Loading

Anjina için antibiyotikler: Seçimin gerekliliği ve ilkeleri

Angina ya da bademcik iltihabı, lenfoid ve lingual dokuya yayılabilen faringeal bademcik iltihabıdır. İnsanlık tarihinde ilk kaydedilen tonsillit vakaları çağımızın ilk yüzyılındadır.

Okumaya devam etmeden önce: Soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, bronşit veya soğuk algınlığından kurtulmak için etkili bir yöntem arıyorsanız, lütfen kontrol edin. sitenin bu bölümü Bu makaleyi okuduktan sonra. Bu bilgi birçok kişiye yardımcı oldu, size de yardımcı olmayı umuyoruz! Yani, şimdi makaleye dönüyoruz.

XIX yüzyılda, bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi ve dikkatle incelenmeye başladı. Bunun ivme, pürülan tonsillit komplikasyonları sonucu George Washington'un erken ölümüdür.

21. yüzyılda, hiç kimse anjinadan ölmedi: antibiyotiklerin keşfi bir dizi ölüme son verdi. Bununla birlikte, tonsillit zamanında tanı ve sorumlu tedavi gerektiren ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçlardır.

Anjin için kullanılan antibiyotikler nelerdir ve ilaçların seçimi nedir? Terapi ne kadar sürer? Ve her neyse, anjin - tehlikeli mi? Birlikte anlayalım, ayrıntılı bir yorum.

Viral ve bakteriyel anjina: tanımlayın!

Vakaların büyük çoğunluğunda anjin, virüslerden kaynaklanır. Bunlar arasında, herpes simpleks virüsü, Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüsler, adenovirüsler ve diğer patojenler. Çocuklarda eksüdatif tonsillit vakalarının% 19'unda, hastalığın nedeninin Epstein-Barr virüsünde olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Tonsillit genellikle iki yaşın üzerindeki çocukları etkiler. Küçük çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle çeşitli solunum yolu virüsleridir.

Viral anjina sadece semptomatik olarak tedavi edilir. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ve bu nedenle, atanmazlar. Bu nedenle patojeni doğru tanımlamak çok önemlidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı: antibiyotik olmadan tedavi edilebilir mi?

Bir anjina yaşamış birçok hasta merak ediyor: antibiyotik olmadan az kan ve tedavi ile almak mümkün mü? Cevap bademcik iltihabının kaynağına bağlıdır. Viral doğanın boğazının iltihaplanması gerçekten kendiliğinden geçer.

Bakteriyel anjin, bulaşıcı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimiz, Candida, enterobacteria ve diğerleri gibi bazı stafilokok türleri, mantarları içeren virüsler ve şartlı patojenik mikroplarla baş edebilir.

Organizma hızla çoğalan ve çok fazla toksin salgılayan patojenik bakterilerle karşılaşırsa, en güçlü bağışıklık bile saldırıya karşı koyamaz. Bu gibi durumlarda, tek bir çıkış yolu vardır - antibakteriyel tedavi.

Bakteriler: bul ve etkisiz hale getir

Bademcik iltihabı için bir antibakteriyel madde seçimi, hastalığı tetikleyen bakterilerin tipine bağlıdır. Bir kural olarak, anjina ile ilişkili patojenik mikroorganizmaların spektrumu oldukça sınırlıdır.

Olguların% 15-30'unda anjinin nedeni bakteriyel enfeksiyonda kaplıdır. Özellikle beta-hemolitik streptokok Streptococcus pyogenes tonsiller oyun grubunun enflamatuar hastalıklarda bir streptokok, önemli bir rolü. Bu patojen, bademciklerin epitelyumunda yer alan adhezin reseptörlerine sokulur.

5 yaş çocuklarda boğaz ağrısı - tonsillit tehlikeli komplikasyonu, doku çevresindeki bademcikler akut inflamasyon eşlik eder - - fuzobakterii Fusobacterium necrophorum neden 15 yıl genellikle, A Grubu peritonsiller apse genellikle, strep ile ilişkilidir, ve kapanır.

Bununla birlikte, anjina için sadece streptokok ve fusobakteriler bilinmemektedir. Akut bademcik iltihabı ve farenjit (farenksin iltihabı) da neden olabilir:

 • mikoplazma Mycoplasma pneumoniae;
 • corynebacterium Corynebacterium diphtheriae (difteri patojenleri);
 • klamidya Chlamydia pneumoniae - nadir;
 • cinsel olarak aktif bireylerde farenjit gelişmesinden sorumlu olan gonorrhea Neisseria gonorrhea'nın nedensel ajanlarıdır.

Tekrarlayan farenjit durumunda, aerobik ve anaerobik bakteriler de dahil olmak üzere genellikle bir polimikrobiyal flora ortaya çıkar. Karışık enfeksiyonlar genellikle, streptococci, staphylococci, rezil Staphylococcus aureus'un yanı sıra hemofilik çubuklar ve diğer bakterileri içerir.

Boğaz ağrılarına karşı antibiyotikler: ne zaman başlanır?

Zaten antibiyotiklerin sadece bakteriyel orijin anjinine karşı reçete edildiğini belirtmiştik. Sorun, sıklıkla bakteriyel ve viral bademcik iltihabının klinik olarak ayırt edilemez olmasıdır. En yetkin doktor bile, bazen virüsü ve bakteriyi, özellikle de anjinin ilk aşamalarında ayırt edememektedir.

Eğer bademcik iltihabınız 1-2 gündür ve doktor daha önce antibiyotik reçete etmişse, ilaçların makul olmayan reçetesi hakkında konuşmanız için gerekçeler olabilir. Anjina bakteriyel orijinli tedavi standart protokollerine göre, bu gösterilmiştir:

- eksüda varlığı - bademciklerin küçük damarlarından sızan kanlı sıvı;

Bakteriyel angina, sıcaklıkta 39-40 dereceye keskin bir artışla karakterizedir. Ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabındaki ateşin düzeltilmesi çok zordur. Eğer konvansiyonel antipiretik ilaçlar ile sıcaklığı düşüremiyorsanız, bunun nedeni bademciklerin bakteriyel enfeksiyondur;

- Lökositoz - kandaki lökositlerin seviyesinde bir artış.

Bu tür belirtilerin ortaya çıkması, anjinanın doğada bakteriyel olduğunu ve dolayısıyla antibiyotik almanın zamanının geldiğini düşündürmektedir.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacımız var?

Hepimiz Paracetamol'un sıcaklığı düşürdüğünü ve öksürük balgamından gelen lolipopları biliyoruz. Bu ilaçların etkisini açıkça görüyoruz. Ve bize antibakteriyel ilaçlar ile tedavi ne veriyor?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önler. Eğer antibiyotik almaya başlarsanız vücut sıcaklığını 40 dereceye yükselterek kalıcı hipertermiden tamamen kaçabilirsiniz;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek. Zamanında tayin edilen etkili antibakteriyel ilaç, pürülan anjina - paratonzil apsesinde sık görülen komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir fırsattır - ve sonuç olarak, cerrahi müdahale;
 • Anjina klinik belirtilerin şiddetini azaltmak. Doğru bademcik iltihabı tedavisi, boğazda akut ağrıdan kurtulmak veya bunları önlemek için her türlü şansı verir, ki bu da hemen hemen düzeltmeye uygun değildir;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

Strep boğazında hangi antibiyotik endikedir?

Beta-hemolitik streptokok grubu A Streptococcus pyogenes ile ilişkili bademcik iltihabı durumunda, antibiyotikler basitçe gereklidir. En sık görülen streptokok anjinası için hangi antibakteriyel ajanlar tercih edilir?

Böyle durumlarda bir ilaç olarak oral yarı sentetik penisilinler kullanılır. Tablet kullanamayan hastalar için bir benzilpenisilin enjeksiyonu belirtilir.

Ek olarak, streptococcus A grubu enfeksiyonu ile etkilidir:

 • sefalosporin antibiyotikler;
 • linkozamitler.

Her ilaç grubunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yarı sentetik penisilinler

Beta-hemolitik streptococcus'un neden olduğu bakteriyel anjina için ilk ilaç olan etkili bir antibakteriyel ilaç, Amoksisilin'dir (Flemoxin).

Amoksisilin, sadece gram-pozitif değil, aynı zamanda gram-negatif florayı da kapsayan geniş bir etki spektrumunda farklılık gösterir. Yüksek biyoyararlanım, düşük toksisite ve iyi tolere edilebilirlik, diğer antibakteriyel ilaçlar arasında Amoksisilin ayırır.

Bakteriyel anjinada, amoksisilin günde üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda reçete edilir. Tedavinin optimal seyri on gündür.

Penisilinler beta-laktamaz üreten bakterilerin suşları tarafından yok edilebileceği unutulmamalıdır. Antibiyotik dirençli suşların enfeksiyonu, bademcik iltihaplanmasında büyük olasılıktır. Çocuğunuz sonbahar-kış mevsiminde ikinci kez veya daha fazla bir süre anjina hastası ise, Amoksisilin başka bir antibiyotik ile değiştirilmesi gerekir. Alternatif olarak, korunmuş penisilinler veya linkozamidler (Klindamisin) kullanılır.

