlk ilaç grubu, bronko / laringospazmda kullanım için endike olan bronkodilatörler tarafından temsil edilir. Solunum yolunun semptomatik spazmı, nefes darlığı, balgam deşarjı ve hava eksikliği hissi ile kendini gösterir. Spazmın şiddetli formu şiddetli nefes darlığı, artmış solunum yetmezliği ve akrosiyama yol açar (burnun, dudakların, kulakların, parmakların mavi gölgesinin görünümü).

 • Berodual, minimum yan etkilerle belirgin bir terapötik etkiye sahiptir. 12 yaşından beri, dozlar seans başına 40 damladır. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır. 6 yaşından küçük bir çocuğa 10 damla, altı yıla kadar - 10 damla izin verilir. Bu hacim 3 ml tuzlu su içinde çözülür. Soluma günde üç kez yapılır.
 • Altı yıl sonra 10 damla Berotek dozu uygulandı. 20 kg'a kadar vücut ağırlığı, altı yıla kadar - 5 damla. Doz 3 ml tuzlu su içinde çözülür, prosedür günde üç kez tekrarlanır.
 • Ventolin laringospazmı önlemek için önleyici bir amaç ile reçete edilir. Ilacın 2.5 ml'si 3 ml salin ile seyreltilir.
 • Atrovent 40 damlalık bir dozda on iki yaşın üzerinde bir hastaya reçete edilir. 6 yaşından beri, doz, altı yıla kadar - 20 damla, 8-15 damla. Önerilen hacim, tuzlu su (3 mi) ile çözülür.

Mukolitik ilaçlar

İnhalasyon nebulizeri, müshil, balgam söktürücü ile yapılır. Onların eylemleri balgam, mukusun viskozitesini azaltmayı ve atılım sürecini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

 • Terapi, on iki yaşın üzerindeki hastalara uygulanırsa, Fluimucil, ATSTS bir seans için 3 ml'lik bir hacimde gösterilir. 6 yaşından beri 2 ml ve 2 yıl ila ila 1 ml arasındadır. İlacın bu hacmi salin ile iki kez seyreltilmelidir. Bir antibakteriyel ve mukolitik ilacın uygulanması düşünüldüğünde, asetilsisteinin antibiyotiğin emilimini azalttığına dikkat edilmelidir. Gerekirse, başka bir ilaç - Fluimucil antibiyotik veya mukolitik Lazolvan kullanabilirsiniz.
 • Ambrobe, 3 ml'lik bir hacimde Lazolvan altı yaşından büyük hastalar için kullanılır. 2 yaşından beri, 1 ml ilaç gereklidir. Önerilen doz, iki kez tuzlu su çözeltisi ile seyreltilmelidir. Ambroksol antimikrobiyallerin emilimini artırır.

Ambroksol bazlı ilaçlar, öksürük refleksine (Sinekod, Codeine, Bronholitin) baskı yapan antitüsif ilaçlarla paralel olarak kullanım için kontrendikedir.

 • Gazların çıkarılmasından sonra alkali maden suyu (Borjomi) üst solunum yollarının mukozasını nemlendirmek için endikedir. Bir seans için 3 ml su yeterlidir.
 • Gedelik, hastanın 10 yaşından büyük olması gerektiği takdirde, iki kez serum fizyolojik ile seyreltilen fitopreparasyonları ifade eder. Genç yaşta, ilaç üç kat seyreltilir. İşlem için 3 ml'lik bir hacimde elde edilen preparasyon kullanılır.
 • Toz formundaki öksürük ilacı (1 paket) 15 ml salin solüsyonunda çözülür. Prosedür için, 3 ml seyreltilmiş ürün tüketilir.
 • İyice öğütüldükten sonra tablet formunda mucaltin, 1 ml'lik çözeltinin 85 ml'lik salin solüsyonunda çözündürülmesi, inhalasyon için kullanılabilir. Her seansta 3 ml preparat kullanılır.
 • Pertussin 12 yaşın üstü hastalarda iki kez serum fizyolojik ile sulandırılmış edilmelidir. Terapi oniki yaşından küçük bir çocuğa gelirse, ilaç üç kez seyreltilir. Seans için hazırlanan ilacın 3 ml'si tüketilir.

Vazopresör preparatları

Larenjitin alerjik formu, spazmı tedavi etmek için kullanıldığında, larenksin şişmesini azaltır, vazokonstriktif ilaçlar kullanılır:

 • Adrenalin hızlı etki yaratmak için bir kez uygulanır. İki yaşın altındaki çocukların tedavisi için, 0.25 ml ilaç kullanılır, daha yaşlı yaşta 0.5 ml belirtilir. Bu doz 3.5 ml'ye kadar serum fizyolojik ile seyreltilmelidir. İnhalasyon tıbbi gözetim altında yürütülür, çünkü ilacın kardiyovasküler sistem üzerinde bir etkisi vardır.

Öksürük refleksini bastırmak, bronşların reaktivitesini azaltmak için antitussif ilaçlar kullanılır:

 • Kekikli tussamag, 16 yaşından itibaren hastaları tedavi etmek için iki kat tuzlu çözelti ile seyreltilir. Altı yaşından başlayarak, üremenin üç kez, 1 yıl - dört kez olması tavsiye edilir. Bir seansta hazırlanan ilacın 3 ml'si kullanılır.

Anti-inflamatuar ilaçlar

Anti-inflamatuar ile, şişlik ve ağrıyı azaltmak için, larenjit tedavisi aşağıdakileri içerir:

 • Papatya, civanperçemi, nergis nedeniyle Rotokan hafif bir iyileşme etkisidir. İnhalasyonlar için, 1:40 salin ile seyreltme gereklidir. Bir seansta, 3 ml seyreltilmiş ilaç tüketilir.
 • Sinupret, dekonjestan, anti-inflamatuar amaçlı ve rejenerasyon, iyileşmeyi uyarmak için kullanılır. 16 yaşından başlayarak, ilacın iki kez salin ile iki kez, altı kez üç kez, iki kez - 4 kez seyreltilir. Elde edilen çözelti, 4 ml'lik bir hacimde, bir inhalasyon için yeterlidir.
 • Akşamları tentür şeklinde propolis önerilir. İlaç salin ile 1:20 seyreltilir. Seyreltilmiş preparasyonun 3 ml'si, seans başına kullanılır. Bu tür inhalasyonlar, arı ürünlerine karşı alerjik bir reaksiyonun varlığında önerilmez.
 • Okaliptüs tentürü 190 ml salin içinde 10 damla dilüsyon gerektirir. Bir prosedür hazırlanan ürünün 3 ml'sini tüketir. Okaliptüs bronkospazmda (astım, obstrüktif bronşit) kontrendikedir.
 • Malavi mineral maddeler, bitkiler içerir. Seyreltme 1: 30'da gerçekleştirilir. Bir seansta, 3 ml hazırlanan ilaç tüketilir.
 • Tonsilogon H, phytopreparations anlamına gelir. 7 yaşından büyük hastaları tedavi etmek için bir yıldan iki kez dilüsyon yapılmalıdır - ilaç üç kez yetiştirilir. Bazı durumlarda, ilaç 4 kat seyreltide bir yıla kadar kullanılır. Bir prosedür için, 3 ml yeterlidir.
 • Calendula infüzyonu 1:40 seyreltilmelidir, daha sonra seans için 3 ml tüketilir.

İlaçlar, özellikle otlar temelinde, inhalasyon için sadece alerjik reaksiyonun bulunmadığını doğruladıktan sonra kullanılır.

Hormonal ilaçlar

Bir başka ilaç grubu ise glukokortikosteroidlerdir (hormonal ilaçlar). Güçlü bir anti-enflamatuar, anti-ödematöz etkisi vardır. Özellikle alerjik kökenli larenjitin şiddetli formunda belirtilir:

 1. Pulmicort, çocuklar ve yetişkinler için bir formda mevcuttur. İlaç saf formda solunur. Hacmi 2 ml'den az ise, 2 ml'ye ulaşıncaya kadar salin ekleyin. 12 yaşından başlayarak, 1 mg kullanılır, seans başına yılda 0.25 mg gösterilir. İlaç ultrasonik neblaser için kullanılmaz.
 2. Deksametazon% 0.4, toplam 3 ml'lik bir hacim elde edilene kadar tuzlu su ile seyreltilir. 0.5 ml'lik bir inhalasyon için.

Antimikrobiyal ilaçlar

Akut bakteri aşamasının bitiminden sonra antiseptik kullanımı belirtilir.

