Loading

Bir çocukta larenjit tedavisi

Makalenin içeriği

Larenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır:

 • viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs);
 • bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok);
 • mantarlar (candida, kalıp).

Enfeksiyon azaltılmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkar. Enfeksiyon alerji ve hasta insanlarla temas kötü beslenme, kirlilik, sık hipotermi, şiddetli enfeksiyonlar, diyabet, hipotiroidizm, otoimmün hastalıklar, duyarlılığın açmaları.

Özellikle çocuklarda ses kısıklığı çok uzun bir ağlama veya histerik sonrası ortaya çıkar. Pasif sigara içmek ayrıca orofarinks ve larinkste inflamasyon riskini artırır.

Provoke edici faktörün gücüne ve bağışıklık savunmasının direncine bağlı olarak larenjit, farklı derecelerde şiddetli olarak kendini gösterir. Tehlikeli bir durum klavyedir;

 • dar bir laringeal lümen;
 • gevşek elyaf;
 • daha duyarlı sinir uçları;
 • lenfatik sistemin özellikleri, alerjilere eğilim, diyatezi;
 • sık soğuk algınlığı.

Klinik semptomlar ve tanı

Bir çocukta larenjitden şüphelenmek için davranışlarına dikkat etmek yeterlidir. Başlangıçta kaprissizlik, gözyaşılık, uyuşukluk, artan terleme ve iştah azalır. Sonra orofarenks, ses kısıklığı, nefes alma zorluğu ve "havlayan" öksürükte bir şişme var. Ayrıca burun iltihabı ve burun tıkanıklığı da katılabilir, bu da burun solunumunu zorlaştırır.

İlk aşamada hastalığın tedavisine başlarsanız, öksürük hızlı bir şekilde üretken bir forma dönüşür, balgam atılımını kolaylaştırır ve nefes darlığını azaltır. Bu durumda sıcaklık normal kalabilir.

Hastalığın ilerlemesi, sessizce ateşli ateş, nefes darlığı ve (genellikle geceleri) birikmesi öksürük görünümünü öksürük, ses yitimi yol açar.

Tedavinin yokluğunda laringospazm başlayabilir. Dokularda artan şişlik ve laringeal lümen daralması neden olur. Krup ilerledikçe, nefes almak zorlaşır, gürültülü olur, cilt maviye döner ve kalbin çalışması bozulur.

Yetersiz oksijen alımı, baş dönmesi ve kafa karışıklığı ile ortaya çıkan, beyinde hipoksinin gelişmesine yol açar.

tedavi

Çocuklarda başlangıç ​​larenjitinin tedavisi nasıl yapılır? Larenjit nedeni zamanla belirlenirse, ilerlemesini engelleyebilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz. Terapötik faaliyetler amaçlanmaktadır:

 • Patolojik odağı sınırlamanıza izin veren inflamasyonun yayılmasını önleme;
 • mukozada şişme ve hiperemi azalması;
 • reseptörlerin tahriş azalması;
 • nefes alma rahatlığı;
 • öksürükte azalma;
 • laringospazmın önlenmesi.

Tavsiyelerin gözlenmesi, ilaçların terapötik etkisini güçlendirmeyi mümkün kılar:

 • yatak istirahatı Koşmak, sokakta yürümek, hastalığın seyrini ağırlaştırmak yasaktır;
 • vokal kordlarda yükün kısıtlanması. Tabii ki, bir çocuğu susturmak neredeyse imkansızdır, fakat konuşmanın ve süresinin sesini kontrol etmek, ebeveynlerin görevidir;
 • Çocuk odasında optimum sıcaklık ve nem sağlamak;
 • Odada düzenli temizlik, havayı nemlendirmenize, nefes almanızı kolaylaştırmanıza ve alerjen sayısını azaltmanıza olanak tanır;
 • bol sıcak içecek. Tavsiye edilen alkali sıvılar (sodalı veya karbonatsız maden suyu Borjomi 1: 1), sıcak karışımlar, meyve içecekleri veya çay. Tatlı bir içecek için önerilmez. Yeterli içme rejimi, toksinlerin yok edilmesini hızlandırmayı ve zehirlenme yoğunluğunu azaltmayı mümkün kılar;
 • Gıda vitamin olmalı. Sıcak, soğuk yiyecek, keskin, tuzlu ve yağlı yiyecekler kullanmayın;

İlaç tedavisi

Larenjit tedavisi için, özellikle ilaçların dozu ve süresi, doktor reçetelerini takip etmek gereklidir. İlacı kendiniz bırakırsanız, daha yoğun veya semptomları olan kronik iltihaplanma riski vardır.

Katılan doktor, mukozanın şişmesini azaltan ve aynı zamanda küçük bir yatıştırıcı etkiye sahip olan antihistaminikler reçete edebilir:

 1. Fenistil damla ile dozlanmış bir çözelti şeklinde;
 2. Zirtek - altı aydan itibaren;
 3. Zodak, bir yıllık bir yaştan itibaren bir çözelti şeklinde uygulanır, tabletlere altı yıl izin verilir;
 4. Cetrin - bir yıldan (şurup), altı yıldan - tabletlerden;
 5. Claritin - iki yıldan.

Nefes almayı kolaylaştırmak, solunum yetmezliğini azaltmak ve çocuğa sessiz bir uyku sağlamak için antitusif veya balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir. Bu amaçla Gerbion (plantain), Sinekod, Libeksin, Bronholitin, Stoptusin, Tusuprex veya Codelac kullanılabilir.

Zor Balgamlı öksürüğü işkence, bu Erespal, Pertussin kullanılması tavsiye edilir, Gedeliksa, Alteyki, Gerbion (çuha çiçeği), ambroksol veya asetilsistein uyudu.

Yerel tedavi için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Orofarenksin durulanması için Furacilin, Klorheksidin, Klorofililti, Givalex veya Tantum Verde;

Bronkospazm gelişme riski nedeniyle 4 yaşına kadar durulama yasaktır.

 1. Bioparox, Orasept veya Tantum Verde'nin yardımıyla mukoza boğazının sulanması. Küçük çocuklar için prosedür yasaklanmıştır, çünkü laringealite riski vardır;
 2. Şeker şekerlerinin emilimi - Strepsils, Decatilen, Pharyngocept, Falimint veya Lisobakt. Çocuk hapı nasıl absorbe edeceğini bilmiyorsa, tozu pudra haline getirebilir ve yavaş yavaş mukus yanaklarına dökebilirsiniz.

Durulama kurallara uygun olarak yapılmalıdır:

 • tahrişi önlemek ve mukoza yakmak için çözüm sıcak olmalıdır;
 • İşlem bir yemekten bir saat sonra gerçekleşir;
 • durulamadan sonra, yarım saat boyunca içmeyin ya da yemeyin;
 • gün boyunca tıbbi çözümleri değiştirmeniz gerekir;
 • Çocuğun alerjiye karşı artmış bir eğilimi varsa, bitkisel solüsyonlar dikkatli bir şekilde kullanılır.

Ateşle savaşmak için asetilsalisilik asit içermeyen antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır. Doktorlar Panadol, Efferalgan, Cefecon veya Paracetamol Şurubu kullanmayı önerdi. Bütün bu ilaçlar parasetamoldan oluşur, bu yüzden çocuklara izin verilir. Ayrıca anti-enflamatuar steroid olmayan ajan grubuna ait olan Ibufen'i reçete etmek de mümkündür.

Antibakteriyel ve antiviral ilaçlar, yalnızca hastalığın doğrulanmış bulaşıcı yapısı ile kullanılır.

Fizyoterapötik prosedürler

İnhalasyonlu çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir? İyi bir etkiye sahiptir ve bebekler tarafından bile kullanılabilir. Prosedürü kolaylaştırmak için bir nebülizer kullanılabilir. Birçok avantajı var:

 1. Sıcaklık kontrolü, çünkü sıcak buhar mukoza zarını yakabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir;
 2. Çocukların tedavisinde özellikle önemli olan ilaçların net dozu;
 3. inhalasyon kolaylığı;
 4. Nefes almayı cihazın çalışmasıyla senkronize etmeye gerek yoktur.

Prosedürün bazı özellikleri vardır:

 • yedikten bir saat sonra gerçekleşir;
 • Solunduktan sonra, dona gitmeyin, yarım saat yemeyin veya içmeyin;
 • 37.5 derecenin üzerinde ateşle yapılmaz;
 • Solunduğunda, konuşmak yasaktır, özgürce nefes almak gereklidir;
 • bir nebülizatör yardımıyla yağ ve bitkisel solüsyonları solumak mümkün değildir;
 • prosedürden sonra, cihazın kirlenmesini önlemek için iyice yıkanmalıdır;
 • Cihaz için sadece belirli bir konsantrasyon elde etmek için ilaç ile seyreltilmesi gereken tuzlu çözeltiyi kullanmasına izin verilir.

İnhalasyon ilaçları, alerjik yatkınlık ve hastalığın şiddeti dikkate alınarak seçilmiştir.

Bir nebulizer yardımıyla, Borjomi, tuzlu su, Lazolvan, Rotocan, Sinupret ve Tonzilgon'dan interferon (antiviral ajan), karbonatsız maden suyu ile inhalasyon yapmak mümkündür. Soluma, mukoza zarını nemlendirmeyi, tahrişini azaltmayı, balgam çözülmesini balgam çözülmesini kolaylaştırarak ve iltihabın şiddetini ve mukozayı şişirmeyi mümkün kılar.

Eğer birkaç tipte inhalasyon reçete edilirse, ilaçların uygulama sırası eylemlerine bağlı olarak gözlemlenmelidir:

 • Bronkodilatatör ilk olarak, örneğin Ventolin veya Berodual inhale edilir. Bronkospazmı ortadan kaldırmaya ve balgam atılımını kolaylaştırmaya izin verir;
 • daha sonra bir balgam söktürücü, örneğin Lazolvan veya Fluimucil;
 • İkincisi anti-enflamatuar (Rotokan, Sinupret) veya antiseptik ajanlar (Fluimucil-antibiyotik, Dekasan) kullanılabilir.

Alışılmış şekilde (tava üzerinde) inhalasyonlar, bir kerpiç, kolesfoot, çam tomurcukları, papatya ve adaçayı bir kaynatma ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca birkaç damla uçucu yağ (çay ağacı, okaliptüs, sedir) de ekleyebilirsiniz. Alkalin inhalasyonu, haşlanmış patateslere 5 g soda ilave edilerek hazırlanabilir.

Pulmicort ile inhalasyon laringospazm tehdidi ile ve aynı zamanda gelişimi ile gerçekleştirilir. Bu hormonal ilaç, dokuların şişmesini hızlı bir şekilde azaltmanızı ve nefes almayı kolaylaştırmanızı sağlar.

Kronik koşullarda elektroforez, ultraviyole, UHF ve mikrodalga tedavisi önerilir.

Ateşin yokluğunda, bacaklara kan akması ve ses tellerinin ve laringeal mukozanın şişmesini azaltmak için ılık ayak banyoları kullanılabilir. Hayvansal yağ veya ilaç Rasuliniya göğüs Dr. İşlem, larenjitin bir komplikasyonu olarak gelişen bronşit ile gerçekleştirilir. Risk altında, grest ezmesi yasaklanmıştır.

Hastalıklarla savaş, bağışıklığın güçlendirilmesini almalısın. Bunu yapmak için homeopatik ilaçlar, vitaminler Multitabs, Supradin ve tıbbi olmayan ürünler kullanabilirsiniz. Su prosedürleri, doğru beslenme ve iklim değişikliği çocuklar için özellikle yararlıdır.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

yayılma

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Hastalığın nedenleri

 • Virüsler (influenza, parainfluenza, adeno- ve RS virüsleri) larenjit vakalarının ezici bir çoğunluğuna neden olur (% 90'a kadar);
 • bakteriler (stafil, strepto-pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa) - nadiren akut larenjitin nedenleri haline gelirler, fakat enfeksiyona bağlılıkları şiddetli ve uzun süreli bir hastalığa neden olur;
 • yüksek, histerik çocukça bir ağlama, akut larenjitin ana nedenlerinden biridir;
 • zararlı maddelere maruz kalma - tozlu, gazlı hava;
 • alerjik reaksiyonlar - toz, boya ve vernik malzemeleri, hayvan kılı.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Kronik Akım

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

Çocukların çeşitleri ve özellikleri

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

 • Anamnez koleksiyonu - belirtilerin oluşumu ile inceleme, larinksin kızarıklık oluşumu;
 • laringoskopi - ödem saptanması, mukozada kanamalar, vasküler paternin güçlendirilmesi, kalınlaşma ve ligamentlerin tamamlanmamış kapatılması için bir el feneri olan bir laringoskop yardımıyla inceleme;
 • farmakoskopi - özel aydınlatma altında farinksin incelenmesi;
 • Rinoskopi - özel aynalar aracılığıyla burun boşluğunun incelenmesi;
 • Larenks (virolojik, bakteriyolojik) - hastalığın etken maddesini oluşturmak için kızarma çalışması.
İçindekiler ↑

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.
İçindekiler ↑

Akut kurs tedavisi

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Hafif tedavi

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

ılımlı

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Şiddetli derece

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.
İçindekiler ↑

Kronik seyrinin tedavisi

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.
İçindekiler ↑

fizyoterapi

 • Larinks bölgesinde elektroforez - sabit düşük frekanslı bir akıma sahip ilaçların (novokain,% 5 kalsiyum klorür) girişi.
 • UV - ultraviyole kullanımı, oksijen emilimini artırır, enfeksiyonun direncini artırır. Bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason, temas etmeyen bir şekilde davranır. Enflamatuar süreçlerde en etkilidir.
 • Sollyx - yapay bir ışık kaynağının hareketi boynun ön yüzeyine yönlendirilir.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

Halk ilaçları ile tedavi

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.
İçindekiler ↑

Evde çocuklarda larenjit tedavisi


Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Hastalığın önlenmesi

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.
İçindekiler ↑

görünüm

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Yararlı video

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

Bebeklerde Larenjit: Patoloji ile mücadele özellikleri ve yöntemleri

Tehlike nedir?

Çocuklar için, gırtlak iltihabı daima tehlikelidir. Bu dar lümen, ses telleri, mukus ve submukozal tabakaların eğilimi nedeniyle hava geçişini sınırlayan hızlı bir ödemdir. Yenidoğanın bağışıklık sisteminin kusurlu olması da etkilemektedir.

Hastalık, çoğu zaman geceleri olmak üzere klinik tabloların hızlı bir şekilde dağıtımıyla doludur. Larinksin, iltihaplanma ve bebeğin şişmesine karşı hızla daralması nedeniyle, normal olarak nefes alamamaktadır. Bu ölüme yol açabilir.

Bir saldırı sırasında ilk yardım

Bebek boğulmaya başlarsa, hemen bir ambulans çağırın. Bundan önce, aşağıdaki adımları izleyerek bebeğin durumunu rahatlatmak önemlidir:

 1. Bebeği sakinleştirin, ses telleri üzerindeki yüke ek olarak, gırtlak spazmını teşvik eder, sıkı giysileri çıkarın.
 2. Kollar üzerinde dikey bir pozisyonda tutun, 6 aylık bir çocuk, yastıklarla kaplanmış bir beşiğe oturabilir.
 3. Banyoda, bebeği sıcak su jeti yakınında 10-15 dakika tutun ve yanmaması için tüm güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurun. Sıcak nemli havanın solunması, solunum yollarının spazmı giderilmesine yardımcı olur.
 4. Boğulma atağı bastırılabilir, bir faringeal refleksi tetikleyebilir. Bunu yapmak için, farinksin arka duvarına bir spatula veya bir kaşık sapı ile dokunmanız gerekir.
 5. Birinci sene bebeğinize ılık süt (1 litre kaynamış su başına 1 çay kaşığı soda) ile 1-2 çay kaşığı maden suyu veya soda solüsyonu verin, 1 çorba kaşığı her 15-20 dakikada bir büyük çocuklara.

Ne yapılamaz?

Çocuğa yardım etmeye çalışarak, ebeveynler genellikle hata yaparlar. Bebeği ne incitebileceğini bilmek önemlidir. Aşağıdaki eylemler geçerli değil:

 • tatlı çözeltiler ve kompostolar, çok sıcak veya soğuk sıvılar içmek için kullanın;
 • ıslak kıyafetlerde olmak, bebeğin aşırı ısınmasına izin vermek;
 • kompresler, ısınma, taşlama yağları, katı yağları uygulamak;
 • Sıcak banyo ve hardal sıvaları kullanın.

Hangi doktor bebeklerde larenjit tedavi ediyor?

İlk alarm verici belirtiler göründüğünde, bölge çocuk doktorunu hemen aramalısınız. Bebeği inceleyecek, durumun şiddetini ve hastaneye yatış ihtiyacını belirleyecek.

Doktor evde bebekte larenjit tedavisine izin veriyorsa, çocuk testleri ve ilaçları verecektir. Laboratuvar incelemesinin sonuçları ile birlikte, ebeveynler küçük bir hastayı yönetmenin yeni taktiklerini belirleyecek bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır.

tanılama

Bir yıla kadar olan çocuklarda larenjit aşağıdaki teşhis önlemlerini gerektirir:

 • periferik kan analizi (lökositoz - bakteriyel etiyolojide);
 • Oropharynks'den kızarma ve balgamın bakteriyolojik incelenmesi.

Fibrooptik veya indirekt laringoskopinin sonuçları aşağıdaki değişiklikleri göstermektedir:

 • catarrhal formu - ses telleri ve mukoza zarları iltihaplı, ödem, iğrenç kanamalar olabilir, larenks eksüdasının lümeninde;
 • kronik atrofik form - mukoza zarları inceltilir, kabuklar ve viskoz mukusla kaplanır;
 • Çığlıklarda ortaya çıkan hiperplastik larenjit - vokal kordların nodülleri ve laringeal lümende kalın mukus.

Terapi yöntemleri

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir? Terapi, nedeni ortadan kaldırmak, balgam akıntısını iyileştirmek ve ses yükünü azaltmak amacıyla yapılmalıdır.

Yenidoğanda larenjit tedavisi çocuk koğuşunda yapılmalıdır, çünkü hastalığın seyri genellikle tahmin edilemez ve ciddi komplikasyonların gelişmesi mümkündür. Hastaneye kaldırılmayı reddedin.

Larenjitin bir yaşında bir çocukta hafif formda tedavisi ayaktan tedavi edilir. Orta şiddette ve solunum yetmezliği belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, çocuğun acil bir hastaneye yatırıldığı gösterilmiştir.

Ilaçların kullanımı

Çocuklarda çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavi yapılır. Bebeklerde larenjit tedavisi için ilaç seçimi, hastalığa neden olan mikrobiyal maddeye bağlıdır.

Antibiyotikler, viral etiyoloji hastalığı için streptokok ve pnömokok enfeksiyonları (penisilin grubu), antiviral ilaçlar için endikedir. Larenjit için antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi →

Semptomatik olarak, çocuk (Aspirin, Parasetamol) ve antitussif ilaçları düşürmek için narkotik olmayan analjezikler reçete edilir.

4 aylık ve daha küçük bir çocukta larenjit ağrılı kuru öksürük eşlik ediyorsa, Libexin bebek şurubu şeklinde yardımcı olur. Israrcı öksürük, rahatsız edici uykudan mustarip bir yaşındaki çocukta larenjit, karmaşık tedavinin bir parçası olan antitusif ilaç olan Tusuprex ile iyi tedavi edilir.

Şifalı otlar, örneğin Erespal (2 yaşın altındaki çocuklar için değil) temelinde yapılan şurupların şişmesini ve iltihaplanmalarını hızlıca çıkarın. Şiddetli zehirlenme ile infüzyon tedavisi yapılır (Hemodez, Reopoliglyukin).

Bir yaşında bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir? Bu yaşta, bir hastanede mukusun sıvılaşması için, larenksin sulanması genellikle proteolitik enzimler tarafından reçete edilir ve bunu mukoza zarlarını yumuşatmak için terapötik yağların eklenmesi takip eder. Gırtlaktaki kabukların varlığında, bazen doktorun reçetelediği bir dozda solüsyonun içindeki bir potasyum iyodür çözeltisi kullanılır.

soluk alma

Bir yıldan küçük çocuklarda larenjit tedavisi, inhalasyonların kullanımıyla ancak sadece çocuk doktorunun izni ile yapılabilir.

Larenjit ile aylık bir çocuk, soda, tuzlu su, patates suyu gibi kötü amaçlı araçlar kullanır. Sıcak bir tencere, bebeğin beşiğine yakın bir mesafede güvenli bir mesafede yerleştirilmelidir.

3 aylık bir çocuğa Larenjit okaliptüs, papatya, adaçayı kullanarak bitkisel inhalasyon ile tedavi edilebilir. Örneğin, deniz topalak yağı kullanımı ile 8 aylık bir bebekte larenjit ile etkili bir şekilde inhalasyon.

rejim

Hastalığın tedavisi için önemli olan, çocuk bakımı kurallarının bazılarına uygundur:

 1. Besinler arasında birkaç kaşık maden suyu da dahil olmak üzere bol sıcak bir içecek.
 2. 4 aylık bir çocukta ve daha gençlerde larenjit için beslenme sayısını artırın. Sunulan ılık anne sütüne bal eklemek 9 aylık bir çocukta larenjit ile olabilir. Larenjit hasta 10 aylık bir bebek ise, bal ilavesi ile havuç suyu.
 3. Özellikle yaşamın ilk üç ayındaki çocuklarda kaygı ve ağrının önlenmesi dahil rahat bir ortam yaratın.
 4. Bebeği iyi havalandırılmış bir odada yeterli hava nemi ile bulmak.
 5. Beslendikten sonra bebeği hemen beşiğe koyamazsınız. Yarım saat boyunca, gastroözofageal reflüyi dışlamak için annesinin kollarında dik pozisyonda olması gerekir.

önleme

Bir hastalığı tedavi etmek her zaman uyarıdan daha zordur. Bu nedenle, aşağıdaki basit önleyici tedbirleri bilmeniz gerekir:

 • ARVI ile hasta olan ailenin üyeleriyle çocuğun temaslarının olmaması;
 • solunum yolu enfeksiyonlarının zamanında tedavisi;
 • Ailede rahat bir psikolojik ortam sağlamak;
 • Bebek odasının sık sık havalandırılması, düzenli ıslak temizlik, aile üyelerine sigara içilmemesi;
 • Alerjenlerle temasın dışlanması;
 • sertleştirme;
 • Sık sık temiz havada yürür;
 • doktora kabul edilen yılın geçiş mevsimlerinde adaptojenler ve vitaminler;
 • tonik ve restoratif masaj yılda 2-3 ders;
 • Aşırı ısınma ya da aşırı soğutmadan kaçınarak bebeği hava koşullarında giydirin.

Bebeklerde larenjit, ölümcül bir sonuca varan korkunç komplikasyonlarla dolu tehlikeli bir patolojidir. İlk sorun belirtilerinde bir doktora danışmanız gerekiyor. Kendi kendine ilaç kabul edilemez. Bebeğin durumu çok çabuk bozulabilir, bu nedenle tıbbi gözetim ve zamanında tedavi çok önemlidir.

Çocuklarda Larenjit - iltihaplanmanın ilk belirtileri ve evde nasıl etkili bir şekilde tedavi edilir?

Larenjit, en yaygın SARS tipidir. Yetişkinler bu hastalığı iki hafta boyunca farklı ilaçlarla kullanıyorlar, ama öksürdüğünde ve geceleri boğulma hissettiklerinde küçük çocuklara ne yapılmalı? Çocuklarda larenjitin zamanında teşhis edilmesi hastalığın daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle çocukta hastalığın belirtilerini, hastalık belirtilerini, evde nasıl tedavi edeceğini bilmek çok önemlidir.

Çocuklarda larenjit nedir

Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Ana belirtilere güçlü bir öksürük eşlik eder, çünkü vokal çatlaklar daralır. Hastalık 3 yaşın altındaki çocuklarda yaygındır. Çocuk hırıltılı konuşma ile başlar. Geceleri nefes alması zorlaşır. Çocuk boğaz henüz bu yaşta oluşmaz, bu nedenle farklı enfeksiyonlar alır, virüsler mukoza zarının içinde çoğalır.

semptomlar

Tanıda ana şey hastalığın ilk belirtilerini tanımaktır. Çocuklarda larenjit belirtileri farklıdır ve hastalığın derecesine bağlıdır. Bir çocuk akut veya kronik bir hastalıktan muzdarip olabilir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtileri, larinksin iltihaplanması ile karşılaştırıldığında çok daha zayıftır. İlk aşamada hastalığın türünü belirlemek ve tedaviye zamanında başlamak çok önemlidir. Daha sonra, bebeklerde ve daha yaşlı hastalarda hastalığın akut ve kronik evresi için bir karakteristik semptom listesi ile tanışacaksınız.

Çocuklarda akut larenjit

Akut larenjit belirtileri aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir. Her şey bir sıcaklık ve gürültülü bir sesle başlar. Sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir. Olağan ses kısık ve kaba hale gelir, iltihaplanma süreci larinkste bulunan ses tellerine doğru iner. Ana semptom solunum yolu tahrişidir. Ek özellikler listesi:

 • havlayan öksürük;
 • nefes ekshalasyondan daha uzun sürer;
 • heyecanlı hal ve kaygı;
 • yalancı krup saldırıları;
 • gürültülü solunum

kronik

Akut formun tedavisi kolaysa, inflamasyonun odağını ortadan kaldırırsa, o zaman kronik larenjit tedavi edilemez. Hastalığın bu formu akut geçer, ancak bir komplikasyon olarak kabul edilir. Bu hastalık ilk aşamalarda tedavi edilmezse, çocuk tüm hayatı boyunca larenjit hastalığına yakalanır. Hastalığı tanımlayabileceğiniz belirtiler:

 • kuru öksürük;
 • kuruluk veya boğaz ağrısı;
 • balgam atılırsa, yerde dondurulan, kabuklar oluşturan, ayrılırsa balgam çıkarılır - küçük bir lekelenmeye gidecektir;
 • Zayıflık var, çalışma kapasitesi azaldı.

Larenjitin ilk belirtileri

3 yaşın üzerindeki çocuklar halihazırda ağrılardan, duygulardan bahsedebilir, böylece ihtiyacınız olan tedaviyi zamanında sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, hastalığın gelişiminin başlangıcında kendinize kötü bir durum belirlemek daha iyidir. Vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıktığını fark ederseniz, o zaman soğuk algınlığı yakalayabileceğimizi söyleyebiliriz. Ama ya bu durumda başka belirtileri varsa:

 • Çocuklar geceleri iyi nefes almazlar;
 • dudaklarında siyanoz görülür;
 • ses yerleşir, kısırlaşır;
 • havlayan bir öksürük var;
 • sinir davranışı;
 • Bir iç çekiş sırasında kaslarınızı germelisiniz.

Bir yaşın altındaki çocuklarda

Küçük çocuklarda, genç (3 yıla kadar), larenjit şiddetlidir. Çok tehlikelidir - ebeveynler nefes almayı, huzursuz davranışlarını veya diğer belirtileri fark edemezler. En başından beri ortaya çıkan hızlı nefes ve anksiyeteyi fark etmiyorsanız, iltihaplanma süreci düşebilir ve bu da çocuğun ölümüne yol açabilir. Bir yıla kadar olan çocuklarda işaretler şöyledir:

 • huzursuz uyku;
 • geceleri zor nefes alma;
 • dudakların çevresinde mavi belirir;
 • kaburgalar arasında bir cilt soldurma vardır;
 • yüksek vücut ısısı (39 ve üzeri);
 • havlayan öksürük.

nedenleri

Larenjit sadece görünmez. Bütün bunlar birçok sebeple bağlantılı. Örneğin, oda çok tozlu olduğunda çocuklar hastalığa yakalanabilir ve nefes alma günü ve gece boyunca yalnızca kuru sıcak hava akacaktır. Enflamatuar süreç, bebeğin sıklıkla çığlık attığı veya ağladığında, sesin uzun süreli kullanımıyla başlayabilir. Diğer durumlarda larenjit nedenleri şöyledir:

 • soğuk algınlığı;
 • grip;
 • bronşit;
 • pnömoni;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • kimyasal tahriş;
 • gırtlakta hasar;
 • hipotermi.

komplikasyonlar

Hiperplastik larenjit, vokal kordların mukoza zarının büyüklüğünü ve larinks zarfını arttırır, tüm alan boyunca kalınlaşır. Larinks, düğümler veya tüberküller üzerinde yoğun ve beyaz görünebilir. Sürtünme veya yutma sırasında erozyon veya temas ülserleri oluşur. Hipertrofik bir larenjitde, seste ses kısıklığı vardır, larinks rahatsız olur. Komplikasyonlar larinksin stenozunu içerir.

Larenjit nezlesi ve semptomları sık görülür. İlk belirtiler viral hastalıklarda veya bakteriyel enfeksiyonlarda gözlenenlere benzerdir. Hastalık anjina veya grip formuna benzer. Bu larenjit sadece trakeaya düşer ve komplikasyonlar halinde akciğerlerin veya bronşların inflamasyonu gözlenebilir. Komplikasyon bebeğin bağışıklığını güçlü bir şekilde etkileyebilir. Şiddetli inflamasyon, larinks spazmı, solunum zorlaşır, larinksin daralması ve solunum yollarının daralması ölümle sonuçlanabilir. İlk şüphelerde ambulans çağırmak gerekiyor.

tanılama

Bir çocuk polikliniğinin çocuk doktoru, bir larenjitin ilk semptomlarını oluşturmuşsa, çocuk, kulak burun boğaz uzmanına tanı koymak için gönderilecektir. Bu durumda bebek, faringoskopi, otoskopi, rinoskopi, servikal lenf nodlarının palpasyonu ile kontrol edilir. Laringoskopi ile, vasküler modelde kızarma, şişme ve güçlenme gözlemleyebilirsiniz. Eğer sesin sürekli ihlalleri bir konuşma terapisti, bir fonopede ya da diş hekimi için ele alınmalıdır. Larinksin difteri ile yanlış grup saldırıları gözlemlenebilir.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Larenjit ve boğaz mukozasının iltihaplanmasının etkeni hızla ortadan kaldırmak için, doktorlar kapsamlı bir terapi reçete. Yatak istirahatı, boğazdaki sınırlı yük, günlük havalandırmayı içerir. Tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemek için, ortadan kaldırılması gereken öksürük ataklarına dikkat edilmesi önerilir.

Bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir, aşağıdaki yöntemlerle doktorunuz farkındadır. Tedavi için:

 • ilaçları kullan;
 • inhalasyon yapmak;
 • rasyonel beslenmeyi tanıtıyorlar;
 • bol miktarda içeceğe ihtiyaç duyuyoruz: sıcak komposto, bitkisel kaynatma, süt veya mors;
 • önemli yararlı ve diyet gıda, kuru gıda, sandviç ortadan kaldırır.

Ilaçlarla tedavi

İnflamatuar hastalıklardan antihistaminiklerin yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Bazı doktorlar antibiyotikleri ve diğer güçlü ilaçları reçeteler, ancak bu hızlı yolun bebeğin sağlığı ve bağışıklığı üzerinde kötü bir etkisi olacaktır. Çocuklarda larenjit ilaçları ve faydaları:

 • Zirtek mükemmel bir antihistamindir. Suda birkaç damla çözünerek alınır. Ancak, bu ilaç 6 aylıktan küçük çocuklara verilmemelidir. İlaç tüm uluslararası standartları karşılar. Hızlı bir şekilde alerjik reaksiyonu ortadan kaldırabilir, viral enfeksiyonlarda etkilidir.
 • Alteika balgam çıkarma, balgam seyreltme teşvik etkili bir öksürük şurubu. Şurup iltihaplı mukus larinksleri sarar. Bitkisel bileşenler, mukus boğazındaki şişlik ve tahrişin giderilmesine yardımcı olur.
 • Parasetamol ateşle savaşan ve şişmeyi kısmen hafifleten bir ilaçtır. Bir tablet anında hareket edebilir ve ilaç iki yıla kadar çocuklara verilebilir. Çare, boğulma saldırıları veya sahte krup saldırıları dahil olmak üzere ağrı semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • İbuprofen, ısıyı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye, şişmeye veya iltihaplanmaya yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar bir maddedir. Parasetamol ile karşılaştırıldığında, bu ilaç daha hızlı hareket eder. Süre 6 saate kadardır.

Fizyoterapötik prosedürler

Fizyoterapi prosedürleri inhalasyon kullandıkça. Çocuklarda larenjit ile böyle bir tedavi, yetişkinler doktor ve ebeveynlerin gözetimi altında bir hastanede yapılır. Sık kuru öksürük, boyun ve boğaza konan ısınma kompresleri kullanılarak giderilebilir. Ses tellerinin şişmesi, kuru ısı kullanır. Mukoza zarının ödemi ile sıcak içme yardımı ile mücadele ediyor. Gorcini, laringeal ödem ile durumu iyileştirmeye yardımcı olur.

Uyuşturucu almak istemiyorsanız, soluma ile buhar kullanabilirsiniz. Mukoza zarının tedavisinde etkilidir. Alerjik reaksiyonun ortaya çıkması hariç tutulur. Buhar inhalasyonları solunum sistemini olumlu yönde etkiler:

 • boğaz durumunu iyileştirmek;
 • öksürük ataklarının ortaya çıkmasını engellemek;
 • nefes darlığını ortadan kaldırmak;
 • Laringeal lümenlerin durumunu iyileştirir.

Nebulizer tarafından soluma

Buhar inhalasyonu ile evde çocuklarda larenjit tedavisi mümkündür. Bir hastanede nebulizerler kullanılır (aşağıdaki resme bakınız). En küçük hastalar tarafından bile kullanılabilirler, çünkü üretici çocuk cihazlarını sağlar. Nebulizörler uyku sırasında bile kullanılır. Çözelti, bir maden suyu, bitkisel çay, uçucu yağlar, sarımsak suyu ve doğal fitosit çözeltisi içerir. Prosedür sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir:

 • bronşodilatörler;
 • sonra balgam söktürücü veya anti-inflamatuar ilaçlar.

Bir yaşında bir çocukta larenjit

Bir yaşında bir çocukta larenjit de dahil olmak üzere solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları oldukça yaygın bir fenomendir. Bu, bu gruptaki bağışıklık sisteminin zayıf şekilde gelişmesi, patojenik mikroorganizmalara tam olarak direnç göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Çocukluk çağındaki larenjit, ciddi komplikasyonlara neden olmakta zordur. Bu nedenle, bu patolojiyi bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır, ilk belirtileri bulduktan hemen sonra yardım istemek gerekir.

İlk belirtiler ve larenjit çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit, esas olarak enfeksiyöz bir doğası olan ve gırtlak ve vokal kordların mukoza zarının sürece dahil olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyöz olmayan faktörler, örneğin bir alerjeni de patolojiye neden olabilir.

Çocuklarda larenjit gelişimine katkıda bulunan patojenler arasında virüsler, bakteriler ve mantarlar salgılanır. Çoğunlukla, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip ve bademcik iltihabına karşı gelişir. İstatistiklere göre, yaşamın ilk üç yılındaki çocuklarda patoloji daha yaygındır. Aynı zamanda, 6 aylıktan küçük bebeklerde, patoloji nadiren vücutları rahimde anneden kaynaklanan mevcut antikorlar hala, çünkü teşhis edilir.

Sık görülen larenjitlere katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Vücudun zayıf koruyucu işlevi;
 • solunum sisteminin azgelişmesi;
 • olumsuz yaşam koşulları;
 • irrasyonel beslenme;
 • Sinir ve endokrin sistemlerin eşlik eden hastalıkların varlığı;
 • hipotermi;
 • ısınma.

Ebeveynler kolayca patoloji şüphesi olabilir. Bunun için özel yeteneklere sahip olmanıza gerek yoktur. Her şeyden önce, davranışta değişiklikler var. Çocuklar kaprisli, irritabl, uykulu, yemeyi reddeder, terleme artar.

Bunu larenjit spesifik semptomların ortaya çıkması takip eder:

 • ateş yükseldi ateş;
 • Boğazda Zulüm;
 • verimsiz öksürük;
 • ses tonunu değiştir.

Hemen çocuk düzenli aralıklarla öksürür. Belki de boğazda bir şeyin onu engellediği gibi bir izlenim vardır. Sonra larenjitin ana semptomu ortaya çıkar, buna "havlayan" öksürük, nefes darlığı denir. Sıklıkla görülen ve rahatlamayan saldırılar, çoğunlukla uyku sırasında ortaya çıkar. Nefes zor, inspirasyon ve ekshalasyon sırasında, uzaktan bile olsa, tipik bir düdük sesi duyulur. Bu semptomlar, inflamatuar sürecin mukus larenks ve vokal kordların şişmesine neden olduğu gerçeğidir. Sonuç olarak, organdaki lümen oldukça dar ve normal hava değişimini zorlaştırıyor.

Bu durumun sonucu solunum yetmezliği ve oksijen açlığıdır.

Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra balgam oluşur ve ayrılmaya başlar, normal tahliyesi de larenksin daralmasını engeller.

Larenjitin spesifik seyrine göre, viral ve bakteriyel etiyoloji farklıdır. Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa, akut bir başlangıç ​​ile karakterizedir. Dramatik yukarıda 39 derece ve, burun akıntısı, kırmızı ve bademcik hipertrofisi için ısıyı, larenjit tipik belirtileri vardır. Bu durum yaklaşık üç gün sürer, o zaman yeterli tedavi ile durum iyileşir.

Çocuklarda bağımsız bir hastalık olarak bakteriyel larenjit nadiren gelişir. Daha sıklıkla solunum yolu viral enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak kendini gösterir. Bu gibi durumlarda, hava yollarında zaten oluşan enflamatuar sürece bakteriler eklenir, bu patojen için tipik bir klinik tablo gelişir. Böyle bir larenjit için akut bir başlangıç ​​ile karakterize değildir. Semptomlar yavaş yavaş büyür, durum kötüleşir.

Bağımsız olarak patojenik mikroplarla birlikte organizma başa çıkamaz, antibakteriyel tedavi gereklidir. Eğer yardımınız yoksa, bu ciddi sonuçlarla doludur.

Larinksin patolojisini gösteren ilk semptomlar göründüğünde, yardım aramaktan çekinmemelisiniz. Sadece bir doktor patojeni tanımlayabilecek ve belirli bir durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir. Yeterli tedavi olmadığında, laringospazm gelişir, bunun sonuçları özellikle çocuklukta tahmin edilemezdir.

Bir yaşında bir çocuk için larenjit nasıl tedavi edilir

Larenjit şüphesine neden olan ilk semptomlarda, çocuk doktora gösterilmelidir. Muayeneden sonra ilaç reçete edilir. Patoloji ile bazı ilaçlar baş edemiyor, ebeveynler en rahat koşulları sağlamalıdır.

İlk ve belki de en önemlisi, içme rejimi. Çocuğun vücut ısısına ısıtılmış bol miktarda sıvı içmesi gerekir. Daha alkali su Borjomi tipi verilmesi tavsiye edilmektedir, bu vücut nemi besler, aynı zamanda boğazda tahrişe rahatlatır sadece. Bebek ise, beslenme sıklığı artırılmalıdır.

Larenjit genellikle bir sıcaklık ile birlikte görülür, bu durumda vücut daha fazla nem gerektirir. Yeterli değilse dehidrasyon başlar, çünkü kan yoğunlaşır, daha yavaş dolaşır, beslenme fonksiyonunun kalitesi bozulur. Ek olarak, dehidratasyon, dokuların reaktif şişmesi ile karakterizedir. Bu, zaten iltihaplı mukus larenks hipertrofilerinin daha fazla olması ve böylece tıkanıklık semptomlarının güçlendirilmesi gerçeğiyle doludur. Çocuklar bu komplikasyona en çok duyarlıdır, gelişmesine izin vermemeliyiz.

Yapılması gereken ikinci şey, annenin bebeğin bulunduğu odada en uygun koşulları yaratmaktır. Hava sıcaklığı, nem ve saflık hastanın refahında büyük rol oynar. Oda sıcak, kuru, kirli ise, nöbet sıklığı artacaktır. Yılın zamanına bakılmaksızın odayı havalandırdığınızdan emin olun.

Ayrıca, tüm olası alerjenler ve tatlar kaldırılır. Ses tellerinin huzurunu maksimize etmek için larenjit tavsiye edilir. Çocuğun ağlaması halinde, mümkün olan en kısa sürede sakinleşmesi gerekir.

Beslenmenin de önemli bir rolü vardır. Diyette, vitamin içeren birçok yiyecek içermeniz gerekir. Baharatlı, kızarmış, sert yiyecekleri ortadan kaldırın.

Bu basit, ama aynı zamanda çok önemli kuralların uygulanması, önemli ölçüde iyileştirme, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Etkili ilaç

Larenjit bir çocukta, bu bir doktoru ziyaret etmekte tereddüt edemeyeceğiniz bir hastalıktır. Yardım sağlanamaması ciddi, yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açar. Tanısal aktiviteleri inceledikten ve yürüttükten sonra, doktor etkili ilaç reçete edecektir.

Akut larenjitin zamanında ve doğru tedavisi önemli bir aşamadır. Erken bir aşamada patolojilere uygun dikkat verilmezse, yanlış bir tahıl geliştirmek veya solunum yolu boyunca enfeksiyonu yaymak mümkündür.

Akut fazın tedavisinde ana etiyolojik tedavidir. Patolojinin temel nedeninin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Hastalık virüsler tarafından provoke edilirse, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bakteriyel lezyonlarda - başta sefalosporin ve amoksisilin olmak üzere - antibiyotikler. Spesifik tedavi olmaksızın larinkste iltihaplanma sürecinden kurtulmak imkansızdır, sadece semptomları hafifletebilir.

Larenjit ile yardımcı tedavi, enfeksiyonun provoke ettiği hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunun için aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • Antienflamatuvar. Çoğunlukla steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. İnflamatuar sürecin aktivitesini inhibe etmenin yanı sıra antipiretik özellikler de vardır (Ibuprofen, Parasetamol).
 • Antihistaminikler. Bunlar, şişkinliğin iltihaplı dokularından temizlenir, böylece, serbest nefes ve mukus drenajı sağlanır (Eden, Zodak).
 • Mukolitikler. Birikmiş balgamı seyreltin, tahliyesini kolaylaştırın (Lazolvan, Ambroksol).
 • Öksürük gidericiler. Mukoza gırtlak tahrişini azaltır, böylece öksürük atak sayısını azaltır. (Sinekod, Gabion muzip).
 • Immunostimulantlar. Vücudun koruyucu fonksiyonlarını iyileştirin, iyileşme sürecini hızlandırın (Anaferon).

Larenjitli bir yaşındaki çocuklara, spreyler ilaç kullanma önerilmemektedir, çünkü sulama laringospazmın bir saldırısına neden olabilir. Bu yaşta inhalasyon kullanmak daha iyidir.

Ilacın dozu ve formu doktor tarafından reçete edilir. Yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda olduğu gibi, bağımsız olarak tedavi edilmesi yasaktır, solunum sisteminin yapısı anatomik özelliklerine sahiptir. Kontrolsüz fon alımı, bozulmaya yol açacaktır.

Sahte krup için ilk yardım

Larenks ile yanlış tahıllar larinks ve vokal kordların kuvvetli şişliklerine, kasların spazmına bağlı olarak gelişir. Bir çocuk, havlayan bir karakterin güçlü bir boğucu, paroksismal öksürüğü tarafından rahatsız edilir. Bir çocuk özgürce nefes alamıyor ve havayı soluyor, solunum yetmezliği geliştiriyor. Dış belirtilerle, cildin solgunluğu, nazolabial üçgenin siyanoz, güçlü saldırı, sadece saldırıyı yoğunlaştırır.

Ebeveynlerin yapması gereken ilk şey:

 • Bebeği kucağında tut, sakin ol, dik dur;
 • pencereyi aç, temiz havaya erişim ver;
 • ılık su içmek, daha iyi alkali, soda ile süt yapabilirsiniz;
 • Çocuğu mümkün olduğunca dikkati dağıtmaya çalışın;
 • Yavaşça kaşığı dilin köküne doğru itin.

Bu yardımcı olmazsa ve çocuk boğulmaya devam ederse, tıbbi yardıma başvurunuz. Laringospazm ile, çocuklara Pulmicort ile inhalasyon reçete edilir. Lokal seviyede iltihaplı larinks dokularının şişmesini temizleyen hormonal bir ilaçtır. İlk yardım olarak, şurup şeklinde antihistaminikler de kullanılır. Buna ek olarak, salin veya Borjomi mineralli su ile inhalasyonlar reçete edilir, onlar boğazda tahriş hissi ortadan kaldırır.

Bu ilaçları reçete etmek sadece doktorun izni ile mümkün değildir. Sahte bir krupiyi belirten ilk belirtilerde, hemen bir ambulans çağırmanız gerekir. Geç ya da yanlış yardım, ölümle sonuçlanabilir.

Nebulizatör inhalasyonları ve buhar

Larinjitli ilaçların inhalasyon modu, ilaçların ağızdan alınmasıyla ortaya çıkan yan etkilerin en aza indirilmesi, semptomların hızlı bir şekilde durdurulmasına yardımcı olur. Reçete tedavisi sadece bir doktor olmalıdır.

Soluma işleminin yapılması birkaç kural gerektirir:

 • Bebeğinizi prosedürden önce ve sonra bir saat besleyemezsiniz;
 • Solunduktan sonra soğuğa izin verilmez;
 • Çocuğun bir ilacı teneffüs ettikten sonra, fiziksel dinlenme sağlamak istenir;
 • Yüksek sıcaklıkta manipülasyon yapmak yasaktır.

İnhalasyon ilaçları olarak, hemen hemen tüm ilaç gruplarını kullanabilirsiniz, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra. Bir nebulizer yardımı ile kabul edin:

 • antibiyotikler (Fluimucil-antibiyotik, Gentamisin);
 • immünostimülanlar (İnterferon);
 • hormonlar (Pulmicort, Fleksotid, Deksametazon);
 • mukolitikler (Lazolvan);
 • bronkodilatörler (Berodual, Ventolin);
 • antihistaminikler (Cromogexal);
 • fizyolojik salin;
 • mineral alkali su.

Solunduğunda, ilacın doğrudan enflamatuar odaklanma, gastrointestinal yolu ve kan dolaşımını atlayarak, terapötik etkinin başlangıcını büyük ölçüde hızlandırır ve yan etkileri azaltır. Doz sadece bir doktor tarafından reçete edilir, oran ile en küçük uyumsuzluk ciddi komplikasyonlara neden olur.

Bir nebülizatörde saf ilaçların kullanılmasının yasak olduğunu belirtmek isterim. 1: 1 oranında ve daha fazla oranda salin ile boşaltılabilirler. Çözücü olarak kaynatılmış veya damıtılmış su kullanmayın, pulmoner ödem gelişir.

Bir yaşında bir çocukta larenjit ile buhar inhalasyonları için, bu tür prosedürlerden kaçınmak ya da sadece bir doktorun izni ile kullanmak en iyisidir. Güçlü bir buhar akışı, çocuğun güçlü bir boğulma saldırısına neden olabilir. Termal inhalasyonların diğer bir yan etkisi, üst solunum yollarının mukozasında yanma riskidir.

Buhar inhalasyonları için papatya, St. John's wort, özel emzirme gibi şifalı bitkilerin şifrelerini kullanın. Tahriş semptomunu gidermek için soda çözeltisinin buharını soluyun. Küçük çocuklarda iğne yapraklı ağaçların yağları en iyi şekilde kullanılmaz, agresiftir ve sıklıkla alerjiye neden olurlar.

Çocuğa beslenmeden önce tüm çözümler 80 dereceye kadar soğutulmalıdır. Prosedür sırasında, çocuğu gözetimsiz bırakamazsınız, böylece bebek kaynar suya çarpmaz.

Larenjit Tanısı

Bir sağlık kurumuna gittiğinizde doktor önce çocuğu muayene eder ve bir anamnez toplar. Bundan sonra, hasta şunları içeren ek teşhis çalışmaları için yönlendirilir:

 • laringoskopide;
 • kan ve idrar klinik çalışmaları;
 • Farinks ve buruntan bir leke.

Sadece tam bir muayeneden sonra doğru bir teşhis yapabilir ve yeterli tedaviyi önerebilirsiniz.

Hastalığın komplikasyonları

Bir çocukta larenjit yaratabilecek komplikasyonlardan bahsedersek, ilk dikkat etmek istediğim şey yanlış bir tahıldır. Bu durum ayrı bir hastalık değildir. Bu laringeal mukozanın şişmesi belirtisidir. Yardım edilmemesi, boğulmaya yol açar. İlk tabelada, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Patolojiye dikkat edilmemesi ya da tedavinin uygun şekilde reçete edilmemesi nedeniyle, enfeksiyon solunum yolunu yayar ve bronşit ve zatürreye neden olur.

Bunun bir yaşındaki çocukta olmasını önlemek için ilk belirtiler evde doktor çağırmalı veya hastaneye gitmelidir.

Önleyici tedbirler

Küçük çocuğun bir larenjit ile hasta olmaması, bağışıklık sisteminin aktif olarak güçlendirilmesi gerekir. Bir yaşındaki çocuklarda, vücudun koruyucu işlevinin durumu doğrudan ebeveynlerin sorumluluğuna bağlıdır.

Bağışıklığın güçlü olmasını sağlamak için ebeveynler şunları sağlamalıdır:

 • doğru ve dengeli beslenme;
 • mevsime bakılmaksızın, günde en az 2 saat taze havada yürür, tek şart - kıyafetler hava koşullarına uymalıdır;
 • odada sıcaklık, saflık, nem kontrolü;
 • odanın düzenli havalandırması.

Basit kuralları yerine getirirken, ebeveynler henüz oluşmamış olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak, böylece larenjit tezahürlerini hiç yaşamayacaktı. Hastalık aşılırsa, tedavinin etkinliği doğrudan yardım arama zamanına bağlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İlaç ve halk ilaçları ile yutulduğunda boğazda şiddetli ağrı nasıl tedavi edilir. Hangi hastalıkların bir işareti

Yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı, şu anda ne kadar ciddi veya önemsiz olursa olsun, hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için yeterince dikkat edilmesi gereken endişe verici bir semptomdur.

Boğazda snot için tedavi edilmek daha

boğazda bir yumru hissi; provoke öksürük; kalıcı his ve mukus yutma; soğuk görünmesi; konuşma ve yemek sırasında rahatsızlık; Bir bakteri enfeksiyonu katılmışsa kötü nefes.