Loading

Tonsillit, farenjit ve larenjit farklılıkları

Boğaz ağrısı, rahatsızlık, ses kaybı veya ses kısıklığı birçok hastalığın çok yaygın bir belirtisidir.. Tonsillit, farenjit ve larenjit benzer belirtilere eşlik eder. Bunlar boğazın en sık görülen hastalıklarıdır. Hepsine çok benzer semptomlar eşlik ediyor. Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, bu büyük ölçüde bir kişinin ne kadar hızlı toparlanabileceğine bağlıdır.

Bütün bu hastalıklar boğaz ile ilişkilidir, ancak aralarında temel bir fark vardır.

Bu hastalıklar arasındaki temel fark, inflamasyonun farklı yerlerde lokalize olmasıdır. Farenjit, farinkste bir inflamasyon, larinkste larenjit, bademciklerdeki bademcik iltihabıdır.

Bu hastalıkların herhangi biri görünür ve bağışıklığı azaltılmış olarak aktif olarak gelişir. Bu patolojiler hakkında bir fikre sahip olmak, bunları ayırt edebilmek, gerekli önlemleri zamanında almak için aralarında hangi farklılıkların bulunduğunu bilmek gerekir. Bir doktor bile, bir hastayı muayene ederken dikkatli ve çok dikkatli bir yaklaşım göstermezse bazen hata yapabilir.

Farenjit, larenjit, bademcik iltihabı arasındaki farkın ne olduğunu düşünün.

bademcik iltihabı

Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha çok etkilenirler. Bu hastalık bademcikler (bezler) bölgesinde lokalizedir. Bademcikler - farinks içinde bulunan bir organ. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bezler, solunum sisteminde farklı virüs ve enfeksiyonlara yakalanmada bir engeldir. Bununla birlikte, uzun süreli enfeksiyonlar ile kendileri iltihaplı hale gelebilir ve bu da hastalığın sebebi olur. Bu, bu bölgedeki enfeksiyonları ve virüsleri yok etmek için zaman alınmamışsa oluşur.

Havadaki damlacıklar ile bulaşır, ayrıca kronik hastalıkların varlığında kendi kendine enfeksiyon.

Kronik bademcik iltihabı, kişinin süper soğutulduğu veya vücudun koruyucu özelliklerinde keskin bir azalmanın sonucu olarak kendini gösterir.

Hastalığın nedensel ajanları çoğunlukla stafilokok, streptokok, daha az sıklıkla klamidya, çeşitli virüslerdir.

Anjin, kızamık, kızıl ateş şikayeti ile ortaya çıkabilir. Enfeksiyon bademcikler doğrudan olduğunda bademcik iltihabı.

Bu hastalığın belirtileri:

 1. Bademcikler önemli artış.
 2. Boğazda nahoş hissi.
 3. Yutma ile ilgili problemler.
 4. Artan sıcaklık.
 5. Ağız boşluğunda ödem.
 6. Ağızdan hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkışı.
 7. Baş ağrısı.
 8. Genel halsizlik.
 9. Karaciğerde bir dalak olabilir, dalak.
 10. Bezlerdeki pürülan tıkaçlar.
 11. Palatine kemerin ödemi.
 12. Servikal bölgede lenf düğümlerinde ağrı.

Hastalığa başlarsanız, gelecekte bademciklerin ortadan kaldırılması gerektiğine yol açabilir. Tonsillit böbrek ve karaciğer, kalp komplikasyonları verebilir. Problemler gelecekte ve kulak iltihabı şeklinde ortaya çıkabilir. Eğer bademcik iltihabı sona ermediyse, sonuçta kalp yetmezliğine, romatizmaya ve eklemlerde ciddi sorunlara neden olabilir. Lokalizasyon yerinde paratonzillit ve apseler ortaya çıkabilir.

Doktorlar anjinanın kronik bademcik iltihabının alevlenmesi olduğunu düşünüyorlar.. Çoğu zaman, bademcik iltihabı nedeni çeşitli solunum yolu veya bulaşıcı hastalıklardır. Fakat görünüşünü provoke etmek dişhekimliği problemleri de olabilir: tedavi edilmeyen dişler, diş etlerinde problemler. Katkı da bezlere yerel travma olacaktır.

Hastalığın bakteri doğası durumunda, o zaman çok hızlı bir şekilde gelişebilir.

Bademcik iltihabını teşhis etmek için, doktor esas olarak hastalığın dış belirtileri tarafından yönlendirilir ve bir klinik kan testi başlatır. Lökosit sayısının önemli bir fazlalığı hastanın vücudunda bir enflamatuar sürecin varlığını gösterir. Buna ek olarak, uzman, boyundaki lenf nodlarının palpasyonu sırasında hastanın bezlerinin şişmesini ve kızarıklıklarını, ağrının varlığını not edecektir.

Tedavi tamamen hastalığın biçimine bağlıdır, bu nedenle tonsilliti doğru bir şekilde teşhis etmek çok önemlidir. Kronik bademcik iltihabında komplikasyon yoksa, konservatif tedavi önerilebilir: tıkaçların çıkarılması, boğazın yıkanması, çeşitli inhalasyonlar ve soda - salin solüsyonları ile durulama. Acıyı azaltmak için, doktor şurup veya toz şeklinde antienflamatuar ilaçlar reçete, yutma önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Şu anda içme rejimini gözlemlemek önemlidir - yeterli miktarda sıvı içmeniz ve sıcak olması gerekir.

Tedavinin etkinliği, bağışıklığı arttıran ilaçların kullanımı ile artar.

Gerekirse, yerel eylem antibakteriyel ilaçları kullanmak rasyonel kabul edilir. Komplike olgularda cerrahi müdahale endikedir.

farenjit

Bu, en üst hava yolunda, yani boğazda iltihaplanmadır.. Larenjit ile benzerliğine rağmen, tedavi yöntemleri farklı olacaktır. ORVI'de rinitin aşağı doğru "düşürülmesi" nin sonucu veya araştırması olarak bir farenjit vardır. Nedenler tütünün solunması, kimyasalların keskin kokuları olabilir. Rinit, sinüzite eşlik edebilir ve ayrıca diş problemleri nedeniyle ortaya çıkabilir. İltihaplanma, farinksin yakınında bulunan bazı organlarda zaten mevcut olduğunda ortaya çıkar. Birçok farenjit çeşidi vardır. Oluşumunu kışkırtmak, mantar hastalıkları, virüsler, farinks yaralanmaları ve çok daha fazlası olabilir. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 1. Farinkste kuruluk, boğazda kaşınma hissi.
 2. Yutma ile ilgili problemler.
 3. Genel halsizlik ve halsizlik.
 4. Burundan bol miktarda mukus akıntısı.

Sıcaklık artışı bademcik iltihabı ve larenjit ile olduğundan daha sık görülür.

Farenjit tedavisi genellikle bu tür önlemleri içerir:

 • yerel sancak (gargara);
 • soğuk içecek ve yiyecek dışlanması;
 • Diyete bağlılık Çok baharatlı veya marine edilmiş, yüksek miktarda baharat içeren yemeklerin dışarıda bırakılması gerekir.

En sık görülen form solunum yolu hastalıklarında kataral farenjittir.. Görünüşünün ve hızlı gelişiminin nedeni genellikle rinovirüsler haline gelir, yani hastalığın viral bir doğası vardır. Bakteriyel form çok daha az yaygındır.