Korumalı penisilin - kesinlikle tedavi!

Korunan penisilinler, bir Amoksisilin kompleksi ve beta-laktam halkasının tahribatını önleyen bir maddedir. Klavulanik asit veya bunun tuzları çoğunlukla bu tip bileşikler olarak kullanılır. Bu maddelerin sistemik bir etkisi olmadığını ve bakterisidal bir etkiye sahip olmadığını unutmayın. Klavulanatların tek işlevi, özellikle penisilinazdan beta-laktamazlara karşı antibiyotiğin korunmasıdır.

En ünlü korunmuş penisilinler arasında önemli bir yer Augmentin, Amoksiclav ve dağılabilir bir form olan Flemoclav tarafından işgal edilmiştir.

Klavulanik asit (örneğin Amoksiklav) içeren Amoksisilin kompleksleri, günde iki ila üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda foliküler ve pürülan anjin için antibakteriyel tedavi olarak reçete edilir. Tedavinin seyri yedi ila on gün sürer.

Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu şiddetli tekrarlayan anjinada uzun süreli korunmuş penisillerin uygulanmasının tonsillektomiye bir alternatif olduğu kanısına varılmıştır. Bazen Augmentin 3-6 haftalık bir kurs bademcik kaldırmak için neredeyse mahkum kaydedebilirsiniz.

Dikkat: bulaşıcı mononükleoz!

Çocuklarda anjinin tüm semptomları varsa, penicillin antibiyotik reçete edilirken doktor özellikle dikkatli olmalıdır. Buradaki nokta, ilk aşamalarda bakteriyel anjinin klinik görünümlerinin, enfeksiyöz mononükleoz adı verilen viral bir hastalığın semptomlarından ayırt edilmesinin çok zor olmasıdır. Ve bu enfeksiyonla daha çok enfekte çocuklar.

Epstein-Barr virüsü ile ilişkili patoloji, bakteriyel boğaz ağrısının neredeyse tüm belirtilerine sahiptir. Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, bademciklerdeki eksuda ve hatta genişlemiş lenf nodlarının görünümü - bulaşıcı mononükleozun tüm bu belirtileri bazen bakteriyel bademcik iltihabından ayırt etmek zor olabilir. Bu karışıklık nedeniyle, antibakteriyel ajanlar yanlışlıkla atanabilir.

Gerçek problemler o zaman başlıyor. Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olmadığı gerçeği - çok da kötü değil. Sonuçta, Epstein-Barr virüsü genellikle kendi başına elimine edilir, yani belirli bir süre içinde hastalık kendi kendine geçer.

Rahatsızlıklar, bir doktor ya da kendi inisiyatifiyle penisilin antibiyotikleri almaya başlayan enfeksiyöz mononükleozlu hastalar için beklemekte yatar. Olguların neredeyse% 100'ünde bu tür tedavi, tüm vücudu kaplayan kalın kırmızımsı döküntülerin ortaya çıkmasına eşlik eder. Eğer bademcik iltihabı olan bir antibiyotiğin (örneğin, Augmentin) alınmasına karşın, bol miktarda püskürüğünüz varsa, enfeksiyonun nedeni Epstein-Barr virüsüdür.

Bu durumda etkilenen hastanın eylemleri, muhtemelen antibakteriyel ilacı iptal edecek olan doktorun bilgilendirilmesi için azaltılmalıdır.

Sefalosporinler: artıları ve eksileri

Yarı sentetik penisiline alternatif olarak sefalosporin antibiyotikler kullanılır. Örneğin, hasta penisilinlere alerjisi varsa, atanmaları haklıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde, ikincisinin sefalosporinleri, nadiren üçüncü kuşaktır. Bu ilaçlar şunları içerir:

Sefuroksim, temel olarak gram pozitif mikroorganizmalara karşı aktif olan ikinci nesil bir ilaçtır. Ceppodoksim ve sefiksim, gram negatif flora ile enfekte olduğunda daha etkilidir ve bu nedenle çok nadiren bakteriyel bademcik iltihabı ile kullanılır.

Oral sefalosporinlerin temel dezavantajlarından biri düşük biyoyararlanımdır. Bu ilaçların çoğu bağırsakta sadece% 40-60 oranında emilir. Bu nedenle, birçok doktor oral uygulama için sefalosporinleri açıkça sevmiyor.

Sefuroksim, beta-laktamaz üretenler de dahil olmak üzere birçok gram pozitif suşa karşı aktivite gösterir. Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu erişkin hastalarda anjina ile, antibiyotik sefuroksim on gün boyunca günde iki kez 250 mg'lık bir dozda reçete edilir.

Sefuroksimin en ünlü preparatları arasında Glaxo Corporation tarafından üretilen Zinnat ve Aksef (Medochemi şirketi, Kıbrıs) bulunmaktadır.

Çocukların sefuroksim formları, kullanımdan önce çözünen kuru bir toz formunda mevcuttur. Çocuklar için sefuroksim dozu, diğer antibiyotikli çocuklarda olduğu gibi, çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Enjeksiyonlarda anjina için antibiyotikler: herhangi bir anlam var mı?

Sefalosporin antibiyotiklerin enjekte edilebilir dozaj formlarına özellikle dikkat edilecektir. Rus doktorlar özellikle parenteral antibakteriyel ilaçlar konusunda ateşlidir. Çoğunlukla ilk ilaç olarak reçete edilen bu ilaçlardır. Tedavinin resmi protokollerinde öncelikle tabletli antibiyotiklerin önerilmesi gerçeğine rağmen, doktorlarımız atamalar enjeksiyonu tüm yelpazesini kapsayacak bir çaba.

Kuşkusuz, en popüler evcil parenteral antibiyotiklerin sayısı seftriaksona aittir.

Üçüncü kuşaktan sefalosporin hazırlanması, birçok gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizma karşı aktif olan seftriakson, tabii ki boğaz ağrısı ile başa çıkacaktır. Ayrıca, beta-laktamaz üreten suşlarla enfekte olduğunda da etkilidir. Fakat anjina ile antibiyotik enjekte etmek gerekli midir?

Yabancı uzmanların ezici çoğunluğu, bademcik iltihabı için enjekte edilebilir antibiyotiklere özel bir ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. Tabletli korumalı penisilinler ve linkozamidler tarafından yüksek bir biyoyararlanım ve geniş bir spektrum da sağlanmıştır. Foliküler ve pürülan tonsillitin yanı sıra paratonsillar apsenin tedavisinde Amoksisilin ve klavulanik asit komplekslerinin klinik olarak kanıtlanmış yüksek antibakteriyel etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, favori bir şırınga ve zil camı seti almadan önce, bir sınıf uzmanına danışın. Ve modern farmasötiklerin etkili fakat travmatik enjekte edici antibiyotiklere değerli bir alternatif sunabileceğine inanıyoruz.

Lincosamides ve bakteriyel angina: uzlaştırılamaz düşman

Linkoamidlerin korunmasız penisilinler ve sefalosporinlerde eksiklikleri yoktur. Bu nedenle, birçok durumda, bu antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısı için reçete edilir.

Birçok hasta ve hatta bazı doktorlar neredeyse hiç bir şekilde lincosamides grubunun ilaçlarıyla karşılaşmamışlardır. Ama bu onlar için bugün çoğunlukla diş hekimliği uygulamasında kullanılan eski zamana bağlı Linkomycin'e aittir.

Bakteriyel farenjit tedavisi için gösterilen en etkili linkozamidler arasında, onurlu bir yer Klindamisin tarafından işgal edilir.

Klindamisin korumalı penisilinler ile birlikte relapsing anjinada kullanılması önerilir. Antibiyotik sekillendirilmiş formu, enjekte edilebilir formun yanı sıra dokulara nüfuz eder ve bu gerçek, ilacın önemli avantajlarından biridir. Ek olarak, Klindamisin hızla ve yavaşça bölünen mikroorganizmalara karşı eşit derecede etkilidir. Bu antibiyotik özelliği ve beta-hemolitik streptokok grubu A ile enfeksiyonun neden olduğu anjinadaki yüksek etkinliği açıklar.

Klindamisin kullanımının tek kısıtlılığı, ilacın oldukça dar bir etki spektrumuna bağlıdır. Bu nedenle, atanmadan önce patojenin ayırıcı tanısını koymak daha iyidir.

Klindamisin, oral tabletler veya kapsüller formunda ve ayrıca enjeksiyon için bir çözelti olarak uygulanır. Hafif ila orta derecede anginada oral Klindamisin kullanıldığını unutmayın. Ve sadece streptococcus'un hastane suşlarının neden olduğu şiddetli relapsing tonsillit ile, bir enjeksiyon antibiyotik reçete edilir.

Tabletler veya kapsüllerdeki klindamisin, hastanın anamnezi temelinde dozlanır. Antibiyotik dozu her altı saatte bir 150 ila 400 mg arasında değişir, yani günde dört kez. Bu tür yoğun bir uygulama çokluğuna, Klindamisin oldukça kısa bir yarı ömrü neden olur. Bununla birlikte, dozlamadaki bazı rahatsızlık, yüksek derecede dirençli beta-hemolitik streptokok suşlarının neden olduğu şiddetli anjinada bile yüksek antibiyotik etkinliği ile dengelenmekten daha fazladır.

