Loading

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Farenjit veya boğaz mukozasının lezyonları, çoğu zaman kirli hava ile temas sonucu oluşur veya viral doğasıdır. Bu nedenle, farenjit için antibiyotikler nadiren reçete edilir, çünkü bunlar sadece bakteriyel enfeksiyona karşı etkilidir. Antimikrobiyal ajanların uygunsuz kullanımı, iyiden daha fazla zarar verebilir. Bu tür ilaçlar istisnai durumlarda ve sıkı endikasyonlara göre uygulanır.

Antibiyotik alırken haklı

Çoğu zaman, farenjitli hastanın durumunu hafifletmek için, lokal preparatlar kullanılır - resorpsiyon, spreyler, durulamalar ve inhalasyonlar için çeşitli tabletler kullanılır.

Pürülan bir enfeksiyon mukoza zarının enfeksiyonunu birleştirdiğinde, karmaşık bir farenjit formunda antimikrobiyaller de vazgeçilmezdir.

Ek olarak, antibiyotik almak için endikasyon:

 • pnömoni geliştirme riski;
 • kronik bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısı semptomlarının ortaya çıkması;
 • bronşların obstrüktif formu;
 • sinüzit, sinüzit;
 • Bir satırda iki günden fazla olmayan bir yüksek sıcaklık;
 • pürülan otitis media;
 • uzamış halsiz farenjit.

Antibiyotik içermeyen bu patolojik durumlar tedavi edilemez. Düzgün seçilmiş ilaçlar, eşlik eden hastalıklar ile başa çıkmaya ve farenjitin kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacaktır. Sadece bir doktor gerekli ilacı reçete edebilir ve tedavi süresini belirleyebilir.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi nedir

Yani, farenjit için hangi antibiyotikler reçete edilir? İlaç seçimi eş zamanlı patolojilerin varlığına, hastalığın ihmaline ve semptomların doğasına bağlıdır. Genel olarak, hasta yerel ve sistemik eylem ilaçları reçete edilir.

Lokal antibiyotikler

Bu grubun ilaçları, genel kan dolaşımına girmeden doğrudan enflamasyon bölgesine etki eder. Satışta, emilmeleri için spreyler ve tabletler halinde sunulurlar. En popüler olanları şunlardır:

 • Kameton. Antimikrobiyal, antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik aktiviteye sahiptir. Hemen hemen hiç kontrendikasyonlar (çocuklar hariç);
 • Bioparoks. Bu spreyin ana aktif maddesi fusafungin'dir. Antibakteriyel etkiye ek olarak, ürün şişlikleri giderir ve iltihaplanma sürecini azaltır.
 • Geksaliz. Çok çeşitli etkilerin kombine antibiyotik. Resorbe edilmesi gereken tabletler şeklinde üretilmiştir. Analjezik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Farenjit tedavisi için, Miramistin sıklıkla reçete edilir. Güçlü antiseptik özellik nedeniyle, ilaç doktorlar arasında popülerdir ve antibiyotiklerden daha kötü bir şey patojen mikroflorayı yok eder.

Spreyleri kullanarak, önemli bir kuralı gözlemlemek gerekir - dağıtıcıya basma anında, ilacın geniş bir alanı kaplaması için derin bir nefes alın. Yemeklerden önce aerosol kullanılması önerilmez. Boğazın tedavisinden iki saat sonra, içmek ve yemek yememelisiniz.

Sistemik eylemin hazırlıkları

Antibakteriyel ajanların oral uygulaması sadece ciddi vakalarda endikedir. En sık olarak, penisilin grubu ilaçlar iltihaplı süreçle savaşmak için kullanılır.

Hastanın alerjik reaksiyonlara yatkınlığı varsa, makrolidler ve linkozamidlerin kullanılması tavsiye edilir. Kronik farenjit seyrinde, terapötik kursa sefalosporin uygulanır.

Penisilin preparatları

Penisilinler haklı olarak popülerdir. Bu ilaçlar genellikle solunum yollarının her türlü enfeksiyonları için reçete edilir. Güçlü bir antimikrobiyal etkisi ile antibiyotikler bakteriyel hücre zarına nüfuz eder ve çekirdeği yok eder.

Penisilin grubu şunları içerir: Ampisilin, Amoksisilin, Flemoksin çözüneni, Amoksiklav. Farenjitden elde edilen bu antibiyotiklerin diğer ilaçlara kıyasla birçok avantajı vardır:

 • uzun kullanım deneyimi;
 • Hastanın vücudunda minimal toksik etki;
 • serbest bırakmanın birçok formu: oral haplar, süspansiyonlar için toz ve kas içi çözümler;
 • Hamile ve emziren anneler kullanma imkanı.

Penisilinler de tüm antibiyotiklerin doğasında bazı dezavantajlara sahiptir. Uzun süreli kullanımla, bakteriler bunlara karşı hassasiyeti kaybeder ve ilacın değiştirilmesi ihtiyacı vardır. Hastalar arasında, bu ilaçlara verilen alerjiler sıklıkla belirtilmektedir.

sefalosporinler

Sefalosporinler penisilinlere karşı antibakteriyel etkilerinde benzerdir. Çok çeşitli etkilere ve yüksek verime sahiptirler.

Bu grup şunları içerir:

Bu ilaçlar, bazı antibakteriyel ilaçların etkinliğini azaltan beta-laktam enzimlerine karşı yeterince korunmaktadır.

Sefalosporinlerin eksileri karaciğeri ve böbrekleri olumsuz etkiler.

makrolidler

Makrolidler, KBB hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan son jenerasyon antibiyotiklerdir. Mikroplar üzerinde karmaşık bir etkiye sahipler, üremelerini bastırıyor ve yok ediyorlar.

Makrolidler genellikle penisilinlere ve sefalosporinlere kontrendikasyon varlığında reçete edilir. En etkili olanları şunlardır: Sumamed, Azitrox, Clarithromycin.

Doktora farklı bir uygulama yazmamışsa, bu ilaçlar günde sadece bir kez tüketilebilir. Makrolidler düşük toksisiteye sahiptir ve hızla enfeksiyonla başa çıkabilir. Bu ilaçları sadece 3-5 gün alıyorlar. Aşırı dozda antibiyotikler dysbiosis, baş ağrısı ve baş dönmesi gelişimini tetikleyebilir.

linkozamitler

Linkoamidler makrolidlerle patojenler üzerindeki etkilerinde benzerdir. Bakterisidal ve bakteriyostatik özelliklere sahiptirler, hidroklorik aside karşı da dirençlidirler.

Farenjit kontrol etmek için aşağıdaki antibiyotik kullanın:

 • Lincomycin hidroklorür;
 • Linkotsin;
 • Linosin;
 • Medoglitsin;
 • Neloren.

Yan etkiler alerjik reaksiyonları içerir. Nadir durumlarda, linkoamidler psödomembranöz koliti provoke edebilir.

Görünüşe göre, antibakteriyel ilaçların listesi oldukça geniştir. En iyi ilacı sadece bir doktor seçebilirsin. Bu durumda kendi kendine ilaçlama yapılmamalıdır.

Hamile ve emziren anneler için antibiyotikler

Hamilelik sırasında herhangi bir rahatsızlık, heyecan ve korkuya neden olur, çünkü şu anda sentetik ilaçların çoğu kontrendikedir. Rahatsızlık ile nasıl başa çıkılır, farenjitli antibiyotikler gelecekteki bir anneye ne gibi izin verilir?

Antimikrobiyal tedavi, sadece son çare olarak hamile kadınlara reçete edilir. Bu durumda, sistemik kan akışına minimal bir emilimin karakteristik olduğu lokal etki araçları tercih edilir. Bu yaklaşım, antibiyotiklerin anne ve fetus üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.

Aşağıdaki antibakteriyel ajanlar en güvenli ve düşük toksik olarak kabul edilir:

 • Yerel hareketin hazırlıkları - Geksoral, Fusafungin, Grammidin. Antimikrobiyal bileşenler ve durulamalara sahip pastiller ve pastiller izin verilir.
 • Sistemik araçlar - Amoksisilin ve Fenoksimetilpenisilin. Bunlar anneye veya fetüse zarar vermeyecek nispeten güvenli ilaçlar.

Hamileliğin ilk üç ayında herhangi bir antibiyotik sistemik hareket kullanılması arzu edilmez.

Dikkat edin! Fusafungin içeren preparatların, ölümle sonuçlanan ciddi alerjilerden dolayı kısa sürede aşamalı olarak planlanması planlanmaktadır.

Emziren anneler genellikle hamile kadınlar veya penisilin serilerinin antibiyotikleriyle aynı antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların bireysel intoleransı için alternatif ilaçlar kullanılır: Azitromisin, Vilprofen, Eritromisin.

Doktor tarafından reçetelenen farenjitin kontrol edilmesi için sistemik ilaçlar sadece tam bir tanısal muayene ve anne ve bebek için olası sonuçların değerlendirilmesi sonrasında.

Pediatri'de Antibiyotikler

Çocuklarda farenjit için doğru antibiyotik seçimi, ayrı bir konuşmayı hak ediyor. Bu durumda tercih, spreylere ve antibakteriyel etkiye sahip durulamalara verilir. 3 yıldan uzun bebekler antimikrobiyal ve antiseptik pastiller önerebilir.

Gerekli ilacın seçimi, teşhis prosedürlerinden sonra sadece çocuk doktoru tarafından gerçekleştirilir. Bu durumda bebeğin yaşı, belirtilerin şiddeti ve komplikasyon riski tahmin edilmektedir.

Erken yaştaki çocuklar için zararsız ve etkili olanları Miramistin, Oracept ve Geksoral olarak tanınır. 2 yaşın altındaki çocuklara spreyler kontrendikedir. Aerosoller boğaz kaslarının spazmına ve boğulmaya neden olabilir. Kullanım ihtiyacı varsa, preparasyon yanağın iç yüzeyine püskürtülür.

Antibiyotiklerin bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak ve disbiyoz gelişimini önlemek için, antimikrobiyal ajanlara ek olarak, probiyotikler reçete edilir: Normobakt, Entererozermina, Lineks.

Çocuklar için yetersiz ve etkili bir antibiyotik seçmek çok zor bir iştir. Ana şey rahatsızlık verici veya rahatsız etmemek.

Uygulama kuralları

Antibakteriyel ilaçları gerçekten etkili ve güvenli kullanmak için aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir:

 • Kullanım süresi ve ilaçların dozajı sadece doktor tarafından belirlenir;
 • reçete edilen tedavinin tam olarak yapılması arzu edilir. Tüm farenjit semptomları ortadan kalkmış olsa bile, belirtilen süreden önce antibiyotik almayın veya kesmeyin;
 • Alkollü içecekler ile antimikrobiyal ilaçlar içmek veya ilaçla antibakteriyel tedaviyi birleştirmek kontrendikedir, uyumsuzluk ek açıklamada belirtilmiştir;
 • Tabletlerden yemeklerden 60 dakika önce veya öğünlerden 2 saat sonra tüketilmeleri, sade su ile yıkanmaları önerilir.

Antibakteriyel tedavi beklenen etkiyi vermezse veya hastanın durumu kötüleşirse, ilacı almayı bırakmak ve doktora başvurmak gerekir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi sıklıkla bir yan etki reaksiyonu ile birlikte görülür. Her ikisi de belirli bir ilaç tipinin özelliği olabilir ve tüm antimikrobiyal ajanlar için ortak olabilir.

Çoğu durumda, hastalar alerjik reaksiyonlar gelişir. Ciltte kızarıklık, burun akıntısı, kırmızı göz, nefes darlığı olabilir. İyi bilinmektedir ve ilaçların disbiyoz gibi olumsuz bir tezahürüdür. Hasta mide rahatsızlığı, mide bulantısı ve şişkinlik şikayet ediyor.

Mikroflora sadece gastrointestinal mukoza tarafından değil, aynı zamanda diğer boşluklar tarafından da kırılır. Pamukçuk, mantar lezyonları, mikozlar gelişir. Kas içi enjeksiyonla, genellikle enjeksiyon, kızarıklık ve süpürasyon alanında ağrılı bir infiltrasyon meydana gelir. Ve bu, vücudun antibiyotiklere karşı olumsuz reaksiyonlarının tam bir listesi değildir. Bu nedenle, antimikrobiyalleri kullanmadan önce, ek açıklamaları okumalısınız.

Aynı talimatta, kullanım kontrendikasyonları belirtilmiştir. İşte tüm antibiyotikler için uygun genel bir uyarı listesi:

 • gebelik dönemi, özellikle gebeliğin ilk üç ayında;
 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • bireysel hoşgörüsüzlük.

Büyük bir özenle, çocuklar ve emziren anneler için antibiyotikler reçete edilir.

Her antimikrobiyal madde kendi kontrendikasyon ve yan etkileri listesine sahip olabilir, bu nedenle kullanmadan önce bir doktora danışmak gereklidir.

Doktorlar sürekli olarak bu antibiyotiklerin en zararsız ilaç olmadığını tekrar ederler. Kontrol edilemez ve herhangi bir sebepten dolayı alınamazlar. Bu fonları atamanız sadece bir doktor olmalıdır. Bu antibiyotik tedavisinin olumsuz sonuçlarını önlemenin tek yoludur.

Farenjit için en iyi antibiyotikler nelerdir?

Farenjit için antibiyotikler her zaman tayin edilmez, randevu için katı belirtiler vardır.

Ama önce, farenjitin ne olduğunu, kendini nasıl ortaya çıkardığını ve neyin çağrıldığını bilmelisiniz.

Farenjit, mukus boğazının nedensel faktörlerin etkisine karşı inflamatuar bir reaksiyondur.

Farinksin mukoza zarında ödem gelişir, mukus posterior faringeal duvarın hiperemi ve granülerliği vardır.

Farenjit akut bir süreç olarak ve kronik olarak ilerleyebilir. Akut sürecin seyri hızla gelişir, tam kürlenme 7-14 gün sonra ortaya çıkar.

Kronik bir süreç, sürecin periyodik olarak sönmesiyle uzun bir zaman alır ve sonra tekrar alevlenme olur.

Mukoza zarının uzun süreli kronik iltihaplanmasıyla, kalınlaşmaları gelişebilir (hipertrofi), daha sonra kronik farenjitin hipertrofik bir versiyonundan söz ederler.

Ayrıca, gelecekte mukoza zarlarının incelmesi ve ardından submukozal tabakalar oluşabilir.

İleri olgularda sinir uçları (reseptörler) de meydana gelir.

Farenjit nedenleri

Farenjit birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

 • Faringeal mukozadaki bakterilerin girişi. En sık görülen stafilokok ve streptokoklar.
 • Viral bir enfeksiyonun vücuduna girmek;
 • Maya mantarlarından hastalığın gelişimi;
 • Mukoza zarlarında bir alerjenin yutulmasına yanıt olarak alerjik reaksiyonun geliştirilmesi.

Bunlar farenjitin en yaygın nedenleridir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler de vardır:

 • Vücudun savunmasının azaltılması;
 • Vücudun düzenli hipotermisi;
 • Sık ve uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımı;
 • Gastrointestinal sistemin kronik hastalıkları;
 • Alkol içiyor.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Farenjit belirtileri, hastalığın aşağıdaki belirtileri ile karakterizedir.

 • Orta derecede ağrı;
 • Yutulduğunda boğazda kuruluk;
 • Yanma hissi veya boğaz ağrısı;
 • Küçük bir verimsiz öksürük görüntüsü;
 • Submaksiller, servikal, parotis lenf nodlarının artması.
 • Vücut ısısında 37.0-38.5 dereceye kadar artış;
 • Genel halsizlik görüntüsü;
 • Artan yorgunluk görünümü.

Viral farenjit için burun boşluğu, trakea eşzamanlı semptomların varlığı ile karakterizedir.

Hastalık doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya hiç tedavi edilmezse, o zaman bakteriyel mikroflora virüslere katılabilir.

Daha sonra farenjit semptomları artar ve şu anda antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlamak gerekir.

Hastalığın bakteriyel yapısı sıklıkla sadece mukus farenksinden değil bademciklerden de etkilenir. Sonra onlar zaten tonsillit hakkında konuşuyorlar.

Ve tedavi hemen antibakteriyel. Mukusun mantar enfeksiyonu için beyaz akarların varlığı ile karakterizedir.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktora görünmelisiniz.

Faringoskopiyi incelerken ve gerçekleştirirken, mukus posterior faringeal duvarın ılımlı şişkinliğinin kızarma ve granülerliğini bulabilirsiniz.

Parotis, submandibular, servikal lenf düğümlerinde artış olabilir. Palpasyonlarında küçük bir ağrı, yumuşak bir lenfododus olabilir ve deri ile lehimlenemez.

Hastalığın bakteriyel etiyolojisinde, lenf nodu büyümesi en sık gözlenir. Bademcik iltihabı şişlik, bademciklerin hiperemi ile belirlendiğinde. Bademcikler üzerinde pürülan bir yatak olabilir.

Tanıyı açıklığa kavuşturmak boğazdan bir yaymadır. Hastalığın etken maddesi belirlenir ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığı ortaya çıkar.

Genel kan testi yapılırken - beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış, bakteriyel iltihaptan söz eder.

Terapi ne için kullanılır?

Tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. İltihap belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir hekime, bir çocuk doktoruna, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Hangi ilaçların tedavi edilmesi gerektiğini belirleyen doktordur.

Viral farenjit tedavisi antibakteriyel maddeler olmaksızın gerçekleştirilir. Aşağıdaki ilaçlar ile antiviral tedavi:

Fungal farenjit antifungal ilaçlar ile tedavi edilir:

Hastada bakteriyel farenjit varsa, antibiyotikler basitçe gereklidir.

Antibiyotiklerle tedavi, güçlü endikasyonlar olduğunda başlar:

 1. Bakterilerin neden olduğu farenjit ve bademcik iltihabı ile.
 2. Bir hasta tedaviye rağmen hastalığın 4. gününde yüksek vücut sıcaklığına sahipse.
 3. Uzun süreli farenjit seyri, semptomlar üç haftadan fazla devam eder.
 4. Burun sinüslerinin (sinüzit, frontalit) bakteriyel iltihabının gelişmesi.
 5. Pnömoni olduğundan şüpheleniyorsanız (pnömoni).
 6. Akut bronşit farenjit bir arka plan, ya da kronik bronşit alevlenmesi karşı gelişme.

Tedaviyi reçete edin, hangi ilacı, kaç gün tedavi edeceğini belirleyin - tüm bunlar sadece bir uzman tarafından yapılabilir.

Antibiyotik reçeteleme ana amacı patojeni yok etmektir.

Ancak, ataklarının zamanlaması, hastalığın kronik bir forma mı gideceğini, farenjit komplikasyonları olup olmayacağını belirler.

Stafilokok ve streptokoklar sıklıkla farenjeze neden olduğundan, hastaya verilen bir antibiyotik geniş bir etki alanına sahip olmalıdır.

Bu yapılır ve tedavisi genellikle bakteriyel farenjit kontur sonuçları önce tatbik edilir, çünkü zeva.Lechenie antibiyotik penisilin ile başlar.

Bu ilaç grubu geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Klinik bulguların şiddetine bağlı olarak, ajan tabletler şeklinde veya enjekte edilebilir şekilde uygulanabilir.

En yaygın ilaçlar şunlardır:

 • amoksisilin;
 • amoksiklav;
 • Flemoxin çözünen;
 • Flemoklav;
 • Augmentin.

Hasta penisilin grubundan alerjik ise, ya da makrolidler grubundan antibakteriyel ajanlar atanır, en az 3 aylık aldı: Erytromycin; sumamed; azitromisin; Hemomitsin.

Bir sefalosporin grubu ilaç da reçete edilebilir:

Tüm bu gruplar etkisiz ise, hastaya solunum florokinolonları atanabilir:

Farmakoterapi ile antibakteriyel yollarla tedavi, sadece azitromisin tedavisinin beş gün sürmesi ile ortalama 10 gün sürmektedir.

Tedavinin etkinliği prosedürün başlangıcından itibaren üç gün sonra değerlendirilir.

Aşağıdaki işaretlere bakın:

 • Azalmış vücut ısısı normale;
 • Boğazda azalan ağrı;
 • Genel sağlığı geliştirir;
 • İltihaplı lenf düğümlerinin azaltılması veya kaybolması.

Tüm belirtiler devam ederse, tedavi kursu etkisizdir.

Hastaya başka bir ilaç reçete edilir ve üç gün sonra da durumu değerlendirilir.

Tedavi süreci tamamlanmış olmalıdır. Doz ve antibiyotik sıklığına sıkı sıkıya uymak gereklidir.

Öngörülen tedaviye uyulmaması, sürecin kronizasyonunun gelişmesini ve komplikasyonların gelişmesini (bronşlarda, akciğer dokusunda enfeksiyonun yayılması) desteklemektedir.

Ayrıca, bağımsız, kontrolsüz antibiyotik kullanımı, bakterilerin tedaviye direncinin (stabilitesinin) gelişmesine yol açar.

Tüm antibakteriyel ilaçlar, sıkı endikasyonların varlığında bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi: Etkili ilaçların listesi

Farinksin arka duvarında lokalizasyon ile akut bir inflamatuar süreç, farenjit denir. Hastalık sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonları arka meydana gelir, fakat aynı zamanda diğer faktörler, örneğin, bir diğer hastadan soğuk hava veya buhar kimyasal kirlilik sürekli soluma, diğer inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların yakın aralıklı gövdeler neden olabilir.

Hastalığın sınıflandırılması

Farklı türlerde farenjit farklı semptomlara eşlik eder, ancak boğaz ağrısı her türden ortak bir semptomdur.

Tıpta, her biri belirli belirtilerle karakterize edilen birkaç hastalık türü vardır:

 • bakteri - Patojenik bakterilerin çoğalması / yayılması zeminine karşı gelişir;
 • viral - Sadece vücutta virüsler olduğunda başlar, örneğin, ARVI'nin arka planına karşı;
 • mantar - Bu tür farenjitin ortaya çıkışının sebebi, çeşitli fungal kolonilerin vücutta bulunmasıdır (çoğu kez Candida cinsinin mantarları tespit edilir);
 • alerjik - Sadece her türden alerjisi olan kişilerde oluşur, bu durumda farenjit, kurulu alerjeni teneffüs ederken ortaya çıkar;
 • travmatik - Enflamatuar süreç, farinkse travmaya neden olmanın bir sonucu olarak başlar (örneğin, bir balık kemiği dokuların kalınlığına düştüğünde).

semptomlar

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Boğazın arka duvarındaki enflamatuar sürecin işaretleri oldukça belirgindir - özel bir alet / ekipman kullanmadan doğru teşhis için kullanılabilirler. Farenjit belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı - farklı yoğunluk ve farklı karakter olabilir: keskin, sabit, keskin, künt, yanma / sıkışmış / kuru ile birlikte;
 • "boş farinks" sendromu - keskin, güçlü, hava veya kendi tükürüğünün yutulmasıyla ortaya çıkar, bu nedenle farenjitli hastalar genellikle herhangi bir sıvıyı içirirler ve böylece bir acıdan kurtulurlar;
 • balçık - boğazda birikir, bu şekilde denenemez, bu tür girişimler ile kusma meydana gelebilir;
 • genel zehirlenme - bu belirti inflamatuar süreçlere kaslarda, hipertermi (yüksek vücut sıcaklığı), halsizlik / hipersomnia, ağırlık ( "acı") her türlü yaygın olduğu;
 • adenopati - Bir palpasyonda iyi takdir edilebilir servikal lenfodlar, kolay bir morbidite olabilir.

Sıklıkla farenjit, tıkalı kulaklar ve burun ile karakterizedir.

Tedavinin prensipleri

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi tamamen haklıdır, çünkü hastalığın ilk aşamasında arzu edilen etki elde edilir. Ancak inflamatuar süreç aktif olarak gelişirse hastanın durumu kötüleşir, daha sonra antibiyotik (antibakteriyel ilaçlar) önlenemez.

Antibiyotikler farklı farmakolojik formlardaki doktorlar tarafından farklı dozlarda reçete edilebilir ve tedavi sürecinin süresi de bireysel olarak belirlenir. Özellikle ilaçlar çocuklarda farenjit için reçete edilirse.

En çok kullanılan alerjiler için ne tür bir burun spreyi, makalede belirtilmiştir.

3. trimesterin hamileliğinde soğuk algınlığı tedavisi nedir, bu makalede belirtilmiştir.

Antibiyotik çeşitleri

Farenjit veya larenjit tedavisi için, çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılabilir - bunlar temel ve / veya kompleks bir terapi olarak kullanılabilir. En popüler isimler şunlardır:

 1. Aerosoller / Spreyler. Bu ilaçların lokal etkisi vardır ve farenjit belirtileri için en etkili tedavi olarak kabul edilir. Bazı spreyler ve aerosoller sadece antibakteriyel özelliklere değil, aynı zamanda anti-enflamatuar, anti ödemlere de sahiptir.
 2. Tabletler. kompleksi tedavisinin tek bileşenleri, bunlar geniş bir hareket / genel spektrumuna sahiptir ve sadece Farenjit semptomlarının ortadan kaldırmak, hem de virüs / patojenlerin tüm vücut açık değildir gibi tablet biçiminde antibiyotikler sıklıkla belirlenmiş. Özellikle viral ve bakteriyel farenjitli tabletlerde antibiyotikler etkilidir.

Farenjit alerjinin arka planına karşı gelişirse, o zaman antibiyotiklere ek olarak, hastaya her zaman antihistaminik bir yol reçete edilir. Birçok durumda, tablet formunda antibakteriyel preparatlar hiç reçete edilmez - spreyler / aerosoller ile tedavi yöntemini uygulamak, halk ilaçlarıyla etkilerini arttırmak için yeterlidir.

Popüler antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler hem tablet şeklinde hem de yerel ilaçlar şeklinde - aerosoller, spreyler şeklinde reçete edilebilir.

Posterior farryngeal duvarın inflamatuar sürecinin tedavisinde en sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

 • Bioparox / Camethon / Miramistine - aerosol formunda üretilen preparatlar, hem antibiyotik hem de antiseptik olarak kullanılabilir;
 • Geksaliz - emilim için tabletler, birleşik bir etkiye sahiptir;
 • amoksisilin - penisilin grubuna ait kapsüller;
 • azitromisin - Makrolidlerin oluşturduğu bir antibiyotik, penisilinlerin açığa çıkmış hoşgörüsüzlüğü ile tayin edilir;
 • sefadroksü - Son nesil antibakteriyel ilaç, karmaşık bir etkiye sahiptir.

Halk ilaçlarının catarrhal tedavisi makalede hızlı ve etkili bir şekilde nasıl belirtilir.

Bu yazıda alerjik rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir.

Endikasyon / kontrendikasyonlar

boğaz ağrısı için antibiyotikler çok şiddetli hastalık reçete - hastanın şiddetli zehirlenme, viral ve / veya bakteriyel enflamatuar sürecin etyolojisi işaretleri ile işaretlenecektir. alerjik ve travmatik farenjit antibiyotikler ise istenen etkiye sahip olmayabilir - inflamatuar süreci kışkırtır nedeni kurtulmak için.

Aşağıdaki hasta gruplarında farenjit tedavisi için kategorik kontrendike antibiyotikler:

 • 6 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamile ve emziren kadınlar;
 • teşhis edilen böbrek ve / veya karaciğer yetmezliği ile;
 • ülser hastalığı ile.

Dikkatli olun: Doktor, atamaları değişken bir şekilde yapma olanağına sahiptir. Hasta daha önce ülser / oniki parmak bağırsağı ülseri, teşhis edilememiş olan, örneğin, hapları ortadan kaldırmak mümkündür, fakat, aerosolün / sprey tedavisi için kullanılabilir.

Uygulama kuralları

Farenjitin tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın.

Antibiyotik tedavisinin gerçekten etkili ve güvenli olmasını sağlamak için, kullanımları için aşağıdaki kuralları kesinlikle uygulamanız gerekir:

 • Doz ve kabul süresi sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Bu an çok bireyseldir - hastanın yaşını, genel sağlık durumunu, bireysel hoşgörüsüzlüğün / aşırı duyarlılığın yokluğunu / varlığını dikkate alır;
 • reçete edilen tedavi süreci tamamen yapılmalıdır - farenjitin tüm semptomları ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın. ; Yine bakteriler büyümeye başlar, çoğaltılması ve dağıtılması - Aksi boğazın arkasındaki inflamatuar sürecin bir nüks vakaların% 97'sinde ortaya çıkar
 • her durumda antibiyotik alkol ve diğer bazı ilaçlarla kullanılamaz - Soru doktor ile veya kılavuzu incelemek için belirtmekte yarar vardır.

Genellikle tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı ilaçlar üst üste en fazla 3-5 gün kullanılabilir - bu gösterge bireyseldir ve sadece bir uzman tarafından belirlenir. Reçeteli ilaç kullanıldığında etkinin yokluğunda doktor tedavi rejimini düzeltmelidir.

Kapsüller yemeklerden bir saat önce ya da iki saat sonra bol su ile (süt değil, meyve suyu değil) alınmalıdır. Spreyler, aerosoller ve emilebilir tabletler sadece yemeklerden sonra kullanılmalıdır ve işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sıvı yememeniz gerekir.

Lütfen dikkat: aerosol / sprey enjekte ederken hasta derin bir nefes almalıdır - böylece ilaç boğazda daha düzgün bir şekilde yayılacaktır.

komplikasyonlar

Tedavi edilmemiş farenjit, kronik formda geçişler de dahil olmak üzere komplikasyonlar için tehlikelidir

Akut farenjit diğer KBB organlarına yayılabilir ve daha sonra komplikasyonlarla ilgili olabilir:

Tedavi edilmeyen farenjit, akut formda yer almakta, her zaman bir kronik haline dönüşmektedir.

video

Bu videoda diğer farenjit tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi:

Farenjit, insan sağlığı ve hayatı için oldukça güvenli bir hastalıktır. Ancak bu iltihaplanma sürecini boğazın arka tarafına uygulamak kesinlikle gereklidir! Ve hastalık yüksek ateş, genel zehirlenme eşlik ediyorsa, o zaman antibiyotik almayı reddetmemelisiniz - sadece hızlı ve tamamen patojenik / patojenik mikroorganizmaların vücut kurtulmak olabilir.

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır. Zamanında tedavi olmayışı, akut patolojinin kronik olana geçişine ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Farenjit için antibiyotikler, enflamatuar süreci durdurmaya ve hastanın durumunu hafifletmeye kısa sürede yardımcı olur. Aslında, bu tür etkili ilaçların kullanımı sadece bir enfeksiyöz komplikasyon tehdidine başvurulur, çünkü bunlar viral bir hastalıkta etkisizdir.

Patolojinin özellikleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Farenjit, farinkste patolojik bir sürecin mukoza zarını ve lenfoid dokusunu etkilediği bir hastalıktır. Bu patoloji çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir ve çoğu kez enfeksiyöz farenjit teşhis edilir.

Akut bir hastalığın en sık nedenleri şunlardır:

 • virüsler
 • mantar
 • patojenik mikroorganizmalar

Gübrenin gonokok ve klamidyadan etkilenmesi durumunda spesifik farenjit formlarının gelişimi mümkündür. Akut formda hastalığın gelişim nedenleri arasında alerjik doğanın farenjit ve tahriş edici fiziksel veya kimyasal faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan patolojiler tanımlanabilir.

Farinksin uzun süreli patolojik süreci, farenjitin akışın kronik formuna geçmesine yol açar. Kronik farenjit gelişmesine neden olan faktörler şunlardır:

 1. uzun süreli alerjik reaksiyonlar
 2. endokrin sisteminin bozulması
 3. Sjogren sendromu eşlik eden patolojiler
 4. kimyasal uyaranların boğazına uzun süreli veya sürekli maruz kalma
 5. nazofarenksin sık görülen bakteriyel hastalıkları

Akut farenjitin ana semptomu, boğazda rahatsızlık hissinin ortaya çıkmasıdır. Patolojinin daha da geliştirilmesi ile aşağıdaki klinik tablo gelişebilir:

 • boğazda ağrıyı artıran kuru öksürük
 • lenfoid tanelerin inflamasyonu ve mukopürulent birikintilerinin oluşumu
 • hastanın genel esenliğinin bozulması
 • lenf nodu genişlemesi ve palpasyon hassasiyeti
 • Kulakta ve işitsel kanallarda ağrının yayılması
 • posterior faringeal duvarın şişmesi ve hiperemi
 • yutulduğunda rahatsızlık
 • kalıcı terleme ve boğaz ağrısı

Farenjitin ilerlemesi ile birlikte otitis, sinüzit, pürülan tonsillit ve farinkste pürülan apseler gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Kronik farenjit seyrinde, klinik tablo çok belirgin değildir ve sağlığın bozulmasının belirgin belirtileri yoktur. Patolojinin ana tezahürü boğazda rahatsızlıktır, yani hasta, persistan terleme ve kuruluk hissi ve aynı zamanda tükürük takılmadan bir öksürük hissinden şikayetçidir.

Antibiyotikler ne zaman reçete edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon varlığında endikedir

Aslında, farenjitin antibakteriyel ilaçların kullanımı ile tedavisi her zaman uygulanmamaktadır. Patoloji, bakteriler, mantarlar veya virüslerin aktivitesi tarafından tetiklenirse, bu tür bir ilacın sadece olumlu bir etkisi olacaktır. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi uygulamak sadece etkisiz değil, zararlı olacaktır.

Ne yazık ki, bir uzman aynı zamanda oldukça sorunludur ve farenjitin doğasını doğru olarak öğrenir ve yakın gelecek için bir tahmin yapar. Çoğunlukla farinksin bakteriyel ve viral hasar belirtileri hemen hemen aynıdır. Ancak, buna rağmen, doktorlar, farenjit için antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için acele etmiyorlar, çünkü irrasyonel kullanımı bağırsaklardaki ve hava yollarındaki mikrofloranın bileşimini değiştirebilir. Bu nedenle, bu tür güçlü maddelerin sadece bir doktor tarafından ve belirli endikasyonların varlığında reçete edilmesi gerekir.

Antibiyotik almak ne kadar doğru?

Antibiyotiklerin olumlu etki göstermesi ve güvende olabilmeleri için aşağıdaki kurallara sıkı sıkıya uyulmalıdır:

 1. İlaç süresi ve dozu sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Hastanın yaşını, genel sağlığını ve bedenin bireysel özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun.
 2. Önceden belirtilen antibakteriyel tedavinin tamamen geçmesi gereklidir ve farenjitin hoş olmayan semptomatolojisi ortadan kalkmış olsa bile ilacı almayı bırakmaz. Gerçek şu ki, farenksin arka duvarında iltihaplanma sürecinin yüksek bir nüksetme riski vardır, yani, bakteriler yine aktif olarak büyüyüp çoğalmaya başlar.
 3. Alkollü içecekler ve diğer bazı tıbbi ürünler ile aynı zamanda antibiyotik almak kesinlikle yasaktır. İlacı kullanmadan önce, ekli talimatları incelemek ve doktor ile ortaya çıkan tüm soruları çözmek gerekir.
 4. Farenjit ile antibakteriyel tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı güçlü ilaçlar sadece 3-5 gün sürebilir. Antibiyotik almak, 2-3 günlük bir başvurudan sonra olumlu bir etki yaratmazsa, tedavi rejimini düzelten bir doktora danışmak gerekir.
 5. Kapsül şeklindeki antibiyotikler yemeklerden 1 saat önce veya öğünlerden 2 saat sonra ağızdan alınmalı ve bol miktarda su ile içilmelidir. Yalnızca yemek yedikten sonra izin verilen resorptif tabletleri, spreyleri ve aerosolleri kullanın ve işlemin herhangi bir şey yemesine veya içmesine izin verilmedikten sonra 2 saat içinde kullanın.

Bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa, antibiyotik almakla paralel olarak, Zodak, Suprastin ve Tavegil gibi antihistaminiklerin alınması gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antibiyotik

Antibiyotik tedavisinin etkili olması için, kullanımları için kurallara uymanız gerekir.

Farenjit tedavisinde güçlü bir ilaç seçerken, daha önce alınan antibiyotik ilaçları ve hastalığın etiyolojisi patoloji patolojisinin özellikleri dikkate alınmaktadır.

Çoğu zaman, lokal olarak hareket eden ve maruziyet alanındaki patojenik mikroorganizmaları yok eden farenjitin tedavisi için lokal ilaçlar seçilir. Bu tür ilaçların ana üretim şekli aerosoller veya spreylerdir ve bunlar arasında en etkili olanları şunlardır:

 • Miramistin bir antibiyotik değil, bir antiseptiktir. Böyle bir ilacın yardımıyla farinkste bakterileri öldürmek ve daha fazla üreme sürecini yavaşlatmak mümkündür. Farinks boşluğu ile günde birkaç kez tedavi edilmesi gereken bir sprey formunda üretilir. Sulama sonrası yiyecek ve sıvı tüketmek için bir süre tavsiye edilmez ve Miramistin'i kapsamlı bir tedavinin parçası olarak uygulamak en iyisidir.
 • Cameton geleneksel olarak antibiyotik grubundan bahsedilir ve bileşimde anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anestezik etki gösteren birkaç aktif madde vardır. İlaç, birkaç vuruşla farenks içine püskürtülen bir aerosol formunda üretilir. Böyle bir ilaç, nazofarenks ve üst solunum yollarında meydana gelen farenjit ve diğer enflamatuar patolojileri tedavi etmek için kullanılabilir. İlaç kullanımının kontrendikasyonları yoktur, ancak hastalığı çocuklukta tedavi etmek önerilmez.
 • Hexalysis, anti-inflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkiye sahip lokal kombine bir ilaç olarak kabul edilir. Bu tür bir ilacın aktif maddesi, streptokoklara, stafilokoklara ve diğer patojenik mikroorganizmalara karşı artan aktivite ile karakterize edilir.

Videodan, farenjitin hangi belirtilerle ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz:

Genellikle komplike olmayan farenjit formları, antibiyotik sisteminin oral uygulamasını gerektirmez ve sadece komplikasyon riski varsa reçete edilir. Bakteriyel farenjit semptomları çocuklarda veya yetişkinlerde ortaya çıktığında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Hastalığı ortadan kaldırırken iyi bir etki aşağıdaki ilaçlar tarafından verilir:

Ampisilin etkisiz ise, etkisi klavulanik asit ile güçlendirilir, Amoxiclav ve Flemoclav reçete edilebilir. Ampisilin tedavisine alerjisi bir grup makrolid veya linkoamidden alınan ilaçlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde. Farenjit ortadan kaldırmak için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

Şiddetli patolojide, farenjit ile mücadele sefalosporinler yardımıyla yapılabilir ve semptomların semptomlarını Ceftriaxone, Cephazoline veya Cefadroxil ile zayıflatır.

Farenjit sonrası komplikasyonlar

Akut farenjitin tedavisi kronik formda olabilir!

Diğer herhangi bir patoloji gibi, farenjit de etkili tedavinin yokluğunda ortaya çıkan çeşitli komplikasyonların gelişmesine eşlik edebilir. Kronik farenjit sıklıkla hastalığın akut formunun bir komplikasyonu haline gelir ve etkili tedavinin yokluğunda ilerlemeye başlar.

Streptococci tarafından kışkırtılan enflamatuar süreç, diğer KBB organlarına yayılarak, larenjit, trakeit ve solunum sisteminin diğer patolojilerinin gelişmesine neden olabilir.

Tedavi edilmeyen bir hastalık, aşağıdaki komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 1. peratonsiller apse
 2. kronik bronşit
 3. farengeal apsesi
 4. akut artiküler romatizma
 5. işitme tüpü ve iç kulak iltihabı
 6. tükrük bezi iltihabı
 7. servikal lenfadenit

Larenjit, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin ortadan kaldırılması, antibakteriyel ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilebilir, ancak sadece belirli belirtiler varsa. Tedavinin olumlu bir etkisi ve hızlı bir iyileşme elde etmek için, antibiyotik almak ve kendi kendine ilaç vermek için kurallara uymanız tavsiye edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit için antibiyotikler

Üst solunum yollarının en sık görülen hastalıkları arasında lenfoid doku ve mukus posterior faringeal duvarda lokalize olan inflamatuvar bir süreç olan farenjit yer alır. Olguların ezici çoğunluğundaki bu patolojik durumlar yaşlı hastaları etkiler ve çocuklarda çok daha az görülür. Hastalığı mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için tedavi eden hekimler tedavi rejimlerinde en sık farenjit için antibiyotik kullanmaktadır.

Hastalığın belirtileri, hastalık tipleri

iltihabın ana nedenleri aşırı sıcak yiyeceklerin (gıdalar ya da akut), hipotermi, alerjik reaksiyonlar, boğaz hasarı, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma kullanılmasıdır.

Farenjit belirtileri şunlardır:

 • çeşitli yoğunluktaki yutaklarda (akut, sabit, keskin, vb.) bir zulüm hissi ile birlikte ağrı;
 • genel zehirlenme (uyuşukluk, ateş);
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğazda mukus tıkanıklığı.

Semptomların ortaya çıkışının doğası gereği, belirtilerin bütünlüğü hastalığın tipini belirlediğinden, hekimin katılacağı tanıya bağlıdır.

Birkaç çeşit farenjit vardır:

 • alerjik;
 • travmatik;
 • bakteriyel, patojenik tek hücreli mikroorganizmaların kolonilerinin büyümesinin arkaplanına karşı gelişen;
 • Mantar (çoğu zaman oluşumu Candida türüne ait mantarlar tarafından kışkırtır);
 • viral - insan vücuduna nüfuz eden hücresel olmayan enfeksiyöz ajanların aktif vital aktivitesinin bir sonucu.

İstatistiğe göre, tespit edilen farenjitin toplam sayısının sadece% 25'i bakterilerden ve yaklaşık% 70'i virüslerden kaynaklanmaktadır.

Hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, akut ve kronik hastalık türleri tahsis edilir; Hastalığın özel formlarına granüler inflamatuar bir süreçtir.

Antibiyotik tedavisinin basitleştirilmesi

farenjit semptomlarının hafifletilmesi için antimikrobik ve antibakteryel ilaçların Atama hasta ve yayma laboratuar testlerinin sonuçlarını gözden geçirmek için doktor (bakteriyolojik analizi patojen belirlemek amacıyla gerçekleştirilir) incelenmesinden sonra ortaya çıkar.

Antibiyotiklerle tedavi endikasyonları şunlardır:

 • 5 gün boyunca düşük dereceli ateş;
 • Bakteriyel bir bademcik iltihabı veya obstrüktif bronşit olan bir hastanın saptanması;
 • pürülan otitis media veya pnömoni riski;
 • Hastalığın kapsamı 30 günden fazladır.

Farenjit için antibiyotikler aşırı bir ölçü olarak kullanılır ve sadece bakteriyel hastalık tipini tedavi etmek için kullanılır. Enfeksiyöz ajanların kolonilerini hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar, hastalığa bağlı ek enfeksiyonlara izin vermezler, hastalığın pürülan formunda doldurulamazlar.

Farenjit viral formlarının antibiyotik tedavisinin kullanımı ile tedavi edilmediğine dikkat edilmelidir (ilaçlar sadece hücresel olmayan patojenlerin büyümesini ve gelişimini etkilemez). Bu nedenle, doktorun muayenesi ve muayenesi olmaksızın hastalığın ilk semptomları için tek başına antimikrobiyal ilaçların kullanılması yasaktır.

Lokal veya ağızdan mı?

Farenjit için reçete edilen antibiyotikler hem topikal olarak (aerosol formunda) hem de oral olarak (yani ilaçları yutmak suretiyle) kullanılabilir.

Çoğu zaman hap şeklinde antibiyotik ilaçlar kullanılmamaktadır: terapinin spreylerle (veya tabletlerin emilmesi) etkisi yeterlidir.

Antibiyotik içeren aerosollerle tedavinin seyri bir takım olumlu yönlere sahiptir:

 • organizmanın mikrobiyosisiğinde dengesizliğe neden olmaz;
 • Kronik böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları öyküsü olan hastalar için tedavi rejimlerinde izin verilir;
 • Bir çocuğu bekleyen kadınlarda üst solunum yollarının hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Farenjit, bronşit, otit, hastalığın şiddetli formları ile arka plana karşı meydana geldiği durumlarda oral tabletler önerilir.

Hamilelerin tedavisinde kullanılan sistemik antibiyotikler, sadece bir doktor tarafından, hasta bir kadının tam muayenesinden sonra ve ilacın fetus üzerindeki olası olumsuz etkilerinin değerlendirilmesinden sonra kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: gözden geçirme, ilaç isimleri

Yıllar süren deneyime sahip doktorlara göre, mukus boğaz iltihabı tedavisinde en etkili olanı penisilin grubundan gelen ilaçlar:

 • amoksisilin;
 • Modern bir Penisilin - Fenoksimetilpenisilin analoğu;
 • Penisilin.

kullanımları beklenen sonuçları getirmez durumlarda, ilaçlar, oral sefalosporinler (örneğin seftriakson), veya makrolidler (azitromisin, eritromisin, klaritromisin, spiramisin) ile ilgili antibiyotikler ile değiştirilir. Bir hastaya penisilinlere ciddi alerjiler tanısı konulursa, Klindamisin ve Lincomycin reçete edilir, ilaçlar linkoamidler grubunda birleştirilir.

Çeşitli farenjit formlarını tedavi etme planları birbirinden biraz farklıdır. Örneğin, akut enflamasyon tipinin tedavisinde, penisilin serisinden bir antibiyotik reçete edilir; Kronik bir hastalıkta, büyük olasılıkla, doktor mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumuna sahip bir ilaç önerir.

Farenjitin ilk aşamalarında uzman bir antibiyotik (Hexalysis) veya aerosol (Miramistin, Bioparox) içeren bir topikal tablet kullanmayı önerir.

Hastalığın tedavisi için en iyi ilaç

Üst solunum yolu hastalıklarının her türü için her derde deva olarak adlandırılabilecek evrensel bir ilaçtır. Erişkinlerde farenjit için antibiyotik, hastalığın şekli ve seyrinin ağırlığı dikkate alınarak seçilir.

Kural olarak, anaerobların veya pnömokokların neden olduğu inflamasyon, doğal penisilinler ile tedavi edilir. Streptokok enfeksiyonu durumunda mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki spektrumu olan bu grubun yarı sentetik preparatları kullanılır.

Tetrasiklin grubunun ilaçları yavaş yavaş arkaya doğru çekilmektedir: günümüzde çoğunlukla penisilinlere karşı aşırı duyarlılık için reçete edilmektedir.

Çoğu zaman, çoğu bakteri patojenini etkileyen sefalosporinler kullanılır.

Tabletli ilaç formlarıyla tedavinin seyri etkisiz ise, o zaman farenjit tedavisi rejimi antibiyotik enjeksiyonları içerir.

En sık kullanılan tabletler şeklinde bazı antimikrobiyal ajanların dozajları ekli tabloda belirtilmiştir.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Farenjit, patojenik floranın büyümesi ve yaşamsal aktivitesinin neden olabileceği akut bir solunum hastalığıdır. Bunlar virüsler, mantarlar, ama çoğu zaman bakteriyel istilalar var. Farenjit için antibiyotiklerin, sadece ikinci tip etiyoloji durumunda uygulanması önerilir.

Çoğu zaman hastalar kendi başlarına farenjitleri tedavi etmeye çalışırlar, çünkü boğaz ağrısının ortak bir soğuk olduğuna ve ondan kötü bir şey beklenemeyeceğine inanırlar. Evde 3 tedavi şekli vardır: Kendini, halk ilacını ve kontrolsüz antibiyotik alımını geçecektir. Hiçbir seçenek iyi bir şeye yol açamaz. Bir doktora danışmak ve reçeteleri sıkı bir şekilde gözlemlemek önemlidir. Bu hastalığın yeterli tedavisinin olmaması, diğer solunum sistemi organlarının (larenjit, tracheitis, bronşit, bronşiolit, pnömoni) iltihaplanma sürecine kronikleşmeye ve tutuluma yol açabilir.

Antibiyotik almak için endikasyonlar

Kendine ilaç tedavisi ile tedaviye başlamayın. Farenjit için antibiyotikler, sadece Sağlık Bakanlığı'nın emirlerinde belirtilen yerleşik etiyoloji ve özel endikasyonlarla belirlenir.

Sınırlı akciğerleşme farenjit antibiyotik almak için bir neden değildir. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • yüksek pnömoni olasılığı;
 • hastalığın ortalama ağır seyri;
 • paranazal sinüslerin enflamatuar sürecine katılım;
 • orta kulağın akut orta kulak iltihabının gelişimi;
 • solunum yetmezliği sendromlu obstrüktif bronşit;
 • bademcik iltihabı pürülan lacunar anjina şeklinde;
 • anamnezde kronik bademcik iltihabı varlığı;
 • 2 günden fazla süre için telaşlı vücut ısısı (39 ° C üstü);
 • en az 5 gün boyunca sabit düşük dereceli ateş;
 • farenjitin kalıcı formu.

Antibiyotiklerle tedavi, doğru doz ve ilaç grubunu seçerek aşırı dikkatle yapılmalıdır. Seçim hastanın yaşına, kilosuna, daha önce kullanılan antibakteriyel ilaçlara ve durumun ciddiyetine bağlıdır. Antibiyotiklerin kullanımının çözümünün ana özelliği, hastalığın etiyolojisinin açık bir şekilde oluşturulmasıdır - bakteriyel flora.

Tanının doğruluğunu sağlamak sadece nazofarenksden bir besin ortamına bitki florasını ekebilir. Analiz sonuçları sadece 5-7 gün sonra elde edilebildiğinden, veriler daha çok retrospektiftir. Ancak yanlış tedavi seçimi ile, sonuçlar düzeltmeye yardımcı olacaktır. Doktorlar genellikle klinik verilere göre teşhis yaparlar: nazofarenksin pürülan akıntısı, sarı veya yeşilimsi balgam, bademcikler üzerindeki pürülan tıkaçlar. Çıkarılabilir mukus karaktere sahipse, inflamatuar ajan bir virüs olduğundan, farenjitli yetişkinler için antibiyotikler kontrendikedir. Bu durumda, reçete edilen ilacın tüm vücut üzerinde bir yan etkisi olacaktır, ancak belirlenen amaçta faydasız olacaktır.

Serbest bırakma formları

Antibakteriyel ilaçlar farklı salım formlarında reçete edilir. Doktorlar lezyon kompleksini karmaşık bir şekilde etkilemeyi severler, çünkü bu en etkilidir. Bu nedenle, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda farenjit tedavisinde lokal ve sistemik antibiyotikler kullanılmaktadır. Aşağıdaki formları vardır:

 • tabletler;
 • kapsüller;
 • toz çubuk çözelti için yapışır;
 • oral uygulama için hazır çözüm;
 • yerel dökme için toz;
 • sprey;
 • yağlama çözeltisi;
 • durulama çözeltisi;
 • kas içi ve / veya intravenöz enjeksiyon için bir çözelti ile ampuller.

Yerel antibakteriyel ilaçlar, durulama ve sulama şeklinde, etkilenen alanların yağlanması şeklinde reçete edilir. Operasyonlarında daha güvenlidir ve çok az yan etki vardır. Yerel ilaçlar, reçete ve karmaşık bir akış şekli gerektirmez. Komplikasyonları önlemek için farenjitin ilk günlerinde kullanılması önerilir.

Tanıklıkla anlatılan bu vakalar genellikle sistemik bir saldırı gerektirir. Böylece, diğer organlara ve dokulara kan akışı ile düşmüş olan mikroorganizmalar da bakterisit etkisine maruz kalacaktır. Aksi halde, yerel ilaçlar vücuttaki bakteriyel flora devam ettikçe bir süreliğine semptomları durdururlar. Etki, oral ve enjekte edilebilir ilaç formlarının uygulanması sırasında elde edilebilir.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Her ilacın kullanım için kendi nispi ve mutlak kontrendikasyonları vardır. Antibakteriyel ajanlar istisna değildi.

Antibiyotiklerin kullanımı için mutlak kontrendikasyonlar olağanüstü bir güçtedir. Bu, bu ilaç grubunun kullanılmasının zorunlu olarak zarar gördüğünü veya belirli bir gruptaki insanlarda klinik çalışmaların yapılmadığı anlamına gelir, dolayısıyla sonuç bilinmemektedir. Farenjit gibi:

 • ilacın bileşen bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • akut böbrek yetmezliği;
 • son evrede kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği;

İlaç seçimine bağlı olarak, kullanım talimatlarını öğrenmeniz gerekir, çünkü her bir antibiyotik grubu, kabul koşulları ve ek kontrendikasyonları belirleyen vücut ve farmakodinamiklerin kendi salgılanma özelliklerine sahiptir.

Göreceli kontrendikasyonlar antibiyotiklerin kaldırılmasının nedenidir, ancak bu doktor tarafından karar verilir. İlacın yararlı etkisi vücut üzerindeki olumsuz etkisini aşarsa, o zaman resepsiyon iptal edilmez. Bu koşullar şunları içerir:

 • alevlenme aşamasında peptik ülser;
 • başlangıç ​​aşamasında kronik böbrek yetmezliği;
 • siroz ve ilaca bağlı hepatit;
 • karaciğerin yağlı dejenerasyonu;
 • 12 yaşın altındaki çocuklar (bazı gruplarda);
 • Birinci ve üçüncü trimesterde hamile kadınlar;
 • emzirme döneminde kadınlar;
 • anamnezde laringeal stenozun alerjik gelişimi.

Yan etkileri

Antibakteriyel ilaçlar vücut üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, kabul kurallarına uymak ve kesinlikle varış noktasına uygulamak önemlidir. Antibiyotik almanın en yaygın yan etkisi, aşağıdaki semptomlardır.

Gastrointestinal sistemden dispepsi ve disbiyoz fenomeni:

 • bulantı;
 • kusma;
 • ağızda acı tadı;
 • mide gazı;
 • midede ağrı;
 • enterokolitin fenomeni;
 • ishal.

Alerjik bileşen:

 • şiddetli kaşıntı;
 • kovanlar;
 • giperergiya;
 • laringeal ödem;
 • anafilaktik şok;
 • seröz konjonktivit.

Bağışıklık bağlantısının inhibisyonu:

 • filizi hematopoez: trombositopeni (peteşiler, morarma, yavaş pıhtılaşma kanama) leykotsitopeniya, erythropenia;
 • mikozların ikincil gelişimi (fungal sistemik ve yerel hastalıklar).

Diğer belirtiler:

 • eklemlerin ağrıları;
 • bilinmeyen köken uzun vadeli ateş;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • çökmesi;
 • kas içi enjeksiyon durumunda, soğuk bir apse gelişmesi.

Ana ilaç grupları

Hastalığın şiddeti ve hastanın yaşı, farenjit ile tedaviye başlamak için hangi antibiyotiklerin seçiminden etkilenir. Protokollere dayanarak, ilk önce minimum etki kuvvetine sahip geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete. Vücut üzerindeki etkilerle ilgili olarak en güvenli olanıdır. Ayrıca, böyle bir yaklaşımla, suşun bir bakteri öldürücü ilaca karşı direnç gelişme olasılığı hariç tutulur. Eğer güçlü bir antibiyotik ile başlarsanız, o zaman, gelecekte, olumsuz bir sonuç olması durumunda, ilaç yükünü arttırmak için ikinci bir ilaç hattı olmayacaktır. Bu durumda hastaya, hastalıkların klinik bulgularını durdurarak semptomatik olarak yardımcı olabilir. Bu kronik farenjit riskini artırır.

Antibiyotikler, bir bakteri enfeksiyonu ile enfekte olduğunda, bir etiyolojik tedavi yöntemi olarak davranan bir ilaç dizisidir. Patojeni çıkarma - belirtileri kaldırın. Bu, ihmal edilemeyen başarılı terapinin ana dalıdır.

Tabloda, antibiyotik ilaçların ana grupları ve farenjit tedavisinde kullanılan temsilcileri listelenmektedir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Diğer ilaçlarla çapraz reaktivite, doğrudan bileşen bileşenlerine, farmakokinetiğine ve farmakodinamiğine (reseptörler ne yaptığını ve nasıl elde edildiğini etkiler) bağlıdır.

Aynı penisilinler ve sefalosporinler yapısı nedeniyle, ilacın farklı bileşenleri üzerindeki çapraz alerjik belirtiler sıklıkla görülmektedir. Bu alerjik genezin temeli bir beta-laktam halkası ise oluşur.

Laboratuarda sentezlenen penisilinler, antikoagülanlar ve fibrinolitik ilaçlar ve antiplatelet ajanlar üzerinde etkilerini gösterebilirler. Bunların emilimini ve faaliyetlerini geliştirebilirler.

Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar antibakteriyel ilaçlarla benzer yan etkilere sahiptir. NSAID'lerde özellikle rastlantısal olarak belirgindirler (COX1 ve COX2'yi inhibe ederler). Bu durumda, eşzamanlı alım, yan etkilerin gelişimini provoke edebilir ve yoğunlaştırabilir.

Kullanılan ilaçların karmaşıklığını izlemek gereklidir. Bu nedenle penisilinlerin aktivitesi, makrolidlerin ve tetrasiklin serilerinin preparasyonlarının eşzamanlı uygulanması ile pratik olarak azalır.

Bir antibiyotik seçmek

Şu anda hangi antibiyotiklerin uygulanacağı sorusu, daha önce kullanılan antibakteriyel ilaçlar ve en önemlisi de hastalığın etiyolojisinde, hastalığın seyrinin özellikleridir.

En sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar sefalosporin serisi. Çocuklara izin verilir. Geniş bir etki spektrumuna ve minimum yan etkilere sahiptirler. Sefalosporinler orta derecede etki derecesine sahip ilaç grubuna dahil edilir. Bu nedenle, mikroorganizmanın dirençli suşlarının gelişiminde güvenlidirler. Bakteriyel farenjit sıklıkla streptokok veya stafilokokal etiyoloji taşıdığından, ilaç işini iyi yapar.

Başlıca olarak tablet formunda uygulanır. Bu yüzden hasta için daha kolay ve daha hoş. durumda, bir hastanede enjeksiyonla adele içinden uygulanan bir antibiyotik, şiddetli ve çalışıyorsa zaman farenjit yetişkinlerde, (ağrıyı azaltabilir ve soğuk apse riskini azaltmak için) - damardan.

İntramüsküler enjeksiyonlarla ilacın etkisinin arttığı ve yarı ömrünün gluteus kasındaki depo tarafından uzandığı düşünülmektedir. Ne yazık ki, bu öyle değil. Herhangi bir uygulama biçimindeki aniyotiotik tam olarak 12 saat geçerlidir. Ve intravenöz uygulama, kan dolaşımındaki aktif madde miktarını emilim yolunda kaybetmenize izin verir. Bu nedenle, ilaç amacını bulur ve semptomlar hızla durur.

Seçim ilacı seftriaksondur. Anjina şeklinde sekonder komplikasyonla birlikte, streptokok, stenokok ve anaerobik etiyolojinin patojenik florasının doğal kaynaklı penisilinler ile belirlenmesi iyi bir şekilde başa çıkmaktadır. Parlak bir temsilci benzilpenisilin. Aynı zamanda tablet formunda ve enjeksiyon çözeltisi olan ampullerde de mevcuttur.

Yarı sentetik penisilinler (ampisilin), hemolitik grup A streptokoklarla mücadeleye atılır.Bu, çocuklarda ve erişkinlerde anjina ve farenjitin en sık görülen patojenidir. Patojenik mikroorganizma kardit, romatizmal ateş, kore, glomerülonefrit formundaki zorlu komplikasyonları ile bilinmektedir.

Karbenisilin, sentetik penisilinler daha güçlü bir temsilcisidir. Ampisilin eylem mekanizmasına benzer davranır. Ancak Pseudomonas aeruginosa ve Proteus üzerinde daha büyük bir etki.

Eğer etiyolojik faktör Staphylococcus aureus ise, o zaman diğer semisyentetik penisilizanlar - Oxacillin, Dicloxacillin temsilcilerinin kullanılması daha iyidir. Dicloxacillin, etkinliği ile birlikte, oksasiline göre daha küçük dozlarda kullanılır. Bu nedenle, onun alımının yan etkileri geliştirme olasılığı daha azdır.

Tetrasiklinler şimdi daha az kullanılmaktadır, popülariteleri, suşların direnç riski ve bir grup yan etki ile dengelenmiştir. Halihazırda, tetrasiklin grubu beta-laktam antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon ve diğer ilaçlara bakterilerin direncinin gelişmesi durumunda reçete edilmektedir.

Eylem spektrumlarında daha kuvvetli olan yarı sentetik terrasiklinler geliştirilmiştir. Bu nedenle gerekli terapötik doz azaltılır. Buna göre, yan etkilerin gelişimi de sıklık ve hacimde azalmıştır.

Makrolidler bakteriyel farenjitle mücadelede yardımcı olur. Karaciğer için en az toksiktirler. Ve hatta intrauterin pnömoni gelişimi ile yeni doğanlara izin verdi. İyi bir etki alanı, minimum doz ve düşük maliyeti olan en ünlü çocuk doktoru Azitromisin'dir.

Vücudun komplikasyonları ve bireysel özellikleri durumunda, doktor birkaç antibiyotik ile karmaşık tedavi reçete. Daha sık olmamakla birlikte, farklı sürüm biçimleri ve uygulama yöntemleri vardır.

Antibiyotiklerin kontrolünün ve amaçlarının bir doktor tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm bakterilerin daha fazla mutasyonuna sahip dirençli suşların gelişme riski yüksek olduğundan. O zaman hiçbir ilaç yardımcı olamaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit nebulizer ile inhalasyon: endikasyonlar ve etkinlik

Virüs veya patojenik mikrofloranın neden olduğu larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Akut fazda larenjit tedavisi tüm kurallara göre yapılırsa, sekiz ila on gün içinde tam bir iyileşme olur.

Angina ile sıcaklık kaç gün

Merhaba sevgili okuyucular. Kış sezonunun başlangıcına genellikle her taraftan saldırıya uğrayan masif soğuk algınlığı eşlik eder. Sıcaklıktaki ani bir değişiklik, bağışıklığı zayıflatır ve zayıflatır.