Loading

Erişkinlerde laringotracheitis nasıl tedavi edilir

Solunum yolunun inflamatuar patolojileri boğaz ve gırtlaktan gelişmeye başlar. Virüsler ve bakteriler, vücuda girerek, mukoza ve bademcik olan doğal bariyerin üstesinden gelirler. Çoğalmaları ve yayılmaları yayılırsa, soğuk hızlı ve sonuçsuz geçer. Zamansız veya yanlış tedavi edilirse, iltihap düşebilir, yani trakeaya yayılabilir. Böyle bir hastalık laringotrakheitis olarak adlandırılır - makalede yetişkinlerde semptomlar ve tedavi tartışılır.

Laryngotracheitis nedir, özellikleri

Laryngotracheitis, tırtılın larinks ve üst kısımlarının enflamatuar bir hastalığıdır. Solunum sistemine giren virüs veya bakterilerden kaynaklanır. Hızla çarparak, boğazda mukoza zarının iltihaplanmasına ve daha sonra trakeaya yol açarlar. Kötü bağışıklığın bir arka planına veya akut solunum yolu hastalığının bir komplikasyonu olarak gelişir.

Hastalık, anatomik özelliklerden dolayı çocuklarda en yaygın olanıdır, ancak yetişkinlerde de görülür. Larinkste öksürük ve ağrı ile karakterizedir. Genellikle soğuk algınlığından daha uzun sürer, yani ciddi bir karmaşık tedavi gerektirir.

Laryngotracheitis nadiren ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkar. Onun arkadaşı rinit, otit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, adenoidittir. Çoğu durumda, hastalığın görünümü, boğazın tedavi edilmemiş veya ihmal edilmiş bulaşıcı bir patolojisinden önce gelir. Yanlış tedavi ile patojenler ölmez, ancak çoğalmaya devam eder ve iltihabın gelişmesine neden olur. Böylece enfeksiyon solunum yolu boyunca azalır. Larengotracheitis'i zamanında teşhis edemez ve tedaviye başlamazsanız, hızla bronşit ve zatürreye dönüşür.

Laringotrakit neden oluşur?

Laringotracitin akut formu genellikle doğada viraldir. Nedensel ajanlar, akut solunum yolu viral enfeksiyonuna veya gripe neden olan virüslerdir. Bazı durumlarda, laringotrakeit transfer suçiçeği veya kızamıkçık nedeniyle olabilir, ama bu sadece çocuklukta sonra çok nadiren gerçekleşir ve. Bakteriler (staphylococci, streptococci, pneumococci) de hastalığın nedensel ajanları olabilir. Bu sadece bir klinik kan testi ile belirlenebilir.

Hastalığın gelişiminde önemli bir rol, vücudun genel durumu ve eşlik eden patolojilerin varlığı ile, enfeksiyonlardan kaynaklanan fizyolojik korumayı önemli ölçüde azaltan rol oynamaktadır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Solunum sistemi kronik patolojisi,
 • otoimmün bozukluklar,
 • diyabet mellitus,
 • tıkalı burun solumu,
 • Akciğerlerde durağan süreçler,
 • şiddetli hipotermi,
 • sürekli sigara ve alkol kötüye kullanımı,
 • mukoza ve larinks dokularına kimyasal, termal, mekanik hasar,
 • mevsimsel, ev, tıbbi alerjiler.

Çocukken laringotrakeit bulaşıcı sürecinin hızlı akışı nedeniyle oluşur, ancak yetişkinlerde genellikle sağlık ihmal sonucudur. Kendi kendine tedavi, yatak istirahati ile uyumsuzluk, kötü alışkanlıklar ortak soğukluğu karmaşıklaştırır - bu nedenle patoloji kronik bir form haline gelir. Kronik laringotefitis, sürekli relapslarla birlikte silinmiş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Tetik, normal bir hipotermi, soğuk su veya bağışıklığı azaltan herhangi bir hastalık olarak kullanılabilir.

Larengotracheitis ve hatta daha da kronikleşmesinin gelişmesini önlemek için boğaz hastalıklarını tedavi etmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını zamanında yönlendirmek gerekir.

Laringotrakeitis belirtileri nelerdir?

Laringotrakeitis aynı anda gelişen larenjit ve tracheitin birleşik bir konsepttür. Bu nedenle, semptomatoloji her iki hastalığın belirtilerini içerir. Hastalık yavaş yavaş gelişir, bu nedenle ilk belirtilerden şüphelenmek neredeyse imkansızdır. Zulüm, yanma ve boğaz ağrısı larinksin herhangi bir patolojisi için karakteristiktir. Sadece daha belirti belirtileri eklenmesiyle ve ayırıcı tanıya dayanarak doğru bir şekilde teşhis edebilirsiniz.

Akut laringotrakeit için, aşağıdaki belirtiler göstergesidir:

 • vücut ısısındaki artış 38-39 dereceye,
 • Özellikle öksürük sırasında sternumun arkasında üzüntü ve acı,
 • kuru, ıslak bir zemine, havlayan seslerle öksürük,
 • sesin ses kısıklığı, konuşma sırasında bağların gerginliği,
 • hırıltılı gürültülü solunum,
 • Submaksiller lenf nodlarının şişlik ve ağrıları,
 • derin bir nefes veya öksürükten sonra öksürük
 • balgam çıkarma sırasında balgam viskoz ve yoğun, zamanla pürülan olabilir,
 • trakea ödemi nedeniyle hava veya yabancı cisim yokluğu hissi,
 • genel zehirlenme belirtileri - titreme, ateş, kas ağrıları, halsizlik, uyuşukluk.

Bütün bu semptomlar komplekste mevcut değildir, fakat laringotrakitin akut seyrinin karakteristiğidir. En az bir tanesinin, özellikle transfer edilen ARI'nın arka planında ortaya çıkması, bir doktor için uyarı ve uyarı niteliğinde olmalıdır.

Yetişkinlerde, kronik laringotrakit görülür. Semptomları oldukça bulanık ve belirti vermez. Hastalığın bu formu sesle ilgili problemlerle karakterizedir, çünkü larinkste iltihaplanma süreci öncelikle ses tellerini etkileyerek işlevselliğini bozar. Ses periyodik olarak kaybolabilir veya boğuklaşabilir. Sabit bir öksürüğe benzer, hafif bir öksürük vardır. Torasik bölgedeki nahoş hisseler ve üzüntü, periyodik olarak ortaya çıkan kronik bir süreci göstermektedir. Özellikle parlak, bu belirtiler hipotermi veya sinirsel aşırı efordan sonra ortaya çıkar.

Boğazda hafif bir rahatsızlığa bile dikkat etmek önemlidir, daha sonra hastalık erken evrede teşhis edilir ve tamamen iyileşir. Böyle retrofarengeal apsesi, larenks, laringeal tıkanıklığı, zatürree gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir seçenekleri çalışan durumunda.

Yetişkin laringotrakeit için hangi tedavi gösterilmiştir?

Yetişkinlerde akut laringotracheit tedavisi ayaktan tedavi edilir. Yüksek bir sıcaklık varsa, muayene bir terapist veya ENT'yi arayarak evde yapılmalıdır. Dış belirtiler ve semptomlarla, doktor hastalığı kurabilecek ve yeterli tedaviyi başlatabilecektir.

Her şeyden önce, laringotrakit ile günün korunma rejimini sürdürmelisiniz. Daha çok yalan söyleyin, daha az hareket edin, asla çalışmaz veya ev işi yapın. Boğaz da dinlenmeyi gerektirir: yüksek sesle konuşma, çığlık atma, şarkı söyleme, sigara içme. Her zaman mukozayı yumuşatacak, trakeayı nemlendirecek ve ateşi hafifletecek sıcak bir sıvı içmeniz gerekir. Hastanın bulunduğu odada hava serin ve nemli olmalıdır. Kuru ve tozlu, acı getiren güçlü bir öksürüğe neden olur.

Hastalığın tedavisi için ilaç preparatları sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi alınabilir. Laringotracitin viral doğası durumunda, antiviral ilaçlar reçete edilir (Cytovir, Ingavirin). Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyon veya uzun süreli hastalık için reçete edilir. Bireysel endikasyonlara göre seçilirler. En etkili makrolidler (Sumamed, Azithromycin) ve amoksisilinler (Augmentin, Flemoklav).

Larinks ve trakeada güçlü bir ödem ile antihistaminikler alabilirsin - Suprastin, Zirtek, L-Cet. Şişmeyi gidermeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. 38 ° ye kadar sıcaklık tavsiye edilmez. dayanmak için hiçbir kuvvet ya da yukarıda ise, herhangi bir ateş düşürücü (Parasetamol, Panadol, İbuprofen) içebilirsiniz.

Laryngotracheitis güçlü öksürük öksürüğü ile karakterizedir. Kuru ise, mukolitikler balgamı dağıtmak için içilmelidir (Ambrobene, Pertusin, Herbion). Öksürüğü nemlendirmeye ve öksürüğü kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Tahriş olmuş ve boğaz ağrısı halk ilaçları ile iyi tedavi edilir - durulama. soda-tuz (su çay kaşığı bardak), bitkisel çaylar (nergis, adaçayı) veya sıvı tipi Rotokan, Angileksa, chlorophyllipt kullanıma hazır alabilir.

Spazmı çıkarmak ve otlar ya da esansiyel yağlarla soluma yardımını kolaylaştırmak için iyidir. Doğaçlama metotlarla veya bir nebulizatör yardımıyla gerçekleştirilebilirler. Önemli: prosedür sadece sıcaklık yokluğunda gerçekleştirilir.

Kronik larinotrakit, özel ilaçlar gerektirmez. Tedavisi, bu durumun hafifletilmesi ve alevlenmelerin önlenmesidir. Phytopreparations ile periyodik olarak tedavi edilmesi ve fizyoterapi prosedürlerine katılmak için profil sanatoryumunda dinlenilmesi tavsiye edilir.

Yetişkinlerde Laringotracheitis, zamanında ve doğru tedaviyi sağlayan ciddi bir hastalık değildir.

Laringotracitin ilk semptomları, tedavi rejimi ve önleme kuralları

Yetişkinlerde Laringotracheitis ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Tehlikesi, enfeksiyonun trakea ve farenks'i etkilediği gerçeğinde yatar.

Bu hastalık, yetişkinin büyük ölçüde azaltılmış bağışıklığa sahip olması durumunda ortaya çıkar. Larengotracheitis erişkinlerde sıklıkla şiddetli soğuk algınlığına karşı gelişir. Çoğu zaman laringotrakitin, çalışmaları öğretmenlerle, öğretmenlerle, TV sunucularıyla orantısal etkinlikle ilgili olan kişilerde meydana geldiği söylenir.

Bu nedir?

Laringotrakeitis, hem trakea (tracheitis) hem de larinks (larenjit) 'i etkileyen kombine bir enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Bağışıklık sisteminin kusurlu olması nedeniyle, laringotrakeit 6 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür, ancak larinotrakitis genellikle erişkin hastalarda bulunur.

Bu hastalık tehlikelidir çünkü hastalığın başlangıcında, sıradan bir akut solunum yolu viral enfeksiyonu için alınabilir.

Akut laringotrakit nedenleri

Akut laringotrakeitisin ortaya çıkması için birçok neden ve ön koşul vardır. Hemen hemen her zaman - bu başlangıçta bulaşıcı, viral veya bakteriyel doğasıdır.

Akut laringotrakit, aşağıdaki hastalıklarda görülür:

 • parainfluenza;
 • grip;
 • Adenoviral enfeksiyon;
 • ARVI ve ARI;
 • Klamidyal enfeksiyon;
 • Stafilokok enfeksiyonu;
 • çiçeği;
 • Scarlet ateşi;
 • kızamık;
 • kızamıkçık;
 • frengi;
 • mycoplasmosis;
 • Streptokok enfeksiyonu;
 • Laringeal tüberküloz;
 • Pnömokok enfeksiyonu.

Laryngotracheitis genel olarak zayıflamış bir bağışıklık durumunda yukarıdaki hastalık tipleriyle ortaya çıkar. Bazen sadece larinks veya sadece trakea etkilenebilir. Diğer nedenlerden dolayı akut laringotracheit vakaları vardır. Dolayısıyla, hastalığın önkoşulları, vücudun alerjik reaksiyonları veya kimyasal preparatların agresifliği olabilir. Akut laringotracheite neden olan solunum organlarının herpes lezyonları vardır.