Rus eczanelerinde Klindamisin ticari isimler altında satın alınabilir:

- Dalacin, yüksek kaliteyi ve aynı fiyatı ayırt eden orijinal bir ilaçtır. Üretici - Amerikan endişesi Pfizer;

- Ürdün'de Clindacine üretildi.

Akut tonsillit karmaşık formu

Bakteriyel bademcik iltihabının ciddi bir komplikasyonu paratonsil apsesi veya flegmonöz tonsillittir. Bu durum, sadece bademciklerde değil, aynı zamanda komşu dokularda da yaygın inflamasyonun ortaya çıkması ile karakterizedir. Parathonsillar apse, amigdala'nın bir veya iki tarafından gelişebilir.

En sık görülen komplikasyon çocuklarda, gençlerde ve gençlerde kayıtlıdır. Paratonsillar apse tedavisinin temeli:

 • pürülan içeriklerin açılması ve boşaltılması;
 • antibiyotiklerin uygulanması.

Hastalığın tehdit edici ismine ve oldukça korkutucu bir resme rağmen, kızıl-kırmızı bademciklere karşı parlak ülserlerle ışıldayan paratonsillar apse, antibakteriyel tedaviye karşı hassastır. Flegmonöz anjin için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Kural olarak, patojenin yeterince ağızdan çıkarılması için, yani tabletler. Paratonsillar apsenin tedavisi için birinci basamak ajanlar olarak, aşağıdakiler kullanılır:

 • korumalı penisilinler;
 • klindamisin;
 • sefalosporinler.

Paratonsillar apsenin antibakteriyel tedavinin arka planına karşı spontan diseksiyonu nadir vakalarda, boğazın antiseptik solüsyonları ile yıkanması önerilir.

Anjina tedavisinin etkinliği büyük ölçüde antibiyotiklerin ne kadar süre içilmesi gerektiğine bağlıdır: tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır.

Boğaz ağrısı: karışık enfeksiyonlu antibiyotikler

Vakaların büyük çoğunluğunda, bakteriyel boğaz ağrısı nedeni streptococcus'dur. Bununla birlikte, mikoplazma ve klamidya dahil olmak üzere hücre içi patojenler ile enfeksiyona bağlı olarak bademcik iltihabı gelişme olasılığı vardır. Penisilinler ve sefalosporinler hücre zarına nüfuz etmezler ve bu nedenle bu mikroorganizmalar üzerinde bakterisit etkisi yoktur.

Hücre içi bakteriler ile ilişkili anjin, terapiye özel bir yaklaşım gerektirir. Hastalık dikkatli bir şekilde teşhis edilmeli ve patojenin kendisi tanımlanmalıdır. Eğer bademcik iltihabı hücre içi enfeksiyon ile ilişkili ise, tercih edilen ilaçlar makrolid grubundan antibiyotiklerdir.

En etkili makrolidler arasında Azitromisin ve Klaritromisin bulunur.

Anjina ile alınan ve pakette sadece 3 tablet içeren ünlü antibiyotik Azitromisin'dir. İlaç uzun bir yarı ömre sahiptir, bu nedenle günde sadece bir kez kullanılabilir. Yetişkin dozu günde 500 mg'dır ve bebek çocuğun yaşına ve kilosuna göre bireysel olarak seçilmektedir. Azitromisin ile tonsillit tedavisinin seyri üç ila yedi gün arasında değişebilir.

Klaritromisin sıklıkla tonsillit için reçete edilen geniş spektrumlu bir makroliddir. Yetişkin hastalar yedi veya on gün boyunca günde 250-500 mg klaritromisin kullanımını göstermektedir. Çocukların dozu çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 7,5 mg'dır.

Etkili ilaçlar klaritromisin şunları içerir:

- Ünlü şirket Abbot tarafından üretilen Clacid;

- Slovak firması KRKA tarafından üretilen Fromomilid;

- İsrail'in klaritromisin-Teva Teva'yı ilgilendiriyor.

Kendi kendine tedavi - dur!

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları ortaya çıktığında, herhangi bir hasta derhal doktora başvurmalıdır. Eğer boğazda ve orta ateşte ağrı şiddetli bir şekilde kötüleştiyse - ateş, şiddetli ağrı, yutma güçlüğü, nefes darlığı - zaman harcayamazsınız. Ayrıca, bakteriyel bademcik iltihabı, havadaki damlacıklar ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Ve bu nedenle, bir doktora gitme ihtiyacını düşünürken, tüm aileye bulaşabilirsin. Ve doktor sadece sana değil.

Rus eczacılığının reçetesiz Rus eczanelerinde bulunmasına rağmen, şans eseri bir şansa sahip olmamalıdır. Bir antibakteriyel maddenin seçilmesinin ayrıcalığı sadece uzmanlara aittir. Boğaz ağrısı olan bu hoş olmayan hastalıktan kurtularak, kalifiye bir hekimin ve sakin bir kalbin bilgisine ve deneyimine güvenin.

Yukarıdaki makale ve okuyucular tarafından yazılan yorumlar tamamen bilgilendirici niteliktedir ve kendi kendine tedavi için çağrı yapmaz. Kendi belirtileriniz ve hastalıklarınız hakkında bir uzmana danışın. Kılavuz olarak herhangi bir ilaçla tedavi ederken, her zaman pakette bulunan talimatları ve doktorunuzun önerilerini kullanın.

Sitede yeni yayınları kaçırmamak için bunları e-posta yoluyla almak mümkündür. Abone.

Burun, boğaz, akciğer ve soğuk algınlığından kurtulmak mı istiyorsunuz? Daha sonra buradan kontrol ettiğinizden emin olun.

Belki de konuyla ilgili daha fazla makale ilginizi çekecek:

Boğaz boğazını antibiyotiklerle tedavi etmek mümkün mü?

Sadece anjin antibiyotik ve tedavi edilir. Antiseptik çözümleri, antibiyotiklerle otlar ve şekerler arasında decoctions dahil tüm diğer yolları, azaltmak veya hastalığın semptomlarını tutuklama ama etkilemez ve boğaz ağrısı gelen komplikasyonlar patojen koruma sağlamamıştır dursun.

Tipik anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve sadece sistemik olarak - içeride veya enjeksiyon şeklinde alınabilir. Ana görev, hastalığın nedensel etkisini bastırmaktır. Angina, daha sık - hemolitik streptococcus, daha az sıklıkta - stafilokokus, nadiren - gonococci ve diğer bazı mikroplar, birkaç bakteri suşları neden olur. Şiddetli vakalarda - (ömür boyu romatizma ile bazen), menenjit, orta kulak iltihabı, abse oluşumu, - bunlar bakterilerin tedavisi yok değilse, bir başka miyokard hasarına yol açan bu ürünlerin bazılarına onların hayati işlevleri ve alerji vücut ürünlerinin zehirlenme, orada enfeksiyon kan.

Bağışıklık sisteminin tahrip olmuş hücreleriyle birlikte bakteri yaşamının ürünleri, bademcikler ve plaklarda irin birikmesine neden olur - bunların yüzeyinde

Bu araçların hepsi ve teknikleri patojeni ortadan kaldırmak için izin vermez - anjina farklı durulama, pastiller ve yerine antibiyotik tedavisinin prosedürlerin bile en etkili semptomatik tedavi tehlikeli olmasının nedeni budur. Bunu yapmanın tek yolu antibiyotik almaya başlamaktır.

Neden sadece sistemik antibiyotikler?

Anjina ile bakteri bademciklerin iç dokularını etkiler - mukoza, foliküller, lakunanın ağzı. Burada, hücrelerin dış katmanlarının korunması altında, patojen çarpar ve tehlikeli toksinler dahil olmak üzere çok sayıda metabolik ürün üretir. Bütün bunlar, tüm vücuttan bir araya getirilen bağışıklık sistemi hücrelerinin kalıntıları ile karıştırılır ve çıplak gözle görülebilen büyük miktarlarda irin oluşturur.

Hiçbir yerel çare, bademciklerin derin dokularında anjinin nedensel ajanını yok edip yok edemez. Miramistin veya Furacillin gibi çok güçlü antiseptikler bile bademciklerin yüzeyini basitçe dezenfekte eder, ancak dokuya nüfuz etmezler. Dahası, bitkisel infüzyonlar veya emdirme tabletlerinin bileşenleri mikroplara zarar vermez.

Miramistin sadece mukoza zarının yüzeyini dezenfekte etmeye izin verir, ancak bademciklerdeki enfeksiyonun odaklanmasından önce

Bazı şekerler, yerel eylem antibiyotikleri içerir - Fusafungin, Gramicidin C ve diğerleri. Ayrıca bademciklerin yüzeyinde bulunan bakterileri yok edemezler. Bir kez mideye yutulduktan sonra yutulurlar, parçalanırlar, kan içine emilmezler ve anjinin patojenleri üzerinde herhangi bir etki göstermezler.

