Loading

Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi?

Larenjit, örneğin soğukta uzun süre kaldıktan sonra, genellikle dış faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Larenjit bulaşıcı mıdır? Hipotermiye ek olarak, viral bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Sadece o zaman insanlar arasında hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan larenjittir.

Hastalığın olası nedenleri

Larenjit ile, larenks iltihaplı hale gelir, ses tellerinde tahriş oluşur, kişi sıklıkla sesini kaybeder. Hastalığın en sık nedeni boğaz boşluğunun enfeksiyöz bir lezyondur. Enflamasyon bademcik iltihabı, bronşit veya zatürre gibi hastalıkların istenmeyen bir sonucu olabilir. Larenjit genellikle sigara içenlerde gelişir. Bu hastalık özellikle vokalistlerde, özellikle açık havada yılın soğuk mevsimlerinde sürekli olarak konser vermeleri gerekiyorsa gerçekleşir.

Bir alerjinin sonuçları

Larenjit flora veya faunaya karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanabilir. Alerji, solunum yollarına kolayca bulaşır, çünkü alerjen partikülleri nazofaringeal bölgeye çok hızlı bir şekilde nüfuz eder. En yaygın alerjiler kedi kılı, bazı gıda ürünleri, iç boyama malzemeleri, kavak kabartması, çiçek kokularıdır.

Alerjilerin belirtileri yaygındır. Bir adamın nefes alması zordur, gözleri su, burun akıntısı, öksürüktür. Ayrıca hasta boğulma, kanın balgam çıkarma, nefes darlığı ve yutma muzdariptir. Bir alerjiyi daha ciddi bir hastalıkla karıştırmak mümkündür, bu nedenle hastanın mutlaka bir doktora danışması gerekir - sadece bir uzman testler yaparak doğru bir şekilde teşhis edebilir.

Stres sonucu

Ek olarak, larenjit stres, aşırı stres, duygusal şokların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu stresli koşullar altında zayıflayan bağışıklık sistemine bağlıdır. Bağışıklık azaldığında, hastalığın vücuda girmesi zor değildir. Bu çok duygusal insanlarda ve küçük çocuklarda olur.

Genetik yatkınlık

Çocuğun hastalığa eğilimi doğrudan ebeveynlerin sağlık durumuna bağlıdır. Sadece sağlıklı ebeveynlerin sağlıklı çocukları vardır. Örneğin, anne doğum sigara öncesinde, alkol, çocuğu etkileyecek emin ise - belki hemen değil ama kronik hastalıklardan muzdarip ve kolayca viral enfeksiyonlara yenik riski vardır.

Yağlı gıdaları kötüye kullanırsanız bebeğin virüslere, soğuk algınlığına yatkın doğacağını bilimsel olarak kanıtlamıştır.

Kronik larenjit otuz beş yıl sonra geç doğum yapan bir kadının çocuğundan etkilenebilir. Ayrıca hamilelik sırasında vücudun hastalardan bulaşan bulaşıcı hastalıklardan saklanması istenir.

Enfeksiyöz larenjit ve ne kadardır?

Hastalık yapan bir şirkette iseniz bu hastalık bulaşıcıdır. Larenjit havadaki damlacıklar ile bulaşır. Larenjit hem çocuk hem de yetişkin için tehlikelidir. Bu hastalığa yakalanmış olan insan toplumundan kaçınmak gerekir. Bağışıklık zayıfsa, hastalığı reddetme yeteneğine sahip değildir, dolayısıyla semptomlar çok çabuk kendini gösterir. Semptomlar bulunursa, hemen tedaviye başlamalısınız.

Toplumda kalmak zorunda kalan hasta (örneğin, bir dükkan, iş) hapşırırken veya öksürdüğünde ağzını avucunun içinde tutmalıdır. Kişi hapşırır - bakteri etrafa yayılır ve kolayca başka insanlara aktarılabilir. Hasta ve çevredeki insanlar için yabancılarla teması en aza indirgemek, hastalık döneminde evde kalmak, bulaşan larenjit semptomları ortadan kalkıncaya kadar en iyisidir.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Larenjit ile semptomlar belirgindir: boğazda ağrılı ağrı, ağrısız yutulma. Kulağa gelen ağrı, bezlerin iltihaplanması, kuvvetli bir soğukluk eşlik eder. Bu semptomlar acilen doktora gitmeniz gerektiğini gösterir, böylece bir tedaviyi reçete eder. Tedavi antibiyotiklerle yapılır. Ayrıca evde kalmak, çok sıcak içecekler içmek ve daha az konuşmaya çalışmalısınız.

Kendinizi nasıl korursunuz?

Enfeksiyon riskini azaltmak için, soğuk algınlığı, bronşit, bademcik iltihabı ve zamanla istenmeyen sağlık sonuçlarına sahip diğer hastalıkların tedavisi önemlidir. Onun önerdiği ilaçları almak için doktor tavsiyelerini açıkça takip etmek gerekir. Bir doktor bilgisi olmadan tıbbi tedaviyi geleneksel tedavi yöntemleriyle değiştirmeyi deneyemezsiniz. Alkol ve sigara içen insanlar, bağımlılıklardan vazgeçmeleri tavsiye edilir - sadece hastalanma şansını azaltır.

Evde kötü temizlik yapılırsa larenjit riski artar. Havayı nemlendirmek gereklidir, tozu tüm yüzeylerden dikkatlice silin. Aynı kişi mutlaka bağışıklığı güçlendirmelidir. Vücut ısrarlı olmalı, larenjitle savaşmak için sağlığa zararlı bakterileri uzaklaştırın. Aktif bir yaşam tarzı sürmek, açık havada daha az zaman harcamak, kapalı alanlarda daha az zaman harcamak gerekir. Dengeli bir diyet yemenin, koruyucu ilaçları almanız ve hipotermiden kaçınmanız önerilir. Üst solunum yolunun mukoza zarını temizleyen, aşırı miktarda tozdan iyi bilinen bir yöntem, inhalatörlerin kullanılmasıdır.

Viral hastalıklardan korunmak için vücudu temperlemekten sorumlu olmak önemlidir. Kronik larenjit vücutta sonraki komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar tedavi etmek gerekir.

tanılama

Larenjit tanısı koymak için, doktorun hastayı dikkatle incelemesi genellikle yeterlidir. Hekim hastayı bilgilendirmeli, semptomlarla ilgili daha fazla bilgi almalı, şikayetleri dinlemelidir. Bundan sonra doktor fizyolojik muayene yapar, gerekirse hastaya laringoskopi veya genel kan testi verilir. Hastaya daha ciddi bir hastalık teşhisi konulursa bu önlemler alınır.

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır

Larenjit, larinks, ses telleri ve üst trakeal lezyonların etkilendiği bir solunum hastalığıdır. Solunum yolu iltihabı provoke etmek için sadece patojenik mikroorganizmalar değil, aynı zamanda vokal kordların alerjen veya banal aşırı yüklenebilir.

Larenjit bulaşıcı mıdır? Formlarının çoğunun bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın bulaşıcılık derecesi (bulaşıcılık), larinksin iltihaplanmasına neyin sebep olduğuna bağlıdır. Enfeksiyöz patolojiler, virüslerin, mantarların ve koksik bakterilerin gelişiminden kaynaklanır. Enfeksiyon olasılığı, mikroorganizmaların patojenik seviyesi ile belirlenir. Bu ne anlama geliyor? Fırsatçı ve patojen virüsler, mantarlar ve mikroplar vardır. Bu yüzden birincisi, ENT organlarının mikroflorasının normal sakinleridir, bu yüzden insandan insana bulaşmazlar ve sonuncusu - solunum hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Hemen, patojenik mikroorganizmaların gelişmesiyle provoke edilen hastalığın bulaşıcı olduğunu belirtmek gerekir. Başka bir deyişle, hastalığın bulaşıcı formları hasta bir kişi ile temasa geçebilir. Enfeksiyonun bulaşmasının birkaç ana yolu vardır, yani:

 1. aerojenik - patojenik flora solunum yollarına hava yoluyla nüfuz eder;
 2. temas - enfeksiyon patojenleri ortak ev eşyaları (bardaklar, tabaklar, havlular, oyuncaklar) kullanılarak bulaşır;
 3. transplasental - enfeksiyöz ajanlar hamilelik sırasında anneden fetüse geçmektedir.

Viral larenjit, aerojen olarak hapşırma, öksürme ve hasta bir kişiyle konuşma yoluyla bulaşan en bulaşıcı hastalıktır.

Az miktarda larenks iltihabının çok nadiren bağımsız olarak geliştiğini bilir. Bir kural olarak, hastalığın gelişimi, diğer enfeksiyöz KBB hastalıklarından önce gelir. Bu nedenle, enfekte bir kişi ile temas halinde olduğunuzda, grip, ARVI, herpangina, bronşit, vb olabilir bir provoke hastalık olarak, çok larenjit yakalayabilirsiniz.

Alerjik larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi? Vokal kıvrımların enflamasyonunu ve larinksin provoke edilmesi sadece şartlı patojenik mikroorganizmaları değil, aynı zamanda birçok tahriş edici de olabilir. Alerjenler genellikle:

 • hayvan kılı;
 • kuru hava;
 • toz;
 • bir çift boya ve vernik ürünü;
 • ev kimyasallarının parçaları;
 • bazı ilaç türleri.

Tahriş edici maddeler, hastalığın semptomlarına neden olan solunum yolu iltihabını tetikler - spastik öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, nefes darlığı vb. KBB patolojisinin bu formu hava yoluyla veya temas yoluyla bulaşmaz, bu nedenle başkalarına tehdit oluşturmaz.

Alerjik larenjit, kişiden kişiye bulaşmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Zaman sonra virüs ve mikropları nüfuz mukozal tahriş inflamasyon tutuklama etmezse alerjik reaksiyon yerel bağışıklığı azalmış ve artık o, ancak, unutmayın.

Alerjik bir larenjit bir enfeksiyonla birleştirilirse, bu tür bir hastalık bulaşıcı hale gelir. Larenks enfeksiyonunun açık belirtileri yüksek ateş, halsizlik, vücut ağrıları ve ıslak öksürüktür.

Profesyonel larenjit, vokal kıvrımlar üzerinde "şarkı düğümleri" oluşumuyla karakterize, bulaşıcı olmayan bir solunum hastalığıdır. Kural olarak, hastalık ses tellerini sürekli olarak aşırı derecede zorlayan insanlarda teşhis edilir. Bunlar şarkıcılar, konuşmacılar, eğitimciler, spikerler, radyo sunucuları vb. Hastalığın tipik belirtileri ses kısıklığı ve konuşurken boğazda "kaşıma" içerir.

Disfonia'nın ifade edilen belirtileri, yani. sesin ihlalleri, uzun yıllar deneyime sahip "sesli" mesleklere sahip insanlarda tezahür etti. ses makinenin işleyişini geri yüklemek için, ses telleri tam restorasyonu kadar sesli geri kalanı ile sıkı sıkıya riayet tavsiye edilir. Tabii ki, larinks aseptik inflamasyon havadan ve kontakt-hane arada iletilen, bu yüzden imkansız profesyonel larenjit yakalamak mümkün değildir. Ancak, patojenlerin laringeal tahriş zamansız tedavi hastalığın allerjik formu durumunda olduğu gibi nüfuz ve solunum yollarının enfeksiyoz iltihabına neden olabilir.

Bu nedenle, hastalığın enfeksiyöz olmayan formları, özellikle de profesyonel larenjit, kişiden kişiye bulaşmaz.

Viral larenjit, koronavirüsler, adenovirüsler, enterovirüsler, rinovirüsler vb. Tarafından kışkırtır. Ek olarak, 10 vakadan 9'unda hastalık, grip, bademcik iltihabı, bronşit ve diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir. Enfeksiyöz larenjit, hasta bir kişiyle yaptığı konuşmada havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Nonspesifik mikroorganizmaların larinkste inflamasyonun provokatörleri olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, enfeksiyon durumunda bile larenjit mutlaka gelişmez. Enfeksiyonun etken maddesinin doğasına bağlı olarak rinosinüzit, grip, boğaz ağrısı, farenjit, vb. Belirtileri ortaya çıkabilir.

Başkaları için en büyük tehlike verimsiz öksürüğü olan hastalar tarafından temsil edilir. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında virüsler en aktif olanıdır, bu nedenle sağlıklı bir kişinin KBB organlarına girdiğinde iltihaplanma kışkırtılabilir. Bol miktarda balgam akıntısı olan bir öksürük ile gösterilen patolojik süreçlerin çözülmesi aşamasında hastalar bulaşıcı değildir.

Viral larinjit, larinks ve vokal kordların enfeksiyonundan 3-4 gün sonra aerojen olarak iletilebilir.

Larinksin bakteriyel iltihabı, stafilokok, pnömokok veya streptokok florasının gelişiminden kaynaklanır. Mikroplar, taşıyıcının vücudunun dışında uzun süre kalabilirler, bu nedenle enfeksiyon genellikle temas yoluyla ve öpücüklerin kullanımı ve ortak ev eşyalarının kullanımı yoluyla bulaşır. KBB hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • spastik öksürük;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • balgamda pus impuriteleri;
 • farinksin duvarlarında beyaz kaplama;
 • zehirlenme belirtileri.

Larinksin sıklıkla bakteriyel iltihaplanması, aşağı doğru pürülan (foliküler, lacunar) anginaya karşı gelişir. Birisi mikrobik larenjit ile hastalanırsa, onu "ev karantinası" na göndermeniz gerekir. Hastayı ayrı bir odaya taşımak, ona ayrı bulaşıkları ve havluları ayırmak ve sonraki 5-7 gün boyunca onunla teması sınırlamak tavsiye edilir. Hafta boyunca hasta KBB doktoru tarafından reçete edilen antimikrobiyalleri almalıdır.

Kronik larenjit bulaşıcı mıdır? Larinksin akut inflamasyonundan farklı olarak, kronik larenjit pratik olarak kendini göstermez. Öksürük genellikle hastaları sadece sabahları veya uyku sırasında endişelendirir. Uzamış remisyon döneminde kronik larenjit bulaşıcı değildir. Ancak hastalığın alevlenmesiyle, hastadan uzak kalmak daha iyidir.

Larinkste kronik inflamasyonun yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • vücutta vitamin eksikliği;
 • alkol bağımlılığı ve sigara içme;
 • vokal rejimine uyulmaması (tedavi sırasında);
 • yetersiz ilaç alımı;
 • Larinksin zararlı maddeler tarafından sürekli tahriş olması.

Kronik larinjit, aerojenik veya kontak yolları ile bulaşmayan bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Laringeal mukozanın fungal lezyonları, esas olarak vücudun bağışıklık savunmalarındaki azalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Neden? Solunum yolu, Candida türünün mantarlarını içeren koşullu patojenik mikroorganizmalar tarafından iskan edilmektedir. Bağışıklık sistemindeki başarısızlıkların yokluğunda, kendilerini göstermezler. Fakat vücudun reaktivitesindeki azalmanın arka planına karşı, hızla çoğalmaya başlarlar ve larinkste inflamatuar reaksiyonlara neden olurlar.

Fungal larinjit insandan insana geçiyor mu? Hayır, Candida mantarları, solunum sisteminin mikroflorasının normal temsilcileridir. Çoğu sağlıklı insanın mukoza solunum yollarında bulunurlar. Bir insan bağışıklık yetmezliğinden muzdarip değilse, mantar ona "göç" ve inflamatuar süreçleri provoke edemez.

Hastalığın bulaşıcılık derecesinden emin olmak için, KBB doktoru tarafından muayene yaptırmak gerekir. Sadece mikrobiyolojik analizler yapıldıktan sonra, bir uzman enfeksiyonun patojen tipini belirleyebilir ve buna göre, kesin olarak şu soruya cevap verebilir: larenjit bulaşıcı olup olmadığı.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

Aniden, boğazda bir ağrı ve ses kısıklığı görünümü - larenjit belirtileri. Hastalık birdir ve gelişmeyi provoke etmenin birçok nedeni vardır. Larenjit her zaman bulaşıcıdır ve hangi yollarla bulaşır? Hastalığın doğasını ve bunun yanı sıra önlemleri gösteren dolaylı belirtileri bilmek, bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Iltihaplı larenks "Culprits":

Enfeksiyöz larenjit bulaşır:

 1. Hava damlası yöntemi.
 2. Doğrudan temas sonucu.
 3. Rahim içi gelişim döneminde (anneden gelecekteki bebeğe).

Larinksin enflamasyonu nadiren bağımsız bir hastalık olarak bulunur. Laringitlere neden olan spesifik virüsler veya bakteriler, no. Genellikle, larenjit bir solunum hastalığından sonra gelişir: bademcik iltihabı, bronşit, zatürree, başkalarını enfekte eder.

Hastalığın gelişimi, patojenlerin vücuda, bağışıklığın zayıflaması ve aynı zamanda aşağıdaki faktörlerin etkisi altında nüfuz etmesi ile mümkündür:

 1. İlaçların kullanımı (spreyler, aerosoller).
 2. Vücudun alerjik reaksiyonlara eğilimi.
 3. Profesyonel aktivite (şarkıcılar, konuşmacılar).
 4. Sinir şoku.

İnflamatuar süreçler, bulaşıcı olmayan faktörlerin etkisi altında gelişir, diğer insanlar için tehlike oluşturmaz.

Üç yaşın altındaki çocuklarda larenjit, yağlı ve karbonlu gıdaların hamileliğinde bir çocuğun annesi tarafından aşırı tüketimin bir sonucudur.

Larinksin enflamasyonu güçlü bir duygusal şok ile olabilir. Çocuklarla, bu daha çok kırılgan bir ruhsallık nedeniyle olur. Psikolojik faktör, ses tellerinin kaybolmasına neden olan ses tellerinin spazmına neden olur.

Larenjit tedavisine yönelik aerosol formundaki preparatlar çocuklar için kontrendikedir. Aktif madde, boğazın arkasına çarptığı zaman, vücudun yabancı partiküllerin nüfuzuna karşı koruyucu bir reaksiyona neden olur. Larenks iltihaplı hale gelir ve şişer.

Alerjenlerin etkisinin neden olduğu hastalığa rağmen, bir kişiden diğerine bulaşmaz, ancak enfeksiyon diğer insanlar için bulaşıcı hale geldiğinde. Bunu önlemek için, alerjik formu geliştirirken, doktor - durulama ve inhalasyon tarafından belirtilen prosedürleri uygulayın.

Aksi takdirde, alerjenlerin etkisi bağışıklık durumunu etkileyebilir. Zayıflamış organizmalar, virüs ve bakterilerin saldırılarına tam olarak direnemezler. Bu nedenle bulaşıcı bir form haline gelen hastalığın komplikasyonları. Bir enfeksiyonun vücuda girmiş olduğunu anlamak için, bir insan aniden 38 ° C'ye, halsizlik ve vücut ağrısına çıkabilir.

Alerjik reaksiyonun gelişimi şu şekilde kolaylaştırılır:

 • ev tozu;
 • evcil hayvanların yünü ve tükürüğü;
 • kepek;
 • tüy ve aşağı;
 • gıda alerjisi;
 • ağaçların, çimlerin ve tahılların polenlerine reaksiyon;
 • tıbbi preparatlar.

Sanatçının, sunum yapan kişinin, öğretmenin çalışması, ses tellerinin sürekli bir aşırı yüklenmesi ile ilişkilidir. Larenjit diğerlerinden daha sık hastalanır, ancak diğerleri için bulaşıcı değildir. Semptomlar, boğaz sesini ve gırtlağı kesen hoş olmayan hislerdir. Ana tedavi bir ses dinlenmesidir. Sürekli tekrarlayan nüksler solunum yollarının enfeksiyonuna yol açar.

Akut larenjitin nedeni çoğunlukla koronavirüs, enterovirüs, rinovirüs gibi viral enfeksiyonlardır. Enfeksiyondan sonra hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmadan önce birkaç gün ila 2 saat arasındadır. Viral formu tedavi etmek için antibiyotikler uygun değildir.

Viral larenjit, havadaki damlacıklar yoluyla ve enfeksiyondan 3-4 gün sonra doğrudan temasla bulaşır. Bulaşıcı ajanlar hapşırma, öksürme ve ekshalasyon sırasında dış çevreye yayılır. Bir kişinin maske takmaması durumunda, yakın çevrede hava bulaşıcı hale gelir. Bu havayı soluyan bir kişi, larenjit ile enfekte olma riskini taşır.

Bu videoda Dr. Komarovsky, bakteriyel bir enfeksiyonu viral bir enfeksiyondan nasıl ayırt edeceğinizi size söyleyecektir:

Streptococci, staphylococci, pneumococci gibi mikroplar mutfak eşyaları, kapı kolları, havlular aracılığıyla temas-ev yolu ile iletilir. Enfekte edici larenjit, patojenik mikroorganizmalar tarafından tetiklenen, enfekte bir hasta ile iletişim kurduktan sonra% 80-85 eşittir. Sadece güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişinin vücudu, mikrop saldırılarına karşı koyar. 5-7 gün tedaviden sonra sokakta yürüyebilirsiniz - bu kadar çok zaman bakteriyel larenjit bulaşıcı kalır.

 • sıcaklık 38 ° C;
 • öksürük;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • balgamda pürülan akıntı görünümünü.

Larenjit almamak ve kendinizi ve bireyin hasta olduğu aile üyelerini korumak için karantina odası yaratın ve gazlı bezle gidin. Ziyaretten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayınız.

Akut larenjitin bir süre sonra gerekli tedaviye gerek duyulmadığı belirtiler hala komplikasyonsuz gidebilir. Ancak, kronik bir forma geçiş şeklinde sonuçlar olabilir. İnkübasyon periyodu yoktur, hastalık insan vücudunda sürekli olarak insan vücudunda larenks mukozası üzerinde bulunan enfeksiyonların nüfuzunun bir sonucu olarak başlar.

Remisyon olduğunda patojenik mikroorganizmalar hasta bir kişinin vücudunda kalır ve başkaları için tehlikeli değildir. Alevlenme sırasında, kronik larenjit diğerlerine bulaşıcıdır. Bu durumda hasta insanlar ile iletişim kurmak ve iletişim kurmamak daha iyidir.

Sağlıklı bir kişinin vücudunda, Candida cinsinin mantarları normal olarak bulunur. Ancak bağışıklığın azalmasıyla miktar artar ve iltihaplanma süreci başlar. Diğerleri için hastalık bulaşıcı değildir. Fungal larenjit, bir antibiyotik tedavisinden sonra gelişir. Antibakteriyel tedaviden sonra, mantarlara karşı ilaçlar alırsanız bunu önleyebilirsiniz: Nystatin, ketokonazol, Flukonazol.

Görsel incelemede kandid larenjit tanısı konur. Karakteristik bir semptom larinksin yüzeyinde kıvrık bir kaplamadır. Hastalık 2-3 hafta gelişir.

Larenjit alabilir miyim

Larenjit, pek çok hastanın tahmin edemediği tehlikeli bir hastalıktır. Larinksin inflamasyonuna, ARI'yi anımsatan semptomlar eşlik eder.

Bu nedenle, bir uyuşmazlık hissettiği insanlar, bir doktorla hemen danışmak ve bir tıbbi rapor oluşturmak için bir ankete katılmak gerekli olmasına rağmen, bir soğuk algınlığı kalıcı olarak tedavi etmeye çalışırlar. Belki de sadece bu hastalığın taşıyıcısı sizsiniz ve sizinle yakın bir ilişkiyi kesmek gerekir.

Hastalığın özelliği

Larenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için bu hastalığın özelliklerini anlamak gerekir. Hastalık sırasında vokal aparat ve larinks mukozası üzerinde inflamatuar bir süreç vardır. Kabuk daha sonra kızarır ve şişer, genellikle ses kaybolur.

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır, bu nedenle doktorlar hastalık sırasında vücut sıcaklığını ölçmeyi önerir. Eğer arttırdıysanız, başkalarına bir enfeksiyon tehdidini temsil ediyorsunuz. Çoğunlukla hastalığın nedeni şu olabilir:

 • alerjilerin gelişimi;
 • ilaç almak;
 • duygusal darbe;
 • konjenital yatkınlık;
 • enfeksiyöz ajanlar;
 • yaralanması.

Larenjit başkalarına bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzman, yalnızca hastalığın kaynağını belirleyerek pozitif cevap verebilmektedir. Doktorlar hastalığı ikiye böler.

Hangi gruplar bulaşabilir?

Larenjit, hastalık kaynakları bulaşıcı mikroorganizmalar olduğunda çevre için bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma, konuşma, öksürme sırasında bakteriler ve virüsler havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Mikroplarla tükürük damlaları anında dağılır ve çevredeki insanların solunum organlarının mukoza zarlarını etkiler.

Hasta kişi hemen bir enfeksiyon taşıyıcısı olur. Özellikle enfeksiyon riski, bağışıklığı vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla mücadele etmek için yeterli olmayan küçük çocuklardır.

Çocuklar anaokullarında, okullarda havalandırmanın kötü olduğu sınıflarda risk altındadır. Bu durumda patojenler havada aktif olarak yayılır. Bulaşıcı hastalıklar viral, enfeksiyöz ve bakteri grubunu içerir.

Viral Formu

Viral larenjit, üst solunum organlarının enfeksiyöz türlerinden biridir ve catarrhal virüslerden kaynaklanır. Aynı zamanda, her yaşta hasta olabilirler, ancak 6 aydan 6 yıla kadar olan çocuklar özellikle savunmasızdır. Nedeni, stres veya hipoterminin bir sonucu olarak bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasıdır.

Semptomlar telaffuz edilir ve eşlik eder:

 • artan sıcaklık;
 • öksürük;
 • genel esenliğin bozulması;
 • nefes alma zorluğu;
 • boğaz kurutma;
 • kaba bir ses.

Viral larenjiti tedavi etmek için, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, doktor en kötü durumda antibiyotiklere antiviral ilaçlar reçete eder. Rehabilitasyon süreci bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılır. Tedavinin tamamını tamamladıktan ve doktorun tüm önerilerini izleyerek, iki hafta içinde hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bulaşıcı formu

Enfeksiyöz larenjitin ana özelliği tüm vücut sistemlerinin ihlalidir. Bu arka plana karşı, somatik hastalıklar ortaya çıkar ve diğer enfeksiyonlar vücuda girer. Larenjit bu formu ile enfekte alabilirsiniz hangi enfeksiyon ana enfeksiyon vektör, sürekli havlayan öksürük bırakmaz.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, aşağıdakilerden oluşan karmaşık terapinin yapılması gereklidir:

 • ilaç tedavisinde;
 • Katılan hekim tarafından reçete edilen ilaçların kabulünde;
 • tam ses dinlenmeye uygunluk.

Bakteri formu

Enfeksiyöz larenjit, sifiliz, kırmızı ateş, difteri ve patojenik mikroplardan kaynaklanır ve bakteriyel formlara sahiptir. Diğerleri ile aralarındaki en önemli fark, sürekli hapşırma ve işkence riniti olmamasıdır. Bu zor geçiyor ve hoş olmayan belirtiler eşlik ediyor:

 • yüksek sıcaklık artışı;
 • boğulma saldırıları;
 • boğaz ağrısı öksürük;
 • boğaz ağrısı;
 • ses kaybı.

Doktor gözetiminde klinikte kalıcı olarak tedavi yapılması önerilir. İlk belirtilerle, hastayı çevreleyen insanlara bulaştırmamak için hemen izole etmelisiniz.

Hangi gruplar bulaşıcı değildir?

Hastalık üzerinde, bulaşıcı olmayan larenjit, bazı faktörlerden etkilenir. Aşağıdaki durumlarda inflamasyon başkalarına bulaşmaz:

 • Hastalığın nedeni alerjidir;
 • Bazı ilaçların kullanımına tepki;
 • şiddetli sinir stresi;
 • genetik yatkınlık.

Bu durumlarda, öncelikle bağışıklığı güçlendirmeye yönelik terapi yapılmalıdır. Eğer form bulaşıcı değilse, diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler, çünkü böyle bir larenjit diğer insanlara zarar veremez. Hastalık etkenlerini inceleyerek ve ortadan kaldırdıktan sonra hastalık geçer.

Hastalıklı hastalarla temas kurmak mümkündür ve gereklidir, çünkü dikkat ve bakım en iyi ilaçtır. Larenjitin nasıl bulaştığını öğrendikten sonra, hastalarla temastan kaçınmayı deneyin, hipotermiden kaçının, soğuk havada daha az konuşun.

Biri size yakınsa veya hastaysanız, bir doktora danışın. Tedaviye zamanında başlamak gerekir, böylece patolojik inflamasyon kronikleşmez. Geleneksel halk ilacı tedavisini bir doktora danışmadan değiştirmeyin.

Larenjit nasıl bulaşır: Bu hastalık bulaşıcıdır

Larinks membran iltihabı neden olduğu hastalık - larenjit. Ana belirtiler şiddetli öksürük ve seste bir değişiklik. Hastalık, çeşitli enfeksiyonların bir arka planında meydana gelebilir: soğuk algınlığı, kızamık, boğmaca veya kırmızı ateş. Hastalık doğru teşhis edildi ve iki hafta sonra tedavi edildi. Hastalık başkaları için ne kadar tehlikelidir ve hangi yolla bulaşır?

Hastalık tehlikesi

Hastalığa neden olan sebeplerden ötürü, larenjit başkaları için bulaşıcı olup olmadığına bağlıdır.. Bir kişi sadece hasta olduğunda, oldukça normal hissettirirken, gırtlakta yanma ve kuruluk hisseder. Gelecekte görünür:

 • sinir bozucu, ağrılı öksürük;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • yavaş yavaş fısıldamaya dönüşen sesin değişmesi;
 • kandaki lökositlerin artan seviyesi;
 • Zamanla, öksürük nemlendirilir ve balgam çıkarılır;
 • Burgundy noktalarının fark edilebildiği larinksin kızarıklık ve şişmesi.

Akut aşama virüsün vücuda girdiğinde gelişir. Enflamasyon, nazofarenksin mukoza zarına uzanır ve daha sonra bronşlara ve akciğerlere geçebilir. Böyle bir süreç hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mümkündür. Larenjit enfeksiyöz bir doğaya sahipse, havadaki damlacıklar tarafından yayılır.

Larinks, solunum virüslerinin, streptokokların ve stafilokok bakterilerin içine girmesi nedeniyle iltihaplıdır.. Bu genellikle dış nedenlerden kaynaklanır:

 • sıcak veya soğuk yemeklerin, içeceklerin alınması;
 • ses tellerinin sıkı çalışması;
 • hipoterminin bir sonucu olarak;
 • sigara (özellikle pasif) ve alkollü içeceklerin kullanımı;
 • toz veya gazların solunması.

Larenjit iç nedenlerden kaynaklanırsa, hastalık bulaşıcı olabilir. Örneğin:

 • vücutta metabolik süreçlerin ihlali;
 • larinkeksin mukozasının hassas olduğu durumda;
 • Sindirim suyu ile reflü-özofagit yiyecek özofagus girerse.

Larenjit, akut ve kronik bir sızma şekli ile karakterizedir. Akut form en sık hipotermi veya vokal kordların aşırı gerginliği ile ortaya çıkar. Enflamatuar süreçler, larinks veya belirli alanlarda gider. Hastalık iki hafta sürer. Kronik formu akut bir uzantısı olarak ortaya çıkar. Bu uzun bir süre dayanabilen uzun bir iltihap sürecidir.

Soruyu kesin olarak cevaplamak zordur: larenjitle enfekte olmanın mümkün olup olmadığı. Hastalık patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanıyorsa enfeksiyon meydana gelecektir. Bu durumda, bir kişi hapşırır, öksürür ve bir yüz maskesi takması tavsiye edilir. Test sonuçları olmadan belirlenir, larenjit bulaşıcıdır ya da değildir, imkansızdır.

Larenjit gelişmesine neden olan diğer nedenler

Çeşitli faktörler hastalığı tetikleyebilir. Bazen bir kişinin kendisi hangi yolla bulaştığından şüphelenmez. Ve her zaman hastalığın nedeni insanları çevreleyemez. Hastalığın gelişimini tetikleyebilecek sebeplerin listesi:

 1. Kokulara karşı alerjik reaksiyon. Böyle bir reaksiyon, boya veya vernik kokularından (örneğin tamirden sonra) kaynaklanabilir. Evcil hayvanlar yün veya yem alerjisine neden olurlar. Ev veya kütüphane tozu, öksürme ve hapşırma ile oda mikroskobik pensesini kışkırtır.
 2. Tıbbi ürünler Çocuklar için spreylerin kullanılması arzu edilmez, çünkü jet farinksin duvarlarına çarparak vokal kordların ve enflamasyonun spazmına neden olur.
 3. Psikolojik bir travma boğazda spazmı ve daha sonra da bir larenjiti tetikleyebilir. Bu özellikle çok hareketli bir psişeye sahip olan çocuklar için geçerlidir.
 4. Çocuklukta larenjit için doğuştan eğilim anne hamilelik veya acı bulaşıcı hastalık sırasında diyet olmadığı gerçeği ile bağlantılıdır. Genellikle bu formun özel tedaviye ihtiyacı yoktur, ilaçların immün sistemi uyarılmasıyla ortadan kaldırılır.
 5. Enfeksiyon larenjitin en yaygın nedenidir. Üst solunum yolundaki mikroplar, havlayan öksürüğe neden olur.

Çocuk larenjiti beklenmedik bir şekilde başlar, bazen hastalığın başlangıç ​​aşamasını belirlemek bile zordur. Genellikle hastalığın seyri sırasında mümkün olan bir gasp gelirse çocuklar korkarlar. Çocuklar için larenjit tehlikeli bir hastalıktır.

Tezahür şekilleri

Enfeksiyöz larenjit

Larenjit, her biri belirli özelliklerle karakterize edilen çeşitli formlara ayrılır: alerjik, viral, bakteriyel, fungal, mikrobik. Evde hastalığın tezahürünün şeklini belirlemek mümkün olmadığından, tıbbi tavsiye önerilir. Doktor bunun bir larenjit enfeksiyöz olup olmadığını, tedavi ve fizyoterapiyi reçete edip etmeyeceğini açıklayacaktır.

Hastalığın bulaşıcı ve bakteriyel formlarının en tehlikeli tezahürüdür. Enfeksiyöz form, mukoza larenksindeki mikropların birikmesiyle başlar ve bu da solunum sisteminde arızalara neden olur. Larinkste ağrır, lenf düğümleri iltihaplanır ve boyut olarak artar. Daha sonra nazofarenks iltihaplıdır. Bu aşamada, enfeksiyon bağışıklığı yok eder ve hasta başkalarına bulaşmaya başlar. Hapşırma veya öksürme sırasında (insanların birikmesiyle) enfeksiyon hastadan sağlıklı kişiye bulaşır.

Bu şekilde daha sık bebekler enfekte olur. Çocuğun çoğu diğer çocuklar arasındadır: anaokulu, okul, oyun veya geliştirme kompleksleri, oyun alanları. Larenjit havadaki damlacıklar ile bulaşır.. Bir çocuğun uyanık olması gereken ilk hastalık belirtisi ses kaybıdır. Genellikle reçete ilaç: mukolitik, antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar. Hastalığın gelişimi sırasında, ses tellerinin durumunu izlemeniz gerekir: mümkün olduğunca az konuşun veya sesinizi bir fısıltıya indirin.

Bakteriyel larenjit

Hastalığın bu formu, havadaki damlacıklar tarafından da bulaşır.. Hastalığın semptomları larenjitin diğer belirtileriyle aynıdır.

Bakteri formu, bir kişinin hapşırmaması ve burun akıntısı olmaması nedeniyle diğerlerinden farklıdır. Hastalık bağışıklığı büyük ölçüde azaltır ve örneğin laringotrakit gibi daha ciddi hastalıklara neden olur. Hastalık akut ise, komplikasyonlar mümkündür.

Bakteriyel bir formu olan bir hastadan larenjit enfekte etmek kolaydır, aynı odada ve enfekte kişilerde olmak için yeterlidir. Dahası, bakteriler tedaviden sonra bir süre vücutta yaşayabilir ve sağlıklı bir kişiye bulaşabilir. Hastalık uzun sürmez - 5-7 gün, komplikasyonlarla birlikte - 20 güne kadar.

Bakteriyel larenjit ile, diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, karantinayı gözlemlemeniz ve evde kalmanız gerekir.. Sağlıklı insanlarla iletişim kurmak arzu edilmez. Hastanın bulunduğu oda havalandırılmalıdır. Gerekli ıslak temizlik. Eğer bir hafta içinde hastalığın belirtileri devam ederse, ikinci bir tedavi sürecinden geçmeniz gerekecektir.

Başkaları için bulaşıcı larenjit nasıl bulaşır? Hastalığın doğasına bağlıdır. Doğal olarak, alerjik formu tehlikeli değildir, ancak viral veya bakteriyel enfeksiyona neden olur. Bu, şans eseri ya da tesadüfen, hasta bir kişinin yanında olan yetişkinler ve çocuklar için bir tehlikedir.

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit belirtisi

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Bulaşıcı olmayan larenjit türleri

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Larenjitin bulaşıcı tipleri

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.

Doktorda larenjit teşhisi


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.

Larenjit tedavisi


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Larenjit görünümünü önlemek için önleyici tedbirler

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjin tedavisi için alternatif ilaç araçlarının ilaçlara göre birçok avantajı olduğu bilinmektedir: vücut üzerinde yumuşak bir etkiye sahiptir, mevcut bileşenlerin kullanımını ima eder, yan etki vermez ve aşırı doza yol açmaz.

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.