Loading

Gebelikte larenjit tedavisi

Hamilelik sırasında, kadın bedeni strese maruz kalmaktadır, çünkü tüm kaynakları, hem mumyaların hem de onun beslediği çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güçlendirilmiş bir şekilde çalışmalıdır. Her şeyden önce, kadın vücudunun bağışıklık sistemi zayıflar. Bu sebepten dolayı, herhangi bir dikkatsizlik - hipotermi, aşırı ısınma, larinksin aşılması, ağız yoluyla tozlu hava ile nefes alma - hastalıklarla veya daha doğrusu soğuk algınlığıyla - tehdit eder. Ancak hastalık komplikasyonların eşlik ettiği durumlarda sorunlar başlar. Çoğu zaman larenjit (larinksin mukoza zarının iltihaplanması) olur.

Böyle bir komplikasyonun ne olduğunu ve gelecekteki bir anneye karşı nasıl mücadele edeceğini görelim.

Larenjit: Yol

Laryngitis - gırtlak mukozasının iltihabı, hem de trakea (laringotrakeit) arasında (bazı durumlarda) üst bölümleri. soğuk veya sıcak hava, bir yüksek ağlama aşırı gerilim boğaz, havadaki toz, sigara dumanı, enfeksiyon, alerjen ve benzeri: enflamatuar süreç viral enfeksiyon veya çeşitli uyaranlara gövdesinde olağandışı etkilere neden olabilir

Ayrıca, hastalığın nedeni larinkste mekanik hasardır. ciddi komplikasyonların eşlik ettiği bir hastalık nedeniyle tipi, özellikle tehlikelidir: orofarenks kuru akut ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, nefes darlığı ve şişme ve Glottis daralması neden olduğu kötü öksürük (ses kaybı kadar). Bu belirtilerden bulma, devlet bir kadın hemen bir doktora danışmalısınız.

Gebelikte larenjit tedavisi yöntemleri

Her şeyden önce, bu hastalığın tedavisi sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır. Hastalığın normal seyrinde hastanede karantinaya gerek yoktur. Bununla birlikte, tedavi gereklidir ve evde yapılabilir.

Hamilelik sırasında ilaç kullanmak için tavsiye edilmez, larinjit ile mücadele geleneksel yöntem geleneksel ilaçtır. Bunlar şunları içerir:

Ayaklar için ısınma banyoları

Ayaklarınızı düzgün bir şekilde ısıtmak için benzer banyolara ihtiyaç vardır. Bu şekilde, büyük annelerimiz soğuk algınlığından kurtulmak için kullanılırdı. Ancak, hamilelik sırasında, otlar, hardal (biraz yanık hissi yoktur), deniz tuzu (veya olağan) tuz, bir avuç soda tozu ilavesi ile sadece sıcak suda (40 derece) bacaklarda uçmanız gerekir.

soluk alma

Yaygın ve en basit bir inhalasyon yöntemi patatestir (kaynatılmış formdan gelen buhar). Ancak böyle bir ilkel yöntem, uçucu yağ ilavesi ile sıcak su ile değiştirilebilir: çam, ladin, köknar veya okaliptüs. Buna ek olarak, su et suyu çeşitli şifalı otlar, tuz ve soda ile tamamlanmaktadır. Ancak, tıbbi onay olmadan inhalasyon prosedürünü gerçekleştirmek gerekli değildir: sonuçta, hastalığa ateş, baş dönmesi, mide bulantısı eşlik edebilir. Hastalığın bu tür klinik seyri ile, inhalasyonlar durumu kötüleştirebilir. Ve ilk etapta, böyle bir tedavi hasta bir anne tarafından işlenen çocuğun sağlığı üzerinde olumsuz bir şekilde yansıtılabilir.

Boğaz ağrısı durulama

Durulama boğaz en iyi bir tıbbi iksir infüzyonu yapılır. Bu amaçla adaçayı, meşe kabuğu, papatya, St. John's wort, calendula, rezene meyveleri ve lapçatka kökleri mükemmeldir.

Ayrıca, üç elma sirkesi ve iki çorba kaşığı baldan oluşan durulama ve reçete de kullanabilirsiniz. Bu bileşenler bir litre su içinde çözülmelidir. Terapötik durulama için böyle bir karışım günde dört kez kullanılmalıdır.

Bir larenjit ağrılı hisleri kaldırmak için mümkün ve sodovo-saline çözümdür. Fakat bu yöntem dikkatle tedavi edilmelidir, çünkü orofarenksin zaten iltihaplı mukoza zarını "çizebilir" veya kurutabilirsin.

Larenjit ile boğuşmanın iyileşme yolunda çok önemli bir nokta olduğunu unutmayın, bu nedenle özellikle hamile kadınlara özel dikkat ve sorumlulukla davranmanız gerekir. Bu işlem için su daima sıcak olmalı ve yemekten sonra düzenli olarak manipülasyon yapılmalıdır.

Larenjitin üstesinden gelmek için sıkıştırır

Hamilelik sırasında larenjit geleneksel olarak az miktarda bitkisel yağ ilavesiyle ısınan bir kompres ile tedavi edilir. Ayrıca, sabunla ovularak veya alkolle emprenye edilen bandaj da popülerdir. Ayrıca sıcak patates veya ısıtılmış tuz kullanın.

Bu tip kompresler sadece vücudun boğaz kısmına değil, aynı zamanda göğsün üzerine de yerleştirilmelidir. Kompresör giydirmesi, güçlü bir kumaştan (örneğin, birkaç kat halinde katlanmış gazlı bez) oluşmalıdır, böylece prosedürün gerçekleştirildiği ısıtılmış bileşen hastanın derisine dokunmaz ve yanmaz. Isıyı gidermek için kompres boynunun sıcak bir fularla sarılması gerekir.

Ama unutmayın, hamile kadının içinde iki kalp atıyor ve tehlikeye maruz kalmıyorlar! Bu nedenle, larenjit ile, doktorların muayenesi ve konsültasyonu kesinlikle gereklidir. Böyle bir ihtiyati tedbir, bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bebeğinin hoş olmayan bir hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Gebelikte larenjit önlenmesi

Larenjitin ortaya çıkmasını önlemek için, gebe kadınlar, öncelikle beslenme diyetlerini daha yakından izlemelidir. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için gerekli olan çok miktarda vitamin ve mineral içermelidir. Buna ek olarak, anne adayı hipotermiden kaçınmalıdır, bu yüzden gardırobunun serin sezonda giyilmesi gereken sıcak kıyafetleri olmalıdır.

Ayrıca, doktorlar hamilelik sırasında (ve sadece) mümkün olduğunca sık açık havada yürümeyi, insanların küçük bir tıkanıklık yerlerinde yürüyüş yapmasını önerir.

Larenjit semptomlarınız varsa, doktora başvurmaktan çekinmeyin. Tüm önerilerinden sorumlu bir şekilde uygulanması, hastalığın üstesinden gelmek için hızlı ve komplikasyonları olmadan size yardımcı olacaktır.

Gebelikte akut ve kronik larenjit tedavisinin özellikleri

Hamilelik, Saami'nin her kadının hayatındaki en mutlu dönemi. Bağışıklık sistemi şu anda iki kat yük ile çalışır ve bu nedenle herhangi bir dikkatsizlik: larenksin aşılmasına neden olan hipotermi, örneğin larenjit gibi nahoş hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Problem nasıl tanımlanır? Henüz anne karnındaki bebeğe zarar vermemek için gelecekteki annenin gelişmiş patolojisi nasıl ele alınır? Anlamaya çalışalım.

