Loading

Bebeklerde Larenjit: Patoloji ile mücadele özellikleri ve yöntemleri

Çoğu zaman ebeveynler "larenjit" tanısı konmuş pediyatristlerden haber almalıdır. Ancak uygulama, her annenin gerçekte ne olduğunu ve bu rahatsızlığın neden gerçekleştiğini hayal etmediğini göstermektedir. Ancak bu doğrudan tedaviye doğru yaklaşıma bağlıdır. Ünlü doktor Eugene Komarovsky bize bir hastalığın ne olduğunu ve onunla nasıl başa çıkacağını anlatıyor.

Hastalık hakkında

Vakaların% 99'unda larenjit - viral bir hastalıktır. Nazofarenksin içine nüfuz eden yabancı maddeler, bunun boyunca ilerler ve larinkste "yerleşir" ve bu solunum organının mukoza zarının iltihaplanma sürecine neden olur. Çoğu zaman bunun soğuk olduğunu duyabilirsiniz. Bu doğru değil, diyor Komarovsky. Larenjitin gelişimi hipotermi tarafından gerçekten kolaylaştırılır, ancak sadece düşük sıcaklıklar larinksin iltihaplanmasına neden olmaz. Bir virüs olmalı.

Virüs vücuda nüfuz etmişse, o zaman "yardım" kalmayacak genel hipotermi, ama çocuk eğer aynı zamanda (bebek ağzını (eğer, örneğin, bebek burun tıkanıklığı) nefes nefes havayı, hem de larinks aşırı gerilim ve ses tellerini kirlenmiş bağırdı, hışırdı, çok yüksek sesle konuştu, vb.).

Bazen virüs sadece larenks lezyonu üzerinde durmaz ve çoğaldığında trakea kısmına uzanır. Sonra doktorlar laringotrakit gibi bir hastalık hakkında konuşurlar.

Larenjit ve laringotrakitin herhangi bir şeye karışmayacak karakteristik semptomları olduğu için, evde her iki hastalığı da tanımak diğer solunum yolu hastalıklarından daha kolaydır. Bu, örneğin, kuru bir havlama öksürüğüdür. Komarovsky bunu, ses tellerinde iltihaplanma ile açıklayarak, bunların tamamen açılmasına izin vermez. Öksürük sert bir karakter kazanır, genellikle larenjitli bir çocuk boğuk sesler ile karakterize edilir (konuşmanın imkânsızlığına kadar).

Ve şimdi çocuk larenjit veya krup hakkında, Dr. Komarovsky bir sonraki videoda bize anlatacak.

Enflamasyon o kadar güçlü olabilir ki, laringeal klirens büyük ölçüde azalır. Bu nefes almakta zorlanır. Tıp literatüründe bu olay "stenoz" olarak adlandırıldı. Solunum zorluğu, siyanotik deri, genel oksijen açlığı eşlik eden larenjit, darlık olarak adlandırılır. Enfeksiyöz bir hastalığın (çoğunlukla ARVI) arka planına karşı, bu hastalık bir tahıl olarak nitelendirilebilir.

Ebeveynler, tıbbi grafikte çeşitli uzmanların çocuğa yazacağı çeşitli tanılara şaşırmamalıdır. Biri bebeğin larenjit olduğunu, diğerinin de mısır gevreği olduğunu yazacaktır. Her iki doktor da haklı olacak. Bu esas olarak aynı hastalıktır, sadece değişen derecelerde ifade edilir.

Larenjit, diğer insan hastalıklarının çoğu gibi, akut ve kronik olabilir. Birincisi, ARVI'nin arka planına karşı gelişir, ikincisi - hastalığın akut formunun gerekli tedavisi ya da uygun olmayan tedavisinin yokluğunda. En tehlikeli olan larenjit, nitelikli tıbbi bakımın yokluğunda, çocukta ölümcül olan solunum durması olabilir.

Formunda larenjit dökülür (larinksin tüm mukoza zarını yakalar) ve lokalize olabilir. İkinci durumda, laringeal bölümlerden biri (epiglottis, vokal kıvrımlar) iltihaplanır.

Bir çocuğun klanı yanlış olabilir ve Dr. Komarovsky bir çocuğun mısır gevreğini nasıl tedavi edeceğini söyleyecektir.

Larenjit ile çocuğun durumu yavaş yavaş kötüleşir. Sıcaklık, sadece havlayan öksürüğün ortaya çıkmasından bir veya iki gün sonra artabilir. Bu hastalık ile kuvvetli ısı oluşmaz, sıcaklık 37.0-37.7 bölgede tutulur. Başka bir gün ya da iki kuru öksürük üretken hale geldikten sonra, balgam yavaş yavaş ayrılır. Tüm doktor reçetelerini dikkatlice gözlemlerseniz, hastalığın ortalama süresi bir hafta kadardır (genellikle 7-10 gün).

tedavi

Larenjit tedavisi larinksin iltihaplanmasına neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasını hedeflemelidir. Aksi halde, asıl sebep devam edecek, semptomlar geçici olarak ortadan kalkacak ve bu, hastalığın kronik formuna doğrudan yol. Eugene Komarovsky bu hastalığın viral olduğunu ve bu nedenle antibiyotiklerle tedavi edilmesinin gerçek bir ebeveyn suçu olduğunu hatırlatır. Antimikrobiyal ajanlar viral ajanlar üzerinde herhangi bir etki gösteremez.

Ne zaman ve ne zaman antibiyotik gereklidir Dr. Komarovsky bir sonraki videoda, hangi durumlarda antimikrobiyallerin kullanımının kabul edilebilir olduğunu söyleyecektir.

Çoğunlukla pediatristler larenjit ve laringotrakitis antiviral ilaçlar (fitiller "Viferon", "Kipferon", immünoglobulin preparatları) olan çocuklara reçete eder. Komarovsky bunların içinde hiçbir anlam ifade etmemektedir, çünkü klinik olarak antiviral ilaçların etkinliği kanıtlanmamıştır ve bu tür randevular doktorun "kendi vicdanını temizlemeye" yönelik bir ölçüsüdür. Sonuçta, ebeveynlerin pek çoğu, çocuk doktorunun çocuğa atadığı şeyleri sakin bir şekilde dikkate alabilir. temiz hava ve sıcak çay!

Antiviral eylem için homeopatik ilaçlar çocuklara zarar vermez, diyor Eugene Komarovsky, ama onları beklemenin hiçbir yararı yok. Yüklü su glikoz partikülleri ile sadece içten ve koşulsuz olarak böyle bir tedavi olasılığına inanan kişiler tarafından tedavi edilebilir, çünkü bu durumlarda plasebo etkisinin çalışması söz konusudur.

Sıcaklık 38.0'ın üzerine çıkarsa (larenjit ile çok yaygın olmayan ama yine de olabilir), Eugene Komarovsky ebeveynlerin çocuğa Paracetamol veya Ibuprofen'i vermelerini önerir. Diğer antipiretik ajanlar kullanılmamalıdır.

Larenjit ve laringotrakit için erken tedaviye katkıda bulunan ana faktör dinlenmedir. 5-6 gün içinde çocuğa konuşmak, şarkı söylemek, bağırmak gerekmez, aktif oyunlardan, gürültülü şirketlerden kaçınmak gerekir. Bebeğin diyetinden, zaten iltihaplanmış bir larenksin ek tahrişine neden olabilecek tüm yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir. Baharatlar, baharatlar, ekşi meyveler ve meyveler, soğuk içecekler ve dondurma, marinadlar ve konserve yiyecekler, baharatlı ve çok tatlı yiyecekler.

Çocukta kronik larenjit varsa, o zaman KBB doktor ofisinde oldukça uzun bir süre kalıcı bir konu olacak. Bu tür çocuklara kurs tedavisi fizyoterapi, ilaç ve larinksin sulanması için çözümler reçete edilir. Özellikle zor durumlarda, bir cerrahi operasyon bile reçete edilebilir. Neyse ki böyle bir ihtiyaç çok nadiren ortaya çıkar - bir vakada çocuklarla yüzlerce yüz larenjit hastası için.

Ne zaman ambulans çağırmalı?

Bu sorunun cevabı basittir: stenosing laryngitis. Bir çocuğun nefes alması zorsa, "ambulans" demelisiniz. Risk grubunda, çocuklar genellikle 6 ila 8 yaşlarındadır, çoğu zaman tahıl geliştirir. Hastalığın bu formu eksüdatif diyatezi olan çocuklara özgüdür. Nefes darlığı atakları genellikle gecenin ortasında ortaya çıkar ve şiddetli terleme, havlayan öksürük, solgunluk eşlik eder. Bir çocuğun nefes alması zordur. Genellikle saldırı 20 ila 30 dakika sürer.

İkincisini beklemenize gerek yok: çok tehlikeli. İlkinden sonra, bebek en kısa sürede bir sağlık kurumuna teslim edilmelidir.

Bir çocukta larenjit tedavisi

Makalenin içeriği

Larenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır:

 • viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs);
 • bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok);
 • mantarlar (candida, kalıp).

Enfeksiyon azaltılmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkar. Enfeksiyon alerji ve hasta insanlarla temas kötü beslenme, kirlilik, sık hipotermi, şiddetli enfeksiyonlar, diyabet, hipotiroidizm, otoimmün hastalıklar, duyarlılığın açmaları.

Özellikle çocuklarda ses kısıklığı çok uzun bir ağlama veya histerik sonrası ortaya çıkar. Pasif sigara içmek ayrıca orofarinks ve larinkste inflamasyon riskini artırır.

Provoke edici faktörün gücüne ve bağışıklık savunmasının direncine bağlı olarak larenjit, farklı derecelerde şiddetli olarak kendini gösterir. Tehlikeli bir durum klavyedir;

 • dar bir laringeal lümen;
 • gevşek elyaf;
 • daha duyarlı sinir uçları;
 • lenfatik sistemin özellikleri, alerjilere eğilim, diyatezi;
 • sık soğuk algınlığı.

Klinik semptomlar ve tanı

Bir çocukta larenjitden şüphelenmek için davranışlarına dikkat etmek yeterlidir. Başlangıçta kaprissizlik, gözyaşılık, uyuşukluk, artan terleme ve iştah azalır. Sonra orofarenks, ses kısıklığı, nefes alma zorluğu ve "havlayan" öksürükte bir şişme var. Ayrıca burun iltihabı ve burun tıkanıklığı da katılabilir, bu da burun solunumunu zorlaştırır.

İlk aşamada hastalığın tedavisine başlarsanız, öksürük hızlı bir şekilde üretken bir forma dönüşür, balgam atılımını kolaylaştırır ve nefes darlığını azaltır. Bu durumda sıcaklık normal kalabilir.

Hastalığın ilerlemesi, sessizce ateşli ateş, nefes darlığı ve (genellikle geceleri) birikmesi öksürük görünümünü öksürük, ses yitimi yol açar.

Tedavinin yokluğunda laringospazm başlayabilir. Dokularda artan şişlik ve laringeal lümen daralması neden olur. Krup ilerledikçe, nefes almak zorlaşır, gürültülü olur, cilt maviye döner ve kalbin çalışması bozulur.

Yetersiz oksijen alımı, baş dönmesi ve kafa karışıklığı ile ortaya çıkan, beyinde hipoksinin gelişmesine yol açar.

tedavi

Çocuklarda başlangıç ​​larenjitinin tedavisi nasıl yapılır? Larenjit nedeni zamanla belirlenirse, ilerlemesini engelleyebilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz. Terapötik faaliyetler amaçlanmaktadır:

 • Patolojik odağı sınırlamanıza izin veren inflamasyonun yayılmasını önleme;
 • mukozada şişme ve hiperemi azalması;
 • reseptörlerin tahriş azalması;
 • nefes alma rahatlığı;
 • öksürükte azalma;
 • laringospazmın önlenmesi.

Tavsiyelerin gözlenmesi, ilaçların terapötik etkisini güçlendirmeyi mümkün kılar:

 • yatak istirahatı Koşmak, sokakta yürümek, hastalığın seyrini ağırlaştırmak yasaktır;
 • vokal kordlarda yükün kısıtlanması. Tabii ki, bir çocuğu susturmak neredeyse imkansızdır, fakat konuşmanın ve süresinin sesini kontrol etmek, ebeveynlerin görevidir;
 • Çocuk odasında optimum sıcaklık ve nem sağlamak;
 • Odada düzenli temizlik, havayı nemlendirmenize, nefes almanızı kolaylaştırmanıza ve alerjen sayısını azaltmanıza olanak tanır;
 • bol sıcak içecek. Tavsiye edilen alkali sıvılar (sodalı veya karbonatsız maden suyu Borjomi 1: 1), sıcak karışımlar, meyve içecekleri veya çay. Tatlı bir içecek için önerilmez. Yeterli içme rejimi, toksinlerin yok edilmesini hızlandırmayı ve zehirlenme yoğunluğunu azaltmayı mümkün kılar;
 • Gıda vitamin olmalı. Sıcak, soğuk yiyecek, keskin, tuzlu ve yağlı yiyecekler kullanmayın;

İlaç tedavisi

Larenjit tedavisi için, özellikle ilaçların dozu ve süresi, doktor reçetelerini takip etmek gereklidir. İlacı kendiniz bırakırsanız, daha yoğun veya semptomları olan kronik iltihaplanma riski vardır.

Katılan doktor, mukozanın şişmesini azaltan ve aynı zamanda küçük bir yatıştırıcı etkiye sahip olan antihistaminikler reçete edebilir:

 1. Fenistil damla ile dozlanmış bir çözelti şeklinde;
 2. Zirtek - altı aydan itibaren;
 3. Zodak, bir yıllık bir yaştan itibaren bir çözelti şeklinde uygulanır, tabletlere altı yıl izin verilir;
 4. Cetrin - bir yıldan (şurup), altı yıldan - tabletlerden;
 5. Claritin - iki yıldan.

Nefes almayı kolaylaştırmak, solunum yetmezliğini azaltmak ve çocuğa sessiz bir uyku sağlamak için antitusif veya balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir. Bu amaçla Gerbion (plantain), Sinekod, Libeksin, Bronholitin, Stoptusin, Tusuprex veya Codelac kullanılabilir.

Zor Balgamlı öksürüğü işkence, bu Erespal, Pertussin kullanılması tavsiye edilir, Gedeliksa, Alteyki, Gerbion (çuha çiçeği), ambroksol veya asetilsistein uyudu.

Yerel tedavi için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Orofarenksin durulanması için Furacilin, Klorheksidin, Klorofililti, Givalex veya Tantum Verde;

Bronkospazm gelişme riski nedeniyle 4 yaşına kadar durulama yasaktır.

 1. Bioparox, Orasept veya Tantum Verde'nin yardımıyla mukoza boğazının sulanması. Küçük çocuklar için prosedür yasaklanmıştır, çünkü laringealite riski vardır;
 2. Şeker şekerlerinin emilimi - Strepsils, Decatilen, Pharyngocept, Falimint veya Lisobakt. Çocuk hapı nasıl absorbe edeceğini bilmiyorsa, tozu pudra haline getirebilir ve yavaş yavaş mukus yanaklarına dökebilirsiniz.

Durulama kurallara uygun olarak yapılmalıdır:

 • tahrişi önlemek ve mukoza yakmak için çözüm sıcak olmalıdır;
 • İşlem bir yemekten bir saat sonra gerçekleşir;
 • durulamadan sonra, yarım saat boyunca içmeyin ya da yemeyin;
 • gün boyunca tıbbi çözümleri değiştirmeniz gerekir;
 • Çocuğun alerjiye karşı artmış bir eğilimi varsa, bitkisel solüsyonlar dikkatli bir şekilde kullanılır.

Ateşle savaşmak için asetilsalisilik asit içermeyen antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır. Doktorlar Panadol, Efferalgan, Cefecon veya Paracetamol Şurubu kullanmayı önerdi. Bütün bu ilaçlar parasetamoldan oluşur, bu yüzden çocuklara izin verilir. Ayrıca anti-enflamatuar steroid olmayan ajan grubuna ait olan Ibufen'i reçete etmek de mümkündür.

Antibakteriyel ve antiviral ilaçlar, yalnızca hastalığın doğrulanmış bulaşıcı yapısı ile kullanılır.

Fizyoterapötik prosedürler

İnhalasyonlu çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir? İyi bir etkiye sahiptir ve bebekler tarafından bile kullanılabilir. Prosedürü kolaylaştırmak için bir nebülizer kullanılabilir. Birçok avantajı var:

 1. Sıcaklık kontrolü, çünkü sıcak buhar mukoza zarını yakabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir;
 2. Çocukların tedavisinde özellikle önemli olan ilaçların net dozu;
 3. inhalasyon kolaylığı;
 4. Nefes almayı cihazın çalışmasıyla senkronize etmeye gerek yoktur.

Prosedürün bazı özellikleri vardır:

 • yedikten bir saat sonra gerçekleşir;
 • Solunduktan sonra, dona gitmeyin, yarım saat yemeyin veya içmeyin;
 • 37.5 derecenin üzerinde ateşle yapılmaz;
 • Solunduğunda, konuşmak yasaktır, özgürce nefes almak gereklidir;
 • bir nebülizatör yardımıyla yağ ve bitkisel solüsyonları solumak mümkün değildir;
 • prosedürden sonra, cihazın kirlenmesini önlemek için iyice yıkanmalıdır;
 • Cihaz için sadece belirli bir konsantrasyon elde etmek için ilaç ile seyreltilmesi gereken tuzlu çözeltiyi kullanmasına izin verilir.

İnhalasyon ilaçları, alerjik yatkınlık ve hastalığın şiddeti dikkate alınarak seçilmiştir.

Bir nebulizer yardımıyla, Borjomi, tuzlu su, Lazolvan, Rotocan, Sinupret ve Tonzilgon'dan interferon (antiviral ajan), karbonatsız maden suyu ile inhalasyon yapmak mümkündür. Soluma, mukoza zarını nemlendirmeyi, tahrişini azaltmayı, balgam çözülmesini balgam çözülmesini kolaylaştırarak ve iltihabın şiddetini ve mukozayı şişirmeyi mümkün kılar.

Eğer birkaç tipte inhalasyon reçete edilirse, ilaçların uygulama sırası eylemlerine bağlı olarak gözlemlenmelidir:

 • Bronkodilatatör ilk olarak, örneğin Ventolin veya Berodual inhale edilir. Bronkospazmı ortadan kaldırmaya ve balgam atılımını kolaylaştırmaya izin verir;
 • daha sonra bir balgam söktürücü, örneğin Lazolvan veya Fluimucil;
 • İkincisi anti-enflamatuar (Rotokan, Sinupret) veya antiseptik ajanlar (Fluimucil-antibiyotik, Dekasan) kullanılabilir.

Alışılmış şekilde (tava üzerinde) inhalasyonlar, bir kerpiç, kolesfoot, çam tomurcukları, papatya ve adaçayı bir kaynatma ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca birkaç damla uçucu yağ (çay ağacı, okaliptüs, sedir) de ekleyebilirsiniz. Alkalin inhalasyonu, haşlanmış patateslere 5 g soda ilave edilerek hazırlanabilir.

Pulmicort ile inhalasyon laringospazm tehdidi ile ve aynı zamanda gelişimi ile gerçekleştirilir. Bu hormonal ilaç, dokuların şişmesini hızlı bir şekilde azaltmanızı ve nefes almayı kolaylaştırmanızı sağlar.

Kronik koşullarda elektroforez, ultraviyole, UHF ve mikrodalga tedavisi önerilir.

Ateşin yokluğunda, bacaklara kan akması ve ses tellerinin ve laringeal mukozanın şişmesini azaltmak için ılık ayak banyoları kullanılabilir. Hayvansal yağ veya ilaç Rasuliniya göğüs Dr. İşlem, larenjitin bir komplikasyonu olarak gelişen bronşit ile gerçekleştirilir. Risk altında, grest ezmesi yasaklanmıştır.

Hastalıklarla savaş, bağışıklığın güçlendirilmesini almalısın. Bunu yapmak için homeopatik ilaçlar, vitaminler Multitabs, Supradin ve tıbbi olmayan ürünler kullanabilirsiniz. Su prosedürleri, doğru beslenme ve iklim değişikliği çocuklar için özellikle yararlıdır.

Bir yaşında bir çocukta larenjit

Bir yaşında bir çocukta larenjit de dahil olmak üzere solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları oldukça yaygın bir fenomendir. Bu, bu gruptaki bağışıklık sisteminin zayıf şekilde gelişmesi, patojenik mikroorganizmalara tam olarak direnç göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Çocukluk çağındaki larenjit, ciddi komplikasyonlara neden olmakta zordur. Bu nedenle, bu patolojiyi bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır, ilk belirtileri bulduktan hemen sonra yardım istemek gerekir.

İlk belirtiler ve larenjit çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit, esas olarak enfeksiyöz bir doğası olan ve gırtlak ve vokal kordların mukoza zarının sürece dahil olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyöz olmayan faktörler, örneğin bir alerjeni de patolojiye neden olabilir.

Çocuklarda larenjit gelişimine katkıda bulunan patojenler arasında virüsler, bakteriler ve mantarlar salgılanır. Çoğunlukla, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip ve bademcik iltihabına karşı gelişir. İstatistiklere göre, yaşamın ilk üç yılındaki çocuklarda patoloji daha yaygındır. Aynı zamanda, 6 aylıktan küçük bebeklerde, patoloji nadiren vücutları rahimde anneden kaynaklanan mevcut antikorlar hala, çünkü teşhis edilir.

Sık görülen larenjitlere katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • Vücudun zayıf koruyucu işlevi;
 • solunum sisteminin azgelişmesi;
 • olumsuz yaşam koşulları;
 • irrasyonel beslenme;
 • Sinir ve endokrin sistemlerin eşlik eden hastalıkların varlığı;
 • hipotermi;
 • ısınma.

Ebeveynler kolayca patoloji şüphesi olabilir. Bunun için özel yeteneklere sahip olmanıza gerek yoktur. Her şeyden önce, davranışta değişiklikler var. Çocuklar kaprisli, irritabl, uykulu, yemeyi reddeder, terleme artar.

Bunu larenjit spesifik semptomların ortaya çıkması takip eder:

 • ateş yükseldi ateş;
 • Boğazda Zulüm;
 • verimsiz öksürük;
 • ses tonunu değiştir.

Hemen çocuk düzenli aralıklarla öksürür. Belki de boğazda bir şeyin onu engellediği gibi bir izlenim vardır. Sonra larenjitin ana semptomu ortaya çıkar, buna "havlayan" öksürük, nefes darlığı denir. Sıklıkla görülen ve rahatlamayan saldırılar, çoğunlukla uyku sırasında ortaya çıkar. Nefes zor, inspirasyon ve ekshalasyon sırasında, uzaktan bile olsa, tipik bir düdük sesi duyulur. Bu semptomlar, inflamatuar sürecin mukus larenks ve vokal kordların şişmesine neden olduğu gerçeğidir. Sonuç olarak, organdaki lümen oldukça dar ve normal hava değişimini zorlaştırıyor.

Bu durumun sonucu solunum yetmezliği ve oksijen açlığıdır.

Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra balgam oluşur ve ayrılmaya başlar, normal tahliyesi de larenksin daralmasını engeller.

Larenjitin spesifik seyrine göre, viral ve bakteriyel etiyoloji farklıdır. Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa, akut bir başlangıç ​​ile karakterizedir. Dramatik yukarıda 39 derece ve, burun akıntısı, kırmızı ve bademcik hipertrofisi için ısıyı, larenjit tipik belirtileri vardır. Bu durum yaklaşık üç gün sürer, o zaman yeterli tedavi ile durum iyileşir.

Çocuklarda bağımsız bir hastalık olarak bakteriyel larenjit nadiren gelişir. Daha sıklıkla solunum yolu viral enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak kendini gösterir. Bu gibi durumlarda, hava yollarında zaten oluşan enflamatuar sürece bakteriler eklenir, bu patojen için tipik bir klinik tablo gelişir. Böyle bir larenjit için akut bir başlangıç ​​ile karakterize değildir. Semptomlar yavaş yavaş büyür, durum kötüleşir.

Bağımsız olarak patojenik mikroplarla birlikte organizma başa çıkamaz, antibakteriyel tedavi gereklidir. Eğer yardımınız yoksa, bu ciddi sonuçlarla doludur.

Larinksin patolojisini gösteren ilk semptomlar göründüğünde, yardım aramaktan çekinmemelisiniz. Sadece bir doktor patojeni tanımlayabilecek ve belirli bir durumda larenjitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir. Yeterli tedavi olmadığında, laringospazm gelişir, bunun sonuçları özellikle çocuklukta tahmin edilemezdir.

Bir yaşında bir çocuk için larenjit nasıl tedavi edilir

Larenjit şüphesine neden olan ilk semptomlarda, çocuk doktora gösterilmelidir. Muayeneden sonra ilaç reçete edilir. Patoloji ile bazı ilaçlar baş edemiyor, ebeveynler en rahat koşulları sağlamalıdır.

İlk ve belki de en önemlisi, içme rejimi. Çocuğun vücut ısısına ısıtılmış bol miktarda sıvı içmesi gerekir. Daha alkali su Borjomi tipi verilmesi tavsiye edilmektedir, bu vücut nemi besler, aynı zamanda boğazda tahrişe rahatlatır sadece. Bebek ise, beslenme sıklığı artırılmalıdır.

Larenjit genellikle bir sıcaklık ile birlikte görülür, bu durumda vücut daha fazla nem gerektirir. Yeterli değilse dehidrasyon başlar, çünkü kan yoğunlaşır, daha yavaş dolaşır, beslenme fonksiyonunun kalitesi bozulur. Ek olarak, dehidratasyon, dokuların reaktif şişmesi ile karakterizedir. Bu, zaten iltihaplı mukus larenks hipertrofilerinin daha fazla olması ve böylece tıkanıklık semptomlarının güçlendirilmesi gerçeğiyle doludur. Çocuklar bu komplikasyona en çok duyarlıdır, gelişmesine izin vermemeliyiz.

Yapılması gereken ikinci şey, annenin bebeğin bulunduğu odada en uygun koşulları yaratmaktır. Hava sıcaklığı, nem ve saflık hastanın refahında büyük rol oynar. Oda sıcak, kuru, kirli ise, nöbet sıklığı artacaktır. Yılın zamanına bakılmaksızın odayı havalandırdığınızdan emin olun.

Ayrıca, tüm olası alerjenler ve tatlar kaldırılır. Ses tellerinin huzurunu maksimize etmek için larenjit tavsiye edilir. Çocuğun ağlaması halinde, mümkün olan en kısa sürede sakinleşmesi gerekir.

