Loading

Boğaz ağrısı evde tedavi

Angina, streptokokların vücuduna girmesi nedeniyle gelişen akut bir solunum hastalığıdır. Sonbaharda, bahar aylarında hasta sayısı hızla artmaktadır - boğazda enflamatuar süreçlerin gelişimi nemli ve soğuk hava ile desteklenmektedir. Daha az sıklıkla bakteri, kötü kaliteli gıda kullanımıyla vücuda girer.

Patolojik süreçlerin başlangıcı, sonunda şiddetli ağrıya dönüşen boğazda bir terleme hissiyle kanıtlanır. Ek olarak, hastanın vücut ısısı yükselir, lenf düğümleri artar, halsizlik, bulantı.

Hastalık gelişimin ilk aşamasında fark edilirse, tıbbi yardım almadan yapabilirsiniz - geleneksel tıp, hastalığı ortadan kaldırmak için çeşitli araçlar sunar.

tavsiyeler

Evde anjina tedavisi, temel kurallara koşulsuz bağlılık sağlandığında gözle görülür bir etki yaratır - yatak istirahati, dinlenme hastası, boğazın yüzeyini temizlemek için bol miktarda sıcak içecek, toksinler.

Yatak istirahati

İlk ana kural. Yatak istirahati ile uyum hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır. Doktorlar, bir vücudun yatay bir pozisyonunda, tam istirahatte iyileşme koşullarının önemli ölçüde azaldığını ileri sürerler. Rahat bir devlet, vücudun enerjisini korur, hastalığa neden olan bakterilerle savaşır ve hasarlı dokuları onarır. Asgari hareket sayısı, tam uyku - anjina ile vücudun sistemlerine karşı koymak için yeterli enerjinin kaynağı.

Sıcak içme

Daha önce de belirtildiği gibi, anjinaya ateş eşlik eder - her zaman sıcak olan bol bir içeceğin genel durumunu olumlu etkiler. Antiseptik özellikleri, dut kompostosu, jöle ile bitkisel decoctions içmek daha iyidir. Şeker eklemek yasaktır - tatlıların kullanımı patojenik bakterilerin gelişimini teşvik eder, bir besin ortamı oluşturur. C vitamini içeriği yüksek meyveler ve meyveler kompostosu için avantaj verin.

Büyük miktarda sıvı - böbrekler üzerinde ciddi bir yüktür, çünkü bir litre sıvı 2-3 saat boyunca işlenir. İçecek miktarı vücut ağırlığına göre hesaplanmalıdır - kilogram başına yaklaşık 100 ml.

Yüksek sıcaklık normalleştirmek nasıl?

Hastalığın başlangıç ​​aşamasına daima yüksek bir sıcaklık eşlik eder, 39 derecelik bir işarete ulaştıktan sonra aşağıya çekilmelidir. Diğer durumlarda, vücut onunla mücadele eder. İstisna, kardiyovasküler hastalıkları olan kişilerdir - sıcaklık 38, 5 ve üzeri bir oranda azaltılmalıdır. Yoğun terlemeye neden olan bol miktarda içeceğin sıcaklığını normalleştirir. Bu yöntem etkisiz ise, soğuk suya batırılmış bir havlu, ovuşturarak gazlı bez denemeye değer - bu bir derece ve bir buçuk oranında daha düşük yardımcı olacaktır.

Sıcaklığın alkolik, asetik, sulu bir çözelti ile indirilebileceğine dair bir inanç vardır - aslında, bu doğru değildir. Düz su ile silinmesi olumlu bir etki yaratmazsa - preparasyonun talimatlarına göre antipiretik, dozaj uygulayın.

Halk ilaçları

Evde anjin tedavisi için, geleneksel tıp mikroplarla mücadele, vücudun koruyucu işlevini güçlendirmek, semptomları ortadan kaldırmak için çeşitli prosedürler sunar.

durulama

Gargara yapmak için popüler geleneksel araçlar arasında, en popüler çözümler bitki bileşenleri temelinde hazırlananlardır:

 • Sarımsak. Konsantre hazırlamak için, ince kıyılmış kaynamış su ile bir bardak ince kıyılmış taze sarımsak 100 gram dökün. Konteynırı sıkıca kapatın, 6 saat bekletin. Durulama yardımcısı hazırlamak için, bir bardak ılık su içinde bir çay kaşığı sarımsak demlendirilir. Durulamalar günde sınırsız sayıda kez yapılabilir.
 • Kalanchoe. Birkaç kez 1: 1 oranında karıştırılmış taze Kalanchoe suyu ve kaynamış sudan hazırlanan bir çözelti ile boğazını durulayın.
 • Med. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için boğaz hastalıkları için en iyi araç olarak kabul edilir. Bir tatlı kaşığı balı ılık suda eritin, mümkün olduğunca sık durulayın.
 • Yaban mersini. Bir bardak kurutulmuş meyveler, bir litre sıcak kaynamış su dökün, sıvının üçte biri buharlaşıncaya kadar düşük ateşte pişirin. Et suyunu ateşten çıkarın, süzün, soğumaya bırakın. Her 2 saatte bir durulayın.
 • Bitkisel infüzyon. Önceden otlar karışımı hazırlamak - eşit miktarlarda calendula çiçekler, muz, pelin. Elde edilen bitkisel koleksiyonun bir çorba kaşığı sıcak bir bardak su dökün, 15 dakika kısık ateşte pişirin, süzün, serin. Durulamalar her saatte bir yapılmalıdır.
İçeriğe geri dön

soluk alma

Angina ile, inhalasyonlar boğaz ağrısını tedavi etmek için etkili bir yöntemdir - inhalasyon sırasında dokular ısınırken, tıbbi özler doğrudan hastalığın kaynağına gider. Bilmek önemlidir - inhalasyonlar yüksek sıcaklıkta kontrendikedir - genellikle tedavinin son aşamasında yapılır, boğazda mukoza zarını restore etmek için ek bir prosedür olarak. Ev inhalasyonları genellikle bitkisel süslemeler temelinde yapılır, aşağıda bazı örnek yemek tarifleri vardır.

 1. 2 çorba kaşığı doğranmış kuru papatya, nane, adaçayı alın, sıcak kaynamış su bir litre dökün. Ortam düşük ateşte kaynatılır, daha sonra ateşten çıkarılır, biraz soğumaya bırakılır. Hasta, bir kaynatma ile kap üzerine eğilir, kafa bir havlu ile kaplıdır. Ağızdan nefes almak gerekir - bu yüzden şifa özleri içeren buhar etkilenen bölgelere ulaşır.
 2. Kuru bir kaynatma hazırlayın. St John's wort, papatya - 3 yemek kaşığı suyla doldurun, bir litre suyla doldurun, bir kaynamaya getirin, serin - bir yanık alabilirsiniz. Etkisini arttırmak için, herhangi bir kozalaklı esansiyel yağın birkaç damlası ilave edilmelidir. Soluma, önceki tarifte olduğu gibi - 20 dakika süreyle gerçekleştirilir.
İçeriğe geri dön

kompres

Sıkıştırmalar, yüksek bir sıcaklık olmadığında yapılmasına izin verilir. Pürülan anjina ile yoğun ısınma, pürülan süreçlerin gelişimini kötüleştiren zıt etkiye yol açabilir. Boğaz ağrısı için halk ilaçları, kompreslerle aşağıdaki tedavi yöntemlerini önerir:

 • Patates. Patatesler kabukla birlikte kaynatılır, yoğurulur, iyotla karıştırılır, tuz, biraz alkol katılabilir. Göğsün üst kısmına sıcak bir karışım uygulanır.
 • Alkol. Eşit miktarda ılık kaynatılmış su ve% 70 oranında tıbbi alkol karıştırın. İstenirse, lavanta veya okaliptüs yağı çözeltiye eklenir. Alınan, hastanın göğsünü pound eder.
 • Med. Bu yöntem güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Bir lahana yaprağını yumuşatın, dik bir kaynar suyla yıkayın, bal ile yağlayın, bir boyun bölgelerine koyun. Kapağı plastik bir örtü ile sıkıştırın, bir eşarpla sarın.
İçeriğe geri dön

İçten alınan ilaçlar

Lokal etki veya dış etki araçlarına ek olarak, iç kullanım için hazırlanan ilaç iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Onlar sadece vücudun hastalıkların kendi kendine kontrolü için güçlü yanlarının restorasyonuna katkıda bulunmazlar - çoğu güçlü bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Angina'yı evde tedavi ederken, bağımsız olarak hazırlanmış, bitki bileşenlerinden oluşan aşağıdaki preparatları kullanabilirsiniz:

 • Taze limon batır, küçük dilimler halinde doğrayın, yavaş yavaş, soyulmadan yiyin. Bundan sonra, bir sonraki saat için yemekten kaçınmalısınız. Boğazda şiddetli ağrıyla birlikte, bir parça limonun yavaşça çözülmesini ve ağzınıza boğaza mümkün olduğunca yakın bir yere konmasını sağlayabilirsiniz..
 • Soğan ve orta elmayı ince doğrayın, doğal balın bir çorba kaşığı ile karıştırın. Bir yemek kaşığı günde 3-4 kez yemek için gereklidir.
 • Semptomlar propolisi mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır - her öğünden sonra yavaşça bir parça propolis çiğnemek ya da gece boyunca yanağa koymanız yeterlidir.
 • Aloe yapraklarını kesin olarak kesin, cam kavanozun yarısını doldurun. Geriye kalan yarısı şekerle doldurun, bir bezle örtün ve buzdolabında üç gün bekletin. Anjina ile, hastalık tamamen ortadan kalkana kadar yemekten sonra elde edilen meyve suyunun bir çorba kaşığı içmek tavsiye edilir.
İçeriğe geri dön

Angina ile özel beslenme

Angina boğaz mukozasını etkiler - aşırı tahrişten kaçınmak için, hasta sıcak ve sıcak gıdalar, mukoza zarını çizebilir katı gıdalar yemek yasaklanmıştır. Diyet, sıcak sıvı yemeklerden oluşmalıdır - çorbalar, et suları, patates püresi, köftesi. Tatlı, ekşi, çok tuzlu yemekten kaçınmak gerekir.

Zorla beslenmek gerekli değildir - organizma hastalıkla savaşma gücünü verir, belki de yiyecekleri sindirmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir iştahın ortaya çıkışı, iyileşmenin ilk belirtisidir.

ilaçlar

Sıklıkla, evde tedavi sadece halk ilaçları olumlu bir sonuç vermez - bu durumda tıbbi yardım almak için tavsiye edilir. Bir uzman ile seçilen ilacı koordine etmek en iyisidir, bazı durumlarda - ağrı giderici, boğaz pastilleri - bazı durumlarda - antipiretik korkular olmadan alınabilecek bir dizi ilaç vardır. Bir anjinanın bakteriyel doğasıyla mücadele, yalnızca testlerin sonuçlarına, bireysel semptomlara dayanarak doktorun reçete edebileceği antibiyotik yardımı ile mümkündür.

Anjina için antibiyotikler

Çoğu anjin, doğada bakteriyeldir, bu nedenle hastalığın - streptokok veya stafilokokların - etken maddesinin ortadan kaldırılması, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu bakteriler penisilin antibiyotiğine duyarlıdır - Summed, Augmentin, Azithromycin. Evde tedavi sırasında anjinin üstesinden gelmek mümkündür, hastaneye yatış gerekli değildir. Bir antibiyotik ilacın seçimi, dozu ve dersin süresi hakkında bir doktora danışmak yeterlidir. Çoğu antibiyotik, pratikte diğer sistemlerin çalışmalarını bozmadan vücut üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Reasürans için ayrıca yanlısı veya prebiyotikler de alabilirsiniz - doktor veya eczacı bir ilacı seçmenize yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı nasıl ortadan kaldırılır?

Boğaz ağrısı gelişimi ile ev terapisi, doğrudan ağrı sendromunu rahatlatan fonlarla desteklenmelidir. Boğazda ağrı ile herhangi bir derecedeki anjinada, iltihabı anestezi ve ortadan kaldıran spreyler, durulama çözeltileri, pastiller ve pastiller, bitkisel soğurucular eşit derecede iyidir. Bu yöntemler tam teşekküllü bir tedavi olarak kabul edilmez - ana yola ek olarak, boğaz ağrısının nedenini ortadan kaldırmaz ve bir süre acıyı giderir.

Kulak ağrısı

Anjinada gelişimin sonraki aşamalarında, kulaktaki ağrıya bir takım standart semptomlar eklenir. Bu semptom için ev ilaçları - bir doktor ile görüştükten sonra, borik asit ile turunda. Alternatif araçlar - kulak damlaları Otypaks.

Tıbbi bakım ne zaman gereklidir?

Angina'nın ilk belirtilerinde bir uzmana danışmak daha iyidir - erken aşamalarda doğru tedavi, hoş olmayan sonuçlara yol açmadan hızlı bir iyileşme sağlar. Tıbbi bakım ihtiyacını işaret eden belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • sıcaklık 39.8'i geçer;
 • döküntü;
 • kas ve eklemlerde ağrı;
 • artan lenf düğümleri;
 • 3 gün boyunca boğazda akut ağrı;
 • şişme;
 • idrar yaparken ağrı;
 • nefes darlığı.
İçeriğe geri dön

bulgular

Her türlü boğaz ağrısı ile karşılaştığında, tıbbi yardımdan vazgeçmeyin. Ev tedavisi tercih ettiyseniz, tek yapmanız gereken tüm eylemlerinizi uzman ile koordine etmektir. Boğazın üstesinden gelmek sadece bir doktorun randevusundan sonra alınabilecek antibiyotik yardımı ile mümkündür.

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir. Çoğunlukla hastanın bir hastaneye yerleştirilmesi önerilir, ancak komplike olmayan vakalarda evde yetişkinlerde anjina tedavisi de mümkündür. Terapi prensiplerini anlamak ve ilgili doktorla eylemlerini koordine etmek önemlidir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, tedavinin temel amacı bademcik dokularından patojen floranın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavinin ikinci görevi vücudun zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini iyileştirmektir. Bu problem setini çözmek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi ilaçlar, antibiyotikler hastalığa yardımcı olur?

İlk olarak, bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi radikal bir adımdır, ancak gereklidir.

Diğer araçlar ve yöntemler yardımcıdır.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, antihistamin ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek için tavsiye edilir:

Sıklıkla antibiyotiklerle uzun süreli tedavide, mantar karşıtı ilaçların gelişimi gözlenir, bunun için bir antifungal ilaç olan "Nistatin" veya "Ketonazol" reçete edilebilir.

Bağışıklık sistemini artırmak için ilaçlarla ilaç tedavisini takviye etmek de önemlidir - vitamin veya immüno-modüle edici ilaçlar.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak durulayın

Anjina ile durulamaların amacı patojen florayı bademciklerin yüzeyinden yıkamaktır.

Bunun için antiseptik çözümler kullanılır:

 • Bir furacillin çözeltisi. 2 tablet toz haline getirildi ve 1 bardak kaynar suda çözündürüldü. Sıcak bir duruma soğutun.
 • İyotlu soda-tuz çözeltisi. 0.5 litre sıcak suda, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı soda çözün. Çözeltiye 3-4 damla iyot damlatılır.
 • Lugol'un çözümü. 1 bardak sıcak su içinde seyreltmek için 1 çay kaşığı eczane çözeltisi.
 • Bir propolis çözümü. 2 çay kaşığı alkolik kimyager çözeltisi 1 bardak ılık suda seyreltilir.
 • Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi. 1 bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 çay kaşığı eczane çözeltisi.

Bademcik iltihabı ile gargara günde en az 6 kez olmalıdır. Hazırlık yeterli hacimde hazırlanmalıdır - her bir durulama için yaklaşık 0,5 litre. Her prosedür için taze bir çözüm kullanmak daha iyidir.

Boğaz için spreyler

Durulamadan sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Yıkanmış bademciklerin yüzeyine spreylenmeleri, lokal anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Aşağıdaki preparatların sprey şeklinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır:

 • "Tantum Verde";
 • "Geksoral";
 • "Strepsils";
 • "Ingalipt";
 • "Lugol Sprey."

Aynı zamanda spreylerle aynı etkiye sahip olan emilim tabletlerini de kullanabilirsiniz - "Tharyngept", "Septotelet", "Strepsils."

Ne spreylerin, ne de şeker şekerlerinin bademcik iltihabı tedavi etmediğini anlamak önemlidir.

Boğaz ağrısının bazı semptomlarını yumuşatırlar ve boğazda iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar, ancak dokuya derinlemesine nüfuz eden enfeksiyonu yok etmek için sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Boğaz için sıkıştırır

Halen anjina tedavisinde hala popüler olan ısınma kompresleri, günümüzde tartışmalara neden olmaktadır. Bir yandan, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve yutulduğunda ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan, dolaşım sistemi yoluyla enfeksiyonun diğer organlara girmesine katkıda bulunurlar, bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Aynı nedenle, inhalasyon için angina önerilmez.

Aşağıdaki durumlarda sıkıştırmaları koymak kesinlikle yasaktır:

 • bademcikler üzerinde irin varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • serebral dolaşım bozuklukları;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • alerjiler ve dermatit;
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Bununla birlikte, anjinada lenfadenit - submandibular veya servikal lenf nodlarının inflamasyonu eşlik ediyorsa kompresler durumu hafifletebilir.

Bunun için, deriden iyi nüfuz eden, iltihabı anestezi eden ve hafifleten "Dimexide" ilacını kullanabilirsiniz:

 • ılık su ile "Dimexide" 1: 3 oranında seyreltin;
 • Çözelti içinde gazlı kompres sıkıştırın ve sıkın;
 • boyunun submaksiyel ve lateral yüzeylerinde kompresyon uygulayın;
 • kuru yumuşak bir bezle sabitleyin;
 • yün atkı bağlamak için.

Böyle bir kompresin bir saat içinde kalmasını sağlayın, daha sonra cilt temiz su ile temizlenmelidir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, tıbbi tedaviye tamamlayıcı birçok yardımcı madde sunabilmektedir:

 • Bal sirkesi durulama. 1 bardak sıcak su içinde çözünmesi için% 6 elma sirkesi 1 çay kaşığı. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın. 1 çorba kaşığı hammaddeli emaye kaplarda dökün ve 0.5 litre kaynar su kaynatın. Soba üzerinde 30 dakika soyun, sıcak bir sıcaklığa ve filtreye soğutun.
 • Propolis bezelye. Durulamadan sonra, bir bezelye büyüklüğünde propolis parçalarını alın ve karakteristik bir yanma hissi ve uyuşma hissine kadar dikkatlice çiğneyin.
 • Kuru tuz sıkıştırın. Bir tavada veya bir fırında sıcak tuzu ısıtın ve bir torbaya dökün. Sıcak bir şekilde, submandibular bölgede boynu takın ve bir eşarp ile sabitleyin. Serinlene kadar devam et.

Anjina tedavisinde, gül kalçalarının soğanı, papatya ve limon rengi infüzyonu, limonlu çay çok yararlıdır ve büyük miktarlarda içilmeleri gerekir. Boğazın yumuşatılması için ılık sütle bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Anjin şekline bağlı tedavi

Tonsillitin birçok çeşidi ve karmaşık bir sınıflandırması vardır. Meydana geldiği forma bağlı olarak, tedavinin kendine özgü özellikleri olabilir.

Mavi dil

Angina'nın catarrhal formu, mukoz membranlardan yüzeysel olarak etkilendiğinde, dokuda enfeksiyonun derin bir şekilde nüfuz etmemesi nedeniyle, ışık olarak kabul edilir.

 1. Bademcikler kızarır, gevşer ve boyut olarak artar.
 2. Enflamasyon, bitişik ark ve yumuşak damakları etkiler.
 3. Sıcaklıkta 380C'ye kadar bir artış var.
 4. Yutulduğunda ağrı var, baş ağrısı.
 5. Genel bir zayıflık var.

Bademcik iltihabı formunun tedavisi olağan şemaya göre meydana gelir ve sıklıkla antibiyotiklerin reçetesi ile dağıtılır.

Ama hastalık başlarsa, daha şiddetli bir aşamaya gidebilir - lacunar anjinası.

Onu bademcikler üzerinde beyaz bir plak görünür, lacuna eksüda birikir. Sıcaklık 390C ve daha yükseklere çıkabilir. Lacunar boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur.

foliküler

Foliküler anjin, bademciklerin dokularına derin hasar ile karakterizedir. Foliküllerin iltihaplanması - tanecikleri andıran gözle görülür sarı-beyaz odaklardır. Bu form şiddetli kabul edilir ve çoğu zaman bir hastanede yerleştirme gerektirir.

 1. Lacunar anjinda olduğu gibi, sıcaklık yüksek olabilir - 390C ve üzeri.
 2. Hasta tükürük artışını artırdı.
 3. Akut ağrıları vardır, yutma çok zorlaşır.
 4. Bazen kalpte ağrı var.

Foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir, ancak bir doktorun sürekli gözetimine ihtiyacınız vardır.

Hastalığın bu formu yüksek dozda antibiyotik, kan testlerinin kontrolü ve sonraki rehabilitasyon gerektirir.

irinli

Günlük yaşamda pürülan lacunar veya foliküler anjin denir. Her iki form da takviye varlığı ile karakterizedir. Pürülan formların pürülan formlarının kendine özgü özelliği, antibiyotiklerin zorunlu kullanımıdır. Gerekirse, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda kas içinden de reçete edilirler.

Bazı durumlarda pürülan boğaz ağrısının tedavisi özel bir prosedür gerektirir - bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi. Durulamaların sonuç vermemesi halinde reçete edilir. Evde temizlik yapmak çok zor, belli bir beceri gerektirir. Buna ek olarak, yanlış yaparsanız, erozyon yaşayabilir veya bir apse geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, pürülan fişleri bir spatula ile hafifçe uzaklaştıran ve boğazı antiseptik olarak tedavi eden doktora doktora vermek daha iyidir.

phlegmonous

Flegmonöz formu, pürülan tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aksi takdirde "paratonzillit" denir. Bu durumda bademciklere bitişik dokular derinden etkilenir.

Phlegmonous tonsillit hızla gelişir ve aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • 400С ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • güçlü ses kısıklığı ya da sesin tamamen kaybolması;
 • artan tükürük ve kötü nefes;
 • çenelerin daralması;
 • yumuşak ve sert damağın kuvvetli şişmesi;
 • Şiddetli ağrı, genel ciddi zehirlenme belirtileri.

Bir anjinin flegmon şeklini bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır.

Bu belirtiler varsa, hemen bir "ambulans" çağırmalısınız.

Ülseratif nekrotik

Ülseratif nekrotik anjin, Simanovsky'nin bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalığın ayrı bir şeklidir. Yukarıdakilerin hepsinden farklı olarak gelişir. Bunun sebebi, vücuda bir dış enfeksiyon bulmak değil, normal koşullar altında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan kendi fırsatçı mikroflorasını harekete geçirmektir.

Uzun süreli hastalıklar, tükenme, bağışıklık yetmezliği, kronik enfeksiyonlar sonra - genel bir bağışıklık zayıflama arka planı karşı Tonsillit Simanovsky oluşabilir.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • 37.50Сa kadar sıcaklık;
 • boğazda hafif ağrı;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku ile stomatit belirtileri;
 • grimsi beyaz plak ve bademcikler ülserler, daha çok bir tarafta.

Başlatılan ülseratif nekrotik tonsillit bademcik, damak, larinks ve dil nekrozuna yol açar. Yeterli tedavi sadece tam laboratuvar teşhisinden sonra mümkündür. Genellikle antibiyotik tedavisi ve ülserlerin hidrojen peroksit ile tedavisi, boğazın antiseptiklerle sulanması, bademciklerin iyotla yağlanmasıdır.

Viral

Viral bademcik iltihabı semptomatolojisi, anjina'nın kataral formuna çok benzer, ancak hastalığın etken maddesi başkadır. Bu nedenle, burada doğru teşhis önemli bir öneme sahiptir.

Angina'nın viral formları antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Viral angina aşağıdaki enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişebilir:

 • grip;
 • adenovirüs;
 • enterovirüsler;
 • pikornavirüsler;
 • Herpes.

Viral bademcik iltihabı tedavisi antiviral ilaçların kullanımını gerektirir:

 • "Amantadin";
 • "Remandatin";
 • "Arbidol";
 • "Viferon";
 • "Ribavirin";
 • "Kagocel".

Tedavinin geri kalanı her zamanki şemaya göre yapılır. Bununla birlikte, doktorun hastalığın seyrini izlemesi önemlidir. Sıklıkla, anjin viral formu bakteriyel eki çeker.

uçuk gibi

Herpetik veya herpes boğaz ağrısı, viral bademcik iltihabının özel durumlarından biridir. Hastalık genellikle I veya II tipi herpes virüsü tarafından kışkırtır.

Bu angina formunu tedavi etmek için, antiherpetik ilaçlar kullanmanız gerekir:

 • tabletler: "Asiklovir", "Famvir";
 • rektal fitiller: "Viferon", "Panavir".

Ciddi durumlarda, doktor "Cycloferon" veya "Splenin" enjeksiyonlarını reçete edebilir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin geri kalanı, olağan şemaya göre gerçekleşir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte, anjin, her zamanki durumdaki gibi aynı şekilde tedavi edilir. Şema standardı: antibiyotik tedavisi, durulama, lokal antiseptik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı, bol içecek, vitaminler. Tek nüans - doktor daha dikkatli bir antibiyotik seçer.

Hamilelik sırasında bir anjinada atanan veya aday gösterilmiş preparatları kabul etmekten korkmak gerekli değildir. İhmal edilen enfeksiyonun ve vücudun zehirlenmesinin sonuçları sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda fetus için de çok ciddi olabilir.

Olası komplikasyonlar

Başlamış veya "tedavi edilmemiş" angina çok sayıda komplikasyonla doludur:

 • farengeal apsesi;
 • abseleri
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • larinksin ödemi;
 • miyokardit;
 • romatizma;
 • glomerülonefrit.

Bu nedenle, kolay bir catarrhal formu bile bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Hastalığın ağır sonuçlarından kaçınmak için, reçeteleri ve rejimi kesinlikle gözlemek gerekir. Yeterli karmaşık tedavi ve uygun rehabilitasyon, kronik bademcik iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

Evde halk ilaçları Angina tedavisi

anjin Boğaz bölgesinde çeşitli inflamatuar süreçlerle ilişkili hastalıklar denir. Angina, lokal iltihaplanmanın esas olarak palatine bademciklerini etkilediği yaygın bir akut enfeksiyöz hastalıktır. En yüksek insidans, vücudun koruyucu sistemlerinin azaldığı kış-bahar döneminde görülür. Çoğu zaman, çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu hastalıktaki en tehlikeli şey sonuçtur. Angina romatizma, miyokardit, nefrit, poliartrit gibi komplikasyonlara neden olur.

belirtiler: boğaz ağrısı; yutma güçlüğü ve ciddi vakalarda - nefes almada zorluk. Angina ile boğaz ağrısı ve baş ağrısı var. Genel halsizlik ve vücut ısısında önemli bir artış ile karakterize edilir. Ağzınızı açar ve aynayı kaldırırsanız, farinksi görebilmeniz için bademciklerin şiştiğini ve kızardığını fark edeceksiniz. Semptomlar hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.

Hastalıktan önceki aralık küçüktür ve birkaç saatten bir güne kadar değişir. Hastalık genellikle 38-39 ° C ateşle başlar. Ancak, 37.1-37.9 ° C olabilir.

Hemen yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, sıklıkla kulak verir. Sıklıkla artan tükürük. Vücudun belirgin zehirlenmesi ile bağlantılı olarak, baş ağrısı, bazen sırt ağrısı, ateş, titreme, genel halsizlik vardır. Çocuklar genellikle daha şiddetli belirtiler geliştirirler - sıcaklıkta bir artışla birlikte, kusma meydana gelir, muhtemelen bilinç karışıklığı oluşur.

Genellikle iştah bozulur, erken yaşta olan çocuklarda ishal sık görülür. önemli bir lezyon veya yumuşak damak damak bademcikler ses aralığı değişiklik keskin bir artış ile - burun gölge nasonnement, monoton görüntülenir. Hastalığın zirvesinde, kalpte ağrı görünebilir.

Neler oluyor? hastalığı (özellikle çocuklarda) anjina, genelde kuvvetli sıcaklık yükselir ve genel uyuşukluk, iştah kaybı olduğunda, boğaz ağrısı sıklıkla başağrısı ve kusma eşlik eder. Bademcikler kızarır ve şişer, beyaz lekeler ortaya çıkar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki çocuğun yutması zorlaşır. Bu zamanda yemek sıvı olmalıdır. Soğuk ve hatta soğuk bir şey içemezsiniz. Hemen bir doktora başvurmalı ve çocuğun yatak istirahatine uyup uymadığından emin olmalısınız.

Bademciklerin iltihaplanması bir apseye, yani farinkste irin görüntüsüne yol açabilir. Bu durumda, hastanede tedavi gereklidir.

Anginaslar, kendileri tarafından komplikasyonlar verdikleri için çok da tehlikeli değildirler. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı romatizma veya böbrek hastalığı gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

ne yapmalı? Boğaz ağrısı varsa, daha sık gargara yapmaya çalışın. Durulama için deniz suyu,% 0.9'luk bir sodyum klorür çözeltisinin yerini başarılı bir şekilde alacaktır. Kadar kötü yıkama tozu (sıcak bir bardak su içinde kabartma tozu yarım çay kaşığı), çözelti furatsilina, nergis, papatya veya adaçayı tentür durulama (bu bir 1 karışım oranında bunları yapmak mümkündür: 1: 1). Bademcik iltihabı tedavisi sırasında baharatlı yiyeceklerden kaçının, bol miktarda meyve suyu (özellikle yararlı mango suyu). Sıvı gıda almak en iyisidir: sıvı tahıllar ve çorbalar.

Anjina tedavisi, belirli bir koruyucu rejimin, lokal ve genel tedavinin uygulanmasına dayanır. Zorunlu hastalığın ilk günlerinde yatak istirahatıdır ve daha sonra - fiziksel efor sarf etmeden, hem hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesi hem de komplikasyonların önlenmesi için çok önemli olan evdir.

Hastaya ayrı mutfak eşyaları ve bakım ürünleri verilir; Çocuklara, anjinaya daha duyarlı olarak, hasta kabul edilmez.

Hastalık sadece bulaşıcı hastalıklarda bulaşıcı bölümde yapılır.

Hastaların beslenmesi tahriş edici olmayan, yumuşak, besleyici gıdalar, özellikle sebze-süt, vitaminlerden oluşmalıdır. Faydalı bol içecek. Hastalığın yerel ve genel fenomenlerinin ortadan kaldırılmasından sonra, işe başlamadan 2-3 gün önce beklemeniz gerekir. Önümüzdeki birkaç gün içinde yumuşak bir rejimin sürdürülmesi tavsiye edilir.

Anjina'nın tıbbi tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Tercih penisilin ve yarı sentetik türevleri tercih edilir. Fenoksimetilpeni-tsillinu, ampisilin, oksasilin, ampiok-sous vb preparatlar oral uygulama için tahsis edilir, doz hastanın yaşına, hastanın ağırlığına, hastalığın şiddetine ve romatizma, nefrit komplikasyonların tehdit nonspesifik poliartrit, vb. 4-5 gün içinde vücut ısısı normale döner ve genel durum gelişir. Akut enfeksiyöz bir odağın güvenilir bir şekilde ortadan kaldırılması için, antibiyotik tedavisi 3-5 gün daha devam eder.

Şiddetli hastalıkta, hasta bir hastanede tedavi edilir.

Genel topikal (biraz sıcak) yıkayın uygulanan tedavinin soda çözeltisi ya da mutfak tuzuna ilave olarak Furatsilina, başına manganat potasyum hidrojen peroksit, calendula tentür, papatya suyu (200 mL su başına 1 çay kaşığı kabartma tozu ya da bir tuzu.); submandibular bölgeye bir ısınma sıkıştırmak.

Bademcik iltihabından gelen enfeksiyonun, bir apsenin oluşabileceği selüloza nüfuz etmesi durumunda tehlikeli komplikasyonlar. Bu durumda, hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Bir anjinadaki doktor, bir enfeksiyonun etken maddesini nötralize etmek için antibiyotikler veya sülfanilamid preparatlarını atar. Bunlar ampiyot, ampisilin, bactrim, sülfadimtoksin, biseptol, eritromisin ve diğerleridir.

Anjin hasta bu nedenle, açık havada olması gerekir önlemek için en azından yarım saat ve çok evde ve sokakta hem sarılmış değil her gün egzersiz, insanları temperli neredeyse hiçbir zaman.

hatırlamak

Bu hastalık, enfeksiyöz hastalıkların grubuna aittir ve romatizma gibi tehlikeli bir hastalığın da sebebi olan A grubu streptokoklardan kaynaklanır. Bademcik iltihabı sık görülürse gelişimi mümkündür. Hasta bir kişiden gelen boğaz ağrısı ile havadaki damlacıklar veya gıda yoluyla bulaşır. Vücut ısısı keskin bir şekilde 38-39 ° C'ye yükselir. Palatine bademcikler kırmızıya döner, gevşek bir kaplama ile kaplanır. Yutma, şiddetli ağrı nedeniyle neredeyse imkansız hale gelir. Submandibular, büyükbaş hayvan lenf düğümleri de büyüklüğünde artar, ağrılı hale gelir. Eğer anjina komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa ve hasta doktorun tüm önerilerini takip eder (antibiyotikleri alır, yatak istirahatına uyur, sindirilebilir yiyecek yiyor), daha sonra genellikle 2 hafta sonra iyileşir. Eğer bu gereklilikler karşılanmazsa, o zaman aptalın bademcik içinde oluşması halinde, belki de paratonil apsesi gibi anjinin hoş olmayan bir komplikasyonu olabilir. Bu durumda, evde genel tedavi yöntemleri dağıtılamaz - apsenin açılması ve boşaltılmasından oluşan acil bir cerrahi işlem gereklidir. Tabii ki, hastalığı böyle zor bir aşamaya transfer etmemek, ancak hastalığın erken döneminde vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak daha iyidir.

Gerçek anjin, streptokokların neden olduğu özel bir hastalıktır. Çocuğun birkaç gün boyunca ateşi var ve kendini kötü hissediyor. Baş ağrısı ve kusma sık görülür. Bademcikler güçlü bir şekilde kırmızıya döner ve şişer. Onlardan bir veya iki gün beyaz lekeler ortaya çıkar. Daha büyük çocuklar boğaz ağrısı ve yutulması zor bir şeyden şikayet edebilirler. Küçük çocuklar, boğazdaki ağrı şaşırtıcı derecede küçük bir sayıdan rahatsız olur.

Anjina ile doktora gitmelisin. Enfeksiyonun üstesinden gelen ve komplikasyonları önleyen modern araçlardan biri (en az on gün boyunca ilacı almanız gerekir) en kısa zamanda kullanmak önemlidir. Kurtarma genellikle geciktirilir. Eğer bademcikler şişmeye devam ederse, çocuk yorgun görünür veya düşük bir sıcaklığa sahip olur, hasta bir insan gibi tedavi edilir, yatakta kalır ve doktora ulaşır.

Diğer boğaz hastalıkları. Çeşitli bakteriler, değişen şiddet derecelerinde çeşitli boğaz hastalıklarına neden olur. Bütün bu hastalıkların tıbbi adı farenjittir. Soğuk algınlığın başlangıcında, birçok insan boğazda gıdıklanır. Çocuğu inceleyen doktor genellikle hastalığın tek belirtisini bulur - hafif kızarmış bir boğaz. Bir çocuk boğazda hoş olmayan bir his fark edebilir veya farkına bilebilir. Çoğu durumda, hızla geçer. Boğazın kızarıklığı ortadan kalkmadığı halde, çocuk evde kalmalıdır. Sıcaklık yükselirse veya çocuk hastalanırsa, bir doktor çağırmalısınız (sıcaklık yükselmese bile). Doktor streptokok enfeksiyonundan şüphelenirse, boğazdan bir çubukla alabilir veya komplikasyonları önlemek için etkili araçlardan birini reçete edebilir.

sınıflandırma
mavi dil, foliküler, laküner, fibrin, apse ve ülser (kangren): bir pharyngoscope belirlenir morfolojik model, anjin aşağıdaki türde sağlar. Karışık formlar gözlenir. aslında her ne kadar anjin (bu paratonzilit), - akut bademcik iltihabı, aşağıdaki komplikasyonu, klinik belirtilerin özellikleri, tedavi stratejileri, bağımsız bir biçimde izole edilebilir.

Aynı süreç, pürülan eksüdanın biriktiği lakunada gelişebilir. Bu foliküler lacunar (lacunar) angina görünümünü yol açar. Lacunar anjin gelişim süreci gelişebilir ve başka bir şekilde. Enflamatuar süreçler sarımsı farklı formlarda, boşluklar ağızlarında sarımsı beyaz veya pürülan boru saldırıları olarak algılanmaktadır bademcik (mukus, bakteriler, beyaz kan hücreleri), boşlukları birikmesine yol açar. Plak bir ya da her iki tarafta ortaya çıkarak (sürekli plak - fibrinöz anjina) birleştirilebilir, kanama yüzeyi kalmaz. Lakunar tonsilliti folikülerden çok daha sık görülür. Geçen başlangıç ​​folikül içinde irinli eksüda birikimi ve çıkış tıkanıklığı ile bağlantılı olarak giderek daha belirgin toksisite ve lokal ve sistemik komplikasyonların eğilimi görüldü zaman. Bu nedenle, bu iki anjin tipi arasında sadece formal (kantitatif) farklılıklar olduğu kanaatine katılabilir.

Geleneksel tıp önerileri: angina gargara, pancar suyu ve sirke (bir bardak meyve suyu için bir çorba kaşığı bir çorba kaşığı) karışımı ile tedavi etmek. Bir başka yararlı durulama: 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmiş Kalanchoe suyu.

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolis. Geceleri bir propolis parçası yanağa koydu. Hızlı propolis sadece yüksek kaliteye yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Angina'yı tedavi etmek için, pembenin tırnağının büyüklüğünden bir parça propolis yedikten sonra yavaşça çiğnebilirsiniz. Bir gün için yaklaşık 5 g yemelisiniz.Eğer gerçek bir propolis ise, angina 2-3 gün içinde komplikasyon olmadan geçer.

Boğazın başlangıcında, çiğ çiğneme yavaş yavaş limon, özellikle kabuğu. Bundan sonra, bir saat için hiçbir şey yok.

Halkın Şifacı PM Kurennov Boğaz ağrısı tedavisi için garip ama hızlı bir yol önerir. Hastanın ağzına yakın büyük bir getir kurbağa ve hastanın doğrudan kurbağa üzerinde nefes almasına neden olur. Bundan kurbağa kalbi daha hızlı atmaya başlar ve hasta daha iyi olur. Sekiz ila on dakika sonra hastalık tamamen geçer ve tıp adamlarına göre, hastalık kurbağaya iki veya üç sıçrama yaptıktan sonra kurbağaya geçer "ölür".

Farsça halk doktorları bu şekilde ve boğaz ağrılarını tedavi eder.

PM Kurennov boğaz ağrısı için daha fazla tedavi sunar gazyağı.

Içinde Hastalığa kerosen ile başlayın, kalın bir emici pamuk yünü tabakasından süzün, saflaştırılmış kerosene batırın ve boğazın başında bademcik yağlayın. Çubuğun üzerindeki bir çubuk kadar yağlamak gerekir. Bu yüzden günde yarım saatte bir yağlayın. Angina hızla geçiyor.

Hastalık başlar ve bademcikler üzerinde bademcik oluşması halinde, kerosen ile tedavi etkisiz olacaktır.

Halk doktorları sıcak su karışımı ile gargara yapmak için boğaz ağrısı ile tavsiyelerde bulunurlar (3 kısım) gazyağı ile (1 kısım). Gazyağı su ile karıştırılmadığından, kullanımdan önce karıştırın.

Şifacılar ve şifacılar ayrıca gargara için bir karışım önermektedir: papatya, kadife çiçeği (marigolds), okaliptüs yaprağı. Eşit oranlarda karıştırın, doğrayın, 1 çorba kaşığı karışımı, 1.5 bardak su (kaynar su) dökün. Filtrelemek için 2 dakika kaynatmak, 30 dakika ısrar etmek. + 26 ° C'lik bir çözelti sıcaklığında durulamaya başlayın, solüsyonun sıcaklığını kademeli olarak T'de azaltın ve + 16 ° C'ye kadar 10 ° C'ye getirin. Daha sonra + 15 ° C sıcaklıkta bir ay durulayın. Bu serin durulama, boğaz ağrısını çıkarmanıza ve sertleştirmenize izin verir.

Doktor O. Morozova Angina eski Rus çare kullanmak için önerir. Boğaz üzerinde taze yaprakları lahana, yukarıdan bir paçavra koymak için. Her iki saatte bir taze olmak için yaprakları. Çok iyi iltihaplı süreçlerin gelişimini engeller.

Ayrıca gargara almayı da tavsiye ediyor tuz ile gazyağı, ama sık sık değil.

Halk tedavisi yöntemlerinin araştırmacı M. A. Libintov anjin kullanımını önerir soğan soğan. Taze hazırlanmış meyve suyu şeklinde (1 çay kaşığı günde 3 kez) içilir.

Veya soğanları bir kıyma makinesinden geçirin ve yulafı bir tabağa koyun; günde 3 kez 2-3 dakika ağızla inhalasyon. Taze bir hazırlık yapmak için 10-15 dakika gibi uçucu ilaçlar buharlaşır.

Durumu rahatlatmak ve ağrıyı azaltmak, iltihabı ortadan kaldırmak buhar banyoları. Onlar çok, bunun üzerine bir levha ile kaplı olan do - Kendini yakmamaya çalışarak bir battaniye, nefes, çift pişmiş ve patates ya da papatya çiçeği, nane yaprakları, adaçayı infüzyon vurdu.

Rus şifacı PM Kurennov boğaz ağrısı, difteri ve kırmızı ateş için bir halk ilaç sunuyor. Bu demektir ki - yüzde otuz bir çözüm sitrik asit.

Boğazını iyice durulayın. Başını sıkışmış ve hava solumasını sağlayın, böylece solüsyon ağzınızda kabarcıklar. Gün boyunca her saat durulayın. Bu çözüm, eğer ilk aşamada bu hastalıklar varsa, boğazın herhangi bir hastalığı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Böyle bir çözümün yokluğunda iki veya üç dilimi alabilirsin limon, temizlenmiş, ağızda ve bekleterek birer birer, limon dilimlemeye çalışarak boğazın yanındaydı. Dilimleri emmeli ve ardından yutmalısınız. Kabartma olana kadar bunu her saat başı yapın. Hastalığın başlangıcında etkilidir.

Sıklıkla, anjin sıcaklıkta bir artışla oluşur. Hızlı antipiretik etkisi vardır tatlım, ahududu reçeli çayı ekledi. Sıcaklığı azaltmak için şifacılara çiçek infüzyonları tavsiye edilir sarı papatya eczane ve ıhlamur, aşağıdaki gibi hazırlanır:

1 çay kaşığı papatya çiçeği veya 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği demlemek 1 bardak kaynar su, 30 dakika ısrar, süzün; 1/2 bardak günde 2-3 kez içilir.

Ya da eklenmiş sıcak bir içecek kızılcık, limon, kızılcık.

üfürükçü Lyudmila Kim Bir başlangıç ​​angina ile önerir:

1. Hücreyi Çiğneyin bal birkaç saat içinde. Bu ilacı denemiş olanlar, hastalığın bir el olarak alınmasını temin eder.

2. Camı ovalamak pancar, sirke bir çorba kaşığı dökün, karışımın yerleşmesine izin verin. Sonra suyu sıkın, boğazlarını durulayın ve 1-2 yemek kaşığı içirin.

3. Ampulü rende üzerinde rendeleyin soğan, suyu sıkın ve sabah ve akşam bir çorba kaşığı alın. Geceleri, boyunda rendelenmiş soğan ısınan bir kompres yapın.

4. Bir saat kadar emmek için bir dilim limon, sonra yutun. Bu ilaç hastalığın başlangıcında etkilidir.

5. Boğaz boğazını her saat başı başlattığınızda boğazınızı% 30'luk bir çözelti ile durulayın. sitrik asit.

6. Yarım bardak sıcak su için bir çay kaşığı eczanenin tentürünü alın. Yarım bardak içmek ve diğer yarısı da boğazınızı yıkamak için.

7. yardımcı olur kartopu suyu. Yarım bardak içmek gerekiyor. (Bu ilaç düşük basınç altında kontrendikedir).

Propolis tedavisi

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolistir (geceleri - yanakta). Derhal sadece yüksek kalitede propolise yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Propolis Wax için verilen Diğer tüm durumlarda (güçlü çiçek kokusu işe yaramaz vardır. Anjin tedavisi bir tırnak propolis boyutunun bitlerini yedikten sonra çiğnemek yavaş olmalıdır için. Eğer yaklaşık 5 iyi ile yemek gerekir gün, propolis anjina komplikasyon olmadan 2 gün geçer Bu hastalıkta kalıtsaldır.

İpuçları

Sadece farinks ve ağrılı yutma kızarma, ancak bu tür bir hastalık, ısı yeterli gargara tuzlu su (su camı çay kaşığı) veya kırmızı pancar suyu (bir rende ovmak sıkılmış meyve suyu durulama) böyle değildir. Sıcaklık yükselmesi ve şişmiş bademcik başladığında, farenks (eşit parçaya) gliserol ile bir iyot karışımı ile günde bir kez yağlanması, ve sonra, (bir bardak su ile çay kaşığı hazırlanan çözelti) ve hidrojen peroksit çözeltisi gargara. İçinde günde iki kez aspirin 0.5 almak iyidir.

Şişmiş bezler ile, boynunuza bir su veya alkol sıkışması uygulayın, her dört saatte bir değiştirin. Limon yemek faydalıdır, şekerle yapabilirsiniz.

Sıcaklık yükselmeye devam eder ve bademcikler üzerinde sarımsı noktayı göründüyse - - irin ve bir doktora göremiyorum, aşağıdaki önlemler alınması gerekir; içeride iyi bir temiz mide aspirin, boğaz tuz, boraks ve soda karışımı durulayın. boğazından kan yönlendirmek için, sirke ile soğuk suya batırılmış kalın bez ile ayaklarını kaydırmak ve doku ısınmak değil sürece o kadar tutmak gereklidir. Sonra çıkarın ve bacaklarınızı kapatın. Kükürt tozunu günde bir çay kaşığı çeyrek almak, su ile yıkamak iyi olur. Burun mutlaka suyla bir boraks veya tuz çizin (çözelti).

Althayanın kökü ile gargara yapmak da iyidir. Ne zaman plak ve boğazında bir apse sempatik çare olur özellikle: sarımsak ince crumble bir ceviz boş kabuk içine koyun ve bir boğaz apsesi tarafında işaret parmağı ve elin başparmağı arasına 20 dakika bağlanır. Küçük bir sarımsak parçasını sadece bir paçavra bağlayabilirsiniz, ancak bir kabukta olduğundan daha zayıf çalışır. Bu çare kullanarak, hasta, apse kırılırsa boğulmamak için yarı oturuşta uyutmalıdır.

Genellikle anjin ile hasta ve basit bir şey bilmek yararlıdır: 5-8 dakika ağzı tamamen açık olan parlak güneşe karşı oturup her gün, gözleri kapalı. Işınlar farenksin içine nüfuz eder, hastalıklar daha az sıklaşır ve daha sonra tamamen durur. Tedavi süresi 2-3 haftadır. Güçlü anjina, az deneyimli insanlar genellikle difteri ve panik ile karıştırılır. Bu hastalıklar arasındaki fark şudur: angina sarı reçeller sadece bademcikler üzerinde görünür ve bunların net ayrımı görünürdür; Hastalık düşük ve beyaz sarı olsa da difteri aynı filmde (pelikül) çoğunlukla kirli gri renge sahip, sadece değil, aynı zamanda boğazın arkasındaki de üçgenin dilinde, farenks görünmez ve hatta burun içine nüfuz.

Eski bir Rus ilacı: boynunuza taze lahana yaprakları koyun ve atkılarınızın etrafına sarın. Yapraklar her iki saatte bir değişir. Bu yöntem, inflamatuar sürecin gelişimini geciktirmenizi sağlar.

yemek tarifleri

1. Papatya - 1 kısım, okaliptüs - 1 kısım, kadife çiçeği çiçekler, - 1 kısım.

Tüm öğütme ve iyice karıştırın. 1.5 su bardağı kaynar su için 1 yemek kaşığı. 2 dakika kaynatmak, ısrar etmek, sarılmak, 30 dakika süzmek. Günde 2 kez, sabahları ve akşamları durulayın, solüsyonu ikiye bölün. 26 ° C'lik bir çözelti ile durulamaya başlayın, günde 1 derece yavaş yavaş, 16 ° C'ye düşürün. Daha sonra bu solüsyonla ayı 15-16 ° C'de durulayın. Bu durulama, boğazın iltihaplanmasını ve sertleşmesini sağlar.

2. pancar kırmızı. Pancarları küçük bir rende ile rendeleyin. Bir bardak meyve suyu sıkın. Bir bardak kırmızı pancar suyunda 1 çorba kaşığı sirke (ancak asetik asit değil) dökün. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1 gulp yutabilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar durulayın.

3. Sütün 0.5 litrelik bir şişesinde, yüzyılın yapraklarının yarısına kadar kesilir ve şekerle doldurulur. Boğazını gazlı bezle bağla. 3 gün ısrar edin, sonra gazlı bezle üst üste votka dökün, tekrar 3 gün ısrar edin. Gerilme, sıkma. Tatlı bir acı likör ortaya çıkaracak. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 tatlı kaşığı alın. Tamamen iyileşene kadar kabul edin. Bademcik iltihabı, bademcikler ve akciğer hastalıkları için kullanılır.

4. Hava (kök). Günlük küçük bir parça için günde 5-6 kez ayrılır. Ve her parçayı ağzınızda 15-20 dakika tut. Altı ay veya bu tür tekniklerin bir yıl sonra bir kişi herhangi bir anjinadan kurtulur.

5. Kalanchoe (ev bitkisi). Boğaz soğuk olduğu zaman, Kalanchoe bitkisinin suyu yarım su ile karıştırılır ve günde birkaç kez boğazları okşayar. Kalanchoe suyu burnuna soğuk bir şekilde gömülür. Kalanchoe'nin suyu su ile birlikte grip ile ikiye alınır.

Anason sıradan.

a) Bir bardak kaynar su demlemek için bir çay kaşığı meyve, 20 dakika ısrar eder. Yemekten önce 30 dakika boyunca günde 1/4 bardak 3-4 kez içilir.

Anason meyveleri çeşitli ücretlere dahildir:

b) meyve anason - 1 pay ana tabaka öksürükotu - 1 kısım mullein çiçek - 1 kısım, ebegümeci çiçek - 2 kısım, çiçek kekik - 2 kısım, hatmi kökü - 2 kısım, meyan kökü - 5 parça. Bir bardak soğuk su üzerinde ısrar etmek için bir çorba kaşığı, 2 saat sonra bir kaynamaya getirin ve soğumasından sonra, düşük ısıda 5-6 dakika kaynatın. Öksürük, trakeobronşit, bronşit için günde 4 kez 1/4 fincan sıcak et suyu içilir.

7. Sibirya yaşlı. Çiçeklerin kaynatılması angina ile boğaz, ağız kokusu ve iltihabı durulayın. 3-4 yemek kaşığı çiçek, bir bardak kaynar suyla kaynar, düşük ısıda, soğuduktan sonra beş dakika kaynatın. Ağız, boğaz ağrısı iltihabı ile durulama için uygulamak için kaynatma.

8. Karagan'ın yeleği (deve kuyruğu). Yerüstü kısmının kaynatılması gastrointestinal sistem, hemoroid, soğuk algınlığı hastalıkları ile sarhoş edilir. Ezilmiş tıbbi hammaddenin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar ederek boşaltın. Günde 3-4 kez 1 çorba kaşığı alın. Otozhno suyu, ağız ve diş etlerinin anjina, iltihaplı hastalıkları ile durulama için kullanılır.

9. Soğanlar. Taze meyve suyu 1 çay kaşığı günde 3-4 kez anjin için kullanılır.

10. Ortak bilberry. anjina ile yıkama için kullanılan kalın meyve suyu, yağlama bölümler, deri döküntüleri, ve nekrotik ülser (su miktarı 0.3 L indirgenir kadar kuru meyve 100 g kaynar su, 0.5 litre, akış) için önceden pişirilmiş.

11. Sage şifalı.

a) bademcik iltihabı, oral mukoza ve diş etleri infüzyon yaprakları durulama olarak kullanıldığı zaman (4 çay kaşığı yer 30 dakika, drenaj) kaynatılarak 2 bardak su yapmak için bırakır.

b) Adaçayı yaprakları çeşitli ücretlere dahil edilir:

bir adaçayı tıbbi bir yaprak - 3 parça, bir papatya kimyacının çiçek - 3 parça, bir büyü bir çim - 4 parça. Bir bardak kaynar su demlemek için koleksiyonun bir çay kaşığı, 30 dakika ısrar ediyorlar. Günde 5-6 kez larenjit ile gargara.

12. Menekşe kokulu. Bu, anjina, grip ve üst solunum yollarındaki mukoza zarının diğer iltihapları için mükemmel bir çare. Alkol tentürü şeklinde kullanılır. Alkolte tentür: 10 ml alkol başına 25 gram çiçek. Yemeklerden önce günde 3 kez 20-30 ml tentür uygulayın. Durulayın - bir bardak ılık su üzerine 10 ml tentür - yemeklerden sonra ve gece boyunca.

13. Limon. Boğazın başlangıcında, çiğ limonun yavaşça çiğneme, özellikle lezzet, çok yardımcı olur. Bundan sonra, bir saat boyunca, hiçbir şey yememek, bu da esansiyel yağların ve sitrik asitin boğazın iltihaplı mukozalarını etkilemesini mümkün kılar. Bu prosedür üç saat sonra tekrarlanmalıdır.

14. Alkol - 100 mi Mentol - 2.5 g, prokain - 1.5 g, anastezin - 1.5, boyun yağlı karışımın ön günde iki kez. Boynunu bir mendille veya fularla sarmak tavsiye edilir.

15. Boğazın durulanması için karışımlar.

1) Okaliptüs (yaprak) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, ıhlamur (çiçek) - iki kısım.

2) Kekik (çim) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, adaçayı (çimen) - 1 kısım, ebegümeci (kök, yaprak, çiçek) - 2 kısım.

3) Siyah mürver (çiçek) - 1 kısım, adaçayı (çimen) - 1 kısım, hatmi (kök, yaprak, çiçek) - 1 kısım, tatlı yonca (çiçeklerle çimen) - 0,5 kısım.

4) St. John's wort (çiçeklerle çimen) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, calendula - 2 parça, papatya - 2 parça.

Bu karışımların herhangi birinin bileşenleri öğütülmüş olup, bir karışımın bir çorba kaşığı bir porselen tabakta (200 ml) kaynar su dökmektedir. Daha sonra, 30 dakika boyunca porselen bir tabakanın altında ısrar ettikten sonra, 4-5 kez bir sıcak infüzyon ile süzün ve gargara. Son bölümler yavaşça yutulur.

Hardal tedavisi.

Sarımsak - 6 diş eti, ayçiçek yağı - 6 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Sarımsak dikkatlice doğrayın, hardal, yağ ve püre ekleyin.

Karışımı sandığa koyun ve eşit olarak dağıtın. Üstünü bir filmle örtün ve bir eşarp veya mendil sarın. Kompresörü 1 saat boyunca tutun, daha sonra karışımı alın ve vücudu nemli bir havluyla iyice yıkayın.

Prosedürü öksürük geçene kadar geçirin.

Toz tohumları hardal - 2 yemek kaşığı. kaşık, papatya çiçeği - 2 yemek kaşığı. kaşık, biberiye yaprağı - 1 yemek kaşığı. kaşık, su - 2.5 bardak.

Dökümü sıcak suyla toplayın ve 15 dakika ısrar edin, sonra süzün.

İnfüzyonu, su sıcaklığı 37-38 ° C olan bir banyoya ekleyin. 20 dakika boyunca bir banyo yapın. Tedavinin akışı 10-12 hamamdır.

Un - 2 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık, zeytinyağı - 2 yemek kaşığı. kaşık, votka - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve pürüzsüz olana dek ezin.

Kütlesi göğsünüze, polietilenin üst kapağına koyun ve kendinizi yünlü bir şal ile sarın. Gece için sıkıştır. Prosedür en az 3 kez yapılmalıdır.

Şarap ile tedavi

Anjina ile birlikte, kalendula, kırmızı takviye edilmiş şarapla birlikte çok iyi bir etkiye sahiptir.

gerektirir: 1/2 l kırmızı takviyeli şarap (tercihen Cahors), 20 g kuru calendula çiçeği.

Hazırlama yöntemi. Şarabı ılımlı bir ateşe koy. Kadife çiçeği çiçeklerini ekledikten sonra bir kapakla tencereyi örtün ve ara sıra karıştırarak kaynatın. Donmuş sıvı hemen ısıyı uzaklaştırır ve bir elek veya gazlı bez ile süzülür.

Uygulama yöntemi. 7-10 gün yemeklerden önce günde birkaç kez sıcak 1/2 bardak alın.

Kırmızı takviye edilmiş şarabın ve taze meyve suyunun anjin kombinasyonu ile planya yapraklarının yapraklarından elde edilmesi yararlıdır.

gerektirir: 300 g kırmızı takviye edilmiş şarap, 1/2 kg taze muz yaprağı.

Hazırlama yöntemi. Bir kıyma makinesi aracılığıyla büyük bir planya yaprağı geçirin. Ortaya çıkan kütle birkaç kat gazlı bez ile sıkıştırılır, bir süre çökeltinin yerleşmesine izin verin. Suyu ince bir elek boyunca süzün. Kırmızı şarap

düşük ısıda 50-60 ° C'ye ısıtın "S. Önceden ısıtılmış şarabın hazırlanmasıyla hazırlanan muz suyu yaprakları.

Uygulama yöntemi. Her 2-2.5 saat arasında günde 1/4 bardak içilir.Tedavi süresi - 10 gün.

Muz suyu, 20-24 saatten fazla saklanamaz, daha sonra değerli özelliklerini kaybetmeye başlar. Bu nedenle, sabahları tercihen günde bir tıbbi karışımı içmek için sıkın.

kompres

Anjina'nın ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Bir sıcaklığınız yoksa, aşağıdaki kompresleri yapın.

1. gerektirir: 2-3 çorba kaşığı. l. votka, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Bir gazlı bez parçasını vodka içinde nemlendirin ve boğaz bölgesine takın, parşömen üzerine yerleştirin, ardından pamuk yünü daha önceki iki tabakayla örtüşecek şekilde yerleştirin. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. 20-30 dakika kadar yatağa gitmeden önce sıkıştırın. Çıkardıktan sonra, boynunuzu eşarp etrafına sarın. Her akşam 5-6 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

2. gerektirir: 2 yemek kaşığı. l. votka ve sirke, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Sirke ile votka karıştırın ve çözelti içine bir parça gazlı bez veya malzeme ıslatın, boğaz bölgesine yerleştirin, üstüne iki parşömen yerleştirin, daha sonra iki önceki katmanları örtüşen pamuk yünü. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. En fazla 15 dakika sıkıştırın. Geceleri daha iyi yapın, hemen yatağa gidin ve kendinizi iyi koruyun. Yatmadan önce 5 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

İyileşme tarihi

vahşi "sahil "Bir kez, Karadeniz'de dinlenirken, kocam boğaz biz tamamen bir çadır kampında bir dost şirket yaşadığını zaman ağrıyordu." - En yakın eczane ortadan otobüsle seyahat etmek altı kilometre uzaklıkta ve hatta saatlik ayak basmak zorunda belirleyin. gün hiç kimse değildi tabletochki birisi "boğazından tabletochki" olsun. bir kampanya konuda tüm ortakları tükenmiş. Ama gelmiş, genç bir çocuk (sahil 1000 kampçılar kadar her yaz değerinde boyunca Gelendzhik yakınında) komşu kamp, ​​sürpriz bize bakıyor, bitti Ben: "!.!. - ilaçların deniz - Evet orada var boğazını Cure ve o Karadeniz'in mavi-mavi işaret etti - Gel durulama" kocasının boğazın akşam boğaz değil ".

Gerçekten de, deniz suyu - boğaz hastalıkları için mükemmel bir çare, dil ve diş etlerinde iltihaplanma süreçleri. Ve boğazınız varsa, kimyacıya "boğazdan tabletler" veya antibiyotikler için acele etmeyin, evde deniz tuzu solüsyonu yapın ve durulamaya başlayın.

Bir bardak sıcak kaynamış suya bir çay kaşığı deniz tuzu, kabartma tozu bir çay kaşığı ve 4 damla tentür iyot eklenmelidir. Bu konsantrasyon yaklaşık olarak vücuttaki dokuların asitlik seviyesine karşılık gelir. Çözeltiyi iyice karıştırın ve gün boyunca her saat ağzınızı ve boğazınızı yıkayın.

• Boğaz ağrılarını tedavi etmek için bir tedavi prosedürleri kompleksi kullanılabilir.

0,7-0,8 litre su (38-39 °) büyük bir bardağa dökün ve içinde bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Ardından tedaviye başlayın:

• boğazını bir pişirme kabı çözeltisi ile yıkayın (bir çay kaşığı ılık bir bardak suya);

• Bundan sonra, boğazını hemen bir furacilin solüsyonuyla (eczanelerde satılan) durulayın;

• ve son olarak, boğazınızı yıkayarak ve burnunuzu deniz suyuyla durulayarak prosedürü tamamlayın.

Bu tedavi kompleksi her iki saatte bir tekrarlayın ve tam olarak ertesi gün mükemmel bir şekilde sağlıklı olacaksınız!

Yosun tedavisi

1 çay kaşığı phytolone, 1 bardak su (daha iyi filtrelenmiş).

Phytolone'u suya dökün ve 3 saat ısrar edin. Kullanmadan önce solüsyonu su banyosunda önceden ısıtın.

Gargara günde 4 kez.

Bademcikler üzerinde pürülan akıntılar yoksa, bunları bir filoyon çözeltisine (laminaria özü) batırılmış bir pamuklu çubukla yağlayabilirsiniz.

Petrol ürünleri ile muamele

1 cm3, muşamba, eşarp büyüklüğünde 4 adet parafin.

Parafin bir su banyosunda eritin, kaynatın. Daha sonra parafinin yaklaşık 60 ° C'ye soğumasını bekleyin.

Parafini, boynun derisi üzerinde toplam 1,5 cm kalınlığında birkaç katmana sürün. Üstte bir çörek koyun ve boynunu bir eşarp ile sarın. Prosedürün süresi 1 saattir.

Uçucu yağlarla işlem

3 litre su ile ateşe bir tencereye koyun su kaynama noktasına gelene kadar bekleyin ve ardından sıcaktan pan kaldırın ve bir bıçak, okaliptüs birkaç yaprak uçlarındaki selvi yağı, kabartma tozu birkaç damla ilave edilmesi gereklidir. Ardından kapağını ilk, en sıcak buharın çıkması için potadan çıkarın. Bundan sonra, tencerenin üzerine eğin ve kendinizi bir havluyla örtün. Sıcak buharda 3-4 dakika derin nefes almanız gerekir. İşlemden sonra hemen yatağa gitmesi tavsiye edilir.

Katı ve bitkisel yağlarla işleme

Deniz topalak yağı mükemmel bir iyileşme ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Deniz topalak yağıyla ıslatılmış bir pamuklu çubukla bademciklerin yağlanması tavsiye edilir. Bu yöntem bademciklerin pürülan akınları olmadığı zaman sadece catarrhal tonsillitte kullanılabilir.

Mumyaların tedavisi

0,3 g mumya dilin altına koyulur, tam çözünmesini bekleyin ve ılık süt içirin.

Taş ve minerallerle tedavi

Angina ile vücut akikleri, akuamarin ile mümkün olduğunca uzun süre giymek gerekir. Nar ayrıca etkili yardım sağlayabilir, ancak sadece gümüş bir çerçevede ise.

Kum tedavisi

2 bardak nehir kumu, muşamba, gazlı bez, eşarp.

Bir tavada kum ısıtın, bir torbaya dökün.

Boğazın üzerine gazlı bez koyun, kumun üzerine bir kum tabakası ve bir fulardan daha büyük olması gereken kum bezi üstüne koyun. Prosedür süresi 20-25 dk. Uykuya gitmeden önce kompres gece yapılmalıdır.

Çamur Tedavisi

1 bardak çamur, 30 ml nane infüzyonu, muşamba, pamuk yünü, bandaj.

Kirleri nane infüzyonuna bağlayın. Bir su banyosuna koyun ve karışımı yaklaşık 40-50 ° C'ye ısıtın.

Çamur döşenecek bir bandajla örtmek için boğaz. Bir yağlı bez ve pamuk yünü ile. Pamuk yünü tabakası, yağ bezinden biraz daha geniş olmalıdır. Tüm kompresi bir bandajla boynunuza takın. Prosedür süresi 20-25 dk. Kompresyondan sonra, boyun sıcak su ile yıkanmalı ve bir fularla sarılmalıdır, hastayı yatağa koyun.

Kil tedavi

1/2 bardak kil, 1/2 su bardağı su, 30 ml limon balsamı, gazlı bez, bandaj infüzyonu.

Gazlı bezle kil sarma ve bu düğüm ılık suya koyulur, böylece kil ıslatılır. Sonra limon balsamı infüzyonu ekleyin. Kil yumuşaklaştığı zaman, kil içeren gazlı bez sudan çıkarılmalı ve lavabonun üzerine fazla cam suya asılmalıdır.

2 cm kalınlığında kek çıtır yapmak için boğazına yapıştırın, bir bandajla bağlayın ve bir eşarp veya battaniye ile sarın. Prosedür süresi 2 saat olup, bu yöntem özellikle ciddi bir öksürükten rahatsız olduğunda bademcik iltihabı ile birlikte görülür.

hidroterapi

Hidroterapi genellikle angina olanlara uygundur. Ancak, hastalığın kendisi sırasında bunu uygulamanıza gerek yoktur, çünkü bu durum durumu daha da kötüleştirebilir.

Sertleştirme ve güçlendirici bir vücut prosedürü olarak, brotlar ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile sarar yapmak gereklidir. bunların hazırlanması için, böyle rezene, atkuyruğu, ahududu, kızılcık, adaçayı, papatya, nergiz ve diğerleri gibi bitkiler de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu sarma olacak koltuk altı kişiye ulaşır böyle boyutta bir sayfa gerekir. Bu tabakanın taze pişirilmiş ısıya iyice sulanması ve vücudun etrafına sarılması gerekir. Bir battaniyeyle örtün ve 1 saat yatakta yatın. Daha sonra kağıda yayılmalı ve bir kez daha otlar ile aynı şekilde nemlendirin. Tekrar içerideki kişiyi sarın, bir battaniyeyle örtün ve bir saat daha yatağa koyun, daha sonra hastanın kuru kıyafetlere dönüşmesi ve yatağa koyması gerekir.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Sardunya ve kipreya'dan toplanan çiçek balı, sadece boğaz ağrısını yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca antiseptik bir etkiye sahiptir. Ağızda 1 tatlı kaşığı bal almak ve yavaş yavaş, terapötik etkiyi eritmek, çözmek için gereklidir.

Bal tedavisi

1 çorba kaşığı. bal kaşığı, 1 çorba kaşığı. kaşık papatya, 250 ml kaynar su dökün. Kolit için durulama ve lavman olarak alın.

Süt ile tedavi

Bademcikler üzerindeki iyi yumuşatma etkisi ılık sütdür. Gün boyunca 1/2 bardak içilmelidir.

Meyve suları ile tedavi

Anjina ile, toksinleri vücuttan çıkarmak için mümkün olduğunca fazla sıvı içmek gerekir. Bu amaçla, havuç suları, pancarlar en uygunudur. Kızılcık ve limon suları da çok kullanışlıdır. Günde birkaç kez 1/2 bardak içilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.