Loading

Bebeklerde Larenjit

Bebeklerde larenjit, boğaz mukozasında meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık genellikle küçük çocuklarda yeterlidir. Gelişiminin itici gücü bir akut solunum yolu enfeksiyonu, bir bakteri enfeksiyonu veya bir virüs olarak hizmet edebilir. Bir bebek için hastalık gerçek bir tehdittir, çünkü henüz bağışıklık sistemini tam olarak oluşturmamıştır. Patoloji akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir.

Bir bebekte, larinksin küçük bir çapı vardır. Doğumdan hemen sonra kısa ses telleri ve dar bir lümeni vardır. Kısa süreli iltihaplanma bile, solunum sürecini şiddetlendirir ve boğulmaya yol açabilir. Bu nedenle ebeveynler hastalığı tanıyabilmeli ve semptomların tekrarlanan belirtilerinin olasılığını en aza indirmeye çalışmalıdır. Hastanın genel durumunu iyileştirmek için soğuk hava ve bol miktarda içecek sağlamanız tavsiye edilir.

Hastalığın ana nedenleri

 • Yenidoğanda larenjit, vücuda ağız veya burun yoluyla giren viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun arka planında meydana gelir. Hastalık, şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Durum, vücudun koruyucu reaksiyonunun zemininde ortaya çıkar.
 • Hastalığa ayrıca toz, ev kimyasalları, yiyecek veya alerjiler neden olabilir.
 • Patoloji bulaşan kızamık, kızıl ateş veya boğmaca öksürmesinden sonra ortaya çıkar. Hastalıklar, tedavi için tüm güçleri tanımlamak ve yönlendirmek için zamanla önemlidir. Ek olarak, ebeveynlerin hipotermi veya aşırı fiziksel zorlamayı en aza indirmeleri önerilir. Bu faktörler boğazda iltihap gelişmesine yol açabilir.
 • Hastalık, vücutta lenfatik-hipoplastik diyatezi varlığına bağlı olarak gelişir. Patoloji doğada var. Her iki ebeveyn de 30 yaşından büyükse gelişiminin olasılığı artar. Durum, gebelik döneminde malnütrisyonun arka planına karşı şiddetlenir. Bu dönemde, büyük miktarda yağ ve karbonhidrat tüketilmesine izin verilmez, çünkü çocuğun iç organlarının oluşumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Diş hekiminin ofisini profilaktik bir hedefle ziyaret etmeniz önerilir. Ağız boşluğunu inceleyecek ve ağız boşluğu enfeksiyonları hakkında bir sonuç çıkaracaktır.
 • Çocuğun sinir sistemi hala oluşumunu tamamlamak zorundadır. Herhangi bir stres sinir bağının kendiliğinden azalmasına yol açabilir. Bu arka plana karşı, larenjit gelişir.

Hastalık formları ve özellikleri

Larenjit belirtileri doğrudan çocuğun vücudunun özelliklerine bağlıdır. Hastalık, üst solunum yolunun mukoza zarının yapısında bir değişiklik şeklinde kendini gösterir.

Patoloji, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak karakterizedir:

 • Catarrhal formu en kolay olarak kabul edilir. Hastalık seyri sırasında belirtiler parlak olarak telaffuz edilmez. Çocuk boğazda ağrı, öksürük ve vücut ısısında artış nedeniyle huzursuzdur. Bu nefes almayı zorlaştırmaz.
 • Hipertrofik form larinkste nodül varlığında teşhis edilir. Bebek burun tıkanıklığı çekmez ve vücut ısısı 37 dereceden fazla değildir. Hastalık tıbbi tedavi gerektirmez, ancak genel sağlığın bozulmasını izlemelidir.
 • Atrofik larenjit, hastalığın kronik bir şeklidir. Ana belirtisi ani bir öksürüktür. Ek olarak, boğaz mukozasının incelmesi gözlenir. Bu arka plana karşı, normal olarak ses üretme yeteneği yoktur. Hastalığın formu özellikle erken yaşlarda tehlikelidir ve gelişimde gecikmeye neden olabilir. Teşhis edilirken, çocuk mutlaka bir psikiyatristle kayıt yaptırmalıdır.

Hastalığın akut formunun tezahürünün özellikleri

Bir bakım annesi için larenjit her zaman bir sürpriz olur. Çoğu zaman seste bir değişiklik fark etmeye başlarlar. Ancak, kırıntıların başka tezahürleri yoktur. Sadece nadir durumlarda, vücut sıcaklığındaki artış 40 dereceye yükselirken ateş görülür.

Parlak belirtiler sabah ve gece geç saatlerde görülebilir. Gelişimlerinin ilk aşamasında, bebek ağır bir şekilde öksürmeye başlar. Genel sağlık durumu, hacimdeki larinkste keskin bir azalmaya bağlı olarak kötüleşir. Bebeğin nefes alması zorlaşır. Hava emiliminin yüzey versiyonu verimsiz olur. Bebeklerin bireysel sesleri telaffuz etmekte problemleri vardır ve cilt maviye dönüşmeye başlar. Larenjit ile altta yatan hastalıkta yatan nedeni tespit etmek önemlidir. Bu durumda doktor, neyin en etkili şekilde tedavi edileceğini belirleyecektir.

Bu hastalık ile, çocuk sadece konuşmak zor olmakla kalmaz, aynı zamanda ağzının etrafında cildin mavi bir tonu görülür. Ebeveynler için huzurun sağlanması önemlidir. Bebek birkaç gün sessiz kalırsa, hastalık iyileşir.

Hastalığın kronik formunun özellikleri

Larenjit bu formu olan çocuklar için periyodik bir doğa olan larinks iltihabı ile karakterizedir. Ek olarak, patoloji, dokuların ve mukoza zarının yapısındaki değişikliklerle daha da artmaktadır. Bezler işe yarıyor. Bu zemine karşı, boğazdaki hücreler normalden daha aktif büyümeye başlar ve sonunda hipertrofik hale gelir. Hastalığın şekli sadece bir yaşından büyük çocuklarda görülebilir. Bu çok tehlikelidir, çünkü sesin ihlaline ve sonrasının kaybına yol açar.

Çocuk sürekli trakeada ağrı hisseder. Bunlar küçük karıncalanma hisleridir. Sadece nadir durumlarda, akut ağrının tezahürünü görebilirsiniz. Ayrıca, kırıntıların büyük miktarlarda balgam oluşması nedeniyle kırılmalar önemli ölçüde engellenmektedir. Solunum yolundan düzenli olarak serbest bırakılır. Hastalığın bu formunun tedavisi doğru olmalıdır. Aksi halde, uzun bir doğaya geçiş riski artar. Akut larenjit belirgin semptomlara sahiptir, bu yüzden tedavi daha hızlı başlayabilir. Bilimsel olarak, alerjisi olan çocukların en çok larenjit tarafından etkilendiğini tespit ettik.

Saldırı sırasında ebeveynlerin eylemleri

Bir yıla kadar olan çocuklar için, larenjit atağı ölümcül olabilir. Ebeveynler hemen bir ambulans çağırmalıdır, çünkü sadece çalışanları, olumsuz tezahürü kısa sürede ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Evde ilk yardım sağlanırsa ciddi komplikasyonlardan kaçınılabilir:

Çocuğun ağlamasını önlemek için her şeyi yapması gerek. Aksi takdirde, larinksin daralması gittikçe artar.

Buhar banyosu refahı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun için çocuk tuvalete çekilir ve musluğu tam kapasitede sıcak su ile açar. Bu sayede, hava oldukça ıslak hale gelir ve balgamın hızla ayrılmasına yardımcı olur. Prosedür en az 10 dakika sürecekse pozitif bir etkiye sahip olacaktır. Gerekirse tekrar yapılabilir.

Bebek, yüksek miktarda alkali içeren bir içecek yeterli miktarda almalıdır. Semptomları gidermek için, mineralli su kullanmanıza veya küçük bir soda ilavesine izin verilir. Bu durumda, bir litre sıvı bir çay kaşığı toz alır. Elde edilen kompozisyon bir çay kaşığı için her 15 dakikada alınmalıdır. Diyette de büyük miktarlarda komposto, süt, çay veya meyve suyu bulunmalıdır.

Çocuğun gerekli nem oranı olan bir odada olması önemlidir. Islak temizleme ile sağlanacaktır. Aküye ıslak bir bez koyabilirsiniz. Bu prosedür hava nemlendiriciyi değiştirecektir. Elektrikli ısıtıcı cihazların ıslak nesnelerle kapatılmasına izin verilmez.

Kırıntıların genel refahını iyileştirmek için, ılık sudan gelen ayak banyoları da yardımcı olacaktır. İşlemden sonra, çocuk battaniyeye iyice sarılmalı ve sıcak bir içecek vermelidir. Bu sayede hızlı bir sonuç elde etmek mümkün olacak.

Eğer larenjit bir alerji zeminine karşı gelişirse, antihistaminikler küçük bir hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Sadece doktor bunları doğru şekilde seçebilir. Ebeveynlerin talimatları dikkatli bir şekilde okuması ve sadece uygulamayı başlatması gerekmektedir. İlacın dozu doğrudan hastanın yaşına ve kilosuna bağlıdır.

Larenjitleri inhalasyon ile evde tedavi edin. Prosedür tuzlu su çözeltisi ile birlikte yapılmalıdır.

Antipiretik ilaçlar, çocuklar sadece sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında alınır.

Çocuklarda larenjit, yetişkinlere göre çok daha karmaşıktır. Genç bir yaşta, mukoza zarı çok gevşek, bu nedenle patoloji durumunda, bir çocuk yeterince oksijen alamıyor. Çocuğun boğulmamış olması, dikey olarak tutulmalıdır.

Patoloji sırasında asfiksi riski devam etmektedir. Bu semptom ortaya çıkarsa, bir çocuk doktorundan tavsiye almalısınız.

Özellikleri ve tedavi yöntemleri

Terapötik önlemlerin doğru seçilmesi için tavsiye için bir bölge çocuk doktoruna başvurmalısınız. Bu, bebeğin ateşinin vücut sıcaklığının artması ve öksürüğün durmaması durumunda yapılmalıdır. Larenjitin bebekte tedavisi, muayene ve test sonuçlarına göre belirlenir. Önemli olan, hastalığın biçimidir, aynı zamanda belirtilerin tezahürünün doğasıdır.

Ilımlı formda larenjit

Hastalık evde tedavi edilebilir. Ebeveynler, bebek için en rahat ve huzurlu koşulları yaratmalıdır. Sinir ve endişelenmemeli. Sıcak ayak banyolarının, kompreslerin ve hardal sıvaların düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.

Diyetten, alerjiye neden olabilecek ürünler hariç tutulur. Bunlar bal, otlar ve çilek reçeli içerir. Ek olarak, enfeksiyonun arka planına karşı larenjit gelişirse antibiyotik almanız gerekecektir. Antihistaminikler alerjilerin etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Odada, kırıntıları düzenli olarak ıslak temizlenmiş ve havalandırılmalıdır.

Orta ve ağır formda davranıyoruz

Bu tür hastalığın ortadan kaldırılması için bir hastanede olması gerekir. Çocuk sürekli doktorlar tarafından gözlemlenir. Sağlık durumu bozulma eğilimindedir, bu nedenle ebeveynler muayene sırasında bebeği ellerinde bulundurmalıdır. Bu sayede öksürük belirtilerini durdurmak mümkündür.

Hastanede yatış sırasında genel bir kan testi yapmalısınız. Önemli bir rol kırıntıların duygusal arka planı tarafından oynanır. Bir çocuk enjeksiyondan korkarsa, annem panik atakları önlemek için her şeyi yapmalıdır. Ayrıca antipiretik, damlalık ve antibakteriyel ilaçlar almanız gerekecektir.

Son derece şiddetli formun tedavisi

Hastalığın bu aşamasında, bebeğin yoğun bakım ünitesine veya resüsitasyona yerleştirilmesi gerekecektir. Düzenli asfiksi durumunda solunum tüpü takılacaktır. Sadece kırıntıların tamamen düzelmesinden sonra çıkarılacaktır.

Larenjit tedavisi zamanında başlanmazsa, ciddi komplikasyon riski artar.

JMedic.ru

Bir bebekte larenjit yaygın bir soğuk değildir. Bu rahatsızlığın sinsi olması, yalnızca kursun ciddiyetinde değil, tehlikeli sonuçlarda ve komplikasyonlarda da yatmaktadır. Bir sene kadar çocuklarda gırtlak iltihabı belirtileri tanımak kolay değildir, bu nedenle sık sık tedavi ve gecikme ile tedavi reçete, iyileşme çok sonra gelir.

Neden bir yaşın altındaki çocuklar larenjit alır?

Bebeklerde yetişkinlerde olarak, larenjitin semptomları solunum yolu maddelerin mukoza tahriş edici enfeksiyon (virüsler, bakteriler, mantarlar), alerji, hipotermi, mutlaka ağlama, tütün dumanının inhalasyon ve diğer gibi nedenlerle oluşabilir.

Banal ARI, bazı spesifik nedenlerden dolayı larenjitli bebeklerde sıklıkla biter:

 1. Bebeğin solunum yollarının bir yıla kadar olan fizyolojik özelliği, gevşek mukoza zarına sahip dar bir lümendir.
 2. Bebeğin mukoza larenksı yalnızca bakterilerle doldurulur, bazıları ise şartlı patojenik olabilir. Titresi arttığında mukoza iltihaplanır. Bu nedenle, bebekte larenjit, yetişkinlere göre daha sık bir bakteriyel doğaya sahiptir.
 3. Bir bebeğin bağışıklığı sadece oluşmakta olup, çocuğun bedeni bir yetişkinin kolayca "ayaklarının üzerine" geçebileceği rahatsızlığıyla baş edemeyebilir.
 4. Bebek ve yürümeye başlayan o rinit burun pasajda mukus sürekli boğaz ve gırtlak iltihabı neden aşağı akar eğer çoğu zaman, yatay bir konumda godika için.

Bir bebekte larenjit nasıl ayırt edilir

yaşamın çocuğun ilk yılında bu konuda larenjit tanısı, karmaşıklığı ve diğer hastalık Biraz sabır onların durumunu, ağrı ya da boğaz ağrısı yutma sırasında kötü gibi böyle açık larenjit belirtileri tanımlamak mümkün olmadığıdır. Tedavi alınan bu larinks iltihabı tanıyacak kadar hızlı önemli bir rolü ve kırıntıları durumunu ve çocuğunuzun davranışlarını ve içinde herhangi bir değişiklik fark için zaman izlemek için ebeveynlerin yeteneğine bağlıdır. Yani bebeklerde, larenjit olabileceğini, aşağıdaki belirtilerden ile gösterilir:

 • kaygı ve kaprisli davranış;
 • uyku problemleri;
 • yemek yerken veya tamamen yemek yemeyi reddederken (bebeğin yutulduğunda boğaz ağrısı vardır);
 • kısık ses (bu belirti ağlama sırasında görülebilir);
 • hırıltılı solunum;
 • havlayan öksürük (akşam veya gece yoğunlaştırılmış paroksismal bir karaktere sahiptir);
 • sıcaklıkta yükselir.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, tedaviyi kendileri üstlenmeye çalışmak kesinlikle yasaktır. Bölge çocuk doktoru derhal aranmalıdır.

Bebeklerde larinksin iltihaplanması riski, trakea ve bronşiye çok hızlı yayılması ve ayrıca darlığa neden olabilmesidir. (Şiş mukoza imkansız hava çocuğun solunum yollarına giren yapar, burada gırtlak lümeni, Extreme daralması). Bu belirtiler ateş, titreme, hızlı nefes alıp verme nefes darlığı, genel heyecan grudnichka, aralıksız öksürük, mavimsi cilt ile tamamlanmaktadır eğer acil ihtiyaç "hızlı" aramaya Çünkü - çocuk acil bakım ve hastaneye ihtiyacı var.

Bir bebekte larenjit nasıl tedavi edilir

Laryngitis malyutki olan hastanın durumu tatmin edici ise, tanı konuldu, tedavi evde gerçekleştirilebilir. Doktor, muhtemelen, öksürük üretken hale gelene kadar çocuğu her gün gözlemlemek isteyecektir, bu da iyileşmenin başlangıcını işaretleyecektir.

1. Mod

Gırtlak iltihabı ile bir yıla kadar bir çocuk için, bir tasarruf rejimi organize edilmelidir - aktivitesini azaltmak, mobil oyunlarda onu sınırlamak gerekir.

Bebeğe bol miktarda içecek vermek önemlidir. Emziriyorsa, memeye başvuru sıklığı artırılmalıdır. Ayrıca dopajivaniya suyu ekleyin. 6 ay sonra, beslenme tipine bakılmaksızın, sıcak, güçlü olmayan çay vermeniz gerekir. Ahududu, diğer meyveler ve meyvelerle, balla, sadece çocuk diyetine sokulduklarında ve alerjik olmadıklarında verilebilir.

Larenjit enfeksiyonu olan bir bebeğin bulunduğu odada, temiz havaya sürekli erişimin sağlanması gerekir - ventilatörün açık kalması veya düzenli olarak havalandırması.

Hava nemlendirici varsa, çalışması gerekir. Böyle bir cihaz yoksa, bebeğin yatağının etrafında ıslak havlular asabilir ve bunları sprey tabancasından periyodik olarak nemlendirebilirsiniz.

2. İlaç tedavisi

Bir bebeğin tüm ilaçlarla tedavi edilmesinin mümkün olmadığını anlamak önemlidir. Yetişkinleri tedavi eden ilaçların çoğu, bebek yaşa göre kontrendikedir. Bu nedenle, sadece bir doktorun reçetesi altında eczane ilaçları satın almanız gerekir.

Hastalığın ilk saatlerinden itibaren, bebeklerin antiviral ilaçlara ihtiyacı vardır, çünkü 10 larenjit vakasının 9'u viral bir doğaya sahiptir. Küçük bir hasta burun damlaları, Laferobion ve Viferon süpozituvarlarında Laferon ile tedavi edilir.

Larinks mukozasının inflamasyonunu gidermek için antihistaminikler kullanın. Krokhe 1 aydan 1 yıla kadar Suprastin reçete. Doktorun talimatlarında veya reçetesinde belirtilen doza kesinlikle uyulması gerekir.

Bebeğin öksürüğünden sonra, nemlendiriciyi alması gerekecek. Örneğin, ATSTS yaşamın 10. gününden kullanılabilir.

Pek çok ebeveyn şaşırır, neden larenjitle, bebeklerine antibiyotik tedavisi reçete edilir. Gerçek şu ki bu yaş grubunda "larenjit" tanısı çok nadirdir. Genellikle, küçük hastanın kartında, hem antiviral hem de antibakteriyel ilaçların eşzamanlı olarak alınması gereken "laryngotracheitis" veya "laryngotraheobronchitis" yazarlar.

3. İnhalasyonlar

Eğer bir bebeği inhalasyon nebülizörünü salin veya alkali maden suyu ile yapabilirsiniz.

Tedaviye rağmen, bebek daha da kötüleşirse, deneyimli doktorların durumunu kontrol edip tedaviyi ayarlayacağı hastaneye gitmek daha iyidir. Eğer bir larenjit meselesi ise, özellikle boğucu bir durum söz konusu ise, sadece bebeğin sağlığı değil, çoğu kez de hayatının da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşamın ilk yılındaki çocuklarda Larenjit: Hastalığın özellikleri ve tedavisi

Larenjit, çocuklukta sıklıkla görülen ve inflamasyon ve daha sonra laringeal mukozanın şişmesi ile karakterize bir patolojidir. Yenidoğanlarda ve bebeklerde hastalığı nasıl tanıyacak ve tedavi edecek?

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit nedir?

Larenjit, çocuğun farenjit ve rinit belirtileri geliştirdiği karışık bir formdur. Başlangıçta, bebeğin burun akıntısı var ve sonra öksürür. Şiddetli vakalarda, larinksin bir spazmı oluşur. Vokal kordlar sıklıkla patolojik sürece dahil olur.

Larenjit - larinksin mukoza zarının iltihabı

Bebekler, hastalıkları yetişkinlerden daha zor çekerler. Bu, solunum sisteminin özel yapısı ile açıklanmaktadır. Larinks bebeklerde küçüktür ve ses telleri kısadır. Bu durumda çevredeki kaslar herhangi bir etkiye aktif olarak tepki gösterir. Sonuç, glottis'in provoke edici bir faktörün görünümünde daralmasıdır.

Laringeal mukoza ödemi hafif bir inflamasyonla bile ortaya çıkabilir. (Yanlış krup gelişimini) boğulma - bir yetişkin, bu ışık rahatsızlığa neden olur Ve eğer çocuk nefes almada zorluk, ve en kötü durumda neden olacaktır.

Önemli! Çocuğun öksürüğü bir köpek havlaması ya da içinde bir ıslık notu gibi görünmeye başlamışsa, sahte bir krupiyeri geliştirme olasılığı yüksek olduğu için doktor çağırmak acildir.

Bazı durumlarda, hastalık spesifik semptomlar oluşmadan ilerler ve sadece çocuğun durumundaki keskin bir bozulma ile, anne bebeğin hasta olduğunu anlar.

Larenjit tanısı konduğunda, çocuk doktoru bebeğin yatışını öneriyor. Bu durumda, bebek gerekli tüm tedaviyi alacaktır. Buna ek olarak, yanlış krup gelişimi ile, nitelikli yardım sağlanacaktır.

sınıflandırma

Birkaç hastalık türü vardır:

 1. Akut larenjit, bir çocuğun vücudunun hipotermiye, viral bir enfeksiyona veya vokal kordların aşırı yüklenmesine verdiği yanıttır:
  • catarrhal - hastalığın başlangıç ​​aşaması, laringeal mukoza iltihabı ile karakterize edilir;
  • astar (sahte krup) larinksin nezle türlerinden biridir. Alt boş oyukta oluşur;
  • flegmonous - larinks ve yüksek vücut ısısı yüzeyinde ülser oluşumu ile birlikte.
 2. Kronik larenjit:
  • kataral;
  • hipertrofik (hiperplastik) - larinksin tüm yüzeyi enflamatuar sürece dahil olur. Maksimum şişlik ses telleri alanında belirlenir;
  • atrofik - nazofaringeal mukoza üzerinde yoğun kuru kabuk oluşumu ile karakterize, kronik larenjit son aşaması.

Bebeklik döneminde, yetişkinlerde, özellikle alkol ve sigara içicilerinde yaygın olduğu için, kronik larenjit formu bulunmaz.

Bir yıla kadar olan çocuklarda larenjitin catarrhal ve lomber formları sıklıkla teşhis edilir.

Bebeklik döneminde hastalığın gelişim nedenleri

Larenjit gelişimini provoke edebilen faktörler şunlardır:

 • kuru havada bir odada çocuğun uzun süreli varlığı;
 • soğuk mevsimde uzun yürüyüşler;
 • vokal kordların aşırı yüklenmesine neden olan güçlü ağlama;
 • bebek alerjenlerinin inhalasyonu, örneğin ev tozu;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • nazofarenksin iltihabı.

Hastalığın altta yatan nedenine bağlı olarak başka bir larenjit sınıflandırması vardır:

 1. Bakteriyel larenjit, bir bebek için hastalığın en tehlikeli şeklidir. Nedensel ajan, nazofaringeal mukozaya düşen streptokok, stafilokok, Koch sopası vb.
 2. Viral - iltihap, bebeğin üst ve alt solunum yollarının viral hasar döneminde gelişebilir.
 3. Alerjik - hastalığın bu formu, örneğin, ev tozu, hayvan kılı veya çiçekli bir bitki gibi bir alerjen ile çocuğun doğrudan temasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larenjitin birçok nedeni vardır, ancak bebeklik döneminde, patoloji çoğu kez bulaşıcı bir doğaya sahiptir.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde larenjit üzerinde Doktor Komarovsky - video

semptomlar

Larenjitin ana semptomu solunum problemidir. Genel olarak, patolojinin başlangıcı soğuk algınlığına çok benzer.

Larinksin mukoza zarının inflamasyonunun tipik belirtileri şöyle olabilir:

 • kısık ses;
 • bir köpek havlaması benzeyen öksürük;
 • yutulduğunda ağrı;
 • boğaz ağrısı hissi;
 • eşit olmayan solunum (çok sık veya zor);
 • genel halsizlik;
 • burun akıntısı;
 • posterior faringeal duvarın kızarıklık ve şişmesi.

Bebekte iki larenjit belirtisinin bile ortaya çıkması - ambulans tugayı çağırmak için bir bahane. Sahte bir mısır gevreği aniden gelişebilir!

Sabah sahte saldırganın saldırıları oluşur. Larenks stenozunun gelişim belirtileri şunlardır:

 • bir "havlayan" ya da "sakallı" öksürüğün ortaya çıkması;
 • nefes darlığı, atipik hışıltılı solunum veya ıslık eşliğinde;
 • yüzeysel solunum (bebek derin bir nefes alamaz);
 • ses kısıklığı ya da sesin tamamen yokluğu;
 • nazolabial üçgenin mavileştirilmesi.

Semptomlar sahneye bağlı olarak - tablo

tanılama

Çocuk doktoru, bebeğin muayenesi, mevcut şikayetler ve akciğerleri dinlemek temelinde tanı koymuştur. Larenjit doğrulamak için, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 1. Kanın genel muayenesi. Larinksin inflamasyonunda spesifik değişiklikler gözlenmez. Lökositoz ve nötrofilinin gelişimi, hastalığın bakteriyel temelini gösterecektir. Virüs tespit edildiğinde lenfositlerde bir artış.
 2. Mukoza zarları ile bulaşır. Patojeni belirlemek için atandı.
 3. Larengoskopi. Larinksin incelenmesi için görsel tekniklerden biri. Maksimum güvenilirlik ile larenjit tipinin belirlenmesini sağlar. Bu nedenle, akut enflamasyon şekli için, mukus larenksinin kızarması ve şişmesi ile karakterizedir. Ses tellerinin yüzeyi pembe veya parlak kırmızıdır. Ek olarak, doktor biriken balgamı görecektir.

tedavi

Yaşamın ilk yılında bir bebekte gelişen akut larenjit, hastane koşullarında tedavi edilir. Bir çocuğun hastanede kalış süresi üç haftaya kadar uzayabilir.

İlaç tedavisi

 1. Birinci veya ikinci aşamadaki larenjit teşhis edilirken:
  • Larinksin spazmı semptomlarının tamamen ortadan kalkmasından iki saat önce bir periyodisite ile inhalasyon. Burada, sulu bir soda çözeltisi kullanılabilir, örneğin ısıtılmış alkali maden suyu, örneğin Essentuki;
  • Oksijen tedavisi - bebek, özel nemlendirilmiş oksijen ile nefes alır;
  • Şişmiş nazofaringeal mukozanın Novocain blokajı;
  • antitussifler - Gedelix, Lazolvan, Sinekod, Prospan, vb.;
  • antihistaminikler - Suprastin, Claritin, Fenistil;
 2. Bebeğin üçüncü aşama larenjit ile başvurusu üzerine, çocuğa kas içinden kortikosteroid preparatlar, özellikle Prednizolon veya Deksametazon verilir. Boğulma belirtileri varlığında, bu kategoriden bir ajan intravenöz olarak uygulanır.
 3. Dördüncü aşama, yoğun bakım ünitesinin koşullarında tedavi edilir, çünkü bu durum için, larinksin en güçlü stenozu tipiktir. Çoğunlukla bir çocuk trakeostomiye ihtiyaç duyar (tiroid bezinin altında yapılan glottis insizyonuna yerleştirilen özel bir tüp). Bağımsız nefesi düzelttikten sonra trakeostomi çıkarılır ve bebek daha önce olduğu gibi burun içinden nefes alabilir. Semptomatik rahatlama sonrasında başka bir tedavi rejimi seçilir.

Dikkat edin! Tüm ilaçlar doktor tarafından seçilmelidir. İlaçların kendi kendine uygulanması kesinlikle kabul edilemez.

Antitussives - galeri

Nebulizatör kullanma

İyi bir etki, bir nebülizör ile solunduğudur. Cihaz aynı zamanda en küçük çocukların tedavisinde de kullanılabilir, çünkü cihazı kullanırken çare dozu çok hassas bir şekilde hesaplanır.

Önemli! Solunumlu çocukların tedavisi bir aylıktan başlayabilir.

Çoğu zaman tıbbi bir bileşim olarak, çocuk doktorları aşağıdaki çözümleri önermektedir:

 • Maden suyu - şişlikleri giderir ve öksürüğü giderir;
 • ilaç Pulmicort çözümü - ses tellerinin spazmlarını ortadan kaldırır. Altı aylıktan itibaren kullanılmasına izin verilir;
 • Kortikosteroid ajan Prednisolone - mevcut inflamasyonu ortadan kaldırarak şişliği etkili ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.

Prosedürü uygulamak için sıkıştırma nebülizatörleri en uygundur. Bu tür cihazlar inspirasyonun koordinasyonunu gerektirmez, yani bebek kendi kişisel hızında nefes alır, ancak ilaç tam olarak alınır. Ek olarak, bu tip nebülizörlerde bulunan ilaçlar çok küçük parçacıklara ayrılır.

Nebulizer ile inhalasyon - larenjit tedavisinde etkili ve güvenli bir yol

Genel öneriler

Bebeğin larenjit belirtileri varsa, o zaman evde doktoru aramanız gerekir. Çocuğun doktor tarafından muayene edilmesinden önce, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • katı yatak istirahatı sağlamak;
 • ses yükünü sınırlamak için;
 • nemlendiriciyi açın veya odayı periyodik olarak havalandırın;
 • çocuğa çok miktarda sıvı verin.

Bebek zaten bir cazibe alıyorsa, o zaman yiyecek hafif olmalıdır. Günlük diyet sıcak ve soğuk yemeklerden hariç tutulmalıdır, yani tüm yiyecekler sıcak olmalıdır.

Bebekte yalancı krupiye saldırıda ilk yardım

Larinksin stenoz gelişimini gösteren kırıntılarda belirtiler varsa, aşağıdaki adımlar atılmalıdır:

 • ambulans tugayı çağırmak;
 • burunta bir vazokonstrüktif ilaç yudum, yaşına göre uygun bir bebek;
 • pencereyi açın ve / veya çocuk ile balkonda / sokakta çıkın, böylece mümkün olduğunca fazla oksijen elde edin;
 • bebeği sakinleştirmek için, ağlama sadece genel durumu kötüleştirir (dışanmış bağlar daha da gerilir);
 • nemlendiriciyi açın;
 • çocuğa bir içki ver.

Bebeğin durumunu daha da kötüleştirmemek için, sahte bir tahıl gelişiminin kategorik olarak yasaklanması:

 • Bebeğin boynunu ısıtın, çünkü bu sadece şişliğin artmasına neden olur;
 • çok su verin (bebek kusmaya başlayabilir);
 • herhangi bir antitussif kullanın.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Yeterli terapinin yokluğunda larenjit, bu tür hastalıkların gelişimini provoke edebilir:

 • boğaz ağrısı;
 • pnömoni;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit.

Larenjit önlenmesi

Bebeklerde mukoza iltihabının enflamasyonu sıklıkla enfeksiyonun arka planına karşı geliştiğinden, çocuğun yabancılar ile iletişimini en aza indirmek istenebilir. Özellikle bir kişinin karakteristik bir semptomatolojiye sahip olması durumunda - öksürük ve burun akıntısı.

Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek sertleşmeye yardımcı olacaktır

Ayrıca, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Çocuğa sıcak havalarda soğuk bir içecek vermeyin (su sıcak olmalı);
 • Odayı düzenli olarak havalandırmak ve içindeki havayı nemlendirmek gereklidir;
 • bebekler yaşamın ilk ayından itibaren temperlenmelidir (bu konudaki tavsiyeler çocuk doktoruna verecektir);
 • Islak temizlik günlük olarak kreşte yapılmalıdır.

Bağışıklık savunmasının güçlendirilmesi doğru beslenmeye katkıda bulunur. Bebek anne sütü alırsa, o zaman anneye dikkat etmek gerekir. Kadınların menüsü vitamin ve mineral içeren ürünler içermelidir.

Larenjit, komplikasyonları için tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir doktora danışın. Zamanında tanı ve yetkin tedavi, hoş olmayan sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Larenjit

Larenjit, genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyonlardan sonra veya alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasından sonra ortaya çıkan bir komplikasyon olarak görülen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Çoğu zaman, yetişkinler, bu hastalığın belirtilerini bulmakta, hastaneye gitmek için acele etmemekte ve kendi kendine ilaçla uğraşmaktadırlar. Ancak yetişkin bir organizma için izin verilen şey, bir çocuk için çok tehlikeli olabilir. Çünkü çocuklarda larenjit yetişkinlerden çok farklıdır.

Semptomları olan bebeklerde larenjit

Bebeklerde bu hastalığın ortaya çıkması çoğu zaman solunum sisteminin anormal yapısı veya azaltılmış bağışıklık ile ilişkilidir. Larenjitin, havada bulunan safsızlıklara karşı alerjik bir reaksiyona karşı başladığı durumlar da vardır. Lütfen, yeni doğan bebekler için ayrıntılı bir hastalığın çok tehlikeli olduğunu unutmayın, çünkü çocuklar, yaşlarından dolayı, onları rahatsız eden şeyleri açıklayamazlar. Bu nedenle tüm ebeveynlerin en önemli görevi, hastalığın semptomlarını tanımlamak ve tedavi için tüm önlemleri almak için zamanında.

Larenjitin ana semptomlarından biri burun akıntısı ve öksürük olarak kabul edilir. Çoğunlukla çocuklarda, bu hastalığa ses kısıklığı eşlik eder, ancak bu belirti 3 aydan büyük çocuklarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, ebeveynler yeni doğmuş bir bebek hırıltısı veya hırıltısı çığlıklarının ortaya çıkmasıyla ilgili olarak uyarılmalıdır. Yenidoğanlarda larenjitin başka bir açık belirtisi, nazolabial üçgenin mavileşmesidir.

Bebeklerde bu hastalığın en tehlikeli komplikasyonu sahte krup gelişmesidir. Bu komplikasyon, hışıltılı ve öksürük havlamasıyla kendini gösteren larinksin daralmasıdır. Yanlış kabuklu hayvanların derhal tıbbi yardım gerektirdiğini lütfen unutmayın. Hemen bir ambulans çağırın ve onu beklerken bebeğinizi dik pozisyonda tutun ve mümkün olduğunca içelim. Bu hastalığın gelişimini gösteren diğer belirtiler, çocuğun davranışında bariz değişiklikler. Örneğin, bir bebek aşırı derecede aktif olabilir veya tam tersi, uykulu ve yavaş olabilir.

Bebeklerde Larenjit

Açıkçası, eğer bir bebekte larenjit varsa, kendi kendine ilaç vermemelisiniz, fakat acil yardım almanız gerekiyor. Doktor uygun tedaviyi reçete edecektir. Bununla birlikte, etkinliği doğrudan yardımlara ve en önemlisi ebeveynlerin oluşturabileceği şartlara bağlıdır. Bu hastalığı durdurmak için mümkün olan en kısa sürede çocuğa mümkün olduğunca sık sıcak ve bol miktarda içecek verilmelidir. Ayrıca, ses tellerinin geri kalanının hızla iyileşmesi, bebeğinize her türlü çabayı ağlamadı. Kaprisler sırasında bile sakinleştirin çünkü çığlığın ses telleri üzerinde çok olumsuz bir etkisi vardır.

Buna ek olarak, apartmanda havanın nemlendirilmesine daha hızlı bir iyileşme katkıda bulunabilir. Bu amaçla genellikle bir hava nemlendiricisi elde edilir veya halk yöntemlerine başvurulur. Örneğin, nemli havluları radyatörlere yerleştirin veya üzerine bir su kabı yerleştirin. Ayrıca geniş yapraklı iç mekan bitkilerini sürekli olarak püskürterek odadaki havayı nemlendirmeye yardımcı olacaktır.

Larenjit larenks yapısının fizyolojik özelliklerinin bir sonucu ise, bu durumda hastaneye yatışı ertelenmeye değmez. Yanlış bir tahıl saldırısı, hem geceleri hem de gündüz her an ortaya çıkabilir. Hastanede olmanın en büyük avantajı, bu hastalığın mümkün olan en kısa zamanda kurtulmasına yardımcı olan çeşitli fizyoterapötik önlemlerin uygulanmasıdır. Bebek durulama ve inhalasyon gibi prosedürler için çok küçük olduğunda, odanın içinde uçucu yağlar ile yanan bir aromatik lamba ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, bir yaşına kadar olan çocukların tedavisi için evde kompres ve ısınmanın gerekli olmadığını da bilmelisiniz.

Bebeklerde Larenjit

Esas olarak larenjit viral veya soğuk algınlığının bir sonucu olduğundan, bu komplikasyonları önlemek için, önleme konusunda düşünmek gerekir. Örneğin, bebeğin doğumundan bu yana, hava banyoları veya sokakta düzenli yürüyüşler yardımı ile öfke yapabilirsiniz. Ancak, hipotermiyi tolere edemeyeceğinizi veya aşırı ısınmayı tersine çeviremeyeceğinizi unutmayın, bu nedenle bebeğinizi buna göre takın. Giysilerin seçimi ve miktarı ile ilgili bir hata yapmamak için basit bir formül kullanın. Bebekte sadece bir şey için ebeveynlere kıyasla daha fazla kıyafet olmalı.

Bebeğin beslenmesini izlemeyi ve spor isteğini teşvik etmeyi unutmayın. Dengeli bir diyetin vücudunuza doğru miktarda besin ve vitamin sağladığını unutmayın. Bu kesinlikle çocuğunuzun sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Ama hepiniz, ancak bu hastalığı önleyemediyseniz, sonuna kadar tedavi ettiğinizden emin olun. Akut formda tedavi edilmemiş larenjit yavaş yavaş hastalığın kronik formuna dönüşecektir.

Larenjit, bebekte larinksin tehlikeli bir enflamasyonudur. Hastalığı nasıl tanır ve zamanında bebeğe nasıl yardımcı olur?

Larenjit, mukus larenksinin iltihaplanmasıdır. Hastalık genellikle küçük çocuklarda teşhis edilir. Hastalığın gelişim nedenleri, bakteriyel enfeksiyonlar ve virüslerin yanı sıra ileri ARVI'dir. Yenidoğanlarda ve çocuklarda bir yıla kadar olan hastalığın seyri, patojenik bakterileri rebebe edemeyen, sonuna kadar oluşmamış olan bağışıklık sistemi nedeniyle daha da artmaktadır. Küçük bir çocukta görülen hastalıklar genellikle bir yetişkinin aksine, komplikasyonlarla ortaya çıkar. Bebekte larenjit akut veya kronik olabilir.

Tehlikeli larenjit nedir?

Bir çocuğun larinksinin küçük bir çapı vardır. Bebeğin ses telleri kısadır, laringeal lümen o kadar dardır ki, küçük bir iltihaplanma süreci boğulmak için bile zor nefes almasına neden olabilir. Bu nedenle, ebeveynler hastalığın semptomlarını, tedavinin nasıl yapıldığını ve ani nöbetlerin nasıl giderileceğini bilmelidir.

Dr. EO Komarovsky'nin yönettiği forum, bol içecek ve temiz soğuk hava hakkında bilgi içeriyor - larenjit ile ilgili olarak bu yardımcı olacak.

Hastalığın nedenleri

 1. Nazofarenks yoluyla vücuda giren viral ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla larenjit gelişimine ve vokal kordların şişmesine yol açar. Bu, organizmanın, doğa tarafından tasarlanan koruyucu reaksiyonudur;
 2. Ev tozu, ev kimyasalları, kediler ve köpeklerin yünü, gıda alerjik larenjit formuna neden olur. Alerji tedavisi, tıpta en zor olanlardan biridir;
 3. Larenjit, kızamık, kırmızı ateş veya boğmaca sonrası komplikasyonlar şeklinde kendini gösterir, bu nedenle zamanında tedavi edilmeleri gerekir. Süper soğutma ve aşırı egzersiz de larinksin iltihaplanmasına katkıda bulunur;
 4. Lenfatik-hipoplastik diyatez, doğuştan gelen bir karaktere sahip bir hastalıktır. Bu durum, annenin olgunluk yaşı, her iki ebeveynin de 30 yıllık başarıları, gebeliğin döneminde beslenmedeki yanlışlıklar, karbohidrat ve yağların kötüye kullanımı ile kendini gösterir. Yaşamın sonlarındaki toksisite, aynı zamanda, doğmamış çocuğun sağlığını da tehdit etmektedir. Bebeğin bağışıklığı güçlendirmesi, ağızdaki enfeksiyonların gelişmesini önleme ve ortadan kaldırması gerekir, diş hekimi ve diş tedavisine yapılan ziyareti geciktiremezsiniz;
 5. Bir yıla kadar olan bir çocuğun sinir sistemi duygusal şoklara henüz dirençli değildir. Stres, ses tellerinde, şiddetli spazmlara ve larenjitlere neden olan refleks azalmasına neden olur.

Larenjit, profesyonel bir hastalıktır. Tıbbi forum öğretmenler, konuşmacılar, konuşmacılar ve şarkıcıların boğazından şikayetlerle doludur.

Hastalık çeşitli şekillerde kendini nasıl gösterir?

Bebeğin larenjitleri çok tehlikeli ve kurnazdır. Hastalık, farklı şiddetli solunum yollarının dokularında patolojik değişikliklere neden olur:

 1. Catarrhal kolay bir formdur. Semptomlar hiç telaffuz edilmez veya hiç yoktur. Boğazda rahatsız edici duyumları rahatsız etmek, hafif öksürük ve ateş ve nefes alma zorluğu yoktur;
 2. Hipertrofik larenjit durumunda, öksürük larinks kıvrımlarında "topaklar" oluşumu nedeniyle oluşur. Bu durumda, burun yatırılmaz, vücut ısısı 37'den yüksek değildir. Hastalık tıbbi müdahale olmadan geçebilir, ancak kötüleşmesi durumunda hemen tedavi edin;
 3. Hastalığın kronik seyri, atrofik larenjit gelişimine yol açar. Bebek, sık ve ani öksürük ataklarıyla rahatsız edilir, larinksin mukus zarı incelir, sesleri yeniden üretme yeteneği kaybolur. Erken yaşta, çocuğun konuşmayacağı tehlikelidir, bu gelişmede gecikmeye neden olur. O zaman çocuk psikoloğunun tedavisine ihtiyacınız var.

EO Komarovsky, sesindeki herhangi bir değişiklikle doktora danışmanın gerekli olduğunu iddia ediyor.

Larenjit akut formu

Bebeklerde akut larenjit beklenmedik şekilde ortaya çıkar. Semptomlar neredeyse yok, aklın çocuğunun sağlıklı ve tam gücü, sesin tonunu değiştirir. Vücut sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı ateş altı ateşi olabilir.

Sabah ya da gece belirtileri ortaya çıkar, önce havlayan bir öksürük tuhaftır. Durum hızla bozulur: larinksin ciddi daralması nedeniyle, bebek normal olarak nefes almayı durdurur. Solunum yüzeysel hale gelir, etkisiz hale gelir. Çocuk normal konuşamaz ve ağız çevresindeki deri mavimsi bir renk alır. Akneye neden olan akut solunum hastalığını tedavi ederseniz, larenjit atakları daha erken ortadan kalkacaktır.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Larenjit göründüğünde, bir kişinin bir "ses dinlenmesi" ye ihtiyacı vardır. Birkaç gün süren sessizlikten sonra, tüm işaretler ortadan kalkacak, ses geri dönecek.

Larenjitin kronik formu

Larenks, kızamık ve influenza larinjitinin periyodik olarak tekrarlayan iltihabı, larinks dokularının patolojisinin gözlendiği kronik bir formun gelişmesine yol açar. Salgı bezleri yeniden yapılandırılır, damarlar genişler, bu da larinks hücrelerinin veya hipertrofinin aşırı büyümesine yol açar. Bu form bir yaşın üzerindeki çocuklarda teşhis edilir. Kronik formun ana belirtisi, küçük değişikliklerden sesin sesini kaybetmesine dek sesin niteliksel bir ihlalidir.

Bebek trakea veya larinkste rahatsızlık hisseder. Hoş olmayan duygular karıncalanma gibidir, güçlü bir ağrı sendromu gözlenmez. Nefes almak zor değildir, balgam oluşur, bu da iyi bir şekilde ayrılır. Hastalığın bu formu uzadığı için tedavi okuryazar olmalıdır. Akut larenjit daha hızlıdır, ancak bulguları daha belirgindir.

EO Komarovsky, çocukların alerjiye eğilimli larenjitlere en duyarlı olduklarını savunuyor.

Bir saldırı sırasında nasıl davranılır

Yeni doğmuş bir gecenin ortasında bir saldırı varsa, o zaman bir dakika geciktiremez. Boğucu bebeğin nitelikli tıbbi bakım aldığından emin olmak için hemen bir ambulans ekibini arayın. Kendi kendine tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bebeğe ilk yardımını verin:

 1. Çocuğu sakinleştirmeye çalış, böylece ağlamıyor. Güçlü stres, larinks ve spazmın daralmasını artıracaktır;
 2. Buhar banyosu önerilir. Bunu yapmak için banyoda drenaj deliğini kapatın ve sıcak su musluğunu açın. Odadaki hava ıslanacak, bir çift öksürük kuru kalmayacak, balgam kolayca çıkmaya başlayacaktır. Odadaki uygun etki için, yaklaşık on dakika harcamalısınız, gerekirse, prosedürü tekrarlayın;
 3. Bebeğe alkali bir içecek verin. Maden suyu ve soda ilavesiyle su semptomları rahatlatır. Bir litre kaynamış suda, bir çay kaşığı kabartma tozu üretilir. Her 15 dakikada bir yemek kaşığı almanız gerekiyor, bebek için yeterli çay olacak. Aşağıdaki içeceklerin kullanımını ortadan kaldırın: komposto, süt, çay ve meyve suyu;
 4. Odadaki kuru hava, ıslak temizlik yaparsanız nemlendirilebilir. Soğuk mevsimde aküye ıslak bir bez asmak yeterlidir, doğaçlama bir nemlendirici üretilecektir. Sadece elektrikli ısıtıcıları kapatmayın;
 5. Genç anneler için bir forum, sıcak ayak banyoları yapmayı önerir. Bacaklar sıkışmış ve bebeği battaniyeye sardıktan sonra bebeğe sıcak bir içecek ver. Bu gibi tepsilerin kullanımı ile tedavi daha etkili olacaktır;
 6. Antihistaminikler alerjik larenjiti ortadan kaldıracak ve spazm drotaverin alımını engelleyecektir. Kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuyun, dozaj yaşa göre hesaplanır;
 7. Evde, salin ile inhalasyon yapabilirsiniz. Bir nebulizer ile tedavi, günde üç kereden fazla gerçekleştirilemez;
 8. Sıcaklık 38 dereceden yükseldiğinde, çocuğa antipiretik bir preparasyon verilmelidir;
 9. Yenidoğanlarda hastalık, erişkinlerden daha karmaşıktır. Mukoza gırtlak o kadar kırılgandır ki hastalık, oksijen akciğerlerini yok edebilir. Genç anneler için Forum çocuğunu boğulmaması için dik tutmanızı önerir;
 10. Asfiksiye yatkınlık nedeniyle traktitis ve larenjit ölümcül kabul edilir. Larenjit belirtileri fark ederseniz, hemen bir doktora görünmek gerekir.

EO Komarovsky: "Bir çocukta yağ dokusu larinksin stenozuna katkıda bulunur."

Tedavi yöntemleri

Sadece nitelikli bir uzman terapiyi teşhis etmeli ve reçete etmelidir. Çocuk öksürmeye başladıysa, vücut ısısında bir artış olur, daha sonra bir çocuk doktoruna danışın. Bir birincil muayene yapacak, testlerin gönderilmesi için gönderecek ve bir tedavi önerecektir. Her bir larenjit tedavisinin kendine has özellikleri vardır, hangi belirtilerin bebeği rahatsız ettiğine bağlıdır.

Işık formu

Evde kolay bir form tedavi edilebilir. En önemli şey, duygusal olarak rahat bir atmosfer yaratmak ve bebeğin sinirlenmesine izin vermemek. Eğer sıcak ayak banyoları yaparsanız, kompresler, hardal sıvaları yaparsanız, ısınma merhemini sallayarak semptomlar ortadan kalkacaktır.

Genellikle alerjik reaksiyonlara neden olan yiyecekler yemeyin: bal, otlar, ahududu reçeli. Larenjit enfeksiyon nedeniyle geliştiyse antibiyotikler reçete edilir. Alerjik larenjit durumunda antihistaminikler alınır. Bir laboratuvar testi alerjeni tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Bebeğin bulunduğu oda sürekli havalandırılmalı, daima günlük ıslak temizlik olmalıdır.

Orta ve ağır formlar

İkinci ve üçüncü dereceler bir hastanede tedavi edilmelidir. Çocuğun sürekli olarak doktorların gözetiminde olması gerekir, çünkü sağlığın keskin bir şekilde bozulma olasılığı yüksektir. Primer muayene aşırı dikkatle yapılmalıdır, bu sırada ebeveynler çocuğu kollarında tutabilirler. Sessiz bir bebek öksürüğü hızlıca duracaktır.

Hastaneye yatırıldığında genel analiz için kan alınır. Ancak, duygusal arka plan normale döndüğünde araştırma için kan bağışlamak daha iyidir. Bir yıla kadar olan çocuklar panik ataklarından korkuyor. İnhalasyonlar, antipiretik ilaçlar, damlalıklar, antibakteriyel ilaçlar sağlığın hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır.

Aşırı derecede larenjit formu

Dördüncü aşama tedavisi yoğun ve resusitatif tedavi bölümünde gerçekleştirilir. Asfiksi güçlü bir spazmdan kaynaklandığında, cerrah özel bir solunum tüpü kurmak için bir operasyon gerçekleştirecektir. İyileştikten sonra, trachyostomi çıkarılacaktır.

Kışın, larenjit gelişmesi olasılığı artar, çünkü çoğu zaman bir kişi yetersiz bir şekilde havalandırılan kapalı bir odada geçirir.

Hastalığın önlenmesi

Bağışıklık sisteminin koruyucu işlevini arttırmak, sertleştirme işlemine yardımcı olacaktır. Bebek mevsimsel grip salgınlarından ve soğuk algınlığından korkmayacaktır. Açık havada çok vakit geçirmek, soğuk havalarda fazla konuşmamak ve kontrast duş almak için yeterlidir.

Çığlık atmak isteyen gürültülü ve huzursuz çocuklar, bu tür davranışların ses telleri için tehlikeli olduğunu açıklamalıdır. Adapttojenlerin alınması larenjit insidansını azaltacaktır.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Doğumdan sonraki birçok kadın aşırı kilo görünümü sorunuyla karşı karşıyadır. Birisi hamilelik sırasında, biri - doğumdan sonra ortaya çıkıyor.

 • Ve şimdi açık mayo ve kısa şort giymeyi göze alamazsınız...
 • Erkekler, kusursuz figürünüzü iltifat ettiğinde o anları unutmaya başlarsınız.
 • Aynaya her geldiğinizde, eski zamanların asla geri dönmeyeceği anlaşılıyor.

Ama fazla kilo için etkili bir ilaç var! Bağlantıya tıklayın ve Anna'nın 2 ayda 24 kilo kaybettiğini öğrenin.

Bebeklerde Larenjit

Yeni doğanlarda bile solunum yolu iltihabı her yaşta ortaya çıkabilir. Bir yıl altındaki çocuklarda, bu tür patolojiler genellikle oldukça ağır ve komplikasyonların gelişmesi ile ortaya çıkar. Onları önlemek için, hastalığı en erken aşamada nasıl tanıyacağınızı bilmelisiniz.

Bu nedir?

Bebeklerde larenjit, vokal aparatın inflamatuar bir patolojisidir. Bu hastalığın gelişimine, en küçük çocuklara çeşitli nedenler verilir.

Larenjit ile enflamatuar süreç oldukça keskin. Bu, hastalığın olumsuz belirtilerinin kısa bir süre için ortaya çıkmasına neden olur.

Larinks gerçek bir solunum cihazıdır.. Bu organ vücutta solunum fonksiyonunu çalıştırır. Larinks yoluyla, dış ortamdan vücuda çözünen oksijen ile hava geçer. Bu organdaki herhangi bir patolojik sürecin oluşması, solunum yetmezliği ile ilişkili semptomların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Bağışıklık sistemi gibi solunum organları henüz bir bebekte tam olarak oluşmaz.. Yetişkinlerden farklı olarak işlev görürler. Bu özellik, çocuğun gırtlak iltihabına ve solunum yolunun diğer patolojilerine neden olabilen herhangi bir enfeksiyöz ve spesifik olmayan faktöre karşı güçlü bir duyarlılığa neden olur.

Larinks çok küçüktür. Bu bedenin içinde ses oluşumunu sağlayan ses telleri vardır. Enflamasyon, ses bozuklukları ile ilişkili çeşitli semptomların görünümünü artırır. Çünkü bebeklerin ses telleri hala çok kısa. Bu hastalık sırasında, iltihaplanma süreci güçlü bir ödemin gelişmesine yol açar, ki bu sadece çocuğun belirgin şekilde ihlal edilmiş bir sese sahip olmasına katkıda bulunur.

Bebeklerde larinksi çevreleyen kasların kolayca uyarılabilir olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, herhangi bir kışkırtıcı faktörün azalmasına yol açmasına katkıda bulunur.

Bu durum glottisin lümeninde kuvvetli bir daralmayı tetikler. İnflamasyonun gelişmesiyle, mast hücreleri ödemlerin artmasına neden olan, biyolojik olarak aktif maddelerin büyük bir kısmını dışarı atmakta ve bu da olumsuz semptomların gelişimini tetiklemektedir.

Büyük çocuklarda larenjit daha az agresiftir. Genellikle yaşamın ilk yılı olan bebekler hastalığa dönüşerek hastalığı oldukça şiddetli bir biçimde aktarabilirler.. Ayrıca komplikasyonlar da vardır. Bazı durumlarda, bir hastanede tedavi gereklidir. Zamanında teşhis ve doğru tedavi taktikleri ile, yeni doğmuş bir bebekte bile, hastalık tam iyileşme ile sona erer.

nedenleri

Bebekte hastalığa neden olmak çok çeşitli nedenleri etkileyebilir. Bunlar izole olabilir veya aynı anda hareket edebilir. Yeni doğmuş bir bebekte, hafif ya da orta şiddette bile, olumsuz belirtilerin ortaya çıkması yeterlidir.

Bebeklerde larenjit klinik belirtilerinin ortaya çıkmasına, aşağıdaki nedenler verilir:

 • Bakteri florasının neden olduğu enfeksiyonlar. Tipik olarak, bu patolojiler için kuluçka süresi 5 ila 10 gündür. En küçük bebeklerde larenjitin bakteriyel formları oldukça şiddetli bir biçimde ortaya çıkar. Kalıcı ateşli olma ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedirler. Tehlikeli klinik belirtileri ortadan kaldırmak için antibiyotik gereklidir.
 • Konjenital enfeksiyon. Bu durumda, hastalığın ilk belirtileri doğumdan hemen sonra çocukta görülür. Enfeksiyon, bebeğin annenin doğum kanalından geçişi sırasında ortaya çıkar. Larenjitin bu formu pediatrik pratikte nispeten nadir görülür.
 • Viral enfeksiyonların sonuçları. Çocukluk çağı enfeksiyonlarına karşı zamanında aşılama, çocuğun doğumunun ilk saatlerinden başlamaktadır. Yenidoğanlarda larenjitin viral formlarının gelişimine, bebekler genellikle influenza etkisinden kaynaklanır. Bakteriyel flora eklendiğinde hastalığın seyri belirgin şekilde bozulabilir.
 • Belirgin yerel hipotermi. Yeni doğmuş bir çocuğun bağışıklık sistemi henüz soğuk algınlığına karşı dayanıklı değildir. Bebek güçlü bir şekilde süper soğutulduysa, o zaman larenjitin olumsuz belirtilerini hızla geliştirebilir.
 • Kirli havaya maruz kalma. Çözünmüş toz partikülleri ve ayrıca endüstriyel emisyonların en küçük bileşenleri, solunum sisteminin mukoza zarında gerçek mikrotravmaya neden olabilir. İstatistiklere göre, büyük şehirlerde ve ana yolların yakınında yaşayan çocuklarda, kronik larenjit birkaç kez daha sık kaydedilir.
 • Öksürük için çeşitli ilaçların aşırı kullanımı. Genellikle bu klinik formun ilk belirtileri 6 aylık bir bebekte ortaya çıkar. Uzun süre kullanılan spreyler ve aerosoller, hastalığın kronik bir varyantının oluşumuna katkıda bulunur.

İstatistiklere göre, 8 ay ila 5 yaş arası çocuklarda daha sık görülür.

 • Alerjiler. Larenksin duyarlı hücreleri üzerindeki alerjenik faktörlerin yutulması, hastalığın alerjik varyantının oluşumunu teşvik eder. Çoğu zaman, gelişen alerjilere yatkın olan küçük çocuklarda bulunur. Ebeveynlerde veya yakın akrabalarda alerjik patolojilerin varlığı, bazı allerjenlere karşı doğuştan gelen bir aşırı duyarlılığın çocukta varlığını gösterebilir.
 • İç organların konjenital patolojileri. Anatomik defektler sıklıkla çeşitli hastalıkların oluşumuna katkıda bulunurlar. Bu nedenle, gastrointestinal sistem hastalıkları solunum yolu hastalıklarının gelişimine katkıda bulunabilir. Ayrıca, hastalığın başlangıcına sıklıkla konjenital immün yetmezlik koşullarından kaynaklanır. Bu patolojilerle, bağışıklığın işleyişi birkaç kez azalır.
 • Özel Anayasa. Lenfatik-hipoplastik diyatezi olan çocuklarda larenks iltihabı vakaları bildirilmiştir. Bu bazı fizyolojik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Genellikle tüm bebeklerin benzer özellikleri vardır: yuvarlak yüz şekilleri, çok gevşek ve pastose deri altı yağ, soluk cilt. Ayrıca vücutta ödem oluşturmada aşırı bir eğilimden muzdariptirler.

semptomlar

Olumsuz klinik belirtilerin şiddeti farklı olabilir. Yeni doğmuş bebeklerde hastalık genellikle kendini iyi hissettiren çok sayıda semptomda kendini gösterir. Ayrıca, zayıflamış bebeklerin hastalık belirtileri oldukça keskin bir şekilde ifade edilebilir.

Bebeklerde hastalık aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir:

 • Kaba ses tonu. Yeni doğmuş bebeklerde bu semptom çocuğun ağlaması sırasında daha belirgindir. Bu durumda sesin tınısı kısılır. Büyük bir yaşta, bebek hırıltılı başlar. Bu, birkaç basit hece veya sesin dövülmesi sırasında kendini gösterir.
 • Öksürük. Farklı olabilir: kuru veya verimli (ıslak). Genellikle viral larinjit, verimsiz bir öksürük ile karakterizedir. Bakteriyel flora birleşirse, zaten ıslanır. Bu durumda balgam miktarı farklı olabilir ve hastalığın şiddetine bağlıdır.
 • Güçlü zayıflık. Hastalığın akut döneminde bebek oldukça halsiz hale gelir. Gündüz, uyuşukluk önemli ölçüde artar. Aktif oyunlar çocuğun çabucak patlamasına neden olur, bu yüzden onlardan kaçınmaya çalışır.
 • Uyku rahatsızlığı. Sık görülen patolojik gündüz uyku hali. Aynı zamanda, uyku süresi gece boyunca önemli ölçüde etkilemektedir. Çocuk gecenin ortasında birkaç kez uyanabilir, ağlayın. Bazı bebeklerin ellerini sorması daha olasıdır.
 • Azalan iştah. Boyundaki keder, bebeğin emzirmeyi reddettiği gerçeğine yol açar.
 • Vücut ısısında artış. Çoğu zaman ateşli rakamlara yükselir. Antipiretiklerin kullanımı genellikle sadece geçici olumlu bir etkiye sahiptir. Vücut ısısını normalleştirmek birkaç gün sürebilir.
 • Bir düdük sesi. Bu semptomun ortaya çıkışı çok elverişsiz bir işarettir. Bu, ciddi şekilde daraltılmış bir vokal çukurundan havanın geçişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Solunum sırasında ıslık sesi de ses tellerinin yeterince iltihaplı ve şişmiş olduğunu gösterir. Bu belirti göründüğünde, çocuk en kısa zamanda doktora gösterilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz için sprey

Çoğu durumda, anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak unutmamalıyız ki, sistemik tedaviye ek olarak, başka yollara ihtiyaç vardır - boğaz için spreyler ve durulamalar, bademciklerin temizliği, büyük miktarda sıvı ve yatak istirahatı tüketimi.

Çocuklara klorheksidin verilebilir mi?

Klorheksidin oldukça yaygın bir antiseptik ve antibakteriyel maddeler, genel olarak diş hekimliği, cerrahi ve KBB uygulamada kullanılmaktadır. Ama çocuğun tedavisi için reçete edildiğinde, ebeveynler her zaman çocuklarına bu araç bebekler için tehlikeli olduğu nasıl ve ne zaman çocuklukta klorheksidin uygulamak ve ister bir ilaç vermek edip ilgileniyor.