Loading

Evde boğaz ağrısı ile halk ilaçları tedavisi

Palatinlerin yanısıra, tıpta nazofaringeal ve lingual bademciklere angina denir. Bu hastalık genellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan çocukları ve yetişkinleri etkiler. Sadece birkaç saat içinde hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkacağı gibi ayaklarını ıslatmaya, soğuk bir içecek içmeye veya hasta biriyle sohbet etmeye ihtiyaçları vardır. Muhafazakârlar eczaneye koşar ve hastalıklarla mücadele etmek için çok fazla ilaç alırlar, ancak sadece birkaç kişi boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla tedavisinin de etkili olduğunu bilir.

Hastalığın klinik belirtileri

Gelişimin ilk aşamasında hastalığın semptomları, soğuk algınlığının birincil belirtilerine benzer, pek çok kişi bunu görmezden gelir. Ancak, eklemlerdeki ağrılar, genel halsizlik ve halsizlik karşısında, yiyecek ve içecekleri yuturken boğazda keskin acı verici duygular olduğunda, kuşkular kendiliğinden ortadan kaldırılır. Zaten bademciklerin ilk klinik görünümlerinin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra, dil ve palatine kemerler parlak kırmızı ve hafif şişmiş hale gelir. Bu akut enflamatuar sürecin gelişimini gösterir ve bu bölgelerde birkaç gün içinde püstül ve plak görünebilir. Bu hastalık, sıradan bir soğuğa göre çok daha zor bir şekilde aktarılır ve 38-40 ° C'lik bir sıcaklığın eşlik etmesiyle birlikte, çıkması çok zordur.

Halk ilaçları veya ilaçları ile boğaz ağrısı tedavisi daha hızlı, onu yenmek için daha kolay olacaktır.

Hastalığın sınıflandırılması

Tıpta diğer birçok hastalık gibi, bu hastalığı etiyolojik belirtilere göre ayırmak yaygındır. Bu dağılıma göre, primer, semptomatik (sekonder) ve spesifik anjin farklılaşır. İltihaplanma sürecinin ilk odağında, farinksin lenfadenoid halkasında lokalizedir.

Hastalık difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri gibi bulaşıcı hastalıkların arka plan üzerinde doğal ikinci şekil bademcik lezyon. Bazı durumlarda, semptomatik anjin nedeniyle lösemi, agranülositoz ve septik angina oluşabilir.

Hastalığın spesifik bir formunun etiyolojik faktörü, spesifik bir enfeksiyondur.

Etiyolojiye göre hastalığın sınıflandırılmasına ek olarak, lezyonun derinliğine ve doğasına göre dört ana anjin tipi ayırt edilir. Yani, lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik angina salgılayın. Ciddiyetle, hastalık karmaşık, orta ve hafif bir form ile tanımlanır.

Klinik bulgular ve catarrhal anjina teşhisi

Hastalığın bu formu mukoza boğazının ve bademciklerin yüzeysel lezyonları ile karakterizedir ve orta derecede zehirlenme belirtileri gösterir. Hastanın vücut sıcaklığı 38 ° C'ye yükselebilir. Zaten gelişim bu aşamasında, halk ilaçları ile boğaz ağrısı tedavisi basitçe gereklidir.

Bu rahatsızlık teşhisini farenoskopi ile teşhis edin. Bu durumda hasta, farinksin arka duvarını ve aynı zamanda sert ve yumuşak bir damak tutan bir akut diffüz hiperemi gösterir. Yalnızca nadir durumlarda, iltihaplanma süreci, şişlik ve infiltrasyon nedeniyle boyutunda artış gösteren palatin kemerleri ve bademcikler ile sınırlandırılabilir. Evde boğaz ağrısına karşı yeterli ilaç tedavisi yapılırsa, hastalık 4-5. Aksi halde, akıntılı formu foliküler veya laküner formuna geçebilir. Bu gelişme ile tedavi önemli ölçüde daha uzun sürecektir.

Catarrhal anjina için geleneksel tıp

pharyngoscope bademcik, farenks arka duvarı ve damak geniş hiperemi bulundu, ancak irinli plaket görünür hiçbir tezahürleri varsa, hiç şüphesiz - bu akıntılı anjin olduğunu. Hastalığın bu formu için halk ilaçları ile tedavi çok etkili olabilir, ancak tüm önerilere sıkı sıkıya uyulmalıdır.

Yani, hastaya sağlanacak ilk şey, bol sıcak bir içecek. Bu sadece mukozanın yüzeyinden enfeksiyonu temizlemeyecek, aynı zamanda idrara çıkmayı hızlandıracak, bu yüzden de toksinleri vücuttan uzaklaştıracaktır. Su, sıcak çay ve diğer içecekleri içebilirsiniz. Ancak, boğaz ağrısının tedavisinde en etkili halk ilaçları elbette, infüzyonlar ve bitkisel şifalı bitkilerdir. Onların hazırlanması için, papatya, St John's wort, anne-üvey anne ve diğerleri de dahil olmak üzere hazır eczane karışımları kullanabilirsiniz.

İkincisi, anjinin hızlı bir şekilde sertleşmesi için, hasta, bir bitki özüyle bile baş edebilen bitkisel bir tada ve garnitür çözeltisi ile gargara yapmalıdır. Sonuçta, 1-2 çay kaşığı bikarbonatın bir bardak ılık su içinde çözülmesi yeterlidir. Gargara her 30-45 dakikada bir durulanır, aksi halde tedavinin olumlu sonucu bekleyemez.

Evde halk ilaçları ile quinsy tedavisi için etkili oldu, yukarıdaki önlemlerin karmaşık yatak istirahat ile takviye edilmelidir.

Lacunar anjinin klinik resmi

Hastalığın bu formunun semptomatik olması hızlı gelişim ile karakterizedir. Enfeksiyondan 5-6 saat sonra hastanın vücut ısısı 39 ° C'ye yükselir. Bundan kısa bir süre sonra, boğaz ağrır ve servikal ve submandibuler lenf nodları boyut olarak artar. Ek olarak, faringoskopi ile iltihaplı bademcikler üzerinde püstüler lezyonlar vardır. Ve kan analizi eritrosit sedimantasyonu, akut lökositoz ve eozinofili oranındaki artışı belirler.

Lacunar anjina'nın primer semptomatolojisi difterinin ilk belirtilerine benzediğinden, farinksden bir yayma geçirilmesi son derece önemlidir.

Herhangi bir kişi hastalığı enfekte edebilir, ancak çocuklar risk grubunun ana yaş grubudur. Çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile tedavi ilaçlarla daha iyi takviye edilir.

Lacunar bademcik iltihabı halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Sıklıkla, özellikle küçük çocuklarda, bu rahatsızlık biçimi sahte grubun sebebidir. Bebeğin solunum bozukluğu ritmi vardır, stenoz gelişir ve akut hipoksi belirtileri gelişir. Bu nedenle, bir çocukta lacunar anjinası teşhis edilirse, halk ilaçları ile tedavi derhal başlamalıdır.

Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için hasta yatak istirahati yapmalı ve bol miktarda sıvı içmelidir. Ancak bu şartlar yerine getirildiğinde, vücut hızla enfeksiyonla baş edebilir ve iyileşebilir.

Doğrudan bademciklerin ve ağız boşluğunun iltihaplanması tedavisi ile ilgili olarak, en meşhur olanı aloe'dir. Bu şifalı bitkiyi kullanmanın çeşitli yöntemleri vardır ve bunların en basitleri günde birkaç kez etli bir dilim dilimi çiğnemektir. Bu yöntemin terapötik etkisi, aloe sadece mukoza zarının yüzeyini dezenfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda püyleri doğrudan bademciklerden de çeker. Ayrıca anjini tedavi etmek ve bağışıklığı güçlendirmek için etkili bir bitkiden ilaç hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için 350-400 gram etli yaprak, 600 gram doğal bal ve 100 gr cahor alın. Karışık bileşenler 5 gün boyunca karanlık ve serin bir yerde infüze edilir ve günde üç kez 2 çay kaşığı alındıktan sonra. Bu reçete, hastanın foliküler anjina teşhisi konması durumunda da yardımcı olur.

Hastalığın etkili bir şekilde bertaraf edilmesi için halk ilaçlarının tedavisi, ağızlığı bir sofra tuzu çözeltisi ile yıkamalı ve durulamalıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz çözmeniz gerekir. 2-3 dakika küçük sips ile durulayın. Soğuk ile aynı çözüm burnu yıkayabilir.

Doktorlar genellikle bademcik iltihabı tedavisi için reçete yazabilirler, çünkü sadece mevcut değil, aynı zamanda etkilidir.

Hastalığın foliküler formunun belirtileri

Vücut ağrıları, eklemlerde ağrı, titreme rahatsızlık gelişiminin sadece ilk belirtileridir. Birkaç saat sonra, sıcaklık hızla yükselir, boğaz ağrır ve submandibular lenf düğümleri artar. Hastalığın belirtileri tezahürü pharyngoscope yardımıyla, bir doktoru görmek için ise o bile çıplak göz sarı foliküllerine iltihaplanmış görülebilir bademcikler, güçlü bir kızarıklık ve şişme bulundu. Sonuç keskin lökositoz ve eozinofili ile kanıtlandığı gibi, ortak bir kan testi de, enfeksiyon kuvvetli bir gelişme gösterir olup.

Ilaç tedavisi bu formu ile inkar edilemez, ancak hızlı bir şekilde olumlu bir sonuç elde etmek için, pürülan boğaz halk ilaçları tedavisine başlamak için mümkün olan en kısa zamanda gerekir.

Foliküler boğaz ağrısı için geleneksel tıp konseyleri

Hastalığın başlangıcındaki ilk belirtilerde hastaya dinlenme ve yatak istirahati sağlanmalıdır. Ama ev sağlıklı üyeleri ıhlamur, papatya, melissa, nane çay hazırlamak için sorumluluk almak zorunda kalacak, kalça suyu, hem de kızılcık suyu ve kuru meyve kompostosu yükseldi. İltihaplı mukozal bölgelerden enfeksiyonu hızla yıkayarak vücuttan çıkarmaya yardımcı olacak sıcak içecekler budur.

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisinde etkili olmak için, çok çaba sarfetmek ve birkaç eski tarifleri kullanmak gerekir. İşte bunlardan bazıları.

İlaç yapmak için sarımsak başını temizlemelisin. Bundan başka 3-4 elmadan meyve suyunu sıkmak (hamurla mümkün) ve kıyılmış sarımsakları doldurmak gerekir. Daha sonra karışım kaynama noktasına getirilir ve 5-6 dakika kısık ateşte preslenir. Hazırlıktan sonra, ilaç filtrelenir ve hafif soğumaya bırakılır ve sonra küçük yudumlarda sarhoş olur. Hemen yatmaya ve sıcak bir battaniyeyle örtü almanız tavsiye edilir. Bu ilacı günde 2-3 kez alın.

Herhangi bir nedenle sarımsak kullanımı kabul edilemez ise, başka etkili bir tarif kullanabilirsiniz. Küçük bir soğan ve orta büyüklükte bir elma alın. Her iki malzemeyi de soyun ve ince bir rende rendeleyin, ardından bir cam kapta karıştırın. Bir su banyosunda, 2-2.5 yemek kaşığı bal eritin ve karışıma ekleyin. Boğaz ağrısı için böyle bir halk ilaç al, günde üç kez 0.5 tsp olmalıdır.

Yukarıdaki tariflerin herhangi biri ile kombinasyon halinde, buhar inhalasyonunu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, birkaç patates pişirmeniz gerekir, bir üniforma bile olabilir, hafifçe yoğurun ve 2-3 damla terebentin ekleyin. Buharı solumak bir havlu ile kaplanmalıdır. Prosedürün günde bir kez yapılması önerilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde halk ilaçları ile anjin tedavisinin etkili olduğunu, gargaralamayı unutmayın. Foliküler form soda tuzu ve iyot ile bir çözüm kullanmak daha iyi olduğunda. Boğazınızı her 2-3 saatte bir propolis tentürlü kaynamış su ile de durulayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı nekrotizan formunun tezahürleri ve teşhisi

Bir rahatsızlığın primer semptomları, kural olarak, hasta için fark edilmeden başlar. Aynı zamanda yutulduğunda sadece hafif bir rahatsızlık hisseder. Daha sonra, sekonder enfeksiyonun birleştiği zaman, ağızdan akut ağrı ve kokulu koku vardır ve hasta, farinkste yabancı bir cisim hissinden şikayetçidir.

Faringoskopi ile bademciklerin yüzeyinde çıkarılabilir sarımsı gri bir kaplama gözlenir. Eksüda ayrıldıktan sonra, eşit olmayan kenarları olan küçük ülserleri ve sarımsı bir tabanı kanaması bulunur. Bademcikler üzerinde gelişen patolojik sürecin karmaşıklığına rağmen, hastanın sıcaklığı subfebril değerler veya norm dahilindedir. Ancak akut zehirlenme belirtileri çok çabuk ortaya çıkabilir. Örneğin, bir çocuğu rahatsız ediyorsa, enfeksiyondan 5-6 saat sonra ishal, kusma ve karın ağrısı görülebilir.

Halk hekimliği nekrotizan anjina için ne önerir?

Patolojik sürecin gelişiminin ilk aşamaları tamamen yüzeyseldir. Bununla birlikte, tedavinin olmaması veya yanlış seçilmiş tedavi, hastalığın seyrinin şiddetini arttırabilir. Ve sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademciklerin ötesine geçebilir ve insan sağlığına onarılamaz zarar verebilir. Böyle sonuçlardan kaçınmak için, boğaz ağrısının çocuklar ve yetişkinler için halk ilaçları ile tedavisi, ilk hastalık belirtileri göründüğünde başlamalıdır. Ayrıca, nekrotik formda, her zaman etkili ilaç reçete bir doktor danışmalısınız.

Halk ilaçlarının doğrudan tedavisi için, bu hastalık ile çok etkili olabilir. Ancak, patolojik sürecin karmaşıklığı göz önüne alındığında, ilaç tedavisini terk etmemelisiniz. Birkaç "büyükannenin" yöntemi ilaçlarla birlikte kullanıldığında, Angina hızla geri çekilecektir.

Örneğin, bir çocuğun herpes boğaz ağrısı vardır. Halk ilaçları ile yapılan muamele, havuç suyu, ballı kızılcık, sarımsak veya ladin iğnelerinin suyu ile gargara yapılmasını önerir. Bu durumda, hasta yatak istirahatine sıkı sıkıya uymalı, iki kat sıvı tüketmeli ve ilaç almalıdır.

Semptomları ortadan kaldırmak ve hastalık ile baş etmek de inhalasyona yardımcı olacaktır. Onları bir ev inhaleri yardımıyla ve bir kaynatma kabı ile yapabilirsiniz. Bu tür prosedürler için bir ilaç olarak, okaliptüs yağı, çam tomurcukları, kekik otu, vb. Ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Atalarımız bu tıbbi bitkilerin faydalarını biliyordu. Ve bilgilerini nesiller boyunca bize aktardılar. Bu nedenle, alınan bilgiyi ihmal etmemeliyiz, çünkü bu basit ve hesaplı yöntemler, kan damarları, ısırgan eşekarısı veya kronik bademcik iltihabı olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir hastalığa karşı mücadelede yardımcı olabilir. Halk ilaçları ile tedavi, ilaç tedavisinin yanı sıra hastalıktan kurtulmanın aynı etkili yöntemidir.

Anneannelerinizden evde boğaz ağrısı için en etkili halk ilaçları

10/19/2015 Elena Ev Sağlık Seti 4 yorum

Ziyarete gelen herkese selamlar!

Cevap ver, lütfen: anginadan kim acı çekmedi?
Birisi "ben!" Diyor - şanslı!

Ne yazık ki, bu hoş olmayan duygular neredeyse herkese tanıdık geliyor: yutmak, konuşmak, yemek yemek, hatta içmek için acı verici. Birileri boğuluyormuş gibi!

Ve aslında, kelime anjin ve Latin "ango" dan geliyor - sıkmak, sıkmak için.

Boğaz ağrısı tedavisi kesinlikle gereklidir, çünkü bu tür semptomlarla sakin bir şekilde yaşayamazsınız. Ancak, doğal olan her şeyin destekçisi olarak, hastalık durumunda tabletler için koşmak için acele etmem ama doğal depolarda bir alternatif bulmaya çalışıyorum. Ve size tavsiyem: antibiyotik tedavisi etkilidir, tartışmıyorum ama bundan sonra bağırsak mikroflorasını tedavi etmek zorunda kalacağım. Bu nedenle, boğaz ağrısı için halk ilaçları hakkında bilgi almak ve silahlanma için reçete almak!

Makale'den öğreneceksiniz:

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjina belirtileri ve nedenleri

Her şeyden önce, bu boğazda güçlü bir ağrıdır. Buna ateş, titreme ve güçsüzlük eklenebilir.

Hastalığın nedenleri 2 olabilir:

İkinci durumda, bir hasta kişiyle (el sıkışma, nesnelerin değişimi) yeterince ev içi temas vardır. Boğaz ağrısı ve havadaki damlacıklar ile seyahat (Sokakta çıktığınızda doktorların salgınların ortasında tek kullanımlık bir maske takmanızı tavsiye etmiyoruz!)

Vücut ısısı "derece kapalı" 39 derece ise, kendi kendine ilaç ile uğraşmamak daha iyidir - bir doktor çağırın. Bu durumda, gerçekten güçlü araçlara ihtiyaç vardır.

İşlem henüz başlamamışsa ve hastalık vücudunuzda kök salmaya başlıyorsa - bir dakika kaybetmeyin. Tedavi edilmeye başlayın.

Boğaz ağrısı tedavisi daha: boğaz boğaz gelen halk tarifleri

Herhangi bir hastalığın tedavisinde en uygun çözüm entegre bir yaklaşımdır. Vücudunuzun çeşitli organları üzerindeki etkiyi birleştirerek istenilen sonucu elde edersiniz.

soluk alma

Solunumun özü: hava yollarını sıcak su buharı ile ısıtmak. Uçucu yağlar suya eklenir, otlar yapılır ve bu şekilde devam eder.

Bu harika ve çok ucuz bir antiseptik (bu arada, ünlü Miramistin'in değerli bir analoğu!)

Çiftler halinde solumak istediğiniz bir sıcak su kabı ekleyin, bir yemek kaşığı klorheksidin.

 • Soda inhalasyonu - kabartma tozu ekleyin
 • Papatya, adaçayı veya St. John's wort ile inhalasyon - Bütün bu otlar boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hepsini bir araya getirebilir ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Balsam "asterisk" ile inhalasyonlar“- Hatırlıyorum, annem hala boğazda ağrı ile çocukluk çağında bademciklere bu kokulu balsamın ince bir tabakasıyla bulaşmıştı. Her evde kapakta büyük bir yıldız bulunan kırmızı bir kutu vardı. Ve şimdi, modern ilaçların bolluğuna rağmen, genellikle kanıtlanmış bir "yıldız" ın yardımına başvuruyorum. Sıcak suda çok az miktarda balsam (bir maç başlığından fazla değil, daha sonra boğulabilirsiniz) ekleyin, bir havluyla örtün ve nefes alın. Bu çok kullanışlı ve etkili bir prosedürdür.

durulama

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

 • Deniz tuzu çözeltisi, örneğin Ilık suyla (yeteri kadar cam) bir kaşık dolusu tuzu çözün ve boğazınızı yıkayın. Prosedürü günde üç kez tekrarlayın.

Ev iyot ve soda varsa, mükemmel - yapabilirsin iyot tuzu durulama, Boğaz ağrısı için çok etkili halk ilaçları.

Bir bardak ılık su aldık:

 • 5 damla iyot
 • bir kaşık deniz tuzu (ya da deniz tuzu yok ise normal)
 • bir kaşık dolusu soda.

Boğaz boğazını günde iki kez karıştırın ve örün.

Bir litre ılık suda, birkaç manganez tanesi çözülür. İlacın tam çözünmesini bekleyin, aksi takdirde mukus yanıkları riski yüksektir!

Günde birkaç kez boğazınızı yıkayın.

Not: Manganez müköz kurur, bu nedenle durulandıktan sonra 20 dakika sonra, bir pamuklu çubukla herhangi bir yenilebilir yağ ile boğazı yağlayın.

Sarımsak harika bir doğal antiseptiktir! Etrafında tüm mikropları öldürür O boğaz ağrısı için hemen hemen tüm halk ilaçları konur boşuna değil

Bir kaç tane diş sarımsakını kaynar suyla birleştirin, solüsyonu yaklaşık bir saat kadar bekletin.

Bir rende üzerinde pancar (küçük boyut) fırçalayın, bu kitle bir elma sirkesi kaşığı birkaç dökün. Pancarın meyve suyu vermesini bekleyin. Basın. Ortaya çıkan çözüm ile, boğazını durulayın.

Geleneksel ilaçların alımı

Bal ile rendelenmiş soğanların nasıl soğuk algınlığına yardımcı olduğunu çoktan yazdım. Aynı zamanda anjin için de yararlıdır - bir çay kaşığı günde üç kez soğan yiyin, isterseniz - bal olmadan, ama isterseniz - ballı (tatlı tadı daha iyi).

Limonu bir kıyma makinesinden geçirin, birkaç kaşık bal ekleyin ve gerçek bir vitamin kokteyli alın. Yemek yemeden önce yemek kaşığı al.

Propolis olarak da adlandırılan arı tutkalı, harika bir anestetik (yani, anestetik) ve antibakteriyel doğal bir ilaçtır.

Propolisin ruhani tentürü günde üç kez bir çay kaşığı alınmalıdır, en şiddetli boğaz ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur.

Eğer bulabilirsen bir parça saf propolisi çiğneyebilirsin. Çiğneme uzun olmalıdır - günde 3 saate kadar.

Boğaz ağrısı başka ne yardımcı olur?

kompres

Sıkıştırma, bir ilaçla hasta bir vücut üzerinde sıcak bir bandaj uygulanmasıdır. Eylem ilkesi: ısı nedeniyle, etkilenen dokularda kan dolaşımı iyileşir ve iyileşme süreci hızlanır. Büyükannemin bana bu kompreslerle nasıl işkence ettiğini hatırlıyorum ama ne etkisi var!

Bu nedenle anjina ile sıkıştırılmalıdır.

Tıbbi alkolü 1: 1 oranında çözündürün (Alkol yok - önemli değil, sıradan votka da uygundur), dört kez katlanmış temiz bir pamuklu kumaş çözeltiye batırılmış ve boğazına bir bandaj koydu. Polietilen ve bir havlu ile ısıtın.

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, birkaç dakika içinde kompres alanında hoş bir sıcaklık hissedeceksiniz. Bandajı olabildiğince uzun süre boğazınızda tutun (ancak yanma hissine neden olmaz, rahatsızlık gerekmez!)

Rendelenmiş patates ile 2 yemek kaşığı sirke karıştırın. Biraz su ekleyin (yaklaşık yarım bardak). Kashitsu gazlı bez giydi, bir bandaj şeklinde katlandı ve boğazına koydu. Ayrıca polietilen ve havlu ile ısın.

Taze ev yapımı süzme peynir yarım kilo alın, fazla sıvı sıkın ve gazlı bez tabakası üzerine yayılır. Daha sonra sıkıştırmayı katlayın ve boğazınızı takın. Bir kat polietilen tabakasıyla, bir pamuk yünü tabakası ve bandajlı bandajla örtün. Yatağa bir kompresle git. Katılıyorum: bir kompres ile yatmak sıradışı, ama sağlıklı bir boğaz için, biraz tolere edebilirsiniz.

Isınma Merhemleri

Daha önce bahsettiğim aynı yıldız ya da ısınma etkisi olan diğer bitkisel merhemler. Boğazın her iki tarafında ince bir tabaka ve bronşların üstünde, göğsün biraz üstünde uygulayın.

Bol içecek

Patojen bakterileri vücuttan "yıkamak" için çok fazla şey içmeniz gerekir. Soğuk içecek artık sizin için yasaklandı (bazen soğuk boğaz ağrısının tedavisi konusunda cesur teorileri karşılıyor olsam da, hastalığın deneyler için bir zaman olmadığını ve kanıtlanmış reçetelere dönmenin daha iyi olduğunu düşünmeye cesaret edebilirim).

Sıcak bitkisel çaylar veya infüzyonlar, meyve smoothies, bal ile sıcak süt içilir. Bitkisel preparatlar, kızılcık, kızılcık, köpek-gül, deniz topalak, adaçayı, papatya demleyin.

Tarçın ve ballı anjin çayı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Burada. Ve burada gerçek bir köpek gülü tarifi, anjinadan muzdarip olanlar için gerçek bir kurtarıcı bulacaksınız.

Halk hekimliğinin bilgeliğini kullanın: bu reçetelerde tembel olmamak, tedavi olmak, ve boğaz ağrısı yakında veda edecek!

Dikkat lütfen!

Gün boyunca yoğun tedaviye rağmen daha iyi olmuyorsanız, doktor çağırın!

NB! Bir reçete uygulamadan önce, reçetenin bileşenlerine karşı alerjilerin yanı sıra, bunun için hiçbir kontrendikasyon olmadığından emin olun.

Herkese - tüm sağlığa ve yeni toplantılara!

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

İçindekiler:

boğaz ağrısı Akut inflamasyon şeklindeki lokal bulgularla bulaşıcı bir hastalıktır, çoğu zaman dil ve nazofaringeal tonsillerdir.
Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından hastayla temas ederek yiyecek ve içecek yoluyla bulaşır.

Ana ve ana belirti angina boğazda, özellikle yutulduğunda güçlü ve keskin bir ağrıdır. Boğazda ağrılı bir yumru yutmanın önlenmesi hissi vardır.

Başka belirtiler de var:

 • Boyundaki lenf düğümlerinin artması ve ağrıları.
 • Bademcikler parlak kırmızıdır.
 • Bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.
 • Sıcaklık, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi bir artış vardır.
 • Chilliness, ısı hissine yol açar.

Anjina belirtileri genellikle enfeksiyondan iki gün sonra ortaya çıkar., difteri belirtilerine benzerler, bu nedenle doğru bir teşhis için bademciklerden bulaşmanın bakteriyolojik muayenesi yapılır.

Hastalık en sık olarak diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar tarafından daha az sıklıkla streptokok veya stafilokoklardan kaynaklanır.

Evde anjin tedavisinde, aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • Gelecekte komplikasyonları önlemek için yatak istirahatine tutun.
 • Anjina türüne bağlı olarak antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için bir doktor çağırın.
 • Boğazınızı en azından mümkün olduğunca sık suyla yıkayın.
 • Enfeksiyonu yaymamak için başkalarıyla iletişimi sınırlamaya çalışın.

İşte yetişkinlerde ve çocuklarda ilk anjin belirtileri için kullanılması gereken en basit halk ilaçları.

Bu ilaçların ilaçlarla kullanımı kolaydır, karmaşık bileşenler ve manipülasyon gerektirmezler.

 1. Hastalığın ilk belirtileri bal peteği çiğneme ve hatta daha iyi zabrus - balmumu kapakları, petek kesti. Propolis de çok hızlı bir şekilde yardımcı olur - bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğünü en az 30 dakika çiğnemek için. Bunu günde 6-8 kez yapın
 2. Su ile seyreltilmiş calendula bir tentür ile gargara. Kadife tentürü eczaneye satın alınabilir
 3. Baharat karanfil çiğneyin.
 4. Bütün lahana yapraklarının boğazına sıkıştırın, fular üst üste sabitleyin, yapraklar her 2 saatte bir değişir.
 5. Şurup suyu ile karıştırın.
 6. 1 çorba kaşığı iç. l. Soğan suyu 2 kez bir gün, soğan kırışıklıklarından gece boyunca boğazını sıkıştırmak için. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 23, sayfa 26)

1-2 gün boyunca evde anjina tedavisi sağlayan en etkili halk ilaçları düşünün.

 • Patates çiçekleri.
  Bir bardak kaynar su ile kurutulmuş patates çiçek bir tutam dökün, sıcak kadar ısrar ediyorlar. Sıcak ıslatılmış infüzyon ile durulayın. Bazen acıyı tamamen durdurmak için sadece bir durulama yeterlidir. Durulamadan sonra boğazınızı yıkarsanız, bir parça tereyağı alabilirsiniz. (HLS 2004, Sayı 18, sayfa 9)
 • Propolis güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Küçük bir parça propolis, yemekten sonra yavaş yavaş çiğnemekte ve çözünmektedir. Eğer propolis ağızda ve gündüz ve gece ise. Sadece yüksek kaliteli hammaddeler yardımcı olacaktır Propolis, ağızda mukoza zarını hafifçe yakıp uyuşmaya neden olur.
  Hastalığı en başından alırsanız, daha çabuk geçecek, daha zor bir aşamaya geçmek için zamanınız olmadı.
 • Limon - mükemmel bir ev ilaç, asla unutmayacağım!
  Sabahları kadın yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, baş dönmesi vardı. O ((kaynar su) oldukça sıcak sudan daha gerekli soğuk durumuna ısınmaya olan 1 çorba kaşığı. L. 1 soda kaynar su bardağı dökün) ve daha sonra limon dilimleri ve yemiş kaynar su içinde boğaz sıcak soda çözeltisi durulandı. Ve böylece bütün gün soda ve limonla durulandı.
  Akşam tüm semptomlar giderildi, ertesi gün sağlık durumu mükemmel olmasına rağmen, önleme için limon ve soda ile prosedürleri tekrarladı. (Sağlıklı Tatiller 2008, No. 3, sayfa 9)
 • Limon ve bal.
  1 çorba kaşığı karıştırın. l. bal ve 1 çorba kaşığı. l. limon suyu. 10 dakika ağızda bekletin ve sonra küçük yudumlarda yutun. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 22, s. 11), (HLS 2007, No. 23, sayfa 32).
 • Sarımsak.
  Hastalığın tedavisi sarımsak olabilir: sarımsak karanfil kalın bir tabak kesmek ve mümkün olduğunca uzun süre, çiğneme, ağız, ağzında tutmak. 4-5 kez sarımsak infüzyonu ile boğazınızı yıkayabilirsiniz (2-3 ezilmiş diş macunu 1 saat ısrar etmek için bir bardak kaynayan su dökün).
 • Hastalık soğanları nasıl tedavi edilir: 1 çay kaşığı alın. Soğan suyu günde 3 kez.
  Hastalık larenjit eşlik ederse, o zaman hızlı bir şekilde boğaz tedavi ve ses soğan soğan infüzyonu ile boğaz durulama yardımcı olacaktır: 3 tsp. Bir termos 0,5 l kaynar su dökün kabuğu, 2 saat ısrar ediyorlar. Gargara 5-6 kez.
 • Köknar yağı.
  Hastalık tedavisi köknar yağına yardımcı olacaktır. Köknar yağı ile nemlendirilmiş bir tampon, bademcik yağlamak gerekir. Boyun üzerine bir kompresörün 20 dakika boyunca köknar yağı ile doldurulması ve aynı zamanda göğsün, sırtın ve bacakların üzerindeki köknar yağının ovulması gerekir.
 • Aloe.
  Aloe hızla bademcik iltihabı ve hatta kronik bademcik iltihabı kurtulabilir. Aloe üç yaşında bir yaprak dışarı sıkın meyve suyu, ve aç karnına 1-2 çay kaşığı sabah içilir. suyu. Tedavi süresi 10 gündür.
  Her sabah meyve suyu sıkmak için çok tembelseniz, başka bir seçenek var: pişirmek için şurup: Kavanozu ezilmiş aloe yaprakları ile yarısına kadar doldurun, şekerle kaplayın, 3 gün ile örtün, sonra süzün ve sıkın. Şurup yemeklerden önce 3 kez alınır. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalık daha önce gitmiş olsa bile, çeşitli komplikasyonlardan kaçınmak için kurs tamamlanmalıdır.
 • Pancar tedavisi için çeşitli yollar vardır:
  1. 1 bardak pancar suyu 1 çorba kaşığı dökün. l. % 6 sirke. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1-2 gulps yutabilirsiniz.
  2. 3 gün boyunca karanlık bir yerde durmak için, eşit miktarda pancar suyu, kızılcık suyu, bal ve votka karıştırın. 2 yemek kaşığı için içeri girin. l. Yemeklerden 4 kez 30 dakika önce.
  3. Pancar bir kaynatma hızla boğaz sertleşir. Pancar iyice yıkanmalı, su ile doldurulmalı ve yumuşatılıncaya kadar pişirilmelidir. Kaynatma soğutulur ve durulama için kullanılır.

Pancarlar, hasar görmüş bademcikleri onaracak, iltihabı rahatlatacak, mukoza zarını yenileyecek. Mukoza ve havuç suyu, Bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Evde boğaz ağrısı tedavisi ile kompresler.

 • Sabunla sıkıştır.
  Nemli gazlı bezin çamaşır sabunu ile sabunlu hale getirin ve boğazınıza bağlayın, yukarıdan ılık ve kuru bir bezle ısın, bütün gece bırakın. Çocukları tedavi ederken, sıkıştırmayı 3 saat süreyle saklayın. Bu halk ilaçlarından yararlanan önemli yatırımlar sabahları geliyor. Sabahları boynu ılık suyla yıkayın ve besleyici bir krema ile yağlayın.
 • Tuz sosu
  6 kat bir bandaj, gece boyunca tutmak, boğaz ve boyun, üst kuru kumaş tabakası 2, daha iyi bir basma atkı empoze,% 10 tuz çözeltisi nemlendirmek katlayın. Boğazdaki ağrı bir gece geçer. (Sağlıklı Tatiller 2002, No. 10, sayfa 16) (HLS 2004, No. 16, sayfa 23)
 • Bal ve hardaldan yapılmış bir ev kompresiyle 1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz.
  1 çorba kaşığı karıştırın. l. tatlım, 1 çorba kaşığı. l. kuru hardal ve 1 çorba kaşığı. l. un, bir pasta yapın ve boğazınıza, üstte polietilen ve sıcak bir fular üzerine koyun. Geceleri kompres yapın, sabah ağrılar geçecek, sıcaklık azalacaktır. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 22, sayfa 6), (HLS 2010, No. 5, sayfa 8)
 • Boğazın lahana ile sıkıştırılmış kompresyonu.
  rende üzerinde rendeleyin lahana, tülbent içinde sarın ve üst kompres kağıt üzerine oturan, boynunda kompres güçlendirmek ve bir havlu ile boyun sarın. 1-2 saat bekletin. Kompresyondan sonra ağrı hemen azalır. (Sağlıklı Tatiller 2003, Sayı 1, sayfa 20)
 • Pastırma ile sıkıştırır.
  parşömen kağıdı, yün üst, sarma mendil, atkı ya da atkı üst kapak, boğaz plakası üzerine konulabilen tuzsuz yağ ince plakalar kesilir. Bu kompres gece yapılır, ikinci gece tekrarlanır, ancak ağrı ilk kompresin ardından gider. (HLS 2006, No. 6, sayfa 30)

Inhalasyonlar ile evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir.

Boğazın çıkarılması için, pershenie, yutma güçlüğü inhalasyona yardımcı olacaktır. Yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar.

 1. Taze kaynatın. süt. Bu inhalasyon özellikle hastalığa larenjit eşlik ediyorsa yararlıdır - ses yok ya da kısık.
 2. soluk alma çam tomurcukları veya iğnelerin kaynatma: Yarım bardak hammadde, 1 litre kaynar su dökün, 30 dakika kaynatın. İnhalasyonla birlikte anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için, boğazınızı durulamak ve günde 3 defa 1/3 bardak içmeniz için bu çözümü kullanabilirsiniz. Bu halk ilacı inflamasyonu iyi bir şekilde giderir, bağışıklığı artırır.
 3. Üniformada kaynaklı aşırı soluma patates
 4. İnhalasyonlar için okaliptüs yağı kullanabilirsiniz (inhalasyon başına 15-20 damla); otlar infüzyonu (calendula, kekik, papatya, adaçayı).

Boğazını çalkala.

Bu hastalıkta özellikle önemlidir - mümkün olduğunca sık ve daha iyi gargara.
Durulayın mikroplar bile sadece mekanik etkisiyle bademcikler, aktif çoğalmaya izin vermez ve durular antimikrobiyal ilaçlar ve şifalı otlar kullanıldığı takdirde, hastalığın gelişimi hızla duracaktır. Durulama doktor tarafından reçete edilen eczane ürünlerinin yerini almaz, ancak ağrıyı azaltabilir ve bademcik iltihaplanmasını hafifletebilir.
Doğru şekilde gargara nasıl yapılır:

 1. Durulama çözeltisi mukus sıcaklığı için rahat olmalıdır. Hiçbir durumda soğuk veya haşlama yapmaz.
 2. Boğazınızı yıkadıktan sonra 30-40 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Evde 1 günlük halk ilaçları için anjin tedavisi.

 • Bir aslanın pozu.
  Topuğunuza oturun, ellerinizi dizlerinize koyun, omurganızı düzeltin, ağzınızı açın ve dilinizi mümkün olduğunca uzağa yapıştırın, boyun kaslarınızı zorlayın. Bu etki hızlandırılmış metabolizma, kan dolaşımı, tıkanıklık boyun bölgesinde gerilim bademcikler ortadan gerçeği ile açıklanabilir, vücut enfeksiyon daha iyi savaşır.
  Güneşin doğuşunda yüzünüzü güneşe çevirirseniz, güneşin ağızdan ısınması için aslanın konumu çok daha etkili olacaktır. Güneş bakterileri öldürür ve kızarıklık ve iltihapları giderir.
  Aslanın pozunda, yaklaşık 3 dakika bekletmeli ve bu egzersizi daha sık yapmalısınız (8-10 kez bir gün), akşamları zaten rahatlama olacak, acıyı yitirecektir.
 • Moğol ilacı.
  Ona göre, kimyon tohumu tohumu toz haline getirilmesi gerekiyor. Bu tohumların yarısı bir bardak su döküp 15 dakika kaynatın. Kahve zemini anımsatan viskoz bir karışım ortaya çıkıyor, süzülür ve sıkılır, daha sonra bir bardak su ilave edilir ve tekrar kaynatılır. Soğutulmuş bir et suyu içinde 1 çorba kaşığı ekleyin. l. konyak.
  Bu halk ilaç 1 çorba kaşığı tarafından alınır. l. kesinlikle her yarım saatte. Boğazdaki ağrı 2 saat sonra kaybolur ve 4 saat sonra tüm anjina semptomları kaybolur. 9 çorba kaşığı çıkmalı. l. suyu. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 24, sayfa 19)
 • Hidroterapi.
  1 gece boyunca bir boğazın tedavi edilmesi, aşağıdaki tedaviye yardımcı olur: dokuyu soğuk suda nemlendirin, boğazını, göğsünü takın, şalu yukarı kaldırın, yatağa gidin. Sabahtan acı var, öksürük. (HLS 2009, No. 4, sayfa 31).
  Su yerine% 10 salin solüsyonu kullanırsanız etkisi çok daha güçlü olacaktır.
 • Bir kurbağa yardımıyla halk tedavisi.
  Kurbağayı yakalayın ve ağzınızı açık olarak nefes alın. Yeterince 15 dakika yetişkin ve çocuk 8, böylece hastalık geçti. Boğaz ağrısı, sıcaklık hemen gider (HLS 2003, No. 3, sayfa 25).

Boğaz ağrısı ilaçlarla tedavi birkaç yöne gider:

 1. Hastalığın patojenleriyle savaşmak
 2. Akut semptomların geri çekilmesi: sıcaklığın düşürülmesi, iltihap ve boğaz ağrısının azaltılması.

Semptomların tedavisi ile, az ya da çok açık ve kesin, geniş listeden ilaçları kendiniz seçebilirsiniz. Burada eczacı konseyi yeterli. Ancak, hastalığın kaynağını etkileyen ilaçları bulmak için bu kaynak belirlenmelidir. Bu nedenle, bir hastayı bir doktor tarafından muayene etmek gereklidir. Anjina'nın en yaygın nedeni bakteridir. Ancak hastalığın nedensel ajanları hem virüs hem de mantar olabilir. Ve eğer kandidal boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmeye başlarsanız, bu tür "tedavinin" sonuçları, kandida mantarının hızlı bir şekilde yeniden üretilmesinin nedenlerinden sadece bir tanesi antibiyotik alımı olduğu için çok kolay bir şekilde kullanılabilir.

antibiyotikler
İşte bazı ilaçlar bakteriyel enfeksiyona karşı:

 • Antiangin. Resorpsiyon, pastiller ve sprey için tabletlerde üretilir. Aktif madde Klorheksidin (antimikrobiyal özellikler) ve Tetrakain'dir (lokal anestezik özellikler). Boğazda ağrıyı hızla iyileştirmenizi sağlar.
 • Furatselin - Eski bir kanıtlanmış araç, evde kullanmak için uygundur. Boğazın yıkanması için bir çözelti içinde ve benzer bir çözeltinin hazırlandığı tabletlerde üretilir.
 • Chlorophyllipt Okaliptüs yaprakları özü dayalı bir tıbbi ürün. Alkol tentürü şeklinde (durulama için bir bardak suya 1 çay kaşığı alın) ve bir yağ çözeltisi olarak üretilir - bademcikler yağlanır.
 • Septolete - Aynı üç formda mevcut. Antiseptik + lokal anestezik.
 • Tantum Verde. Resorpsiyon, durulama çözeltisi ve sprey için tabletlerde üretilir. Hızla ağrıyı azaltır, iltihap, mikropları ve mantarları öldürür Candida albicans.
 • Strepsils Plus. Resorpsiyon ve sprey için tabletler. Hızlı bir şekilde boğaz ağrısını iyileştirir. Ödemi kaldırır, mikrop ve mantarlara zararlı bir etkisi vardır. Bileşiminde Ledocaine analjezik bir etkiye sahiptir, Bu ilacın daha basit ve daha ucuz bir şekli vardır - Strepsils - İçinde buz ilacı yok.

Antiviral ilaçlar
en hastalığın viral doğası Doktor antiviral ilaçlar reçete edebilir: Anaferon, Ingavirin, Arbidol, Kagocel, Tamiflu, Relenza. Ancak bu ilaçlar hızlı bir şekilde teşhis edilirse ve anjina semptomları ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra tedaviye başlanırsa etkilidir.

Antifungal ilaçlar
Mantar anjinası için ilaçlar: Nistidin, Flukonazol, Miramistin (mantarlar üzerinde sadece hareket - kandidiyaz patojenler, aynı zamanda, virüs ve bakteri) Geksoral (antibakteriyel ve antifungal etki, herpes virüsüne karşı etkili olan), Tantum Verde, Strepsils

Kronik boğaz ağrısı tedavisi.

Kronik anjina, periyodik alevlenmelerle bademcikler veya bezlerin uzun süreli enfeksiyöz ve enflamatuar bir hastalığıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı da denir. Bunun nedeni çoğu kez hastalığın tedavi edilmemiş akut formu ve zayıf bağışıklıktır.

İlaçlar hastanın muayenesi sonrasında doktor tarafından yazılmalıdır. Ancak aynı zamanda ayrı bir makalede ele alınan halk ilaçlarını da kullanabilirsiniz:

Boğaz ağrısı komplikasyonları ve sonuçları.

Hafif bir hastalık şeklinde ortaya çıkan hafif bir hastalık bile ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, hastalık sırasında, yatak istirahatine uymak, tam bir antibiyotik içmek için gereklidir. Durulamalar ve inhalasyonlar şeklindeki halk ilaçları, hastalığın etken maddesini bozmaz, ancak sadece semptomların giderilmesine yardımcı olur - iltihaplanma, takviye ve boğaz ağrısı.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Bilmek önemlidir: Yüksek sıcaklıklardaki kompresörlerin ve ayrıca sıcak içeceklerin kullanılması tehlikelidir.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

Inhalasyonlar için analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar (klorheksidin, klorofililpt, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, calendula, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun anjina ile ateşi nasıl düşürülür

Anjinadaki sıcaklık artışı patojenin toksik etkisinden kaynaklanır. Oropharynks'e giren Streptococcus veya staphylococcus, bademciklerin hücreleri üzerinde lokal bir etkiye sahiptir ve bunlarda inflamasyonun gelişmesine yol açar.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.