 1. Furacilin antimikrobiyal etkiye sahiptir, terapötik / profilaktik bir amaçla kullanılır. Eczaneden satın alınabilecek veya bağımsız olarak hazırlanabilen hazır bir çözüm kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, ilacı 100 ml salin içinde iyice ezin ve çözün. Seans için 4 ml çözelti yeterlidir.
 2. Dioksidinin geniş antiseptik özelliği vardır. % 0.5'lik bir preparasyon kullanılırsa, tuzlu su çözeltisi ile üç kez seyreltme gerektirir. Tedavi% 1 ilaç olarak kabul edildiğinde, seyreltme 5 katlıdır.
 3. Klorofiltip, özellikle stafilokoklara karşı etkilidir. 1: 10 salin ile seyreltilir, daha sonra bir inhalasyon için 3 ml tüketilir.
 4. Miramistin% 0.01 geniş bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. Saf formda uygulanması tavsiye edilir, tek bir seans için, 3 ml yeterlidir. Tedavi 12 yaşından önce gerçekleştirilirse, daha sonra serum fizyolojik ile üçlü seyreltme gereklidir.

immünomodülatörler

Bu ilaç grubunun immün sistemi uyarıcı etkisi vardır. Bağışıklığın koruyucu özelliklerini geliştirmek, iyileşmeyi hızlandırmak için hazırlıklar yapılır.

 1. Toz formundaki interferon koruyucu ve tedavi edici amaçlarla endikedir.
 2. Derinat% 0.25. İlaç salin solüsyonu ile seyreltilir.

İnhalasyonlara kontrendikasyonlar

Komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, inhalasyon prosedürleri şu durumlarda yasaktır:

 1. kanama eğilimi;
 2. hemoptizi de dahil olmak üzere pulmoner, nazal kanama;
 3. pnömotoraks;
 4. aritmi gelişimi ile miyokardda elektrik nabzının iletkenliğinin ihlali;
 5. şiddetli kardiyovasküler patoloji;
 6. ciddi solunum yetmezliği.

Nebulizer tedavisinin terapötik etkileri

Nebülizasyon tedavisi yapılması evde / tıbbi ortamda belirtilir. Inhalasyon etkisi:

 • mukusun viskozitesinde azalma, balgam, atılımının hızlanması;
 • laringeal ödemin azaltılması;
 • larenjit / bronkospazm önlenmesi;
 • inflamasyon prevalansında azalma;
 • yerel kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • rejenerasyon aktivasyonu, iyileşmenin hızlanması;
 • analjezik eylem;
 • Mukoza zarında tahrişin azalması.

Nebulizer kullanma özellikleri

Bir terapötik etki elde etmek için, inhalasyon için belirli önerileri takip etmek gereklidir:

 1. İnhalasyonlar, 37.5 derecenin üzerinde hipertermi ile gerçekleştirilmez.
 2. Prosedür, yemek yedikten 90 dakika sonra, fiznagruzkadan 30 dakika sonra gerçekleştirilir.
 3. Solunduktan sonra, içmek, sigara içmek, soğuğa girmek yasaktır.
 4. Nebülizör, dikkatli bir bakım gerektirir, böylece cihaz bir enfeksiyon birikmez.
 5. Nebulizatör için yağ çözeltileri yasaktır.

İnhalasyonlar, artmış bir bakteri çoğalması nedeniyle, örneğin lacunar anjin ya da apse gibi pürülan inflamasyonda kontrendikedir.

Larenjitli nebulizer çok etkilidir, ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Muayene uzmanı hastalığın ciddiyetini belirleyecek, gerekli ilaçları alacak, dozajını yapacak ve yüksek komplikasyon riski varsa doktor hastaneye yatış sunacaktır.

Larenjit ile nebulizer ile inhalasyon

Kış sadece mutlu bir tatil için değil, aynı zamanda larenksin iltihaplanması olan larenjit ile komplike olabilen akut viral enfeksiyonların sayısındaki artışla da ünlüdür. Birçok insan bu hastalığa rastladı: ses kısıldı, öksürük ve nefes darlığı var. Ancak bu hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için inhalasyon nebulizer yardımcı olacaktır.