Sistemik antibiyotikler, tüm lokal tedavilerden sadece kan emildiklerinden ve bademciklerin etkilenmiş dokularında büyük konsantrasyonlarda birikmeleriyle farklılık gösterir. Aynı Azitromisin ve burada kesinlikle enflamasyona doğru hareket eden fagositler - hücreler tarafından verilir. Zaten enfeksiyon yerinde, bu maddeler ya doğrudan (8-12 saat boyunca bunu çoğu antibiyotikler penisilin) ​​bakterileri öldürmek ya da büyüme ve üreme engelleme ve mevcut olan fagositik hücrelere düzeltin.

Antibiyotiklerin kan içerisine nüfuz etmesi ve vücudun her tarafındaki yayılımı ve yan etkileridir. Bununla birlikte, bu etkiler anjinada ölümcül komplikasyonlardan daha az sıklıkla ortaya çıkar ve çoğu durumda antibiyotik almanın sonuçlarının ciddiyeti, hastalığın ciddiyetinden daha azdır.

Günümüzde ilaç, boğaz ağrısının patojenlerini etkili bir şekilde tahrip edecek yerel bir tedaviye sahip olsaydı, bu ilaç mutlaka antibiyotiklerin yerini alacaktı. Ne yazık ki, bugün için böyle bir teknoloji yok.

Anjina, antibiyotiklerle ve sadece onlarla tedavi edilir. Diğer tüm çareler, semptomları hafifletmenin yollarıdır, ancak hastalığı tedavi etmez. Bu durumda, anjin, evde antibiyotiklerle tedavi edilebilir, ancak doktor sadece antibiyotik seçer ve reçete ederse.

Hangi antibiyotiklerin anjina ile tedavi edildiği hakkında daha fazla bilgi için...

Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var? Boğaz ağrısı tedavi etmek için?

Merhaba sevgili okuyucular ve blog misafirleri ENT çevrimiçi!

Nüfustaki anjin prevalansının yüksek olmasının yanı sıra, bu hastalığın kontrolsüz kendi kendine ilaçlanması nedeniyle bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu makaleye ek olarak, pürülan anjina ile ilgili ilk makalemi okuduğunuzdan emin olun, orada bu hastalığı tedavi etmenin temel prensiplerini anlatayım, oldukça ilginç ve önemli noktalar var!

Ama sizi önceden uyarıyorum, bilgi doğada sadece bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir durumda eylem için bir rehber olarak algılanmamalıdır! Hastaysanız, lütfen doktorunuza başvurun! Şikayetler, şikayetler, anamnez (hastalık), objektif muayene ve ek araştırma yöntemleri toplandıktan sonra ilaç yazma hakkına sahip doktordur. İnternette hiç makale yok, online konsültasyonlar tam teşekküllü bir tam zamanlı danışmanın yerini bir doktora bırakacak.

Eh, şimdi doğrudan makalenin konusuna gidebilirsiniz.

Ondan öğreneceksiniz:

1) Anjina için antibiyotiklere ihtiyacınız var mı?

2) Bir anjini tedavi etmekten mi yoksa anjinada antibiyotik ne kadar doğru seçilir?

3) Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan başlıca antibakteriyel ilaçlar;

4) Hangi boğaz ağrısı antibiyotik olmadan tedavi edilebilir?

5) Bir boğaz ağrısının antibiyotiksiz tedavisi daha tehlikelidir?

Benzer makalelere bakınız:

Boğaz ağrısı tedavi etmek için? Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Bu soruyu cevaplamak için, bu hastalığın tanımına devam etmek gereklidir. Yani, angina, genellikle palatine bademcikler (ortak kişilerdeki salgı bezleri) gibi akut bir enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıktır. Olguların% 95'inde anjinin ana etken maddesi beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. Beta-hemolitik streptokok, bir virüs değil, bir bakteridir. Tüm bakteriyel iltihaplı hastalıkların tedavisi prensiplerine dayanarak, ana prensip - etiyolojik. Bu, öncelikle hastalığın etken maddesini etkilememiz gerektiği, daha sonra patogenetik ve semptomatik tedavi uygulayabileceğimiz anlamına gelir. Teoride, bu tedavi prensibi oldukça mantıklıdır, çünkü nedene bağlı olarak, bizzat hastalığın kendisinden kurtuluruz.

Daha açık olmak gerekirse, belirli bir hastalık için bu tedavi prensibini düşünmeme izin verin.

Bir kişinin akut otitis ile hasta düştüğünü varsayalım. Birikmiş tecrübeden, orta kulak iltihabının en yaygın nedeninin stafilokok, streptokok, pnömokok ve diğer mikroorganizmalar olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle, öncelikle hastalığın sebebi üzerinde hareket ediyoruz (staphylococcus aureus, streptococcus), daha sonra kulaktaki ağrıyı veya hastalığın diğer semptomlarını gideririz (semptomatik tedavi).

Hastalığın nedeni üzerinde hareket etmek için, antibakteriyel ilaçların kullanılması gereklidir. Fakat doğru antibiyotiği seçmek için iki şeyi bilmemiz gerekiyor:
1) Bu ya da bu hastalığa neden olan ana sebep;

2) Bu mikroorganizmanın bu veya diğer preparasyona duyarlılığı;

Teoriye nasıl bakmalı

Teorik olarak, tam olarak ne hastalığına neden olduğu bir mikroorganizma türünü, hem de antibiyotiklere mikrobun hassasiyetini bulmak için biz iltihap alanı kırpma yapmalıdır (tonsil - bir boğaz ağrısı varsa, kulak - eğer orta kulak iltihabı, vs.). Bu analiz bize hastalığın spesifik etkenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını gösterecektir.

Pratikte ne sıklıkta olur

Ama pratikte oldukça farklı oluyor. Bu tür bir analiz için çok fazla zaman olduğundan (yaklaşık bir hafta), sonuçların hedefe yönelik bir tedaviyi tayin etmesinin beklenmesi anlamsızdır. Böyle bir kişi ya güvenli bir şekilde iyileşir ya da hastalığın komplikasyonlarına yol açar, ki bu daha olasıdır. Bu nedenle, gerekirse, antibiyotik hemen veya ampirik olarak, yani doktorların sahip olduğu bilgi ve deneyime göre uygulanır.

Bir anjini tedavi etmekten ve anjinada antibiyotikleri ne kadar doğru seçmeliyiz?

Çok çeşitli hazırlıklar var. Sadece, pürülan boğaz ağrısı için reçete etmek için en uygun ilaçlara odaklanacağım.

1) penisilinler - Pazarımızda geniş ölçüde temsil edilen oldukça geniş bir ilaç grubu. Bu arada, İngiliz mikrobiyolog A. Fleming tarafından icat edilen uzak 1929'da penisilin (dünyanın ilk antibiyotik) oldu. Bütün bir dönemin başlangıcıydı, çünkü tedaviye cevap vermeyen çeşitli hastalıkların tedavisi için bir fırsat vardı. Penisilinler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar, menegokok, difteri, frengi ve diğer bazı mikroorganizmalara karşı son derece aktiftir. Fakat aynı zamanda bağırsak grubu, tüberküloz, veba, protea, riketsiya, protozoa bakterilerine karşı etkisiz veya etkili değildirler. Penisilinler, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde birinci basamak ilaçlardır ve bu hastalıkta sıklıkla reçete edilir.

2) makrolidler - Ayrıca oldukça geniş ve popüler bir grup antibiyotik. Bugüne kadar, çoğunlukla karbon atomu halkalarının mevcudiyetine bağlı olarak, birkaç makrolid nesli vardır. 14 üyeli makrolidler (eritromisin, klaritromisin), 15-elemanlı (Azitromisin) hazırlamak için, bir 16-elemanlı (midekamisin, josamisin, spiramisin) ayırt eder. Makrolidler, pürülan anjina dahil olmak üzere onları yeterince reçete ettiğim için en sevdiğim antibiyotiklerden biridir.

3) Sefalosporinler - beta-laktam antibiyotiklere başvurunuz. Bu antibiyotiklerin birkaç jenerasyonu (dört) vardır. Bilinen tüm seftriakson bu gruba aittir. Sefalosporinler anjinada antibiyotikler de dahil olmak üzere çoğu patojene karşı oldukça etkilidir.

Ne tür bir boğaz ağrısı antibiyotik olmadan tedavi edilebilir?

Tedavisi a / b tedavisi olmadan gerçekleştirilebilen belirli bir anjin tipi vardır. Bu tip anjina, onu tanımlayan yazarlardan sonra isimlendirilmiştir - Simanovsky-Vincent-Plauta veya ülseratif-nekrotik anjin. Palatine bademcikler üzerinde ülseratif-nekrotik bir saldırı ile karakterizedir, çoğu kez, süreç sadece bir amigdala yakalar. Ayrıca, bu tür bir boğaz ağrısı için, vücut ısısı ve titremeleri artmaksızın hafif bir yol ile karakterize edilir ve antiseptikler ile boğazın durulanması ile tedavi edilir.

Antibiyotikler olmadan anjinin tehlikeli tedavisi nedir?

