Loading

Farenjit, nedir bu? Erişkinlerde semptomlar ve tedavi

Farenjit, mukus zarı ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile birlikte farenksin bulaşıcı bir hastalığıdır. KBB organlarının hastalıkları arasında, çocuklarda farenjit en sık görülen rahatsızlıktır. Nadiren bağımsız bir hastalıktır ve sıklıkla üst solunum yollarının iltihaplanması ile birleştirilir.

Bu nedir?

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

Hastalığın nedenleri

Farinksin mukoza zarının iltihaplanması, bir dizi nedenden ötürü gelişir;

 1. Üst solunum yollarının akut bulaşıcı hastalıkları. Çoğu durumda, enfeksiyon etkenleri virüsler, daha az sıklıkla, bakteri, protozoa ve patojenik mantarlardır.
 2. Fiziksel ve kimyasal irritanların etkisi: çok sıcak veya çok soğuk havanın teneffüs edilmesi, irritanlar, sıcak içecek ve yiyeceklerin kullanımı, baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanımı ve güçlü ruhlar.
 3. Alerjik reaksiyon gelişiminin bir sonucu olarak, insanlar buna yatkındır.

Allerji, hava içeren alerjenlerin solunması sonucu oluşur: toz, hayvan kılı, ev kimyasalları, vb. Bir gıda alerjisi de hastalığın bir nedeni olabilir.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir?

Sesin ses kısıklığının ortaya çıkışı, paroksismal öksürüğün havlayan havlaması hastadaki larenjit gelişimine tanıklık eder. Şiddetli vakalarda, ses tellerinin kuvvetli şişmesi, aphonia (sesleri telaffuz edememe) ve en önemlisi, laringeal kıvrımların şişmesi nedeniyle, boğulma (boğulma) ile sonuçlanabilir. Larenjitin etkileri çok ciddi olabileceğinden, semptomlarınız olduğunda, kulak burun boğaz uzmanıyla iletişim kurmanız gerekir.

sınıflandırma

Hastalık akut ve kronik farenjit ayrılır. Buna karşılık, irritan faktörlerin etkisi ile kışkırtılan, viral, mantar, bakteriyel, alerjik, travmatik akut farenjit, yanı sıra farenjit, etiyolojik faktör göz önüne alındığında.

Kronik farenjitin sınıflandırılması, mukozada meydana gelen değişikliklerin yapısına göre gerçekleştirilir. Catarrhal (basit), atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit vardır. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Çoğu zaman akut farenjit arasında ARVI hastalığının akıntılı formu görülür. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i çeşitli virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - koronavirüsler, rinovirüsler, adenovirüs, influenza virüsleri ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, hastalık diğer virüslerin etkisi altında gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalık nadiren izole bir inflamasyon olarak kendini gösterir. En sık olarak, üst solunum yollarının diğer enfeksiyonlu hastalıkların :. ARİ, akut solunum hastalığı, influenza, ve benzeri gibi bir arka plan üzerinde başlar farenjit bağımsız hastalık yutak soğuk hava, sıcak sıvıların, duman ve benzeri mukozasında arka etkilerine geliştikçe.

Yetişkinlerde farenjit ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğaz ağrısı, bazen yeterince güçlü;
 • kuru öksürük;
 • farinkste mukus tıkanıklığı;
 • yutmada rahatsızlık, tükürük yutulduğunda veya "boş farenks" semptomunda daha sık görülür;
 • yabancı bir cismin terlemesi, gıdıklaması, yanması ve / veya hissi şeklinde hoş olmayan duyumlar.

Ayrıca, hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ateş (subfebrilden yüksek sayılara), oksipital, supinex ve submandibular lenf nodlarında artış ile ilgilidir.

Karma bir farenjit belirtileri ortaya çıktığında:

 • kulaklarda ağrı ve tıkanıklık (otitis, mastoidit);
 • boğazda şiddetli ağrı, yutma sırasında belirgin ağrı, sesin kalıcı ses kısıklığı (pürülan boğaz ağrısı, faringeal veya paratonsillar apse);
 • inatçı burun tıkanıklığı, şiddetli baş ağrıları, koku duyusunun azalması (sinüzit);
 • lenf nodlarının (purulent lenfadenit) belirgin artışı ve ağrıları, hemen bir terapiste, çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalısınız.

Ayrıca hastalık temelinde, farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • mukoza boğazının hiperimisi, kataral farenjit gösterir.
 • genişlemiş lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile birlikte, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Farenjit nasıl görünür: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı, herhangi bir farenjit formunda doğru tanıyı kolayca koyacaktır. Bu amaçla, boğaz mukozası incelenir. Prosedür özel bir cihaz - bir farenoskop ve iyi ışık kullanılarak gerçekleştirilir.

Ek olarak, benzer semptomları olan diğer hastalıklardan farklılaşma amacıyla, farinksden bulaşma ile ilgili bir dizi bakteriyolojik ve virolojik çalışma yürütülmektedir. Bu yöntemleri kullanmak, doğru tedaviyi atamak için patojen enfeksiyonunun tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Gerekirse, nazofarenks ve larinksin endoskopik muayenesi yapılır, bu organların tomografisi yapılır, diğer dar uzmanlar (endokrinolog, gastroenterolog veya nörolog) dahil edilir.

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir?

KBB hastalığı için tedavi rejimi, etiyolojisi ve tipi ile belirlenir. Tüm tıbbi yöntemlerin ilk görevi, hoş olmayan duyumların giderilmesidir, bu nedenle, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel etkinin ilaçları aktif olarak kullanılmaktadır.

 • Enfeksiyöz köken - durulama, farinksin toz haline getirilmesi, hap ve pastiller alınması. Spesifik ilaç tespit edilen patojene bağlı olarak belirlenir. Bağışıklığı uyarmak için doktor ek olarak immünomodülatörleri reçete edebilir.
 • Kronik farenjit - tedavi enfeksiyon odaklarının aklanması ile başlar. Cerrahi yöntemler de kullanılabilir: lacerocoagulation, cryodestruction.
 • Atrofik farenjit, iyot ve A vitamini preparatları alarak, durulama, inhalasyonlar ile tedavi edilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Faringosept;
 • Hexoral Küvetler;
 • Sebidin;
 • Falimint;
 • Strepsils;
 • Grammidin;
 • Lizobakt;
 • Septolete;
 • Neo-anjina;
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol.

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Aynı zamanda, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler alınmaktadır. HF durumunda, gastrointestinal hastalıklar, kardiyovasküler sistem ve hormonal bozuklukların tedavisi reçete edilir.

İlaç tedavisine ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle tavsiye:

 • koruyucu rejim - daha az konuşmak, temiz, ılık, nemlendirilmiş hava solumak;
 • diyet - akut, ekşi yiyecekler, gazlı içecekler diyetinden dışlanma;
 • bol sıcak içecek - çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt.

Ayrıca, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir: sigara içmek, alkol içmek.

antibiyotikler

Akut laktamaz sistemik antibiyotik tedavisi genellikle farinks arka duvarı süpüratif iltihap durumunda, örneğin, Bioparox için yeterli alımı yerel bir araçtır, atanmamış. İhmal edilmiş bir süreç ve güçlü zehirlenme durumunda antibiyotik reçete edilmesi veya sorunun ne zaman olduğu - farenjitin ne kadar çabuk kürleneceği tavsiye edilir.

Penisilin grubu preparatları, bunlara tepki olarak, sefalosporinler ve makrolidler uygulanır. Geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite sağlarlar, bu gruptaki bazı ilaçların antiviral etkisi vardır.

Atrofik farenjit tedavisi

Atrofik formun tedavisi, mukus üretiminin stimülasyonunu ve kurulukta azalma anlamına gelir, bu da farinksin gliserol içindeki Lugol çözeltisi ile muamele edilmesiyle elde edilebilir.

Ayrıca etkin bir nemlendirici inhalasyon bitkisel yağların birkaç damla maden suyu veya tuz karışımı ve kabukların yumuşatılması için - bez üzerinde bitkisel yağ mukoza yüzeyinin ön-muamelesi ile, örneğin kimotripsin gibi inhalasyon enzimleri ya da tuz ve iyot% 1 çözelti ile gargara. Atama ile daha iyi doku rejenerasyonu için, özellikle A vitamini, vitamin ekledi. Aynı amaçla bu glandüler hücrelerde salgılanmasını uyarıcı ilaç Joks önerilmiştir.

denetimsiz kullanımı atrofik sürecini kötüleştirebilir - Kronik atrofik farenjit zamanki tedavi için tuz ve ayrıca durulama antiseptik boğaz önce bir doktora danışın gerek edemez soda karışımı güçlü bir çözüm durular.

Halk ilaçları

İşte durumu farenjit belirtileri ile rahatlatmak için kullanılabilecek birkaç tarif vardır:

 1. Papatya çiçeği (2 parça) ve ayr marsh (1 kısım) kabuğu karıştırılır ve bir bardak su başına 1 çorba kaşığı hesaplanmasında kaynar su ile dökülür. Birkaç saat süren infüzyondan sonra sıvı süzüldü ve boğaz çalkalandı.
 2. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 3. Nane, meşe kabuğu ve lavanta çiçekleri koleksiyonu hazırlayın. Oran 2: 4: 1'dir. Bir çay kaşığı kıyılmış otlar, kaynar su ile termos içine dökülür ve yaklaşık 4 saat boyunca ısrar edilir. Broth boğazı durulayın ya da inhalasyonları yapın.
 4. Farinksi ılık bir tuz ve soda çözeltisi ile Rin çay kaşığı tuz ve soda için bir bardak ılık kaynamış su ile durulayın;
 5. Durulama için başka bir reçete, yaprak şeklindeki karaağaç kabuğunun infüzyonudır. Ezilmiş kabuğun bir çay kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. kaynar su ve iki saat süren bir infüzyondan sonra, hastanın durumunu rahatlatmak için düzenli durulayın ve düzenli olarak durulayın.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir. Ancak, sadece alerjisi olmayan kişilere şifalı bitki ve arıcılık ürünleri uygulamak mümkündür.

Hastalık dönemi için beslenme ve diyet

Uzun süre, yutak var Enflamatuar süreç, koruma fonksiyonunu, yani doğru beslenme tüketir - Başarılı bir tedavi için anahtar ve çeşitli hastalıkların önlenmesi ilerletmek. Farenjitli gıdalar fraksiyonel olarak küçük porsiyonlar olmalıdır, gıdalar termal olarak iyi bir şekilde muamele edilmelidir.

Daha fazla hasarı ve bu nedenle iltihaplı mukozayı önlemek için, dışlamak gerekir:

 1. Kaba, zayıf sindirilmiş yiyecekler.
 2. Soğuk yiyecekler (dondurma, gazlı içecekler).
 3. Keskin, tuzlu, füme ürünler.

Bitkisel yağlar ve vitaminler açısından zengin besinler (A, B12, B6 ve C) daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Önleyici bir önlem olarak, SARS popülasyonunun genel morbiditesinin arttığı süre boyunca insanların yoğunlaştığı yerlerden kaçınmak gerekir. Önleyici aşılar üretin, ağız boşluğunun enfeksiyon odağını (çürük, bademcik iltihabı) zamanında sterilize edin.

komplikasyonlar

Farenjiti tedavi etmek mümkün olduğunca ciddiye alınmalıdır. Böyle bir hastalığın semptomlarının farenjit olarak yanlış tedavi edilmesi, ciddi ve üzücü sonuçlara yol açabilir, örneğin:

 1. Larinkste larenjit veya mukoza zarının iltihabı;
 2. Hipertrofik apsesi. Pus retrophaengeal alanda görünür. Çoğu zaman, zayıf bağışıklığı olan çocuklar bu apseden muzdariptir;
 3. Peritonlar apsesi. Streptokokların bir sonucu olarak ortaya çıkan farenjitin arka planına karşı gelişebilir.
 4. Tracheitis. Farenks iltihabı belirtileri bellidir. İnflamasyonun nedeni farenjit ile aynıdır. Altta yatan hastalığa zamanında dikkat ederseniz, komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Farenjitin bu tür komplikasyonlarını tedavi etmek zordur.

önleme

Tamamen diyet revize etmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, sigarayı bırakmak zararlı tahriş edici etkisini önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek tavsiye farenjit gelişimini önlemek için koruyucu önlemlerin olarak.

Zamanla, vücuttaki enfeksiyon odağı tedavi, çürük ve diğer diş problemlerinin gelişmesine izin vermeyin. Isıtma mevsiminde, odadaki aşırı hava kuruluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir.

Gastroözofageal reflü ile ilişkili gastrointestinal sistemde sorunlar varsa, uyku sırasında yatağın başının yükseltilmesi önerilir. Bu, midenin asidik içeriğini özofagus içine dökmekten kaçınmaya ve faringeal mukozanın tahrişini dışlamaya yardımcı olacaktır.

Farenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi: ilaçlar, inhalasyon, durulama

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukoza ve lenfoid dokusunun akut veya kronik bir enflamasyonudur. Hastalığın gelişimi için faktörler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, irritan veya alerjenlerin etkileri, vb olabilir. Tipik semptomlar, boğazda ateş, komada terleme, ağrı ve koma gibi öksürüktür. Tedavi semptomatik ve etiyolojiktir.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri

Bu tanı farenksin orta kısmının iltihaplanmasını gerektirir, ancak sıklıkla, özellikle akut bir aşamada, üst ve alt patolojik sürece dahil olur. Ayrıca bademcikler (bademcik iltihabı) iltihaplı hale de gelebilir. Kronik bir forma geçiş olduğunda, odak genellikle lokalize edilir. İnflamatuar sürecin belirli belirtilerinin varlığı ve şiddeti, hastalığın biçimine ve evresine bağlıdır.

Akut farenjit

Yetişkinlerde farenjitin nedenleri birkaç olabilir. Agresif dış faktörler (kontamine veya çok soğuk hava, sigara içilmesi) veya dokuların bakteriler ve virüsler ile enfekte edilmesi sonucu daha sık gelişir. Hastalığın akut evresi için, diffuz sızıntı, farinks ve karakteristik semptomatolojinin her üç bölümünün katılımı ile:

 • boğazda kuruluk, yanma ve terleme, farenjit ile kuru öksürüğe neden olur;
 • mukus zarı hiperemik, lokal olarak pürülan kaplama, palatine kemerler ve dil ödemi ile kaplıdır;
 • yutma, özellikle "boş boğaz" olarak adlandırılan acı verici duyumlar ile birlikte;
 • lenf düğümlerinde bir artış (servikal ve submandibular) ve ağrıları;
 • burun tıkanıklığı ve rinit (üst farinks iltihabı ile).
Bir farenjit hastanın boğaz fotoğrafı

Genel durum bu nedenle pratik olarak kötüleşmez, yetişkinlerde farenjitin sıcaklığı subfebril değerlerini yükseltmez veya etmez.

Kronik farenjit

Farenjit kronik hale gelirse, alevlenme evresindeki semptomatoloji, hastalığın spesifik formuna bağlıdır:

 • Mavi dil. Kalınlaşmış ve hiperemik mukoza viskoz akıntı ile kaplıdır. Boğazda boğaz ağrısı ve terleme şikayeti olan hastalar sıklıkla boğazları temizler. Yutulduğunda ağrı hafiftir.
 • Hipertrofik. Kızarıklık ve mukoza zarlarının şişmesine ek olarak, lenfoid dokunun çoğalması da vardır. Bu tür farenjit ile öksürük, farinkste mukus birikimi nedeniyle kusma olana kadar sabahları balgam söktürücüdür. Acı verici duyumlar ortamda ifade edilir.
 • Atrofik. Mukoza zarları kuru ve parlaktır (“lake”), soluk, kabuk ve mukus bulunan yerlerde örtülüdür. Hasta kuru öksürük, terleme hissi ve boğazda yanma ile ilgilidir.

Genel durumdaki önemli bozulma genellikle gözlenmez, ancak sürekli rahatsızlık, burun tıkanıklığı ve farenjit ile öksürük, sinirlilik, uyku eksikliği ve yaşam kalitesinde bir azalmaya yol açar.

tanılama

Tanı, muayeneden sonra bir otolaryngolog tarafından ve subjektif şikayetler ve faringoskopi verileri temelinde hastanın muayenesi ile konur. Farenks gelen swabların laboratuar çalışmaları, bir enfeksiyöz farenjit çeşidinin (virolojik veya bakteriyel analiz) spesifik nedensel etkeni belirlemek için gerekli olduğunda reçete edilir. Ek olarak, hastalığın nedeni olarak gastroözofageal reflü şüphesi ile gastroenterolog danışılır.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi - ilaçlar, inhalasyonlar, halk ilaçları

Üst solunum yolu hastalıkları tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, neden tespit edilir ve ortadan kaldırılır (örneğin, sigara veya enfeksiyon). Semptomatik tedavi, rahatsızlığı gidermek, öksürükten kurtulmak ve şişmeyi azaltmak için yapılır. Hastalık virüs veya bakteri ile enfekte olmanın bir sonucu ise, uygun ilaçların bir ders reçete edilir. Ayrıca, farenjit ve evde kullanılan bazı kanıtlanmış halk ilaçları ile inhalasyon da yararlıdır.

İlaç tedavisi

Bakteriyel ve viral farenjit tedavisi için, sistemik ve topikal ajanlar kullanılır: antibiyotikler, antiseptikler, mukolitikler, anti-enflamatuar ve analjezik ilaçlar. Hastalığın alerjik kaynağı antihistaminik ilaçların alımını gösterir. Tabletler, aerosoller, şekerler, pastiller, farenjit ile durulama şeklinde ilaçları yerleştirdi.

Sistemik ilaçlar

Bakteriyel doğada, iltihaplar makrolid, penisilin ve sefalosporin gruplarının antibiyotikleridir. Tabletler halinde, sindirime yönelik süspansiyonlar ve kapsüller, Azitromisin, Amoksisilin, Cefixim ve diğerleri gösterilmektedir. Şiddetli sızıntı ve komplikasyonlar durumunda (tonsillit, larenjit, vb) - enjekte edilebilir preparatlar Seftriakson, Sefoperazone. Balgam sıvılaştırması için ACC ve antiviral (viral farenjit için) ve immün uyarıcı ajanlar gibi Mukolitik maddeler de kullanılır.

spreyler

Topikal olarak kullanılan, iyi sulanmış boğaz, antiseptik, analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler içerir. Farenjit gelen en etkili spreyler:

Daha önce sadece boğazı yağlamak için kullanılan bir başka etkili ilaç, şimdi bir aerosol biçiminde temin edilebilmektedir. Lugol, farenjit ile birlikte, ağrılı semptomlarla hızla başa çıkmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur.

Çözünme tabletleri

Spreyler gibi, çeşitli antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşenler, anestezikler, lokal immünostimülanlar içerirler. mukoza ile yıkandı, bir çok patojen mikroflora tükürük: Ek terapötik etki rezorpsiyon esnasında nedeniyle aşın tükürük salgılamak olup. Önerilen preparatlar: Trachisan, Lizobakt, Gramicidin, Imudon.

durulama

Klorheksidin, Rotokan, Chlorophyllipt, farenjitli furatsilin gibi sıkça tayin edilen çözümler. Antiseptik özelliklere sahiptirler ve patojen mikroflora ile iyi başa çıkabilirler. Diğerleri, öncelikle kuru formülasyon su içinde çözünen ya da su içinde çözünmesi gerekir Bazı bir bitmiş formda satılır (örneğin, tablet furacilin).

soluk alma

Bu fizik tedavi prosedürü solunum yolu hastalıkları için mükemmel bir terapötik etki sağlar. ince partiküller ve sıvı ilaçların inhalasyonu, inhalasyon nebülizör farenjit ile yapılır, özellikle mukoza, patojenik mikrofloranın yok edilmesi, balgam sıvılaştırma, ödem ve enflamasyon çıkarılması nemlendirir.

Şifalı bitkilerin soğumalarıyla düzenli buhar inhalasyonları yapabilir, ayrıca uçucu yağlar ve özel müstahzarlar da kullanabilirsiniz. Bu tür prosedürlerin etkisi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir, ayrıca, yöntem bazı ilaçları kullanamayanlar için uygundur. Örneğin, hamile kadınlar en güvenli tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bir doktorla bir ön görüşme gereklidir.

Hamilelik ve GW farenjit nasıl tedavi edilir

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların sağlıklarını dikkatlice izlemeleri ve enfeksiyondan kaçınmaları gerekir. Hastalık durumunda, tedaviye karşı temkinli ve düşünceli bir yaklaşım da gereklidir, çünkü annenin organizmasından gelen tüm maddeler bebeğe bulaşır. Bu nedenle, gebe kadınlarda farenks iltihabı tedavisi en güvenli yöntemler ve preparatlar ile gerçekleştirilir:

 • Sık sık durulama. Hamilelik sırasında farenjit ile gargara daha: salin veya furatsilinovym çözümleri (ilk birkaç gün içinde bir kez).
 • Her 6 saatte bir Miramistin, Klorheksidin, Tantum Verde gibi antiseptik spreylerle sulanması.
 • Lizobakt veya Tharyngept tabletlerinin günde üç kez seyreltilmesi (bu ilaçların her an hamile kadınlara izin verilir).
 • İnhalasyonlar buhardır veya bir nebülizördür (maden suyu, salin, asetilsistein ile).

olumsuz fetüsü ve gebelik (düşük yapma, fetal hipoksi, organ hipoplazisi, prematüre doğum, vb) sırasında etkileyebilir Ona bakteri veya virüs neden hamilelik sırasında derhal boğaz tedavi edilmezse.

Farenjit halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Daha önce doktorla kararlaştırılan geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir. Aşağıdaki halk ilaçları güvenlidir ve iyi bir iyileştirici etki sağlar:

 • Eşit parçalarda alınan papatya, adaçayı ve nane'nin bitkisel infüzyonu. Böyle bir koleksiyondan bir kaşık, bir bardak kaynar su ile doldurulmalı, en az 20 dakika bekletilmeli ve gargaradan sonra süzülmelidir. Aynı şekilde hazırlanan yonca, keten tohumu, aura rüzomları ve papatya çiçeği koleksiyonları da yardımcı olur.
 • Farenjit atrofik formu düzenli olarak önerildiğinde (günde 3-4 kez) 1-2 damla damla zeytinyağını yağlayın. Bu prosedür mukozayı yumuşatmaya yardımcı olur, nemlendirir.
 • Buhar, inhalasyon, kuruluk ortadan kaldırmak, balgam çekilmesini ve öksürük kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır. Özellikle yararlı olan patates veya soda, meşe veya okaliptüsün kaynatılmasıdır.

Alerji yoksa, farenin farenjit ile tedavisi için reçetelere dikkat edilmeye değer. Bu ürün sade bir şekilde yenebilir, süt, çay veya bitkisel infüzyonlara eklenebilir, tıbbi karışımlar yapabilir. Nazofarenksin mukoza zarını mükemmel şekilde dezenfekte eden ve nemlendiren bal yıkamaları ve aplikeler yapılması da önerilmektedir.

Evde farenjit hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Larenksin iltihaplanması ayaktan tedavi edilir ve tıbbi tavsiyelere uyulması hızlı bir şekilde geçer. Antimikrobiyal ajanların kullanımı, hastalığın nedeni ile başa çıkmaya yardımcı olur ve semptomatik tedavi, farenjit ile durumu kolaylaştırır. Bu durumda, birkaç basit koşul gözlenmezse iyileşme gecikebilir.

Eğer evde farenjit tedavisi hızlı bir sonuç verecektir:

 • Özellikle soğuk havalarda evin ilk günlerinde kalmak;
 • Ses barışı sağlamak, mümkün olduğu kadar az iletişim kurmak;
 • Vitaminler açısından zengin ve ağırlıklı olarak yumuşak ve sıcak yiyeceklerden oluşan bir diyet gözlemlemek;
 • farinks mukozasını tahriş etmeyen çok miktarda sıvı kullanın;
 • Sigara ve alkollü içecekler şeklinde zararlı etkilerden kaçının.

Bu basit öneriler, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde iyileşmeyi gerçekten hızlandırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Farenjit sonra boğaz mukozası nasıl geri

Uzun süreli şişlik veya kuruluk, patojenik mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin mukoza zarlarına maruz kalmaları, yapılarının ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Bu, her şeyden önce, tatsız duyumlar, ağrı (özellikle atrofik farenjitden sonra) ile kendini gösterir. Mukoza nasıl geri dönülür - doktor size söyleyecektir, ancak çoğu kez, Imudon veya Lizobakt'ın emilimi için tabletleri, allantoin ile Jox'u püskürtün.

Halk yöntemlerinden en etkili yağlama, farenjitli deniz topalak yağıdır. Farinksin bu ürünle tamponlarla düzenli olarak işlenmesi, kurumasını önler, mikrotravmaları iyileştirir, mukoza zarını yumuşatır. Nemlendirme inhalasyonları ve propolis solüsyonu ile durulama da yararlıdır.

Sonuçlar ve tahminler

Çoğu durumda, yeterli ve zamanında tedavi ile, farenjit hızlı ve sonuçsız geçer. Bununla birlikte, bir çok durumda, periyodik alevlenmeler ile kronik bir forma geçiş mümkündür. Tedavinin yokluğu romatoid artrit ve endokardit (strep boğaz ve bademcik iltihabı) gibi tehlikeli olanları içeren komplikasyonlarla doludur.

önleme

hipotermi, sigara, alkol: Yetişkin ele alınması gereken solunum faktörler için potansiyel olarak tehlikeli hasta farenjit, almak için. Sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite ve yeterli beslenme de gereklidir. Viral soğuk algınlığı salgınları vardır off-sezonunda, vitamin bağışıklık sistemini desteklemek ve olası kitlesel toplantılar kaçınmalıdır.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için

Boğazda rahatsızlık verici duygular, rahatsızlık ve terleme karmaşık bir hastalığın belirtileri olabilir. Faringeal mukozanın inflamatuar süreci kendini belli belirti gösterse de, yetişkinlerde farenjit tedavisini etkileyen bir faktör vardır. Hastalık farklı şekillerde kendini gösterir, ancak tedaviden önce ortaya çıkmasının nedenini bulmak gerekir.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi

Enflamatuar süreç, vücudun bazı tahriş edici faktörlere reaksiyonudur. Yetişkinlerde farenjit tedavisinde ne üzerinde düşünme geleneksel tıp perspektifinden, itibaren, farenks mukozası iltihaplı hastalıkların gelişimine yol açtı anlamak için gereklidir. Nedenleri tanımlamak, semptomları ve tedaviyi ortadan kaldırmak - yetişkinlerde evde boğazın tedavisi budur. Etkili bir şema, farklı ilaçlar ve ilaçlara yardımcı olacak yerel etkiler sağlar: haplar, şekerler, spreyler, inhalasyonlar, durulama, et suyu alımı.

keskin

Hastalığın bu formunun tuhaflığı, farenjitin solunum yolunun diğer iltihaplı hastalıkları ile birleşimidir. Birincisi viral bir enfeksiyonun gelişmesinin sonucudur, ikincisi - genellikle bir bakteri kökenli veya mantar kökenlidir. Yanan hafif ateş, ağrı yutma ve nahoş bir duygu yara,: genel olarak tatmin edici olduğu tahmin ediliyor yetişkinlerde akut farenjit tanısı ise. Hastalığın akut formunun karakteristik bir belirtisi, yiyecekleri yutması ve sürekli susamış olması durumunda büyük bir rahatsızlıktır.

Kronik farenjit nasıl tedavi edilir

Benzer bir hastalık biçimini tedavi etmekten mi? Mukoza farenksinin bu tür iltihaplanmalarının sadece bazı belirtileri hastalığın klinik belirtilerine benzerdir. Hipertrofik veya atrofik bir form ile sonuçlanan başka bir faringoskopik resim, sıcaklıkta bir artışa neden olmaz. Kronik farenjitli erişkinlerde, sağlık durumu normal kalır, sadece kuruluk, viskoz mukus birikimi ve yabancı cisim hissi büyük rahatsızlığa neden olur. Hastalık kronik bir form kazanmışsa, erişkin farenjit tedavisi nasıl yapılır?

yetişkinlerde mukozal inflamasyon ilaç tedavisi şunlardır: gargara enflamatuar, antiseptik çözeltiler, haplar ve pastiller, boğaz spreyi işleme pastil. Farenjit kulak burun boğazına sahip antibiyotikler, sadece hastalığın kronik formunun alevlenmesi durumunda atarlar. Kabul vitamin kompleksi, diyet, bol ılık içki, sigarayı bırakma, alkol, fizik tedavi prosedürleri tutumlu - Görev hızlı ve antibiyotikler olmadan kronik farenjit tedavisi için nasıl olduğunda durumda yardımcı tüm faktörler.

Yetişkinlerde boğazların tedavisi için ilaçlar

Farenjit ile herhangi bir ilaç kullanımı kesinlikle sorumlu doktorun reçetesine göre yapılmalıdır! Sadece birkaç önemli faktörü dikkate alarak farenjit tedavisinin optimal şemasını, enflamatuar sürecin gelişiminin ve seyrinin bir özelliğini seçebilecektir. Hızlı bir iyileşme için mümkün olduğu kadar etkili hale getirmek için, uzman geleneksel olarak birkaç yöntemi aynı anda kullanır. Yetişkinlerde farenjit tedaviye başlamadan önce, uygun tedavi ve ilaç yönünü seçmelisiniz:

 • ilaçların yaygın aralığı (amoksisilin, sefadroksil, linkomisin) ya da topikal (Geksaliz, Bioparox, Imudon) antibakteriyel tedavi;
 • aerosoller ve spreyler şeklinde lokal eylem antiseptikler (Cameton, Miramistin, Hexoral);
 • bitkisel göre analjezik, anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahip lolipop, hoş olmayan semptomlar (Dr Anne, Septolete, Adzhisept Isla, Lizobakt, Strepsils Yoğun) hızlı bir şekilde çıkarılması için, kimyasal kompleksleri;
 • bitkisel şifalı otlar (adaçayı, papatya);
 • bağışıklık güçlendirmek için multivitamin kompleksleri, diyet takviyeleri alarak;
 • olası alerjik reaksiyonları olan antihistaminikler (Loratadin, Cetirizine).

soluk alma

pürülan mukus veya laringofaringit ile nazofarenjit gibi patolojilerde bakteriyel, herpetik, mantar ya da granüloza olarak, hızlı bir şekilde teneffüs yardımcı kuru öksürük saldırı çıkarın. Bu farenjit tedavisi yönteminin çeşitleri arasında, bitkisel, alkali veya esansiyel yağlar etkili olarak kabul edilir, ancak ikincisi, hastalığın alerjik formunun tedavisi için uygun değildir. İnhalasyonlar günlük olarak yapılır ve kurs - 14 seansa kadar.

Halk ilaçları ile boğazda terleme tedavisi

Bir yetişkinde herhangi bir farenjit formu, diyet ve beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesini gerektirir, sadece sıcak bir şekilde su. Yetişkinlerde bu farenjit tedavisi ile birlikte erken bir iyileşme için halk tekniklerinin kullanımını içerir. Birkaç adaçayı soluyabilir, sütle bal içebilir, boğazını deniz topalak yağıyla tedavi edebilir, daha fazla maden suyu tüketebilirsiniz. Farenjit ile iltihaplanma süreçleri yabani gülün et suyunu söndürmeye veya papatya, biberiye, şerbetle durulamaya yardımcı olacaktır.

Hala bir hastalığı tedavi etmek için? Yetişkinlerde boğaz halk ilaçları tedavi etmek için hızla hastalığın kurtulmak için yardımcı oldu, aşağıdaki tarifleri kullanmak için tavsiye edilir:

 1. Nazal mukozayı yağlamak için propolis bazlı karışım. Arıcılık ürünü öğütülür, bir su kabına (200 ml) dökülür. Sıvı, kirleri ayırır, aynı zamanda, üst kısım dikkatlice toplanmalı ve atılmalıdır, su çekildi ve kalan toprak propolis toplanmalıdır. Bitmiş kütlenin bir çorba kaşığı için 100 ml'lik tıbbi alkol almanız, dökülmeniz ve bir haftalığına demlenmeniz gerekiyor. Bundan sonra, propolis alkollü tentür süzülür, iki kısım şeftali yağı veya gliserin eklenir. İki hafta boyunca her gün hazır bir karışım, günde bir kez nazal mukoza 3-5 damla yağlayın.
 2. Yatmadan önce terapötik içecek. Bunu yapmak için yapmanız gereken: 100 ml ılık süt, 2 damla iyot, 3 tablet Mukaltina. Malzemeler iyice karıştırılmış, karışım gece sarhoş, alım süreci 10 gün sürüyor.
 3. Otlar ve bal ile kaynatma. İlaçlı erişkinlerde farenjit tedavisinden önce, doğanın zengin hediyelerine başvurmalısınız. Bu hastalık bal (30 gr), 100 ml su, 1 çorba kaşığı şifalı otlar (papatya, kekik, adaçayı, kadife çiçeği), sitrik asit, bir tutam almak gerekir gelen hızlı geri kazanımı için bir kaynatma hazırlamak. Çim su dökün, kaynatın, düşük ısıda veya buhar banyosunda bir saatin yaklaşık dörtte biri için dingin dayanabilir, malzemelerin geri kalanını ekleyin. Yararlı bir kaynatma, tam iyileşme sağlanana kadar gün içinde en az üç kez gargara yapmalıdır.

video

yorumlar

Inna, 39 yaş: Kronik farenjitin yılda iki kez alevlenmesi var. İlk belirtileri ve nasıl tedavi edileceğini biliyorum, bu yüzden antibiyotik almamak için hemen inhalasyon ve durulama işlemlerine başlıyorum. Elimde bir sprey bulundurmaya çalışıyorum, çünkü çalışmanızın yanı sıra şekerle birlikte almak da elverişli. Böyle bir "hızlı terapi", bir hafta içinde boğazdaki zulüm ve rahatsızlık ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Polina, 32 yaşında: Akut viral farenjit ile, nane ile güreş, iki saatte bir otlar ve furacilin ile durulama. Edebiyat okudum ve yetişkinlerde farenjit tedavisinden başka yöntemler buldum. Parasetamol ve antiseptik Miramistin almaya başladı, kompleks yaklaşım mükemmel bir şekilde çalıştı ve 10 gün içinde hiçbir şey rahatsız edilmedi.

Sergei, 28 yaşında: Farenjit çok boğaz ağrıyorsa, neyin tedavi edilmesi gerektiğini düşünmüyorum, ama ilacı almayı tercih ediyorum çünkü daha güvenli. Hızlı bir şekilde iltihaptan kurtulurlar, ve sadece et suyu ile durulanırsa, daha da kötüleştirebilir, hastalığı yönetebilirsiniz. Halk ilaçlarından sadece taze zencefil denedim, en güçlü dezenfektan olarak, zulmü uzun süre çıkarmaya yardım etti.

Yetişkin ilaçlarda farenjit tedavisi

Farenjit, faringeal mukozanın akut inflamatuar-enfeksiyöz bir hastalığıdır. Erişkinlerde farenjit çoğu vakada virüslere neden olmakla birlikte, inflamatuar sürecin diğer nedenleri de mümkündür.

Farenjit nedenleri

Farinksin mukoza zarının iltihaplanması, enfeksiyöz ve bulaşıcı olmayan 2 büyük gruba ayrılabilen çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir.

Enfeksiyöz nedenlerden dolayı farenjit:

 • Vücudun virüsler tarafından yenilmesi - ARVI, influenza, adenovirüs, herpes, rinovirüs, sitomegalovirüs;
 • bakteriyel enfeksiyonun - yetişkinlerde akut farenjit olguların çoğunda streptokok ve stafilokok, biraz daha az katkıda - pnömokok ve Haemophilus influenzae;
 • fungal enfeksiyon - orofarenks mukozası Candida cinsinin maya benzeri mantarlarından etkilendiğinde, farinks veya fungal farenjit gelişir.

Erişkinlerde farenjit gelişmesine neden olan enfeksiyöz olmayan nedenler arasında:

 • boğaz travması - örneğin bronkoskopi veya gastroskopi yaparken, farinksin mukoza zarlarını bir balık kemiği veya tıbbi aletlerle çizerken oluşur;
 • kaynar su ile boğazını yakmak;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • tütün dumanı ile boğaz ve solunum yolu tahrişi, kimyasalların kostik buharlaşması, toz;
 • sistem hastalıkları sindirim - örneğin, boğazda enflamasyon gelişimine neden olabilir özofagusa düzenli hidroklorik asit atılan geri akım özofajiti il ​​fıtık özofagus ve mide içerikleri, bu rahatsız edici, yutak ulaşan en.

Farenjit gelişimi için risk grubunda insanlar var:

 • burun boşluğu ve farinksin kronik hastalıkları muzdarip;
 • sık sık soğuk algınlığı olur;
 • uzun süre antibiyotikleri veya diğer ilaçları almak, böylece bağışıklığı önemli ölçüde zayıflattı;
 • radyasyon terapisi veya kemoterapi bir ders almak;
 • immün yetmezliği olan hastalar;
 • Vücudun kronik bir enfeksiyonunu temsil eden çürük dişler var.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri

Yetişkinlerde farenjit, klinik semptomların biraz farklı olmasına bağlı olarak akut veya kronik olabilir.

Akut farenjit: belirtiler

Akut farenjit ani başlangıçlı olup, farenks - nazofarenks, orofarinks ve laringofarenksin tüm bölümlerinin patolojik inflamatuar sürecine dahil olmasıyla karakterizedir. Çoğu durumda, yetişkinlerde farenjit, ARVI, üst solunum yolu, burun iltihabı, grip iltihabı arka planı karşı ortaya çıkar. Hastanın bir dizi karakteristik belirtisi vardır:

 • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • hiperemi ve palatine bademciklerin şişmesi;
 • vücut sıcaklığındaki artış 37.3-38.0 dereceye;
 • Boğaz ağrısı ve kuru öksürük;
 • Servikal lenf düğümleri preslendiğinde büyür ve ağrılıdır.

Yetişkinlerde akut farenjit ile bademciklerin dilleri ve kolları şişer, bademcikler ve farinks duvarları üzerinde gri veya pürülan bir kaplama olabilir. Yeterli tedavi olmadığında veya 7-10 gün sonra laringofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının yokluğunda akut farenjit kronik bir formda geçer.

Yetişkinlerde kronik farenjit: belirtiler

Akut bir formdan kronik bir farenjite geçerken, semptomların semptomları yumuşatılır, bu da hastanın iyileşme olduğunu hissetmesini sağlar. Yavaş yavaş, farinksin mukoza zarının yüzeyinde, predispozan faktörlerin etkisi altında, inflamatuar süreci tekrar alevlendirebilen yıkıcı değişiklikler meydana gelir. Farenks doku yapısındaki değişikliklere bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • atrofik - yutak mukozasının incelmesi, kabukların oluşumu, keskin ağrı, boğazda belirgin kuruluk ve ağızdan hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkması ile karakterize edilir;
 • kataral - uyanıklık sonrasında boğaz mukus, büyük miktarda, yutma birikimi sırasında boğazda şiddetli ağrı olmayan bir görünüm ile karakterize olmayan seyrek kusma biter, balgam, yeşil ile öksürük olabilir;
 • granülomatöz - hastanın fizik muayenesinde dikkati çeken farengeal duvarın arka yüzeyinde küçük granül birikimi ile karakterize edilir;
 • hipertrofik - inflamatuar sürecin lokalize olduğu alandaki farinksin mukoza zarının anormal büyümesi ile karakterize edilir, bu farenks incelendiğinde açıkça görülür.

Kronik farenjit alevlenmesi ile vücut ısısı normal sınırlar içinde kalabilir, hasta boğazda ılımlı ağrı hisseder, persenia, yutma zorluğu, boğazda şiddetli kuruluk.

Farinkse bakıldığında, doktor farinksin mukoza zarının soluk, inceltilmiş, kuru, bazı durumlarda cilalanmış ve cilalı bir parlaklığa sahip olduğunu belirtmektedir.

Pharyngomycosis: belirtiler

Fungal farenjit, Candida cinsinin maya benzeri mantarlarının vücudunda aktif çoğalma durumunda gelişir, ki bu da küçük miktarlarda her kişinin mukoza zarında bulunur. Yatkınlık yapan faktörlerin vücudu üzerindeki etkisi (antibiyotik alımı, akut solunum yolu enfeksiyonları, azalmış bağışıklık, hormonal yetmezlik) maya benzeri mantarlar aktive olur ve aktif olarak çoğalmaya başlar.

Genellikle Candida cinsinin mantarları oral seks sırasında boğaz içine düşer, bu da farinksin mukoza zarının yenilmesine ve aşağıdaki semptomların ortaya çıkmasına neden olur:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • ağrılı yutma;
 • Boğazın mukoza zarının şişkinliği ve keskin kızarması;
 • Süzme peynirine benzeyen görünüşte beyaz renkteki mukoza zarının yüzeyinde plak.

parmağı çevresine sarılmış mukozal gazlı bez ile pıhtı plak çıkarırken, patojenlerin nüfuz etmesi için bir ağ geçidi ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilen kanayan bir yara, oluşturulur.

Olası komplikasyonlar ve farenjitin etkileri

Tedavi olmadığında veya farenjit semptomlarını görmezden gelerek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere oldukça ciddi bir ciddi komplikasyon riski:

 • inflamatuar sürecin kronikleşmesi - bu durumda farenjit en hafif hipotermi, soğuk algınlığı, soğuk su kullanımı ile şiddetlenir;
 • Paratonsillar apse - çoğu zaman bu komplikasyonsuz bir bakteriyel (streptokokkal) farenjitin arka planında ortaya çıkar ve bademciklerin arkasında pürülan bir apsenin oluşması ile karakterizedir. Apse açıldığında ve irin kan dolaşımına girdiğinde, kan alma riski yüksektir;
 • gullet apsesi - faringeal alanın farinksinin pürülan enflamasyonu;
 • larenks, trakea ve solunum yolları üzerinde enfeksiyonun yayılması - bu durumda hastada larenjit, laringotrakit, bronşit gelişir;
 • enfeksiyonun orta kulağa yayılması;
 • glomerulonefrit - bu komplikasyon en sık streptokokal farenjit ile oluşur ve daha yaşlı kişi, glomerulonefrit gelişme riski artar;
 • lenfadenit - servikal lenf düğümlerinin iltihabı.

Farenjit tanısı yöntemleri

Farenjit tedavisini reçete etmeden önce, buna bağlı olarak etkili ilaçlar seçileceğinden, enflamatuar sürecin patojenini ayırt etmek gerekir. Boğazda ağrı varsa, bir kulak burun boğaz uzmanından veya bir terapistden yardım almanız gerekir.

Farinksin görsel muayenesi ile doktor, farenksin kızarıklık ve şişlik, kemerin şişmesi, kuruluk ve faringeal mukozanın seyreltilmesini fark eder.

Boğazın muayenesi sırasında enfeksiyon etkenini belirlemek için, besleyici ortam üzerine ekilen bir farengeal sürüntü alınır. Ayrıca, hastanın parmaktan kan tahlillerine ve genel bir idrar analizine ihtiyacı vardır.

Erişkinlerde farenjit tedavisi

Farenjitin başarılı tedavisi için, aşağıdakileri içeren entegre bir yaklaşım önemlidir:

 • antibiyotikler, antiviral veya antimikotik ilaçlar - enfeksiyonun etken maddesine bağlı olarak;
 • lokal antiseptikler - emilim, spreyler, aerosoller, durulama çözeltileri için tabletler formunda;
 • içme rejimi ve diyet;
 • fizyoterapötik prosedürler - sıkıştırır, inhalasyonlar.

Yetişkinlerde farenjit için ilaç

Akut viral farenjit tedavisi için, yetişkinler antiviral ilaçlar reçete edilir:

Tedavi süresi en az 3 gündür. Eğer bu süre boyunca herhangi bir iyileşme yoksa ya da hasta daha da kötü hissedilirse, tedaviyi düzeltmek ve tanıyı netleştirmek için bir kez daha doktora başvurmak gerekir.

Laboratuvar testleri ile onaylanan bakteriyel farenjit ile antibiyotikler önlenemez. Genellikle gram-pozitif ve gram negatif floralara karşı etkili geniş bir etki spektrumu hazırlayın:

 • Aminopenisilinler - Amoksil, Amoksiklav, Amoksisilin, Flemoksin solutab;
 • Sefalosporinler - Seftriakson, Sefazolin, Cefadox;
 • Makrolidler - Azitromisin, Klaritromisin, Sumamed.

boğaz ve eşlik eden hastalıkları veya komplikasyon antibiyotik enflamasyonun ciddiyetine bağlı olarak, oral uygulama için ya da püskürtme uygulaması için çözeltiler şeklinde kapsüller ve tabletler biçimindedir.

Farenjit, Candida cinsinin maya benzeri mantarları veya diğer mikoz türlerinden kaynaklanıyorsa, tedavi için temel, antimikotik ilaçlardır:

Erişkinlerde farenjitin semptomatik tedavisi

pastilleri kullanılarak lokal lezyon etkileyebilir boğazdaki ağrı ve yukarıdaki ilaçların temel tedavisine ek olarak acil şifalar rahatlatmak için, boğazdaki spreyler, durular.

Boğaz hastalıklarında rezorbsiyon için tabletler, bileşimlerinde çeşitli maddeler içerirler.

 • Yutulduğunda ağrıyı azaltmak;
 • dokuların şişmesini gidermek;
 • inflamasyonun odağında bakteri ve virüs sayısını azaltır;
 • Patolojik sürecin alt solunum sistemine yayılmasını önler.

Yetişkinler için boğazda ağrı için resorpsiyon etkili tabletler şunlardır:

Rezorpsiyon tabletleri ile benzer etkiler boğaz spreyleri ve durulama solüsyonlarına sahiptir:

 • Kamerun Spreyi;
 • Orapept spreyi;
 • Tantum Verde spreyi;
 • Proposol sprey;
 • Furacilin durulama çözeltisi;
 • Miramistin durulama çözeltisi;
 • Klorheksidin durulama çözeltisi.

Ayrıca, 1 tatlı kaşığı soda, ¼ çay kaşığı tuz ve 2 damla iyot oranıyla, kabartma tozu, sofra tuzu ve iyotlu alkol tentüründen bir kadeh kaynamış suyla karıştırılarak bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz. Ortaya çıkan çözüm, günde 6 kez boğaz ağrısını durulama, özellikle duvarlarda ve bademciklerde belirgin bir pürülan kaplama ile farenjitin karmaşık seyrinde etkilidir.

İçme rejimi ve farenjit ile diyet

Toksik maddeleri vücuttan hızla uzaklaştırmak ve solunum yolu üzerinde enfeksiyonun yayılmasını önlemek için en az 1.5 litre ılık alkali sıvı - çay, et suyu, ıhlamur, ahududu, elma ve kuru üzüm kompostosu içilmelidir.

Akut bir farenjitte bir limonlu çaydan reddetmek daha iyidir, çünkü sitrik asit tahriş olmuş mukus zarlarının üzerine vurulduğunda ağrı ve rahatsızlıkta bir artışa neden olur.

Yetişkinlerde akut farenjitli diyete gelince, mukoza zarlarına kan akışını arttıran veya boğaz ağrısını daha fazla tahriş edebilen diyet gıdaları ve içeceklerden dışlanması tavsiye edilir. Bu tür ürünler:

 • çikolata, kakao, fındık;
 • ayçiçeği çekirdeği ve kruton;
 • baharatlı yemekler, sirke, baharatlar.

Pişirilen tüm yemekler püre benzeri bir yarı sıvı kıvamına sahip olmalı ve boğazdaki mekanik ve termal stresi azaltmak için sıcak olarak servis edilmelidir.

Farenjitin fizyoterapik tedavisi

Boğazdaki akut enflamatuar sürecin yakılmasından ve vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra, hasta termal inhalasyonlar yapabilir, kompresler yapabilir ve doktorun reçetelediği şekilde UHF, elektroforez ve ultrason prosedürlerine girebilir.

Yetişkinlerde farenjitin önlenmesi, soğuk algınlığı, çürük dişlerin sanitasyonu, sertleşme, uygun beslenme ve fiziksel zorlama ile bağışıklığın güçlendirilmesidir. Ayrıca, farmakjit ve diğer ciddi hastalıkları geliştirme riskini artırdığı için kötü alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir. Şu anda, dünya farmakolojisinin çabaları evde hastalıklarla mücadele edebilecek geniş bir ilaç listesi sağladı.

Aktif ilaç tedavisi bir KBB doktoru ve bir anket ile başlatılmalıdır.

Sadece doğru tanı konulduğunda farenjit tedavisini reçete etmek mümkündür. İlaçlar farklı bir uygulama biçimine sahip olabilir, en uygun seçenek bir uzman tarafından belirlenmelidir. Farenjit çok tehlikeli hastalıklara ait değildir, ancak tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için boğaz tedavisi maksimum verim ile yapılmalıdır.

Farenjit özellikleri

Farenjit, mukoza zarının iltihaplanması şeklinde boğaz hastalığıdır. Normal koşullar altında, mukoza bağışıklık koruması vardır, ancak olumsuz faktörlerin etkisi altında enflamatuar işlem genellikle (hastalığın bulaşıcı doğası, bazı durumlarda gözlenebilir) patojenlerin tetiklenen başlar azalır.

Farenjit akut veya kronik bir mekanizma ile ortaya çıkabilir. Akut türler, belirgin belirtilerle aktif olarak gelişen bir sürece dayanır ve nedensel koşulların doğrudan katılımıyla başlatılır. Kronik faz akut formun bir devamıdır ve inflamatuar bir doğanın uzamış halsiz bir reaksiyonu olarak tanımlanır.

Hastalığın sınıflandırılması

virüs, bakteri, mantar, streptokok, alerjik ve travmatik (ilk 4 tür bulaşıcı hastalıklar): farenjit farklılıklar etyolojisi göz önüne alındığında, aşağıdaki türlerdir. Kronik farenjit en yaygın biçimi virüs tipleri ile solunum yolu enfeksiyonu kataral türü olarak kabul edilir. Bu çeşitte alttürler - atrofik ve hipertrofiktir.

Hastalığın nedenleri

Enflamatuvar reaksiyonun ana nedenleri şunlardır:

 • mukozanın yapısının genetik özellikleri;
 • agresif dış faktörler (toz, duman, sıcak kuru hava, zayıf ekoloji);
 • anormal nazal solunum; sigara;
 • alkol kötüye kullanımı; alerjenleri dahildir;
 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojileri;
 • bazı hastalıklar (diyabet, kalp ya da böbrek yetmezliği);
 • vücudun hipotermisi.

Hastalığın belirtileri

Farenjitin ana semptomları boğazda kuruluk ve terleme, yumru hissi ve öksürüğün yardımıyla boğaz atma ihtiyacıdır. Sıcaklık genellikle yükselmez, ancak bazen biraz yükselebilir. Semptomatik kuru kalıcı öksürük var. Boğazdaki rahatsızlık hissi, posterior faringeal bölgeye salgılanan mukusun sürekli yutulması nedeniyle büyür, bu anomali uyku ve sinirlilik bozukluklarına neden olur. Hastalık geliştiğinde boğazda ağrı ve yutma problemi vardır, acı bazen kulaklara verir.

Patolojinin tedavi prensipleri

Yetişkinlerde farenjit tedavisi, hastalığın evresine ve tipine bağlıdır.

Hastalığın yumuşak formu karmaşık tedavi gerektirmez, ancak koruyucu önlemleri ve lokal terapiyi içerir.

Bu durumda önleme, provoke edici dış faktörlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Doğru beslenmenin önemi, kötü alışkanlıkların (özellikle sigara) reddedilmesi, soğuk algınlığının etkilerini sınırlamaktır.

Farenjitin gelişmesiyle birlikte, tedavi entegre bir yaklaşım gerektirir: patojenin ortadan kaldırılması (antiviral veya antibakteriyel tedavi);

 • semptomatik tedavi (anti-inflamatuar, analjezik ve diğer ilaçlar);
 • dokuların restorasyonu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • alevlenme nüksünün ortadan kaldırılması;
 • hastalığın önlenmesi.

Tedavi karmaşık medikal tedaviyi içerir (ilaçlar - enjeksiyonlar, tabletler); lokal terapi (tıbbi spreyler, pastiller, kompresler, çözeltiler, vs.); fizyoterapi; önleyici ve onarıcı önlemler.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, patojenleri baskılamak ve pürülan enflamasyonu çözmek için hastalığın tartılmış formları ile kullanılır. Eş zamanlı olarak aşağıdaki tiplerde ilaçlar kullanıldığında en etkili karmaşık yöntem: antibiyotikler, sülfonamidler, vitamin kompleksleri. Antibiyotikler olarak, belirli bir patojen tipinin hedeflenen baskılanması ile kullanılan ilaçlar kullanılır.

azitromisin, amoksisilin, sefazolin, eritromisin, Augmentin, supraks, flemoksin, amoxiclav, seftriakson: Streptokoklar önerilen ilaçları mücadele etmek. Birlikte bu antibiyotiklerle antihistaminik özelliklere sahip tabletler kullanılır - Suprastinum, Diazolinum; antifungal oryantasyon - ketokonazol, livolin, nistatin; bağışıklık savunması - bağışıklık, levamizol, sikloferon restorasyonu için.

Hastalığın akut belirtisi, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini ve enflamatuar aktivitede bir azalmayı gerektirdiğinde. Aşağıdaki ilaçlar tabletlerde reçete edilir: parasetamol, ibuprofen veya naproksen.

Lokal terapötik ajanlar

Yetişkinlerde farenjitin tedavisinde lokal terapi özel dikkat gösterilmektedir. spreyler (aerosoller) formunda kullanılan ilaçlar, durulama ve inhalasyon, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller için çözümler. ilaç bileşimi antiseptik ajanlar (klorheksidin, benzidamin, ambazone, timol, iyot içeren bileşenler, alkoller), yağlar, anestetik formülasyonlar (Lidokain, tetrakain, mentol), antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin), sülfonamidler, vitaminler (askorbik asit) içerir. Son zamanlarda, bitki özleri, sentezlenmiş bileşiklerin mukoza (lizozim, interferon) korumak için bakteriler (imudon) lizatları göre aracı indirim.

Farenjit lokal tedavisi için yaygın kullanım spreyler (aerosoller) tarafından bulunur. Bu ilaçlar, bir yerel doğanın antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etkisine sahiptir. Spreyi ağız boşluğuna enjekte ederken, kompozisyon en az 3 dakika süreyle (tükürük ile yutulmadan önce) saklanmalıdır. Aşağıdaki araçlar tavsiye edilir:

 1. Tantum Verde: benzidamin hidroklorüre dayalı. 5-8 gün boyunca her 2-3 saatte bir 5-8 doz, viral bir patojen durumunda özellikle etkilidir, bir sprey ve emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.
 2. Ingalipt: sülfonamid, timol, okaliptüs yağı ve nane bazlı. 5 gün boyunca günde 4 doz.
 3. Kamerun: Kafur, levomenthol, klorobutanol, okaliptüs yağı içerir. 6 gün boyunca günde 3 doz.
 4. Stopangin: levomenthol, hexethidine, bitki kaynaklı esansiyel yağlar içerir. 7 gün boyunca 2 doz için günde 3 kez.
 5. Heksoral sprey, heksaetidin bazlı. 6 gün boyunca günde 2 defa.
 6. TeraFlu Lar lidokain ve benzoksonyum klorür temelinde. 5 gün boyunca günde 5 kez 4 doz.

Yerel yönetilen etki ilaçlarının kullanımının çok uygun şekli, pastiller için lozenjeler, pastiller ve tabletlerdir. Aerosol formülasyonlarına benzer tıbbi maddeler içerirler.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 1. Septotlet: pastil, timol, levomenthol, benzalkonyum klorür, okaliptüs yağları ve nane içeriği ile. 4 gün için günde 8 adet uygulayın.
 2. Farnigosept: Ambazone bazlı tabletler. 4 gün boyunca günde 5 parça.
 3. Strepsils: amylmetacresol bazlı tabletler. 4 gün boyunca her 3 saatte bir (günde 8 tablet).
 4. Gramdin: Gramicidin ve lidokaine dayalı anestezikli tabletler. 6 gün boyunca 2 adet günde 4 kez.
 5. Strepfen: flurbiprofen bazlı tabletler. 3 gün boyunca günde 5 parça.

Soluma ve durulama

Antibiyotik, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerin kombinasyonu ile özel tıbbi solüsyonların kullanımı ile boğazın solunması ve durulanması ile önemli bir terapötik etki gözlemlenmiştir. Aşağıdaki bileşikler ayırt edilir:

 1. Bioparoks. Fusafjunzhin dayalı inhalasyon için çözüm: antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, antibiyotik.
 2. Geksoral. Heksahide dayalı durulama solüsyonu: güçlü bir antibakteriyel etkisi.
 3. Oktenisept. Durulama çözeltisi: geniş antimikrobiyal etki.
 4. Vokadin. İyot içeren maddelere dayanan solüsyonu durulayın: antiseptik.
 5. Rotakan. Bitkisel kökenli doğal maddeler (papatya, calendula) temelinde inhalasyon için çözüm: antiseptik, anti-inflamatuar etki.
 6. Evkalimin. Okaliptüs ekstresine dayalı inhalasyonlar için çözüm.
 7. Proposol. Propolis, gliserin, etil alkol içeren bir çözelti.

İnhalasyon yoluyla ilaçlar topikal tedavi, ya da yuvarlak yassı haplar biçiminde, pastiller, aşağıdaki kriterlere göre seçilir durulanması: geniş kapsama patojenler yok farenjit; zehirli zehirlenmenin ortadan kaldırılması; mukoza ile düşük emilim; alerjik reaksiyonun ortadan kaldırılması; mukoza üzerinde tahriş edici etki olmaması; yan etkilerin ortadan kaldırılması.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Foliküler boğaz ağrısı - çocuklarda ve yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Bu nedir? foliküler bademcik iltihabı adı foliküler bademcik dokusu (tonsillae), lenf düğümleri akut pürülan enflamasyon, bu kronik enflamatuar süreçleri veya inflamatuar reaksiyonların devam kataral tipi angina akışına bağlı olabilir.

Hamilelik sırasında Angina

Bildiğiniz gibi, hamilelik 9 ay sürer ve bu uzun süre boyunca bir kadın birkaç kez acı çekebilir ve her zaman bir hastalık kolay bir soğukluk değildir. Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar ve bu süreç oldukça doğaldır, çünkü fetusun reddedilme olasılığını azaltmasına izin verir.