Nebulizatör çeşitleri

Nebulizatör (Latince dil bulutsusu - "sis") - sıvı bir ilaçtan tıbbi aerosol yapabilen bir araçtır. Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için nebulizatörlerin ortaya çıkmasından önce, buhar inhalasyonları yaygın olarak kullanılmıştır. Sanırım her birimiz çocukluğun buharda pişirilmiş patatesleri soluduğunu veya bir havlunun üzerine bir tıbbi çorbayla havlunun üzerine nasıl sarıldığını hatırlıyor. Bu tür inhalasyonlar, larenks daha düşük olduğu ve ilacın etkisini gösteremediği için farenjit (posterior faringeal duvarın iltihaplanması) ile koşulu kolaylaştırır, fakat larenjitle olmaz. Bu nedenle, nebulizatörler 3 çeşit olan buhar inhalerlerinin yerini almıştır:

 • kompresörü;
 • ultrason;
 • nebülizatörleri örgü.

kompresör inhalerler en geniş uygulamaya sahiptir, çünkü nebulizörler için kullanılan hemen hemen tüm ilaçları kullanmalarına izin verirler. Onların harekete geçme ilkesi, özel bir odadaki hava sıkıştırmasının bir sonucu olarak bir sıvı ilacı terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Temel eksiklikler, cihazın rahatsızlığı ve ayrıca iş yerindeki gürültünün yanı sıra çocukları korkutması ve bu hasta kategorisinde kullanılmasını zorlaştırmasıdır.

ultrason İnhaler uzman bölümlerde daha sık kullanılmaktadır. Eylem ilkeleri, sıvı ilacı, ultrasonun bir sonucu olarak terapötik bir aerosole dönüştürmektir. Bu cihazın dezavantajı, ultrasonun etkisi altında, ilaçların bir kısmının (örneğin, antibiyotikler ve hormonlar) yok edilmesidir, bu da bunların inhalasyonlar için kullanılmasına izin vermez.

inhalatörteri Mesh Ultrasonik ve kompresör nebulizatörlerinin tüm avantajlarını birleştirir. Çalışma prensibi, ultrason nedeniyle özel bir zar filminin titreşimidir, ancak daha düşük bir frekanstır. Tüm ilaçları teneffüs etmenize izin verir, ancak ilacın ultrasonik nebülizatörlerde olduğu gibi tahribatı yoktur. İşte gürültüsüz, kompakt, ama aynı zamanda bir dezavantaj var - bu cihazların yüksek maliyeti.

Larenjit tedavisi her zaman karmaşıktır, ancak nebülizör tedavisi önde gelen bir yer alır. İlk sistemik dolaşıma mideden emilen bir şurup içmek için hastanın vücut için ilaç teslim mantıklı olup larenjitin semptomlar (ses kısıklığı, kuru bir öksürüğe yol), göre, kan damarları uygulama noktasına ulaşmak için, ve daha sonra başka, karaciğer tahrip. Ve karmaşık tedavi reçete zaman bir ilaç!

inhalasyon oldukça farklı bir etki: ilaç larenks doğrudan alır, sistemik dolaşım içine emilmesini değildir karaciğer tahrip değildir ve biyolojik yan etkileri minimum% 100'dür.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılabilecek preparatlar

 • Mukolvan,
 • N-asetil-sistein
 • ambroksol hidroklorür,
 • Lasolvan;

Sistemik olmayan glukokortikoidler (hormonlar):

 • Soda tamponu,
 • Borjomi'nin maden suları, "Luzhanskaya", "Polyana Kvasova", "
 • fizyolojik salin;

İnhalasyon için doğrudan kullanılan ve özel bulutsularda üretilen ilaçlara avantaj sağlaması gerektiğini belirtmek isterim. İlaç sadece 2-3 kez fizyolojik salin ile seyreltilmelidir. Kategorik olarak kaynamaya, damıtılmaya, daha az musluk suyuna izin verilmez. Soluma bir kaç preparasyon, aşağıdaki algoritmayı dikkat: Birinci inhale söktürücü (örneğin Mucosolvan®), 20 dakikalık bir aradan, ardından hastanın balgam öksürük başlar. Hasta boğazını etkili bir şekilde temizledikten sonra ya bir hormon (örn. Pulmicort) ya da bir antiseptik (örneğin Dioksidin) solunur. Tüm ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir, ayrıca uygulama sıklığı ve tedavi süresi de belirtilir.

