Loading

Lazer tedavisi - adenoidlerin proliferasyonu için etkili bir prosedür

İnsan vücudu, ana nefesten burun yoluyla gerçekleşecek şekilde düzenlenmiştir. Küçük çocuklar, örneğin, nefes alamıyorlar. Çoğunlukla, çeşitli hastalıklar ile burun nefesleri zorlaşır veya tamamen durur, bu da kişinin önemli ölçüde rahatsız olmasına neden olur. Çocuklukta nazal solunumun en yaygın nedenlerinden biri, faringeal tonsil (adenoidler) 'de bir artıştır.

Çocuklarda adenoidler tehlikeli nedir?

Adenoidler, nazofarenksin kemerinde bulunan hipertrofilli faringeal tonsildir. Bunlar, genişlediklerinde, sadece burun solunumu bozmakla kalmaz, aynı zamanda işitsel tüplerin ağzıyla da örtüşecek şekilde düzenlenirler. Orta kulak boşluğunun ventilasyon ihlali nedeniyle, çeşitli patolojik durumlar gelişebilir: eksudatif otitis media, süpüratif otitis media. Timpanik boşluğun orta kulak boşluğu ya da akışkanına durgunluk sürekli iltihap adezyonlar ve yara izi oluşumuna yol açar, bir sonuç olarak, kalıcı işitme kaybı gibi zarı arkasında kalsiyum tuzlarının çökelmesi (kalsifikasyon oluşumu) ve. Bu nedenle, çocuk sürekli olarak otitis hastalığında ise, adenoidler tedavi edilmeli ve gerekirse çıkarılmalıdır.

Modern tedavi yöntemi

Halen, adenoid lazer tedavisi giderek popülerlik kazanmaktadır - kansersiz ve etkili bir tedavi yöntemi. Lazer radyasyonu anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antiseptik etkiye sahiptir. Yöntem iki yöne sahiptir: intraoperatif lazer tedavisi ve non-invaziv lazer tedavisi.

İntraoperatif Terapi

İntraoperatif lazer tedavisi klasik cerrahi tedavide ek bir etki olarak kullanılmaktadır. Basit bir şekilde, adenoidleri özel bir bıçak-adenotomu ile çıkardıktan sonra, yara yüzeyi kanamayı azaltmak ve doku rejenerasyonunu iyileştirmek için bir lazerle tedavi edilir. Belirli bir dalga boyunun düşük yoğunluklu radyasyonu intraoperatif maruziyet için kullanılır. Çünkü çevredeki dokulara hasar riskinin, lazer kesilmiş adenoid vejetasyon olamaz "yanık" ya da kör, çünkü bu prosedürün, endoskopik ekipman için nazofarenks konumlarını: Derhal adenoidler lazer zor ve oldukça pahalıdır kaldırın.

Non-invazif lazer tedavisi

Lenfoid doku çıkarılmadan adenoidlerin tedavisi, lazer radyasyonunun etkisine dayanır;

 • Ödemi kaldırır.
 • İltihaplanmayı iyileştirir.
 • Acıyı azaltır.
 • Patojen sayısını azaltır.
 • Trofizmi, kan dolaşımını ve doku yenilenmesini artırır.
 • Bağışıklık yanıtını uyarır.

Lazer tedavisi, bir çocuğun muayenesinden sonra bir otorinolaryngolog tarafından sadece doktor tarafından reçete edilir. Tedavinin hastalığın ilk aşamalarında en etkili olduğu unutulmamalıdır. 3-4 derecelik adenoidler ile lazer ışınlaması da kullanılır, ancak etkisi çok uzun değildir ve amigdala hızlı bir şekilde eski boyutuna ulaşır.

Prosedürden önce hangi araştırmaya ihtiyaç vardır?

 • Kulak Burun Boğazının muayenesi. Sadece bir doktor faringeal tonsildeki artış derecesini belirleyebilir, bu durumda lazer tedavisinin etkili olup olmayacağına karar verebilir. Bir burun aynası ile incelemeye ek olarak, doktor, adenoidleri bir parmakla veya sert veya esnek bir endoskopla inceleyebilir. Bütün fizik tedavi tedavilerin kontrendike olduğu nazofarenks, Juvenil anjiyofıbroma - görünümü altında adenoidler tehlikeli neoplazmı gizleyebilir.
 • Burun sinüslerinin radyografisi veya bilgisayarlı tomografisi. Paranazal sinüslerin röntgen muayenesi zorunludur, çünkü adenoidler, solunum yollarının iltihaplanması ile sinüzit ile birleştirilebilir. Sinüzit ile birlikte adenoidler, fizyoterapi kontrendike değildir, ancak antibiyotik tedavisine eşlik etmelidir.
 • Genel kan testi ve pıhtılaşma. Genel kan testi daha fazla taramadır, ancak fizyoterapötik prosedürlerin kontrendike olduğu diğer eşlik eden hastalıkları dışlamak için yapılmalıdır. Koagülogram ayrıca tanısal bir amaç ile gerçekleştirilir, daha az pıhtılaşabilirlik ile lazer tedavisi istenmez.

İşlem nasıl yapılır?

Mukusun yıkanması ve farengeal bademciklerin yüzeyinden boşaltılması için burun boşluğunu durulamak gerekir. Burun, geleneksel bir tuz spreyi ile veya örneğin, "gugukluya" denilen "sıvıyı Proica'ya göre hareket ettirme" yöntemi ile durulayın.

Lazer tedavisi, spesifik anestezi veya bebeğin fiksasyonunu gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Tek zorluk, tedavi sırasında çocuğun mümkün olduğu kadar oturması gerektiğidir.

anemizatsii sonra ışık kılavuzu girmiş (burun vazokonstriktör çocuk damla damlatılır veya mukoza epinefrin solüsyonu yağlamak) ortak bir burun pasajda. Lazer tedavisi için bir helyum-neon veya argon lazer kullanılır. Doktor, çocuğun yaşına bağlı olarak prosedür süresini ve seans sayısını belirler.

Seanstan sonra, ihtiyacınız var:

 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sauna, saunalar, yüzme havuzlarını ziyaret etmeyin;
 • koruyucu bir diyet gözlemlemek: sıcak, soğuk yiyecekler yemeyin; gazlı içecekler; keskin, tuzlu ve tatlı yiyecekler. Çocuğa cips veya kurabiye gibi "kuru" yiyecekler vermek istenmeyen bir durumdur.

Rusya'daki prosedürün ortalama maliyeti: Seans başına 500-1500 ruble.

Kontrendikasyonlar

 • yüksek sıcaklık;
 • kan hastalıkları, özellikle anemi;
 • herhangi bir neoplazm (iyi huylu);
 • hipo veya hipertiroidizm;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalıklar.

Hasta Yorumları

Anne 6 yaşında Lisa:

Çocuğun adenoidleri 2 derece, sıklıkla iltihaplı, adenoidit gelişti. Sonuç olarak - kalıcı burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun, kulak sorunları. Katılan doktor 2 hafta içinde 4 lazer tedavisi prosedürü atamıştır. Fizyoterapik tedavi ve nazal kavitenin düzenli yıkanmasından sonra, faringeal tonsilin durumu önemli ölçüde iyileşti, ödem ve salınan mukus miktarı azaldı. "

Baba 7 yaşında Maxima:

"Her soğukta, adenoidler çok arttı, oğlum pratikte burnundan ve iyileşmeden sonra nefes almıyordu. Kompleks fizyoterapi bir ders geçti: manyetolazer tedavisi. Önce bir mıknatıs uygulandı ve sonra lazer tedavisi burun yoluyla yapıldı. Tedaviden sonra, bebek ARI'den sonra bile bir burun nefes aldı. Doktor, yılda en az 2 kez önleyici tedavi önerisinde bulundu.

Anne 5 yaşında Alina:

"Anaokuluna gittiğimde, sürekli otitis hastalığım vardı. Bir kulaktaki duruşma bile düştü. Doktor-odyolog, adenoidlere bağlı işitme bozukluğunu söyledi. Küçük bir derecedeydiler, ancak işitsel tüpün açılmasını önleyecek şekilde düzenlenmişlerdi. Bu nedenle, adenoidleri çıkarmamayı, ancak bir lazer tedavisi kursundan geçmemeyi önerdi. 5 seanstan sonra, amigdalanın ödemi geçti, işitsel tüp daha iyi açılmaya başladı. Buna ek olarak, kıza Politzer boyunca işitsel tüplerden ve timpanik zarların pnömomasyosundan üflenmesi için bir kurs verildi. Eksüda miktarı azaldı, duruşma iyileşmeye başladı. "

Lazer tedavisi, erken evrelerde adenoidlerin hipertrofisini tedavi etmede etkili, ağrısız, kansız bir yöntemdir. Adenoidlerin (adenoidit) daha fazla büyümesini ve iltihaplanmasını önlemek için kullanılır. Basit bir ön incelemeden sonra loroma tarafından reçete edilir, ancak bazı kontrendikasyonları vardır.

Çocuklarda adenoidlerin lazer tedavisi

Adenoidler, farinksin arka duvarında bulunan hipertrofik (genişlemiş) farengeal tonsildir. Özel bir ayna kullanarak sadece bir doktor görebilir. Bademcikler ana işlevi her türlü mikroplara karşı korumak olan lenfoid doku kümeleridir. Farinks bölgesinde, oldukça az sayıda bademcik ve daha küçük lenfoid doku kümeleri vardır.