Gelişim mekanizması

Bu hastalık, hava ileten tüpün iltihaplanmasına neden olur, bunun sonucunda mukoza ve ses telleri şişer. Solunum sisteminin daralması sesin ses kısıklığı ve aynı zamanda güçlü bir öksürük gibi semptomları beraberinde getirir.

Laryngotracheitis, bir alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak, kendini çabucak gösterir. Larinks ve trakeaya etki eden alerjik bileşen, bağışıklık sistemi özel maddelerinin hücrelerinden ayrılır ve boşalan yeri doldurur.

sınıflandırma

Hastalığın üç formunu tahsis eder:

 • vokal kord ve trakea bölgesinde kızarıklık ve şişlik olduğu kataral.
 • atrofik olarak, koruyucu özelliklerini kaybettiği ve iltihaplandığı için mukus zarında kademeli bir atrofi vardır. Genellikle kömür madenlerinde çalışanlar ve işçilerde, tozlu binalarda çalışan insanlar oluyor.
 • Hiperplastik, trakea ve larinkste alanların veya tüm mukozal bölgenin çoğalması, nefes ve ses ile sonuçlanır.

Akut ve kronik laringotrakit vardır. Akut laringotracheitis ayrılır

 • İlk kez ortaya çıkan birincil,
 • tekrarlayan, tekrarlayan, soğuk algınlığı ya da olumsuz faktörlerin etkisinde ortaya çıkan.

Birincil akut laringotrakeit, kursun üç çeşidini içerebilir:

 • Mevcut ARI'nin arka planında ortaya çıkan akut,
 • Akut solunum yolu hastalığı belirtisi olmayan ani laringotrakeitis,
 • yavaş yavaş soğuk algınlığı komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Akıntı ile akut laringotrakit sürekli veya dalgalı olabilir.

Kronik laringotrakitis, tedavi akut olduğunda veya tedavi olmadığında ortaya çıkar. Genellikle ligamentlerin profesyonel aşılması ile oluşur.

kanıt

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut larinotrakit, bu semptomlarla kendini gösterir:

 • Genel zehirlenmenin belirgin belirtileri;
 • Bir öksürüğü kışkırtan boğaz ağrıyor;
 • havlayan öksürük (özellikle çocukta telaffuz edilir);
 • Boğazda Zulüm;
 • ses değişir. O raspy ve boğuk olur. Daha şiddetli durumlarda, aphonia vardır;
 • solunum fonksiyon bozukluğu. Bir çocuk veya bir yetişkin hırıltı, gürültü, dispne duyabilir;
 • vücut sıcaklığında artış. Genellikle göstergeler 38 dereceyi aşmaz, ancak sıcaklığın yüksek rakamlara yükselebileceği durumlar vardır.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

 1. İnfiltratif pürülan veya flegmonöz laringotrakeit, sıcaklığın 38 ° C - 39 ° C'ye yükselmesiyle karakterize olan mukoza, kaslar, kıkırdakların altta yatan katmanlarına verilen hasar ile karakterize edilir.
 2. İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Ayrıca laringotrakitin karakteristik semptomları seste değişikliklerdir. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder. Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir. İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur. Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir. Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Kronik laringotrakit belirtileri

Öksürüğe özellikle dikkat edilmelidir. Larengotracitin akut formu epizodik ve paroksismal ise, bu patolojinin kronik formunda öksürük kalıcıdır. Ayrıca, hasta sürekli olarak farenks ve trakeada rahatsızlık hissinin yanı sıra sternumun arkasındaki ağrılı hisleri de hisseder. Boğazın çizildiği sabit, geçmeyen bir his, kuru ağız, ağrılı yutma kronik laringotrakitin tezahürlerinin eksik bir listesidir.

En karakteristik tanı özelliği hastanın ses fonksiyonundaki disfonya veya rahatsızlıktır. Disfoni, hafif bir "boğukluktan" konuşma zorluğuna kadar değişen bir yoğunluğa sahiptir. Ses çıkarmaya yönelik girişimler hastaya rahatsızlık verici duygular kazandırır. Bu durumu kötüleştirmek için bazı iklim faktörleri veya çeşitli hormonal değişiklikler olabilir. Özellikle ciddi disfoni formları, menopozdaki kadınlarda, hamilelik sırasında veya adet sırasında görülür. Böyle bir durum hem periyodik hem de kalıcı olabilir.

Sabit disfoni, ses tellerinin yapılarında çeşitli morfolojik değişiklikleri gösterir. Eğer hastanın mesleki faaliyeti, sürekli iletişim ve kamusal alanda olma ihtiyacıyla bağlantılıysa, sesin tınılarındaki en önemsiz değişiklikler onlar için psikolojik bir faktör olabilir. Sonuç olarak, hastanın psikosomatik durumu bozulur: uyku fonksiyonunda bir rahatsızlık, sürekli bir sinir gerginliği, depresyon veya nevrasteni.

İlk yardım

Laringotracheitis ile, tıbbi ziyaretten önce hasta kişiye bakım sağlamak çok önemlidir. Ve buradaki nokta sadece hastalığın semptomlarında değil, aynı zamanda hasta bir insanda, özellikle de bir çocukta kendini gösteren kendine özgü psikolojik stresde de.

 • Artan heyecanın spazmodik nöbetlerin artmasına ve derinleşmesine neden olabileceği için, hastayı sakinleştirmek gerekir.
 • Odanın içine taze havanın girdiğinden emin olun.
 • Akut laringospazmda boğulmaya neden olmak, erişilebilir bir yöntemle (örneğin dilin köküne basmak suretiyle) acil bir reflekse neden olur.
 • Hastayı sıcak bir içecek verin - süt, kuru meyvelerden komposto, maden suyu, hafif alkali bileşimden daha iyi. Sütte, bir tutam kabartma tozu ekleyebilirsiniz - bu larinksin daraltılmasında çok yararlıdır.
 • Hastalığın bulunduğu odanın nem oranı arttırılmalıdır.
 • Akut atakları gidermek için sıcak ayak banyoları (su sıcaklığı - 38-40 derece) yardımcı olur. Ancak, artmış vücut ısısının arka planına karşı yapılamazlar.

tanılama

Tanı, hastanın şikayetlerini incelemek, incelemek ve bazı çalışmalarda bulunma sonuçlarına dayanarak yapılır. Hastalığı belirlemek için aşağıdakilere ihtiyacınız olabilir:

 • solunum yollarından salgılama çalışması;
 • genel bir idrar ve kan analizi sonuçları;
 • Hastalığın gelişimini tetikleyen virüsün etyolojisini belirlemeyi sağlayan serolojik çalışma.

Laringotrakeitis tanısının önemli bir bileşeni, laringeal bölgenin ve ses tellerinin incelenmesi işlemidir. Bu amaçla, modern tıp özel bir aparat, X-ray veya bilgisayarlı tomografi kullanımını sağlar. Hastalığın kronik formunda, hastaya, onkolojiyi dışlamak için solunum yolundaki sekresyon biyopsisi reçete edilir. Sadece tüm çalışmaların sonuçları ile ilgilenen hekim hastalığın ne tedavi edileceğini belirleyebilecektir.

komplikasyonlar

Akut laringotrake ile birlikte laringeal lümende belirgin şişlik ve tıkanıklık, laringotrakitis veya yalancı kabukçıklar gibi bu zor bir komplikasyonun gelişmesine neden olabilir.

Kronik laringotefitis bazı durumlarda tracheitis, bronşit, bronşiolit ve pnömoni gelişimine ivme katabilir. Ayrıca mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon, benign veya malign bir tümörün ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Hipertrofik laringotrakitin komplikasyonları larinks veya larinksin ventrikülünün prolapsusunu, kistlerin oluşumunu içerebilir.

Larengotracheitis nasıl tedavi edilir?

Genellikle, üst solunum yollarının iltihabı hastanede yetişkin bir hastanın yerleştirilmesini gerektirmez (stenoza laringotrakitis vakaları hariç), bu nedenle evde tedavi daha sık kullanılır:

 1. Laringotracheitis gelişimini tetikleyen tüm zararlı faktörleri ortadan kaldırın (sigara içmeyi, konuşmayı, içmeyi ve keskin, baharatlı, asidik yiyecekleri tüketmeyi yasaklayın);
 2. Hastaya nemli bir oda sıcak bir oda verilir, çok sıcak (ama sıcak ve rahatsız edici değil) bir içecek (kissel, çay, komposizyon) verir;
 3. Sıcaklık subfebrilin (38 ° C) limitlerini geçerse, parasetamol, ibuprofen veya evde diğer antipiretiklerle azaltın;
 4. Evde alkali inhalasyonlar yaparlar ve sıcaklık düştüğünde veya hastalık kronik olduğunda, hastayı poliklinik (inhalasyon, elektroforez, UHF, vb.) Fizyoterapi odasını ziyaret etmeye davet ederler.
 5. Beklentileri ve antitüsifleri verin, antihistaminikler kullanın;
 6. Hasta, bir çocukla ilgiliyse, ebeveynleri gibi, kendi takdirine bağlı olarak antibiyotik reçete etmek için acele etmemelidir. Viral bir kökene sahip olan larinotrakit, bunlara tepki vermez, bu nedenle vücudun bu ilaçlara ihtiyacı yoktur. Genel olarak evde bir antibakteriyel ve antiviral tedavi, bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilir.

Kronik hipertrofik laringotrakit ile birlikte, konservatif tedaviden ya da neoplastik süreçteki transformasyon tehdidinden etkilenmeyen olgularda cerrahi girişime başvurulur. Genişlemiş dokunun eksizyonu, ventriküler prolapsusun giderilmesi, kistlerin çıkarılması endoskopik mikrocerrahi teknolojilerinin yardımıyla gerçekleştirilir.

Halk ilaçları

Larengotracheitis ile tam iyileşme elde etmek için genellikle doktor randevuları ve halk ilaçlarının uygulanması dahil genel tavsiyelerin uygulanması gözetiminde 7-10 gün için mümkündür:

 • soda ile inhalasyonlar;
 • buhar haşlanmış patates inhalasyonu;
 • Tıbbi esans yağları ile inhalasyonlar: köknar, ardıç, okaliptüs, çay ağacı yağı.

Soğanlardaki soğanların ve soğan hamurundan elde edilen soğumaların terapötik özellikleri tarif edilmiştir. Çeşitli otlar, kökler, meyveler ve bitkiler ile karıştırılmış bal ve sarımsakın iyileştirici bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Olumlu etkiler ot kantaron, biberiye, kekik, anne ve üvey, muz yaprakları, sığırkuyruğu çiçekleri ve ısırgan, hatmi kökü ve meyan kökü, rezene meyvesi var. bal, patates ve pancar suyu, et suyu anason, havuç suyu ve süt ile turp suyu, kuru üzüm ve soğan sürüler sesini dönmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır.

önleme

Laringotrakeitisin önlenmesi bir dizi önlemden oluşur:

 • solunum jimnastiği;
 • erken yaşlardan tavlama;
 • akut, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk gıda hariç diyet;
 • zorunlu sporlar;
 • ARVI'nın önlenmesi;
 • gırtlak iltihabının önlenmesi;
 • Vücudun süper soğutulmasından kaçının;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçların alınması.

Laringotrakeitis normal seyrinde, komplikasyonlar olmadan ortaya çıkarsa, iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Kendi kendine ilaç almayın, tedavi süreci doktorun gözetiminde olmalıdır.

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

Laryngotracheitis: nedenleri, formları - akut ve kronik, saldırı, nasıl tedavi edilir

Laryngotracheitis, aramızda yaşayan ve sürekli veya periyodik olarak çevrede hareket eden virüslerin ve bakterilerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları olarak adlandırılır. Akut laringotrakeitisin klinik tablosu çocukluktan herkes tarafından bilinir, çünkü hava yollarının bu yenilgisi sadece komşu hasta ise açıkça görülebilir ve duyulmaz değildir, fakat muhtemelen en azından birimiz birbirini ziyaret etmiştir. Unutulan belirtiler işe yaramaz, bu yüzden hemen hemen her kişi bir doktor ziyareti yapmadan teşhis koyabilir.

ancak Erişkinlerin larengotrakiti, çocuklardakinden belirgin bir şekilde farklıdır ve daha küçük olan çocuk, bu hastalık onun için daha tehlikelidir. Küçük bir adamın solunum yolu, sadece altı ya da yedi yaşına kadar oluşumunu tamamlayacağından ve bu yaşa kadar çok savunmasız olduklarından.

Nedeni - her adımda

İnflamasyonun aynı anda hem larenks hem de trakea (laringotrakitis) yakaladığı bir durum, akut ve kronik solunum yolu enfeksiyonları olarak adlandırılır. Enflamatuar sürecin ana nedeni enfeksiyöz bir ajandır. yanlışlıkla vücuda girmiş ve üst solunum yoluna yerleşmiştir. Kural olarak, bunlar soluduğumuz havayı kalıcı olarak veya periyodik olarak tutan mikroorganizmalardır. Azaltılmış bağışıklık ve kronik hastalıkların varlığı koşulları yaratır ve enfeksiyonu gelişmeye ve çoğalmaya teşvik eder.

havayolu paterni

Biz mikropların geniş bir dizi canlı ama serin esinti ufak nefes veya ertesi gün öksürük ve kötü konuşma çılgınca başlar kalabalık bir otobüse kısa bir gezi bize sadece birkaç: Tanı - Akut laringotrakeit.

Diğer mikroorganizmalardan daha fazla, solunum yolu "adores" virüsleri, mukus trakea ve bronşlarda ideal olarak bunlara uyan reseptörler vardır. Yani, dedikleri gibi, yakalanacak bir şey var. Hastalık tarafından zayıflatılmış, insanların kendi savunmasını kaybetmiş, bağışıklık sistemi enfeksiyöz bir ajana layık bir cevap veremeyen kişiler, genellikle laringotrakitten muzdariptir. Dolayısıyla böyle bir banal, ilk bakışta, Genellikle ARI veya ARVI olarak adlandırılan bir hastalığa birçok faktör neden olur:

 • Adenoviral enfeksiyon, influenza virüsleri ve parainfluenza, üst solunum yollarının akut solunum yolu enfeksiyonlarının nedenleri arasında liderdir. Uzun süre öksürük öksürüğü yaşamaya ve huzur içinde uyumaya izin vermezken, yüksek ateş, kemiklerde ağrılar ve gribin diğer belirtileri 2-3 gün geçtiği bilinmektedir. Bu zaten influenza enfeksiyonunun bir komplikasyonu - laringotrakitis veya trakeobronşit.
 • Çocuk viral enfeksiyonları (kızamık, suçiçeği, kızıl saç, kızamıkçık).
 • Çok sayıda bakteri enfeksiyonu grubu: çeşitli coccal flora (strepto, stafil, pnömokok), spiroketler, mikobakteriler, mikoplazmalar ve klamidya.

ENT organlarını lokalizasyonu için tercih eden enfeksiyonlar, kural olarak, aşağı doğru hareket etme kabiliyetinde farklılık gösterir. Hasta, sinüzit (bademcik iltihabı, burun iltihabı, farenjit) olan bir adam ve bir süre sonra aniden, iltihaplanma sürecinin larinks ve trakeada ve daha sonra bronşlarda olduğunu buldu. Özellikle, bu durum, hastanın tedavi edilmesi için acelesi olmadığında, her şeyin kendiliğinden geçeceğine inanarak aşırı varsayımla gerçekleşir.

Akut laringotrakitin gelişmesinde ve bu lokalizasyonun kronik durumlarının oluşumunda önemli bir rol, aşağıdakilere bağlı olarak burun solunumu rahatsızlıklarına aittir:

 1. Sürekli alevlenen sinüzit;
 2. Bükülmüş nazal septum, hava geçişini engelliyor;
 3. Alerjik reaksiyonların neden olduğu rinit.

çok enfeksiyon ve inflamatuar süreç ilk olarak gırtlak ve nefes borusu sokuldu ve bronş ve akciğer dokuları (bronşit, bronşiyolit, pnömoni) iltihaplanması aşağıdaki "vücutlarını" taşımak için eğimli ve karmaşıktır.

Muhtemelen okuyucu, hayatta pek çok insanın respiratuar organların patolojik koşulları ile ilgili görünmüyor olmasından garip gelecektir. laringotrakit sık görülme sıklığına katkıda bulunur:

 • Mide hastalıkları (gastrit, ülser);
 • Endokrin patolojisi (diabetes mellitus);
 • Böbrek hastalığı;
 • Tüberküloz süreci;
 • Kalp sorunları (özellikle romatizmal ateş);
 • Hepatik parankimde inflamatuar ve diğer süreçlerin (hepatit, siroz) bir sonucu olarak değişiklikler.

Kuşkusuz, enfeksiyonlar laringotrakit gibi bir patolojinin gelişiminde önemli bir rol oynar, ancak bir kişi hastalığı provoke etmemişse bazen bunu önleyebilir. Yukarıdaki suçlulara ek olarak, laringotrakit, inflamatuar sürecin nedenleri (özellikle immün yetmezlik veya alerjilerin arka planında) dikkate alınabilir:

 1. Tüm organizmanın alt-soğutması (hava şartlarına göre giyilmemelidir, ancak burada uzun bir süre durmak gerekir), ayrı kısımlar (ıslak ayaklar - boğaz ağrısı) ya da lokal soğuk etkileri (buzlu su - sonuçta sabaha kadar);
 2. Tozlu binalara uzun süre maruz kalma, üst solunum yollarını tahriş eden aşındırıcı maddelerin buharlarının solunması;
 3. Özellikle rüzgarlı havalarda (özellikle sevdiğiniz takım için umutsuzca "ağrıyan") havadaki ses yükü, başka bir yerde onun doğruluğunu kanıtladı ya da "soğukta şarkıları dondurmak için soğuktu...");
 4. Kötü alışkanlıklar (tabii ki, sigara içmek ve alkollü içeceklere kayıtsızlık).

Tüm bu nedenler, belki de sonuncusu hariç, hem çocuklarda hem de erişkinlerde larinks ve trakeada akut inflamatuar bir hastalığa neden olabilmektedir. Ancak, bundan şüphe edilemez. Zaten solunum problemi olan kişiler akut solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkındırlar, larinkotraktoit de dahil olmak üzere, sağlıklı akranlarına göre.

Laryngotracheitis nedir?

