Loading

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?

Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler. Bu "arkadaşlığın" sebebi şöyledir.

Larenjit, mukoza larenksinin bir enflamasyonudur ve tracheitis, mukus trakea iltihabıdır. Sıklıkla, bu hastalıklar aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

Ve larinks ve trakea birbirine bağlı olduğundan, bir organın iltihabı mantıksal olarak diğerinin iltihaplanmasına yol açar.

Bazen onların ekibi de farenjit - posterior farryngeal duvar ve palatine dilin iltihabı ile birleştirilir. Larenjit, tracheitis ve farenjitin nedenleri nelerdir?

Hastalıkların “ihmal edilmesi” için aşağıdaki sebeplerden biri yeterlidir.

 1. Viral enfeksiyon. Hastalıkların bulaşıcı doğasından bahsedersek, vakaların% 90'ı tam olarak bir viral enfeksiyondur (influenza, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu, vb.).
 2. Bakteri enfeksiyonu. Çok daha az sıklıkla hastalığa bakteriler neden olur (stafilokok, streptokok vb.).
 3. Soğuk havanın solunması. Sezon dışı başlangıcı ile, bu nedenle çoğu zaman üst solunum yolu hastalıklarını kışkırtır.
 4. Kirlenmiş havanın solunması (toz, egzoz dumanı, endüstriyel emisyonlar vb.)
 5. Alerjenler. Bazı durumlarda, hastanın havada bulunan bir bileşene (polen, kimyasal elementler, hayvan kılı, vb.) Alerjisi varsa, hastalıklar gelişebilir.
 6. Solunum sisteminin mekanik yaralanmaları.
 7. Kötü alışkanlıklar, özellikle sigara.

Larenjit, tracheitis, farenjit de kendi "bireysel" nedenlerine sahiptir:

 • larenjit: vokal kordlarda şiddetli stres;
 • tracheitis: kardiyak veya pulmoner patoloji, yanı sıra gastrointestinal sistem hastalıkları (mide ekşimesi);
 • farenjit: çürük, sinüzit, bazen kalıtım.

Hastalığın mekanizması aşağıdaki gibidir.

Dış uyaran organlardan birine düşer ve farinks, larinks veya trakea mukozası üzerinde hareket etmeye başlar.

Mukoza farinksin ödemini gösterir, kırmızıya döner ve farenjit geliştirir.

Mukus larenks tahriş ederse ve ses tellerinin şişmesi varsa, larenjit hakkında konuşuyoruz.

Trakeadaki mukoza zarının iltihaplanması, tracheitin gelişmesine neden olur. Larenjit, tracheitis, farenjit görünümündeki nedenlerin birbirine benzemesine rağmen, bu hastalıkların belirtileri de aynıdır.

Larenjit belirtileri

 1. Sesin yavaşlığı. Ses telleri şişer ve ses kısılır, hatta kaybolur.
 2. Kuru, "havlayan" öksürük, derin bir nefesle artar.
 3. Üzüntü ve boğaz ağrısı, larinkste yabancı bir cismin varlığı hissi.
 4. Sıcaklık.
 5. Baş ağrısı.

Tracheit belirtileri

 1. Özellikle geceleri ve sabahları kuru, zor öksürük.
 2. Sternumun arkasındaki ağrı.
 3. Zorlukla ayrılmış balgam.
 4. Artan sıcaklık.
 5. Genel halsizlik.

Farenjit belirtileri

 1. Posterior farryngeal duvarın, palatine bağın kızarması.
 2. Yutulduğunda kızarma ve boğaz ağrısı.
 3. Kuru öksürük.
 4. Sıcaklıkta artış.
 5. Submandibular ve oksipital kısımdaki lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Hastalıklar daha tehlikeli

Farenjitin kendisi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, eğer tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, özellikle streptokokal farenjit meydana geldiğinde ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Komplikasyonlar pürülan ve pürülan olmayabilir.

 • Pürülan: apse bademcikler (peritonlar apsesi) veya faringeal boşlukta (retropharyngeal abse) oluşabilir.
 • Kabarık: böbreklerin (post-streptokokal glomerülonefrit) veya romatizma çalışmalarında ciddi komplikasyonlar.
 • Farenjitin kronik bir forma geçişi (granüloza farenjit).

Larenjit aşağıdaki tehlikeleri içerir.

 • Boğulma. Yukarıda açıklandığı gibi, bu hastalıkta ses telleri şişer ve bu da ses kısıklığına neden olur. Bazen bağların şişmesi o kadar güçlü olabilir ki, havanın akciğerlere girmesi zordur. Özellikle tehlikeli, 2-3 yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir çünkü Larenksin geçişi hala küçüktür ve bebeğin nefes alması zorlaşır.
 • Hastalığın çok daha tehlikeli hastalıkların gelişebileceği kronik bir forma geçişi (fibromas, kistler, polipler, laringeal kanser).
 • Larenjitin uygun olmayan tedavisi çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur: flegmon boynu, akciğer apsesi, sepsis.

Tracheitis de özellikle güvenlidir, ancak bu, hastanın tedaviyi görmezden gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü gizli tehditleri taşıyor.

 • Tracheitis yılda birkaç kez meydana geldiğinde tekrarlayan bir form edinebilir ve daha sonra kronik olana dönüşebilir.
 • Trakea iltihabı da alt solunum yolunu tutabilir. Ve bu zaten: bronşit, zatürre, amfizem ve hatta bronşiyal astım.

Yani, larenjit, farenjit ve tracheitis tedavisi - sadece emin olun!

Bu hastalıkların tedavisi, hastalıkların semptomlarını bastırmanın yanı sıra, ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Üst solunum yolu hastalıklarının nedenlerinin giderilmesi

 1. Kötü bir alışkanlık ile sigara içmek gerekir.
 2. Temiz havalarda nefes alın.
 3. Hastalığa neden olan alerjenleri ortadan kaldırın
 4. Viral bir enfeksiyona karşı savaşın. Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Gronorosin, Amizon, Isoprinosin, vb. Cytovir 3, Kagocel gibi ilaçlar da immüno-modüle edici özelliklere sahiptir, yani. Daha hızlı iyileşmesini sağlayan hastanın bağışıklığını güçlendirirler.
 5. Bakteriyel enfeksiyon larenjit, trakea ve farenjit neden daha az olası olsa da, ancak çok daha ciddi bir tehdit taşır. Bu nedenle, bu durumda tedavi çeşitli antibiyotikler içerir, aksi takdirde bakteriyel enfeksiyon mutlaka ciddi komplikasyonlar verecektir.

Vücudun hangi yan etkilerinin antibiyotiklere sahip olduğunu bilen pek çok hasta, mümkün olan en kısa zamanda alımlarını durdurmaya çalışmaktadır ve zaten iyileşmenin ilk belirtileri onları bir kenara koymaktadır.

Bununla birlikte, birkaç gün içinde rahatlama gelse bile, antibiyotikleri tam kursu içmek çok önemlidir. Bunun mantıklı bir açıklaması var:

Dolayısıyla, antibiyotiklerin hala tedavide kullanılması gerektiğinde, hangi ilaçların en sık ve başarılı bir şekilde kullanıldığını düşünelim:

 • farenjit Amoksisilin, Clindomisin, Linkomisin, Eritromisin ile tedavi edilir;
 • larinjit ile farklı grupların antibiyotikleri reçete edilir: Amoksisilin, Augmentin, Seftoksim, Azitromisin.
 • Tracheitis tedavisinin penisilin serisinin antibiyotikleriyle en etkili olduğuna inanılmaktadır: Flemoxin solute, Amoxiclav, Augmentin.

Yine de, her üç hastalığın tedavisinde, örneğin inhalasyonlar formunda Bioparox gibi topikal antibiyotikler tarafından iyi bir sonuç verildiğini belirtmek gerekir.

Tüm antibiyotikler ve dozajları sadece kalifiye KBB tarafından verilmelidir!

Larenjit, tracheitis ve farenjitin ortak bir semptomu vardır - öksürük. Her üç durumda da, öksürük kuru, balgam ayrılması zordur.

Bu nedenle, ekspektoranlar reçete edilir: Ambroksol, Lazolvan, Herbion. Güçlü ve öksürük öksürüğü ile birlikte genellikle geceleri almakta olan antitusif ilaçlar: Sinekod, Bronholitin, vb.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yardımı ile öksürük tedavisinde çok etkilidir.

Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Klorofiltol, Lazolvan, ACS, alkali çözeltiler.

Ağrı ve boğaz ağrısı antiseptik ve antimikrobiyal ajanlar ile yerel öneme sahiptir: Ingalipt, Geksoral, Strepsils, Lugol, Travisil vb.

Hastalığın alerjik doğası, alerjenin ortadan kaldırılması gerektiğine ek olarak, antihistaminikler reçete edilir: Suprastin, Cetrin, vb. Yüksek sıcaklıkta, vücutta antipiretik ajanlar reçete edilir: Parasetomol, Ibuprofen ve diğerleri.

Önemli! Tedavi, ilaçlar ve dozajlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Hızlı bir iyileşme için, ana tedavi bağışıklık güçlendirilmesi yanı sıra halk ilaçları ile tedavi ile başarılı bir şekilde takviye edilebilir.

Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıkları bırakmak, diyete devam etmek, taze sebze ve meyveler yemek yapmak, temiz havada çok zaman harcamak gerekir.

Ve sonra herhangi bir hastalık geri çekilecek. Tavsiyemizi dinleyin ve sağlıklı olun!

 1. Hastalık Özellikleri
 2. Hastalığın Belirtileri
 3. Hastalıkların tedavisi
 4. Çocuklarda farenjit tracheitis
 5. Çocuklarda trigit iltihabı tedavisi

Larenjit, farenjit, tracheitis, iltihap odağının yeri ve bazı semptomlarla karakterize inflamatuar hastalıklardır. Bu hastalıklar, çoğu zaman, mevsim dışı sırasında, bağışıklığın zayıfladığı ve çeşitli provoke edici faktörlerin de "işe yaradığı" durumlarda ortaya çıkar.

larenjit, farenjit ve çok ortak tracheitis olarak bu hastalıklar trakea ve uvula, sırasıyla mukoz larinks iltihabı, yutak meydana ile. Çoğu zaman bu rahatsızlıklar birbirlerine eşlik ederler ve bu şaşırtıcı değildir, çünkü üst solunum yollarının organları birbirine bağlıdır ve yan yana bulunur.

Larenjit, tracheitis ve farenjit arasında çok yaygın olan, hastalığın sebebidir. Aşağıdaki faktörler hastalığı provoke edebilir:

 1. Viral bir enfeksiyonun vücuda girmesi, mesela, Mukoza zarları, en sık görülen neden olup, üst solunum yollarının iltihabı olan tüm vakaların yaklaşık% 90'ını oluşturur. En "popüler" virüsler: adenovirüs enfeksiyonu, parainfluenza, grip;
 2. Hastalığa neden olan bakteriler veya bakteriyel enfeksiyonlar ve farenjit, larenjit ve tracheitin nedenleri olarak bazı bakteriler daha az sıklıkta görülür;
 3. burun yollarını ve boğaz girer soğuk hava Nefes, çok sık üst solunum yollarında iltihaba neden, bu nedenle kış ve ara mevsimler sıklığı açısından oldukça tehlikelidir;
 4. Toz parçacıkları, zehirli maddeler, ev kimyasalları, egzoz dumanı, mukozaya giren ve tahriş edici madde olarak hareket eden dumanı içerebilen, kirli hava solunumu;
 5. alerjik hastalık etiyolojisi neden olabilir mukoza alerjen yakalanan herhangi bir şey (toz, hayvan tüyü, ev kimyasalları, polen) için hastada bir alerjik reaksiyon varlığında;
 6. Solunum sistemi için mekanik ya da kimyasal yaralanma (bu aynı zamanda yanık aksine, soğuk sıcak içecek veya gıda ya da bir sonucu olarak meydana gelebilir) mukozada enflamatuar süreçlerin görünümüne yol açar;
 7. Sigara ve alkol kötüye kullanımı da dahil olmak üzere birçok kötü alışkanlık, üst solunum yolu hastalıkları için etkenleri tetiklemektedir;

NOT: Yukarıdaki nedenler her üç hastalık için de ortaktır. Larenjit ve farenjit ve tracheitis arasındaki fark nedir? Hastalıkların her birinin kendine özgü nedenleri olabileceği gerçeği.

Hastalıkların bireysel nedenleri:

 • Larenjit, ses tellerinin aşırı yüklenmesine neden olabilir, bu nedenle bu hastalık şarkıcılar, öğretmenler, öğretim üyeleri arasında profesyonel olarak kabul edilebilir;
 • Tracheitin görünümünü provoke etmek için kalpte veya akciğerlerde gastrointestinal hastalıklar ve patolojiler olabilir;
 • Farenjit, ağız boşluğunda veya nazofarenkste enflamatuar süreçlerin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar, örneğin sinüzit veya çürük nedeniyle, bazı durumlarda kalıtsal faktör bir rol oynar;

Birçoğu farenjitleri tracheitis veya larenjitden ayıran ve aynı zamanda onlarda ortak olanı da ilgilendirir. Yaygın nedenlerle biraz daha yüksek okunabilir, ancak hastalık oluşum mekanizması da yaygındır;

mukoza vücut üst solunum yollarında (farenks, larenks, soluk borusu) mukoza şişer ve kontak tahriş sonra iltihaplı hale gelir. boğazına gelince, boğaz ağrısı, boğaz mukozası iltihabı ve başlangıç ​​larenjit, Trakeit ile ne zaman konuşabilir ses telleri şişme hastalığın adı olarak, bir "hit" trakea girmek vardır.

Larenjit, farenjit, tracheitis hastalıkları sadece inflamatuar sürecin lokalizasyonunda değil, aynı zamanda ortaya çıkardıkları belirtilerde de farklılık gösterir.

NOTLarenjit, farenjit, tracheitis semptomları sadece aşağıda listelenenler değil, diğerleri olabilir. Bu, hastalıkların farklı etiyolojileri ve solunum yollarının iltihabının diğer hastalıklarda eşlik eden bir patoloji olarak hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.

Farenjit genellikle semptomları takiben kendini gösterir:

 • Posterior farinks kızarması palatal dil ve mukozası;
 • Boğaz iktidarında, yutulduğunda ve gıda alımı arttığında acı vardır;
 • Kalıcı kuru öksürük;
 • Vücut ısısı arttı;
 • Oksipital ve submaksiller kısımlardaki lenf düğümleri genişler ve ağrılıdır;

Larenjit ile ana semptomatoloji şöyle olacaktır:

 • Ses tellerinin şişmesi sonucu bir ses sesi, genellikle ses kaybolabilir;
 • Kuru öksürük, derin bir nefes sırasında daha kötü;
 • Boğazım ağrıyor ve beni üzüyor.
 • Larinkste, yabancı bir cisim varmış gibi;
 • Artan vücut ısısı;
 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Geceleri ve sabahları genellikle daha kötü olan kuru, yırtılma öksürüğü;
 • Sternumda ağrı hissi;
 • Öksürük balgam ayırmak zor olduğu zaman;
 • Zayıflık durumu;
 • Vücut ısısı arttı;

O farenjit, larenjit, trakeit fark, ve her durumda inflamasyon yerine bağlı, zor balgam çıkarma, ateş (her zaman değil), ağrı ile histerik kuru öksürük görülebilir.

Larenjit, farenjit hastalıkları, traktitis tedavisinin mutlaka kapsamlı olması ve iki şekilde davranması gerekir:

 • Hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak;
 • semptomatolojiyi baskılamak;

NOT: Herhangi bir hastalığın tedavisinde çok önemli olan, ona neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu olmadan, tüm bu tedaviler etkisizdir, çünkü aynı nedenler hastalığın nüksetmesine neden olabilir veya tedavinin etkisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle her şeyden önce gerekli:

 • Sigarayı bırakmak;
 • Odayı düzenli olarak havalandırın, temiz hava akışını sağlamak için içinde ıslak bir temizlik yapın, mümkünse endüstriyel tesislerden ve motor yollarından uzakta temiz havada yürüyün;
 • Bağışıklığı güçlendirmek için, bu vitamin kompleksleri, immünomodülatörler (Echinacea, Immunul, tentür, vb), doğru dengeli beslenme yardımcı olacaktır;
 • Hastalığa alerjik reaksiyon neden olursa, o zaman hastanın alerjenlerle temasını durdurmak gerekir;
 • Çoğu zaman, akut farenjit, soluk borusu iltihabı ve larenjit doktorlar genellikle antiviral vb Citovir, Amizon, Kagocel, reçete yüzden bu terapi sadece hastalığın ilk üç gün içinde etkili olduğu unutulmamalıdır virüsleri neden olur.;
 • Hastalığın bakteriyolojik etiyolojisinde antibiyotik belirtilir, sadece bir doktor bunları reçete edebilir, kendi kendine ilaç kabul edilemez;

Her somut durumda bir farenjit, bir traktitis ve bir larenjit tedavi etmek için, sadece doktor bilir. Kural olarak, hastalığa bağlı olarak, bu gibi antibiyotikler reçete edilir:

 • farenjit ile - Eritromisin, Clindomisin, Amoksisilin;
 • larenjit ile - Azitromisin, Ceftoxime, Amoksisilin;
 • tracheitis ile - Amoksiklav, Flemoxin solutab, Augmentin;

Tabletlere ek olarak, spreyler veya inhalasyonlar şeklinde topikal uygulama için antibiyotikler, örneğin Bioparox da etkili olacaktır.

Semptomatik tedavi için, belirli semptomların giderilmesinde eylemi yönlendirilen ilaçlar kullanılır:

 • Üst solunum yollarında (bronşit, tracheitis, larenjit, farenjit) hastalıklarda öksürük tedavisi için, örneğin, Lazolvan veya Ambroksol;
 • Öksürük çok şiddetliyse ve normal bir yaşam tarzına yol açmıyorsa, Bronklitin veya Sinekod gibi öksürük ilaçları gereklidir;
 • Sindirim, inhalasyon, mukus zarlarının veya pastillerin yağlanması şeklinde lokal antiseptikler (Lugol çözeltisi, Geksoral, Strepsils, Ingalipt);
 • Hastalığın alerjik bir nedeni varsa, antihistaminikler (Zirtek, Loratadin, Cetrin) almak zorunludur;
 • 38.5 derecenin üzerinde bir vücut sıcaklığında, antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır (Ibuprofen, Parasetamol).

Larenjit, tracheitis ve farenjit vakalarında tedavinin kapsamlı olması ve bir doktor gözetiminde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları (larenjit, farenjit, tracheitis) aynı nedenlere sahiptir ve yetişkinlerde olduğu gibi aynı belirtileri gösterir.

NOT: Hastalığın semptomatolojisi etiyolojisine bağlı olarak değişecektir, bu nedenle hastalığın ilk endişe verici belirtilerinde, çocuğu mümkün olan en kısa zamanda teşhis edecek olan doktora göstermesi gerekmektedir.

Bu hastalıkların ana belirtileri şunlardır:

 • boğazda ağrı, çocuğun konuşması ve yemek yemesi zor olduğu için sessiz kalmaya ve yemek yemeyi reddedmeye çalışır;
 • ödem ile iltihaplı, kızarmış mukus (farinks, larinks);
 • kısık ses;
 • farenjit mantar etiyolojisi ile mukoza üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama olabilir;
 • zayıflığı;
 • öksürük;
 • artan vücut ısısı;

Bunlara başka işaretler de eklenebilir: burun akıntısı, döküntü, ağızda yaralar, vb. Ek olarak, eş zamanlı olarak, örneğin larenjit ve farenjit gibi birkaç hastalık meydana gelebilir, trakea hem sağlıklı hem de iltihaplı olabilir.

Komplikasyonları önlemek için uygun tedaviyi zamanında başlatmak gerekir. Sadece profesyonel bir doktor hangi hastalıkların ve larenjitlerin, tracheitis ve farenjit semptomlarının ve tedavilerinin ve hastalığın farklı etiyolojileri, durumu ve yaşı için hangi tür fonların uygun olduğunu bilir.

NOT: Küçük çocuklar, kural olarak, yetişkinlere izin verilen araçlara verilmemelidir. Endikasyonları, kontraendikasyonları ve dozajları için ilaca verilen talimatları dikkatle okumak gerekir.

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, bu gereklidir:

 • tüm tahriş edici faktörleri (toz, duman, alerjen vb.) ortadan kaldırır;
 • çocuğun reçeteli ilaçları vermek, hastalığın nedenleriyle çalışmak (antiviral, antibiyotikler, antimikotikler vb.);
 • semptomatik tedavi (antitüsifler, lokal antiseptikler, nebülizör inhalasyonları, vb.) kullanın;

Genellikle çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde kullanılabilir. Tracheitis ve farenjit ile, eğer öksürük varsa, Biseptol sıklıkla reçete edilir ve Sumamed antibiyotiklerden çıkar.

Çocuk hasta ise, hiç bir durumda kendi kendine ilaç kullanmamalıdır. Bir doktora gitmeye hemen hemen hiç fırsat olmadığında, onu evde arayabilir veya bir ambulans çağırabilirsiniz. Küçük çocuklarda, doğru ve zamanında tedavi olmadığında herhangi bir hastalık hızla kronik form ve komplikasyonlara dönüşür.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Laryngotracheitis çok ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır, çünkü atak nedeniyle, akciğerlere hava girişini engelleyerek laringeal stenoz oluşabilir. Durum böyle bir rahatsızlığın genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkilemesi ve çocuğun bu hastalığa yakalanma olasılığının daha da artmasıyla daha da kötüleşmektedir. Hastalığın ilk semptomları ortaya çıkarsa, hemen yetkili tedaviyi reçete edecek bir doktora başvurmalısınız.

Sıklıkla, solunum sistemi akutu etkiler solunum yolu viral enfeksiyonu. Komplikasyonlar larinksin mukoza zarında meydana gelen inflamatuar bir süreç olan tracheitis veya larenjit geliştiğinde. Sonra trakea iltihabı ile karakterize bir tracheitis olabilir. Larenjit ve tracheitin eşzamanlı gelişimi laringotrake hastalığına neden olur.

Tipik olarak, tavuk çiçeği, ARVI, influenza, parainfluenza, kızamık, kızamıkçık, kırmızı ateş, adenovirüs enfeksiyonu ile gözlenen viral hastalıklar vardır. Bakteriyel laringotrakit, stafilokok, streptokok, pnömokoktan kaynaklanır. Yetişkin, ve hasta kişiden gelen çocuk, özellikle hapşırdığı ya da öksürdüğü zaman, hava damlası yoluyla bulaşır.

Laringotracheitis gelişimini provoke eden olumlu faktörler şunlardır:

 • solunum yollarının durgun süreçleri;
 • kronik hastalıklar veya hipotermiden dolayı insan vücudunun zayıflamış hali;
 • Çok soğuk, sıcak, nemli veya kuru hava;
 • Nazal septum, kronik alerjik rinit, sinüzit, atrezi ve diğer sinüzitin eğriliğinde burun nefeslerinin ihlali nedeniyle ağızda sürekli solunum;
 • sigara;
 • Mesleki tehlikeler, örneğin, tahriş edici maddelerin havada bulunması, tozlanması, sesin artması veya solunum yükü.

Bir çocukta akut stenotik laringotrakitin nedenlerini ayrı ayrı ele almak gerekir. Böyle bir hastalık başka bir şekilde çağrılır sahte krup - Larinksin bu darlığı, asfiksi neden olabilir. Bir çocukta laringeal lümenin bu daralması, ödem, trakea kaslarının spazmı, larenks nedeniyle gelişebilir. Sonuç olarak, akciğerlere hava girişi, bundan kaynaklanan tüm sonuçlarla birlikte azalır.

Hastalığın belirtileri soğuğa karşı ortaya, doğada viral olan ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, yutma ağrısı, ateş eşlik eder. Gerekli tedavi olmaksızın, akut formu genellikle periyodik olarak daha şiddetli bir şekilde uzun süre dayanabilen kronik bir formda akar.

Akut laringotracheit belirtileri

Bir yetişkin ve bir çocukta akut formda bir hastalığın belirtileri çok hızlı büyür. Onların şiddeti larenjitlerin larinks ve tracheitis - trakea dokularına ne kadar vurduğuna bağlıdır. Akut laringotrakit ile bir kişi ortaya çıkar. şiddetli boğaz ağrısı, sıvıyı yutması zorlaşır. Hastanın iştahı gitti, zehirlenme belirtileri kötüleşti ve bir bütün olarak durum çok kötüleşti.

Akut laringotracitin karakteristik semptomları:

 • kaba, kaba hale gelen sesin değişmesi, sonluluğunu kaybeder;
 • kuru ve havlayan öksürük, gece ve sabah daha kötü, hastalık ilerledikçe yumuşar.

Öksürük, soğuk havayı teneffüs ederek kahkahalara, derin bir nefese neden olabilir. Sternumun arkasında öksürükten sonra hastanın ağrıları olur.

Kronik laringotrakit belirtileri

Hastalığın kronik formu ile karakterizedir sürekli kuru öksürük, Kaba ses, hasta konuşurken zor bir zaman vardır. Baş ağrısı, terleme, uyku bozukluğu, iştahsızlık, boğazda terlemeye başlar, boğazda bir koma hissi vardır. Herhangi bir şey söylemeden önce, hasta önce boğaz temizler ve bazen balgam az miktarda boğazdan ayrılır.

Çocukta Stenotik laringotrakitis havlayan öksürük atakları, Boğazda hırıltı, nefes darlığı, nazolabial üçgen ve dudakların yumuşaması eşlik eder. Çocuk genellikle çok korkutulur. Soğuk bir ter, solukluk olabilir, çocuk, öksürük hissi uyandıran yatay bir pozisyon almasına izin vermez. Zamansız yardım ile, yanlış kasık atak larinks ve asfiksinin şiddetli spazmı ile sonuçlanabilir.

Larengotracheitis nasıl tedavi edilir? Temel kural, tüm akut, sıcak, soğuk ve tahriş edici gıdaların diyetinden dışlanmasıdır. Sigarayı bırakmalı, konuşmamalı ve soğuk havada mümkün olduğunca az yürümelisiniz. Yetişkin ve çocuk poliklinik olarak tedavi edilir ve larenks ve ciddi durumlarda stenoz riski varsa hastaneye yatırılır.

Larengotracheitis gelişimine neden olan tracheitis ve larenjit, evde başarıyla tedavi edilir. inhalasyon ile Mineral su ile birlikte, aynı zamanda aseptik ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanarak. Mukusun nemlendirilmesi sayesinde sonuç yeterince çabuk fark edilir. Mukolitik mukus kullanımıyla yüksek verim sağlanır.

Mukozal ödem çok şiddetliyse, inhalasyon bir pulmicort süspansiyonu kullanılarak bir nebulizer ile gerçekleştirilir. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilmelidir. Laringotrakit ile buhar inhalasyonları yasaktır. Bu hastalığı tedavi etmek için spreyler, aerosoller, antibakteriyel ve mukolitik etkiye sahip olmak mümkündür. Ayrıca hastanın bulunduğu odada havayı nemlendirmek gerekir ve aynı zamanda mümkün olduğunca çok sıcak sıvı içmelidir - komposto, kazık, papatya suyu, çay.

Laringoteze neden olan larenjit ve tracheitis tedavisi fizyoterapi prosedürleri ile yapılabilir:

 • lazer;
 • mikrodalga tedavisi;
 • larinks bölgesinde kalsiyum klorür, potasyum iyodür, hiyalüronidazın elektroforezi;
 • endolarengyal fonoforez.

Ilaçlarla tedavi

Mukoza zar şişirilirse, viskoz bir akıntı ortaya çıkar, daha sonra mukus sıvılaşması için mukolitikler reçete edilir. Sekretolitiklerin yardımı ile mukozanın incelmesi ve kuruluğu ortadan kalkar. Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihaptan kurtulmak için, mikro dolaşımı iyileştiren ve kas tonusunu arttıran ilaçlar kullanın. Öksürüğü tedavi edebilirsin mukolitik ilaçlar - Kodelak-bronho, ACTS-uzun, ACC, daha iyi balgam deşarjına katkıda bulunur.

Yüksek sıcaklık Tera-Flue, Paracetamol, Coldrex tarafından azaltılmalıdır. Hastalığın başlangıcında tedavi Ergoferon, Anaferon gibi antiviral ilaçlar tarafından gerçekleştirilir. İlk semptomların başlangıcından 5 gün sonra yüksek sıcaklık devam ederse antibiyotiklerle tedavi uygulanır. Eğer hasta ciddi bir durumdaysa, kas içine veya intravenöz yolla kendisine seftriakson enjeksiyonu verilir. Pürülan abseler klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin ile tedavi edilir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi

Bu hastalığı çocuklarda tedavi etmek gerekli hastanede. Hafif bir şekilde laringotrakeit antiviral maddeler ve antibiyotikler kullanılarak tedavi etiyotropik gerçekleştirilir. Çocuk hormonal, antispazmodikler, antihistaminikler, hem de fizyoterapi tedavileri reçete edilir tazminat aşamasında larinks stenoz (banyosu, parafin alt bölgelerini, inhalasyon sarın).

Dekompansasyon aşamasına giren stenoz, ilaçlarla durmak için yeterince zordur. Çocuğun rahat koşullarda olması gerekiyordu, gerekli mikro iklimi yaratması gerekiyordu. Bunun için yüksek hava nem seviyesi, Oksijen konsantrasyonu normalin üzerindedir. İnfüzyon terapisi yardımı ile sinir, kardiyovasküler ve boşaltım sistemindeki yetersizliğin gelişmesi önlenir.

Larenjit, tracheitis'e neden olan laringotrakeitisin önlenmesi şu şekildedir:

 • havalarda elbise, aşırı soğuma;
 • ARVI, influenza ile enfeksiyonu önlemek için deneyin;
 • ses vokal kordonlarını aşırı efordan korumak;
 • soğuk içecekleri içmeyin;
 • sigara içmeyi reddetme;
 • Kaçınma kaçınılmalıdır, stres.

Bu nedenle laringotrakit, viral enfeksiyonların neden olduğu çok ciddi bir hastalıktır. Sıklıkla, bunu çok zorlayan küçük çocuklardan muzdariptirler. Bir doktora zamanında başvurmak ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için tedaviye başlamak önemlidir.

Fotoğraf: larenjit ve tracheitis.

İstatistiklere göre, sıklıkla laringeal dokuların enflamasyonu kronik tracheite geçer.

Larenjit ve tracheitis, larinks ve trakeadaki mukoza zarının inflamatuar lezyonlarıdır. Hastalıkların tanı ve tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Bu hastalarda prognoz genellikle elverişlidir.

Klinik vakaların% 90'ından fazlasında larenjit ve tracheitis bulaşıcı partiküllerden kaynaklanır. Virüs, patojen ve mantar olabilir. Sıklıkla hastalık, inflamatuar sürecin nasofarenksden yayılmasının bir sonucudur.

Uzmanlar ayrıca aşağıdaki predispozan faktörleri ayırt eder:

 1. Termal etkileri. Vücudun keskin bir hipotermisi, solunum sistemi damarlarının spazmı neden olur. Sonuç olarak, patolojik mikrofloranın çoğalmasını destekleyen lokal immünitede keskin bir azalma vardır.
 2. İç organların kronik hastalıkları. Böyle bir durumda, koruyucu kuvvetlerin aktivitesi bir insanda azalır ve bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır.
 3. Alerjik reaksiyonlar. Alerji sıklıkla larinks ve trakeadaki mukoza zarının iltihaplanmasını uyarır.
 4. Yabancı cisimlerin solunum sistemine girmesi. Solunum kanalının iç yüzeyinin yabancı cisimlerle yaralanması, mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesi ile sonuçlanır.
 5. Tütün içimi ve güçlü alkollü içeceklerin kötüye kullanılması. Zararlı alışkanlıkların çoğu organ ve sistem üzerinde toksik ve tahriş edici etkisi vardır.
 6. Zararlı endüstriler üzerinde çalışmak.

Üst solunum yollarının iltihaplı hastalıkları olarak tracheitis ve larenjit bazı ortak özelliklere sahiptir.

Bu hastaların çoğu aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • genel halsizlik ve baş ağrısı;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • hızlı yorgunluk ve verim kaybı;
 • yemek sırasında iştah ve acı kaybı;
 • periyodik öksürük atakları.

Larenjitin ayırt edici belirtileri genellikle periyodik bir "havlayan" öksürük ve ses kısıklığı ya da tamamen ses kaybı olarak kabul edilir.

Tracheitis için karakteristik bir semptom, seste bir değişiklik eşlik etmeyen bir öksürüktür. Öksürük atakları, sternum ve omuz bıçaklarında ağrıya neden olur. Hasta iyileştikçe, öksürük kurutan neme değişir.

Öksürüğün karakteri larenjit ve tracheitin ayırt edici bir özelliğidir.

Hastanın teşhis muayenesi şu sırayla gerçekleşir:

 • Hastalığın anamnezinin toplanması, doktor sırasında ana semptomları, ana semptomların süresini ve şiddetini belirtir;
 • hastanın cildinin rengini ve bölgesel lenf düğümlerinin durumunu değerlendirmek için görsel muayenesi;
 • burun tıkanıklıklarının açıklığını kontrol etmek, çünkü traktitis veya larenjit sıklıkla rinit ile birleşir;
 • boğaz ve palatine bademcikler mukozasının incelenmesi;
 • wheezingi belirlemek için bir phonendoskop ile oskültasyon veya akciğerlere dinleme.

Hastanın görsel muayenesi

Larenjit tedavisi, tracheitis patolojinin gelişim nedenine göre belirlenir. Dolayısıyla, üst solunum yollarının bakteriyel iltihabının tedavisi, mutlaka antibiyotik kullanımını gerektirir. Bu gibi durumlarda, doktor antibakteriyel geniş spektrum ajanları (amoksisilin, seftriakson, azitromisin) tercih eder.

Viral bir menşeli mukoza zarının lezyonları, bir kural olarak, antiviral ilaçlar, immünostimülanlar ve interferon formunda tıbbi tedaviden geçmektedir.

Larenjit ve tracheitis tedavisi için semptomatik ilaçlar şunlardır:

 1. Antipiretikler. Kulak burun boğaz uzmanları parasetamol ve ibuprofen'i vücut ısısı artışını 38.5-39 ° C'ye çıkarmayı önermektedir.
 2. Balgam söktürücü ilaçlar. Bu ilaçların etkisi, balgamın akciğerlerden izole edilmesine yöneliktir.
 3. Mukolitikler. Bromheksin ve asetilsistein - seyreltik balgam ve böylece vücuttan çıkarılmasını kolaylaştırır.
 4. Hasta ağrılı öksürük ataklarından endişe ediyorsa, uzman antitüsif ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar, ilgili düşünce tankının bloke edilmesiyle öksürme dürtüsünü azaltır.

Trakea ve larinkste alerjik hasar olması durumunda, hastanın yumuşak doku ödemini azaltmak için bir antihistaminik alması gerekir. Sıcaklığın normale döndürülmesinden sonra hastaya hastanın iyileşmesini hızlandıran inhalasyonlar ve fiziksel prosedürler reçete edilir.

Larenjit ile birlikte tracheitis teşhisi konan hastalar, aşağıdaki kurallara uymak istenir:

 • ilgili farenjit ortadan kaldırmak için izin verir papatya ve adaçayı, suyu ile düzenli gargara;
 • Balgamı yumuşatmak ve toksik maddeleri hastanın vücudundan etkili bir şekilde çıkarmak için çok miktarda sıvı kullanın;
 • ses telleri için maksimum barış yaratın;
 • öksürük için ilaç lolipopları kullanın, bunların mukolitik etkisini gösteren talimatlar;
 • Hastanın bulunduğu odadaki havayı nemlendirin.

Larenjit ve tracheitin ilaç tedavisi.

Konservatif tedavi, hastalığın bireysel semptomlarını ortadan kaldırır ve hastanın genel sağlığını iyileştirir.

Larinks ve trakeadaki enflamatuar lezyonun zamanında tedavisi bronşit veya zatürree ile komplike olabilir. Bazı durumlarda bu tür hastalıklar ölümle sonuçlanabilir. Çoğu uzmana göre, daha fazla karmaşık tedavi gerektiren, iyi huylu veya malign neoplazmların oluşumu ile birlikte kronik tracheit seyrinin bir parçasıdır.

Larenjitin alerjik kaynağı bazen solunum kanalının keskin bir spazmıdır. Bu gibi durumlarda, hasta acil tıbbi bakım gerektirir. Hastanın alerjenlerle uzun süreli teması, bronşiyal astım gelişimine yol açabilir.

Önleme fiyatı her zaman kıyaslanamaz derecede daha basittir ve hastalığın tedavisi maliyetinden daha düşüktür.

Bu amaçla, uzman tavsiyesi:

 • hastalığın ilk belirtilerinin zamanında tedavisi;
 • düzenli olarak koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulur;
 • Vücudun batmalarına girme;
 • kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • Bitkisel preparatların yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek;

Öksürük, öksürük tedavisi, farenjit, larenjit, bronşit, tracheitis, hastalık belirleyici, kendini iyileştirme, psikoloji

Öksürme sorunu, yanlış tedavi ile gerçek bir sorun haline gelir. Dikkatli ol!

1. Verimsiz (kuru) - balgam atılmadan.

a) kuru "havlayan" öksürük. Genellikle ARVI'ye eşlik eder. Nedenleri - larenjit (larinks iltihabı), farenjit - larinksin arka duvarının iltihabı. Boğazda farenjit ve larenjit terleme başlar, ses "oturur", acı verici "havlayan" öksürük var. Bu, ağrılı ödem ve mukoza zarının tahrişinden dolayı öksürük reseptörlerinin aşırı uyarılmasına yol açar.

Larenjit ile budesonid inhalasyonu (Pulmicorta) kullanılır.
Akut farenjitde ödem gideren ilaçlar bakterisidal ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca, mukoza zarını yumuşatmak için yağ bileşenlerini de içerir, kurumasına izin vermez.

Bu öksürük şekliyle, araçlar medulla oblongata'daki öksürük merkezini bastırmak veya solunum yolunun mukoza zarının duyarlılığını irritanlara düşürmek için kullanılır.

Öksürük merkezini bastıran ilaçlar - kodein, dekstrometorfan, paxeladin, tusuprex, oxeladin, pentoxoverin içeren fonlar.
Solunum yollarının mukoza zarının hassasiyetini irritanlara indirgeyen ilaçlar - libexin.

Bu durumda, balgam deşarjını kolaylaştırmak için kullanılan mukokuetik tahriş edici ilaçların kullanılması mümkün değildir.

Güçlü bir öksürükten, boğazda tahriş ve ağrı vardır. Daha çok öksürmeye başlarsın. Bu fenomenleri azaltmak için, daha çok boğazınızı tuzlu su ile durulayın. Çözeltiyi hazırlamak için, yarım çay kaşığı sofra tuzu bir bardak ılık suya koyun.

Kronik farenjit ile diğer ilaçlar kullanılır. Bu vakalar, ödem ya da değil ise, ya da küçük olduğunu ve hasta boğaz ağrısı, rahatsızlık ve "kuru" hakkında ilgilenmektedir. Onlar ayrıca sadece yoğunlaştırmak boğazdaki mukoz ve ağrıyı kurumaz çünkü Yani, örneğin, iyi kronik hastalığın tedavisi için, akut farenjit yardımcı iyot dayalı ilaçlar, çalışmaz. bakteriyostatik ve aynı zamanda da, anti-inflamatuar etkilere - Bu gibi durumlarda, araçların en çok tercih edilen Bioparox kullanılan biocenosis ağızdan inhalasyon kırılma antiseptikler içermesi gerçeği göz önüne alındığında, farenjit uyuşturucu atamak gerekli olduğunda.
Kronik farenjit gargara ile, özellikle soda ile, bu imkansız. Bu, mukozayı daha da kurutacak ve hastalığın seyrini zorlaştıracaktır. Zamanınızı pastil ve şeker şekerlerine harcamayın. Onlar sadece boğazdaki hoş olmayan hisleri hafifletebilirler, ama asla iyileştiremezler. Soğuktan su damlalarını düşürmeyin. Boğazdaki burun boşluğundan süzülürler ve dayanılmaz dozlarda tahriş ve inflamasyonu provoke edebilirler. Buna ek olarak, alkol hala farengeal mukoza kurur beri, farenjit ile otlar alkol tentürleri tavsiye edilmez.