Faringeal bademcik bu dokunun en büyük birikimi olup, sıklıkla ciddi iltihaplanmalara neden olur, adenoidlere dönüşür ve ciddi sağlık sorunlarını tehdit edebilir. Adenoidler iki ile yedi yaş arasındaki çocuklarda görülür ve kronik burun akıntısı ve öksürük ile birlikte solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olur. Adenoid aşırı büyüme iltihaplı hale gelebilir. Enflamasyon adenoidit denir. Lazer tedavisi adenoidler ve adenoidit tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Terapötik etkileri ve lazer tedavisinin özellikleri

Lazerli çocuklarda adenoidlerin tedavisi ile iyi sonuçlar elde edilir. Etkinlik, gerçekleştirilmesinden sonra, adenoidlerin çıkarılmasının gerekli olmadığı gerçeğiyle kanıtlanmıştır. Bu tedavi, aşağıdaki etkilere sahip bir tıbbi lazer ışını ile adenoid dışa büyümelerinin ısıtılması ile ilgili bir tür fizyoterapi:

 • şişmeyi azaltır;
 • antimikrobiyal etkiye sahiptir;
 • inflamatuar süreci ortadan kaldırır;
 • ağrıyı azaltır;
 • yerel bağışıklığı uyarır;
 • Dokuların yenilenmesini güçlendirir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Lazer tedavisi için ana endikasyon, bebeğin faringeal tonsilinde birinci - ikinci derece bir artış, yani çok belirgin değildir. Bu lazer tedavisi ile birlikte adenoidler üç yıldan küçük çocuklara cerrahi müdahaleyi ertelemek amacıyla gösterilmiştir. Bu, erken çocukluk döneminde adenoidlerin tamamen çıkarılmasının her zaman mümkün olmamasından kaynaklanmaktadır.

 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • tiroid disfonksiyonu;
 • kan hastalıkları, özellikle anemi;
 • yüksek sıcaklık;
 • herhangi bir tümör tipi;
 • tüberküloz, diğer enfeksiyonlar.

Lazer tedavisinin terapötik etkileri ve avantajları:

 • burun solunumunun iyileşmesi;
 • ağrısız;
 • inflamasyon ve enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak;
 • iltihabın yerel bölgesini etkilemek;
 • kan mikrosirkülasyonunun iyileştirilmesi;
 • lazer tedavisi ile birlikte kullanıldığında artmış ilaç emilimi;
 • metabolizmanın hızlanması;
 • yerel bağışıklığın uyarılması;
 • sağlığın hızlı iyileştirilmesi;
 • hastane dışında tedavi.
İçindekiler ↑

Lazer tedavisinin tekniği

Lazer tedavisine adenoidlerle başlamadan önce, aşağıdaki çalışmalar çocuklarda yapılmalıdır:

 1. Adenoidleri inceledikten sonra, lazer tedavisinin belirli bir hastada etkili olup olmayacağına karar verebilen KBB doktorunu incelemek gerekir.
 2. Paranazal sinüslerin radyografisi veya bilgisayarlı tomografisi zorunludur, çünkü adenoid genişlemesine sinüzit eşlik edebilir. Bu durumda, çocuklarda adenoidlerin büyümesi ile lazer tedavisi, antibiyotik alımı ile kombine edilmelidir.
 3. Fizyoterapinin kontrendike olduğu eşzamanlı hastalıkların ortadan kaldırılması için genel bir kan testi yapılması ve kanın pıhtılaşabilirliğinin tanımlanması - azaldığında, lazer tedavisi göreceli olarak kontrendikedir.

Ön burun boşluğu lenf bezleri yüzeyle mukus akıntı çıkarılması, tuzlu su spreyi ile yıkanmıştır. Anemisation daha sonra, örneğin, burun boşluğunun lokal vazospazm mukozasının neden gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, vazokonstriktör ilaçlar veya Adrenalin solüsyonu kullanın.

Adenoidlerle yapılan lazer tedavisi ağrısız bir işlemdir. Zorluk sadece hastayı hareket halinde tutuyor. Lazer ışık kılavuzu, ortak burun geçişine sokulur ve adenoidler ışınlanır. Seansların uzunluğu ve sayıları çocuğun yaşına bağlıdır. Doktorlar, lazeri tekrar tekrar kullanmak için (yıl boyunca iki ila üç kez) lazer kullanmanızı önerir.

Lazer tedavisinin bitiminde, tedaviye devam eden hekimin gözetiminde homeopatik ilaçlar da dahil olmak üzere tıbbi preparatlarla tedaviye devam edilmesi önerilmektedir. On gün boyunca lazerle ışınlama yapıldıktan sonra banyoya veya yüzme havuzuna gitmeniz önerilmez, fiziksel efordan kaçınmalısınız. Sert ve ekşi yiyecekler yemeyin, ayrıca sıcak veya soğuk yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Bilim adamları, bir lazer ile adenoidlerin tedavisinin yan etkilere neden olmadığını kanıtlamıştır. Aynı zamanda hasta çocukların neredeyse% 100'ünde burnun içinden nefes alıp vermeye yardımcı olur ve bu yöntem yaygın olarak pediatride kullanılır.

Adenoidlerin azaltılması ve adenoid dışa büyümelerinin profilaksisi

Adenoidler sadece burnun solunmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda işitme tüplerinin ağzını da kaplar, bu da orta kulağın havalandırılmasında bir rahatsızlığa yol açar. Sonuç olarak, hastalıklar (otit) gelişebilir, yara izleri, adezyonlar, kalsiyum tuzlarının birikmesine yol açar. Bütün bunlar işitme konusunda geri dönüşü olmayan bir azalmaya yol açar.

Büyük filizlenme (üçüncü, dördüncü derece) ameliyatla çıkarılması tavsiye edilir. Çıkarmadan önce, büyük büyümelerin tamamen ortadan kaldırılması her zaman mümkün olmadığından ve geri kalan partiküllerden yeni daha büyük adenoidler büyüyebileceğinden, bunlar tedavi edilmelidir.

Son zamanlarda, adenoidleri normal boyuta indirgeyebilecek, patolojik bitki örtüsünü (çoğalmayı) yok eden ve sağlıklı lenfoid dokuyu etkilemeyen teknikler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri, adenoid bitki örtüsünün tamamının ortadan kaldırılması olan, vücudun büyüklüğünü önemli ölçüde azaltmaya ve çocuğun durumunu hafifletmeye yarayan, adenoidlerin (yani azalmanın) azalmasıdır.

Lazer azaltma ile iltihaplı doku buharlaşır ve onu besleyen kılcallar lehimlenir. Geri kalan sağlıklı lenfoid doku çalışmaya devam edecektir.

Prosedür lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve 20 dakikadan fazla sürmez.

Proliferasyonun lazer dejenerasyonu da kullanılır, bu da sıklıkla bir noktada bir adenoid lazerin nabız periyodik hareketi ile yapılır. İçeriden adenoid vejetasyonların yok edilmesi, bunların yoğunlaşması ve distrofisine yol açar. Lazerle temas sonucunda adenoid proliferasyonlar azalır ve faringeal tonsil fizyolojik boyutlar kazanır.

Çocuklarda adenoid vejetasyonların görünümünü önlemenin yolları şunlardır:

 1. Grip ve akut solunum yolu hastalıklarının önlenmesi - vücudu temperleme, dengeli beslenme, soğuk havalarda vitamin ve bağışıklığın uyarıcıları.
 2. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının ve kulak, boğaz, burun patolojilerinin zamanında tedavisi.
 3. Nazal boşluğun hijyeninin gözlenmesi.
 4. ARI hastaları ile temasın önlenmesi, koruyucu maskelerin kullanılması.
 5. Adenoid vejetasyonların ortaya çıkışının ilk belirtilerini saptayarak tıbbi bir kuruma başvurunuz.

Adenoid dışa büyümelerinin ortaya çıkması tedaviden daha kolay önlenebilir. Ayrıca, nazofarenksin mukoza zarındaki olumsuz faktörlerin etkisini azaltmak, bu da, bruseler ve nazofaringeal hasar gibi adenoidlerin iltihaplanmasını teşvik eder; mukozasında tahrişe yol açan alerjik reaksiyonlar; akut solunum yolu enfeksiyonları; Kullanılan ilaçların negatif etkisi; olumsuz ekolojik çevre. Bununla birlikte, eğer çıkarılması kaçınılmaz ise, o zaman güvenliği ile bağlantılı olarak lazer müdahalesinde seçimi durdurmaya değer.

Çocuklarda adenoidlerin lazer tedavisi: maruz kalma ve iletme prensipleri

Modern tedavide lazer tedavisi giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ağrısızlığı, düşük travmatizmi, artan bağışıklık, bu yöntemin çocuklarda adenoidlerde kullanılmasına izin verir. Ve lazer hem tedavide hastalığın ilk aşamalarında hem de nazofaringeal bademcikler çıkarılırken kullanılır.

Bağışıklığın aktif oluşumu döneminde okul öncesi çocuklarda nazofaringeal tonsil ve inflamatuar süreçlerde artış görülmektedir. Lenfoid adenoid doku boyut olarak artmakta ve proliferasyonu gözlenmektedir. Genişlemiş adenoidler burun içinden nefesleri bozar, mukoza zarını tahriş eder. Çocuk genellikle hastalanır, iyi uyumuyor.

Adenoidler normal ve genişlemiş

Zamanında tedavi olmayışı, zihinsel gelişim, konuşma ve işitme bozukluklarında yavaşlamaya neden olur. Adenoidleri çıkarmak için bir kerede, bağışıklık sisteminin bir organı olduğu için istenmeyen bir durumdur. Otolarengologlara lazer tedavisi de dahil olmak üzere karmaşık tedavi uygulanması ve etki olmadan, adenotomi yapılması önerilir.

Lazer maruziyetinin prensipleri ve vücuda etkisi

Lazer terapisinde, belirli bir dalga frekansı, uzunluğu ve polarizasyonu ile yönlendirilmiş bir ışık akısı veya elektromanyetik salınım kullanılır. Bu parametrelere bağlı olarak, lazer ekipmanı aşağıdakilere ayrılmıştır:

 1. Yüksek frekanslı lazerler. Doku üzerinde yoğun bir etki yaparlar (buharlaşma, pıhtılaşma, pıhtılaşma). Bunlar bir karbondioksit lazer içerir. Aynı yöntem lazer cerrahisi olarak cerrahide bilinir.
 2. Düşük yoğunluklu lazerler. Üretilen radyasyon türüne göre (ultraviyole, kırmızı, kızılötesi) gruplara ayrılırlar. Bu grupların her birinin dokuya kendi penetrasyon derinliği vardır.

Işık dalgası, hücrelere aktarılan, kan dolaşımını ve lenf drenajını hızlandıran bir enerjidir. Vücudun hücrelerine ve dokularına etki eden lazer tedavisi, aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • mikrodolaşımın iyileştirilmesi ve dokuların oksijenle beslenmesi;
 • Lokal bağışıklık artışı (lökositlerin fagositik aktivitesi);
 • kanın fizyolojik parametrelerini düzenler (viskozite, pıhtılaşabilirlik, asit-baz dengesi);
 • iltihabı giderir;
 • ağrı duyarlılığını azaltır;
 • bakteriyostatik etkileri vardır;
 • hücresel rejenerasyonu uyarır, dokuların hücresel beslenmesini iyileştirir;
 • metabolik ve oksidasyon azaltma süreçlerini normalleştirir;
 • Vücudun alerjenlere tepkisini azaltır.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Fizyoterapötik tedavi yöntemlerinden biri olan lazer tedavisinin avantaj ve dezavantajları vardır. Pediyatride yüksek kullanım sıklığı, prosedürün ağrısızlığı, güvenlik, iyi tedavi sonuçları ve çocukların hızlı rehabilitasyonu ile ilişkilidir.

Adenoidlerle lazer tedavisi, çıkarılması ve bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Tedavinin endikasyonları şunlardır:

 1. 1-2 derece adenoidler, akut adenoidit. Enflamasyonu ortadan kaldıran, şişmeyi azaltan, hastalığın etken maddelerini yok eden ultraviyole lazer tedavisi. Lenfoid doku miktarı değişmez, amigdala büyüklüğünde azalma ödemin ortadan kalkmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

7 yaşın altındaki çocuklarda 1-2 derece adenoid. Bu yaştaki çocuklarda, adenoidlerin çıkarılmasından sonra, bitki örtüsü tekrar tekrar meydana gelebilir. Adenoidlerin bir lazerle tedavisi, artışı askıya almanıza, fizyolojik işlevlerini korumanıza ve hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmenize olanak tanır. 1 ay arayla 8-10 işlem için 2-3 seansta yapılan manyeto-kızılötesi lazer tedavisi gösterilmektedir.

Adenoidlerin derecesi

Yüksek doğruluk, iyileştirilmiş rejeneratif süreçler, düşük travmatizm, sterilite lazer kullanımını daha uygun hale getirir.

4 ay sonra, akut solunum yolu viral enfeksiyonundan sonra, çocuğun durumu aynı hale geldi. İkinci ziyarette doktor, lazer tedavisinin tam olarak niçin yapılması gerektiğini detaylı olarak açıkladı. Yeni bir tedavi süreciniz var. Yıl boyunca hastanın gözlenmesi nazofaringeal bademciklerde artış olmadığını ortaya çıkardı.

Lazer tedavisi için kontrendikasyonlar:

 1. Akut pürülan hastalıklar.
 2. Kan hastalıkları (anemi).
 3. Tüberküloz açın.
 4. Kalp ve kan damarlarının bazı hastalıkları.
 5. Onkolojik hastalıklar.

Çocuklarda adenoid ile lazer tedavisi, değerlendirmeden edinildi

İltihaplanma, faringeal tonsillerden başlayarak, doktorlar adenoidite işaret eder. Çoğu zaman, hastalık 2-7 yaş arası çocuklarda tespit edilir. Fakat yetişkinler risk altında. Genel olarak, adenoidler burun içinden geçebileceğim çeşitli enfeksiyonlara karşı korurlar.

Faringeal bademcik ve bağışıklık birlikte çalışmazsa, solunum yolundaki patojenlerin neden olduğu enflamatuar süreçlerin ve ödemlerin gelişimi başlar. Sonuç olarak, nazal solunum bozulur ve yutulması zorlaşır çünkü bademcik iltihabı hipertrofiktir.

Lazer tedavisi nedir?

Şimdi bir lazer ile adenoid düğümlerin enflamasyonu tedavi etmek için yenilikçi bir yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer tedavisi altında, etkilenen bölgelerin zayıf lazer radyasyonundan etkilendiği bir tedavi yöntemi akılda bulundurulmaktadır. Anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Lazer, nazofarenks ve bademciklerin yumuşak dokularını ısıtır, bu da lenfoid dokunun yavaş yavaş iyileşmesine yol açar. Lenf içinde kan akışını hızlandırır, ödemi azaltır ve nazofaringeal adenoidlerde.

Sadece adenoidlerle lazer tedavisine başvurursanız, bu boğaz hastalığının geri dönmeyeceğinden tamamen emin olamayacağınız anlaşılmalıdır. Tedavi sadece semptomları ve şişlikleri rahatlatabilir, ancak vücut tekrar enfekte olursa, bir nüksetme olabilir.

Lazer tedavisinin özellikleri

Lazer tedavisinin etkinliği sadece adenoidlerin tedavisinde değil, doktorlar tarafından fark edildi. Bir kurtarma var:

 • hücresel düzeyde humoral bağışıklık ve koruyucu işlev;
 • vücudun olumsuz dış etkenlere ve bulaşıcı hastalıklara direnci;
 • dolaşım sisteminin reolojisi ve mikrodolaşımı sağlamak için özellikleri;
 • trombojenik özellikler;
 • dolaşım sisteminin oksijen taşıma fonksiyonu, ayrıca proteolitik aktivite ve antioksidan aktivite;
 • metabolizma;
 • kan hücrelerinin olgunlaşmasını düzenleyen - hemopoiesis;
 • moleküler düzeyde dokuların restorasyonunu teşvik eden hücresel DNA sistemleri, radyoaktif elementler tarafından vücuda zarar verir.
 • tüm organizmanın rejeneratif nitelikleri.

Kontak lazer tedavisi, anti-inflamatuar, anti-alerjik ve detoksifiye edici etkilere sahip olabilir.

Elde edilen sonuç tamamen ışınların dalga boyuna ve dokuların emici özelliklerine bağlıdır. Lazer etkilenen bölgeye nüfuz ettiğinde, onun tarafından yayılan enerjinin bir sonucu olarak adenoidlerde geri kazanım işlemlerinin hızlanması vardır. Sonuç olarak, oksijendeki dokulara olan ihtiyaç artar.

Bu arka plana rağmen, yaralar ve yaralar giderek iyileşir, besinlerin sindirilebilirliği artar, yenilenme harekete geçer.

Genellikle, adenoidleri uzaklaştırmak için bir operasyon yapılırsa, refahta belirgin bir bozulma olur, bir kişi sık sık ARI, bronşit ve soğuk algınlığı tezahür eder. Lazer, bağışıklık savunmasını önemli ölçüde arttıran, vücudun koruyucu işlevlerinin güçlendirildiği, bakteriyostatik eylemleri gerçekleştiren kan dolaşımını artırır.

Prosedür ve kontrendikasyonlar için endikasyonlar

Hem çocuk hem de yetişkinler için bu tedavinin amacı, hastalığın gelişiminin ilk iki aşamasında ortaya çıkar. Daha ciddi bir durum ve lenfosit sayısında güçlü bir artış, sadece bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasıyla düzeltilebilir.

Kesinlikle 3 yaşına kadar olan bir çocukta adenoid lazer radyasyon tedavisi gösterilmiştir. Böylelikle, bademciklerin tamamen çıkarılmasından ve çocuğa tekrar tekrar zarar vermesinden dolayı bu durumun geri dönme riskini azaltan cerrahi müdahale açısından bir gecikme verilmektedir.

Tedavinin kontrendikasyonları şunlardır:

 • dolaşım sisteminin patolojik koşulları (vücutta demir eksikliği);
 • akut ve kronik kalp hastalığı;
 • tiroid bezinde inflamatuar bir süreç;
 • aktif aşamada tüberküloz.

Hastada yukarıdaki listede hiç bulunmazsa, lazer tedavisine güvenle dönebilir.

Adenoidlerde ışınlama yapılması

Adenoidlerin tedavisi için, bir helyum-neon lazeri kullanıldığında burun içi yöntem kullanılır. Oturumların süresi, her hasta için ayrı ayrı, hastalığın seyrinin şiddetiyle yönlendirilen doktor tarafından seçilmelidir. Genellikle tedavi 2 aşamada gerçekleştirilir:

 • iltihabı ilk olarak, bağışıklık hücrelerini geri yükler, normal metabolik süreçlere yol açar;
 • Muhtemel nüksleri önlemek için tedavinin ikinci aşaması gerçekleştirilir.

Prosedüre başlamadan önce, hasta sinüslerden mukus ve irin tamamen uzaklaştırmak için bir serum fizyolojik ile yıkanır. Ardından, iltihaplı bölgeler üzerinde doğrudan bir etki için burun içine özel bir LED yerleştirilir, bu da nokta ve hedefe yönelik bir tedaviyle sonuçlanır. Prosedürler her gün yapılmalıdır ve on tanesi sadece bir aşamada olabilir.

Tedavinin bir sonraki seyrini yürütülmesi ayda öncekinin sonra başlar ve bu prosedürlerin aynı sayıda içerir. adenoidler sıklıkla ağırlaştırılmış Eğer 15 seans en fazla 5 kursları, her vücut için güvenli olarak kabul edilirken, bu durumda, doktor, zaten 3 ya da 4 ders atar. Lazer tedavisinin tamamlanmasının ardından, birçok doktor kuvvetle kuvvetle relaps korunmak için homeopatik ilaçlar almaları tavsiye.

Lazer tedavisi sonrası rehabilitasyon

Yukarıda belirtildiği gibi, tedaviden sonra ilaç tedavisine devam etmek iyi olacaktır. Tedaviden sonra hızlı iyileşme ve adenoidlerde daha fazla artışı önlemek için belirli kurallara uyulması önerilir. 10 gün boyunca tedavi tamamlandıktan sonra:

 • saunaya, saunalara gidin;
 • yüzme havuzunu ziyaret edin;
 • aşırı fiziksel efordan kaçınmalısınız;
 • Sıcak ve soğuk yemekler, kaba ve ekşi yiyecekler yemeyin.

Tedavinin tamamlanmasının ardından, fark edilmeyen yan etkiler ve nazal solunumun tamamen iyileşmesi tüm hastalarda iyi bir göstergedir ve bu teknik pediatride popüler hale gelmiştir.

yorumlar

Julia, kızın annesi 5 yaşında.

Kızın adenoidlerin iltihabı vardı. Doktor, radyasyona maruz kalma nedeniyle kısa süreli bir bozulma olabileceğini belirten lazer terapisini yazdı. Ama her şey işe yaradı, tedaviden sonra problemle başa çıkabildi.

Natalia, 3,5 yaşında kızın annesi

Bu yöntem adenoidlerin iltihabı olduğunda bize yardımcı oldu. Çocuğa karmaşık bir manyetolazer tedavisi verildi. Sadece 2,5 ay sonra, adenoidlerde belirgin bir azalma kaydedildi. Bir yıl sonra tedavi tekrarlandı ve şimdi sadece hastalık hakkında hatırlamak zorundayız.

Lazer tedavisinin adenoidlerin tedavisinde etkinliği

adenoidler lazer tedavisi - zaten popülerlik kazanmıştır oldukça yenilikçi bir terapi. Birçok uzman bu tedavi yöntemini cerrahi müdahaleye iyi bir alternatif olarak düşünmektedir. Ancak, tüm ebeveynler bu prosedürün ne olduğunu tam olarak anlayamaz. adenoid doku pompalarken sadece lenf bezleri orijinal boyutuna geri yönlendirilebilir, ama aynı zamanda, genel bağışıklık geliştirmek için gerekli olan karmaşık tedavi yöntemidir.

Adenoidlerin tehlikesi nedir?

Adenoidler, farinksin kemerinde bulunan özel bir hipertrofik amigdaladır. Bu lenfoid doku sadece nazal geçişleri değil, aynı zamanda işitsel kanalın ağzını da güçlü bir büyüme ile kapatacak şekilde yerleştirilmiştir. Orta kulağın ventilasyonunun sürekli ihlali nedeniyle ciddi komplikasyonlar gelişir. Bu nedenle, adenoidli çocuklarda otitis sıklıkla hem eksudatif hem de pürülan oluşur. Nedeniyle orta kulak iltihabı sürekli oluşur veya irin kaçınılmaz bir işitme düşürücü yol kulak zarı oluşturduğu yapışıklıklar ve yara izi, üzerinde biriken gerçeğine.

Çocuğun genellikle otitis muzdarip varsa, o zaman adenoidler tedavi edilmelidir ve endikasyonlara göre, kaldırılır.

Lazer tedavisi

Lazerli çocuklarda adenoidlerin tedavisi, farklı ülkelerde daha popüler hale gelmektedir. Bu kesinlikle kansız ve aynı zamanda tedavi için etkili bir yoldur. Adenoidlerdeki lazer, anti-enflamatuar, antiseptik ve antibakteriyel etki sağlar. Adenoidlerde iki yön lazer tedavisi kullanılır: intraoperatif ve non-invaziv.

Adenoiditin lazerle tedavisi, modern ve oldukça hassas ekipman kullanılarak gerçekleştirilir. Böyle bir prosedür herhangi bir yan etki vermez, en azından 30 yıldan fazla bir süredir bu hesapla ilgili tartışma yöntemi kullanılmamıştır.

Adenoidlerin bu tedavi yöntemi, 80'li yıllarda SSCB'de geliştirilmiştir. O zamandan beri, dünya çapında aktif olarak uygulandı.

İntraoperatif Terapi

Bu tür bir işlem lenf bezleri olağan cerrahi eksizyon ek olarak belirtilir. Basitçe, bu prosedürün çalışma lenfoid doku kesme işleminden sonra, yara yüzeyinin hafifçe kanamayı azaltan ve iyileşmesini hızlandırır bağlı olan bir lazer ışını ile muamele gerçeğinde yatar. Intraoperatif maruz kalma için belirli bir uzunlukta dalgaları ile düşük yoğunluklu ışınlama kullanılır. Tamamen lazer ile adenoidler kesmek çok zordur. Bu, anatomik konumlarının özellikleriyle açıklanmaktadır. Lenfoid dokuları lazerle kesmek için özel endoskopik ekipman gereklidir. Adenoidlerin bir lazerle körü körüne çıkarılması tehlikelidir, çünkü bitişik dokulara yüksek bir hasar olasılığı vardır.

Non-invaziv tedavi

Doğrudan çıkarılmadan adenoid lazer büyümelerinin tedavisi, bu sonuçların elde edilmesini sağlar:

 • ödem kaldırmak;
 • inflamatuar süreci durdurmak için;
 • ağrıyı azaltmak;
 • farinkste patojenik mikroorganizmaların sayısını azaltmak;
 • Dokularda trofik, rejenerasyon ve dolaşımını artırır;
 • Yerel bağışıklık uyarılır.

Çocuklarda adenoidlerle yapılan lazer tedavisi, bir KBB doktoru tarafından sadece çocuğun kapsamlı bir muayenesinden sonra önerilmektedir. Bu tedavinin, hastalığın başlangıç ​​aşaması üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlaşılmalıdır.

Lenfoid doku büyümesi 3-4 dereceye ulaştığında, lazer tedavisi de reçete edilebilir. Ancak bu durumda, tedavinin etkinliği çok yüksek değildir ve adenoidler hızlıca orijinal boyutlarına geri döner.

Adenoidlerin lazer tedavisinin etkinliği çok yüksektir, ancak sonucu pekiştirmek için yıl boyunca birkaç prosedür daha gerçekleştirmeniz gerekir.

Lazer tedavisinden önce hangi testlerin yapılması gerekiyor?

Adenoidlerin lazer tedavisinden önce, bir dizi zorunlu muayeneye tabi tutulmalıdır.

 • KBB doktorunun muayenesi. Doktor, amigdala'nın ne kadar genişlediğini ve bu durumda lazer tedavisinin etkili olup olmadığını belirler. Bir burun aynası kullanılarak muayeneye ek olarak, doktor adenoidlerin parmak muayenesini yapabilir ve ayrıca muayeneleri için bir endoskop kullanabilir;

Bazen, adenoidlerin belirtileri altında, patolojik bir varlık, anjiyofibrom, gizlidir. Bu durumda, herhangi bir fizyoterapötik tedavi yöntemi kesinlikle kontrendikedir.

 • X-ışını veya burun sinüslerinin tomografisi. Lazer tedavisinden önce hastanın mutlaka burun röntgeni çekmesi gerekir. Bu nedenle, sıklıkla adenoidler sinüzit ile birlikte olur. Eşzamanlı olarak sinüzit ve adenoid doku proliferasyonu gözlenirse, fizyolojik prosedürler kontrendikedir, ancak buna antibiyotik alımı eşlik eder.
 • Klinik kan testi. Bu inceleme esas olarak taranmaktadır, ancak lazer tedavisinin kontrendike olduğu diğer patolojileri dışlamak için mutlaka yapılmalıdır.

Ayrıca hastaya bir koagülogram atanır. Zayıf kan pıhtılaşması ile lazer tedavisi büyük bir titizlikle gerçekleştirilir.

Kontraendikasyonlar prosedürüne

Adenoidler için lazer tedavisi, sadece bu tür koşulları içeren bir kontrendikasyon yoksa reçete edilir:

 • artan vücut ısısı;
 • kan hastalıkları, özellikle anemi;
 • neoplazmlar hem malign hem de benign;
 • hipertiroidizm;
 • kronik kardiyovasküler patoloji;
 • tüberküloz da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklar.

Bazı kontrendikasyonlar çocukta bazı kronik hastalıklardır. Her durumda, randevu prosedüründen önce, doktor küçük hastanın tıbbi kayıtlarını dikkatle inceler.

Bazı doktorlar, lazer tedavisine yalnızca iki kontrendikasyon olduğuna inanmaktadır: onkolojik hastalıklar ve vücutta akut bir pürülan süreç.

Prosedür nasıl yapılır?

Lazer tedavisinden önce burun boşluğu iyi durulanır. Bu, adenoidlerden plağın çıkarılması için gereklidir. Burnu deniz suyuyla veya furacilin solüsyonuyla durulayın. Adenoidlerin saflaştırılması için, basit guguklu olarak adlandırılan bir yöntem kullanılır.

Hafif bir anestezi sonrası, burun için özel bir lazer tüpü sokulur. Anestezi için, vazokonstrüktif burun damlaları veya yaygın bir epinefrin solüsyonu kullanılır. Adenoidlerin tedavisinde bir helyum-neon veya argon lazeri kullanılır. Oturum sayısı ve prosedürün süresi, ilgili hekim tarafından bireysel olarak belirlenir. Bu göstergeler çocuğun yaşına ve faringeal tonsil dokularının büyümesine özgü özelliklere bağlıdır.

Genellikle lazer tedavisi 7-15 seansta gerçekleştirilir. İyi bir sonuç, manyetik lazer tedavisi kullanılarak karmaşık bir tedavidir. Bu durumda, önce özel bir mıknatıs uygulayın ve lazer tedavisi yapın.

Adenoidlerin lazerle tedavisi tamamen ağrısız bir işlemdir, bunun için küçük bir hastanın özel anestezi veya fiksasyonu gerekmez. Lazer tedavisinin ana zorluğu, çocuğun birkaç dakika beklemesidir.

Lazer tedavisi özellikleri

Adenoidlerin tedavisinde lazer tedavisine en etkili olanı, bu tür tedaviyi geçirirken ve birkaç hafta sonra belirli kurallara uymanız gerekir:

 1. Herhangi bir fiziksel aktivite sınırlı olmalıdır.
 2. Havuz, sauna veya banyoyu ziyaret edemezsiniz.
 3. Bir diyetin takip edilmesi gerekmektedir. Çocuk çok baharatlı ve tuzlu yiyecekler yememeli, soda içmeli ve cips veya kraker gibi zararlı ürünler yememelidir. Tüm yiyecekler biraz sıcak olmalı.

Adenoidleri tedavi ederken, solunum yolu enfeksiyonlarından kaçınılmalıdır. Bunun için çocuğu çok kalabalık yerler ile ziyaret etmek gerekli değildir.

Lazer tedavisinin avantajları

Lazer tedavisinin, özellikle cerrahi operasyondan önce, diğer tedavi yöntemlerine göre bir çok inkar edilemez avantajı vardır. Başlıca avantajları bu gibi öğelerle ayırt edilebilir:

 • Çocuk tedavi ederken ağrı ve bu nedenle rahatsızlık hissetmez. Cerrahi olarak adenoidleri kesen çocuklarda, psikolojik bir travma ömür boyu sürebilir. Lazer tedavisi küçük çocuklarda bile korkuya neden olmaz.
 • Faringeal tonsil korunur, yani tüm organizmanın durumunu olumlu etkileyen koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlarını sürdürür.
 • İşlemler ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir, hastaneye yatırma ihtiyacı yoktur.
 • Lazer tedavisi oldukça etkilidir. Bu, ilk işlemden sonra çoğu hastanın burun içinden nefes almaya başladığı, uykuda düzelme ve sinirlilik azaldığı gerçeğiyle değerlendirilebilir.

Lazer tedavisi ve bir dezavantajı var - yüksek maliyet. Rusya'da, bir lazer tedavisi seansının ortalama fiyatı yaklaşık 1000 ruble. Tedavinin gidişatını ve 10-15 seans olduğunu düşünürseniz, çok yuvarlak bir toplam ortaya çıkar.

Prosedürün yüksek maliyeti, çocuk hastalığa yakalanmadığı için tamamen ödenir, bu da ilaç ihtiyacının artık gerekmediği anlamına gelir.

KBB doktorları, en güvenli ve koruyucu tedavi olarak adenoidler için lazer tedavisi önermektedir. Lazer ışınının etkisi altında inflamasyon giderilir, ağrı sendromu azalır ve farinksdeki bakteri sayısı azalır. Çoğu durumda, bu yöntem ameliyatı önler.

Adenoidlerin lazerle tedavisi: Çocuklar için buna değer mi?

Bir kulak burun boğazına başvurmanın en yaygın nedenlerinden biri, bebekte adenoid dokunun çoğalmasıdır. Bitkiler nefes almayı zorlaştırır, vücudun zayıflamasına neden olur ve enfeksiyonlara duyarlı hale getirir. Lazerli çocuklarda adenoidlerin tedavisi, adenoiditle mücadelede modern yöntemlere işaret eder. Ebeveynler bunu seçer, çünkü orofarenks ile etkileşime girme yöntemlerine kıyasla, lazer birçok avantaj sunar.

Lazer müdahalesinin avantajları

Lazerin kulak burun boğazına girmesinden önce, adenoidlerin çıkarılması cerrahi olarak gerçekleştirildi. Doktor lokal anestezi yaptı ve yuvarlak bir bıçakla "silahlı" hale geldi, küçük bir hastanın korkusunu korkuttu. Lazerin gelişiyle durum değişti - çocuk işlem sırasında ne korku ne de acı çeker.

Bir lazer ışınının tüm avantajlarını düşünelim.

 1. Lazer tedavisinin adenoiditin üçüncü aşamasında etkinliği. Aşırı büyümüş dokuların çıkarılması zordur, ancak bir lazer için değil. Cihaz, hem hastalığın başlangıç ​​aşamaları hem de ihmal edilenler ile eşit derecede iyi performans gösterir.
 2. Ağrısız ve kansız bir lazer tedavisi seçiminden yana iki argüman daha vardır. Hasta korkmuyor ve tıbbi müdahalelerin yapılmasında engel oluşturmuyor, doktor işlerini engel olmadan yapıyor. Terapi hızlı ve başarılı bir şekilde geçer.
 3. Adenoid dokunun lazer tedavisi uzun ve ciddi bir rehabilitasyon gerektirmez.

Adenoidlerin lazer tedavisi için hangi çocuklar uygundur?

Lazerli küçük hastaların tedavisi, adenoiditin 1 - 2. evrelerinde yüksek verimlilik gösterir. Hastalığın 3.-4. Derecesinde bazı uzmanlar lazer tedavisinin etkisiz olduğunu düşünür ve geleneksel operasyonda bıçakla ısrar ederler. Ancak, aparattan gelen ışının, gelişimin üçüncü aşamasından geçen hastalık ile başarılı bir şekilde başa çıktığı birçok durum vardır.

Modern lazer tedavisi yapmak için kulak burun boğaz uzmanları 3 yaşın altındaki çocuklara tavsiyede bulunur. Bu müdahale, bitki örtüsünün cerrahi eksizyonunu ertelemeye izin verir. Uzmanlar, bazen patolojik adenoid dokudan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını söylüyor. Bu, relapsların olacağı anlamına gelir.

Kontrendikasyonlar adenoiditin yenilikçi tedavisi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • anemi;
 • açık tüberküloz;
 • dolaşım problemleri;
 • tiroid bezinin anormallikleri;
 • kardiyovasküler patoloji.

Prosedür nasıl yapılır?

Adenoidlerin eliminasyonu, bir helyum-neon lazeri kullanılarak burun içi teknikle gerçekleştirilir. Seans ne kadar sürecek, doktor bireysel olarak karar verir, patolojinin şiddetine güvenir. Genel olarak tedavi iki aşamada gerçekleşir:

 1. metabolizmayı stabilize ve bağışıklık hücrelerini geri kazanmaya yardımcı olan inflamasyonun çıkarılması;
 2. Nazofarengeal bölgede tekrarlanan inflamasyonun önlenmesi.

Mukus ve iltihabı gidermek için, her işlemden önce bebeğin burnu tuzlu çözeltilerle yıkamak için yapılır. Sonra uzman bir LED'i burnuna sokar - bu işlemin noktadan noktaya uygulanması için gereklidir. Tedavi burun köprüsü üzerinde bir parıltı şeklinde gerçekleşecekse, etkili olmayacaktır.

İlk prosedürden sonra kabartma not edilir. Ancak doktorların çoğu, problemli bir kumaşın tekrarlanan koterizasyonlarına katılmayı tavsiye ediyor.

Adenoidit 2'den 3'e kadar olan aşamalarda teşhis edilirse, kliniği birkaç kez ziyaret etmeniz gerekebilir. Ancak sorumlu bir tutum relapsı önleyecektir.

Adenoidlerin lazer tedavisi: rehabilitasyon

Lazerle tedavi edilen bir çocuk, 10 günlük fiziksel egzersiz, yüzme havuzu, sauna veya banyodan vazgeçmelidir. Beslenme açısından, iri, asidik gıdalar olmaksızın sıcak yiyeceklere geçilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda lazer tedavisinin yan etkileri yoktur.

Tedavi edilen tüm hastalarda nazal solunum normaldir. Etkinliğin% 100'lük bir göstergesi, bu yöntemi pediatrik pratikte popüler hale getirmektedir.

Doktor, lazerle adenoidlerden kurtulmayı önerdiğinde korkmayın. Terapi pıhtılaştırıcı bir etkiye sahiptir - sorunlu dokuyu keser ve kan damarlarını "mühürler". Ray nazofaringeal mukoza ile temas ettiğinde hemen uygulanır. Ek olarak, steril ışın tedavi edilen alanın enfeksiyonuna izin vermez.

Adenoidler için lazer tedavisi

Anasayfa → Terapi → Adenoidler için lazer tedavisi

Nazofarengeal tonsiller (adenoidler) vücudu enfeksiyondan koruyan bir bariyer işlevi görür. Virüsler ve bakteriler üzerlerine sızar ve böylece iltihap gelişir. Adenoidlerdeki artış, kronik soğuk algınlığı veya enfeksiyonları (özellikle çocuklukta) kışkırtan sık görülen bir olgudur.

İltihaplı bademcikler ödemli hale gelir, büyük ölçüde büyük ölçüde artar, bu da nefes almayı zorlaştırır, uyku sırasında horlama meydana gelir, hasta sürekli burun akıntısı çeker. Zamanında tedavi olmadığında, yüzün iskeletinin işitme ve ihlali ile ilgili sorunlar vardır.

Yakın zamana kadar, iltihaplı bademcikler sadece cerrahi yöntemle çıkarıldı. Bununla birlikte, ENT organlarının, özellikle adenoidlerin tedavisi için en popüler prosedür, lazer terapisidir. Badem vejetasyonları lazer ışını ile ısıtmak için fizyoterapötik bir yöntemdir.

Terapi özellikleri

Lazer tedavisi adenoidleri tedavi etmek için başarılı bir fizyoterapi yöntemidir. Bunun için farklı amplitüdlerde düşük yoğunluklu ışık darbeleri ile özel yapılar kullanılır. Prosedür belirgin bir anti-inflamatuar, antibakteriyel ve aseptik etkiye sahiptir.

Tedavi sürecinde, lazer tedavisi nazofaringeal tonsiller üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir:

 • iltihaplı odağı tedavi eder;
 • dokuların şişmesini giderir;
 • ağrıyı azaltır;
 • enfeksiyonu yok eder;
 • kan dolaşımını ve hücresel metabolizmayı artırır;
 • bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Lazer tedavisi, organın yakındaki sağlıklı dokusuna dokunmadan, lezyon üzerinde doğrudan hareket etme yeteneğine sahiptir. Hastalığın erken evrelerinde, bu yöntem medikal ve cerrahi müdahale olmaksızın nazofaringeal tonsillerin işlevini tamamen geri yükleyebilir.

Prosedür için prosedür ve hazırlık

Adenoidlerin iltihabı bir otorinolarynolog tarafından işlenir. Bir birincil muayene yapar, bir muayene atar ve her hasta için ayrı ayrı tedaviyi belirler.

Lazer tedavisi, I-II derece hipertrofilli bademcikler için reçete edilir. Ayrıca, 3 yaşın altındaki çocuklarda, hastalığın karmaşık seyri ile de endikedir (bu nedenle, cerrahi bir operasyondan sonra, nüksetme mümkündür).

İşlemden önce hasta atanmalıdır:

 • pıhtılaşma için kan testi;

Manipülasyon nasıl?

Adenoidlerin (hem çocuklarda hem de yetişkinlerde) tedavisi için kural olarak bir helyum-neon lazeri kullanılmaktadır. İşlemden önce, nazofarenks salin ile yıkanmalıdır, böylece mukus ve pürülan akıntı bademcikler üzerinde kalmaz.

Hastanın yaşına, iltihaplı bademciklerin büyüklüğüne, komplikasyonların ve eşlik eden semptomların varlığına dayanarak, doktor bireysel olarak seans süresini ve ders sayısını seçer. Lazer tedavisi pozitif sonuç elde etmek için 7-10 günlük prosedürler için 1-3 ders (5'ten fazla değil) içerir.

Terapi 2 aşamadan oluşmaktadır:

 1. Kupirovanie inflamatuar süreç ve nazofaringeal tonsillerin fonksiyonlarının restorasyonu.
 2. Nazofarenksin daha ileri inflamasyonunun önlenmesi.

İlk ders doğrudan enflamatuar sürecin çıkarılması, dokuların şişmesi ve enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile ilgilidir. Daha sonra, nüksetmeyi engelleyen pozitif sonuç düzeltildi. Lazer tedavisinin sonunda, etkiyi düzeltmek için, bazı hastalar ilaç ve homeopatik ilaçların kullanımını gösterebilir.

Ameliyat sonrası dönem

Fizyoterapik prosedürlerden sonra, hasta bir dizi basit kurallara uymalıdır:

 • fiziksel efor sarf etmekten kaçının;
 • sauna, hamamı geçici olarak ziyaret etmemek;
 • Baharatlı veya sıcak yiyecekler (soğuk içecekler dahil) yemeyin.

Lazer tedavisi seansları vücudun olumsuz reaksiyonlarına neden olmaz.

Kontrendikasyonlar

Lazer tedavisi, aşağıdaki kontrendikasyonların bir numarası vardır:

 • anemi ve diğer kan hastalıkları;
 • tiroid disfonksiyonu;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • açık form tüberküloz.

Lazer işleminden hemen sonra, vakaların% 98'inde çocuklar ve yetişkinlerde iyileşme gözlenmiştir.

Lazer tedavisi, sadece hastalığın ilk aşamalarında mükemmel bir etki sağlar. Karmaşık durumlarda, tıbbi tedavi de dahil olmak üzere karmaşık tedavi gereklidir. Bununla birlikte, lazer yönteminin avantajları açıktır - normal işlevselliklerinin tamamen restorasyonu ile anormal adenoid doku üzerinde etkili ve kesinlikle güvenli bir etki.

Çocuklarda adenoidlerle yapılan lazer tedavisi, komplikasyonsuz, istenmeyen reaksiyonlar ve minimal rehabilitasyon dönemi olmaksızın ağrısız, yüksek etkili, non-invaziv tedavidir.

Hasta Yorumları

 • Çocuk 3 yaşında, oğlum.

Tanı kronik adenoidittir. Katılan hekim, her burun deliği başına 1 dakikalık 10 seanstan oluşan bir lazer tedavisi kursunu geçirmeyi önerdi. Özel gözlükler üzerine koydukları prosedür sırasında cihazı "Desen A" yaptılar. Tedaviden önce, adenoidler 2 derece iltihaplandı. Havalı burun, irin, öksürük. Bir lazer tedavisinden (10 seans) sonra AquaMaris ve adenoidler ile günlük yıkama kuru ve zaten 1-2 derece oldu, ki bu kötü bir şey değil. Prosedürün kendisi basittir, çocuk ağzına özel bir tüp sokulur ve zaten orada yararlı bir iş yapar. Normalize olan solunum, burun serbest bırakıldı, ancak küçük bir öksürük vardı. Prosedürün maliyeti 2000 ruble (her seans 200 ruble). Sonuç olarak, lazer tedavisi çok memnundur. Sürekli yıkama, damlatmalar, vb. tedavi şekli.

Lazer terapisi ve UV ile birlikte kıza atandı. Konuşmak için bir komplekste. Tedavi çok yardımcı oldu, ancak doktorumuz hemen lazer maruziyetinin çok güçlü olduğu ve ilk seanslardan sonra büyük bir bozulmaya yol açmayacağı konusunda uyardı, ama Tanrı'ya şükürler olsun, her şey yolunda gitti. 12 ay boyunca 2 terapi lazer tedavisi ve 5 seans ile atandı. İltihaplı adenoidler ve ayrıca kronik tonsillit vardı. Bütün bu karmaşık tedavi çok yardımcı oldu. Başkalarına bu şekilde davranmanın mümkün olup olmadığını bilmiyorum.

 • Kız, 3,5 yıl.

Adenoidlerimizle lazer tedavisi bize çok yardımcı oldu. Elbette kapsamlı olarak tedavi edilmek daha iyidir. Manyetik lazer tedavisi yapıldı. Yaklaşık 2,5 ay sonra adenoidler belirgin olarak azaldı. Bir yıl sonra tekrar yaptılar.

Adenoidler için lazer

Herkese merhaba. 3 yıldan beri 6 yıldır adenoides bir kızımızda. 3 derece bir adenoid. Oh, nasıl aldılar beni))) 11 Mart 2016 tarihinde bir operasyon verildi. Genel anestezi seçtik. Güvenle toplanan testler. Atanan güne vardık. Ama. Operasyon iptal edildi, göğüs röntgeni üzerinde, timus bezimizin genişlediğini öğrendik, genel anestezi önermiyoruz. Ve eğer tavsiye etmezlerse, reddettik (çocuğu tehlikeye atmak istemiyorum). Yerel anesteziden de, kızından beri reddedildi.

10 prosedür için zaten 2 kez. Yardım edip etmediğini bilmiyorum, kişisel olarak hastalanma olasılığımızın daha az olduğunu fark etmiyorum. aynı snot. sık sık (((Kim bir izlenim gibi dolaşıyordu?)

Herkese merhaba, lütfen bana kimin hakkında bilgi verdiğini söyle. Krasnoyarsk'ta, adenoidlerin bir lazer tarafından çıkarıldığını duydum, onları neşrediyor, donuyor ve dışarı çekiyorlar. Bu 30 bin maliyeti, acaba gerçekten acıyor ve bir krovoshcha gereksiz olup olmadığını merak ediyorum çocuk korkutmak için her şeyi görür. Ve eğer birisi bunun için ne kadar hazırlıklı kaldı? Bir hafta gelirsek, onları kaldırmak için zamanımız olur.

İyi günler! Bu yordamı çocuğa kim yaptı, lütfen deneyimini paylaş! Hangi testlerden veya sınavlardan sonra nasıl atandınız? Nerede yaptın? Kaç kurs var? Maliyet, sonuç, sonuç ve genel olarak her şeyi, paylaşabileceğinizden daha iyi anlayabilirsiniz.

Şimdi LOR'a gönderilen bir çocuk doktoru vardı, ama bizim durumumuzda ya operasyon ya da lazer diyor. Çok fazla lazer övdü, 8 prosedür için adenoid doku önemli ölçüde azaldığını söyledi. Ben kesinlikle, hala iyiye bakacağım, ama güçlü bir şekilde alarm verildi. Lazerli bir adenoidi kim iyileştirdi? Bu prosedür nedir, yapmaya değer mi?

Annem sana bir soru sormak için tekrar. Oğlumun adenoidleri işkence gördü, aparatın lazeri poliklinikte değil, bir lazer aparatı evde satın almak istiyorum. Birisi bana hangisinin daha iyi olduğunu ve ne sıklıkla yapabildiğini söyleyebilir mi? Teşekkür ederim

Son zamanlarda, kum havuzunda bir anne ile konuştum (hala kötü bir bilgi kaynağı değil!) Çocuklarım hakkında ve adenoidler olduğu konusunda şikayetçi, muhtemelen bir yıl içinde operasyonun yapılması gerekecek. Annem bana ayrıca büyük oğlunun böyle bir problemi olduğunu ve 3. derecede olduğunu ve onları TEDAVIYOR dedi! Lazer için fizyoterapiste gittim! Kendileri, prosedürleri 6 yıl boyunca kendileri yapmaya başladıkları tek şeydi.Kliniğimizde bir lazer ve tedavi var, bu yüzden LOR'lar bunun hakkında konuşmuyor, ama.

İyi akşamlar, herkes karşılaşır mı? Hangi yaşta? Ve ne kadar etkili oldu? Deneyiminiz için teşekkür ederim.

Oğlu adenoides 2-3 derece. ЛОр, lazer tarafından tedaviye atandı veya aday gösterdi. Lütfen, lütfen bunun nerede yapılacağını bilen var mı? Lobnya Mosk'ta yaşıyoruz. bölgesi. Uzaklaşmamayı ve sonra her gün gitmelisin.

Günün her türlü zamanı. Lütfen bana lazer terapisini nerede yapabileceğinizi söyle. HLW, Perovo, Novogireevo ya da daha yakın bir yerde ilgileniyor. Teşekkür ederim.

o rinofarengitom larenjit iltihaplı lenf bezleri ve adenoid öksürük, sonra izofru reçete burunda püre görünen her hastalık ve biz hasta olsun her ayın sonunda, çocuğun tedavisi için Yorgun, farklı göz (sülfasetamid, Sofradeks vs) oranıdır.Otel Nasonex® 6 için damla öyle mi neden bir dereceye fazla olması ve bizim irfan tarafından sözü üzerine nashi.Dumayu lazer gibi gelebilir olarak her hastalık yanıt vermeyen norm, diyor eğer aylık sidim.Adenoidy 1-2.Lor norma.Kakogo, aynı adamlar iltihaplı hale sağlamak derece büyük bir adenoid değildir.

Çocuklarını adenoidlere karşı lazer yapan kızlar, bu tedaviden sonra çocuğun nasıl hissettiğini paylaşıyorlar mı? 3 derece üst düzey adenoidimde ve ENT, onları daha da kötüye gidebileceğinden kesinlikle yapmak istemediğim onları silmek için gönderir (kardeşim öyle). Lazerle ilgili bir doktor, adenoidlerin daha da artabileceğini söylüyor, diyor ki, lazer yeterince çalışılmamış ve üzerinde para harcamaya değmez. Ne yapacağımı bile bilmiyorum.

Kızlar, lütfen, 2. sınıf adenoidlerle, 10 numaralı endonazal lazere atanan herkes olabilir. İnternette bile küçük bir bilgi, geri bildirim bulamıyorum. Teşekkür ederim.

Sağlığı düzeltmek için çocukları denize getiren annelerin deneyimlerini dinlemek isterim. Bir etki var mıydı yoksa tersi mi? Ne kadar gittin? Mali yıl çok zor. Ayrıca önümüzdeki aylarda oğlunun beşinci doğum günü ve düğüne başka bir şehirde yakın bir akrabaya gitme. Yaşlıların sağlığı için olmasaydı, bu yıl denize yapılacak bir gezi düşünülmezdi. Ve denizimiz daha da öyle. Ancak yolun ortasını yeni bir rota ile hiç çekmiyoruz. Ama oğlundaki yıl sadece büyüleyici oldu! Sinüzit.

Ve zaten gücüm yok. Bahçede üç ya da dört gün ve burun uzanıyor, sümükçe karalanmış, içeride bir yerde kavga ediyorlar, sonra yeşiller birleşiyor, sıcaklık yok. Farklı tedavi denendi, homeopati, Nazonex, lazer, guguk, karmaşık damlalar. Ayrıca herşeyi yeni bir şekilde iyileştirir. Sadece geçmeyen analizler. Yeşil olsa bile, lekeler her zaman mükemmel temizdir, farklı yerlerde teslim edilir. Her çeşit uçuk, Epstein Barr ve diğer şeyleri teslim ettik, PCR diye bir şey yok. Damardan alınan kan, CMV'nin bir kez iyileştiğini, ancak şimdi aktif formda olmadığını gösterdi.

Lazer terapi hakkında ilgilenen incelemeler, bir sebepten dolayı, çok az şey buldular. Çocuk 3 yıl geçen yıl işkence adenoidler 2 derece, görünür burun geceleri horlama ve (işlemden sonra geçirilen bir ay) henüz hasta değil, koklama değil nefes geliştirmek, 7 lazer prosedürleri 1 ders yaptı. Yılda önerilen birkaç ders. Bu prosedürü kimin yaptığını, size yardımcı olup olmadığını yazınız mı?

Muhtemelen, evlenmeden önce, birbirimizin kalıtsal hastalıklarını almalıyız. Vika adenoidleri yıl içinde palatine bademcikler ile aniden büyüdüğünde, bulmaca yapmaya başladım - peki, nerede?

Hoşgeldin! Lütfen tavsiye, mantıklı çocuk çevresi. Durum şudur: 3.8 yaşındaki bir çocuk genellikle hastadır, çoğunlukla rinit, daha az sıklıkta bir burun akıntısı + öksürük, daha da nadir görülen bir sıcaklıktan endişe duyuyoruz. Yılda bir kez larenjit hasta. Klinikte KBB adenoidler ile herhangi bir sorun görmemektedir. Çocuk doktoru bademciklerin genişlediğini, ENT'nin bir sorun olmadığını söyledi. İkinci bir hastalıktan sonra, ısınmayı ve bir lazer reçete etti. Larenjitden sonraki son kez (tam olarak bir ay önce) bebek-baykuş profilaktik bir dozda yazdı, içmeye başladı ve burada yine boğaz kırmızı değil bademcikler.

Kızlar, iyi günler! Tecrübenizde, Moskova'da nerede adenoidleri 5 yıl çocuklara, hangi hastaneye ve lazer ya da neşterden çıkarmak daha iyidir. Teşekkür ederim

Adenoidler yoktur, fakat perforan bademciğin dokusu iltihaplıdır. Lazer 7 seans, günde üç kez tonsillon, günde 5 kez burunda bir sefazolin ve hidrokortizon karışımı, sert bir şekilde reçete edildi. Rinit mevcut değildir, ancak bir burunda güçlü bir şekilde konuşur.

Üçüncü dereceden adenoidler. Sarhoş bir adam gibi snores. Bundan sonra ne bekleyeceğimi bilmiyorum) Umarım bu onun yaralarının son aşamasıdır. Onlara davranmaya karar verildi. Aqualor bebeğiyle ataylı kızarma, Protarong, Derinat, Sinupret ve lazeri düşürür. Tedavi 1 aydır.

Hoşgeldin! Sık ARI adenoidleri genişledikten sonra yakın zamanda hastalandılar, ayrıca orta kulak iltihabına bağlı antibiyotikler de vardı. Son resepsiyon Лора teşvik etti, hepsi çok kötü değil, kulaklarda retraksiyon ve adenoidlerde artış. Tedavi devam eder, burnunda lazer ısınması öngörülmüştür. Bugün ilk defa her bir burun deliğine 1.5 dakika boyunca bir lazere gittik. Bir rüyadan sonra, çocuk gözlerini sulamaya ve beyaz balçık içinde güçlü bir şekilde başladı. Papatya ile yıkadı. Lazer prosedürü durumu kötüleştirir ve konjonktivite neden olabilir mi, yoksa bu bir tesadüf mü?

2 derecelik bir adenoidin kızında, bir lazer dışında tüm konservatif tedaviyi denedim, denemek istedim ve bu tedavi, tk. adenoidler ne kızlara ne de sonbahar-kış döneminde sessizce yaşamalarına izin vermez. Çocuklara lazer terapisi uygulayan, yazdığı, nerede ve neye yol açtığı, cevap veren herkese teşekkürler, benim için çok önemlidir.

Herkese merhaba, özellikle de Astrakhan, eğer şehirden geliyorsa. Git, "silme veya silme" sorununun% 100'ü kaldırmak için buna değmeyeceğini, aksi takdirde çocuğun çok geçmeden sağ çıkacağını söyle. Tarih öncesi de, noktayı göremiyorum. Soru farklı. genel anestezi altında her zamanki adenotomija - - anestezi çocuğa yerel 2.8 yaşından küçük lazer kaldırma, hiç kimse yapamaz, normal adenotomy yerel anestezi Şimdi bir seçim var. Bir yandan, mastürbasyon yapmamak daha iyidir - anestezi altında yatmak, doktorlar sakin olmak, hepsi.

2. derece çocuk adenoidlerinde. Poliklinikte lazer tedavisi reçete edildi. Bugün, prosedürün beni etkilemediğini görmeye gittiler. Burun köprüsünde 30 saniye, amigdalada 30 saniye ve boynun arkasında 30 saniye. Hepsi bu kadar. Prosedürün etkinliği için lazerin direkt olarak burun boşluğuna enjekte edilmesi gerektiğini okudum. Lütfen görüş ve deneyimlerini paylaşın.

III derece çocuk adenoidlerinde. Altı aylık tedavi - değişiklik yok, Şubat ayı sonlarında, bir öksürük başladı. Bütün ay öksürdüm. Gün boyunca her şey yolunda, ama sadece yatağa gitmelisin. Polisimiz otomatik olarak ORVI'yi (tabii ki, tüm ARVI'ye, her yerde ARVI'ye ve bütün ARVI'ye sahiptir, muhtemelen bilmediği ARI'dan başka bir şey değildir). LOR'umuza gittik. Adenoids. İğneden ötürü öksürme. Prokapalı 10 gün burun burunda bir antibiyotik ve aynı antibiyotikle inhalasyon yaptı veya inhalasyon yaptı. Son zamanlarda resepsiyonda, ENT onlarla mutlu oldu.

İyi günler! Çocuğa 3 yıl. Laur adenoidleri koyar, ikinci derece sorgulanabilir. Neredeyse lazer kursu + rhinofluucimil + lenfoamazot geçti. Tolerans sıfır ve ayrıca sümük sarı-yeşil dökülür. Vazokonstriktörlere izin verilmez, zaten bir hafta oldu. İyi lora değerlendirmeleri bulundu. Diğer tedavi yöntemini yazdı. Deksametazon + dioksidin ile soluma var. Deksametazonun hormonal bir ilaç olduğunu düşünmüştüm. Kime bunu reçete ettiler? Yardımcı oldu mu

Artık bademciklerin lazerle çıkartılması, adenoidler modern ve yüksek hassasiyetli ekipmanların yardımı ile gerçekleştirilmekte ve bu işlem neredeyse takı doğruluğu ile gerçekleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Lazer tedavisinin standart rotası, günlük olarak düzenlenen yaklaşık 7-15 seanstır. Genellikle prosedür çocuk tarafından çok iyi taşınır, ancak tüm çocuklar hareketsiz bir kaç dakika oturamaz. Adenomun lazerle çıkarılmasının etkinliği ortalama% 75'e ulaşır ve daha sonra bir yıl boyunca 2-3 seans sabitleme tedavisi almanız gerekir. Klasik bir işlemden önce lazer çıkarmanın avantajları.

Bir grup doktorun etrafında yürüdükten sonra, sonunda adenoidler hakkında bir karar verdik, tercihen 6 yıla kadar çekeceğiz. Ve bu tedavi edilmeden önce. Gün hastanesine dönmeyi bekliyoruz (1 okst, lazer, galaksi vb.), Ama şimdilik. 1. Kapala oğlum 20 gün pancar suyu yarım su ile), çöp. 2. Şimdi yağlar karışımı 20 gün: deniz-buckthorn, Mazı, nane ve küçük bir çay ağacı. İşte süper, gerçekten kurur, hızla burun akıntısı geçti. Ama Zalozhennost kaldı, daha fazla para arıyorum.

Bu, ENT'nin çığlık verdiği gerçeğinden hatırlayabildiğim her şey. Genel olarak, son olarak, çocuğumun horladığı ve nefes almakta zorlandığı sözlerime göre, dağlarda KBB doktoruna başvurduk. fiziksel hastane. Artık doktorun saatinde 18.00'a vardık. Baktım ve adenoidlerin bademcikleri büyüttüğünü söyledim. 5 kez ilaç (nazoneks) ve fizyo (lazer ve kuf) kaydettiniz ve orada görünecektir. Bağışlanmak üzerine, onları her altı ayda bir ziyaret ettiğimi ve yaptığını söyledi.

Oğlum tamamen ortadan kayboldu. Yazdığım gerçek - o zaten çok daha iyi. hasta-hasta neredeyse üç ay (kuyu, hasta bence biraz sümük ve öksürüğü -. çok küçük sıcaklık değildi) doktorlar Sadowski sümük ve diğerleri her hafta doktora gittim geçecek söyledi.. Sonunda, iki ay sonra başka bir LOU'ya ve her türlü resim, test, swab ve malzeme için bir kaç yol tarifi aldım. Sonuç: 3. derecede sinüzit, otitis ve adenoidler. Şu anda tedavi ettiğimiz genyantrit ve bir otit.

Oğlum tamamen ortadan kayboldu. Yazdığım gerçek - o zaten çok daha iyi. hasta-hasta neredeyse üç ay (kuyu, hasta bence biraz sümük ve öksürüğü -. çok küçük sıcaklık değildi) doktorlar Sadowski sümük ve diğerleri her hafta doktora gittim geçecek söyledi.. Sonunda, iki ay sonra başka bir LOU'ya ve her türlü resim, test, swab ve malzeme için bir kaç yol tarifi aldım. Sonuç: 3. derecede sinüzit, otitis ve adenoidler. Şu anda tedavi ettiğimiz genyantrit ve bir otit.

Bugün onlarla oldu. Tanıdığım bir doktor vardı. Sağ taraf iyi, ama sol taraf kötü, burun ve burun kötü. Bizi lazerle - 5 gün - kulak ve burun üzerine yönetti. Hala kulakların burnundan uçtu. Burun içinde damla damla hiçbir şey, bir humer ile yıkayın. Kulaklı kafada. gece gündüz pamuk yünü üzerinde borik alkol yatıyordu. 5 gün. Adenoidlere baktım. İkinci derece, 1.5 cm daha fazla. Şimdi şişti. Hiçbir şey korkutucu değil, hayır. Dasha baktı.

Bahçeye gidip gitmemize bakılmaksızın, çocuk 3,5 yaşında, çok sık hastalanır. Bir ay içinde iki kez vardır (bahçeye gitme ne olursa olsun kendimi tekrarlıyorum), bademcik iltihabı, bronşit, son zamanlarda otitis, genellikle pürülan sümük. Adenoidler koydular, farklı doktorlar farklı dereceler koydular. Lazer (Mart ayında) nazanex ile tedavi edildi, antihistaminikler alındı ​​ve procorgol (şemaya göre). Mart ayından beri bunu yaşadık. Burun tıkanmış, gece yarısında hor görüyor ve gece yarısını soluyor. Farklı KBB'ler, farklı görüşler vardı. Ama ben yaparım.

Oğlum tamamen ortadan kayboldu. Yazdığım gerçek - o zaten çok daha iyi. hasta-hasta neredeyse üç ay (kuyu, hasta bence biraz sümük ve öksürüğü -. çok küçük sıcaklık değildi) doktorlar Sadowski sümük ve diğerleri her hafta doktora gittim geçecek söyledi.. Sonunda, iki ay sonra başka bir LOU'ya ve her türlü resim, test, swab ve malzeme için bir kaç yol tarifi aldım. Sonuç: 3. derecede sinüzit, otitis ve adenoidler. Şu anda tedavi ettiğimiz genyantrit ve bir otit.

Kaynak: http://zulfia.livejournal.com/170493.html?thread=2866173#t2866173 Adenoidler büyüdü, büyüdü ve büyüyecek. Homeopati, özel yayılan cihazlar, temizleme, yıkama ve istenmeyen açılmalar yoluyla özel soluma. pseudomedicinin tüm gücü talihsiz adenoidlerin tedavisinde atılır. Resmi ilaç da onları tedavi etmeye çalışıyor, ama hala orada. Bazen büyürler. Bazen değil. Bazen azalır. Bazen çıkarılırlar ve geri dönerler. Tek kelimeyle mistik çoğalma, adenoidler nedir. Bunlar adenoid vejetasyonlardır. Onlar "farengeal tonsil" dir. Sonunda adenoidlerle doğru resmi buldum :). Ama bakmadan önce al.

Kızı neredeyse altı ay aşımı öksürük Bütün bunların vylazili.Posle ikili orta kulak yapılmış olan değil, "kesinlikle".Angina, kalıcı kalıcı soğuk algınlığı kelimesinden gidemez bahçede, evde oturan ve hafta şiddetle işitme azalması için, bahçe Henüz karar bize 2-3 stepeni.Lechilis adenoids hodit.Stavyat değil zaten iyi Nasonex®, Limfomiozot, İş, çocuk, fizik tedavi, lazer magnit.Propivali kursları Ergoferon, Bronhomunal.Eto tüm efektleri biz davalo.Pri son ziyaret Laura anlattı yok Henüz silmenize gerek yok, onu aşabilirsiniz. Evde otururken, sadece periyodik podkashlivaniya var, bazen kötüleşti son altı ay içinde, ağız nefes açıktır gündüzleri ağzına açık uyur. Bize evde zaten oturmak için yardım edin.

Dena, Kasım ayında adenoidler buldu. Sadece burnun içine sokulmuş ve etiketlenmemiş bir şey olduğunu fark etmeye başladım, ayrıca horlama geceleri oldu. LOR'a gittik, sonuç - 1-2 derecelik adenoidler. Bir ay, 10 gün bir poldex ve bir sonraki 20 gün bir aviasis için kayıtlı tedavi gördü. Prokapali, propshikali. sıfır sonucu. Burnumu yıkarım - kahverengi, gri pıhtılar uçar, bir şekilde bir kabus. Gençlerde ödenen LOR'a gidelim. Bakılmış, teşhis edilmiş adenoidit 2 derece. Tabii ki teknik, her türlü ampul, tüp, kulaklarda ve içinde bulunanlarla karşılaştırılamaz.

Kızlar bana kiminle yüz yüze geldiğini söyler! Kızın ağzını solur, yılda 3 kez soğuk algınlığı kısadır. Snot sorunları ile değildi. Göbeğin içine, resmeden sonraki teşhis: adenoidlerin üçüncü aşaması. Lazer prosedürlerinin ENT danışmanı kursu. Kim yaptı, etkisi nasıl? ve Moskova'da nerede? Şimdiden teşekkürler!

Annem bana adenoidit söyle. 2 hafta önce ateş, öksürük, sümük ile hastalandı. snot hariç her şey geçti. tedavi edilen polideksoy, protorgolom korolgorom, bir aqualor ile yıkanır ve geçmezler. geceleri burun nefes alır, iyi ama çok sık işaretler. Sadece su sever. Hala lazere gidiyoruz. ama sümük ne de nasıl geçmeyecek.. ne yapıyorsun?

Tüm ben adenoidleri 6 yaşındaki oğluma çıkarmaya karar verdim. Ben değil, ben her ay zadyhalsya.boleet, bugün yine uykusuz bir gece oldu onun için çok üzülüyorum, her burun akıntısı, bir erkek gibi horlama gece, belli değil oldu, otit biter, şeytan Gözlerinin altında morluklar, sakince uyur. otlar, lazerler, onun fakir burnunda uyuşturucu dökülmüştür Polydex ne kadar Tui petrol izofra gelen İşlenmiş herkese. Nazal kez tüm o olabilir, ama sadece huzhe.Devochki alacak ümit çıkarmadan çekti laringit.3 yıl göründü tafen Nasonex®, Avamys itibaren.

Laur, 1-2 derecelik adenoidleri koyar ve tedavi reçete eder, ancak duymanın neden sadece 1-2 derecede azaldığını anlamıyorum.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nasıl miramistin ile tedavi ve gargara?

Doğumdan beri çeşitli bakteriler, mikroplar, virüsler etrafımızda olmuştur. Mikroorganizmalar birçok hastalığa neden olurlar, bu nedenle yeni ilaçlar geliştirilir ve test edilir.

boğazına Polipler: belirtileri, tanı, güncel tedavi yaklaşımları

Polipler, organların mukoza zarında büyümeleri iyi kalitede karakterize eder. Bunlar mukoza duvarına bağlanacak bir bacak veya geniş bir tabana sahip anormal formasyonlardır.