Gebelikte Larinjit: Klinik bir resim

Larenjit, larinksin mukoza zarında gelişen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kuru öksürük, konuşma ve yutma sırasında acı veren hislerle kendini gösterir.

Hasta, boğazda yabancı bir cismin varlığı hissi ile perili. Mukoza larenks hiperemiktir, vasküler model daha belirgindir. Vokal kıvrımların yüzeyinde beyazımsı bir kaplama görünebilir.

Çoğu zaman, larenjit, viral ve bakteriyel enfeksiyonların bir belirtisi haline gelir.

nedenleri

Larenjitin akut gelişiminin en yaygın sebebi virüsler veya patojenik mikroorganizmalardır. Enfeksiyon kaynağı hasta bir kişi olur. Bu nedenle salgın hastalıklar sırasında hamile kadınların kalabalık yerleri ziyaret etmekten kaçınmaları gerekir. Ek olarak, aşağıdaki olumsuz faktörler hastalığa neden olabilir:

 • vücudun genel hipotermisi;
 • larinksin kirlenmiş hava ile tahrişi;
 • ses tellerinde düzenli aşırı stres;
 • Sigara içilmesi ya da genellikle sigara içilen bir odada olmak;
 • Dondurma veya soğuk içecek kullanımına bağlı lokal hipotermi.

Larenjit, herhangi bir gıdaya, ilaca veya kimyasal olarak kirli havaya karşı alerjik reaksiyonun arka planına karşı kendini gösterebilir. Ayrıca patolojinin nedeni boğazdaki Candida cinsinin maya benzeri mantarları olabilir.

Larinjitin ilk belirtilerle nasıl fark edileceği, videomuza bakın:

semptomlar

Gebelikte larenjit iki tiptir: akut ve kroniktir. İkinci form, zamanla sertleşmemiş soğuk algınlığının bir sonucudur ve akut enfeksiyon enfeksiyonuna karşı ortaya çıkar. Hastalık seyrinin her iki varyantının belirtileri önemli ölçüde farklıdır.

keskin

Patoloji, mukus larenksinin keskin bir şekilde kızarması ve şişmesi ile kendini gösterir. Larinksin yüzeyinde, hatta kanamayı bile engelleyen tüberküller oluşur. Ayrıca hastalığa eşlik eder:

 • kuruluk, yanma, boğazda terleme;
 • kuru öksürük, yavaş yavaş ıslak hale;
 • sesin bozulmasının ya da tam kaybının bozulması;
 • konuşurken ve yemek yerken boğaz ağrısı;
 • nefes darlığı.

Akut sürece zayıflık, baş ağrısı eşlik edebilir. Hamile günlük yorgunluğu hisseder. Sıcaklıkta hafif bir artış mümkündür.

kronik

Gebe kadınlarda kronik larenjit belirtileri hafifçe silinir. Tedavi edilmemiş akut patolojilerin arka planında görülebilir. Çoğunlukla kronik form, ağız boşluğunda veya alt solunum yollarında enfeksiyon veya inflamasyon odakları varlığında teşhis edilir. İki şekilde ortaya çıkabilir: hipertrofik ve atrofik.

tanılama

Larenjit semptomlarının oldukça tipik olması nedeniyle, hastalığı teşhis etmek zor değildir. Doktor, mukozanın yüzeyini görsel olarak inceler. Gerekirse, laringoskopi reçete edilebilir. Enstrümental yöntem, ses tellerinin durumunu ve enfeksiyon odağının ihmalini daha doğru bir şekilde değerlendirmeyi sağlar.

Gebelikte larenjit etkeninin saptanması çok önemli bir noktadır. Bu, boğazdan bir çubukla ve genel bir kan testi gerektirecektir. Sonuçlara dayanarak, doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Tedavinin özellikleri: tavsiyeler, kurallar, bilmeniz gerekenler

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi nazik olmalıdır. Sıcak içecek hacminin, odanın düzenli havalandırılmasının artırılması tavsiye edilir. Hastanın durumunu kolaylaştırmak için günlük ıslak temizlik yardımcı olacaktır.

Ayrıca, benzer bir hastalıkta, sesin sakinleşmesi tavsiye edilir. Hamile kadın, yatak istirahatine uymalı, tamamen yemek ve fiziksel efordan kaçınmalıdır.

Komarovsky: Bir çocuk taşırken tedavi özelliklerine, diyor ki:

ilaç

Larenjitin ilaç tedavisi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçların kullanımını içerir. Patoloji bir viral enfeksiyon tarafından provoke edilmişse, antiviral ajanlar yardımcı olacaktır. Hamile kadınlarda kullanım için izin verilir:

Boğazdaki şişliği gidermek için genellikle antihistaminikler reçete edilir. Gelecekteki annelerin çoğu kontrendikedir, ancak aşırı durumlarda, gelecekteki bebeğin riskini değerlendirirken ve annenin faydalarını tayin ederken:

Larenjit tedavisi için fotoğraf hazırlıkları

Halk ilaçları

Gebelikte, gırtlak iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, herhangi bir ev reçetesinin kullanılması bir doktor tarafından yapılmalıdır. İşte bazı popüler ve etkili olanları:

 1. Bal ve limonlu zencefil çayı, kurutulmuş laringeal mukozayı nemlendirmeye yardımcı olur.
 2. Balgam çıktısını seyreltmek ve kolaylaştırmak için, sıradan ılık süt kullanabilirsiniz, bir kaşık bal ile birlikte Borjomi ile seyreltilir.
 3. Boğazın durulanması için papatya ve adaçayı ya da adaçayı tuzu çözeltisi uygulanır.
 4. Bir balgam söktürücü olarak bir kaşık bal ile siyah turp suyu kullanın.

fizyoterapi

Fizik tedavi prosedürlerinden, hamile kadınlara izin verilebilir:

Bu tür faaliyetler hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur. İşlemlerden sonra, boğazdaki ağrılar kaybolur, mukoza ödemi azalır, öksürük atakları daha az görülür.

Tehlikeli hastalık nedir?

Larenjit zaman içinde tedavi edilmeye başlanmazsa, çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Enflamasyon sıklıkla gerekli tedavi olmaksızın komşu organlara uzanır. Tracheitis, bronşit veya pnömoni gelişebilir.

Hamilelik sırasında özel bir tehlike, aşağıdaki gibi viral enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişen larenjittir:

Bu gibi patojenik ajanlar plasenta bariyerini kolayca geçebilir ve cenin gelişiminde ciddi sapmalara ve rahatsızlıklara neden olabilir. Geç dönemdeki bu hastalıkların gelişimi, erken doğum veya çocuğun ölümüne neden olabilir.

Çocuğun kronik formda planlanması ve taşınması

İdeal bir durumda hamilelik planlanmalı ve bir kadın daha önce kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmalıdır. Teşhis edilen hastalıkların tedavisi yapılır ve ancak bundan sonra gelecekteki annenin gebe kalma kararı verilir. Ancak, bu her zaman böyle değildir.

Bir kadın kronik larenjit varsa. Hamilelik sırasında hastalığın bozulmasını önlemek için tüm olası koruyucu önlemleri almalıdır. Kontamine ve dumansız alanlarda hipotermiden kaçınmalıdır. Ayrıca, tam olarak yemek ve uyku ve dinlenme rejimini gözlemlemek de gereklidir. Bununla birlikte, şiddetlenme meydana geldiğinde, tedavi semptomatiktir ve sadece ilaçlara izin verilir.

önleme

Larenjit de dahil olmak üzere herhangi bir bulaşıcı hastalığın en iyi önlenmesi güçlü bir bağışıklık sistemidir. Gelecek anne sağlığını izlemekle yükümlüdür: temiz havada günlük yürüyüşler yapın, uygun kıyafetler giyin, ses tellerini aşırı korumadan koruyun.

