Loading

Bebeklerde akut larenjit belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bebeklerde larenjit yaygın bir patolojidir. Bu hastalığın nedenleri çok değişkendir ve semptomlar manifolddur. Tedavi her zaman karmaşıktır, durumun ciddiyetine bağlı olarak ya ayakta ya da durağan olabilir. Bebeklerde bu tür hastalıklar, öncelikle, kursun özelliklerine ve yüksek komplikasyon olasılığına bağlı olarak, her zaman özel ilgi gerektirir.

Akut larenjit nedir?

Akut larenjit, iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve mukoza zarının belirgin ödemi ve zehirlenme belirtileri ile birlikte görülen bir larenks lezyonudur. Çoğu zaman, bu patolojinin nedeni, daha az sıklıkla bir viral enfeksiyondur - bir bakteriyel enfeksiyon.

Larenjitin etken maddeleri genellikle aşağıdaki virüslerdir:

Bebeklerde akut larenjit belirtileri

Genellikle bebekte akut larenjit sözde sahte krup ile karıştırılır. Ancak sahte krup daha ağırdır ve hastanede çocuğun zorunlu hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenksin belirgin stenozu sonucu boğulma gelişimini tehdit eder.

Komplikasyon yokluğunda akut larenjit ayaktan tedavi edilebilir. Bir yaşın altındaki çocuklar için bölge çocuk doktorunun tedavi dinamiklerini düzenli olarak izlemesi gerekir.

Larinksin belirli bir dereceye kadar akut iltihaplanması semptomları değişkendir fakat çoğu durumda klinik tablo şu şekildedir:

 • hipertermi, vücut sıcaklığı komplike olmayan akışta düşük dereceli rakamlara (38.0 ° C'den yüksek olmayan) yükselir;
 • köpek havlaması öksürüğü gibi sık, kuru,
 • sesin ses kısıklığı, çocuğun yürümeye başladığı bir zamanda çok iyi tanımlanmıştır (sıklıkla ve uzun süre bireysel sesleri telaffuz eder);
 • hastalığın şiddeti ve evresine bağlı olarak değişen şiddetin genel belirtileri (halsizlik, iştah azalması, kaygı, kaprissizlik);
 • genellikle mukozanın ödemine bağlı zor burun solunumu (komplike olmayan akut larenjitte rinore olmadan);
 • Catarrhal semptomları (farinks mukus membranının hiperemi, farinksin arka duvarındaki mukus, vb.) Çeşitli derecelerde ifade edilir;
 • Şiddetli vakalarda, solunum yetmezliği (taşipne, taşikardi, solukluk veya hatta siyanotik deri) belirtileri kaydedilebilir.

Akut larenjit sık görülen bir komplikasyonu - Yanlış groats veya larinks stenozu. Bu duruma belirgin bir solunum bozukluğu eşlik eder (bir çocuğun nefes alması zordur) ve oksijen eksikliği nedeniyle bilinç depresyonu ile belli bir dereceye kadar gider.

Sahte krupalı ​​çocuklar, bulaşıcı bir hastanenin yoğun bakım ünitesine zorunlu olarak kabul edilirler.

Bebeklerde larenjit tedavisi

Bir bebeğin tedavisi, hangi koşullarda olursa olsun (ayakta ya da yatarak), doğru yaklaşımı gerektirir. İyi bir sonuç, ancak çocuğun hızla iyileşmesine yönelik tüm önlemler setinin açık bir şekilde uygulanmasıyla sağlanabilir. Akut larenjit tedavisi kapsamlı olmalı ve aşağıdaki hususları içermelidir:

 • ilaç tedavisi (inhalasyon tedavisi dahil);
 • fitoterapi (kontrendikasyon yokluğunda);
 • olası enfeksiyon odaklarının sanitasyonu (nazofarenks);
 • Fizyoterapik tedavi (sıcaklığın normalleşmesinden ve akut iltihap belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra);
 • kontrendikasyon yokluğunda, halk yöntemleriyle geleneksel olmayan tedaviye izin verilir.

Akut larenjitin tıbbi tedavisi için, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • antiviral ajanlar;
 • antipiretikler (antipiretikler);
 • antihistaminler;
 • hormonal araçlar (ağır seyrinde);
 • balgam söktürücü ve mukolitik maddeler;
 • öksürük hastalıkları (bir çocukta uzun süreli zayıflama öksürüğü ile).

Bitkisel ilaç olarak, en çok aşağıdaki otlar ve bitkiler kullanılır: papatya, St. John's wort, huş ağacı, anne ve üvey anne, vb.

Akut larenjit enfeksiyon odakları burun pasajlarında veya boğazda olabilir, bu nedenle tedavi mutlaka eşlik eder:

 • burun pasajı tuvalet (fizyolojik sodyum klorür çözeltisi ile yıkama);
 • bebeklerde farinksin sanitasyonu, ya bitkisel ürünler (Tonzilgon gibi) yardımıyla ya da inhalasyon yoluyla (örneğin, soda çözeltisi) gerçekleştirilir.

Akut larenjit iyileşme sırasında fizyoterapi, en sık kullanılan: burun UFO, onarım (kurtarma) özellikleri, manyetoterapi, vb çeşitli ilaçların solunması

Bir bebekte akut larenjit tedavisi için taktikler sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Hiçbir durumda ebeveynler kendi ilaçlarını seçemez. Bu ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bebeklerde Larenjit

Bebeklerde larenjit, boğaz mukozasında meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık genellikle küçük çocuklarda yeterlidir. Gelişiminin itici gücü bir akut solunum yolu enfeksiyonu, bir bakteri enfeksiyonu veya bir virüs olarak hizmet edebilir. Bir bebek için hastalık gerçek bir tehdittir, çünkü henüz bağışıklık sistemini tam olarak oluşturmamıştır. Patoloji akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir.

Bir bebekte, larinksin küçük bir çapı vardır. Doğumdan hemen sonra kısa ses telleri ve dar bir lümeni vardır. Kısa süreli iltihaplanma bile, solunum sürecini şiddetlendirir ve boğulmaya yol açabilir. Bu nedenle ebeveynler hastalığı tanıyabilmeli ve semptomların tekrarlanan belirtilerinin olasılığını en aza indirmeye çalışmalıdır. Hastanın genel durumunu iyileştirmek için soğuk hava ve bol miktarda içecek sağlamanız tavsiye edilir.

Hastalığın ana nedenleri

 • Yenidoğanda larenjit, vücuda ağız veya burun yoluyla giren viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun arka planında meydana gelir. Hastalık, şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Durum, vücudun koruyucu reaksiyonunun zemininde ortaya çıkar.
 • Hastalığa ayrıca toz, ev kimyasalları, yiyecek veya alerjiler neden olabilir.
 • Patoloji bulaşan kızamık, kızıl ateş veya boğmaca öksürmesinden sonra ortaya çıkar. Hastalıklar, tedavi için tüm güçleri tanımlamak ve yönlendirmek için zamanla önemlidir. Ek olarak, ebeveynlerin hipotermi veya aşırı fiziksel zorlamayı en aza indirmeleri önerilir. Bu faktörler boğazda iltihap gelişmesine yol açabilir.
 • Hastalık, vücutta lenfatik-hipoplastik diyatezi varlığına bağlı olarak gelişir. Patoloji doğada var. Her iki ebeveyn de 30 yaşından büyükse gelişiminin olasılığı artar. Durum, gebelik döneminde malnütrisyonun arka planına karşı şiddetlenir. Bu dönemde, büyük miktarda yağ ve karbonhidrat tüketilmesine izin verilmez, çünkü çocuğun iç organlarının oluşumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Diş hekiminin ofisini profilaktik bir hedefle ziyaret etmeniz önerilir. Ağız boşluğunu inceleyecek ve ağız boşluğu enfeksiyonları hakkında bir sonuç çıkaracaktır.
 • Çocuğun sinir sistemi hala oluşumunu tamamlamak zorundadır. Herhangi bir stres sinir bağının kendiliğinden azalmasına yol açabilir. Bu arka plana karşı, larenjit gelişir.

Hastalık formları ve özellikleri

Larenjit belirtileri doğrudan çocuğun vücudunun özelliklerine bağlıdır. Hastalık, üst solunum yolunun mukoza zarının yapısında bir değişiklik şeklinde kendini gösterir.

Patoloji, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak karakterizedir:

 • Catarrhal formu en kolay olarak kabul edilir. Hastalık seyri sırasında belirtiler parlak olarak telaffuz edilmez. Çocuk boğazda ağrı, öksürük ve vücut ısısında artış nedeniyle huzursuzdur. Bu nefes almayı zorlaştırmaz.
 • Hipertrofik form larinkste nodül varlığında teşhis edilir. Bebek burun tıkanıklığı çekmez ve vücut ısısı 37 dereceden fazla değildir. Hastalık tıbbi tedavi gerektirmez, ancak genel sağlığın bozulmasını izlemelidir.
 • Atrofik larenjit, hastalığın kronik bir şeklidir. Ana belirtisi ani bir öksürüktür. Ek olarak, boğaz mukozasının incelmesi gözlenir. Bu arka plana karşı, normal olarak ses üretme yeteneği yoktur. Hastalığın formu özellikle erken yaşlarda tehlikelidir ve gelişimde gecikmeye neden olabilir. Teşhis edilirken, çocuk mutlaka bir psikiyatristle kayıt yaptırmalıdır.

Hastalığın akut formunun tezahürünün özellikleri

Bir bakım annesi için larenjit her zaman bir sürpriz olur. Çoğu zaman seste bir değişiklik fark etmeye başlarlar. Ancak, kırıntıların başka tezahürleri yoktur. Sadece nadir durumlarda, vücut sıcaklığındaki artış 40 dereceye yükselirken ateş görülür.

Parlak belirtiler sabah ve gece geç saatlerde görülebilir. Gelişimlerinin ilk aşamasında, bebek ağır bir şekilde öksürmeye başlar. Genel sağlık durumu, hacimdeki larinkste keskin bir azalmaya bağlı olarak kötüleşir. Bebeğin nefes alması zorlaşır. Hava emiliminin yüzey versiyonu verimsiz olur. Bebeklerin bireysel sesleri telaffuz etmekte problemleri vardır ve cilt maviye dönüşmeye başlar. Larenjit ile altta yatan hastalıkta yatan nedeni tespit etmek önemlidir. Bu durumda doktor, neyin en etkili şekilde tedavi edileceğini belirleyecektir.

Bu hastalık ile, çocuk sadece konuşmak zor olmakla kalmaz, aynı zamanda ağzının etrafında cildin mavi bir tonu görülür. Ebeveynler için huzurun sağlanması önemlidir. Bebek birkaç gün sessiz kalırsa, hastalık iyileşir.

Hastalığın kronik formunun özellikleri

Larenjit bu formu olan çocuklar için periyodik bir doğa olan larinks iltihabı ile karakterizedir. Ek olarak, patoloji, dokuların ve mukoza zarının yapısındaki değişikliklerle daha da artmaktadır. Bezler işe yarıyor. Bu zemine karşı, boğazdaki hücreler normalden daha aktif büyümeye başlar ve sonunda hipertrofik hale gelir. Hastalığın şekli sadece bir yaşından büyük çocuklarda görülebilir. Bu çok tehlikelidir, çünkü sesin ihlaline ve sonrasının kaybına yol açar.

Çocuk sürekli trakeada ağrı hisseder. Bunlar küçük karıncalanma hisleridir. Sadece nadir durumlarda, akut ağrının tezahürünü görebilirsiniz. Ayrıca, kırıntıların büyük miktarlarda balgam oluşması nedeniyle kırılmalar önemli ölçüde engellenmektedir. Solunum yolundan düzenli olarak serbest bırakılır. Hastalığın bu formunun tedavisi doğru olmalıdır. Aksi halde, uzun bir doğaya geçiş riski artar. Akut larenjit belirgin semptomlara sahiptir, bu yüzden tedavi daha hızlı başlayabilir. Bilimsel olarak, alerjisi olan çocukların en çok larenjit tarafından etkilendiğini tespit ettik.

Saldırı sırasında ebeveynlerin eylemleri

Bir yıla kadar olan çocuklar için, larenjit atağı ölümcül olabilir. Ebeveynler hemen bir ambulans çağırmalıdır, çünkü sadece çalışanları, olumsuz tezahürü kısa sürede ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Evde ilk yardım sağlanırsa ciddi komplikasyonlardan kaçınılabilir:

Çocuğun ağlamasını önlemek için her şeyi yapması gerek. Aksi takdirde, larinksin daralması gittikçe artar.

Buhar banyosu refahı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun için çocuk tuvalete çekilir ve musluğu tam kapasitede sıcak su ile açar. Bu sayede, hava oldukça ıslak hale gelir ve balgamın hızla ayrılmasına yardımcı olur. Prosedür en az 10 dakika sürecekse pozitif bir etkiye sahip olacaktır. Gerekirse tekrar yapılabilir.

Bebek, yüksek miktarda alkali içeren bir içecek yeterli miktarda almalıdır. Semptomları gidermek için, mineralli su kullanmanıza veya küçük bir soda ilavesine izin verilir. Bu durumda, bir litre sıvı bir çay kaşığı toz alır. Elde edilen kompozisyon bir çay kaşığı için her 15 dakikada alınmalıdır. Diyette de büyük miktarlarda komposto, süt, çay veya meyve suyu bulunmalıdır.

Çocuğun gerekli nem oranı olan bir odada olması önemlidir. Islak temizleme ile sağlanacaktır. Aküye ıslak bir bez koyabilirsiniz. Bu prosedür hava nemlendiriciyi değiştirecektir. Elektrikli ısıtıcı cihazların ıslak nesnelerle kapatılmasına izin verilmez.

Kırıntıların genel refahını iyileştirmek için, ılık sudan gelen ayak banyoları da yardımcı olacaktır. İşlemden sonra, çocuk battaniyeye iyice sarılmalı ve sıcak bir içecek vermelidir. Bu sayede hızlı bir sonuç elde etmek mümkün olacak.

Eğer larenjit bir alerji zeminine karşı gelişirse, antihistaminikler küçük bir hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Sadece doktor bunları doğru şekilde seçebilir. Ebeveynlerin talimatları dikkatli bir şekilde okuması ve sadece uygulamayı başlatması gerekmektedir. İlacın dozu doğrudan hastanın yaşına ve kilosuna bağlıdır.

Larenjitleri inhalasyon ile evde tedavi edin. Prosedür tuzlu su çözeltisi ile birlikte yapılmalıdır.

Antipiretik ilaçlar, çocuklar sadece sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında alınır.

Çocuklarda larenjit, yetişkinlere göre çok daha karmaşıktır. Genç bir yaşta, mukoza zarı çok gevşek, bu nedenle patoloji durumunda, bir çocuk yeterince oksijen alamıyor. Çocuğun boğulmamış olması, dikey olarak tutulmalıdır.

Patoloji sırasında asfiksi riski devam etmektedir. Bu semptom ortaya çıkarsa, bir çocuk doktorundan tavsiye almalısınız.

Özellikleri ve tedavi yöntemleri

Terapötik önlemlerin doğru seçilmesi için tavsiye için bir bölge çocuk doktoruna başvurmalısınız. Bu, bebeğin ateşinin vücut sıcaklığının artması ve öksürüğün durmaması durumunda yapılmalıdır. Larenjitin bebekte tedavisi, muayene ve test sonuçlarına göre belirlenir. Önemli olan, hastalığın biçimidir, aynı zamanda belirtilerin tezahürünün doğasıdır.

Ilımlı formda larenjit

Hastalık evde tedavi edilebilir. Ebeveynler, bebek için en rahat ve huzurlu koşulları yaratmalıdır. Sinir ve endişelenmemeli. Sıcak ayak banyolarının, kompreslerin ve hardal sıvaların düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.

Diyetten, alerjiye neden olabilecek ürünler hariç tutulur. Bunlar bal, otlar ve çilek reçeli içerir. Ek olarak, enfeksiyonun arka planına karşı larenjit gelişirse antibiyotik almanız gerekecektir. Antihistaminikler alerjilerin etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Odada, kırıntıları düzenli olarak ıslak temizlenmiş ve havalandırılmalıdır.

Orta ve ağır formda davranıyoruz

Bu tür hastalığın ortadan kaldırılması için bir hastanede olması gerekir. Çocuk sürekli doktorlar tarafından gözlemlenir. Sağlık durumu bozulma eğilimindedir, bu nedenle ebeveynler muayene sırasında bebeği ellerinde bulundurmalıdır. Bu sayede öksürük belirtilerini durdurmak mümkündür.

Hastanede yatış sırasında genel bir kan testi yapmalısınız. Önemli bir rol kırıntıların duygusal arka planı tarafından oynanır. Bir çocuk enjeksiyondan korkarsa, annem panik atakları önlemek için her şeyi yapmalıdır. Ayrıca antipiretik, damlalık ve antibakteriyel ilaçlar almanız gerekecektir.

Son derece şiddetli formun tedavisi

Hastalığın bu aşamasında, bebeğin yoğun bakım ünitesine veya resüsitasyona yerleştirilmesi gerekecektir. Düzenli asfiksi durumunda solunum tüpü takılacaktır. Sadece kırıntıların tamamen düzelmesinden sonra çıkarılacaktır.

Larenjit tedavisi zamanında başlanmazsa, ciddi komplikasyon riski artar.

Bebeklerde Larenjit

Yeni doğanlarda bile solunum yolu iltihabı her yaşta ortaya çıkabilir. Bir yıl altındaki çocuklarda, bu tür patolojiler genellikle oldukça ağır ve komplikasyonların gelişmesi ile ortaya çıkar. Onları önlemek için, hastalığı en erken aşamada nasıl tanıyacağınızı bilmelisiniz.

Bu nedir?

Bebeklerde larenjit, vokal aparatın inflamatuar bir patolojisidir. Bu hastalığın gelişimine, en küçük çocuklara çeşitli nedenler verilir.

Larenjit ile enflamatuar süreç oldukça keskin. Bu, hastalığın olumsuz belirtilerinin kısa bir süre için ortaya çıkmasına neden olur.

Larinks gerçek bir solunum cihazıdır.. Bu organ vücutta solunum fonksiyonunu çalıştırır. Larinks yoluyla, dış ortamdan vücuda çözünen oksijen ile hava geçer. Bu organdaki herhangi bir patolojik sürecin oluşması, solunum yetmezliği ile ilişkili semptomların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Bağışıklık sistemi gibi solunum organları henüz bir bebekte tam olarak oluşmaz.. Yetişkinlerden farklı olarak işlev görürler. Bu özellik, çocuğun gırtlak iltihabına ve solunum yolunun diğer patolojilerine neden olabilen herhangi bir enfeksiyöz ve spesifik olmayan faktöre karşı güçlü bir duyarlılığa neden olur.

Larinks çok küçüktür. Bu bedenin içinde ses oluşumunu sağlayan ses telleri vardır. Enflamasyon, ses bozuklukları ile ilişkili çeşitli semptomların görünümünü artırır. Çünkü bebeklerin ses telleri hala çok kısa. Bu hastalık sırasında, iltihaplanma süreci güçlü bir ödemin gelişmesine yol açar, ki bu sadece çocuğun belirgin şekilde ihlal edilmiş bir sese sahip olmasına katkıda bulunur.

Bebeklerde larinksi çevreleyen kasların kolayca uyarılabilir olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, herhangi bir kışkırtıcı faktörün azalmasına yol açmasına katkıda bulunur.

Bu durum glottisin lümeninde kuvvetli bir daralmayı tetikler. İnflamasyonun gelişmesiyle, mast hücreleri ödemlerin artmasına neden olan, biyolojik olarak aktif maddelerin büyük bir kısmını dışarı atmakta ve bu da olumsuz semptomların gelişimini tetiklemektedir.

Büyük çocuklarda larenjit daha az agresiftir. Genellikle yaşamın ilk yılı olan bebekler hastalığa dönüşerek hastalığı oldukça şiddetli bir biçimde aktarabilirler.. Ayrıca komplikasyonlar da vardır. Bazı durumlarda, bir hastanede tedavi gereklidir. Zamanında teşhis ve doğru tedavi taktikleri ile, yeni doğmuş bir bebekte bile, hastalık tam iyileşme ile sona erer.

nedenleri

Bebekte hastalığa neden olmak çok çeşitli nedenleri etkileyebilir. Bunlar izole olabilir veya aynı anda hareket edebilir. Yeni doğmuş bir bebekte, hafif ya da orta şiddette bile, olumsuz belirtilerin ortaya çıkması yeterlidir.

Bebeklerde larenjit klinik belirtilerinin ortaya çıkmasına, aşağıdaki nedenler verilir:

 • Bakteri florasının neden olduğu enfeksiyonlar. Tipik olarak, bu patolojiler için kuluçka süresi 5 ila 10 gündür. En küçük bebeklerde larenjitin bakteriyel formları oldukça şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Kalıcı ateşli olma ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedirler. Tehlikeli klinik belirtileri ortadan kaldırmak için antibiyotik gereklidir.
 • Konjenital enfeksiyon. Bu durumda, hastalığın ilk belirtileri doğumdan hemen sonra çocukta görülür. Enfeksiyon, bebeğin annenin doğum kanalından geçişi sırasında ortaya çıkar. Larenjitin bu formu pediatrik pratikte nispeten nadir görülür.
 • Viral enfeksiyonların sonuçları. Çocukluk çağı enfeksiyonlarına karşı zamanında aşılama, çocuğun doğumunun ilk saatlerinden başlamaktadır. Yenidoğanlarda larenjitin viral formlarının gelişimine, bebekler genellikle influenza etkisinden kaynaklanır. Bakteriyel flora eklendiğinde hastalığın seyri belirgin şekilde bozulabilir.
 • Belirgin yerel hipotermi. Yeni doğmuş bir çocuğun bağışıklık sistemi henüz soğuk algınlığına karşı dayanıklı değildir. Bebek güçlü bir şekilde süper soğutulduysa, o zaman larenjitin olumsuz belirtilerini hızla geliştirebilir.
 • Kirli havaya maruz kalma. Çözünmüş toz partikülleri ve ayrıca endüstriyel emisyonların en küçük bileşenleri, solunum sisteminin mukoza zarında gerçek mikrotravmaya neden olabilir. İstatistiklere göre, büyük şehirlerde ve ana yolların yakınında yaşayan çocuklarda, kronik larenjit birkaç kez daha sık kaydedilir.
 • Öksürük için çeşitli ilaçların aşırı kullanımı. Genellikle bu klinik formun ilk belirtileri 6 aylık bir bebekte ortaya çıkar. Uzun süre kullanılan spreyler ve aerosoller, hastalığın kronik bir varyantının oluşumuna katkıda bulunur.

İstatistiklere göre, 8 ay ila 5 yaş arası çocuklarda daha sık görülür.

 • Alerjiler. Larenksin duyarlı hücreleri üzerindeki alerjenik faktörlerin yutulması, hastalığın alerjik varyantının oluşumunu teşvik eder. Çoğu zaman, gelişen alerjilere yatkın olan küçük çocuklarda bulunur. Ebeveynlerde veya yakın akrabalarda alerjik patolojilerin varlığı, bazı allerjenlere karşı doğuştan gelen bir aşırı duyarlılığın çocukta varlığını gösterebilir.
 • İç organların konjenital patolojileri. Anatomik defektler sıklıkla çeşitli hastalıkların oluşumuna katkıda bulunurlar. Bu nedenle, gastrointestinal sistem hastalıkları solunum yolu hastalıklarının gelişimine katkıda bulunabilir. Ayrıca, hastalığın başlangıcına sıklıkla konjenital immün yetmezlik koşullarından kaynaklanır. Bu patolojilerle, bağışıklığın işleyişi birkaç kez azalır.
 • Özel Anayasa. Lenfatik-hipoplastik diyatezi olan çocuklarda larenks iltihabı vakaları bildirilmiştir. Bu bazı fizyolojik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Genellikle tüm bebeklerin benzer özellikleri vardır: yuvarlak yüz şekilleri, çok gevşek ve pastose deri altı yağ, soluk cilt. Ayrıca vücutta ödem oluşturmada aşırı bir eğilimden muzdariptirler.

semptomlar

Olumsuz klinik belirtilerin şiddeti farklı olabilir. Yeni doğmuş bebeklerde hastalık genellikle kendini iyi hissettiren çok sayıda semptomda kendini gösterir. Ayrıca, zayıflamış bebeklerin hastalık belirtileri oldukça keskin bir şekilde ifade edilebilir.

Bebeklerde hastalık aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir:

 • Kaba ses tonu. Yeni doğmuş bebeklerde bu semptom çocuğun ağlaması sırasında daha belirgindir. Bu durumda sesin tınısı kısılır. Büyük bir yaşta, bebek hırıltılı başlar. Bu, birkaç basit hece veya sesin dövülmesi sırasında kendini gösterir.
 • Öksürük. Farklı olabilir: kuru veya verimli (ıslak). Genellikle viral larinjit, verimsiz bir öksürük ile karakterizedir. Bakteriyel flora birleşirse, zaten ıslanır. Bu durumda balgam miktarı farklı olabilir ve hastalığın şiddetine bağlıdır.
 • Güçlü zayıflık. Hastalığın akut döneminde bebek oldukça halsiz hale gelir. Gündüz, uyuşukluk önemli ölçüde artar. Aktif oyunlar çocuğun çabucak patlamasına neden olur, bu yüzden onlardan kaçınmaya çalışır.
 • Uyku rahatsızlığı. Sık görülen patolojik gündüz uyku hali. Aynı zamanda, uyku süresi gece boyunca önemli ölçüde etkilemektedir. Çocuk gecenin ortasında birkaç kez uyanabilir, ağlayın. Bazı bebeklerin ellerini sorması daha olasıdır.
 • Azalan iştah. Boyundaki keder, bebeğin emzirmeyi reddettiği gerçeğine yol açar.
 • Vücut ısısında artış. Çoğu zaman ateşli rakamlara yükselir. Antipiretiklerin kullanımı genellikle sadece geçici olumlu bir etkiye sahiptir. Vücut ısısını normalleştirmek birkaç gün sürebilir.
 • Bir düdük sesi. Bu semptomun ortaya çıkışı çok elverişsiz bir işarettir. Bu, ciddi şekilde daraltılmış bir vokal çukurundan havanın geçişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Solunum sırasında ıslık sesi de ses tellerinin yeterince iltihaplı ve şişmiş olduğunu gösterir. Bu belirti göründüğünde, çocuk en kısa zamanda doktora gösterilmelidir.

Bir bebekte larenjit nasıl tedavi edilir, belirtileri

Larinks veya larenjitin bebekte enflamasyonu, sıklıkla enfeksiyon veya soğuk algınlığına karşı ortaya çıkan tehlikeli bir hastalıktır. Modern ilaç bileşikleri, fizyoterapi ve homeopati yardımıyla tüm patoloji bulguları herhangi bir komplikasyon olmaksızın ortadan kaldırılabilir.

Larenjit ile homeopati özellikleri

Homeopatik tedavi yöntemi oldukça yaygındır, tıbbi formülasyonlar doktorlar tarafından hastanın bireysel semptomatolojisine göre seçilmelidir. Bu bakımdan, eğer uzman bir homeopat çok yetkin değilse, o zaman yöntem verimli olmaz.

Bir uzmana danışmadan bir çocukta larenjitli homeopati, sadece olumlu sonuçlar vermeyecek, aynı zamanda inflamasyon belirtilerini de arttıracaktır. Doktorlar geleneksel tıbbı seçmek için geleneksel tedavi yöntemini önermektedir. Hafif bir bebekte larenjit, semptomatik tedavi olarak homeopati yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Ancak diğer ilaçlarla birleştirmek daha iyidir.

Enflamasyonun tipik semptomlarından biri, ses tellerinin aşılması, ses kısıklığının veya ses kısıklığının ses kısıklığıdır. Ses cihazının işlevlerini korumak için en iyi bilinen ve etkili araçlardan biri "HomeVox" dur. Bu ilaç, bağların kapasitesini normalleştirir, sesi geri getirir ve hırıltıyı ortadan kaldırır.

"Homewax", bir emziren bebekte larenjitin tedavi edilmesinin mümkün olmadığı bir yöntemdir, çünkü emilmeleri gerekir. İlaç güvenlidir, çünkü sadece mukolitik ve anti-inflamatuar etkileri olan mineral ve bitkisel bileşenleri içerir. Kompozisyonda güçlü kimyasal elementler bulunmadığından, hasta çocuk tarafından alınabilir, hapı ve hamile kadınları emebilir.

Maksimum terapötik sonuca ulaşmak için, çözülme tabletleri "Homeovox" gıda uygulaması arasında alınmalıdır. Önleyici bir yöntem olarak, virüs süreçlerinin alevlenme anında, her dört saatte bir şekerleme çözülmesi tavsiye edilir.
Diğer homeopatik preparatlar gibi, "Homeox" bir alerjiyi kışkırtabilir, bu yüzden onu sadece bir allergist doktorla görüştükten sonra kullanmanız önerilir. Terapi süreci, uzman bir homeopat tarafından belirlenmelidir. Eğer böyle bir ilacı "Homeox" olarak kullanmanın üç gününden sonra olumlu sonuç alınmadıysa, başka bir ilaçla değiştirilmelidir.

Bebeklerde larenjit belirtileri

Bir bebekte larenjit, belirtileri öksürük ile başlar, çok yaygındır. Bebeğin organizması çok zayıftır, bu nedenle sık bulaşıcı ve diğer hastalıklara eğilimlidir.

Yetişkinlerde, yenidoğan öksürmeye başlarsa, genellikle endişe yaratmaz. Çocuk doktorları, çocuklarda herhangi bir öksürüğün başarısızlıkla muayene edilmesinde ısrar ederken. Hatta bir yıldan küçük bebekler bile üşüyorlar. Bebekler için tedavi, tıbbi personelin yakın gözetimi altında olmalıdır.

Larenjitin ilk aşamasında, çocuklar aşağıdaki gibi semptomlar geliştirir:

 • havlayan öksürük;
 • vücut ısısında ani değişiklikler;
 • boğuk bir nefes;
 • sürekli ağlayarak huzursuz uyku.

Bebeğin larenjitleri tanıyabileceği yukarıdaki belirtiler sayesinde. Bu yaşta kendi kendine ilaç son derece tehlikelidir. Bu bağlamda, ilk semptomatoloji bir çocuk doktoru ziyaret etmektir. Doktorlar etkili tedaviyi doğru bir şekilde teşhis edip reçete edebilir.

Yaşamın ilk aylarındaki bebeklerde larenjit iltihabının seyri, belirsizlik ile karakterizedir. Enfeksiyonun ilk saatlerinde, sesin tınılarında bir değişiklik gözlemlenir ve hafif bir zaman aralığından sonra, boğaz bölgesinde hırıltı belirir. Dahası, iri ıslıkların eşlik ettiği zor bir nefes alma süreci vardır. İlk belirtileri keşfettikten sonra hemen evde bir çocuk doktoru çağırmalısınız.

Zamanında tıbbi bakım ile, bebekte larenjitin ana semptomları birkaç günlük yatarak tedavi için aşılabilir. Aynı vakaları çalıştırmak ölümcül bir sonucu doğurabilir, çünkü bu çağdaki bir çocuk iltihaplanma süreciyle mücadele etmek için çok zayıftır.

Bebeklerde larenjit tedavisi


Yılların altındaki bebeklerin tedavisi, muhafazakar bir şekilde ve mutlaka ayaktan bir ortamda ortaya çıkar. Yani, bebeğin kendi kendine ilaç tedavisi ve ev prosedürleri yasaktır.

Progresif patolojinin ilk aşamaları inhalasyon ile ortadan kaldırılabilir. Bebekler için, solunum prosedürü Ambroben veya Dexamethasone dayanmaktadır. Prosedür 5-7 dakika içinde yapılmalıdır. Bir bakteriyel enfeksiyon ortamı tespit edildiğinde, "Klavulanat", "Azitromisin" gibi ilaçlara ihtiyaç vardır.

Hastalık viral olduğunda, spesifik tedavi gerekli değildir. Sahte kuklanın semptomu olan çocuklar için temel bakım, propovanii ısıtılmış içeceklerde yatmaktadır, sıkı kıyafetleri çıkarmakta ve dikey konumdadır. Ebeveynler çocuğu bir beşiğe sokmamalıdır, çünkü bu durumda nefes alması zorlaşır.

Doktorlar, uygun bir şekilde konservatif tedavi seçilmesi durumunda bir bebekte larenjit belirtilerinin bir günde kaybedileceğini söylüyor. Çocuğun hastalığın ilk aşamasında doktorlara gitmemesi durumunda enjeksiyona ihtiyacı vardır. Komplikasyon durumunda doktorlar damlalık reçete eder.

Yoğun tedavi sayesinde 4-5 gün sonra yenidoğan hastalarından larenjitleri tedavi edebilir, daha sonra doktorun tavsiyelerini ve tavsiyelerini izleyerek kırıntıları eve götürebilirsiniz. Taburcu olduktan hemen sonra, kırıntıların sağlık durumuna özel dikkat gösterilmelidir.

Çocuğun odasında en uygun sıcaklığı ve nemi korumak gereklidir. Bu durum doğal olarak değilse, havluları ısıtıcılara asmanız gerekir. Özellikle enfeksiyon riski yüksekse, bebek mümkün olduğunca sık sıcak suyla pişirilmelidir. Alkali su hastalığın gelişmesini önleyecektir.

Bebeği terlemeyecek şekilde sarmayın. Bolca ter tahliyesi ve zamanla ıslatılmamış ıslak kıyafetler çocuğu viral ve soğuk hastalıklara maruz bırakır.

Doktorlar kategorik olarak izin vermez:

 • Doktor reçetesiz bebek balgam söktürücü ilaçları verin;
 • ısınma sıkıştırmak;
 • pektoral yamalar, kutular, hardallar koymak;
 • Bebeğin göğsünü ve arkasını merhem, yağ veya alkolle ovun.

Bebeklerde larenjit özellikleri


Bir yıldan daha genç bir çocukta iltihaplanma belirtisi, doktorlara acil tedavi için ciddi bir nedendir. Larenjitde, hangi tedavinin reçete edildiğine bağlı olarak bebeklere birkaç derece gelişim verilir.

İlk aşamada, çocuklara ses kısıklığı ve sıcaklıkta hafif bir artış tanısı konur. Larenjit gelişmesi hakkında konuşur. Bir nebülizatör gibi bir cihaz yardımıyla, hastalık hızlı bir şekilde durdurulabilir ve komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyebilir.

Bağların iltihaplanması ile çocuğun tam bir iç huzura ihtiyacı vardır, bu yüzden onu ağlamaktan ve ağlamaktan uzaklaştırmak zorundasınız. Bir bebekle oynamak, bir şeye ilgi çekmek ya da sessizce konuşmak daha iyidir. Evin bir soluma aleti varsa, solunum prosedürlerini gerçekleştirmelisiniz. Doktor tavsiyesi olmadan işlem için sadece gazsız maden suyunu kullanma izni verilir. Güvenli, tüm inhalasyon formülasyonlarından "Eufilin", "Prednisolone". Ayrıca doktor ile anlaşma olmaksızın kullanılmasına da izin verilir, ancak sadece aşırı durumlarda.

Akrabaları ve komşuları dinlemek, bebeğin beslenmesinde bal ve süt ve şifalı ürünler olarak reçete etmek gerekli değildir. Bir bebekte bu gıda, hastalığın seyrini şiddetlendirecek en güçlü alerjiyi kışkırtabilir.

Larenjitin ikinci ve üçüncü aşaması kesinlikle bir hastanede tedavi edilir. Doktorlar günde iki kez antibiyotik ilaçları ile enjeksiyon reçete. İnhalasyonları günde üç kez, her 6 saatte kullanın.

Hasta çocuk, ebeveynler tarafından doktor tarafından muayene edilmelidir, çünkü o anda sakin olmalı ve korunmalıdır. Larenjit ile, genellikle idrar ve kan analizi yapılır. Çocuk çok korkmuşsa, hıçkırık başlayabilir, bu nedenle bu durumda prosedürleri uygulamak tavsiye edilmez.

Enflamasyonun dördüncü aşamasında, yoğun bir tedavi programının kullanılması zorunludur. Nadir durumlarda, çocuklar için acil resüsitasyon prosedürleri uygulanır. Böyle durumlarda ertelemek son derece tehlikelidir, çünkü ciddi bir larenjit derecesi bebekte asfiksaya yol açabilir.

Çocuklarda larenjit görünümünü önlemek için önleyici tedbirler

Larenjit iltihabının tüm belirtilerinin ortadan kaldırılması, hastalığın tekrar ilerlemeye başlamayacağının bir garantisi olamaz. Bebeğin organizması, birey ve yaş özelliklerinden dolayı çok zayıftır. Aktarılan hastalıktan sonra koruyucu fonksiyonları tam olarak işlev göremez.

Bebeğin anne babalarının bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemlidir. Ayrıca, çocuk aşırı soğuma yapılmamalı ve tam tersi, bebeğin terlemesi kadar sarılmamalıdır. Oda hava kütlelerinin ve neminin rahat bir şekilde sıcak olması gerekir. Pamuklu giysiler kullanmalısınız çünkü sentetikler kırıntıların genel durumunu olumsuz olarak etkiler.

Çocuğun mineralleri olan kompleks vitaminlere ve sertleştirme işlemlerine ihtiyacı vardır. Bebeğin sağlığı, ebeveynlerin sorumlu tutumuna bağlıdır.

Bebeklerde Larenjit: Patoloji ile mücadele özellikleri ve yöntemleri

Tehlike nedir?

Çocuklar için, gırtlak iltihabı daima tehlikelidir. Bu dar lümen, ses telleri, mukus ve submukozal tabakaların eğilimi nedeniyle hava geçişini sınırlayan hızlı bir ödemdir. Yenidoğanın bağışıklık sisteminin kusurlu olması da etkilemektedir.

Hastalık, çoğu zaman geceleri olmak üzere klinik tabloların hızlı bir şekilde dağıtımıyla doludur. Larinksin, iltihaplanma ve bebeğin şişmesine karşı hızla daralması nedeniyle, normal olarak nefes alamamaktadır. Bu ölüme yol açabilir.

Bir saldırı sırasında ilk yardım

Bebek boğulmaya başlarsa, hemen bir ambulans çağırın. Bundan önce, aşağıdaki adımları izleyerek bebeğin durumunu rahatlatmak önemlidir:

 1. Bebeği sakinleştirin, ses telleri üzerindeki yüke ek olarak, gırtlak spazmını teşvik eder, sıkı giysileri çıkarın.
 2. Kollar üzerinde dikey bir pozisyonda tutun, 6 aylık bir çocuk, yastıklarla kaplanmış bir beşiğe oturabilir.
 3. Banyoda, bebeği sıcak su jeti yakınında 10-15 dakika tutun ve yanmaması için tüm güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurun. Sıcak nemli havanın solunması, solunum yollarının spazmı giderilmesine yardımcı olur.
 4. Boğulma atağı bastırılabilir, bir faringeal refleksi tetikleyebilir. Bunu yapmak için, farinksin arka duvarına bir spatula veya bir kaşık sapı ile dokunmanız gerekir.
 5. Birinci sene bebeğinize ılık süt (1 litre kaynamış su başına 1 çay kaşığı soda) ile 1-2 çay kaşığı maden suyu veya soda solüsyonu verin, 1 çorba kaşığı her 15-20 dakikada bir büyük çocuklara.

Ne yapılamaz?

Çocuğa yardım etmeye çalışarak, ebeveynler genellikle hata yaparlar. Bebeği ne incitebileceğini bilmek önemlidir. Aşağıdaki eylemler geçerli değil:

 • tatlı çözeltiler ve kompostolar, çok sıcak veya soğuk sıvılar içmek için kullanın;
 • ıslak kıyafetlerde olmak, bebeğin aşırı ısınmasına izin vermek;
 • kompresler, ısınma, taşlama yağları, katı yağları uygulamak;
 • Sıcak banyo ve hardal sıvaları kullanın.

Hangi doktor bebeklerde larenjit tedavi ediyor?

İlk alarm verici belirtiler göründüğünde, bölge çocuk doktorunu hemen aramalısınız. Bebeği inceleyecek, durumun şiddetini ve hastaneye yatış ihtiyacını belirleyecek.

Doktor evde bebekte larenjit tedavisine izin veriyorsa, çocuk testleri ve ilaçları verecektir. Laboratuvar incelemesinin sonuçları ile birlikte, ebeveynler küçük bir hastayı yönetmenin yeni taktiklerini belirleyecek bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır.

tanılama

Bir yıla kadar olan çocuklarda larenjit aşağıdaki teşhis önlemlerini gerektirir:

 • periferik kan analizi (lökositoz - bakteriyel etiyolojide);
 • Oropharynks'den kızarma ve balgamın bakteriyolojik incelenmesi.

Fibrooptik veya indirekt laringoskopinin sonuçları aşağıdaki değişiklikleri göstermektedir:

 • catarrhal formu - ses telleri ve mukoza zarları iltihaplı, ödem, iğrenç kanamalar olabilir, larenks eksüdasının lümeninde;
 • kronik atrofik form - mukoza zarları inceltilir, kabuklar ve viskoz mukusla kaplanır;
 • Çığlıklarda ortaya çıkan hiperplastik larenjit - vokal kordların nodülleri ve laringeal lümende kalın mukus.

Terapi yöntemleri

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir? Terapi, nedeni ortadan kaldırmak, balgam akıntısını iyileştirmek ve ses yükünü azaltmak amacıyla yapılmalıdır.

Yenidoğanda larenjit tedavisi çocuk koğuşunda yapılmalıdır, çünkü hastalığın seyri genellikle tahmin edilemez ve ciddi komplikasyonların gelişmesi mümkündür. Hastaneye kaldırılmayı reddedin.

Larenjitin bir yaşında bir çocukta hafif formda tedavisi ayaktan tedavi edilir. Orta şiddette ve solunum yetmezliği belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, çocuğun acil bir hastaneye yatırıldığı gösterilmiştir.

Ilaçların kullanımı

Çocuklarda çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavi yapılır. Bebeklerde larenjit tedavisi için ilaç seçimi, hastalığa neden olan mikrobiyal maddeye bağlıdır.

Antibiyotikler, viral etiyoloji hastalığı için streptokok ve pnömokok enfeksiyonları (penisilin grubu), antiviral ilaçlar için endikedir. Larenjit için antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi →

Semptomatik olarak, çocuk (Aspirin, Parasetamol) ve antitussif ilaçları düşürmek için narkotik olmayan analjezikler reçete edilir.

4 aylık ve daha küçük bir çocukta larenjit ağrılı kuru öksürük eşlik ediyorsa, Libexin bebek şurubu şeklinde yardımcı olur. Israrcı öksürük, rahatsız edici uykudan mustarip bir yaşındaki çocukta larenjit, karmaşık tedavinin bir parçası olan antitusif ilaç olan Tusuprex ile iyi tedavi edilir.

Şifalı otlar, örneğin Erespal (2 yaşın altındaki çocuklar için değil) temelinde yapılan şurupların şişmesini ve iltihaplanmalarını hızlıca çıkarın. Şiddetli zehirlenme ile infüzyon tedavisi yapılır (Hemodez, Reopoliglyukin).

Bir yaşında bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir? Bu yaşta, bir hastanede mukusun sıvılaşması için, larenksin sulanması genellikle proteolitik enzimler tarafından reçete edilir ve bunu mukoza zarlarını yumuşatmak için terapötik yağların eklenmesi takip eder. Gırtlaktaki kabukların varlığında, bazen doktorun reçetelediği bir dozda solüsyonun içindeki bir potasyum iyodür çözeltisi kullanılır.

soluk alma

Bir yıldan küçük çocuklarda larenjit tedavisi, inhalasyonların kullanımıyla ancak sadece çocuk doktorunun izni ile yapılabilir.

Larenjit ile aylık bir çocuk, soda, tuzlu su, patates suyu gibi kötü amaçlı araçlar kullanır. Sıcak bir tencere, bebeğin beşiğine yakın bir mesafede güvenli bir mesafede yerleştirilmelidir.

3 aylık bir çocuğa Larenjit okaliptüs, papatya, adaçayı kullanarak bitkisel inhalasyon ile tedavi edilebilir. Örneğin, deniz topalak yağı kullanımı ile 8 aylık bir bebekte larenjit ile etkili bir şekilde inhalasyon.

rejim

Hastalığın tedavisi için önemli olan, çocuk bakımı kurallarının bazılarına uygundur:

 1. Besinler arasında birkaç kaşık maden suyu da dahil olmak üzere bol sıcak bir içecek.
 2. 4 aylık bir çocukta ve daha gençlerde larenjit için beslenme sayısını artırın. Sunulan ılık anne sütüne bal eklemek 9 aylık bir çocukta larenjit ile olabilir. Larenjit hasta 10 aylık bir bebek ise, bal ilavesi ile havuç suyu.
 3. Özellikle yaşamın ilk üç ayındaki çocuklarda kaygı ve ağrının önlenmesi dahil rahat bir ortam yaratın.
 4. Bebeği iyi havalandırılmış bir odada yeterli hava nemi ile bulmak.
 5. Beslendikten sonra bebeği hemen beşiğe koyamazsınız. Yarım saat boyunca, gastroözofageal reflüyi dışlamak için annesinin kollarında dik pozisyonda olması gerekir.

önleme

Bir hastalığı tedavi etmek her zaman uyarıdan daha zordur. Bu nedenle, aşağıdaki basit önleyici tedbirleri bilmeniz gerekir:

 • ARVI ile hasta olan ailenin üyeleriyle çocuğun temaslarının olmaması;
 • solunum yolu enfeksiyonlarının zamanında tedavisi;
 • Ailede rahat bir psikolojik ortam sağlamak;
 • Bebek odasının sık sık havalandırılması, düzenli ıslak temizlik, aile üyelerine sigara içilmemesi;
 • Alerjenlerle temasın dışlanması;
 • sertleştirme;
 • Sık sık temiz havada yürür;
 • doktora kabul edilen yılın geçiş mevsimlerinde adaptojenler ve vitaminler;
 • tonik ve restoratif masaj yılda 2-3 ders;
 • Aşırı ısınma ya da aşırı soğutmadan kaçınarak bebeği hava koşullarında giydirin.

Bebeklerde larenjit, ölümcül bir sonuca varan korkunç komplikasyonlarla dolu tehlikeli bir patolojidir. İlk sorun belirtilerinde bir doktora danışmanız gerekiyor. Kendi kendine ilaç kabul edilemez. Bebeğin durumu çok çabuk bozulabilir, bu nedenle tıbbi gözetim ve zamanında tedavi çok önemlidir.

JMedic.ru

Bir bebekte larenjit yaygın bir soğuk değildir. Bu rahatsızlığın sinsi olması, yalnızca kursun ciddiyetinde değil, tehlikeli sonuçlarda ve komplikasyonlarda da yatmaktadır. Bir sene kadar çocuklarda gırtlak iltihabı belirtileri tanımak kolay değildir, bu nedenle sık sık tedavi ve gecikme ile tedavi reçete, iyileşme çok sonra gelir.

Neden bir yaşın altındaki çocuklar larenjit alır?

Bebeklerde yetişkinlerde olarak, larenjitin semptomları solunum yolu maddelerin mukoza tahriş edici enfeksiyon (virüsler, bakteriler, mantarlar), alerji, hipotermi, mutlaka ağlama, tütün dumanının inhalasyon ve diğer gibi nedenlerle oluşabilir.

Banal ARI, bazı spesifik nedenlerden dolayı larenjitli bebeklerde sıklıkla biter:

 1. Bebeğin solunum yollarının bir yıla kadar olan fizyolojik özelliği, gevşek mukoza zarına sahip dar bir lümendir.
 2. Bebeğin mukoza larenksı yalnızca bakterilerle doldurulur, bazıları ise şartlı patojenik olabilir. Titresi arttığında mukoza iltihaplanır. Bu nedenle, bebekte larenjit, yetişkinlere göre daha sık bir bakteriyel doğaya sahiptir.
 3. Bir bebeğin bağışıklığı sadece oluşmakta olup, çocuğun bedeni bir yetişkinin kolayca "ayaklarının üzerine" geçebileceği rahatsızlığıyla baş edemeyebilir.
 4. Bebek ve yürümeye başlayan o rinit burun pasajda mukus sürekli boğaz ve gırtlak iltihabı neden aşağı akar eğer çoğu zaman, yatay bir konumda godika için.

Bir bebekte larenjit nasıl ayırt edilir

yaşamın çocuğun ilk yılında bu konuda larenjit tanısı, karmaşıklığı ve diğer hastalık Biraz sabır onların durumunu, ağrı ya da boğaz ağrısı yutma sırasında kötü gibi böyle açık larenjit belirtileri tanımlamak mümkün olmadığıdır. Tedavi alınan bu larinks iltihabı tanıyacak kadar hızlı önemli bir rolü ve kırıntıları durumunu ve çocuğunuzun davranışlarını ve içinde herhangi bir değişiklik fark için zaman izlemek için ebeveynlerin yeteneğine bağlıdır. Yani bebeklerde, larenjit olabileceğini, aşağıdaki belirtilerden ile gösterilir:

 • kaygı ve kaprisli davranış;
 • uyku problemleri;
 • yemek yerken veya tamamen yemek yemeyi reddederken (bebeğin yutulduğunda boğaz ağrısı vardır);
 • kısık ses (bu belirti ağlama sırasında görülebilir);
 • hırıltılı solunum;
 • havlayan öksürük (akşam veya gece yoğunlaştırılmış paroksismal bir karaktere sahiptir);
 • sıcaklıkta yükselir.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, tedaviyi kendileri üstlenmeye çalışmak kesinlikle yasaktır. Bölge çocuk doktoru derhal aranmalıdır.

Bebeklerde larinksin iltihaplanması riski, trakea ve bronşiye çok hızlı yayılması ve ayrıca darlığa neden olabilmesidir. (Şiş mukoza imkansız hava çocuğun solunum yollarına giren yapar, burada gırtlak lümeni, Extreme daralması). Bu belirtiler ateş, titreme, hızlı nefes alıp verme nefes darlığı, genel heyecan grudnichka, aralıksız öksürük, mavimsi cilt ile tamamlanmaktadır eğer acil ihtiyaç "hızlı" aramaya Çünkü - çocuk acil bakım ve hastaneye ihtiyacı var.

Bir bebekte larenjit nasıl tedavi edilir

Laryngitis malyutki olan hastanın durumu tatmin edici ise, tanı konuldu, tedavi evde gerçekleştirilebilir. Doktor, muhtemelen, öksürük üretken hale gelene kadar çocuğu her gün gözlemlemek isteyecektir, bu da iyileşmenin başlangıcını işaretleyecektir.

1. Mod

Gırtlak iltihabı ile bir yıla kadar bir çocuk için, bir tasarruf rejimi organize edilmelidir - aktivitesini azaltmak, mobil oyunlarda onu sınırlamak gerekir.

Bebeğe bol miktarda içecek vermek önemlidir. Emziriyorsa, memeye başvuru sıklığı artırılmalıdır. Ayrıca dopajivaniya suyu ekleyin. 6 ay sonra, beslenme tipine bakılmaksızın, sıcak, güçlü olmayan çay vermeniz gerekir. Ahududu, diğer meyveler ve meyvelerle, balla, sadece çocuk diyetine sokulduklarında ve alerjik olmadıklarında verilebilir.

Larenjit enfeksiyonu olan bir bebeğin bulunduğu odada, temiz havaya sürekli erişimin sağlanması gerekir - ventilatörün açık kalması veya düzenli olarak havalandırması.

Hava nemlendirici varsa, çalışması gerekir. Böyle bir cihaz yoksa, bebeğin yatağının etrafında ıslak havlular asabilir ve bunları sprey tabancasından periyodik olarak nemlendirebilirsiniz.

2. İlaç tedavisi

Bir bebeğin tüm ilaçlarla tedavi edilmesinin mümkün olmadığını anlamak önemlidir. Yetişkinleri tedavi eden ilaçların çoğu, bebek yaşa göre kontrendikedir. Bu nedenle, sadece bir doktorun reçetesi altında eczane ilaçları satın almanız gerekir.

Hastalığın ilk saatlerinden itibaren, bebeklerin antiviral ilaçlara ihtiyacı vardır, çünkü 10 larenjit vakasının 9'u viral bir doğaya sahiptir. Küçük bir hasta burun damlaları, Laferobion ve Viferon süpozituvarlarında Laferon ile tedavi edilir.

Larinks mukozasının inflamasyonunu gidermek için antihistaminikler kullanın. Krokhe 1 aydan 1 yıla kadar Suprastin reçete. Doktorun talimatlarında veya reçetesinde belirtilen doza kesinlikle uyulması gerekir.

Bebeğin öksürüğünden sonra, nemlendiriciyi alması gerekecek. Örneğin, ATSTS yaşamın 10. gününden kullanılabilir.

Pek çok ebeveyn şaşırır, neden larenjitle, bebeklerine antibiyotik tedavisi reçete edilir. Gerçek şu ki bu yaş grubunda "larenjit" tanısı çok nadirdir. Genellikle, küçük hastanın kartında, hem antiviral hem de antibakteriyel ilaçların eşzamanlı olarak alınması gereken "laryngotracheitis" veya "laryngotraheobronchitis" yazarlar.

3. İnhalasyonlar

Eğer bir bebeği inhalasyon nebülizörünü salin veya alkali maden suyu ile yapabilirsiniz.

Tedaviye rağmen, bebek daha da kötüleşirse, deneyimli doktorların durumunu kontrol edip tedaviyi ayarlayacağı hastaneye gitmek daha iyidir. Eğer bir larenjit meselesi ise, özellikle boğucu bir durum söz konusu ise, sadece bebeğin sağlığı değil, çoğu kez de hayatının da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bebeklerde belirtiler ve larenjit tedavisi

Laringeal mukozadaki enflamatuar süreç laringit gibi bir hastalığa yol açar. Bebekte larenjit özellikle zordur. Bu, solunum sisteminin yapısının özelliklerine bağlıdır. Eğer zamanında yardım etmezseniz, larenjit bir krupiye dönüşebilir veya nefes almayı durdurabilir.

Hastalığın nedenleri

Yeni doğmuş bir bebeğin kısa ses telleri ve küçük çaplı bir gırtlağı vardır, bu nedenle herhangi bir iltihap nefes almayı zorlaştırır.

Larenjit bakterilere ve virüslere neden olur. Risk grubunda, terimden önce, genellikle soğuk algınlığı veya karışımlarla beslenenler olmak üzere, küçük bir kilo ile doğan çocuklar vardır. Alerjiye yatkın bir çocuk da soğuk algınlığı belirtileri için özel kontrol altında olmalıdır. Vitamin veya hipotermi eksikliği de enfeksiyonun daha da gelişmesine neden olur.

Özellikle soğuk algınlığı kurallarına uyulmadığı takdirde, soğuk algınlığı larenjit suçu olabilir.

Kuru ve sıcak hava durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle, soğuk algınlığın tedavisine erken aşamalarda başlanması çok önemlidir.

Hastalık aniden ortaya çıkıyor, geceleri kötüleşiyor. Günün bu saatinde orada, onu saran boğazın arka kısmındaki sümük en yoğun olduğu öksürük ve boğulma neden olur. Vücut ısısında ve nefes darlığında bir artış var.

Hastalığı ayırt eden belirtiler

Çocuklarda gelişebilen çeşitli larenjit türleri vardır: atrofik, hipertrofik ve kataral. Hastalık akut veya kronik olabilir. Hastalığın son şekli, larinkste tedavi edilmeyen inflamasyonların arka planına karşı gelişir.

Bebeklerde larenjit - semptomları bir yıldan sonra hastalık seyrinden farklı değildir.

 • İlk işaret burun akıntısı ve öksürüktür.
 • Larenjit ile vücut ısısı 39 dereceye çıkar. Antipiretikler yardımcı olamaz veya sıcaklık birkaç saat için biraz düşer, sonra tekrar bir zirveye ulaşır.
 • Ses kısıklaşır, kısır. Larinkste nefeste bir ıslık duyulur. Ağlama ses olmadan gerçekleşir.
 • Güçlü kuru kabuklu öksürük, balgam ayrılmadan bozulur.
 • Çocuk halsiz, uykulu, kaprisli hale gelir.
 • Cilt soluk ve nazolabial üçgen maviye döner.

Nefes darlığı varsa, bir çocuğun nefes alması zordur, ambulans çağırmak gerekir. Muayenede, doktor ek olarak kırmızı boğaz ve genişlemiş lenf nodlarına dikkat çekebilir.

Tüm bu belirtileri bilerek, larenjitin karakteristiğini biliyorsunuz, bebeğe ilk yardım sağlayabilirsiniz.

Hastalığın birinci derecesi, fiziksel aktivite, ağlama, oynama sırasında öksürme ve hızlı nefes alma ile karakterizedir. Nefes darlığı iç organlara kan akışının ihlaline yol açmaz ve oksijen eksikliğinden muzdarip değildir.

İkinci derece semptomlarda bir artış ile karakterizedir. Nefes almak gürültülü, gürültülü olur. Dispne rahatsız olur ve sessiz durumdadır. Uyku bozulur, bebek iyi beslenmez, deri soluklaşır ve ağız çevresindeki alan maviye döner. Kalp ritmi bozuldu. Nöbetler üç gün sürebilir. Bu aşamadan başlayarak tedavi sadece hastanede gerçekleştirilir.

Hastalığın üçüncü derecesi. Solunum sık ve gürültülü olur, kan dolaşımı kötüleşir, taşikardi artar, kan basıncı azalır. Nefes darlığı sadece ilham ile değil, ekshalasyonla birlikte. Çocuğun davranışı instabilite ile karakterizedir. O zaman kaprisli ve ağlıyor, sonra uykulu ve kayıtsız.

Dördüncü aşamada bebeğin durumu son derece zordur. Vücut ısısı keskin bir şekilde düşer, konvülsiyonlar meydana gelebilir, kalbin ritmi nadir olur, nefes almak zaman zaman tamamen yok olabilir.

Hasta bir çocuğa nasıl yardım edilir

Doktorların gelişinden önce, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Çocuğu kollarına alın, dik tutun, göğüs bölgesini ve boynu kıyafetlerden uzak tutun.
 • Örneğin, bir alkali içecek sunun, sütü soda ekleyebilirsiniz. Uygun komposizyonlar veya sadece ılık su.
 • Odada hava, havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir.
 • Sıcak buharın rahatlatılmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için bebeğin sıcak suyla dolu bir banyoda kapatılması gerekir.
 • Bir bebeğin sakin olabileceği tüm yolları uygulayın ve ağlamayı engelleyin (oyuncaklar, hareket hastalıkları).

Öksürük için para veremezsin. Çocuk alerjik reaksiyonlara eğilimli ise, aspirin dışındaki çeşitli ateş düşürücü vurmaya izin verilir yüksek sıcaklıkta antihistaminikler vermek mümkündür.

Tedaviyi kompreslerle, göğsü ve sırtını ısındırarak tedavi edemezsiniz. Yağlar, yağlar ve merhemler ile ovalamak için de gerekli değildir.

Bir yaşın altındaki çocukların tedavisi genellikle bir hastanede yapılır. Şişliği gidermek ve nefes almayı kolaylaştırmak için antihistaminikler yazınız. Yüksek sıcaklıkta antipiretikler verilir. Bazı durumlarda, bir saldırıyı hızla azaltan hormonal ilaçları reçete etmek için bir karar verilir.

Bebeğindeki larenjit bakterilerden kaynaklanıyorsa, tedavi antibiyotiklerle yapılır. Sadece antiviral ilaçlar virüslere karşı yardım eder. Soluma prosedürleri iyidir.

Bu zamanda, çocuğun mümkün olduğunca az ses duymasını ve hatta daha fazla ağlamadığından emin olmak için özen gösterilmelidir.

Hastalık tedaviden daha kolay önlenir. Bu nedenle, odadaki sıcaklığı ve nemi izlemeniz gerekir. Emziren annenin beslenmesi tam ve vitamin ve minerallerle zenginleştirilmelidir. Günlük olarak, bebekle sokakta yürümek ve büyük bir kalabalık insanın bulunduğu yerleri ziyaret etmek için mümkün olduğunca nadiren gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Akut ve kronik bademcik iltihabı için ilaç

Doktor tarafından atanan bademcik iltihabı ilacı, yüksek bir tedavi etkinliği sağlar. Hastalığın karmaşık tedavisi için, boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici bir etkisi olması için mümkün olan en kısa sürede yetenekli, doğal bitkisel ilaçlar, inhalasyonlar kullanın.

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır.