Loading

Laryngotracheitis: Çocuklarda semptom ve tedavi yöntemleri

Laringotrakeitis, larinks ve trakeayı içine alan enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Çocuklarda, patoloji ihmal edilen solunum yolu hastalıklarına karşı gelişir: grip, anjin, sinüzit. Laringotracheitis ortaya çıkarsa, çocuk doktoru çocuklarda semptomları ve tedaviyi belirler.

Ebeveynlerin bu patolojinin işaretlerini diğer soğuk algınlarından ayırt etmeleri zordur. Çocuklarda hastalık hızla komplikasyonlara dönüştüğü için - bronşit, zatürre veya yanlış tahıl - tedaviyi erteleyemez. Çocuk doktoru teşhis edecek, ilaç ve halk ilaçları içeren bir tedavi önerecektir.

nedenleri

Çocuklarda bağışıklık, biçimlendirici aşamadadır ve üst solunum alt organlarına giden yol kısadır. Bu nedenle, daha çok laringotrakit hastasıdır. Hastalık neden olur:

 • virüsler (gergedan, entero, adenovirüsler);
 • bakteriler;
 • alerjenleri dahildir;
 • mantarlar.

Patoloji, akut solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle solunum organlarında görülen viral mikrofloranın etkisi altında gelişir.. Akıntısı ile birlikte, trakea içinden geçen bir kan damarı spazmının yanı sıra mukoza solunum tüpünün şişmesi de vardır.

Bu komplikasyon, hastalığın alevlenmesine yol açmakta, stenoza neden olan larengotraheronritis (yanlış tahıl) ölümcül bir durumdur. Bu durumda çocuğun acil tıbbi bakıma ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, trakeada anormal daralma veya tam tıkanıklık nedeniyle, bebek genellikle ölümle sonuçlanan asfiksi gelişir.

semptomataloji

Larengotracheitis çocuklarda şu şekilde kendini gösterir:

 • gece yoğun bir solunum var;
 • horlama meydana gelir;
 • çocuk, yorucu havlayan öksürüğün acılarından muzdariptir;
 • bağlar etkilenir, sesin tını değişir, ses kısıklığı görünür;
 • sıcaklık yükselir;
 • iştah kaybı;
 • uyuşukluk, uyuşukluk var.

Çocuklarda laringotrakit belirtileri bulunursa, tedavi gecikmeden başlamalıdır. Bu, hastalığın tehlikeli komplikasyonlara dönüşmesine izin vermeyecektir. Hastalığın ağır seyrinde, kendi kendine ilaç kabul edilemez, çocuğun bir doktorun yardımına ihtiyacı vardır.

İlaç tedavisi

Laringotrakeitis geçici bir hastalıktır, aniden ortaya çıkar ve hemen ciddi komplikasyonlara dönüşür. Bir çocukta laringotraheitis tedavi etmek için ne, sadece bir çocuk doktoru belirleyebilir. Hastalığın şeklini, seyrinin şiddetini, ortaya çıkan komplikasyonları ve kontrendikasyonları dikkate alarak ilaçları alacak.

ilaçlar

Tipik olarak, terapinin seyri şunları içerir:

 • antiviral ajanlar ve antibakteriyel ilaçlar - patojen mikrofloranın gelişimini baskılayabilirler;
 • bağışıklık düzenleyici ilaçlar, vücudun patojenlerle savaşmasına yardımcı olur, iyileşmeyi hızlandırır;
 • interferonlar antiviral ilaçların etkisini artırır;
 • antihistaminikler alerjik belirtileri bastırır;
 • kortikosteroidler enflamatuar süreci ve ödemi rahatlatır;
 • öksürük ilaçları balgamın seyreltilmesini teşvik eder, çekilmesini kolaylaştırır;
 • pastiller, yerel ilaçlar ağrıyı, boğaz ağrısını gidermek için kullanılır.

Uyuşturucu satın almadan önce doktorunuza danışın. Bu istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Laringotracheitis için antibiyotikler

Reçeteli standart terapinin erken aşamalarında patolojinin tedavisi için:

 • yatak istirahati;
 • Patolojinin semptomlarını ortadan kaldıran ilaçların kullanımı;
 • inhalasyon.

Zamanında tedavi ile hastalık antibiyotik kullanılmadan geçer. Bununla antiviral ve antitussif ajanlar başa çıkıyor. Çocuklarda akut laringotracheitis teşhisi konduğunda, bakteriyel bir enfeksiyon hastalığa katılırsa, antibiyotiklerin atanmasıyla tedavi yapılır.

Genel talimatlar

Hasta çocuğun odasında rahat koşullar yaratın:

 • uygun bir sıcaklık ve nem sağlamak;
 • çocuk, mors, komposto, bitki çayı ile bol miktarda sarhoş;
 • Kırıntıları stres ve aşırı fiziksel efordan korunur.

İlaçlar ile inhalasyonlar

Laringotracheitis inhalasyon ile yapılmalıdır. Onları çeşitli şekillerde gerçekleştirin. En büyük etki bir nebülizer kullanılarak elde edilir.

Cihaz antiseptik solüsyonlarla doldurulur:

 • propolis tentürlü tuzlu su çözeltisi (20: 1 oranında);
 • Tonzilgon ile tuz çözeltisi (oranlar: 7 yaş altı çocuklar - 1: 2, 7 - 1: 1);
 • calendula tentür ile tuzlu (40: 1 oranında).

Bir gün 10-15 dakika süren 2-3 inhalasyon yapın. Bir prosedür gece yapılır.

İnhalasyonlar, eğer değilse:

 • Çocuğun sıcaklığı 38 dereceye yükseldi;
 • bebek 1 yaşına girmemiş;
 • kırıntı kardiyovasküler sistem hastalıkları muzdarip, kanama eğilimli;
 • akut bronşiyal astım;
 • ciddi bir larenjit formu gelişti;
 • ilaca alerjik bir reaksiyon vardır.

Halk yöntemleri ile tedavi

Larengotracheitis çocuklarda, terapötik tedavi halk tıbbı ile tamamlanmaktadır. Hastalığı bastırmak için inhalasyon, fito çay, durulama ve içme için bitkisel çay kullanın. İlaçların yumuşatıcı, iltihap önleyici, öksürük ve yatıştırıcı etkisi vardır.

Bitkisel preparatlar

Laringotrakeitis tedavisi için, bu gibi preparatlar hazırlanır:

 1. Koleksiyon, anne ve üvey anneden ve kekikten, 10 gram ve 20 gram papatyadan alınır. Hammadde 1 yemek kaşığı ölçün, 250 ml kaynar su içinde demleyin. İnfüzyon bir termos şişesinde pişirilir. 0.25 bardakta çay gibi içiyorlar.
 2. Toplama, otlak, ıhlamur, nergis, St. John's wort, althea den otlardan aynı oranlarda alınır. İlaç için 1 çorba kaşığı ham madde alın, 0.5 litre kaynar su ile hazırlanır. Ateşe 20 dakika bıktınız. Israr etmek için altı saat bekletin. Günde üç kez veya dört kez 0.25 bardak içiyorlar.

Şuruplar, meyve suları ve infüzyonlar

 1. Bal ve limon ile şurubu. Bir limon al, merkezde bir kesi yap. Suya batırın, yumuşak olana kadar kaynatın (yaklaşık 15 dakika). Serin, tohumları çıkarın, patates püresi haline getirin. Bal ile eşit parçalara bağlanın. Karışıma 1 yemek kaşığı gliserin dökülür. 4-8 yaş arası çocuklara günde 5 kez 1 çay kaşığı verilir. 9 yıldan beri, günde 6 defaya kadar verilen doz 1 çorba kaşığı kadar arttırılır. Şurup, antitussif etkisi vardır.
 2. Süt ile incir İnfüzyon. 250 ml kaynatılmış sütte 5 parça taze incir dökülür. Sekiz saat sonra, çözüm gelecektir. Isıtılmış meyveler sütle birlikte alınır, püreye toplanır, sütle birleştirilir. Çocuğa günde üç kez 1/3 fincan verin.
 3. Ballı havuç suyu. 250 ml taze sıkılmış meyve suyunda 1 çorba kaşığı bal çözülür. Şurup biraz ısındı, günde beş kez 1 çay kaşığı ver.
 4. Soğanların infüzyonu. 250 ml su içinde, 3 çay kaşığı şeker, bir soğan kafasından bir yulaf ekleyin. Ateşte 10 dakika güveçte. Kalınlaştırılmış, günde dört kez 1 çay kaşığı vermek anlamına gelir.
 5. Siyahın çekirdeği kısmen çıkarılır, delik balla doldurulur. Tahsis edilen meyve suyu ile çocuğa bir içecek verilir ve günde üç kez 1 çay kaşığı verilir.
 6. Aloe ile yaprakları kesin, 5-10 gün boyunca buzdolabında saklayın. Bu dönemde, patojen mikroorganizmaları tahrip edebilen biyoaktif maddeler, hamur içinde birikecektir. Yapraklardan suyu sıkın. Taze sıkılmış aloe suyunda, bal çözülür. Günde üç kez 1 çay kaşığı verin.
 7. Sarımsaklı süt. 250 ml sütte, beş diş sarımsakdan oluşan bir bulamaç ekleyin. İlaç ateşe konur, kaynamaya bırakılır, soğumaya bırakılır. Bütün hacim gün boyunca tüketilir.
 8. Havuç suyu ve aloe'yi balla karıştırın (1: 1: 1 oranında). Günde üç kez 1 çay kaşığı verin.
 9. 250 ml süt ısıtın, içine 1 tatlı kaşığı soda ekleyin, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Çocuğun tıbbını günde iki kez iç.
 10. Kök zencefil, bir yulaf dönüşür, bal ekleyin (oranı 1: 3), ateşe koyun, 5 dakika çalın. Çocuğu bir rüyadan önce vermek için sıcak çay eklemek.

durulama

 1. Patates suyu Bir yumrudan suyu sıkın. 250 ml su içinde elde edilen suyu dökün ve 1 tatlı kaşığı soda dökün. Çözelti günde 2-3 kez boğazını durulayın.
 2. Soda-tuz çözeltisi. 200 ml su içinde 1 çay kaşığı tuz ve soda karıştırın. Orofarenks günde 2-3 kez durulayın.
 3. Bir termos bir masaya bir papatya ve okaliptüs kaşık uykuya dalmak, kaynar su (1-1,5 l) dökün. Israr etmek için iki saat bekletin. Günde 2-3 kez Gargara.

Otlar ile solunum

Inhalasyon akut aşamasında, gerçekleştirmek yasaktır. Sıcaklık normalleştiğinde devam ederler.

Buhar uygulamaları için, aşağıdaki bitkilerin şifreleri kullanılır:

Aromatik buharlar yumuşatır, nemlendirir, nefes almayı kolaylaştırır, iltihaplanmayı azaltır. Brotların hazırlanması için bir tıbbi bitki veya bir bitki karışımı kullanın. Koleksiyonları çizerken, çim eşit miktarlarda ölçülür.

İnhalasyon için ekstrakt aşağıdaki gibi hazırlanır: 250 ml kaynar su içinde 1 yemek kaşığı hammadde (bir bitki veya karışım) kaplanır. Çözelti inhalasyon cihazına doldurulur veya çocuğun önüne sıcak bir solüsyon içeren bir kap yerleştirilir, baş büyük bir havlu ile kaplanır. Bebeğe 10-15 dakika boyunca aromalı buharlar verin.

Aromatik yağlarla etkili inhalasyon:

250 ml sıcak su içinde 3-5 damla yağ (bir veya karışım) ilave edin. Uçucu yağlar ile inhalasyon süresi 10-15 dakika.

Evde yapılan inhalasyonlar için, kaynayan suda çözülmüş deniz tuzu, genellikle tekdüze kaynaklı patates çiftleri kullanılır. Daha büyük bir terapötik etki için patateslerin ezilmiş yumrularının 2-3 damla herhangi bir uçucu yağ ilave edilmesi tavsiye edilir.

Prosedür için, çocuğun alerjik reaksiyonu olmayan araçları seçin.

Laryngotracheitis çocuklarda rahatsızlık verici duyumlara neden olur, onları verimsiz öksürük ataklarıyla tüketir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açar. Bununla birlikte, patolojinin kendi kendine tedavisi kesinlikle yasaktır.

Çocuk çocuk doktoruna gösterilmeli, gerekirse tedaviyi reçetelemeli, terapiyi ayarlayınız. Bir doktor tarafından önerilen ilaçlar ve ev ilaçları, bebeğin hızlı bir şekilde iyileşmesine izin verecektir.

Çocuklarda laringoterapi nasıl tedavi edilir: ilaçlar, halk yolları

Laryngotracheitis, okul öncesi çocuklarda, daha az sıklıkla, ergenlerde daha sık teşhis edilir. Böyle bir fenomen fizyolojinin özelliklerinden kaynaklanır: 3-6 yaş arası çocuklarda larenks kısadır, 5 yıldan pubertal döneme kadar, solunum sistemi organlarının büyümesi dengesiz olarak ortaya çıkar. Üst solunum yolunun küçük uzunluğu enfeksiyonun farinkse gırtlak içine hızla girmesine ve trakea boyunca ilerlemesine izin verir. Laryngotracheitis'in bu hastalığa sahip çocuklarda nasıl geliştiği genellikle zordur. 2-3 yaşına kadar olan bebekler (veya biraz daha uzun), solunum ve kas kasılmalarını senkronize edemezler. Bu nedenle, bu yaş kategorisine yönelik ilaç veya prosedürlerin seçimi sınırlıdır - örneğin, spreyler önerilmez.

Laryngotrace neden ve nasıl başlar?

Çocuklarda laringoterapi nasıl tedavi edilir: ilaçlar, halk yolları

Laryngotracheitis, okul öncesi çocuklarda, daha az sıklıkla, ergenlerde daha sık teşhis edilir. Böyle bir fenomen fizyolojinin özelliklerinden kaynaklanır: 3-6 yaş arası çocuklarda larenks kısadır, 5 yıldan pubertal döneme kadar, solunum sistemi organlarının büyümesi dengesiz olarak ortaya çıkar. Üst solunum yolunun küçük uzunluğu enfeksiyonun farinkse gırtlak içine hızla girmesine ve trakea boyunca ilerlemesine izin verir. Laryngotracheitis'in bu hastalığa sahip çocuklarda nasıl geliştiği genellikle zordur. 2-3 yaşına kadar olan bebekler (veya biraz daha uzun), solunum ve kas kasılmalarını senkronize edemezler. Bu nedenle, bu yaş kategorisine yönelik ilaç veya prosedürlerin seçimi sınırlıdır - örneğin, spreyler önerilmez.

Laryngotracheitis neden ve nasıl başlar?

Vücutta bir kez, virüs, lokal koruyucu fonksiyonları baskılayarak, nazofarenksin mukoza zarlarına sabitlenir. Doğal fagositler enfeksiyona karşı koyamaz, patojenik mikroflora yoğun bir şekilde gelişir - bu nedenle inflamasyonun bir odak noktası vardır.

Virüs veya bakteriler, pürülan bir eksüda gelişmesine yol açar: örneğin, balgam ile öksürük, burun mukozası yeşilimsi salgıları. Patojenler çoğaldıkça ve ılık bir nemli habitatı hızla geliştirdikçe, şişlik yakında mukozaya dönüşür, trakea mukozaya dönüşür.

Larinks ve trakeada eşzamanlı bir iltihaplanma olan laringotrakitin hızlı gelişiminin nedeni, hava yoluyla veya temas yoluyla vücut tarafından vücuda giren bir virüs veya bir bakteri olabilir. Ağırlaştırıcı faktörler şunlardır: azaltılmış bağışıklık, hipotermi (yerel veya genel), dysbiosis. Bu koşullar altında, direnç azalır, mikrofloranın genel dengesi bozulur.

Trakeadaki enfeksiyon iç kronik enflamatuar süreçlerin varlığında olabilir: yavaş bademcik iltihabı, kalıcı bir rinit (sinüzit veya rinit), sık farenjit. Bazen hastalığın nedeni bir alerjidir. Daha sonra doktor alerjenleri reçete eder, ana uyaranı belirler ve bu tür bir formu çabuk bir şekilde tedavi eder: alerjeni hariç tutmanız, antihistamin reçete etmeniz gerekir. Akut laringotracheitis ve stenosing vardır.

Klasik akut laringotrakit tedavisi

Geleneksel olarak hastalık ARVI'nın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hastalığın ilk belirtileri solunumsal belirtilerdir. Öncelikle yutma üzerine burun akıntısı, burun tıkanıklığı, rahatsızlık veya ağrılı duyular vardır, öksürme mümkündür. Subfebril sıcaklığı 38o'ya yükselir. Ateşe spazmlar eşlik ediyorsa, çocuğun durumunun ne kadar ciddi olduğunu açıklığa kavuşturmadan önce "Panadol", "Nyz" gibi antipiretik şurupların alınması gerekir.

Enfeksiyon yeni bir habitatı ele geçirdiğinde ve inflamatuar süreç ilerlediğinde, o zaman:

 • Kuru ve ani öksürük. Saldırılar, derin bir nefesle geceleri artar. Çocuk sternumda ağrıdan şikayetçidir.
 • Balgam görünür ve pürülan olur.
 • Ses kısıklığı farklıdır.
 • Akut forma, larinksin küçük bir stenozu eşlik eder.

Bir çocukta laringotheit tedavisi için evde mümkündür. Kurallara uymanız önerilir: yatak istirahati, odada en uygun nem oranı yaratır - nemlendiriciyi kullanabilir veya dairenin etrafında bir su kabı düzenleyebilirsiniz. Rasyonel yiyecekler gösteriliyor: Keskin ürünler yok, yağlı bir şey yok, tatlı tüketimini en aza indiriyor. Toksinleri vücuttan çıkarmaya yardımcı olacak bol miktarda sıcak içecek hakkında bir şeyler hatırladığınızdan emin olun.

Akut laringotrakitisin ilaç yardımı ile tedavisi:

 • Hastalığın viral yapısında, Amizon, Arbidol, Ingaverin, diğer antiviral ilaçlar ve bağışıklık organlarının üretimini uyararak reçete edilir. Hastalığın nedeni bir bakteri ise, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik almak gerekir. Penisilin serisinin temsilcileri olabilir - Flemoxin, Flemoclav, azithromycins - Sumamed, Azitsin ve diğer aktif maddelerle diğer varyasyonlar. Nedensel ajan klinik analizlerin sonuçları ile belirlenir.
 • Spazmolitik antitüsif ilaçlar, hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar verimsiz, ağrılı öksürüğe yardımcı olacaktır. Örneğin, şurup "Erespal" spazmı önler, eksüdasyonu azaltır ve iltihabı bastırır. İlaç, solunum sendromunu azaltır.
 • Balgam söktürücü ilaçlar. Çocuklar ve yetişkinler için her şekilde Mukaltin, ATSTS, althea köküne dayalı iksirler, modern şuruplar "Linkas", "Herbion" - muz şurubu - önerilir. Yaşın nüansları talimatlarda belirtilmiştir. "Sinekod": damlalar (2 ay sonra bebeklere birkaç gün boyunca yazılır) ve üç sene çocuklara ulaşan şurup. Bu ilaç ayrıca antitussif anlamına da gelir.
 • Antihistaminikler yardımıyla şişkinlik giderilir: Evde Erius (şurup), geleneksel Loratadin, Zirtek uygundur.
 • Furacilin, Rotocana, Tantum Verde'nin çözeltileri ile durulanması dezenfekte edici ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.

Önemli: ilaçların dozu, isimleri uzman tarafından seçilir. Ebeveynler tedaviye müdahale edemez veya keyfi olarak ilaçları değiştiremez. Doktor kaç gün atandı, o kadar çok ve bir ilaç içmek gerekiyor.

Halk tarifleri

Birçok nesil tarafından kullanılan halk ilaçları, hastalığı daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Alkali inhalasyon etkilidir: sıradan soda - bir bardakta bir çay kaşığı alabilir ve bir nebülizer varsa, tuzlu su ile karıştırılmış, mineral su "Borjomi" temelinde inhalasyon yapmak için rasyoneldir. Bu prosedür için, okaliptüsün doğal esansiyel yağları, nane uygundur.

Sıcaklık yoksa, ayaklarınızı hardal içinde ısırmanıza izin verilir. Camomiles, calendula, adaçayı mükemmel bitkisel çaylar kendilerini göstermiştir. Tavsiye edilmez tatlım. Enfeksiyon ortamı olan mukus üretiminde artışa neden olur.

Sütte, ılık sütte 8 saat ısrar etmek için, bir incir - 4-5 püreli taze sulu meyvelerin bir infüzyonunu hazırlamak mümkündür. Bir havlu havluda önerilen infüzyonu açın veya bir termos şişesine dökün. Bir ilacın üçte biri günde üç kez bir ilaç alınır.

Farklı ücretler kullanabilirsiniz. Örneğin: masada. anne-üvey anne kaşığı ve kekik artı 2 sofra kaşığı. çiçekler papatya. Birbirini ıhlamur, calendula, St. John's wort'u mükemmel bir şekilde tamamlar. Tipik olarak, 200-250 ml kaynar su için kuru toz haline getirilmiş hammaddeden oluşan bir yemek kaşığı gereklidir. Suyu infüzyon ve süzülür. Günde 3-4 kez iç.

Bitkisel soğurmalarla boğazın gösterileri, deniz tuzu çözeltisi veya iyotlu damlalar ile sıradan tuz ve soda çözeltisi gösterilmektedir.

Stenosing laryngotracheitis

Stenoz, boşluğun lümeninin daralmasıdır. Benzer bir laringotracheit seyri ile solunum zorlaşır. Larinks ve glottis'in ödemi, sesin tonlarındaki değişimi kolaylaştırır. Stenosing laryngotracheitis, ek semptomlarla karakterizedir:

 • Soluma ve ekshalasyon gürültülü, duyulabilir hale gelir.
 • En ufak bir yükte nefes darlığı var.
 • Çarpıntı daha sık görülür, çocuk daha yoğun bir şekilde nefes almaya çalışır, dokuları oksijenle doyurmaya çalışır.

Stenotik laringotrakitin şiddetli formu laringospazmaya neden olabilir. Güçlü öksürüğün atağı solunum yolunun spazmıdır. Çocuk teneffüs etmek için başarısız çalışır, nazolabial üçgen mavi döner, çocuk panik. Yetişkin hızlı hareket etmeli:

 • Önce pencereyi açmanız, çevredeki alanı maksimum derecede nemlendirmeniz, çocuğu sakinleştirmeniz gerekir.
 • Kırıntıyı dik konumda tutun veya düz sırtlı bir sandalyeye oturun.
 • Dili bir kaşıkla tutmalısınız, hemen bir antihistamin enjekte edin. Çocuğu yutabiliyorsa, bir spazm çözücü verebilirsiniz.
 • Akut durumu giderdikten sonra, bir alkali içecek - mineralli su veya zayıf soda çözeltisi gösterilir.

Böyle bir semptom bulunursa, doktor veya “ilk yardım” acilen çağrılır ve hastanede ileri tedavi önerilir.
Hafif stenozlu çocuklarda laringotrakit tedavisi nasıl yapılır? Doktorlar, hastalığın akut seyrinde olduğu gibi aynı yöntemleri kullanmanızı önerir. Podvopisnyh durumlarda her zaman bir doktora danışmanız gerekir.

Vücutta bir kez, virüs, lokal koruyucu fonksiyonları baskılayarak, nazofarenksin mukoza zarlarına sabitlenir. Doğal fagositler enfeksiyona karşı koyamaz, patojenik mikroflora yoğun bir şekilde gelişir - bu nedenle inflamasyonun bir odak noktası vardır.

Virüs veya bakteriler, pürülan bir eksüda gelişmesine yol açar: örneğin, balgam ile öksürük, burun mukozası yeşilimsi salgıları. Patojenler çoğaldıkça ve ılık bir nemli habitatı hızla geliştirdikçe, şişlik yakında mukozaya dönüşür, trakea mukozaya dönüşür.

Larinks ve trakeada eşzamanlı bir iltihaplanma olan laringotrakitin hızlı gelişiminin nedeni, hava yoluyla veya temas yoluyla vücut tarafından vücuda giren bir virüs veya bir bakteri olabilir. Ağırlaştırıcı faktörler şunlardır: azaltılmış bağışıklık, hipotermi (yerel veya genel), dysbiosis. Bu koşullar altında, direnç azalır, mikrofloranın genel dengesi bozulur.

Trakeadaki enfeksiyon iç kronik enflamatuar süreçlerin varlığında olabilir: yavaş bademcik iltihabı, kalıcı bir rinit (sinüzit veya rinit), sık farenjit. Bazen hastalığın nedeni bir alerjidir. Daha sonra doktor alerjenleri reçete eder, ana uyaranı belirler ve bu tür bir formu çabuk bir şekilde tedavi eder: alerjeni hariç tutmanız, antihistamin reçete etmeniz gerekir. Akut laringotracheitis ve stenosing vardır.

Klasik akut laringotrakit tedavisi

Geleneksel olarak hastalık ARVI'nın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hastalığın ilk belirtileri solunumsal belirtilerdir. Öncelikle yutma üzerine burun akıntısı, burun tıkanıklığı, rahatsızlık veya ağrılı duyular vardır, öksürme mümkündür. Subfebril sıcaklığı 38o'ya yükselir. Ateşe spazmlar eşlik ediyorsa, çocuğun durumunun ne kadar ciddi olduğunu açıklığa kavuşturmadan önce "Panadol", "Nyz" gibi antipiretik şurupların alınması gerekir.

Enfeksiyon yeni bir habitatı ele geçirdiğinde ve inflamatuar süreç ilerlediğinde, o zaman:

 • Kuru ve ani öksürük. Saldırılar, derin bir nefesle geceleri artar. Çocuk sternumda ağrıdan şikayetçidir.
 • Balgam görünür ve pürülan olur.
 • Ses kısıklığı farklıdır.
 • Akut forma, larinksin küçük bir stenozu eşlik eder.

Bir çocukta laringotheit tedavisi için evde mümkündür. Kurallara uymanız önerilir: yatak istirahati, odada en uygun nem oranı yaratır - nemlendiriciyi kullanabilir veya dairenin etrafında bir su kabı düzenleyebilirsiniz. Rasyonel yiyecekler gösteriliyor: Keskin ürünler yok, yağlı bir şey yok, tatlı tüketimini en aza indiriyor. Toksinleri vücuttan çıkarmaya yardımcı olacak bol miktarda sıcak içecek hakkında bir şeyler hatırladığınızdan emin olun.

Akut laringotrakitisin ilaç yardımı ile tedavisi:

 • Hastalığın viral yapısında, Amizon, Arbidol, Ingaverin, diğer antiviral ilaçlar ve bağışıklık organlarının üretimini uyararak reçete edilir. Hastalığın nedeni bir bakteri ise, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik almak gerekir. Penisilin serisinin temsilcileri olabilir - Flemoxin, Flemoclav, azithromycins - Sumamed, Azitsin ve diğer aktif maddelerle diğer varyasyonlar. Nedensel ajan klinik analizlerin sonuçları ile belirlenir.
 • Spazmolitik antitüsif ilaçlar, hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar verimsiz, ağrılı öksürüğe yardımcı olacaktır. Örneğin, şurup "Erespal" spazmı önler, eksüdasyonu azaltır ve iltihabı bastırır. İlaç, solunum sendromunu azaltır.
 • Balgam söktürücü ilaçlar. Çocuklar ve yetişkinler için her şekilde Mukaltin, ATSTS, althea köküne dayalı iksirler, modern şuruplar "Linkas", "Herbion" - muz şurubu - önerilir. Yaşın nüansları talimatlarda belirtilmiştir. "Sinekod": damlalar (2 ay sonra bebeklere birkaç gün boyunca yazılır) ve üç sene çocuklara ulaşan şurup. Bu ilaç ayrıca antitussif anlamına da gelir.
 • Antihistaminikler yardımıyla şişkinlik giderilir: Evde Erius (şurup), geleneksel Loratadin, Zirtek uygundur.
 • Furacilin, Rotocana, Tantum Verde'nin çözeltileri ile durulanması dezenfekte edici ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.

Önemli: ilaçların dozu, isimleri uzman tarafından seçilir. Ebeveynler tedaviye müdahale edemez veya keyfi olarak ilaçları değiştiremez. Doktor kaç gün atandı, o kadar çok ve bir ilaç içmek gerekiyor.

Halk tarifleri

Birçok nesil tarafından kullanılan halk ilaçları, hastalığı daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Alkali inhalasyon etkilidir: sıradan soda - bir bardakta bir çay kaşığı alabilir ve bir nebülizer varsa, tuzlu su ile karıştırılmış, mineral su "Borjomi" temelinde inhalasyon yapmak için rasyoneldir. Bu prosedür için, okaliptüsün doğal esansiyel yağları, nane uygundur.

Sıcaklık yoksa, ayaklarınızı hardal içinde ısırmanıza izin verilir. Camomiles, calendula, adaçayı mükemmel bitkisel çaylar kendilerini göstermiştir. Tavsiye edilmez tatlım. Enfeksiyon ortamı olan mukus üretiminde artışa neden olur.

Sütte, ılık sütte 8 saat ısrar etmek için, bir incir - 4-5 püreli taze sulu meyvelerin bir infüzyonunu hazırlamak mümkündür. Bir havlu havluda önerilen infüzyonu açın veya bir termos şişesine dökün. Bir ilacın üçte biri günde üç kez bir ilaç alınır.

Farklı ücretler kullanabilirsiniz. Örneğin: masada. anne-üvey anne kaşığı ve kekik artı 2 sofra kaşığı. çiçekler papatya. Birbirini ıhlamur, calendula, St. John's wort'u mükemmel bir şekilde tamamlar. Tipik olarak, 200-250 ml kaynar su için kuru toz haline getirilmiş hammaddeden oluşan bir yemek kaşığı gereklidir. Suyu infüzyon ve süzülür. Günde 3-4 kez iç.

Bitkisel soğurmalarla boğazın gösterileri, deniz tuzu çözeltisi veya iyotlu damlalar ile sıradan tuz ve soda çözeltisi gösterilmektedir.

Stenosing laryngotracheitis

Stenoz, boşluğun lümeninin daralmasıdır. Benzer bir laringotracheit seyri ile solunum zorlaşır. Larinks ve glottis'in ödemi, sesin tonlarındaki değişimi kolaylaştırır. Stenosing laryngotracheitis, ek semptomlarla karakterizedir:

 • Soluma ve ekshalasyon gürültülü, duyulabilir hale gelir.
 • En ufak bir yükte nefes darlığı var.
 • Çarpıntı daha sık görülür, çocuk daha yoğun bir şekilde nefes almaya çalışır, dokuları oksijenle doyurmaya çalışır.

Stenotik laringotrakitin şiddetli formu laringospazmaya neden olabilir. Güçlü öksürüğün atağı solunum yolunun spazmıdır. Çocuk teneffüs etmek için başarısız çalışır, nazolabial üçgen mavi döner, çocuk panik. Yetişkin hızlı hareket etmeli:

 • Önce pencereyi açmanız, çevredeki alanı maksimum derecede nemlendirmeniz, çocuğu sakinleştirmeniz gerekir.
 • Kırıntıyı dik konumda tutun veya düz sırtlı bir sandalyeye oturun.
 • Dili bir kaşıkla tutmalısınız, hemen bir antihistamin enjekte edin. Çocuğu yutabiliyorsa, bir spazm çözücü verebilirsiniz.
 • Akut durumu giderdikten sonra, bir alkali içecek - mineralli su veya zayıf soda çözeltisi gösterilir.

Böyle bir semptom bulunursa, doktor veya “ilk yardım” acilen çağrılır ve hastanede ileri tedavi önerilir.
Hafif stenozlu çocuklarda laringotrakit tedavisi nasıl yapılır? Doktorlar, hastalığın akut seyrinde olduğu gibi aynı yöntemleri kullanmanızı önerir. Podvopisnyh durumlarda her zaman bir doktora danışmanız gerekir.

Çocuklarda larenoterapi nasıl tedavi edilir: Tanı, kompleks tedavi, önleme, prognoz

Soğuk mevsimde, çocuklar özellikle enfeksiyonlara karşı hassastır. Patojenik bir mikroflora solunum yoluna girerse, laringotrakit gelişebilir. Bu patolojinin inflamatuar bir karakteri vardır. Hastalık ile başa çıkmak için doktorunuza zamanında başvurmanız gerekir.

Çocuklarda Laryngotracheitis: etiyoloji

Bu terim altında larinks ve trakea enflamatuar lezyonu kastedilmektedir. Solunum sisteminin bu kısımları çok önemli bir rol oynamaktadır. Her iki element de akciğerlere hava girişine katkıda bulunur. Ek olarak, sesin oluşumundan larinks sorumludur.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Kural olarak, bu patoloji 7 yaşından küçük çocuklarda gelişir. Zayıf bağışıklık sistemi olan bebeklerde daha tipiktir. Dahası, erkekler daha sık hastalanır.

Bir hastalığın ortaya çıkmasının başlıca nedenleri arasında şunlar vardır:

Tıpta, bu patolojinin çeşitli formları ayırt edilir:

 1. Yanlış kabuklu hayvanlar 4 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Bu hastalık şekli, şişlik ve öksürüğün keskin bir görünümü ile karakterizedir.
 2. Akut laringotrakit, viral bir enfeksiyon veya grip olabilir. Bu hastalık şekli ses kaybı, öksürük, burun tıkanıklığı ile karakterizedir. Genellikle öksürük, geceleri çocuğun uykuya dalmasını engeller.
 3. Kronik larinotrakit - benzer tezahürlerle karakterizedir. Bu patoloji formu virüs veya alerjilerle ortaya çıkabilir. Bu durumda, larinks ve öksürük stenozu ciddi belirtileri vardır. Çoğu zaman, semptomlar geceleri ortaya çıkar.

Aşamaları

Hastalığın evresine bağlı olarak, belirtiler farklı derecelerde olabilir:

 1. İlk aşamaya tazminat denir. Bu aşamada, stenoza giren laringotrakitin bulguları sadece fiziksel eforla gerçekleşir. Böylece, çocuk nefes alırken nefes darlığı olabilir. Bu aşamada, oksijen ve karbondioksit kanındaki oran normal kalır. Bir saldırı birkaç saat veya gün için mevcut olabilir.
 2. İkinci aşama - buna subcompensated denir. Bu durumda, yalancı krupanın tezahürleri bir dinlenme durumunda bile ortaya çıkar ve büyür. Çocuk gürültülü nefes alır. Nefes ve ekshalasyon yaparken ek kaslar söz konusudur. Bebeğin huzursuz davranışı, soluk cildi var. Saldırılar 3-5 gün içinde tekrarlayabilir.
 3. Üçüncü aşama dekompanse olarak adlandırılır. Bu aşamada, hastanın durumu önemli ölçüde kötüleşir. Bu aşamada kanın gaz bileşimi, artan anksiyete, belirgin dispne, uyuşukluk ihlali ile karakterizedir. Çoğunlukla yüzeysel öksürük ve aritmik solunum vardır. Çocuğa yardım etmezseniz, patoloji ilerleyecektir.
 4. Dördüncü aşama, boğulma ile karakterizedir. Bu sık ve aritmik solunum ile karakterize edilen çok karmaşık bir durumdur. Periyodik olarak durabilir. Bu aşamada çocuk komaya girebilir. Aynı zamanda, kanın gaz bileşiminde ciddi bir değişim ile karakterize edilir: oksijen içeriği önemli ölçüde azalır.

semptomlar

Laringotracitin ana belirtisi ani öksürük ataklarıdır. Nefes bu anda gürültülü ve huzursuz olur. Bu semptom genellikle akşamları veya geceleri oluşur.

Aşağıdaki semptomlar laringotrakitin gelişmesine de tanıklık eder:

 • ses kısıklığı;
 • nefes darlığı;
 • ses kaybı;
 • çivi, dudak, nazolabial üçgen mavi renk.

Tanı: araştırma yöntemleri ve gerekli testler

Tedavinin başlamasından önce doğru teşhisi koymak önemlidir. Hastalığı tespit etmek için, doktor çocuğun muayenesini yapar, hastanın belirtilerini ve durumunu değerlendirir.

tedavi

Patolojiyle baş edebilmek için bir dizi tıbbi faaliyet yürütmek çok önemlidir. Bu hoş olmayan sonuçları önlemek için yardımcı olacaktır.

Komarovsky laringotrakitin nedenleri hakkında konuşuyor:

Genel öneriler

Her şeyden önce, çocuğa sağlam barış sağlamanız gerekir. Bir çocuğun sessiz kalması gerektiğini açıklamak zor. Çünkü çocuğa sessizlik gerektiren bir oyun sunmaya değer. Bir fısıldanın da bağlarda gerilim oluşturduğunu hatırlamak önemlidir.

ilaç

Antibiyotikler her zaman yazmaz. Bu tür fonlar sadece hastalığın bakteri doğası için gereklidir. Çocuklar genellikle penisilinler ve makrolid kategorilerinden reçete edilir. Etkili ilaçlar sumamed ve augmentin.

Hastalığın virüs kökenli antiviral ilaçlar reçete edildiğinde. Sıklıkla interferon - viferon, influferon vb.

Larenks ödemi ile başa çıkmak için, en son antihistaminik nesilleri kullanabilirsiniz. Bu kategori zodak ve zirtek içerir. Erken yaşlarda kullanılabilirler. Zor durumlarda, ilaçların intramüsküler olarak uygulanması gerekli olabilir.

Öksürük ataklarını ortadan kaldırmak ve stenoz riskini önlemek için, spazmı rahatlatmak anlamına gelir. Bunlar arasında euphyllin, berodual, pulmicort bulunur. Bu ilaçlar genellikle inhalasyonlar şeklinde kullanılır.

Çocuklarda laringoterapi nasıl tedavi edilir, çocuk doktoru diyor ki:

Insanların anlamı

Laringotracheitis ile başa çıkmak için şu tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. St. John's wort infüzyon parfümlüdür. Kuru otu öğütün, 3 yemek kaşığı ham madde alın ve kaynar su dökün. Bir termos şişesinde 2 saat sürün. Filtrelenmiş bir ürün çocuğa bir yemekten yarım saat önce bir tatlı kaşığı ile verilir.
 2. Bitkisel kaynatma. Ilaç althea, çıplak meyan kökü, rezene meyve, asa gibi mullein çiçekler, anne ve üvey anne yaprakları kökünü alın. Bütün bileşenler kurutulmuş ve 4: 3: 2: 2: 4 oranında kombine edilmelidir. 1 kaşık karışımı bir bardak soğuk su dökün, 2 saat bekletin, sonra bir tabağa koyun ve kaynatın için bekleyin. Soğutulduktan sonra, ürün gün içinde filtrelenmeli ve çocuğa verilmelidir.
 3. Sarımsak suyu. Bitkinin 5 dişetini alın, iyice ezin ve 300 ml süt ekleyin. Bileşimi bir kaynamaya getirin, plakadan çıkarın ve soğutun. Bir tatlı kaşığı al. Bunu günde 6 defaya kadar yapmanız önerilir.

fizyoterapi

Fizyoterapinin ana araçları şunlardır:

Olası komplikasyonlar

Tedaviye zamanında başlamazsanız, patoloji tehlikeli sonuçlara yol açabilir:

önleme

Patolojinin gelişmesini önlemek için, bu tavsiyelere uymanız gerekir:

 • doğru yer;
 • aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • viral patolojiyi önlemek;
 • vücudu kızdırmak;
 • kronik patolojileri tedavi etme zamanı;
 • Gerekli nem seviyesini korumak;
 • zamanın odağını havalandırmak için tozdan kurtulmak için.

Çocuklarda laringotrakitin tedavisi ile ilgili geri bildirim, videomuza bakınız:

görünüm

Patolojinin tedavisi zamanında başlatılırsa, çok uygun bir prognoza sahiptir. Hastalığın belirtilerini görmezden gelirseniz, işlemin kronizasyonu riski vardır.

Larengotracheitis çocuklarda tehlikeli sonuçlara yol açabilen oldukça tehlikeli bir ihlal olarak kabul edilir. Komplikasyonları önlemek için, bir doktora görünmek ve önerilerini net bir şekilde izlemek için zamana ihtiyacınız vardır.

Çocuklarda laringotrakitin belirtileri ve tedavisi

Larenks ve trakeada buzağılamada lokalize olan inflamatuar süreç, tıbbi uygulamada laringotrakitit olarak adlandırıldı.. İstatistiklere göre, yılda bir kez bu tanı dünya çapında yarım milyondan fazla çocuğa konuyor. Bu, özellikle de sıkıcı formu söz konusu olduğunda, komplikasyonları için tehlikeli olan ciddi bir hastalıktır. Çocuğu ciddi sonuçlardan korumak için, zaman içinde hastalığı tanımak gerekir. Bu nedenle, bugün çocuklarda larenotrakitin semptomları ve tedavisi ile karmaşık bir hastalığın olası nedenleri hakkında konuşacağız.

Çocuklarda laringotrakit gelişiminin ana nedenleri

Laringotrakeitisin gelişimi her yaştaki kişiyi etkiler, ancak daha sıklıkla bu tanı okul öncesi çocuklarda ortaya çıkar. Enflamatuar sürecin başlıca nedenleri arasında viral ve bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar sayılabilir.. Buna göre, enfeksiyon, bu enfeksiyonlardan birinin taşıyıcısı olan büyük kollektiflerde ortaya çıkar.

Laringotracheitis'in doktorların incelemelerine göre bir diğer yaygın nedeni de üst solunum yolunun çeşitli hastalıkları için yeterli ilaç eksikliğidir. Nazofarenksin sık veya kronik inflamasyonu, solunum organlarında daha düşük inflamatuar sürecin yayılmasına yol açar. Larengotracitin sinüzit, anjin, farenjit veya kronik rinit komplikasyonu olarak en olası gelişimi.

Ayrı olarak, mukoza zarının soldurulmasını ve koruyucu fonksiyonlarını azaltan olumsuz çevresel faktörlere dikkat çekmeye değer. Bu faktörler şunları içerir:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • çocuğun odasında kuru ve sıcak hava;
 • Bir çocuğun huzurunda ebeveynlerin sigara içilmesi (tütün dumanının solunması);
 • apartmanda veya çocukların kaldığı yerlerde yüksek toz konsantrasyonu;
 • ikamet bölgelerinde elverişsiz bir ekolojik durum (kimyasallar, otomobil egzozları, endüstriyel atık vb. ile kirlenen hava).

Hastalığın sınıflandırılması

Hastalığın belirtileri ve bir çocukta tedavisinin özellikleri hakkında konuşmadan önce, laringotrakitin sınıflandırılmasına dikkat etmek gerekir. Nedeni bağlı olarak, viral, bakteriyel ve alerjik laringotrakit izole edilir. Hastalığın şekli ve şiddeti sınıflandırılır:

 • Çocuklarda akut laringotracheitis. Enflamasyon, mevcut solunum yolu enfeksiyonunun arka planına karşı ortaya çıkar veya bir önceki viral hastalıktan sonra bir komplikasyon olarak gelişir. Bu form için ses fonksiyonunun ihlali, ses kısıklığı ve zayıflatıcı öksürük ek olarak akut solunum yolu viral enfeksiyonları, belirtileri ile karakterizedir. Akut dönem iki haftaya kadar sürer, daha sonra tamamen iyileşir veya kronikleşir.
 • Kronik larinotrakitis. Hastalığın bu formu akut bir dönemle benzer bir klinik tabloya sahiptir, ancak daha az belirgin bir klinik tablo vardır. Kronik laringotrakit ile öksürük aniden ortaya çıkar, çoğu zaman uykuda gece olur. Hastalığın nüksetmesi, daha çok soğuk mevsimde veya bir sonraki soğukta bağışıklıkta azalma ile görülür.
 • Stenosing laryngotracheitis. Sahte bir krup ayrı bir kategoriye, ya da tıbbi terminolojiye, laringotracheitis stenoza düşmüştür. Bu, çocukta laringeal lümen keskin bir daralmanın olduğu hastalığın en tehlikeli şeklidir. Stenoz ataklarına şiddetli nefes darlığı ve zorlayıcı öksürük eşlik eder. Risk altında olanlar 6 yaşın altındaki çocuklardır, ancak her yaşta larenksin stenoz gelişimi göz ardı edilemez.

Akut form, sırayla, çocukta primer ve rekürren laringotracheite ayrılır. Fakat kronik hastalık tipleri mukozadaki değişikliklerle belirlenir. Bunlar arasında:

 • catarrhal laryngotracheitis - mukozanın hiperemi, kızarıklık bölgesinde hafif bir şişlik görülür;
 • atrofik laringotrakitis - mukozada incelme ve azalmaya yol açan mukozada patolojik değişiklikler;
 • hiperplastik (hipertrofik) laringotrakitis - larinkste normal mukozaya müdahale eden münferit mukozal alanların proliferasyonu.

Larinksin stenozu, hastalığın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilen tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle, laringotrakitin formu ve formu ne olursa olsun, ilk belirtiler ortaya çıktığında, bir doktora görünmesi acildir.

Olası komplikasyonlar

Laryngotracheitis iyi tedavi edilebilir ve bir çocuk doktoruna zamanında erişim ile komplikasyonları önlemek mümkündür. Ancak, herhangi bir enflamatuar süreç, ilaç seçiminde olduğu gibi, tanı açısından da özel dikkat gerektirir. Örneğin, evde uygunsuz seçilmiş tedavi ciddi komplikasyonları tehdit edebilir:

 • larinksin şişmesi ve buna bağlı olarak oksijen eksikliği, asfiksi (bu bakımdan bebeklerde en tehlikeli laringotrakit);
 • akut tonsillit (pürülan boğaz ağrısı);
 • menenjit (beyin zarlarının iltihabı);
 • pnömoni (pnömoni);
 • otit (kulak iltihabı).

Çocuklarda laringotrakit belirtileri

Laryngotracheitis, sırasıyla sadece bir solunum yolu enfeksiyonu değildir ve hastalığın belirtileri özel olacaktır. Çocuklarda laringotrakitin ana belirtileri:

 • Zorluk nefes alıyorum. Mukusun şişmesi, solunumun kötüleşmesini ve sonuç olarak, akciğerlere giren hava miktarındaki azalmayı tetikler.. Oksijen eksikliğini telafi etmek için, bebek daha derin bir nefes almaya zorlanır. Bundan, nefes, ıslık, belki de ıslık olur.
 • Öksürük atakları. Laryngotracheitis havlayan çocuklarda öksürük, ağrılı, balgam ayrılmadan. Saldırılar günün herhangi bir saatinde görünebilir, ancak daha sıklıkla geceleri. Gün boyunca, öksürük, örneğin, yeni doğmuş bir bebekte derin bir nefes, yüksek sesle gülme veya güçlü bir ağlama tetikleyebilir.
 • Uykusuzluk. Genellikle bir uyku bozukluğu tekrar bir öksürükten kaynaklanır. Bir sonraki saldırı sırasında çocuk korkar ve korkmuş huzursuzluk, saldırının durmasından sonra çocuğun normal olarak uyuyamasına izin vermez.
 • Boğazda ve sternumun arkasında rahatsızlık. Çocuk, larinkste yanma, yanma veya yabancı cisimler hissetmekten şikayet edebilir.
 • Ses değişikliği. Trakeolaringit ile, ses telleri öncelikle etkilenir. Bununla birlikte çocuğun konuşması zordur, çocuğun sesi kısık sesle boğulur. Enflamatuar sürecin şiddetli seyrinde, sesin tamamen ortadan kalkması mümkündür.

Laringotracitin en tehlikeli semptomu mavi dudaklar ve soluk deridir. Bu, vücutta oksijen eksikliğini gösterir. Çocuk boğulmaya başlarsa, hemen bir ambulans çağırın ve gelmeden önce küçük bir hastaya ilk yardım verin.

Çocuklarda laringotracitis tedavisinin özellikleri

Doğru tedavi taktiklerini bulmak için, tam bir muayeneden geçmeniz, hastalığın nedenini ve enfeksiyonun nedenini saptamanız gerekir. bu nedenle Bir çocukta laringoterapi tedavisi için evde değil, bir doktor gözetiminde gerekli değildir.

antibiyotikler

Larengotracheitis ile antibakteriyel tedavi, yalnızca hastalığın bakteriyel etyolojisi veya ikincil enfeksiyonun bağlanması durumunda etkilidir.. Diğer tüm durumlarda, antibiyotiklerin atanması pratik değildir. Çocuğunuzdaki larinks ve trakea iltihabı streptococcus, staphylococcus, pneumococcus veya diğer bakteriyel suşlardan kaynaklanıyorsa, ağır topçu ile birlikte alınamaz.

Çocuklarda laringotraheitis için antibiyotik seçimi, doktorlar tercihen klavulanik asit ile penisilin serisini tercih ederler. Verimlilik ve güvenlik açısından iyi sonuçlar Augmentin'i gösterdi. Çocuklar için ilaç, küçük bir çocuğu tedavi etmek için uygun olan bir süspansiyon şeklinde salınır.

Penisilin intoleransı ile laringotrakit, birçok makrolidlerin antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.. Pediatrik pratikte izin verilen ilaçlar Sumamed içerir. Ajan ayrıca bir süspansiyonun hazırlanması için toz halinde de mevcuttur. 5 kg ağırlığındaki çocukların tedavisi için uygundur.

Uygulama sıklığı, dozu ve tedavi süresi ile ilgili daha ayrıntılı talimatlar doktorunuzdan alınabilir. Sonuçta, bu bilgi, hastalığın seyrinin karakteristiğine, semptomların şiddetine ve bakterilerin belirli maddelere olan duyarlılığına bağlı olacaktır.

Antiviral ilaçlar

Bazı uzmanlar viral bir enfeksiyonun neden olduğu laringotrakeit için antiviral ilaçların atanmasını uyguluyorlar. Bunlar arasında Anaferon, Viferon ve diğerleri. Bu fonların bağışıklık sistemini harekete geçirdiğine ve hastalığa karşı etkili bir şekilde direnebildiğinize inanılmaktadır. Ancak tüm çocuk doktorları bu randevu ile aynı fikirde değil. Örneğin, Dr. Komarovsky bir kez daha, bu fonların kanıtlanmış etkinliği olmadığı gerçeğine dikkat çekiyor ve onların alımları çoğunlukla işe yaramaz.

antihistaminikler

Çocuklarda alerjik larinotrakit, antihistaminikler ile tedavi edilir.. Bu kategoride, pediatristler en yeni nesil ilaçları tercih etmektedir. Seleflerinin aksine, bu ilaçların minimum yan etkileri vardır, uyuşukluğa neden olmaz ve pediatride kullanıma uygundur. Bebeğin yaşına bağlı olarak, fonlar damla, şurup veya tablet şeklinde (6 yıldan itibaren) reçete edilir. Cetirizine dayanan kanıtlanmış ilaçlar, örneğin Zodak veya Zirtek.

Doktorun takdirine bağlı olarak, antihistaminikler, hastalığın diğer formları için, mukozanın şişmesi ve çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için bir araç olarak reçete edilebilir.

Öksürük için araçlar

Öksürük laringotrakitin ana belirtisi olduğundan, antitusif ilaçların atanması bir tedavi rejiminin hazırlanmasında zorunludur.. Pediatristler, balgam oluşumu olmayan kuru öksürük ile Sinekod veya Stoptussin gibi araçları tercih ederler. Bu ilaçlar balgam söktürücü ilaçlarla uyumsuzdur ve bunların eklem uygulaması hava yollarında balgam durgunluğuna ve çocuğun durumunun bozulmasına neden olabilir.

Öksürük, balgam ayrılması ile eşlik ediyorsa, en az miktarda olsa bile, öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar yasaktır. Böyle bir klinik tablo ile anti-enflamatuar ve aynı zamanda mesela Lazolvan veya Erespal gibi mukolitik etkileri olan ilaçların kullanımı gösterilmektedir. Çocuklarda laringotrakit ile Erespal 10-14 gün bir süre ile belirtilir, relaps ile daha uzun bir resepsiyon mümkündür. 2 yaşın üzerindeki çocuklar için uygundur.

soluk alma

Mukozayı nemlendirmek ve iltihabı rahatlatmak için, bir nebülizör ile inhalasyon yapmak için tavsiye edilir. Bu amaçla, alkali maden suyu ("Borjomi", "Essentuki") veya sıradan tuzlu su çözeltisi kullanmak en iyisidir. Hastalığın stending formu ile, Euphyllin kullanımına izin verilir, ancak sadece ilgili hekimin izni ile.

Bitkisel infüzyonlar ve uçucu yağlar ile laringotrakeitis ile buhar inhalasyonları reçete edilmez. Sıcak hava, çocuğun durumunu kötüleştiren yeni bir laringeal ödem tetikleyebilir. Ve aktif maddeler (eterler ve otlar), hastalığın seyrini alerjik reaksiyonla komplike hale getirebilir.

Eşzamanlı tedavi

Hastalık yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkarsa, bir çocuğun Panadol veya Nurofen ile yıkılması gerekir.. Çocuğun antipiretik ajanları sadece sıcaklık 38 ° 'nin üzerine çıkarsa vermelidir.

Hızlı bir iyileşme için rahat şartlar yaratmak için, çocuğun sürekli olduğu odada yeterli nem seviyesini sağlamak gerekir. Kuru ve sıcak hava solmuş mukozayı kışkırtır ve yeni boğulma öksürüklerine neden olur. Bir nemlendirici kullanarak, bir odada ıslak temizlik ya da sadece su ile dolu kaplar bu sorunu çözmek zorunda kalacaktır. Odayı havalandırmak da gereklidir. Hastalık kış mevsiminde ortaya çıkarsa, bebek ısınmasını giyin ve ventilasyon süresini 5-10 dakikaya düşürün, bebeği başka bir odada bir şeye bırakın.

Bir sonraki önemli durum, ses telleri için mutlak huzurdur. Tam iyileşmeden önce, çocuğu uzun süreli sessizlik gerektiren oyunlarla cezbetmek gerekir. Bir fısıltı bile, kaçınılması gereken bir yüktür.

Ve son an yemek. Hastalığın süresi boyunca ve iyileşme döneminde, mukoza zarını tahriş eden asidik veya tuzlu yiyecekleri bırakmak gerekir.. Sıcak veya soğuk yemeklerin de olumsuz etkileri vardır, bu nedenle tüm yiyecekler sıcak ve konforlu bir sıcaklıkta servis edilmelidir.

Stingling laringotracheitis için ilk yardım

Evde çocuklarda laringotrakit tedavisi sırasında, ebeveynler olası komplikasyonlar için hazırlanmalıdır. Bunlardan en tehlikeli olanı larenksin darlığıdır. Bu patolojik durum, ciddi ödem nedeniyle larinks ve trakea lümeninin daralması ile kendini gösterir. Komplikasyon hemen tıbbi müdahale gerektirir. Bu nedenle, bir solunum ihlali ilk belirtileri olduğunda, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Doktorların gelişinden önce çocuğu kollarına koymak ve taze hava akışını sağlamak gereklidir. Bebek suyunu sunabilir veya en azından odadaki havayı nemlendirebilirsiniz. Kırıntıların heyecan ve duygusal gerginliği sadece spazmı artıracaktır. Kendini sakinleştir ve çocuğu sakinleştirmeye çalış. Onu bir karikatürle görebilir ya da bir peri masalı okuyabilirsiniz.

Laringotracitin en iyi önlenmesi güçlü bağışıklık ve üst solunum yollarının tüm hastalıklarının zamanında tedavisidir. Bir soğuğu düzgün bir şekilde tedavi etmek, boğucu bir bebeğe ambulans çağırmaktan daha kolaydır. Bu nedenle, bir dahaki sefere, bir çocuk doktorundan tavsiye vermeden önce düşünün.

Bir çocukta Laryngotracheitis tedavi 3 yıl

Solunum yolları, virüslerin ve bakterilerin organizmalarımıza girdiği bir çeşit ağ geçididir. En sık görülen soğuk algınlığı en üst kısmı - nasofarenks'i etkiler.

Bununla birlikte, çocuklarda iltihaplanma süreci, alt yalancı parçalara (larinkse ve daha sonra trakeaya) inmeye eğilimlidir.

Çocukların bağışıklık özelliklerinin yanı sıra, hava yollarının nispeten kısa bir uzunluğu, çocuğu hastalığa yetişkinlere göre daha yatkın hale getirir. Çocuklarda laringotrakitis nedir ve nasıl tedavi edilir - daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Laryngotracheitis nedir

Laringotrakeitis, hem larinks hem de trakeaya etki eden inflamatuar bir süreçtir.

Larenks, farinksden sonra başlar ve daha sonra trakeaya geçer. Üst solunum yolunun bu kısımlarının hastalıklarında, esas olarak virüsler, farenksden larenks içine düşen ve daha aşağı doğru - trakeaya doğru hareket eden suçludur.

ARVI grup adı altında birleşmiş herhangi bir solunum yolu virüsü olabilir ve günlük hayatta soğuk algınlığı denir. Hastalık aşağıdaki genel senaryoya göre gelişir:

Solunum yolu mukozasında bir kez, virüsler yerel bağışıklığı bastırmaya başlar. Bağışıklık, hava yolu mukozasını yoğun olarak kolonize etmeye başlayan bakteriler tarafından azaltılır. Bakteriyel enfeksiyon nihayetinde pürülan inflamasyona yol açar, mukopürülan balgamın boşaltılmasıyla öksürük.

Mukus larinks ve trakea şişer ve kırmızıya döner. Çocuklarda laringotrakitin bu belirtileri, özel bir endoskopik cihaz olmadan görülemez. Bununla birlikte, hastalık, ebeveynlerin, gırtlak iltihabını ve trakeayı örneğin farenjitden ayırabildiği diğer bariz belirtilerle kendini gösterir.

Laringotrakit neden oluşur?

Solunum yollarının iltihabındaki temel faktör, lokal bağışıklığın azaltılmasıdır. Yukarıda gösterildiği gibi, virüslerden kaynaklanabilir. Ancak genellikle çocuklarda laringotrakitin nedeni viral değildir.

1. Lokal bağışıklıktaki azalmanın arka planında bakteriyel laringotrakit

Çeşitli bakteriler her yerde bizi çevreler: bazıları deride yaşar, diğerleri burun, ağız, boğazda sınırlı olarak temsil edilir. Çocuğun bağışıklığı gelişmemiş ve kararsızdır. Üst solunum yolunun bağışıklığının zayıflaması, yayılma potansiyeli olan patojenik mikroplar sağlar.

Gırtlak ve trakea bağışıklığının zayıflamasının ana faktörleri:

hipotermi; ağızdan soğuk hava soluması (örneğin, çocuklar kışın oynarlarken); pasif içicilik (örneğin, yetişkinlerin çocukların kaldığı bir odada sigara içtikleri zaman).

2. Patojenik mikropların neden olduğu enfeksiyon sonucu bakteriyel laringotrakeitis

Enflamatuar bir bakteri sürecinin başlangıcı için, bu gereklidir:

Üst solunum yolunun mikroflorasının dengesinin ihlali; "güçler" dengesini yeniden kurmak için bağışıklığın yetersizliği.

Mikroplara ve savunma kuvvetlerine saldırma dengesini önemli ölçüde bozan bir faktör, hasta bir kişi olan bakteriyel enfeksiyonun dış kaynağıdır. Öksürme ve hapşırma sırasında, büyük miktarlarda patojen mikroorganizmalar etraftaki alana püskürtülür. Çocuğun vücudu böyle bir bakteriyel "saldırı" ile baş edemez ve hastalanır.

3. Çocukta enfeksiyon odağı nedeniyle bakteriyel laringotrakeit

Enfeksiyon kaynağı, üst solunum yollarında yaşayan sadece dış ortam ve şartlı patojenik mikroplar değil, aynı zamanda vücuttaki mevcut enfeksiyöz odaklar olabilir:

Burunda (rinit); paranazal sinüslerde (sinüzit); iltihaplı bademcikler (bademcik iltihabı); boğaz ağrısı (farenjit).

Bütün bu hastalıklar, aşağıdaki solunum yolu boyunca enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

4. Alerjik laringotrakit

Enfeksiyöz olmayan doğanın neden olduğu laringeal ödem. Bu, örneğin aerosol ilaçlarının etkisine karşı alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkar.

Çocuk laryngotracheitis türleri

Hastalık iki şekilde kendini gösterir:

Akut karmaşık olmayan; karmaşık sıkma.

Larengotracheitis'in çocuklarda tedavisi prensipte forma bağlı değildir. Bununla birlikte, larinks veya trakeada belirgin bir stenoz daima çocuğun daha fazla radikal yollara ihtiyaç duyduğunu gösterir ve bu da çocuğun hastanede varlığını düşündürür.

Çocuklarda laringotrakit belirtileri

Larinks ve trakea iltihabı beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmaz. Çoğu zaman solunum yolunun üst kısımlarındaki iltihaplanma sürecinin devamı olarak ortaya çıkar: boğazda ve burunda. Çocuklarda laringotrakitin ilk belirtileri, rinit ve farenjitin standart belirtileri ile kendini gösterir:

Burun akıntısı, tıkanıklık; öksürük; boğaz ağrısı, ısırma, pershing; yüksek sıcaklık.

Akut laringotracheit

Enfeksiyonun solunum yolundan ilerletilmesi, çocuklarda laringotrakitin ek belirtilerini gösterir:

Öksürük “kuru” ve keskin bir ses elde eder; sesin değişmesi, ses kısıklığı; Göğsün üst kısmında öksürdüğü zaman ağrı; paroksismal öksürük; geceleri öksürük atakları; derin nefesle öksürük; balgam ayrılması; zamanla, balgam pürülan olur; yüksek sıcaklık.

Akut laringotrakeit, larinksin önemli stenozu ile komplike olabilir.

Stenosing laryngotracheitis

Stenoza belirli bir organın, boşluğun vb. Lümenini daraltma denir. ödem değişen derecelerde de mukoza (şişme) ve bu nedenle, küçük bir stenoz akut larenjitin ve tracheitis durum dahil olmak üzere, herhangi bir enflamatuar süreç meydana gelir. Böyle aleni çocuklarda laringotrakeit belirtileri ses değiştirir olarak, ses kısıklığı, öksürük dile getiren ses larinks ve glottis inflamatuar ödem sonucu daha fazla değildir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, darlık o kadar şiddetlidir ki, bu gibi durumlar stenozan laringotrakit olarak sınıflandırılmaktadır. Lümenin güçlü bir daralması havanın hareketini engeller. Çocuklarda laringotrakitin yaygın semptomları aşağıdakilerle desteklenir:

Gürültülü nefes alıp verme; nefes darlığı; nefes darlığı nöbetleri; artan kalp hızı.

Sınırda, darlık o kadar güçlü olabilir ki, akciğerlere hava girişini engeller ve boğulmaya neden olur. Bununla birlikte, bu çocuklarda laringotrakitin belirtilerinin oldukça nadir bir gelişmesidir.

Tanı Yöntemleri

İlk teşhis şunları içerir:

muayene; akciğerleri dinlemek; Hastanın durumunun iyi olma durumu ile ilgili şikayetler temelinde incelenmesi.

Genel olarak, tanı zor değildir. Sıklıkla tekrarlayan hastalıklarla birlikte, daha etkili antibakteriyel tedavi önermek için boğazın mikroflorasının (boğazdan alınan swab) bir analizi gereklidir.

Çocuklarda tedavi yöntemleri

Evde çocuklarda laringotrakit tedavisi:

İmmünmodülatör tedavi (3 yaşından büyük çocuklar için); antibiyotik tedavisi; semptomatik tedavi.

Evde

Bir çocukta laringoterapi nasıl tedavi edilir?

1. immünostimülatör tedavi

Çocuklarda laringotrakeitis tedavisinde immünomodülatör tedavi şunları içerebilir:

Antiviral immünomodülatörler; antibakteriyel immunomozlantlar.

İlk grubun preparatları, interferon salınımını artırarak, vücudun genel immün yanıtını arttırmayı amaçlamaktadır. 3 yaşından büyük çocuklara uygulanabilecek bu türden araçlar şunlardır:

Arbidol; tsikloferon; Grippferon; Anaferon (çocuk).

İkinci grubun preparatları, bileşimlerinde, hava yollarında iltihaplanma sürecinin en sık nedeni olan, bakterilerin parçalarını etkisiz hale getirmiştir. İmmün yetersiz hücrelerin sayısını arttırır, bakteri yakalama ve yıkım sürecini aktive ederler. Bunlar topikal hazırlıklardır:

Tüm immünomodülatörler sıklıkla kullanılır - bir hafta boyunca günde 6 defaya kadar veya durumun belirgin bir şekilde ortadan kalkmasına kadar.

2. laringotrakeit için antibiyotikler

Etkili yerel antibiyotik uygulaması - ağız içine sprey spreyi. Çocuklarda laringotrakit için geleneksel tedavi, Bioparox aerosolüdür. 3 yıl ağızda 1-2 sprey ile günde 4 kez inhalasyon olan çocuklar. İlk kez dikkatli kullanılmalıdır çünkü Bioparox, tüm aerosoller gibi, küçük çocuklarda solunum yollarının spazmına neden olabilir.

Şiddetli inflamasyon ve yüksek ateş vakalarında, çocuklarda larenotrakitis tedavisi için genel antibiyotikler reçete edilebilir:

Korunmuş penisilinler (Augmentin, Amoxiclav, Flemoxin, vs.); Makrolidler (Azitromisin - 6 aylıktan itibaren çocuklar için süspansiyon); sefalosporinler (Supraks, Zinatsev, Fortum, vs.).

Antibiyotikler genellikle 7 günden fazla sürmez. Antibiyotik ajanlar, rejim, yani uygulanır. Resepsiyonlar arasında eşit zaman aralıklarına uyularak.

3. Semptomatik tedavi

Laringotracheitis'in ağrılı semptomlarını ortadan kaldırmak için, çocuklar aşağıdakilerle tedavi edilir:

Kuru öksürük ile mücadele etmek için - Tussin, Sinekod, Tusuprex, vb. balgam temizliğini iyileştirmek için - ACTS, Bromgeksin, Mukoltin, terpopsis, Ambroksol, vb preparatları; ödem, irritasyon, kaşıntı - Erius (şurup), Zirtek, Xizal, vb.

Özel talimatlar

Çocuklarda laringotrakitin etkili tedavisi için, gerekli dış koşulların sağlanması önemlidir:

Çocuğun daha az konuşmasını sağlayın; ek olarak odadaki havayı nemlendirin (ıslak havluları asın, açık kapları su ile doldurun); daha fazla içecek sıcak içecekler verin - çay, ballı bal, kompostolar; Sıcaklığın olmadığı ve iyileşme aşamasında, boyun ve göğsün ısınması tavsiye edilir.

Larengotracheitis için acil bakım

Larengotracheitis'i sıkmak için, çocuk acil tıbbi yardım almalıdır.

Ebeveynlerin sağlayabileceği yardımın sınırları oldukça sınırlıdır.

Bir naftisin solüsyonunun (% 0,05) 0,3-0,5 ml (çocuğun yaşına bağlı olarak) alınması gereklidir. Naphthyzine su 2-5 ml (yaşına bağlı olarak) ekleyin. Çocuk başını geri fırlatarak oturma pozisyonunda olmalıdır. Ortaya çıkan çözelti, bir şırınga ile (iğne olmadan) nazal geçitlerden birine hızla enjekte edilir. Her şey yolunda giderse, çocuk öksürmelidir.

Yukarıda açıklanan prosedür bir kerelik prosedürdür. Bebek öksürükten sonra öksürmezse ve hafif bir nefes almıyorsa, prosedür tekrar tekrar edilebilir, ancak başka bir burun pasajında.

Ayrıca, akut stenozan laringotrakit ile birlikte, çocuğa bir antihistamin ilacı ilacı verilmesi önerilir.

Alerjik laringotrakit ile

Alerjik laringotrakit ile stenoz çok güçlüdür. Yukarıdaki tüm stenotik form hakkında tam olarak larinks ve trakea ödemi uygulanır ve inflamatuar bir neden değildir.

Bu durumda, bir glukokortikosteroid ilacı, Pulmicort kullanılabilir. Larengotracheitis çocuklarda, bu ilaç solunum yolu aşırı ödemini gidermek için etkilidir. Başlangıçta, bronşiyal astım ve akciğerlerin kronik obstrüksiyonu ile saldırıların rahatlatılması amaçlanmıştır. Alım yöntemi - inhalasyon.

Pulmicort, solunum yollarının viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarında kontrendikedir. Bu ilaç sadece larinks ve trakea alerjik ödemi için kullanılır.

Geleneksel tıp

Laringotrakeitis için halk ilaçları, solunum yolu üzerinde lokal semptomatik etki gösteren inhalasyonlardır.

Bir nebülizör veya sıcak bir buharı solumak için geleneksel bir yöntem kullanabilirsiniz.

Ne teneffüs edilebilir:

Bir deniz tuzu çözeltisi; okaliptüs; patates buharı; papatya; adaçayı.

Listeden seçme sorusu ilke değildir. En önemli şey iltihaplı mukus larenks ve trakea gerekli nemlendiricidir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi için, bir eczane homeopatik ilaç, Aflubin, tavsiye edilebilir. Çocuklar için rejim - 5 günde üç kez düşer.

1 yaş altı çocuklarda larinotrakitis

Larengotracheitis'in bebeklerde tedavisi büyük bir sorumluluktur. Birçok ilaç istenmeyen veya kontrendikedir. Durum, bebeklerin bakterilere ve virüslere karşı çok hassas olduğu gerçeği ile karmaşıktır. Enflamasyon her zaman hızla gelişir. Profesyonel tıbbi bakım gereklidir.

Laryngotracheitis ile ne yapılmamalıdır?

Sıcak soluma kullanmayın. Bir doktor reçetesiz antibiyotik vermeyin. Sokağa çıkmayın. Yaşam alanını havalandırmak için gereklidir. İçindekiler ↑

Önleme yöntemleri

Laringotracheiti önlemeye yönelik önlemler, esas olarak, vücudun koruyucu fonksiyonlarında doğal bir iyileşme olduğunu gösterir:

Çocuk açık havada daha fazla zaman geçirmelidir; vücut ılımlı günlük egzersiz yapmalı; Yılda bir kez denize gitmek iyidir; Diyette sebze, meyve, fındık sunulmalıdır.

Nelerden Kaçının

Subcooling, bağışıklığı azaltmak için doğru yoldur; ARVI'nin mevsimsel yükselişleri sırasında anaokulunda kalmak; bir çocuğun huzurunda sigara içmek.

Larengotracheitis tanısı hangi koşullarda yapılır? Cevap Dr. Komarovsky tarafından verilmektedir.

Sonuç

Laringotrakeitis, üst solunum yollarının (larinks ve trakea) iki parçasını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır.

Çocuk laringotrakeitis baskın olarak bakteriyel bir nedene sahiptir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi - immünmodüller, antibakteriyel.

Stenosing laryngotracheitis acil ilk yardım gerektirir.

Çocuğun bir gırtlak iltihabı ve bir trakea tarafından rahatsız edilmediği, bağışıklığını güçlendirmek, dengeli beslenmeyi düzenlemek, izlemek, aşırı soğutulmaması ve daha sık taze havada yürümesi gerekir.

Sonbahar-kış döneminde, çocuklarda genellikle karmaşık bir seyir gösteren solunum yolu enfeksiyonlarında artış olur. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonlarından biri laringotrakitin bakteriyel doğasıdır.

Virüslerin düşük bağışıklığa sahip bir arka plana karşı başlattıkları nazofaringeal mukozanın akut inflamatuar süreci, trakeada başlangıçta larenks ve başlangıç ​​kısımlarına geçer. Bu durumda çocuğun karakteristik belirtileri vardır, bu nedenle bir uzmana zamanında başvurmanız ve tedaviyi (geleneksel ve halk ilaçları) reçete etmeniz gerekir.

Laringotrakit neden oluşur?

Larengotracheitis çocukta larinks mukozasının ve trakeanın primer kısımlarının iltihaplanması ve şişmesidir. Bu hastalık en sık 3 aydan 6 yıla kadar olan çocuklarda görülür (çoğu durumda, bir ila üç yaş arası çocuklar). Laringotrakeitisin gelişimindeki ana provoke edici faktör, bağışıklık sisteminin reaktivitesinde hem lokal hem de genel bağışıklığın azalmasıdır.

Başlangıç ​​torku hastalığı en sık viral enfeksiyonlar (parainfluenza, adenovirüs ve gergedan-sinsityal enfeksiyon, grip) ve olgunlaşmamış veya başkaları bağışıklık sistemi, karmaşık superimposition bakteriyel floranın (pnömokok, stafilokok, streptokok ve diğer mikroorganizmalar) arasında virüslerin neden olduğu akut inflamasyon vardır. Enflamatuar süreç, daha agresif ders olmakta ve ayrı Nazofarenksin solunum sistemi diğer organları etkiler - gırtlak ve nefes borusu.

Viral enfeksiyonlara ek olarak, akut laringotrakeit kışkırtabilir:

alerjik reaksiyonlar; hipotermi; ses tellerinin aşılması (yüksek sesle konuşma, çığlık atma, şarkı söyleme); stresi.

(Nefes ederken ıslık, öksürük, nefes darlığı "havlayan") laringeal stenoz ve yanlış krup sendromu ortaya çıkması ile ses telleri ödem ile karmaşık olabilir tehlikeli bir hastalıktır - Ebeveynler çocuklarda akut laringotrakeit bilmelidir.

Bu nedenle, erken yaşta bir çocukta hastalığın karakteristik semptomları varsa, acil tıbbi yardım istemek ve bebeği reçeteli yöntemlerle tedavi etmek gereklidir.

Hastalığın belirtileri

Laryngotracheitis'e eşlik eden semptomlar, farklı yaş gruplarındaki çocuklarda farklıdır.

Emzirme ve 5 yaş altı çocuklar

Larinks ve trakea erken bir çocukta (5 yıla kadar bebekler ve küçük çocuklar) iltihaplanma 1-3 gün içinde hızla gelişir, fakat hemen hemen her zaman bir viral enfeksiyonun semptomlarının başlangıcından sonra:

coryza ve hapşırma; Kalıcı boğaz ağrısı ve öksürük; sıcaklık artışı; halsizlik, uyuşukluk, halsizlik; kaprisellik ve iştah azalması.

Daha sonra, enflamatuar süreç larinkse hareket ettikçe ve trakeaya doğru inerken, çocuklar ortaya çıkar:

kuru, ağrılı "havlayan" veya "öksüren" öksürük; nefes alırken ıslık veya hırıltılı solunum; Çocuğun kapris ve kaygısı büyür.

Ödemin ve larinks ve vokal kordların iltihaplanmasının alevlenmesini gösteren semptomlar (yalancı krup sendromu):

nefes darlığı ve solunum yolu ile nefes alma ve ekshalasyonun görünümü; nazolabial üçgenin mavileştirilmesi; kalp çarpıntısı.

Üç yaşın altındaki bir çocukta laringotrakit belirtilerinin ortaya çıkmasının bir çocuk doktoru ile acil bir konsültasyonun göstergesi olduğunun bilinmesi önemlidir - bu karmaşık hastalığın mümkün olduğunca erken tedaviye başlanması gerekmektedir.

Erteleme, bebeğin sağlığı ve hatta yaşamı için tehlikelidir çünkü glottisin tam olarak kapanması, laringeal mukoza ve gevşek subglottik alanın ödemi ile boğulma boğulmaya yol açabilir.

Çocuğa yıl önce akut laringotrakit tanısı konursa - kırıntı hastanede hastaneye yatırılırsa, evde bebeklerin tedavisi yapılmaz (bebek sağlık çalışanlarının sürekli gözetiminde olmalıdır).

5 yaşından büyük çocuklar ve gençler

Okul çağındaki ve ergenlerin çocuklarında laringotrakit belirtileri:

ağrılı düşük verimli öksürük, daha sıklıkla geceleri; ses kısıklığı; Üst göğüste öksürme sırasında ağrı; uyuşukluk, halsizlik, halsizlik; baş ağrısı; artan vücut ısısı; bir konuşma sırasında kuru öksürük alevlenmesi, birkaç gün sonra pürülan olur balgam, zor bir balgam çıkarma ile öksürük saldırıları.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi

Larengotracitis belirtileri bir çocuğun ebeveynlerinde ortaya çıktığında, bir soru söz konusu olur - bir çocuğun evde nasıl ve nasıl tedavi edileceği. Her şeyden önce, bu patolojinin tedavisinin kapsamlı olması gerektiğini bilmeniz gerekir:

Odaya yumuşak bir rejim ve rahat koşullar yaratmak (sıcaklık ve nem); bol içme; yüksek kaliteli yiyecekler; ilaç anlamına gelir; fizyoterapi (bir doktor tarafından belirtildiği gibi); geleneksel tıp yöntemleri (otlar, tıbbi preparatlar, kompresler, inhalasyonlar).

Çocuklarda laringotrakitin tıbbi tedavisi, çocuğun muayenesi ve tanının aydınlatılmasının ardından sadece bir uzman - bir çocuk doktoru veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilmelidir. Gıdalar, vitamin, yağlı ve baharatlı yemekler, marinatlar, boyalar ve çeşitli katkı maddeleri içeren ürünleri çıkarmanız gereken diyetten beslenmeli ve korunmalıdır.

4-5 yaş altındaki çocuklarda bu hastalığın tedavisine özellikle dikkat edilir - bu yaşta yüksek bir yalancı krup riski vardır (bebek ne kadar küçükse - olasılık o kadar yüksektir). Bu nedenle, ebeveynler dikkatli olmalı ve herhangi bir endişe verici belirtiler acil tıbbi yardım için bir bahane olarak hizmet etmelidir.

laringeal ödem artar çok hızlı ve birkaç dakika içinde kendi tamamen kapanmasını ve kırıntı gelebilir: büyük risk - larinks stenozu belirtileri ( "havlayan" öksürük, huysuzluk, ıslık veya nefes darlığı nefes zaman hırıltı) ve bu semptomların şiddetlenmesine zaman kendi başlarına çocukları tedavi nefes alamıyorum.

Larinks aktif inflamasyon ile bu buhar solunması mukozal ödem geliştirmek bilmek önemlidir ve hastalığın semptomları ile şiddetlenir - öksürük özellikle geceleri zakashlivaniya işaretlenmiş, daha acı daha sık ve olur çocuğun nefes darlığı ve kaygı var. doz, sıklık ve tedavi eden doktor tarafından belirlenebilir prosedürün süresi - akut laringotrakeit İnhalasyon sadece özel çocuk solunum cihazları (ultrasonik veya kompresör) aracılığıyla ilaçlar (lokal veya antispazmodikler hormon maddeleri) gerçekleştirilir.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi için halk ilaçları

Laryngotracheitis'in geleneksel tıp ile çocuklarda tedavisi, medikal tedaviye ek olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Etkili halk ilaçları şunlardır:

anti-enflamatuar, yumuşatıcı, öksürük, yatıştırıcı etkiye sahip şifalı bitkilerin soğurma ve infüzyonları; Limon ve ballı anlamına gelir; sıkıştırır; inhalasyon (okul ve ergenlerde hastalığın ilk semptomlarından 3-4 gün sonra).

Şifalı otlar ile tedavi

En sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

ısırgan; ıhlamur ağacı; John's wort; muz; anne ve üvey; papatya; kekik.

Koleksiyon numarası 1

Ana-ve-üvey annenin (1 kısım), papatya çiçeği (2 parça) ve kekik otu (1 kısım) çimlerini alın, karıştırın ve bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün. Bir termos içinde ısrar edin ve küçük yudumlarda gün boyunca çay (1/4 fincan) şeklinde içilir.

Koleksiyon numarası 2

Muz, ıhlamur çiçeği ve marigold, St. John's wort ve ezilmiş althea kökü, eşit parçaların yaprakları kuru bulaşıkları karıştırın. İnfüzyon için, 500 ml kaynar su için bir yemek kaşığı toplamak, 20 dakika kaynatmak ve 6 saat ısrar etmek gereklidir. Ilacı günde 3-4 bardak ile 3-4 kez alın.

Laryngotracheitis'in limon ve balla tedavisi

Ağrılı öksürük için etkili bir antitussif, bir limon, bal ve gıda gliserin şurubu. Bir limon almalısın, ortada kes, ama tamamen kesmeyin. Limonu 10-15 dakika kadar yumuşayın, biraz soğumaya bırakın ve ayrı bir kaba sıkın. Kemikleri çıkarın ve limon bulamacına sıvı bal (1: 1 oranında) ekleyin. Elde edilen karışımda bir yemek kaşığı gliserin ekleyin (eczaneden satın alın). İyi karıştırın ve yaşa bağlı olarak alın:

4-8 yaş arası çocuklara - günde 3-5 kez bir çay kaşığı; 9 yaş üstü çocuklar - çorba kaşığı en fazla 5-6 kez.

İncir sütünden öksürükten enfüzyon

Çare için 5 taze incir meyvesini almanız ve bir bardak kaynamış sütte ıslatmanız gerekir. 6-8 saat sürün, dut meyveleri ve 1/3 fincan günde 3 kez ilaç alın.

Bitkisel kaynatma ve uçucu yağlar ile inhalasyonlar

Bugüne kadar, eczanelerin ağı solunanlar çeşitli modeller bulabilirsiniz, ama çoğu ev ebeveynlerin anti-inflamatuar ve yumuşatıcı otlar (adaçayı, nergis, papatya, Aziz sarı kantaron, bir dize) veya uçucu yağlar (okaliptüs, çay ağacı köknar ait decoctions ile zaman içinde test edilen buhar teneffüs kullanmak ).

İnhalasyon için Hata giderme önceden hazırlanmış (broth bitkisel ham maddelerin bir çorba kaşığı alır - bir bitkinin ya da çeşitli bitkiler, eşit miktarlarda karıştırılabilir) ve bir demlik demlenmiş.

Esansiyel yağlar, ancak çocuğun alerjisi veya alerjik reaksiyonları geliştirmek için aile yatkınlığı yoksa kullanılabilir..

Ebeveynler, çocuklarda laringotrakitin, bebeğe belirgin bir rahatsızlık ve ağrılı bir sık ​​öksürük veren karmaşık ve hoş olmayan bir hastalık olduğunu bilmelidir. Ancak bu patolojiyi özellikle 6 yaşından küçük çocuklarda tedavi edemezsiniz - sadece bir doktor tedaviyi doğru şekilde reçete edebilir ve tedaviyi çocuğun durumunun asgari düzeyde bozulmasına neden olacak şekilde zamanında ayarlayabilir.

Çocuğun bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediğinden, çeşitli hastalıklar geliştirme riski yüksektir. Her şeyden önce, nazofarenksin organlarında inflamatuar reaksiyonlar meydana gelir. En yaygın hastalıklardan biri laringotrakittir - farinks ve trakea iltihabına neden olan bir hastalıktır. Özellikle çocukluk çağında olduğu için küçük çocuklara yönelik tehlikeli bir hastalıktır, çünkü sahte krup oluşma riski yüksektir. Bu nedenle, komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir çocukta larenoterapi tedavisinden daha önemlidir.

Nedenleri ve belirtileri

Genellikle laringotrakit, viral bir enfeksiyondan kaynaklanır (parainfluenza, influenza, herpes). Hastalığın ortaya çıkmasına ve gelişmesine katkıda bulunan ana nedenler arasında şunları belirleyin:

Beş yaşından önce nazofarenks organlarının anatomik ve fizyolojik yapısının özellikleri (dar larinks); kataral hastalıklar; zayıflamış bağışıklık; hipotermi, genellikle küçük bir taslak; enfeksiyon taşıyıcısı ile temas; yüksek sesle ve uzun süreli ağlama, ses tellerinin aşılması, gırtlağa mekanik hasar; alerjiye neden olan çeşitli maddelerin solunması (cila, boya, yün, toz); Hastanın bulunduğu odada yüksek sıcaklık (22 derecenin üzerinde), düşük nem (% 50'den az) ve tozlu hava.

Laringotrakeitis olasılığı nazofarenksin, sık sık burun tıkanıklığı, diş ve dişeti hastalığının kronik hastalıkları ile artar.

Ayrıca beş yaşındayken, hastalığa sıklıkla, farinksin güçlü bir şekilde şişmesi ile tehlikeli olan ve boğulmaya neden olabilen yalancı krup belirtileri eşlik eder. Bu nedenle, çocuğun hayatında bir tehdidin oluşmasını engellemek için, laringotrakeit ile hangi semptomların ortaya çıktığını ve hastalık gelişiminin farklı aşamalarında hangi tedavinin gerekli olduğunu bilmek gerekir.

Hastalığın çeşitli formları vardır, bunların her biri belirli semptomlarla karakterize edilir ve bireysel bir yaklaşım gerektirir:

Catarrhal formu - larinksotheitin en güvenli formu. Bu form çoğunlukla on dört yaşın altındaki çocuklarda bulunur. boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük alay, ateş: bu durumda laringotrakeit başlıca belirtileri birçok viral enfeksiyon belirtileri benzer. Bununla birlikte, uygunsuz ya da zamansız tedavi ile yaşamı tehdit eden yüksek bir darlık olasılığı vardır. Hiperplastik formu - Çocuklarda da sıklıkla gelişen bir tür laringotefitis. Bu formun temel farkı, mukus farenksın güçlü bir ödemi olup, bu da nefes almada zorluğa neden olabilir. Hemorajik formu larinks mukozasında kanama eşlik nedeniyle bazı tetikleme faktörlere (hematopoez bozukluklarının işlemi, karaciğer hastalığı) varlığı sıklıkla oluşur. Anahtar bu durumda özellikleri: Ağızda kuruluk, nöbetler, boğulma öksürük, boğazda kan, yabancı cisim hissi ile karışık viskoz salgısı.

Laryngotracheitis, normal solunum yolu viral enfeksiyonu ile ilk kez karşılaşan üç yaşın altındaki çocukların% 30'unda teşhis edilir. Alerjiden muzdarip olanlar için hastalık gelişme riski daha yüksektir.

Hastalığın herhangi bir aşamasında kendini gösteren laringotrakitin ana belirtileri ve belirtileri:

burun akıntısı, hipertermi, genel halsizlik - akut solunum yolu hastalığının ana belirtileri; ses tonu, ses kısıklığı değiştirmek; yutulduğunda boğaz ağrısı; iştah azalması; kuru, paroksismal, havlayan öksürük; hızlı ya da tam tersine nefes darlığı; nefes darlığı; Hastalığın daha sonraki aşamalarında, solunum solgunluğunun arka planına, cildin solukluğuna, nazolabial üçgenin siyanozuna neden olabilir.

Önemli! uyuşukluk, artan anksiyete, huysuzluk, burun akıntısı, yüksek sesli bir, havlayan öksürük: laringotrakeit hasta bebek ise hastalığın doğal seyri aşağıdaki belirtiler teşhis etmek için yardımcı olacaktır.

tedavi

Larengotracheitis'in çocuklarda tedavisi, hastalığın nedenleriyle mücadele etmenin yanı sıra altta yatan semptomların ortadan kaldırılması ve hafifletilmesi için kapsamlı bir şekilde gereklidir.

Hastalığın tedavisi için genel öneriler bir dizi önemli aktiviteyi içerir.

Laringotrakeitis, yatak istirahatine uyumu gerektirdiğinde, hipotermi olasılığını ortadan kaldırır ve ses tellerinin aşırı yüklenmesini gerektirir. Aynı zamanda çocuğun bulunduğu ortamdaki optimum iklim koşullarına dikkat etmek gerekir: yeterli nem (% 50'den az,% 60-70'ten daha iyi), soğuk hava (20 dereceden fazla olmamalıdır). Islak temizlik, nemlendirici çalışması ve odanın havalandırılması yoluyla gerekli parametrelerin elde edilmesi sağlanmalıdır. Bol miktarda içecek, nazofaringeal mukozayı nemlendirmeye, vücut sarhoşluğunu azaltmaya, viskoz sekresyonunu seyreltmeye ve sıklıkla laringotracheiti desteklemeye yardımcı olur. Bu durumda, komposto, bitkisel çaylar, alkali içecekler (Borjomi) kullanımı belirtilir. Esas olan, kullanılan sıvının sıcak olması (yaklaşık 37 derece) olmasıdır. Sıcak, çok soğuk ve gazlı içecekler kontrendikedir. Hastalık döneminde yiyecekler yeterli vitaminle (sebzeler, meyveler, et, balık, tahıllar) mümkün olduğunca dengeli olmalıdır. Bu durumda, akut gıdayı dışarıda bırakmak, ateşli ılık besinler tercih etmek gerekir.

Alerjiye yatkın olan hastalarda laringotrakeitis tedavisinde, esansiyel yağların kullanımını sınırlamak, dikkatli bir şekilde şifalı otları kullanmak, sadece kanıtlanmış ilaçları kullanmak gerekir.

Larengotracheitis için genel önerilerle eşzamanlı olarak, ilaç tedavisinin kullanılması gereklidir.

Antialerjik ilaçların kullanımı. Bu ilaç sınıfının aksiyonu, ödemin azaltılması, stenoz gelişiminin önlenmesidir. Ayrıca, antihistaminiklerin çoğunun, çocuğun sakinleşmesine ve kas spazmını azaltmasına yardımcı olacak bir yatıştırıcı etkisi vardır. İlacın seçimi ve formu çocuğun yaşına bağlıdır. Örneğin, Fenistil, Zodak, Loratadin kullanabilirsiniz. Laringotrakeitisli antitussifler sadece hastalığa balgam boşalması olmayan kuru öksürük eşlik ettiği zaman kullanılır. Bir çocuğun geceleri huzur içinde uyuyabilmesi ve boğulma öksürüklerinden uyanmaması için, Stoptusin, Herbion'u muz ile kullanın. Sıvılaşma ve balgam atılımının iyileştirilmesi için üretken öksürük ile mukolitik ve balgam söktürücü müstahzarlar. Bu durumda, önerilen emzirme, ambroksol (Ambroksol, Lazolvan), asetylcestein (ACTS) dayalı ilaçlar. boğaz mukozasına nemlendirin şifalı otlar, antiseptik ve anestezik sprey dayalı şekerler boğazda ağrı hafifletmeye yardımcı, laringotrakeit pastiller de kullanın, boğaz ortadan kaldırır.

Önemli! Çocuklarda, sprey şeklinde ilaçlar, bronkospazm gelişimini önlemek için dikkatle kullanılmalıdır.

Hastalık sıcaklığında (38 derece üzerinde) önemli bir artış ile birlikte ise, parasetamol göre fitiller ya da şurup şeklinde (Tsefekonovye mumlar Efferalgan şurubu) veya ibuprofen (Nurofen şurup Ibufen) antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır. Larengotracheitis bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antiviral ilaçlar, örneğin Groprinosin, Amizon, interferon (Laferobion) bazlı ilaçlar kullanın. Çocuklarda laringotrakit için antibiyotikler aşağıdaki durumlarda kullanılır: hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığında; vücudun yüksek zehirlenmesi ile; Hastalığın viral doğasında komplikasyonları önlemek için. Laringotrakeitisin nedeninin çoğu kez virüs olduğu gerçeği göz önüne alındığında, antibakteriyel ilaçların kullanılması genellikle gerekli değildir. Antibiyotik kullanmaya ihtiyaç varsa, penisilin ilaçlarını (Augmentin) tercih ederler. Ayrıca sefalosporinler (Cefadox) ve özellikle ağır vaka makrolidleri (Sumamed) kullanın.

Fizyoterapik tedavi

Aynı zamanda, standart ilaçların tedavisi ve kullanımı ile ilgili genel önerilerle, laringotrakitin karmaşık tedavisinde, iyileşme sürecini hızlandırmak ve hastalığın semptomlarını hafifletmek için fizyoterapötik prosedürler kullanılır:

farinks ve trakea (sıcak su şişesi), hardal sıvaları üzerinde sıcak kompresler; buhar üzerinde solunması ve bir nebülizatör kullanılması; elektroforez, UHF, mikrodalga tedavisi; masaj; alt ve üst ekstremiteler için sıcak banyolar.

Önemli! Ayak banyoları ve ısınma kompresleri sadece normal vücut sıcaklığında kullanılmalıdır.

Larengotracheitis inhalasyonlarının tedavisinde kullanılırsa, ana önerileri takip etmek gerekir:

prosedürü günde iki kez veya daha fazla yürütmek; İşlemden sonra 30 dakika boyunca konuşmayın ya da yiyecek ve içecek yemeyin; Prosedür sırasında, ağzınızı solumak, burnunuzu solumak gerekir; temiz sıcak su ile bir kapta inhalasyon yapın veya bireysel hoşgörüsüzlük yokluğunda, birkaç damla uçucu yağ (çay ağacı, okaliptüs) ekleyin; soda-tuz çözeltilerinin kullanımı ile prosedürleri gösterir (bir litre suda üç yemek kaşığı tuz ve üç çay kaşığı kabartma tozu çözülür).

bir nebülizatör - kolaylık ve inhale tedavi ve inflamasyon alanında daha etkin ilaç teslim güvenliği için, özel bir cihaz kullanmak en iyisidir. Ancak, çoğu nebulatörlerde bitki çayları ve esansiyel yağlar kullanamazsınız unutmayın. inhalasyon nebülizör kullanılan alkali maden suyu (Borjomi Glade Kvasova), ilaçlar, bir inhalasyon şeklinde (Mucosolvan®, Sinupret, Nebutamol) 'de hastalık semptomlarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.

Gargara gargara infüzyonları ve çeşitli otlar, genellikle en çok papatya ve calendula, adaçayı çiçekleri kullanılır hazırlanması için et suyu. Bu prosedür iltihabı azaltabilir, ağrıyı azaltabilir. Durulama, semptomlar tamamen yok olana kadar günde üç kez yapılır.

Çoğunlukla, çocuklarda laringotrakit tedavisi, ayaktan tedavi edilir. Bununla birlikte, acil tıbbi yardım almak gerektiğinde durumu bilmelidir. Çoğu zaman, tehlike, larinksin şiddetli şişmesi ile karmaşıklaşan durumlardan kaynaklanır. Bu durumda hastalık eşlik eder:

aralıklı, düzensiz solunum; nefes darlığı; solunum zorluğu, gürültülü solunum; aşırı uyarılabilirlik veya tersine, uyuşukluk; deride solgunluk ve siyanoz.

Bu durumda, asfiksi gelişimi için tehlikeli olan larengotrakitisin (yalancı krup) katı bir formu vardır. Sahte krup için ilk yardım:

alkali inhalasyon; Üst ve alt ekstremiteler için sıcak banyolar; Hava nemlendirici ile nemlendirilir, sık ıslak temizlik yapılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için çocuk spreyleri

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının yaygın semptomlarından biridir. Genellikle çocuklar yutulduğunda terleme, rahatsızlıktan şikayet ederler. Morbiditenin doruğu sonbahar-ilkbahar döneminde düşmektedir.

Angina süt ile tatlı tarifleri

virüs veya bakteri, mantar nadiren (mantar anjina) - çocuk ve yetişkinlerde Anjin, veya akut bademcik daima enfeksiyon neden olur. anjina şiddetli bademcikler inflamasyon ve dil ve damak kolları çevreleyen ve neredeyse imkansız ilaçlar olmadan hastalığın tam bir tedavisi oluştuğunda.