Hamilelik sırasında viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi:

görünüm

Gebelikte larenjit, şiddetli bulaşıcı hastalıkların neden olmadığı ve yüksek ateşin eşlik etmediği durumlarda, gelecekteki anne ve bebeği için neredeyse hiçbir tehlike taşımamaktadır. Ancak, zamanında tedavi olmaksızın, komplikasyonlar çok hızlı bir şekilde gelişebilir. Bu yüzden hastalığın ilk belirtileri hemen doktora başvurmalıdır. Kompleks tedavi uygulandığında, iyileşme 7-10 gün içinde gerçekleşir, sonuç bırakmaz.

Gebelikte Larenjit

Larenjit, iltihaplanma sürecinin larinkste geliştiği bir hastalıktır. Hamilelik sırasında larenjit sıklıkla influenza ve diğer akut viral hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Bu patoloji, bekleyen annelerde nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, larenjit patojenik bakterileri olan bir kişinin enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlar influenza virüsleri, hemofilik çubuk, Klebsiella, pnömokok ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen diğer mikroorganizmalar olabilir. Kızamık, kırmızı ateş ve diğer enfeksiyonlar çocuklarda daha sık görülür ve hamilelik sırasında neredeyse hiç yoktur.

Larenjit ile enfeksiyon kaynağı hasta bir kişidir. Gelecek anneler özellikle sonbahar-kış döneminde dikkatli olmalı ve kalabalık yerleri ziyaret etmekten kaçınmalıdır. Dükkanlarda, postanede ve klinikte, gebe kadınlar larenjit gelişimine neden olabilecek tehlikeli virüsleri bekliyor. Öksürme ve hapşırma sorunu olan bir kişi, bir kadına bulaşabilir ve bu kritik dönemde ciddi sorunlara yol açabilir.

Larenjit görünümünü kışkırtan faktörler:

 • vücudun savunmalarının azaltılması (hamilelik sırasında dahil);
 • hipotermi;
 • tozlu odada uzun kalmak;
 • taze soğuk havadaki fiziksel yük;
 • soğuk içecekler;
 • vokal kordların aşırı gerilmesi (yüksek sesle çığlık, şarkı söyleme);
 • sigara.

Ayrı ayrı, alerjik larenjit hakkında - hastalığın özel bir formu hakkında söylenmelidir. Bu patolojiyi provoke etmek, larinksin mukozasında düşmüş çeşitli kimyasalları olabilir. Ayrıca, çikolata, narenciye ve diğer benzer ürünlerin kullanımıyla alerjik larinjit oluşur. Çoğu zaman, benzer bir hastalık, alerjik reaksiyon oluşmasına yatkın kadınlarda görülür.

Larenjit belirtileri

Larinksin iltihaplanması, diğer solunum yolu hastalıklarından ayırt edilmesini mümkün kılan bir takım işaretlere sahiptir:

 • sesin ses kısıklığı ve sesini tamamen ortadan kaybolana dek;
 • Boğazda terleme ve kaşınma;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • kuru, acı veren havlayan öksürük;
 • nefes almada zorluk.

Larenjitin lokal belirtileri vücut ısısında hafif bir artışla birleştirilir. Genellikle ateş en fazla üç gün sürer ve vücut ısısı 38 ° C'yi aşmaz. Hastalığa genel halsizlik, uyuşukluk ve yorgunluk eşlik eder. Gebeliğin erken aşamalarında larenjit, bulantı ve diğer toksikoz belirtilerine neden olabilir.

Larenjit sıklıkla farenjit ve rinite karşı ortaya çıkar. Farinksin iltihaplanması, mukoza zarının kızarmasına ve bademciklerde ağrılı hislerin ortaya çıkmasına neden olur. Rinit, burundan bol miktarda akıntı ve hapşırma ile kendini gösterir. Hamile kadınların bir kısmı gözlerde ve gözlerde keskin bir kesi ile birlikte konjunktivite sahiptir.

Çoğu durumda larenjit güvenli bir şekilde ilerler ve 5-7 gün sonra gelecekteki anne önemli bir iyileşme gösterir. Ses geri yüklendi, sıcaklık azalır ve iştah görünür. Larenjitle ilgili komplikasyonlar nadirdir.

Hamile bir kadına larenjit ne tehdit eder?

Doktor zamanında doktora başvurmazsa, iltihaplanma süreci trakeanın mukoza zarına geçer. Tracheitis gelişir, göğüste kuru bir ağrılı öksürük ve ağrı eşlik eder. Daha fazla enfeksiyöz ajan, bronşlara nüfuz ederek en uzak dallara ulaşır. Kuru öksürükten nemli geçiyor, bol pürülan balgam var. Bu aşamada, hamile bir kadının tedavisi sadece bir hastanede yapılmalıdır.

Larenjit komplikasyonu olarak pnömoni nadirdir. Bir kural olarak, akciğerlerin enflamasyonu keskin azalmış bağışıklığı olan ve aynı zamanda antibiyotiklere direnç geliştiren kadınlarda ortaya çıkar. Zatürre için yüksek vücut ısısı, titreme, çok balgamlı öksürük ile karakterizedir. Hamile kadınlarda pnömoni tedavisi olmadığında çok üzülebilir.

Larenjit ile gebelik seyri

Çoğu durumda, gırtlak iltihabı, fetal durum üzerinde belirgin bir etkiye sahip değildir. Tehlikeli larenjit, embriyonun enfeksiyon riski yüksek olduğunda sadece erken aşamalarda olabilir. Gırtlak iltihabı, gebelik 2-4 hafta ertelendi, spontan düşüklüğe neden olabilir. Çoğu zaman, böyle kısa bir zamanda bir kadın hamileliğini bile bilmez ve sadece hafif ve ağrılı adet kanaması vücudun arızalarını anlatır.

4-12 hafta içinde ortaya çıkan larenjit, fetusun enfeksiyonuna ve çoklu mengene oluşumuna yol açabilir. Şu anda, embriyonun tüm önemli organları ve dokuları döşenir ve bu dönemde en küçük etki çeşitli hastalıkları tetikler. Aynı zamanda, bir çocuğun enfekte olup olmayacağından emin olmak için hiçbir uzman söz konusu olamaz. Fetusun durumunu ve malformasyonların varlığını açıklığa kavuşturmak için 12 ve 22 haftalarda ultrason kullanabilirsin.

Larenjit Tanısı

Hastalığı belirlemek için özel bir hile gerekmez. Doktorun teşhis için hastanın boğazını muayene etmesi yeterlidir. Larinksin oküler mukozası, kızarıklık ve kırmızı noktaların (kanama odakları) görünümünde, farenjit gelişmesinden kesin olarak bahsedilir. Çoğu zaman iltihaplanma süreci, inceleme sırasında da görülebilen farengeal mukoza ve bademcikleri kapsar.

Uzamış larenjit ile doktor kadına kan ve idrar testi yaptırmayı önerebilir. Bu basit testler, inflamatuar sürecin aktivitesini değerlendirmenize ve sonraki tedaviye karar vermenize olanak tanır. Bir fetusun bir patolojiden şüphelenilmesi durumunda, ultrason ve CTG (34 hafta sonra) zorunludur.

Larenjit tedavisi

Vakaların büyük çoğunluğunda larenjit viral bir hastalıktır, bu yüzden antibiyotik tedavisi reçete edilmez. Hastalığın uzun seyrinde ve aynı zamanda enflamatuar sürecin trakea ve bronşiye geçişinde antibiyotik kullanımı doğrulanabilir. Bu durumda, hamilelik sırasında kullanım için onaylanmış ilaçlar (sefalosporinler, makrolidler veya penisilinlerin bazı temsilcileri).

Larenjit tedavisinde büyük değer vardır. antiseptik ilaçlarla boğazın sulanması. Erken aşamalarda, Miramistin ve Tantum Verde'nin kullanımına izin verilir. Bu ilaçların fetusun gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur ve bu nedenle gebelikte ilk trimesterde güvenle kullanılabilir.

Erken aşamalarda, normal kimyasal preparatlar yerine, kullanılması tavsiye edilir. bitkisel preparatlar. Papatya, nergis, adaçayı - tüm bu fonlar herhangi bir eczaneden satın alınabilir. Otlar kaynar su ile kaynatılır, yarım saatte ısrar eder, daha sonra gün boyunca kullanılabilir. Bitkisel infüzyon ile gargara 4 saatte bir yapılabilir. Hazırlanan bitkisel çorba, bir termos şişesinde saklanmalı veya kullanılmadan önce sıcak su ile seyreltilmelidir.

Gebeliğin ikinci yarısında "Geksoral" ve diğer bazı antiseptik spreyler tedaviye eklenir. İlacın püskürtülmesi, ilacın boğaz ve gırtlak mukoza zarına nüfuz etmesini sağlayan bir dağıtıcının yardımıyla gerçekleşir. Tedavinin etkisi genellikle ilk gün gelir. Terapi süreci 5 ila 10 gün sürer.

Beklenen annelerde larenjit sıklıkla kuru, ağrılı öksürük eşlik eder. Balgam akıntısını kolaylaştırmak için mukaliticheskie ilaçlar atanır. İlk üç aylık dönemde "Mukaltin" ve "Stodal" izin verilir. 14 hafta sonra, "Bromgexin", "Gedelix" ve fetusun durumunu etkilemeyen diğer araçları kullanabilirsiniz. Herhangi bir başvuru yapmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Havanın nemlendirilmesinde larenjit tedavisindeki özel değer verilir. İç mekanlarda nefes almak ne kadar kolay olursa, hamile bir kadının iyileşmesi o kadar hızlı olur. Kuru ve sıcak hava, gelecekteki annenin durumunu daha da kötüleştirerek yeni öksürük nöbetlerini kışkırtır. Tersine, odanın sık sık havalandırılması ve nemlendirilmesi balgamın çıkışını kolaylaştırır ve larinksin mukoza zarının erken iyileşmesine katkıda bulunur.

Kurtarma hızlandırmak yardımcı olacaktır sıcak içecek, vitaminlerin yanı sıra. Berry meyve içecekleri, meyve kompostosu, bal ve limonlu çay - tüm bu içecekler zehirlenmeyi azaltır ve vücudun savunmasını arttırmaya katkıda bulunur. Ana şey, içeceklerin çok sıcak olmaması ve larinksin zaten hasar görmüş mukoza zarını yakmamasıdır.

Hastalık boyunca hamile bir kadın tavsiye edilir. mümkün olduğunca az konuş. Aynı zamanda, fısıldayan bir konuşmanın daha az zararlı olmadığını bilmelisiniz. Larenjitli vokal kordların herhangi bir suşu iyileşmelerini zorlaştırır ve iyileşme süresini uzatır. Larinksin iltihaplarından muzdarip gelecek bir anne, tedavi boyunca mümkün olduğunca sessiz olmalıdır.

Larenjit ile doğum

Çoğu durumda, larenjitli bir çocuğun doğumu doğal olarak ortaya çıkar. Sezaryen, şiddetli zehirlenme ile birlikte ve aynı zamanda inflamasyonun trakea ve bronşiye geçişinde de yapılabilir. Bir anne bebeğini anne sütü ile besleyebilir, koruyucu tek kullanımlık maske takabilir. Maske her 4 saatte bir değiştirilmelidir.

Larenjit profilaksisi basit kurallara uyulmasını içerir. Hamile kadınlar, soğuk içecekler, aşırı sesli vokal kordlar ve geniş konsantrasyonlardaki insanların ziyaret yerlerine gitmemelidir. Bu tavsiyelere uyulması, hastalığın gelişmesini ve gebelik sırasında larenjitin tüm komplikasyonlarını önleyecektir.

JMedic.ru

Tıbbi istatistik verileri, larenjitin hamilelikte, KBB organlarının diğer hastalıklarından daha yaygın olduğunu ve gelecekteki annenin neyin tedavi edileceğini bilmesi gerektiğini göstermektedir. Aksi halde, ilk bakışta "zararsız", boğazdaki ağrı, hamile kadın için ve fetus için tehlikeli sonuçlara dönüşebilir.

Gebe kadınlarda larinksin iltihabı nedenleri ve semptomları

Hamile kadınlar larenjitden herkes gibi aynı nedenlerden dolayı muzdariptir, çünkü:

 • viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyon;
 • ağlayarak, yüksek sesle şarkı söyleyerek, diğer sesleri aşarak;
 • alerji;
 • sigara;
 • tozlu veya kirli havanın solunması.

Bazen gelecekteki annenin larenksi, nazal solunum zorlaştığı ve tüm yükün boğazda düştüğü gebe kadınların riniti nedeniyle iltihaplanır.

Gelecekteki bir annede iltihaplı ve hiperemik mukoza larinksi, aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir:

 • ses kısıklığı;
 • Terleme ve boğaz ağrısı;
 • öksürük;
 • sıcaklık;
 • baş ağrısı, yorgunluk, genel bozulmanın diğer belirtileri.

Hastalık tehlikesi

Hamilelik sırasında larenjit mutlaka yoğun şekilde akmaz. Ama hemen ve tam olarak tedavi edilmelidir. Gelecekteki anneye zarar vermek için, fetüsün sağlığı ve normal gelişimi:

 1. Virüs. Vakaların büyük çoğunluğunda, gırtlak iltihabı virüs tarafından kışkırtır. Bu patojenik organizma, plasental bariyerin üstesinden gelme, erken evrede fetal gelişimin patolojisine neden olma, gebelik boyunca gelişiminde gecikme yeteneğine sahiptir. Tıp aynı zamanda gelecekte annede larenjit neden olduğunda, gebelik kesintiye ya da prematüre doğum ile sona erdiğini bilir.
 2. Komplikasyonlar. Larinks enflamasyonunun tedavisi zamanında alınmazsa, tracheitis, bronşit veya zatürreye neden olan "inmek" olabilir. Zaten antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir bakteriyel enfeksiyona da katılmak mümkündür.
 3. Sıcaklık. Hamilelik sırasında larenjit nadiren 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığın eşlik ettiği gerçeğine rağmen, böyle bir artış bile intrauterin fetal acıya yol açabilir.

Hamile annelerde laringeal inflamasyon tedavisinin özellikleri

Bir kez daha hatırlamak gereksiz değildir ki, gırtlak iltihabının ilk belirtileriyle, anne aday bir doktora danışmak zorundadır.

Eğer gebe bir kadında larenjit varsa, 1-1.5 derecelik bir ateş varsa, genel refahı tatmin edicidir, hastalık evde tedavi edilebilir. Hastaya, hastalığın seyrini izlemek için üç ila dört günde bir doktoru ziyaret etmesi ve gerekirse tedaviyi düzenlemesi tavsiye edilir.

