Loading

Lazer tedavisi - adenoidlerin proliferasyonu için etkili bir prosedür

İnsan vücudu, ana nefesten burun yoluyla gerçekleşecek şekilde düzenlenmiştir. Küçük çocuklar, örneğin, nefes alamıyorlar. Çoğunlukla, çeşitli hastalıklar ile burun nefesleri zorlaşır veya tamamen durur, bu da kişinin önemli ölçüde rahatsız olmasına neden olur. Çocuklukta nazal solunumun en yaygın nedenlerinden biri, faringeal tonsil (adenoidler) 'de bir artıştır.

Çocuklarda adenoidler tehlikeli nedir?

Adenoidler, nazofarenksin kemerinde bulunan hipertrofilli faringeal tonsildir. Bunlar, genişlediklerinde, sadece burun solunumu bozmakla kalmaz, aynı zamanda işitsel tüplerin ağzıyla da örtüşecek şekilde düzenlenirler. Orta kulak boşluğunun ventilasyon ihlali nedeniyle, çeşitli patolojik durumlar gelişebilir: eksudatif otitis media, süpüratif otitis media. Timpanik boşluğun orta kulak boşluğu ya da akışkanına durgunluk sürekli iltihap adezyonlar ve yara izi oluşumuna yol açar, bir sonuç olarak, kalıcı işitme kaybı gibi zarı arkasında kalsiyum tuzlarının çökelmesi (kalsifikasyon oluşumu) ve. Bu nedenle, çocuk sürekli olarak otitis hastalığında ise, adenoidler tedavi edilmeli ve gerekirse çıkarılmalıdır.

Modern tedavi yöntemi

Halen, adenoid lazer tedavisi giderek popülerlik kazanmaktadır - kansersiz ve etkili bir tedavi yöntemi. Lazer radyasyonu anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antiseptik etkiye sahiptir. Yöntem iki yöne sahiptir: intraoperatif lazer tedavisi ve non-invaziv lazer tedavisi.

İntraoperatif Terapi

İntraoperatif lazer tedavisi klasik cerrahi tedavide ek bir etki olarak kullanılmaktadır. Basit bir şekilde, adenoidleri özel bir bıçak-adenotomu ile çıkardıktan sonra, yara yüzeyi kanamayı azaltmak ve doku rejenerasyonunu iyileştirmek için bir lazerle tedavi edilir. Belirli bir dalga boyunun düşük yoğunluklu radyasyonu intraoperatif maruziyet için kullanılır. Çünkü çevredeki dokulara hasar riskinin, lazer kesilmiş adenoid vejetasyon olamaz "yanık" ya da kör, çünkü bu prosedürün, endoskopik ekipman için nazofarenks konumlarını: Derhal adenoidler lazer zor ve oldukça pahalıdır kaldırın.

Non-invazif lazer tedavisi

Lenfoid doku çıkarılmadan adenoidlerin tedavisi, lazer radyasyonunun etkisine dayanır;

 • Ödemi kaldırır.
 • İltihaplanmayı iyileştirir.
 • Acıyı azaltır.
 • Patojen sayısını azaltır.
 • Trofizmi, kan dolaşımını ve doku yenilenmesini artırır.
 • Bağışıklık yanıtını uyarır.

Lazer tedavisi, bir çocuğun muayenesinden sonra bir otorinolaryngolog tarafından sadece doktor tarafından reçete edilir. Tedavinin hastalığın ilk aşamalarında en etkili olduğu unutulmamalıdır. 3-4 derecelik adenoidler ile lazer ışınlaması da kullanılır, ancak etkisi çok uzun değildir ve amigdala hızlı bir şekilde eski boyutuna ulaşır.

Prosedürden önce hangi araştırmaya ihtiyaç vardır?

 • Kulak Burun Boğazının muayenesi. Sadece bir doktor faringeal tonsildeki artış derecesini belirleyebilir, bu durumda lazer tedavisinin etkili olup olmayacağına karar verebilir. Bir burun aynası ile incelemeye ek olarak, doktor, adenoidleri bir parmakla veya sert veya esnek bir endoskopla inceleyebilir. Bütün fizik tedavi tedavilerin kontrendike olduğu nazofarenks, Juvenil anjiyofıbroma - görünümü altında adenoidler tehlikeli neoplazmı gizleyebilir.
 • Burun sinüslerinin radyografisi veya bilgisayarlı tomografisi. Paranazal sinüslerin röntgen muayenesi zorunludur, çünkü adenoidler, solunum yollarının iltihaplanması ile sinüzit ile birleştirilebilir. Sinüzit ile birlikte adenoidler, fizyoterapi kontrendike değildir, ancak antibiyotik tedavisine eşlik etmelidir.
 • Genel kan testi ve pıhtılaşma. Genel kan testi daha fazla taramadır, ancak fizyoterapötik prosedürlerin kontrendike olduğu diğer eşlik eden hastalıkları dışlamak için yapılmalıdır. Koagülogram ayrıca tanısal bir amaç ile gerçekleştirilir, daha az pıhtılaşabilirlik ile lazer tedavisi istenmez.

İşlem nasıl yapılır?

Mukusun yıkanması ve farengeal bademciklerin yüzeyinden boşaltılması için burun boşluğunu durulamak gerekir. Burun, geleneksel bir tuz spreyi ile veya örneğin, "gugukluya" denilen "sıvıyı Proica'ya göre hareket ettirme" yöntemi ile durulayın.

Lazer tedavisi, spesifik anestezi veya bebeğin fiksasyonunu gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Tek zorluk, tedavi sırasında çocuğun mümkün olduğu kadar oturması gerektiğidir.

anemizatsii sonra ışık kılavuzu girmiş (burun vazokonstriktör çocuk damla damlatılır veya mukoza epinefrin solüsyonu yağlamak) ortak bir burun pasajda. Lazer tedavisi için bir helyum-neon veya argon lazer kullanılır. Doktor, çocuğun yaşına bağlı olarak prosedür süresini ve seans sayısını belirler.

Seanstan sonra, ihtiyacınız var:

 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sauna, saunalar, yüzme havuzlarını ziyaret etmeyin;
 • koruyucu bir diyet gözlemlemek: sıcak, soğuk yiyecekler yemeyin; gazlı içecekler; keskin, tuzlu ve tatlı yiyecekler. Çocuğa cips veya kurabiye gibi "kuru" yiyecekler vermek istenmeyen bir durumdur.

Rusya'daki prosedürün ortalama maliyeti: Seans başına 500-1500 ruble.

Kontrendikasyonlar

 • yüksek sıcaklık;
 • kan hastalıkları, özellikle anemi;
 • herhangi bir neoplazm (iyi huylu);
 • hipo veya hipertiroidizm;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalıklar.

Hasta Yorumları

Anne 6 yaşında Lisa:

Çocuğun adenoidleri 2 derece, sıklıkla iltihaplı, adenoidit gelişti. Sonuç olarak - kalıcı burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun, kulak sorunları. Katılan doktor 2 hafta içinde 4 lazer tedavisi prosedürü atamıştır. Fizyoterapik tedavi ve nazal kavitenin düzenli yıkanmasından sonra, faringeal tonsilin durumu önemli ölçüde iyileşti, ödem ve salınan mukus miktarı azaldı. "

Baba 7 yaşında Maxima:

"Her soğukta, adenoidler çok arttı, oğlum pratikte burnundan ve iyileşmeden sonra nefes almıyordu. Kompleks fizyoterapi bir ders geçti: manyetolazer tedavisi. Önce bir mıknatıs uygulandı ve sonra lazer tedavisi burun yoluyla yapıldı. Tedaviden sonra, bebek ARI'den sonra bile bir burun nefes aldı. Doktor, yılda en az 2 kez önleyici tedavi önerisinde bulundu.

Anne 5 yaşında Alina:

"Anaokuluna gittiğimde, sürekli otitis hastalığım vardı. Bir kulaktaki duruşma bile düştü. Doktor-odyolog, adenoidlere bağlı işitme bozukluğunu söyledi. Küçük bir derecedeydiler, ancak işitsel tüpün açılmasını önleyecek şekilde düzenlenmişlerdi. Bu nedenle, adenoidleri çıkarmamayı, ancak bir lazer tedavisi kursundan geçmemeyi önerdi. 5 seanstan sonra, amigdalanın ödemi geçti, işitsel tüp daha iyi açılmaya başladı. Buna ek olarak, kıza Politzer boyunca işitsel tüplerden ve timpanik zarların pnömomasyosundan üflenmesi için bir kurs verildi. Eksüda miktarı azaldı, duruşma iyileşmeye başladı. "

Lazer tedavisi, erken evrelerde adenoidlerin hipertrofisini tedavi etmede etkili, ağrısız, kansız bir yöntemdir. Adenoidlerin (adenoidit) daha fazla büyümesini ve iltihaplanmasını önlemek için kullanılır. Basit bir ön incelemeden sonra loroma tarafından reçete edilir, ancak bazı kontrendikasyonları vardır.

