Loading

larenjit

29 Şubat 2012

larenjit Larinksin inflamatuar süreci. Temel olarak, bu durum larenjitin de göründüğü soğuk algınlığı hastalıkları veya bir dizi enfeksiyöz rahatsızlıkla ilişkilidir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir kızamık, boğmaca öksürüğü, kızıl ateş.

Hastalık ayrıca, vücudun hipotermisi, ağız solunumu, çok kirli hava, sigara ve alkol kötüye kullanımı ve laringeal aşırı stres nedeniyle gelişir. Larenjit kısa süreli akut durum ve ayrıca kronik bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. Ancak çoğu durumda hastalık oldukça hızlı ilerler ve iki hafta sürer.

Larenjit nedenleri

Akut larenjit Çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle bağımsız bir hastalık olarak gelişir. Larinjitin akut formunun ana nedenleri, yerel karakterin aşırı soğutulması veya sesin aşırı güçlü aşırı gerilimi. Sonuç olarak, hastalık sıklıkla şarkıcılarda, öğretmenlerin ve işlerinde sürekli olarak yüksek sesle çalışan diğer mesleklerden insanlarda görülür. Ayrıca, akut larenjit bir tezahür olarak ortaya çıkabilir grip, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklar. Bu durumda, iltihaplanma süreci, bir bütün olarak larinksin mukoza zarını ve epiglotis mukozasını, podogolovoy boşluğunun duvarlarını ve vokal kıvrımları yakalayabilir.

Hastalığın kronik formu Hastada düzenli olarak tekrarlanan akut larenjitin etkileri olarak kendini gösterir. Aynı zamanda burun ve burun sinüslerinde inflamasyonun arka planında da görülür. Mesleği, ses kullanımıyla ilişkili olanlarda, sık görülen akut larenjitin arka planına karşı, hastalığın kronik bir formu ortaya çıkar.

Larenjit belirtileri

Akut larenjit ile (yaygın form) Hastada mukus zarının keskin bir şekilde kızarması vardır ve girintinin kıvrımlarının yakınında gözle görülür bir şişme görülür. Akut larenjit durumunda, laringeal mukoza edemik ve hiperemiktir, ses telleri kalınlaşır ve tamamen kapanmaz. İnflamasyona bağlı kan damarlarının genişlemesi nedeniyle bazen kan sızar ve mukoza zarında koyu kırmızı renk tonları oluşturur. Hastada bir yer varsa izole larenjit, belirtiler farklıdır. Bu nedenle, mukoza zarının kızarıklığı ve infiltrasyonu genellikle sadece epiglotiste gözlenir. Hastalığın başka bir şekli - laringotrakeit - iltihap trakeaya geçerse ortaya çıkar. Bu durumda, hasta, ağır trakea ataklarından muzdarip olurken, balgam üretilir, bu da trakea ve larinks mukozası tarafından üretilir.

Hasta akut larenjit geliştirmeye başlarsa, semptomlar, ilk olarak, insan durumunun genel bozulmasında ifade edilir. Vücut ısısı yükselir, kan testleri vücutta iltihap belirtileri gösterir.

İltihap epiglotis veya larenksin arka duvarında lokalize ise, o zaman bir kişinin yutulması acı hissedebilir. Ses değişiyor: çok kısalıyor ve daha şiddetli durumlarda ses genellikle kaybolabiliyor. Glottisin daralması nedeniyle solunum zorlaşabilir. Ayrıca, akut larenjitli kişilerde, kuruluk ve boğazda belirgin bir terleme görülür. Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, Ancak daha sonra öksürdüğü zaman balgam tükendi. baş ağrısı hastalığa da eşlik edebilir. Tedavi sürecine doğru şekilde yaklaşırsanız ve doktor tavsiyelerini takip ederseniz, akut larenjit semptomları bir hafta sonra kaybolur.

Kronik larenjit belirtileri ses kısıklığı, sesin hızlı yorgunluğu, terlemenin periyodik bir tezahürü olarak ifade edilir. Sonuç olarak, hasta sürekli olarak öksürür. Enflamasyonun alevlenmesi durumunda, semptomlar daha da güçlenir.

Larenjit Türleri

en catarrhal larenjit Hastada boğaz ağrısı, ses kısıklığı, tekrarlayan öksürük vardır. Ancak, bu form en kolay olarak kabul edilir.

en hipertrofik larenjit daha belirgin ses kısıklığı, şiddetli terleme ve öksürük var. Ligamanlarda filizlenme vardır, bir pinin başı büyüklüğünde. Bir boğuk veren bu nodüller, genellikle "şarkıcının düğümleri" olarak adlandırılır. Çoğunlukla çocuklarda larenjit de sürekli bir boğaz oluşturur, ancak bu durum hormonal dengede ciddi değişiklikler nedeniyle ergenlik döneminde geçebilir. Bu durumda, diğer tedavi türlerinde olduğu gibi aynı tedavi yöntemleri kullanılır. Tüberküllerin çözelti ile koterizasyonu da mümkündür gümüş nitrat, Özellikle şiddetli durumlarda kullanılır. Ancak ligamentlerdeki değişiklikler çok belirgindirse, bazen etkilenen bölgeler cerrahi operasyon sırasında çıkarılır.

için atrofik larenjit Mukoza zarının larinks içinde incelmesi karakteristiktir. Hastalar sürekli ağrılı öksürük, boğuk ses, ağız kuruluğu gösterirler. Öksürme atakları varsa, kan damarlarına sahip kabuklar bazen ayrılır. Bu larenjit formunun bir nedeni olarak, baharatlar ve baharatlarla birlikte baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanılmasını uzmanlar belirler. Bu durumda, lezyon sadece larinkste değil, aynı zamanda farenksin arka duvarında da gerçekleşir.

Durumunda difteri larenjit Hastalığın gelişimi, larinksin bademciklerden yayılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Mukoza zarında, beyaz zarın bir plakası vardır, bazen hava tellerini ses telleri seviyesinde ayırır ve tıkar.

en tüberküloz larenjit, neredeyse her zaman ikincil bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktığında tüberküloz akciğerlerden dışarı yayılır. Bu durumda, larenks dokularında, kalınlaşmalar tüberküller şeklinde ortaya çıkar ve bazen hastalık laringeal kıkırdağın ve epiglottisin tahribatına ilerler.

Larenjit de bir komplikasyon olabilir frengi. Hastalığın ikinci aşamasında bazen plaklar ve ülserler oluşur ve üçüncü aşamada skarlar, ses tellerini deforme ederek larinks oluştururlar. Sonuç olarak, ses kısıklığı tedavi edilemez hale gelebilir.

Sekiz yaşına kadar olan çocuklarda larenjit bazen sözde özel bir şekle dönüşür. yanlış tane. Kendisini gerçek krup'a benzer belirtilerle gösterir (difteri gırtlak). Bu durumda tehlike, şişmeye bağlı olarak larenks lümeninin keskin bir şekilde daralmasıdır ki bu da nefes almayı daha zor hale getirebilir. Bu duruma bazen glottizm spazmı eşlik ediyor. Yanlış kabuklular, eksüdatif diyatezi olan çocuklar için en tipik olanıdır. Kural olarak, bu tür saldırılar, esas olarak geceleri olmak üzere, hızlı bir şekilde meydana gelir. Çocuk ter içinde uyanabilir, zor nefes alma konusunda şikayet edebilir, "havlayan" öksürüğü, dudakları maviye döner. Saldırı yaklaşık yarım saat sürerken, sıcaklık sadece biraz artabilir. Nöbetler sonraki gece meydana gelebilir. Bu durumda hemen bir ambulans çağırmak önemlidir. Larinksin üzerine yerleştirilmiş hardal sıvası yardımıyla bir çocuğun doktora gelişinden önce yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sıcak ayak banyosu (39 °) yapabilir, ılık bir sıvı verebilir.

Larenjit Tanısı

Tanı sırasında, doktor başlangıçta tarihi inceler, fizik muayene yapar ve hastalığın başlangıcı ve gelişiminin doğası hakkında hastayı sorgular. Sesin sesinin yanı sıra ses tellerinin kapsamlı bir incelemesi, hastalığın tedavisine doğru yaklaşımın seçimini kolaylaştırır. Fizik muayenede mutlaka iltihap odağını tanımlamak için boğaz, ağız, burun muayenesi yapılır. Ayrıca, doktor iltihaplı lenf düğümlerini tespit etmek için boyunu hissedecektir. Bu muayeneler, larenjit tipinin ve diğer hastalıklarla ilişkisinin belirlenmesini mümkün kılar.

Ciddi sorunlar varsa, doktor ek testler yazabilir. Bazen bir hasta laringosun incelenmesi için esnek bir endoskop kullanılarak laringoskopiye gösterilir. Böyle bir anketi gerçekleştirirken, sonraki davranış için bir doku örneği almak mümkündür. biyopsi. Biyopsi yardımıyla hastanın onkolojik süreçleri olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Video laringostroboskopii sürecinde vokal kordların titreşimini incelemekte. Diğer tüm çalışmalar larinksin zarar görmesine bağlı olarak reçete edilir.

Gelişmekte olan larenjitden şüphelenen bir kişinin, iki hafta boyunca semptomlar ortadan kalkmadığı, kulakta ağrı görüldüğü, yutulması zor olduğu, kanın öksürdüğü durumlarda mutlaka bir doktora başvurması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Larenjit tedavisi

Akut larenjit tedavisi öncelikle hastalığın tetiklediği problemi ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Larinksin tamamen geri kalanını sağlamak için, bir kişinin yaklaşık bir hafta boyunca konuşması tavsiye edilmez. Bu mümkün değilse, mümkün olduğunca sessiz ve yumuşak konuşun. Bununla birlikte, fısıldama ses tellerini tahriş ettiği için fısıldama önerilmemektedir. Mukus zarını tahriş eden baharatlı yiyecekler, baharatlar yememek önemlidir. Ayrıca sigara içemezsiniz, alkol içebilirsiniz.

Larenjit tedavisi sırasında, ılık bir sıvı içmeli, inhalasyonlar yapmalı, boğazınızı yıkamalı ve sıcak bandaj veya kompresle boynunuzu ısınmalı, ayaklarınızı sıcak bir banyoda ıslatmalısınız. Bazen bir uzman ilaç kullanımını önerir. Bir ilaç tedavisi olarak, bir doktor antitussifler, antihistaminikler, gliserin içinde Lugol çözeltisi ile larinksin yağlanmasını reçete edebilir.

Hastanın bulunduğu odada oldukça nemli ve sıcaktı. Bu durumda, buhar soluk alma, Hastalığın ilk günlerinde her birkaç saatte bir harcanabilir. Soluma yaklaşık 15 dakika sürmelidir.

Larenjit tedavisi ayrıca, boğazın bitkisel süslemelerle durulanması ile gerçekleştirilir. Soğuk algınlığı durumunda, durulayıp, burun yapabilirler. Ayrıca bu durumda burnun durulanması için bir tuzlu su çözeltisi uygundur. Bitkisel kaynatma hazırlamak için, aira, anne ve üvey anne otu sıklıkla kullanılır. Ayrıca patates suyu, sirke suyu, pancar suyu, soğan kabuğu suyu ile gargara yapabilirsiniz. Larenjit ile alkali maden suyu içmek faydalıdır.

Kronik larenjit hastalığından muzdarip olan kişiler mutlaka tıbbi muayeneye tabi tutulmalıdır, bu durumda doktor bu durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini belirlemektedir. Bazen doktor alkalin ve yağ inhalasyonları, elektroforez yürütmeyi öngörür novocain Larinkste, UHF. Alınan bilgilerle yönlendirilen uzman, farklı prosedürleri içerebilen kapsamlı bir tedavi önerecektir: larinks, inhalasyon, fizyoterapi prosedürlerinin yağlanması. Bazı durumlarda, ilaçlar ve hatta cerrahi yöntemler ile tedavi endikedir. Kronik larenjit belirtilerini önlemek için, zaman içinde larenjit ve üst solunum yolunun diğer hastalıklarını tedavi etmek önemlidir. Doğru ses modu da önemlidir.

Akut larenjitde uzmanlar genellikle uygun prognozdan söz ederler. Bununla birlikte, bazen hastalık kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, bir uzmana zamanında danışmak ve larenjitin nasıl tedavi edileceği konusunda ona danışmak çok önemlidir.

Larenjitin profilaksisi

Larenjit profilaksisi, hastalığın gelişimine yol açan faktörlerin önlenmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşmeye doğru bir yaklaşım önemlidir. Bu nedenle, sıcak eşarpların sarılması her zaman tavsiye edilmez, ancak diğer uç noktalara gitmek de tavsiye edilmez. Eşit derecede önemli ve doğru beslenme: özellikle düzenli olarak çok keskin yemekler yemeyin ve baharatla baharatla karıştırın. Larenjit eğilimi olan insanlar, soğukta soğuk içecekler ve yiyecek içemezler. Ayrıca yüksek sesle bağırmamaya dikkat etmelisiniz. Ve eğer meslek sesle bağlantılıysa, o zaman tedaviyi düzenli olarak korumayı hatırlamanız gerekir.

Oldukça kirlenmiş, tozlu odalarda bulunmamak için eşit derecede önemlidir. Hoş olmayan anlar iş gerektiriyorsa, odayı sürekli havalandırmanız gerekir. Mukoza zarından gelen toz partiküllerini temizleyiniz inhalasyona yardımcı olacaktır.

larenjit

Larenjit nedenleri, belirtileri ve önlenmesi

Larenjit nedir?

Larenjit, boğazınızda ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Akut ve kronik olmak üzere iki tipe ayrılabilir. Ek hastalıklara gelince, larenjit ARVI, grip ve diğer herhangi bir hastalıkla bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

Larenjit nedenleri

Larenjit nedenleri tamamen farklı olabilir. Bir kural olarak, doğrudan bir virüs saldırısı ile birlikte vücudun hipotermi veya genel bağışıklık ile ilgilidir. Hastalığın mekanik bir nedeni olabilir - örneğin yanık veya yaralanma.

Hastalığın ortaya çıkmasıyla doğrudan ilişkili olan faktörler vardır, bunlar en yaygın olanı - odanın tozluluğunu, vücudun içindeki çeşitli iltihaplı süreçleri, sesin aşırı tınısını ve elbette, hava yollarındaki ihlalleri atfedilebilir.

Hastalığın kronik seyrine gelince, diğer tüm vakalarda olduğu gibi, ARVI veya sık görülen hastalıklar gibi hastalıkların tedavisi ile ilişkili olabilir. Ayrıca, vücudun alerjik reaksiyonları unutmamalı. Risk bölgesinde kimyasal tesislerde atfedilebilir ve zararlı çalışmalar yapılabilir.

Larenjit belirtileri

Gerçek şu ki, konuştuğumuzda, ses tellerimiz titreşim yaymaya başlar, bundan dolayı ses ortaya çıkar. Fakat bu hastalıkta, ses telleri şişer ve tamamen bu eşsiz özelliği kaybeder.

Solunum yolu daraltılır, nefes almak biraz zorlaşırken, hastalığın başka bir özelliği de havlayan öksürük olabilir. Bütün bunlar, hava yollarının daraltılmış olmasından kaynaklanıyor. Bu belirtilere tamamen farklı dikkat verilmelidir. Genellikle tekrarlayan nefes darlığının tamamen ayrı bir hastalığa dönüşebileceğini hatırlamakta yarar vardır, çoğu zaman çocuklarda bulunabilir.

Larenjitin basit önlenmesi hakkında da hatırlamaya değer.

Birkaç sigara içmeyin ve hiçbir durumda sigara içmeyin. Sağlığa zararlı bir üretim yaparsanız, o zaman bir doktorla periyodik muayeneler yapmanız gerekir. Sesi sürekli aşmayın.

Akut larenjit görüyorsanız, larenksin şişmiş bir görünümü olacaktır, ses telleri tamamen kapanmayacaktır. Grip hastalığınız varsa ve larenjitiniz varsa, o zaman larinkste bir kanama gibi görünebilir.

Larenjit, boğazın sadece bir kısmını etkileyebilir. İzole larenjit olarak adlandırılabilir.

Kural olarak, ilk etapta dikkat edilmesi gereken, boğazda kuruluk olması, yutulduğunda bir miktar ağrının ortaya çıkması ve sonuçta balgam ile öksürüğe dönüşebilen oldukça basit bir öksürüğün ortaya çıkması olabilir. Ses gelince, zamanla tamamen ortadan kalkabilir.

Akut larenjit, sırayla, oldukça zor olabilir, örneğin, bir ateş ve bir baş ağrısı var. Süre gelince, bir haftadan biraz fazla olabilir. Akut larenjit, depolama alanında larenksin de darlığı olduğunda en tehlikeli olanıdır. Bazı maddelerin inhalasyonunun aynı reaksiyona neden olabileceğini hatırlamaya değer.

Çocuk larenjitleri en beklenmedik ve çok karmaşıktır. Oldukça aktif olabilir. Hastalığın çok şiddetli bir seyri varsa, çocuklarda ödem akciğerlere hava girmesini engeller ve çocuk hırıltı ile nefes almaya başlar, kural olarak, bebek hemen ağlamaya başlar. Tüm bunlar, bir kimseye neden olabilecek bir oksijen sıkıntısına yol açar.

Larenjit tedavisi

Başka herhangi bir tedavi gibi, bu durumda öncelikle bu hastalığa neyin sebep olduğunu ortadan kaldırmaya yönlendirilecektir. Yapılması gereken ilk şey, hastalığı zorlayan primer asgariye indirmektir, yani: sesi yükseltmek, sigarayı ve baharatlı yiyecekleri durdurmak, bu listeyi alkol de içerebilir.

Hasta olan insanlar, her şeyden önce, yüksek sesle konuşmamalı ve bir kural olarak, temiz hava solumalıdır, çünkü sokakta bulunan temiz havada, ses tellerini düzelten nem bulunur. Soluma da kullanabilirsiniz. Soluma tercih ederseniz, günde on beş ila yirmi dakika on beş dakika harcarlar. Şu anda sigara içenlerin yakınında bulunmaması tavsiye edilmez. Dumanın zararlı olduğunu, bu türlere eşit olabileceğinizi ve içinde bulunduğunuz yerdeki binaları hatırlayın.

Sıcak içme - bu size çok yardımcı olabilir, ancak süt veya Borjomi için tercih edilmelidir. İyileştirici özelliklerini zaten kanıtlamış olan papatya, kural olarak en iyisi gargara yapmaktır. Boğazınızdaki sıcak alkollü kompresleri veya sıcak banyoları da kullanabilirsiniz. Doktor, size UHF ve özel antitussifler reçete edebilir.

Hastalığın şiddetli formlarına gelince, burada cildin etkilenen bölgelerini kesmek için cerrahi müdahale bile mümkündür. Lezyonları% 5 gümüş nitrat solüsyonu ile koterize etmek de mümkündür.

Hastalığın kronik seyrinde alkali ve yağ inhalasyonları mümkündür, boğaz Lugol solüsyonu ile bulaşabilir. Kabuğun boğazdan uzaklaşmaya başlaması için, aşağıdaki ilaçlar mümkündür: kimotripsin, kimotripsin.

Larenjitin profilaksisi

Birçoğu aynı soruyu soruyor: Bu hoş olmayan hastalıktan nasıl tam olarak kaçınılabilir, basit, basit önleme nasıl yönetilebilir?

Bu soruya cevap verebilirsiniz. Bu hastalığın önlenmesinde ana şey, vücudun temel sertleşmesidir. Ayrıca, soğuk suyla yapmak için de kullanabilirsiniz, ancak yine de dereceli olarak su derecesini azaltmak önemlidir.

Büyük heyecanla bu atılmak önce, aksi takdirde bu karşılaşma ile ilk kez, özellikle, hipotermi ve bundan daha fazla alma riski bir doktor tarafından ziyaret ettim ve gizli hastalıklar olup olmadığını öğrenmek gerekir.

Her zaman hatırlanması gereken başka bir şey, her şeyin zamanında tedavi edilmesi gerektiğidir. Larenjit, tamamen farklı bir enfeksiyonun uyanmış olduğu bir hastalık olabileceğinden, ilk ve en önemlisi zaman içinde tedavi edilmesidir. Bu tür hastalıklar burun, paranazal sinüsler, farinks ve bronşların solunum yollarının yenilgisini içerir. Eğer tüm bunlar zaten gerçekleşmişse, o zaman tek yol doktorla iletişime geçmek, daha ileri tedaviyi reçete edecektir.

Yukarıda yazıldığını unutmayın: sigara tamamen pasif olsa bile listenizden hariç tutulur.

Yaşlı bir kişi iseniz, öncelikle bağışıklık sisteminizi düşünmelisiniz ve ancak o zaman tedavi hakkında.

Bağışıklığın artmasını önlemek için, adaptojenler, örneğin, kırk damla için günde üç kez eleutherococcus özü sunmak mümkündür. Aralia'nın mükemmel tentürü, rhodiola yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemindeki bir düşüşün yaşam tarzınızın zemini karşısında meydana gelebileceğini ve bağışıklık sisteminin kesinlikle her tür hastalığı doğrudan etkilediğini kanıtladığı için aynı şey larenjit için de geçerlidir. Larinksin hijyeni hakkında hatırlamakta fayda var, hastalığın işaretlerinin en ufak bir görünümünde bol miktarda çeşitli sıvıların kullanılması gerekir, bu durumda sütü ısıtmaya veya çeşitli türde bitkilerin kaynatılmasına yardımcı olur. Bir başka basit yol ise çaydır. Ama basit ve katkı maddesi içermemelidir. Turunçgil yemeye faydalıdır, çünkü boğazın yıkanmasına yardımcı olan bol miktarda tükürüğe neden olurlar. Bunlar, limon aromasıyla şeker ve benzer tipteki başka bir şey içerir. Eğer kuru bir odada çalışıyorsanız, havayı nemlendirmelisiniz.

Binaların ıslak temizliği gibi basit şeyleri unutmayınız: toz - bu kesinlikle her türlü mukoza zarını tahriş edebilecek en önemli şeydir. Bazı ilaçların bile mukoza zarının kurumasına neden olabileceğini unutmayın, bu yüzden içmeden önce talimatları okuyun.

Larenjit: Belirtileri ve Tedavisi

"Larinjit" terimi, çeşitli predispozan faktörlerin etkisi altında ve diğer hastalıklara karşı gelişebilen larinksin mukoza zarlarının iltihaplanmasını ifade etmek için kullanılır. Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda teşhis edilen bir hastalıktır. Bu hastalığın seyri bir dizi duruma (yaş, direnç, tedavi yeterliliği vb.) Bağlıdır.

sınıflandırma

Genel olarak kabul edilen sınıflandırmaya göre, tüm larenjit ayrılır:

 • akut (alerjik ve bulaşıcı dahil);
 • Kronik (catarrhal türleri, şiddetli hipertrofik veya atrofik süreçleri olan larenjit).

Ayrıca sekonder difteri, tüberküloz ve sifilitik larenjit de vardır.

Dikkat et: Toksik influenza, ligamentöz aparat ve mukoza zarlarının dokularında spesifik hemorajlar ile karakterize olan hemorajik larenjit oluşumuna ivme kazandırabilir.

etiyoloji

Larenjit, normal mikrofloranın vücudun savunma mekanizmalarının zayıflaması nedeniyle artması ve çoğalması nedeniyle gelişebilir. Direnci azaltan faktörler:

 • hipotermi;
 • ses tellerinin aşılması;
 • ağızdan nefes almak;
 • kirlenmiş havanın sürekli solunması;
 • sigara;
 • alkolizm eğilimi.

Bazı durumlarda, yiyecek veya böcek ısırıklarına alerjiler akut larenjitlere yol açar. Alerjik reaksiyonlar, larinkste belirgin bir şişlik ve lümeninin daralmasına neden olur, bu da sadece nefes almayı bozmaz, aynı zamanda durmasına da neden olabilir.

Dikkat et: Genç yaş grubundaki çocukların alerjik larenjitden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Hastalık, influenza, ARVI, adenovirüs enfeksiyonu, kızıl ateş, boğmaca ve kızamığın arka planında ortaya çıkan nazofarenksin iltihaplanmasına neden olur. Larenjitin kronik formunun gelişimine predispozan faktörler:

 • periyodik olarak akut larenjit ortaya çıkar;
 • yetersiz akut tedavi;
 • mesleki tehlikeler (kirlenmiş havanın solunması);
 • kronik rinit;
 • bademcikler iltihabı (bademcik iltihabı);
 • farinksin iltihabı (farenjit);
 • üst solunum yollarında staz (kalp ve akciğer patolojilerinin arka planı);
 • karbonhidratların metabolik bozuklukları;
 • sigara.

önemli: Çocuklarda larenjit genellikle bir apartman dairesinde tamir veya yeni mobilyaların bir odasında kurulumdan sonra teşhis edilir. Birçok boya ve vernik materyali, larinksin yumuşak dokularının tahriş ve iltihaplanmasına neden olur. Akut ve kronik larinjit da gastroözofageal reflü hastalığı sonucu, yani., E. yemek borusu ve boğaz, hem de küçük yabancı madde aspirasyon asitli mide içeriği sistematik döküm olabilir.

Yatkınlık faktörü, ağız boşluğu hastalıklarında sabit enfeksiyon odaklarıdır.

Larenjit: hastalığın belirtileri

Çoğu zaman, larenjitin akut formu aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.:

 • ağız boşluğunda kuruluk;
 • boğazda hüzün hissi veya “tırmalamak”;
 • önemli bir ospolnostyu sesi (genellikle - onun kaybı);
 • öksürük (ilk aşamada öksürük kuru, sonra - balgam ile);
 • subfebrilitet - sıcaklıkta hafif bir artış (genellikle sıcaklık hiç artmaz).

Bu önemlidir: Akut form, genel durumun bozulması ve vücudun genel zehirlenmesi belirtileri ile karakterizedir.

Çocuklar (esas olarak 2 ila 5 yıl) larenjitin akut olarak kaplanmasına ve ayrıca “yanlış tahıl” olarak da bilinir. Bununla birlikte, mukoza zarı ses telleri altında iltihaplıdır. Bu form keskin bir başlangıç ​​ile karakterizedir. İlk belirtiler wheezing ve "havlayan" öksürük (genellikle geceleri).

Sahte krup ile solunum zorlaşır, dispne artar. Sahte krup ile solunum bozukluğu, mukus bölgelerinin şişmesine bağlıdır (laringeal lümeni daraltan sırtlar şeklindedir). Bir saldırı sırasında oksijen eksikliği, mavi dudaklar ve tırnaklarla kendini gösterir. Akut atak süresi 2-3 ila 30 veya daha fazla olabilir ve çoğu durumda solunum normale döner.

Ertesi sabah bir gece saldırısından sonra çocuk neredeyse normal hisseder, sadece seste bir değişiklik (ses kısıklığı) fark edilir. Yeterli terapötik önlemler zamanında alınmazsa, bölümler düzenli aralıklarla (2-3 gün ila 1-2 hafta) tekrarlanabilir. Erken ve yeterince uygulanan bir tedavi ile akut larenjit prognozu genellikle iyidir.

Hastalık bir ila iki hafta sürer. Sürecin kronizasyonu dışlanmadı. Çocuklarda larenjit, bağışıklık sistemindeki kusurlardan dolayı daha şiddetlidir.

Kronik larenjit belirtileri

Kronik formun karakteristik, sıklıkla yinelenen semptomları:

 • bir ses sesi;
 • boğazda şiddetli terleme;
 • öksürük;
 • mukozada şişme ve hiperemi.

Bu video hakkında daha fazla bilgi ve bu videoyu izleyerek laringit belirtileri hakkında bilgi alabilirsiniz:

tanılama

Tanı, karakteristik bir klinik tablo, hasta şikayetleri ve muayene verileri temelinde yapılır. Bazı durumlarda, bir laringoskop kullanarak enstrümantal çalışmalara açıklık getirmek için gereklidir.

Muayene sırasında, doktor vokal kordlara daha yakın olan mukoza zarlarının belirgin şekilde kızarmasına dikkat eder. Ayrıca kanamalar da görülebilir (uzun süreli ve komplike grip için tipik). Kronik catarrhal larenjit, laringeal mukozanın duvarlarının geniş bir kırmızılaşma ve kalınlaşması olarak kendini gösterir. Ses telleri tamamen kapalı değildir, çoğu zaman çok yapışkan bir mukus gözlemleyebilirler.

Hipertrofik form için, sadece mukozanın ödemi karakteristiktir, aynı zamanda submukozal tabakanın proliferasyonu da vardır.

Atrofik larenjit ile mukoza zarları kuru ve inceltilir. Bu, mukus üreten bezlerin önemli bir kısmının kaybından kaynaklanır. Kalan bezler çabuk kuruyan ve kabuk oluşturan yapışkan bir sır üretirler.

Periferik kanın genel bir analizi yapılırken, lökositoz ve eritrosit sedimantasyon hızındaki artış ortaya çıkar. Yetişkinlerde, gırtlak sifilitik eritematöz ilk aşamada tüberküloz lezyonlar, erizipel ve (iyi huylu veya kanserli) boğaz tümörleri ayırt edilmelidir.

Çocuklarda yanlış groats (lomber astar) gerçek krup - difteri ile ayırt edilmelidir. Difteri ile birlikte, boğulma aniden ortaya çıkmaz, ancak sıcaklıkta önemli bir artış ve bölgesel lenf düğümlerinde artış ile birlikte yavaş yavaş gelişir. Larenjit difteri hastalığından nasıl ayırt edilir ve bu hastalıklar çocuklarda nasıl ortaya çıkabilir? Ebeveynlerin bu ve diğer soruları çocuk doktoru Dr. Komarovsky:

Larenjit nasıl tedavi edilir?

larenjit tedavi nazik tedavi uyumu (hasta dinlenme gerektirir) ve ortadan kaldırarak faktörleri inflamasyon eylemi artırabilir (sigarayı bırakma, akut soğuk ve sıcak yemek) içerir.

Larenjitin tıbbi tedavisi

Larenjit için tedavi taktikleri seçimi, hastalığın şekli, yanı sıra sürecin seyrinin ciddiyeti ve hastanın yaşı ile belirlenir. Hastalara antiinflamatuar ve antibakteriyel ajanlar gösterilmiştir.

En iyi etki, bu ilaçların sprey şeklinde kullanılmasıyla sağlanabilir. Gün içinde kullanımın çokluğu, yanı sıra kurs tedavisinin süresi - ilgili doktorun takdirine bağlı olarak. Larenjit ile inhalasyonun antibiyotik ilaçlarla yapılması önerilmektedir.

En etkili olanı, penisilin serilerinin antibakteriyel preparatlarının yanı sıra sefalosporinlerle ilgili geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Kronik larenjitin catarrhal formunu tedavi etmek için, inhalasyonlar yağlı veya alkali solüsyonlarla yapılır. Yetişkinlerde atrofik larenjit tedavisi, kimotripsin içeren aerosol formülasyonları kullanılarak mukozanın tedavisini gerektirir.

kuru öksürük mukus gösterilen mukolitikler ve tavsiye edilen formülasyonlar termopsisa, marshmallow ve yüksek ücretler göğsü balgam incelme gibi bromheksin ile gelir zaman.

Çocuklarda lomber astar tedavisinde, mukolitikler reçete edilir, sırrı seyreltip geri çekilmesini kolaylaştırır. Yanlış bir grup ile saldırı bağımsız olarak yönetilemezse, acil bir ekip çağırmanız gerekir. Laringoskop kullanan bir hastanede, etkilenen bölgenin vazokonstriktif ilaçlarla lokal tedavisi yapılır. Antihistaminikler ve hormonlar uygulanabilir. Çoğunlukla çocukların oksijen tedavisi gerekir.

Larenjit: ev tedavisi

Kompresyonların ısınmasıyla (örneğin vodka) iyi bir terapötik etki elde edilir. Eğer mukozanın kabukları varsa, yumuşatmak için, larinksin küçük miktarlarını (1 g) bitkisel yağ (deniz topalakı veya şeftali) dikkatlice dökebilirsiniz. Prosedürler günde 1-1.5 hafta süreyle yapılmalıdır.

Evde larenjit tedavisi için, yabanmersini suyu, pancar suyu ve ev yapımı elma sirkesi bir çözüm ile gargaralar harika. Sahte krup ile bebek sıcak ayak banyolarını gösterir (prosedür 3-5 dakika sürer).

Çocuklar cömert bir ılık içmeye ihtiyaç duyarlar. Boyun bölgesine kompresler koyabilirsiniz. Çocuğun odasında taze nemlendirilmiş havanın akışını sağlamanız gerekir. Boğulma salgınının rahatlaması için, temiz bir spatula (veya kaşık) almanız ve alete bebek farenksinin arka duvarına dokunmanız önerilir. Larenjit halk ilaçlarının tedavisi hakkında birkaç ipucu bir video incelemesinde sunulmaktadır:

Larenjitin olası komplikasyonları

Akut larenjit kronik bir forma geçebilir. Bu nedenle iltihaplanma süreci daha da uzar ve bir trakeaya etki eder (bu durumda zaten bir larinotrakit sorunu söz konusudur). Hipertrofik formda, larinksin yumuşak dokularının karakteristik değişimleri (kalınlaşma ve proliferasyon) genellikle prekanseröz bir durum olarak kabul edilir. Dejenerasyondan kaçınmak için, etkilenen doku kesilmelidir.

Bazen klinik pratikte flegmonöz larenjit ve laringeal apse gibi hastalıklar vardır. Flegmonöz formu ile submukoza ve bazı durumlarda larinksin bağ ve kaslarını etkileyen infiltratif bir iltihap vardır. Patoloji bir travma veya enfeksiyonun sonucu olabilir.

Phlegmonous larinjit, yutma ve zor nefes alma sırasında (muhtemelen boğulma) şiddetli ağrı ile kendini gösterir. İncelendiğinde, nekrotik doku alanları tanımlanabilir. Hastalara masif antibiyotik tedavisi gösterilmektedir. Bir apse bulunursa, boşluk açılır ve süzülür. Stenoz, trakeotominin bir göstergesidir.

Olası komplikasyonlar arasında flegmon boynu, sepsis (kan zehirlenmesi) ve apse edilen pnömoni sayılabilir. Yeterli şekilde yürütülen kompleks tedavi ile prognoz oldukça elverişlidir. Larinksin apsesi, mukozal travma ve yarayı enfekte ederek gelişebilir veya flegmonöz larenjitin bir komplikasyonu olarak görülebilir. Purulent inflamasyonun karakteristik lokalizasyonu epiglotisin dil bölgesidir. Yutulurken hastanın keskin bir ağrısı vardır; 2-3 gün sonra, seste bir değişiklik ve nefes almada zorluk eşlik eden ödem artar. Hastaya anti-enflamatuar ilaçlar reçete edilir ve konservatif tedavi etkisiz ise, bir apse açılır ve süzülür. Ameliyattan sonra antibiyotiklerle inhalasyonlar endikedir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit önlenmesi

Larenjit gelişmesini önlemek için, enflamatuar hastalıkların zamanında (bademcik iltihabı, sinüzit, vb.) Tedavisi gereklidir. Büyük öneme sahip olan şey, enfeksiyon odaklarının zamanında organizasyonu ve organizmanın genel olarak güçlendirilmesidir (sertleşme). Azaltılmış bağışıklık, multivitamin kompleksleri yanı sıra immünomodülatörlerin grubundan fon almalıdır. video:

Konev Alexander Sergeevich, terapist

10.041 görüntüleme, 12 görüntülenme bugün

larenjit

Larenjit, solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülen bir sendromudur ve uygun ilaç kullanılmadan hayatı tehdit eden bir komplikasyona neden olabilir.

Laryngitis - akut veya kronik formda şeklinde kendini gösteren bir viral veya bakteriyel etiyolojisi ile enfeksiyon sonucu mukoza zarının iltihabik değişiklikler ya da başka nedenlere bağlı larenks, bir klinik sendrom.

Larenjit gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

1) sık soğuk algınlığı veya eşlik eden kronik patoloji nedeniyle bağışıklığı azalttı;
2) aşırı soğutma (soğuk ve rüzgarlı hava koşulları);
3) mesleki faktörler (risk grubunda, ses tellerinin zorla aşılması halinde olan kişiler - şarkıcılar, öğretmenler - "larenjit okulu" ve diğerleri, zararlı kimyasal üretimdeki kişiler);
4) çocukların yaş grubu (soğukta ağızdan nefes, havada değil kıyafetler);
5) kötü alışkanlıklar (sigara - "sigara tiryakisi larenjit", alkol kötüye kullanımı);
6) tozlu hava;
7) etiyolojik faktördür (akut larenjitin enfeksiyon akut bir şekilde - SARS, kızamık, boğmaca, kızıl ve diğer kronik bakteriyel odakları - Kronik larenjit için form);
8) harici alerjenler (gıda, sebze, kimyasal).

Bu nedenle, larenjit, alerjisi olan kötü alışkanlıklara (sigara tiryakisi larenjitine) bağlı olarak enfeksiyöz, profesyonel (öğretim üyesinin larenjit) olabilir.

Enfeksiyöz larenjit nedenleri

Larenjitin etken maddeleri iki gruba ayrılır:

Enfeksiyon kaynağı - Hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıktığı andan itibaren bulaşıcı olan hasta bir kişi.

Larenjit ile enfeksiyon mekanizması - aerojenik ve ana yol - 3 metreye kadar olan bir yarıçap içinde hasta bir kişiyi hapşırma ve öksürme ile gerçekleşen hava yolu.

Vücudun duyarlılığı evrenseldir. Risk grubunda, ARVI'nın yoğun insidansı nedeniyle çocukların yaş grubu. Larenjit için, özellikle akut formu için, bir kış ilkbahar mevsimi (soğuk algınlığı mevsimi) vardır.

Laryngitis olabilir: akut, yukarıdaki nedenlerden biri, ya da akut larenjitin bir sonucu olarak ortaya çıkan kronik, maruz kaldıktan sonra aniden ortaya çıkan, burun ve sinüs, yutak kronik ocağın varlığı, hem de tekrar zarar faktörüne maruz (öğretmenin hastalığın sonucu, şarkıcılar sigara, alkol kullanımı).

Larinksin fizyolojisi ve anatomisi

Gırtlak (lat larinks). - Bu üst solunum yolu, (çoğu durumda bir geçit enfeksiyon olarak) ve nefes borusu arasında yer alan farenks olup. Larinks bir ses aparatı içerir. IV-VI servikal vertebra seviyesinde bulunan, farinks ve trakea ile doğrudan bir iletişime sahiptir. gırtlak eşleşmemiş veya büyük kıkırdak (cricoid, epiglottik, tiroid) ve bir çift ya da küçük (aritenoid, V, rozhkovidnye) de dahil olmak üzere kıkırdak hasarı iskelet oluşmaktadır. Organın hareketliliği iki eklem tarafından sağlanır: halka dişli bir eklem ve parmak-tiroid eklemi. Larenkste tiroid ve aritenoid kıkırdaklara bağlı ses telleri ile temsil edilen insan ses cihazıdır. Seslerin oluşumu, ses tellerini titreştirerek hem inhalasyon hem de ekshalasyonda gerçekleşir. Onları germek ve glottisin şeklini değiştirmek, larinksin kaslı aparatı büzülüyorsa ortaya çıkar.

Larenjit, larinks profili

Larenjit, larinksin anatomisi

Larenksde larenjit ile patolojik değişiklikler

mukozal ödem, damar tıkanıklığı, mukoza hücreleri (nötrofiller, lenfositler, makrofajlar) iltihabı süzülmesini: enfeksiyon ya da başka nedenlerle maruz kaldığında enflamatuar (veya hasar verici) fenomeni gırtlak mukoza meydana gelir. Bu değişiklikler, kızarıklık (kızarıklık) yerel reaksiyonlara yol, ödem vermek (ve bunun bir sonucu olarak, gırtlak lümeninin daralması, daralma, ödem bağlar glottis) mukozal hemorajik lezyon (enanthema fazla grip) belirebilir. patolojik proses eksüda mukus bol miktarda eşlik eder. Genellikle proses epiglottis ve bölgesini içerir, ve bazen de (laringotrakeit) birleştirildi zarar, trake ilerlemektedir.

Patolojik değişiklikler farklı olabilir, bu da çeşitli klinik larenjit formlarının ortaya çıkmasına neden olur.
Catarrhal larenjit, mukozada hafif inflamatuar değişiklikler ile kendini gösterir.
"Şarkıcının nodülleri" olarak adlandırılan, kabuk büyümeleri ligamentlerin kalıcı deformasyon neden olabilir, burada - larenjitin hipertrofik büyüme bağlar ve da dahil olmak üzere 3-4 mm çapında, belirli nodüller, oluşumu ile mukoza ile karakterize edilir.
Atrofik larenjit, yiyecek tercihleri ​​(baharatlı ve baharatlı yiyecekler) nedeniyle laringeal mukozanın incelmesi ile kendini gösterir.
birleştirme eğilimi yoğun fibrinöz baskınlar kirli grimsi renk oluşumu ile karakterize Difteri gırtlak, bu glottisin belirgin bir daralmasına yol açmaktadır ve hızlı bir şekilde standart tedavi ile gerileme olamaz çünkü ses telleri özellikle tehlikelidir paralel mukoza ödemi, geliştirir.
Tüberküloz larinjit nodüller, yumruların, küçük dil mağlup kıkırdak şeklinde kalınlaştırma gırtlak mukoza oluşumundaki.
deformasyon ve bağ aparatın larenks giden, larinks, üçüncü aşamada rumen mukozasında ikinci aşaması ve plak ülser içinde meydana getirildiği zaman sifilitik larinjit.

Larenjitin klinik semptomları

genellikle sıcaklıklarda (37,5-38º kadar) basamak ateşli artan, hastalığın akut oluşması ile tanımlanan akut gırtlak, farklı derecelerde toksik semptomlar (zayıflık küçük zayıflığına, baş ağrısı hafiften baş dönmesi, mide bulantısı, kusma önce). Semptomların şiddeti enfeksiyon türü veya larenjit başka nedene bağlıdır. (Yutak, gırtlak ve gırtlak kapağı arka duvarında lokalizasyon işlem durumunda) yutma Bazı hastalar ağrının yakınırlar. boğazına kısık sesle veya ses kısıklığı, kuru, gıdıklama, kaşıma hissi, kuru "havlayan" öksürük endişe hastalar. Daha sonra öksürük nemli (mukoza balgam, viral ya da bakteriyel doğası larenjitin yeşilimsi sarı renkli transparan olabilir) yavaş yavaş kaybolur bile ses irileştirir ve olur. Inspiratuar solunum güçlüğü (glottise olarak, şişme ve spazm kısıtlanması nedeniyle) sürecin ilerlemesi sırasında oluşabilir. zamanında yardım yokluğunda komplikasyonları (bkz. Aşağıda) gelişebilir. 7-10 gün zamanında tıbbi tedavi hastalık süresi sunumunda.

Laringoskopide Laringeal Ödem

Kronik larinjit, şiddetli olarak daha kolay akar, ancak daha uzun bir süreye sahiptir. ses kısıklığı ve ses ses kısıklığı ile kanıtlandığı gibi kronik gırtlak, boğaz ağrısı, hamlığına, sürekli öksürük, yorgunluk bir ses hissi ile karakterize edilir. Remisyon döneminde bu şikayetler küçülür ve ortadan kaybolur, ancak şiddetlendiğinde tekrar ortaya çıkarlar. Kronik larinjit 10 günden fazla bir hastalık süresi için sabittir, ancak süreç yıllarca sürebilir.

Larenjitin klinik formları vardır:

1) Catarrhal larenjit - hastanın persenisi, ses kısıklığı, boğazda hüzün hissi, öksürük kalıcı, kuru ve az miktarda ifade edilir. Akış olumlu ve kolaydır.
2) Hipertrofik larenjit, sürekli terleme ile ifade edilen, seste kuvvetli bir ses kısıklığı olan kuru bir öksürük ile karakterizedir. Karakteristik bir semptom, bağlarda "şarkıcının nodülleri" denilen, bir ses sesi veren karakteristik bir semptomdur. Geniş kapsamlı durumlarda, geri dönüşümsüz olan ses tellerinin deformasyonu olabilir. Hipertrofik larenjit, "larenjit okuyucusu" veya "larenjit şarkıcısı" (yani profesyonel larenjit) seyrinin eşlik ettiği bir süreçtir.
3) Atrofik larenjit, boğazda belirgin terleme ve kuruluk ile kendini gösterir.
Kaba bir ses, acı veren kuru öksürük, bazen de kabuklu kanlı pıhtılar ayrılabilir. Daha çok, belirli tat tercihleri ​​olan (baharatlı ve baharatlı yiyecekler) yetişkin hastalarda görülür.
4) Diptoterit larenjit inen bir süreç ile karakterize edilir, yani izole larinks çok nadiren etkilenir. Çoğu patolojik süreç orofarinksden gelir ve larinkse iner. Difteri baskınlarının ve şişliklerin yayılmasından dolayı, belirgin bir boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük, nefes darlığı vardır. Difteri ile birlikte, larenjitin görünümü elverişsiz bir andır, çünkü zorlu bir komplikasyonun ortaya çıkmasını gerektirir - "gerçek krup" (aşağıya bakınız). Diferansiyotik larenjit ile ilişkili semptomlar - sıcaklık, küçük boğaz ağrısı olan difteri anjina, orofarenksin karakteristik lokal değişiklikleri.
5) Tüberküloz larenjit, akciğer tüberkülozunun yayılmasından sonra ortaya çıkan ikincil bir klinik formdur. Pulmoner sürecin arka planında, seste terleme, ses kısıklığı ve öksürük kötüdür. Genellikle süreç sadece mukoza zarını değil, aynı zamanda kıkırdak dokuyı da etkiler.
6) Sifilizik larenjit hastalığın 2. ve 3. evrelerinde oluşur, sifiliz komplikasyonlarına işaret eder. Hastalar larenjit için oldukça karakteristik şikayetler gösterirler ve öksürük sırasında pürülan kanlı pıhtılar veya mukokütanöz kanlı inklüzyonlar sırasında mukozada spesifik değişikliklere neden olabilirler. Üçüncü aşamanın karakteristik özelliği, sürekli (ömür boyu) ses kısıklığıyla ortaya çıkan larinkste deformasyon değişikliklerinin geri dönüşümsüzlüğüdür.
7) Allerjik larenjit, alerjik reaksiyona (alerjik rinit, farenjit ve diğerleri) sahip bir hastada ortaya çıkar. Nedeni - geceleri kendini gösteren larinksin alerjik ödemi - öksürük havlaması, nefes alma zorluğu, hastanın heyecanı. Akut formu aniden ortaya çıkar ve hastalığın kronik formunda - yavaş yavaş.

Larenjit komplikasyonları

1) Larinks veya krupanın stenozu iki tip olabilir (laringospazm ile kombinasyon halinde):
"Yanlış krup" ve "gerçek krup". Çoğunlukla, larinks ve onun küçük boyutu özel bir huni şeklindeki formu ile ilişkili olan çocukların yaş grubunda görülür. Larinksin stenozu, mukozal ödem, enflamatuar olaylar ve kas aparatının spazmı nedeniyle larinks ve glottis boşluğunun daralmasıdır.

Larenjitli Krup

Yanlış Krup (konstriktif gırtlak, gece komplikasyonu), akut solunum yolu viral enfeksiyonu olan çocuklarda görülür (genellikle nezle benzeri durumlar, grip, en az bir adenoviral enfeksiyon, kızamık, boğmaca, Haemophilus influenzae, streptokok enfeksiyonu, vs) ve aniden geliştirir. Genç bir hastada hastalığın 2-3 gün hastalığın başlıca belirtilerinin arka plan ağrılı öksürük, solunum bozuklukları (gürültülü nefes veya hırıltı) havlayan görünür karşı, aniden gecenin (inspiratuar nefes darlığının veya inhalasyon darlığı) bebeği boğmaya başlar. Çocuk gergin, huzursuz olur. Muayene sırasında kuru ıslıklı kalçalar duyulur. Tamamen ses kaybı olmaz!

Vücudun siyanotik (hipoksi) haline gelmesi durumunda, ikinci aşamada 4 aşamada darlık vardır. Üçüncü aşama konvülsiyonlar görünüşü ve kan basıncında hızlı bir düşüşe taşikardi, ses kaybı, nefes darlığı 4 tehlikelidir karışık bir özelliğe (zor ve dışarı çıkarılması ve teneffüs) ve sahne vardır ile karakterize edilir. Stenozun aşamaları çok hızlı bir şekilde gelişir - ilk saatler. Tıbbi yardımın yokluğunda, darlık ölümcül olabilir. Stenozun ilk belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak acildir!

Larenksin larenjitle darlığı

Gerçek krup (difteri içindeki stenoz larenjit) difteri için zorlu bir komplikasyondur ve hastalığın ikinci haftasının başlangıcında ve başlangıcında gelişir. Gerçek krup yavaş yavaş gelişir. Hasta ses kısıklığı, öksürük havlaması, nefes almada zorluk çeker. Birkaç saat sonra, ses kaybolur (tam aponyaya kadar), dispne daha palpe edilebilir hale gelir, siyanoz görülür. Ayrıca, krupinin 4 aşaması vardır, ancak ilk belirtiler göründüğünde, gecikmeden hareket etmelisiniz, aksi halde hasta kurtarılamaz. Acil tıbbi yardım!

2) Larinksin sikatrisyel deformasyonu Kronik larenjit ya da kıkırdak doku yenilgisinde uzamış bir seyir ile akut bir süreçten dolayı. Klinik olarak deformiteye sesin, öksürük ve solunum bozukluklarının sürekli ses kısıklığı eşlik eder.

Larenjit Tanısı

1) Klinik veriler: larenjit belirtileri oldukça spesifik - kaba "havlayan"
öksürük, ses kısıklığı ve ses ses kısıklığı, ses yitimi için boğaz ağrısı, ağız ve boğazda, disfoni (pürüzlülük) sesli değişikliğini hissetmeksizin (ses kaybı), solunum zorluğu (zorluk teneffüs veya solunum dispne).
2) Epidemiyolojik tarihin ve yaşam öyküsünün toplanması (bulaşıcılarla temasların belirlenmesi)
Hastalar, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı, mesleki tehlikelerin ve faktörlerin varlığı, kötü alışkanlıklar, alerjik anamnez).
3) Laboratuvar verileri:
- larenjit nedenine bağlı olarak genel kan testinde değişiklikler, lökositoz, artmış ESR, eozinofili, lenfositoz olabilir;
- enfeksiyon (- difteriye neden olan madde, MBT, balgam - smear çubukları ve nazo-orofaringeal virüsü, BL boğaz çubuk gelen tüberküloz etken madde, frengi karşı antikorlar için kan, vb) için spesifik tahlilleri;
- Alerjik larenjit şüphesi için alerjik muayene.
4) Enstrümental araştırma - direkt laringoskopi (larinks muayenesi yardımı ile
larinks, ligamentler veya indirekt laringoskopinin larenksindeki değişikliklerin yapısını ve kapsamını incelemek için esnek endoskop (larinksin özel bir ayna kullanılarak incelenmesi). Bu çalışma sürecinde biyopsi için doku alınabilir (onkolojik süreçler ve diğer hastalıklar hariç).

Larenjit tedavisi

1) Rejime karşı koruyucu önlemler - ayakta tedavi ile ve ağır formlarda evde tedavi - yatarak tedavi. Difteri prosesi ve larenksin darlığı olan hastalar için hemen hastaneye yatış gereklidir. 5-7 gün boyunca tam ses barış. Özel diyet - baharatlar, baharatlı ve tuzlu yiyecekler hariç, çok sıcak ve soğuk yemekler. Kötü alışkanlıkların dışlanması. Bol sıcak içecek (ballı süt, gazsız maden suyu), boyunda ısı, sıcak buhar solumaları gösterilir.

2) Altta yatan hastalığın tedavisi (soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonların belirtileri)

3) Nedensel tedavi larenjitin nedenine bağlı olarak tahsis: antiviral (Arbidol, izoprinosin, tsikloferon ve diğer ilaçların hastalığın, viral doğada) ya da antibakteriyel tedavi (beta-laktamlar, makrolidler, florokinolonlar, ilaç seçimi,) doktor için yalnızca belirli ilaçların (BS PDS - difteri larenjitli prtivodifteriynaya serumu), gerektiğinde, bir anti-tüberküloz tedavisi, antisyphyllitic ilaçlar ise.

4) Yerel terapi antienflamatuar ve provomikrobnymi spreyler (Geksoral, kameton, Tantum Verde ve diğerleri), balgam söktürücü şuruplar, bitki (gedeliks, Gerbion uyudu ettikten) anti lolipop (Tantum verde, neo-anjina Faringosept, Falimint, Strepsils ve diğerleri), mukolitikler (Mucosolvan®, SOLVIN ve bromheksin, ACC), antitusifler (sinekod, kofeks).

5) Antihistaminikler (loratadin, zirtek, cetrine, claritin, erius ve diğerleri).

laringeal stenoz 6) Tedavi: acil çağrı ambulans; (7-10 dakika, ılık süt ya da maden suyu için boğaz, göğüs, baldır kasları, sıcak ayak banyosu alanında sarı kart) distraksiyon tedavisi için beklerken; Bir yarı-oturma pozisyonu elde etmek için arka yastığın altına hastanın oturma ya da; parenteral steroid, antihistaminler, parenteral, bir hastane ortamında, aminofilin inhalasyon nebulizatör, difteri darlığı ile yatıştırıcı tedavisi - entübasyon, çukurluğu komplikasyonlar kadar sürekli tıbbi gözetim.

7) İnhalasyon tedavisi ot (papatya, kekik, adaçayı, vs.), patates buhar alkali inhalasyonu ile buhar inhalasyon yoluyla olabilir. Bir nebulizer yardımıyla (bir doktor tarafından reçete edilen mineral su veya ilaçlarla) teneffüs edilebilir. Soluma günde 3 ila 7 defa gerçekleştirilir.

larenjitin tedavisi için 8) halk ilaçları içeri doğru papatya infüzyon ve decoctions, kekik, adaçayı, muz, patates buhar kaynatıldı pancar suyu, dereotu tohumları ekstresi, havuç suyu, bal, sıcak süt kullanımı bulunmaktadır. laryngitis başlangıç ​​semptomları ile söğüt kabuğu bir infüzyon işleyebilir.

9) Larinksin sikatrisyel deformasyonu için cerrahi tedavi.

Larenjitin profilaksisi

- Çocukluktan başlayarak vücudun temperlenmesi.
- Soğuk enfeksiyonların ve kronik bakteriyel odakların zamanında tedavisi.
- akut solunum hastalığı veya SARS bağlılık durumunda (ev modu, sıcak, tutumlu sesle bol içmeye - usulca veya fısıldadı konuşmak, sinir olmayacak, fiziksel stres ortadan kaldırmak için, yürümek değildir).
- Kötü alışkanlıklarla mücadele (sigara, alkol).
- Spor yapmak.

larenjit

Larenjit, boğaz bölgesinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. İki tür olabilir - kronik ve akut. Larenjit, influenza, ARVI ve diğer benzer hastalıklar gibi hastalıkların arka planında görülebilir.

Larenjit nedenleri

Bu hastalık için birçok neden var. Başlıcaları vücudun hipotermisi ya da genel bağışıklık seviyesinde bir düşüş. Çoğunlukla travma veya yanıkların neden olduğu mekanik nedenler de vardır. Hastalığın tezahürüyle doğrudan ilişkili olan faktörler, vücutta çeşitli iltihaplanma süreçlerini, binaların tozunu ve solunum yolundaki ihlalleri içerir. Hastalığın kronik formuna gelince, tedavi edilmemiş ARVI'ye bağlı olabilir.. Vücudun alerjik reaksiyonunu unutma. Burada öncelikle kimyasal fabrikalarda çalışın.

Larenjit belirtileri

En alt satır, konuşurken, kişinin vokal kordlarının titreşmeye başlaması ve ses çıkarmasıdır. Larenjit ile ses tellerinin titreşimi gerçekleşmez, böylece ses zayıflar.

Aynı zamanda hava yolları da daralır, kişinin nefes alması biraz zorlaşır. Bu hastalığın karakteristik bir yan etkisi, havlayan öksürüğün ortaya çıkmasıdır. Bütün bunlar hava yollarının daralmasıyla oluşur. Bu tür belirtilere özel dikkat gösterilmelidir. Sık sık solunum zorluğu tekrarı, çocuklarda en sık görülen ayrı bir hastalığa neden olabilir.

Larenjitin basit önlenmesi

Larenjitden kaçınmak için, sigaradan sigara içmeye ve teneffüs etmeye gerek yoktur. Zararlı üretim yapan bir kuruluşta çalışıyorsanız, bir doktorla periyodik olarak kontrol etmek en uygun yöntemdir. Sesi sürekli olarak aşırı kullanmayın.

Akut larenjit ile, bir kişinin boğaz karakteristik ödematöz bir görünüm kazanır ve ses telleri sonuna kadar kapanmaz. Bir kişi aynı zamanda ve grip ve larenjit hasta ise, o zaman larinkste kanama olasılığı yüksektir. Larenjit bazen boğazın bireysel bir kısmını etkiler, bu durumda izole olarak adlandırılır.

Larenjit ile ortaya çıkan ilk şey boğazda kuruluk, yutulduğunda biraz acı ve sonunda “ıslak” hale gelen basit bir öksürüktür. Ses gelince, zamanla tamamen ortadan kalkabilir.

Akut larenjit akışı, sıklıkla baş ağrısı ve yüksek ateşle birlikte oldukça karmaşıktır. Bir haftadan biraz fazla sürebilir. En tehlikeli akut larenjit, depolama alanında larenksin darlığı olduğunda. Bazı maddelerin solunmasının bu gibi reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın.

Çocuk larenjit karmaşık ve öngörülemez. Oldukça aktif bir aşamada ilerleyebilir. Bu durumda, şişkinlik, akciğerlere hava verilmesini engeller ve çocuk hırıltıya başlar. Bütün bunlar oksijen eksikliğine sebep olabilir ve birine sebep olabilir.

Larenjit tedavisi

Her türlü tedavi gibi, bu durumda da hastalığın birincil kaynağını ortadan kaldırmayı amaçlayacaktır. Yapılması gereken ilk şey, ses artışının en aza indirilmesi, akut gıda ve sigara / alkolün reddedilmesidir.

Hasta olan insanlar, her şeyden önce, yüksek tonlarda konuşmak ve daha temiz hava solumak zorunda kalmazlar, çünkü vokal kordları olumlu etkileyen nem içerirler. Ayrıca inhalasyona da başvurabilirsiniz. Günde 4-5 kez, 15 ila 20 dakika arasında sürecekler. Ayrıca, hastalık döneminde sigara içenlere yakın kalmak kesinlikle yasaktır. Duman, bir kişinin ses tellerine çok zararlıdır.

Sıcak içme - larenjit tedavisi için idealdir, ancak burada Borjomi veya süt yönünde bir seçim yapmak daha iyidir. Boğazın durulanması için, papatya kullanımı en uygunudur. Ayrıca sıcak alkollü kompreslere veya sıcak banyolara da başvurabilirsiniz. Sırasıyla, doktor, UHF'ye bir başvuruda bulunabileceği gibi, özel antitusif ilaçları reçete edebilir.

Hastalığın şiddetli formuna gelince, ciltte etkilenen bölgelerin bile kesilebildiği cerrahi müdahale burada dahil değildir. % 5 gümüş nitrat çözeltisiyle koterizasyon da dahil değildir.

Kronik hastalıklarda, yağ ve alkalin inhalasyonları yapabilirsiniz. Boğaz Lugol'un solüsyonu ile bulaşabilir. Kabukları boğazdan çıkarmak için, kimotripsin ve kimotripsin kullanmak en iyisidir.

Kronik larenjit, larinksin kronik bir enflamasyonudur. Hastalık oldukça yaygındır ve sadece insan sağlığının genel durumunu değil, aynı zamanda sosyal hayatını da olumsuz etkiler - bir kişinin tamamen iletişim kurmasını engelleyen boğuk ve boğuk ses vardır.

Kronik larinjit, solunum yolu iltihabı, hipotermi, alerjik reaksiyon, vokal kordların aşırı aşınması, şiddetli alkol kötüye kullanımı ile kronik olarak ortaya çıkar. Kuru hava, toz ve gazlarla birlikte, laringeal durumu da olumsuz yönde etkileyebilir. Bir tür risk grubunda, mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarından muzdarip insanların yer alması - midede yüksek düzeyde asitlik bulunmasıyla birlikte yemek borusu ve orofarenksin parçalanmasıyla başlar. Çoğunlukla, kronik larenjit sigara içenlerin yanı sıra mega şehir sakinlerini de etkiler.

Toplamda üç tip kronik larenjit vardır - catarrhal, hipertrofik ve atrofiktir.

Catarrhal larenjit ile hasta larinkste kan dolaşımından rahatsız olur, iltihaplanma süreci gerçekleşir, ses tellerinin kızarması ve şişmesi buna eşlik eder. Sonuç olarak, ses daha da bozuluyor.

Hipertrofik larenjit ile laringeal lezyon daha dirençlidir, glottisin tamamen kapanmasına izin vermeyen küçük tüberküller oluşur. Hasta bir kişi öksürük gösterir ve aynı zamanda çok kaba olabilir.

Atrofik larenjit ile larinksin mukoza zarında viskoz bir mukus salgılanır ve inceltilir. Hastalığın bu formu genellikle zayıf bağışıklığı olan yaşlıları etkiler.

Belirtiler ve kronik larenjit tedavisi

Larenjitleri aşağıdaki belirtilerle belirleyebilirsin - Ses hızla gırtlak, rahatsızlık, öksürük, ses kısıklığı, terleme ve kuruluk alır. Bu belirtiler varsa, her zaman bir doktora danışmalısınız. Unutmayın, eğer hastalığın seyrini sürdürmesine izin verirseniz, o zaman kroniğe gidebilir. Kendi kendine ilaç tedavisi iyileşmeye yol açabilir, ancak aynı zamanda hastanın vücudu üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

Kronik larenjit tedavisi yöntemlerinden biri, ses tellerine dinlenme sağlayan sessizliktir. Hastalık döneminde sigara ve alkolü, ayrıca tuzlu ve baharatlı yiyecekleri unutmak gerekir.

Ana vurgu süt, papatya, bal ve adaçayı üzerinde yapılmalıdır. İçinde eriyen bal ve tereyağ ile ılık süt, gırtlakları nemlendirir ve adaçayı ve papatya kaynatmasını yatıştırıcı bir terapötik etkiye sahiptir. Yukarıda tarif edilenlerin hepsine, hardal sıvaları, kompresler, inhalasyonlar ve ayak banyoları eklemek optimaldir.

Larenjit mide ekşimesi sonrası ortaya çıktıysa, tedaviye başlamak sadece gastroenterolog ile iletişim kurulduktan sonra - gastrointestinal sistemde rahatsızlık duymadan larenjitle baş edemez.

İnhalasyon kronik larenjitin tedavisinde en etkili yöntemdir. En başlangıçta, ekspektoranların yardımına başvurunuz, daha sonra uçucu yağlarla (deniz topalak, köpek gülü ve diğerleri) teneffüs etmeye devam ediniz.

Genellikle hipertrofik formun tedavisi için Eşzamanlı enflamatuar süreç ile antibiyotikler kullanılır - iltihap önce durur, daha sonra ses değişikliğinin sonuçları iyileşir.

Ses kısıklığının nedeni olan "şarkıcının nodülleri" ni ortadan kaldırmak için gümüş nitratlar kullanılır veya cerrahi olarak çıkarılır. Uygun tedavi hızlı bir sonuç elde edecek ve ses tellerini eski haline getirecektir.

Bir okuyucunun kızı aniden larenjitle hastalandı. Hastalık ilerlemeye başladı ve bulaşıcı bölüme yerleştirildi. Anne, herkese kesinlikle yardım istedi, ama okuyucularının tariflerinin yayınlandığı bir gazete bulana kadar her şey işe yaramazdı. Ayrıca problemini tanımlamaya karar verdi ve bir süre sonra çok ilginç görünüyordu.

İlk olarak, cilt uygulanması gerekiyordu basit çocuk kremi. Daha sonra iki damla huş katranı bademcikler alanında boynun üzerine konan kumaş üzerine damlar. Boyundaki damlacıklara pamuk yünü uygulanmış, polietilen ile sarılmış ve bandaj ve yün şal ile sabitlenmiştir. Bu tasarım bütün gece kaldı ve sadece sabahları çıkarıldı, daha sonra uygulama yeri ılık su ile yıkanmalı ve yukarıda belirtilen bebek kremini kullanmalıdır. Sonra bir gün için bir mola vardı. Benzer prosedürler 21 gün boyunca tekrarlanması gerekmiştir.

Ayrıca boğaz aşağıdaki solüsyon ile yıkanmalıdır. - 5 damla katran, kaynar suya eklenir, çözelti soğuyana kadar beklenir, daha sonra 2 kat gazlı bezden geçirilir. Bu çözüm sadece boğazı değil, aynı zamanda burnu da durulamak için kullanılır. Tıbbi çözelti için başka bir reçete var, bir çorba kaşığı bir bardak kaynamış su ile dökülür, tüm karışım bir kap içine yerleştirilir, kaplanır ve 30 dakika boyunca bir su banyosuna konur. Daha sonra çözeltiyi bir süzgeç veya gazlı bezden geçirmeniz ve ardından suyu orijinal olarak çıkan hacme eklemeniz gerekir. Bileşim, iyileşme özelliklerini yitirdiği zamandan iki günden fazla saklanmamalıdır. Bu kompozisyonu, yemeklerden önce 30 dakika boyunca günde 4 kez gereklidir.

VİDEO

Larenjitin bir büyükannenin tarifi ile tedavisi

Ayaklarını yatmadan önce terebentin ovuşturdu. Daha sonra sıkı çoraplar (en uygun şekilde - yünlü) giyilir, sıcak giysiler giyilir ve 5-8 damla terebentin ile bir bardak taze çay alınır. Ertesi gün hastalık bir el gibi çıkar. Değilse, prosedürü tekrarlayın.

Terebentin yardımcı olmazsa, başka etkili bir yöntem vardır. Tipik bir camda, bitkisel yağ dökülür, yaklaşık yarısı, daha sonra tavuk yumurtası proteini rapor edilir ve tüm bunlar dövülür. Günde 3 kez küçük yudum alın.

Havuçların kaynatılmasıyla larenjitin azaltılması

Larenjit ile ses telleri yüksek sesle konuşmaya dayanamaz. Anaokulunda bir öğretmen larenjit hastalığına yakalandı. Gruptaki çocuklar gürültülüydi, bu yüzden çok konuşmak zorunda kaldı, öksürük gözlerini sulamaya başladığı için boğulmaya devam etti. Ses yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Akşam, tamamen gitti. Çocukları böyle bir durumda gördükten sonra çocuğa gelen annelerden biri, derhal etkili tedavi önerdi. 100 gram havuç almak ve bunları 0,5 litre süt içine koymak gerekir. Bütün bu karışımı ateşe ver.

Havuçlar pişene kadar beklemelisin. Karışım daha sonra gazlı bez veya süzgeçten geçirilir, bundan sonra 2 çay kaşığı için günde üç kez alınmalıdır. Buna ek olarak, aşağıdaki bileşime paralel olarak gargara yapmak gerekir: bir litre su tabanında, 3 çay kaşığı soğan kabuğu eklenir ve kaynatılıncaya kadar yanar. Daha sonra 3 saat soğur, sonra sabah ve akşam durulanır. Birkaç gün sonra larenjit geçer.

Larenjit ve farenjit tedavisi

Bu durumda, anne-ve-üvey anne, okaliptüs yaprakları ve adaçayı çimi çiçeklerinin bir karışımını hazırlamak gerekir. Bütün bunlar ön hazırlıktır, 4 kaşık alınır ve karıştırılır. Daha sonra bir litre kaynar su eklenir. Çözelti soğuduktan sonra bir süzgeç veya gazlı bezden geçirilir. 2 yemek kaşığı için günde 6 kez alın. Resepsiyon arasında, aynı kompozisyonla gargara yapmalısınız. Boğazda terleme varsa, solüsyona bir yemek kaşığı ayçiçek yağı ekleyerek enhalasyon kullanmak en iyisidir.

Larenjit yaban turpu tedavisi

Larenjitle birlikte, aşağıdaki ilacın kullanılması en iyisidir: bir ceviz ağacının ebegümesine daldırın ve öğütün, üzerine bir bardak sıcak su ilave edin. Ayrıca tüm bunlar bir kapakla kapatıldı ve 20 dakika kaldı. Sonra biraz şeker ekleyin ve çözeltiyi karıştırın. Bir çay kaşığı için her saati alın. Sabah, sesler geri dönecek. Not: çözeltiyi çok dikkatli ve yavaşça yutunuz.

Siyah mürver ile larenjit tedavisi

Bu ilacı hazırlamak için, siyah mürver, altın bıyık ve anne-üvey annenin yaprakları bir yemek kaşığı al. Elde edilen karışım karıştırılır, daha sonra karışımın bir çorba kaşığı alınır ve üzerine bir bardak kaynamış su eklenir. Çözelti 20 dakika süreyle infüze edilir, daha sonra gazlı bez veya süzgeçten geçirilir ve daha sonra boğazda durulanır. Günde 5 kez alın, ancak her gün çözüm güncellenmelidir.

Porfiry Ivanova sistemine göre larenjit tedavisi

Bu sisteme uygun tedavi prosedürü oldukça karmaşık, ancak etkilidir. Bu sistemin özü şöyledir: Hasta bir kişi, sadece ağız değil, aynı zamanda alt gökyüzünün, dilin, diş etlerinin ve ayrıca üst gökyüzünün soğuk suyla durulanırken, su boğaza giremez. Başın hafifçe öne eğilmesi ve suyun ağızda olması optimaldir. Vücut yavaş yavaş ağzın içinde ısı üretmeye başlar, bundan sonra boğaza düşer. Ağzınızı günde 4-5 kez durulayın.

Larenjitin hızlı tedavisi

Kaynamış suya sahip bir bardağa bir çay kaşığı gliserin, patates nişastası bir çay kaşığı ve ayrıca 3-4 damla iyodin eklenir. Bütün bunlar yerleştirilmeli ve sonra ağzınızı günde 3-4 kez durulayın. Bir sonraki durulamadan önce, kompozisyon yeniden hazırlanmalıdır.

Larenjitin kaynatma ile tedavisi

Yangına bir çare hazırlamak için 1,8 litre su koyun ve kaynamaya getirin, ardından 400 gr'a kadar herhangi bir kepek koyun. Bundan sonra, karışım tekrar ateşe konur ve bir kaynamaya getirilir (kaynama 10 dakika olmalıdır). Daha ileride çözelti, önceden kuru bir tavada kızartılmış yanmış şeker ilave edilir. Alınan yapı gün boyunca sadece sıcak bir durumda alınmalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Birçok insan kendilerine şu soruyu sormaktadır: Bu hoş olmayan hastalığın ortaya çıkmasını nasıl önleyecek, herhangi bir önleme var mı?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Önlemede en önemli şey vücudun düzenli olarak sertleşmesidir. Etkili yöntemlerden biri derece dereceli bir düşüş ile soğuk su ile yürütme olarak kabul edilir.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktora gitmeli ve herhangi bir gizli hastalığınız olup olmadığını öğrenmelisiniz, aksi takdirde hipotermi ve bir sürü ek hastalık alma riski büyüktür.

Unutmamanız gereken başka bir nokta - tüm hastalıklar zamanında tedavi edilmelidir. Larenjit başka bir hastalığın neden olduğu bir hastalık olabileceğinden, daha sonra ilk etapta zamanında tedavi edilmelidir. Benzer bir hastalık için, burun, farenks, paranazal sinüslerin yanı sıra bronşların solunum yollarının iltihaplanması gereklidir. Hala hastaysanız, daha fazla tedavi için derhal doktorunuza başvurmayın.

Unutmayın, yukarıda da belirtildiği gibi - sigara tamamen pasif, hatta pasif olmalıdır.

Yaşlılıkta erkekseniz, öncelikle bağışıklık sistemini ve sadece tedaviyi düşünmeniz gerekir.

Bağışıklığı geliştirmek için, adaptojenleri günde üç kez, 40 damla bir Eleutherococcus özü şeklinde almak mümkündür. Tentürler için ideal aralia veya rhodiola'dır. Yaşam tarzınızın zemine karşı azalan bağışıklık oluşabilir ve bağışıklığın kesinlikle herhangi bir hastalık üzerinde doğrudan bir etkisi olduğundan, bu aynı zamanda larenjit için de geçerlidir.

Larenks hijyenini unutmayınız, hastalığın asgari belirtilerini ortaya çıkarırken, bolca sütün ya da otların suyu şeklinde sıcak bir içecek almanız gerekir. Bu da çay içermeli, ancak hiçbir katkı maddesi içermemelidir. Sürekli olarak tükürük salgılayan ve boğazı durduran besinler, turunçgiller tarafından en iyi şekilde tüketilir. Burada ayrıca limon veya portakal aromalı lolipopları da ekleyebilirsiniz. Hasta kişi kuru bir odada ise, hava ile nemlendirilmelidir.

Islak temizlemeyi unutmayınız, çünkü toz mukozanın tahriş olmasına neden olan ilk şeydir. Unutmayın, bazı ilaçlar mukoza zarının kurumasına neden olabilir, bu yüzden bunları kullanmadan önce, onlara ekli talimatları okumak daha iyidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Şişmiş bir boğaz nasıl tedavi edilir

Genellikle inflamatuar süreçlere larinksin şişmesi eşlik eder. Bir boğazın şişmesi, bir semptomun ortaya çıkış nedenleri, teşhis yöntemleri ve tedavisi.Makalenin içeriği

Palatine bademcikler: hastalıkların sınıflandırılması ve tedavi yöntemleri

çürük; adrenal fonksiyon bozuklukları; alerjik reaksiyonlar; yapıdaki anomaliler.Hiperplazi, lenfoid sistemin patolojik yetersizliğinin geliştiği kalıtsal bozukluklardan kaynaklanabilir.