Hastalık sırasında, bekleyen anne belirli bir rejime bağlı kalmalıdır:

 • fiziksel aktiviteden kaçının;
 • mümkün olduğunda, daha fazla yalan söyleyin;
 • o (doktor ile müzakere rejimi içme şişme önlemek için) bir alerji, süt ve gazsız alkali maden suyu yok zayıf çay, meyve suyu, meyve suları, otlar decoctions şeklinde ılık sıvı içirin;
 • nemlendirilmiş hava ile havalandırılmış bir odada olun.

Hastalığın ilaç tedavisi, nedenini, semptomatik ve onarıcı yollarını ortadan kaldırmak için ilaç almayı içerir.

Antiviral ilaçlar

Eğer gebe kadın ARVI'nın ilk belirtilerini gözlemlerse, antiviral ilaçlarla tedavi görmelidir, o zaman larenjit yapamaz ve hiç olmaz.

Eğer gırtlak iltihabı hala kendini hissettiriyorsa, aşağıdaki preparatlarla tedavi edilebilir:

Anti-inflamatuar ve antihistaminikler

Tipik olarak, larenks iltihabının tedavisi antihistaminlerin uygulanmasını içerir. Ancak çoğu hamilelik sırasında kontrendikedir. Aşırı durumlarda, gelecek anneler Zirtek, Claritin veya Cetrizin'i atamaktadır. Bu durumda doktor, kadınlara yönelik faydaların oranını ve fetusun riskini değerlendirir.

Yerel anti-inflamatuar ilaçların - Ingalipt ve Miramistin spreyleri, emilebilir tabletler veya pastiller Lysobakt, Efizol veya Faringosept'in olası kullanımı.

Antitussif ve beklentileri

Larenjitin ilk günlerinde, hamile bir kadın verimsiz bir paroksismal öksürükten muzdariptir. Yumuşatmanın ilk aşamalarında sadece bol miktarda içecek veya solumaya yardımcı olacaktır. İkinci üç aylık dönemden beri, antitüsif ilaç Sinekod ile tedaviye izin verilir.

Öksürük nemli olduğunda, anne adayının, althea veya termopsisin köklerine dayanan bir balgam söktürücü içmesi gerekir.

soluk alma

Patojenik mikrofloradaki yerel etkiye sahip nemlendirmek ve mukoza anne adayı inhalasyon nebulizatör Dekasanom, tuzlu su veya su Borjomi ile yardımcı olacaktır iltihaplı gırtlak yatıştırmaya.

Larinks iltihabı için halk ilaçları

Halk ilaçları ile gebelik sırasında larenjit tedavisi için mantıklıdır. Aşağıdakilerden herhangi birini kullanmadan önce, bir kadın bir doktor konsültasyonu almalıdır.

 1. Laringeal mukozayı nemlendirmek için limonlu zencefil çayı.
 2. Sıvılaşma ve balgam atılımı için bal ve Borjomi süt.
 3. Balgam söktürücü olarak ballı siyah turp suyu.
 4. Papatya veya adaçayı gargarala kaynatın.
 5. Papatya, nane ve kafur yağının kaynatılmasıyla buhar inhalasyonu.

5-10 gün sonra tedavi iyileşmeye yol açmadıysa, gelecekteki anne hastanede devam edecektir.

Gırtlak ve solunum sistemi hastalıklarının iltihaplanmasını önlemek için, hamile kadınların önleyici tedbirler almaları önemlidir.

Gebelikte tedaviye göre larenjit

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı, vücudunun çifte yükü olduğundan ciddi şekilde zayıflar. Bu nedenle, gebelik döneminde, üst solunum yolu hastalıkları çok yaygındır.

Bu hastalıklardan biri gırtlak mukozasının iltihabı olan gebelikte larinjittir.

Bu hastalığın tedavisi zamanında başlanmazsa, sağlık için oldukça olumsuz sonuçlar doğabilir.

nedenleri

Hamilelik sırasında larenjit genellikle soğuk algınlığı veya hipoterminin bir sonucudur.

Bu patolojinin gelişimi, soğuk hava ağızlarının solunması ile kolaylaştırılmaktadır.

Bazen larenjit, vokal akorlarda yüksek bir yükün veya büyük miktarda tozun solunması sonucu gelişir.

Hamileler için en büyük tehlike viral enfeksiyonların komplikasyonudur. Patojenik mikroorganizmalar başka organlara girebilir veya fetusun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek plasentaya girebilir.

Bu işlemlerin sonuçlarının tahmin edilmesi oldukça zordur. Gebeliğin başlangıcında larenjit konjenital malformasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha sonraki dönemlerde, erken doğum ve özellikle ağır vakalarda - fetusun ölümüne neden olabilir.

semptomlar

Hamilelik sırasında larenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. İkinci durumda, hastalık akut patoloji zamanla tedavi edilmediğinde ihmal edilen bir sürecin sonucudur.

Gebe kadınlarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 1. Boğazda kuruluk hissi ve terleme.
 2. Ses kaybı.
 3. Kuru, havlayan öksürük.
 4. Yutulduğunda rahatsızlık hissi.

Bu hastalığın özelliği olan semptomlara vücut ısısı, rinit ve genel halsizlik artışı eşlik eder. Kuru öksürük yavaş yavaş ıslanır, az miktarda mukus sekresyonu ortaya çıkabilir.

Dikkat lütfen! Oku: Hamilelik sırasında angina tedavisi.

Larenjit tehlikesi nedir?

Çoğu zaman, larenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir belirtisidir - kızamık, grip, kızıl ateş, boğmaca öksürüğü. Tüm bu hastalıklar, özellikle hamileliğin başlangıcında, fetus için oldukça tehlikelidir.

Bu nedenle, ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük ile hamile bir kadın mutlaka bir doktora danışmalı ve tedaviye başlamalıdır.

Hastalığa genel halsizlik, şiddetli baş ağrıları ve vücut ısısının yükselmesi eşlik ediyorsa, yatak istirahatine dikkat etmeli ve evde bir doktora başvurmalısınız.

Tanı prosedürleri

Bu hastalığın klinik tablosu, semptomlara dayanarak teşhis edilmesini mümkün kılmaktadır. Bir ihtiyaç varsa, doktor boğazın mukoza zarlarının durumunu değerlendirmek mümkün olduğu bir aletli araştırma yöntemi olan laringoskopi kullanabilir.

Ayrıca, teşhis prosedürleri enfeksiyonu tanımlamayı amaçlamalıdır.

Bu bakteriyolojik ve serolojik araştırma yardımı ile yapılır. Mukus salgılarını ve balgamı analiz etmenin yanı sıra, kanın laboratuar analizi, hastalığın bakteriyel formunu ortaya çıkarmaya izin verir.

Hamilelik sırasında larenjit tedavisi yöntemleri

Hamilelik sırasında ilaç kullanımı sınırlandırılmalıdır, çünkü çoğu çocuğun gelişimine ciddi zarar verebilir. Hamilelik sırasında larenjit tedavisinde gerekli olan nedir? Bu hastalığın tedavisi, bu ilkelere dayanmalıdır:

 1. Yatak istirahatına uygunluk.
 2. Ses moduna uygunluk.
 3. Bireysel ilaç seçimi.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi için birçok doktor, inhalasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri - topikal kullanım için yollar reçete. İnsanların araçları da kullanılabilir.

Birçok bitkinin hamile kadınların vücudu üzerinde çok fazla etki gösterdiği ve ciddi yan etkileri olduğu akılda tutulmalıdır.

Kullanmadan önce tıbbi tavsiye almak için gereklidir.

Enfeksiyonu vücuttan çıkarmak için bol miktarda içecek gösterilir. Hamilelik sırasında larenjit tedavisi için, morsels, dogrose suyu, limonlu çay, meyve suları uygulayın. Okaliptüs, calendula, çam, nane, bal ile de inhalasyon yapabilirsiniz.

Adaçayı, karahindiba, St. John's wort kaynatma temelinde hazırlanan durulama gösteriliyor. Bu işlemin etkinliğini arttırmak için önce mukus boğazını temizlemelisiniz. Bunu yapmak için, bir soda çözeltisi ile durulanır.

Ayrıca, gebe kadınlarda larenjit, patates veya pancar suyu ile durulama ile tedavi edilebilir. Kuru öksürük ile, althaea veya meyan kökü kökünden bir kaynatma kullanın.

Hamileliğin ikinci yarısında Kalina ve ahududu kullanmak gerekli değildir.

Bu bitkiler, kan pıhtılaşmasını etkiler ve ayrıca erken doğuma yol açabilen uterus kontraksiyonlarını da uyarabilir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • ellerin hijyenini takip edin;

Gebelikte Larenjit

Larinksin mukoza zarının iltihaplanması, özellikle gebeliğin olduğu süre boyunca her zaman uygunsuz bir şekilde ortaya çıkar. Tehlikeli mi gebelikte larenjit ve kendinize ve gelecekteki bebeğinize zarar vermemek için doğru şekilde nasıl tedavi edilir?

 • Gebelikte larenjit önlenmesi

Larinkste hastalığa neden olan süreç viral enfeksiyon, hipotermi, mekanik veya negatif çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Sırasında kadın hamilelik Kendine bakma. Hastalığın nedenini belirleyecek, gerekli teşhisleri yapacak ve koruyucu tedavi önerecek bir uzmanla temasa geçmek daha doğru olacaktır.

Gebelikte larenjit nedenleri

Gebelikte larenjit genellikle soğuk algınlığı, hipotermi, ağız ile soğuk havanın solunması sonucu oluşur. Vokal akorları üzerinde artan bir yük veya aşırı miktarda tozu solumak da larinksin iltihaplanmasının gelişimine katkıda bulunur.

En büyük tehlike, hastalığın viral formlarından kaynaklanan olası komplikasyonlardır. Enfeksiyon yakın organlara ulaşabilir, plasentaya nüfuz edebilir, fetüse olumsuz etki edebilir. Virüslerin eyleminin sonuçları tahmin etmek zordur - hamileliğin başlangıcında doğuştan gelen malformasyonlar, prematüre doğum ve hatta anne karnındaki bir bebeğin ölümü.

Gebelikte larenjit nedenleri ne olursa olsun, hastalığın ilk belirtilerini bulursanız tıbbi yardım almanız gerekir. Larenjit ve aynı zamanda traktitis, hamilelikte sık karşılaşılan problemlerdir, bu da uygun tedavi olmaksızın, pnömoni, karmaşık bir influenza formu şeklinde ciddi sonuçlara yol açar.

Gebelikte larenjit belirtileri

Gebelikte larenjit akut ve kronik olabilir. Bu son durum, laringeal mukozaya zamanında tedavi edici bir etki sağlanmadığında akut ve ihmal edilmiş bir sürecin sonucudur.

Gebelikte larenjit ana belirtileri:

 • boğazda kuruluk ve terleme;
 • kuru, "havlayan" karakteri öksürük;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • yutulduğunda rahatsızlık.

Acı bir durum genel halsizlik, burun akıntısı, ateş ile desteklenir. Kuru öksürük yavaş yavaş nemli olana kadar büyür ve az miktarda ayrılabilir görünür.

Gebelikte akut larenjit

 • kuruluk, yanma, çizilme, boğazda boğulma;
 • kuru öksürük, ıslanmaya dönüşür (balgamın zayıf bir şekilde ayrılması ile);
 • kaba, kaba ses veya kaybı;
 • spazm veya ödem nedeniyle glottisin daralması nedeniyle nefes darlığı;
 • Yutulduğunda ağrı.

Hamilelikte dökülen akut larenjit, gırtlaktaki mukoza zarının keskin bir şekilde kızarması, girintinin kıvrımlarının şişmesi ile karakterizedir. Enflamasyonlu, dilate damarlar kanama yapabilir ve mukoza üzerinde kırmızı noktaların oluşmasına neden olur.

Akut enflamatuar sürecin izole formu, epiglottis bölgesindeki mukozada keskin bir kızarma ve infiltrasyon ile tarif edilir.

Akut larenjit, trakeanın mukozasını kapatabilir ve bu da bol balgam akıntısı (laringotrakitis) ile şiddetli öksürüğe neden olur.

Akut süreç, baş ağrısı atakları ile karakterizedir, vücut ısısında önemsiz bir artış.

Gebelikte kronik larenjit

Larinksin kronik inflamatuar hastalığı arka planda gelişir:

 • sık ve tedavi edilmemiş akut süreçler;
 • üst ve alt solunum yollarında kronik odakların varlığı;
 • larinksin enflamatuar hastalıklarını transfer etti;
 • profesyonel irritanlar (toz, ses, kuru hava, vb.);
 • sıcaklık düşer;
 • tütün dumanının solunması.

Kronik bir sürecin ortaya çıkışı larinks mukozasının mikroflorasından büyük ölçüde etkilenir. Gebelikte kronik larenjit, kadın bedenindeki metabolik ve endokrin değişikliklerin etkisi altında ilk kez kendini gösterir.

Hastalığın kronik seyri, kataral, hipertrofik, atrofik formlara ayrılır. Hastalığın semptomatolojisi akut larenjit ile aynıdır.

Aktarım süreci lokal dolaşım bozuklukları, ses tellerinin kalınlaşması, laringeal dokudaki değişiklikler ile karakterizedir. Larenjitin hipertrofik formu, nodüllerin, viskoz mukusun ve mukus larenksinin bezlerinin işlev bozukluğunun ortaya çıkması ile karakterizedir. Atrofik tipte hastalık mukoza zarının belirgin bir şekilde incelmesine yol açar ve viskoz mukus kuru kabuklar oluşturur ve ciddi rahatsızlık verir.

Gebelikte larenjitin sonuçları

Enfeksiyonlar, yararlı maddeler ile birlikte plasentadan gelişmekte olan bebeğe serbestçe geçer. Bu nedenle larenjitin viral formu, en tehlikeli olanıdır, fetüsün enfeksiyonuna ve hatta düşüklüğe yol açabilir.

Hastalığın nedeni daha sık tıkanıklık bölgelerinde hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan influenza virüsüdür. Gelecekteki anne de, boğmaca, kızıl ateş ve kızamıktan kaynaklanan hastalıklar bulaşabilir.

Gebelikte larenjitin etkileri, hastalığın şiddetine, hamile kadının bağışıklığına ve reçete edilen tedavinin güncelliğine ve etkinliğine bağlıdır. Erken gebelikte larenjit konjenital malformasyonlara ve geç dönem - prematüre doğum ve artmış kanamaya neden olabilir.

Laktasyon ile Larenjit

Emzirmek bebeğin vücudunu ve koruyucu gücünü güçlendiren en iyi besindir. Laktasyonda larenjit gibi bir sorun varsa, yemeyi durdurmak buna değer değildir.

Tedavinin karmaşıklığı, beslenmede bebeğin bir organizmasına giden tıbbi ürünlerin çoğunun alınmasının imkansızlığından oluşur. Bu nedenle geleneksel tıbbın tariflerine başvurmak gerekiyor. Hemşirelik anne sık sık içmeyen bir içki gösterilir. Larenjit belirtileri ile başa çıkmak ve laktasyon artırmak için bal (1 çorba kaşığı) ve tereyağı (1ch.l.) bal ile ılık yardımcı olacaktır. Mukoza zarından rahatsızlığı giderir, ayrıca bebeğin bağırsaklarının işlenmesini normalleştirerek rezene infüzyonu yapabilir. Bir bardak kaynar su 1 yemek kaşığı alır. Otlar rezene, yeterli 15 dakika ısrar ediyorlar. Yarım bardak için günde iki kez alın.

Anne sütünün tadından ödün vermeden laktasyonla tedavi edilen larenjit, ahududu, böğürtlen, çilek, papatya çiçeği, şalgam, meyankökü, limon yapraklarından elde edilen bitkisel çay olabilir. Antimikrobiyal et suları günde bir veya iki kez içilir.

Emziren annede Larenjit

Anne sütü ile birlikte, bebek anne tarafından alınan ilaçları alır. Çocuklarda ilaçların yan etkileri toksisite, dozaj, bebeğin gelişmekte olan organları üzerindeki etkileri, çocuğun bireysel duyarlılığı, alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı ile belirlenir.

Emzirme sırasında izin verilen ilaçların listesi oldukça dardır. Emziren anneler tarafından ilaç alımı sadece doktorun izni ile yapılır. Terapi şeması beslemelerin değiştirilmesine ve ilaçların kullanılmasına izin verir. Ayrıca, anne sütündeki en büyük içeriğine karşılık gelecek şekilde, kandaki ilacın maksimum konsantrasyonunun zamanının beslenmesi için hariç tutulmalıdır. İlacın yan etkileri de bebekte görülebilir.

Tabi ki, bir annelikteki larenjit daha yumuşak yöntemlerle en iyi şekilde giderilir. Adaçayı ile durulama, ballı ve limonlu bitki çaylarının bol sıcak içilmesi ile iyi bir etki verilir. Boğaz ağrısı tedavisinde mükemmel sonuç sütte bir adaçayı gösterir. Bir bardak süt ve 1 çorba kaşığı. kuru hammadde kaynama noktasına getirilir, düşük ısıda on dakika yoğrulur, süzülür ve tekrar kaynamaya getirilir.

Gebelikte larenjit tanısı

Hamilelik sırasında larenjitin klinik tablosu, hastalığın semptomlara göre ayırt edilmesini mümkün kılmaktadır. Gerekirse, doktor, mukoza ve ses tellerinin durumunu değerlendirmek için özel aynaların kullanılmasına izin veren bir aletli araştırma yöntemi - laringoskopi kullanır.

Gebelik sırasında larenjit tanısı, enfeksiyonu tespit etmeyi amaçlayabilir. Bu serolojik, bakteriyolojik çalışmalar ile mümkün kılınmıştır. Larinksin balgam veya mukus analizine ek olarak, larenjitin bakterisidal formu, ESR içeriğinin arttığı bir kan laboratuar çalışmasından belirlenir.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi

Hamilelik sırasında larenjit genellikle evde tedavi edilir, ancak doktorlar hala komplikasyonları önlemek, kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını korumak için ziyaret etmelidir. Hastalığın bazı vakaları bir hastanede tedavi gerektirir, bu da hamileliğin seyrini ve normal fetal gelişimin izlenmesi nedeniyle oluşur.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi, sıcak içme hacminin artmasıyla (gül kalçaları, limon çayı, ahududu, limon, bal, meyve suları) hafif bir tedavidir. Odanın günlük temizlik ve havalandırması, durumu hafifletmeye yardımcı olur. Laringitli hamile bir kadın ses modunu korumak için önemlidir - daha az konuşmak, sesleri yükseltmek veya tamamen sessiz kalmak. Yatak istirahatına uygunluk ve uygun beslenme önemlidir.

Sıcaklık artışı bedenin koruyucu işlevi olarak kabul edilir ve ateş düşürücü sadece termometre üzerinde çok yüksek değerlerde önerilir.

Papatya, çam tomurcukları, calendula, okaliptüs ile inhalasyon yardımcı olacak bir acı öksürük kurtulun. Altharanın kökünden kaynatma, dekonjestan, anti-enflamatuar ve immüno-düzeltme özelliğine sahiptir.

Balgam akıntısı (meyan kökü, sinupret, vb) ve ayrıca popüler spreyler için hazırlıklar, ilgili doktor tarafından ayrı ayrı seçilir. Öksürük için bir çare seçerken, gebelik sırasında kodein, etilmorfin - yasaklanması akılda tutulmalıdır.

Rahmin kasılma aktivitesini uyararak ve kanın pıhtılaşabilirliğini değiştirerek olası hamilelikte Kalina ve ahududu kullanmak istenmeyen bir durumdur.

Gebelikte larenjit önlenmesi

Güçlü bağışıklık gebelikte larenjitin en iyi önlenmesidir. Vücudun savunmasını geliştirmek, yeterli vitamin, egzersiz ve iyi bir dinlenme ile dengeli bir diyete katkıda bulunur.

Gelecekte anne sağlığını yakından takip etmeli, hava şartlarına uygun giyinmeli, pek çok insanın bulunduğu yerlerden uzak durmalıdır. Günlük yürüyüşler yapmalı ve temiz hava almalısınız. Potansiyel tehlikeler şunlardır: tozlu odalar, ağızdan soğuk hava soluması ve ayrıca bağların aşırı salımı.

Hamilelik sırasında kendinizi larenjitden koruyamazsanız, hemen hastaneye gitmeli ve tüm tıbbi reçeteleri takip etmelisiniz.

Larenjit, larinksin mukoza zarının enflamatuar bir prosesidir, alevlenmesi genellikle hamilelik sırasında yeterlidir. Larenjit, hamilelik sırasında her zamanki gibi aynı nedenlerle gelişir, ancak kadınların zayıflamış bağışıklığı da büyük önem taşır.

Larenjit gebelikte daha tehlikelidir

Çocuk doğurma döneminde hastalık, çocuk ve hamile kadınlarda, larenjit enfeksiyöz olduğu durumlarda karşılaşılan komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. Tehlike, enfeksiyonun diğer komşu organlara hızla yayılabilmesi veya fetüse bulaştırarak plasentaya girebilmesidir.

Uygun tedavinin yokluğunda, viral larenjitin sonuçları, bazen hastalığın arka planına karşı bile farklı olabilir; çocuk, yalnızca sağlık açısından değil, aynı zamanda bebeğin hayatı için de tehlikeli olan ciddi patolojiler geliştirir. Gebeliğin ilk yarısında larenjit durumunda, çocuğun gelişimindeki konjenital malformasyonlar görülebilir. Geç gebelikte, hastalık daha güvenli hale gelmez, çünkü enfeksiyon erken doğuma neden olabilir.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Hamilelik sırasında larenjit, bu hastalığa özgü tüm semptomlarla kendini gösterir. Hamile bir eş, böyle hoş olmayan süreçleri gözlemleyebilir:

 • Boğazda kuruluk ve terleme hissi;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • ses kısıklığı;
 • küçük bir miktar balgam ile öksürük.

Bir kural olarak, hastalık kuru bir öksürük ile başlar ve nihayetinde ıslak öksürüğe dönüşür. Her bir vakada, gebe kadının vücudunun özelliklerine, enflamatuar sürecin gelişim aşamasına ve aşamasına bağlı olarak larenjit semptomları farklılık gösterebilir.

