Loading

Komarovsky larenjit hakkında

Çoğu zaman ebeveynler "larenjit" tanısı konmuş pediyatristlerden haber almalıdır. Ancak uygulama, her annenin gerçekte ne olduğunu ve bu rahatsızlığın neden gerçekleştiğini hayal etmediğini göstermektedir. Ancak bu doğrudan tedaviye doğru yaklaşıma bağlıdır. Ünlü doktor Eugene Komarovsky bize bir hastalığın ne olduğunu ve onunla nasıl başa çıkacağını anlatıyor.

Hastalık hakkında

Vakaların% 99'unda larenjit - viral bir hastalıktır. Nazofarenksin içine nüfuz eden yabancı maddeler, bunun boyunca ilerler ve larinkste "yerleşir" ve bu solunum organının mukoza zarının iltihaplanma sürecine neden olur. Çoğu zaman bunun soğuk olduğunu duyabilirsiniz. Bu doğru değil, diyor Komarovsky. Larenjitin gelişimi hipotermi tarafından gerçekten kolaylaştırılır, ancak sadece düşük sıcaklıklar larinksin iltihaplanmasına neden olmaz. Bir virüs olmalı.

Virüs vücuda nüfuz etmişse, o zaman "yardım" kalmayacak genel hipotermi, ama çocuk eğer aynı zamanda (bebek ağzını (eğer, örneğin, bebek burun tıkanıklığı) nefes nefes havayı, hem de larinks aşırı gerilim ve ses tellerini kirlenmiş bağırdı, hışırdı, çok yüksek sesle konuştu, vb.).

Bazen virüs sadece larenks lezyonu üzerinde durmaz ve çoğaldığında trakea kısmına uzanır. Sonra doktorlar laringotrakit gibi bir hastalık hakkında konuşurlar.

Larenjit ve laringotrakitin herhangi bir şeye karışmayacak karakteristik semptomları olduğu için, evde her iki hastalığı da tanımak diğer solunum yolu hastalıklarından daha kolaydır. Bu, örneğin, kuru bir havlama öksürüğüdür. Komarovsky bunu, ses tellerinde iltihaplanma ile açıklayarak, bunların tamamen açılmasına izin vermez. Öksürük sert bir karakter kazanır, genellikle larenjitli bir çocuk boğuk sesler ile karakterize edilir (konuşmanın imkânsızlığına kadar).

Ve şimdi çocuk larenjit veya krup hakkında, Dr. Komarovsky bir sonraki videoda bize anlatacak.

Enflamasyon o kadar güçlü olabilir ki, laringeal klirens büyük ölçüde azalır. Bu nefes almakta zorlanır. Tıp literatüründe bu olay "stenoz" olarak adlandırıldı. Solunum zorluğu, siyanotik deri, genel oksijen açlığı eşlik eden larenjit, darlık olarak adlandırılır. Enfeksiyöz bir hastalığın (çoğunlukla ARVI) arka planına karşı, bu hastalık bir tahıl olarak nitelendirilebilir.

Ebeveynler, tıbbi grafikte çeşitli uzmanların çocuğa yazacağı çeşitli tanılara şaşırmamalıdır. Biri bebeğin larenjit olduğunu, diğerinin de mısır gevreği olduğunu yazacaktır. Her iki doktor da haklı olacak. Bu esas olarak aynı hastalıktır, sadece değişen derecelerde ifade edilir.

Larenjit, diğer insan hastalıklarının çoğu gibi, akut ve kronik olabilir. Birincisi, ARVI'nin arka planına karşı gelişir, ikincisi - hastalığın akut formunun gerekli tedavisi ya da uygun olmayan tedavisinin yokluğunda. En tehlikeli olan larenjit, nitelikli tıbbi bakımın yokluğunda, çocukta ölümcül olan solunum durması olabilir.

Formunda larenjit dökülür (larinksin tüm mukoza zarını yakalar) ve lokalize olabilir. İkinci durumda, laringeal bölümlerden biri (epiglottis, vokal kıvrımlar) iltihaplanır.

Bir çocuğun klanı yanlış olabilir ve Dr. Komarovsky bir çocuğun mısır gevreğini nasıl tedavi edeceğini söyleyecektir.

Larenjit ile çocuğun durumu yavaş yavaş kötüleşir. Sıcaklık, sadece havlayan öksürüğün ortaya çıkmasından bir veya iki gün sonra artabilir. Bu hastalık ile kuvvetli ısı oluşmaz, sıcaklık 37.0-37.7 bölgede tutulur. Başka bir gün ya da iki kuru öksürük üretken hale geldikten sonra, balgam yavaş yavaş ayrılır. Tüm doktor reçetelerini dikkatlice gözlemlerseniz, hastalığın ortalama süresi bir hafta kadardır (genellikle 7-10 gün).

tedavi

Larenjit tedavisi larinksin iltihaplanmasına neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasını hedeflemelidir. Aksi halde, asıl sebep devam edecek, semptomlar geçici olarak ortadan kalkacak ve bu, hastalığın kronik formuna doğrudan yol. Eugene Komarovsky bu hastalığın viral olduğunu ve bu nedenle antibiyotiklerle tedavi edilmesinin gerçek bir ebeveyn suçu olduğunu hatırlatır. Antimikrobiyal ajanlar viral ajanlar üzerinde herhangi bir etki gösteremez.

Ne zaman ve ne zaman antibiyotik gereklidir Dr. Komarovsky bir sonraki videoda, hangi durumlarda antimikrobiyallerin kullanımının kabul edilebilir olduğunu söyleyecektir.

Çoğunlukla pediatristler larenjit ve laringotrakitis antiviral ilaçlar (fitiller "Viferon", "Kipferon", immünoglobulin preparatları) olan çocuklara reçete eder. Komarovsky bunların içinde hiçbir anlam ifade etmemektedir, çünkü klinik olarak antiviral ilaçların etkinliği kanıtlanmamıştır ve bu tür randevular doktorun "kendi vicdanını temizlemeye" yönelik bir ölçüsüdür. Sonuçta, ebeveynlerin pek çoğu, çocuk doktorunun çocuğa atadığı şeyleri sakin bir şekilde dikkate alabilir. temiz hava ve sıcak çay!

Antiviral eylem için homeopatik ilaçlar çocuklara zarar vermez, diyor Eugene Komarovsky, ama onları beklemenin hiçbir yararı yok. Yüklü su glikoz partikülleri ile sadece içten ve koşulsuz olarak böyle bir tedavi olasılığına inanan kişiler tarafından tedavi edilebilir, çünkü bu durumlarda plasebo etkisinin çalışması söz konusudur.

Sıcaklık 38.0'ın üzerine çıkarsa (larenjit ile çok yaygın olmayan ama yine de olabilir), Eugene Komarovsky ebeveynlerin çocuğa Paracetamol veya Ibuprofen'i vermelerini önerir. Diğer antipiretik ajanlar kullanılmamalıdır.

Larenjit ve laringotrakit için erken tedaviye katkıda bulunan ana faktör dinlenmedir. 5-6 gün içinde çocuğa konuşmak, şarkı söylemek, bağırmak gerekmez, aktif oyunlardan, gürültülü şirketlerden kaçınmak gerekir. Bebeğin diyetinden, zaten iltihaplanmış bir larenksin ek tahrişine neden olabilecek tüm yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir. Baharatlar, baharatlar, ekşi meyveler ve meyveler, soğuk içecekler ve dondurma, marinadlar ve konserve yiyecekler, baharatlı ve çok tatlı yiyecekler.

Çocukta kronik larenjit varsa, o zaman KBB doktor ofisinde oldukça uzun bir süre kalıcı bir konu olacak. Bu tür çocuklara kurs tedavisi fizyoterapi, ilaç ve larinksin sulanması için çözümler reçete edilir. Özellikle zor durumlarda, bir cerrahi operasyon bile reçete edilebilir. Neyse ki böyle bir ihtiyaç çok nadiren ortaya çıkar - bir vakada çocuklarla yüzlerce yüz larenjit hastası için.

Ne zaman ambulans çağırmalı?

Bu sorunun cevabı basittir: stenosing laryngitis. Bir çocuğun nefes alması zorsa, "ambulans" demelisiniz. Risk grubunda, çocuklar genellikle 6 ila 8 yaşlarındadır, çoğu zaman tahıl geliştirir. Hastalığın bu formu eksüdatif diyatezi olan çocuklara özgüdür. Nefes darlığı atakları genellikle gecenin ortasında ortaya çıkar ve şiddetli terleme, havlayan öksürük, solgunluk eşlik eder. Bir çocuğun nefes alması zordur. Genellikle saldırı 20 ila 30 dakika sürer.

İkincisini beklemenize gerek yok: çok tehlikeli. İlkinden sonra, bebek en kısa sürede bir sağlık kurumuna teslim edilmelidir.

Ateşsiz larenjit olabilir mi

inflamasyon laringeal mukozanın arka plan üzerinde sıcaklığını geliştirmeden Laryngitis. Mukoza doğal mikroflorasının etkisi altında oluşur. Normal koşullar altında, bu patojenik değişimlere neden olmadığı, ancak iç ve dış faktörlerin sayısı işlem, katalizör olarak hareket edebilir. vb denilen derin soğutma, kronik hastalıklar, aşırı duyarlılık, kötü alışkanlıklar gibi Hekimler gibi faktörleri

Klinik resmin oluşumu

Çocuklarda ve yetişkinlerde ilk olarak hipotermidir. Buna soğuk içecekler, dondurma ve yanlış kıyafet seçimi dahildir. Organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, patojenik değişikliklerin aktivasyonu farklı oranlarda gerçekleşir. İkinci sırada, çocuk ses telleri üzerinde stresi arttırmıştır.

Şarkı söyleme, uzun konuşmalar, çığlıklar - tüm bunlar ses cihazını olumsuz etkiler. Bağ yorgunluğu yaşayan yetişkinlerin aksine, küçükler bu yeteneğe sahip değildir. Bu nedenle çocukluk döneminde, ebeveynler tarafından alınan tüm önlemlerde bile, sorunlardan kaçınılamaz. Daha az sıklıkla larinksin mukoza zarının iltihaplanma sürecinin nedeni tatmin edici olmayan çevresel koşullar haline gelir.

Çevredeki hava, otomobiller ve endüstriyel kirleticiler tarafından üretilen toz parçacıkları ve ağır metallerle doludur. Daha yakın vatandaşlar, kirlilik kaynakları için yaşar veya çalışır, hasta olma olasılığı daha yüksektir. Ekolojik olarak temiz bir alanda yaşayanlardan hasta olmak için büyük bir şans. Tetik kek, genellikle temizlenmez evde toz olacak.

Mukoza hafif tahriş ile başlar. Arttıkça ateş ve öksürük belirtileri olmayan larenjit semptomları not edilir. Yanlışlıkla vatandaşlar bu durumu patojenik bir ortamın faaliyeti sonucu yorumlarlar. Böyle durumlarda zorunlu konsültasyon olmadan, doktor kontrolsüz ilaç kullanımı başlar. Çoğu durumda, kendi kendine ilaç sadece sorunu şiddetlendirir.

Alışkanlıklar patolojik değişiklikleri aktive eder

Çocuklar ve erişkinlerde öksürük olmayan enflamatuar süreç, gazlı içecekler bağımlılığı gibi bazı kötü alışkanlıklar, arka planı geliştirir - bu maden suyu söz konusu olsa bile, içinde, karbon dioksit, yüksek konsantrasyonlarda rahatsız edici bir şekilde gırtlak mukoza etkiler.

Bir ay boyunca soda 1-2 litre içmeye Yeter hergün, larenjit ortaya çıktı. çocuklar ve yetişkinler aktif olan meşrubat tüketmek zaman zirve insidansı, yaz aylarında meydana nedeni budur.

Pasif ve aktif sigara içme aynı zamanda provoke edici faktörlere de aittir. Tütün dumanı, herhangi bir yaştaki insanlara zararlı birçok tehlikeli madde içerir. Bu yüzden sağlıklı bir insanı zararlı etkilerden korumak için gerekli önlemleri almak gerekir.

Alerjik reaksiyonun arka planında larinks mukozasının inflamatuar bir süreci vardır. Çeşitli faktörler tarafından kışkırtır. Vaka sıklığına bağlı olarak, doktorlar aşağıdaki nedenleri tespit eder:

 • Mukoza zarına yerleşmiş kimyasal maddeler;
 • artan toz konsantrasyonu;
 • belirli gıdalara aşırı duyarlılık;
 • böcek ısırıkları.
Geni larengotracheitis vakalarında ilk yardım.

Nedeni ne olursa olsun, hızlı hareket etmek gerekir. Enflamatuar sürecin gelişimi çok hızlıdır. Çocuklar genellikle şişlik gelişir ve boğulmaya yol açar. İlk hastalık belirtilerinde derhal bir doktora gitmeniz gerekir. Bir öksürük olmayan hastalık, nazofarenkste iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıktığında benzer bir öneri verilir. Son madde özellikle sık soğuk algınlığı ve SARS eğilimli çocuklar için geçerlidir. Ebeveynin aşağıdaki semptomlara dikkat etmesi önemlidir:

 • ses kısıklığı;
 • cızırtılı;
 • ağız kuruluğu;
 • Boğazda "Com";
 • ses kısıklığı;
 • ses kaybı;
 • nadir durumlarda yüksek sıcaklık.

Underlaid inflamatuar süreci

Zayıf bağışıklığın bir arka planına veya uzun süreli tıbbi bakım yokluğuna karşı oluşur. Her şey sıcaklık ve diğer kronik belirtiler olmadan başlar. Dış bulguların olmamasına rağmen, podogolosik bölgede inflamatuar bir süreç gelişir. 2 ila 5 yaşlarındaki çocuklar daha fazla risk altındadır.

Larenjit belirtileri ve tedavisi hakkında video:

Bu, çocuklarda larenksin küçük lümeninin yanı sıra gevşek bir yapıya sahip lif mevcudiyeti ile açıklanmaktadır. "Havlayan" öksürük ve nefes darlığı önlemek için nitelikli tıbbi yardım almanız gerekir. Terapötik kursun hemen başlatılması ile hastalık öksürük olmadan geçer. Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak 2-4 hafta sonra klinik belirtilerin azaltılması mümkündür.

Larenks mukoza zarının iltihaplanması her yaştan kişilerde görülmektedir.

Bunun birçok nedeni var, ancak her halükarda bir doktora en kısa zamanda başvurmak gerekiyor. Sadece bu durumda hastalık komplikasyon riski olmadan hafif bir formda ilerler. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ve sağlıklı bir yaşam tarzına daha fazla zaman vermek gereksizdir.

Çocuklarda video larenjit ve krup:

Odadaki frekansın bakımını yapan vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirin. Kişinin etrafındaki kişi ve diğer kirletici maddelerin etrafında ne kadar fazla toz varsa, larinksin mukoza zarının tahriş olması daha olasıdır. Bu sürecin sonucu akut veya kronik formda larenjit haline gelecektir.

Öksürük olmadan Larenjit

Çoğu insana larenjit teşhisi konmuştur, ancak herkesin ne anlama geldiğini bilemez. Birçok hasta, bunun boğaz iltihabı olduğunu düşünür, ancak bu tamamen doğru değildir. Larenjit ile, larenks hastasıdır, bu nedenle, daralması nedeniyle, hastalar nefes alırken güçlü bir öksürük ve hırıltılı nefes alırlar. Tedavi yöntemlerini doğru bir şekilde belirlemek için, hastalığın semptomlarını ve koruyucu önlemleri bilmek gereklidir.

Larenjit nedenleri nelerdir?

Çocuklarda larenjit, yetişkinlere göre daha sık gelişir. Bu örüntü, çocuğun solunum sisteminin anatomik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Üç yaşına kadar olan çocuklarda mukoza zarı, sık sık şişkinliğe yol açan parlak bir gevşeklik ile ayırt edilir. Ses boşluğu daralır ve sesin ses dalgaları hala öksürüğe yol açar, bu da öksürüğün ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalığın ilk aşamasında, öksürük mevcut olmayabilir, ancak bu, hiçbir iltihaplanma sürecinin olmadığı anlamına gelmez.

Larenjit gelişiminin ana nedenleri şunlardır:

 • hipotermi;
 • Uzun süreli bağların aşılması (yüksek sesle konuşma, ağlama, güçlü ağlama);
 • Kirli hava ile odada (toz, kimyasal buharlar, gazlar) olmak;
 • sigara;
 • Pasif sigara içme;
 • Soğuk içeceklerin kötüye kullanılması:
 • Alerji.

Bir larenjitin sahibi olmak için, hava koşullarının keskin değişimi sırasında sağlık durumunu izlemeyen kişiler için mümkündür. Özellikle bu hastalık, eksi sıcaklıkların pozitif olduğu bir geçiş olduğunda, mevsim boyunca meydana gelir. Böyle bir hava değişikliği başlangıçta küçük çocukları etkilemektedir, çünkü ebeveynler sadece kıyafet seçimi ile tahmin etmemektedir. Çocuk çok fazla kıyafet giyer, bu da ona terlemesine sebep olur ve güçlü bir rüzgar estiren hipotermi sağlanır.

Öksürük olmadan larenjit hastaları, mesleği uzamış bir bağ dokusu yüküyle ilişkilendiren kişiler için uygundur. Boğazın bu alanının aşırı eglenmesi, seste bir değişikliğe yol açan şişmeye neden olur.

Alerjik reaksiyon gelişiminin faktörünü reddetmek gerekli değildir. Larinks, havada bir alerjenin görüntüsüne aktif olarak tepki gösterir. Larenjit neden olabilir:

Alerjen partikülleri şişmeye neden olan larinksin mukoza zarının yüzeyine yerleşir. Çocuklarda alerji olasılığını en aza indirmek için, odanın temizliğini ve havanın nemini izlemek gerekir.

Tütün dumanı, sigara içen kişinin solunum sistemini ve ona yakın olan insanları olumsuz yönde etkileyen en güçlü alerjenlerden biri olarak kabul edilir. Özel zarar tütün dumanı çocukların gevşek mukus larenksine neden olur, bu nedenle çocukların bulunduğu yerlerde sigarayı reddetmek gerekir.

Soğuk ve gazlı içecekleri kötüye kullanamazsınız. Karbon dioksit laringeal mukoza için tahriş edici olarak davranır. 1-1,5 ay boyunca kuvvetli su içilmesi durumunda larenjit sağlanacaktır. Sıcak havalarda, soğuk içecek tüketimi ılımlı olmalı.

Larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Bir çocukta ve erişkinlerde larenjit aynı semptomlarla başlar, ancak zamanın belirlenmesi önemlidir. Doktorlar aşağıdaki değişikliklere dikkat eder:

 • Sesin yavaşlığı;
 • Ses kaybı;
 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Ağız boşluğunda kuruluk;
 • Boğazda koma hissi;
 • Enflamasyonun başlangıcında, küçük bir öksürük mümkündür;
 • Sıcaklıkta hafif bir artış mümkündür;
 • Akut iltihapta, "havlayan" öksürük;
 • Dispne şeklinde solunum zorluğu.

Semptomların parlaklığı doğrudan inflamatuar sürecin gelişim evresine bağlıdır. 2 ila 5 yaş arası çocuklarda lumbar larinjit veya yalancı krup gelişimi mümkündür. Bu durum, nefes darlığı, hırıltı, mavi dudakların eşlik ettiği uzun bir öksürük ile karakterizedir. Böyle bir saldırının süresi birkaç dakika ile yarım saat arasındadır. Bu durum boğazın podgotosovoy kavitesindeki inflamatuar süreç nedeniyle gelişir. Doğru tedavi yoksa, nöbetler tekrarlanır.

Tussis olmadan bir larenjit olup olmadığı?

Ateşsiz larenjit, öksürük pek çok hastada gelişir. Öksürüğün ortaya çıkması larinksin şişmesine neden olur, ancak şiddetli iltihaptan sonra ortaya çıkar. Hastalığın gelişimini ilk aşamada durdurursanız, öksürüğün ortaya çıkması önlenebilir.

Larenjit provokatörleri, özellikle sezon dışı dönemde aktif olarak çoğalan virüslerdir. Vücudun bağışıklık güçleri zamanla güçlendirilirse, hastalık 3-4 gün içinde aşılacaktır. Ana şey, hastalığın nedenini doğru bir şekilde belirlemektir, çünkü alerjik larenjit durumunda öksürüğün önlenmesi zordur.

Larenjitlerin formları ve çeşitleri

Hastalığın şeklini belirlemek sadece doktorun bir kulak burun boğazına mümkün olduğunu, çünkü her bir larenjit tipindeki semptomların spektrumu farklıdır. Hastalığın aşağıdaki şekilleri vardır:

 • Akut larenjit;
 • kronik;
 • kataral;
 • hipertrofik
 • Atrofik.

Akut form, sesin ses kısıklığıyla ya da genel olarak onun kaybıyla devam eder. Hasta ilk olarak kuruluktan farklı olan öksürük atakları geçirir ve balgam ortaya çıkar. Kronik larenjit kendini 1-2 ay hisseder. Böyle uzun bir iltihaplanma süreci ile, öksürük giderek artmaktadır, ancak nöbetler gittikçe uzamaktadır. Bu tür öksürük "havlama" olarak adlandırılır, nefes daha ağır olur.

Hastalığın catarrhal formu tedavi açısından en basitlerinden biri olarak kabul edilir, çünkü ses kısıklığı ve boğaz ağrısı ile karakterizedir. Çoğu zaman bu form çocukları etkiler. Zamanında teşhis ve uygun tedavi ile, hastalık 3-4 gün içinde tamamen iyileşir.

Hipertrofik form, öksürüğü tetikleyen nodüler neoplazmların boğazındaki görünümle karakterizedir. Bu biçim ile ses azalır ve boğulur. Öksürük tedavi etmek zordur, ancak sıklıkla durum değiştikçe, kendi kendine geçer.

Atrofik larenjit nadir görülür, çünkü 3 yaşın altındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir. Bu tür hastalıklarla, ses sadece yerleşmez, uzun bir süre yok olur. Sadece otolaryngolog sesini geri yükleyebilir.

Tedavi yöntemleri

Larenjit tedavisinin yöntemleri hastalığın ihmaline bağlıdır, ancak tedavinin temeli:

 • Analjezik ve anti-inflamatuar etki ile inhalasyon;
 • Emilim için lolipoplar;
 • mukolitikler;
 • Ülserlerin boğaz mukozasında göründüğü antiseptikler;
 • antibiyotikler;
 • Fizyoterapi prosedürlerinin yapılması.

İlaçlar inflamasyonu kaldırmalı, anestezi etmeli ve balgamın solunum yolundan çekilmesini sağlamalıdır. İnhalasyonlar, tıbbi çözümler temelinde reçete edilir, ancak kanıtlanmış halk ısınma tekniklerinin kullanılmasına da izin verilir. Boğazın öksürük ve tahrişini azaltmak için, emilim için beklentileri veya pastilleri kullanılır. Bakteriyel enfeksiyon larenjit ile gelişirse, antibiyotik ilaçlar da tedavi için kullanılır.

Hızlı bir iyileşme için doktorlar fizyoterapik tedavi odalarını ziyaret etmenizi tavsiye eder. Enflamasyonu azaltmak için hastalar:

 • Novocaine ile elektroforez;
 • UHF;
 • Mikrodalga tedavisi;
 • Lambalarla ultraviyole ışınlama.

Prosedürlerin sıklığı ve göstergelerin yoğunluğu sadece doktor tarafından belirlenir. Hastanın vücut ısısı yükselmişse, ısınma yöntemlerini kullanmak kontrendikedir. Bu durumda, iltihap, dokuda daha da yayılacak ve bu da iyileşme sürecini kötüleştirecektir.

ilaç

Tedavinin etkili olabilmesi için doktor tavsiyesini ihmal etmeyin. Öngörülen ilaç dozunu iptal etmeyin, değiştirmeyin veya artırmayın. Bu özellikle antibiyotikler için doğrudur, çünkü birçok ilaç sadece bireysel olarak reçete edilir. Ayrıca, bu ilaçlar sadece boğazdan salgıları bir laboratuvar çalışmasından sonra reçete edilir. Savaşmak için gereken patojeni tam olarak bilmek önemlidir.

Anti-inflamatuar spreyler için, seçim hasta ile kalır. Daha çok bir larenjit tedavisi için atama:

Öksürük atfedildiğinde balgam çıkarma için:

 • Mukaltin;
 • Şurup "Ot";
 • Alteyka;
 • Liboksin;
 • Çocuklar için "Eucabal".

Antibiyotik tedavisi atandığında: Amoksisilin ve Ampisilin. Tedavinin vurgusu, penisilin serisinin bir grup uyuşturucu üzerine kurulmuştur.

Boğazdaki yaraların dış tedavisi için Lugol kullanılır, ancak sprey şeklindeki birçok preparat bu görevi önemli ölçüde basitleştirir.

Eğer vücut ısısında larenjitle bir artış varsa, Ibuprofen, Parasetamol kullanmak uygun olur. Vücudun bağışıklık güçlerinin genel güçlendirilmesi için, kulak burun boğaz uzmanları vitamin kompleksleri ve onarıcı ilaçlar reçete.

Ev ölçüleri

Yüksek vücut ısısı yoksa, ısınma prosedürlerini kullanmak uygun olur. Sadece boğazını ısıtmak değil, tüm vücudun. Aşağıdaki halk yöntemleri etkili olarak kabul edilir:

 • Göğüs ve ayakların üzerine hardal sıvalarının yerleştirilmesi. Metabolik süreçlerin iltihaplı bölgelerde daha hızlı geçmesi için kanın vücuttan ısıtılması önemlidir. Ancak hardal sıvalarının kalp bölgesine yerleştirilemeyeceğini hatırlamakta fayda var.
 • Pişirilmiş patates çiftlerinde inhalasyon. Bu prosedür için, 2-3 orta patatesin deri ile birlikte kaynatılması yeterlidir. Pişirdikten sonra gerdirin, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve birkaç nane yaprağı ekleyin. Tüm karışımı. 15 dakika buharda nefes al, başınınla bir havlu sakla.
 • Pancar suyu ile boğaz durulayın. Bunu yapmak için kırmızı pancarları kaynatmak ve ardından meyve suyunu sıkmak gerekir. Her 3 saatte bir kez durulamak için sıvı bitirdi. Meyve suyunun etkisini arttırmak için birkaç damla esansiyel çay ağacı yağı ekleyin.
 • Ruhsal kompres. Temiz alkol veya votka her zaman 1:10 oranında suyla seyreltilmelidir. Gazlı bez üzerine uygulamak ve iyi sıkmak için bitmiş çözüm. İşlemden önce, boğaz ve göğüs derisine kalın bir krem ​​uygulayın. Boğazın boynuna ve göğsünün üst kısmına, gazlı bezin üzerine bastırın, yukarıdaki kapaktan yoğun mumlu kağıt veya polietilen. Sıcaklığın sıcak bir eşarp ile boynu sarmak için. Isı hissi kayboluncaya kadar sıkıştırmayı koruyun.

Bir larenjit tedavisinin tekniğini seçmek için, doktora yapılan şirkette gerekli olan her şeyden önce, ulusal tarifler bir organizma için avantaj veya avantajdan farklı değildir. Bir reçete seçmek, özellikle küçük çocukların tedavisi sırasında önemli olan bir alerjik reaksiyon geliştirme olasılığını dikkate almak önemlidir.

Hastanın bakımı

Larenjitin başlaması mümkün olmadığından hastanın bakımı kapsamlı olmalıdır. Hastalığın hızla düzeldiğini doktorlar tavsiye:

 • Hasta bir odada bir ıslak temizlik yapmak ve odayı zamanında havalandırmak için;
 • Özellikle küçük çocuklar için hava nemlendirin;
 • Tüketilen sıvı miktarını artırın;
 • Hastanın akut, asidik, tuzlu, çok tatlı ve sıcak yemeklerden uzak durmak;
 • Hastanın huzur ve sessizlik sağlaması gerekiyor;
 • Ses yerleştiğinde, konuşmayı, çığlık atmayı, uzun bir süre şarkı söylemeyi;
 • Bir kez daha boğaz yaralamayacak sıvı gıda kıvamı tüketimini artırın.

Evde tedavi için ek öneriler, ilgilenen doktor tarafından belirtilir. Daha kötü hissederseniz, hemen bir doktora danışmak önemlidir. İhmal edilmiş durumlarda, tedavi hastanın hastaneye yatırılması olmadan olmaz.

önleme

Larenjitin başka bir kurbanı olmamak için, aşağıdaki doktor tavsiyelerine uymak önemlidir:

 1. Aşırı ısınma.
 2. Sezon dışı sırasında vücudun savunmasını artırmak için vitamin kompleksleri alın.
 3. Giysiler nedeniyle aşırı derecede aşırı ısınma ve hipotermi olmadan havadaki küçük çocukları giydirin.
 4. Her gün en az 1-2 saat taze havada yürümek.
 5. Sigara ve alkollü içecekleri suistimal etmeyi bırakın.
 6. Özellikle ısı dönemlerinde çok miktarda gazlı içecek içmeyin.
 7. Kontrendikasyonları olmayan yetişkinlerin banyoları ziyaret etmeleri tavsiye edilir, çünkü bu prosedür ısınmakta ve solunum sistemini iyi bir şekilde temizlemektedir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, uygun tedaviyi reçete edecek bir kulak burun boğaz uzmanını hemen ziyaret etmelisiniz. Bir doktora yaptığı ziyaret ile gecikme süresi uzadıkça larenjitle baş etmenin daha zor olduğu ortaya çıkıyor.

Mukoza larenks ve ligamentlerinin iltihaplanması, bir çok rahatsızlık ve rahatsızlık getirir, bu nedenle kalifiye bir doktorun yardımını ihmal etmeyin. Kendi kendine ilaç her zaman tam iyileşme yol açmaz.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

yayılma

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Hastalığın nedenleri

 • Virüsler (influenza, parainfluenza, adeno- ve RS virüsleri) larenjit vakalarının ezici bir çoğunluğuna neden olur (% 90'a kadar);
 • bakteriler (stafil, strepto-pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa) - nadiren akut larenjitin nedenleri haline gelirler, fakat enfeksiyona bağlılıkları şiddetli ve uzun süreli bir hastalığa neden olur;
 • yüksek, histerik çocukça bir ağlama, akut larenjitin ana nedenlerinden biridir;
 • zararlı maddelere maruz kalma - tozlu, gazlı hava;
 • alerjik reaksiyonlar - toz, boya ve vernik malzemeleri, hayvan kılı.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Kronik Akım

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

Çocukların çeşitleri ve özellikleri

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

 • Anamnez koleksiyonu - belirtilerin oluşumu ile inceleme, larinksin kızarıklık oluşumu;
 • laringoskopi - ödem saptanması, mukozada kanamalar, vasküler paternin güçlendirilmesi, kalınlaşma ve ligamentlerin tamamlanmamış kapatılması için bir el feneri olan bir laringoskop yardımıyla inceleme;
 • farmakoskopi - özel aydınlatma altında farinksin incelenmesi;
 • Rinoskopi - özel aynalar aracılığıyla burun boşluğunun incelenmesi;
 • Larenks (virolojik, bakteriyolojik) - hastalığın etken maddesini oluşturmak için kızarma çalışması.
İçindekiler ↑

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.
İçindekiler ↑

Akut kurs tedavisi

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Hafif tedavi

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

ılımlı

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Şiddetli derece

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.
İçindekiler ↑

Kronik seyrinin tedavisi

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.
İçindekiler ↑

fizyoterapi

 • Larinks bölgesinde elektroforez - sabit düşük frekanslı bir akıma sahip ilaçların (novokain,% 5 kalsiyum klorür) girişi.
 • UV - ultraviyole kullanımı, oksijen emilimini artırır, enfeksiyonun direncini artırır. Bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason, temas etmeyen bir şekilde davranır. Enflamatuar süreçlerde en etkilidir.
 • Sollyx - yapay bir ışık kaynağının hareketi boynun ön yüzeyine yönlendirilir.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

Halk ilaçları ile tedavi

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.
İçindekiler ↑

Evde çocuklarda larenjit tedavisi


Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Hastalığın önlenmesi

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.
İçindekiler ↑

görünüm

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Yararlı video

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

Çocuk ateşsiz larenjit var

Ateşsiz larenjit olabilir mi

inflamasyon laringeal mukozanın arka plan üzerinde sıcaklığını geliştirmeden Laryngitis. Mukoza doğal mikroflorasının etkisi altında oluşur. Normal koşullar altında, bu patojenik değişimlere neden olmadığı, ancak iç ve dış faktörlerin sayısı işlem, katalizör olarak hareket edebilir. vb denilen derin soğutma, kronik hastalıklar, aşırı duyarlılık, kötü alışkanlıklar gibi Hekimler gibi faktörleri

Klinik resmin oluşumu

Çocuklarda ve yetişkinlerde ilk olarak hipotermidir. Buna soğuk içecekler, dondurma ve yanlış kıyafet seçimi dahildir. Organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, patojenik değişikliklerin aktivasyonu farklı oranlarda gerçekleşir. İkinci sırada, çocuk ses telleri üzerinde stresi arttırmıştır.

Şarkı söyleme, uzun konuşmalar, çığlıklar - tüm bunlar ses cihazını olumsuz etkiler. Bağ yorgunluğu yaşayan yetişkinlerin aksine, küçükler bu yeteneğe sahip değildir. Bu nedenle çocukluk döneminde, ebeveynler tarafından alınan tüm önlemlerde bile, sorunlardan kaçınılamaz. Daha az sıklıkla larinksin mukoza zarının iltihaplanma sürecinin nedeni tatmin edici olmayan çevresel koşullar haline gelir.

Çevredeki hava, otomobiller ve endüstriyel kirleticiler tarafından üretilen toz parçacıkları ve ağır metallerle doludur. Daha yakın vatandaşlar, kirlilik kaynakları için yaşar veya çalışır, hasta olma olasılığı daha yüksektir. Ekolojik olarak temiz bir alanda yaşayanlardan hasta olmak için büyük bir şans. Tetik kek, genellikle temizlenmez evde toz olacak.

Mukoza hafif tahriş ile başlar. Arttıkça ateş ve öksürük belirtileri olmayan larenjit semptomları not edilir. Yanlışlıkla vatandaşlar bu durumu patojenik bir ortamın faaliyeti sonucu yorumlarlar. Böyle durumlarda zorunlu konsültasyon olmadan, doktor kontrolsüz ilaç kullanımı başlar. Çoğu durumda, kendi kendine ilaç sadece sorunu şiddetlendirir.

Alışkanlıklar patolojik değişiklikleri aktive eder

Çocuklar ve erişkinlerde öksürük olmayan enflamatuar süreç, gazlı içecekler bağımlılığı gibi bazı kötü alışkanlıklar, arka planı geliştirir - bu maden suyu söz konusu olsa bile, içinde, karbon dioksit, yüksek konsantrasyonlarda rahatsız edici bir şekilde gırtlak mukoza etkiler.

Bir ay boyunca soda 1-2 litre içmeye Yeter hergün, larenjit ortaya çıktı. çocuklar ve yetişkinler aktif olan meşrubat tüketmek zaman zirve insidansı, yaz aylarında meydana nedeni budur.

Pasif ve aktif sigara içme aynı zamanda provoke edici faktörlere de aittir. Tütün dumanı, herhangi bir yaştaki insanlara zararlı birçok tehlikeli madde içerir. Bu yüzden sağlıklı bir insanı zararlı etkilerden korumak için gerekli önlemleri almak gerekir.

Alerjik reaksiyonun arka planında larinks mukozasının inflamatuar bir süreci vardır. Çeşitli faktörler tarafından kışkırtır. Vaka sıklığına bağlı olarak, doktorlar aşağıdaki nedenleri tespit eder:

 • Mukoza zarına yerleşmiş kimyasal maddeler;
 • artan toz konsantrasyonu;
 • belirli gıdalara aşırı duyarlılık;
 • böcek ısırıkları.
Geni larengotracheitis vakalarında ilk yardım.

Nedeni ne olursa olsun, hızlı hareket etmek gerekir. Enflamatuar sürecin gelişimi çok hızlıdır. Çocuklar genellikle şişlik gelişir ve boğulmaya yol açar. İlk hastalık belirtilerinde derhal bir doktora gitmeniz gerekir. Bir öksürük olmayan hastalık, nazofarenkste iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıktığında benzer bir öneri verilir. Son madde özellikle sık soğuk algınlığı ve SARS eğilimli çocuklar için geçerlidir. Ebeveynin aşağıdaki semptomlara dikkat etmesi önemlidir:

 • ses kısıklığı;
 • cızırtılı;
 • ağız kuruluğu;
 • Boğazda "Com";
 • ses kısıklığı;
 • ses kaybı;
 • nadir durumlarda yüksek sıcaklık.

Underlaid inflamatuar süreci

Zayıf bağışıklığın bir arka planına veya uzun süreli tıbbi bakım yokluğuna karşı oluşur. Her şey sıcaklık ve diğer kronik belirtiler olmadan başlar. Dış bulguların olmamasına rağmen, podogolosik bölgede inflamatuar bir süreç gelişir. 2 ila 5 yaşlarındaki çocuklar daha fazla risk altındadır.

Larenjit belirtileri ve tedavisi hakkında video:

Bu, çocuklarda larenksin küçük lümeninin yanı sıra gevşek bir yapıya sahip lif mevcudiyeti ile açıklanmaktadır. "Havlayan" öksürük ve nefes darlığı önlemek için nitelikli tıbbi yardım almanız gerekir. Terapötik kursun hemen başlatılması ile hastalık öksürük olmadan geçer. Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak 2-4 hafta sonra klinik belirtilerin azaltılması mümkündür.

Larenks mukoza zarının iltihaplanması her yaştan kişilerde görülmektedir.

Bunun birçok nedeni var, ancak her halükarda bir doktora en kısa zamanda başvurmak gerekiyor. Sadece bu durumda hastalık komplikasyon riski olmadan hafif bir formda ilerler. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ve sağlıklı bir yaşam tarzına daha fazla zaman vermek gereksizdir.

Çocuklarda video larenjit ve krup:

Odadaki frekansın bakımını yapan vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirin. Kişinin etrafındaki kişi ve diğer kirletici maddelerin etrafında ne kadar fazla toz varsa, larinksin mukoza zarının tahriş olması daha olasıdır. Bu sürecin sonucu akut veya kronik formda larenjit haline gelecektir.

Çocuklarda larenjitin tedavisi ve semptomları

Larenjit veya çocuklarda larinks enflamasyonu nadiren bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar. Hastalık 2-3 yıldır çocuklarda akut, bu durum, bu çağda ses tellerinin cihazı olan larynx'in özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Akut larenjit

Larenjit, mukus larenks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Çocuklarda larenjit semptomları genellikle SARS, soğuk algınlığı, gripte görülür. Larinksin enflamasyonu izole formda değil, laringotrakitis, laringotraheobronşit formunda ilerler.

nedeniyle hipovitaminosis, ayrıca boğaz şişmesi neden olabilir alerjik reaksiyonlar, atipik gerçekleşmesi neden bağışıklık sisteminin zayıflamasına genellikle soğuk sezonunda Hasta çocuklar,.

vokal kıvrımlar ve nefes borusu arasında yer alan larenks, alanı - 6 yaşından küçük çocuklarda larinks, küçük boyutları, infraglottik boşlukta gevşek lif tabakasının gelişimini sahiptir.

Bu sitenin küçük boyutu nedeniyle, çocuğun larenksinin darlığı, enfeksiyon veya alerjik reaksiyonun neden olduğu ödem, hızla astar boşluğuna yayılır. Bu, astar lagiti veya yalancı krup gelişiminin itici gücü haline gelir.

Lomber astar nedir, akut larenjit belirtileri nelerdir ve çocuklarda tedavisinin özellikleri nelerdir? Bu iki formu ayırt etmek, stenoz tehlikesini önlemek için gereklidir - bu, boğulma ile hayatı tehdit eden bir durumdur.

nedenleri

Akut catarrhal larenjit, her yaşta çocuklarda gelişir, çoğu durumda 2-3 yıl içinde yanlış hububat oluşur, ancak nöbet vakaları ve bir yıl kadar vardır. 6-7 yıl sonra, yanlış bir hububat pratik olarak gerçekleşmez.

Çocukluk çağında akut larenjit nedenleri:

 • viral enfeksiyonlar;
 • bir ağlamaya bağlı aşırı gerilim;
 • keskin soğutma, örneğin sıcak mevsimde soğuk su;
 • aşındırıcı dumanların solunması;
 • gastroözofageal reflü ile oluşan mukozanın irritasyonu - mideden yemek borusuna yemek atmak;
 • alerjik reaksiyon.

semptomlar

Akut larenjit, solunum yolu enfeksiyonunun arka planında gelişir, kötü sağlık, yükselen sıcaklık, kuru öksürük, baş ağrısı şikayetleri, nefes darlığı eşlik eder.

Çocuklarda larenjitin karakteristik bir işareti, sesin tonu değiştirdiği veya yüksek ya da düşük olduğu bir olay olan disfoni'dir. Bazen hastalığa tam bir ses kaybı eşlik edebilir (aphonia).

4 günlük hastalıktan sonra karakteristik havlayan öksürük ıslak öksürük ile değiştirilir. Ve karmaşık olmayan sızıntı ile hastalık geçer. Hastalık ortalama 5-10 gün sürer.

Vokal kıvrımların altında inflamasyonun yayılması durumunda, çocuklar semptomlarla karakterize olan sublingual larenjit gelişir:

 • gün boyunca sıcaklık olmaması veya subfebril değerlerine hafif bir artış (37 ° C);
 • Terleme, boğazda kuruluk;
 • bir saldırı sırasında öksürük havlaması.

Gündüz vakti, lumbar ligasyonu çocukta tatmin edici bir sağlık durumu ile sıcaklık olmadan gerçekleşmez. Saldırılar gece, daha sıklıkla ikinci yarıda meydana gelir.

Bu, çocuğun yatay pozisyonda uzun süre kalmasından kaynaklanır, çünkü sonuçta ortaya çıkan mukus larenksden tahliye edilmekten daha kötüdür, bunun içinde birikir.

Laringeal ödem, gece daha az aktif olan kalp aktivitesine bağlı olarak geceleri de artar, bu da parasempatik sinir sisteminin aktivitesini artırır, bu da mukusun sekresyonunu arttırır.

Sahte krup ile saldırıya eşlik eder:

 • kuru öksürük havlaması;
 • sıcaklıkta subfebril değerlerine yükselme;
 • sık çarpışmalar;
 • nazolabial üçgenin siyanozu;
 • nefes darlığı;
 • Saldırının sonunda bol ter.

Nefes darlığı çoğunlukla inspiratuardır - nefeste zorluk hissedilir. Bir dispne durumunda, çocukta juguler fossanın yumuşak dokuları, subklaviyan boşluk, karın duvarına mide izdüşümü alanı gibi iyi görülebilir.

Çocuklukta 2-3 yıl olan dispnenin kendine özgü özelliği, ekshalasyon ile inspirasyon arasında bir duraklamadır.

Bir öksürüğün gece saldırısı sırasında yanlış bir klübün varsayılması, bebeğin her nefesten önce yaptığı karakteristik bir duraklamanın nefes darlığında bulunmasıyla mümkündür.

Çocuk havlamasında öksürme, hırıltılı ses, ama ses değişmez, zil çalmaya devam eder. Gece nöbetleri 2-3 gün sonra tekrarlayabilir.

Larenjit teşhisinin zorluğu, difteri, krup adı verilen bir hastalıktan ayırt edilmesinde yatmaktadır. Bu hastalıkları ayırt etmek, bölgesel lenf nodlarının iltihaplanması yanlış bir grubun yokluğundan, bir çocukta larinkste difteri bulunmamasından kaynaklanabilir.

Akut larenjit tedavisi

Akut larenjitin tedavisi için önemli bir koşul vokal rejiminin gözlenmesidir. Hastaya, baharatlı çeşniler, tuzlu, sıcak ve soğuk yiyeceklerin dahil edilmediği bir diyet verilir.

Buhar ısıtmanın çalıştığı odadaki hava özellikle kış aylarında nemlendirilmelidir. Güçlü bir nemli öksürük atama mukolitik - bromhexine, thermopsis, ambroksol.

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit semptomları ortaya çıktığında, salin solüsyonu içeren bir nebülizör yoluyla inhalasyonlarla tedavi edilebilir. İnhalanları olan bir çocukta larenjitin nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında larenjit ile inhalasyon makalesinde detaylandırılmıştır.

Yanlış tane kabuğunun özellikleri

Bebeklerde, hastalık genellikle diğer tedavi gerektiren, yanlış krup karakteristik semptomları ile karmaşıktır. 2-3 yıllık bir çocukta larenjitin nasıl tedavi edileceğini, gece saldırılarının nasıl önleneceğini düşünün.

 • Hafif ataklarla, en başta durdurarak, bebeğinizde bir hapşırma refleksine neden olarak burnunda bir tüy ile gıdıklamak mümkündür.
 • Saldırıyı durdurmanın başka bir yolu da spatulayı dilin köküne basmaktır. İndüklenen gag refleksi, aynı zamanda en baştaki saldırıyı durdurabilir.

Bir dikkat dağıtımı prosedürü olarak:

Nöbetler önlemek için, meyve suyu, tatlı su, alkali maden suyu verin.

Şiddetli bir saldırı durumunda, aşağıdakileri içeren acil tıbbi yardım gereklidir:

 • dekonjestanlar inhalasyonu - efedrin, adrenalin, atropin, difenhidramin, hidrokortizon, kimotripsin;
 • antitussif ilaçların atanması - libexin, tusupreksa, destrometorfana, kodelak.
 • spazm solunum yolu enfeksiyonunun bir sonucu ise antibiyotik kullanımı;
 • Saldırının alerjik doğasında sedatif etkisi olan antihistaminiklerin kullanımı - suprastin, dimedrol.

Şiddetli durumda, darlık riski hormonal ilaçlar hidrokortizon, prednizolon reçete edilir. Eğer atak kesilemezse, bir anestezi altında, bir anestezi altında, bebeğin nefes alabileceği trakeaya burun içine bir tüp sokulur.

komplikasyonlar

Sahte krupanın ciddi bir komplikasyonu laringotraheobronşit ve bronkopnömonidir. Sağlığa tehlike sadece boğulmaya neden olan larinksin spazmı değil, aynı zamanda tekrarlanan gece atakları ile kalbe artan bir baskıdır.

görünüm

Larenjit prognozu olumludur. Hastalık zamanında tıbbi müdahale ile iyi tedavi edilebilir.

Çocukta bir larenjit tedavisinden ev koşullarında: en iyi ajanlar

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur. Tüm ebeveynler bir çocukta larenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Bu hastalıkla mücadele etmek için geleneksel ve alternatif olarak birçok farklı yöntem vardır.

Bebeklerde bu hastalığın gelişmesinin nedeni, nazofarenksinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır ve virüslere ve enfeksiyonlara karşı dayanıklı değildir. Larenjitle birlikte yenidoğanda burun akıntısı, boğazda kırmızı ve şişer, fotoğrafta görüldüğü gibi. Bebek, larenjit ile kuru veya havlayan öksürük muzdarip. Sıcaklık güçlü bir şekilde yükselebilir. Bebeklerde larenjit anksiyete ile kendini gösterir. Bir yıla kadar olan çocuklar hırıltılı ağlıyor. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Bu prosedürler sadece tedavi sürecinde memnuniyetle karşılanmaktadır. Özellikle çocuklar için yararlı olan larenjit nebulizer ile inhalasyon. Bu cihaz, çözeltinin küçük kısımlarını ilaç ile püskürtür. Bu sayede bebeğin soluduğu tıbbi maddeler doğrudan hastalığın kaynağına nüfuz eder. Geleneksel buhar inhalasyonundan daha az etkili değildir. Bu prosedürler için, hem ev ilaçları hem de ilaçlar, örneğin Lazolvan, Deksametazon, Hydrocortisone, Berodual kullanılabilir.

Larenjit kendi kendine geçmez, eğer bir çocuğun semptomları tespit edilirse, onu bir doktora düşürmek gerekir. Uzman doğru tanı koyacaktır ve bebeğe yardımcı olacak ilaçlar için reçete yazacaktır. Doktor gargara, teneffüs ve diğer ilaçların yanı sıra oral ilacı da reçete edecektir. Belirleyici faktör hastalığın şekli ve şiddetinin derecesidir. Larinjit, aşağıdaki ilaçlar ile tedavi edilir.

antibiyotikler

Bu tür ilaçlar, büyük yan etkiler listesinden dolayı çocuklara her zaman büyük özen gösterilmektedir. Onların alımı, larenjitin doğada bakteriyel olduğunu tespit etmenin mümkün olması halinde yararlıdır. Bu nedenle, önce genel bir kan testi yapmalı ve hastalığın viral olmadığından emin olmalısınız. Çocuklar larenjit için reçete edilen antibiyotiklerdir:

 1. "Amoxiclav". Ana aktif madde penisilin. Tabletler ve süspansiyon var. Bir bebeğin dozu ve süresi, kilosuna göre ayrı ayrı hesaplanır.
 2. "Bioparox". Boğazın sulanması için aerosol. Üç yaşından küçük çocuklar için yasak. Bir hafta 2 kez iki enjeksiyon yapılmalıdır.
 3. "Seftriakson". İntravenöz veya intramüsküler enjeksiyonlar için çözüm. Çocuklar için başka bir bulamaç üretilir. Dozaj, kiloya göre reçete edilir.
tabletler

Eğer küçük bir çocukta larenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmek istiyorsanız, o zaman hemen birkaç ilaç olacağı gerçeğine hazır olun. Kesinlikle antihistaminiklere, örneğin "Claritin", "Zodak" a ihtiyacınız olacak. Mukozanın şişmesine yardımcı olacak ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Öksürük, kuru veya ıslak, boğazda terlemeden lolipop almak için haplara ihtiyacınız olacaktır. Bebeğin ateşi varsa, antipiretik yapın.

Larenjit ile etkili tabletlerin listesi:

 1. "Mukaltin". Hemen hemen hiç kontraendikasyona sahip bir antitussif ilaç. Dozaj doktor tarafından belirlenir.
 2. Parasetamol ve analogları. Laringit akışı sırasında çocuklarda sıcaklık artışıyla tabletler verilir. Dozaj bireysel olarak belirlenen yaş ve vücut ağırlığına bağlıdır.
 3. "Suprastin". Ödemi kaldırır, yanlış krup başlangıcını engeller. Doğumdan beri çocuklara izin verilir. Hızlı aksiyonun ilacı günde üç kez, bir tabletin suya yayılmasıyla sarhoş olur.
şurup

Bir çocukta larenjit tedavisine izin verildiğini bilmiyorsanız, şu ilaçları deneyin:

 1. "Lasolvan". Balgam söktürücü bebek şurubu, yiyecekle birlikte alınır, su ile yıkanır. Günde birkaç kez 2.5 ila 5 ml şurup alın. Kurs 5 gündür. Uzat, sadece doktorun reçetesine göre izin verilir.
 2. "Nurofen". Ağrıyı, iltihabı hafifletir, sıcaklığı düşürür. Çocuklar için şurup dozu, sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. İlaç, portakal ve ahududu aromalı olarak üretilmektedir.
 3. "Prospan". Şurup boğaz ağrısı rahatlatır, öksürük ile yardımcı olur. Bir yıla kadar olan çocuklar günde iki kez 2.5 ml, altı yıla kadar - aynı miktarda üç kez içmelidirler. Öğrencilerin üç kez 5 ml almasına izin verilir.
sprey

Etkili ilaçların listesi:

 1. "Orasept". Boğaz ağrısı ve diğer KBB hastalıkları, örneğin laringotrakit tedavisi için sprey. İlaç iki yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Üç enjeksiyonlu bir çocuk için günde üç kez yapılmalıdır.
 2. "Lugol". Larinksin iltihaplanmasını gideren iyi bir sprey. Altı aydan çocuklara izin verin. Günde iki veya üç kez, daha önce nefesini tutan birkaç enjeksiyon yapar. İlaç neredeyse hiç kontrendikasyon yok.
 3. "Geksoral". KBB hastalıklarının tedavisinde lokal antiseptik. Çocuklara günde iki kez bir enjeksiyon yapılması önerilir.

Insanların anlamı

Alternatif tıp tarafından sunulan bu tarifleri deneyin:

 1. Larenjit kaynatma ile gargaralandığınızdan emin olun. Üç yemek kaşığı meşe kabuğu, kalay, adaçayı ve bir - rezene köklerini birleştirin. İyice karıştırın. 3 çorba kaşığı. l. 1 litre kaynar su toplayın, birkaç saat bekletin. Bu çözümle bebeğin günde üç kez boğazını durulamasına izin verin.
 2. Bir çay kaşığı şeker ve küçük bir tereyağı ile iki sarısı karıştırın. Karışımı iyice karıştırın. Bebeğe her üç saatte bir yarım çay kaşığı verin.
 3. 3 yaprak aloe yıkayın, kıyma makinesinde ilerleyin. Bir bardağa süzün. Elde edilen meyve suyu 1: 1 su ile seyreltilir. Bebeğin boğazını günde 4-5 kez yıkamasına izin verin.

Aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 1. Çocuğun yatak istirahatine uyduğundan emin olun. Ses cihazını zorlamaması ve biraz konuşması istenir.
 2. Odayı taze ve nemli serin havada tutun.
 3. Bebeğin çok fazla bitkisel çay içtiğinden emin olun, ılık süt. Alkali tıbbi su verebilirsiniz.
 4. Bebeği orta derecede sıcak yiyecekleri, çok soğuk veya sıcak olarak beslemeyin. Sodayı ortadan kaldır.
 5. Ev tedavisinin özellikleri hastalığın biçimine bağlıdır.

Akut stenosing larenjit

Bu yanlış bir grup olarak da adlandırılan hastalığın çok tehlikeli bir şeklidir. Çocuğun boğulmasından dolayı, larinksin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Saldırı aniden başlıyor. Bu formun larenjitiyle ilgili ilk yardım hemen yapılmalıdır, bu nedenle hemen doktor çağırmak gereklidir. Doktoru beklerken, bebek ayak banyolarını hazırlayın. Onu banyoda kilitleyin, küveti sıcak suyla doldurun ve birkaç dakika boyunca buhara bırakın. Mümkünse, bir ilaç ile nebülizör veya buharla inhale edin.

kronik

Çocuğun bu formda bir hastalığı varsa, o zaman onu ses tellerini aşmak için yasaklamalısınız. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin ve toz olmadığından emin olun. Uyuşturucu ve halk ilaçları ile semptomatik tedavi uygulayın. Atrofik veya hipertrofik larenjit için, her zaman inhalasyon uygulayın. Soğuk algınlığı önlemek için çocuğa immünomodülatör ilaçlar verin.

alerjik

Çocuğun hastalık bu formu tedavi bir doktorun sıkı gözetimi altında olacaktır. Antihistaminikler tabletler, şuruplar şeklinde verdiğinizden emin olun. Temiz, nemli havanın kreşe ulaşmasını sağlayın. Mümkünse, soda ve yağsız yağ ile su üzerinde inhalasyonlar yapın. Küçük yudumlarda ılık su içmesine izin verin. Sodalı sütle yardımcı olur.

Laringofaringita

Sıklıkla bu hastalık ses telleri aşıldığında oluşur. Akut laringofarenjit, aynı semptomlarla kendini gösterir, ancak yanma hissi ve boğazda yabancı bir cismin varlığını artırır. Çocuk ilaçlarını doktor tarafından reçete edilenlere, gargaraya, ayak banyolarına yaptığınızdan emin olun. Pharyngolaringitis ile konuşmak kesinlikle yasaktır.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Ebeveynler için çok acil bir sorun. Yürüme için dışarı çıkmak izin verilir, ancak hastalık zaten bittiyse. Dışarıda olmak, yalnızca iyi havalarda ve bir saatin dörtte birinden daha fazlasına izin verilir. Bebeği balkona götürmek daha iyidir. Hastalık akut ise, daha iyi zamanlara kadar yürüyüşler ertelenmelidir. Rüzgar, yağmur, kar varsa çocuğu yürüyüşe çıkmayın.

Video: Dr. Komarovsky'nin larenjit okulu

Makaleyi beğendin mi? Arkadaşlarına söyle:

Evde çocuklarda larenjit nasıl ve ne tedavi edilir

Çocuklarda, bağışıklık sistemi tamamen oluşmaz, bu nedenle üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları vardır. Genellikle problem sadece okul öncesi çocuğuna giden çocuklar tarafından karşılanmaktadır. Makalede evde çocuklarda larenjitin nasıl ve nasıl tedavi edileceğini ele alacağız.

Düzenli viral hastalıklar, lokal savunmayı zayıflatır ve nükseden veya kronik patolojilere neden olur. Örneğin, bir soğuk mevsimde, çocuklarda larenjit birkaç kez görülebilir.

Larenjitli bir çocuğa nasıl yardımcı olunur, çünkü böyle bir genç yaşta, bu hastalık komplikasyonlarla doludur? Kötü niyetli bir bulaşıcı hastalık olan larenjitin önlenmesi, belirtileri, tedavisi ve yöntemleri hakkında konuşalım. Tanımla başlayalım.

Larenjit, larinks ve vokal kordların mukoza zarının iltihaplanmasıyla birlikte görülen bir hastalıktır. Enfeksiyonun etkisi de kas ve submukozal tabakalara maruz kalmaktadır.

3 yaşın altındaki çocuklar nadirdir, ancak son zamanlarda bebeklerde bile bazen hastalık teşhis edilir. Bunun nedeni, yeni virüs soylarının ortaya çıkması ve alerjik reaksiyonların sıklığında bir artışa bağlıdır.

Çocuklarda larenjitin ilk belirtileri

Makalede atıfta bulunulan bulaşıcı hastalık, çok sayıda spesifik olmayan ve spesifik semptomları olan çocuklarda kendini gösterir. Aşağıdaki bilgiler hastalığın doğru zamanda belirlenmesine ve tedaviye başlanmasına yardımcı olacaktır.

 • Ses kısıklığı. Larenjit ile laringeal lümen daralır ve ses telleri tamamen kapanmaz. Bu, çocuğun sesinin tınısını değiştirir.
 • Öksürük. İlk aşamada çocuk larenjitine akşam ve gece yoğunlaşan ve uykuyu önleyen kuru, paroksismal öksürük eşlik eder. Birkaç gün boyunca doğru tedavi, iyileşmenin başlangıcını gösteren balgam ayrımı sürecini başlatır.
 • Boğaz ağrısı. Larenjit çocuklarda boğazda ağrı eşlik eder, yoğunluğu her bir vakada farklıdır. Bir çocuğun boğazında bir terlemesi vardır, diğeri ise dayanılmaz bir yanma hissinden muzdariptir. Besin alındığında ağrı sendromu artar.
 • Yüksek sıcaklık. Çoğu durumda, subfebril sıcaklığı ile ilgilidir. Ancak, larinksin iltihaplanmasından kaynaklanan bir virüs durumunda, sıcaklık genellikle 40 dereceye çıkar.
 • Nefes darlığı. Hastalık larinksi daralttığında, sonuç solunum yetmezliğidir.
 • Refahın bozulması. Çocuk kaprisli, zayıf yiyor, halsiz ve sedanter oluyor.

Sanırım, bu sefer hastalığın ilk belirtileri hakkında bir fikrin var. Gördüğünüz gibi, resim tatsız. Neden bir hastalık olduğunu merak ediyorum.

Bir çocukta larenjit nedenleri

Tıbbi uygulama, çocuk larenjit gelişiminin anayasal, alerjik, bulaşıcı ve diğer faktörlerden kaynaklandığını göstermektedir. Çocuklarda bu enfeksiyöz hastalığın nedenlerini düşünün.

 1. Bir çocukta larenjitin görünümü bir alerji tarafından teşvik edilir. Alerjenlerin listesi hayvan kılı, gıda ürünleri, boya kokuları ve vernik malzemeleriyle temsil edilir.
 2. Larenjit ve solunum yolu bakteriyel veya viral enfeksiyonu girmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, bebek bulaşıcıdır.
 3. Larinjit, sprey veya sprey şeklinde ilaçların kullanılmasından sonra ortaya çıkar. Jetin etkisi spazm yol açar. Şaşırtıcı değildir, çünkü çocuklarda farinksin dokuları gevşek ve anında reaksiyonla karakterizedir.
 4. Çoğu zaman farenksin spazmı duygusal şokun sonucudur. Bu çocuğun sinir sisteminin zayıf gelişiminden kaynaklanmaktadır.
 5. Hastalığın ortaya çıkışının nedenleri listesi ayrıca, lenfatik-hipoplastik diyatezi varlığını içeren organizmanın bireysel özelliklerini de içerir.

Larenjit görülme sık görülen nedenleri arasında oda yüksek bir tozluluk, vokal kordların aşırı, sıcak içecekler, pasif sigara kullanımıdır.

Akut larenjit tedavisinin özellikleri

Çocuklarda hastalığın tedavisi boğaz iltihabı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Hastaya fazla konuşmamanız tavsiye edilir. Küçük çocukların konuşmaların durumu daha da kötüleştirdiğini açıklamak zor olduğundan oyun sessizlik içinde yardımcı olur.

Larenjit için ev tedavisi doktor önerilerine uygun olarak gerçekleştirilir. Bağımsız tedavi kabul edilemez. Hekimin onayı olmadan ilaç veya halk ilaçlarının kullanımı ortaya çıkan çocuk organizmasına zarar verecektir.

Larenjit, soğuk ya da sıcak yemeklerle, keskin ve tuzlu yiyecekler diyetten hariç tutulur. Bu tür ürünler, komplikasyonlarla dolu olan boğaz ağrısını tahriş eder.

İlaçlara ek olarak, boğazın şişmesine yardımcı olmak için yardımcı prosedürler uygulanır. Boğaz için sıcak ayak banyosu ve alkol sıkışması sorunu. Aşağıda bunun hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Çocukta larenjit atağı için ilk yardım

Çocuğun bir saldırısı varsa, ambulans çağırın. Nefes alması zor bir çocuk evde hiçbir şey yapmaz. Doktorlar gelmeden önce bebeği ilk yardımla sağlayın. Bu, işkenceyi kolaylaştıracak.

 • Panik yapmayın ve çocuğun sinirlenmesine izin vermeyin. Duygusal şokla desteklenen ağlama, larinksi daraltacak ve spazm artışına katkıda bulunacaktır.
 • Sıcak bir alkalin içecek şişliğin giderilmesine yardımcı olacaktır. Borjomi yapacak. Alkali su yoksa, çözeltiyi kendiniz yapın ve bir litre kaynamış suda bir kaşık soda çözün. Bebeğe 15 dakikada bir kaşık dolusu verin. Süt, kahve, meyve suyu veya komposto vermek tavsiye edilmez. Bu içeceklerde birçok alerjen var.
 • Buhar banyosu yapın. Onu banyoya götürün, lavabonu kapatın ve sıcak suyu açın. Oda hızlı bir şekilde buharla doldurulacaktır. "Buhar odasında" 10 dakika sonra öksürük nemli hale gelir.
 • Bu durumda ve ayak banyosunda yardım edin. İşlemden sonra, sarın ve ılık su verin.
 • Oda kuru hava ise, nemlendirin. Bunu yapmak için, zeminleri yıkayın, odanın etrafına ıslak havlu asın, bir kap sıvı koyun.
 • Alerjik reaksiyonu önlemek için antihistaminikler kullanın. Loratadin veya Suprastin uyuyor. Ve spazm kaldırmak için No-shpa yardımcı olacaktır. Dozu hesaplarken, çocuğun yaşını dikkate alın.
 • Güçlü kuru öksürük, salin ile bir nebulizatör yardımcı olacaktır. Sıcaklık yükselirse, antipiretik yapın.

Bu, çocuğun acı çekmesini doktorların gelişinden önce hafifletmek için yeterlidir. Böyle bir durumda ne yapacağını biliyorlar ve kesinlikle yardım edecekler. Sabrın var.

Çocuklarda larenjit tedavisi nasıl Dr. Komarovsky

Komarovsky - büyük bir iş deneyimi ile doktorların en ünlü. Çocuk larenjitinin tedavisinde, bir sağduyu olarak almayı önerir. Ebeveynlerin hastalığın hangi belirtileri olduğunu, nasıl tedavi edeceğini ve neyin harekete geçtiğini bilmesi gerekir. Doktor, tedavinin hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya değil, çocuğun iyileşmesine katkıda bulunacak rahat koşullar yaratmaya odaklanmasını önerir.

Larenjit ile hemen hemen tüm çocuklar yüzleşir. Bir hastalık viral bir enfeksiyona neden olur. Komplikasyonlara gelince, onlar ölümcül tehlikelidir. Ancak ebeveynler bebeğe nasıl yardımcı olacaklarını biliyorsa, bu ciddi ihlal olasılığını azaltır.

Çoğu durumda, larenjit semptomları gündüz ortaya çıkar ve geceleri bebeğin durumu kötüleşir. Sahte krup önlemek için Komarovsky bir dizi önlem almayı önerir.

 1. Tedavi için, İbuprofen veya Parasetamol dahil antipiretik ajanlar kullanılır.
 2. Bu durumu hafifletmek için hastaya tatlı çay, dogrose suyu veya komposto verilir.
 3. Odada, iyileşme için en uygun koşullar yaratılır. Yaz aylarında, evin içinde pencereler açılır ve hava nemlendirilir. Odada nem% 60'a ayarlanmıştır.
 4. Çocuğun dikkatini rahatsızlıktan uzaklaştırmak için, oyun tarafından taşınan, hareketli bir film içeren ya da çizim için bir set veren bir kitap okunur.

Bu dört noktada, iyileşmenin anahtarı Komarovsky diyor. Doktora göre, hastalığın belirtileri iyi çalışılmış ve komplikasyonların nedeni uygunsuz bir bakımdır. Doktor sağduyulu bir şekilde tedaviyi önermeyi ve nefes almada zorlanma belirtileri olduğunda hemen hastaneye gitmeyi önerir.

Komarovsky larenjit tedavisinde antialerjik ilaçlar ve antibiyotik kullanımına karşı, çoğu durumda sorun viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Doktor, bu tür önlemler bozulma ve daha sonra hastaneye yatış ile doludur çünkü bekçi veren ve buhar inhalasyonları yapmak tavsiye etmiyor.

3 yaşına kadar olan çocuklarda larenjit tedavi etmek ve üçten daha kıdemli

Şu anda hastalığı derhal ortadan kaldırmak için herhangi bir ilaç yoktur. İyileşmek için, ilaçların ve geleneksel tıbbın kullanılmasını sağlayan kapsamlı bir tedavi sağlanmaktadır. Ve eşlik eden prosedürlerin etkisini arttırmak için.

Halk ilaçları

Doktorlar halk ilaçlarının etkinliğini inkar etmemektedir. Ek olarak kullanılan doğal malzemelerden elde edilen ev yapımı ilaçlar, iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak böyle bir çareyi kullanmadan önce, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak zorunludur.

Ve doktor halk ilaçlarını teşvik etse bile, çocuğun yakından izlenmesi tavsiye edilir ve en ufak bir bozulma durumunda durum ambulans olarak adlandırılmalıdır. Şimdi çocuklarda larenjit için kullanılan popüler halk tarifleri düşünün.

 1. Balkabağı keki. Kabak bir parça soyulmuş ve büyük bir rende geçti. Kabak kütlesinde çavdar unu ve süt ekleyin, kalın hamur yoğurun. Ortaya çıkan kompozisyondan iki ekmeği yapın, katlanmış bir beze koyun ve göğsünüze ve boynunuza koyun. 2 saat ısıtın ve tutun.
 2. Deniz topalak çorbası. Deniz topalaklı çileklerden oluşan bir çorba kaşığı, iki bardak kaynar suya dökülür, 2 dakika kaynatılır ve kapağın altında bir saat ısrar edilir. Çocuğa günde 5 kez bir kaşık ya da günde üç kez gargara yapmak için bir çare verin.
 3. Soğan sıkıştır. Orta ampul ince bir şekilde kesilir, bir gazlı bez torbaya konur ve bir tencerede kaynar su üzerinde askıya alınır. Isıtıldıktan sonra, soğan ile torba çocuğun boynuna uygulanır. Sıkıştırmanın sıcak olmaması, yakılmaması önemlidir.
 4. Havuç suyu ve süt. Taze havuç suyu, ılık sütle eşit miktarlarda karıştırılır ve günde en az 5 kez verilir. İki yaşın altındaki çocuklar için dozaj bir çay kaşığına eşittir ve daha büyük çocuklara bir çorba kaşığı verilir.
 5. Kızılcık ve bal. Kızılcıklar sıcak su ile kaplanır, gazlı bezle yayılır ve meyve suyu sıkılır. Yarım bardak suyu aynı miktarda balla karıştırılır ve gün boyunca her yarım saatte bir küçük kaşık verilir.
 6. Boğazını çalkala. Çocuk durulama için larenjit ile menekşeler, papatya ya da kireç renkli bir infüzyon kullanın. Bir kaşık dolusu hammadde iki bardak kaynar suya dökülür ve 2 saat boyunca ısrar edilir. Sıcak infüzyon ile günde 6 defa gargara yapması tavsiye edilir. İşlemin sonunda, çocuk en az yarım saat içmemelidir.
 7. Soluma. Buhar inhalasyonları mukoza zarını yumuşatır ve nefes almaz hale getirir. Bir çözüm olarak, gazsız bir mineral, su ve birkaç damla okaliptüs yağı içeren bir çözelti kullanılır. Prosedür 15 dakika boyunca günde 3 kez gerçekleştirilir.
 8. Ayaklar için tepsiler. Prosedür, hastalığın ilk aşamasında en etkilidir. Çocuğun bacakları 20 dakika 40 dereceye kadar ısıtılmış suyla bir havuza indirilir. İşlemden sonra, bebek sıcak çoraplara konur ve bir beşiğe yerleştirilir.
 9. Istirahat. Semptomlar kendini gösterirse, konuşmamanız tavsiye edilir, çünkü bir konuşma sırasında ses telleri ile birlikte gırtlak suşu. Bir hastalığın tedavisinde dinlenme zorunludur.

Evde larinjit ile mücadele için halk ilaçları kullanarak, dikkatli olun. Süt, bal, limon, adaçayı ve St. John's wort da dahil olmak üzere, ilaçlar, mukus boğazının tehlikeli bir ödeminin ortaya çıkmasıyla dolu olan alerjilere neden olabilir. Listelenen ürünler üç yaşın altındaki bir çocukta bir hastalığın tedavisinde kullanılamaz. Daha büyük çocuklara küçük dozlar verilir.

Eczacılık ürünleri

Çocuk larenjitinin tedavisi için, bir doktor tarafından reçete edilen ilaç kullanılır. Eczanenin kullanımı iradesiyle kabul edilemez. Hekimler tarafından reçete edilen ilaçlar altı tipe ayrılmıştır.

 • Antihistaminikler. İlaçlar şişliği rahatlatır ve rahatlatır. Bu tür preparasyonlar arasında Zodak, Tsetrin, Parlazin ve diğerleri.
 • Ekspektoranlar. Eczaneler, menfaat sahiplerini menzilde sunmaktadır, ancak sadece doktor en iyi seçeneği seçebilmektedir. İlaçlar larinksi sakinleştiriyor, öksürük ataklarını ortadan kaldırıyor ve uykuya dalmaya yardımcı oluyor. Yatmadan önce çocuğa Libexin veya Sinekod verilir. Islak öksürük durumunda Bronchosan veya Alteika atanır.
 • Emilebilen. Boğazın şişmesini önlemek için en etkili yolların bir listesi Strepsils, Pharingosept ve Stopangin tarafından temsil edilir.
 • Durulayın. Boğaz yıkamak için kullanılan ilaçlar arasında, genellikle Eucar ve Ingaphitol tarafından kullanılır.
 • Antipiretikler. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında kurtarmaya geliyorlar. Bu durumda, doktor Paracetamol, Efferalgan veya Panadol atar. Ibufen gibi bir steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç da vardı.
 • Fizyoterapi. Bebeğin hastaneye yatırılmasından sonra ciddi bir durumda kullanılır. Doktor genellikle Mikrodalga tedavisi, UFO veya larinksin elektroforezini reçete eder.

Antibiyotiklere gelince, hastalıktaki kullanımları her zaman haklı değildir. Bu tür ilaçlar, rahatsızlığın bakteriyel bir enfeksiyondan veya organizmanın zehirlenmesinden kaynaklanması durumunda kullanılır. Sıklıkla, antibiyotikler komplikasyonları önlemek için bir ölçü olarak kullanılır.

Bakteriler nadiren larenjitlere neden olurlar. Etken madde bir enfeksiyondur. Sonuç olarak, antibiyotiklerle tedavi etkisizdir. Fakat eğer başvuruları haklı çıkarsa, doktor Augmentin, Suprax, Fartum veya Azitrox'u atar.

Larenjit nasıl olmaz

Unutmayın, larenjit tamamen iyileşmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde rahatsızlık kronik bir forma geçer. Sonuç olarak, tüm eşlik eden faktörler larinksin iltihaplanmasına yol açacaktır.

Neyse ki, çocuğun hastalıktan korunmasına yardımcı olan çeşitli genel önleme kuralları vardır.

 1. Yürümeye başlayan çocuğun larenjitli hasta çocuklarla iletişim kurmasına izin vermeyin veya sık sık tıkanıklık bölgelerinde görünmesine izin vermeyin.
 2. Çocuk kıyafetlerini mevsime uygun tutun. Aşırı soğutma sadece larenjitle değil aynı zamanda diğer hastalıklarla da doludur.
 3. Evde sağlıklı bir mikro iklim sağlamak. Çocuk odasında hava nemli ve temiz olmalıdır.
 4. Çocuğu sinirlendir. Çoğunlukla yürüyüş yapmak için bir çocukla dışarı çıkın ve kontrast duş tekniğiyle arkadaş olun.
 5. Bebeğin diyetinin taze sebze ve meyveleri içermesini sağlamaya çalışın. Vücudu iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Çocukluk çağında larenjit sık görülen bir olgudur. Bir vakada, ciddi tedavi olmadan yapamazsınız ve ikincisi, sorun inhalasyonlarla desteklenmiş bir distraksiyon terapisi ile çözülür. Sadece bir doktor ilaç seçebilir.

Genel tanı ve aşırı tedaviden kaçınmak için çocuğu takip edin. Durum kötüleşirse, bir doktora danışın. Bir bebek veya bir yaşında bir bebek durumunda, daha iyi bir ambulans çağırın.

Çocuklukta hastalık inanılmaz derecede tehlikelidir. Komplikasyonlar arasında larinksin stenozu. Tedavi olmadan bu acil durum ölüme yol açacaktır. Kendinize davranmayın, doktor tavsiyelerini dinleyin, aşı yapın, çünkü ebeveynlerin sadece doğru davranışları çocuklara iyi sağlık sağlar.

Yükleme. Bu makaleyi puanla: (oy - 4, değerlendirme: 5,00 / 5) Yükleme.

Larenjit çocuklarda - nedenleri, belirtileri, ilaçları ve halk ilaçları

Larenjit, en yaygın SARS tipidir. Yetişkinler bu hastalığı iki hafta boyunca farklı ilaçlarla kullanıyorlar, ama öksürdüğünde ve geceleri boğulma hissettiklerinde küçük çocuklara ne yapılmalı? Çocuklarda larenjitin zamanında teşhis edilmesi hastalığın daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle çocukta hastalığın belirtilerini, hastalık belirtilerini, evde nasıl tedavi edeceğini bilmek çok önemlidir.

Çocuklarda larenjit nedir

Larenjit, larinksin iltihaplanmasıdır. Ana belirtilere güçlü bir öksürük eşlik eder, çünkü vokal çatlaklar daralır. Hastalık 3 yaşın altındaki çocuklarda yaygındır. Çocuk hırıltılı konuşma ile başlar. Geceleri nefes alması zorlaşır. Çocuk boğaz henüz bu yaşta oluşmaz, bu nedenle farklı enfeksiyonlar alır, virüsler mukoza zarının içinde çoğalır.

Tanıda ana şey hastalığın ilk belirtilerini tanımaktır. Çocuklarda larenjit belirtileri farklıdır ve hastalığın derecesine bağlıdır. Bir çocuk akut veya kronik bir hastalıktan muzdarip olabilir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtileri, larinksin iltihaplanması ile karşılaştırıldığında çok daha zayıftır. İlk aşamada hastalığın türünü belirlemek ve tedaviye zamanında başlamak çok önemlidir. Daha sonra, bebeklerde ve daha yaşlı hastalarda hastalığın akut ve kronik evresi için bir karakteristik semptom listesi ile tanışacaksınız.

Akut larenjit belirtileri aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir. Her şey bir sıcaklık ve gürültülü bir sesle başlar. Sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir. Olağan ses kısık ve kaba hale gelir, iltihaplanma süreci larinkste bulunan ses tellerine doğru iner. Ana semptom solunum yolu tahrişidir. Ek özellikler listesi:

 • havlayan öksürük;
 • nefes ekshalasyondan daha uzun sürer;
 • heyecanlı hal ve kaygı;
 • yalancı krup saldırıları;
 • gürültülü solunum

Akut formun tedavisi kolaysa, inflamasyonun odağını ortadan kaldırırsa, o zaman kronik larenjit tedavi edilemez. Hastalığın bu formu akut geçer, ancak bir komplikasyon olarak kabul edilir. Bu hastalık ilk aşamalarda tedavi edilmezse, çocuk tüm hayatı boyunca larenjit hastalığına yakalanır. Hastalığı tanımlayabileceğiniz belirtiler:

 • kuru öksürük;
 • kuruluk veya boğaz ağrısı;
 • balgam atılırsa, yerde dondurulan, kabuklar oluşturan, ayrılırsa balgam çıkarılır - küçük bir lekelenmeye gidecektir;
 • Zayıflık var, çalışma kapasitesi azaldı.

Larenjitin ilk belirtileri

3 yaşın üzerindeki çocuklar halihazırda ağrılardan, duygulardan bahsedebilir, böylece ihtiyacınız olan tedaviyi zamanında sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, hastalığın gelişiminin başlangıcında kendinize kötü bir durum belirlemek daha iyidir. Vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıktığını fark ederseniz, o zaman soğuk algınlığı yakalayabileceğimizi söyleyebiliriz. Ama ya bu durumda başka belirtileri varsa:

 • Çocuklar geceleri iyi nefes almazlar;
 • dudaklarında siyanoz görülür;
 • ses yerleşir, kısırlaşır;
 • havlayan bir öksürük var;
 • sinir davranışı;
 • Bir iç çekiş sırasında kaslarınızı germelisiniz.

Bir yaşın altındaki çocuklarda

Küçük çocuklarda, genç (3 yıla kadar), larenjit şiddetlidir. Çok tehlikelidir - ebeveynler nefes almayı, huzursuz davranışlarını veya diğer belirtileri fark edemezler. En başından beri ortaya çıkan hızlı nefes ve anksiyeteyi fark etmiyorsanız, iltihaplanma süreci düşebilir ve bu da çocuğun ölümüne yol açabilir. Bir yıla kadar olan çocuklarda işaretler şöyledir:

 • huzursuz uyku;
 • geceleri zor nefes alma;
 • dudakların çevresinde mavi belirir;
 • kaburgalar arasında bir cilt soldurma vardır;
 • yüksek vücut ısısı (39 ve üzeri);
 • havlayan öksürük.

nedenleri

Larenjit sadece görünmez. Bütün bunlar birçok sebeple bağlantılı. Örneğin, oda çok tozlu olduğunda çocuklar hastalığa yakalanabilir ve nefes alma günü ve gece boyunca yalnızca kuru sıcak hava akacaktır. Enflamatuar süreç, bebeğin sıklıkla çığlık attığı veya ağladığında, sesin uzun süreli kullanımıyla başlayabilir. Diğer durumlarda larenjit nedenleri şöyledir:

 • soğuk algınlığı;
 • grip;
 • bronşit;
 • pnömoni;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • kimyasal tahriş;
 • gırtlakta hasar;
 • hipotermi.

komplikasyonlar

Hiperplastik larenjit, vokal kordların mukoza zarının büyüklüğünü ve larinks zarfını arttırır, tüm alan boyunca kalınlaşır. Larinks, düğümler veya tüberküller üzerinde yoğun ve beyaz görünebilir. Sürtünme veya yutma sırasında erozyon veya temas ülserleri oluşur. Hipertrofik bir larenjitde, seste ses kısıklığı vardır, larinks rahatsız olur. Komplikasyonlar larinksin stenozunu içerir.

Larenjit nezlesi ve semptomları sık görülür. İlk belirtiler viral hastalıklarda veya bakteriyel enfeksiyonlarda gözlenenlere benzerdir. Hastalık anjina veya grip formuna benzer. Bu larenjit sadece trakeaya düşer ve komplikasyonlar halinde akciğerlerin veya bronşların inflamasyonu gözlenebilir. Komplikasyon bebeğin bağışıklığını güçlü bir şekilde etkileyebilir. Şiddetli inflamasyon, larinks spazmı, solunum zorlaşır, larinksin daralması ve solunum yollarının daralması ölümle sonuçlanabilir. İlk şüphelerde ambulans çağırmak gerekiyor.

tanılama

Bir çocuk polikliniğinin çocuk doktoru, bir larenjitin ilk semptomlarını oluşturmuşsa, çocuk, kulak burun boğaz uzmanına tanı koymak için gönderilecektir. Bu durumda bebek, faringoskopi, otoskopi, rinoskopi, servikal lenf nodlarının palpasyonu ile kontrol edilir. Laringoskopi ile, vasküler modelde kızarma, şişme ve güçlenme gözlemleyebilirsiniz. Eğer sesin sürekli ihlalleri bir konuşma terapisti, bir fonopede ya da diş hekimi için ele alınmalıdır. Larinksin difteri ile yanlış grup saldırıları gözlemlenebilir.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Larenjit ve boğaz mukozasının iltihaplanmasının etkeni hızla ortadan kaldırmak için, doktorlar kapsamlı bir terapi reçete. Yatak istirahatı, boğazdaki sınırlı yük, günlük havalandırmayı içerir. Tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemek için, ortadan kaldırılması gereken öksürük ataklarına dikkat edilmesi önerilir.

Bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir, aşağıdaki yöntemlerle doktorunuz farkındadır. Tedavi için:

 • ilaçları kullan;
 • inhalasyon yapmak;
 • rasyonel beslenmeyi tanıtıyorlar;
 • bol miktarda içeceğe ihtiyaç duyuyoruz: sıcak komposto, bitkisel kaynatma, süt veya mors;
 • önemli yararlı ve diyet gıda, kuru gıda, sandviç ortadan kaldırır.

Ilaçlarla tedavi

İnflamatuar hastalıklardan antihistaminiklerin yardımı ile ortadan kaldırılabilir. Bazı doktorlar antibiyotikleri ve diğer güçlü ilaçları reçeteler, ancak bu hızlı yolun bebeğin sağlığı ve bağışıklığı üzerinde kötü bir etkisi olacaktır. Çocuklarda larenjit ilaçları ve faydaları:

 • Zirtek mükemmel bir antihistamindir. Suda birkaç damla çözünerek alınır. Ancak, bu ilaç 6 aylıktan küçük çocuklara verilmemelidir. İlaç tüm uluslararası standartları karşılar. Hızlı bir şekilde alerjik reaksiyonu ortadan kaldırabilir, viral enfeksiyonlarda etkilidir.
 • Alteika balgam çıkarma, balgam seyreltme teşvik etkili bir öksürük şurubu. Şurup iltihaplı mukus larinksleri sarar. Bitkisel bileşenler, mukus boğazındaki şişlik ve tahrişin giderilmesine yardımcı olur.
 • Parasetamol ateşle savaşan ve şişmeyi kısmen hafifleten bir ilaçtır. Bir tablet anında hareket edebilir ve ilaç iki yıla kadar çocuklara verilebilir. Çare, boğulma saldırıları veya sahte krup saldırıları dahil olmak üzere ağrı semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • İbuprofen, ısıyı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye, şişmeye veya iltihaplanmaya yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar bir maddedir. Parasetamol ile karşılaştırıldığında, bu ilaç daha hızlı hareket eder. Süre 6 saate kadardır.

Fizyoterapötik prosedürler

Fizyoterapi prosedürleri inhalasyon kullandıkça. Çocuklarda larenjit ile böyle bir tedavi, yetişkinler doktor ve ebeveynlerin gözetimi altında bir hastanede yapılır. Sık kuru öksürük, boyun ve boğaza konan ısınma kompresleri kullanılarak giderilebilir. Ses tellerinin şişmesi, kuru ısı kullanır. Mukoza zarının ödemi ile sıcak içme yardımı ile mücadele ediyor. Gorcini, laringeal ödem ile durumu iyileştirmeye yardımcı olur.

Uyuşturucu almak istemiyorsanız, soluma ile buhar kullanabilirsiniz. Mukoza zarının tedavisinde etkilidir. Alerjik reaksiyonun ortaya çıkması hariç tutulur. Buhar inhalasyonları solunum sistemini olumlu yönde etkiler:

 • boğaz durumunu iyileştirmek;
 • öksürük ataklarının ortaya çıkmasını engellemek;
 • nefes darlığını ortadan kaldırmak;
 • Laringeal lümenlerin durumunu iyileştirir.
Nebulizer tarafından soluma

Buhar inhalasyonu ile evde çocuklarda larenjit tedavisi mümkündür. Bir hastanede nebulizerler kullanılır (aşağıdaki resme bakınız). En küçük hastalar tarafından bile kullanılabilirler, çünkü üretici çocuk cihazlarını sağlar. Nebulizörler uyku sırasında bile kullanılır. Çözelti, bir maden suyu, bitkisel çay, uçucu yağlar, sarımsak suyu ve doğal fitosit çözeltisi içerir. Prosedür sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir:

 • bronşodilatörler;
 • sonra balgam söktürücü veya anti-inflamatuar ilaçlar.

Halk ilaçları olan çocuklarda larenjit tedavisi

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, doktorlar halk ilaçları atayabilir. şekersiz meyve içecekler, zayıf papatya veya bitki çayları: geliştirmek rahatsızlığı önlemek için, olabilir sıcak sıvıların olduğu kadar vermek tavsiye edilir. Evde yapılan inhalasyonlar mukoza zarlarını yumuşatır ve nefes almayı iyileştirir. Bazı pediatristler evde ayak banyoları kullanmak için hastalığın ilk aşamasında önerir. Geceleri yapılır. Su sıcaklığı 45 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Prognoz ve önleme

Karmaşık olmayan bir formun görünümü olumlu bir görünüme sahiptir. doğru yaklaşım çocuk varken hızla kurtarmak, ancak kronik larenjit alabileceği bir bebeğin yanlış tedavi, sonra sahte krup geliştirecek ve ölümden sonra asfiksi nedeniyle oluşabilir. Larenjitin önlenmesi, aşılama ile bağışıklığın artmasıdır. alerji için bir yatkınlık olan çocuklar alerjenlere uzak tutmak en iyisidir.

video

yorumlar

Наталия, 32 yaşında

Fark ettim ki, aylık çocuğum bulaşıcı hastalıklardan, özellikle de bir larenjitden acı çekmeye başladı. Birçok ilaç kullandı, çocuk odasında hijyenik koşullar aradı ve ortadan kaldırıldı alerjenler (kavak kabartması). Helbion yardım etti. Oğlum 3 gün sonra öksürmeyi bıraktı. İnflamatuvar reaksiyonlar veya yan etkiler yoktu.

Katerina, 16 yaşında

Son zamanlarda, sıklıkla öksürdüğümü ve sıcaklığın yukarıdan ve ötesinden yükseldiğini fark ettim. Doktora başvurdu. Sonuç kronik larenjittir. Tedavi edilmek için çocuk doktoru diyet ve Zirtek reçete etti. Doğru bir şekilde her şeyi aldı, ama hastalık hiçbir yere gitmedi, ama en azından semptomlar ortadan kalktı. Doğru sağlıklı yaşam tarzını sürdürmeye çalışıyorum.

Alteyka'yı tanıdan sonra doktor tavsiyesi üzerine torunumuza götürdük. Çocuk, boğazında huzursuz, beyaz bir patineydi, ıslak öksürdü. Kızım onunla uğraşmak zorunda kaldı, hiçbir şey gerçekten yardımcı olmadı. Şuruba ek olarak, onu çocukken tedavi ettiğim için sıkıştırmalar yapıldı. Buradaki asıl meselenin, hastalığın derhal tedavi edilmeye başlanması ve doktorun başarısızlığa uğraması için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Diffüz otitis eksterna

Dış otitis de "domuz hastalığı" olarak adlandırılır. Ve tüm bunların nedeni banyo döneminin yükseklikte sahip oldukları en yüksek insidans. Su ile birlikte, zararlı mikroorganizmalar da iltihabın gelişimini provoke eden kulaklara girerler.