Laringotrakeitisin adlarını, formlarını ve türlerini anlamak, başlangıç, akış ve morfolojinin nedenine dayanan bu inflamatuar sürecin sınıflandırılmasına kısa bir giriş yapacaktır.

Böylece laringotrakit bölündü etiyolojik faktör tarafından ve bu grup şunlardan oluşur:

 • Larenks ve trakeadaki enflamatuar hastalıklar, bunların viral enfeksiyonlara neden olan etkenlerine bağlı olarak gelişmesi;
 • Larenks duvarlarında ve bakteriyel kaynaklı mikroorganizmaların trakeadaki penetrasyon ve engelsiz aktiviteden kaynaklanan laringotrakeitis;
 • Larinks ve trakeayı onlar için en iyi habitat olarak seçen bakteriyel viral (karışık) enfeksiyonlar.

Akış özellikleri Üst solunum yolunda lokalize olan enfeksiyöz inflamatuar süreç ikiye böler:

 1. Akut laringotracheitis, süresi küçüktür (şanslı olarak - 7-10 günden üç haftaya kadar), Bu: hasta, öksürük, bir süre için ses kayboldu, iyileşti - hepsi bitti;
 2. Kronik larinotrakit - bu form yıllarca sürer, Daha sonra şiddetlendi, sonra sakinleşti. Genellikle kızdırmaksa korkusu tutuyor çünkü iyi, onların hastalık hakkında bilgilendirilmesi "Chronicles" (gırtlak ve nefes borusu iltihabı) lyudi-, bu yüzden maksimum korumaya çalışın: Sıcak bir günde dondurma bağımlısı olmayan soğuk şampanya, içmeyin, sıcak Elbise ve ve benzeri

Laryngotracheitis ayrılır morfolojik özellikler:

 • nezle ile ilgili süreç mukozada değişikliklere neden olur, kızarır, infiltre eder ve kalınlaşır. Vokal kordlar şişer, iltihaplı bölgedeki kılcal damarlar genişler, geçirgenlikleri artar ve sonunda küçük nokta kanamalarına dönüşür. Bebeklerde sıklıkla laringeal ventriküllerin tabanında yer alan lenfadenoid doku iltihabı vardır;
 • hipertrofik laringotrakitin varyantı: epitelyal hücreler, bağ dokusu elemanları ve burada bulunan bezler genişler, bu bölgenin kas sistemi kalınlaşır, dahası, bu kalınlaşmalar dağınık büyüme veya dağınık nodüller sergileyebilir. Nodüller, insanların aşırı ses yükünü (öğretmenler, sanatçılar, vb.) Içeren insanların larenksini tercih eder, böylece onlar (şarkı söyleme) "şarkı söyleme" olarak adlandırılırlar. Mukozaya ait hiperplazi, ventrikül prolapsusu, ülserler, larinksin kistleri ve habis formu dışlamayan onkolojik sürecin gelişimini tehdit eder;
 • atrofik larinks ve trakeadaki enflamatuar hastalık varyantı, materyalin düz olmayan çok tabakalı bir epitelyum üzerindeki mukoza normal (silindirik sileli) epitel tabakasının yerini alır. Ek olarak, submukozada geri dönüşümsüz süreçler meydana gelir: bağ dokusunun elemanları sklerozludur, ses telleri inceltilir ve iç-boğaz kasları atrofidir. Atrofiye bağlı olarak, mukus bezleri de işlevlerini durdurur, doğal salgı kurur, trakea ve larinks duvarlarının kuru kabuklarla kaplanmasına neden olur ve bu da hastanın nefes almasını ve iyi olma durumunu etkiler.

Kötü alışkanlıkları (sigara, alkol), ve yaş (menopoz), soğuk ve keskin için immün yetmezlik veya halsizlik, yükü yetişkin kronik laringotrakeit, rüzgar veya ürünlerin uzun pnömoni şeklinde, iyi huylu hoş olmayan sürprizlerle mevcut olup olmadığı unutulmamalıdır ve malign tümörler. Örneğin, Bu hastalığın hipertrofik formu, tedavi olmaksızın laringeal kansere dönüşen prekanser süreçlere atfedilir.

Çocukluktan tanıdık belirtiler

Laringotrakeitis semptomları genellikle bir kişinin kendini iyi hissetmediği ve akut solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyduğu zaman ortaya çıkar.

 1. Vücut ısısı yükseldi, baş ağrıyor;
 2. Boğazda - satenler, acılar, çizikler, pershit;
 3. Alışkanlıkla ve doğal olarak yutması mümkün değildir, biraz çaba gerektirir.

Akut laringotracit genellikle sabah veya gece ürer, ancak bazı pozitif (kahkahalar) ve negatif (gözyaşı) duygular, boyun ve yüz kaslarının gerilmesi ve toz veya soğuk hava solumasına eşlik eder. günün herhangi bir saatinde bir saldırıya neden olabilir:

 • Aniden garip bir kuru, bazen "havlayan" öksürük ortaya çıkar;
 • Öksürük ile ve bir süre sonra, göğüs kemiğinin arkasında, trakea sürecine katılımı gösteren rahatsızlık ve karakteristik ağrı vardır;
 • Mucus, öksürüğün ilk ataklarına ayrılan, bir balgamın bile çağrılması zordur: bu küçüktür, rahatlama getirmez ve daha da gırtlağı rahatsız eder. Bol mucopurulent balgam biraz sonra ortaya çıkar, o zaman boğulma öksürük atakları o kadar eziyet göstermez ve nefes alması daha kolay olur;
 • Boğazda sürekli bir rahatsızlık (kuruluk, yanma, terleme), dilin kökünde bir yerde sıkışmış yabancı bir cismin varlığına dair bir izlenim vardır;
 • Bir öksürüğün zemini karşısında ses belirgin bir şekilde değişir, kabalaşır, ses kısıklığı ortaya çıkar veya sonlaşma tamamen ortadan kaybolur, kişi hastalık sırasında fısıldamaya döner;
 • Bölgesel lenf nodlarında bir artış isteğe bağlı olarak kabul edilebilir, ancak laringotrakitin sık görülen bir belirtisidir.

Parlaklık laringotraheita belirtiler biraz sabırlı sonra, kötü daha iyi hisseder, kronik forma hastalığın geçiş sönük kalır ve bazı durumlarda hayat (hamilelik, adet, menopoz, soğuk ses yükü, günün saati) bozulmasını bağlar.

Kronik laringotrakitin ana belirtileri aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 1. Kalıcı öksürük, viskoz balgam, sternumun ardında rahatsızlık, ancak, atak yapmadan özel bir acı yoktur, sadece öksürme sırasında veya sonrasında oluşur;
 2. boğazında ekstra rahatsızlık şey glottiste boğazım topak sıkışmış, küçük hale geldiği bir his peşinde hastalar, yani boğaz, sahibini çok ilgi çekmeye başlar, kalıcıdır;
 3. Ses, sürecin herhangi bir netliğini vermez, ancak, sabah ve akşam saatlerinde daha fazla dikkat çeken, ya da aşırı uzun ve gürültülü bir konuşmadan sonra değişmiştir. hastanın boğaz hastalığın alevlenme tahrik kolay olan düşük sıcaklıklarda (soğutma ya da soğuk ürünlerin genel kullanım), özellikle alkol gazlı içecekler, baharatlı gıdalar ve çeşniler, duyarlı hale gelir;
 4. de bir ölçüde isnat edilebilir hastanın psiko-duygusal durumu üzerinde çok etkisi sesiyle Kalıcı sorunlar, özellikle iş aletinin rolündeki mesleki faaliyeti sesle if (öğretmenler, şarkıcılar, spikerler, aktörler), bu yüzden uyku bozuklukları, nevroz ve depresyon, laringotrakit belirtileri (kronik).

Larengotracheitis neden çocukluktan ve yaşlılıktan etkilenme olasılığı daha yüksektir?

İstatistiksel verilerden yola çıkarak ve günlük deneyim bazında bir temel alarak, larinks ve trakeadaki enflamatuar hastalıklara sahip daha sağlıklı yetişkinlerin, aşağıdakilere karşı duyarlı olduğu iddia edilebilir:

 • "Astım Günlükleri";
 • Amfizem, pnömoskleroz, bronşektazi ile yaşlı hastalar.

Elbette, çocuklarda astım ve bronşiyal astımı olan bronşit, solunum sisteminin bu bölgesinde “zayıf nokta” yaratır. Bu çocuklar hipotermiden çok korkarlar, enfeksiyöz ajanlarla ve alerjenlerle görüşürler, her dakika ebeveynler tarafından hatırlanmalıdır. Genellikle çocuklar yıllardır kendilerini hatırlatmak vermedi dertlerini (solunum yolu enfeksiyonları için özel bir duyarlılık), "büyümek", ancak kronik bir hastalık olarak bir kişinin yaklaşır veya emeklilik yaşının geçtiği en kısa sürede yeni bir güçle görülmeye başlar. İyimserler bunun hakkında şaka yapıyorlar. Yaşlılık ve çocukluk benzerdir ve laringotrakit ile ilişkili olarak - özellikle. İçinde bazı gerçekler var:

 1. Çocuklarda bağışıklık genellikle zayıftır, solunum sistemi oluşumunu tamamlamamıştır;
 2. "Çok yetişkin" koruyucu kuvvetler, yaşam için birikmiş kronik hastalıkların etkisi altında ve solunum sisteminde, genellikle çeşitli engelleyici değişiklikler vardır.

Küçük çocuklarda, inflamatuar süreç hızla değişir ve yetişkinlerde daha az etkilenen bölgelerde lokalize olabilir. Solunum sistemi, özellikle açığı nedeniyle, bazen akut epiglottit (gırtlak kapağı iltihabı) veya akut laringotrakeit bronşiyolit (bronşiyolit) katılır.

süreç larinks yenilgisiyle başlayan, ardından soluk borusu ve bronşlarda gittiği için, genellikle larinks veya yanlış krup stenoz olarak adlandırılır akut stenozan laringotrakeit (OSLT), - Ayrıca, çocuklar yetişkinlerden daha vardır, diğer bir yaygın komplikasyon tehdit ediyor. LSLT acil bakıma ihtiyaç duyar, çünkü diğer durumlarda gecikme küçük bir hasta ömrüne mal olabilir.

Akut stenosing laryngotracheitis

Akut stenoza giren laringotrakit ciddi, ciddi ve öngörülemeyen bir durumdur, tıbbi ebeveynlerin bundan korkmadığı bir şey değildir, sadece çocuğun üst solunum yolu hastalığının ilk belirtileri vardır. Çoğu durumda bu durumun nedeni, alerjilerin arka planına karşı bir ortak enfeksiyon (viral ve bakteriyel kaynaklı) 'dir.

Bazen, hastalığın karakteristik bir belirtisi olan iltihaplanma ve viskoz fibrin filmlerinin oluşumu, o kadar hızlı büyür ki, solunum engellenir ve yardımlar yetişemez. Nefes inhalasyon süresi üstünlüğü, ten rengi (gri ve külden), "havlayan" öksürük, anksiyete ve nöbetlerin mümkün görünüm değişmesi - hep anne uyarmalıdır.

Stenoz gelişmesinden şüphelenilen, evde tedaviye güvenmek bir hata olacak, Ambulansın hemen çağrılması gerekiyor ve şu anda panik yapmayın ya da katlanmış silahlarla oturmayın ve hastane öncesi faaliyetleri gerçekleştirmeye çalışın:

 • Hardal kaslarını baldır kaslarına koy;
 • Sıcak (37 ° C) hardal tepsisi bebeğin bacaklarını yapın;
 • Burunda vazokonstrüktif damlalar damlamaktadır;
 • Bir balgam söktürücü etkisi veya soda ile ılık bir süt ile bir öksürük şurubu verin (1/2 çay kaşığı + 1 bardak süt dayalı);
 • Çocuğunuz yaşlanırsa ve zaten müzakere edilebilirse, ılık buharla (sodayla) teneffüs edebilirsiniz;
 • Saldırıyı dilin kökündeki bir spatulaya (kaşık) bastırarak durdurmaya çalışın (faringeal refleks);
 • konstriktif laringotrakeit zaten yaşamın tarihi ve bir çocuğun hastalık kaydedilen, bazı ebeveynler kendilerini "önce" gelişi bebeği tanıtmak antihistaminik (difenhidramin) ve spazm (No-Spa) fonların ev enjektabl formu, tutun. Aksi takdirde, bir solunum bozukluğu belirtileri fark ederseniz, tabletlerde antihistaminikler (tavegil, suprastin) verebilir, önce onları toz haline getirebilirsiniz.

Prednizolon, entübasyon (gerekliyse) ve diğer aktiviteler, gelen tugayın doktorunun meselesidir. Bebeğin evde bırakılması gerçeği, doktorlar tam tersini sunuyorsa - herhangi bir soru söz konusu olamaz, bu yüzden doktorları istek ve koşullara dikkat etmeyiniz. Hastanede ev eldeki her şey yoktu çünkü çocuk, o şekilde fizyoterapi katılmak ve daha güvenli olacak antibakteriyel ve antiviral tedavi yapılacaktır ve saldırı tekrarlanan değilken her anne veya baba uzman desteği sağlayabilir. Akut dönemde benzer bir patolojisi olan çocuklar için evde tedavi neredeyse sağlanmamaktadır., Durumun normalleşmesinden önce çocuk doktorlarının yakın ilgisi altında olmalıdırlar.

Laringotracheitis tedavisi

Genellikle, üst solunum yollarının iltihabı hastanın hastaneye yerleştirilmesini gerektirmez (stenoza laringotrakitis vakaları hariç), bu nedenle evde tedavi daha sık kullanılır:

 1. Tüm zararlı faktörleri ortadan kaldırmak, laringotrakitin gelişimini provoke etmek (sigara içmeyi, konuşmayı, içmeyi ve baharatlı, baharatlı, asidik gıdaları tüketmeyi yasaklamak);
 2. Hastaya nemli hava veren sıcak bir oda verilir. çok sıcak (ama sıcak ve tahriş edici olmayan) bir içecek (kissel, çay, komposto) verin;
 3. Sıcaklık düşük derecenin (38 ° C) ötesine geçerse evde parasetamol, ibuprofen veya diğer antipiretikler ile azaltmak;
 4. Evde alkali inhalasyonları yapın, ve sıcaklık düştüğünde veya hastalık kronik olduğunda, hastayı polikliniğin fizyoterapi odasını (inhalasyon, elektroforez, UHF, vb.) ziyaret etmeye davet ederler.
 5. Beklentileri ve antitüsifleri verin, antihistaminikler kullanmak;
 6. Hasta antibiyotik reçete etmek için acele etmemelidir Bir çocukla ilgiliyse, kendi takdirine bağlı olarak, aynı zamanda ebeveynleri ile birlikte. Viral bir kökene sahip olan larinotrakit, bunlara tepki vermez, bu nedenle vücudun bu ilaçlara ihtiyacı yoktur. Genel olarak evde bir antibakteriyel ve antiviral tedavi, bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilir:
  • Hastalığın viral etiyolojisi ile remantadin, arbidol, nosoferon vb.
  • Bakteri veya karışık bulaşıcı iltihaplı hastalıklar durumunda tedavi için, üst solunum yolu antibakteriyel geniş spektrumlu antibiyotikler sefalosporin (sefuroksim) ilaçlar penisilinler grup (amoksilin) ​​kullanılan ilaçlar, makrolidler (klaritromisin) ve azolides Laryngotracheitis (sumamed);
  • Kronik larinksotezit formuyla, Listelenen ölçümlere ek olarak, bronko-kimyasal, immün, vitamin preparatları ve kompleksleri ile immüno-modülatör tedavi uygulanır.

Kronik hipertrofik laringotrakit ile birlikte, konservatif tedaviden ya da neoplastik süreçteki transformasyon tehdidinden etkilenmeyen olgularda cerrahi girişime başvurulur. Genişlemiş dokunun eksizyonu, ventriküler prolapsusun giderilmesi, kistlerin çıkarılması endoskopik mikrocerrahi teknolojilerinin yardımıyla gerçekleştirilir.

Özellikle dikkat, larengotrakitisin stenoza yatkınlık seçeneğini geliştirme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bir zamanlar bu tür kaygıları yaşayan ebeveynler tekrarlanan saldırıları önlemek için tüm kuvvetleri yönlendirin:

 1. Mevcut araçlar ile, yaklaşan bir grip salgını hazırlayın, antiviral profilaksi uygulayın, olası (veya imkansız) aşılama hakkında bir doktora danışın;
 2. Çocuğu sinirlendir, bağışıklığını arttır;
 3. Bebeğin, stenoza neden olabilecek çeşitli alerjenler ve enfeksiyöz ajanlarla temas etmesini önleyin;
 4. Bir saldırı durumunda eylemlerin algoritmasını çalışmak, böylece durum öngörülemez;
 5. Bir çocuk KBB uzmanı "bulunamadı" Eğer onlar, ancak, çoğu zaman enfeksiyon kaynağıdır komplikasyonların önlenmesi için onarıcı terapi yapmak için tam iyileşme sonra 2-3 ay beklemek ve bu süre içinde zorunda çünkü adenoidler, kaldırılması gerekir;
 6. Çok fazla bağımsızlık göstermeyin, doktor tavsiyelerini takip edin, en harika halk ilaçlarının bile (şifalı bitkiler, bal) çocuğun (alerjik) reaksiyona girmesine neden olabileceğini unutmayın.

Kural olarak, 6 yıla kadar çocukta solunum sistemi oluşumu sona erer. Bu çağa kadar, stenozlar genellikle yanlış krup olarak adlandırılır, ancak yaş laringotrakitise karşı koruma sağlamaz. Bu arada, bu hastalığın çeşitli formlarını ve eğilimlerini tedavi etmek için tek bir reçete yoktur, her vaka, hastalığa eşlik eden etiyolojiyi ve diğer durumları dikkate alarak kendi yaklaşımını gerektirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Tonsillofarenjit tedavisiTonsillofarenjit tedavisiTonsillofarenjit bademcikler ve farinksin akut bir enfeksiyondur. Bu, üst solunum yolunun en yaygın rahatsızlığıdır.

Hamilelikte bir boğaz tedavi etmek için

Hamile bir kadın hastalığa, viral enfeksiyonlara karşı herkesten daha duyarlıdır. Sonuçta, bağışıklığı azalır ve herhangi bir solunum hastalığı çocuğun yatağını bir kereden fazla zorlaştırabilir.