Adenoidlerin lazerle tedavisi: Çocuklar için buna değer mi?

Bir kulak burun boğazına başvurmanın en yaygın nedenlerinden biri, bebekte adenoid dokunun çoğalmasıdır. Bitkiler nefes almayı zorlaştırır, vücudun zayıflamasına neden olur ve enfeksiyonlara duyarlı hale getirir. Lazerli çocuklarda adenoidlerin tedavisi, adenoiditle mücadelede modern yöntemlere işaret eder. Ebeveynler bunu seçer, çünkü orofarenks ile etkileşime girme yöntemlerine kıyasla, lazer birçok avantaj sunar.

Lazer müdahalesinin avantajları

Lazerin kulak burun boğazına girmesinden önce, adenoidlerin çıkarılması cerrahi olarak gerçekleştirildi. Doktor lokal anestezi yaptı ve yuvarlak bir bıçakla "silahlı" hale geldi, küçük bir hastanın korkusunu korkuttu. Lazerin gelişiyle durum değişti - çocuk işlem sırasında ne korku ne de acı çeker.

Bir lazer ışınının tüm avantajlarını düşünelim.

 1. Lazer tedavisinin adenoiditin üçüncü aşamasında etkinliği. Aşırı büyümüş dokuların çıkarılması zordur, ancak bir lazer için değil. Cihaz, hem hastalığın başlangıç ​​aşamaları hem de ihmal edilenler ile eşit derecede iyi performans gösterir.
 2. Ağrısız ve kansız bir lazer tedavisi seçiminden yana iki argüman daha vardır. Hasta korkmuyor ve tıbbi müdahalelerin yapılmasında engel oluşturmuyor, doktor işlerini engel olmadan yapıyor. Terapi hızlı ve başarılı bir şekilde geçer.
 3. Adenoid dokunun lazer tedavisi uzun ve ciddi bir rehabilitasyon gerektirmez.

Adenoidlerin lazer tedavisi için hangi çocuklar uygundur?

Lazerli küçük hastaların tedavisi, adenoiditin 1 - 2. evrelerinde yüksek verimlilik gösterir. Hastalığın 3.-4. Derecesinde bazı uzmanlar lazer tedavisinin etkisiz olduğunu düşünür ve geleneksel operasyonda bıçakla ısrar ederler. Ancak, aparattan gelen ışının, gelişimin üçüncü aşamasından geçen hastalık ile başarılı bir şekilde başa çıktığı birçok durum vardır.

Modern lazer tedavisi yapmak için kulak burun boğaz uzmanları 3 yaşın altındaki çocuklara tavsiyede bulunur. Bu müdahale, bitki örtüsünün cerrahi eksizyonunu ertelemeye izin verir. Uzmanlar, bazen patolojik adenoid dokudan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını söylüyor. Bu, relapsların olacağı anlamına gelir.

Kontrendikasyonlar adenoiditin yenilikçi tedavisi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • anemi;
 • açık tüberküloz;
 • dolaşım problemleri;
 • tiroid bezinin anormallikleri;
 • kardiyovasküler patoloji.

Prosedür nasıl yapılır?

Adenoidlerin eliminasyonu, bir helyum-neon lazeri kullanılarak burun içi teknikle gerçekleştirilir. Seans ne kadar sürecek, doktor bireysel olarak karar verir, patolojinin şiddetine güvenir. Genel olarak tedavi iki aşamada gerçekleşir:

 1. metabolizmayı stabilize ve bağışıklık hücrelerini geri kazanmaya yardımcı olan inflamasyonun çıkarılması;
 2. Nazofarengeal bölgede tekrarlanan inflamasyonun önlenmesi.

Mukus ve iltihabı gidermek için, her işlemden önce bebeğin burnu tuzlu çözeltilerle yıkamak için yapılır. Sonra uzman bir LED'i burnuna sokar - bu işlemin noktadan noktaya uygulanması için gereklidir. Tedavi burun köprüsü üzerinde bir parıltı şeklinde gerçekleşecekse, etkili olmayacaktır.

İlk prosedürden sonra kabartma not edilir. Ancak doktorların çoğu, problemli bir kumaşın tekrarlanan koterizasyonlarına katılmayı tavsiye ediyor.

Adenoidit 2'den 3'e kadar olan aşamalarda teşhis edilirse, kliniği birkaç kez ziyaret etmeniz gerekebilir. Ancak sorumlu bir tutum relapsı önleyecektir.

Adenoidlerin lazer tedavisi: rehabilitasyon

Lazerle tedavi edilen bir çocuk, 10 günlük fiziksel egzersiz, yüzme havuzu, sauna veya banyodan vazgeçmelidir. Beslenme açısından, iri, asidik gıdalar olmaksızın sıcak yiyeceklere geçilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda lazer tedavisinin yan etkileri yoktur.

Tedavi edilen tüm hastalarda nazal solunum normaldir. Etkinliğin% 100'lük bir göstergesi, bu yöntemi pediatrik pratikte popüler hale getirmektedir.

Doktor, lazerle adenoidlerden kurtulmayı önerdiğinde korkmayın. Terapi pıhtılaştırıcı bir etkiye sahiptir - sorunlu dokuyu keser ve kan damarlarını "mühürler". Ray nazofaringeal mukoza ile temas ettiğinde hemen uygulanır. Ek olarak, steril ışın tedavi edilen alanın enfeksiyonuna izin vermez.

Ilk doktor

Lazer cerrahisi olmayan çocuklarda adenoidlerin tedavisi

Eğer bir çocuk belirli bir yaşta (kızıl, kızamık, difteri, grip) ciddi bir enfeksiyon geçirirse, faringeal tonsilinde adenoidler olarak bilinen kusurlu değişiklikler oluşabilir. Bazen bu anormal oluşumlar kalıtsal faktörlerden kaynaklanır.

Her neyse, adenoidlerin tedavisi, çoğu ebeveynin kaçınılmaz olarak karşılaştığı bir sorundur.

Belirtiler ve belirtiler

Birçoğumuz bu patolojiyi bir hastalık olarak kabul etmiyoruz. Gerçek şu ki, adenoidlerin tehlikeli bir özelliği var - göze batmayan. Evet, bir çocuk sık sık soğuk algınlığı gösterir ve annem hastalık izni almaya zorlanır, ama bu neden oluyor?

Çocuklarda adenoidlerin tedavisi, sorunlu bir ebeveynin bir kulak burun boğaz uzmanına gelmesinden sonra başlar. Semptomlar çok sıra dışıdır.

Adenoidler - bademciklerin çoğalması.

Çoğu zaman, bir büyükanne veya akrabalarından biri bebeğin nefesine dikkat çeker. Ya da anaokulundaki profsmotre üzerinde nazofarenkste anlaşılmaz bir şey bulundu.

Gerçek şu ki, çocuğu kendiniz incelemeye karar verdiğinizde, hiçbir şey göremezsiniz. Adenoidleri bulmak için KBB doktoru tarafından kullanılan özel bir ayna gerekecektir.

Genel olarak, adenoidler, bir kişinin nazofarenks yoluyla akciğerlere nüfuz etmeye çalışan mikroorganizmalarla savaşması için gerekli organlardır.

Sorun, çoğu kez iltihaplı hale gelmeleri ve çok fazla belaya neden olabilmeleridir. Ayrıca, adenoidlerin iltihabının kronik bir renk almasıyla da olur.

Bu durumda, bazen çıkarma işleminden önce gelen acil tedavi gereklidir.

Adenoidal deformasyonlar (vejetasyonlar) 1-15 yaş çocuklarda görülür. Risk grubu - 3-7 yaş arası çocuklar. Son yıllarda, yaş çizgisinde bir düşüş yönünde bir eğilim olmuştur.

Adenoidlerin halk ilaçları ile tedavisinin her zaman beklenen etkiyi getirmediğine dikkat edin. Bitki örtüsü hakkında en ufak bir şüphe durumunda bir doktora danışmak daha iyidir.

Tedavi veya sil

Hemen damlaların adenoidlerin azalmasına katkıda bulunmadığını belirtin. Çocuğun adenoid dokusunun (adenoidit) kronik iltihaplanması gelişirse, hemen onu ameliyat etmeye yönlendirmenize gerek yoktur - ilk olarak geleneksel tedavi yöntemlerini denemeye değer.

Ameliyat sonrası adenoidlerin yeniden oluşma vakaları belgelenmiştir. Sadece ameliyatı yürüten sağlık personelinin niteliklerine değil, aynı zamanda hastanın yaşına da bağlıdır. Çocuk ne kadar küçük olursa, yeniden bitki örtüsü olasılığı da o kadar fazla olur.

Ameliyattan önce daima farklı doktorlara danışın. Yetkinlik derecesini belirlemek için eski hastalarıyla da iletişim kurun. Operasyon hala size uygun değilse, hastalığın tedavisi için önerilerimizi okuyun.