Hamilelikte hastalığın tedavisi özellikleri

Hamilelik sırasında larenjit tedavisi sırasında, sistemik eylemden mümkün olduğunca az ilaç kullanmayı denemelisiniz. İlaçların kan dolaşımına girme özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir, bundan sonra plasentadan nüfuz etme kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle, gebe kadınlarda hastalığın tedavisi ağırlıklı olarak lokal olarak gerçekleştirilmektedir. Terapötik amaçlar için, antiinflamatuar ve antibakteriyel spreyler, laringeal mukozayı sulamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İnhalasyon, gargara ve güvenli fizyoterapötik prosedürlerin uygulanması tavsiye edilir. Temel tıbbi önlemler aşağıdaki eylemlerden oluşur:

 • larinks için koruyucu rejim;
 • bol içme;
 • dengeli beslenme.

Böyle bir öksürük olarak larenjit belirtisi gözlenirse, meyan kökü ve termopsis preparatlarına dayalı ilaçlar balgam tahliyesi sürecinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Gebe kadınlarda larenjit tedavisi sırasında vücuttan enfeksiyonun giderilmesine katkıda bulunan içeceklerin kullanılmasından faydalanacaktır. Dogrose, ahududu veya ıhlamur çayı suyu, limonlu çay hazırlayabilirsiniz.

Hamile bir kadının durumunu iyileştirmek ve bal, nane, çam tomurcukları, okaliptüs, calendula kullanan buhar inhalasyonlarının iyileşme sürecini hızlandırın. Bu bileşenler ayrı olarak kullanılabilir, ancak arttırılmış terapötik etki için bunları karıştırmak daha iyidir.

İltihaplı boğaz, broth veya karahindiba, adaçayı, St John's wort veya papatya ile infüzyon ile durulayın. Bu tür ilaçların kullanımı sadece, boğazdan mukustan bir ön temizlemeden sonra fayda sağlayacaktır. Bunu yapmak için, bir soda çözeltisi ile durulanması gerekir. Geleneksel tıp yöntemleri ile tanışırsanız, gebe kadınlarda ve çocuklarda larenjit tedavisinde, larinksin pancar ya da patates suyuyla durulanması için bir prosedür yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bir çocuğun yatağı sırasında larenjit gelişmesini önlemek için, bu gibi önleyici eylemlere uyulmalıdır:

 1. Vücudun aşırı soğutulmasından ve gırtlağın aşırı yüklenmesinden kaçının.
 2. Tozlu yerlerde hamile bir kadının kalmasını hariç tutun.
 3. Özellikle soğuk algınlığı salgınları döneminde, bağışıklığı artıran güvenli ilaçlar alın.

Hamile bir kadın, hamilelik sırasında kendi kendine ilaç uygulamak kesinlikle yasaktır, güvenli ve etkili bir tedavi atamak için kulak burun boğaz ofisini ziyaret etmelisiniz.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Hamilelik sırasında larenjit nasıl tedavi edilir

Kadın vücudunda hamilelik sırasında, bağışıklık sisteminin zayıfladığı birçok değişiklik vardır. Vücudun artan yükü yüzünden, bir kadın hastalanma riski altındadır. Çoğu zaman, hamile bir kadının hastalığının nedeni kronik bir hastalık veya bir hava yolu hastalığının alevlenmesidir. Gebelikte larenjit, larinksin mukoza zarını etkileyen solunum sisteminin başka bir hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Belirtileri ve larenjit nedenleri

Hastalığın görünümü, vücut sıcaklığındaki önemli bir artış ve genel refahta bir bozulma ile gösterilir. Larenjit genellikle larenksin arka duvarında veya yutma sırasında ağrıya neden olan epiglotis bölgesinde yer alır. Solunum zorlaşır, ses kısılır ve glottisin şişmesi oluşur. Larenjit hastası olan hamile bir kadından alınan bir kan testi, vücutta inflamatuar bir sürecin varlığını gösterecektir.

Akut larenjit ile, kuru bir öksürük, boğazda şişme vardır. Hastalık ilerledikçe, balgam bir öksürük ile ortaya çıkar ve bir süre için ses kaybolabilir. Tüm doktor önerilerine uyulursa, larenjit süresi 10 günü geçemez. Hamilelik sırasında larenjit hipotermi, viral veya bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık da bir sonucudur:

 • yaralanmalar ve boğaz yanıkları;
 • tozlu bir yerde sık kalmak;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • nazofarenksin kronik hastalıkları;
 • kuru ve sıcak havanın sık sık solunması.

Gebelik dönemi boyunca, birçok ilaç fetusun gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen kadınlar için kontrendikedir. Bu nedenle, larenjitin kendi kendine tedavisine girmek güvensizdir. Hastalık için tüm yöntemler ve tedavi seçenekleri bir ön inceleme ve bir dizi analizden sonra bir doktor tarafından onaylanmalı ve reçete edilmelidir. Ek olarak, inceleme sırasında larenjitin ortaya çıkışını ve selefini tetikleyen başka bir hastalığı ortaya çıkarma olasılığı da artmaktadır.

Larenjit için ilaç tedavisi, riskin derecesini ve ilacın çocuk üzerindeki olası etkilerini değerlendirdikten sonra atanır. Bir çok ilaç 1 trimesterde gırtlaklı gebe kadınlar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir, ancak daha sonraki dönemlerde izin verilir.

Gebe kadına bir larinjit tedavi etmeye başlamak için bazı kuralların yerine getirilmesi gerekir:

 • yatak istirahati;
 • ses modu;
 • Bir doktor tarafından reçete ilaçları almak.

Hastalık sırasında vücut sıcaklığındaki artış, vücudun kendi başına hastalık ile mücadele ettiği açık bir işarettir. Sıcaklık hafif yükselirse ve annenin ve çocuğun sağlığını tehdit etmezse, antipiretik kullanmak önerilmez.

Bireysel kontrendikasyon yoksa, bir kadın günde en az 2 litre sıvı tüketmelidir. İzin verilen şifalı bitkilerden yapılmış meyve suları veya çay olabilir. Hamilelik sırasında, halk hekimliği ile tedavi gelecekteki bir anne ve bebeği için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, ilgili doktorunuzla önceden görüşmeksizin, çeşitli prosedürler yürütmekten kaçınmak daha iyidir.

Çam tomurcukları, calendula, nane, papatya veya okaliptüsün kaynatılmasından buharla soluma ile çok iyi bir şekilde yardımcı olur. Gebe kadınlarda larenjit kuru bir öksürük eşlik ediyorsa, etilmorfin hidroklorür ve kodein içermeyen reçeteli ilaçlar. Ayrıca reçete edilen anti-ödem ve anti-inflamatuar ilaçlar. Bazen, iyi bir immünostimülan olan althayanın kökünden bir kaynatma ile yer değiştirebilirler.

Her vakada, meyan kökü, sinupret, termopsis veya ipecacuanas gibi ilaçlar, doktor tarafından balgam deşarjı için reçete edilir. Bu ilaçların bir kısmı gebeliğin erken dönemlerinde toksikliği artırabilir.

Gebelikte larinjit, bir kadın mutlaka tedavi edilmelidir. Hastalığın hafif formda ortaya çıkışı bile, fetusta konjenital malformasyonların gelişmesine ya da prematüre doğuma neden olabilir. Bu nedenle tedavi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Makalenin yazarı: Victor Veretsky Makaleyi lütfen gördünüz mü? Sosyal olarak paylaş. ağlar: Bu makaleye oy ver:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için en iyi ilaç: uyuşturucu listesi

Angina veya bilimsel olarak akut bademcik iltihabı üst solunum yollarını etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu patoloji kısmen tedaviye kolay ve oldukça yatkın hale gelir, bununla birlikte, ortaya çıkan komplikasyonların ortaya çıkması da göz ardı edilmemelidir.

Purulent boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı bilimsel temelde akut tonsillit denir. Hastalık genellikle çeşitli bakteri veya virüslerden kaynaklanır.