İnhalasyonlar için kullanılamayan preparatlar

Soluma için aşağıdaki ilaçlar kullanılmamalıdır:

 • uçucu yağlar - buhar inhalasyonları için en uygun kullanımı;
 • süspanse edilmiş parçacıklar içerdiğinden, bitkilerin ve fitojenlerin soğurma ve infüzyonları homojen değildir. Bu tür maddelerin dozu zordur, kendileri alerjendir, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, bu nedenle topikal olarak durulamada kullanmak daha iyidir.
 • Preparatlar: Teofilin, Papaverin, Platifellin, bunlar parenteral uygulama için kullanıldığından ve inhale edildiğinde bir etkisi olmadığından.

Solunması nasıl

 1. Solunum, yemekten sonra bir saatten az olmamak kaydıyla gerçekleştirilir.
 2. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin.
 3. Teneffüs sırasında hastanın oturması, nebülizörü dik pozisyonda tutması, normal nefes alması ve konuşmaması gerekir. Bazı hastalar derin nefes almaya başlar, bu da hiperventilasyona neden olur ve bunun sonucunda baş dönmesi, bulantı, kusmaya kadar öksürme, öksürme görülebilir. Soluk verme sırasında rahatsızlık hissedilirse, 30 saniye ara vermeniz daha iyi olur ve devam eder.
 4. Larenjitin inhalasyonu yüz maskesi ile tedavi etmek için, pürüzsüz ve sakin bir şekilde ağızdan nefes alın.
 5. Hormonal ilaçların teneffüs ettikten sonra, ağzınızı kaynamış su ile iyice durulayın.
 6. Tüm preparasyonlar aseptik koşullar altında kullanılmadan hemen önce hazırlanır, sadece 4-5 ml'lik bir hacme izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Buzdolabından hemen sonra, nebula kullanılamaz, oda sıcaklığına ısıtılması gerekir. Gerekirse, bitmiş çözeltinin buzdolabında saklanmasına izin verilir, ancak bir günden fazla olmamalıdır.
 7. Teneffüs ettikten sonra, nebülizörün tüm kısımlarını durulayın ve alkolle dezenfekte edin.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

 • Solunum yolundaki ilaç maddesinin içeriği, diğer ilaç uygulama yöntemlerinden 2 kat daha fazladır;
 • İlaç doğrudan hastalıklı organda hareket eder;
 • non-invaziv tedavi (çocuklar için özellikle önemli olan damlatıcıları, enjeksiyonları gerektirmez);
 • yenidoğanlar dahil olmak üzere her yaşta uygulanır;
 • Düzgün kullanıldığında, kesinlikle güvenli bir prosedürdür, pek çok hasta evde nebulizerler başarıyla kullanır;
 • sadelik ve kullanım kolaylığı;
 • İnhalasyonların sistemik bir etkisi yoktur, kan dolaşımına adsorbe edilmez, karaciğer fonksiyonunu etkilemez.

Sonuç olarak, modern toplumumuzda neredeyse her üçüncü ailenin bir nebülizöre sahip olduğunu belirtmek isterim. Sonuçta, küçük çocukların sıklıkla hastalandığı ve larenjitleri olmayan bir çocuğun bulunmadığı bir sır yoktur. Ve çocuklar için, ideal bir tedavi, sadece maske ile nefes alıp, hastaneye gitmiyorsanız, beyaz paltolu bir hemşire, korkunç çekimler yapar. Profesyonel bir hastalık olarak larenjit olan şarkıcılar ve öğretmenler için inhalasyonlar da büyük önem taşımaktadır.

Solunum hastalıklarının tedavisi için inhalasyonlar hakkında bir başka program "Doktor Komarovsky Okulu" dir:

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte boğaz tedavisi: farklı terimlerde tedavi özellikleri

Her gelecekteki anne bebeğin uygulanması sırasında hastalanmasının son derece istenmeyen olduğunu bilir. Ancak hamilelik sırasında kadının bağışıklık sistemi özellikle savunmasızdır.

Angina ve boğaz ağrısı tedavisinde streptosit kullanımı

Streptocide, uluslararası olarak Sulfanilamide olarak bilinen sentetik kökenli bir antibakteriyel preparattır. Tıbbi uygulamada, KBB organlarının ve bakteriyel kaynaklı deri hastalıklarının enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için 1938'den beri kullanılmaktadır.