Blogda anlattığım boğaz ağrısının ana komplikasyonları bir yazı, ama bence bunları kısaca hatırlatmaya değer. Anjina komplikasyonları geleneksel olarak lokal ve sistemik komplikasyonlara ayrılır. itibaren lokal komplikasyonlar bunlar:

2) bir parathonsilar apsesi;

3) Parapharyngeal apsesi;

Sistemik komplikasyonlar:

1) Kalpten komplikasyonlar (miyokardit, kalbin ventriküllerinin genişlemesi vb.);

2) Eklemlerin (romatoid artrit, sistemik bağ dokusu hastalıkları) kısmında;

3) Böbrekler tarafında (piyelonefrit, vb.);

Sevgili okurlar, bence bu makaleyi okuduktan sonra, hiçbir sorunuz kalmadı, angina tedavisinde daha? Sonra kısa bir ankete katılın:

Hala sorularınız varsa, yorumlarda sorun ve ben size cevap vereceğim! Ayrıca, düğmenin yardımıyla kişisel olarak resepsiyona da kayıt olabilirsiniz. Randevu al Ekranın sağ alt köşesinde. Yeni bir ilginç makaleyi kaçırmamak için blogun güncellemelerine abone olmanızı tavsiye ederim. Sosyal düğmelerini yazarın şükranının bir belirteci olarak kullanın ve blogun diğer makalelerini de okuyun! Yakında görüşürüz!

Bir anjinada antibiyotik içmenin gerekli olup olmadığı

Anjina için antibiyotiklere ihtiyacınız var mı ve evde tedavi edilebilir mi?

Antibiyotikler - arkadaşlar veya düşmanları

Anjin tedavisine karar verirken nelere dikkat edilmesi gerekir? Çoğunlukla tartışmalı bir konu, tam iyileşmenin başlangıcı için antibiyotik kullanma ihtiyacıdır. Pek çok insan, zararlı yan etkileri nedeniyle bu ilaçları almaktan korkmaktadır, ancak güçlü ilaçlar, sağlık mücadelesinde en verimli önlem olarak kalmaktadır.

Hastalığın olumsuz gelişmesi durumunda, ilaçlar sadece doktor tavsiyesi doğrultusunda tedaviye dahil edilmelidir. Bu durumda ana antibiyotikler Penisilin ve Augmentin'dir. Özellikle uzun süreli kullanımlarda alerjik reaksiyonları provoke edebilecekleri için, bunlar başka seçenekler ile değiştirilebilir, örneğin, Claritromisin veya Eritromisin.

Angina'nın kendisi patolojik olarak tehlikeli değildir, ancak komplikasyonlar açısından zengindir. En şiddetli olanı şu şekilde çağrılabilir: böbreklerin baskısı; edinsel kalp kusurları; romatizmal ateş; menenjit ve sepsis.

Uzun süreli yüksek vücut ısısı (yaklaşık kırk santigrat derece) hakkında endişeleriniz olduğunda antibiyotik tedavinin vazgeçilmez bir koşuludür; kulak kepçesinin otiti durumunda; baş ve göğüste ciddi ağrı; Boğaz şişmiş ve dokunuyorsa hoş olmayan duyumlar verir.

Aspirin hiçbir şekilde bir çocuğu tedavi etmeyi amaçlamamaktadır. Bu ilaç, küçük çocukların sindirim sistemini henüz güçlendirmemiş kötü bir etkiye sahip bir asit içerir.

Normal bademcik iltihabı, süre ve periyodik periyodik olağanlığı nedeniyle ayrı bir gruba ayrılan kronik bademcik iltihabını ayırt etmektir. Bunu tedavi etmek zordur, bunun için ne kadar zaman ve sabır gerektirdiğini tahmin etmek de zordur. Bazen bademciklerin uzaklaştırılması sonunda nihayet kurtulmak için yardımcı olur, bu da aşırı ama etkili bir yoldur.

Ev tavsiyesi veya halk tedavisi

Eğer boğaz ağrısı sizi rahatsız etmiyorsa, kendinizi basit yollarla sınırlamaya çalışabilirsiniz. Ardından tedavi bol sıvı alımından oluşur - günde en az iki litre bir yetişkine ve en az bir litrelik bir çocuğa içmeniz gerekir. Ek olarak, hastalığın seyri sıcaklığın düşürülmesi ve başağrısı - parasetamol, ibuprofen ve aspirin'in azaltılmasını amaçlayan ilaçlardan etkilenecektir.

Boğazdaki ağrılardan çeşitli lolipoplar ve haplar iyileşmeyi tahmin eder.

Soğuk algınlığı ile savaşta asistanlarınız, ilaç tedavisi ile birlikte olacak: antiseptik bileşenlerle çözümlerle durulama; uçucu yağ buharlarını kullanarak inhalasyon; alkol boğazda sıkıştırır; homeopati ve vitamin tedavisi. Evde bakım ve yatak istirahati, iyileşme için temel şartlar olmaya devam etmektedir.

Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Her türlü reklam, anjinle yerel tedavi konusunda güvendedir, eğer içeriğinize inanırsanız, kurtulabiliyorsanız, boğazınızı bir spreyle sulayarak ya da bir hap şekeri ezdikten sonra. Ama öyle mi? Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Antibiyotikler nelerdir?

Antibiyotikler, hem gram-pozitif hem de gram-negatif olarak zararlı mikroorganizmalar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan maddelere dayanarak tablet haline getirilir, kapsüllenir veya enjekte edilir. Antibiyotikler, ancak gerekli olduğunda, bir bakterinin vücuda girmesine neden olan ve hastalığa yol açan gerekçelerle reçete edilir. Yani, örneğin, antibiyotiklerde bakteriyel olmayan anjina ile, ihtiyaç yoktur.

Alexander Fleming ilk defa Penicillin'i açarak antibiyotiği icat etti. 1928 için bu daha sonra ölümcül olan çok sayıda hastalığa yakalanan fantastik bir icattı.

Şu anda, bir düzine gelişmiş antibiyotik formülü ve bileşiğine dayanarak, ilaçlar sentetik olarak, yapay olarak, daha etkili hale gelmektedir.

Ancak, ne yazık ki, patojenik mikroorganizmalar ile birlikte, organizmanın hayati aktivitesi için gerekli olan kabukların florasının normuna bağlı olan bakteriler de acı çekmektedir. Bu, diyare veya kandidiyaz şeklinde semptomlarla ortaya çıkan antibiyotiklerin ana yan etkisidir. Bu nedenle, bir çareyi doğru bir şekilde seçmek için, bir tedavi süreci düzenleyin, bu tür ilaçların atanması sadece profesyonel bir doktor tarafından yapılmalı ve elbette haklı gösterilmelidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel, zararlı bir bakterinin bademciklerine girme sonucu gelişen anjina denir. Genellikle, streptococcus ve staphylococcus aureus vardır.

Bakteriyel boğaz ağrısı için:

 1. şiddetli boğaz ağrısı;
 2. 40 ° C'ye ulaşan yüksek sıcaklık;
 3. şiddetli baş ağrısı;
 4. eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 5. genel halsizlik, iştah kaybı;
 6. Ağzınızı açmaya çalışırken ağrı;
 7. Eğer boğazınızı incelerseniz, beyaz kaplama ile kaplanmış genişletilmiş bademciklerin ya da hastalığın sadece bakteriyel seyrinden söz eden beyaz emdirme ile görebilirsiniz.

Bakteriyel angina ve ARVI arasındaki ana fark, burun akıntısı olmamasıdır.

Bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi aşağıdaki hususları gözlemlemekten oluşur:

 1. kesinlikle boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek;
 2. 38.6 ° C'ye ulaştığında sıcaklığı düşürmek için;
 3. yerel antiseptik yönelim araçları gereksiz olmayacaktır;
 4. Her zaman gerekli değil, ama bazen gerekli, immün sistemi uyarıcı ajanların bir ders.

Antibiyotik olmadan angiit olmadan yapabilir miyim?

Eğer bademcik iltihabı bakteriler tarafından kışkırttıysa, en sık görülen vakalarda olduğu gibi, streptococcus veya staphylococcus, antibiyotikler tedavide ana ilaçtır. Bu ilaçların kullanımı hastalıktan sonra tam iyileşme ve komplikasyonların yokluğunu garanti eder. Ek olarak, yeterli antibiyotik tedavisi olmadan, hastalık kronik bir formdan geçebilir ve bağışıklıktaki her küçük düşüşle kendini hissettirir. Kronik bademcik iltihabının en tatsız eğilimlerinden biri, bademcik iltihabıdır - başlangıçta viskoz veya daha sonra, pürülan akıntıdan bademciklerin lakunalarında sert mühürler. Bunlar, mikroorganizmaların, anjin, lökositlerin ve mukus doğal akıntıların hayati aktivitelerinin ürünlerini "iğrenç" hale getiriyorlar, ki bunlar birlikte sıkıcı bir koku ve trafik sıkışıklığının sahibine çok fazla sorun veriyor.

