Loading

Evde boğmaca boğazının tedavisi

Phlegmonous tonsillitis bademcikler ve selülozda meydana gelen akut bir iltihaplanma sürecini ifade eder. Genel olarak bu hastalığın, streptokok enfeksiyonunun hücre boşluğuna nüfuz etmesi nedeniyle meydana geldiğine inanılmaktadır. Hastalığın tek taraflı bir yapısı vardır ve bu nedenle bademciklerin sadece bir bölümünü etkiler. Phlegmonous angina en sık on beş ila kırk yıldır insanları etkiler. Bu hastalığın tedavisi derhal başlamalıdır. Bunu yapmak için nedenleri ve semptomları bilmeniz gerekir.

Flegmonöz boğaz ağrısı nedenleri

Birçok durumda flegmonöz bademcik iltihabı zayıflatılmış bağışıklık fonksiyonu, akrabalık ve foliküler ve lacunar anjinin zamansız tedavisi veya streptokok enfeksiyonunun penetrasyonu sonucu oluşur.

Ayrıca nedenleri olabilir:

 • faringeal mukozanın travmatizasyonu;
 • diş çıkarma sırasında mukozal bozukluk;
 • perikoronarit oluşumu;
 • hipotermi;
 • sürekli stresli durumlar;
 • metabolik süreçlerin bozulması.

Çoğu zaman, flegmonöz bademcik iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı kendini gösterir.

Hastalığın üç şekli vardır:

Onlar aşamalar denir. Tıbbi işlem hemen başlatılmışsa, o zaman apse formu gelmez.
Genellikle, bademcik tipi bademcik iltihabı üst kısımdaki bademciklere etki eder. Bu diğer angina tiplerini ayırt eden şeydir. Fakat aynı zamanda hastalığın arka duvarı ve bademciklerin alt kısmını etkilediği de bulunmuştur. Daha sonra tanı süreci karmaşıktır. Bu tedaviyi uzatır ve bu nedenle ciddi komplikasyonlara yol açar.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

Flegmonöz tonsillit, kataral, foliküler ve lacunar anjinadan geçebilir. Tedavi süreci doğru yapılsa bile, bu hastalığın oluşmayacağını garanti etmez.

Ana belirtiler genellikle:

 1. sıcaklık göstergelerinin 38-40 dereceye yükseltilmesi;
 2. genel durumun bozulması;
 3. boğazda ağrı görünümü;
 4. sesin değişmesi;
 5. yumuşak damakta akış ve asimetri;
 6. ağız genişliğini açamama;
 7. posterior farryngeal duvara salgıların akışı;
 8. bademciklerin dokuların şişmesi ve kızarıklığından dolayı yer değiştirmesi;
 9. bademcikler ve lenf düğümlerinde belirgin bir artış.

Genellikle flegmonöz bademcik iltihabı yedi ila sekiz gün içinde açılmayan şiddetli bir apseye yol açar. Bu süre zarfında semptomlar azalmaz. Boğazdaki acı hissi, sıvıları tamamen yemez ve içmez.

Phlegmonous tonsillitis, kardiyovasküler sistemi olumsuz etkileyen vücutta güçlü bir bozulmaya yol açar. Hastada da uykusuzluk var. Sıcaklık göstergelerinde artış olmadan flegmonöz bademcik iltihabı bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Frigmonil bademcik iltihabı akışı:

 1. Birincisi hasta, sıcaklıkta hafif bir artış, boğaz ağrısı ve kızarıklık ile karakterize bir katale anjinası geliştirir. Hastalık iki veya üç gün sürer. Hasta tedavi sürecine başlamazsa, anjin bir sonraki aşamaya geçer;
 2. Üçüncü veya dördüncü günde hasta bir apse geliştirir. Çevreleyen dokuların şişmesine ve kızarmasına yol açar;
 3. daha fazla infiltratif anjin görülür. Pus neredeyse tüm ağız boşluğunu kaplayan, daha fazla birikir;
 4. Tedavinin yokluğunda apse rüptür ve pürülan içerik vücuda girer ve iç organlara kan taşır.

Apse açıldıktan sonra hasta daha iyi hisseder. Acı verici bir his, iştah ve daha iyi bir uykuya sahiptir. Sıcaklık yavaş yavaş azalır, şişlik ve kızarıklık ortadan kalkar.

Flegmonöz boğaz ağrısı olası komplikasyonları


Flegmonöz boğaz ağrısı tedavisi zamanında başlanmazsa veya yanlış gerçekleştirilirse, hasta aşağıdaki formda komplikasyonlarla karşılaşabilir:

 • larinksin şişkinliği;
 • apse diseksiyonu sonrası fistül oluşumu;
 • ülser ve kanama belirtileri;
 • pürülan içeriklerin parankim içine akışı. Apse tam olarak açılmadığında böyle bir süreç oluşur. Sonra bademcik iltihabı gelişir;
 • kas yapılarının enfeksiyonu. Böyle bir süreç, irin boğaz içine aktığında gerçekleşir;
 • badem damarlarının kanaması;
 • genel nitelikteki sepsis;
 • menenjit;
 • beynin bir apsesi.

Flegmonöz boğaz ağrısı tedavisi

Flegmonus boğaz ağrısı tedavisi, ilaç tedavisinin veya cerrahi müdahalenin yürütülmesinden oluşur.

İlaç tedavisi şunlardan oluşur:

 1. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin alımında. Çoğunlukla hastaya klaritromisin, Klindamisin, Amoksisilin veya Eritromisin reçete edilir. Antibakteriyel ilaçlar, çeşitli bakterilerle mükemmel bir şekilde baş eder. Ancak çoğu doktorun kontrendikasyonları olduğu için sadece doktor reçete etmelidir;
 2. Boğazın durulanması. Pürülan içeriklerden kurtulmak için, boğazınızı yıkamanız gerekir. Bu gibi amaçlar için, otlar, deniz tuzu, soda ve iyot infüzyonlarını tavsiye ederiz;
 3. Boğazın yerel antibakteriyel ajanlarla sulanmasında. Doğrudan mikroplarla savaşırlar. Hastaya Geksoral, Bioparox, Tantum Verde, Miramistin;
 4. Boğazın yağlanması. Bu amaçla, Lugol, Chlorophyllipt;
 5. antipiretiklerin kullanımı. Flegmonöz anjina sıcaklık göstergeleri 39 derecenin üzerine çıktığı için, hastaya bunları azaltmak için para alması önerilir. Parasetamol, Ibufen, Aspirin, Analgin, Ibuklin alabilirsiniz. Tedavi kursu süresi üç ila beş gündür.

Hasta uzun bir süre gözyaşı dökmek için apse olmadığında operatif tedavi reçete edilir. Bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığına karar vermek için pürülan içerikler de analiz edilir. Prosedürü gerçekleştirmek için etkilenen alana küçük bir iğne sokulur ve bazı içerik alınır. Sonra malzemeyi laboratuvara verirler.

Apse henüz açılmadıysa ve yeni bir destek gözlenirse hasta derhal tedavi edilir. Hastaya etkilenen bölgeye anestezi enjekte edilir. Bu acı verici sendromu durdurmanıza ve ameliyat yapmanıza izin verir.

Bundan sonra makaslara benzeyen ağız boşluğuna özel bir alet sokulur. Dokuları kesmek ve püskül atmak. Bununla birlikte, hastanın başı aşağı doğru yerleştirilir, böylece pürülan içerikler boğaza girmez.

Ameliyattan sonra hastanın her 1-2 saatte bir durulanması önerilir. Ve iki gün sonra prosedür tekrar tekrar edilir.
Eğer irin boğaz içine akarsa, ancak apse tamamen patlamazsa, başka bir cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Apse tamamen bir neşter ile kesilir. Eğer pus insizyon bölgesinde birleştirilirse, manipülasyonlar tekrarlanır.

Phlegmonous tonsillitis bademcikleri etkileyen ciddi bir hastalıktır. İşlemin tekrarlanmadığı hastaya tonsillektomi yapılması önerilir. Bu tip ameliyat bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir.

Kanlı boğaz ağrısının giderilmesi hakkında birkaç öneri

Hastalığı hasta için kolaylaştırmak, komplikasyonlara neden olmamak ve iyileşmeyi hızlandırmak için aşağıdaki formda birkaç öneride bulunulmalıdır:

 1. katı yatak istirahatine uyum. Sıcaklık 37-37,5 derecenin üzerinde olsa bile, ayaklarınıza zaman harcamazsınız;
 2. içme rejimine bağlılık. Hastanın susuz kalmasını önlemek için mümkün olduğu kadar sıvı içmesi gerekir;
 3. odanın sık sık havalandırılması ve havanın nemlendirilmesi;
 4. dengeli beslenmeye bağlılık. Gıdalar boğaz ağrısını tahriş etmeyecek şekilde sert, baharatlı ve tuzlu olmamalıdır;
 5. bağımlılıkların terk edilmesi;
 6. yardımcı araçların kullanımı. Tabletleri ve şekerleri, Tharyngept, Lizobkt, Grammidine, Strepsils formunda antiseptik etki ile çözebilirsiniz;
 7. hastalıktan sonra bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi. Bunun için özel immünmodülatör ilaçlar alabilir, vitamin kompleksleri kullanabilir, meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz;
 8. yedi gün boyunca yürümeyi reddetme.

Doktor antibiyotik reçete ettiyse, gerektiği kadar almaları gerekir. Kurs kesintiye uğrarsa, hastada ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Phlegmonous tonsillit

Phlegmonous tonsillit - Amigdala parankimi içinde bir apse oluşumu ile karakterize bir banal bademcik iltihabı. Başlıca belirtileri - yutma ve dil hareketleri, salivasyon, ağız kokusu eylemi sırasında boğazında şiddetli ağrı, zorla baş pozisyonu, tetanos, konuşma bozukluğu, twang, zehirlenme sendromu. Tanı hastalık öyküsü, hastanın şikayetleri, genel muayenenin sonuçları, farmakoskopi, kan testleri ve bakteriyolojik araştırmalara dayanır. Tedavi apse boşluğunun drenajından sonra antibakteriyel, anti-inflamatuar ve detoksifikasyon tedavisiyle oluşur.

Phlegmonous tonsillit

Phlegmonous tonsillitis veya intratosillar abse, en az bademcik iltihabı formlarından biridir. Palatine bademcik iltihabının bu varyantına en çok eğilimli olanlar, 13 ila 17 yaşlarındaki adolesanlardır. Yaşlıların ve okul öncesi çağındaki çocukların arasında, bu patoloji pratik olarak gerçekleşmez. Hastalık, erkekler ve kadınlar arasında eşit olarak yaygındır. Olguların yaklaşık% 85'i, diğer anjina varyantlarından kaynaklanmaktadır. Uygun tedavinin yokluğunda, genellikle paratonsillar apse şeklinde hastaların% 90'ından fazlasında komplikasyonlar gelişir. Relapslar, hastaların% 10-15'inde, vakaların% 90'ında - nakil anjinadan sonraki bir yıl içinde meydana gelir.

Flegmonöz boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın nedeni, çoğunlukla zaten var olan inflamatuar değişikliklerin arka planına karşı, bademcik dokularında bir apsenin oluşmasıdır. Patojen olarak, genellikle b-hemolitik streptokok grubu A ve hemofilik çubuk. Gelişimin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Diğer formların anginas varlığı. En sık görülen etiyolojik varyant, bir apsenin oluşumunda lacunar ya da foliküler tonsillitin yetersiz tedavisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 • Enfeksiyonun yerel odaklarının varlığı. Bademciklerdeki fantastik değişikliklere katkıda bulunmak diş, periodontitis veya bilgelik patolojik diş çürüğü olabilir.
 • Travmatik yaralanmalar. Nadir durumlarda, yabancı cismin parankim içine nüfuz etmesiyle anjina oluşumu önlenir.

Ayrı ayrı olarak, akut anjin gelişmesine katkıda bulunan veya kronik formların alevlenmesini artıran faktörler ayrıdır. Onların listesinde yöresel ve genel hipotermi, sigara, kötü beslenme, vitaminler B ve C eksikliği içeren, dekompanse diyabet, AIDS, hematolojik anormallik, uzun süreli kortikosteroid kullanımı varlığı, kemoterapi transfer etti.

patogenez

Gelişim quinsy - inflamatuvar değiştirilen bademcikler irinli kitlelerin çıkış ihlalleri sonucu. İğnenin birikmesi, lacunanın tıkanmasına ve Weber'in bezlerinin işlev bozukluğuna neden olur. İkincisi, bademciklerin üst kutbuna yakın lokalizedir ve farengeal dokuların yaşamsal aktivitesinin ürünlerinin salgılanmasından sorumludur. Apse oluşumu art arda üç aşamada ortaya çıkar: ödem, infiltratif ve abse. İlk aşama, amigdala ve paratonzillar fiberin lenfoid dokusunun genel şişmesi ile karakterizedir. İnfiltrasyon aşaması, başta lökosit olmak üzere çok sayıda immün hücrenin patolojik sürecinin geliştirilmesi alanında birikme ile kendini gösterir. adımda abstsedirovaniya genellikle yüzeyine yakın amigdala içinde füzyon apse, meydana köklerinin bölge doku ve çok nekrotik süpüratif değişiklikler meydana.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın ilk semptomları, transfer edilen primer anjinadan 1-3 gün sonra gelişir. nojushchaja baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, "zayıf" bir duygu, uykusuzluk, kaybı: Klinik olarak, paralel olarak 39,0-39,5 ° C ardından tekrar artışı ile belli bir süre sonra vücut sıcaklığı normale dönmesi ile gösterilir, zehirlenme başka belirtiler iştah, önemsiz mide bulantısı. Yutmaya devam eden keskin bir ağrı, istirahatte kalmasına ve kendi tükürüğünüzü yuturken bile daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Apsenin boyutunda tedrici bir artış ile, ağrı sendromu dilin minimal hareketleri ile bile arttırılır. Hastalar yemek yemeye ya da su içmeye yönelik her türlü girişimin dayanılmaz derecede acı vermesinden şikayetçidir. Genellikle, bazen bir aseton katkısıyla ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif kokunun varlığını belirler. Aynı anda konuşma bozulur, burun gelişimi gelişir. Şiddetli vakalarda, çiğneme kaslarının tonik bir spazmı vardır, çünkü hasta ağzını tamamen açamaz. Hasta kafaya bir eğim ileri ve zor tarafa hafif bir dönüş ile zorlanmış bir pozisyon verir.

komplikasyonlar

Patolojinin ana komplikasyonu, bademciklerin kriptosunun drenajının ve proksimal-fibrik selülozda pürülan kitlelerin birikiminin de ihlaline neden olan bir paratonsillar apse oluşmasıdır. Uzun süren tedavi olmadığında, okologoblotnye apsesi, gırtlak ve boyun fıtığı ödemi gelişir. İntratonsiller abse'nin korkunç komplikasyonu, paratonzillar boşluktan geçen arteryel damarların tutulumunun sonucu olan erozif bir kanamadır. Enfeksiyon bölgesel damarlar ve pterygoid pleksustan yayıldığı zaman, kranyal kavitede kavernöz bir sinüs tromboflebit ortaya çıkar. Aynı mekanizma meninks iltihabına neden olabilir - pürülan menenjit. Gnomethrofik mikrofloranın penetrasyonu ve sistemik dolaşıma saldığı toksinler ile en tehlikeli komplikasyon sepsistir.

tanılama

Flegmonöz anjina teşhisi, deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı için zorluklara neden olmaz. Tanı esas olarak etkilenen palatin tonsilinin dışsal değişikliklerine ve hastalığın anamnezine ait veriler temelinde yapılır. Kapsamlı bir teşhis programı şunları içerir:

 • Hastanın sorgulanması. Uzman, yakın zamanda aktarılan akut bademcik iltihabına dikkat çeker ya da önceki tedavinin doğası olan kronik bademcik iltihabının varlığı, potansiyel etiyolojik ve katkıda bulunan faktörlerin varlığını belirler.
 • Fizik muayene Harici olarak, etkilenen bademcik, açıkça kelimeyi telaffuz edememe, twang doğru zorla baş eğme yoktur. Palpasyon lenf düğümleri hacmi, ağrı, ön ve arka servikal önemli bir artış, çene lenf düğümleri, orta hiperplazi ılımlı, prootic, kulak arkası ve oksipital grubu ile belirlenir.
 • Pharyngoscope. Görsel inceleme ile, farinksin dokularında hiperemi ve yaygın şişkinlik vardır. Etkilenen palatine bademciği keskin bir şekilde genişlemiş, medyan çizgiye ve aşağı doğru yer değiştirmiş, kirli bir gri veya sarımsı kaplamayla kaplanmıştır, bu da bir spatula ile kolayca çıkarılabilir. Böylece dil sağlıklı bir tarafa, keskin bir şekilde şişirilir ve görünüşte vitrifiye olur ve ön palatal kemer kalınlaşır, öne doğru ve farinksin ortasına doğru uzanır.
 • Laboratuvar araştırması. OAK, spesifik olmayan enflamasyon belirtileri ortaya çıkardı - lökosit formülü genç ve bıçaklı nötrofillere doğru bir değişim gösteren lökositoz, ESR'de bir artış. Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik muayenesi yapılır, bunun yardımıyla bakteri florasının doğası ve en yaygın antibiyotiklere olan duyarlılığı belirlenir.

Diferansiyel tanı bademciklerin retansiyon kistleri ve toksik bir difteri formu ile gerçekleştirilir. iyilik cerahat kistler olarak küçük oluşumların mevcudiyeti lemfoid dokusunda olarak tanımlanmış hasta ya da tamamen yok zehirlenme sendromu bademcik kapsayan epitel hemen altında yer alan bir sarı renk, yuvarlak olduğunu gösterir. belirgin bir servikal doku ödemi ve ciddi sistemik zehirlenme eşlik difteri orofarenks toksik bir şekilde, yoğun bir şekilde çıkarılır okolomindalikovye doku kaplar ve bir kan damlası bırakır beyazımsı bir film oluşturur.

Kan ağrılı boğaz ağrısı tedavisi

Tıbbi bakım, sadece bir kulak burun boğaz hastanesinin koşullarında sağlanmaktadır. Flegmonöz bademcik iltihabı için tedavi programı karmaşıktır, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinden oluşur. Bunlar şunları içerir:

 • Apse drenajı. Lokal uygulama anestezisi altında cerrahi açılış veya iğne deliği ile gerçekleştirilir. İkinci varyant, diğer patolojiler ile farklılaşmanın ve mikrobiyolojik inceleme için pürülan kitlelerin toplanmasının gerçekleştirildiği bir teşhis prosedürü olarak da kullanılabilir.
 • Antibiyotik tedavisi. İntratonsiller abse oluştururken, aynı antibakteriyel ajanların yüksek dozları diğer anjinal angina formlarında olduğu gibi kullanılır. Tercih edilen ilaçlar makrolidler, sefalosporinler 3-4 jenerasyonlar, aminopenisilinler, karbopenemslerdir. Antibiyotik sonuçları alındıktan sonra, ilaç rejiminin düzeltilmesi, mikroorganizmaların ekilen kolonilerinin duyarlılığına göre gerçekleştirilir.
 • Patogenetik ve semptomatik tedavi. Vücudun detoksifikasyonu ve belirli semptomların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Plazma ikame ve% 5 glukoz çözeltisi ile detoksifikasyon terapisi içerir; NSAID ve glukokortikoidlerle anti-inflamatuar tedavi; analjezikler, immünostimulantlar, antihistaminikler, vitamin kompleksleri ve restoratif ilaçların atanması. Lokal etkiler için ağız durulamaları antiseptik ve tıbbi bitkilerin solüsyonları ile verilir.

Prognoz ve önleme

Flegmonöz tonsillit ile tedavi için prognoz olumludur. Erken tanı ve uygun seçilmiş tedavi tam iyileşmeyi sağlayabilir ve pürülan komplikasyonların oluşumunu engelleyebilir. Hastalığın nüksetmesi, özellikle bağışıklık yetmezliği olan kişilerde nispeten nadirdir. Bu gibi durumlarda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması endikedir. Koruyucu önlemler başka düzenlemeler bademcik iltihabı doğru ve modern tedavi, ağız boşluğu enfeksiyon fırçalama odaklar, bağışıklık sistemi bozucu durumlarının düzeltme, vücudun genel güçlenmesi, zararlı alışkanlıklar kaçınarak içerir.

Bademcik iltihabının en şiddetli formu flegmonöz anjinadır: Nasıl bu kadar korkunç?

Phlegmonous tonsillit bir peripermaladik dokunun iltihabı ve hem temel bir ana hastalık hem de lacunar veya foliküler tonsillitin bir sonucu olabilir.

hastalık pürülan içeriğin bırakılması ile birlikte ve çoğu zaman her iki bademciği çok nadiren etkileyen tek taraflı bir doğaya sahiptir.

Flegmonous anjin nedir?

Phlegmonous tonsillit Esas olarak palatine bademcikleri çevreleyen lifleri etkiler.

Aslında, bu tür öyle mi izole bir hastalık değil, ama diğer anjina formlarının komplikasyonu, altta yatan hastalığın, kataral durumdan daha karmaşık olanlara geçişinden birkaç gün sonra kendini gösterir.

hastalık daha sık sadece 15 ila 40 yaşlarındaki kişilerde görülür, Altı yaşından küçük çocuklarda böyle bir rahatsızlık neredeyse teşhis edilmez.

Kan ağrılı boğaz ağrısı gelişimi üç aşamada oluşur:

 1. Ilk aşama.
  Gökyüzünün arka kenarı konik işleminde paralel bir artış ile palatine kemer ve yumuşak damak dışarı akışı vardır.
  Bademcik mukoza zarı soluklaşabilir ve saydamlık kazanabilir. Şişlik lokalize değildir ve açıkça tanımlanmış sınırları yoktur.
 2. Sızma aşaması.
  Şişmiş bölgede, iltihaplı hücrelerin birikmesi vardır.
 3. Son aşama.
  Bir parathonsillar apse gelişir, bu süreçte enflamatuar süreçlerden etkilenen bademciklerin ilerlemesi sırasında parlak kırmızı olur.
  Enflamatuar odağın merkezinde içte açık bir renk içeriğiyle flegmon (apse) oluşur. Phlegmon, kural olarak, açıkça belirlenmiş sınırlara sahip değildir.

Boğaz ağrısı fotoğrafı

nedenleri

Frigmonil bademcik iltihabının ortaya çıkması için aşağıdaki nedenler her zaman karakteristiktir (bunlardan biri veya bir arada):

 • perikoronarit;
 • yabancı nesnelerin farinksine düşmek, dokuların travmatize edilmesine yol açar;
 • stres ve duygusal kargaşa, genel bağışıklık durumunu etkilemek;
 • aşırı soğuma;
 • "bilgelik dişleri" patlaması, diş etlerinin mukoza zarlarının bütünlüğünün ihlali ile birlikte;
 • metabolizma problemleri.

Bu patojenik ve koşullu patojenik mikroorganizmaların bu organlar üzerinde yoğunlaştığını düşündüğünden beri, bu travmalar çürüme odaklarına dönüşebilir.

Hastalığın belirtileri

Flegmonöz bademcik iltihabı için bu ayırt edici özellikleri ile karakterizedir:

 • ifade ağrı sendromu;
 • artırmak vücut sıcaklığı 40 dereceye kadar, titreme ve ateş;
 • kulakta ışınlama (hastanın tonsilinden gözlemlenmiştir);
 • artmış tükrük salgılama;
 • ağızdan özel koku;
 • baş dönmesi ve baş ağrıları;
 • artırmak submandibular ve arkada lenf düğümleri.

Çoğunlukla hasta eklemlerde ve kaslarda ağrı ve ağrı hisseder, bir bütün olarak kişinin durumu bozulduğunda, genel halsizlik hissedilir.

Çocuklarda fıtık boğaz ağrısı özellikleri

çocuk kusabilir, bağırsak disfonksiyonu oluşabilir (özellikle bu küçük çocuklar için tipiktir).

Sıcaklık 40 dereceye veya daha yükseğe çıkabilir.

Yetişkin hastaların tedavisi poliklinikte mümkün ise, o zaman hastalık belirtileri çocuklarda ortaya çıkarsa Çocuğu bir hastaneye yerleştirmek gerekli istenmeyen sonuçların gelişmesini önlemek için.

Tanı nasıl?

Bu belirtilerle ilgili şikayetleri ele alırken doktor yürütür hastayı sorgulama.

Davranışı sırasında, şu anda teşhis edilen diğer hastalıkların varlığını bulmak ve aynı zamanda hastanın tam olarak hangi semptomların ortaya çıkmaya başladığını belirlemek gereklidir.

Uzman ayrıca hastanın kronik patolojileri olup olmadığını ve herhangi bir ilaca karşı alerjinin olup olmadığını bilmelidir.

Sonra farinksin birincil görsel muayenesi (özel bir garaj aynasının kullanıldığı hipofaringoskopi yöntemi dahil). Bundan sonra doktor yürütür lenf düğümlerinin palpasyonu ve kalbi ve akciğerleri dinlemesi.

Aşağıdaki teşhis prosedürlerini gerçekleştirmek de gereklidir:

 • fakirlerden bulaşmak belirli bir patojenin tanımlanması için bir bakış açısıyla;
 • alma bakteriyolojik inokülasyon için smear;
 • antibiotikogrammy;
 • kemikler ve eklemlerin radyografisi (romatizmal komplikasyonların gelişimini dışlamak için).

Ek olarak, ekokardiyogram, Bu, hastalığın kalpte komplikasyonlara neden olup olmadığını bulmayı sağlar.

Tedavi özellikleri

Flegmonöz bademcik iltihabı ile, çoğu durumda ameliyat müdahalesi dışlanmamaktadır.

Bu durumda kabul edilebilir ve geleneksel konservatif tedavi, antiseptik ve antimikrobiyal ajanlarla durulama, sulama ve inhalasyon içerir.

Bununla birlikte, bu türden korunma yöntemleri her zaman etkili tedaviye elverişli değildir. uzmanlar çoğu zaman cerrahi müdahale konusunda ısrar edecektir.

Apse yeterince olgun değilse veya flegmonun düzensiz kenarları varsa - patolojik odak delme işlemine tabi tutulur.

Ayrıca, laboratuar testlerinden sonra, bir ilaç tedavisi kursu reçete edilir, ancak apse zaten olgunlaşmışsa, böyle bir tedavide ve sözde bir anlam yoktur. Lokal anestezi altında "künt otopsi".

Bundan sonra, cerrah, ağız boşluğuna, iltihap odağı yaklaşımlarının genişlediği korenler olarak adlandırılan bir enstrümanı tanıtır.

Enstrümanın dalları apse'yi sulandırır, bu da irin kendisinin böyle bir varlıktan dışarı çıkmasına neden olur.

Prosedürün sonunda hastanın önümüzdeki birkaç gün boyunca boğazını yıkaması gerekir.

İlk prosedür yeterli değilse, irin atılım süreci ertesi gün tekrarlanabilir.

Başka bir cerrahi müdahale yöntemi denir "Keskin açılış", apse basitçe bir neşter ile kesilip çıkarıldığında ve "şişirme" ibaresi dışarı akış kanalları içinden akarsa, sıvı ağız boşluğuna girer ve daha sonra yıkanır ve durulanır.

Kural olarak, böyle bir operasyondan sonra, bir tane daha - tonsillektomi var (tonsillotomy). Bu, hastalığın tekrarlanmasını önlemek için gereklidir.

Hastalığın olası komplikasyonları

Olumsuz Tahminler bu hastalık şekliyle vakaların sadece yüzde onunda verilmektedir.

Çoğu hastada tedavi başarıyla sonuçlanır. Ama kalan en iyi olası nüks, öngörmek zor olan ve en kötüsü - bu tür komplikasyonların ve sonuçların gelişimi:

 • jugular ven trombozu;
 • mediyastinit;
 • gelişmesi genel sepsis;
 • menenjit;
 • beyin apsesi;
 • bademciklerin yok edilmesi;
 • okidofarengeal apseler.

Hastalığın önlenmesi

Her türlü bademcik iltihabında ana korunma kuralı - zamanında ve uygun tedavi altta yatan hastalık ve ilişkili patolojiler.

Hastalık önlenemediyse, tedavi tamamlanmalı ve belirgin bir rahatlama ile bile tedavi durdurulmamalıdır.

Tekrarlayan cerrahi girişimden sonra hastalığın nüksetmesinin durmadığı durumlarda - bademciklerin kaldırılması hakkında düşünmeli.

Yararlı video

Bu videodan anjina ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz - hastalığın nedenleri, semptomları ve yöntemleri:

Phlegmonous tonsillit belirgin belirtilerden farklı olmayabilir, ancak yerel ilaçlarla ve halkla tedavi yöntemleriyle semptomları bastırmak yanlış olur.

Sonunda hastalığa karşı böyle anlamsız bir tutum ciddi eşlik eden patolojilerin gelişimine yol açabilir, ve daha sonra ciddi ilaçlar bile etkisiz olabilir ve tedavi haftalar ve aylar alabilir.

Phlegmonous tonsillitis, hastalığın en şiddetli formudur.

Phlegmonous tonsillitis (eş anlamlı - akut paratonsillit) ağız boşluğunun bademciklerinin yakınında bulunan selülitin akut bir iltihaplanmasıdır. Flegmonöz bademcik iltihabının ortaya çıkmasının ana nedeni, bazı durumlarda hastalığın kızıl ateş veya difterit anjinadan sonra ortaya çıkmasına rağmen, streptokokların hücre boşluklarına girmesidir. Patolojik süreç ağırlıklı olarak tek taraflıdır. İnsanlar çoğunlukla 15 ila 40 yaşları arasındadır.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

Flegmonöz boğaz ağrısının ilk klinik semptomatolojisi birkaç saat içinde gelişir. Boğazda, çoğunlukla bir tarafta şiddetli ağrılar var. Acı kalıcıdır ve apojene ulaşarak, hastaları başın zorlanmış pozisyonunu işgal etmeye zorlar. Bu, ağrı sendromunun şiddetinde önemli bir azalmaya katkıda bulunur.

Ağrı ile birlikte ses kısıklığı veya burun sesleri oluşur. Şiddetli vakalarda, değişiklikler, hastaların sesinin pratik olarak ortadan kalktığı yönünde çok belirgindir. Karakteristik ayrıca tükürük artışı, kötü nefesin varlığıdır. Eşzamanlı olarak, çene kontraktürlerinin gelişimi mümkündür - ağrıya karşı duyulan korkudan dolayı, hasta pratik olarak çeneleri açmaz. İştah kaybedilir, uyku rahatsız edilir.

Kıvırcık boğaz ağrısının önemli bir işareti, sıcaklıkta 39 - 40 ° C'ye yükselmesidir. Baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, zayıflık, apati, submandibular arka arka lenf nodlarında artış var.

Birkaç gün sonra, kızarıklık ve sert ve yumuşak damak ve bademciklerin genel şişmesi ortaya çıkar. Yavaş yavaş, paratonillar lifte irin birikmesi ile filum oluşumu olur. Flegmon'un ayırt edici bir özelliği, açıkça tanımlanmış sınırların olmamasıdır. Oluşturulan süpüratif odak açılmasının (bağımsız veya operatif) her zaman hastanın genel durumundaki bir iyileşme eşlik eder: vücut ısısı düşer, zayıflık hissi azalır ve (özellikle önemlidir!) Boğaz ağrısı azalır. Apse otopsisi ile birlikte, filidalik fiberinden ayrılabilir patolojik olarak yavaş yavaş ortaya çıkan bir fistül oluşur. Apsenin cerrahi olarak açılması bazı vakalarda diseke edilen apsenin bile duvarlarının birleşmesi nedeniyle tekrarlayan semptomlara neden olabilir. Ancak, bu gibi durumlar oldukça nadirdir.

Kanlı boğaz ağrısının ayırt edici özellikleri

İki taraflı paratonsiller apsesi (büyütmek için tıklayınız)

Phlegmonous tonsillitis acil önlemler gerektiren ciddi bir durumdur. Aynı zamanda, bu anjin formunun, onu anjinin diğer varyantlarından ayıran bir dizi klinik özelliği vardır:

 • Kural olarak, bir apse görünümü ikincil bir fenomendir. Aktarılan kataral veya foliküler anjinadan 1 ila 3 gün sonra ve difteri veya kırmızı ateşten sonra ortaya çıkar.
 • Evriminde fertil bademcik iltihabı bir dizi aşamadan geçer. İlk aşama - edematik - sert ve yumuşak damakın kızarması ve şişmesi ile karakterizedir. Perimendalic fiberin belirgin ödeminin diğer anjina tipleri için karakteristik olmadığı vurgulanmalıdır. İkinci - infiltratif - sahne, ağzın hücresel boşluklarında kademeli bir irin birikmesidir. Ve son olarak üçüncü - apse - sahne, daha sonra pürülan bir odağın açılmasıyla filizlenmenin oluşumunu işaret eder.
 • Frigmonil bademcik iltihabının karakteristik özelliği aynı zamanda pürülan odak açıldıktan sonra azalmaya devam eden yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık reaksiyonunun yüksek rakamları (39 - 40 ° C) hastanın aşırı ciddi durumuna işaret eder.

Kan ağrılı boğaz ağrısı tedavisi

Flemonose angina, bir fotoğrafın sağında paratonzuljarnyj apsesi

Modern tıp, flegmonöz tonsilliti tedavi etmek için konservatif ve operatif yöntemlere sahiptir. Konservatif tedavi, anjinin diğer varyantlarındakinden farklı değildir ve antiseptik solüsyonları ile ağrının durulanması ve yıkanmasını, etkilenen bademciklerin iyot tentürüyle yağlanmasını içerir. Bununla birlikte, durumun ciddiyeti (şiddetli ağrı sendromu, çenelerin sıkışması) dikkate alınarak, esas olarak cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur.

Apse yetersiz matürasyonu ve düzensiz flegmon kenarlarının varlığı ile, antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için pus mantarı ile patolojik odakların delinmesi gerçekleştirilir. Bu amaçla, az miktarda patolojik akıntının çıkarılmasıyla, özetlenen apsenin alanına bir iğne sokulur. Daha sonra numune, antibiyotiklerin izole mikroorganizmaya dirençli olduğunu belirlemek için bakteriyel bir irin çalışmasının yapıldığı laboratuvara gönderilir.

Apsenin olgunlaşmasını önleme eğilimi varsa, "künt otopsi" yöntemi olarak adlandırılan operatif bir müdahaleye başvurunuz. Hastaya sadece ağrı sendromunu durdurmaya değil, aynı zamanda doktorun cerrahi alanını genişletmeye yardımcı olan ağrı kesici ilaçlar verilir, çünkü analjeziklerin etkisi altında hasta eklemli çene daha geniş açılabilir.

Apse açıldıktan sonra yaranın kenarlarını inceltmek için kıvrımlı kelepçe

Daha sonra, nazal corncang (künt uçlu bir makas anımsatan özel bir araç), yakın modal selüloz dokuya gönderilir ağız boşluğuna sokulur. Etkilenen dokuların direncinin üstesinden gelinir ve corncang apsenin boşluğunda olduğunda, çeneleri büyütülebilir ve böylece birikmiş irin için yapay bir çıkış yaratılır. Hastanın başı daha sonra solunum yoluna patolojik akıntıyı önlemek için aşağı doğru eğilir. Bu tür bir manipülasyondan sonra, bitkisel oyuklar ile ağız boşluğunun sık sık durulanması reçete edilir ve ertesi gün prosedür genellikle tekrarlanır.

Ayrıca, oluşan apsenin boşluğunun bir neşteri ile "akut diseksiyon" yöntemine başvururlar. İntus ağız boşluğuna serbestçe akar. Gerekirse (insizyonun yerine irin yapışması) prosedür tekrarlanır.

Aslında, bademcikli bademcik iltihabının bademcikler alanında zor ve geniş kapsamlı bir sürece işaret ettiğini ve bu durumda enfeksiyonun güçlü bir odağı olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle, tonsillektomi operasyonu (bademciklerin uzaklaştırılması) daha sonra gösterilmiştir. Tonsillektomi, hem apse diseksiyonu sırasında hem de hastanın klinik iyileşmesi sırasında yapılır.

Frigmonil tonsillitin komplikasyonları nelerdir?

Herhangi bir pürülan süreç her zaman ciddi bir potansiyel kaynağıdır ve bazı durumlarda yaşamı tehdit eden komplikasyonlardır.

Apse boşluğunun kendiliğinden açılması, parenkimal bademcik iltihabının ortaya çıkmasına neden olan, amigdalanın parankiminin pusu ile emprenye olabilir. Bazen oluşan bir apse, başka bir karşı taraftan açılabilir. Bu durumda irin, hücre boşluklarından boyun bölgesine geçer ve bu da servikal apsenin oluşumuna yol açar. Böyle bir patolojik enfeksiyon odağına girerseniz, vücut ısısında keskin bir artış olur ve hastaların genel durumu ölümcül hale gelir.

Kan damarlarına zarar vermek, bademciklere kan vermek de mümkündür. Bu durumda kanama meydana gelir.

Literatürde, nadir fakat olası bir komplikasyonu olan olgular da tarif edilmektedir: pürülan akıntının daha sonra beyin apsesi oluşumuyla birlikte kranial boşluğa penetrasyonu, pürülan menenjit gelişimi.

Flegmonöz tonsillitin daha az ciddi bir komplikasyonu, sepsis veya genel kan enfeksiyonu değildir. Bu nedenle, hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için hastaya tıbbi yardım için derhal tedavi edilmelidir!

Semptomlar ve fıtık boğaz ağrısı tedavisi

Phlegmonous tonsillitis (paratonzillit), ağız boşluğundaki bademciklerin yakınında bulunan selülozun akut bir iltihaplanmasıdır. Flegmonöz bademcik iltihabının ortaya çıkmasının temel nedeni, streptokokların hücresel boşluğa girmesidir, bazı durumlarda hastalık, kızıl ateş veya difteri anjinalarının transferinden sonra ortaya çıkabilir.

Patolojik süreç ağırlıklı olarak tek taraflıdır. Flegmonik bademcik iltihabı çoğunlukla 15 ila 40 yaşlarındaki kişilerden kaynaklanır. Angina Plaut Vincent zayıflamış insanların ağız boşluğunu etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bazı durumlarda genital organlarda bademcikler, ağız mukozası, lokalize olabilir. Angina dünyanın tüm insan yerleşimlerinde bulunur ve kent sakinlerinin aynı iklim bölgesinde kırsal bölgelerde yaşayanlardan daha fazla acı çekmesi daha olasıdır.

Dolandırıcı boğaz ağrısının başlıca nedenleri

Flegmonöz bademcik iltihabının nedeni yabancı cismin farenksine travma, bilgelik dişinin ve pericoronaritin patlaması ile ilişkili ihlaller olabilir. Ancak, sadece patolojinin gelişmesi için enfeksiyon yeterli değildir. Hastalığın gelişimine ivme hipotermiye, stresli bir duruma, metabolik bir bozukluğa neden olabilir.

bir etiyolojik faktördür hızlı nedeniyle ihlali mindalikovoy pseudocapsule fiberi ve iltihaplı bademcik diğer paratonsillar ekstratonzillyarnye dokuya nüfuz pyojenik mikroorganizmalarla, özellikle streptokoklar, hareket edebilir olarak.

Üç ana paratonzilit formu vardır:

Peritonsillar apsenin tam gelişimi ile birlikte her üç formda da apse veya flegmon ile biten tek bir hastalığın üç aşaması olarak hareket eder. Bazı durumlarda, ilk iki aşamada sona eren abortif peritonzillit formları ortaya çıkar.

Çoğu zaman, bademcikli bademcik iltihabı bademciklerin üst kutupları bölgesinde, daha az sıklıkla zaminda boşlukta veya arka kemer bölgesinde amigdalanın arkasında görülür. Flegmotik anjin, tek taraflı ve iki taraflı olabilir, burada apse supramaxial fossa bölgesinde veya amigdala parankimi içinde görünür.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

Çoğu zaman, hastalık anjinin aktarılmasından sonra ortaya çıkar. Bu durumda hasta, sıcaklık düşer ve sonra tekrar keskin bir şekilde artar, iyi olma hali kötüleşir, ağrı sendromu tekrar başlar. Hasta acı bir şekilde yutulur yiyecek ve sıvı olur, ses bir burun rengi elde etmeye başlar. Alım sırasında, yumuşak damaktaki değişiklikler nedeniyle yiyecekler yutulursa burundan dışarı akabilir.

Objektif muayenede çocuğun ağzını açamadığı, dilin hareketi keskin bir acıya neden olur. vardır şişme ve yumuşak damak asimetri pharyngoscope hastaya sırasında, ön kelepçe Yurtsever neredeyse görünür dil değil orta hat posterior yay iletmek vypyachena genişletilmiş ve sağlıklı bir şekilde reddedilen, bademcik aşağı kaydırılır, gökyüzü ödemli ve hasta üzerinde hiperemik olduğu taraf. quinsy bademcik hiperemi, yüzeyi gergin yükseldiğinde, palpasyon acı verici.

Başlangıçtan yaklaşık bir hafta sonra, apse kendiliğinden açılır. Apse kırılmasından sonra hastanın durumunda keskin bir iyileşme başlar: ağrı azalır, sıcaklık düşer, iştah görünmeye başlar, hasta normal uyumaya başlar. İki taraflı bir yenilgi ile yumuşak damak her iki taraftan öne doğru uzanır, tüm belirtiler daha belirgin hale gelir, hastanın ağzını açması özellikle zor olur, yutma çok acı verir.

Tanı genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmaz: anamnezi, seyri ve faringoskopi hastalığın hızlı bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olur. Apse anterior ve posterior olarak ayrılır. Çok nadiren hastalık sifilitik sakız ve etkilenen bölgenin kanaması ile karıştırılır.

Phlegmonous tonsillitis: Oluşabilecek komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyon laringeal ödemdir, ancak apse diseksiyonu sonrası çok hızlı bir şekilde geçer. Bazı durumlarda, apse sonrası, irin içinden çıkmaya başlayan bir fistül kalır. Bazen bir fistül kapanabilir. Nadiren meydana gelen bir başka komplikasyon ise, büyük damarların duvarındaki ülseratif süreçtir ve ciddi kanamalara neden olur. Bu komplikasyon ölümle sonuçlanabilir.

Tedavinin zamansız başladığı durumlarda komplikasyonlar ortaya çıkar. Bu hastalık ile mümkün olan en kısa zamanda kaliteli bakım sağlanmalıdır. Örneğin, bir apse gelişigüzel açılışı ile, pürülan kitleler küçük bir alandan parankime akabilir ve parankim bademcik iltihabına neden olabilir. Eğer pürülan füzyon zıt yöne doğru giderse, bu durumda boyun bölgesindeki flegmonun görünümünü tehdit eder, bu da daha sonra kas boşluğunun enfeksiyonuna yol açabilir. Büyük damarların tahrip olması durumunda bademciklerin beslendiği gemilerden kanama riski yüksektir. En tehlikeli tehdit oluşturan komplikasyon yaygın bir sepsistir. Bazen menenjit ve beyin apsesi gibi komplikasyonlar vardır.

Phlegmonous tonsillitis: tedavi

Flegmonöz anjina hastalarının çoğu, hızlı bir şekilde enfeksiyonla başa çıkmak için antibiyotik tedavisi reçete edilir. Antibiyotikler intravenöz olarak uygulanır - bu, tedavide istenen sonucu hızlıca elde etmenizi sağlar. Çoğu zaman flegmonöz bademcik iltihabı ile aşağıdaki antibiyotik tipleri kullanılır: Fenoksimetilpenisilin, Klaritromisin, Amoksisilin, Klindamisin, Eritromisin.

Bir ilacın seçimi, enfeksiyonun ne tür bakterilere yol açtığına ve hastanın genel sağlığına bağlıdır. Örneğin, birçok antibiyotik, karaciğer ve böbreklerin bazı hastalıklarında kullanılamaz. Antibiyotiklerin kombine oral kontraseptiflerin etkinliğini azalttığı unutulmamalıdır, bu nedenle tedavi sırasında ek kontraseptifler kullanılmalıdır.

Boğazda güçlü bir şişme varsa, ek kortikosteroidler kullanılır. Genellikle bir antibiyotik tedavisi kusurlu boğaz ağrısını tedavi etmek için yeterli değildir, apse drenajı için prosedürleri kullanmanız gerekir ve hatta bazı durumlarda etkilenen palatini bademciği bile temizler.

Flegmonöz bademcik iltihabı tedavisinde aşağıdaki prosedürler ve işlemler kullanılır: ince iğne aspirasyonu, apse açılması ve drenajı, tonsillektomi. Daha düşük bir peritonsillar apse varlığında, büyük kan damarlarının dallarının amigdala alt kutbuna yakın olması nedeniyle dikkatli bir şekilde açılmalıdır.

potasyum permanganat, borik asit, gramisidin, furatsilina, bikarbonat ve sodyum klorür, antibiyotik, sıcak solüsyonları kullanılarak gargara, hem de adaçayı decoctions için, papatya (1 çorba kaşığı. L. bir bardak su). Nasıl gargara yapılacağını bilmeyen çocuklar, limonlu sıcak çay içmek için her saati verir. Boğazı yağlayın, çünkü bu hastalığın alevlenmesine neden olabilir. Bölgesel lenfadenit ile gece için ısınan kompres ve öğleden sonra boyun etrafında sıcak bir bandaj yaparak, buhar inhalasyonları gerçekleştirin. Hastalığın uzun süreli seyrinde, solukun lokal uygulaması yapılır, UHF akımları kullanılır. Tedavinin gidişatı kalp, idrar testlerinin ve kan durumunu izlemek gerekir, bu komplikasyonların zamanında algılanmasını sağlar.

İlk günlerde bu angina formunun tedavisine başlamak önemlidir, böylece daha sonra parathonsillar apse yoktur.

Evde tıbbi tedavi uzmanlarının acil tıbbi yardımına ihtiyaç duyulduğu için fıtık boğaz ağrısı tipi tedavi edilemez.

Tedavide, palatine bademciklerin çıkarılmasına yol açmamak arzu edilir, çünkü bunlar insan vücudundaki solunum organlarına karşı patojenlerin ilk koruyucu bariyerinden biri olarak hizmet ederler. Angina önlenmesi için büyük önem serbest burun solunum restorasyonu vardır: burun septum eğriliği ortadan kaldırılması, burun boşluğu, adenoidler, hipertrofik nazal konka polip kaldırılması.

Phlegmonous tonsillit

Abse anjin ya da (B.S.Preobrazhenskomu) tarafından akut paratonzillit - akut pürülan enflamasyon okolomindalikovoy elyaf, birincil ya da ikincil folliküler veya laküner anjin sonra 1-3 gün sonra bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Flegmonöz bademcik iltihabı ile, süreç ezici bir şekilde tek taraflıdır, çoğu zaman 15-40 yaşlarında, daha az sıklıkla - 15 yaşından küçük ve çok nadiren - 6 yaşından küçük olanlarda görülür.

Flegmonus boğaz ağrısı nedeni

bir etiyolojik faktördür mindalikovoy pseudocapsule bütünlüğünün ihlal inflamasyon durumu olan bademcikler derin boşluklar, doku ve diğer paratonsillar ekstratonzillyarnye dokusuna nüfuz en yaygın piyojenik bakteri, Streptococcus, olduğu gibi. Kanamalı bademcik iltihabı, difteri ve kızılötesindeki zamindalic fiberin hasarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Üç tür paratonzilit vardır:

Özünde, bu formlar, peritonsillar apse tam gelişimi ile, bir apse veya flegmon ile sonuçlanan, tek bir hastalığın aşamaları olarak hareket eder. Bununla birlikte, ilk iki aşamada tamamlanan abartif peritonzillit formları da mümkündür.

Çoğu zaman, flegmonöz anjina, amigdala'nın üst kutbunda, daha az sıklıkla zamindalic boşlukta veya arka ark bölgesinde bulunan amigdalanın arkasında bulunur. Ayrıca bilateral flegmonöz anjina, supramaximum fossa bölgesinde ya da amigdala parenkiminin içinde apseler vardır.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

Bir tarafta forge içinde keskin ağrılar vardır, bu da hastayı sıvı gıda almayı reddetmeye zorlar. Ses nazal, konuşma bozukluğu, zorla hasta, yumuşak damak parezi için, ileri ve apse tarafına eğim baş vermektedir olur, sıvı Nishcha bu yutma burun aşağıdaki çalıştığında. Apse tarafında, temporomandibular eklemin kontraktürü vardır, çünkü hastanın ağzını sadece birkaç milimetre açabilir. Ağızdan, aseton kokusu, aşırı salivasyon, tükürüğün yutulmasıyla birlikte hoş olmayan bir koku, servikal omurgada zorlanmış yardımcı hareketler eşlik eder. Vücut sıcaklığı 40 ° C, orta şiddette, güçlü bir baş ağrısı, şiddetli zayıflık, yorgunluk, eklem ağrısı, göğüs, palpasyon dramatik büyütülmüş ve ağrılı bölgesel lenf düğümlerine ve genel durumuna yükselir.

(Onu semptomların kaybolmasından sonra, genellikle 2-4 gün içinde başlangıç ​​angina 12. günde, yaklaşık için), 5-7-inci günde, genellikle bademcikler üst direğin üzerinde yumuşak damağın bir tat çıkıntı saptandı. Aynı zamanda, farinksin muayenesi, temporomandibular eklemin kontraktürü (aynı kasın pterygo-çene bağının şişmesi) nedeniyle daha da zorlaşır. Faringoskopi ile keskin hiperemi ve yumuşak damak şişmesi kaydedildi. Amigdala orta hatta ve aşağı doğru yer değiştirmiştir. Gelişmekte olan apsenin bulunduğu bölgede, orofarinkse doğru uzanan keskin ağrılı bir infiltrasyon tanımlanmıştır. Bu infiltratın üst kısmında olgun bir apse ile mukus zarı ve apsenin duvarı inceltilir ve püy beyaz sarı bir nokta olarak görünür. Bu dönemde bir apse açılırsa, boşluğun 30 ml kadar kalın, saldırgan bir yeşil pusu salınır.

açılmasına izin veren abse fistül oluşturulduktan sonra, işkembe fistül obliterasyonu apse boşluğu kapatıldıktan sonra hızlı bir şekilde normalize hasta stabil hale gelir, ve iyileşme meydana gelir. Hastanın otopsi apse çalışır durumda en da geliştirilmiş, ancak kesme kenarlarının yapışma ve apse vücut sıcaklığında tekrar tekrar amplifiye yükselir boğaz pü birikimine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak tekrar ertesi gün bozulur edilir. Kesinin kenarlarının seyreltilmesi yine ağrının ortadan kalkmasına, ağzın serbest açılmasına ve genel durumun iyileştirilmesine yol açar.

Peri-min-dalic apsesinin sonucu birçok faktör ve her şeyden önce lokalizasyonu ile belirlenir:

 1. apse ait ince bir kapsül içinden ağız boşluğuna, overmandiküler fossaya veya nadir durumlarda amigdalanın parankimasında spontan diseksiyon; Bu durumda, bademcik dokusunun erimesi ve ağız boşluğundaki irin atılımı ile doğada flegmon olan akut parankimal bademcik iltihabı vardır;
 2. Başka bir nozolojik oluşumu ile parafaringealnoe uzayda lateral faringeal duvarından irin penetrasyon - Boyun yan flegmon, kafa tabanı veya mediastinal inişi için boşluk tırmanma enfeksiyonu perifastsialnye kas içine çok (ikincil komplikasyonlar için tehlikeli enfeksiyon penetrasyon;
 3. Genel sepsis Küçük damarlardan enfekte kan pıhtıları yayılması ven ortak cephe kvnutrenney ven arka yüzü ve şahdamarından iç pterygopalatine venöz pleksus doğru mindalikovyh, ama daha nedeniyle.

.. yörünge için - intrakranial komplikasyon durumlar vardır yukarı doğru peritonsiller olmayan damar arka yüzüne doğru, yani değil aşağı doğru, iç pterigopalatin damar ağından trombüs yayılma neden apseler, ve benzeri gibi (menenjit, üst uzunlamasına sinüs, beyin apsesi tromboz) uzunlamasına sinüs damarlar ve daha.

Nerede acıyor?

Flegmonöz boğaz ağrısı komplikasyonları

apse Peritonsiller tehdit eden bir komplikasyondur tromboflebit kavernöz sinüs, damarları, oval, yuvarlak deliklerden kafa boşluğuna uzanan piterjiyum venöz pleksus damarlarında sinüs bahsedilen mindalikovyh bağlarıyla gerçekleştirilir enfeksiyonun penetrasyonu veya retrograd juguler ven aracılığıyla ve alt taş sinüs venosus olan.

En tehlikeli komplikasyonlar peritonsiller apse ve yanal boyun flegmon bir arrozionnye (ancak veri A.V.Belyaevoy - vakaların% 0.8) kanama damak bademcikler, ya da daha büyük kan damarlarının besleme damarlarının yok edilmesi sonucunda ortaya çıkan, uzanan parafaringealnom alanı. Başka bir yöntem de tehlikelidir komplikasyon perifaringeal apseler olup.

Ankete ne gerek var?

Flegmonus boğaz ağrısı ve peritonsiller apse tedavisi

Peritonsillar apse tedavisi nonoperatif, yarı cerrahi ve cerrahi olarak ayrılır. Sigara cerrahi tedavi anjina tedavi için yukarıda belirtilen yöntem ve düzenlemeler tümünü içerir, ancak çoğu durumda onlar inflamatuar sürecin gelişimini etkiler ve sadece hastanın acı durumu uzatmak olmadığını belirtmek gerekir, bu nedenle pek çok yazar, aksine, hızlandırmak için çeşitli teknikler sunar apsenin olgunlaşması ve açıklığının yapıldığı pürülan aşamaya getirilmesi. Bazı yazarlar önleyici "otopsi" gerçekleştirmek gerilimler iltihaplı ve ağrılı dokuları azaltmak ve olgunlaşma apse hızlandırmak için irin oluşumu aşamasında önce sızmak önerilir.

Apse açıklığının konumunun belirlenmesi zorsa (derin oluşumu), o zaman iddia edilen sızma yönünde bir teşhis deliği yapılır. Ek olarak, püy delinme ile elde edildiğinde, hemen bir mikrobiyolojik muayeneye ve bir antibiyotik tayinine (mikroorganizmaların antibiyotiklere duyarlılığı) karar verilebilir.

Peritonsiller apse delinmesi

smazyvaeniya% 5 çözeltisi ile 2 kat fazla uygulamalı mukozal infiltrasyon anestezisi geçen alt molar gelen bir miktar yukarı doğru ve içeri doğru bir noktada, 10 ml bir şırınga ile kokain uzun ve kalın iğne enjekte sonra. İğne, aşağıdan yukarıya ve içeriden 2 cm'den daha az olmayan bir derinliğe kadar yavaşça yavaşça ilerletilir İğnenin hareketi sırasında, irin aspire edilmesi için girişimlerde bulunulur. İğne apse boşluğuna çarptığında, bir başarısızlık hissi vardır. Apse içeriğinin elde edilememesi durumunda, dilin tabanını son alt molar ile birleştiren hattın ortasında bulunan bir noktada yumuşak damağa yeni bir enjeksiyon yapılır. irin, açma alınır ve apse vermezse lastik kendisi teşvik eden veya enflamatuar sürecin regresyon veya spontan atılım ardından olgunlaşma apse, hızlandırır, çünkü bir bekleme pozisyonu işgal (non-operatif tedavi ile karşılaştırıldığında).

Aerosol anestetik anestezi Aplike% 5-10 sodyum klorid veya kokain Bonena (mentol, fenol, kokain 1-2 ml) içindeki bir karışımı, ya da: Otopsi peritonsiller apse burun kullanılarak forseps, kavisli bir kelepçe veya forseps yutak fossa nadmindalikovuyu apse künt diseksiyon olan (1 dakikalık bir arayla 3-5 saniye - her 3 kez). Anestezi sızmış yüzeyde üretildi ve kolları ve bademcik sızmak. Belki de sedasyon (difenhidramin, atroin, sedalgin) kullanımı. Novocaine'e infiltrasyon alanı apse anestezi otopsi meydana ağrı şiddeti fazla olan keskin bir acıya sebep olur, ve istenen etkiyi vermez. Bununla birlikte, zamindalikovoe boşluk veya yumuşak damak ve boğaz% 1 novokain çözeltisi arka süzülmesinde 2 mi artikain veya% 2 novokain çözeltisinin uygulanması enflamatuar infiltrat bölgesi olumlu sonuçlar vermek - ağrı keskinliğini azaltmak ve en önemlisi, ortak temporomandibüler büzülmenin derecesini azaltır ve teşvik fazla geniş ağızlı açıklama. "Trismusu" saklanırsa, karşılık gelen sakız kas tarafına doğrudan ilişkisi olan reperkussionnoe pterigopalatin düğümde bir anestezik etki sağlamak üzere, orta konka% 5 kokain Bonena çözelti ya da karışım arka ucunu yağlama vasıtasıyla ciddiyetini azaltmak için mümkündür.

Apseyi künt bir şekilde açmak aşağıdaki gibi gerçekleştirilir. Burun forseps formunda uygulanabilir bir çaba 1-1.5 cm derinliğe kadar kapalı, kumaş direncinin üstesinden gelmek, anestezi nadmindalikovuyu delik ulaşıldıktan sonra. apse boşluğu ile irtibat düşen bir duygu verir. Bundan sonra, kökler amigdaladan ön kemeri ayırmaya çalışırken 2-3 yukarı, arka ve aşağı doğru hareketler tarafından üretilir ve üretilir. Bu manipülasyon ile, apse boşluğunun, ağız boşluğuna hemen akan irin boşluğunun boşaltılması için koşullar yaratılır. Pürülan kitlelerin yutulmaması veya solunum sistemine girmemesi sağlanmalıdır. Bunun için, irin izole edildiğinde, hastanın başı öne ve aşağı doğru ilerler.

Bazı yazarlar, bir apse oluşumu sonrasında, ancak sızma oluşumunun ilk günlerinde sadece, künt diseksiyon yapmak önerilir. Bu prosedür, ters gelişim kazançlarının bu süreci düşündürmektedir sayısız gözlemler tarafından haklı ve bir apse böyle bir açıldıktan sonra oluşur. infiltrasyon drenaj bir başka olumlu sonuç ağrının hızlı çıkarılması, genleşme ve hastanın genel durumunun iyileştirilmesi üzerine kabartma oyuğudur. Bu, aktif mikroorganizma ve büyük ölçüde zehirlenme sendromu azaltır metabolik ürünler (biyotoxin), büyük bir miktarda içeren kanlı sıvı tahsis edilir bundan dolayı infiltrasyon drenaj bir sonucu olarak.

Hemen çeşitli antiseptik durulama çözümler veya otlar decoctions (papatya, adaçayı, St.John 's wort, nane) sunarak otopsi peritonsiller apse künt hastadan sonra. forseps deliğe sokulmasıyla Sonraki gün, (ön-anestezi olmadan) işleme tekrar üretilen bir gün önce, daha önce yapılan ve onun abse boşluğunda açığa çıkarmak ve Branş.

peritonsiller apse cerrahi tedavisi yardımcısı başının arkasına hastanın kollarını kaydeden olduğu bir oturma pozisyonunda, üretilmektedir. (Alet daha derin bir giriş engelleyen) serbest uç uzunluğu 1-1,5 cm bırakmak üzere pamuk ya da alçı ile sarılır keskin neşter bıçak kullanın. Bisturi büyük çıkıntı veya son alt dişlerde dil tabanından çizilen bir çizginin orta karşılık gelen nokta yerine enjekte edilmiştir. İnsizyon 2-2.5 cm mesafede ön damak kemer boyunca aşağı doğru uzanır. Daha sonra çeneler ile zaman irin ponksiyon aleti elde edildiği yere abse boşluğuna derin nüfuz kör alet (forseps veya burun yutak kavisli maşa) tatbik kesilmiş bölümün seyreltilmiş, belli bir kuvvet ve başarılı bir işlem anında kanla karışık kalın krem ​​kötü kokulu irin görüntülenir. işlemin bu aşaması anestezi rağmen, son derece acı, ama üzerinden 2-3 dakika sonra, hasta, önemli bir rahatlama, spontan ağrı yok, ağız hemen hemen tam olarak açılmak başlar karşılaşır ve 30-40 dakika sonra vücut sıcaklığı değerleri subfebril düşer ve 2-3 saat normalize.

Genellikle, aşağıdaki gece ve ertesi sabah ağrı ve zorluk ağzını ortaya çıkarılması yeniden görünür. Bu olgular, yaranın yapıştırılması kenarları ve irin yeni birikimi, yani apse boşluğu forseps tarım ürünleri kesim kenarları yeniden girmesi neden olmaktadır. Bu prosedür çalışma gününün sonunda, tekrarlamak tavsiye edilir, ve gece. çalkalama suları ve 3-4 gün için çeşitli antiseptik çözeltiler sülfanilamid hazırlama ya da oral antibiyotik (kas içi) uygulama ya da tedavi başlamıştır egogo aynı süre devam elde abse sıcak (36-37 ° C) olabilir, hasta açtıktan sonra. Komple kurtarma genellikle açıldıktan sonra 10 gün geçtikçe ortaya çıkar, ancak olumlu hasta postoperatif dönemde altında ameliyat sonrası 3 gün sonra taburcu edilebilir.

Retrotonzillyarnye genellikle kendileri tarafından açılan ya da yukarıda tarif edildiği gibi kendi açıklık yaratmak abseler. abse ön ya da arka yay bölümü, ince çeneli alet kesme kenarı iterek bunu birlikte üretildiğinde apse boşluğuna nüfuz eder ve alışılmış bir şekilde boşaltın.

peritonsiller abse ortasında ise ağız ve apse açmadan ağrı keskin bir düşüş ortaya çıkarılması kabartma meydana gelir, ancak hastanın genel durumunun ilerleyici bir bozulma ve mandibula açıda şişme görünümü ile, bu perifaringeal boşlukta pü koparma tanıklık etmektedir.

bademcik kaldırmak olmalıdır, enfekte bademcikleri ve çevresindeki doku, yani her hasta hiç bir sınırlı apse yaşadı - bu hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması yol açmaz çünkü peritonsiller apse Herhangi açma, semptomatik palyatif tedavi tanımalıdır. Bununla birlikte, "soğuk" dönemde apse peritonsiller acı sonra bademcik çıkarılması, bazen kalsiyum tuzları ile emprenye edilmiş ve tonzillotomnoy döngü kesme için uygun olmayan yoğun yara varlığı ile ilişkili büyük teknik sorunlar teşkil etmektedir. Bu nedenle, SSCB birçok klinikte, 1934 yılından bu yana, "sıcak" veya "sıcak" dönemi apsesi (apse tonsillektomi) içinde bademcikleri kaldırılması uygulaması.

işlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir önemli morbidite ile karakterize edilen, ancak okolomindalikovom boşlukta pü mevcudiyetinde ise apse tarafında operatif müdahale, kısmen bu işi "yapma" mindalikovoy kapsül çevresinde irin yayılımı süpüratif sürecin kendisi otseparovku bademcik kolaylaştırır. Hasta tarafında olmak için ameliyat başlamak için. bademcik ve denetim apse boşluğu uzaklaştırılmasından sonra iyice ağız çalkalama solüsyonu furatsilina niş tonsil apse soğutuldu kalıntıları irin kaldırmak ve% 70 etil alkol çözeltisi ile muamele ve ancak bundan sonra karşı tarafında ameliyat geçin. Bazı yazarlar bademcik sadece "nedenleri" apse-tonsillektomi alarak öneriyoruz.

BS Perevozhensky'ye göre, bir apse - toizillektomi gösterilmiştir:

 1. tekrarlayan anjina ve apse ile;
 2. circumferenal apsenin uzun süreli akışı ile;
 3. ileri veya gelişmiş septisemi ile;
 4. Bir proksimal uç bölgeden bir apse kanamasının cerrahi veya spontan diseksiyonu sonrasında görülür.

İkinci durumda, özel elastik (yumuşak) damar kıskacı kelepçe geçici ligatürü dış karotid arter almak tavsiye bademcikler çıkarmadan önce ve operasyonun en kritik aşamalarında kanama şiddetine göre değişir. Yaradaki kanama damarının bağlanmasından sonra kelepçe serbest bırakılır ve çalışma alanı kanama olmaması veya yokluğu açısından kontrol edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tuz ve soda ile gargara nasıl

Pencerenin dışındaki soğuk havalarda, kar ayaklarınızın altında eziliyor ve kış eğlencesi dolduruyor, soğuk algınlığı yakalamak çok kolay. Evdeki ve sokaktaki sıcaklıkların kontrastı sadece boğazın süper-soğutmasına yardımcı olur.

Mukoza restorasyonu ve boğaz tahrişinin tedavisi

Mukoza boğazındaki iltihaplanma, orofarenksin mekanik hasarı veya septik inflamasyonunun bir göstergesidir. Mukoza, solunum yollarında patojenlerin gelişmesini engelleyen bir bağışıklık engelidir.