Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpetik angina (herpetik bademcik iltihabı, farenjit, herpangina) enterovirüsler Coxsackie ve ECHO'dan kaynaklanır. Herpaginumun tıbbi tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi, herpetik angina yumuşak bir şekilde ilerler ve genellikle tedavi olmaksızın çözülür.

Herpetik bademcik iltihabı nedir?

Enterovirüs enfeksiyonu bağırsak enfeksiyonuna işaret eder, ancak Coxsackie virüsü sadece sindirim sisteminin organlarını değil, aynı zamanda solunum yollarını, sinir sistemini ve kas dokusunu da etkiler.

Herpetik boğaz ağrısı mı?

Hastalık kişiden kişiye bulaşır:

 • Hava yolu, enterovirüsün hastadan sağlıklı birisine aktarılmasıdır;
 • Fekal-oral enfeksiyon yolu virüs taşıyıcıları iletir.

Enfekte Gerpangina, enfekte çocukların elinde olan oyuncaklarla, ev eşyalarıyla.

Gerpangina'yı kim alabilir?

Coxsackie enterovirus için çok hassastır. Çocuk gruplarında hastalık salgın olur. Hastalık, hasta bir çocukla temastan sonraki 8 gün sonra ortaya çıkabilir.

Göğüsler, enterovirus ve anne sütü ile diğer bağışıklık savunması faktörlerine yetecek kadar antikor alana kadar, yarım yıl kadar hastalanmıyorlar.

Başka bir herpetik boğaz ağrısı alabilir miyim?

Hastalıktan sonra, enfeksiyona neden olan çeşitli virüslere karşı dirençli bağışıklık gelişir. Enterovirüs Coxsack'in aynı serotipi ile tekrar hastalanamazsınız ve bu yüzden yetişkinler nadiren hastalanırlar.

Ancak, herpangina, Coxsackie A virüsünün ve Coxsackie B-3'ün 6 serotipinin (çeşitlerinin) neden olduğu için, yetişkinlikte bile tekrar hastalanmak mümkündür.

Ne zaman boğaz ağrısı olur?

Bağırsak enterovirüsleri için tipik olan, sonbaharda ve yaz aylarında daha sık olarak herpaginadan muzdariptirler. Haziran - Eylül aylarında enfeksiyon sıklığı artmaktadır.

Enterovirüs grubunun özellikleri, bağırsak virüslerini enfekte ederken ortaya çıkan hastalıklar ile ilgili detaylar, başka bir makalede anlatılmıştır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Herpengina sicak bir baslamasiyla, sicaklikta sivri bir artisla 39 - 40 0 ​​C'ye çikmaktadir. Soguk su, genel bir tatminkar sağlık durumunun arka planına karşı 3 saat içinde artar. Isı ortalama 5 gündür.

Erişkinlerde ve çocuklarda hepatik anjinada karakteristik semptomlar:

 • boğaz ağrısı;
 • yumuşak damak, faringeal ark, dilin kökü, yumuşak dil, farinksin arka duvarı, faringeal bademcikler içeren boğaz farenksinin kızarması;
 • iltihaplı submaksiller, servikal, parotis lenf nodları;
 • açık bir şekilde ayrılmış papüller (iç boşluk olmadan mukoza üzerinde yükselme), daha sonra veziküller - sıvı ile dolu baloncuklar, farinks alanında bulunan;
 • coryza, öksürük;
 • zehirlenme belirtileri - iştahsızlık, mavimsi çiviler, titreme, uyku bozukluğu, mide bulantısı, kas zayıflığı.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı ile boğaz

Boğazın boğazındaki ilk gün, 2 mm'ye kadar çapa sahip 1 ila 20 papül parlak kırmızı renkten dökülür. Daha sonra sıvı, papüllerde birikir ve keseciklere dönüşürler. Yavaş yavaş, kabarcık boyutu 5 mm'ye çıkar. Vezikül, parlak bir kenarlı gri bir kaplama ile kaplı bir yara bırakarak patlar.

Yaralar, birbirleriyle birleşir, ülser oluştururlar, ancak hastalığın 4.-7. Gününde iyileşmeye başlarlar. Yara tam olarak sıkılır ve hastalığın hiçbir izini bırakmaz.

Lenf düğümleri palpasyonda iltihaplıdır ve ağrılıdır. Lenf düğümlerinin iltihaplanması iyileşmeden 5 ila 7 gün sonra geçer.

Küçük çocuklarda, bağırsak ihlalleri vardır. Ve çocuk ne kadar küçükse, bağırsak semptomları ishal, karın ağrısıdır.

İnflamasyon semptomları, hastalığın başlangıcından itibaren 10. gün tamamen ortadan kalkar. Ancak kan analizinde, transfer edilen hastalığın sonuçları 2 hafta içinde tespit edilebilir.

Atipik belirtiler

Tanı bazen atipik semptomlarla komplike hale gelir. Hastaların yaklaşık% 30'unda viral boğaz ağrısı diğer belirtileri vardır. Zayıf antiviral bağışıklık ile:

 • papüllerin püskürmesi dalgalı bir karakter kazanır ve 3 gün sonra tekrarlanır;
 • zehirlenme belirtileri kötüleşir - baş ağrısı gelişir, kas zayıflığı, iyilik halinin bozulması;
 • Kızarıklık eller, ayaklar ve bacaklar, gövde üzerinde görünür.

Atipik hastalık güçlü antiviral bağışıklığı olan kişilerde ortaya çıkabilir. Bu tür olgularda keseciklerin erüpsiyonu gözlenmez ve sıcaklığın artmasına boğazın kızarması eşlik eder.

Her zaman virüslere karşı güçlü bir bağışıklık ile boğaz ağrısı vardır. Bu teşhisi zorlaştırır. Herpangin, doğru tedaviyi seçmeyi zorlaştıran, bakteriyel boğaz ağrısının akıntılı formunun belirtilerini anımsatan, silinmiş bir formda akabilir.

Herpetik boğaz ağrısı ve pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Vesiküllerdeki herpetik bademcik iltihabı ile birlikte, pürülan bakteriyel boğaz ağrısında olduğu gibi bir irin yoktur. Bakteriyel enfeksiyonda, inflamasyon palatine bademciklerde lokalizedir ve enterovirüs daha geniş bir alanda mukozaya etki eder.

Herpaginitis ile iltihaplanma, faringeal halka, palatin kemerleri ve gökyüzüne yayılır. Yutulduğunda hastanın ağrı ile ilgili şikayetleri farklı görünüyor:

 • herpagina yutulduğunda yanarken göründüğünde;
 • bademciklerin bakteriyel yenilgisinde - komada hissi, boğazda sıkma.

Herpes stomatitinden farklı herpetik anjin nedir?

Herpagin ve herpes stomatiti, farklı patojenlerden kaynaklanır:

 • Herpetik anjina - Coxsackie enterovirüsü;
 • Herpes stomatit, insan herpes virüsüdür.

Herpangina ve vesicular stomatitindeki farklılıklar

Vesiküler stomatit gibi herpetik bademcik iltihabı çocuklarda enterovirüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar, ancak semptom ve tedavide farklılık gösterir. Vesiküler stomatit, oral mukozada erüpsiyonlar, daha sonra vesiküllere dönüşen papüllerin görünümü, ayakların avuç içi ve ayak tabanlarında görülür.

Bu döküntü dağılımı el-ayak ağzı sendromu olarak adlandırılır. Viral stomatitte el-ayak ağzı tipiyle meydana gelen erüpsiyonlar hastalığın ilk gününden itibaren görülür ve ilk günlerde herpetik bademcik iltihabı durumunda, döküntüler sadece farinksin boğazında görülebilir.

tanılama

Herpetik bademcik iltihabı yardımı ile teşhis edilir:

 • genel bir kan testi;
 • virüs tipini belirlemek için floresan tanı;
 • kandaki virüse karşı antikorları tespit etmek için serolojik testler;
 • patojenin RNA'sını belirlemek için polimeraz zincir reaksiyonları.

Kanda lökositlerde hafif bir artış, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de hafif bir artış olur.

Herpetik bademcik iltihabı tedavisi

Erişkinlerde güçlü bağışıklığa sahip olan enterovirüs enfeksiyonu, özel tedavi gerektirmez ve bağımsız olarak çözülür. Herpaginlerin semptomları hem çocuklarda hem de yetişkinlerde 7-8 gün sürmektedir ve tedaviyi hızlandırmak imkansızdır. Çevredeki virüs sadece virüsün eyleminin belirtilerini zayıflatabilir:

 • sıcaklığı düşürmek;
 • ağrı ve boğaz ağrısı yatıştırır;
 • boğaz farenksinde kızarıklık ve yangıyı azaltır.

Hastalık döneminde bol içme, huzur ve başkalarından izolasyon önerilmektedir.

Herpesvirüsün çocuklarda tedavisi

Çocuğun tedaviye ihtiyacı vardır, ancak bakteriyel boğazda olduğu gibi antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Viral farenjit tedavisi için herpetik bademcik iltihabının semptomlarını ortadan kaldıran bağışıklık ve ilaçların güçlendirilmesi için gerekli olan araçlardır.

Herpes boğaz ağrısı olan çocuklarda neler tedavi edilebilir?

Çocuklarda herbisilerin tedavisi için kullanın:

 • antiviral ajanlar - tsitovir, tsikloferon;
 • antihistaminler - Loratadin, Fenkarol, Diazolin;
 • analjezik ve antiseptik etkisi olan aerosoller - Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde;
 • antipiretikler - Parasetamol, Nimesulide;
 • durulama için antiseptikler - Miramistin, Furacillin;
 • boğaz farenks tedavisi için ev ilaçları - bir iyot damla, bir potasyum permanganat pembe bir çözüm ile zayıf bir tuzlu çözelti.

Boğaz ağrısı, bebekler çiğneme pastilleri, şekerlemeler Dr Anne, Trachsen, Strepsils vererek tedavi edilebilir.

Çocuğa sıcaklığı düşürmek için?

3 yaşın altındaki bir bebek, tabletleri veya şurubu değil, rektal fitilleri Cefekon, Viburkol kullanarak sıcaklığı düşürmek için daha iyidir. Termometre üzerindeki işaret 38,5 ° C'ye yükseldikten sonra sıcaklık düşürülmelidir.

Herpagin ile inhalasyon mümkün mü?

Herpengine ısı ve inhalasyon ve boyundaki kan dolaşımını artıran diğer prosedürler kontrendikedir. Isınma kompreslerini koyamazsınız, omuzlarınızı ve göğsünüzü, ısınan merhemler ve kauçuklar ile ovun.

Isıtma nedeniyle artan kan akışı enterovirüs yayılmasını hızlandıracak ve diğer organlara zarar verme riskini artıracaktır.

Hangi fizyoterapi prosedürlerini yapabilirim?

Herpetik boğaz ağrısından, bir boğaz tedavisi reçete edilir:

 • UV radyasyonu;
 • helyum-neon lazer.

Bir lazer ve ultraviyole ile parlamak virüsün yayılmasını engeller ve eroziv mukozanın restorasyonunu hızlandırır.

Herpes antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?

Herbisetik boğaz ağrısı bakteriyel enfeksiyonunun komplikasyonunda antibiyotik reçete edilir. Tracheitis semptomları ortaya çıktığında, herpangina arka planında bronşit, Augmentin, Azitromisin, Sefazolinum ile tedavi reçete edilir.

Herpaginlerin komplikasyonlarını tedavi etmek için birkaç antibiyotiğin tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanması gerekli olabilir.

Ağızdaki yaraları yağlamak faydalı mıdır?

Ağızdaki yaraların tedavi edilmesi önerilmektedir. Lugol, lidokain, propolis tentürü, Klorofililpt. Çözelti parmak üzerinde temiz bir gazlı bezle emprenye edilir ve çocuğun ağzındaki yaralara hafifçe dokunulur.

Bu şekilde, bir çocuğun tedavi edilmesi güvenli değildir, çünkü evde gazlı bez ve ellerin tamamen steril olmasını sağlamak imkansızdır. Böyle bir prosedür diğer bakteri ve virüs türleri ile ek enfeksiyon riski nedeniyle tehlikelidir.

Herpetik anjinda boğaz atmaktan mı?

3 yaşından itibaren, boğazın püskürtülmesi için bakterisidal aerosoller tedavi için kullanılır. Herpaginumu bir spreyle tedavi etmek, yaraları antiseptik solüsyonlarıyla yağlamaktan daha güvenlidir.

Yox sprey preparatları ile tedavi, Orasept, Ingalipt mukoza dezenfekte eder, ağrıları giderir, tahriş, iltihap belirtilerini ortadan kaldırır ve bakteriyel veya viral bir enfeksiyonla tekrarlanan enfeksiyonları önler.

önleme

Önlemler, 10 yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınlar için özellikle önemlidir. Nadiren, ancak herpagina fetüste komplikasyonlara neden olabilir.

Ve gebeliğin geç dönemlerinde virüs ile enfeksiyon erken doğumu tetikleyebilir. Hamileliği hamile kadınlar için önlemenin en iyi yolu, kitlesel etkinliklere, diyete bağlılık, iş ve dinlenme süreçlerine katılmayı reddetmektir.

Herpes boğaz ağrısı için bir aşı var mı?

Herpetik bademcik iltihabının önlenmesi için aşılar mevcut değildir. Önleyici bir önlem olarak, gama globulin, Coxsackie virüsünün taşıyıcısı ile temas halinde olan tüm çocuklara uygulanır.

Bağışıklık sisteminin antiviral aktivitesi nasıl artırılır?

Antiviral immüniteyi arttırmak için doktor immünomodülatör tedavisini reçete edebilir:

 • Immuno, Imudo;
 • Mumlarda - bebekler rektal Viferon ile tedavi edilebilir.

Herpetik boğaz ağrısı olan bir çocuğu beslemek için ne gerekir?

Gerpangin Pevzner'deki 13 numaralı tabloya bakıldığında. Gıda baharatlı, çok tuzlu veya ekşi olmamalıdır. Çok sıcak ve soğuk yemekler vermeyin. Biraz haşlanmış ya da haşlanmış yiyecekler beslemeniz gerekir.

Yağ yiyecekleri, gazlı içecekler, kızarmış yiyecekler hastaya verilmez. Bebeği zorla beslemeye çalışamazsın. Zorla besleme, kusmaya ve dehidrasyonun artmasına yol açabilir.

Ancak genellikle sıcak bir içecekle bir çocuğun içilmesi gerekir. Papatya, ıhlamur çiçekleri, kuşburnu suyu, infüzyonunun tahriş etmesine, iltihap önleyici etkiye neden olmaz.

Herpetik boğaz ağrısı komplikasyonları

Nadiren, ama enterovirüs komplikasyonları verir. Herpetik bademcik iltihabı hastalıklar tarafından komplike olabilir:

 • kalp kası - miyokardit;
 • sinir dokusu - ensefalit, menenjit;
 • hemorajik konjonktivit;
 • böbrek iltihabı - pyelonephritis.

Herpaginlerin çocuklarda komplikasyon belirtileri nelerdir?

Çocuklarda herpangina tedavisinde komplikasyonlar birçok organın yenilgisiyle kendini gösterir. Bu gibi durumlarda, belki de ciddi bir durum, nöbetlerin görünümü.

Yüksek sıcaklığın arka planına karşı konvülsiyonların yaklaşımının bir işareti:

 • yüz kızarıklık;
 • dudakların siyanozu;
 • dudakların seğirmesi;
 • konuşma bozukluğu;
 • çocuk solma;
 • zorlanmış uzatma postürü;
 • başını eğerek.

Çocuğun viral bademcik iltihabı durumunda bozulma belirtileri varsa, bebek aniden düşmeyecek şekilde oturtulmalı ve derhal tıbbi yardım çağırılmalıdır.

Herpetik boğaz ağrısından ölmek mümkün mü?

Menenjit komplikasyonu olan çocuklarda herpetik angina tedavisinde ölümler mümkündür. Herpetik bademcik iltihabının neden olduğu menenjit ölüm olasılığı 5 yaşın altındaki çocuklarda daha yüksektir.

Karantina herpagin için ne kadar sürer?

Herpetik bademcik iltihabının yayılması için salgının doğasını almadı, etkilenen çocuk 2 hafta boyunca karantinayı gözlemledi. Çevre, hastayla temas halinde, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uymalı, genellikle ellerini yıkamalıdır.

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur. Herpengina menenjitinin komplikasyonuna bağlı olarak, tahminlerin bozulmaması kaydedilmiştir.

Herpetik anjin, belirtileri ve çocuklarda ve yetişkinlerde boğazın resmi

Herpetik anjin, esas olarak farinks ve mukus zarlarının iltihaplanmasıyla ve daha sonra bir herpetik döküntüye benzeyen papüllerin ortaya çıkmasıyla kendini gösteren bir akut viral hastalıktır. Hastalığın çoğu çocuklarda ortaya çıkar, herpes boğaz ağrısının yüksek bulaşıcılığı nedeniyle, birçok insan çocuklukta hastalanmayı başarabilir, bundan sonra uzun bir süre (bazı verilere göre - yaşam için) kalıcı bağışıklık devam eder. Herpetik boğaz ağrısının etiyolojik tedavi yöntemleri (vücuttaki virüs-patojenleri yok etmesine izin verir) günümüzde mevcut değildir ve bu nedenle tedavinin kendisi, hastanın bağışıklık sistemi kendi başına hastalık ile başa çıkana kadar sadece semptomların düzeltilmesini sağlar.

Bu hastalığın adı çift bir hatadır. Ne herpes enfeksiyonları, ne anjina herpetik anjinaya sahiptir. Onun bilimsel tıbbi adı enterovirüs veziküler stomatit, eşanlamlı - enterovirüs veziküler farenjit, Zagorsky hastalığı, ülserli tonsillit. Ortak parite olarak da herpes boğaz ağrısı, herpangina olarak da bilinir, bazen oldukça açık "herpetik boğaz ağrısı" derler.

Popüler adı "herpes", herpes enfeksiyonları olan bir döküntüye sahip bir hastanın boğazındaki döküntülerin benzerliğiyle ilişkilidir. Angina, tipik streptokokal anjinaya benzer şekilde, boğazda şiddetli ağrı nedeniyle bir hastalık olarak adlandırılır. Bu durumda, herpetik anjin tedavisi uçuk ve hastalıklara ve streptokok boğaz ağrısı tedavisi farklıdır ve bu nedenle herpetik anjin doğru ayırıcı tanı çok önemlidir.

ICD-10'da herpetik boğaz ağrısı kodu B08.5'tür.

Herpetik boğaz ağrısı ile fotoğraf ve boğaz tipi

Herpetik boğaz ağrısının lokal belirtileri oldukça tipiktir. Fotoğraf, bu hastalığa sahip çocuğun farinksini ve ağız boşluğunu göstermektedir:

Hastalığın en belirgin belirtisi, damak, faringeal halka, bademcik ve dil yüzeyinde 1-2 mm çapında küçük papüllerdir. İlk aşamalarda kırmızımsı bir renge sahipler ve kanla dolu gibi görünüyorlar. Fotoğrafta - bu onların görünüşü:

Papüllerin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra (bir güne kadar), su ile doldurulmuş gibi şeffaf hale gelir ve şeffaflaşır. Her biri kırmızımsı bir aureole ile çevrilidir. Bu aşamada, herpetik döküntüye benzerler:

Doktorlar bu tür oluşumları vezikülleri çağırır. Kendileri çok ağrılıdırlar ve bulundukları iltihaplı dokuların acısını tamamlarlar. Görünüşten yaklaşık 2-4 gün sonra, veziküller onlardan akışkanın dışarı akışıyla açılır, zeminde ağrılı yaralar görülür, bunlar daha sonra kabuklarla kaplanır. Bu fotoğrafta açıkça görülüyor:

Hastalığın daha şiddetli olması, hastanın ağzında daha fazla kabarcık görüldüğü özelliğidir. Olağan durumlarda kabarcıklar kendileri ağır olanlarda 6-12'dir, 20'ye kadar. Birbirine yerleştirilen vesiküller daha büyük kabarcıklara karışabilir. Ülserden ve ülser oluşumundan yaklaşık 5-6 gün sonra ülserlerin bulunduğu yerdeki kabuklar herhangi bir lezyon izi olmaksızın tükürük ile yıkanır.

Herpesetik angina inflame ile farinksin mukoza zarları belirgin bir acı kırmızı renk ve ödematöz bir görünüm kazanır.

Standart olmayan durumlarda da vardır:

 • Papillosis hiç gözlenmez, ağız ve yutak mukozasının sadece şişmesi ve iltihabı vardır;
 • Kızarıklık birkaç kez gelişir (zayıflamış bağışıklığı olan hastalar için tipiktir).

Boğaz arka duvarı lezyonu ile şiddetli vaka

Çocuklarda ve yetişkinlerde herpetik angina benzer bir klinik tabloyla karakterizedir. Yetişkinler biraz daha kolay acı çekiyor.

Hastalığın eşzamanlı semptomları

Herpetik boğaz ağrısının en karakteristik semptomları şunlardır:

 1. Yüksek sıcaklık - 40-41 ° C'ye kadar Herpetik anjin sıcaklıkta çok keskin bir artış ile işaretlenir - genellikle 3-4 saat içinde tam anlamıyla bir sıçrama olur;
 2. Şiddetli boğaz ağrısı. Bakteriyel boğaz ağrısından biraz farklıdırlar: boğazın kendisi sıkmaz, ağrı kulağa vurmaz, fakat karakteristik “iğrenç” hislere neden olur. Farinksin veya vesiküllerin iltihaplı kısımlarına dokunduğunuzda ve aynı zamanda yiyecek ve su ile tahriş edildiğinde ağrı büyük ölçüde artar;
 3. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sık sık - öksürük;
 4. Malady, vücuttaki zayıflık;
 5. Alt çenenin arkasındaki boyunda, kulakların yakınındaki lenf düğümlerinin genişlemesi.

Herpetik anjina ile, sıcaklık genellikle iki kez artar - akut periyodun ilk gününde ve üçüncü günde.

Ayrıca, herpetik bademcik iltihabı ile, özellikle çocuklarda sindirim bozuklukları yaygındır. Bu, herpetik anjinanın, mide ve bağırsakların mukoza zarlarını etkileyen, çalışmalarını ihlal eden enterovirüslerden kaynaklanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Hasta (genellikle bir çocuk) karın ağrısı hissedebilir, ishal ortaya çıkar, bulantı hissi olabilir.

Enterovirüs Coxsackie - herpes boğaz ağrısı nedensel ajanı

Çok nadiren, herpetik boğaz ağrısının belirtileri, kollar, bacaklar ve gövde üzerinde hızlı çalışan döküntüler ile desteklenir.

zayıf bağışıklık sistemi (her iki virüsün çok yüksek aktiviteye de ve kan akışına yayıldı) olan hastalarda çocukların bir yıla kadar içinde Herpangina daha şiddetli ve tehlikeli semptomlarla ilişkili olabilir:

 • Tek taraflı konjunktivit;
 • Karakteristik semptomları olan seröz menenjit: çiğneme kasları, Kernig sendromu, baş ağrıları;
 • piyelonefrit;
 • Kaslarda ağrı;
 • Kalpteki ağrı;
 • Ensefalit.

Bu belirtiler nispeten nadiren gelişir, ancak bazen herpes boğazından daha tehlikeli ve komplikasyonlara dönüşebilir. Mevcut ise, bir doktora danışın. Daha sıklıkla bu semptomlara 1-2 yaşında bir çocukta herpetik anjina eşlik eder.

Hasta anjina karşı nöbetler geliştirirse, bu durum menenjit gelişiminin bir işaretidir ve hastanın hastaneye yatırılmasını ve gelecekte nöroloğun gözlemlerini gerektirir.

Çocuk nöroloğun resepsiyonunda

Çoğu durumda, herpetik angina tipik bir ARVI olarak ilerler, ancak farinks ve ağız yüzeyinde veziküller şeklinde karakteristik klinik belirtileri ile.

Teşhis ve diferansiyel teşhis

Genellikle, herpetik boğaz ağrısı tanısı zor değildir. Doktorun hastanın genel durumunu tahmin etmesi ve doğru teşhis için hastalığın karakteristiği olan boğazdaki döküntüleri görmesi yeterlidir. Hastalığın semptom kompleksi ve klinik tablosunun farklı bir doğaya benzer hastalıklara benzeyebileceği durumlarda, temel olarak hastalığın atipik seyrinde, laboratuvar araştırma yöntemlerinin ayırıcı tanısı ve uygulanması gerekmektedir.

 • Ateşli çocuklarda sıklıkla görülen herpes stomatitis. Herpetik boğazda, döküntüler çoğunlukla farinkste ve damakta görülürken, dil ve diş etinde veziküllerin baskın lokalizasyonu ile herpaginadan farklıdır. 3-4 yıllık herpanginaya kadar olan çocuklarda stomatit çok daha yaygındır. Fotoğrafta stomatit: Ve burada - herpetik boğaz ağrısı:
 • Pürülan bademcik iltihabı - çoğu herpetik boğaz ağrısında veziküllerini alır. Tipik bir pürülan anjina ile apseleler bademciklerin dışına hiç çıkmaz, damak veya dil üzerinde gerçekleşmezler. Ayrıca, tipik bir anjina ile, burun akıntısı, herpes yaralarının özelliği gelişmez. Fotoğrafta - bir çocukta herpetik boğaz ağrısı: Ve burada - streptokokal foliküler;
 • Herpangina çökeltme olmadan akan andıran Catarrhal anjinası. Benzer şekilde, pürülan anjinaya, catarrhal sinüse asla burun akıntısı eşlik etmez. Eğer öyleyse, hasta yüksek olasılık - herpetik anjina ile birlikte viral bir enfeksiyonu vardır.

Tanının doğrulanması genellikle bir genel kan testi ile saptanan küçük bir lökositozdur. Bazen hastalık durumunda kan testi yaptırmak gerekir.

Video: Dr. Komarovsky herpanginin streptokok anjinadan nasıl farklı olduğunu açıklıyor

Hastalığın nedensel ajanının tam tanımının gerekli olduğu durumlarda, aşağıdaki teşhis yöntemleri kullanılır:

 • Herpetik boğaz ağrısının etken maddelerine karşı antikorları tespit etmek için tasarlanmış serolojik inceleme yöntemleri - ELISA, RNGA, komplement fiksasyon reaksiyonu;
 • Viroloji tanı yöntemleri, veziküller alınan bir sıvı içinde patojen kendisini tespit ve tanımlamak için izin - PCR, tanısal bağışıklık floresan seraların tanıtımı.

Ancak, bu tür araştırma yöntemlerine duyulan ihtiyaç çok nadirdir.

Çeşitli iç organlardan gelen semptomların belirtileri ifade edildiğinde, hastanın uygun doktor tarafından muayenesi gereklidir. Hastanın menenjiti ve ensefaliti, bir nörolog tarafından, kalpte ağrılarla - böbrek hasarı olan bir kardiyolog - bir nefrolog tarafından muayene edilmelidir.

Hastalığın patojenleri

Herpes anjinası, A ve B tipi bağırsaklardaki Coxsackie virüslerinden kaynaklanmaktadır, daha az sıklıkla - bazı virüsler ECHO (echovirüsler). Virüsün vücuttaki giriş kapıları, virüsün hızlı bir şekilde çoğaldığı ve kanın içine girip vücudun her tarafına yayılabildiği, ağız ve bağırsakların mukozalarıdır. Genellikle, viremi hastalığın 2-8. Gününde görülür.

Coxsacki virüs tipi A21

hücrede replike ağız virüsünün mukoz zarlar hücre ölür hangi başından beri, tüm hücre şişmesi dönüştürülür veziküllerin (vakuoller) gelişimine neden olur. Nekroz bölgesinde, kandaki sıvı birikerek veziküllerin oluşumuna katkıda bulunur. Sürekli sıvı akışları açıldıktan sonra, kısmen öldürülmüş virüs parçacıklarının kısmen zaten bağışıklık sisteminin bileşenlerinin oluşturduğu tahrip edilir mide girin.

Hastalıkların insanlarda taşınmasından sonra, herpetik anjinaya neden olan virüslere kalıcı tip spesifik bir bağışıklık oluşur. Kuramsal olarak, yaşamları boyunca mümkün olan tekrarlayan bir hastalıktır (veya virüs enfeksiyonu bir başka çeşidine göre, ya da uzun bir zaman süresi boyunca - spesifik bağışıklık kaybı ile), hastalığın tekrarlama sıklığı ilgili gerçek bilgiler mevcut değildir.

Virüs bulaşma yöntemleri

Herpetik boğaz ağrısının etkenleri çeşitli yollarla bulaşır:

 • Fekal-oral - gıda, kirli eller, oyuncaklar, nipeller;
 • Havadaki damlacıklar;
 • Temas - tükürük ve nazal mukus yoluyla.

Bunlardan, havadaki damlacıklar en önemli ve yaygın olarak kabul edilir. Çoğunlukla çocuk gruplarında gerçekleştirilir.

Çocuk grupları enterovirüslerin dağılımı için ideal bir yer

Coxsackie virüslerinin su yoluyla iletilebileceği ve kanalizasyon atma alanlarının yakınındaki açık suda yüzerken kirlenmenin meydana gelebileceği varsayılmaktadır.

Virüsün yayıcıları, hastalığın akut fazında ve iyileşme aşamasında olan hastalardır. Hastalığın tamamlanmasından sonra hastaya en az iki hafta boyunca karantina verilir.

Kuluçka dönemi ve hastalığın seyrinin kronolojisi

Herpetik anjinanın inkübasyon periyodu, hastalığın semptomlarının başlangıcından önce virüsün vücuda girmesinden, bazen de daha uzun süre 7-10 gün sürmektedir. Hastalığın başlangıcı aniden, hastanın vücut ısısı birkaç saat içinde tam anlamıyla sıçrayabilir. o zaman:

 • farenks mukozasında semptomlarının ortaya çıkması başı ve döküntüleri hatta gece boyunca, orada damak gelen ikinci veya üçüncü gününde, onlar şeffaf ve beyaz, kırmızımsı rengini değiştirmek;
 • İkinci günde, sıcaklık biraz düşebilir, ancak yüksek kalabilir. Hasta tüm semptomlar kompleksini geliştirir - kaslarda ağrı, sindirim bozuklukları, boğaz ağrısı;
 • Üçüncü günde, sıcaklık genellikle yükselir ve maksimum seviyeye ulaşır. Kriterler ulaşır ve çeşitli belirtiler. Bu aşamada hasta en kötüsünü hisseder.
 • Hastalığın 3-4. Gününde, veziküller damağa açılmaya başlar, sıcaklık biraz azalır;
 • 5.-6. Günde hastanın durumu iyileşir, zehirlenme geçtiği belirtileri, boğazda ağrı zayıflar, sıcaklık düşer;
 • 7-8inci günde, faringeal dokuların inflamasyonu azalır, kabuklar, yaraların yerinde kaybolur;
 • 9-10 gün boyunca genişlemiş lenf düğümleri ağrıyor. Enflamasyon 14-15 gün sonra ortaya çıkar.

Herpes yaralarının akut periyodu 4-5 gün sürer.

Normalde, çocuklarda herpetik anjin yetişkinlerde 8-7 gün sürer, 6-7 gün. Herpetik anjin, kronik veya tekrarlayıcı olamaz.

Tehlikeler, hastalığın sonuçları ve genel prognoz

Çoğu durumda, herpetik bademcik iltihabı - hastalık tehlikeli değildir ve sonuç vermeden geçer. Prognoz uygundur: Hastaların büyük çoğunluğu herhangi bir sonuç vermeden tamamen iyileşir. Tehlike, patojen vücudun çeşitli dokularını enfekte ettiğinde gelişen inflamatuar hastalıklar olabilir:

 • Menenjit - çocuklarda herpangina sonunda nüks olduğu bilinen olgularda, yaşamın ilk yılındaki çocuklarda ölümcül bir sonucu olan olgular da kaydedildi;
 • ensefalit;
 • Kalp kasının iltihabı;
 • piyelonefrit;
 • Bakteriyel komplikasyonlar.

Bu komplikasyonların gelişmesiyle, hasta vücudun mukabil bölgelerindeki ağrıdan şikayetçidir. Bakteriyel komplikasyonlarda, vesiküllerin bölgelerinde tipik apseler görülür, bu da boyut olarak artabilir.

Herpes boğaz ağrısı sonuçları daha olasıdır, hastanın bağışıklığı zayıftır. İmmün yetmezlik durumlarında sıklıkla ölüme yol açabilen iç poliorganöz lezyonlar ortaya çıkar. Yetişkinlerde, herpetik bademcik iltihabı öncelikle HIV'li kişiler için tehlikelidir.

Video: Bir doktora zamanında erişim ile, herpagina komplikasyon riski çok daha düşük olacaktır...

Epidemiyoloji: Herpetik boğaz ağrısından kim, ne zaman ve ne sıklıkla etkilenir?

Çoğunlukla, 3-10 yaş çocuklarda herpetik anjina teşhisi konur. Çünkü son derece bulaşıcı hastalığın kolayca çocuk gruplarında yayılır, ya da yetişkinler iletilen ve bir çocuk normalde bir çocuk olarak ve bir yetişkin olarak perebolevaet çünkü güvenli patojen oluşturduğu bağışıklık karşı korumalı kalır.

Daha az sıklıkla herpetik anjin, yaşamın ilk 2 yılındaki çocuklarda gelişir. Ancak hastalığın en zor olduğu ve sıklıkla komplikasyonlara neden olduğu görülür. Altı aydan küçük bir çocukta bu hastalık olası değildir çünkü doğumdan önce alınan anne antikorları tarafından korunmaktadır.

İmmünoglobulin - tespit edilen viral partiküllerin tanınmasından ve bağlanmasından sorumlu bir protein

Çoğu solunum yolu hastalığından farklı olarak, herpesetik anjin genellikle yaz aylarında ortaya çıkar, çünkü enterovirüslerin kendilerinin daha kolay ve hızlı yayılması için yüksek sıcaklıklardadır. Bazı durumlarda hastalık, tüm aileleri veya farklı kolektifleri etkileyen, yerel salgınlar şeklinde gerçekleşir. Hasta bir kişiye bakan bir kişi kolayca enfekte olabilir ve hasta olabilir.

Herpetik anjin kronik veya tekrarlayıcı değildir. Onun tekrarlanan bölümleri nadir ve nadirdir. Tekrarlayan bir hastalık şüphesi olduğunda, yüksek olasılıklı konuşma herpes stomatiti ile ilgilidir. Pratik olarak, tüm hastalarda, herpetik angina bir ömür boyu sadece bir kez oluşur.

Herpetik boğaz ağrısı hamilelik sırasında tehlikeli midir?

En hamile herpetik boğaz ağrısı için ciddi tehlike değildir. Çoğu erişkin hastada olduğu gibi, bu dönemde hastalık, gelecekteki annede komplikasyon olmaksızın geçer.

Herpetik angina Coxsackie virüsü tip B'nin etken maddesi potansiyel olarak plasenta bariyerinin üstesinden gelebilir, fetüse nüfuz edebilir ve gelişimde anormalliklere yol açabilir. Gebe kadın istatistiklerinde hastalığın nadir görülmesi nedeniyle, böyle bir etkinin sıklığı ve virüs tehlikesi, no.

Anne kendini sağlıklı ve normal bir yaşama yol açıyorsa, herpetik boğaz ağrısının doğmamış çocuğuna olan etkisi azdır. Hastalığın sonuçsuz kalması muhtemeldir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının tedavisi, hastanın durumunu hafifletmek ve en şiddetli semptomları durdurmaktır.

Bugüne kadar, zaten varsa ve vücudun dokularında çoğalırsa, herpetik boğaz ağrısının etken maddesini yok etmeyi sağlayacak hiçbir araç yoktur. Bu demektir ki Hastalığın süresini herhangi bir ilaçla etkilemek, ve vücut ona karşı bir bağışıklık tepkisi geliştirdiğinde ve tüm viral parçacıkları yok ettiğinde sona erer. Bu genellikle 7-10 gün sürer.

Makrofajlar, görselleştirme © Random42

Herpetik boğaz ağrısı semptomatik tedavi genellikle şunları içerir:

 1. Antipiretiklerin kullanımı. Çocuklar genellikle Nurofen, Efferalgan ve Paracetamol kullanırlar, yetişkinlerde aynı veya Aspirin;
 2. Bolca bir içecek - ateş düşürücü maddelerle ateşi ısıtmaktan daha önemlidir. Bir hasta ne kadar içerse, vücudunun sıcaklığı düzenlemesi o kadar kolaylaşır ve daha önce antipiretiklerin alımını iptal etmek mümkün olacaktır. Ayrıca, içme, zehirlenme belirtilerini azaltmaya yardımcı olur;
 3. Ağrı kesici kullanımı - Hexoral Tabs, Tantum Verde, Teraflu Lar,% 2 lidokain solüsyonu. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için birkaç saatliğine izin verirler;
 4. Papatya, adaçayı, calendula - ve aynı zamanda basit soda ve tuz çözeltisi - otlar boğaz decopping Gargara. Bu gibi durulamalar iltihabı azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca herpanginleri bakteriyel komplikasyonlardan korumaya yardımcı olan bazı dezenfekte edici etkiye sahiptirler.

Video: Dr. Komarovsky, ARVI için durulamaların nasıl kullanıldığını açıklıyor

Bazen herpetik boğaz ağrısı tedavisi için, çocuklara antiseptikler ile boğaz püskürtülmesi yanı sıra iyot veya zelenka çözeltileri ile papüllerin kendilerini yağlamak için tavsiye edilir. Gerçekte, bu önlemler hasta için aşırı, etkisiz ve bazen travmatiktir. Hastalıkta yatak istirahati görülürse, hastada bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon olasılığı minimaldir ve bu tür önleyici tedbirlere gerek yoktur. Aynı zamanda, Lugol çözeltisinin veya zelenka'nın farenksın çok ağrılı yüzeyinde bulaşması, hasta bir çocuk tarafından hastalığın kendisinden daha fazla tolere edilmesi daha zordur. Yani, bu tür ilaçların kullanımı hasta için işe yaramaz ve ağrılıdır.

Çok nadir durumlarda, hipo-duyarlaştırıcı ajanların örneğin Claritin veya Suprastin kullanılması teorik olarak önerilebilir. Herpetik anjinada hemen hemen hiç iltihaplanma, sistemik antihistaminiklerin kullanımını gerektirebilecek böyle bir ciddiyete ulaşmaz.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hemen hemen her zaman evde olabilir (menenjit belirtileri görüldüğü durumlar hariç). Bu durumda gerekli:

 • Yatağa bağlı kalmak;
 • Pevzner'e göre diyet numarasına 13 uymak, hastayı yumuşak kaynatılmış yarı sıvı yiyeceklerle beslemek;
 • Hastanın bulunduğu odada normal bir mikro iklimi sağlayın - yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklık ve% 50-70'lik bir nem oranı, düzenli havalandırma.

Parasetamol - antipiretik ve analjezik, herpes angina için semptomatik tedavi için oldukça yeterli

Aynı zamanda herpetik bademcik iltihabını bu yöntem ve yöntemlerle tedavi etmek mümkün değildir:

 • Anti-herpetik ilaçlar. Herpes virüsleri bu hastalığa neden olmadığından, Asiklovir, Valasiklovir ve benzerleri onun içinde tamamen işe yaramaz, ancak yan etki riski nedeniyle, tehlikeli olabilirler;
 • İnhalasyonlar ve kompresler - bu yöntemler iltihap bölgelerinin ısınmasına ve vücutta daha aktif viral enfeksiyon yayılmasına neden olur;
 • Evrensel antiviral ve immünmodülatör ajanlar - bunların herpetik boğaz ağrısında etkinliği kanıtlanmamıştır ve yan etkiler oldukça şiddetli olabilir;
 • Kuvars - bu prosedür vücuttaki virüslerle savaşmak için tamamen işe yaramaz, ancak yanma riski nedeniyle de tehlikelidir.

Hasta çocukların ve ebeveynlerinin çoğunluğu için, herpetik anjinada seyrinin tüm şiddetiyle birlikte, hastalığın seyrini kısaltmanın ve antipiretikler dışındaki herhangi bir tableti içmeye gerek duyulmaması gerçeğiyle uzlaşmak son derece önemlidir. Bununla birlikte, antipiretikler ve anestezikler dışındaki hemen hemen tüm ajanlar plasebo herpetik anjinadadır ve ya hiç terapötik bir etkiye sahip değildir ya da bu etki, ajanların kendilerinin tehlikelerinden çok daha az belirgindir. Bu tür fonlar sadece kayıtsızlık için kabul edilir.

Hastalığın önlenmesi

Günümüzde herpetik bademcik iltihabı önleme araçları mevcut değildir. Hastalığın olasılığını azaltmak:

 • Genel bağışıklığı güçlendirmek için önlemler almak - düzgün yemek, okuryazar çalışma tarzını gözlemlemek ve dinlenmek, temperlemek, fiziksel aktiviteyi korumak;
 • Hasta veya iyileşme ile iletişimden kaçınmak;
 • Sağlık kurallarını gözlemlemek ve yaşam ve çalışma alanlarında mikro iklimin normal şartlarını korumak.

Tıbbi ve eğitimsel uygulamalarda, hastalıkların görülme sıklığını azaltmak için, herpetik boğaz ağrısı teşhisi konan hastalara en az 2 haftalık bir karantina reçetesi verilir, sağlık çalışanlarının kendileri, çocuk eğitim ve öğretim kurumlarının çalışanları düzenli tıbbi muayenelerden geçerler. Kurumların kendileri, bu amaç için katı sağlık standartlarına uymaktadır.

Herpesvirüsün çocuklarda tedavisi

Herpetik anjin - çocuklarda ve yetişkin herpaginlerinde tedavi

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

herpanjin Coxsackie virüsü enfeksiyonu hayvandan nadir durumlarda havadan, temas veya bir insan hastaya karşı dışkı-ağız yolu, yolunda. Nazofarenks yoluyla virüs, bağırsak lenf düğümlerine girer. orada aktif olarak çoğalır, daha sonra kan içine emilir ve vücut boyunca yayılır, oral mukozada ülserasyona neden olur.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

 • Hastalığın başında zayıflık, kötü ruh hali, halsizlik, ateş ve iştah azalır.
 • Sonra, yutkunma sırasında daha kötü olan boğaz ağrısı var.
 • Sıklıkla, herpaginaya karın, yani diyafram kaslarında ağrı eşlik eder.
 • İshal olabilir. kusma. baş ağrısı.
 • Herpetik boğaz ağrısının ana belirtisi, posterior farryngeal duvarın ve yumuşak damak yüzeyindeki kırmızı lekelerdir. Bu döküntüler ağrılı yaralara dönüşür. Hiperemik mukozada 1-2 gün sonra patlayan ve erozyon oluşturan seröz papüller vardır.
 • Erozyon oluşumu aşamasında, ağrı sendromu güçlü bir şekilde telaffuz edilir, vücut ısısı 400 ° C'ye ulaşabilir.
 • Submandibuler lenf düğümleri palpasyon ağrılı genişlemiştir.

Herpetik boğaz ağrısı komplikasyonları

Vücudun zayıflaması ve enfeksiyonla başa çıkmaması veya hastalığın ağır bir şekilde tetiklenmesi durumunda, virüsü, yani diğer organlara ve sistemlere yayılmasını yaygınlaştırmak tehlikelidir. Gibi hastalıklar gelişebilir

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

 1. yatak istirahatı, diyet uymak gerekiyor: diyet yarı katı veya sıvı formda, hafif hafif ve tuzsuz olmalı, yutak mukozasına zarar vermemek için. Bolca sıcak bir içecek vücudun zehirlenmesi ile başa çıkmaya ve hastalığın çabuk kurtulmasına yardımcı olacaktır.
 2. Etkili ağız durulama çözeltisi furatsilina, otlar (adaçayı, papatya, meşe kabuğu, calendula) decoctions.
 3. Bademcikler, aerosoller (Ingalipt, Orosept, Geksoral) ile serpilmiş, yerel antiseptiklerle tedavi edilmelidir. Aerosollerin etkisi zayıfladıktan sonra, rezorpsiyon tabletleri (Pharyngocept, Decaturene, Sebidin) kullanabilirsiniz. Doktor ayrıca, herpetik boğaz ağrısını tedavi etmek için mukozadaki yaraları yağlamak için antiviral merhem (Viferon, Asiklovir) reçete edebilir.
 4. Hoş olmayan belirtileri azaltmak için antihistaminik ve duyarsızlaştırıcı ilaçlar (Suprastin, Diazolinum, Dimedrol) yardımı ile olabilir.
 5. Sıcaklık yüksekse, tedavi için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Efferalgan) kullanılmalıdır.
 6. B vitaminlerinin ek alımı bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
 7. Antibiyotikler herpetik boğaz ağrısı tedavisinde sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda veya ısı 4 günden uzun sürerse reçete edilir.

Artan kan dolaşımına ve virüslerin vücuda yayılmasına katkıda bulundukları için, her türlü termal prosedürü (inhalasyon, kompres) yürütmek tedavide yasaktır.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpetik boğaz ağrısı olan hastaların çoğu çocuktur, çoğu zaman 3 ila 10 yaş arasında görülür. Emzirilen bebeklerin hastalanmaları daha az olasıdır, çünkü anne sütünden virüslere karşı antikorlar alırlar. Üç yaşın altındaki çocuklarda hastalık çok zordur.

Çocuklarda herpangina belirtileri yetişkinlerde olduğu gibi, daha belirgin lenfadenopati (lenf düğümlerinde artış).

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Tedavi sırasında, antiseptiklerin (manganez, furacilin, calendula, papatya) çeşitli çözümleri ile sistematik gargaraya önem verilmelidir. çocuk hala çok genç ve durulamasını gerçekleştirmek için yapamıyorsa, ebeveynler lavabonun üzerinde bebek başını eğerek, (iğne olmadan) şırınga veya bir şırınga gelen boğazını sulamak olabilir.

Tedavi sırasında, doktor antiviral tedavi yanı sıra antihistaminikler (Claritin, Loratadin) reçete. Vücudun daha iyi bir direnci için, çocuğa immünostimulantlar (Immunal, Imudon) verilebilir. Çocuk Parasetamol, Efferalgan gibi ürünler, vücut sıcaklığı hastalığın kendisi ile başa çıkmak için vücut sıcaklığını 380C aştığında kullanmak daha iyidir.

önleme

 1. Vücudun genel güçlenmesi (sertleşme, egzersiz, rasyonel beslenme, vitamin tüketimi).
 2. Virüsle enfekte kişilerin zamanında tespiti ve izolasyonu.
 3. Anaokullarında ve okullarda, iki hafta boyunca hastalar ve temas kişiler için karantina kurulmuştur.

Herpes boğaz ağrısı bir çocukta tedavisi

Belirtiler ve herhangi bir bulaşıcı hastalığın tedavisi, buna neden olan nedensel etkene bağlıdır. Herpesvirüsün gelişim nedeni enterovirüstür. Bu nedenle, bu hastalık için en etkili tedavi, bu viral patojene karşı alınan önlemlerdir. Bununla birlikte, etkili antiviral ilaçların yokluğu, terapötik önlemlerin uygulanmasını zorlaştırır.

Aynı zamanda, gerekli terapötik eylemlerin doğası sadece spesifik patojenik mikroorganizmaya bağlı değildir. Tedavinin atanmasında önemli bir rol, hastalığın semptomları, hastanın yaşı, eşlik eden patoloji tarafından da oynanır.

Tedavinin prensipleri

Herpagina'nın ana özelliği bademcikler, yutakların arka duvarı, kemerler, sert ve yumuşak gökyüzü üzerinde karakteristik döküntüler.

Kırmızımsı punktat nodüller olarak ortaya çıktıklarında, 1-2 gün içinde, hastalık adına yansıyan herpetik püskürmelere benzeyen patolojik odaklara dönüşürler. Ancak, patolojik süreç herpes virüsü değil, başka bir patojen tarafından neden olduğu için, herpes boğaz ağrısı tedavisi çocuklarda farklıdır. Bu durumda, Acyclovir, Zavirax, Gerpevir gibi herpetik lezyonların tedavisi için reçete edilen ilaçlar kullanılamaz.

Akut tonsillit, sadece bademcikler içinde patolojik odakların gelişmesi ile karakterizedir.

Herpes boğazında, lezyonlar çoğunlukla farenksin arka duvarına, gökyüzüne, pruvaya ve bademciklere daha az etkilenir. Sonuç olarak, bakteriyel bir patojenin neden olduğu foliküler boğaz ağrısı veya başka akut tonsillit durumunda gerekli antibiyotik kullanımı yanlıştır.

Etkili bir antiviral ilaç olmadığı göz önüne alındığında, çocuklarda herpetik boğaz ağrısının tedavisi bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Etkinlikler

 • vücuttaki virüslerin seviyesini azaltmak için;
 • genel durumu iyileştirmek;
 • komplikasyonların gelişmesini önler.

Herpes boğaz ağrısı tedavi etmek için belirleme, boğazda lezyon odakları varlığına ek olarak, aşağıdaki belirtiler çocuklarda belirtildiğini dikkate almak gerekir:

 • keskin başlangıç;
 • halsizlik, halsizlik gelişimi;
 • iştahsızlık;
 • boğazda lokalize olan ağrı sendromu;
 • kuru öksürük;
 • burun akıntısı;
 • vücut ısısında 40 dereceye kadar artış;
 • bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Nadir durumlarda, alt ve üst ekstremitelerde tek döküntüler olabilir. Şiddetli vakalarda, gastrointestinal sistemin tutulumunu karakterize eden belirtiler:

Zayıf çocuklar veya yenidoğanlarda, hastalık daha şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Bu durumda, menenjit, ensefalit, piyelonefrit, kalp hastalığının gelişimini gösteren belirtiler olabilir..

Antipiretik önlemler

Herpes boğazının nasıl tedavi edileceğinin belirlenmesinde çok önemli bir faktör sıcaklık yanıtıdır. Çocukta sıcaklığın artmasının bağışıklıkta artış sağlayan koruyucu bir mekanizma olduğu iyi bilinmektedir. Hiperterminin gelişimi, organizmanın patojenik virüsle mücadelesine tanıklık eder. Hastanın durumu bozulduğunda Bu bağlamda, sıcaklık özelliklerini azaltmaya yönelik faaliyetleri yürütmek üzere, sadece onun fazla 38 derece artış olması halinde kabul edilebilir, kötüleşen çocuğun durumu, hem de beyaz hipertermi gelişiminde, cilt dramatik soluk hale gelir.

Antipiretik önlemler olarak, çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç hem de tıbbi olmayan eylemleri içerir. Yeterli bir sıcaklık rejimi, hava nemlendirme, uygun kıyafetler kullanarak, hastanın durumunu önemli ölçüde artıracak olan 0.5-1 derecelik bir sıcaklık düşüşüne erişebilirsiniz. Doğru tıbbi eylemler, antipiretik ilaçların kullanımını, ancak vücudun maksimum ısı salınmasına katkıda bulunan önlemlerin etkisiz kalması anlamına gelir.

Bununla birlikte, non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak, bütün, parasetamol ve ibuprofen de göz önüne alınması gerekmektedir ve analjezik özellikler ilk antipiretik bir etkiye sahiptir. Bu ilaçlar boğazdaki ağrıyı biraz azaltabilir.

Bol içecek

Çocuklarda herpes boğazının tedavisinde en önemli rol bol miktarda içilir.

Vücudun hidrasyonu vücut ısısını azaltmaya yardımcı olur ve virüsü vücuttan uzaklaştırmayı amaçlayan güçlü bir detoks mekanizmasıdır.

Yutulduğunda sadece kaba yiyecekler değil, herhangi bir sıvı, ağrıyı arttırdığı için, mukoza zarını tahriş etmeyen içeceklerin içilmesi önemlidir.

Oda sıcaklığında herhangi bir içecek veya hatta serin olabilir. Bu sıcaklık, mukoza boğazında tahriş edici bir etki yaratmadan sıcaklığın en etkili şekilde azaltılmasına yardımcı olacaktır. Çocuğa bir içecek sunarken, asidik veya tuzlu içeceklerin mukus boğazındaki tahriş edici etkiyi arttırabildiğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Yerel tedavi

Boğazdaki ağrı, hastalar tarafından boğazda sürekli yanma veya çizilme olarak tanımlanır. Bununla birlikte, antiseptik, bakterisidal, anti-enflamatuar etkisi olan topikal preparatların, iyileşme oranı üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Aerosollerin veya şekerlerin analjezik etkisine gelince, hastalar etkilerini farklı şekillerde değerlendirirler. Aynı zamanda, bir çocukta aerosol kullanarak, bu ilaçların olası tahriş edici etkisini ve hastanın bunları almayı reddetmesini hesaba katmak gerekir.

Herpes boğazını, zorlayıcı önlemlerin kullanılmasına başvurmadan çocuklarda tedavi edebilirsiniz. Daha büyük çocuklarda, boğazın durulanması, çocuğun bağımsız olarak yürüdüğü bir soda veya tuzlu su çözeltisi ile kısıtlamak için yeterlidir. Aerosollerin kullanımı hoş olmayan hislere neden olmazsa, Givalex, Tantum Verde, Ingalipt gibi ilaçların kullanımı. Bu durumda haplar arasında, anestezi etkisi Strepsils, Lisobakta, Pharingosept kullanılarak elde edilebilir.

İmmün uyarıcı ilaç Imudon kullanımı ile ilgili olarak, hekimler arasında farklı görüşler vardır. Bazı uzmanlar randevusunu haklı görüyor ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunuyorlar. Diğer doktorlar, ilacın çocuklarda güvenli kullanım için çok fazla yan etkiye sahip olduğu görüşündedir.

Kontrendike prosedürler

Bu patolojik durum için tehlikeli olan ve sürecin yayılmasına yol açabilecek faaliyetler de vardır. Bu tür eylemler

 • boyunda ısınma prosedürleri (kompresler, kauçuklar);
 • inhalasyon uygulaması;
 • elektroprosedür kullanın.

Bu prosedürleri kullanmayla ilgili tehlike, kullanımlarının, sıcaklıkta yerel bir artış ve boğazda kan akışında iyileşme ile ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır. Bu, viral patojenin yayılması için koşulların geliştirilmesine katkıda bulunur.

Önerilen Etkinlikler

Herpes boğaz ağrısı teşhisi, patolojik odakların doğası ve foliküler anjinaya olan benzerliğinin doğasından dolayı zor olabilir. Bu bağlamda, çocuklarda herpes (herpetik) angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği, KBB doktorunu belirlemelidir. Bu durumda, çocuğun ebeveynleri hasta olmalıdır, çünkü hastalığın süresi 8-10 güne ulaşır.

Bir çocukta herpes boğaz ağrısı için gerekli ana tıbbi önlemler. aşağıdaki:

 • yatak istirahatı sağlama;
 • odada 18-20 derecelik rahat bir sıcaklık rejimi oluşturmak;
 • yeterli hava neminin sağlanması;
 • bol içme;
 • bebek sadece iştah varsa beslenmelidir;
 • Yiyecek eriyiği, bozuk bir biçimde servis edilen, oda sıcaklığındaki tabaklardan oluşmalıdır;
 • antipiretik ajanlar kullanmak mümkündür;
 • Çocuğun yaşına bağlı olarak, topikal ilaçların kullanımının yanı sıra boğaz durulamalarını gösterir;
 • İşlemin ağır seyrinde, immün uyarıcı maddelerin kullanılması mümkündür.

Yazar: Natalia Gayevaya

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Herpetik anjin, belirtileri ve çocuklarda ve yetişkinlerde boğazın resmi

Herpetik anjin, esas olarak farinks ve mukus zarlarının iltihaplanmasıyla ve daha sonra bir herpetik döküntüye benzeyen papüllerin ortaya çıkmasıyla kendini gösteren bir akut viral hastalıktır. Hastalığın çoğu çocuklarda ortaya çıkar, herpes boğaz ağrısının yüksek bulaşıcılığı nedeniyle, birçok insan çocuklukta hastalanmayı başarabilir, bundan sonra uzun bir süre (bazı verilere göre - yaşam için) kalıcı bağışıklık devam eder. Herpetik boğaz ağrısının etiyolojik tedavi yöntemleri (vücuttaki virüs-patojenleri yok etmesine izin verir) günümüzde mevcut değildir ve bu nedenle tedavinin kendisi, hastanın bağışıklık sistemi kendi başına hastalık ile başa çıkana kadar sadece semptomların düzeltilmesini sağlar.

Bu hastalığın adı çift bir hatadır. Ne herpes enfeksiyonları, ne anjina herpetik anjinaya sahiptir. Onun bilimsel tıbbi adı enterovirüs veziküler stomatit, eşanlamlı - enterovirüs veziküler farenjit, Zagorsky hastalığı, ülserli tonsillit. Ortak parite olarak da herpes boğaz ağrısı, herpangina olarak da bilinir, bazen oldukça açık "herpetik boğaz ağrısı" derler.

Popüler adı "herpes", herpes enfeksiyonları olan bir döküntüye sahip bir hastanın boğazındaki döküntülerin benzerliğiyle ilişkilidir. Angina, tipik streptokokal anjinaya benzer şekilde, boğazda şiddetli ağrı nedeniyle bir hastalık olarak adlandırılır. Bu durumda, herpetik anjin tedavisi uçuk ve hastalıklara ve streptokok boğaz ağrısı tedavisi farklıdır ve bu nedenle herpetik anjin doğru ayırıcı tanı çok önemlidir.

ICD-10'da herpetik boğaz ağrısı kodu B08.5'tür.

Herpetik boğaz ağrısı ile fotoğraf ve boğaz tipi

Herpetik boğaz ağrısının lokal belirtileri oldukça tipiktir. Fotoğraf, bu hastalığa sahip çocuğun farinksini ve ağız boşluğunu göstermektedir:

Hastalığın en belirgin belirtisi, damak, faringeal halka, bademcik ve dil yüzeyinde 1-2 mm çapında küçük papüllerdir. İlk aşamalarda kırmızımsı bir renge sahipler ve kanla dolu gibi görünüyorlar. Fotoğrafta - bu onların görünüşü:

Papüllerin ortaya çıkmasından birkaç saat sonra (bir güne kadar), su ile doldurulmuş gibi şeffaf hale gelir ve şeffaflaşır. Her biri kırmızımsı bir aureole ile çevrilidir. Bu aşamada, herpetik döküntüye benzerler:

Doktorlar bu tür oluşumları vezikülleri çağırır. Kendileri çok ağrılıdırlar ve bulundukları iltihaplı dokuların acısını tamamlarlar. Görünüşten yaklaşık 2-4 gün sonra, veziküller onlardan akışkanın dışarı akışıyla açılır, zeminde ağrılı yaralar görülür, bunlar daha sonra kabuklarla kaplanır. Bu fotoğrafta açıkça görülüyor:

Hastalığın daha şiddetli olması, hastanın ağzında daha fazla kabarcık görüldüğü özelliğidir. Olağan durumlarda kabarcıklar kendileri ağır olanlarda 6-12'dir, 20'ye kadar. Birbirine yerleştirilen vesiküller daha büyük kabarcıklara karışabilir. Ülserden ve ülser oluşumundan yaklaşık 5-6 gün sonra ülserlerin bulunduğu yerdeki kabuklar herhangi bir lezyon izi olmaksızın tükürük ile yıkanır.

Herpesetik angina inflame ile farinksin mukoza zarları belirgin bir acı kırmızı renk ve ödematöz bir görünüm kazanır.

Standart olmayan durumlarda da vardır:

 • Papillosis hiç gözlenmez, ağız ve yutak mukozasının sadece şişmesi ve iltihabı vardır;
 • Kızarıklık birkaç kez gelişir (zayıflamış bağışıklığı olan hastalar için tipiktir).

Boğaz arka duvarı lezyonu ile şiddetli vaka

Çocuklarda ve yetişkinlerde herpetik angina benzer bir klinik tabloyla karakterizedir. Yetişkinler biraz daha kolay acı çekiyor.

Hastalığın eşzamanlı semptomları

Herpetik boğaz ağrısının en karakteristik semptomları şunlardır:

 1. Yüksek sıcaklık - 40-41 ° C'ye kadar Herpetik anjin sıcaklıkta çok keskin bir artış ile işaretlenir - genellikle 3-4 saat içinde tam anlamıyla bir sıçrama olur;
 2. Şiddetli boğaz ağrısı. Bakteriyel boğaz ağrısından biraz farklıdırlar: boğazın kendisi sıkmaz, ağrı kulağa vurmaz, fakat karakteristik “iğrenç” hislere neden olur. Farinksin veya vesiküllerin iltihaplı kısımlarına dokunduğunuzda ve aynı zamanda yiyecek ve su ile tahriş edildiğinde ağrı büyük ölçüde artar;
 3. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sık sık - öksürük;
 4. Malady, vücuttaki zayıflık;
 5. Alt çenenin arkasındaki boyunda, kulakların yakınındaki lenf düğümlerinin genişlemesi.

Herpetik anjina ile, sıcaklık genellikle iki kez artar - akut periyodun ilk gününde ve üçüncü günde.

Ayrıca, herpetik bademcik iltihabı ile, özellikle çocuklarda sindirim bozuklukları yaygındır. Bu, herpetik anjinanın, mide ve bağırsakların mukoza zarlarını etkileyen, çalışmalarını ihlal eden enterovirüslerden kaynaklanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Hasta (genellikle bir çocuk) karın ağrısı hissedebilir, ishal ortaya çıkar, bulantı hissi olabilir.

Enterovirüs Coxsackie - herpes boğaz ağrısı nedensel ajanı

Çok nadiren, herpetik boğaz ağrısının belirtileri, kollar, bacaklar ve gövde üzerinde hızlı çalışan döküntüler ile desteklenir.

zayıf bağışıklık sistemi (her iki virüsün çok yüksek aktiviteye de ve kan akışına yayıldı) olan hastalarda çocukların bir yıla kadar içinde Herpangina daha şiddetli ve tehlikeli semptomlarla ilişkili olabilir:

 • Tek taraflı konjunktivit;
 • Karakteristik semptomları olan seröz menenjit: çiğneme kasları, Kernig sendromu, baş ağrıları;
 • piyelonefrit;
 • Kaslarda ağrı;
 • Kalpteki ağrı;
 • Ensefalit.

Bu belirtiler nispeten nadiren gelişir, ancak bazen herpes boğazından daha tehlikeli ve komplikasyonlara dönüşebilir. Mevcut ise, bir doktora danışın. Daha sıklıkla bu semptomlara 1-2 yaşında bir çocukta herpetik anjina eşlik eder.

Hasta anjina karşı nöbetler geliştirirse, bu durum menenjit gelişiminin bir işaretidir ve hastanın hastaneye yatırılmasını ve gelecekte nöroloğun gözlemlerini gerektirir.

Çocuk nöroloğun resepsiyonunda

Çoğu durumda, herpetik angina tipik bir ARVI olarak ilerler, ancak farinks ve ağız yüzeyinde veziküller şeklinde karakteristik klinik belirtileri ile.

Teşhis ve diferansiyel teşhis

Genellikle, herpetik boğaz ağrısı tanısı zor değildir. Doktorun hastanın genel durumunu tahmin etmesi ve doğru teşhis için hastalığın karakteristiği olan boğazdaki döküntüleri görmesi yeterlidir. Hastalığın semptom kompleksi ve klinik tablosunun farklı bir doğaya benzer hastalıklara benzeyebileceği durumlarda, temel olarak hastalığın atipik seyrinde, laboratuvar araştırma yöntemlerinin ayırıcı tanısı ve uygulanması gerekmektedir.

 • Ateşli çocuklarda sıklıkla görülen herpes stomatitis. Herpetik boğazda, döküntüler çoğunlukla farinkste ve damakta görülürken, dil ve diş etinde veziküllerin baskın lokalizasyonu ile herpaginadan farklıdır. 3-4 yıllık herpanginaya kadar olan çocuklarda stomatit çok daha yaygındır. Fotoğrafta stomatit: Ve burada - herpetik boğaz ağrısı:
 • Pürülan bademcik iltihabı - çoğu herpetik boğaz ağrısında veziküllerini alır. Tipik bir pürülan anjina ile apseleler bademciklerin dışına hiç çıkmaz, damak veya dil üzerinde gerçekleşmezler. Ayrıca, tipik bir anjina ile, burun akıntısı, herpes yaralarının özelliği gelişmez. Fotoğrafta - bir çocukta herpetik boğaz ağrısı: Ve burada - streptokokal foliküler;
 • Herpangina çökeltme olmadan akan andıran Catarrhal anjinası. Benzer şekilde, pürülan anjinaya, catarrhal sinüse asla burun akıntısı eşlik etmez. Eğer öyleyse, hasta yüksek olasılık - herpetik anjina ile birlikte viral bir enfeksiyonu vardır.

Tanının doğrulanması genellikle bir genel kan testi ile saptanan küçük bir lökositozdur. Bazen hastalık durumunda kan testi yaptırmak gerekir.

Video: Dr. Komarovsky herpanginin streptokok anjinadan nasıl farklı olduğunu açıklıyor

Hastalığın nedensel ajanının tam tanımının gerekli olduğu durumlarda, aşağıdaki teşhis yöntemleri kullanılır:

 • Herpetik boğaz ağrısının etken maddelerine karşı antikorları tespit etmek için tasarlanmış serolojik inceleme yöntemleri - ELISA, RNGA, komplement fiksasyon reaksiyonu;
 • Viroloji tanı yöntemleri, veziküller alınan bir sıvı içinde patojen kendisini tespit ve tanımlamak için izin - PCR, tanısal bağışıklık floresan seraların tanıtımı.

Ancak, bu tür araştırma yöntemlerine duyulan ihtiyaç çok nadirdir.

Çeşitli iç organlardan gelen semptomların belirtileri ifade edildiğinde, hastanın uygun doktor tarafından muayenesi gereklidir. Hastanın menenjiti ve ensefaliti, bir nörolog tarafından, kalpte ağrılarla - böbrek hasarı olan bir kardiyolog - bir nefrolog tarafından muayene edilmelidir.

Hastalığın patojenleri

Herpes anjinası, A ve B tipi bağırsaklardaki Coxsackie virüslerinden kaynaklanmaktadır, daha az sıklıkla - bazı virüsler ECHO (echovirüsler). Virüsün vücuttaki giriş kapıları, virüsün hızlı bir şekilde çoğaldığı ve kanın içine girip vücudun her tarafına yayılabildiği, ağız ve bağırsakların mukozalarıdır. Genellikle, viremi hastalığın 2-8. Gününde görülür.

Coxsacki virüs tipi A21

hücrede replike ağız virüsünün mukoz zarlar hücre ölür hangi başından beri, tüm hücre şişmesi dönüştürülür veziküllerin (vakuoller) gelişimine neden olur. Nekroz bölgesinde, kandaki sıvı birikerek veziküllerin oluşumuna katkıda bulunur. Sürekli sıvı akışları açıldıktan sonra, kısmen öldürülmüş virüs parçacıklarının kısmen zaten bağışıklık sisteminin bileşenlerinin oluşturduğu tahrip edilir mide girin.

Hastalıkların insanlarda taşınmasından sonra, herpetik anjinaya neden olan virüslere kalıcı tip spesifik bir bağışıklık oluşur. Kuramsal olarak, yaşamları boyunca mümkün olan tekrarlayan bir hastalıktır (veya virüs enfeksiyonu bir başka çeşidine göre, ya da uzun bir zaman süresi boyunca - spesifik bağışıklık kaybı ile), hastalığın tekrarlama sıklığı ilgili gerçek bilgiler mevcut değildir.

Virüs bulaşma yöntemleri

Herpetik boğaz ağrısının etkenleri çeşitli yollarla bulaşır:

 • Fekal-oral - gıda, kirli eller, oyuncaklar, nipeller;
 • Havadaki damlacıklar;
 • Temas - tükürük ve nazal mukus yoluyla.

Bunlardan, havadaki damlacıklar en önemli ve yaygın olarak kabul edilir. Çoğunlukla çocuk gruplarında gerçekleştirilir.

Çocuk grupları enterovirüslerin dağılımı için ideal bir yer

Coxsackie virüslerinin su yoluyla iletilebileceği ve kanalizasyon atma alanlarının yakınındaki açık suda yüzerken kirlenmenin meydana gelebileceği varsayılmaktadır.

Virüsün yayıcıları, hastalığın akut fazında ve iyileşme aşamasında olan hastalardır. Hastalığın tamamlanmasından sonra hastaya en az iki hafta boyunca karantina verilir.

Kuluçka dönemi ve hastalığın seyrinin kronolojisi

Herpetik anjinanın inkübasyon periyodu, hastalığın semptomlarının başlangıcından önce virüsün vücuda girmesinden, bazen de daha uzun süre 7-10 gün sürmektedir. Hastalığın başlangıcı aniden, hastanın vücut ısısı birkaç saat içinde tam anlamıyla sıçrayabilir. o zaman:

 • farenks mukozasında semptomlarının ortaya çıkması başı ve döküntüleri hatta gece boyunca, orada damak gelen ikinci veya üçüncü gününde, onlar şeffaf ve beyaz, kırmızımsı rengini değiştirmek;
 • İkinci günde, sıcaklık biraz düşebilir, ancak yüksek kalabilir. Hasta tüm semptomlar kompleksini geliştirir - kaslarda ağrı, sindirim bozuklukları, boğaz ağrısı;
 • Üçüncü günde, sıcaklık genellikle yükselir ve maksimum seviyeye ulaşır. Kriterler ulaşır ve çeşitli belirtiler. Bu aşamada hasta en kötüsünü hisseder.
 • Hastalığın 3-4. Gününde, veziküller damağa açılmaya başlar, sıcaklık biraz azalır;
 • 5.-6. Günde hastanın durumu iyileşir, zehirlenme geçtiği belirtileri, boğazda ağrı zayıflar, sıcaklık düşer;
 • 7-8inci günde, faringeal dokuların inflamasyonu azalır, kabuklar, yaraların yerinde kaybolur;
 • 9-10 gün boyunca genişlemiş lenf düğümleri ağrıyor. Enflamasyon 14-15 gün sonra ortaya çıkar.

Herpes yaralarının akut periyodu 4-5 gün sürer.

Normalde, çocuklarda herpetik anjin yetişkinlerde 8-7 gün sürer, 6-7 gün. Herpetik anjin, kronik veya tekrarlayıcı olamaz.

Tehlikeler, hastalığın sonuçları ve genel prognoz

Çoğu durumda, herpetik bademcik iltihabı - hastalık tehlikeli değildir ve sonuç vermeden geçer. Prognoz uygundur: Hastaların büyük çoğunluğu herhangi bir sonuç vermeden tamamen iyileşir. Tehlike, patojen vücudun çeşitli dokularını enfekte ettiğinde gelişen inflamatuar hastalıklar olabilir:

 • Menenjit - çocuklarda herpangina sonunda nüks olduğu bilinen olgularda, yaşamın ilk yılındaki çocuklarda ölümcül bir sonucu olan olgular da kaydedildi;
 • ensefalit;
 • Kalp kasının iltihabı;
 • piyelonefrit;
 • Bakteriyel komplikasyonlar.

Bu komplikasyonların gelişmesiyle, hasta vücudun mukabil bölgelerindeki ağrıdan şikayetçidir. Bakteriyel komplikasyonlarda, vesiküllerin bölgelerinde tipik apseler görülür, bu da boyut olarak artabilir.

Herpes boğaz ağrısı sonuçları daha olasıdır, hastanın bağışıklığı zayıftır. İmmün yetmezlik durumlarında sıklıkla ölüme yol açabilen iç poliorganöz lezyonlar ortaya çıkar. Yetişkinlerde, herpetik bademcik iltihabı öncelikle HIV'li kişiler için tehlikelidir.

Video: Bir doktora zamanında erişim ile, herpagina komplikasyon riski çok daha düşük olacaktır...

Epidemiyoloji: Herpetik boğaz ağrısından kim, ne zaman ve ne sıklıkla etkilenir?

Çoğunlukla, 3-10 yaş çocuklarda herpetik anjina teşhisi konur. Çünkü son derece bulaşıcı hastalığın kolayca çocuk gruplarında yayılır, ya da yetişkinler iletilen ve bir çocuk normalde bir çocuk olarak ve bir yetişkin olarak perebolevaet çünkü güvenli patojen oluşturduğu bağışıklık karşı korumalı kalır.

Daha az sıklıkla herpetik anjin, yaşamın ilk 2 yılındaki çocuklarda gelişir. Ancak hastalığın en zor olduğu ve sıklıkla komplikasyonlara neden olduğu görülür. Altı aydan küçük bir çocukta bu hastalık olası değildir çünkü doğumdan önce alınan anne antikorları tarafından korunmaktadır.

İmmünoglobulin - tespit edilen viral partiküllerin tanınmasından ve bağlanmasından sorumlu bir protein

Çoğu solunum yolu hastalığından farklı olarak, herpesetik anjin genellikle yaz aylarında ortaya çıkar, çünkü enterovirüslerin kendilerinin daha kolay ve hızlı yayılması için yüksek sıcaklıklardadır. Bazı durumlarda hastalık, tüm aileleri veya farklı kolektifleri etkileyen, yerel salgınlar şeklinde gerçekleşir. Hasta bir kişiye bakan bir kişi kolayca enfekte olabilir ve hasta olabilir.

Herpetik anjin kronik veya tekrarlayıcı değildir. Onun tekrarlanan bölümleri nadir ve nadirdir. Tekrarlayan bir hastalık şüphesi olduğunda, yüksek olasılıklı konuşma herpes stomatiti ile ilgilidir. Pratik olarak, tüm hastalarda, herpetik angina bir ömür boyu sadece bir kez oluşur.

Herpetik boğaz ağrısı hamilelik sırasında tehlikeli midir?

En hamile herpetik boğaz ağrısı için ciddi tehlike değildir. Çoğu erişkin hastada olduğu gibi, bu dönemde hastalık, gelecekteki annede komplikasyon olmaksızın geçer.

Herpetik angina Coxsackie virüsü tip B'nin etken maddesi potansiyel olarak plasenta bariyerinin üstesinden gelebilir, fetüse nüfuz edebilir ve gelişimde anormalliklere yol açabilir. Gebe kadın istatistiklerinde hastalığın nadir görülmesi nedeniyle, böyle bir etkinin sıklığı ve virüs tehlikesi, no.

Anne kendini sağlıklı ve normal bir yaşama yol açıyorsa, herpetik boğaz ağrısının doğmamış çocuğuna olan etkisi azdır. Hastalığın sonuçsuz kalması muhtemeldir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının tedavisi, hastanın durumunu hafifletmek ve en şiddetli semptomları durdurmaktır.

Bugüne kadar, zaten varsa ve vücudun dokularında çoğalırsa, herpetik boğaz ağrısının etken maddesini yok etmeyi sağlayacak hiçbir araç yoktur. Bu demektir ki Hastalığın süresini herhangi bir ilaçla etkilemek. ve vücut ona karşı bir bağışıklık tepkisi geliştirdiğinde ve tüm viral parçacıkları yok ettiğinde sona erer. Bu genellikle 7-10 gün sürer.

Makrofajlar, görselleştirme © Random42

Herpetik boğaz ağrısı semptomatik tedavi genellikle şunları içerir:

 1. Antipiretiklerin kullanımı. Çocuklar genellikle Nurofen, Efferalgan ve Paracetamol kullanırlar, yetişkinlerde aynı veya Aspirin;
 2. Bolca bir içecek - ateş düşürücü maddelerle ateşi ısıtmaktan daha önemlidir. Bir hasta ne kadar içerse, vücudunun sıcaklığı düzenlemesi o kadar kolaylaşır ve daha önce antipiretiklerin alımını iptal etmek mümkün olacaktır. Ayrıca, içme, zehirlenme belirtilerini azaltmaya yardımcı olur;
 3. Ağrı kesici kullanımı - Hexoral Tabs, Tantum Verde, Teraflu Lar,% 2 lidokain solüsyonu. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için birkaç saatliğine izin verirler;
 4. Papatya, adaçayı, calendula - ve aynı zamanda basit soda ve tuz çözeltisi - otlar boğaz decopping Gargara. Bu gibi durulamalar iltihabı azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca herpanginleri bakteriyel komplikasyonlardan korumaya yardımcı olan bazı dezenfekte edici etkiye sahiptirler.

Video: Dr. Komarovsky, ARVI için durulamaların nasıl kullanıldığını açıklıyor

Bazen herpetik boğaz ağrısı tedavisi için, çocuklara antiseptikler ile boğaz püskürtülmesi yanı sıra iyot veya zelenka çözeltileri ile papüllerin kendilerini yağlamak için tavsiye edilir. Gerçekte, bu önlemler hasta için aşırı, etkisiz ve bazen travmatiktir. Hastalıkta yatak istirahati görülürse, hastada bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon olasılığı minimaldir ve bu tür önleyici tedbirlere gerek yoktur. Aynı zamanda, Lugol çözeltisinin veya zelenka'nın farenksın çok ağrılı yüzeyinde bulaşması, hasta bir çocuk tarafından hastalığın kendisinden daha fazla tolere edilmesi daha zordur. Yani, bu tür ilaçların kullanımı hasta için işe yaramaz ve ağrılıdır.

Çok nadir durumlarda, hipo-duyarlaştırıcı ajanların örneğin Claritin veya Suprastin kullanılması teorik olarak önerilebilir. Herpetik anjinada hemen hemen hiç iltihaplanma, sistemik antihistaminiklerin kullanımını gerektirebilecek böyle bir ciddiyete ulaşmaz.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hemen hemen her zaman evde olabilir (menenjit belirtileri görüldüğü durumlar hariç). Bu durumda gerekli:

 • Yatağa bağlı kalmak;
 • Pevzner'e göre diyet numarasına 13 uymak, hastayı yumuşak kaynatılmış yarı sıvı yiyeceklerle beslemek;
 • Hastanın bulunduğu odada normal bir mikro iklimi sağlayın - yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklık ve% 50-70'lik bir nem oranı, düzenli havalandırma.

Parasetamol - antipiretik ve analjezik, herpes angina için semptomatik tedavi için oldukça yeterli

Aynı zamanda herpetik bademcik iltihabını bu yöntem ve yöntemlerle tedavi etmek mümkün değildir:

 • Anti-herpetik ilaçlar. Çünkü herpes virüsleri bu hastalığa neden olmaz, Asiklovir. Valasiklovir ve analogları bununla tamamen işe yaramaz, ancak yan etkilerin ortaya çıkması riski nedeniyle tehlikeli olabilir;
 • İnhalasyonlar ve kompresler - bu yöntemler iltihap bölgelerinin ısınmasına ve vücutta daha aktif viral enfeksiyon yayılmasına neden olur;
 • Evrensel antiviral ve immünmodülatör ajanlar - bunların herpetik boğaz ağrısında etkinliği kanıtlanmamıştır ve yan etkiler oldukça şiddetli olabilir;
 • Kuvars - bu prosedür vücuttaki virüslerle savaşmak için tamamen işe yaramaz, ancak yanma riski nedeniyle de tehlikelidir.

Hasta çocukların ve ebeveynlerinin çoğunluğu için, herpetik anjinada seyrinin tüm şiddetiyle birlikte, hastalığın seyrini kısaltmanın ve antipiretikler dışındaki herhangi bir tableti içmeye gerek duyulmaması gerçeğiyle uzlaşmak son derece önemlidir. Bununla birlikte, antipiretikler ve anestezikler dışındaki hemen hemen tüm ajanlar plasebo herpetik anjinadadır ve ya hiç terapötik bir etkiye sahip değildir ya da bu etki, ajanların kendilerinin tehlikelerinden çok daha az belirgindir. Bu tür fonlar sadece kayıtsızlık için kabul edilir.

Hastalığın önlenmesi

Günümüzde herpetik bademcik iltihabı önleme araçları mevcut değildir. Hastalığın olasılığını azaltmak:

 • Genel bağışıklığı güçlendirmek için önlemler almak - düzgün yemek, okuryazar çalışma tarzını gözlemlemek ve dinlenmek, temperlemek, fiziksel aktiviteyi korumak;
 • Hasta veya iyileşme ile iletişimden kaçınmak;
 • Sağlık kurallarını gözlemlemek ve yaşam ve çalışma alanlarında mikro iklimin normal şartlarını korumak.

Tıbbi ve eğitimsel uygulamalarda, hastalıkların görülme sıklığını azaltmak için, herpetik boğaz ağrısı teşhisi konan hastalara en az 2 haftalık bir karantina reçetesi verilir, sağlık çalışanlarının kendileri, çocuk eğitim ve öğretim kurumlarının çalışanları düzenli tıbbi muayenelerden geçerler. Kurumların kendileri, bu amaç için katı sağlık standartlarına uymaktadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit belirtileri

Alerjik doğa hastalıkları daha yaygın hale gelmektedir. Ve birçok durumda, solunum sistemi acı çekiyor. Solunum yolunun üst kısımları, dışarıdan çeşitli olumsuz etkilerle karşılaşan ilk maddelerdir.

Kronik bademcik iltihabı: Tehlikenin nasıl tanıması

Soğuk algınlığı sırasında bademcikler kızarıklığı oldukça yaygındır, ancak normal durumdaki artma, kızarıklık ve iltihaplı görünüm, kişinin kronik bademcik iltihabı geliştirdiğini gösteren bir faktördür.