Kronik farenjit hipertrofik ve atrofik olarak ayrılabilir.
Hipertrofik formda hastalar, irritasyona ve öksürük ve ekspansa ihtiyaç duyulan viskoz mukoza akıntısının farenksindeki birikimden şikayet ederler. Bu tahriş özellikle sabahları hastalığa yakalanır ve bulantı veya kusma ile birlikte olabilir.
Atrofik farenjit ile, farinksin mukoza zarı, vernikle kaplanmış gibi kuru, parlaktır. Hasta, boğazda kuruluk, yabancı cisim varlığı, terleme, kaşınma ve rahatsızlık konusunda sürekli endişe duymaktadır.

Kuru (boğaz) öksürük tedavisi için ilaçlar:
1. Opioid preparatları
a) Aktif madde Dekstrometorfan. Öksürük merkezinin uyarılabilirliğini inhibe etmek, herhangi bir orijinli öksürüğü bastırır. Narkotik, analjezik ve hipnotik etkiler sağlamaz. Tezgah üstü öksürük takviyelerinin bir parçasıdır. Tıbbi müstahzarlar: Glikodin (1 çay kaşığı çözelti içerisinde günde 3-4 kez), Alex Plus (günde 2-5 kez pastiller halinde).
b) Aktif içerik Codeine. Karmaşık antitüsif ilaçların bir parçasıdır. Daha sıklıkla dekstrometorfandan istenmeyen yan etkilere neden olur. Tıbbi preparatlar: Kodelak, Terpinkod. 1 tablet için günde 2-3 kez.
Narkotik analjezikler öksürüğü en iyi şekilde bastırırlar, fakat bağımlılığın gelişmesiyle doludurlar.
2. Diğer gruplarla ilgili ilaçlar
a) Aktif madde Butamirate (şurup ve tablet formunda mevcuttur). Ticari isimler: Panathus, Sinekod. İçeride, her yemekten 8-12 saatte bir, çiğnemeden, tercihen yemeden önce. Butamirate ayrıca karmaşık ilaçların (Stoptussin) bir parçasıdır.
b) Aktif madde Glaucin. Ticari isimler: Glaucin, Glauvent. İçeride, günde 2-3 kez 40-50 mg yedikten sonra; şiddetli vakalarda gece öksürük bastırmak için, gece başına 80 mg; Maksimum günlük doz 200 mg.
c) Aktif madde Prenoxidiazine. Ticaret adı Libexin. İçeride çiğneme değil (oral mukozanın uyuşmasını önlemek için), 100 mg için günde 3-4 kez (ciddi vakalarda, 200 mg).
d) Birinci jenerasyonun antihistaminleri (difenhidramin, diprazin, diazolin, tavegil). Uyuşukluk şeklinde yan etkisi göz önüne alındığında, gece öksürük bastırmak için kullanabilirsiniz.

Öksürüğün ortadan kaldırılmasının zor olduğu veya öksürüğün yaşam kalitesini önemli ölçüde azalttığı (uykusuzluk, bronkospazm, bayılma, üriner inkontinansa neden olan) durumlarda antitüsifler reçete edilir. Öksürük refleksini alan ilaçlara dikkat etmelisin. Bunların yanlış kullanımı sağlığınıza zarar verebilir. Kuru öksürük, teorik olarak antitusif ilaçların atanması için bir endikedir, ancak çoğu vakada akut solunum yolu viral enfeksiyonunda, bu ajanların kontrendike olduğu birkaç saat içinde yaş olarak değişir.

Mentol, buhar inhalasyonları ve lokal ısı (kompres) ile kısa süreli bir antitüsif etki verilir.
Bu durumda geleneksel tıp, papatya, adaçayı, kalendula, okaliptüsün yumuşak alkali solüsyonlarıyla gargara yapılmasını önerir.

b) kuru paroksismal öksürük - bronşit ve tracheitis ile başlar. Trakea iltihabı ile birlikte, kuru öksürük ve sternumun arkasındaki ağrı görülür. Bu, mukus oluşumunu artırır, mukusun bileşimi değişir: balgamların konsantrasyonu artar, bu da balgamın viskozitesinde bir artışa yol açar. Mukusun aynı bakterisit özelliklerinde azalır ve mukoza zarında mikroorganizmaların çoğaltılması için uygun koşullar yaratılır. Mukusun durgunlaşması, akciğerlerin solunum ve solunum fonksiyonlarının ihlaline ve inflamasyonun gelişmesi için kaçınılmaz enfeksiyona yol açabilir.
Rahatlamak için, spazmları rahatlatan ilaçlar gereklidir - antiastmatik ilaçlar, efedrin.
Bir durumun iyileştirilmesi ve iyileşme için kuru öksürüğün ıslak ortamda translasyon veya transfer edilmesi gereklidir.
Bu amaçla, balgam sıvılaşmasını ve izolasyonunu kolaylaştırmak için çeşitli araçlar kullanılır. Bronkodilasyon etkisi olan ilaçları hava yolunu genişletmek için kullanın. Akciğerleri temizlemeyi hızlandırır ve öksürüğü durdurmaya yardımcı olurlar.

2. Üretken (ıslak) - balgam serbest bırakılması ile. Daha ciddi hastalıklar - bronşit ve pnömoni - göğüs kuru ve daha sonra ıslak "farklı büyüklükte" hırıltılı solunum, ağrı ve ağırlık karakteristik öksürüğe neden olur. Pnömonide, öksürük genellikle hastalığın ilk saatlerinden itibaren ıslanır, genellikle derin olarak tanımlanır. Islak öksürük öksürük bastırma kabul edilemez olduğunu, bu yüzden bu müdahalenin balgam tahliye zorluklar vardır sadece haklı zaman. Bu durumda, mukolitikler kullanılmalıdır - balgam ve balgam söktürücü seyreltici ilaçlar - öksürüğü arttırır. Bazı ilaçların kombine bir etkisi vardır - hem mukolitik hem de balgam söktürücüdür. Sıkıcı mukolitikler - daha az viskoz bir bronşiyal sekresyon oluşumunu teşvik ancak gastrik mukozayı tahriş ve mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir - potasyum iyodür, örneğin asetilsistein (NAC) gibi kimyasal mukolitikler.
Eksprestoranların etki mekanizması, hacmini arttırarak mukusun viskozitesini azaltmaya dayanır. Bunların çoğu, bronşiyal mukoza bezlerinin refleks irritasyonuna bağlı olarak mukusun sekresyonunu aktif olarak arttırmaktadır. Ekspresyoncular arasında, refleks aktif ilaçlar ve resorptif eylem preparatları izole edilir.
Refleks etkili formülasyonlar (thermopsis, hatmi, meyan kökü, Terpin hidrat, uçucu yağlar) yutulması mide reseptörleri için tahriş edici olan ve refleks tükürük bezleri ve bronşların mukus bezleri salgılanmasını artırmak.
Formülasyonlar erime etkisi (sodyum ve potasyum iyodür, amonyum klorür, sodyum bikarbonat), sindirim sistemi tarafından absorbe edilir, böylece balgam seyreltilmesi ve balgam kolaylaştıran, bronşiyal mukoza ve artmış bronş salgılanmasını tahsis edilmiştir.
Mukavemet verici maddeler:
Karbosistein sadece yutulduğunda aktiftir. Karbosistein, mukusun normal viskozitesini ve elastikiyetini geri yükler, ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur ve balgam salgısını azaltır.
Bromhexine, çok belirgin değilse, balgamın viskozitesini azaltır. Halen, bromhexine, aktif metabolit - ambroksol (Ambroghexal) ilacı ile yer değiştirmektedir. Ambroksol sadece balgam seviyesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi atılımına da katkıda bulunur.
Mukolitik ajanlar:
Mukolitikler, bronşiyal sekresyonların sekresyonunu normalleştirir ve böylece bronştan mukus atılımını iyileştirir.
Mukolitikler akut (soluk borusu, pnömoni) ve kronik (kronik bronşit, astım, sistik fibroz) ve alt solunum yolu hastalıklarının tedavisi için de kullanılabilir. mukoza ve mukopürülan salgıları (rinit, sinüzit) izole edilmesini içeren, üst solunum yolu hastalıkları da gösterilen amacı mukolitikler.
Bununla birlikte, balgamın zorla geri çekilmesi obstrüktif bronşit gelişmesiyle çok zararlı ve kırılgandır.

Bronşit obstrüktif ve bölünmez. Bronşların tıkanması hava yollarının lümeninin daralmasıdır. Aynı zamanda hırıltı hırıltısı meydana gelir, şişme ve hipersekresyon vardır, bronşiyal lümen balgam ile "kapanır". Bronşiyal duvarda kas spazmı geliştiğinde, astım tehlikesi vardır. Bu, mukoza zarının alerjik bir iltihap haline gelmesi durumunda ortaya çıkabilir. Böyle bir resimle, antibiyotik almak sadece durumu kötüleştirecek ve antibiyotikler genel alerjik bir organizmaya neden olduğu için çok hızlı bir şekilde kronik bronşit astıma geçecektir. Güçlü bir antibiyotik florayı öldürür, alerjiyi artırır, obstrüktif bileşenin gelişmesini sağlar.
Akut bronşit tedavisinde antibiyotikler sadece çok ciddi endikasyonlar için reçete edilebilir: yüksek sıcaklık, yeşil balgam, şiddetli durum. boynuna bir mendil veya eşarp, sıcak, kuvvetlendirilmiş içecekler, bol bitki çayları, süt, mukus-inceltme ajanlar, dengeli ışık masa, sakin: Diğer durumlarda, sadece tedavinin basit, geleneksel yöntemlerle evde otururlar. Akut bronşit durumunda, bir grup sülfanilamid preparasyonu (sülfademisin, sülfademitoksin) etkilidir. Bu ilaçlar antibiyotiklerden çok daha yumuşaktır, ancak bu ilacı kendiniz seçebileceğiniz anlamına gelmez!
Bitkisel kökenli ekspektoranlar: nane, althea, meyankökü, kekik, coltsfoot, anason, yabani biberiye, kekik. Egzotik bitkilerin ekstreleri (Grönland, Quebracho, sarmaşık yaprakları) üzerine yapılan preparatları kullanırken dikkatli olun.


Öksürük için ipuçları:
1. Öksürmeyi kolaylaştıran çok çeşitli aktiviteler ve ilaçlar vardır. Bunlar arasında balsam (mentol, okaliptüs) veya onsuz buhar inhalasyonları. Yine de bir sırt üstü ve göğsüne bir seçim yapmak mümkündür - koyun eti, porsuk, ayı, aşırı bir vakada tavuk yağı.
2. Balgamı sıvılaştırmanın en iyi yolu bol su içmektir. Dayanabileceğin kadar su iç. Vücutta ve kuru öksürükte yeterli miktarda su bulundurmak gerekir.
öksürük şifalı bitkilerin 3. Tedavi: anne ve üvey anne, muz, adaçayı, ısırgan otu, kekik ot, biberiye, kekik, hatmi kökü, mavi siyanoz, elecampane, meyan kökü, anason meyve, çam tomurcukları bırakır. Onları ayrı ayrı demleyebilir ve farklı tıbbi ücretler alabilirsiniz.
4. Nemlendirilmiş havalarda nefes alın. Kuru hava akciğerleri tahriş eder ve öksürüğü yoğunlaştırır. Nemli hava, akciğerlere daha kolay nüfuz eder. Bununla birlikte, cihazların temizliğini izlemeniz, kalıp biriktirebilmeniz gerekir. Bu nedenle, eğer mantarlara karşı artan bir duyarlılığa sahipseniz, öksürük kötüleşebilir.

Laryngitis. Tracheitis. bronşit

Laryngitis. Tracheitis. bronşit

Patolojinin en ciddi varyantlarına dokunmamak (laringostenosis) hakkında konuşacağım kronik alerjik laringotrakit. Sık görülen bir soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkan yavaş bir hastalıktır. Laringotrakeitis semptomları oldukça tipiktir: özellikle sabahları balgamsız kuru öksürük, bazen sadece sık sık boğulma; periyodik olarak - kaba ses, sıcaklık aniden yükselebilir, periyodik olarak, 37-37.5 ° C'nin üzerindeki değerlere ulaşmaz ve aniden kaybolur. Hastalığın ana sebebi, nazal mukoza, farinks ve predispozan faktör - çocuğun akıcılığı üzerinde biriken bakterilere veya virüslere karşı alerjik bir reaksiyondur. Son zamanlarda, alerjik laringotrakitli hastalar belirgin olarak daha fazla olmuştur. Oldukça sık muhtemelen yaşam şartlarının konfor derecesine ebeveynlerin artan ilgisini açıklıyor mali güvenli ailelerde büyüyen çocuklarda patolojinin bu tür var, boş zamanlarında eksikliği sertleşmesini gıda ithal verilen tercih pratik.

Bu grubun daha iyi bilinen hastalığı - kronik bronşit astımlı bir bileşenle (obstrüktif bronşit). Böyle bir tanı genellikle daha küçük çocuklara konur. Çoğu zaman astımlı bronşit zamanında tedavi edilmezse klasik bronşiyal astım olur.

laringotrakeit olduğu gibi, astmatik bronşit içinde mikrobik veya viral enfeksiyona reaksiyon meydana gelir, ancak genellikle tırmandığı ve sinir suş arasında, hava içeren allerjen inhalasyon oluşur. alerjik bronşit, bakteriyel aracılı zaman zor enfeksiyon (pnömoni, piyelonefrit m. P.) içindeki bir derinleşme yol açabilir enfeksiyon, mücadele.

Arka plan ufak aşırı soğuma akut bronşit belirtileri (ateş, öksürük, kırgınlık) göründüğünde hastalık genellikle kışın daha belirgin, uzun süren edilir. Zamanın geri kalanında, öksürük, bir kural olarak, kurudur, daha çok sırtüstü pozisyonda (gece) ve sabahlarda ortaya çıkar; Çocuğun sürekli olarak sarkık, çabuk yorulduğu, iştahsızlıktan muzdarip olduğu, sıcak içeceğin kısa süreli nefes darlığı çekmesine yardımcı olur. Astım bronşit ve semptomların başlangıcında sıkı bir periyodisite ile karakterize olan boğmaca [c_00] atakları ile nefes darlığını karıştırmayın. Meslekten olmayan de zordur obstrüktif bronşit (ağır düzenleme astım bronşit) astım atağının saldırısından ayırt.

Tedavide alerjik rinit, larinotrakitis, ilk olarak bronşit tahriş edici faktörlerin ortadan kaldırılması (hem bakteriyel hem de alerjenik - toz, koku, küçük parçacıklar). Pratik olarak, gıda faktörü, burada en önemli değildir. Bağırsak disbiyozu ve gastrointestinal sistemdeki diğer bozukluklar, bağışıklık sisteminin işlevini ve dolayısıyla iyileşme hızını etkilese de. İkinci en önemli an - sertleştirme. Çocuğun iyileşmesi benim için uzun bir süre kullanılmak üzere tasarlandı ve prosedürleri devletindeki göreceli esenlik döneminde başlamalıdır.

Yani, giriş prosedürü olarak hizmet eden ilk prosedür, soğuk ayaklar dökme: Bir bacak boyunca parmak uçlarından, soğuk bir su akışını (el duşundan) uyluğa kadar uzatırlar ve 5 saniye boyunca dizindeki fıskiyeyi sabitlerler. Sonra, diğer bacağında, dizlere doğru ilerlerken aşağı düşerler. Prosedür ilerledikçe, su daha soğuk hale gelmelidir. Çocuğun prosedüre tam olarak uyumunu ispatlamak zordur, ancak 1.5 haftadan az bir tepki ile bile, uygulanmamalıdır. Eğer ilk antrenmandan sonra bir alevlenme meydana gelirse, o zaman iyileşme için beklemeli ve 3-4 gün sonra sertleşmeye devam etmeli, ancak daha yavaş hareket etmeli, zamanı arttırmalı ve suyun sıcaklığını düşürmelidir. Hala başka yolu yok.

Bir sonraki aşama - zıt ayak banyoları. Su ile sadece iki pelvis hazırlayın: sıcak (36 ° C'den başlayarak) ve soğuk (23-22 ° C'de başlayarak). Ayak bileğindeki bacaklar daha sonra bir diğerine, daha sonra başka bir havzaya indirilir. 15 dakika - sıcak, 5 - soğukta. Zamanla, sıcaklık aralığının artırılması gerekir.

Yaklaşık 2 hafta boyunca bu şekilde çalıştıktan sonra, devam etme zamanı taşlar üzerinde yürüme. Yaz aylarında, bu görev kolayca başarılır ve kışın evde bir mini plaj yaratmak gerekir. Bunun için, düz bir havzada büyük bir nehir çakılını bir katmana koyun, soğuk suyla doldurun. Çocuk bu taşların üzerinde her gün bir dakika, en az 14 gün yürümelidir.

Ve sadece yukarıda tarif edilen tüm aşamaları geçtikten sonra, çocuğun pratikte hasta olmadığı bir duruma ulaştıktan sonra, basit bir şekilde ilerleyebilir. soğuk su ile yapmak, sonucu düzeltmek için. Aksi takdirde, arkadaşlarımın, piyango oyuncuların, nasıl olacak: belki başarılı, ve belki de kötüleşen... Bununla birlikte, bu kuralın tek istisnası: dökme hemen buhar odası (sauna) ayrıldıktan sonra bir banyoda gerçekleştirilir - hazırlıksız bir kişi için bile her zaman güvenlidir. Hayatınızın geri kalanı için bir ay bile değil, bir yıl bile sertleşemeyeceğinizi de unutmayın.

Çok sayıda yöntemin tanımıyla bu bölüme ağırlık vermemek için, “Banyoya Ode” ekinde, banyoyu doğru kullanımının arındırma ve sertleştirme prosedürü olarak okumanızı tavsiye ederim. Ve şimdi, apartmandan ayrılmadan bile ikinizin gücüne katılabileceğiniz "Zamman'ın hipertermik banyolarını" gerçekleştirmek için eşsiz bir teknolojiye odaklanacağız.

Louis Pasteur bile enfeksiyonların yüksek sıcaklıklarla savaşılabileceğini ilk keşfetti. Şaşırtıcı değildir, çünkü vücudun mikrobik agresyona karşı ilk koruyucu reaksiyonu ateştir. Doktor "İnsan Vücudunun Gizli Bilgeliği" adlı kitabında bir Zalmanov, yöntemin bir açıklamasını verir. hipertermik banyolar, tüm kılcal terapi sisteminin bir parçası olan (kitap okumanızı tavsiye ettiğim kadar meraklı). Dışardan gelen yüksek sıcaklık, vücudun savunmasını tüketmeden, bağışıklık sisteminin gereksiz baskısını yaratmadan laringotrakit, rinit, bronşit gibi zayıf hastalıkları tedavi etmenizi sağlar. Alerji kaynaklı, sadece düzgün hale işlevi kılcal yerine getirmek mümkün olan inflamasyon alanında tam bir dolaşımını sağlamak için gereklidir - İyi herhangi iltihabı (mikrobik veya aseptik) mücadele etmek için, bizim durumumuzda olduğu bilinmektedir. Enfeksiyon ya da diğer alerjenleri ve diğer doğal antibiyotikleri ve aynı zamanda anti-enflamatuar maddeleri öldüren lökositlerin hasta organı takip etmeleridir; Kılcallarla, çürüme ürünleri, hücresel metabolizma, mikropların toksinleri iltihaplı odağa yönlendirilir.

Zalmanov, "Uzun süre gizli bir enfeksiyon durumunda yaşıyoruz, ancak nadiren bulaşıcı hastalıklara yakalanıyoruz." "Gerçek enfeksiyon sadece kılcal durgunluk koşullarında gerçekleşir."

Hipertermik hamam mikro geliştirmek, ve vücut yabancı mikroorganizmaların, alerjenlere, temizlenmiş olan "Uzak sel tüm birikmiş pisliği sırasında nehir suları gibi."

Hipertermal banyo nasıl yapılır?

Normal banyo ılık su ile doldurulur (36 ° C). Hasta onun içinde yatar ve yavaş yavaş su sıcaklığı 39 ° C'ye yükselir (15 dakika). Banyoda geçirilen toplam süre 20 dakikadır. Suyu terk etmeden önce bir bardak sıcak bitkisel infüzyon veya ahududu ile çay içmeniz gerekir. çabuk, yavaş yavaş gereken sudan dışarı Kalk kapalı kuru ve çarşafa sarılmış ve "boyun" battaniye, yalan, terleme, 40 dakika ile kaplı, yatak, briskly yürümek. Daha sonra kuru kıyafetlere dönüş ve uyu. Evde iken hipertermik banyo almak kesinlikle yasaktır. 5 banyoları (5 ardışık gün) döngüsü kademeli C 41-42 ° suyun maksimum artan sıcaklık etkisini elde etmek için gerçekleştirilir

Daha da etkili olan terebentin banyosu.

Terebentin banyosu nasıl yapılır?

Bu durumda beyaz terebentin banyosunun kullanılmasını tavsiye ederim.

birinci emülsiyon hazırlayın: su 550 mi bir emaye kap içine döküldü (eczanelerde satılan) salisilik asit 3 gram ekleme, kaynar su içinde ateşe koymak ince rendelenmiş bebek sabun 30 g koyun, (sabun eritilmesi kadar düşük ısı yaklaşık 15 dakika kaynatmak sık karıştırarak). Şişe 500 ml saflaştırılmış terebentin ve tava soğutulmuş içeriğini dökün. Bir tapa ile karıştırın ve sıkıca kapatın. Emülsiyon oda sıcaklığında saklanır. Kullanmadan önce dikkatlice çalkalanmalıdır.

Eşzamanlı cilt hastalıkları, jinekolojik patoloji varlığında beyaz terebentin banyosu kullanmayın. emülsiyon kullanılarak hipertermik banyosu bir özelliği, 36 ° C (aşağıda belirtilen emülsiyon doz) 'in bir su sıcaklığında, bir banyoda yalan (tahrişi önlemek için) 37 su sıcaklığına getirmek için, yani anüs ve üreme organları vazelin ile yağlanması gereken belirli kurallarına uymak için -39 ° C 5 dakika ve hala 10 dakikadır. Daha sonra, vücudu bir havluyla ıslattı, bir kağıda sardı ve hızla yatağa gitti.

Dikkat lütfen! Banyoda ve 15-40 dakika sonra, terebentin (yanma, karıncalanma) bir cilt reaksiyonu genellikle görülür. Aşırı ise, bir dahaki sefere emülsiyon dozunu arttırmayın, cildin alışmasına izin verin. Emülsiyonun dozu kademeli olarak banyo başına 20 ml'den (1 prosedür) 65 ml'ye (10 prosedür) yükselir.

Sertleşmeye ve homeopatik tedaviye ek olarak beş terebentin hamamının bile bir kursu vücut üzerinde mükemmel bir etkiye sahip olacaktır.

Son olarak, bir alkol tentür şeklinde ilaç tercih edilir 6 aydan büyük çocuklar için, homeopatik ilaçların :. Tuja 12, Ekinezya HZ, bu durumda vb Arsenicum albüm 6, bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı etkisi hakkında unutmamalıyız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit: Evde semptomlar ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, yavaş ve kalıcı bir form alan palatin bademciklerinde lokalizasyonla birlikte gelişen bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın formu periyodik relapslarla karakterizedir (hastalığın akut ataklarının tek kullanımlık faktörlerinin varlığında düzenli aralıklarla rekürrens).

Soda, tuz ve iyot ile gargara

Soda, tuz ve iyot kullanılarak hazırlanan bir bileşik ile durulanması herkese aşinadır. Bunlar etkilidir ve hızlı bir şekilde hastanın durumunda aşağıdaki hastalıklarla iyileşmeye yol açar:
larenjitin; soluk borusu iltihabı; boğaz ağrısı; farenjit.