Antibiyotik almadan, kronik bademcik iltihabına ek olarak şunları yapabilirsiniz:

 1. paratonsillar apsesi - amygdala'ya bitişik alanda bulunan tehlikeli bir apse;
 2. aritmi - kalp normdan farklı ritim atdığında;
 3. endokardit - insan "motor" içinde bulunan kalp kabuğunun iltihabı;
 4. miyokardit - kalp kasının iltihabı;
 5. lenfadenit - inflamasyon, muhtemelen pürülan, submandibular veya oksipital lenf nodları;
 6. streptokok bağ dokusu hastalıkları: romatizma, lupus eritematozus, skleroderma;
 7. piyelonefrit - bulaşıcı böbrek hastalığı;
 8. glomerülonefrit - "glomeruli" veya glomeruli böbreği ile enfeksiyon;
 9. atopik dermatit (nörodermatit) - cilde zarar;
 10. sedef hastalığı ya da aynı zamanda skuamöz liken denir;
 11. konjunktivit - gözün mukoza zarının iltihabı;
 12. Blefarit, kirpiklerin büyümesine göre, göz kapaklarının kenarlarında pürülan bir biçimde yer alan inflamatuar bir süreçtir;
 13. gastrit - mide zarlarında inflamatuar süreçler;
 14. mide ülseri veya duodenal ülser - bu organların boşluklarında yaraların oluşumu;
 15. kolit - ağrı ile birlikte kalın bağırsak iltihabı;
 16. duodenit duodenumda inflamatuar bir süreçtir;
 17. bronşit - bronşlarda membran iltihabı;
 18. astım - çeşitli nitelikteki astım ataklarının birleşik bir kavramı;
 19. endokrin sistemindeki başarısızlıkların yanı sıra, diyabet şeklinde ortaya çıkar, tiroid bezinin yapısındaki değişiklikler, üreme fonksiyonunu ve hormonal arka planı azaltır.

Zengin bir komplikasyon listesi, daha önce ortaya atılan sorunun cevabıdır. Tehlikeli hastalıklar ile komplike olmadan hayattan zevk almak için, ve bademcik iltihabı belirtilerinin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, bademciklerin bulaşmış iltihabı unutun, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik almak için gereklidir.

Sadece antibiyotik ilaçlar bademciklere yerleşmiş olan enfeksiyona dayanabilir. Antiseptikler, TV ekranlarından ne söylerlerse söylesin, anjinayı tamamen iyileştirebilir, ancak bazı semptomları hafifçe hafifletir, ancak aynı zamanda enfeksiyon iltihaplı dokularda çoğalmaya devam eder.

Doktor ilacı nasıl seçer?

Bir antibiyotik seçerken, ilgilenen hekime dayanır:

 • hastanın görsel durumu ve şikayetleri;
 • Alınan yayma analizinin sonuçları, laboratuvar asistanı olarak hastalığın bakteriyel provokerinin ismini ve zararlı mikropların antibiyotiklere olan duyarlılığını gösterir;
 • Hastalığın tedavisinde kişisel deneyim.

Bu, ideal bir şemadır, ancak, uygulamada, doktorlar hasta ile ilk görüşmeden hemen sonra antibiyotik reçete ederken, "smear" üzerinde bir yön çiziyorlar. Çalışmanın sonuçları hazır olana kadar, doktor ilaçla ilgili tahminlerde bulunmuşsa hasta daha kolay hale gelebilir, ancak ilk uygulamadan bu yana 72 saat geçtiği ve herhangi bir iyileşme olmadığı takdirde, doktor durumdan haberdar edilmeli ve ilaç acilen değiştirilmelidir.

Her şeyden önce, anjina ile Amoksisilin içeren penisilin ajanları reçete etmek gelenekseldir. Çare etkili değilse, genellikle makrolid Azitromisin ile değiştirilir veya durum kötüleşirse, doktor Ceftriaxone enjeksiyonları reçete ve hastaneye yatış önerebilir.

Viral bademcik iltihabı

Bakterilere ek olarak, virüsler anjinin bir provokatör olarak hareket edebilir, yani:

Viral bademcik iltihabı yardımı ile:

 1. boğaz ağrısı;
 2. enterovirüs, karın ağrısı, ishal, kusma ile yenilgi ile;
 3. baş ağrısı, halsizlik;
 4. Sıcaklık, yetişkinlerde 38.5 ° C'den yüksek değildir ve çocuklar 40 ° C'ye yükselebilir. Her ne kadar erişkin popülasyonda bile ateş olasıdır. Ve ısı aniden ortaya çıkıyor ve 2-3 gün sonra düşük işaretlere düşüyor;
 5. boğaz incelendiğinde dikkat çeken bademciklerin genişlemesi;
 6. boğazın arka duvarının yanı sıra palatine dilin ve kemerin kızarıklığı, gökyüzünün kendisi;
 7. 3 mm'den fazla olmayan bir çapa sahip, kırmızılaşmış dokularda görünür papül benzeri oluşumlar. Zamanla, sıvı içerikli kabarcıklar haline gelirler.

Üstelik viral boğaz ağrısı sıklıkla Coxsackie virüsünden, yani A ve B gruplarından kaynaklanır. Patojenik etkisi okul öncesi çocuklarına ve küçük çocuklara daha duyarlıdır. Ne yazık ki, virüs ile enfeksiyon sadece epitel tabakasına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sinirler, kaslar da demektir.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Viral bademcik iltihabının semptomlarının tedavisi yatak istirahatine ve diyet beslenmesine sıkı sıkıya bağlı olarak ortaya çıkar. Bademcik iltihabında özel beslenme, kaba parçacıklar hariç, yumuşak, püre veya sıvı kıvamındaki besleyici yemeklerden oluşmalıdır.

Viral boğaz ağrısı için antibiyotikler geçerli değildir!

Enterovirüs tarafından kışkırtılan bademcik iltihabının tedavisinde Asiklovirin beklenen etkisi olmayacaktır. Bu ilaç sadece herpes virüsü ile mücadele için reçete edilir.

Viral boğaz ağrısı tedavisinde ne kullanmalıyım? Bunlar:

 • gargara sıvı;
 • lokal antiseptikler (resorpsiyon için tabletler, spreyler şekerler);
 • ağrı sendromunu hafifletmek için analjezikler;
 • ateş;
 • steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar.

Çoğu durumda, tedavi bir doktorun sürekli gözetimi altında evde gerçekleştirilir, ancak hastanede yatış gerektirebilecek durumlar vardır. Vazgeçmek zorunda mıyım? Doktorun hastanede tedaviye devam etmesi öneriliyorsa, tavsiyesini dinlemeye değer.

Tedavi ne zaman ayakta

Aşağıdaki durumlarda hastaneye yatırma ihtiyacı:

 • 3 yıla kadar çocuğun hastalıkları;
 • yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir durum;
 • Şüpheli miyokardit, menenjit.

Profilaksi için antibiyotik alabilir miyim?

Anjinada antibiyotik almanın gerekliliğini ortaya koyan aşağıdaki soru şu şekildedir: "Önleyici tedbir olarak antibiyotikler kullanılabilir mi?" Eski okul doktorları, geçen viral hastalığa bakteriyel enfeksiyonun eklenmesini önlemek için antibiyotik ilaçları reçete edebilirler. Ancak, prensip olarak, "antibiyotik" ve "önleme" kelimeleri uyumlu değildir. Antibiyotik ilaçlar, gerçekten hastaya ihtiyaç duyduklarında ve başka yollarla geçmedikleri durumlarda semptomatik olarak reçete edilirler. Ancak, antibiyotik alımını ancak tedavinin tamamını tamamladıktan sonra bırakmanız gerekir, bu durumda semptomların ortadan kalkması, bu durumda antibiyotik tedavisini reddetmek için henüz bir neden değildir.

"Profilaksi için" bu tür ilaçların alınması, doğal koruyucu fonksiyonların bastırılması nedeniyle korunan enfeksiyonun çok fazla bağlanmasına neden olabilir. Ayrıca, vücudun diğer reaksiyonları ile baş etme sürecinde, antibiyotik ilaçların önleyici alımının gerekli bir önlem olmadığını kanıtlayan istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması da dahil değildir.

Anjina için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Antibiyotiklerin bir doktorun değil, iyileşmek için gerekli ilaçların olduğu sonucuna varıncaya kadar, bademcik iltihabı durumunda en sık hangi ilaçların reçete edildiğini dikkate alacağız. Anjina ile antibiyotik alınması gerekiyorsa, öncelikle Amoksisilin ile penisilin preparatları reçete edilir. Bu aktif madde hangi antibiyotik içerir? Bunlar:

 • Amoksisilin, üç çeşitte üretilen bademcik iltihabı için standart tedavidir: Forte, Solutab ve Trihydrate.
 • Amoksil - aktif madde olarak Amoksisilin içeren tabletler, 250 ve 500 mg'lık bir antibiyotik bileşen konsantrasyonuna sahiptir.
 • Augmentin, Amoksisilin ve Klavulanik asidin bir tabletidir;
 • Amoksiklav - antibiyotik Amoksisilin ittifakının bir başka versiyonu ve ilacın penisiline dirençli bakteriler, Klavulanik asit ile savaşmasına izin veren bir inhibitör.
 • Flemoxin-Solutab, bölüp, çiğnemek, meyve suyu ve tatlı içecekler ile yıkayarak alınabilen tabletlerin rahat ve iddiasız bir şeklidir. Ayrıca, yemekler arası aralıkların muhafaza edilmesine ve genel olarak sıvı ile yıkanmasına bile gerek yoktur.

Alerjik reaksiyon veya verimsizlik durumunda penisilinin yerini almak için hangi antibiyotikler kullanılır? Bunlar:

 • Zinnat, ikinci nesil antibiyotik ailesine ait bir sefalosporin antibiyotiktir.
 • Suprax, bir blenderda 6 kapsül içeren kapsüllerde bulunan üçüncü nesil bir sefalosporindir.
 • Azitromisin, tam teşekküllü bir etki elde etmek için, bir öğünden önce bir saat veya aşırı bir öğünden 2 saat sonra kesinlikle sarhoş olması gereken bir makrolid ilaçtır.
 • Sumamed, bir Azitromisin analogudur. İstenilen etkiyi elde etmek için, doktorunuz tarafından belirtilen kurs süresince günde bir kapsül içmeniz gerekir.

Anjina ile antibiyotik almam gerekir mi?

Varsayılan olarak, angina, boğazdaki tüm enflamatuar süreçler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, palatine bölümünde bademcikler (bademcikler) etkileyen bademcik iltihabıdır. Laringeal, tubal ve lingual bademciklerin enflamasyonu oldukça nadirdir. Herhangi bir anjin tipi etken madde, ağız ve yutak mukoza zarlarına nüfuz eden patojen mikroorganizmalardır. Tüm anjinler için tedavi rejimleri benzerdir. Soru, anjin için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığı sorusu mu? O zaman daha ayrıntılı olarak anlayalım.

Anjinada antibiyotik içmek gerekli midir?

Anjinada antibiyotik kullanımı sorusu, bu kriterleri dikkate alarak ayrı ayrı ele alınmıştır:

 • hastanın yaş kategorisi;
 • Anjina tipi: viral veya bakteriyel;
 • türlerine göre. lacunar veya foliküler irin oluşumu ile;
 • Hastalığın seyrinin seyri: komplikasyonlar veya olmadan.

Bu videoda Dr. Komarovsky, antibiyotiklerin ne zaman gerekli olduğunu ve onlar olmadan ne zaman yapabileceğinizi size söyleyecektir:

Hastanın yaşının tanımı ile, doktor problemleri yoktur. Enfeksiyon tipini ve hastalığın seyrinin doğasını belirlemek daha önemlidir.

İstatistiklere göre, hastaların anjina vakalarının% 80'i viral tiptedir. Bu durumda doktor antibiyotik reçete etmez.

Bakteriyel anjina vakalarında (toplam yanıt verenlerin% 20'si), antibiyotik kullanımı gereklidir.

Bakteriyel ve viral anjinanın ayırt edici belirtilerini (semptomatoloji) bilmek gereklidir. Aşağıdaki videoda bunun hakkında:

Bakteriyel anjina ile, bu tür belirtiler vardır

 • vücut ısısı keskin bir şekilde ciddi sınırlara yükselir: 40-41 ° C;
 • Boğazda bir ağrı var, yemek tüketmek acı verici;
 • bademcikler pürülan bir kaplama ile kaplanır ve rengini değiştirir;
 • boyundaki lenf düğümleri iltihaplı hale gelir ve boyutlarını artırır;
 • boğazda ağrı başlangıcı ile karın, bulantı ve kusma ataklarında ortaya çıkabilir;
 • Bir haftalık hastalıktan sonra avuç içi ve parmaklardaki deri kurur ve soyulmaya başlar;
 • Pürülan bir boğaz ağrısına paralel olarak kırmızı ateş görülür (deride kırmızımsı kızarıklık görülür).

Viral anjin aşağıdaki belirtilerle karakterizedir

 • Boğazın kızarması, bademcikler mukusla kaplıdır, ancak püy oluşmaz;
 • genellikle vücut ısısı yükselmeyebilir. ve artmışsa, o zaman maksimum 38 ° C;
 • boğazda ağrı ile birlikte görünür: öksürük, burun akıntısı, tıkalı burun tıkanıklığı, boğazın boğazında ve nispeten nadiren mukoza üzerinde ağız boşluğunda küçük ülserlerin oluşumu eşlik eder.

Sonuç çizin

Bakteriyel anjina ile, burun akıntısı ve öksürük asla olmaz, ama bademcikler üzerinde irin görünür. Aksine viral anjina ile birlikte, ARI (burun akıntısı, burun nefes almıyor, öksürük) belirtileri olabilir, ancak pus oluşmaz.

Bu farklılıklara dayanarak, özel çalışmalara girmeden ve testler (bakteri kültürü) almadan, boğaz ağrısının - viral veya bakteriyel - doğasını bile belirleyebilirsiniz.

Özel bir durum - komplikasyonlar ortaya çıktı

Önemli yan komplikasyonları olmayan hastalığın seyrinin tanımıdır.

Bu videodan boğazın bağımsız bir muayenesinin nasıl yapılacağını ve boğaz ağrısı sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonları öğreneceksiniz:

Anjina hastası bir hastada komplikasyonların başlangıcını gösteren belirtiler göstermeye başlarsa, antibiyotikler önlenemez. Komplikasyon belirtileri aşağıdaki durumları içerir:

 • Hastalık sırasında hastanın genel sağlık durumu kötüleşir;
 • kulaklarda (kulak) ağrı görünmeye başladı;
 • Bir yandan, boğaz şişmiş;
 • Boğazdaki ağrılar geçmez, sadece büyür;
 • baş ağrısı, ağrı sendromu eşliğinde ağız açılır;
 • büyük bir sıcaklık (38 ° C'den fazla) bir hafta veya daha uzun süre boyunca yanmaz;
 • 2-3 gün boyunca antibiyotiklerle tedavi bile pozitif dinamizm vermez;
 • Göğüs ağrısında, başın yarısında, ağrının yarısında ağrı vardı.

Eğer böyle belirtiler varsa, antibiyotik tedavisi basitçe gereklidir. Vücutta hayati organların enfeksiyonu ile enfeksiyon süreçleri vardır.

Antibiyotik nasıl çalışır?

Antibiyotik eylemi, ilacı tabletler, kapsüller veya süspansiyon içinde aldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkar.

Yutulması üzerine, tablet 30-40 dakika sonra mide suları ile tedavi edilir ve ayrışmış halde kan içine emilir.

Daha sonra, 50 dakika sonra, aktif maddeler iltihaplı bademciklerde birikmeye başlar ve patojenik organizmaların yok edilmesi süreci hız kazanır.

5 saat sonra, mikroplar yok edilir.

12 saat sonra, antibiyotik çalışmasının ilk sonuçları ortaya çıkar: vücut ısısı düşer veya yükselir (ölü mikropların kalıntıları kanın içine girer ve vücut “ölümlü kalıntılar” ile mücadele eder), hastanın genel durumu iyileşir.

Antibiyotiklerin tedavisinde ana kurallar hakkında Dr. Komarovsky'ye:

Mukoza zarlarındaki insan vücudunda hem yararlı hem de zararlı olan bakteriler bulunur. Antibiyotiklerin etkisi, bakterilerin yararlı veya zararlı niteliklerini hesaba katmadan tümüyle yok edilmesi bakımından farklıdır.

Bakteriyel boğaz ağrısının başlıca nedenleri ve viral boğaz ağrısı sırasında komplikasyonlar A grubu streptokok ve stafilokoklardır. İstatistiklere göre, bakteri anjina hastalarının% 95'ine kadarı bu patojenlerden etkilenmektedir.

 • penisilin;
 • sefalosporinler;
 • makrolidler;
 • tetrasiklinler;
 • fluorokinolonlardır.

penisilinler

Penisilin grubu antibiyotikler bu ilaçlarla temsil edilir:

Pürülan anjina, penisilin grubuna alerjik reaksiyon olmaması koşuluyla öncelikle penisilin grubunun antibiyotikleriyle tedavi edilir.

sefalosporinler

Penisilinler enfeksiyonla mücadelede etkili değilse, ikinci gruptan - sefalosporinler, yani atandıkları ilaçlar:

Sefalosporinler aşırı sıcaklıklar, boğazın şişmesi, vücudun güçlü zehirlenmesi (titreme, baş ağrısı, genel halsizlik, halsizlik vb.) Ile şiddetli anjina formlarında içilmelidir.

Makrolidler, tetrasiklinler veya florokinolonlar

İlk iki grup etkili değilse veya alerjik reaksiyonlar ortaya çıktıysa, anjina diğer ilaç gruplarıyla tedavi edilir - makrolidler, tetrasiklinler veya florokinolonlar.

Hafif ve orta formlardaki anginazlar tetrasiklinler ile tedavi edilir: tetrasiklin, macorpene, doksisiklin, aureomisin, biyomisin. Ve makrolidler: Sumamed. Azitromisin. Eritromisin, Roxitromisin.

Özellikle zor akan anjin, florokinolon grubunun antibiyotikleriyle tedavi edilir:

 • pefloksasin;
 • levofloksasin;
 • siprofloksasin;
 • sparfloksasin;
 • Norfloksasin ve diğerleri.

Etkililiklerinde makrolidler tetrasiklinlerden daha güçlüdür.

Antibiyotik kullanmak, probiyotikler alarak yararlı bağırsak mikroflorasını düzeltmek için dikkatli olunmalıdır: Linex, Ecoflor, Biovestin.

Doktor yetişkinler için antibiyotik süresini nasıl belirler?

Sorunun çözümü, anjin için antibiyotiklerin ne kadar içilmesi gerektiği, ilaçlarla tedavi sürecini ne kadar süreyle reçete edeceği konusunda doktor bu faktörleri dikkate almalıdır:

 1. Hastanın bağışıklık sisteminin durumu. Zayıf bağışıklık, vücut kendi başına enfeksiyonla mücadele edemediğinde, yetişkinlere 3 haftaya kadar antibiyotik tedavisi reçete edilebilir. Vücudun enfeksiyona karşı iyi bir koruyucu reaksiyonu durumunda, antibiyotikler 7 ila 10 gün arasında içilir. Bu durumda, ilaç, komplikasyonlar ve hastalığın nüksleri gelişme olasılığını durdurur.
 2. Eşzamanlı hastalıkların varlığı, hastalığın şiddeti, akut semptomların ortaya çıkışı. Vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için, bir doktor boğaz ağrısı ile 7 günden daha az bir süre boyunca antibiyotik reçete edebilir. Hastalık aktif olarak geliştiğinde, patojenleri baskılayan ilaçlar daha uzun sürebilir.
 3. Ne tür antibiyotiktir. Bakterisidal özelliklere sahip ilaçlar (Ampisilin, Amoksisilin, Sefadroksil vb.) Kısa bir süre içerisinde sarhoş olmalıdır. Uzun bir geçerlilik süresi olan ilaçlar daha uzun süre alınır. Bunlar gibi ilaçlar - Lincomycin, Azithromycin, vb.
 4. İlacın kanın içine nasıl emildiği, aktif maddenin yüzde kaçının biyoyararlı olduğu, sürenin ve vücuttan tamamen çekilme, uygulamadan yan etkilerin varlığı, izin verilen doz.

İlginç videolar: Neden doktor aynı hastalık için farklı ilaçlar reçete ediyor?

En etkili antibiyotikler, damlalık ve enjeksiyonların yardımı ile uygulandığında çalışır. İlaç, enfeksiyonun odağına sadece birkaç dakika içinde verilir. Antibiyotiklerin mikropların yok edilmesi için hastalıklı dokulara ve organlara konsantre olma kabiliyeti önemlidir. 1-3 gün sonra ilacın terapötik bir etkisi olacaktır.

Ayrıca, belirli bir ilacın aktivitesinin bireysel vakalarda değiştiğini dikkate almalısınız. Yani, yüksek dozlarda eritromisin bakterisid etkiye sahiptir, ancak mide rahatsızlıkları şeklinde yan etkiler vardır. Normal dozajlarda bu ilacın bakteriyolojik bir etkisi vardır. Bu nedenle, ilacı küçük dozlarda almak, ancak zaman içinde daha uzun süre almak gerekir.

İlaçların iyileştirici etkisi olduğu durumlarda bile, alımını kesmek imkansızdır. Bakteriler ilaca karşı direnç geliştirmek için zamana sahip olabilir ve hastalık yenilenmiş canlılıkla devam edebilir.

Belirli bir antibiyotiğin amacı, aktif maddenin varlığına ve konsantrasyonuna bağlıdır. Bu nedenle, Sumamed'in yüksek verimlilik ve uzun süreli geçerlilik süresi (birikim) pahasına en az 3 gün ve en fazla 5 gün sürmesi gerekmektedir.

Çocuklarda antibiyotik süresi

Bademcikler ile enfeksiyon, daha sonra kronik patolojilere yol açabilen kan ve lenf akışı ile bu organlara akabilir. Kulaklarda, solunum organlarında komplikasyonlar da meydana gelir. Bu nedenle, çocuklarda pürülan anjina tedavisinde antibiyotikler olası komplikasyonları önlemek için önemli bir görev yapmaktadır.

Hastalığın başlangıcından itibaren 9 güne kadar antibiyotik içmeye başlamak için zamanınızın olması önemlidir. Bu süre atlanırsa, önleme komplikasyonlarının etkinliği azalır.

Çocuklar için süre bakımından antibiyotik almak, yetişkinler için aynıdır. Çocuğun organizması hızlı büyüme ve oluşum sürecindedir, bu nedenle enfeksiyonun etken maddelerine karşı kendi bağışıklığı yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, ilaç süresi yetişkin hastalardan daha uzun olabilir.

Küçük çocuklar tabletleri içmeye çok istekli değildir, bu nedenle hoş dolgu maddeleri ile süspansiyonları özel olarak hazırlarlar.

Kısa resepsiyon için istisnalar - Azitromisin, Sumamed ve Azimed. En az 3 gün, en fazla 5 gün içmelidirler. 5 günlük bir kurs en iyi sonuçları gösterir.

Çocuklarda anjina için antibiyotik almanın özgüllüğü çocuğun yaşına, vücudun ağırlığına bağlıdır. Her yaşın 1 kg ağırlığında günde antibiyotik dozlama için kendi normları vardır.

Antibiyotiklerin seyrinin süresini değiştirmek mümkün mü

Sadece bir doktorun sahip olduğu antibiyotik süresini değiştirin. Bunu bağımsız olarak yapmak kesinlikle yasaktır.

Bu videoda, antibiyotik aldıktan sonra çocuğunuzun daha da kötüye gitmesi durumunda ne yapacağınızı öğreneceksiniz:

Antibiyotiklerin değiştirilmesine izin verilir ve bazen bu koşullar altında bile gerekli:

 • ilacı almak 2-3 gün sonra olumlu sonuçlar vermez, hastanın (bakteri bu ilaca dirençli) hale gelmemesi daha kolaydır;
 • ilaca alerjik reaksiyonlar vardır;
 • hastanın ilacın çok sayıda yan etkisi vardır.

Bu nedenle, zaman kaybetmemek ve enfeksiyonun etken maddesinin yapısını belirlemek için testlerden geçmek önemlidir.

İlaç alımının olumlu bir sonuç verdiği durumlarda, birçok hasta reçeteli antibiyotikleri kendi başına bırakmayı bırakır. İçmek için kaç gün - doktor belirler. Kesilen rota, olumsuz sonuçlarla tehlikelidir. Enfeksiyon odakları geçici olarak bastırılır ve ilaca uyum sağlayabilir ve hastalık yenilenmiş canlılıkla yeniden doğar. Böyle durumlarda, tekrarlayan anjina ile, bir antibiyotik kullanımı zaten işe yaramaz olacaktır.

Aşırı antibiyotik kullanımı ile yan etkiler

Hastalara göre uzun süreli antibiyotik kullanımı, zarar verebilir. Sadece okuma yazma bilmeyen kullanımı olan antibiyotikler, bağırsaklarda ve idrar yollarında yararlı mikrofloranın tahrip edilmesine neden olabilir. Sonuç olarak, vücut normal olarak çalışmayı durdurur ve mide, böbrek, mesane, kişinin fiziksel tonu ile ilgili problemler vardır.

Antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra bir şeyler yapmam gerekiyor mu? Bu konuda - aşağıdaki video:

Modern antibiyotikler (örneğin, amoksisilin) ​​artırılmış biyo elde edilebilirlikleri sahiptirler, t., E. ilaç savaşır enfeksiyon hemen hemen kütle ve sadece küçük bir miktarının sindirime önemli bir zarar vermeden sindirim sistemi girer.

Faydalı bir mikroflorayı restore etmek ve disbakteriyozdan kaçınmak için, bir diyetin gözlemlenmesi ve ayrıca laktik asit bakterileri, örneğin Lineks ile probiyotik preparatların kullanılması gerekmektedir.

Antibiyotikler gerekli olmadığı durumlarda

Viral anjina, antibiyotik kullanılmadan tedavi edilir, sadece bir viral enfeksiyona karşı etkili değildir. Viral angina, sadece bakteriyel komplikasyonlar durumunda antibiyotiklerle tedavi edilir. Sadece profilaksi için antibiyotik içilmesi sağlık açısından uygun ve tehlikeli değildir.

Pürülan boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi, reçete yazan doktorun randevularının sıkı bir şekilde yerine getirilmesiyle iyi sonuç verir. Tedavi diğer yöntemler ve formlarla (durulama, spreyler, emilim tabletleri, bol sıcak içecekler, yatak istirahati, vb.) Birlikte gerçekleştirilir. Güçlü ilaçlarla kendi kendine ilaç tedavisi yapmak sağlık açısından tehlikelidir. Özellikle gelecekteki anneler ve küçük çocukları ilgilendirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, tüm vücudun acı çektiği bir hastalıktır. En sık streptokoklar tarafından neden olunur ve uygunsuz tedaviyle sıklıkla komplikasyonlar eşlik eder.

Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir.