Loading

Gebelik tedavisinde Laryngotracheitis

Hamilelik sırasında, kadın bedeni strese maruz kalmaktadır, çünkü tüm kaynakları, hem mumyaların hem de onun beslediği çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güçlendirilmiş bir şekilde çalışmalıdır. Her şeyden önce, kadın vücudunun bağışıklık sistemi zayıflar. Bu sebepten dolayı, herhangi bir dikkatsizlik - hipotermi, aşırı ısınma, larinksin aşılması, ağız yoluyla tozlu hava ile nefes alma - hastalıklarla veya daha doğrusu soğuk algınlığıyla - tehdit eder. Ancak hastalık komplikasyonların eşlik ettiği durumlarda sorunlar başlar. Çoğu zaman larenjit (larinksin mukoza zarının iltihaplanması) olur.

Böyle bir komplikasyonun ne olduğunu ve gelecekteki bir anneye karşı nasıl mücadele edeceğini görelim.

Larenjit: Yol

Laryngitis - gırtlak mukozasının iltihabı, hem de trakea (laringotrakeit) arasında (bazı durumlarda) üst bölümleri. soğuk veya sıcak hava, bir yüksek ağlama aşırı gerilim boğaz, havadaki toz, sigara dumanı, enfeksiyon, alerjen ve benzeri: enflamatuar süreç viral enfeksiyon veya çeşitli uyaranlara gövdesinde olağandışı etkilere neden olabilir

Ayrıca, hastalığın nedeni larinkste mekanik hasardır. ciddi komplikasyonların eşlik ettiği bir hastalık nedeniyle tipi, özellikle tehlikelidir: orofarenks kuru akut ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, nefes darlığı ve şişme ve Glottis daralması neden olduğu kötü öksürük (ses kaybı kadar). Bu belirtilerden bulma, devlet bir kadın hemen bir doktora danışmalısınız.

Gebelikte larenjit tedavisi yöntemleri

Her şeyden önce, bu hastalığın tedavisi sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır. Hastalığın normal seyrinde hastanede karantinaya gerek yoktur. Bununla birlikte, tedavi gereklidir ve evde yapılabilir.

Hamilelik sırasında ilaç kullanmak için tavsiye edilmez, larinjit ile mücadele geleneksel yöntem geleneksel ilaçtır. Bunlar şunları içerir:

ısınma ayak banyoları; inhalasyon; gargara; sıkıştırır. Ayaklar için ısınma banyoları

Ayaklarınızı düzgün bir şekilde ısıtmak için benzer banyolara ihtiyaç vardır. Bu şekilde, büyük annelerimiz soğuk algınlığından kurtulmak için kullanılırdı. Ancak, hamilelik sırasında, otlar, hardal (biraz yanık hissi yoktur), deniz tuzu (veya olağan) tuz, bir avuç soda tozu ilavesi ile sadece sıcak suda (40 derece) bacaklarda uçmanız gerekir.

Yaygın ve en basit bir inhalasyon yöntemi patatestir (kaynatılmış formdan gelen buhar). Ancak böyle bir ilkel yöntem, uçucu yağ ilavesi ile sıcak su ile değiştirilebilir: çam, ladin, köknar veya okaliptüs. Buna ek olarak, su et suyu çeşitli şifalı otlar, tuz ve soda ile tamamlanmaktadır. Ancak, tıbbi onay olmadan inhalasyon prosedürünü gerçekleştirmek gerekli değildir: sonuçta, hastalığa ateş, baş dönmesi, mide bulantısı eşlik edebilir. Hastalığın bu tür klinik seyri ile, inhalasyonlar durumu kötüleştirebilir. Ve ilk etapta, böyle bir tedavi hasta bir anne tarafından işlenen çocuğun sağlığı üzerinde olumsuz bir şekilde yansıtılabilir.

Boğaz ağrısı durulama

Durulama boğaz en iyi bir tıbbi iksir infüzyonu yapılır. Bu amaçla adaçayı, meşe kabuğu, papatya, St. John's wort, calendula, rezene meyveleri ve lapçatka kökleri mükemmeldir.

Ayrıca, üç elma sirkesi ve iki çorba kaşığı baldan oluşan durulama ve reçete de kullanabilirsiniz. Bu bileşenler bir litre su içinde çözülmelidir. Terapötik durulama için böyle bir karışım günde dört kez kullanılmalıdır.

Bir larenjit ağrılı hisleri kaldırmak için mümkün ve sodovo-saline çözümdür. Fakat bu yöntem dikkatle tedavi edilmelidir, çünkü orofarenksin zaten iltihaplı mukoza zarını "çizebilir" veya kurutabilirsin.

Larenjit ile boğuşmanın iyileşme yolunda çok önemli bir nokta olduğunu unutmayın, bu nedenle özellikle hamile kadınlara özel dikkat ve sorumlulukla davranmanız gerekir. Bu işlem için su daima sıcak olmalı ve yemekten sonra düzenli olarak manipülasyon yapılmalıdır.

Larenjitin üstesinden gelmek için sıkıştırır

Hamilelik sırasında larenjit geleneksel olarak az miktarda bitkisel yağ ilavesiyle ısınan bir kompres ile tedavi edilir. Ayrıca, sabunla ovularak veya alkolle emprenye edilen bandaj da popülerdir. Ayrıca sıcak patates veya ısıtılmış tuz kullanın.

Bu tip kompresler sadece vücudun boğaz kısmına değil, aynı zamanda göğsün üzerine de yerleştirilmelidir. Kompresör giydirmesi, güçlü bir kumaştan (örneğin, birkaç kat halinde katlanmış gazlı bez) oluşmalıdır, böylece prosedürün gerçekleştirildiği ısıtılmış bileşen hastanın derisine dokunmaz ve yanmaz. Isıyı gidermek için kompres boynunun sıcak bir fularla sarılması gerekir.

Ama unutmayın, hamile kadının içinde iki kalp atıyor ve tehlikeye maruz kalmıyorlar! Bu nedenle, larenjit ile, doktorların muayenesi ve konsültasyonu kesinlikle gereklidir. Böyle bir ihtiyati tedbir, bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bebeğinin hoş olmayan bir hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Gebelikte larenjit önlenmesi

Larenjitin ortaya çıkmasını önlemek için, gebe kadınlar, öncelikle beslenme diyetlerini daha yakından izlemelidir. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için gerekli olan çok miktarda vitamin ve mineral içermelidir. Buna ek olarak, anne adayı hipotermiden kaçınmalıdır, bu yüzden gardırobunun serin sezonda giyilmesi gereken sıcak kıyafetleri olmalıdır.

Ayrıca, doktorlar hamilelik sırasında (ve sadece) mümkün olduğunca sık açık havada yürümeyi, insanların küçük bir tıkanıklık yerlerinde yürüyüş yapmasını önerir.

Larenjit semptomlarınız varsa, doktora başvurmaktan çekinmeyin. Tüm önerilerinden sorumlu bir şekilde uygulanması, hastalığın üstesinden gelmek için hızlı ve komplikasyonları olmadan size yardımcı olacaktır.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi yöntemleri

Makalenin içeriği

Gebelikte larenjit tedavisi, fetüsün gelişimini etkilemeyen sadece güvenli araçların alınması ile birlikte yapılmalıdır. Ve bu arada, o kadar da değil. İstatistiklere göre, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun gelişmesi ile gebe kadınların yaklaşık% 63'ünde laringeal inflamasyon gelişmektedir.

Vücudun azalmış direncinden dolayı, enfeksiyon, solunum sisteminin üst ve alt bölümlerini etkileyerek hızla ilerler. Larenjit tedavisi sırasında, sadece kan emilemeyen ilaçları kullanabilir, plasenta bariyerinin üstesinden gelebilir ve fetal gelişimin doğal sürecini etkileyebilir.

Tedavi özellikleri

Gebelik sırasında, yani. çocuğu taşıyan uzmanlar, ilaç alımını en aza indirgemeyi önermektedir. Çoğu fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek ve patolojiyi provoke edebilecek bileşenler içerir. Larenjit ile ilaç tedavisini tamamen terk edemezsiniz çünkü enfeksiyon, doğmamış çocuğun sağlığına hatta ilaçlardan daha fazla zarar verebilir.

Hamilelik sırasında larenjit nasıl tedavi edilir? İlacın bileşenlerinin sistemik kan akışına nüfuz etme olasılığını azaltmak için, gırtlaktaki iltihabın tedavisi için topikal preparatların kullanılması tavsiye edilir. Terapötik amaçlar için antiviral, yara iyileşmesi, ateş düşürücü ve antihistaminikler kullanılabilir.

İyileştirmeyi hızlandırmak için tavsiye edilir:

 • yatak istirahatine uymak;
 • keskin ve sıcak yemeklerin kullanılmasını reddetmek;
 • Yeterli alkali içecek tüketmek;
 • düzenli gargara ve inhalasyon;
 • Ses cihazında bir yük oluşturarak konuşmaları en aza indirir.

Bağışıklık korumasında bir azalmanın arka planı karşısında, enfeksiyon çok hızlı ilerler, bu da daha ciddi patolojilerin gelişmesine yol açar - laringotrakitis, zatürre, akut bronşit.

Diğer birçok solunum yolu hastalığı gibi, larenjit sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda çocuk için de potansiyel bir tehdit oluşturmaktadır. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, bir kadının vücudunu zehirleyen zehirli maddeler salgılarlar.

Şiddetli zehirlenme, özellikle kardiyovasküler ve sinir sistemi olmak üzere fetüsün gelişiminde bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle, larenjit ilk belirtileri ile, bir doktor görmek ve önerilen ilaç tedavisi kursuna girmeniz gerekir.

Antiviral ilaçlar

Kural olarak, gebe kadınlarda larenjit soğuk algınlığı veya gribin arka planına karşı gelişir. Solunum sistemi enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için antiviral ilaçları almak gerekir. Hamileliğin ilk trimesterinde, yalnızca fetüsün patolojik gelişimine yol açmayan belirli tipte ilaçları kullanabilirsiniz.

Larinks ve solunum yolunun diğer kısımlarındaki virüsleri yok etmeye yardımcı olan en güvenli araçlar şunlardır:

 • "Ocillococcinum" - bağışıklık savunmasını artırır ve viral hastalıkların neden olan ajanlarının çoğunu yok eder;
 • "Viferon" - koruyucu hücrelerin vücudundaki aktiviteyi arttıran interferon üretimini uyarır;
 • "Anaferon" - virüslerin çoğalmasını önler ve lezyonlarda inflamasyonu durdurur.

Antiviral ilaçları alma dozu ve sıklığı hamilelik dönemine bağlıdır ve sadece ilgili hekim tarafından belirlenir.

Yukarıda belirtilen ürünler fitiller ve tabletler biçiminde temin edilebilir. Hamilelik sırasında, mide mukozasını tahriş etmediği ve pratik olarak yan etkilere neden olmadıklarından, ilaçların rektal fitiller formunda kullanılması tavsiye edilir. Antiviral ilaçlar, alerjik reaksiyonlar geliştirme korkusu olmadan başka ilaçlar ile birleştirilebilir.

soluk alma

İnhalasyon, ilaçları doğrudan iltihap merkezlerine "iletmenin" en hızlı yoludur. Fetusa zarar vermemek için, aynı zamanda larinkste inflamasyonu durdurmak için, preparatlar olarak alkali solüsyonları kullanmak daha iyidir. Mukus pH seviyesini normalleştirir ve enfeksiyöz ajanların yayılması için elverişsiz koşullar oluştururlar.

Prosedür için aerosol ve buhar inhalasyonları kullanılabilir. En güvenli olanları nebülizatörlerin yardımıyla yapılan aerosol inhalasyonlardır. Laringofarenksin iltihaplanmasını ve şişmesini azaltmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • "Ambrogen" - kabuklu öksürüğü ortadan kaldırmaya yardımcı olur, balgamın mukoz membran duvarlarından ayrılmasını uyarır;
 • Rotokan - larinkste inflamasyonu ve şişmeyi giderir;
 • "Malavit" - ağrıyı giderir ve mukoza zarından şişmeyi azaltır;
 • "Deksametazon" - solunum yollarında alerjik belirtileri ve inflamasyonu durdurur;
 • "Furatsilin" - mikropları yok eder ve larinkste pürülan enflamasyonu ortadan kaldırır.

Mide bulantısı ve kusmayı kışkırttığı için tam midede solumayın.

Soluma belirgin bir anti-ödem, yara iyileşmesi ve antitusif etkisi vardır. Bu nedenle, fizyoterapötik prosedürler haftada en az 4-5 kez tekrarlanmalıdır.

Boğaz durulama

Eğer larenjit grip, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi bir komplikasyonu olarak ortaya çıkarsa, bunu tedavi etmek için durulama kullanmak en iyisidir. Laringofarenksin ilaçlarla yıkanması, lokal immüniteyi artırmaya, virüs ve mikropların gelişimini önlemeye ve tabii ki iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Sistemik ilaçların aksine, bademcikler ve boğaz yıkarken, ilaçlar sistemik kan dolaşımına uygulanmazlar, böylece fetusun gelişimine zarar vermezler.

Gebelik dönemi boyunca, boğaz ağrısını yıkamak için ilaç olarak kullanmak en iyisidir:

 • "Miramistin" - mukoza zarını dezenfekte eder ve iltihaplı dokuların rejenerasyonunu uyarır;
 • "Chlorophyllipt" - mikropları ve mantarları yok eder, iltihap odaklarından pusuları temizler;
 • "Klorheksidin" - solunum yollarının mukozasını geri yükler ve lokal bağışıklığı artırır.

Mukoza zarını yakmamak için, boğazın sulanması için 37 ° C'den yüksek olmayan sıcaklıklarda solüsyonların kullanılması gerekir.

Eczane antiseptiklerine ek olarak, bitkisel karışımlar ile durulama yapılabilir. İfade edilen anti-enflamatuar ve yara iyileştirici etki, kekik, melisa, papatya, nergiz, adaçayı ve St. John's Wort tarafından ele geçirilmiştir.

Öksürük için araçlar

Larenjit her zaman uyku sırasında ve uyanıştan sonra yoğunlaşabilen bir spastik öksürük eşlik eder. Öksürdüğü zaman, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilen abdominal kasların fazlalığı söz konusudur. Üretken olmayan öksürüğü durdurmak için dekstrometorfan bazlı antitüsif ilaçların kullanılması önerilir. Toksik etkisi yoktur, bu nedenle gebe kadınlar tarafından larenjit tedavisinde kullanılabilir.

En güvenli ve en etkili antitussif ilaçlar şunlardır:

Önemli! Hamileliğin ilk üç ayında dekstrometorfan bazlı ilaçlar kullanmayın.

Solunum yolunda laringeal tutulumdan yaklaşık 3-4 gün sonra balgam üretilmeye başlar. Ekskresyonunu hızlandırmak için, ekspektoran kullanmak gerekir. Gebelik döneminde, bitki bazında ilaç kullanılması tavsiye edilir. Aktif bileşenleri plasenta bariyerinin üstesinden gelmez, dolayısıyla fetüse zarar vermezler:

Antitüsiflerin sadece 2-3 gün süreyle kullanılabileceğine dikkat edilmelidir. Bu süreden sonra, balgam solunum organlarında toplanmaya başlar. Öksürük reaksiyonunu durduran ilaçlar almaya devam ederseniz, daha sonra bronşlardaki mukusun durgunluğuna ve sonuç olarak iltihaplanmalarına neden olur.

Boğaz için spreyler

Gebe kadınlar, alkol içeren boğaz için aerosol kullanmamalıdır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını artırmaya yardımcı olur, bu da kadının refahının bozulmasına yol açabilir. En güvenli bitkisel ilaçlar. Mukozayı hafifçe etkiler, iyileşme sürecini hızlandırırlar.

Boğaz ve gırtlaktaki inflamasyon odaklarını ortadan kaldırmak için, bu aerosolleri kullanabilirsiniz:

Bronkospazmı provoke edebileceklerinden, bronşiyal astım hastası kadınlar için sprey formunda ilaç kullanmayınız.

İlaçların bileşimi, onarıcı (yara iyileşmesi), anti-enflamatuar ve anti-ödematöz etkisi olan bileşenleri içerir. Onların yardımı ile yuturken ağrı ve rahatsızlığı giderebilirsiniz. Bununla birlikte, 5-7 günden fazla olmayan ilaçlar kullanabileceğinizi not etmek gerekir. Maddelerin aktif bileşenleri, dokularda birikme eğilimindedir. Aşırı doz, alerjik reaksiyonlara neden olabilir - mide bulantısı, ürtiker, mukus boğazının şişmesi.

Rezorpsiyon için pastiller

Emilmede kullanılan lolipoplar, gebe kadınlarda larenjit tedavisi için kullanılabilecek en güvenli ilaçlardır. Çok bileşenli pastiller ve pastiller dezenfekte edici maddeler, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri içerir. Ağrıyı gidermek ve laringofarinkste şişmeyi önlemek için günde en az 4 kez uygulayın.

Bir çocuğun gebeliği sırasında, kadınlar için aşağıdaki türde rezorpsiyon tabletleri kullanılabilir:

Pastillerin etkisini güçlendirmek için, kullanmadan önce boğazda tuz çözeltisi ile durulanması önerilir. Mukus ve viskoz balgamdaki patojenlerin% 70'ini ortadan kaldırmaya yardımcı olur, bu da ilaçların aktif bileşenlerinin etkilenen dokuya emilmesini engelleyebilir.

ateş düşürücü

Yüksek sıcaklık, fetüsün fetal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilen akut larenjitin sabit bir arkadaşıdır. Hamileliğin ilk aylarında, kan emildiklerinden ve gelecekteki çocuğa zarar verebileceğinden, antipiretiklerin (antipiretik ilaçlar) kullanılması önerilmemektedir. Ancak hipertermi'yi görmezden gelmek, düşük yapma ve hamilelik solması da dahil olmak üzere ciddi sonuçlarla doludur. Bu durumda sıcaklık nasıl düşürülür?

Sıcaklığı normale döndürmek için, uzmanlar sadece Parasetamol kullanılmasını önermektedir. İbuprofen, Nurofen ve hatta Panadol gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar istenmeyen yan reaksiyonlara neden olabilirler. Parasetamole ek olarak, insanların rejimi, sıcaklık rejimini geri kazanmak için kullanılır. Anlatılan antipiretik etki, limonlu çay, ballı süt ve kireç kaynatma içerir.

Gebelikte larenjit tedavisi

Hamilelik sırasında, kadın bedeni strese maruz kalmaktadır, çünkü tüm kaynakları, hem mumyaların hem de onun beslediği çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güçlendirilmiş bir şekilde çalışmalıdır. Her şeyden önce, kadın vücudunun bağışıklık sistemi zayıflar. Bu sebepten dolayı, herhangi bir dikkatsizlik - hipotermi, aşırı ısınma, larinksin aşılması, ağız yoluyla tozlu hava ile nefes alma - hastalıklarla veya daha doğrusu soğuk algınlığıyla - tehdit eder. Ancak hastalık komplikasyonların eşlik ettiği durumlarda sorunlar başlar. Çoğu zaman larenjit (larinksin mukoza zarının iltihaplanması) olur.

Böyle bir komplikasyonun ne olduğunu ve gelecekteki bir anneye karşı nasıl mücadele edeceğini görelim.

Larenjit: Yol

Laryngitis - gırtlak mukozasının iltihabı, hem de trakea (laringotrakeit) arasında (bazı durumlarda) üst bölümleri. soğuk veya sıcak hava, bir yüksek ağlama aşırı gerilim boğaz, havadaki toz, sigara dumanı, enfeksiyon, alerjen ve benzeri: enflamatuar süreç viral enfeksiyon veya çeşitli uyaranlara gövdesinde olağandışı etkilere neden olabilir

Ayrıca, hastalığın nedeni larinkste mekanik hasardır. ciddi komplikasyonların eşlik ettiği bir hastalık nedeniyle tipi, özellikle tehlikelidir: orofarenks kuru akut ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, nefes darlığı ve şişme ve Glottis daralması neden olduğu kötü öksürük (ses kaybı kadar). Bu belirtilerden bulma, devlet bir kadın hemen bir doktora danışmalısınız.

Gebelikte larenjit tedavisi yöntemleri

Her şeyden önce, bu hastalığın tedavisi sıkı tıbbi gözetim altında olmalıdır. Hastalığın normal seyrinde hastanede karantinaya gerek yoktur. Bununla birlikte, tedavi gereklidir ve evde yapılabilir.

Hamilelik sırasında ilaç kullanmak için tavsiye edilmez, larinjit ile mücadele geleneksel yöntem geleneksel ilaçtır. Bunlar şunları içerir:

Ayaklar için ısınma banyoları

Ayaklarınızı düzgün bir şekilde ısıtmak için benzer banyolara ihtiyaç vardır. Bu şekilde, büyük annelerimiz soğuk algınlığından kurtulmak için kullanılırdı. Ancak, hamilelik sırasında, otlar, hardal (biraz yanık hissi yoktur), deniz tuzu (veya olağan) tuz, bir avuç soda tozu ilavesi ile sadece sıcak suda (40 derece) bacaklarda uçmanız gerekir.

soluk alma

Yaygın ve en basit bir inhalasyon yöntemi patatestir (kaynatılmış formdan gelen buhar). Ancak böyle bir ilkel yöntem, uçucu yağ ilavesi ile sıcak su ile değiştirilebilir: çam, ladin, köknar veya okaliptüs. Buna ek olarak, su et suyu çeşitli şifalı otlar, tuz ve soda ile tamamlanmaktadır. Ancak, tıbbi onay olmadan inhalasyon prosedürünü gerçekleştirmek gerekli değildir: sonuçta, hastalığa ateş, baş dönmesi, mide bulantısı eşlik edebilir. Hastalığın bu tür klinik seyri ile, inhalasyonlar durumu kötüleştirebilir. Ve ilk etapta, böyle bir tedavi hasta bir anne tarafından işlenen çocuğun sağlığı üzerinde olumsuz bir şekilde yansıtılabilir.

Boğaz ağrısı durulama

Durulama boğaz en iyi bir tıbbi iksir infüzyonu yapılır. Bu amaçla adaçayı, meşe kabuğu, papatya, St. John's wort, calendula, rezene meyveleri ve lapçatka kökleri mükemmeldir.

Ayrıca, üç elma sirkesi ve iki çorba kaşığı baldan oluşan durulama ve reçete de kullanabilirsiniz. Bu bileşenler bir litre su içinde çözülmelidir. Terapötik durulama için böyle bir karışım günde dört kez kullanılmalıdır.

Bir larenjit ağrılı hisleri kaldırmak için mümkün ve sodovo-saline çözümdür. Fakat bu yöntem dikkatle tedavi edilmelidir, çünkü orofarenksin zaten iltihaplı mukoza zarını "çizebilir" veya kurutabilirsin.

Larenjit ile boğuşmanın iyileşme yolunda çok önemli bir nokta olduğunu unutmayın, bu nedenle özellikle hamile kadınlara özel dikkat ve sorumlulukla davranmanız gerekir. Bu işlem için su daima sıcak olmalı ve yemekten sonra düzenli olarak manipülasyon yapılmalıdır.

Larenjitin üstesinden gelmek için sıkıştırır

Hamilelik sırasında larenjit geleneksel olarak az miktarda bitkisel yağ ilavesiyle ısınan bir kompres ile tedavi edilir. Ayrıca, sabunla ovularak veya alkolle emprenye edilen bandaj da popülerdir. Ayrıca sıcak patates veya ısıtılmış tuz kullanın.

Bu tip kompresler sadece vücudun boğaz kısmına değil, aynı zamanda göğsün üzerine de yerleştirilmelidir. Kompresör giydirmesi, güçlü bir kumaştan (örneğin, birkaç kat halinde katlanmış gazlı bez) oluşmalıdır, böylece prosedürün gerçekleştirildiği ısıtılmış bileşen hastanın derisine dokunmaz ve yanmaz. Isıyı gidermek için kompres boynunun sıcak bir fularla sarılması gerekir.

Ama unutmayın, hamile kadının içinde iki kalp atıyor ve tehlikeye maruz kalmıyorlar! Bu nedenle, larenjit ile, doktorların muayenesi ve konsültasyonu kesinlikle gereklidir. Böyle bir ihtiyati tedbir, bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bir kadının sağlığını tehdit etmekten ve bebeğinin hoş olmayan bir hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Gebelikte larenjit önlenmesi

Larenjitin ortaya çıkmasını önlemek için, gebe kadınlar, öncelikle beslenme diyetlerini daha yakından izlemelidir. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için gerekli olan çok miktarda vitamin ve mineral içermelidir. Buna ek olarak, anne adayı hipotermiden kaçınmalıdır, bu yüzden gardırobunun serin sezonda giyilmesi gereken sıcak kıyafetleri olmalıdır.

Ayrıca, doktorlar hamilelik sırasında (ve sadece) mümkün olduğunca sık açık havada yürümeyi, insanların küçük bir tıkanıklık yerlerinde yürüyüş yapmasını önerir.

Larenjit semptomlarınız varsa, doktora başvurmaktan çekinmeyin. Tüm önerilerinden sorumlu bir şekilde uygulanması, hastalığın üstesinden gelmek için hızlı ve komplikasyonları olmadan size yardımcı olacaktır.

Gebelikte tedaviye göre larenjit

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı, vücudunun çifte yükü olduğundan ciddi şekilde zayıflar. Bu nedenle, gebelik döneminde, üst solunum yolu hastalıkları çok yaygındır.

Bu hastalıklardan biri gırtlak mukozasının iltihabı olan gebelikte larinjittir.

Bu hastalığın tedavisi zamanında başlanmazsa, sağlık için oldukça olumsuz sonuçlar doğabilir.

nedenleri

Hamilelik sırasında larenjit genellikle soğuk algınlığı veya hipoterminin bir sonucudur.

Bu patolojinin gelişimi, soğuk hava ağızlarının solunması ile kolaylaştırılmaktadır.

Bazen larenjit, vokal akorlarda yüksek bir yükün veya büyük miktarda tozun solunması sonucu gelişir.

Hamileler için en büyük tehlike viral enfeksiyonların komplikasyonudur. Patojenik mikroorganizmalar başka organlara girebilir veya fetusun gelişimini olumsuz yönde etkileyecek plasentaya girebilir.

Bu işlemlerin sonuçlarının tahmin edilmesi oldukça zordur. Gebeliğin başlangıcında larenjit konjenital malformasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha sonraki dönemlerde, erken doğum ve özellikle ağır vakalarda - fetusun ölümüne neden olabilir.

semptomlar

Hamilelik sırasında larenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. İkinci durumda, hastalık akut patoloji zamanla tedavi edilmediğinde ihmal edilen bir sürecin sonucudur.

Gebe kadınlarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 1. Boğazda kuruluk hissi ve terleme.
 2. Ses kaybı.
 3. Kuru, havlayan öksürük.
 4. Yutulduğunda rahatsızlık hissi.

Bu hastalığın özelliği olan semptomlara vücut ısısı, rinit ve genel halsizlik artışı eşlik eder. Kuru öksürük yavaş yavaş ıslanır, az miktarda mukus sekresyonu ortaya çıkabilir.

Dikkat lütfen! Oku: Hamilelik sırasında angina tedavisi.

Larenjit tehlikesi nedir?

Çoğu zaman, larenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir belirtisidir - kızamık, grip, kızıl ateş, boğmaca öksürüğü. Tüm bu hastalıklar, özellikle hamileliğin başlangıcında, fetus için oldukça tehlikelidir.

Bu nedenle, ağrı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük ile hamile bir kadın mutlaka bir doktora danışmalı ve tedaviye başlamalıdır.

Hastalığa genel halsizlik, şiddetli baş ağrıları ve vücut ısısının yükselmesi eşlik ediyorsa, yatak istirahatine dikkat etmeli ve evde bir doktora başvurmalısınız.

Tanı prosedürleri

Bu hastalığın klinik tablosu, semptomlara dayanarak teşhis edilmesini mümkün kılmaktadır. Bir ihtiyaç varsa, doktor boğazın mukoza zarlarının durumunu değerlendirmek mümkün olduğu bir aletli araştırma yöntemi olan laringoskopi kullanabilir.

Ayrıca, teşhis prosedürleri enfeksiyonu tanımlamayı amaçlamalıdır.

Bu bakteriyolojik ve serolojik araştırma yardımı ile yapılır. Mukus salgılarını ve balgamı analiz etmenin yanı sıra, kanın laboratuar analizi, hastalığın bakteriyel formunu ortaya çıkarmaya izin verir.

Hamilelik sırasında larenjit tedavisi yöntemleri

Hamilelik sırasında ilaç kullanımı sınırlandırılmalıdır, çünkü çoğu çocuğun gelişimine ciddi zarar verebilir. Hamilelik sırasında larenjit tedavisinde gerekli olan nedir? Bu hastalığın tedavisi, bu ilkelere dayanmalıdır:

 1. Yatak istirahatına uygunluk.
 2. Ses moduna uygunluk.
 3. Bireysel ilaç seçimi.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi için birçok doktor, inhalasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri - topikal kullanım için yollar reçete. İnsanların araçları da kullanılabilir.

Birçok bitkinin hamile kadınların vücudu üzerinde çok fazla etki gösterdiği ve ciddi yan etkileri olduğu akılda tutulmalıdır.

Kullanmadan önce tıbbi tavsiye almak için gereklidir.

Enfeksiyonu vücuttan çıkarmak için bol miktarda içecek gösterilir. Hamilelik sırasında larenjit tedavisi için, morsels, dogrose suyu, limonlu çay, meyve suları uygulayın. Okaliptüs, calendula, çam, nane, bal ile de inhalasyon yapabilirsiniz.

Adaçayı, karahindiba, St. John's wort kaynatma temelinde hazırlanan durulama gösteriliyor. Bu işlemin etkinliğini arttırmak için önce mukus boğazını temizlemelisiniz. Bunu yapmak için, bir soda çözeltisi ile durulanır.

Ayrıca, gebe kadınlarda larenjit, patates veya pancar suyu ile durulama ile tedavi edilebilir. Kuru öksürük ile, althaea veya meyan kökü kökünden bir kaynatma kullanın.

Hamileliğin ikinci yarısında Kalina ve ahududu kullanmak gerekli değildir.

Bu bitkiler, kan pıhtılaşmasını etkiler ve ayrıca erken doğuma yol açabilen uterus kontraksiyonlarını da uyarabilir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • ellerin hijyenini takip edin;

Gebelikte Larenjit

Larinksin mukoza zarının iltihaplanması, özellikle gebeliğin olduğu süre boyunca her zaman uygunsuz bir şekilde ortaya çıkar. Tehlikeli mi gebelikte larenjit ve kendinize ve gelecekteki bebeğinize zarar vermemek için doğru şekilde nasıl tedavi edilir?

 • Gebelikte larenjit önlenmesi

Larinkste hastalığa neden olan süreç viral enfeksiyon, hipotermi, mekanik veya negatif çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Sırasında kadın hamilelik Kendine bakma. Hastalığın nedenini belirleyecek, gerekli teşhisleri yapacak ve koruyucu tedavi önerecek bir uzmanla temasa geçmek daha doğru olacaktır.

Gebelikte larenjit nedenleri

Gebelikte larenjit genellikle soğuk algınlığı, hipotermi, ağız ile soğuk havanın solunması sonucu oluşur. Vokal akorları üzerinde artan bir yük veya aşırı miktarda tozu solumak da larinksin iltihaplanmasının gelişimine katkıda bulunur.

En büyük tehlike, hastalığın viral formlarından kaynaklanan olası komplikasyonlardır. Enfeksiyon yakın organlara ulaşabilir, plasentaya nüfuz edebilir, fetüse olumsuz etki edebilir. Virüslerin eyleminin sonuçları tahmin etmek zordur - hamileliğin başlangıcında doğuştan gelen malformasyonlar, prematüre doğum ve hatta anne karnındaki bir bebeğin ölümü.

Gebelikte larenjit nedenleri ne olursa olsun, hastalığın ilk belirtilerini bulursanız tıbbi yardım almanız gerekir. Larenjit ve aynı zamanda traktitis, hamilelikte sık karşılaşılan problemlerdir, bu da uygun tedavi olmaksızın, pnömoni, karmaşık bir influenza formu şeklinde ciddi sonuçlara yol açar.

Gebelikte larenjit belirtileri

Gebelikte larenjit akut ve kronik olabilir. Bu son durum, laringeal mukozaya zamanında tedavi edici bir etki sağlanmadığında akut ve ihmal edilmiş bir sürecin sonucudur.

Gebelikte larenjit ana belirtileri:

 • boğazda kuruluk ve terleme;
 • kuru, "havlayan" karakteri öksürük;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • yutulduğunda rahatsızlık.

Acı bir durum genel halsizlik, burun akıntısı, ateş ile desteklenir. Kuru öksürük yavaş yavaş nemli olana kadar büyür ve az miktarda ayrılabilir görünür.

Gebelikte akut larenjit

 • kuruluk, yanma, çizilme, boğazda boğulma;
 • kuru öksürük, ıslanmaya dönüşür (balgamın zayıf bir şekilde ayrılması ile);
 • kaba, kaba ses veya kaybı;
 • spazm veya ödem nedeniyle glottisin daralması nedeniyle nefes darlığı;
 • Yutulduğunda ağrı.

Hamilelikte dökülen akut larenjit, gırtlaktaki mukoza zarının keskin bir şekilde kızarması, girintinin kıvrımlarının şişmesi ile karakterizedir. Enflamasyonlu, dilate damarlar kanama yapabilir ve mukoza üzerinde kırmızı noktaların oluşmasına neden olur.

Akut enflamatuar sürecin izole formu, epiglottis bölgesindeki mukozada keskin bir kızarma ve infiltrasyon ile tarif edilir.

Akut larenjit, trakeanın mukozasını kapatabilir ve bu da bol balgam akıntısı (laringotrakitis) ile şiddetli öksürüğe neden olur.

Akut süreç, baş ağrısı atakları ile karakterizedir, vücut ısısında önemsiz bir artış.

Gebelikte kronik larenjit

Larinksin kronik inflamatuar hastalığı arka planda gelişir:

 • sık ve tedavi edilmemiş akut süreçler;
 • üst ve alt solunum yollarında kronik odakların varlığı;
 • larinksin enflamatuar hastalıklarını transfer etti;
 • profesyonel irritanlar (toz, ses, kuru hava, vb.);
 • sıcaklık düşer;
 • tütün dumanının solunması.

Kronik bir sürecin ortaya çıkışı larinks mukozasının mikroflorasından büyük ölçüde etkilenir. Gebelikte kronik larenjit, kadın bedenindeki metabolik ve endokrin değişikliklerin etkisi altında ilk kez kendini gösterir.

Hastalığın kronik seyri, kataral, hipertrofik, atrofik formlara ayrılır. Hastalığın semptomatolojisi akut larenjit ile aynıdır.

Aktarım süreci lokal dolaşım bozuklukları, ses tellerinin kalınlaşması, laringeal dokudaki değişiklikler ile karakterizedir. Larenjitin hipertrofik formu, nodüllerin, viskoz mukusun ve mukus larenksinin bezlerinin işlev bozukluğunun ortaya çıkması ile karakterizedir. Atrofik tipte hastalık mukoza zarının belirgin bir şekilde incelmesine yol açar ve viskoz mukus kuru kabuklar oluşturur ve ciddi rahatsızlık verir.

Gebelikte larenjitin sonuçları

Enfeksiyonlar, yararlı maddeler ile birlikte plasentadan gelişmekte olan bebeğe serbestçe geçer. Bu nedenle larenjitin viral formu, en tehlikeli olanıdır, fetüsün enfeksiyonuna ve hatta düşüklüğe yol açabilir.

Hastalığın nedeni daha sık tıkanıklık bölgelerinde hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan influenza virüsüdür. Gelecekteki anne de, boğmaca, kızıl ateş ve kızamıktan kaynaklanan hastalıklar bulaşabilir.

Gebelikte larenjitin etkileri, hastalığın şiddetine, hamile kadının bağışıklığına ve reçete edilen tedavinin güncelliğine ve etkinliğine bağlıdır. Erken gebelikte larenjit konjenital malformasyonlara ve geç dönem - prematüre doğum ve artmış kanamaya neden olabilir.

Laktasyon ile Larenjit

Emzirmek bebeğin vücudunu ve koruyucu gücünü güçlendiren en iyi besindir. Laktasyonda larenjit gibi bir sorun varsa, yemeyi durdurmak buna değer değildir.

Tedavinin karmaşıklığı, beslenmede bebeğin bir organizmasına giden tıbbi ürünlerin çoğunun alınmasının imkansızlığından oluşur. Bu nedenle geleneksel tıbbın tariflerine başvurmak gerekiyor. Hemşirelik anne sık sık içmeyen bir içki gösterilir. Larenjit belirtileri ile başa çıkmak ve laktasyon artırmak için bal (1 çorba kaşığı) ve tereyağı (1ch.l.) bal ile ılık yardımcı olacaktır. Mukoza zarından rahatsızlığı giderir, ayrıca bebeğin bağırsaklarının işlenmesini normalleştirerek rezene infüzyonu yapabilir. Bir bardak kaynar su 1 yemek kaşığı alır. Otlar rezene, yeterli 15 dakika ısrar ediyorlar. Yarım bardak için günde iki kez alın.

Anne sütünün tadından ödün vermeden laktasyonla tedavi edilen larenjit, ahududu, böğürtlen, çilek, papatya çiçeği, şalgam, meyankökü, limon yapraklarından elde edilen bitkisel çay olabilir. Antimikrobiyal et suları günde bir veya iki kez içilir.

Emziren annede Larenjit

Anne sütü ile birlikte, bebek anne tarafından alınan ilaçları alır. Çocuklarda ilaçların yan etkileri toksisite, dozaj, bebeğin gelişmekte olan organları üzerindeki etkileri, çocuğun bireysel duyarlılığı, alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı ile belirlenir.

Emzirme sırasında izin verilen ilaçların listesi oldukça dardır. Emziren anneler tarafından ilaç alımı sadece doktorun izni ile yapılır. Terapi şeması beslemelerin değiştirilmesine ve ilaçların kullanılmasına izin verir. Ayrıca, anne sütündeki en büyük içeriğine karşılık gelecek şekilde, kandaki ilacın maksimum konsantrasyonunun zamanının beslenmesi için hariç tutulmalıdır. İlacın yan etkileri de bebekte görülebilir.

Tabi ki, bir annelikteki larenjit daha yumuşak yöntemlerle en iyi şekilde giderilir. Adaçayı ile durulama, ballı ve limonlu bitki çaylarının bol sıcak içilmesi ile iyi bir etki verilir. Boğaz ağrısı tedavisinde mükemmel sonuç sütte bir adaçayı gösterir. Bir bardak süt ve 1 çorba kaşığı. kuru hammadde kaynama noktasına getirilir, düşük ısıda on dakika yoğrulur, süzülür ve tekrar kaynamaya getirilir.

Gebelikte larenjit tanısı

Hamilelik sırasında larenjitin klinik tablosu, hastalığın semptomlara göre ayırt edilmesini mümkün kılmaktadır. Gerekirse, doktor, mukoza ve ses tellerinin durumunu değerlendirmek için özel aynaların kullanılmasına izin veren bir aletli araştırma yöntemi - laringoskopi kullanır.

Gebelik sırasında larenjit tanısı, enfeksiyonu tespit etmeyi amaçlayabilir. Bu serolojik, bakteriyolojik çalışmalar ile mümkün kılınmıştır. Larinksin balgam veya mukus analizine ek olarak, larenjitin bakterisidal formu, ESR içeriğinin arttığı bir kan laboratuar çalışmasından belirlenir.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi

Hamilelik sırasında larenjit genellikle evde tedavi edilir, ancak doktorlar hala komplikasyonları önlemek, kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını korumak için ziyaret etmelidir. Hastalığın bazı vakaları bir hastanede tedavi gerektirir, bu da hamileliğin seyrini ve normal fetal gelişimin izlenmesi nedeniyle oluşur.

Gebe kadınlarda larenjit tedavisi, sıcak içme hacminin artmasıyla (gül kalçaları, limon çayı, ahududu, limon, bal, meyve suları) hafif bir tedavidir. Odanın günlük temizlik ve havalandırması, durumu hafifletmeye yardımcı olur. Laringitli hamile bir kadın ses modunu korumak için önemlidir - daha az konuşmak, sesleri yükseltmek veya tamamen sessiz kalmak. Yatak istirahatına uygunluk ve uygun beslenme önemlidir.

Sıcaklık artışı bedenin koruyucu işlevi olarak kabul edilir ve ateş düşürücü sadece termometre üzerinde çok yüksek değerlerde önerilir.

Papatya, çam tomurcukları, calendula, okaliptüs ile inhalasyon yardımcı olacak bir acı öksürük kurtulun. Altharanın kökünden kaynatma, dekonjestan, anti-enflamatuar ve immüno-düzeltme özelliğine sahiptir.

Balgam akıntısı (meyan kökü, sinupret, vb) ve ayrıca popüler spreyler için hazırlıklar, ilgili doktor tarafından ayrı ayrı seçilir. Öksürük için bir çare seçerken, gebelik sırasında kodein, etilmorfin - yasaklanması akılda tutulmalıdır.

Rahmin kasılma aktivitesini uyararak ve kanın pıhtılaşabilirliğini değiştirerek olası hamilelikte Kalina ve ahududu kullanmak istenmeyen bir durumdur.

Gebelikte larenjit önlenmesi

Güçlü bağışıklık gebelikte larenjitin en iyi önlenmesidir. Vücudun savunmasını geliştirmek, yeterli vitamin, egzersiz ve iyi bir dinlenme ile dengeli bir diyete katkıda bulunur.

Gelecekte anne sağlığını yakından takip etmeli, hava şartlarına uygun giyinmeli, pek çok insanın bulunduğu yerlerden uzak durmalıdır. Günlük yürüyüşler yapmalı ve temiz hava almalısınız. Potansiyel tehlikeler şunlardır: tozlu odalar, ağızdan soğuk hava soluması ve ayrıca bağların aşırı salımı.

Hamilelik sırasında kendinizi larenjitden koruyamazsanız, hemen hastaneye gitmeli ve tüm tıbbi reçeteleri takip etmelisiniz.

Larenjit, larinksin mukoza zarının enflamatuar bir prosesidir, alevlenmesi genellikle hamilelik sırasında yeterlidir. Larenjit, hamilelik sırasında her zamanki gibi aynı nedenlerle gelişir, ancak kadınların zayıflamış bağışıklığı da büyük önem taşır.

Larenjit gebelikte daha tehlikelidir

Çocuk doğurma döneminde hastalık, çocuk ve hamile kadınlarda, larenjit enfeksiyöz olduğu durumlarda karşılaşılan komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. Tehlike, enfeksiyonun diğer komşu organlara hızla yayılabilmesi veya fetüse bulaştırarak plasentaya girebilmesidir.

Uygun tedavinin yokluğunda, viral larenjitin sonuçları, bazen hastalığın arka planına karşı bile farklı olabilir; çocuk, yalnızca sağlık açısından değil, aynı zamanda bebeğin hayatı için de tehlikeli olan ciddi patolojiler geliştirir. Gebeliğin ilk yarısında larenjit durumunda, çocuğun gelişimindeki konjenital malformasyonlar görülebilir. Geç gebelikte, hastalık daha güvenli hale gelmez, çünkü enfeksiyon erken doğuma neden olabilir.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Hamilelik sırasında larenjit, bu hastalığa özgü tüm semptomlarla kendini gösterir. Hamile bir eş, böyle hoş olmayan süreçleri gözlemleyebilir:

 • Boğazda kuruluk ve terleme hissi;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • ses kısıklığı;
 • küçük bir miktar balgam ile öksürük.

Bir kural olarak, hastalık kuru bir öksürük ile başlar ve nihayetinde ıslak öksürüğe dönüşür. Her bir vakada, gebe kadının vücudunun özelliklerine, enflamatuar sürecin gelişim aşamasına ve aşamasına bağlı olarak larenjit semptomları farklılık gösterebilir.

Hamilelikte hastalığın tedavisi özellikleri

Hamilelik sırasında larenjit tedavisi sırasında, sistemik eylemden mümkün olduğunca az ilaç kullanmayı denemelisiniz. İlaçların kan dolaşımına girme özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir, bundan sonra plasentadan nüfuz etme kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle, gebe kadınlarda hastalığın tedavisi ağırlıklı olarak lokal olarak gerçekleştirilmektedir. Terapötik amaçlar için, antiinflamatuar ve antibakteriyel spreyler, laringeal mukozayı sulamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. İnhalasyon, gargara ve güvenli fizyoterapötik prosedürlerin uygulanması tavsiye edilir. Temel tıbbi önlemler aşağıdaki eylemlerden oluşur:

 • larinks için koruyucu rejim;
 • bol içme;
 • dengeli beslenme.

Böyle bir öksürük olarak larenjit belirtisi gözlenirse, meyan kökü ve termopsis preparatlarına dayalı ilaçlar balgam tahliyesi sürecinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Gebe kadınlarda larenjit tedavisi sırasında vücuttan enfeksiyonun giderilmesine katkıda bulunan içeceklerin kullanılmasından faydalanacaktır. Dogrose, ahududu veya ıhlamur çayı suyu, limonlu çay hazırlayabilirsiniz.

Hamile bir kadının durumunu iyileştirmek ve bal, nane, çam tomurcukları, okaliptüs, calendula kullanan buhar inhalasyonlarının iyileşme sürecini hızlandırın. Bu bileşenler ayrı olarak kullanılabilir, ancak arttırılmış terapötik etki için bunları karıştırmak daha iyidir.

İltihaplı boğaz, broth veya karahindiba, adaçayı, St John's wort veya papatya ile infüzyon ile durulayın. Bu tür ilaçların kullanımı sadece, boğazdan mukustan bir ön temizlemeden sonra fayda sağlayacaktır. Bunu yapmak için, bir soda çözeltisi ile durulanması gerekir. Geleneksel tıp yöntemleri ile tanışırsanız, gebe kadınlarda ve çocuklarda larenjit tedavisinde, larinksin pancar ya da patates suyuyla durulanması için bir prosedür yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bir çocuğun yatağı sırasında larenjit gelişmesini önlemek için, bu gibi önleyici eylemlere uyulmalıdır:

 1. Vücudun aşırı soğutulmasından ve gırtlağın aşırı yüklenmesinden kaçının.
 2. Tozlu yerlerde hamile bir kadının kalmasını hariç tutun.
 3. Özellikle soğuk algınlığı salgınları döneminde, bağışıklığı artıran güvenli ilaçlar alın.

Hamile bir kadın, hamilelik sırasında kendi kendine ilaç uygulamak kesinlikle yasaktır, güvenli ve etkili bir tedavi atamak için kulak burun boğaz ofisini ziyaret etmelisiniz.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Hamilelik sırasında larenjit nasıl tedavi edilir

Kadın vücudunda hamilelik sırasında, bağışıklık sisteminin zayıfladığı birçok değişiklik vardır. Vücudun artan yükü yüzünden, bir kadın hastalanma riski altındadır. Çoğu zaman, hamile bir kadının hastalığının nedeni kronik bir hastalık veya bir hava yolu hastalığının alevlenmesidir. Gebelikte larenjit, larinksin mukoza zarını etkileyen solunum sisteminin başka bir hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Belirtileri ve larenjit nedenleri

Hastalığın görünümü, vücut sıcaklığındaki önemli bir artış ve genel refahta bir bozulma ile gösterilir. Larenjit genellikle larenksin arka duvarında veya yutma sırasında ağrıya neden olan epiglotis bölgesinde yer alır. Solunum zorlaşır, ses kısılır ve glottisin şişmesi oluşur. Larenjit hastası olan hamile bir kadından alınan bir kan testi, vücutta inflamatuar bir sürecin varlığını gösterecektir.

Akut larenjit ile, kuru bir öksürük, boğazda şişme vardır. Hastalık ilerledikçe, balgam bir öksürük ile ortaya çıkar ve bir süre için ses kaybolabilir. Tüm doktor önerilerine uyulursa, larenjit süresi 10 günü geçemez. Hamilelik sırasında larenjit hipotermi, viral veya bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık da bir sonucudur:

 • yaralanmalar ve boğaz yanıkları;
 • tozlu bir yerde sık kalmak;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • nazofarenksin kronik hastalıkları;
 • kuru ve sıcak havanın sık sık solunması.

Gebelik dönemi boyunca, birçok ilaç fetusun gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen kadınlar için kontrendikedir. Bu nedenle, larenjitin kendi kendine tedavisine girmek güvensizdir. Hastalık için tüm yöntemler ve tedavi seçenekleri bir ön inceleme ve bir dizi analizden sonra bir doktor tarafından onaylanmalı ve reçete edilmelidir. Ek olarak, inceleme sırasında larenjitin ortaya çıkışını ve selefini tetikleyen başka bir hastalığı ortaya çıkarma olasılığı da artmaktadır.

Larenjit için ilaç tedavisi, riskin derecesini ve ilacın çocuk üzerindeki olası etkilerini değerlendirdikten sonra atanır. Bir çok ilaç 1 trimesterde gırtlaklı gebe kadınlar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir, ancak daha sonraki dönemlerde izin verilir.

Gebe kadına bir larinjit tedavi etmeye başlamak için bazı kuralların yerine getirilmesi gerekir:

 • yatak istirahati;
 • ses modu;
 • Bir doktor tarafından reçete ilaçları almak.

Hastalık sırasında vücut sıcaklığındaki artış, vücudun kendi başına hastalık ile mücadele ettiği açık bir işarettir. Sıcaklık hafif yükselirse ve annenin ve çocuğun sağlığını tehdit etmezse, antipiretik kullanmak önerilmez.

Bireysel kontrendikasyon yoksa, bir kadın günde en az 2 litre sıvı tüketmelidir. İzin verilen şifalı bitkilerden yapılmış meyve suları veya çay olabilir. Hamilelik sırasında, halk hekimliği ile tedavi gelecekteki bir anne ve bebeği için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, ilgili doktorunuzla önceden görüşmeksizin, çeşitli prosedürler yürütmekten kaçınmak daha iyidir.

Çam tomurcukları, calendula, nane, papatya veya okaliptüsün kaynatılmasından buharla soluma ile çok iyi bir şekilde yardımcı olur. Gebe kadınlarda larenjit kuru bir öksürük eşlik ediyorsa, etilmorfin hidroklorür ve kodein içermeyen reçeteli ilaçlar. Ayrıca reçete edilen anti-ödem ve anti-inflamatuar ilaçlar. Bazen, iyi bir immünostimülan olan althayanın kökünden bir kaynatma ile yer değiştirebilirler.

Her vakada, meyan kökü, sinupret, termopsis veya ipecacuanas gibi ilaçlar, doktor tarafından balgam deşarjı için reçete edilir. Bu ilaçların bir kısmı gebeliğin erken dönemlerinde toksikliği artırabilir.

Gebelikte larinjit, bir kadın mutlaka tedavi edilmelidir. Hastalığın hafif formda ortaya çıkışı bile, fetusta konjenital malformasyonların gelişmesine ya da prematüre doğuma neden olabilir. Bu nedenle tedavi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Makalenin yazarı: Victor Veretsky Makaleyi lütfen gördünüz mü? Sosyal olarak paylaş. ağlar: Bu makaleye oy ver:

JMedic.ru

Tıbbi istatistik verileri, larenjitin hamilelikte, KBB organlarının diğer hastalıklarından daha yaygın olduğunu ve gelecekteki annenin neyin tedavi edileceğini bilmesi gerektiğini göstermektedir. Aksi halde, ilk bakışta "zararsız", boğazdaki ağrı, hamile kadın için ve fetus için tehlikeli sonuçlara dönüşebilir.

Gebe kadınlarda larinksin iltihabı nedenleri ve semptomları

Hamile kadınlar larenjitden herkes gibi aynı nedenlerden dolayı muzdariptir, çünkü:

 • viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyon;
 • ağlayarak, yüksek sesle şarkı söyleyerek, diğer sesleri aşarak;
 • alerji;
 • sigara;
 • tozlu veya kirli havanın solunması.

Bazen gelecekteki annenin larenksi, nazal solunum zorlaştığı ve tüm yükün boğazda düştüğü gebe kadınların riniti nedeniyle iltihaplanır.

Gelecekteki bir annede iltihaplı ve hiperemik mukoza larinksi, aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir:

 • ses kısıklığı;
 • Terleme ve boğaz ağrısı;
 • öksürük;
 • sıcaklık;
 • baş ağrısı, yorgunluk, genel bozulmanın diğer belirtileri.

Hastalık tehlikesi

Hamilelik sırasında larenjit mutlaka yoğun şekilde akmaz. Ama hemen ve tam olarak tedavi edilmelidir. Gelecekteki anneye zarar vermek için, fetüsün sağlığı ve normal gelişimi:

 1. Virüs. Vakaların büyük çoğunluğunda, gırtlak iltihabı virüs tarafından kışkırtır. Bu patojenik organizma, plasental bariyerin üstesinden gelme, erken evrede fetal gelişimin patolojisine neden olma, gebelik boyunca gelişiminde gecikme yeteneğine sahiptir. Tıp aynı zamanda gelecekte annede larenjit neden olduğunda, gebelik kesintiye ya da prematüre doğum ile sona erdiğini bilir.
 2. Komplikasyonlar. Larinks enflamasyonunun tedavisi zamanında alınmazsa, tracheitis, bronşit veya zatürreye neden olan "inmek" olabilir. Zaten antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir bakteriyel enfeksiyona da katılmak mümkündür.
 3. Sıcaklık. Hamilelik sırasında larenjit nadiren 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığın eşlik ettiği gerçeğine rağmen, böyle bir artış bile intrauterin fetal acıya yol açabilir.

Hamile annelerde laringeal inflamasyon tedavisinin özellikleri

Bir kez daha hatırlamak gereksiz değildir ki, gırtlak iltihabının ilk belirtileriyle, anne aday bir doktora danışmak zorundadır.

Eğer gebe bir kadında larenjit varsa, 1-1.5 derecelik bir ateş varsa, genel refahı tatmin edicidir, hastalık evde tedavi edilebilir. Hastaya, hastalığın seyrini izlemek için üç ila dört günde bir doktoru ziyaret etmesi ve gerekirse tedaviyi düzenlemesi tavsiye edilir.

Hastalık sırasında, bekleyen anne belirli bir rejime bağlı kalmalıdır:

 • fiziksel aktiviteden kaçının;
 • mümkün olduğunda, daha fazla yalan söyleyin;
 • o (doktor ile müzakere rejimi içme şişme önlemek için) bir alerji, süt ve gazsız alkali maden suyu yok zayıf çay, meyve suyu, meyve suları, otlar decoctions şeklinde ılık sıvı içirin;
 • nemlendirilmiş hava ile havalandırılmış bir odada olun.

Hastalığın ilaç tedavisi, nedenini, semptomatik ve onarıcı yollarını ortadan kaldırmak için ilaç almayı içerir.

Antiviral ilaçlar

Eğer gebe kadın ARVI'nın ilk belirtilerini gözlemlerse, antiviral ilaçlarla tedavi görmelidir, o zaman larenjit yapamaz ve hiç olmaz.

Eğer gırtlak iltihabı hala kendini hissettiriyorsa, aşağıdaki preparatlarla tedavi edilebilir:

Anti-inflamatuar ve antihistaminikler

Tipik olarak, larenks iltihabının tedavisi antihistaminlerin uygulanmasını içerir. Ancak çoğu hamilelik sırasında kontrendikedir. Aşırı durumlarda, gelecek anneler Zirtek, Claritin veya Cetrizin'i atamaktadır. Bu durumda doktor, kadınlara yönelik faydaların oranını ve fetusun riskini değerlendirir.

Yerel anti-inflamatuar ilaçların - Ingalipt ve Miramistin spreyleri, emilebilir tabletler veya pastiller Lysobakt, Efizol veya Faringosept'in olası kullanımı.

Antitussif ve beklentileri

Larenjitin ilk günlerinde, hamile bir kadın verimsiz bir paroksismal öksürükten muzdariptir. Yumuşatmanın ilk aşamalarında sadece bol miktarda içecek veya solumaya yardımcı olacaktır. İkinci üç aylık dönemden beri, antitüsif ilaç Sinekod ile tedaviye izin verilir.

Öksürük nemli olduğunda, anne adayının, althea veya termopsisin köklerine dayanan bir balgam söktürücü içmesi gerekir.

soluk alma

Patojenik mikrofloradaki yerel etkiye sahip nemlendirmek ve mukoza anne adayı inhalasyon nebulizatör Dekasanom, tuzlu su veya su Borjomi ile yardımcı olacaktır iltihaplı gırtlak yatıştırmaya.

Larinks iltihabı için halk ilaçları

Halk ilaçları ile gebelik sırasında larenjit tedavisi için mantıklıdır. Aşağıdakilerden herhangi birini kullanmadan önce, bir kadın bir doktor konsültasyonu almalıdır.

 1. Laringeal mukozayı nemlendirmek için limonlu zencefil çayı.
 2. Sıvılaşma ve balgam atılımı için bal ve Borjomi süt.
 3. Balgam söktürücü olarak ballı siyah turp suyu.
 4. Papatya veya adaçayı gargarala kaynatın.
 5. Papatya, nane ve kafur yağının kaynatılmasıyla buhar inhalasyonu.

5-10 gün sonra tedavi iyileşmeye yol açmadıysa, gelecekteki anne hastanede devam edecektir.

Gırtlak ve solunum sistemi hastalıklarının iltihaplanmasını önlemek için, hamile kadınların önleyici tedbirler almaları önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir.

Gebelikte larenjit tedavisi

Hamilelik sırasında, kadın bedeni strese maruz kalmaktadır, çünkü tüm kaynakları, hem mumyaların hem de onun beslediği çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güçlendirilmiş bir şekilde çalışmalıdır.