Vazokonstriktif damlaların alınması ve daha sonra çocuğun burnuna damlatılmasıyla başlamak gerekir. Bu nazal konka hacmini azaltacaktır. Tabii 7-10 gün sürer. O zaman birikmiş irin ve mukusun burnunu temizlemeniz gerekir. Ve şimdi yavaş yavaş yerel terapiye geçiyoruz.

Genel Terapi

 1. Fitosbory. "Trident" damlası, yemekten önce günde 3 kez burun içine gömülür. Bir kez yatmadan önce damla. Adenoidlerdeki ve siyah frenk üzümü yapraklarındaki azalmayı etkiler.
 2. Antihistaminikler. Bunlar şunlardır: pipolfen, diazolin, fecarol, suprastin. Bu listeden herhangi bir çare tedavisi için seçin. Terapi süresi yaklaşık 2 haftadır.
 3. Multivitaminler ve mikro elementler. Çocuğun organizması için aşağıdaki maddeler yararlı olacaktır: C vitamini, selenyum, ekinezya tentürü. Çocuğun diyetine daha fazla sebze ve meyve girin.
 4. Antibiyotikler. Sadece aşırı durumlarda kullanılırlar. Bir doktora danışmadan, kullanım istenmeyen bir durumdur.

homeopati

Kan damarlarını ödünç almayın!

Bu tür tedaviye başlamadan önce yetkili bir uzman seçmeniz gerekir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak adenoidlerin büyüklüğü artar. İyi seçilmiş homeopatik preparatlar bağışıklığı güçlendirecek ve komplikasyonlarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Homeopatik yaklaşıma göre, damlalar, daraltılmış damarlar (bunları zaten kabul ettik) tavsiye edilmez. Dozu suistimal ederseniz, bir dizi problemle karşılaşabilirsiniz:

 • solgunluk;
 • uyku hali;
 • hızlı solunum.

Homeopathlar damlayan protargol önerir. Bu damlalar herhangi bir eczanede satılmaktadır ve fiyatları 60-120 ruble arasında değişmektedir. Damlatma prosedürü iki hafta boyunca günde iki kez yapılır. Doz - 6 damla.

Diğer ilaçlardan söz ediyoruz:

 • limfomizot (damla);
 • traumeel (bu tabletler lenfoid dokunun büyümesi ile gösterilmiştir);
 • Echinacea compositum (inflamasyonun odağını ortadan kaldıran ampuller).

Adenoidlerin fizyoterapik tedavi yöntemlerini de içine aldığınızda, ameliyatı tamamen unutabilirsiniz. Genellikle prosedür sayısı 10'u geçmez. En yaygın olanları listeleriz:

 1. helyum-neon lazer tedavisi (burun içi yöntem);
 2. endonazal elektroforez (intranazal, dimitrol, kalsiyum klorür ve potasyum iyodür çözeltisi kullanılarak);
 3. lamba "Bioptron";
 4. UHF (burun bölgesi dahil).

Adenoidleri çıkarmak için cerrahi.

Daha fazla kardinal yöntem var. Adenoidlerin lazerle tedavisi hız kazanıyor. Lazer ışını doğrudan kan damarlarını etkiler, iltihap ve şişmeyi azaltır, bağışıklığı geri getirir. Ayrıca lazer tedavisi sayesinde çocuğun nefes alması normalleşir.

Klasik lazer tedavisi aşamalı olarak gerçekleştirilir.

 • Aşama 1. Bağışıklık hücreleri geri yüklenir, iltihap giderilir, metabolizma normalleştirilir.
 • Evre 2. Nazofarenkste meydana gelen inflamatuar süreçlerin önlenmesi.

Lazer tedavisi ile hastalık, hasta için en az rahatsızlık ile devam eder. Ancak, adenoidlerin boyutunu bu şekilde azaltamayacaksınız. Terapi doktorlar tarafından 4 derse bölünmüştür - her biri 10 seans.

Birçok ebeveyn, adenoid halk ilaçlarının tedavisini uyguluyor, bu yüzden en popüler tariflere kısa bir genel bakış yapacağız.

 • Anason tentürü. Öğütülmüş çim alkol (100 mi) ile dökülür ve 10 gün karanlık bir yerde ısrar eder. Periyodik olarak, karışım çalkalanır, daha sonra filtrelenmelidir. Burunda polipler ile ılık su eklenir. Çok geçmeden adenoidler herhangi bir operasyon olmadan kaybolur.
 • Shilajit. Maddenin 1 gramı su ile seyreltilir (5 yemek kaşığı). Karışım günde en az 3 kez buruna gömülür. Ayrıca, mumya küçük dozlarda almak için yararlıdır.
 • Balık yağı. Adenoidlerin büyümesini önemli ölçüde yavaşlatır.
 • Ballı pancar suyu. Oranlar: 2 kısım meyve suyu, 1 - bal. İlacın 5-6 damlası her iki burunda da sindirilir (en az 4-5 kez). Poliplerin neden olduğu soğuk algınlığına yardımcı olur.
 • John's wort. Parçalanmış St. John's wort, tuzsuz tereyağı ile karıştırılır (önceden delinmiş olması gerekir). Oran 1: 4. Kaşık karışımı (çay) da 5 damla kırlangıçotu için hesap. Her şey karışık. 7-10 gün boyunca burun damlası.

Adenoidlerden muzdarip çocuklar için geliştirilmiş birçok solunum kompleksi vardır. Örneğin, bu:

 1. Burnun yarısı bir parmakla kapatıldı.
 2. Keskin nefes (serbest yarım dahil).
 3. Ağız açıklığı boyunca nefes verin.
 4. Prosedürü tekrarlayın (8 kez).
 5. Burun delikleri değişimi.

Bu ders 8 gün boyunca günde 8 kez yapılır.

Gördüğünüz gibi, cerrahi müdahale çok etkili tedavi yöntemleriyle değiştirilebilir. Ve çocuğu cerraha götürmek veya yönlendirmemek - siz karar verin.

KBB pratiğinde adenoidler, palatine bademciklerin lenfoid dokusunun proliferasyonudur, bu da normal solunumun ihlaline ve solunum yolunun koruyucu fonksiyonunda bir azalmaya yol açar. Konservatif tedavi sonuç vermezse, lazerli çocuklarda adenoidlerin temizlenmesi önerilir - etkilenen dokuların cerrahi olarak çıkarılmasına modern ve düşük travmatik bir alternatif.

Palatine bademcikler bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Mikrop ve virüslerle karşılaşan ve vücudun içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen ilk kişilerdir. Soğuk bir hastalıkta, lenfoid doku, enflamatuar süreç geçene kadar hafifçe artar. Bademcikler toparlanması ile her zamanki şekli alır. Fakat soğuk algınlığı çok sık tekrarlanırsa, iyileşme mekanizması kırılır ve şişmiş bademcikler nazofaringeal lümeni yavaş yavaş tıkarlar.

Adenoidlerin büyümesi 3 aşamadan geçer

 1. Birinci dereceden adenoidler, açıcının 1 / 3'ünden daha fazla değildir ve gün boyunca nefes almayı engellemez. Çocuk normal bir yaşam sürüyor, ve sadece gece, genişlemiş bademcikler hareket ettiğinde, burun pasajları ile ilgili sorunlar var. Hasta, uykusunda, uykusuzluk yaşadığı için, ağzında uykusuyla nefes almaya zorlanır. Adenoidlerin ilerlemesi ile bebek, soğuk veya küçük seröz akıntının yokluğunda kalıcı burun tıkanıklığı oluşturur.
 2. İkinci derece, dokuların önemli bir çoğalması ile karakterize edilir - lümen 2 / 3'e kadar. Nazal solunum bloke edilir, çocuk sürekli ağız ve burun nefes alır. Bol bir rinit, işitme bozukluğu var. Beyin, çocuğun hafızasını, dikkatini, öğrenme yeteneğini etkileyen hipoksiyi deneyimliyor.
 3. Üçüncü dereceden adenoidler, solunum lümeninin tüm hacmini işgal eder. Çocuk her zaman açık ağız, kronik iltihaplı mukoza ve boğaz, otitis düzenli olarak gelişir, sağırlık gelişir. Hastalığın bu aşaması ciddi komplikasyonlarla tehlikelidir: bronşiyal astım, enürezis ve gece boğulma riski artar.

Ebeveynler genellikle 3 ila 4 yıl süren gelişim gösteren adenoidit belirtilerine dikkat etmelidir:

 • uyku sırasında çocuk çoğunlukla ağız, snores nefes alır;
 • Sümük yok, ama burun hala gömülü;
 • bebek yeterince uyumuyor, uyuyor, baş ağrısından şikayet ediyor, halsizlik;
 • sık sık kurtulmak zor olan burun akıntısı var.

Adenoidlerin zamanında teşhisi ve yetkin tedavi ile daha fazla büyüme durdurulabilir. Yaşla birlikte nazofarenksin hacmi artar ve palatine bademciklerin hafif bir hipertrofisi artık korkunç değildir. Böyle durumlarda, çocuğun “büyümüş” adenoidleri olduğu söylenir. Ancak, bazı durumlarda, değişiklikler zaten geri çevrilemez ve ciddi sonuçlarla tehdit edilir:

 • işitme problemleri;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • yüz kaslarının seğirmesi;
 • adenoid tip bir yüz ve iskeletin oluşumu (malokluzyon, çene bozuklukları, göğsün deformasyonu);
 • Beynin kronik oksijen açlıktan dolayı zihinsel gelişiminde gecikme.

Sık görülen viral enfeksiyonlar, otitis media, apne ataklarının sık görülmesini provoke eden hastalık 2 - 3 evredir. Çocuklarda adenoidlerin lazerle çıkarılması, nazal geçişlerin açıklığını tekrar sağlamak için neredeyse hiç kan ve ağrıya izin vermez.

Klasik adenotomi veya adenoidlerin cerrahi eksizyonu - ebeveynlerin çocuklarını korumaya çalıştığı hoş olmayan bir prosedür. Onların korkuları bir şeye haklıdır: operasyon ağrılıdır, genel anestezi gerektirir, genellikle bebeği tolere etmek zordur. Ayrıca, etkinliği, arzulanan çok şey bırakır. Neşter her zaman etkilenen dokuyu tamamen ortadan kaldırmaz, bu da bir süre sonra adenoidit nüksünün dışlanmadığı anlamına gelir.

Lazer tekniği, normal operasyonun eksikliklerinden yoksun kalır:

 • lokal anestezi altında gerçekleştirilir - anestezik damlalar doğrudan buruna gömülür;
 • Prosedür sırasında, hoş olmayan duyumlar yoktur - lazer acısız çalışır;
 • Hasar görmüş damarlar lazer ışını ile anında pıhtılaşır, böylece kan kaybını önler;
 • Işınlama sağlıklı dokunmadan, patolojik dokular üzerinde kasıtlı olarak davranır;
 • adenoiditin tüm aşamalarının tedavisi için uygun;
 • Lazerin dezenfekte edici özellikleri, manipülasyon sırasında ve sonrasında çalışma alanının sterilitesini sağlar;
 • Operasyon poliklinikte yapılır, hastanın en az bakım ihtiyacı vardır.

Bir operasyon için endikasyonlar varsa, KBB doktoru ek muayeneler ve istişareler atar. Bu, tedavi taktikleri için ayarlamalar yapabilecek olası kontrendikasyonları ve problemleri tanımlamak için yapılır. Bu nedenle, çocukta nörolojik bozukluklar varsa, genel anestezi altında herhangi bir manipülasyon yapılması önerilir. Hastanın analjeziklere karşı bir alerjisi olabilir - anestezist alternatif bir ilaç seçmelidir. Nazofarenkste inflamatuar odakların varlığında müdahale etmek imkansızdır.

Operasyondan önce çocuğun geçmesi gerekir:

 • doktoru;
 • cerrah;
 • Nöroloğunuz;
 • allergist;
 • klinik kan ve idrar testleri;
 • X-ışını veya bilgisayarlı tomografi;
 • endoskopik KBB incelemesi.

Lazer adenotomi için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • kardiyovasküler patolojiler;
 • kan hastalıkları;
 • açık form tüberküloz;
 • endokrin bozuklukları;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Lazer tedavisinden önce ağız boşluğu ve nazofarenksin sterilize edilmesi gerekir: çürük, bademcik iltihabı, burun iltihabı ve diğer potansiyel patojenik bakteri kaynakları tedavi edilir. İşlemin yapıldığı günde, çocuğun yemek yemesine veya içmesine izin verilmez.

Adenoidleri lazerle çıkarma operasyonu, hipertrofik dokuların hacmine bağlı olarak çeşitli şekillerde gerçekleştirilir:

 1. Buharlaşma lenfoid dokunun yavaş yavaş buharlaşmasına dayanan bir lazer tedavisi yöntemidir. Bir karbondioksit lazeri ile çalışan doktor, adenoidlerde aşamalı bir azalma sağlar. 2 - 3 seanstan sonra bebeğin nazal solunumu iyileşir ve tam iyileşme 7 ila 15 prosedürde gerçekleşir. Yöntem sadece küçük oluşumları kaldırmak için kullanılır.
 2. Koagülasyon, bir seferde odaklanmış bir lazer ışını ile adenoidlerin tam olarak çıkarılmasıdır. Hasar görmüş gemilerin eşzamanlı koterizasyonu ile herhangi bir boyuttaki proliferasyonu kaldırır.
 3. Kombine işlem en şiddetli durumlarda belirtilir. İlk aşamada, ikinci aşamada, mümkün olan maksimum lenfoid doku hacminin endoskopik olarak çıkarılması, adenoidlerin kalıntılarının lazerle koagüle edilmesidir.

Manipülasyon 15-30 dakika sürmektedir, bundan sonra çocuk eve gidebilir. Zaten ikinci günde, operasyonun etkisi belirgin hale gelir ve tam bir iyileşme 14 gün kadar sürer.

Adenoidlerin çıkarılmasından sonraki 2 hafta sonra, çocuk ve ebeveynlerinin rehabilitasyon dönemi olacaktır. İyileşme için özel prosedür yoktur, hastanın daha fazla dinlenmesi ve doktor tavsiyelerini takip etmesi yeterlidir:

 • İlk gün sıcaklıkta bir artış kabul edilebilir bir olgudur, eğer termometre 38 ° 'nin üzerinde değilse, aşağı çekilmemelidir;
 • Gerekirse, antipiretik almak - aspirin içermeyen bir ilaç seçin;
 • 2 hafta veya daha iyisi için fiziksel aktiviteyi hariç tut - bir ay boyunca;
 • ilk 7 gün içinde yürüyüşleri iptal eder;
 • en az 3 gün yüzmeyin, önümüzdeki hafta sıcak bir duş alabilirsiniz; sıcak su ve buhar kontrendikedir;
 • sıvı ve yarı sıvı gıdalara yapışır: patates püresi, tahıllar, et suyu ılık bir biçimde;
 • sosudosuzhivayuschie, şişliklerin giderilmesi ve yaraların hızlı iyileşmesi için 5 günden fazla sürmez;
 • gümüş ile burun preparatlarını gömün (Protargol);
 • solunum jimnastiği yapmak.

Doğru işlem ve restoratif önlemlerin gözlenmesi ile operasyondan 2 ila 4 hafta sonra tam iyileşme sağlanır. Olguların% 15-20'sinde adenoidit nüksü vardır. Bademciklerin yeniden büyümesi, hem doktorun kusuru, hem de adenoidlerin yetersiz bir şekilde çıkarılması ve çocuğun vücudunun bireysel özelliklerinden dolayı mümkündür.

Lazer cerrahisinin olumsuz sonuçlarından da:

 • kan gastrointestinal sisteme girdiğinde kanlı kusma;
 • nazofarenksin mukoza zarının yanması;
 • alerjik reaksiyon.

Lazer adenotomi, KBB uygulamasında en yaygın işlem değildir. Gerçek şu ki, bu prosedür ücretsiz olarak (zorunlu sağlık sigortası için) listeye dahil edilmemiştir ve bunun için özel ekipmanın uygulanması gerekmektedir. Her tıp merkezi, sıradan çocuk polikliniklerinden bahsetmemek için bu tür ekipmanı karşılayamaz.

Endikasyonları varsa, devlet kurumlarının doktorları klasik cerrahi sunar ve böyle bir alternatif, adenoidleri bir lazerle çocuğa nasıl çıkaracakları, sadece ücret karşılığında ve özellikle de özel kliniklerde kullanılabilir. Tedavinin maliyeti, merkezin seviyesine, müdahalenin hacmi ve karmaşıklığına bağlı olarak ortalama 10,000 ila 25.000 ruble arasında değişmektedir. Genel anestezi kullanımı ile fiyat artar: değerlendirmelerle değerlendirildiğinde, birçok ebeveyn çocuğu strese maruz bırakmamayı ve operasyon süresince onu “çekmemek” için tercih eder.

Operasyon hakkında geribildirim

1 No.lu İnceleme

2,5 yaşından itibaren adenoidler çekiyoruz. İlk başta her türlü damla ve yıkamayı tedavi etmeye çalıştılar, ancak etkisinin minimum olduğu söylenebilir. En tatsız olan şey oğlumun kulaklarının incinmeye başladığı. Soğuk algınlığı olmayan, orta kulak iltihabı, işitme problemleri ve korkunç acıdır.

Genel olarak, ENT beni çıkardı ile çekiyorum beni çoktan, zaten uzun bir süre 2 - 3 aşaması, kesmek için gerekli. Analizleri teslim ettiniz ve şimdiden operasyon için hazırlandınız, ama burada bir platformda bir mumya, lazeri denemeyi veya tatmayı önerdi. Bu operasyonları yürüttüğümüz şehirdeki tek kliniğe gittik. En "yumuşak" versiyonu - lazer azaltma teklif edildi.

Bu, adenoidlerin tamamen kesilmediği, ancak nefes almayı engellemediği için hafifçe koterize edildiği ve bademciklerin koruyucu işlevlerini sürdürdüğü zamandır. Kabul ettiğimden çok pişmanım. İlk olarak, pahalı. 17 bin olarak başardık. İkincisi, oğlum korktu ve çok yaralandı. Hemen eşe (alerjilerden) çekildi ve bu aşamada çocuk korkutuldu ve daha da kötüydü. Bir doktor onu bir lazer tüpü ile yönlendirdiğinde bir kını gibi çığlık attı.

Üçüncü olarak, kansız kaldırma hakkında - aynı zamanda saçmalık. Şansızız, doktor kavisli septumun suçlu olduğunu söylüyor ama çok fazla korku vardı. Eh, son - etki altı ay için yeterliydi. Infinities ve otitis tekrar başladı. İlçemiz KBB başlangıçta böyle bir operasyona karşıydı.

Bu sefer zeki bir insanı dinlemeye karar verdi, yine lazere gitti, ancak adenoidlerin radikal olarak çıkarılmasıyla genel anestezi istedi. Oğlum ikinci kez bu infazdan kurtulmuş olamazdı, ama anestezi altında her şey iyi gitti. Ama çok pahalıydı, bir kerede ve hepsini yapmak gerekliydi

Çocukluğumda adenoidler vardı. Hatırlıyorum, annem bana bazı otlar ile davrandı, bir şekilde büyükannelere, dehşete! Daima ağzı açın, kafa kafaya vurun, kulakları gömün. Zaten benim gençlerimde sonunda bir operasyon geçirdim.

Sonra doğrudan canlıya çektiler, bu cehennemden nasıl kurtulduğumu bile hatırlamıyorum. Ama her şey iyileşince, genel olarak hastalığı unutmuştum! Burundan burun akmaz, kulaklarda netleşir, eğer bir soğuk yakalarsanız, o zaman herhangi bir komplikasyon olmaz.

Çocuğum zaten adenoid belirtileri vardı - tıkanıklık, horlama, sık hastalık - Ben onun için ameliyat yapmaktan çekinmedim. Başka bir şehirde iyi bir pahalı kliniğe gittik, herhangi bir anestezi olmadan her şeyi temizlediler, sadece burun damlacıkları damladı.

Çocuk normal bir acı çekmiş, sonra da yatıştırıcıdan uzun süre uyudu. Ben işe yaramaz tedavi ile ona işkence yapmadığı için çok memnunum. Birkaç yıl boyunca uyuşturucu üzerinde, operasyondan daha fazla para harcayabilirdik.

Sadece pahalı gibi görünüyor, ama eczaneye ve normal hastaneye ne kadar tasarruf ettiğinizi hesaplarsanız? Acı çektiklerinde, hepsi bu, ama şimdi LOR'a giden yolu unuttular.

Çocuklarda adenoidler - ne kadar tehlikeli ve nasıl tedavi edilir

Adenoids. Birçoğunuz, sevgili okuyucular, böyle bir çocuğun tanısına aşinadır. Ne yazık ki, bu öyle. Bir çocuğu büyütün ve doktorun ifadesini asla duymayın "Evet, aynı adenoidlere sahipsiniz!" Hemen hemen imkansızdır. Birçok yetişkin, bu hastalığın ne kadar ciddi olduğundan, bununla ne yapılacağından, çocuklarda adenoidleri tedavi etmenin gerekip gerekmediğinden şüphe etmemektedir.

Bugün, çocuklarınızın adenoidleri olup olmadığını nasıl anlayacağız. Bunu anlamak için, sana çocuklarda lenf bezleri belirtilerini tanımak Nasıl blogda benim makaleye göz atın davet ediyoruz. Ama çocuklarda lenf bezleri tedavisi bugün bloguma Elhissi Oksana, deneyimli bir çocuk doktoru, her yaştaki çocukların emzirme ve bakım üzerine bir danışman ziyaretçi söyleyecektir. Oksana geniş deneyimi (15 yıl) ve kocası ile birlikte onlar 3 ila 18 yaş arası beş çocuk yetiştirmek. Oksana'ya yer verdim.

Irina'nın blogunun tüm okuyucularına "Sağlık hakkında konuşuyorum" hoş geldiniz. Birçok ebeveyn adenoidler gibi bir tanıdan korkar ve bu durumda tek çıkışın ameliyat olacağını düşünür. Neyse ki, bu öyle değil. Doktor önerilerinin doğru şekilde uygulanması, adenoid dış büyüme vakalarının yarısından fazlasında cerrahi ve komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olur.

Kulak burun boğazını belirleyen dereceye bağlı olarak, adenoidlerin tedavisi reçete edilir. Komarovsky ve diğer uzmanlara göre tedavi yöntemleri, konservatif ve operatif olabilir. I ve II derece için, bir konservatif tedavi önlemleri kompleksi kullanılabilir ve kullanılabilir. Daha ayrıntılı olarak bakalım.

Ameliyatsız tedavi aşağıdaki önlemleri içerir.

Adenoidlerin lazer tedavisi

Çocuklarda adenoidlerin lazerle çıkarılması, bir lazer ışını ile adenoid üremelerinin ısınmasının gerçekleştiği bir tedavi yöntemidir. Bu durumda, lenfoid dokunun şişmesi ve iltihabı azalır, lazer mukoza zarını kurutur ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Prosedür I ve II derece adenoidleri için etkilidir. Düzenli seanslarla bademciklerin şişmesi azalır ve fonksiyonları tamamen geri yüklenir. Terapi poliklinik temelinde gerçekleştirilir ve çocukların tedavisinde önemli olan hastaneye yatmayı gerektirmez.

Seanslar günlük olarak yapılır, kurs genellikle 10 prosedürdür. Kursu bir ay içinde tekrarlayabilirsiniz. Sık alevlenme ile birlikte, 4 taneye kadar kurs reçete edilebilir. Yılda en fazla 5 dersin yürütülmesi güvenli kabul edilir. Lazer tedavisi sonrası, homeopatik ilaçlar (lenfomiyozit, sinupret) alınması tavsiye edilir.

Bu tedavi yöntemini seçerken, homeopatik tedavinin etkinliğinin bir kerede tam olarak ortaya çıkmadığını dikkate almak gerekir. Bir çocuğa adenoidit teşhisi konulursa, o zaman iyi doktorlara danışılması gerekir. Bir homeopat bulmak için gereklidir. Tam olarak çocuğunuzu tüm yollarla seçecektir. Ancak bu tedavi yeterince uzun ve her zaman etkili değildir.

Bununla birlikte, homeopatların her bir vakada müstahzarlar yapmasına rağmen, önerdikleri evrensel çareler vardır:

 • "Lenfomyosot" (oral uygulama için damlalar);
 • "Euforbium compositum" (mineral ve bitki bileşenleri ile burun spreyi);
 • burnuna damlatma için mazı yağı;
 • Kompozisyonda iyot, thuya, kızamık ve diğer bileşenler ile "IOV-Malysh" (oral uygulama için granüller ve damlalar).

Meşe kabuğu, büzücü ve bronzlaşma etkisi ile bilinir. Ayrıca, meşe kabuğunun kaynatılması, bir antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Meşe kabuğunun kaynatılmasına dayanan araçlar burun içine damlatma veya durulama için kullanılır. Bunu yapmak için bir şırınga (iğne olmadan) veya 200 ml'den büyük olmayan bir şırınga (daha büyük çocuklar için) kullanabilirsiniz.

Meşe kabuğu gelen damla için Reçete: 2 yemek kaşığı. l. meşe kabuğu, 1 çorba kaşığı. l. John's wort, nane. 1 çorba kaşığı. l. Bir bardak soğuk su toplayın. Bir kaynatın, 3-5 dakika kaynatın, sonra soğumaya bırakın. Filtrelenmiş bir broth günde iki kez her burun geçişine 2-3 damla damlar.

Okaliptüs, huş ağacı ve papatya infüzyonu: 1 çorba kaşığı karıştırın. l. okaliptüs, 1/2 st. l. huş ağacı yaprakları, 1 çorba kaşığı. l. papatya eczane. 1 çorba kaşığı dökün. l. Bir bardak kaynar su toplama, 1 saat ısrar ediyor. Her burun deliğine günde 1-2 kez 2-4 damla gömün.

Adenoid halk ilaçlarının tedavisi için reçetelerin yardımcı olarak kullanılabileceği bir fitoto-terapistten videoyu izlemeye davet ediyorum.

adenoidlerde yukarıdaki tedavilere ek olarak, bebeğin soğuk ve hasta üst solunum yolu enfeksiyonları almaz böylece her şeyi yapmaya çalışmak önemlidir. Bunu yapmak için, kamu yerleri (müzeler, sergiler) ziyaret gerekli tüm vitamin ve mineraller ile çocuğun dengeli bir diyet sağlamak için denemek için harcama tedbirlerini temperleme, temiz havada fazla vakit geçirmek için değil, hasta çocuklar (okul bahçeleri) ile bebeğin teması sınırlamak için deneyin.

Ebeveynler doktorun tedavi önerilerini açıkça takip ederse, adenoidlerin kendileri yaşla birlikte küçültebilirler. Adenoid boyutta maksimum azalma ergenlik döneminde ulaşılır.

Tüm bu önlemlerin yardımcı olmaması durumunda, adenoidlerin deneyimli bir doktorla birlikte ve mümkün olan en kısa sürede cerrahi tedavisi hakkında bir karar vermek gerekir. Adenoidlerde uzun süreli bir artış çocuğun genel sağlığını olumsuz etkiledikten sonra tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Operasyon için endikasyonlar:

 • Konservatif tedavi yöntemlerinin verimsizliği, çocuk daha da kötüleşir;
 • genellikle alevlenmeler vardır;
 • adenoidlerde grade III'e bir artış;
 • Çocuk sürekli olarak soğuk, sık bronşit, tracheitis ve pnömoni alır;
 • Burun solunumu karmaşıktır, geceleri boğulma meydana gelebilir;
 • işitme azaldı, sık otit.

Cerrahi müdahale ana yöntemleri: geleneksel ve endoskopik operasyonlar.

Adenoidleri çıkarmak için yapılan geleneksel işlem, genişletilmiş bademciğin cerrahi olarak özel bir bıçakla çıkarılmasıdır. Aynı zamanda, küçük bir kanamaya izin verilir, bu da turuna veya koterizasyona basılarak durur. Yöntemin dezavantajı, doktorun cerrahi müdahale bölgesini görmemesi ve tüm dokuları çıkaramamasıdır, dolayısıyla relaps riski yüksektir.

Endoskopik adenotomi, bir endoskop kullanılarak görsel kontrol altında gerçekleştirilir, bu nedenle adenoidlerin uzaklaştırılması mümkün olduğunca doğru bir şekilde gerçekleşir.

 • Elektrokoagülasyon, adenoidler üzerinde bir döngü şeklinde bir elektrotun atıldığı bir yöntemdir. Elektrik akımı geçtiğinde, sıcaklığı yaklaşık 400 ° C'ye ulaşır. Böyle güçlü bir termal etki altında, genişlemiş doku kesilir, yaranın koterize edilir;
 • koblatsiya - etkinin bir soğuk-plazma ışını olduğu gelişmiş yeni yöntem. Operasyon elektrokoagülasyona benzer, bir döngü de kullanılır, ancak sıcaklığı 70 ° C'yi aşmaz. Metot, elektrokoagülasyona olan avantajı - ışının düşük sıcaklığı nedeniyle uzmanlar arasında yaygınlaşmıştır. Yöntemin avantajı, yakın dokularda kanama ve yanma etkisinin olmamasıdır. Bu işlem sırasında ağrıyı azaltmanızı sağlar.

Her iki sonuncunun klasik adenotomi üzerinde bir avantajı vardır, çünkü:

 • kanama riskini en aza indirir;
 • kirişin kalınlığı küçüktür, bu nedenle sağlıklı dokular üzerindeki etkisi hariç tutulur;
 • kısa ve neredeyse ağrısız postoperatif dönem.

Çocuklarda adenoidlerin lazer tedavisi: maruz kalma ve iletme prensipleri

Modern tedavide lazer tedavisi giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ağrısızlığı, düşük travmatizmi, artan bağışıklık, bu yöntemin çocuklarda adenoidlerde kullanılmasına izin verir. Ve lazer hem tedavide hastalığın ilk aşamalarında hem de nazofaringeal bademcikler çıkarılırken kullanılır.

Bağışıklığın aktif oluşumu döneminde okul öncesi çocuklarda nazofaringeal tonsil ve inflamatuar süreçlerde artış görülmektedir. Lenfoid adenoid doku boyut olarak artmakta ve proliferasyonu gözlenmektedir. Genişlemiş adenoidler burun içinden nefesleri bozar, mukoza zarını tahriş eder. Çocuk genellikle hastalanır, iyi uyumuyor.

Adenoidler normal ve genişlemiş

Zamanında tedavi olmayışı, zihinsel gelişim, konuşma ve işitme bozukluklarında yavaşlamaya neden olur. Adenoidleri çıkarmak için bir kerede, bağışıklık sisteminin bir organı olduğu için istenmeyen bir durumdur. Otolarengologlara lazer tedavisi de dahil olmak üzere karmaşık tedavi uygulanması ve etki olmadan, adenotomi yapılması önerilir.

Lazer maruziyetinin prensipleri ve vücuda etkisi

Lazer terapisinde, belirli bir dalga frekansı, uzunluğu ve polarizasyonu ile yönlendirilmiş bir ışık akısı veya elektromanyetik salınım kullanılır. Bu parametrelere bağlı olarak, lazer ekipmanı aşağıdakilere ayrılmıştır:

 1. Yüksek frekanslı lazerler. Doku üzerinde yoğun bir etki yaparlar (buharlaşma, pıhtılaşma, pıhtılaşma). Bunlar bir karbondioksit lazer içerir. Aynı yöntem lazer cerrahisi olarak cerrahide bilinir.
 2. Düşük yoğunluklu lazerler. Üretilen radyasyon türüne göre (ultraviyole, kırmızı, kızılötesi) gruplara ayrılırlar. Bu grupların her birinin dokuya kendi penetrasyon derinliği vardır.

Işık dalgası, hücrelere aktarılan, kan dolaşımını ve lenf drenajını hızlandıran bir enerjidir. Vücudun hücrelerine ve dokularına etki eden lazer tedavisi, aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • mikrodolaşımın iyileştirilmesi ve dokuların oksijenle beslenmesi;
 • Lokal bağışıklık artışı (lökositlerin fagositik aktivitesi);
 • kanın fizyolojik parametrelerini düzenler (viskozite, pıhtılaşabilirlik, asit-baz dengesi);
 • iltihabı giderir;
 • ağrı duyarlılığını azaltır;
 • bakteriyostatik etkileri vardır;
 • hücresel rejenerasyonu uyarır, dokuların hücresel beslenmesini iyileştirir;
 • metabolik ve oksidasyon azaltma süreçlerini normalleştirir;
 • Vücudun alerjenlere tepkisini azaltır.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Fizyoterapötik tedavi yöntemlerinden biri olan lazer tedavisinin avantaj ve dezavantajları vardır. Pediyatride yüksek kullanım sıklığı, prosedürün ağrısızlığı, güvenlik, iyi tedavi sonuçları ve çocukların hızlı rehabilitasyonu ile ilişkilidir.

Adenoidlerle lazer tedavisi, çıkarılması ve bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Tedavinin endikasyonları şunlardır:

 1. 1-2 derece adenoidler, akut adenoidit. Enflamasyonu ortadan kaldıran, şişmeyi azaltan, hastalığın etken maddelerini yok eden ultraviyole lazer tedavisi. Lenfoid doku miktarı değişmez, amigdala büyüklüğünde azalma ödemin ortadan kalkmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

7 yaşın altındaki çocuklarda 1-2 derece adenoid. Bu yaştaki çocuklarda, adenoidlerin çıkarılmasından sonra, bitki örtüsü tekrar tekrar meydana gelebilir. Adenoidlerin bir lazerle tedavisi, artışı askıya almanıza, fizyolojik işlevlerini korumanıza ve hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmenize olanak tanır. 1 ay arayla 8-10 işlem için 2-3 seansta yapılan manyeto-kızılötesi lazer tedavisi gösterilmektedir.

Adenoidlerin derecesi

Yüksek doğruluk, iyileştirilmiş rejeneratif süreçler, düşük travmatizm, sterilite lazer kullanımını daha uygun hale getirir.

4 ay sonra, akut solunum yolu viral enfeksiyonundan sonra, çocuğun durumu aynı hale geldi. İkinci ziyarette doktor, lazer tedavisinin tam olarak niçin yapılması gerektiğini detaylı olarak açıkladı. Yeni bir tedavi süreciniz var. Yıl boyunca hastanın gözlenmesi nazofaringeal bademciklerde artış olmadığını ortaya çıkardı.

Lazer tedavisi için kontrendikasyonlar:

 1. Akut pürülan hastalıklar.
 2. Kan hastalıkları (anemi).
 3. Tüberküloz açın.
 4. Kalp ve kan damarlarının bazı hastalıkları.
 5. Onkolojik hastalıklar.

Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde lazer tedavisi: yararları ve etkinliği

Adenoidler - arka duvarında farinkste bulunan büyütülmüş bademcidir. Bir insanda adenoidlerin iltihaplanması bir sağlık sorununa işaret eder, bu hastalık yaşlı nesiller ve çocuklar için endişelenir. İltihaplı adenoidli bebekler 2 ila 7 yaşlarında kendilerini gösterirler ve bir dizi sonucu vardır.

Adenoidlerin sabit uyduları - akut solunum yolu enfeksiyonları, şiddetli öksürük ve kronik rinit, bağışıklığın zayıflaması. Çocuklarda adenoidleri tedavi etmek için yeni ve etkili bir yöntem lazer tedavisidir - daha fazla konuşacağız.

Lazer tedavisi - nedir?

Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde lazer tedavisi (koterizasyon olmaksızın) etkili bir fizyoterapi şeklidir. Bir neon lazer ışını ile adenoid büyümelerini ısıtmaktan oluşur. Optik radyasyon kızılötesi veya kırmızı aralıkta sağlanır. Radyasyon gücü 60 mW'dir. Nabız frekansı 50-1000 Hz'dir. Cihaz antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

2 terapi lazer tedavisi vardır: stabil ve kararsız:

 1. prosedür boyunca bir noktada sabitlenmiş sabit bir radyatör ile;
 2. Kararsız teknik, radyatörün ışınlama bölgesinin ayrıldığı bölümler boyunca hareket ettirilmesini içerir.

Adenoidlerin tedavisinde stabil bir teknik kullanılır - lazer bademciği ısıtır. Bu sayede lokal immünite uyarır, şişlik ortadan kaldırılır, doku rejenerasyonu süreci hızlanır ve ağrı hissi zayıflar.

Lazer tedavisine endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Adenoidlerde enflamatuar sürecin 1 ve 2 aşamasında lazer tedavisi atayın. Hastalığın 3 ve 4 derecesinde, doktorlar bademciklerin kısmen veya tamamen çıkarıldığını düşünmektedir. Aparatın ışınının hastalığın 3. aşaması ile başa çıktığı durumlar vardır.

Üç yıldan küçük çocuklar için lazer tedavisi önerilir. Lazer tedavisi yöntemi cerrahi müdahaleyi geciktirmeyi mümkün kılar, çünkü erken yaşlarda bademciklerin tamamen çıkarılması zordur - hastalık geri döner.

Lazer tedavisi için bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • yüksek ateş eşliğinde akut bulaşıcı hastalıklar
 • anemi, demir eksikliği, yetersiz koagülasyon ve dolaşım sisteminin diğer hastalıkları;
 • kardiyovasküler sistemin akut ve kronik hastalıkları;
 • açık formda tüberküloz;
 • tiroid bezi ile ilgili sorunlar;
 • her türden tümörler.

Lazer tedavisinin avantajları

endişeli ebeveynler için lazer tedavisinin bir yöntemi seçerek önemli bir faktör cerrahinin aksine, lazer tedavisi doktor korkutucu çocuk araçlarının (bıçak, neşter, demir kancalar) sağlamaz, olmasıdır. Inkar edilemez artı - hasta prosedür sırasında daha sakin davranacaktır.

Lazer tedavisinin diğer avantajları arasında:

 • prosedürde ağrı yok;
 • kansız;
 • Nazal solunumun hızlı iyileşmesi;
 • Enfeksiyon ve enflamasyonun tamamen ortadan kaldırılması;
 • iltihaplı bölgedeki yerel etkiler;
 • vücut durumunun iyileştirilmesi;
 • yerel bağışıklığın aktivasyonu;
 • ilaçların emiliminin hızlandırılması;
 • bir hastanede tedavi görmeme olasılığı (buna bağlı olarak, bir hasta izin belgesinin kayıt altına alınması için gerekli olmayacaktır);
 • kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • Lazer tedavisi yan etkilere neden olmaz.

Adenoidlerin lazer tedavisi için prosedür nedir?

Lazer tedavisi ile adenoidlerin tedavisine geçmeden önce, ebeveynler çocuğa bir dizi çalışma ile geçer. Her şeyden önce, bebeğin kulak burun boğaz uzmanına gösterilmesi gerekiyor.

Bir sonraki adım, burun sinüslerinin röntgen veya bilgisayarlı tomografisi olacaktır. Bu sinüzit varlığını dışlayacak veya doğrulayacaktır. Hastalığı sinüzitle komplike hale getirirken, önitin lazer tedavisini antibiyotikler ile birleştirmesi gerekecektir.

Bir önkoşul pıhtılaşma için bir kan testidir. Doktor aynı zamanda, hemoglobin düzeyini tahmin etmek için eşlik eden hastalıkları dışlamak için genel bir kan testi yazmalıdır.

İşlemden hemen önce, bebeğin burun boşluğu salin ile yıkanır. Bu, mukusun adenoidlerin yüzeyinden çıkarılmasına izin verir. Daha sonra bebek vazokonstriktif ilaçlar ile burun ile sindirilir. Lazer ışığı burun geçiş yoluna enjekte edilir ve ışınlanır. İşlem sırasında hastanın hareketsiz olması önemlidir.

Seansların uzunluğu ve manipülasyon sayısı çocuğun yaşına ve hastalığın derecesine bağlıdır. Ortalama tedavi süresi 10 seanstan oluşmaktadır. Hastalığın önlenmesi için, tekrarlanan tedavi (bir aydan önce olmayan) gerçekleştirilir.

Lazer tedavisi sonrası rehabilitasyon

Lazer tedavisi tamamlandıktan sonra, çocuk ilgili hekim tarafından gözlemlenmelidir. Doktor ilaç veya homeopatik ilaçlar reçete etmelidir. Böbrek iltihabı ve mukoza zarının ödemini önlemek için, küçük hastanın bir takım kurallara uyması sağlanmalıdır.

Her şeyden önce, ilk kez (yaklaşık 10 gün) çocuğun fiziksel aktiviteden kaçınması gerekir. Ebeveynler, sakin arayışlar için bebekle aktif ve canlı oyunları değiştirmeyi denemelidir. Havuza giremezsin.

 1. Rehabilitasyon zamanları için deniz gezileri ertelenmelidir. Çocuğun plajda güneşlenmek için tavsiye edilmez.
 2. Şifalı saunaların hayranları da zaman zaman hobilerini bırakmalıdır. Tabii ki, bu banyo prosedürleri için de geçerlidir.
 3. Bir bebeği yemek sıcak veya soğuk, soğuk içmeli. Ham, keskin ve asidik yiyecekler yiyemezsiniz.

Adenoidlerin görünümü, elbette, tedavi etmekten daha iyidir. Bu hastalığı önlemek için birçok yöntem vardır - grip ve akut solunum yolu hastalıklarının önlenmesi, sertleştirme, vitamin alımı, doğru beslenme, bulaşıcı ve soğuk algınlığının zamanında tedavisi. Bununla birlikte, eğer bu problemle daha önce karşılaşmışsanız, o zaman bir lazer ile adenoidlerin tedavisini seçmeye değer.

Ameliyatsız adenoidlerin tedavisi

Adenoidler çocuklukta daha sık teşhis edilir: üç ila on iki yıl arasında. Bu hastalık sürekli soğuk algınlığı, rinit ve kronik rinit kışkırtır çünkü: adenoidler ile çocukların ebeveynleri hasta bezvylazno oturmak zorunda şikayetçi. Kural olarak, bebeğin sık sık hastalanmasından sonra, ebeveynler de otorinolaringologlara dönmelidir.

Adenoid vejetasyonlar nazofaringeal tonsilde bir artıştır. Bitki örtüsü iltihaplandığında, "adenoidit" tanısı hakkında konuşuyoruz.

Hastalık, cinsiyete bakılmaksızın çocukların% 6-7'sinde görülür. Yaşla birlikte, bitki örtüsü giderek boyut ve atrofilerde azalır, bu nedenle yaşlılıktaki hastalıklar bekardır. Adenoidli çocukların tedavi yöntemleri hakkında, bu makalede anlatacağız.

Adenoidler - nedir bu?

Adenoid vejetasyonlar nazofaringeal tonsilin çoğalmasıdır. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve ilk patojenik organizmaların vücuda girmesine tepki gösterir. Hastalık döneminde bademcik artar, sonra normale döner. Ancak hastalıkların insidansı artarsa, orijinal boyutuna dönme zamanı yoktur ve sonuç olarak, bitki örtüsünün büyümesi gerçekleşir. Özellikle ağır vakalarda, nazofarenksini tamamen kaplayan bir değere ulaşırlar.

Bu hastalık neden çocuklukta daha sık görülür ve erişkinlerde ortaya çıkma riski asgari düzeyde midir? Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf bir şekilde gelişir, bu nedenle özel bir yük ile çalışır ve patojenin belirtileri ilk ortaya çıktığında, adenoid doku nazofarenksini korumak için derhal yükselir.

Hastalığın nedeni nedir?

Nazofaringeal tonsilin genişlemesi, üst solunum yollarının sık görülen hastalıklarına katkıda bulunur: bronşit, bademcik iltihabı, farenjit. Grip, ARVI, kızamık, kızamıkçık ve diğer "çocukluk" enfeksiyonları bitki örtüsünün büyümesi mekanizmasını başlatabilir. Genellikle vejetasyonlar akut tonsillit (boğaz ağrısı) ile birlikte hareket eder. Hastalığa genetik yatkınlığı hesaba katmamak imkansızdır. Diğer nedenlerin yanı sıra, doktorlar, hamile annenin viral hastalıklara dayanması veya antibiyotikleri ve yan etkileri olan diğer ilaçları alması sırasında zor bir hamilelik olarak adlandırmaktadır; Doğum sırasında ciddi iş gücü, travma. Erken bebeklikte taşınan hastalık, gelecekte bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Adenoid bitki örtüsünün genişlemesini alerjiye, ekolojiye ve zayıf bağışıklığa neden olabilir.

Adenoidler ve adenoidit: fark nedir?

Başlamak için, anneler yutak bademcik hipertrofisi (adenoid vejetasyon aşırı büyümesi) ve Adenoidit arasındaki farkı öğrenmeliyiz. yutak tonsil (Adenoidit) iltihabı, bazı doktorlar çocuklarda adenoidleri kaldırmak için bir operasyon yürütmek için tavsiye, ancak bu hastalık lenf bezleri cerrahi olmayan tedaviye başvurmak zaman, lenf bezleri iltihabı olan bir çocuğun konservatif tedavi reçete yani.

Ameliyat olmadan o çocuk ya da hayatını ve sağlığını tehdit etmek rahatsızlık komplikasyonlar olduğu gibi oranlarda çoğalmasını ulaşır nazofarenks tonsil, hipertrofisi ise adenoidlerde yapamaz. Filizlerin kendilerinin adenoidit tedavisine müdahale edebildikleri dikkate alınmalıdır, o zaman hastalık kronik bir forma girebilir.

Adenoidlerin iltihabı belirtileri

Hastalığı erken bir aşamada tanımak için, hala konservatif yöntemlerle bir çocuğa tedavi reçetelemek mümkün olduğunda, bu hastalığa eşlik eden semptomları bilmek önemlidir:

 • Burundan zor nefes almak ilk işarettir. Bir bebeğin burnu boyunca nefes alması zordur; sık sık ağzı açık olarak uyur;
 • sık uzun süreli soğuk algınlığı;
 • Bir rüyada bebek horlar, nefes durur;
 • sık öksürük;
 • otitis ve işitme kaybı, aşırı çoğalmalar işitme tüpünü kaplar;
 • sesinde bir burun notası var;
 • Çocuk genellikle üst solunum yolu hastalıklarına yatkındır;
 • Burundan doğru bir şekilde nefes almama yüzünden, beyni oksijenle doyurur, bu da okul çocukları tarafından açıkça hissedilir - öğrenme başarısını büyük ölçüde azaltır;
 • hastalık dışsal olarak kendini gösterir - yüz tipik bir "adenoid" tipini alır: uzamış, uzamış, ısırık değişiklikleri;
 • göğüs boşalır;
 • gastrointestinal sistem ile ilgili problemler.

Yukarıda listelenen semptomlar nazofaringeal tonsilin hipertrofisinden söz etmektedir. Sıcaklık yükselir ve lenf düğümleri iltihaplanırsa, iltihaplanma süreci (adenoidit) başladı.

Adenoid dereceleri

Kulak Burun Boğaz uzmanları üç derece bitki örtüsünü ayırt ederler: birinci, ikinci ve üçüncü derece.

Birinci dereceden sebzeler küçük boyuttadır. Kural olarak, büyük rahatsızlık vermezler. Burun solunumu geceleri zordur. Bir rüyada yarı açık ağız, hastalığın başlangıcı hakkındaki ilk işarettir.

İkinci dereceden adenoidler önemli boyuttadır. Bebek her zaman ağızdan nefes almalıdır. Bir rüyada çocuk horlar.

Üçüncü derecenin bitki örtüsü tamamen nazofarenksle örtüşür. Çocuk geceleri tam olarak uyuyamaz ve gücü tekrar kazanamaz, bu nedenle gündüz saatlerinde uyuşukluk ve yorgunluk ile üstesinden gelinir. Baş ağrısı, kronik burun iltihabı, yüzün şekli değişiyor. Ağız sürekli açıktır - burnunuzu gün ya da gece boyunca, "nuzzles" bebeğinizle nefes alamıyorsunuz.

Bu patoloji ne tehlikelidir?

Faringeal tonsilin hipertrofisi ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • işitme kaybı;
 • alerjik reaksiyonlar (adenoid vejetatifler kendileri enfeksiyonun sıcak bir yatağıdır ve alerjik salgınlar için elverişli bir ortamdır);
 • verim azaldı, bellek bozuldu, yorgunluk arttı;
 • konuşma cihazı ile ilgili problemler;
 • kulaklarda inflamatuar süreçler;
 • sık soğuk algınlığı;
 • üriner inkontinans.

Bu teşhisi olan bir çocuk yaşıtlarından farklıdır: iyi uykusuzdur, daha huzursuzdur, çoğu zaman kötü bir ruh hali içinde değildir. Faringeal tonsil hipertrofisi bulguları olduğunda, doğru tedaviyi reçetelemek için KBB doktoruna başvurmanız gerekir.

tedavi

Tedavi iki yöntem vardır - cerrahi kaldırma ve muhafazakar bir şekilde. Sadece acil durumlarda cerrahiye başvurmak gerekir. Vejetasyon kaldırma ameliyatı - adenotomi - acil olmayan. Karar verirken zaman ayırın: Bebeğin durumunu gözlemleyin, 1-2 ay içinde bir kez daha teşhis uygulayın, tüm konservatif tedavi yöntemlerini deneyin. Eğer bu önlemler istenen etkiyi yaratmamışsa, o zaman cerrahi prosedüre karar verin.

Aşağıda adenoidler için karmaşık bir tedavi olan cerrahi olmayan çocuklarda adenoidlerin tedavisi şeması:

 • ilaç kullanımı;
 • Çocuklarda adenoidlerin karmaşık lazer tedavisi. Bademciklerin lazer tedavisi, problemden kurtulmanın en etkili ve güvenli yoludur. Lazer tedavisi sadece faringeal tonsilin lenfoid dokusunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda içindeki inflamatuar süreci de azaltır, yani bir adenoiditin ameliyatsız bir lazerle etkili bir şekilde tedavi edilmesi de mümkündür!
 • Homeopatik ilaçlar tedavi için en güvenli yoldur. Fakat bunların olumlu etkisi çok bireyseldir: birilerine yardım ederler, bazıları yoktur. Böylece, homeopati etkili lazer yönteminin gerisinde kalmaktadır.
 • Fizyoterapötik prosedürler (elektroforez, UHF, ultraviyole maruz kalma);
 • Klimatoterapi: Kırım'ın sanatoryumlarına ziyaret, Krasnodar Bölgesi tatil köyleri bağışıklığı olumlu yönde güçlendirir ve bitki örtüsünün büyümesini azaltır.

Çocuklarda adenoidlerin lazerle tedavisi

Adenoidlerin cerrahi olmayan lazer tedavisi hastalar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Lazerin hastalıkta kullanımı şişliklerin giderilmesine, iltihaplanmanın durdurulmasına, ağrının azaltılmasına ve patojenik bakterilerin sayısının azaltılmasına izin verir.

Adenoidit tedavisinde lazer tedavisi sadece bir KBB doktoru tarafından reçete edilebilir. Tedavinin en büyük olumlu etkisi hastalığın ilk aşamalarında elde edilir. Hastalığın üçüncü aşamasında, ameliyatsız bir lazerle adenoidi tedavi edebilirsiniz, ancak prosedürün etkisi bu kadar kalıcı bir etkiye sahip olmayacaktır.

Lazer adenoid tedavisinde, yüksek vücut ısısı, kan ve kalp hastalığı, tümörler, tüberküloz ve bir dizi başka hastalık gibi bir dizi kontrendikasyon vardır.

"Dr. Zaitsev'in KBB Kliniği" nde tedavi

Moskova'da cerrahi olmayan adenoidlerin tedavisi bir KBB ofisinde bir otorinolaryngologun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir. Tüm sağlık kurumları, Moskova'da bir çocukta adenoidleri tedavi etme becerisine sahip değildir: küçük hastalar, KBB doktorunun özel bir yaklaşımı, sabrı ve profesyonelliğini gerektirir. Kliniğimizde üç yaşından itibaren çocukları kabul ediyoruz. Cerrahi olmayan karmaşık tedavinin maliyeti, kliniğin fiyat politikasına bağlıdır. Tedavi fiyatlarımız son üç yıldır değişmedi ve Moskova'da en iyilerinden biri olmaya devam ediyor. Lütfen gel! Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız!

Lütfen randevu için kaydolun ve gelin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ebeveynler için ipuçları: bir çocuk Lugol boğaz nasıl smear

Lugol - farenks iltihabi hastalıkların karmaşık tedavisi için reçete etkili ilaçlardan biri. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilecek ucuz bir antiseptiktir.

Çocukta angina tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit.