Loading

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız. Ayrıca, anjina tedavisinde kullanılan ilaç ve ilaçların daha ayrıntılı bir incelemesini okumanızı öneririz ve çocuk doktoru danışmanımızın ayrı bir makalesi çocuk hastalığına ayrılmıştır.

Angina nedir?

lenfoid dokudan, iki boru, iki palatine, dil ve yutak bademcikler kümeleri ile çevrili giriş boğaz - patojenlere karşı ilk kalesi. Fakat kendileri, enfeksiyöz iltihapların bir sıcak yatağı olabilirler. o şehirde sonbahar ve bahar hastalık gelişimi için koşulları yaratır - soğuk algınlığı, hipovitaminozu, çok kuru tozlu ve kirli havada uzun kalmak Genellikle bu olmuyor. Bu angina ya da daha fazla bilimsel isim "akut tonsillit" dir.

Neye benziyor?

Çoğu zaman bademcikler - palatine bademcikler etkilenir. Sınavdan sonra:

 • büyüklükte ve parlak hiperemik (catarrhal angina) büyümüş,
 • Mukus nodülleri (foliküler anjina) boyunca küçük, sarı-beyaz, yarı saydam görünürler,
 • lakuna içinde yer alan veya tüm yüzeyi (lacunar angina) kapsayabilen sarımsı film tabakası oluşur.

Angina'nın exciters

Angina ikincil olabilir (kızıl ateş, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, difteri veya sifiliz, yanı sıra kan hastalıkları ile: lösemi, agranülositoz) ve birincil.

Primer anjinaya neden olan etkenler genellikle virüsdür, vakaların bir kısmı bakteriyel ajanlarla oluşur, bunların% 80'i hemolitik streptokoklardır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut bademcik iltihabı genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçmesine rağmen, bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkili olan olgular servikal lenfadenit ve paratonzil apsesi ile komplike olabilir.

Ancak, ve yukarıda bahsedilen erken komplikasyonların yanı sıra gelip zaten iyileşme 2-3 hafta sonra gelişen, uzun vadeli yol açabilir en tatsız hemolitik streptokok - romatizmal ateş ve glomerülonefrit.

Antibiyotiklerin seyri lenfadenit ve romatizma riskini azaltır, o, alas, glomerulonefrit profilaktik değildir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Komplikasyonları önlemenin en iyi yolu anjina ile hasta olmamaktır. Vitaminleri ısıtın, sertleşsin, hava şartlarına göre giydirin, dişleri tedavi edin ve nazal septumun eğriliğini yapın, saç kremi altında oturmayın ve ısıyı dondurmayın. Özellikle soğuk mevsiminde, deniz tuzu çözeltisi, marigold veya papatyaların kaynatılması ile akşamları gargara yapmak iyidir. Hasta olan bir kişi, insanlığa olan sevgisini göstermeli ve evde oturmalıdır. Angina bulaşıcıdır!

Ne zaman tonsillit antibiyotiklerle tedavi edilir?

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüsler için çalışmıyor. Ve eğer yaklaşık 20 yıl önce, terapistler komplikasyonları önlemek için akut bademcik iltihabında her zaman penisilini atama girişiminde bulundular, daha sonra modern tıp daha ihtiyatlı davranır.

Dış belirtilerle, viral ve bakteriyel anjina arasında ayrım yapmak pratik olarak imkansızdır. Viral bir enfeksiyon durumunda, yaygın soğuk algınlığı ve konjunktivit daha yaygındır, difteri içindeki baskınlar grimsi ve kötü şekilde uzaklaştırılır, bademciklerin sınırlarının ötesine geçer. Bununla birlikte, enfeksiyon etkenini güvenilir bir şekilde kurmak için, boğazdan bulaşma üzerine bakteriyolojik bir çalışma yürütmek gerekir.

Beslenme ortamına yayma ekimi, tanı standardında ve bir tankı olan herhangi bir klinikte yer almaktadır. prensip olarak laboratuvar bunu yapmalıdır. Sorun, sonucun en az 24 saat ve daha sık 3-5 gün beklemesidir.

Bu nedenle, bu özel hastanın streptokok enfeksiyonu olup olmadığının değerlendirilmesi için kriterler.

 • Vücut ısısı 38 ° C'nin üzerinde ise (+) 1 puan.
 • Öksürük yok (+) 1 puan.
 • Servikal lenf düğümleri büyür ve ağrılıdır (+) 1 puan.
 • Bademcikler genişlemiş, parlak hiperemiktir ya da üzerlerinde baskınlar vardır (+) 1 puan.
 • Yaş 15 yıldan azdır (+) 1 puan.
 • 45 yaş üstü (-) 1 puan.

Eğer 4 ve daha fazla 5 puan alırsanız, antibiyotik hemen alınmalıdır, 2-3 ise - ekim sonuçlarını beklemeniz gerekir.

tercih edilen ilaçlar - halen penisilin türevleri ve bunların intoleransı de (Amoksisilin, Amoksiklav) - makrolidler (klaritromisin Sumamed) ya da sefalosporin (sefuroksim). hemolitik streptokok 10 gün antibiyotik ihtiyacı almaya devam - - patojen ispat edilirse sadece bu seçenek mikropları ortadan kaldırmak ve relaps ve komplikasyonlar kendinizi korumak olacaktır. Ve bu, doğru seçilmiş bir ürünle, bir veya iki gün içinde önemli bir iyileşme gerçekleşmesine rağmen.

Angina için başka ne tedavi edilir?

Angina'nın evde tedavisi için bazı öneriler:

 1. Bu teşhis ile hastaneye gönderilmez, ancak iş yerinde hastanın yapacak bir şeyleri de yoktur. Rejimin evde ve en iyisi de olmalı.
 2. Bol içecek. Mors, kompostolar, meyve suları, limonlu çay - hepsi fayda sağlayacaktır. Yemekler sıcak değil, soğuk ve yaşanmaz.
 3. Ağzı çalkalayın - mümkünse sık sık, her 1-2 saatte bir. Durulama için, tuz ve soda çözeltileri uygundur; otlar infüzyon: civanperçemi, papatya, okaliptüs, adaçayı, calendula veya hazır eczane tentürleri - Chlorophyllipt, Rotokan, Salvin; antiseptik çözeltileri: Furacilin, Gramisidin, Klorheksidin.
 4. Strepsils veya Septolete (günde 8 tabletler için) veya Faringosept Sebidin (1 tablet 4 kez), ya da Terflu Falimint (günde 10 tablet): Antiseptik ve analjezik ile şeker kullanmak mümkündür.
 5. Antipiretikler - 38.5 ° C ve üzeri sıcaklıklarda.

Kural olarak, erken komplikasyonlar önlenmiş ise, bir hafta sonra anjina geçer. Ama bunu henüz unutamazsın. İki hafta sonra ve iyileşmeden bir ay sonra, kan ve idrar testleri yapmalısınız. Her şey yolunda - harika. Kan idrarda yüksek ESR veya eritrositleri ve proteini koruyorsa, terapistin ziyareti çok istenir.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrınız varsa, bir terapiste danışın. Kronik formda hastalığın geçişinde (kronik bademcik iltihabı) KBB doktorunda tedavi edilmesi gerekir. Aynı uzman için bir anjina, örneğin, paratonzilljarnogo bir apse lokal komplikasyonların gelişiminde ele alınması gereklidir.
Video makale sürümü:

Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Her gün bademcikler çeşitli virüsleri ve bakterileri alırlar. Sağlıklı ve güçlü bir organizma bademcik iltihabının etkenlerini yok eder ve hastalığı bastırır. Çürük, vitamin eksikliği, duygusal stres ve stresler bağışıklık sistemini zayıflatır. Stafilokokların streptokokları bademciklerin mukoza zarına girer ve angina başlar. Virüslerin neden olduğu iltihaplanma, düzenli olarak gargara ve dezenfektanlarla işlenmesi halinde 3-4 gün sürecektir.

Antiviral çözümler

Akut bademcik iltihapındaki bademcikler beyaz kaplama veya kaynar ile kaplanır ve püskürür. Bakteri ve virüslerin çoğaldığı balçık, dezenfektan çözeltilerle yıkanır. En basit seçeneklerden biri sodadır. Ürün anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve enfeksiyonu yok eder.

Bir bardağa, 20 gram soda ve deniz tuzu karıştırın. Malzemeler eksik bir bardak kaynamış su ile doldurulur. Sıvı baz 38-40 dereceye kadar ısıtılır. İlaç karıştırılır ve 1-2 damla iyot ile dökülür. Tuz kullanıldığı takdirde ikinci bileşen gerekli değildir.

Soda çözeltisi potasyum permanganat ile değiştirilir. Potasyum permanganat, tonsilliti provoke eden ve mukus ödemini ortadan kaldıran virüsleri öldürür. 400 ml distile su içinde 4-5 kristal potasyum permanganat ekleyin. Koyu pembe veya mor bir çözüm alacaksınız. Kapalı bir kapta birkaç gün boyunca saklanır. Durulama yardımcısı bir fincan ılık su ve bir koyu pembe solüsyonun bir çorba kaşığı kullanılarak hazırlanır.

Manganez günde 4-5 kez bademcikler ile yıkanır. Genellikle, angina semptomları ikinci günde kaybolur, ancak tedavinin seyri yarım hafta veya biraz daha uzun sürer. Bir potasyum permanganat çözeltisi, stafilokok ve streptokokları öldürmek için yaklaşık 5 gün sürecektir. Çare akut bademcik iltihabı ve komplikasyonların yeniden ortaya çıkmasına karşı koruma sağlayacaktır.

Mukus boğaz zayıf bir peroksit çözeltisiyle yıkanır. 100 ml kaynatılmış su ile 50 ml preparatı karıştırın. Bademcikleri ılık bir maddeyle durulayın, 37 dereceye kadar ısıtın. Peroksit, "Furacilin" ile değiştirilir. Bir harç veya ağır kağıdın bir zarfında, 2 tablet ezilir ve bir bardak kaynar su içinde çözülür. İlaç günde 8 kez kullanılır.

Elma sirkesi dezenfektan özelliklerine sahiptir. Ürün, eşit oranlarda kaynatılmış su ile birleştirilmiştir. Acı ve kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar her 50-60 dakikada bir bademcik yıkayın. Sirke yerine sitrik asit kullanın. Bir bardak sıvı temelinde 1 çay kaşığı alın. toz. Taze sıkılmış limon suyunun antienflamatuvar bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. İçki, virüsü öldüren ve yerel bağışıklığı artıran askorbik asit içerir.

Akut tonsillitten gelen otlar

Hastalık sırasında vücut çok miktarda sıvı kaybeder. Susuz vücut bademciklere yapışan, yutma ve nefes almayı engelleyen kalın ve viskoz bir balgam üretir. Angina, kızılcık ya da yabanmersini ve bitkisel çaylardan çok sıcak ılıman içmesi tavsiye edildiğinde. Şifalı bitkilerden alınan içecekler bir kerede çeşitli işlevleri yerine getirir:

 • terlemeyi uyarmak, sıcaklığı düşürmek;
 • enfeksiyonun odağını yok et;
 • destek bağışıklığı;
 • boğazda biriken seyreltik balgam.

Viral anjin, kireç ve papatya çiçeği bir kaynatma ile tedavi edilir. Bir termos şişesinde, her bir bitkinin 25 gramı karıştırılmakta ve bitkiler bir bardak kaynar su ile demlendirilmektedir. 50-60 dakika ısrar et. Filtrelenmiş kireç-papatya ilacında, içeceğin antibakteriyel özelliklerini güçlendirmek için biraz bal ekleyin.

Sıcaklığın eşlik ettiği akut bademcik iltihabı, 5 bitkinin kaynatılmasını kaldıracaktır. Şunları içerir:

 • ekinezya rizomları;
 • menekşe çiçekleri;
 • zhiruha'nın yaprakları;
 • primrozun çiçeklenmesi;
 • söğüt yaprağı

Ahşap bir stupada, her otun 25 gramını karıştırın, öğütün ve 5 porsiyona bölün. 1 çorba kaşığı. l. Bitki kütüğünden 500 ml su alınır. Malzemeler karıştırılır ve su banyosunda 85-90 derece ısıtılır. Kaynamaya gerek yoktur. Esas olan, bitkilerin sıvı bazındaki esansiyel yağları ve fitoktitleri vermesidir. Gergin bir içecek bademcikler ile yıkanır ve ilacı içine alır. Bir bardak et suyu, bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Otlar terlemeyi uyarır ve mukus boğazında yaşayan bakterileri öldürür.

Bademcikler marigolds, okaliptüs ve papatya su infüzyonu ile yıkayın. 500 ml kaynar su içinde 1 çay kaşığı ekleyin. her bitki bileşeninin Sıkı kapaklı bir kavanoza yarım saat ısrar edin. Yemekleri sıcak tutmak için bir havlu ile sarılır. Cam kabı bir termos şişesi ile değiştirebilirsiniz. Mevcut ilaç süzüldü ve 2 porsiyona ayrıldı. Kaynatma günde 4-6 kez kullanılır. Enflamasyon ikinci günde kaybolur.

Anjinin akut formları yaban mersini meyvelerini kaldırır. Kurutulmuş veya dondurulmuş meyveler soğuk suyla doldurulur. 500 ml sıvı baz için 100-150 gr kütük alır. Soba üzerine bir yaban mersini koyun, asgari ateşi açın. 200-250 ml sıvı buharlaştığı zaman çıkarın. Et suyu ağız yoluyla alınmalı ve boğaz mukozası preparasyon ile yıkanmalıdır. Yabanmersinli tıpta, bir çok fitoktit ve anti-inflamatuar bileşen. Maddeler virüsleri yok eder ve şişmeyi giderir.

Purulent boğaz ağrısı anason meyvesi ile tedavi edilir. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı ile karıştırılır. rendelenmiş kütük. 30 dakika sonra filtrele. Et suyu çok soğuk olduğunda, oda sıcaklığına ısıtılır ve içeri alınır. Anason ilacı günde üç kez tüketilir. Zamanla 25-30 ml kaynatın.

Viral boğaz ağrısı ve diğer otlar ile ilgili yardım:

 • mavimsi böğürtlen bırakır;
 • siyah mürver meyve ve çiçekleri;
 • ayr marsh rizomları;
 • ilaç telaşı tozu.

Hastalar, soğumaları içeri aldıklarında ve günde 4-5 defadan az olmamak kaydıyla boğaz yıkarsa, otlar 2-3 gün akut tonsilliti giderir.

Kuru incir ve aloe likörü

Sonbahar-kış mevsiminde 2-3 kez soğuk algınlığı yapan insanlar, buzdolabında yüzyıllık bir şifa içeceği şişesine sahip olmalıdır. Aloe, bağışıklık sistemini güçlendirir, virüslerle etkili bir şekilde baş eder ve komplikasyonlara karşı korur.

İlaç yüzyılın 2-3 büyük yapraklarından hazırlanır. En kalın ve sulu seçenekleri seçin. İlk olarak, buzdolabında 3 gün bekletilir, böylece bitki maksimum sayıda yararlı bileşen geliştirir. Dondurulduktan sonra, yapraklar musluğun altında yıkanır ve ince öğütülür. Bir karıştırıcıda homojen bir hale getirebilirsiniz.

0.5 litre hacimli bir cam kavanozda, yüzyıldan 250 gram gruel dökülür. Elli gram beyaz veya şeker kamışı kullanılır. Plastik bir kapak yerine boyun çevresine saran bir pamuklu bez kullanın. Bir bez sicim veya kalın bir iplik ile sabitlenir. Kumaş, preformun nefes almasına izin verir.

Aloe ve şekerin bir kavanoz ılık bir yerde 3 gün boyunca temizlenir. Tatlandırıcı eritmeli ve bitki ile karıştırılmalıdır. Daha sonra 200-250 ml votka kütleye dökülür. Sadece kaliteli alkol, seyreltilmiş alkol veya ev yapımı moonshine almayın. Kutu bir bezle kaplanmış ve bir bataryanın veya başka bir ısı kaynağının yanına yerleştirilmiştir. Yüksek sıcaklıklar fermentasyonu başlatır.

İlaç 3-4 gün sonra filtrelenir, kek 6 kez katlanmış tereyağına aktarılır ve dikkatlice sıkılır. Likör votka veya şaraptan bir şişe içine dökülür. Buzdolabında 1 ila 2-3 yıl saklanan alkol. Anjina içeceği ilk semptomlarında 1 yemek kaşığı. l. aloe'dan kütükler. Likör tamamen iyileşene kadar günde üç kez alınır.

Yüzyıldan gelen tentür ve şeker el altında değilse, kuru incir ve bir bardak sütden bir tıbbi içecek hazırlanır. Tavada 1-2 fetüs koy, inek ürününü ekleyin ve çare kaynatın. İlaç yarım saat kadar ısrar ediyor, bal ve şekersiz yatağa gitmeden önce içiyorlar. İçecek incir ile sıkışır.

Propolis, pancar ve limon

Mukoza boğazının peşinde ve kızarmasıyla mağazaya koşup limon satın almanız önerilir. Sitrular askorbik asit açısından zengindir. Vitamin, stafilokok ve streptokok enfeksiyonlarıyla mücadelede bağışıklığa yardımcı olur.

Limon, ince dilimlere veya deri ile birlikte küçük parçalara kesilir. Yıkamadan önce meyve antibakteriyel sabun ile yıkanır. Narenciye kütüğü balla karıştırılır ve yavaşça her parça çiğnenir. Bir gün için bir orta limon yemelisin. Narenciye sahip varyant, ülser ve gastritli kişilerde kontrendikedir.

Antibakteriyel etkisi olan ilaç, masa pancarından hazırlanır. Kabuğu orta kökten çıkarın ve küçük bir rende sürün. Çok fazla kaynar su dökün. 100-150 gr su ile 100 gr öğütülmüş pancar alınır. İnfüzyon filtresi 5 saat sonra elma sirkesine eklenir. Bir pancar içeceği, her 2-2.5 saatte bir boğaz yıkar.

Enflamasyon propolis kaldırır. Ürün antiseptik özelliklere sahiptir ve bağışıklığı arttırır. Antibiyotiklerin yerini alabilir ve diğer halk ilaçlarıyla iyi karışır. Ancak tıbbi özellikler sadece kaliteli bir ürün olduğundan, kanıtlanmış arıcılardan ilaç almanız gerekiyor.

Bir kayısı kemiği büyüklüğünde bir parça propolis, ağız boşluğunda hafif bir yanma hissine kadar çiğnenir. Ürünün alkol tentürü, bağışıklığı güçlendirmek için günde üç kez alınır. Tatlı çayı veya 30 ml ilaç kaynatın ve küçük yudumlarda içirin.

Viral bademcik iltihabı propolis yağı ile tedavi edilir:

 1. Arı ürünü dondurulmuş ve küçük parçalara ayrılmıştır. Ovunabilirsin.
 2. Propolis bir emaye kasenin içine dökülür, bir bardak su ilave edilir.
 3. Kütük bir su banyosuna konur ve cips eriyene kadar karıştırılır.
 4. Kalın bir parça halinde bir parça tereyağı eklenir. 5 g propolis için 90-95 gr süt ürünü alır.
 5. Bileşenler bir tahta spatula ile karıştırılır ve homojenliğe getirilir.
 6. İlaç, pamuk parçacıklarından veya gazlı bezlerden süzülür ve bitkilerin parçacıklarını ve kütükleri kütükten ayırır.
 7. Sıvı yağ bir kaba veya silikon kalıp içine dökülür, buzdolabına gönderilir.

Propolis ilacı 2-3 saat boyunca donuyor. Hoş aromalı sarımsı altındır. Gergin kitle, bazen çare tadı geliştirmek için biraz bal ekleyin. 10-15 g ağırlığındaki bir tereyağı, bir bardak kaynamış ılık sütte eritilir. Yatağa gitmeden önce, uzun çoraplarla yün çorap ve pijama giyerek içilir.

kompres

Boğaz ağrısı kuru ve ıslak kompreslerle ısıtılır. Enfekte bademciklere kan akışını arttırır ve rahatsız edici hisleri giderir. Enflamasyon ve ödem azalır ve pürülan apseler açılır.

Nemli kompresler için çözümler, su ile seyreltilmiş alkol veya Dimexid'den hazırlanır. Etil bileşen, sıvı baz ile eşit oranlarda karıştırılır. "Dimexide" nin 1 kısmında 4-5 kısım su alınır.

Çözelti pamuklu kumaşa batırılır. İş parçası sıkılmış ve boğazın etrafına sarılmıştır. Sarma bir gıda filmi ve bir yün atkı veya mendil ile sarılır. Kumaş 2 saat sonra çıkarılır. Yanma hissi varsa, o zaman daha erken. İşlemden sonra cilt ılık su ile durulayın.

Boğazlı patatesleri boğaz ağrısına uygulayın. Tamamen kabuk ile kaynatılır ve daha sonra yoğrulur ve selofan torbasına dökülür. Patatesler temizleyicilerle değiştirilebilir. Kompresör boğazın etrafına dağıtılır, üst kısım bir fularla kaplanır. 30 dakika sonra veya iş parçasını soğutduktan sonra vurun.

Siyah ekmek bir kompres yapmak için anjinanın ilk belirtileri önerildiğinde. Birkaç taze veya kuru parça, kaynar suda ıslatılır. Sıcak bir hamurdan sıcak bir kek hazırlayın ve bir yemek filmine sarın. Boğazları bir iş parçasıyla ve üstte bir yün atkıyla sardılar. 3-4 saat bekleyin, sen ve bütün gece yapabilirsin.

Boğazın durulanması için suyunun sıkıldığı pancarın dışarı atılması, kaynamaması tavsiye edilir. Sebzeler filtrelenir ve sıkı bir plastik torbaya aktarılır. Ana şey, selofan vakasının delik olmamasıdır, aksi takdirde prosedür ciltte kırmızı lekeler bırakacaktır. Boğazın üst kısmı pusula etrafına sarılır ve üzerine bir yün atkı bağlanır. 30 dakika içinde vur.

Balgam tahliyesi lahana yaprağını uyarır. Kütük 2 dakika kaynar suda kaynatılır, çatal veya cımbızla çıkarılır ve hemen bal ile yayılır. Bir gıda filmi veya paket ve sıcak bir fularla sarılmış, yukarıdan 1 saat boyuna uygulayın. Lahana pürülan boğaz ağrısı ile yardımcı olur.

Yatmadan önce, boğazını yünlü bir bezle sarmanız tavsiye edilir. Segment bal ile emprenye edilmiş ve tarçın ile serpilir. Bileşene hiçbir alerji yoksa, baharat zencefilin yer köküyle değiştirilir. Tarçın kalın bir tabaka halinde uygulanır. Kompres 2 saat ya da bütün gece boyunca bırakılır. Ballı zencefil sarardıktan sonra, dışarı çıkıp açık pencereden duramazsınız.

Durulama solüsyonları ile birlikte kompresler iyi bir etki sağlar, ancak prosedür yüksek sıcaklıkta, kalp problemlerinde ve dermatitte, tiroid hastalığında ve malign tümörlerde kontrendikedir.

soluk alma

Enflamasyonun ilk belirtileriyle boğazın ısınması içten olabilir. İnhalasyonlar apse, mukozal ödem ve viskoz balgam için tavsiye edilir. Termal prosedürler yüksek sıcaklıkta ve baş dönmesinde kontrendikedir.

Kekik ve adaçayı inceltilmiş kaynatması, mukusu çözer. Kurutulmuş çimler, tohumlarla eşit oranlarda karıştırılır, patates kabuklarına eklenir. Kabuk önceden kaynatılmış ve sıvıdan ayrılmıştır. İş parçası soğumadıysa, kekik ve adaçayı ekleyin. İlaç, su banyosunda 5 dakika bekletilir, böylece bileşenler iyice karışır. Daha sonra bir temizlik bezi çıkarılır, 2 damla köknar veya okaliptüs yağı ilave edilir. Buharlar 5-10 dakika açık ağızla solunduğunda.

2-3 gün boyunca anjinadan kurtulmak isteyen hastalar sarımsak inhalasyonunu öneriyorlar. Bir demir su ısıtıcısında, 2-3 adet ezilmiş kafa doldurulur ve damıtılmış su ile birleştirilir. 400-500 ml alın. Soluma çözeltisi kaynama noktasına getirilir. İlk kabarcıklar göründüğünde, kütüğe 1 çay kaşığı dökülmelidir. kabartma tozu. İlaç 5 dakika pişirilir, daha sonra plakadan çıkarılır ve temiz bir kağıdın bir konisi ile örtülür. Buharlar ağız yoluyla yavaşça solunur.

Uçucu yağların anjin inhalasyonu ile yardımcı olur. Antibakteriyel özellikler şunlardır:

 • okaliptüs;
 • bergamot;
 • limon;
 • fIR;
 • çam;
 • sedir;
 • çay ağacından.

Bir sıcak su kabında, 2 damla eter ilacını çözün, karıştırın ve buharları ağız yoluyla soluyun.

Uygun tedavi ile viral bademcik iltihabı 3-4 gün sürer. Sadece çok fazla bitkisel kaynatma, gargara ve çok fazla meyve yemelisiniz. Şişlik ve ağrı ortadan kalkmazsa ve sıcaklık düşmezse, doktora başvurmanız önerilir. Uzman akut tonsillite neden olan enfeksiyonu belirleyecek ve antibiyotik reçete edecektir.

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bu patoloji zorunlu tedavi gerektirir, çünkü insan vücudundaki ilerlemesi çeşitli komplikasyonların gelişimini provoke edebilmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, hastanın muayenesini yapacak ve evde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Angina nedenleri

Gelişimin özellikleri ve enfeksiyon yolları

Enfeksiyonun insan vücuduna nüfuzu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 • yemek yoluyla
 • damlacıklar tarafından
 • enfeksiyon kaynağı ile yakın temas halinde

Öncelikle, anjin gelişmesi soğuk ve nemli mevsimde gözlenir, ancak bazı durumlarda insan vücudundaki bu gibi patolojilerin ilerlemesinin sonucu olabilir:

Birçok hasta, anjin görüntüsünün ana nedeninin, vücudun ciddi bir hipotermisi olduğu konusunda yanlış görüşe sahiptir. Aslında, bu sürüm oldukça doğru değil.

Patolojinin gelişimi, hemolitik streptokokların insan vücuduna alınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, anjinin nedensel ajanları şunlar olabilir:

 • stafilokoklar
 • diplokokki
 • Pnömokoklann
 • enterovirüsler

Anginanın önlenmesinde önemli bir rol, insan bağışıklığı ile oynanmaktadır, çünkü çok sayıda kronik hastalığın varlığı enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Organizmanın koruyucu işlevlerinin azaldığı bazı olumsuz faktörleri tanımlamak mümkündür:

 1. Havada, basınçta ve nemde keskin bir düşüş
 2. Hastanın vücudunda yetersiz besin ve vitamin alımı
 3. yüksek protein içeriği ile monoton gıda tüketimi
 4. lenfoid dokunun hipoplazisi
 5. genel hipotermi
 6. olumsuz yaşam koşulları

Etkili bir tedavi olmaması durumunda, anjina akut formunun kronik olana geçişi söz konusudur.

semptomataloji

Patojenik mikroorganizmanın penetrasyonundan ve ilk semptomatolojinin ortaya çıkışından, yaklaşık 12-48 saat geçmektedir.

Anjina spesifik semptomatolojisine ek olarak, diğer enflamatuar hastalıklarda gözlenen hastalığın ortak belirtileri vardır.

Anjinadaki karakteristik semptomlar:

 1. Boğazda şiddetli ağrı görünümü. Çoğu zaman hasta yutma sırasında rahatsız edici duyulardan ve yabancı bir cismin boğazında bir varlık hissinin ortaya çıkmasından şikayetçidir.
 2. Bademciklerin büyüklüğünde ve kızarıklıklarında artış. Bu patolojik süreç, enfeksiyonun patojenine girmenin bir sonucu olarak gelişir ve bazen hastanın kendisi boğazın iltihaplı bölümlerinin görünümünü fark eder.
 3. Artan acı ve lenf düğümlerinin büyümesi. Lenf düğümlerinin palpasyonu yapılırken, hasta güçlü ağrılı duyular yaşamaya başlar ve enfeksiyöz süreç ne kadar parlak olursa, ağrı o kadar büyük olur.

Angina'ya genel semptomların eşlik etmesi eşlik ediyor:

 • vücut ısısı yükselişi
 • titreme ortaya çıkması
 • şiddetli baş ağrıları
 • zayıflık

Her kişinin anjina semptomları kendilerini farklı şekillerde gösterebilir ve bu da hastalığın seyrinin şekline bağlıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - türleri ve tanımı

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 • Primer anjin, sadece lenfadenoid faringeal halkanın yenilmesinin klinik belirtileriyle birlikte akut inflamatuar bir hastalıktır.
 • Sekonder anjina, kandaki çeşitli patolojilerin yanı sıra enfeksiyöz bir yapının akut enfeksiyonları sonucu bademcikler üzerindeki patolojik sürecin gelişmesidir.
 • Spesifik anjina - hastalığın ilerlemesi, belirli bir enfeksiyon hastanın vücuduna girdiğinde ortaya çıkar.

Modern tıp, enflamatuar sürecin seyrinin doğasını ve bademciklerin yenilgisinin derinliğini dikkate alarak, aşağıdaki hastalık türlerini ayırt eder:

 • catarrhal - bademcikler sadece yüzeysel bir lezyon var
 • foliküler - hastalığa, başta tonsillerin foliküler aparatı olmak üzere, inflamatuar sürecin ilerlemesi eşlik eder.
 • lacunar - bu patoloji ile, bademler lakuna bölgesinde etkilenir ve bu pusun palatine bademciklerin serbest yüzeyine yayılmasıyla desteklenir.
 • nekrotizan anjina - daha belirgin bir genel ve lokal semptomlarla karakterize edilir. Çoğu zaman hastalık yaklaşık 10-14 gün sürer, ancak çocukluk döneminde bu süre daha uzun olabilir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hastalık sırasında hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Hap-şeker ile tedavi

Anjina ile pastilleri: türleri ve açıklaması

Angina acil tedavi gerektiren enfeksiyöz bir patolojidir. Çoğu zaman, hastalığın ortadan kaldırılması evde yapılır, çünkü çoğu hasta bir uzmana yardım için acele etmez.

Bu seçim tamamen doğru değildir, çünkü sadece bir doktor doğru tanıyı yapabilir ve en etkili tedaviyi seçebilir. Bu nedenle, ilaç tedavisine başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir; bu da hastanın durumunun daha da kötüye gitmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Sıklıkla, boğaz ağrısı tedavisi genellikle özel pastil ve pastillerin yardımı ile yapılır.

Muamelenin şekerler yardımı ile gerçekleştirilmesi durumunda, emilmelerinin etkisi o kadar belirgin olmayacaktır. Bu, ağız içine yutulduğunda, hapların maddelerinin, oyuk boyunca düzgün bir şekilde yayılmaya başlaması ve iltihaplı odakta tam olarak lokalize olmamasından kaynaklanmaktadır.

Rezorpsiyon için pastiller formunda en etkili ilaçlar şunlardır:

 • Pharyngosept - bu ilaç yetişkin hastaları ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Farnigosept'in kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur, ancak ilacın bireysel bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük durumunda alınması tavsiye edilmez.
 • Septhotte - bu ilacın ana bileşenleri timol, levomenthol, okaliptüs ve nane yağıdır. Genellikle tedavi süreci 3-4 gün sürer ve ilaç her 2-3 saatte bir alınmalıdır. Septhotet kullanımının ana kontrendikasyonları şunlardır: 4 yaşın altındaki çocuklar, ilacın bireysel bileşenlerine aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyon, doğuştan gelen fruktoza karşı toleranssızlık, vücutta yetersiz laktaz ve izomaltaz.
 • Strepfen pastilleri boğaz bölgesinde ağrıyı hafifletir. Böyle bir ilacın yardımı ile tedavi 12 yıldan itibaren yapılabilir ve genellikle kurs 3-4 gün sürer. Pastil alımı için ana kontrendikasyonlar şunlardır: gebelik süresi, mide ülseri, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, emzirme dönemi, rinit ve bronşiyal astım.

Her bireyin bedeni bireyseldir, bu yüzden aynı ilaç farklı bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle bir uzman, bademcik iltihabı tipini dikkate alarak ilaçları reçete etmelidir.

Anjina ile spreyler

Boğaz ağrısı tedavisi - spreyler: tipleri ve kullanımları

Boğazın giderilmesi, vücuda tıbbi maddelerle fazla yüklenmeyecek olan bitki bazlı spreylerle gerçekleştirilebilir. Spreyler bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, bu nedenle catarrhal tonsilliti ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ek olarak, bu ilaçlar pürülan boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Boğazda şiddetli ağrının eşlik ettiği akut bademcik iltihabında, antiseptik ve anapeptik içeren spreyler yardımıyla tedavi yapılması önerilir.

Aralarında en etkili olanları:

Aerosol Tantum Verde, iltihap odağı üzerinde güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjina tedavisinde kullanılabilir.

Angina hızlı bir şekilde tedavi nasıl video.

Mantar kökenli anjina ile tedavi, bu patolojilerin patojenlerine karşı aktivitesi olan aerosoller kullanılarak gerçekleştirilir, örneğin:

Tatsız yan etkilerin gelişmesini önlemek için bademcik iltihabı spreylerle tedavi etmek için dikkatli olunmalıdır.

Spreyleri 3 yaşın altındaki çocuklara ve larinksin alerjik ödemi gelişmesine yatkın olan hastalara püskürtmek tavsiye edilmez.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda spreylerin kullanılması tavsiye edilmez:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar
 • karaciğer ve böbrek patolojileri ile
 • obstrüktif bronşit olan insanlar
 • alerjik reaksiyon olasılığı

Spreylerin boğazı tamamen tedavi edemediğini anlamak, ancak sadece ağrı hastasını rahatlatmak önemlidir.

Nebulizer tarafından soluma

Angina ile Nebulizatör: inhalasyon için ilaç türleri

Bademcik iltihabı tedavisi hastanın vücudu üzerinde karmaşık bir etki yapar, bu nedenle ilaç tedavisine çeşitli yardımcı prosedürler eşlik eder.

Enfeksiyon bölgesinde yumuşak ve etkili bir etkiye sahip olan nebülizör yoluyla inhalasyon çok popüler hale gelmiştir.

Nebülizörün prensibi, aerosol haline dönüştürülen tıbbi parçacıkları püskürtmektir. Bu, bir nebulizerin çalışmasının mekanizmasında bir aerosole benzer olduğu anlamına gelir.

Çocuk ve yetişkinlerdeki inhalasyonları, eczanede satın alınabilecek özel bitkisel ilaçların yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Anjina tedavisi için şunları kullanabilirsiniz:

İyi bir etki, inhalasyonların mineral su ve bitkisel infüzyonların eklenmesiyle elde tutulmasıdır.

antibiyotikler

Hastanın pürülan anjina teşhisi konması durumunda, patolojinin tedavisi, tabletler veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde antifungal ilaçların yardımı ile gerçekleştirilir.

Patolojinin ortadan kaldırılması çoğunlukla aşağıdakilerin yardımı ile gerçekleştirilir:

 • klindamisin
 • eritromisin
 • klaritromisin
 • klindamisin
 • penisilin

Bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında patolojinin gelişmesi ile tedavi, bu gibi antibakteriyel ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Anjina tedavisinde antibakteriyel ilaçların alınması sadece yan etkilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacak olan doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

Evde soluma

Halk tıbbı tavsiye

Genellikle inhalasyonlar bir nebülizör kullanılarak yapılır, ancak bazı maddelerin içinde kullanılmasına izin verilmez.

Evde, geleneksel ilaç tarifleri yardımıyla termal prosedürler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Birkaç patatesin bir kabukta kaynatılması ve birkaç damla terebentin damla ile birlikte bir kaba düşmesi gerekir. Ortaya çıkan karışım, hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştıran 5 dakika boyunca nefes almalıdır.
 • İnhalasyon için, 500 ml sıcak su ile 20 ml propolis tentürü dökülmesi tavsiye edilir. Elde edilen sıvı piridin inhalasyonu için kullanılabilir.
 • İyi bir sonuç, kekik, papatya, calendula ve kekik otlarından hazırlanan infüzyon eklenmesi ile inhalasyon. Küçük bir kapta 20 gram kuru bir karışım karışımı dökülmeli ve 500 ml kaynar su dökülmelidir. Çözelti oda sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, inhalasyon için kullanılabilir.
 • Sarımsak başını doğrayın, 500 ml su ile dökün ve elde edilen karışımı bir kaynamaya getirin. Kaynatma işleminden sonra 5 gram soda ekleyin ve buharın üzerinden nefes alın.

Hızlı bir etki elde etmek için, evde soluma ile diğer tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi tavsiye edilir.

durulama

Durulama için reçeteler

Boğazın düzenli olarak durulanması, anjin gelişmesine neden olan bakterilerin kademeli ölümüne yol açar. Bu, tedavi sürecini büyük ölçüde hızlandırır ve hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Boğaz ile gargara ile yapılabilir:

 • borik asit
 • soda çözeltisi
 • Calendula Tentürleri
 • hlorofillipta
 • Rotokan
 • Stomatodina
 • miramistina

İyi bir sonuç, geleneksel tıbbın tariflerine göre hazırlanan çeşitli soğuma ve infüzyonlarla boğazın durulanmasıdır:

 • İki diş sarımsak ezin ve 200 ml kaynar su dökün. Ortaya çıkan karışımı bir saat boyunca ıslatın, daha sonra boğazı durulamak için kullanılabilir.
 • Küçük bir kapta, 5 ml elma sirkesi ve bir bardak ılık su ekleyin. Elde edilen karışım, günde birkaç kez anjin ile boğaz yıkamak için kullanılabilir.
 • Çayla temellendirilmiş bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz, sadece suyla biraraya getirin ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Boğazda ağrıyı hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için, taze limon suyunu 2: 3 oranında suyla birleştirmeniz önerilir.

Angina'nın enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle hastanın evde tedavisi sırasında akrabalarıyla olan iletişimleri sınırlandırılmalıdır.

Tedavinin doğru ve zamanında tayin edilmesi durumunda, 7-10 gün içinde tam bir iyileşme meydana gelir.

Anjina zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir patolojidir. Zamanında tedavi olmadığında, cerrahi müdahale gerektiren çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Evde boğaz ağrısı ile ne yardımcı olur?

 • Boğaz ağrısı bal
 • Boğaz ağrısı pancar
 • Boğaz üzerinde sıkıştırır
 • Boğaz ağrısı propolis
 • Boğaz ağrısından iyot ve lugol
 • soda
 • soluk alma
 • Zencefil ve limon
 • sarımsak
 • Hidrojen Peroksit
 • aloe
 • Diğer tarifler

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Konuya Göre: Anjina için en etkili antibiyotik

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Daha fazla bilgi: Pancar ve pancar suyu inanılmaz faydaları

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

İnhalasyonları nasıl yaparım? - Talimat burada!

Inhalasyonlar için analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar (klorheksidin, klorofililpt, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, calendula, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

Daha fazla bilgi: Zencefilin faydaları ve zararı, kullanımı için tarifler

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Konu hakkında: Artroz tedavisinde hidrojen peroksit kullanımı

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için boğaz ağrısının tedavisini hızlandırmak, evde bademcik iltihaplanmasını iyileştirmekten daha mı iyidir? Erişkin kişiye hasta olmak için zaman yoktur, amaca ya da doktorun atanmasına ek olarak güvenilir ev araçlarını aramaya zorlar.

Bir enfeksiyonun neden olduğu bademciklerin iltihaplı bir hastalığına angina denir. Bu hastalık için başka bir isim Latince kelime tonsillae - amygdala gelen akut tonsillit olduğunu.

Hastalığa mantar, bakteriyel, viral bir doğa enfeksiyonu neden olur. Akut tonsillit, catarrhal, pürülan formda ortaya çıkar. Komplikasyonsuz ilerleyen anjina ile hastanın immünitesini yerli yollarla arttırmak, toksinlerin etkisini nötralize etmek mümkündür.

Sıcaklık olmadan catarrhal anjinası için basit bir tedavi yöntemi, alkol kompresidir. Bir pürülan boğaz ağrısı ile pürülan lenfadenit ile komplikasyon riski nedeniyle ısınmış değildir.

3 saat boyunca yetişkinlerin boğazına bir alkol sıkıştırması uygulayın. Daha sonra 3 saat ara vermek zorunludur, daha sonra tekrar bir kompres uygulayabilirsiniz.

Çözeltiyi hazırlamak için, yarısı seyreltilmiş veya votka olan tıbbi bir alkol alınız. Tıbbi bitkiler Kalanchoe, aloe, calendula tentürleri kullanabilirsiniz.

İyi bir etki, sıkıştırmanın Kalanchoe tentürü ile uygulanmasıdır.

 • Kalanchoe viviparous yaprakları yıkanmış, ezilmiş;
 • bir litre kapta hammadde koymak, votka dökün;
 • 10 gün boyunca karanlık bir yerde temizlenmiş bir kapak ile örtün;
 • tentürü süzmek.

Alkol kompresyonu, boyun bölgesini tarafına uygulayarak tiroid bezinin bulunduğu bölgeyi serbest bırakır, bunun için:

 • tentürde, 2 peçeteler nemlendirilir;
 • Boğaz bölgesinde sağa ve sola uygulayın;
 • üstüne polietilen ile örtün - bir eşarp.

Alkol sıkıştırmasına ek olarak, haşlanmış patates, lahana yaprakları ve bal ile sıkıştırın. Tiroid bezi kapatılmadan her türlü kompres uygulanır.

Angina tedavisi için çocuklar, küçük bir bitkisel yağ ekleyerek, haşlanmış patates ile ev kompres yapabilirsiniz. Daha sonra kütle, her iki tarafta da, çocuğun boynuna poşet halinde paketlenir.

Çabuk, ama 1 gün için değil, propolis gibi arıcılık gibi bir ürün, evde catarrhal sinüsü tedavi yardımcı olur. Ilaç hazırlamak için gerçek kalite propolis gerekir, hangi çiğneme zaman hafif bir uyuşukluk, yanma hissi neden olur.

Propolis tentürü sadece su ile yetiştirilmemektedir. Ona göre, daha önce su ile 1: 1 oranında seyreltilmiş bir papatya, calendula, pancar suyu kaynatma ekleyebilirsiniz.

Anjina tedavisi için eşsiz özellikler doğal baldır. Ama sadece bu ürüne alerjinin yokluğunda kullanabilirsiniz.

Evdeki 5 yaşın altındaki bir çocuk, angina'yı diğer geleneksel veya halk yöntemleriyle daha iyi tedavi etmelidir, çünkü bal bu yaştaki çocuklarda sıklıkla alerjik reaksiyona neden olur.

Bal + Tereyağı

 • Bir su banyosunda, 20 g bal, ağırlıkça aynı olan bir tereyağı parçası ile ısıtılır;
 • bıçağın ucunda kabartma tozu dökün;
 • soğutuldu;
 • yemekler arasında sıcak bir tane alın.

Bal su

 • Suyu 45 0С'ye kadar ısıtmak için;
 • bal 3 kaşık ekleyin;
 • Hazırlanan tüm sıvıyı kullanarak 4 kez / gün yıkayın.

Etkili bir araç içme sodası ile durulanır. Çözelti, 250 ml ılık su içinde bir çay kaşığı soda eklenerek hazırlanır. Bu çözelti, fıtık tıkaçlarını temizler, ağrıyı yumuşatır, iltihabı azaltır.

Evde nezle durulama nasıl yapılır, çocuk ve yetişkinlerin boğaz ağrısı ile tedavi başka ne, soda ile Rinse boğaz yazısında anlatılır.

Yetişkinlerde hızlı bir şekilde tedavi edilen catarrhal, ancak evde değil, anjinada hidrojen peroksit gibi bir araç olabilir. Bir peroksit çözeltisi kullanıldığında, çok sık durulamamaya dikkat etmek önemlidir.

Durulama sıvısı, bir çorba kaşığı eczane% 3 hidrojen peroksitin bir bardak ılık su içinde çözülmesiyle hazırlanır. Boğaz boğazından hidrojen peroksit ile durulanması iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak tabiki 1 gün boyunca hastalığın tedavisi işe yaramaz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde, doktor tavsiyelerine uymak, semptomlarla hızlı bir şekilde başa çıkabilmek için ek bir yol olarak bir peroksit çözeltisi kullanmak, evde sağlığınızı iyileştirmek gerekir.

Boğazın hidrojen peroksit ile durulanması prosedürü hakkında ayrıntılı olarak, makalede okuyunuz. Boğazınızı hidrojen peroksit ile durulayın.

Pancar suyu, vücudun enfeksiyona karşı korunması için gerekli maddeleri içerir - iyot, demir, folik, nikotinik, askorbik asit, kalsiyum, A vitamini, tokoferol, fosfor, kükürt, çinko.

Bu besin maddelerinin özellikleri nedeniyle pancar suyu dezenfekte edebilir, lokal bağışıklığı ve organizmanın genel reaktivitesini artırabilir. Bu nitelikler, boğazı tedavi etmek için pancar suyu kullanımını mümkün kılar.

Pancar suyu + sirke

 • 250 ml pancar suyu için% 9 sofralık sirke;
 • günde 4 kez durulayın.

Pancar suyu + propolis

 • Bir bardak pancar suyu içinde, yukarıda tarif edilen tarifte olduğu gibi hazırlanan propolisin alkol tentürünün bir çorba kaşığı ekleyin;
 • 4 kez / gün durulayın.

Taze pancar suyu yerine, bu sebzenin bir kaynatmasını kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı tedavisi için bir kaynatma hazırlamak için, pancar, bir tavaya konur, su ile dökülür, böylece iki parmak, temizlenmiş, dilimlenmiş pancar ile kaplı, parmak yaklaşık su üzerinde buharlaştırmak kapsar.

Daha sonra suyu süzün, ılık kullanın. Etkisini arttırmak için, yukarıda tarif edildiği gibi limon suyu, propolis, kızılcık veya havuç suyu (pancar suyu başına 1 çorba kaşığı) ekleyebilirsiniz.

Erişkinlerde anestezi ile durulama gibi taze sarımsak infüzyonu, evde pürülan formundaki pürülan formları hızlı bir şekilde tedavi etmek için kullanılır. Her defasında yeni bir çözüm hazırlanır.

 • Sarımsak başı temizlenir, doğranmış, bir çay kaşığı tuz eklenir;
 • bir bardak su dökün;
 • 20 dakika ısrar ediyor;
 • filtre edilmiştir.

4 kez / gün yıkamak için kullanın. Bir bardak su ile seyreltilmiş sarımsak suyu (1 yemek kaşığı) bir kutu ile gargara.

Günde 3 seyreltilmiş su ile 3 kez durulanır. Daha sık durulanırsa, tahrişe ve hatta yanığa neden olabilirsiniz, mukozaya iyileşmek için zaman vermek gerekir.

İyotlu bir ilaç çözeltisi ilavesi ile durulama sadece iyot, hipertiroidizm, hamilelik ile ilaçların alerjisi yokluğunda uygun olacaktır. Gebelikte teratojenik etki nedeniyle durulama için iyot kullanmamalısınız.

Ayrıca, iyot, soda ve tuz ile boğazın durulanması makalesinde bilinen başka bir halk ilacı hakkında bilgi edinin.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için boğaz ağrısı için kanıtlanmış bir çözüm - teneffüs edilir. Pürülan anjina ile, buhar inhalasyonları yasaktır ve nebulizatörü hastalığın herhangi bir aşamasında kullanabilirsiniz.

Nebülizör sayesinde, kendi isteğinize göre soluk alıp verebilirsiniz, kendi yapınızdaki soğurmayı ve bitki örtüsünü bozarsınız. Fitopreparasyonlardan, etkili etki, calendula, propolis, Rotokan, Chlorophyllipt tentürü tarafından uygulanır.

Çabuk ve etkili bir şekilde boğaz ağrısından kurtulmak, insanların tedavi yöntemlerine yardımcı olacaktır. Çok sık durulamada boğaz imkansızdır, 4 işlem / gün yapmak yeterlidir.

 • Bir bardak kaynar su ile 1: 2 oranında alınan bir çorba kaşığı papatya ve ıhlamur çiçekleri hazırlayarak hazırlanan enfüzyon ile gargara yapabilirsiniz.
 • Ahududu, yapraklar veya çiçeklerin yeşil kuru dallarının iki çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür. Bu çare 15 dakika ısrar ederseniz, 4-5 kez / gün durulayın, iltihap belirtilerini mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Calendula (çorba kaşığı) Eczane tentürü, 4 kez / gün durulama için kullanılan 250 ml ılık su ile seyreltilir.
 • Bir meşe kabuğu ve bir ıhlamur 2: 1 oranında alınan çiçekler, iyice karıştırın, daha sonra bir termos içine yerleştirilir ve bir bardak su ile doldurulur. Bir termos içinde 20 dakika ısrar edin, daha sonra 4-5 kez / gün durulama için kullanılır.
 • Çabuk boğaz ağrısı evde kurtulmak bir meşe kabuğu, ahududu çiçekleri, adaçayı eşit parçalarda alınan gibi bir araç yardımcı olur. 2 masa. Karışım kaşığı termoslarda 20 dakika ısrarla, işlem 4-5 kez / gün gerçekleştirilir.

Bir doktor gözetimi olmadan halk tarifleri ile evde uzun süreli tedavi almak için tavsiye edilmez. Eğer 2-3 gün boyunca anjina tedavisi uygulandıktan sonra hastanın durumu düzelmezse, bir kulak burun boğaz uzmanı ile randevu almanız gerekir.

Angina, streptokokların vücuduna girmesi nedeniyle gelişen akut bir solunum hastalığıdır. Sonbaharda, bahar aylarında hasta sayısı hızla artmaktadır - boğazda enflamatuar süreçlerin gelişimi nemli ve soğuk hava ile desteklenmektedir. Daha az sıklıkla bakteri, kötü kaliteli gıda kullanımıyla vücuda girer.

Patolojik süreçlerin başlangıcı, sonunda şiddetli ağrıya dönüşen boğazda bir terleme hissiyle kanıtlanır. Ek olarak, hastanın vücut ısısı yükselir, lenf düğümleri artar, halsizlik, bulantı.

Hastalık gelişimin ilk aşamasında fark edilirse, tıbbi yardım almadan yapabilirsiniz - geleneksel tıp, hastalığı ortadan kaldırmak için çeşitli araçlar sunar.

Evde anjina tedavisi, temel kurallara koşulsuz bağlılık sağlandığında gözle görülür bir etki yaratır - yatak istirahati, dinlenme hastası, boğazın yüzeyini temizlemek için bol miktarda sıcak içecek, toksinler.

İlk ana kural. Yatak istirahati ile uyum hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır. Doktorlar, bir vücudun yatay bir pozisyonunda, tam istirahatte iyileşme koşullarının önemli ölçüde azaldığını ileri sürerler. Rahat bir devlet, vücudun enerjisini korur, hastalığa neden olan bakterilerle savaşır ve hasarlı dokuları onarır. Asgari hareket sayısı, tam uyku - anjina ile vücudun sistemlerine karşı koymak için yeterli enerjinin kaynağı.

Daha önce de belirtildiği gibi, anjinaya ateş eşlik eder - her zaman sıcak olan bol bir içeceğin genel durumunu olumlu etkiler. Antiseptik özellikleri, dut kompostosu, jöle ile bitkisel decoctions içmek daha iyidir. Şeker eklemek yasaktır - tatlıların kullanımı patojenik bakterilerin gelişimini teşvik eder, bir besin ortamı oluşturur. C vitamini içeriği yüksek meyveler ve meyveler kompostosu için avantaj verin.

Büyük miktarda sıvı - böbrekler üzerinde ciddi bir yüktür, çünkü bir litre sıvı 2-3 saat boyunca işlenir. İçecek miktarı vücut ağırlığına göre hesaplanmalıdır - kilogram başına yaklaşık 100 ml.

Hastalığın başlangıç ​​aşamasına daima yüksek bir sıcaklık eşlik eder, 39 derecelik bir işarete ulaştıktan sonra aşağıya çekilmelidir. Diğer durumlarda, vücut onunla mücadele eder. İstisna, kardiyovasküler hastalıkları olan kişilerdir - sıcaklık 38, 5 ve üzeri bir oranda azaltılmalıdır. Yoğun terlemeye neden olan bol miktarda içeceğin sıcaklığını normalleştirir. Bu yöntem etkisiz ise, soğuk suya batırılmış bir havlu, ovuşturarak gazlı bez denemeye değer - bu bir derece ve bir buçuk oranında daha düşük yardımcı olacaktır.

Sıcaklığın alkolik, asetik, sulu bir çözelti ile indirilebileceğine dair bir inanç vardır - aslında, bu doğru değildir. Düz su ile silinmesi olumlu bir etki yaratmazsa - preparasyonun talimatlarına göre antipiretik, dozaj uygulayın.

Evde anjin tedavisi için, geleneksel tıp mikroplarla mücadele, vücudun koruyucu işlevini güçlendirmek, semptomları ortadan kaldırmak için çeşitli prosedürler sunar.

Gargara yapmak için popüler geleneksel araçlar arasında, en popüler çözümler bitki bileşenleri temelinde hazırlananlardır:

 • Sarımsak. Konsantre hazırlamak için, ince kıyılmış kaynamış su ile bir bardak ince kıyılmış taze sarımsak 100 gram dökün. Konteynırı sıkıca kapatın, 6 saat bekletin. Durulama yardımcısı hazırlamak için, bir bardak ılık su içinde bir çay kaşığı sarımsak demlendirilir. Durulamalar günde sınırsız sayıda kez yapılabilir.
 • Kalanchoe. Birkaç kez 1: 1 oranında karıştırılmış taze Kalanchoe suyu ve kaynamış sudan hazırlanan bir çözelti ile boğazını durulayın.
 • Med. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için boğaz hastalıkları için en iyi araç olarak kabul edilir. Bir tatlı kaşığı balı ılık suda eritin, mümkün olduğunca sık durulayın.
 • Yaban mersini. Bir bardak kurutulmuş meyveler, bir litre sıcak kaynamış su dökün, sıvının üçte biri buharlaşıncaya kadar düşük ateşte pişirin. Et suyunu ateşten çıkarın, süzün, soğumaya bırakın. Her 2 saatte bir durulayın.
 • Bitkisel infüzyon. Önceden otlar karışımı hazırlamak - eşit miktarlarda calendula çiçekler, muz, pelin. Elde edilen bitkisel koleksiyonun bir çorba kaşığı sıcak bir bardak su dökün, 15 dakika kısık ateşte pişirin, süzün, serin. Durulamalar her saatte bir yapılmalıdır.

Angina ile, inhalasyonlar boğaz ağrısını tedavi etmek için etkili bir yöntemdir - inhalasyon sırasında dokular ısınırken, tıbbi özler doğrudan hastalığın kaynağına gider. Bilmek önemlidir - inhalasyonlar yüksek sıcaklıkta kontrendikedir - genellikle tedavinin son aşamasında yapılır, boğazda mukoza zarını restore etmek için ek bir prosedür olarak. Ev inhalasyonları genellikle bitkisel süslemeler temelinde yapılır, aşağıda bazı örnek yemek tarifleri vardır.

 1. 2 çorba kaşığı doğranmış kuru papatya, nane, adaçayı alın, sıcak kaynamış su bir litre dökün. Ortam düşük ateşte kaynatılır, daha sonra ateşten çıkarılır, biraz soğumaya bırakılır. Hasta, bir kaynatma ile kap üzerine eğilir, kafa bir havlu ile kaplıdır. Ağızdan nefes almak gerekir - bu yüzden şifa özleri içeren buhar etkilenen bölgelere ulaşır.
 2. Kuru bir kaynatma hazırlayın. St John's wort, papatya - 3 yemek kaşığı suyla doldurun, bir litre suyla doldurun, bir kaynamaya getirin, serin - bir yanık alabilirsiniz. Etkisini arttırmak için, herhangi bir kozalaklı esansiyel yağın birkaç damlası ilave edilmelidir. Soluma, önceki tarifte olduğu gibi - 20 dakika süreyle gerçekleştirilir.

Sıkıştırmalar, yüksek bir sıcaklık olmadığında yapılmasına izin verilir. Pürülan anjina ile yoğun ısınma, pürülan süreçlerin gelişimini kötüleştiren zıt etkiye yol açabilir. Boğaz ağrısı için halk ilaçları, kompreslerle aşağıdaki tedavi yöntemlerini önerir:

 • Patates. Patatesler kabukla birlikte kaynatılır, yoğurulur, iyotla karıştırılır, tuz, biraz alkol katılabilir. Göğsün üst kısmına sıcak bir karışım uygulanır.
 • Alkol. Eşit miktarda ılık kaynatılmış su ve% 70 oranında tıbbi alkol karıştırın. İstenirse, lavanta veya okaliptüs yağı çözeltiye eklenir. Alınan, hastanın göğsünü pound eder.
 • Med. Bu yöntem güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Bir lahana yaprağını yumuşatın, dik bir kaynar suyla yıkayın, bal ile yağlayın, bir boyun bölgelerine koyun. Kapağı plastik bir örtü ile sıkıştırın, bir eşarpla sarın.

Lokal etki veya dış etki araçlarına ek olarak, iç kullanım için hazırlanan ilaç iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Onlar sadece vücudun hastalıkların kendi kendine kontrolü için güçlü yanlarının restorasyonuna katkıda bulunmazlar - çoğu güçlü bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Angina'yı evde tedavi ederken, bağımsız olarak hazırlanmış, bitki bileşenlerinden oluşan aşağıdaki preparatları kullanabilirsiniz:

 • Taze limon batır, küçük dilimler halinde doğrayın, yavaş yavaş, soyulmadan yiyin. Bundan sonra, bir sonraki saat için yemekten kaçınmalısınız. Boğazda şiddetli ağrıyla birlikte, bir parça limonun yavaşça çözülmesini ve ağzınıza boğaza mümkün olduğunca yakın bir yere konmasını sağlayabilirsiniz..
 • Soğan ve orta elmayı ince doğrayın, doğal balın bir çorba kaşığı ile karıştırın. Bir yemek kaşığı günde 3-4 kez yemek için gereklidir.
 • Semptomlar propolisi mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır - her öğünden sonra yavaşça bir parça propolis çiğnemek ya da gece boyunca yanağa koymanız yeterlidir.
 • Aloe yapraklarını kesin olarak kesin, cam kavanozun yarısını doldurun. Geriye kalan yarısı şekerle doldurun, bir bezle örtün ve buzdolabında üç gün bekletin. Anjina ile, hastalık tamamen ortadan kalkana kadar yemekten sonra elde edilen meyve suyunun bir çorba kaşığı içmek tavsiye edilir.

Angina boğaz mukozasını etkiler - aşırı tahrişten kaçınmak için, hasta sıcak ve sıcak gıdalar, mukoza zarını çizebilir katı gıdalar yemek yasaklanmıştır. Diyet, sıcak sıvı yemeklerden oluşmalıdır - çorbalar, et suları, patates püresi, köftesi. Tatlı, ekşi, çok tuzlu yemekten kaçınmak gerekir.

Zorla beslenmek gerekli değildir - organizma hastalıkla savaşma gücünü verir, belki de yiyecekleri sindirmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir iştahın ortaya çıkışı, iyileşmenin ilk belirtisidir.

Sıklıkla, evde tedavi sadece halk ilaçları olumlu bir sonuç vermez - bu durumda tıbbi yardım almak için tavsiye edilir. Bir uzman ile seçilen ilacı koordine etmek en iyisidir, bazı durumlarda - ağrı giderici, boğaz pastilleri - bazı durumlarda - antipiretik korkular olmadan alınabilecek bir dizi ilaç vardır. Bir anjinanın bakteriyel doğasıyla mücadele, yalnızca testlerin sonuçlarına, bireysel semptomlara dayanarak doktorun reçete edebileceği antibiyotik yardımı ile mümkündür.

Çoğu anjin, doğada bakteriyeldir, bu nedenle hastalığın - streptokok veya stafilokokların - etken maddesinin ortadan kaldırılması, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu bakteriler penisilin antibiyotiğine duyarlıdır - Summed, Augmentin, Azithromycin. Evde tedavi sırasında anjinin üstesinden gelmek mümkündür, hastaneye yatış gerekli değildir. Bir antibiyotik ilacın seçimi, dozu ve dersin süresi hakkında bir doktora danışmak yeterlidir. Çoğu antibiyotik, pratikte diğer sistemlerin çalışmalarını bozmadan vücut üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Reasürans için ayrıca yanlısı veya prebiyotikler de alabilirsiniz - doktor veya eczacı bir ilacı seçmenize yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı gelişimi ile ev terapisi, doğrudan ağrı sendromunu rahatlatan fonlarla desteklenmelidir. Boğazda ağrı ile herhangi bir derecedeki anjinada, iltihabı anestezi ve ortadan kaldıran spreyler, durulama çözeltileri, pastiller ve pastiller, bitkisel soğurucular eşit derecede iyidir. Bu yöntemler tam teşekküllü bir tedavi olarak kabul edilmez - ana yola ek olarak, boğaz ağrısının nedenini ortadan kaldırmaz ve bir süre acıyı giderir.

Anjinada gelişimin sonraki aşamalarında, kulaktaki ağrıya bir takım standart semptomlar eklenir. Bu semptom için ev ilaçları - bir doktor ile görüştükten sonra, borik asit ile turunda. Alternatif araçlar - kulak damlaları Otypaks.

Angina'nın ilk belirtilerinde bir uzmana danışmak daha iyidir - erken aşamalarda doğru tedavi, hoş olmayan sonuçlara yol açmadan hızlı bir iyileşme sağlar. Tıbbi bakım ihtiyacını işaret eden belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • sıcaklık 39.8'i geçer;
 • döküntü;
 • kas ve eklemlerde ağrı;
 • artan lenf düğümleri;
 • 3 gün boyunca boğazda akut ağrı;
 • şişme;
 • idrar yaparken ağrı;
 • nefes darlığı.

Her türlü boğaz ağrısı ile karşılaştığında, tıbbi yardımdan vazgeçmeyin. Ev tedavisi tercih ettiyseniz, tek yapmanız gereken tüm eylemlerinizi uzman ile koordine etmektir. Boğazın üstesinden gelmek sadece bir doktorun randevusundan sonra alınabilecek antibiyotik yardımı ile mümkündür.

Angina başladığında, evde tedavi hastanın durumunu kolaylaştıracak hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır. Hastalığa boğazda şiddetli ağrı eşlik eder, ki bu da bir kişinin yemek yemesine, içmesine, konuşmasına ve hatta kafasını çevirmesine izin vermez. Her zamanki antipiretik ilaçlar ile çok yüksek bir sıcaklık düşürmek zordur. Sağlık durumu, vücuttaki zayıflık ve ağrı nedeniyle kötüleşir. Ancak anjinin ana tehlikesi, ciddi komplikasyonları provoke etme yeteneğidir. Zamanında tedavi, gelişen patolojilerin risklerini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, birçok insan yaşamın normal ritmini değiştirmeden evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde iyileştirmeyi düşünür. Ancak, anjin, bacaklarda taşınması yasak olan bazı hastalıklara işaret eder.

Bir hastanın şiddetli bir boğaz ağrısı ve yüksek ateşi varsa, evde kalması ve yatağa gitmesi gerekir. Fiziksel ve duygusal streslerden kaçınmak önemlidir. Angina, kardiyovasküler sistemin aşırı koşullarda çalışmasına neden olur. Normal ev işleri, ofislerdeki rutin çalışma veya aile kavgası bile kalpte fazladan bir yük oluşturuyor ve aşırı yüklenmeye neden oluyor. Bu gibi durumlarda, komplikasyon olasılığı birçok kez artar. Göğüs iltihabı romatizmal kalp hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi ciddi hastalığa neden olabilir.

Tüm işleri ertelemek gerekiyor. Sıcaklık doğal olarak düşmeye başlayana kadar katı bir yatak istirahati gözlemlemek gerekir. Antipiretikler kullandıktan sonra durumu hafifletmek birçok hastayı yanıltıcıdır. Daha iyi hissetmek, normal sıkıntılara geri dönerler. Sıcaklıkta yapay azalma kalp üzerindeki yükü azaltsa da, vücut hastalıkla savaşmaya devam eder ve kritik durumdadır.

Sıcaklığı düşürdükten sonra dairenin etrafında kalkıp hareket edebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve herhangi bir iş yapmak yasaktır. İyileşme önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, ev tedavisi 10-12 gün boyunca gözlenmelidir.

Evde anjini nasıl tedavi edeceğinizi bilerek, hızlı bir şekilde sağlığa kavuşabilir ve günlük aktivitelere dönebilirsiniz.

Vücut ısısındaki artış bağışıklık sisteminin bir göstergesidir. Vücut hastalığın patojenleri ile savaşır, onlar için dayanılmaz koşullar yaratır. Vücudu hastalıkla başa çıkmaya bırakırsanız, hastalık en az 1 sağlık riskiyle mağlup edilebilir.

 • Vücut sıcaklığının yapay olarak düşürülmesi, bağışıklık tepkisinin etkinliğini azaltır. Doğal korumanın zayıflaması durumunda, patojenik mikroorganizmalar daha aktif olarak çoğalır ve daha güçlü hale gelir. Bu nedenle, vücut sıcaklığını 38,5 ° C'nin altına düşürmek gerekli değildir.
 • Hasta, 38.7 ° C'lik bir sıcaklığı sakin bir şekilde tolere ettiğinde, aynı zamanda indirilmemelidir. Fakat bir kişi kendini iyi hissetmiyorsa, sıcaklık düşürülmelidir.
 • Ateş, hiperpirik eşiğe yaklaştığında (41 ° C'nin üstünde) erişkinlerde sıcaklıktaki azalma gerekli hale gelir. Bu aşırı ısınma, ciddi sinir lezyonları ile tehlikelidir.
 • Hastayı yüksek sıcaklıkta sarmayın, titremiyorsa. Sıcak giysiler vücudun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Anneyi evde hızlı bir şekilde nasıl tedavi edersiniz, halk şifacıları bilir. Önemli ölçüde düşük vücut ısısı votka çözümünü silmeye yardımcı olacaktır. İşlem başka bir kişi tarafından yapılmalıdır, çünkü hasta için sıkıcı olacaktır.

Çözelti eşit oranlarda alınan votka ve sudan hazırlanır. Temiz bir bez sıvıya daldırılır, hafifçe sıkılır (böylece su damlamaz) ve cilt tarafından taşınır. Alın ve uzuvlara özellikle dikkat edilmelidir. Çözeltinin ovulması gerekmemektedir. Aktif bir ısı açığa çıkmasına neden olan alkol içeren sıvının hızlandırılmış buharlaşmasından dolayı gerekli etki elde edilir. Votka çözeltisi, vücut sıcaklığını antipiretiklerden daha hızlı azaltır.

Vücut ısısını azaltmak için bir sirke çözeltisi kullanabilirsiniz. 1 litre suda 1 çay kaşığı çözülür. sirke (% 9). Sıvı batırılmış pamuklu bez içinde ve hastanın alnını, bacaklarını ve ellerini silin. Aşırı sıcaklıkta, cildinizi göğüs bölgesinde ıslatabilirsiniz. Silme, bir kural olarak, kalıcı bir etki bırakmaz. Sıcaklık yükseldiğinde, prosedürü tekrarlayın.

Sirke çözeltisinden kompres sıcaklığını hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Bir havlu havlu soğuk sirke çözeltisine daldırılır, sıkılır ve etrafına sarılır. Kuru bir havlu sıkıştırın. 10 dakika sonra çıkarıldı. Ayakları daima soğuk olan kişiler için soğuk kompres önerilmez.

Mendil, arzu edilen etkiyi vermezse antipiretiklerle birlikte kullanılabilir. Sıcaklığı düşüremezseniz, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Anjina tedavisi çok fazla içme ile başlanmalıdır. Vücuda etkili bir şekilde hastalıkla mücadele edebilir, yeterli su almalıdır. Çok sıcak terlemeden dolayı vücut sıcaklığının azalması sağlanır. Ter ile birlikte, ölü kan hücreleri, patojenleri ve hayati fonksiyonlarının toksik ürünleri vücudu terk eder.

Hasta biraz sıvı içerse, zehirlenme ve bedenin aşırı ısınması gelişebilir. Su eksikliği nedeniyle, dehidrasyon sıklıkla oluşur.

Anjinalı bir hastada boğazın iltihaplı mukozasını tahriş etmeyen içecekler hazırlamak gerekir. Sıcaklıkları vücut sıcaklığına yakın olmalıdır (38-40 ° C).

Sıcak kaynamış su ve zayıf çay verebilirsiniz. Bununla birlikte, hastalık sırasında vitamin içecekleri hazırlamak daha iyidir, çünkü bir kişi için tek besin kaynağı olabilirler. Şiddetli boğaz ağrısı ve genel rahatsızlık onu iştahından mahrum eder.

Büyük bir sıvı kaybı, kuru meyve kompostosu sonucu kırılan su-tuz dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. 200 gr kuru meyve (kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, elma) iyice yıkanır, temiz suda 2-4 saat bekletilir, sonra 1 litre suda 20 dakika kaynatılır. Sıcak bir battaniyenin altında veya termosunda 1-2 saat içilmesi tavsiye edilir.

Çabucak boğaz ağrısı tedavi köpek gül infüzyonu yardımcı olacaktır. C vitamini tüketimini geri kazanacak ve zehirlenmeyi azaltacaktır. 3 çorba kaşığı. l. ezilmiş meyveler bir termoya dökülür ve içine 1 litre kaynar su dökülür. 6-8 saat sonra içecek tüketilebilir.

Ne zaman bademcik iltihaplı meyveler ile kızılcık suyu içmek tavsiye edilir. 500 gr kızılcık yıkanır, bir çatalla yoğrulur ve meyve suyu sıkılır. Sıkmalar bir tavaya yerleştirilir ve 2 litre su içine dökülür. Tava ateşe konur ve içecek 3-5 dakika kaynatılır. Suyu süzülmüş et suyuna ekleyin ve soğutun. Kızılcık mors, 2 yemek kaşığı ekleyebilirsin. l. bal.

Faydalı alkali içecek (maden suyu Borjomi, Essentuki). Karbonatlı içecek boğazı tahriş ederse, bir çay kaşığı ile karıştırarak gazı çıkartabilirsiniz.

Genellikle küçük sips ve küçük dozlarda içilir.

Bazı hastalar evde boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğini bilemez ve tanıdıklardan tavsiye alır. Ancak çok zarar verebilirler. Bademcik iltihabı ile süt içilmemelidir. Süt iltihaplı bademcikler üzerinde kalır ve bakteriler için ideal bir habitat oluşturur.

İltihaplı bademciklerden gelen boğaz ağrısı olan hastalarda her dakika milyonlarca mikrobiyal vücuttan ayrılır. Yakın dokulara yerleşirler, inflamasyonu artırır ve solunum sistemine derinlemesine nüfuz ederler. Düzenli olarak çıkarılırlarsa, anjin iki gün içinde tedavi edilebilir.

Furacilinin çözeltisinin inflamasyonunu etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Antiseptik ihmal edilmiş durumlarda bile durumu hafifletmenizi sağlar. Furacilin çözeltisi, 2 tabletin 1 bardak ılık suda eritilmesiyle hazırlanır. Durulama, içme ile aynı sıcaklığa sahip olmalıdır (38-40 ° C).

Durulanan hastanın durumunu hızla hidrojen peroksit ile iyileştirin. Güçlü bir antiseptik ve oksitleyici, patojen bakterileri yok edecektir. 1 çay kaşığı. Bir suya hidrojen peroksit (% 3 çözelti) ilave edilir ve boğazın bir çözeltisi ile durulanır.

Boğaz ilacı Rotokan ile durulamak için yararlıdır. Kadife çiçeği, civanperçemi ve papatya bir alkol özüdür. 1 çay kaşığı. Rotokan 1 bardak kaynamış su içinde seyreltilir, daha sonra sıvı bir boğazla durulanır. Evde anjina tedavisini hızlandırmak için, Rotokan çözeltisinde 0.5 tsp ekleyebilir. hidrojen peroksit.

Foliküler boğaz ağrısı ile, durulama çözümü Rivanol (% 0.1) ağrıyı azaltacaktır. Etakridin ve borik asit bazında yapılır.

Geksoral prosedürleri için kullanılması tavsiye edilir. İlaç hekididin temelinde yapılır. Hastalığın patojenlerinin hücresel zarlarını yok eder ve bunların kütle ölümüne neden olur. Hexoral seyreltilmemiş formda kullanılır. Ajan ayrıca bir sprey şeklinde üretilmektedir. Etkilenen bölgelere 2 saniye içinde püskürtülmelidir.

Güçlü bir ilaç olan Chlorhexidine, hastayı ayaklarının üzerine hızla koymaya yardımcı olur. İlk önce boğazınızı kaynamış suyla durulayın. Ardından yordamı 1 çorba kaşığı ile tekrarlayın. l. Klorheksidin (% 0.05 -% 0.1 çözelti).

Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi edeceğini bilerek, prosedürü düzenli olarak yapmaya çalışmanız gerekir. Hastalığın ilk gününde her 1-2 saatte bir gargara yapılması önerilir. Durulama süresi 0.5 dakikadır. Aynı anda birkaç tip durulama kullanıyorsanız en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. İlaçları halk ilaçları ile değiştirmek arzu edilir.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için, üst nesil insanlar iyi biliyor. En basit ve etkili tedavi, bir soda çözeltisi ile durulanır. Alkalin ortamı birçok patojene zararlıdır. Bir çözüm yapmak için, 1 çay kaşığı. kabartma tozu bir bardak sıcak kaynamış suda çözülür.

Mükemmel şişmeyi giderir ve iltihap salinini azaltır. Hazırlanması için deniz tuzu veya yiyecek kullanabilirsiniz. Hipertonik çözelti, patojenlerin hücre zarlarını koparır ve pürülan içerikleri bademciklerin lakunalarından temizler. Tuz çözeltisi 0.5 tsp'den hazırlanır. tuz ve 1 bardak ılık su. Boğaz aşırı derecede kaplanırsa, tuz miktarı 1 çay kaşığı kadar arttırılır.

Boğaz ağrısı için en popüler çare soda-tuz çözeltisidir. Kabartma tozu ve tuzu 0.5 çay kaşığı için alınır. ve bir bardak su içinde yetiştirilmiş. Alkolik bir iyot çözeltisinin bir kaç damlaını durulamanın anti-enflamatuar özelliklerini önemli ölçüde arttırın. Soda, tuz ve soda-tuz durulama saatte bir kereden fazla yapılmamalıdır.

Boğaz ağrısı için geleneksel ilaç adaçayı bir infüzyonudur. 2 yemek kaşığı. l. kuru hammadde 1 bardak sıcak su dökün (kaynar su değil). Sıvı karanlık olana kadar infüze edilmelidir. Daha sonra süzülür ve durulama için kullanılır.

Angina papatya eczane ile mücadelede daha az etkili değildir. Ayrıca, ilaçlara maruz kaldıktan sonra mukoza zarını sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çorba kaşığı. l. Papatya 1 su bardağı kaynar su dökün ve 15-20 dakika sıvı ısrar ediyor. İnfüzyon filtrelenir ve durulama için kullanılır.

Bademcik iltihabı tedavisi sırasında sıklıkla calendula kullanılır. 1 çorba kaşığı. l. kuru çiçekler 1 bardak kaynar su dökün ve 15-20 dakika sıvı ısrar ediyor. İnfüzyon filtrelenir ve durulama için kullanılır.

Sarımsak infüzyonu ile semptomları ve tedaviyi daha hızlı ve hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olur. 1-2 diş sarımsak sarımsak ezilmiş. Bir bulamaçta 1 bardak kaynar su ekleyin ve 1 saat sıvı ıslatın. Sarımsak infüzyonları günde en fazla 3 kez gargara yapabilir.

Pancar suyu antimikrobiyal, anti-ödem ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Acıyı hızla azaltacaktır. Pancar suyu bazlı bir ürün hazırlamak için 1 pancar ince bir rende rendelenmelidir. Bir bardak pancar posası 1 çorba kaşığı ile karıştırılır. l. elma sirkesi (% 6). Ajan 4 saat boyunca bırakılır, daha sonra meyve suyu sıkılır. Elde edilen sıvı 3 saatte bir durulanır.

Havuç suyu benzer bir etkiye sahiptir. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyunda 1 çay kaşığı ekleyin. bal ve bir boğaz ile durulayın.

Anjina ile yaban mersini bir kaynatma kullanın. İçerdiği tanenler hızla iltihabı azaltır. Yarım bardak kuru meyveler 2 bardak su ile dökülür ve yarım saat boyunca kısık ateşte pişirilir. Et suyu soğutulur ve süzülür. Daha sonra boğazı bir çare ile durulayın.

Durulama halk ilaçları temel prosedürler arasındaki molalarda yapılır. Hastalığın ilk gününde daha gargaralar, daha iyi. İğne belirgin ölçüde daha az olduğunda, durulama miktarı, çoğunlukla bitkisel soğumaya bırakılarak, günde 3-4 kez azaltılır. Aksi halde mukoza zarı fazla kurutulabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bir çocukta angina ile boğaz durulama ve tedavi için "Furacilin" tabletleri seyreltmek için nasıl: kullanım talimatları

Sonbahar-kış döneminde, çocuklar genellikle soğuk algınlığı yakalarlar. ARI'ye ek olarak, şu anda anjina var.