Bazı durumlarda farenjit görünümü, kızamıkçık veya kızamık başlangıcı anlamına gelebilir.

larenjit

Larenjit ayrıca, soğuk algınlığı için eşlik eden bir hastalık olarak ve ayrıca ses tellerinin aşırı yüklenmesinin veya alerjenlere (toz, gazlar, tütün) maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Boğazın altında bulunan organda bir enflamatuar süreçtir - larenks. Enflamasyon enfeksiyon sonucu oluşur. Kırmızı ateş, grip, boğmaca ve aynı zamanda boğazın hipotermisi sonucu ortaya çıkabilir. Alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 1. Ekme sesi veya tam kaybı.
 2. Boğazda hüzün hissi.
 3. Kuruluk.
 4. Şiddetli baş ağrısı.
 5. Güçlü kuru öksürük.
 6. Bazen sıcaklıkta bir artış.

Larenjit ayrıca larenksin şişmesi ve bu alanda büyük miktarda mukusun varlığı ile açıkça belirtilmektedir.

Bu hastalık ile ses modunu gözlemlemek çok önemlidir: özel ihtiyaç olmadan konuşmayın, herhangi bir bağdan kaçının. Ayrıca hastanın bulunduğu odadaki nemi önemli ölçüde arttırmanız önerilir. Herhangi bir alerjenle temasın tamamen ortadan kaldırılması önemlidir. Mukoza zarlarının kurumasına izin vermeyin. Halk ilaçları kullanıldığında, bir doktorun önceden danışması gereklidir. Nane veya mentol içeren ilaçlar kullanmayın. Ayrıca inhalasyon ve durulama çeşitli önerilir, ancak bunların şiddetli vakalarda yardım etmez ve klinikte tedavi edilmesi gereken bu durumda bu nedenle, daha da büyük şişme provoke edebilir olduğunu hatırlamakta yarar var. Larenjitin antienflamatuvar özelliklere sahip olan topikal preparatlarla tedavi edilmesi.

Şiddetli vakalarda, irin çıkarılması için, hatta antibiyotik tedavisinin reçete edildiği cerrahi bile yapılabilir. Doğal olarak, bu tür bir tedavi sadece durağan koşullarda mümkündür.

Farenjit, tonsillit ve larenjit arasındaki farklar nelerdir

Bütün bu patolojilerin nedeni, bir kural olarak, solunum hastalıklarında, bu nedenle ilk klinik tablo, onlara çok benzemektedir.

Farenjit ve bademcik iltihabı arasındaki temel fark, farklı organların etkilenmesidir. Farenjit, farenks, larenjit - larinks, bademcik iltihabı - palatine bademcikler üzerinde etkilidir. Hastalıkların tedavisi de farklı şekillerde gerçekleşir. Larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı farklılıkları bu hastalıkları ayırt etmek için yeterlidir:

 • Bazen bademcik iltihabı ile, kulaklarda ve karnında özel bir ağrı olabilir. Bazı durumlarda, vücudun her tarafına yayılabilen bir döküntü ortaya çıkar. Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı o kadar güçlü ki, bir insan zorlukla konuşup yiyebilir. Hastanın bademciklerine beyaz veya sarımsı bir renkle uçarak bademcik iltihabının varlığına karar verebilirsiniz.
 • Bademcik iltihabından farenjit de ağrı sendromlarının tezahürüyle karakterizedir. Farenjitle birlikte, ekstraktif faktörlerin (gıda alımı, keskin kokuların solunması) etkisi durumunda ağrı sendromu artar. Farenjit, hem duygusal hem de fiziksel olarak vücudun çeşitli aşırı yükleri tarafından aktive edilir.

Hastalığı doğru tanımlamak için, doktorlar aşağıdaki harici işaretlerle yönlendirilir:

 • Bir bütün olarak bezler, larinks ve farinksin durumu;
 • boğaz dokularının durumu;
 • mukoza zarının rengi.

Yetişkinlerde farenjit, larenjit ve bademcik iltihabını, tercihen topikal preparatları tedavi etmek için. Modern ilaç endüstrisi pek çok şey sunuyor, ancak sadece bir uzman onları atamalıdır. Bunlar sadece genel durumu hafifletmek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda hastalıklara karşı mücadelede bir bütün olarak vücuda katkıda bulunan çeşitli spreyler ve damlalardır. İnhalasyonları yaparken, ilacı doğru yerde almak için bir nebulizatör kullanmanız gerekir. Bademcik iltihabı ve farenjit için antibiyotikler, sadece iltihap başka yollarla giderilemezse reçete edilir.

Boğaz ağrısı viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik tamamen işe yaramaz. Bu yüzden kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaçlama yapamazsınız.

Gerekirse, doktor tam olarak boğaz ağrısı nedenini bulmak için ek bir muayene yazabilirsiniz. Sadece bir uzman bir hastalığı diğerinden ayırt edebilir.

Tüm boğaz haplarının bu üç hastalıktan herhangi biri için kullanılabileceği konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır. Bu, temel olarak yanlıştır, çünkü farklı ilaçlar farklı aktif maddelere sahiptir ve bunların çoğu farklı bir yönelime sahiptir.

Tedavi bir gün değil, bütün bir ders olmalıdır.

Hoş olmayan hislerin geçtiği görünse bile, tedavi başarısız olmaksızın sonuna kadar tamamlanmalıdır. Eğer bu yapılmazsa, gelecekte kronik bademcik iltihabı ve farenjit ille de mutlaka kendileri hakkında birden fazla kez hatırlatılır.

Boğaz hastalıklarının etkili önlenmesi

Bu hastalıkların her birinin birincil görünümü veya ağırlaşması, herhangi bir yaştaki insanlarda ve hemen hemen her zaman pratikte mümkündür. Yukarıdaki hastalıkların tümü, aşağıdaki basit önerileri izleyerek önlenebilir:

 1. Ellerin hijyenini izlemek için.
 2. Hipotermiden kaçının. Soğuk mevsimde, boğazını kapatmaya çalış, burnunu nefes al ve ağzını değil..
 3. Odadaki temizliğin yanı sıra odanın temizliğine dikkat edin.
 4. Agresif proteinlere (alerjenlere) maruz kalmaktan kaçının.
 5. Klimalarda bulunan filtrelerin temizliğini, bir yerleşim bölgesinde kurulu hava nemlendiricilerini kontrol edin.
 6. Genel bağışıklığı arttırmak için.
 7. Diyetinizdeki genel diyet kurallarına uyun.
 8. Hastalıkların alevlenmesi sırasında, hastalıkların taşıyıcıları ile teması önlemek için deneyin. Kalabalık yerleri ziyaret etmek zorunda kalırsanız, halka açık yerlerde gazlı bez giyinmeniz gerekir.
 9. Bir farenjit, larenjit veya bademcik iltihabı ile ilgili ilk şüphelerde doktora başvurmak gerekir.

Yanlış teşhisin yanlış tedaviyi gerektirdiği unutulmamalıdır. Bunun sonucu, daha sonra uzun bir süre için bertaraf edilmesi gereken komplikasyonlardır.

Larenjit, farenjitden farklıdır

Bağışıklığınız ne olursa olsun ve ne tür önleyici tedbirler almazsanız, virüslerle buluşmak kaçınılmazdır. Ve yılda en az bir kez, her kişi soğuk algınlığı belirtileri gözlemler. Boğaz hastalıkları arasında larenjit ve farenjit baş gösterir, birbirlerinden farkları ve makalemizin konusu olacaktır.

Larenjit, özellikleri ve klinik tablosu

Bununla ilgili olarak, bir larenjitin bir farenjitden farkı nedir, bu iki hastalığın özelliklerini ve bunların klinik tablolarını ele alacağız. Larenjit ile başlayalım. Bu hastalık larinksin enfeksiyöz bir iltihabıdır, heyecan verici bir ses telidir. Ana belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Ses - ses kısıklığı, ses kısıklığı, ses eksikliği;
 • Larinksin şiddetli şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • Kuruluk ve boğaz ağrısı;
 • Havlayan öksürük görüntüsü;
 • Genel halsizlik ve vücut ısısında hafif artış.

Larenjit, başta virüsler ve bakteriler olmak üzere patojenik mikroorganizmalara neden olur. Bu nedenle, oldukça sık akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir komplikasyonu veya bir grip, kızamık, kızıl ateş veya boğmaca sonucu. Genellikle o vokal kord gerilmesi sonucu gelişir. Görevleri çok fazla olan öğretmenler, şarkıcılar, liderler ve diğer mesleklerden temsilciler buna tabidir. Enfeksiyonun üst solunum yoluna girmesi sırasında ses tellerinin aktif kullanımı larenjitin nedenidir. Gelişmesine katkıda bulunan faktörler yanlış bir yaşam tarzı, kötü beslenme, düşük bağışıklık, stres, sigara, tedavi edilmemiş rinit olacaktır.

Larenjit ne kadar sürer, her şeyden önce hastanın davranışına bağlıdır. Bu hastalığın tüm tedavi süresi boyunca, tam bir ses dinlenmesi gösterilir.

Larenjit ve farenjit gelen tabletler, ancak bu durumun karşılanması durumunda etkili olacaktır. Aksi takdirde larinksin iltihaplanması uzun süreli bir karakter alabilir ve periyodik inflamasyon ve remisyonları ile kronik bir formda olabilir.

Farenjit, özellikleri ve klinik tablosu

farenjit Tüm larenksin iltihabı olarak adlandırıldı, ancak sadece mukozası. Bu rahatsızlık, rutin bir fizik muayene ile bile teşhis edilmesi çok kolaydır. İnflamatuvar odakların bulunduğu bölgedeki mukus boğazı hipermiye olur ve şişer.

Bu hastalığın suçluları patojenik mikroorganizmalar (bakteri, virüs, mantar enfeksiyonu), travma veya alerji olabilir. Tek kelimeyle, boğazımızın mukoza zarını tahriş eden her şey.

Akut farenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Boğaz ağrısı;
 • Zulüm veya hüzün hissi;
 • Kuru öksürük görüntüsü;
 • Genel halsizlik.

Kronik farenjitle birlikte, yukarıdaki semptomların tümü devam eder, ancak genel klinik tablo zayıf bir şekilde ifade edilir.. Onlara ek olarak, boğazda sürekli bir koma hissi ve havlayan öksürük nöbetleri yaşanacaktır.

Bu hastalığın tedavisi, tanımlanan patojene bağlı olarak tayin edilir. Larenjit ve farenjit için antibiyotikler, sadece görünümlerinin bakteri doğasında etkili olacaktır. Gelişiminin kaynağı başka bir mikroorganizma ise, hasta antiviral veya antifungal tedavi reçete edilir.

Üst solunum yolu hastalıkları arasında, larenjit, kronik formun akut patoloji kadar sık ​​meydana gelmesiyle başlamaktadır. Tıbbi yardım için zamanında temyiz ve yeterli tedavi özellikle iş ve yaşamı, ses tellerinin normal işleyişi ile yakından ilişkili olan hastalar için önemlidir. Hastalığın nedenleri, hastalık riskinden nasıl kaçınılması ve en önemlisi kronik larenjitin tedavisi nasıldır?

Kronik larenjit nedenleri

Uzamış larenjit provoke edebilen faktörler şunlardır::

 • sık akut solunum yolu enfeksiyonları, özellikle de akut larenjit formları;
 • nazofarenks ve komşu hava yollarının kronik hastalıkları;
 • Öncelikle GERD tarafından temsil edilen bazı somatik patolojiler;
 • hormonal bozukluklar;
 • fırsatçı bakterilerin "dolaşımını" mümkün kılan mantıksız antibiyotik kullanımı;
 • yoğun sigara;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • kalp ve damar hastalığı;
 • gastrointestinal sistemde başarısızlık;
 • Aktivitenin doğası gereği ses telleri üzerinde aşırı zorlanma;
 • şiddetli sıcaklık değişimleri;
 • kimyasalların ve diğer tahriş edici maddelerin solunması;
 • kontamine odalara sık maruz kalma.

Aksine ve yanlış akut larenjit tedavisi de hastalığın kronik bir hastalığa dönüşmesini tetikleyebilir.

Larenjit belirtisi

En önemli özellik, sesin timbral renklendirmesinde ve sibilance, ses kısıklığında meydana gelen değişikliktir.

Diğer belirtiler arasında Kronik larenjit (galeride yer alan fotoğraf), hisleri tanımlayabilirsiniz:

 • boğazda koma;
 • kuruluk;
 • yanan;
 • boğaz;
 • yabancı cisim.

Rahatsızlık hissine sürekli bir öksürük eşlik eder., Hafif düzenli öksürmeden ağrılı nöbetlere kadar, özellikle sabahları ortaya çıkmaktadır. Alevlenme döneminde, Soğuk mevsimde sıcak mevsimin değişmesiyle en sık karşılaşılan bu semptomlara subfebril sıcaklığı, öksürük, komşu solunum yolu enfeksiyonu ve nazofarenksin birleşmesi. Ayrıca hızlı yorgunluk, baş ağrısı ve güçsüzlük hissi ile karakterizedir.

sınıflandırma

Uzmanlar tespit üç ana tip kronik larenjit:

 1. Kataraldan.
 2. Hipertrofik.
 3. Atrofik.

Catarrhal kronik larenjit hafif kıvrımlar ve mukoza zarlarının hafif bir kalınlaşması ile karakterize edilirken, vokal kıvrımların azalması tam olmaktan uzaktır ve yüzeydeki mukus eksiktir veya küçük miktarlarda gözlenir.

Kronik hipertrofik larenjit ile vokal değişiklikler ve diğer duyusal semptomlarla birlikte, sadece özel bir teşhis aracının - laringoskopun yardımıyla fark edilebilen, mukus dokularının (hiperplazi) bir çoğalması söz konusudur. Büyüyen hücrelerin büyümesinin bir sonucu olarak, neoplazmalar oluşmakta, larenksin sadece bir bölümünü veya zarfın tüm alanını kapsamaktadır.

Atrofik form larinksin dokularını inceltip, kururken, kabuklarla kaplanmış ve bazen de viskoz balgam ile karakterize edilir. Bu larenjitin görünür ve işitsel bulguları, boğazda sürekli öksürüğe, baş dönmesine ve kuruluğa indirgenir. Yoğun öksürük ile, kuru kabuklardan bazıları kan damarları olan topaklar şeklinde dışarı çıkabilir.

Belki de en tehlikeli hipertrofik hiperplastik kronik larenjittir, çünkü dokuların aşırı büyümesi kanser hücrelerinin oluşumuna ve sıradan enflamasyonun malign bir süreçte dejenerasyonuna yol açabilir.

Tanı ve tedavi taktikleri

Larinksin kronik inflamasyonu doğrulamak için, laringoskop veya video endoskopi ekipmanı ve anamnez ile görsel inceleme bazen yeterlidir. Ek ve daha kesin araştırma yöntemleri olarak, mikrolaringoskopiya - Mukoza zarının mikroskop yardımıyla incelenmesi. Delinme yardımıyla tümörlerin malignitelerinden şüpheleniliyorsa, uzmanlar biyopsi için biyolojik materyal alırlar.

Semptomları ortadan kaldırma ve kronik larenjit tedavisi için taktikler hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Terapi, fizyoterapi yöntemleriyle birlikte kapsamlı bir ilaç seçimi sağlar., Etkilenen bölge ve bir bütün olarak vücut üzerinde aynı anda genel ve yerel etkilere sahip olacak.

 1. Yerel tedavi Mukoza zarlarını kaplamak için sıvı ilaç veya ilaçların jel ve merhem formunda uygulanmasını ifade eder. Hastalığın akıntılı ve hipertrofik formu antienflamatuar, büzücü ve yumuşatıcı bileşiklere başvurduğunda. Hastalığın atrofik seyrinde, nemlendirici etkisi olan, mukusun sıvılaşmasını teşvik eden ve kabuğun yumuşamasını sağlayan ilaçlar kullanılır. Ayrıca, bu larenjit formunda, iyot içeren ilaçlar ve takviye edilmiş vitaminlerin genel bir yolu gösterilmektedir.
 2. fizyoterapi her şeyden önce, yerel maruziyet için kullanılan aynı ilaçların bağlantısı ile inhalasyonlarla temsil edilir. İnhalasyon terapisi ile birlikte, iltihaplı bölgedeki kan dolaşımının normalleşmesine katkıda bulunan, larinksin mukus dokularında trofik süreçleri ve metabolizmayı uyaran yöntemler kullanılır.

Şiddetli hiperplastik larenjitli hastaların tedavisi En iyi etki için kronik formu aşamalı olarak gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. İlk tedavi, birincil inflamasyonu ortadan kaldırmak ve daha sonra larinksin normal işleyişini iyileştirmeye yardımcı olan yöntemleri bağlamaktır.

Özellikle hipertrofik larenjit için ilaçla konservatif tedavinin etkisiz veya sonuçsuz olduğu durumlarda, uzmanlar cerrahi müdahaleye başvururlar.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, kronik larenjitin tedavisindeki son aşama, sesin konuşma ve ses kontrolü dahil olmak üzere, fonların normal işleyişini düzeltmeyi amaçlayan fonopedinin bir rotasıdır.

Alternatif Terapi

Halk yöntemleri listesinde, kronik larenjit formlarını tedavi etmek için düzinelerce seçenek bulunabilir, ancak bunların hiçbiri, resmi ilaçlardan farklı olarak, etkinlik ve güvenlik onayını almadı. Bu nedenle, özellikle hiperplastik ve atrofik hastalık durumunda, kendi kendine tedavi mantıksız ve son derece tehlikelidir. Halk ilaçlarının kullanılmasının istenmeyen ve oldukça şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabildiği gerçeğine ek olarak, değerli zamanlar da boşa harcanacaktır. Yani, hastalığın tespit oranı kardinal olarak nihai tedavi sonucunu etkiler.

Yapmak için güçlü bir istek varsa Evde halk ilaçları ile kronik larenjit tedavisi, hoş olmayan sonuçlar doğurabilecek olası riskleri azaltacak tavsiyeleri kullanmaya değer:

 • İç kullanım için sert kimyasallar ve maddeler kullanmayın;
 • Buluşun bir alerjisinden en ufak bir şüphe ile reddetmek daha iyidir;
 • Halk ilaçları ile birlikte ilaç kullanmadan önce, diğer maddelerle kombine kullanım durumunda kategorik kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler için talimatı dikkatle incelemeniz gerekir;
 • 16 yaşından küçük çocuklarda kronik larenjit tedavisi ve geleneksel tıp ile hamile kadınlar kabul edilemez;
 • İlaç alımını, konsantrasyonunu veya sıklığını artırmayın;
 • Tariflerin bileşenlerini irade ile değiştirmeyin ve "daha iyi" olduğuna güvenmeyin;
 • Etkisizlik, artan semptomlar ve iyilik halinin kötüleşmesi durumunda, hemen bir doktorunuza danışmanız, tercihen önceki "ilaçları" almanız gerekir.

Kronik larenjit, solunum yolunun diğer enflamatuar hastalıkları gibi, kalitatif teşhis ve uygun seçilmiş bir tedavi rejimine ihtiyaç duyar. Aksi takdirde, sonuçlar tahmin edilemez.

Larenjit ve farenjitin ayırt edici özellikleri

Larenjit ve farenjit nedir, şimdiden anladık, şimdi onların ne olduğuna temel farklılıklar.

 1. Yenilgi yerleri. Farenjitin ayırt edici bir özelliği, özellikle larenksin mukoza zarını etkilemesidir, larenjit ile birlikte enflamatuar süreç ses tellerine uzanır.
 2. semptomataloji. Larenjitin ana semptomu, ses kısıklığından tamamen yokluğa kadar olan ses sorunudur. Farenjit ile hastalar boğazda ağrı hakkında daha fazla şikayet ediyorlar.
 3. öksürük. Larenjitle birlikte öksürük bir anda ortaya çıkar ve farenjitle birlikte, genellikle ilk semptomların başlangıcından sonraki üçüncü günde ağrı, terleme ve boğaz ağrısına karşı gelişir.
 4. Genel akış. Farenjit genellikle kişinin çalışma yeteneğini etkilemez, sıcaklık hafifçe artar ve sadece ilk birkaç gün içinde ortaya çıktığı andan itibaren. Ama larenjit ile, termometre yüksek oranlara kadar gidebilir, hastalığın tüm akut dönemleri yatakta geçirir.
 5. Nedensel ajan. Bu iki hastalığın hem virüs hem de bakteriye neden olabildiği gerçeğine rağmen, tıbbi uygulamada, farenjit çoğunlukla viral bir özellik ile teşhis edilirken, larinjit ile bu tür istatistikler yapılmamaktadır.
 6. Tedavisi. Aynısı bu iki rahatsızlığın tedavisi için de geçerlidir. Farenjit tedavisi için yeterli lokal tedavi ve antiviral ilaç kullanımı vardır, ancak güçlü antibiyotik tedavisi olmadan larenjitden nadiren kurtulur.
 7. Akım süresi. Tedavinin zamanında başlamasıyla, bir hafta içinde tamamen farenjitden kurtuldunuz, ancak larenjitle birlikte, tüm semptomlar sadece 10. günde yok olur. Bu hastalıklardan herhangi biri ne kadar geçerse, lezyonun özelliklerine ve hastanın doğru davranışına bağlıdır.

Boğazın, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının arka planı veya bağımsız olarak gelişebilen başka hastalıkları da vardır. Örneğin - bademcik iltihabı. İlk belirtisi aynı zamanda boğaz ağrısıdır. Bu hastalıkta inflamasyonun odak noktası palatine bademcikler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Daha önce bahsettiğimiz aynı virüsler ve bakteriler bu hastalığı provoke edebilir. Ve bağışıklığını azaltma döneminde bir kişiyi sollamaktadırlar.

Bu hastalıkların ana belirtilerini biliyorsanız, hangi hastalığa yakalandığınızı bağımsız olarak belirleyebilirsiniz - larenjit, bademcik iltihabı, farenjit. Farkları belli. Ancak, eğer uzman doktor bunu yaparsa, ilk belirtilerde veya boğazda ağrı görünümünde belirtmeniz gereken daha iyidir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığın tatsız tezahürlerini çabucak rahatlatacak etkili bir tedavi önerecektir.

Boğazın bulaşıcı hastalıklarının tedavisinde temel prensipler

Geçmekte olduğu gibi, tedavi Boğazın herhangi bir bulaşıcı hastalığı, patojenin tanımlanmasından sonra atanır:

 • Bakteriyel enfeksiyon - antibiyotikler;
 • Hastalığa neden olan virüsler - antiviral ilaçlar;
 • Mantar enfeksiyonu - antifungal tedavi.

Erişkinlerde farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı tedavi edilmeksizin, ilgilenen hekim, hastalığın gelişiminin ilk belirtilerini ele almak için gerekli olanı söyleyecektir. Ancak tek başına tedavi tek tedavi değildir. Boğazın tüm enfeksiyonlarının lokal semptomatik tedaviye ihtiyacı vardır., onların tatsız tezahürlerini hızla ortadan kaldıracak ve hastanın genel durumunu kolaylaştıracak. Bu rahatsızlıklar ile gösterilir:

 • Düzenli boğaz durulama;
 • Buhar inhalasyonları;
 • Ses dinlenme;
 • Sıcak ayak banyoları;
 • Isıtma kompresleri;
 • Sıcak ve bol içecek.

Yukarıdaki prosedürlerin hepsini gerçekleştirmek için, hem ilaçları hem de geleneksel ilacı kullanabilirsiniz. Yani: boğaz durulama için çözeltilerin hazırlanması için soda ve tuz, haşlanmış patates buharı - inhalasyon için, kompresler için haşlanmış tuz, ısınma içecekler olarak bitkisel çaylar.

Boğaz hastalıkları ile doğru beslenme

Boğaz da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklar, azalmış bağışıklık döneminde bizi üzerler. Çoğu zaman, çoğu insanın vücutta vitamin eksikliği yaşadığı sezon dışı dönemde olur. Bu beslenme bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Sonuçta, tüm vitaminler tüketilen gıdalar aracılığıyla bize geliyor. Bu yüzden larenjit, farenjit ve diğer bu tür rahatsızlıkların tedavisinde diyetinizi gözden geçirmeniz ve yemek yerken aşağıdaki prensiplere uymanız gerekecektir.:

 • Gıda genellikle alınır, ancak küçük porsiyonlarda;
 • Çok katı yiyeceklerin kullanımını hariç tutun, kırıntıları boğaz ağrısını çizecektir;
 • Yiyeceklerin en uygun sıcaklığa bağlı kalmaya çalışın - yiyecekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalı;
 • Tuzlu, baharatlı ve ekşi yemeklerin kullanımını sınırlayın.

. Ayçiçeği, zeytin, susam, keten tohumu, soya, vb Bunlar solunum sisteminin daha derin kısımlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemek için yiyecek ve mukozayı sağlamak - Uzmanlar boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisinde bitkisel yağlar ile diyet zenginleştirmek için önerilir.

Antimikrobiyal etki, boğaz hastalıklarını tedavi ederken mümkün olduğunca sık tüketilebilen deniz lahana, soğan ve sarımsak ile ele geçirilir.

Bir doktorun gözetiminde etkili bir tedaviye zamanında başlandı ve doğru beslenme size ne tür bir hastalık geçirdiğinizden bağımsız olarak hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

Larenjit ve tonsilliti ne ayırt eder?

Hepimiz tekrar tekrar, özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde, soğuk algınlığı vardı. Kataral karakterden bir rahatsızlık duymuş olan insanlar, sistematik olmayan bir şekilde ilaç almaya başlarlar. Bu tür tedaviden hastanın durumu daha da kötüleşir ve hastalık süresi uzun bir süre uzar. Rahatsızlığın temel nedenini belirlemek için, larenjit, bademcik iltihabı, farenjitin spesifik özelliklerini açıkça ayırt etmek önemlidir.

Bu hastalıkların her birinin kendine özgü bir tedavi özelliği vardır. Sadece tanı belirlendikten sonra etkili bir tedavi önerilebilir. Larenjit ve bademcik iltihabı bir dizi benzer işarete sahiptir, fakat aynı zamanda temel farklılıklar da vardır.

Tonsillit nedenleri ve belirtileri

Bu hastalık, çocukları yetişkinlerden daha fazla etkiler. Bu hastalık, solunum yollarını virüslerin ve bakterilerin penetrasyonundan koruyan bir filtre görevi gören bademcikler alanında yoğunlaşmaktadır.

Ancak enfeksiyonun sürekli etkisi ile bademciklerin kendileri de hastalığın suçluları haline gelebilir.

Önemli! Tonsillit, bademciklerin sürekli inflamasyonu olarak vücudun bir bütün olarak hastalığına yol açabilir. Hastalığın görülme sıklığı bağışıklık durumuna ve mevsimsel faktörlere bağlıdır.

Çoğu zaman, hastalığın nedensel ajanları virüs ve stafilokoktur. Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, aynı zamanda, kızıl ateş, kızamık bir nüks olarak kendini gösterir. Tonsillit bademciklerde direkt enfeksiyon ile oluşur.

Dental komplikasyonlar bademcik iltihabını da başlatabilir. Diş etleri ve diş eti hastalıkları olabilir ve tamamen tedavi edilmez.

Hastalığın gelişmesiyle bademcikler boyutlarını artırır ve koruyucu fonksiyonları kaybeder. Yerken, boğaz ağrısı, hoş olmayan duyumlar vardır.

Çoğu zaman bademciklerin yüzeyindeki beyaz bir kaplama gözlemlenebilir. Hava girişi ile ilgili zorluklar, solunum sisteminin hipoventilasyonuna yol açabilir.

Hastalığın belirgin semptomları şunlardır:

 • bademciklerin dikkat çekici şişmesi;
 • mukus bezlerinin morbid yapısı;
 • bademciklerin koyu mor rengi;
 • karaciğer ve dalak boyut olarak büyütülebilir;
 • ağızdan kovucu koku;
 • normalin üstünde sıcaklık;
 • bir solunum bozukluğu;
 • Şiddetli halsizlik ve yorgunluk.

Bütün bu belirtiler özneldir ve hastalar bu özelliklerin farklı tezahürlerine sahip olabilirler. Tanı koymak için doktora gitmelisiniz.

Farklı bademcik iltihabı

Mikrobiyal flora bağlı olarak, bakteriyel bademcik iltihabı ve viral arasında ayrım yapın. Semptomları benzerdir, yalnızca hastalığa neden olan bakteri ve virüs taşıyıcıları farklıdır. Bakteriyel hastalıkların tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılır. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan hastalık çok kolay yayılır.

Başkalarına enfekte olmamak için, bu önemlidir:

 • kalabalık yerleri ziyaret etmek mümkün olduğunca az;
 • Ellerinizi daha sık yıkamalısınız;
 • hapşırırken veya öksürürken bir mendille örtün.

Viral bir nitelikteki bademcik iltihabı ile antibiyotiklerle tedavi, olumlu bir sonuç vermez. Anti-inflamatuar etkisi olan bir flurbiprofen içeriği ile ilaç almak daha iyidir.

Eğer bademcik iltihabı belirtileri üç günden fazla sürerse, doktora başvurmanız gerekir.

Bademcillit hastalığına sıklıkla burun tıkanıklığı ve servikal lenf nodlarında artış eşlik eder.

Dikkat lütfen! İhmal edilmiş formdaki meme iltihabı sıklıkla bademciklerin uzaklaştırılmasına yol açar. Ayrıca, hastalığın ilerlemiş aşaması ile kalpte, böbrekte, karaciğerde komplikasyonlar vardır. Kulakta iltihap olabilir. Sonunda tedavi edilmeyen bademcik iltihabı eklemler, romatizma ile ilgili sorunları kışkırtır.

Bademcik iltihabı tedavisi doğrudan hastalığın biçimine bağlıdır, bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir. Bağışıklığı arttıran ilaçların kullanımı, tedavinin etkinliğini arttırır.

Anjina: belirtiler ve formlar

Kronik tonsillit formu da anjin denir. Angina'nın diğer boğaz hastalıklarından nasıl farklı olduğunu düşünün.

Akut anjina bademcikler büyük ölçüde artar, ödem görülür. Bezlerde pürülan tıkaçları, beyaz kaplamaları görebilirsiniz.

Anjina ile virüsler, bakteriyel flora, bulaşıcı hastalıklar ve kan hastalıklarından kaynaklanabilecek ciddi lokal iltihaplanma meydana gelir. Hem yaygın özelliklere hem de farklılıklara sahip olan bir dizi anjin ortaya çıkar.

Anjina semptomları hastalığın tezahürüne bağlıdır:

 1. Hasta düşük bir sıcaklığa, güç kaybına, çene altındaki lenf düğümlerinde ağrıya ve boğaz ağrısına sahip olabilir. Angina'nın bu catarrhal formu en kolay olanıdır, evde tedavi uygulanabilir. Sık sık durulama ve orta derecede antibiyotik alımı tavsiye edilir. Hastayı izole etmek ve odadaki gerekli nemi korumak istenir.
 2. Foliküler anjin yüksek ateş, boğazda keskin ağrı (özellikle yutma güçlüğü) ile karakterize edilir, bademciklerin lenf düğümleri iltihaplanır, bademciklerin kendileri önemli ölçüde artar. İltihaplı lenf düğümlerinin yüzeyinde pürülan lekeler olabilir. Tedavi tıbbi gözetim altında yürütülür, hastane çocuklar için önerilir.
 3. Çok benzer belirtiler lacunar anjinaya sahiptir, ancak hastalığın bu formunun seyri çok daha zordur. Periferin lenf düğümleri büyür, pus bezlerdeki girintileri yayar. Tedavi ile sıkılacaksa, pürülan kaplama bademciklerin tüm yüzeyini kaplayacaktır. Hastalığın bu formunun tedavisinde sadece doktor randevu verir, yatak istirahati ve antibiyotik tedavisi zorunludur.
 4. Viral anjina ile hastalığın nedeni bakteriler - stafilokok, streptokoklardır. Hastalığın bu formunun seyri, yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, burun akıntısı ile geçer. Herpetik (viral) anjinanın ana özelliği, bezler ve faringeal duvardaki spesifik keseciklerdir.

Komplikasyon olmaksızın hızlı bir iyileşme için tıbbi reçetelere sıkı bir şekilde uyulması gereklidir.

Larenjit: nedenleri

Eğer ses kaybolursa ya da kısırsa, boğazda sürekli bir terleme ve öksürme dürtüsü vardır, düşük bir sıcaklık vardır - bunlar larenjitin belirgin belirtileridir. Eğer son derece hassas bir şekilde formüle etmek gerekirse, larenjit, subglottik alana ulaşan larenksin bir iltihaplanmasıdır. Semptomlar bademcik iltihabına benzer, fakat aynı zamanda kardinal farklılıklar da vardır. Bu hastalıklarda farklılıklar hastalığın yerini içerir. Bademcik iltihabı bademcikler ve bir larenjit - bir gırtlaktır. Hastalığın başlangıcı, yüksek ses telleri ve mukus larinksi ile ilişkilidir.

Larenjit, uzun deneyime, okutmanlara ve öğretmenlere sahip sigara içen profesyonel bir hastalık olarak kabul edilir.

Bu hastalığın başlangıcını tetikleyen başlıca faktörler:

 • yüksek tonlarda konuşma;
 • buharlaşma veya tozlu hava;
 • viral enfeksiyonlar;
 • vücutta inflamatuar süreçler.

Laringeal mukozanın (larenjit) iltihaplanması ile koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevleri ihlal edilir. Ses telleri şişer ve çok kırmızı olur.

Soğuk algınlığı ile birlikte, eşlik eden bir hastalık olarak adlandırılan bir hastalık olan boğaz ağrısı sonrası larenjitli bir hastalığı gözlemlemek genellikle mümkündür.

Larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Akut larenjit ile, tamamen kapanamayan ses tellerinin kalınlaşması vardır. Larinks üzerindeki koyu kırmızı noktalar, kanın dilate kan damarlarından boşaldığını gösterir.

Glottisin daralması sonucu hastanın nefes alması zorlaşır. Bu belirtiye özel dikkat gösterilmelidir.

Önemli! Nefes darlığı fenomeninin tekrar tekrarı, özellikle erken yaşlarda ayrı bir hastalığa dönüşür. Çocuk larenjitleri yoğun olarak oluşur, çocuk akciğerlere hava girişi ile bloke edilir. Oksijen eksikliği komaya doğrudan yoldur.

Hastanın genel esenliği kötüleşir, baş ağrısı vardır, sıcaklık artar.

Hastalığın başlangıcına süreksiz kuru öksürük eşlik eder, bu da daha sonra balgam akıntısı ile ıslanmaya geçer.

Kataral akut larenjit ve lomber ayırın. Katarr tipinde hastalık, şiddetli hipotermi, alkolün sistematik kullanımı, sürekli sigara içmenin bir sonucudur. Ayrıca bu hastalık zararlı maddelerin etkisine bir tepki olabilir.

Lomber larenjit ölümlere yol açabilir, çünkü laringeal lümenin hızlı bir kasılması vardır. Bu özellikle küçük çocuklar için tehlikelidir.

Kronik larenjit nedenleri ve belirtileri

Akut patoloji ile birlikte, sıklıkla kronik bir larenjit formu vardır. Ana neden, akut larenjitin sık ve eksik tedavi süreçleridir.

En yaygın uzamış larenjit aşağıdakilere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

 • kalıcı SARS, trakea ve bronşların hastalıkları;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • tozlu odalarda bulunmak;
 • Sindirim sisteminin yanlış çalışması;
 • kalp hastalıkları;
 • alkol ve sigara kullanımı.

Metabolizmanın bozulması ve azaltılmış bir bağışıklık seviyesi bu hastalığın gelişimine yardımcı olur. Doktorlar kronik larenjitleri üç türe ayırırlar:

 1. Catarrhal hastalığın en kolay şeklidir, ses telleri küçüktür, mukus önemli değildir, hafif bir ses kısıklığı ve öksürük vardır.
 2. Hipertrofik larenjit. Bu durumda, öksürük ve ses kısıklığı daha belirgindir. Bağlarda, tüm kabukta larinksin daha az sıklıkla yerleşen küçük tümörler görülür.
 3. Larenjit atrofiktir. Çocuklarda bu form gözlenmez. Bu tür keskin bir öksürük, ağızda kuruluk görünümü ile karakterizedir. Güçlü bir öksürük ile kan damarları olan topaklar ortaya çıkar.

Ancak en büyük tehlike kronik hipertrofik larenjittir. Bu durumda, akut enflamasyonun malign neoplazmların fazına geçişini hızlandıran dokuların yoğun bir büyümesi vardır.

özet

Boğaz hastalıkları arasında, liderler anjina, larenjit ve bademcik iltihabıdır, ancak bir doktorun gözetiminde tanı ve tedavi için harcanan zaman, kronik bir faza geçiş olmaksızın hastalığı tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bu hastalıkların önlenmesi, sağlıklı bir yaşam tarzının örgütlenmesini, kötü alışkanlıkların reddedilmesini, sertleşmeyi ve bağışıklığı iyileştirmeye yönelik önlemleri içerir.

Farenjit ve larenjit ile tonsillit arasındaki fark nedir

Farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı boğaz ağrısına neden olan hastalıklardır. Üst solunum yolu rahatsızlıklarının hepsi benzer belirtiler, ancak farklı lokalizasyon içerir. İnflamasyon karma bir forma sahip olabilir, farenjit geliştiğinde larenjit bunun bir sonucu olur. Bu yazıda hastalığın nasıl ayırt edileceğini, nasıl teşhis edileceğini ve nasıl tedavi edileceğini öğreneceğiz.

Boğaz hastalıklarının başlıca nedenleri ve belirtileri

Herhangi bir hastalık, hipotermiden sonra, solunum sistemine yönelik bir travmadan sonra, bağışıklığın azalmasıyla ortaya çıkar ve dinamik olarak gelişir.

Patojenlerin ve virüs parçacıklarının iletilmesi, havadaki damlacıklar ile gerçekleştirilir.

Hangi önlemleri almaya değer olduğunu bilmek için bu üç hastalık arasında ayrım yapabilmek çok önemlidir. Bir doktor bile hastanın dikkatsiz muayenesinde hata yapabilir ve yanlış tedaviyi reçete edebilir. Boğazda enfeksiyon nedeni viral ve bakteriyel etimoloji ve hatta bulaşıcı olmayan faktörlerin neden olduğu süreçler olabilir.

Boğaz hastalığının nedenleri:

 • Bakteri enfeksiyonu.
 • Tahriş.
 • Kuru hava.
 • Alerjilerden kaynaklanan ağrı.
 • Virüslerle enfeksiyon.
 • Vücuttaki patolojik sürecin boğaza yayılması.

Boğazın viral enfeksiyonu ile kuru bir öksürük, vücut ısısı ve burun akıntısı artışı hissedersiniz. Boğaz virüsüne yakalandığında, bakteriler submandibular lenf düğümlerini arttırır ve sıcaklık 38'in üzerine çıkar.

Boğazında hoş olmayan duygular görürseniz - bir doktora başvurun. Katılan doktor, farkı ve neyi tedavi edeceğini bilir. Bir sonraki konuda, bademcik iltihabı, farenjit ve larenjit ne olduğunu bulun, farkı belirleyelim.

Benzer belirtiler

 1. Belirtileri ve larenjit seyri

Kuruluk hissi, terleme, boğazda kaşınma. Öksürük var, ilk önce kuru, yavaş yavaş ıslak hale geliyor. İhlal edilmiş ses telleri, bir kişi hırıltılı başlar veya sesini tamamen kaybeder. Bazen boğaz ağrısı hissedilir, sıcaklık artar. Laringoskopi bildirimi, larinksin mukoza zarının kızarmasına ve şişmesine neden olduğunda. Ses telleri kalınlaşmış, hiperemik ve viskoz balgam topaklarıdır. Sadece bakteriler tarafından değil, aynı zamanda sesin, sigara içmenin ve çevrenin aşırı hassaslaştırılmasıyla da keskinleştirilebilir. Hastalık 10 güne kadar sürebilir.

 1. Semptomlar ve farenjitin seyri

Boğazda terleme ve ağrı hissi, tükürüğü yuturken acı veren duygular içerir. Tüm vücuttaki zayıflama, burun akıntısı, kaslarda ağrı. Vücut ısısı açıkça subfebrildir. İnceleme sırasında, pürin bademciklerinin ve bir mukoza zarının hiperemik olduğu, pürülan baskınların görüldüğü yerlerde dilin bir ödemi olduğu bulunmuştur.

 1. Belirtileri ve bademcik iltihabı

Semptomlar tamamen anginaya benzemektedir. Hastalık keskin bir şekilde gelişir. Hasta derhal ateş, titreme, akut ağrı, yutkunma, terleme, ağrı, şişlik, ağızdan istenmeyen koku şikayet eder. Lenf düğümleri iltihaplıdır ve boyut olarak artmaktadır, duyum ağrılıdır. İfadenin aşaması doğrudan hastalık formuna göre belirlenir.

Vücudunuzda bu tür belirtilerin ortaya çıkması, uzman bir doktora dikkat ve başvuru gerektirir.

Larenjit farenjit tonsillit farklılıkları

Boğaz hastalıklarının ortaya çıkmasının nedeni çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonu ile kendini gösterir. Klinik tablo hemen hemen aynıdır ve hiçbir özel farklılık gözlenmez. Aradaki fark, bu hastalıkların her birinin boğazın farklı bölümlerini etkilemesidir. Farenjit, farenksini baskılamaktadır. Larenjit, larinks ve bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - palatine bademcikler üzerinde baskıya sahiptir. Buna göre tanıya bağlı olarak tedavi edilir.

 1. Farenjit - boğaz mukozasının eklenmesi. Her zaman farenjitin başlatıcıları rinovirüsler, adenovirüslerdir. Enflamasyon, boğaz ve lenfoid dokunun mukoza zarının yanlarına iletilir. Hastalık akut ve kroniktir.
 2. Larenjit, ses tellerine geçen, gırtlakta (farinksin altında yer alan bir yer) meydana gelen enflamatuar bir süreçtir. En nihayetinde enfeksiyonun larinkse girmesi inflamasyona neden olur. Grip veya boğmacadan sonra bir komplikasyon olabilir. Larenks, sesin kaybolacağından, kendi içinde bir miktar mukus birikir ve biriktirir.
 3. Tonsillit - palatine bademcikler bölgesinde inflamasyon ve pürülan içeriği. Bu bademcikler giren bir enfeksiyonun görünümünü kışkırtır. Ana neden, bakteriyel enfeksiyon, daha sıklıkla streptokoktur. Koruyucu organlar tarafından temsil edilen palatine bademcikler. Antikorlar bakterilerle savaşır, bu da bademciği arttırır. Koşulları ihmal ederseniz, bademcik kaldırmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu üç hastalığın durumlarındaki farklılık, patolojinin morfolojik temeliyle belirlenir. Larenjit ve bademcik iltihabını dikkate alırsanız, fark, yeme ve nefes alırken semptomlardaki farkı içerir. KBB doktorunun nazofarenksini incelerken bile boğaz ağrısı tespit etmek daha kolaydır.

Bademcik iltihabı içinde, hasta yemekte zorluk çeker. Boğazı incelerken bademciklerde kızarıklık bulunur. Bakteriyel inflamasyonun etkisi altında beyaz bir kaplama vardır.

Farenjit ile yapılan endoskopik incelemede, boğazda şişme, farinksin renginde bir değişiklik gözlemlenir. Bir sıcaklık, lenf düğümlerinin bir uzantısı eşlik eder. Farenjit antibiyotiklere duyarlılıkta farklılık göstermektedir.

Bu hastalıkların herhangi birinde sıcaklık gözlenir. Genellikle, anjina ile, daha yüksektir.

Tonsillitte ağrı şiddeti farenjit ile daha yüksektir. Farenjitli ağrılı sendrom, yalnızca yutulduğunda olduğu gibi, gıda iltihaplanma yerine geldiğinde artar.

Bu iki hastalığın alevlenmesi çürük dişler, aşırı nikotin kullanımı, sinüzit olabilir.

Farenjit, tonsillit ve larenjit, fonksiyonel hücrelerin yok olmasından kaynaklanır. Bu formlar doku yıkımı ile karakterizedir. Salgının varlığının yokluğu, zulme, konuşmanın zorluklarına, yemeğe yol açar. Mukozada kuruluk, pürülan tıkanıklık oluşumuna yol açar.

Larinks, farenks ve trakeaya bağlanır. Vücut koruyucu, solunum ve ses oluşturma işlevlerini yerine getirir. Yenildiğinde, bu işlevler başarısız olur. Bu larenjit ile karakterizedir.

Bademcikler lenfatik sistemde bir bölümdür. Anjina ile koruyucu ve bağışıklık sistemi bozulur. Lenfositlerin üretimi zarar görür ve lenf damarları yoluyla komşu organlara yayılır.

Çeşitli boğaz hastalıkları nasıl tedavi edilir

Tedavinin taktikleri de farklıdır. Bu konuda farenjit, bademcik iltihabı veya larenjitin farklı tedavi yöntemlerini öğreniyoruz. İlk olarak, hastalığın teşhisini, etiyolojisini, derecesini ve türünü tanımlamanız gerekir. Tıbbi yardım için derhal adres. Doktor farklı semptomatolojinin ne olabileceğini bilir ve hastalığın kesin formunu belirler.

 1. Larenks tedavisi

Larenjit çoğu vakada ayakta tedavi edilir. Yatak dinlenmesini gözlemleyin ve gerektiğinde konuşmaya çalışın. Sıcak yemek yiyin, bol su içirin.

Şifalı tedavi kompleksi şunları içerir:

 • Sprey formundaki akışkanlar
 • şekerleri
 • Balgam ve mukus sıvılaştırılması için ilaçlar
 • Öksürük ve balgam çıkarma preparatları
 • Antimikrobiyal ilaçlar

Antibiyotikler şeklinde yardımcı olmak aşırı durumlarda gelir, genellikle böyle bir tedavi ile tedavi edilir.

 1. Bademcik iltihabı tedavisi

Tonsillit (anjina), bulaşıcı ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşan, boğaz hastalığının akut bir şeklidir. Hemen her zaman, yerel terapi ile kombine edilen geniş spektrumlu antibiyotik grubunun hazırlanmasına yardımcı olmak gerekir. İltihaplı bademciklerin tedavisi için, boğazın durulamaları, emilim için tabletler, çeşitli kompresler reçete edilir. Birlikte, bu iyi sonuçlar getirir.

 1. Faringeal hastalığın tedavisi

Farenjit, antiseptik ve antiflojistik ile duyarsızlaştırıcı ilaçlar kullanılır. Kendi kendine ilaç kullanan kişiler, antibiyotiklerin yardımına başvururlar. Bu hastalığın viral veya bakteriyel bir nedeni yoktur ve bir antibiyotik burada yardımcı olmaz. Tedavi gerektiğinde, düzenli boğaz durulama, mümkün olduğunca fazla sıvı alarak (süt ile balın ağrılarını veya reçel ve limonlu sıcak çayı yumuşatır), kendinizi şifalı otların infüzyonlarını hazırlayın, emilebilir pastiller alın.

Olası komplikasyonlar ve boğaz hastalıklarının önlenmesi

Anjinadan sonra komplikasyonlar sadece geç başlangıçlı tedavi veya semptomları görmezden gelebilir. Komplikasyonları önlemek için tedaviye zamanında başlayın, kendinize iyi bakın.

Boğaz hastalığından sonra görülen yaygın bir komplikasyon, kalp kasının romatizmal yıkımıdır.

Böbrekler ayrıca boğazın daha önceki bir enfeksiyonundan sonra acı çekerler ve onlarla birlikte piyelonefrit gibi karmaşıklıkları taşıyabilirler. Piyelonefrit renal pelvisin bakteriyel bir lezyondur. Hastalık durumunda, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir, lomber bölgedeki idrara çıkma ve akut ağrılar engellenir.

Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, komplikasyonlar otitis şeklinde olabilir. Otitis, kulak zarı lezyonuyla birlikte orta kulak iltihabını taşır.

Boğaz hastalıklarının etkili önlenmesi

Hastalığın ortaya çıkmasını ve bu tür tehlikeli komplikasyonların gelişmesini mümkün olduğunca önlemek için, yaşamın aktif ritmi sırasındaki önerileri takip etmeli ve koruyucu bakımları düzenli olarak yapmalıdır:

 1. Doğru yiyin ve diyetinizi meyve ve sebzelerle zenginleştirin. Vücut, enfeksiyon riskini azaltacak mineraller ve vitaminler ile doldurulacaktır.
 2. Patojenik bakteriler en olası yan etkidir, bu nedenle hijyene tutun ve ellerinizi daha sık yıkayın.
 3. Vücudun bağışıklık sistemini korumak için vitaminleri tüketin.
 4. Bolca su kullanın. Vücut toksinlerinden çok daha etkili olacaktır.
 5. Nikotin kötüye kullanmayın. Sigara içmek boğazı ve mukoza zarını zayıflatır.

Tıbbi müdahaleye zamanında bakın ve doğru bir teşhis bulunduğunda boğazınızı tedavi edin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Aşılarda inhalasyonların yararları ve zararları

Hasta anjina ile inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığı, hastanın sabit bir bölümde değil de evde tedavi görüp görmediği sorusu, çevrimiçi makalelerde uzun zamandır abartılmıştır.

Erişkinlerde larinjitin evde ilaç ve halk ilaçları ile tedavisi

Larenjit genellikle bacaklarda soğuk algınlığı sonrası kendini bir komplikasyon olarak gösterir. İyileşme için bir preparatın seçimi hastalığın seyrinin şekline bağlıdır ve erişkinlerde larenjit tedavisi hastalığın nedenlerini, iltihap kaynağını ortadan kaldırmaktır, ancak hem kronik hem de akut durumlarda, evde halk ilaçlarının kullanılması da aynı derecede iyidir.