Beslenmenin de önemli bir rolü vardır. Diyette, vitamin içeren birçok yiyecek içermeniz gerekir. Baharatlı, kızarmış, sert yiyecekleri ortadan kaldırın.

Bu basit, ama aynı zamanda çok önemli kuralların uygulanması, önemli ölçüde iyileştirme, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Etkili ilaç

Larenjit bir çocukta, bu bir doktoru ziyaret etmekte tereddüt edemeyeceğiniz bir hastalıktır. Yardım sağlanamaması ciddi, yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açar. Tanısal aktiviteleri inceledikten ve yürüttükten sonra, doktor etkili ilaç reçete edecektir.

Akut larenjitin zamanında ve doğru tedavisi önemli bir aşamadır. Erken bir aşamada patolojilere uygun dikkat verilmezse, yanlış bir tahıl geliştirmek veya solunum yolu boyunca enfeksiyonu yaymak mümkündür.

Akut fazın tedavisinde ana etiyolojik tedavidir. Patolojinin temel nedeninin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Hastalık virüsler tarafından provoke edilirse, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bakteriyel lezyonlarda - başta sefalosporin ve amoksisilin olmak üzere - antibiyotikler. Spesifik tedavi olmaksızın larinkste iltihaplanma sürecinden kurtulmak imkansızdır, sadece semptomları hafifletebilir.

Larenjit ile yardımcı tedavi, enfeksiyonun provoke ettiği hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunun için aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • Antienflamatuvar. Çoğunlukla steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. İnflamatuar sürecin aktivitesini inhibe etmenin yanı sıra antipiretik özellikler de vardır (Ibuprofen, Parasetamol).
 • Antihistaminikler. Bunlar, şişkinliğin iltihaplı dokularından temizlenir, böylece, serbest nefes ve mukus drenajı sağlanır (Eden, Zodak).
 • Mukolitikler. Birikmiş balgamı seyreltin, tahliyesini kolaylaştırın (Lazolvan, Ambroksol).
 • Öksürük gidericiler. Mukoza gırtlak tahrişini azaltır, böylece öksürük atak sayısını azaltır. (Sinekod, Gabion muzip).
 • Immunostimulantlar. Vücudun koruyucu fonksiyonlarını iyileştirin, iyileşme sürecini hızlandırın (Anaferon).

Larenjitli bir yaşındaki çocuklara, spreyler ilaç kullanma önerilmemektedir, çünkü sulama laringospazmın bir saldırısına neden olabilir. Bu yaşta inhalasyon kullanmak daha iyidir.

Ilacın dozu ve formu doktor tarafından reçete edilir. Yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda olduğu gibi, bağımsız olarak tedavi edilmesi yasaktır, solunum sisteminin yapısı anatomik özelliklerine sahiptir. Kontrolsüz fon alımı, bozulmaya yol açacaktır.

Sahte krup için ilk yardım

Larenks ile yanlış tahıllar larinks ve vokal kordların kuvvetli şişliklerine, kasların spazmına bağlı olarak gelişir. Bir çocuk, havlayan bir karakterin güçlü bir boğucu, paroksismal öksürüğü tarafından rahatsız edilir. Bir çocuk özgürce nefes alamıyor ve havayı soluyor, solunum yetmezliği geliştiriyor. Dış belirtilerle, cildin solgunluğu, nazolabial üçgenin siyanoz, güçlü saldırı, sadece saldırıyı yoğunlaştırır.

Ebeveynlerin yapması gereken ilk şey:

 • Bebeği kucağında tut, sakin ol, dik dur;
 • pencereyi aç, temiz havaya erişim ver;
 • ılık su içmek, daha iyi alkali, soda ile süt yapabilirsiniz;
 • Çocuğu mümkün olduğunca dikkati dağıtmaya çalışın;
 • Yavaşça kaşığı dilin köküne doğru itin.

Bu yardımcı olmazsa ve çocuk boğulmaya devam ederse, tıbbi yardıma başvurunuz. Laringospazm ile, çocuklara Pulmicort ile inhalasyon reçete edilir. Lokal seviyede iltihaplı larinks dokularının şişmesini temizleyen hormonal bir ilaçtır. İlk yardım olarak, şurup şeklinde antihistaminikler de kullanılır. Buna ek olarak, salin veya Borjomi mineralli su ile inhalasyonlar reçete edilir, onlar boğazda tahriş hissi ortadan kaldırır.

Bu ilaçları reçete etmek sadece doktorun izni ile mümkün değildir. Sahte bir krupiyi belirten ilk belirtilerde, hemen bir ambulans çağırmanız gerekir. Geç ya da yanlış yardım, ölümle sonuçlanabilir.

Nebulizatör inhalasyonları ve buhar

Larinjitli ilaçların inhalasyon modu, ilaçların ağızdan alınmasıyla ortaya çıkan yan etkilerin en aza indirilmesi, semptomların hızlı bir şekilde durdurulmasına yardımcı olur. Reçete tedavisi sadece bir doktor olmalıdır.

Soluma işleminin yapılması birkaç kural gerektirir:

 • Bebeğinizi prosedürden önce ve sonra bir saat besleyemezsiniz;
 • Solunduktan sonra soğuğa izin verilmez;
 • Çocuğun bir ilacı teneffüs ettikten sonra, fiziksel dinlenme sağlamak istenir;
 • Yüksek sıcaklıkta manipülasyon yapmak yasaktır.

İnhalasyon ilaçları olarak, hemen hemen tüm ilaç gruplarını kullanabilirsiniz, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra. Bir nebulizer yardımı ile kabul edin:

 • antibiyotikler (Fluimucil-antibiyotik, Gentamisin);
 • immünostimülanlar (İnterferon);
 • hormonlar (Pulmicort, Fleksotid, Deksametazon);
 • mukolitikler (Lazolvan);
 • bronkodilatörler (Berodual, Ventolin);
 • antihistaminikler (Cromogexal);
 • fizyolojik salin;
 • mineral alkali su.

Solunduğunda, ilacın doğrudan enflamatuar odaklanma, gastrointestinal yolu ve kan dolaşımını atlayarak, terapötik etkinin başlangıcını büyük ölçüde hızlandırır ve yan etkileri azaltır. Doz sadece bir doktor tarafından reçete edilir, oran ile en küçük uyumsuzluk ciddi komplikasyonlara neden olur.

Bir nebülizatörde saf ilaçların kullanılmasının yasak olduğunu belirtmek isterim. 1: 1 oranında ve daha fazla oranda salin ile boşaltılabilirler. Çözücü olarak kaynatılmış veya damıtılmış su kullanmayın, pulmoner ödem gelişir.

Bir yaşında bir çocukta larenjit ile buhar inhalasyonları için, bu tür prosedürlerden kaçınmak ya da sadece bir doktorun izni ile kullanmak en iyisidir. Güçlü bir buhar akışı, çocuğun güçlü bir boğulma saldırısına neden olabilir. Termal inhalasyonların diğer bir yan etkisi, üst solunum yollarının mukozasında yanma riskidir.

Buhar inhalasyonları için papatya, St. John's wort, özel emzirme gibi şifalı bitkilerin şifrelerini kullanın. Tahriş semptomunu gidermek için soda çözeltisinin buharını soluyun. Küçük çocuklarda iğne yapraklı ağaçların yağları en iyi şekilde kullanılmaz, agresiftir ve sıklıkla alerjiye neden olurlar.

Çocuğa beslenmeden önce tüm çözümler 80 dereceye kadar soğutulmalıdır. Prosedür sırasında, çocuğu gözetimsiz bırakamazsınız, böylece bebek kaynar suya çarpmaz.

Larenjit Tanısı

Bir sağlık kurumuna gittiğinizde doktor önce çocuğu muayene eder ve bir anamnez toplar. Bundan sonra, hasta şunları içeren ek teşhis çalışmaları için yönlendirilir:

 • laringoskopide;
 • kan ve idrar klinik çalışmaları;
 • Farinks ve buruntan bir leke.

Sadece tam bir muayeneden sonra doğru bir teşhis yapabilir ve yeterli tedaviyi önerebilirsiniz.

Hastalığın komplikasyonları

Bir çocukta larenjit yaratabilecek komplikasyonlardan bahsedersek, ilk dikkat etmek istediğim şey yanlış bir tahıldır. Bu durum ayrı bir hastalık değildir. Bu laringeal mukozanın şişmesi belirtisidir. Yardım edilmemesi, boğulmaya yol açar. İlk tabelada, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Patolojiye dikkat edilmemesi ya da tedavinin uygun şekilde reçete edilmemesi nedeniyle, enfeksiyon solunum yolunu yayar ve bronşit ve zatürreye neden olur.

Bunun bir yaşındaki çocukta olmasını önlemek için ilk belirtiler evde doktor çağırmalı veya hastaneye gitmelidir.

Önleyici tedbirler

Küçük çocuğun bir larenjit ile hasta olmaması, bağışıklık sisteminin aktif olarak güçlendirilmesi gerekir. Bir yaşındaki çocuklarda, vücudun koruyucu işlevinin durumu doğrudan ebeveynlerin sorumluluğuna bağlıdır.

Bağışıklığın güçlü olmasını sağlamak için ebeveynler şunları sağlamalıdır:

 • doğru ve dengeli beslenme;
 • mevsime bakılmaksızın, günde en az 2 saat taze havada yürür, tek şart - kıyafetler hava koşullarına uymalıdır;
 • odada sıcaklık, saflık, nem kontrolü;
 • odanın düzenli havalandırması.

Basit kuralları yerine getirirken, ebeveynler henüz oluşmamış olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak, böylece larenjit tezahürlerini hiç yaşamayacaktı. Hastalık aşılırsa, tedavinin etkinliği doğrudan yardım arama zamanına bağlıdır.

Larenjit, bir yaşında bir çocukta nasıl ortaya çıkıyor ve bir rahatsızlığın nasıl tedavi edilebiliyor?

Larenjit bir yaşında bir çocukta nasıl ortaya çıkıyor? Bu soru birçok ebeveyni rahatsız ediyor. Bebeğin organizması her zaman enfeksiyon ve virüslere karşı yetişkinlerin vücudundan daha savunmasızdır. Çocukların, örneğin, larenjit gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olmasının nedeni budur.

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit çok yaygındır ve akut solunum yolu hastalıklarının seyrinin en yaygın şeklidir. Bunun nedeni, bir yaşındaki çocuğun bağışıklığının koruyucu işlevlerini tam olarak yerine getirememesidir.

Yaklaşık 3 ayda, bebekler hamilelik sırasında anneden gelen vücutta kan akıyor. Bu dönemde risk, bir çocuğun larenjit gelişebileceği artar. Bu hastalık sadece çok küçük çocuklarda değil, 3-4 yaş arası çocuklarda da yaygındır.

Larenjit bir yaşında bir çocukta nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjit çocuklarda en sık görülen grip ve solunum yolu enfeksiyonları olan larenksin iltihaplanmasıdır. Sadece doğal bağışıklığın zayıflamasına, aşırı soğumaya veya yüksek bir patojen konsantrasyonuna temas etmesine karşı bir hastalık vardır. Alerjik reaksiyonlarda akut larenjit oluşumu da kaydedilmiştir, ancak bu etiyoloji daha az yaygındır ve farklı bir seyre sahiptir.

Bir yaşında bir çocukta viral ajanların neden olduğu hastalık farklı yollarla ilerleyebilir.

Çoğu durumda larenjit, ani sıcaklıkta oldukça güçlü bir artışla aniden başlar.

Bir yaşın altındaki çocuklarda, tıkayıcı larenjit ve solunum yetmezliğinin gelişmesine yol açabilen hava yolu lümenini daraltma riski vardır. Bu durum son derece tehlikelidir, bu nedenle, ciddi öksürük atakları ve solunum zorluğu ortaya çıktığında, bir doktora görünmek çok önemlidir.

Bir yaşında bir çocukta larenjit genellikle şu şekilde kendini gösterir:

 1. Sıcaklıkta keskin bir artış.
 2. Güçlü havlayan öksürük.
 3. Ses değişikliği.

İnflamasyon ses tellerini etkileyebileceğinden, hastalığın en şiddetli gelişimi sırasında sesin tamamen yok olması mümkündür.

Küçük çocuklarda akut larenjitle en büyük tehlike, larenks lümeninin daralmasıdır. Mukozada bu bölgedeki iltihaplanma sıklıkla boğulmaya neden olabilecek yanlış bir tahıl gibi bir durumun gelişmesine yol açar. Dahası, laringospazmın akut fazı genellikle geceleri ortaya çıkar, bu nedenle birçok ebeveyn bir ambulans çağırmaya karar verir.

Birkaç gün sonra, bebek küçük miktarda balgam ile ıslak öksürük başlar. Bu oldukça normaldir, çünkü enfeksiyon larenksden bağışıklık tepkisinin geliştiği bronşiye gelir. Akışın kronik formu sadece büyük çocuklarda görülür.

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit tedavisi

Vakaların büyük çoğunluğunda larenjitin nedensel ajanları viral ajanlardır. Bu yüzden hastalığın antibiyotik ve antihistaminikler ile tedavisi etkisizdir. Ne yazık ki, antiviral ajanlar her zaman görünür bir pozitif etkiye sahip değildir.

Bu nedenle bu patolojinin tedavisi semptomatik tedaviye dayanmaktadır. Çocuklarda larenjit ile mücadelede en etkili araç bol sıcak içecek ve odanın sürekli havalandırmasıdır.

Büyük miktarda sıvının kullanılması, kanın reolojik özelliklerini etkiler ve sulandırır. Büyük miktarlarda ılık su aldıktan sonra bir süre sonra, bebeğin nefes alması daha kolay hale gelir. Bunun nedeni, sadece kanın seyreltilmemesi değil, aynı zamanda, üst solunum yollarından bir enfeksiyon aldıklarında akciğerlerde oluşan balgamın da olmasıdır.

Mukusun sıvılaşması, akciğerlerden daha kolay ve daha hızlı salınmasını sağlar ve aynı zamanda iltihaplı larenksin içine sızmasına ve iyileşme sürecini yavaşlatmasına izin vermez.

Çok önemli olan, bebeğin bulunduğu odada havanın durumu. Taze ve serin olmalı. Larinksin soğuk hava alması damarların daralmasına, enflamatuar süreçlerin ve ödemlerin zayıflamasına katkıda bulunur.

Ek olarak, semptomatik tedavi vazokonstrüktif ilaçları içermelidir. Enflamatuar sürecin çocuğun burun mukozasına kaymaması son derece önemlidir. Bu olursa ve bebeğin burnu nefes almıyorsa, yerel vazokonstrüktif ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Sadece çocuğun genel durumunu iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda serin havanın daha kolay akmasını da sağlayacaktır.

Bebeğin yüksek sıcaklığı korunursa, antipiretik ajanlar tavsiye edilir.

Çocuklarda krup ve larenjit hakkında video:

Larengit lümeninin tıkanmasına yol açabileceğinden, larenjitin tedavisinde ekspektoranların kullanılmasının önerilmez.

Tabii ki, küçük çocuklarda larenjit ile mücadelede ana yöntem önleme. Bu apartmanda, sağ ve çeşitli diyet, yanı sıra yürüyüşler normal bir mikroiklim korumaktır. Yaygın yanlış anlama rağmen, küçük çocukların sokakta olmaları daha doğru ve hızlı bir bağışıklık oluşumuna katkıda bulunmaları için faydalıdır.

Bir yaşında bir çocukta larenjit

Bir yaşındaki çocukta larenjit oldukça yaygın bir olgudur. Virüslerin, patojenik mantarların, bakterilerin, hatta tozun neden olduğu larinksin iltihaplanmasıdır. Trakea, bronş ağacı bu sürece dahil olur. Çocuğun organizmasının patojenik patojenlere karşı savunmasızlığı, bağışıklık savunmasının yetersiz düzeyde gelişmesi ile ilişkilidir. Rahim içi bağışıklık (anneden alınan antikorlar) üç aylık bir süre boyunca tükenir. En büyük risk, solunum yolunun daraltılması tehdididir ve solunum yetmezliğine, tıkanıklığa neden olur.

İlk belirtiler ve larenjit çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Çoğu zaman, larenjit altı aydan üç yıla kadar olan çocuklardan etkilenir. Patogenezde, çocuğun bağışıklığının biçimsiz hali önemlidir. Provoke edici faktörlerin varlığında bir larenjit vardır:

 • zayıflık;
 • önemli hipotermi;
 • ikinci el duman;
 • burnun solunumu rahatsız;
 • bademcik iltihabı, farenjit;
 • vokal kordlarda (nodüler larenjit) ciddi stres;
 • beriberi;
 • soğuk haldeki yiyecek ve sıvılar.

Alerjik larenjit vakaları vardır. Hayvan kılı, polen, ilaç ve gıda bileşenlerinden kaynaklanabilir. Bir çocukta bu tür larenjit genellikle darlık ataklarıyla doludur. Çocuk larenjit basit akut, lomber astar (yanlış tahıl), kronik (nadiren bulunur) ayrılır.

Laryngitis çocuk ilk ağlama, uyku hali, içine kapanma şeklinde bir iştahsızlık, artan terleme, davranışsal tepkileri görünür. "Havlayan" öksürük sessiz, ses kıskacına dönüşebilir. Kulak arkası lenf düğümleri, sıcaklık arttırılır, boşaltılan boğaz artmıştır. rinit katılma orofarinkste gıdıklamak, burun nefes zorluğu katkıda bulunur.

İşlem kuru öksürük, ses kısıklığı ile karmaşıktır. Gece, şişkinlik nedeniyle nefes alma zorluğu ile durum daha da kötüleşebilir, belirli bir düdükle hava çekilir. Hastalığın gelişimi ile, öksürük "havlıyor" hale gelir, sıcaklık göstergeleri 40'a ulaşabilir.

Bir yaşında bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir, buna neden olan faktörlere bağlıdır. Daha çok herpes, kızamık, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu virüsleridir. Zamansız tedavi streptococci, stafilokok, pnömokok, hemofilik çubuk bakteriyel tabakalaşma eklenir ise.

Bir yaşında bir çocuk için larenjit nasıl tedavi edilir

Bir yaşındaki çocukta nazofarenks yapısının özellikleri, larenks içine neredeyse hiç engellenmemiş patojen mikroorganizmaların girişine neden olur. Bir yetişkinte nazofarenksin boyutu daha büyüktür. Bir bebek için larenjit ciddi bir sorundur, bir yetişkin ise hoş olmayan hislerle karakterizedir.

İlk belirtilerde, bir yaşındaki bir çocuk için bir doktor larenjit atamalıdır. Buna göre, tedavi oldukça semptomatiktir. Ilık süt şeklinde bolca içecek, su içinde çözünmüş ligamentleri nemlendirmek için soda ile çözülür. Serin nemlendirilmiş hava. Yatak istirahatı. Ses yüklerinin kısıtlanması.

Bir yaşındaki bebekte larenjitin tedavi edilmesi daha büyük bir çocuktan daha zordur. Bu, küçük bir hastanın algısının özelliklerine bağlıdır.

Etkili ilaç

Antiviral fitiller: "Viferon", "Laferobion", "Alfarekin". Uygun şekilde reçete edilen tedavi ile üçüncü - dördüncü günde, az miktarda balgam başlıyor, öksürük şurubu "Bromhexin" in alınmasına izin veriyor. Bronkospazm anlamına gelir - "Eufillin."

Laringospazmı provoke edebilen, aerosol spreylerin yaşındaki bir çocuğunu kullanmak kabul edilemez. Ödemin giderilmesi için setirizin, desloratadin içeren antihistaminikler uygulanabilir. Rinit damlaları burun iltihabına uygulanır.

antipiretik ibuprofen, parasetamol ilaçları tolere ama asetilsalisilik asit ilaçları için Reye sendromu, hayati tehlike tehdidi kontrendikedir. Bakteriyel gırtlak tercihen penisilinlerin grubu antibiyotik gerektirir.

Kronik sahne

Çocukta kronik larenjit, kataral inflamasyon, atrofi veya doku hipertrofisi temelinde gelişir. Yaş kategorisi on ila on iki yaşından büyük çocuklar. Bu gibi belirtilerle karakterizedir:

 • düşük dereceli ateş;
 • kolay öksürük;
 • kaba ses;
 • Boğazda terleme hissi;
 • ses telleri hızla yorulur.

Çocukta bu belirtiler larenjit alevlenmesi ile önemli ölçüde artmıştır. Beş yaşından önce yanlış bir krupanın gece saldırısına maruz kalan bir çocuğun yüksek olasılığı vardır. Mavi dudaklı boğucu bir çocuk hırıltı yapar, cilt ter ile kaplıdır. Bir taşikardi var - hızlandırılmış kalp atışı.

Acil bir aramaya ihtiyacın var. Doktor tedaviye karar verecektir.

Sahte Krup Tedavisi

Sahte krup tedavisinde, ortaya çıkmasının nedenlerini hatırlamak önemlidir. Enflamasyonun bir sonucu olarak, solunum yollarının lümeni mukozal ödem, hipersekresyonu (mukus salgıları) daraltır. Sadece nefes darlığı nedeniyle korku, bu topraktaki nevroz larinksin spazmı neden olur. Bu özellikle dar bir larinks, dolgunluk, alerjik reaksiyonlara eğilimli çocuklar için önemlidir. Yani, evde yeterince tedavi ediyoruz:

 • Çocuk sakin, herhangi bir tahriş edici dışlamak;
 • Odadaki sıcaklık yaklaşık 18 derece muhafaza edilmelidir, nem en az 40 olmalıdır;
 • Sesli dinlenme (çocuğu sessiz oyunlarda cezbetmek).

Bir hastanede, bir çocuk anti-inflamatuar tedavi, antibiyotik alır. Gerekirse, reanimasyon önlemleri alınır. Hayati bir tehdit altında, cerrahi müdahaleye izin verilir.

Sahte krup için tanı ve ilk yardım

Ünlü doktor Eugene Komarovsky'ye göre, krup parainfluenza virüsüne neden olur. Öncelikli olan risk, tesislerde hava ısıtıcılarının kurutulması sonucu oluşan kış dönemidir. Daha sonraki bir olayda özellikle zor oluşur. Üç belirgin işaretin tanısı bağımsız olarak belirlenebilir, hemen bir doktora danışın:

 • ilham almanın zorluğu;
 • sesin değişmesi (bu, çok, tamamen ortadan kaybolur);
 • havlayan öksürük.

Yukarıda açıklanan semptomların arka planına karşı, hastalığın akut başlangıcı, boğaz ağrısı, yüksek ateş dikkate alınır. Çocuk palezleri, larenjit kuru öksürük var. Kendi kendine ilaçlama tartışılamaz. Ambulansın gelişinden önce, ilk yardımın sağlanması gerekmektedir:

 • dizlerinin üzerine oturacak, elbiselerini göğsünde tutacak;
 • çocuğu sakinleştirmek için;
 • serin temiz havaya erişim sağlayın (pencereyi açın, odadaki ıslak tabakaları, havluları asın);
 • bol miktarda soda suyu, süt;
 • antipiretik uygulamak için 38 derecenin üzerinde bir hipertermi;
 • sıcaklık yüksek değilse - baldır kaslarına hardal dana yerleştirmek mümkündür;
 • Nazal mukozanın şişmesini vazokonstriktör damlalarıyla çıkarın.

Oda sıcaksa, kışın balkonda giyilen çocuğu, yaz aylarında banyoya koyun, nem seviyesini artırmak için soğuk suya dönün. Hiçbir koşulda sizde bekçi vermeyin, sıcak buharla soluma kullanın! Bu tür eylemler boğulmayı şiddetlendirecek, daha sonraki yatışları garanti edecektir. Ultrasonik nemlendiriciyi düşünün.

Nebulizatör inhalasyonları ve buhar

Evde tedavi, inhalasyon kullanımını içerir. Bir nebulizatör cihazı ile doğrudan bir enjeksiyon enjeksiyonunun lezyon bölgesine uygulanması uygundur. sodyum klorür, fizyolojik çözelti "ambrogeksal" "Mucosolvan®", kullanılan amaçlı çözeltiler ile, bronkospazm "Borjomi" preparatları ( "berodual" "Ventolin"), glukokortikosteroidler stenoz ( "Pulmirkort").

Bir nebulizatörün yokluğunda, haşlanmış patatesler üzerinde papatya infüzyonuyla buhar inhalasyonları mümkündür. Sahte krup ile, sıcak inhalasyonlar kabul edilemez!

Hastalığın komplikasyonları

Bir çocukta larenjitin ana komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin yumuşak, kısa, dar eşiği, huni şeklindeki formunun yanı sıra glottisin kaslarının aşırı uyarılabilirliği, sempatik sinirlerin tonunun baskınlığı ona katkıda bulunur.

Asfiksi, zamanında yardım olmadığında tipiktir. Hipotermi, konvülziyonlar, kalp tonu azaldı, koma ve ölüm kadar solunumun tamamen durması.

Laryngotracheitis (larenjitle daha çok öksürük), pnömoni, bronşit sıklıkla larenjit komplikasyonları olarak ortaya çıkar. Uzun süreli, bazen yoğun tedavi gerektirirler.

Önleyici tedbirler

Tahılların geliştirilmesi ilaçlarla önlenemez. Yaşamın ilk günlerinden itibaren çocuğun gerekli sertleştirme prosedürlerine ihtiyacı vardır. Temiz havanın içinde, suyla yıkanma işleminden sonra, ana kütlenin bir buçuk katından daha düşük bir sıcaklıkta dökülür.

Sertleştirme prosedürünün sağlıklı bir çocuk ile yapıldığını belirtmek istenebilir. Çocuğun enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmak için gereklidir. Şüphe durumunda, çocuk doktorunuza danışın. Ayrıca aile önleyici tedbirlerde doğru taktikleri seçmek için ailede kalıtsal bir yatkınlık varsa doktoru bilgilendirmelisiniz.

Larenjit yaygındır, yüksek relaps olasılığı vardır. Çocuğu sevgiyle eğit, vücuduna dikkat et. Güçlü, neşeli büyüyecek, hiçbir larinjit ona kötü davranmayacak!

Bir yaşında bir çocukta larenjit, larenjitin nasıl etkili bir şekilde tedavi edileceği: bu soruların cevapları videoda yer almaktadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kuruluk ve boğaz ağrısı: nedenleri ve tedavisi

Hayatında hiç boğaz ağrısı geçirmemiş bir hastayı bulmak zor. Bazılarında sorun kendiliğinden geçer, diğerleri ise uzun süre ertelenir. Bu sorunun nedeni ne olabilir ve nasıl düzgün bir şekilde çözülebilir?

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar.