Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Herpetik bademcik iltihabı

Genel bilgi

Herpetik anjin olan bulaşıcı hastalık, bu hastalık kategorisinin diğer temsilcileri gibi, en çok sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde insan organizmalarını etkilemektedir. Hastalık, çeşitli semptomlarda kendini göstermek için tipik bir durumdur, ancak pratikte tüm hastaların yutma ve vücut ısısında yüksek artış sorunları vardır. Erişkinlere göre, herpes boğaz ağrısı olan çocukların acı çekmesi daha muhtemeldir, ana neden korunmasız bir çocuk organizması ve zayıflamış bir bağışıklık sistemidir.

Herpagina nedir?

Herpangina (aftöz, vesiküler farenjit) veya herpetik bademcik iltihabı solunum hastalıklarının tiplerinden biridir. Hastalık ile baş etmenin en zor olanı, 3 yaşın altındaki çocuklardır, genel olarak, daha büyük çocuklar ve yetişkinler, uygun tedavi ve tedavi ile hızlı ve komplikasyon olmaksızın rahatsızlık çeker.

Hastalık patojenlerden biri tarafından enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Nadiren, herpetik anjin, çocuk kurumlarında ve diğer kitlesel tıkanıklık bölgelerinde en aktif şekilde yayılan salgın biçimini kurtarır.

Herpengine patojen

(, 6, 8, 10 2-4), herpes boğaz ağrısı birincil nedensel maddesi temsilcileri enterovirüs, Coxsackie virüsü ve daha özel olarak A ve B grupları ve kategori serotipleri ait bir grup bulunmaktadır. ESNO virüsü tarafından daha az bulaşıcı hastalık provoke edilir.

Çok nadir durumlarda, hastalığın nedensel ajanı yaygın herpes virüsüdür, ancak bu olgunun teşhis edilmesinde de dikkate alınması gerekir. Başka bir deyişle, herpes virüsünün herhangi bir taşıyıcısı, hastalık ile enfeksiyonu tetikleyebilir.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

Herpagina ile enfeksiyon üç ana yoldan olabilir: özel ısıl işlem görmemiş gıdaları, dışkıyla oral ve VKP (havada). Solunum sistemi mukozasında yüzeyine nüfuz ajan, ideal koşullar ile yer onu yeniden için, lenf düğümleri ve bağırsak duvarlarının yani alanları ulaşır. Özelliği, farklı engelleri aşmak ve virüsler (enterovirüsler) böylece grup taksonomisi karakteristiği olan ince bağırsak mukoza yüzeyine yerleşmek.

mikroorganizmaları sahip insan vücudunda çarpma ve münhasıran enterovirüs parazitler, tek iplikli RNA, yalnızca dolaylı veya doğrudan temas halinde insanlar tarafından yapılacaktır.

Kuluçka dönemi

dış protein kabuğun olmaması nedeniyle bir giriş, enfeksiyon için özel bir zorluk teşkil etmez sonra epitalnye bağırsak hücreleri ve limfoid doku içine bir mezenterik lenf düğümlerinde dayanak ve yanı sıra, nüfuz nedensel maddesi aktif çoğalmaya başlar.

Patojenin aktivitesinin tepe noktası, ikinci üçüncü günde, kanın içine nüfuz etmesi için gerekli virüslerin sayısının oluştuğu yerde meydana gelir. Kana girdikten sonra enfeksiyonun son aşaması gelir: Kaslara ve sinir dokusuna ulaşan virüsler, hastalığın aktif evresine gider. Nadir durumlarda, kuluçka dönemi uzatılabilir (10 güne kadar), ancak esas olarak hastalığın 3-4. Gününde, gelişimin aktif fazına geçmeye başlar.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Çocuklarda ve yetişkinlerde, hastalık kendini farklı şekillerde gösterebilir, ancak ortak belirtiler kendilerini aynı şekilde gösterir:

 • Nazofaringeal mukozanın şişmesi.
 • Yutulduğunda acı veren duygular.
 • Baş hasta.
 • Sıcaklıkta keskin bir artış.
 • Boğazda kırmızı bir döküntü varlığı ve ardından veziküllerin görünümü.

Çocuklarda anjin gelişmesi sırasında iştah azalır, neredeyse yutkunabilir, çünkü yutkunur, öksürük, burun akıntısı olabilir. Yetişkinlerde, bazı semptomlar, ana semptomlara ek olarak, hiç görünmeyebilir. Hastanın sadece boğaz ağrısı ile ilgilendiği durumlar tek bir olay değildir.

devlet

Herpetik boğaz ağrısı olan hastanın durumu şartlı olarak iki aşamaya ayrılır ve bu tezahür hastalık için çok karakteristiktir. Başlangıçta, iltihaplanma hissedilir, çoğu zaman vücut sıcaklığındaki sıçrama yaklaşık 400 C ve üzerindedir, hasta katı yiyecekleri sertçe yutar. Biraz sonra ağrı hafifçe azalır, bunun nedeni boğazdaki kırmızı döküntülerin bağımsız bir şekilde yok edilmesidir. Kabarcık zarfının kırık bütünlüğü, ağrıyı azaltırken yavaş yavaş sıkın ve iyileşen küçük ülserlerin oluşma durumuna geçer.

Hasta, daha önce sıvı ile doldurulmuş olan veziküllerin imha işlemini tamamladığında, tükürük hacminde bir artış gözlenir. Bu durum diğer insanlar için sonuçlarla doludur, çünkü bu durumda hasta enfeksiyonun taşıyıcısıdır. Hapşırma ve öksürme sırasında tükürük doymuş virüsler hızla çoğalır, bu da yakınlarda bulunan insanların büyük bir enfeksiyonuna yol açar.

Herp altında döküntü

Herpaginlerin karakteristik özelliklerinden biri, boğazda ve ağızda döküntülerin varlığıdır. Yavaş yavaş yayılan döküntü, damak ve bademciklerin tabanını etkileyen inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunur.

Hemen hemen kızarıklık yerlerinde, içinde sıvı bulunan bir baloncuklar kütlesi oluşur. Kızarıklık yutmayı önler, sıcaklıkta keskin bir artış olur, hastalar boğaz ağrısından şikayet eder. Şeffaf ilk belirtiler sonra 30-40 saat sonra, kabarcıklar, kısa bir süre yok mat hale hastanın insanlar lokusu için tehlikeli oluşturarak, bir viral enfeksiyonun ağız boşluğuna parçacıklar yayar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde özellikler

Hastalık hem çocuklukta, hem de yetişkinlerde, çocuklarda, virüsü çok daha fazla etkileyebilir. İstatistiklere göre, erkeklere iki kat daha fazla virüs bulaşmış ve bu özellik de hastalık için karakteristiktir. Hastalığın genel semptomatolojisi, sıcaklığın varlığı, yutma zorluğu ve iltihabın olduğu yerlerde ağrı ile ifade edilir.

Çocuklarda, hastalık başlangıçta şiddetlidir: sıcaklık atlama ve kalan semptomların anlık bir tezahürü, yetişkinlerde sadece vücut ısısında hafif bir artış gözlemlenebilir ve sonra her şey bulanık bir format alır. Üç yaşına kadar olan çocuklarda grip benzeri belirtiler olabilir: vücut ağrıları ve kemikler, halsizlik, mide bulantısı, ishal, kusma.

Anjina'nın yaygın semptomları toksikoz, dispepsi, karın ağrısıdır. döküntü şeklinde belirtiler her durumda gözlenmiştir, ancak atipik anjina belirti durumunda çocukların ayrıca avuç içi ve ayak görünebilir. Çoğu zaman, boğaz ağrısı 3 yıl en zor hastalık transfer bebekler kadar, 10 yaşlarında ulaşmamış çocukları etkilemektedir. Bebeği hala koruyan maternal antikorların etkisi nedeniyle altı aya kadar göğsler aşırı derecede hastadır.

Herpaginlerin teşhisi

Hastalık, hastalığın semptomları temelinde teşhis edilir, sadece terapist veya çocuk doktoru, test edilmeksizin anjina tipini hemen hemen doğru bir şekilde belirleyebilir. Hastaya çarpan virüsün türünü incelemek ve incelemek için, malzeme ağız boşluğundan, bir yıkama prosedürü kullanılarak veya bir leke alınmasıyla toplanır.

Testlerin ilk teslimi ilk günlerde tayin edilir, tekrar tekrar (3 haftaya kadar), patojenin varlığını ve antikorların varlığını belirlemek için kan verilmesi yapılır. Serologicheskoe incelemesi hastanın durumunu doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı olacaktır. Araştırmanın yapıldığı dönemde kitle herpangine hastalıklarının salgını varsa, bu faktör öncelikle doktor tarafından dikkate alınmalıdır.

Ne aramalı?

Gözlenen bölgede hastalık bir kitle niteliği kazanmışsa veya yakın zamanda hastalığa yakalanmış veya anjinadan muzdarip bireylerin bir aile veya bir takımında mevcutsa, bu faktörler öncelikle dikkat edilir.

Doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olacak temel faktör, semptomların varlığı ve özellikle de bu veya diğer hastalıkları açıkça gösterenler. Herpagina'yı diğer benzer hastalıklarla karıştırmamak önemlidir: influenza, ARVI, bağırsak hastalıkları, faktör ve semptomların benzerliğinden dolayı.

Hangi doktora başvuracak?

onlar tedavi edilene kadar annesinin yanında olduğu bebek hastalığı döneminde bebeklerde herpes boğaz ağrısı tedavisinde, hastaneye kaldırılır. Hastalığın anda veya daha büyük yaş üç yıl arası çocuklar onlar tedavi edilene kadar birlikte diğer uzmanlar (allerji ve KBB doktoru) ile çocuğun durumunu gözlemlemek, çocuk doktoru (çocuk doktoru) kontrol eder ve hasta diğer çocuklarla temastan izole edilmiştir.

Yetişkinlerde, hastalık özel tedavi gerektirmez, her zamanki ilaçlar kullanılır: antiviral, antibiyotik, antialerjik. Tüm ilaçlar bir uzman tarafından reçete edilmelidir, ancak buna bakılmaksızın, hastaya, boğaz ve ağız boşluğunun sürekli durulanması reçete edilir. Tedavi sonunda çocuklar için, immünomodülatör ilaçlar reçete edilir.

Teslim edilecek testler

Hastalığın kapsamlı bir tanısı bir dizi çalışma ile verilir:

 • Kanın teslim edilmesi. Malzeme kandaki lökositlerin sayısı için çalışılmıştır. Orta lökositoz, patojenin kanındaki bir patojenin varlığını gösterir.
 • Patojenin tipinin saptanması ve tanımlanması için serolojik ve virolojik çalışmalar.
 • Dışkı.
 • Faringeal yıkama. Özel bir çözüm yardımıyla, hasta ağız boşluğunu durulamakta ve materyali steril bir cam kaba dökmektedir.

Olası komplikasyonlar

Bu tür hastalıkların kendiliğinden tedavisi insanlar arasında yaygın olarak uygulanmaktadır ve çoğu zaman bir uzman tarafından uygun bir şekilde teşhis edilmemektedir. Enfeksiyöz bir tabiatın diğer hastalıkları gibi, herpangina da hastanın yanlış bakımı ve zamanında tedavi edilmemesi nedeniyle komplikasyonlarla doludur.

 • Pyelonefritler. Hastalık en çok çocukları, özellikle de kızları etkiler.
 • Menenjit. Coxsackie virüslerinin A grubundaki etkilerinin neden olduğu inflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak, hastalığın viral tipinin gelişimi ima edilmektedir.
 • Ensefalit. Komplikasyon, benzer bir semptomatolojiye sahiptir; en başta, başlangıçta, boğaz ağrısının sekonder fazı olarak komplikasyon yerine sıklıkla algılanan tekrarlayan tezahürüdür.
 • Romatizma. Hastalık, özünde vücuttaki enfeksiyon aktivitesine bir çeşit alerjik reaksiyon olan inflamatuar süreçlerin zeminine karşı gelişir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

çocuk yaştaki 3 yıl getirilmemiş olmaması durumunda tedavinin sabit türüne herpetik boğaz ağrısı tanısı Çocuklar evde, çoğu durumda, çocuk ayaktan tedavi edilir, sadece durumda yerleştirilir.

İlaçlar bir uzman tarafından reçete edilmelidir, aşağıdaki ilaç kategorileri tedavi temelidir:

 • Antiviral. İlaçlar hastalığın ilk anlarının görünümü ile reçete edilir. Angina'nın erken belirtileriyle birlikte, ilaç grubu özellikle virüslerin daha da gelişmesine engel olur.
 • Antipiretikler. İlaç, semptomlarla mücadele ederek çocuğun genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Alerjiye. İlaç anjin tedavisinin özelliklerine dayalı bir uzman tarafından reçete edilir.
 • Topikal uygulama için ilaçlar. Enfeksiyonun durulanmasıyla durulanması için çözeltiler kullanılması gerekir.
 • Fizyoterapi kullanımı.
 • İmmünomodüle edici ilaçlar. Tedaviyi tamamlamak için atandı.

Anjin tedavisindeki antibiyotikler, sadece anjinin bir viral etyolojiden komplikasyonlarla provoke edilen hastalıklara geçme tehdidinde bulunması durumunda reçete edilir.

Yetişkinlerde herpetik bademcik iltihabının tedavisinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Duyarsızlaştırıcılar ve antihistaminikler. Ağrıyı gidermek ve durumu düzeltmek için "Diazolin", "Suprastin" kullanılması önerilir.
 • "Viferon veya" Asiklovir ", her iki ilaç da, ülserasyona ve sonraki tezahürlerin tedavisine direnç gösteren bir grup ilaçtan elde edilen ilaçlardır.

Tedavi sürecinde vitaminli içeceklerden bolca içecek kullanılması tavsiye edilir: meyve suları, kompostolar. Ve yetişkinler ve çocuklar, boğaz ağrısı tedavisi sırasında, iyi sindirilebilirliği olan yumuşak yiyecekler kullanılması tavsiye edilir. Sert yemin yanı sıra sert gıdalar, çizik şeklinde boğazın arkasına mekanik hasar verebilir, bu nedenle tedavi sırasında, yulaf lapası, jöle, hafif çorbalar, zengin et ve tavuk suyu olarak pişirilmesi tavsiye edilir.

Önleyici tedbirler

Herpetik boğaz ağrısı içeren bulaşıcı hastalık, hastanın geri kalanına karşı hastanın izolasyon periyodunun kullanılmasını içerir.

Ana önleyici eylem, bireysel hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır. Hastanın zorunlu olduğu oda, düzenli olarak havalandırılmalı ve ıslak temizlenmelidir. Zararlı mikroorganizmaların tesislerini temizlemeye yardımcı olan bir dizi halk ilaçları vardır. Geleneksel şifacılara odaya ince kıyılmış sarımsak koymaları tavsiye edilir, bu ilaç aktif olarak virüslerle savaşır.

Hastalığın salgınları döneminde yemeklerin vitaminler tarafından beslenmesiyle güçlendirilmesi tavsiye edilir: taze ve lahana turşusu, sebze yemekleri, bitkisel çaylar.

Belirtileri ve yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı tedavisi

Herpes, yetişkinlerde boğaz ağrıyordu - bu hastalığın tedavisi uzun zamandan beri nadir görülen bir durum olmaktan çıktı, ancak onun göz ardı edilen ihmalkarlığıyla ilgili olarak. Bu hastalığı tedavi etmek boşuna. Herpangina veya vesiküler farenjit olarak da bilinir. Her ne denirse, Coxsackie virüsünün neden olduğu aynı anjin. Bu anjin alt türleri standart semptomlara eşlik eder ve bir dizi özellik ile karakterize edilir.

Herpagina, genellikle epitelyal dokuyu değil, aynı zamanda sinir ve kasları da etkileyen Coxsackie virüs grubu A veya grup B'nin neden olduğu akut bir formda ortaya çıkan enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Bu nedenle ihmal edilen veziküler farenjit diğer sistemleri ve organları etkileyebilir.

Herpetik boğaz ağrısıyla kim tehdit altındadır?

Çoğu zaman, bu hastalık, dünyada yaygın olan bu virüs-patojen ile enfeksiyona daha yatkın olan çocuklarda görülür. Er ya da geç, bu virüsün taşıyıcısı ile, neredeyse herkes karşı karşıya. Herpes boğaz ağrısı, ilk hastalık durumunda, bazen komplikasyonlar ile oldukça zor ilerler, ancak vücut virüs ile baş edildikten sonra, bu hastalığa kalıcı bir ömür boyu bağışıklık kazanır. Bu durumda veziküler farenjit olasılığı hızla sıfır yaklaşıyor.

Fakat bu kadar yetersiz bir şans bile bazen işe yarıyor ve yetişkin kişi hastalanıyor. Bu iki durumda olabilir:

 1. En zayıf bağışıklığın arka planında enfeksiyon meydana gelirse. Bu fenomen, başka bir hastalığın tedavisi sırasında bağışıklık sistemi hasar gördüğünde ortaya çıkar.
 2. İkinci seçenek çok nadirdir. Coxsackie virüsünün son derece yaygın olduğu göz önüne alındığında, bu virüsün taşıyıcısı olan bir yetişkinin ilk toplantısı son derece olası değildir. Erişkinlik döneminde veziküler farenjit ile enfeksiyon, çocuklarda olduğundan daha hafif bir formda yetişkinlerde ortaya çıkan, herpes boğaz ağrısı yol açar.

Vesiküler farenjit nasıl ayırt edilir

Sıcaklık ve genel halsizlik herpes boğaz ağrısı seyrinde her zaman eşlik eder. Bu hastalıktaki sıcaklık çok belirleyici davranır: sadece birkaç saat içinde 38-39 ° C'ye yükselir. Sonra ağızda ve boğazda iltihap vardır ve bir süre sonra herpes'e benzeyen şeffaf vesiküllerin saçılmasına dönüşür.

Ağız boşluğundaki veziküllerin görünümü yutulduğunda ağrılı semptomların derhal ortaya çıkmasına neden olur. Gün veya iki gün sonra, veziküller patlar ve gökyüzünün ve bademciklerin yüzeyini noktalayan ve yemek yeme sürecini son derece zorlaştıran çok acı verici yaralara dönüşürler. Bu anda hasta katı yiyecek ve içecek sularını alıp, sıcaklığı 40 ° C'nin üzerine çıkamaz.
Bu zamanda, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, nadir görülen kas ağrıları nadir değildir. Yavaş yavaş, tüm bu acı olayları zayıflar ve haftanın sonunda yok olurlar. Bu süre boyunca hasta, çok tehlikeli bir taşıyıcı ve enfeksiyonun yayıcısıdır.

Doktorlar, herpetik boğaz ağrısını, hastalığın ilk gününde ve üçüncüsünde açıkça görülen iki belirgin sıcaklık zirvesiyle doğru bir şekilde teşhis ederler. Kalan anjina tiplerine sadece tek bir pik eşlik eder.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Modern tıp henüz herpes virüslerinin neden olduğu hastalıkları tedavi etmeyi henüz öğrenmemiştir. Coxsackie virüsü, modern tıp da vücutta kazanamaz. Her zamanki gibi, doğa onunla çok daha başarılı bir şekilde baş eder: Virüsle ilk tanıştıktan sonra, beden ona güçlü bir bağışıklık geliştirir. Sadece ilk kez küçük bir kişiye yardım etmelisiniz, o zaman bu virüs hastanın rahatsız etmeyeceğinden daha olasıdır.

Erişkinlerde herpetik boğaz ağrısının tedavisi zorunlu olmak zorundadır, aksi takdirde çeşitli komplikasyonlar mümkündür, çünkü ağız boşluğunda çok fazla açık yara vardır.

Enfeksiyonla mücadelenin karmaşıklığı göz önüne alındığında, modern tıp semptomatik tedavi uygular, yani hastalığın seyrini maksimuma çıkarmaya çalışır, eğer mümkünse, süresini azaltır ve komplikasyonları önler.

Herpes yetişkinlerde boğaz ağrısı: tedavi

Geleneksel olarak, anjin bu tür ilaçlarla tedavi edilir:

 1. Boğazdan şişme yapan ilaçlar. Bunlar antihistamin grubu preparatları olabilir: Diazolinum, Suprastinum ve Kalsiyum Gluconate.
 2. İnflamatuar süreci baskılayan ilaçlar, örneğin: İbuprofen ve Nimesulid.
 3. Ağız ve boğaz mukozasının tahrişini ve tahrişini rahatlatan ilaçlar, örneğin: metilen mavisi, Castellani sıvısı, adaçayı suyu.
 4. Sekonder enfeksiyonlarla enfeksiyonu engelleyen antiseptik ilaçlar.

Hastalığın tüm süresi boyunca hastaya katı yatak istirahati ve sıkı izolasyon verilir. Şu anda daha fazla içmelisiniz: özel vitamin preparatları, limonlu çay veya briar infüzyonu.

Saatlik olarak şifalı otların et suyu ile gargara yapmak gerekir: papatya, nergiz, adaçayı, okaliptüs. Durulama hasta için kabul edilebilir bir sıcaklığa önceden soğutulmalıdır. İyi bir büzücü, meşe kabuğu kabuğunun kaynatılmasıdır.

"Herpetik boğaz ağrısı" tanısında herhangi bir boğaz ısınmasının kategorik olarak yasaklandığı hatırlanmalıdır. Bu, enfeksiyonun çoğalması için sera koşullarını oluşturacak ve komplikasyon olasılığını önemli ölçüde artıracaktır.

Herpetik boğaz ağrısını önlemek için önlemler

Herpes virüsüne karşı etkili önlemler olmadığından, önlenmesi için özel bir öneri yoktur. Burada viral hastalıklarla mücadelede kullanılan tüm önlemler alakalı olacaktır:

 1. Hasta insanlarla temastan kaçınmak gerekir.
 2. Hijyen kurallarına dikkatlice uyun.
 3. Akut solunum yolu hastalığı salgınları sırasında halka açık yerlerde meydana gelmekten kaçının.

Hastalar, sıkı izolasyon koşullarında tedavi edilmelidir. Hastalığın iki haftadır hasta, iyi havalandırılmış bir odada evde olmalı ve ayrı bir yemek kullanmalıdır.
Bu durumda, geleneksel öneriler de yararlı olacaktır.

Vücudunuzun bağışıklık sistemini koruyun. Vücudun savunması yüksek düzeyde ise, boğaz ağrısı mümkün olan en kısa sürede ve hoş olmayan belirtiler olmadan tedavi edilecektir. Vesiküler farenjit sadece bazı genel halsizlik ve hafif ateşle geçer. Büyük ihtimalle, özel olarak tedavi edilmek zorunda bile değil.

Genel olarak, herpes boğaz ağrısı - belli bir dereceye kadar, hastalık en tehlikeli değil, ama çok büyük bir sıkıntıya ona karşı anlamsız bir tutum ile teslim edebilir.

Herpetik angina, herhangi bir komplikasyon olmadığında, tam ve koşulsuz iyileşme ile biter. Bir kez bu hastalık ile bir araya geldiğinde, gelecekteki hastanın pratik olarak tekrar yüzleşme şansı yoktur. Ama tüm insanlar bunu er ya da geç ile yüzleşir.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı - virüs tip Coxsackie veya akut başlangıcı ile karakterize ECHO virüslerin neden olduğu enfeksiyona bağlı bir hastalık, ateşli sendromu geliştirme, boğaz ağrısı orofarenks lezyonlar neden. Bir hastalıktaki en bariz tanısal semptomlardan biri, ağız boşluğunun posterior duvarının mukozasındaki vesiküler tipte karakteristik döküntülerin saptanmasıdır.

Herpes boğaz ağrısı genellikle sonbaharda ve mevsimselliği hakkında konuşabilen yaz aylarında teşhis edilir. Herpes anjin yakalanma riski oldukça sık ilişkili bir hastalık olarak veya başka bir enfeksiyonun şu anki arka planda bir komplikasyonu olarak katılabilir, özellikle şiddetli enfeksiyonlar sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış, sabit stresle, bir yetişkin ve bir çocuk sahibi. Bu hastalığın prognozu daha sık olumlu, ancak, herpes anjin komplikasyonları hastanın gelecekteki sağlığı için ve genellikle hayatının oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın nedensel ajanı haline gelen virüsün türüne bağlı olarak bağışıklığın karakteristik bir oluşumudur.

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Viral herbetik bademcik iltihabı 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak hastalık ve erişkin vakaları nadir değildir. Bir çocuk bu yaş aralığından daha az olduğunda, genellikle ağır bir akım gözlemlenir. Bebekler oldukça seyrek hastalanırlar, çünkü doğumdan sonra bir süre vücutta kalan maternal antikorlar biçiminde korunurlar. Bir yetişkinde herpetik anjin, komplikasyonlar ve uzun bir iyileşme periyodu ile de ortaya çıkabilir.

A ve B A virüsü nadiren hastalığın doğrudan bir kaynağıdır ECHO-virüs, kan serumunda izole edilir en sık izole grubu: Herpangina enfeksiyon ve iki grup ile ilişkili insan vücudu Coxsackie virüslerin yayılmasını neden. Bu virüs türü çevrede çok yaygındır. Patojenin hemen bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu da özellikle bulaşıcı hastalıklar ile ilgili gruplarda yüksek bulaşıcı bir kabiliyete ve hızlı yayılmasına neden olur. Konuşurken öksürük sırasında tükürük damlacıkları yoluyla, vücuda girdikten virüs, anında burun ve boğazda mukoza zarını nüfuz eder ve daha sonra ilgili belirtilere sebep, vücuda yayılır. Biz oyuncaklar, emzik, yıkanmamış eller yoluyla özellikle çocukların takımda da gereken yerdir bulaşma fekal-oral yolla, yaklaşık unutmamalıyız. Bazı çalışmalara göre, virüsün bulaşma iletişim yöntemi de izole edilmiştir.

Hastalığın kaynağı, herpes boğaz ağrısı virüsü ya da bu tip mikroorganizmanın taşıyıcısı olan bir kişidir, hayvanlar çok nadiren bir yetişkin ya da çocuğun hastalığına neden olur. Ortalama 1 hafta iyileştikten sonra, kişinin bu patojeni çevreye yaydığı ve bu da enfeksiyonun yayılmasının ön koşulu olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjina, ziyaret ettikleri grupta salgın hastalıktır. Gönderilen herpetik anginadan kaynaklanan sıklıkla görülen ciddi komplikasyonlar, verilen virüsün kas dokularına, mukus ve sinir dokusuna yüksek derecede tropizmden kaynaklanır.

Bu tip bir patojen için aşı geliştirilmemiştir. Hastalarla temas halinde tüm küçük çocuklara gama globüline girmeleri önerilir.

Hastalığın patojenezi nazofarinks mukoza yoluyla bir yetişkin ya da çocuk gövdesinde patojenin penetrasyon aşamasına izole edilir, aktif üretir öncelikle bağırsak lenf gövde parçaları, daha da hızlı göç sonraki aşamada gelişimine yol açar kan akışı içine geçer - viremi, vücuda herpetik angina'nın etken maddesinin penetrasyonu ve yayılmasıdır. virüs, birçok önemli organ ve dokuları nüfuz dokuların veya organların kadar iltihap oluşumunu, nekroz bölümlerini teşvik edebilen beri Daha sonra hastalığın ortaya çıkışından sırasında, insan vücudunun bağışıklık savunması doğrudan bağlıdır.

herpetik boğaz ağrısı: bir çocuğun fotoğrafı

Belirtileri ve herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Viral herpetik anjin, belirtileri için tipik olan aşağıdaki ile karakterizedir:

- vücut ısısında 39 ° C'ye hızlı bir artış ile karakterize ani keskin başlangıç;

- Ağır intoksikasyon sendromunun gelişimi;

- Orofarinkste iltihaplı bir reaksiyon, şiddetli ağrı ile birlikte yutkunmada zorluklara yol açar;

- Yumuşak damak, posterior faringeal duvar, dil veziküler elemanların varlığı.

Yukarıdaki belirtilerin o hastalık için hepsi çok sayıda viral enfeksiyonlara benzer, ancak daha yakından incelendiğinde yetişkin ya da çocuk üzerinde semptomların hastalığı, doktor yardımcı olmalıdır ağız boşluğu belirlenen veziküler elemanları, tanı bir hata yapmadığını görülebilir.

İnsan patojenin organizma içine doğrudan giriş 1 ila 2 hafta ortalama süren herpes anjin en erken belirti ve semptomları tanımlamak için zaman periyodu. Hastalığın başlangıcı herhangi bir viral enfeksiyon ile benzer klinik belirtiler ve bulantı veya kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, ilgili gövde, baş ağrısı, genellikle hastalar olarak bir 39 ° C, ağrıları sıcaklık artışı ve halsizlik, ile karakterize edilir. Belli bir süre sonra, sık sık öksürme, tükürük, yemek, burun tıkanıklığı yutulması sırasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. bademcik arka hiperemik mukozasına yutak bakıldığı zaman, damak kemerler, dil, küçük papüller sayıda kaydeder yaklaşık 2 gün sonra yaklaşık beyaz taç hiperemi ile ülser aynı küçük erozyonlar oluşturmak üzere seröz içeriği ile veziküller. Döküntülerin yaklaşık miktarı genellikle 5 ila 20 parça arasında değişir. Orofarenksin mukoza zarında hatırı sayılır çaplı eroziv kavitelerin oluşumu ile birbirleriyle birleşebilirler. Listelenen tüm unsurlar ve yiyecekleri yuturken ağrının doğasını belirler ve bu da genellikle herhangi bir yiyecek yemeyi reddetmesine yol açar. Bunun yanı sıra genellikle boyun bulunan lenf düğümlerinde bir artış ortaya çıkardı, özellikle elle muayene ile, morbidite tezahür alt çene, parotid bölgesi.

Sıklıkla, hastalık silinmiş bir klinik formda, yani, bir yetişkin ya da çocuğun iyi bağışıklık durumuna bağlı olabilen, ağız boşluğundaki herpetik elemanların görünümü olmadan meydana gelebilir. Böyle bir durumda, herpetik bir boğaz boğazını doğru bir şekilde teşhis etmek oldukça zordur, ancak yakın geçmişte bir hastayla temas kurarsanız, enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazen çocuklarda herpes boğaz ağrısı dalgalı bir seyir alabilir bağışıklık tepkisi bir kez daha sıcaklık ve zehirlenme belirtileri yükselterek ardından her 3 günde podsypaniem veziküler unsurları karakterize azalmıştır. Sadece ağız mukozasında değil, aynı zamanda gövdede, ayak bölgesinde, fırçalarda döküntüler kaydedildi.

herpetik boğaz ağrısı: bir yetişkin fotoğrafları

Erişkinlerde herpetik anjinanın bir çocuk kadar şiddetli olabileceği ve vücudun savunma mekanizmasının patojene reaksiyonunun burada önemli bir rol oynadığı belirtilmelidir. Özellikle ilk dönemlerinde oldukça tehlikeli enfeksiyon Herpangina hamile kadınlar, annenin zehirlenme ortaya çıkan sonuçta kürtaj veya çeşitli mengene gelişme nedenleri fetüsün, düzgün büyüme ve gelişmesini önlediği. Daha sonraki dönemlerde, bu hastalık genellikle erken doğuma yol açar.

3-5 gün enfeksiyon işlemi sıcaklığın bir çözünürlükte, genellikle yara aşınmış alanlar veziküllerin görünümü sonra 1 hafta sonra gözlemlenen düşer ve yüzeylerinde ince kabuklar ile oluşumu eşlik. Bununla birlikte, meydana gelen çok sık anjin ve herpes komplikasyonları zaman vücut ve menenjit, miyokardit, ensefalit, piyelonefrit, vesikülün aşınmış yüzey üzerinde de mümkündür üreme sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi düşük bağışıklık için yayma enfeksiyon süreci.

Herpetik boğaz ağrısı tanısı

Nedeniyle viral herpetik semptomların anjina ve yutak lezyonları ile ortaya çıkan diğer pek çok enfeksiyon çok benzer şikayet olması, opsiyon tanı sadece tek doğru olduğunu elementlerin rağmen belirli doğa olmaz ağız boşluğunda lezyonların varlığına dayanmaktadır. Aşağıdaki laboratuar testlerini yapmak gereklidir:

- Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki küçük bir artışın kaydedilebileceği genel bir kan testi, ancak bu semptom her zaman gözlenmez;

- yukarıdaki belirtilerin başlangıcının ilk 5 gün için malzeme çekerken adlandırılan viral yanıtları, nazofarenks nazofarenks swablardan smear bir çalışmaya dayanmaktadır, yani, polimeraz zincir reaksiyonu, kullanımı ile patojen herpetik boğaz ağrısı tespit Ancak elde edilen sonuç bir olacaktır;

- Bir flüoresan yöntem kullanılarak, özel flüoresein ile işaretlenmiş tanısal serumların kullanımına dayanan hastanın vücudunda spesifik bir virüs tipi belirlenebilir;

- aynı zamanda, bir enfeksiyonun başlangıcında antikor titerlerinde bir artış ve yaklaşık 3 hafta sonra gösterir tamamlayıcı sabitlemeyi dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu ve nötrleştirme reaksiyonu içerir serolojik testleri, kullanılır.

Daha önce bahsedildiği gibi, diğer enfeksiyonlar ile herpetik anjin ayırıcı tanısı ancak, her zaman 2 hafta, yaz, sonbahar hastalığın tercihli tanısına kadar süren kuluçka döneminin zamanlaması hakkında unutmak, aile veya takımda enfeksiyon hastalarla dikkate temasların varlığı değil almalı, zor olabilir. boğaz ve ısı ağrısı şikayetiyle çocuk ya da yetişkin dikkatli bir muayene, herpetik boğaz ağrısı olası gelişimi için uyanık olmalıdır çırpıcı hiperemi ile seröz içerikli veziküller şeklinde ağız boşluğunda karakteristik döküntü kaçırmamak. Bu döküntü elemanlar etkilenmez enfeksiyonu olan kişi, diş eti iltihabı tipik dişeti iltihaplanmasına olduğu unutulmamalıdır orofarinkste mukozasında kanama yoktur. Ayrıca hatırlanmasında fayda vardır ki herpes anjina hastaları karın bölgesinde ağrı ve gıda zehirlenmesi gelişimi hakkında yanlış fikre rastlamak olabilir dışkı ihlali konusunda genellikle endişe zaman.

Bu enfeksiyona çok klinik içindeki ve aşağı olan diğer hastalıklar pamukçuk, suçiçeği, herpetik stomatit, herhangi bir kimyasal reaktifler kullanılması, anjiyoödem kaynaklanan ağızdan tahriş içerir. muayenede, hastanın oldukça sık, örneğin aseptik menenjit olarak herpes anjin ciddi komplikasyonlar, geliştirmek kalp, böbrek ve tahmin ve ufak belirtilerden ilk işareti ve uygun profesyonel danışmanlık reçete ihtiyacını zarar olduğu unutulmamalıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Her iki yetişkin ve çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisinde temel ilkeleri özelliklerini ve bunların kaldırılmasını meydana gelen reaksiyonları azaltmaya yönelik kuşkusuz semptomatik tedavi yanı sıra hızlı bir toparlanma yol açan hastanın vücudunun koruyucu güçlerini geliştiren bir restoratif tedavi sayılabilir.

geçici olarak enfeksiyon bulaşmış bu tip, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel bakım ürünleri, toksinlerin hızla ortadan kaldırılması için çok sayıda sıvı alımı, vitaminler için yatak istirahati, ara sıra havalandırma, hasta seçimi uyumunu izole etmek emin olun. Hastanın hafif veya orta şiddette olarak kabul edilirse, o anlamda ifadesi intravenöz damla infüzyon yapmak ve tercihen sıcak çay içmez, infüzyonları, çeşitli bitki çayları kullanımını kuşburnu. Gıda bağlı yutma elemanlarını ve ağrı meydana yutak mukoza lezyonları, sıvı veya yarı-sıvı kıvam olmalıdır.

Herpetik angina tedavisinde kullanılan tıbbi preparatlar şunlardır:

1. tabletler, fitiller veya şurup (Ibuphen, Parasetamol) şeklinde ateş veya ateş düşürücü anlamına gelir;

2. Mukoza zarlarının şişmesini, döküntülerin ortaya çıkan elemanlarının arka planına karşı hafifçe azaltabilen Antialerjik (Diazolin, Suprastin, Tavegil);

3. İmmünomodüle etme (İmmünal);

4. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde zorunlu olan antiviral ilaçlar (Interferon, Viferon).

Elementler meydana gelen erken epitelizasyonu sağlamak boğaz ağrısı belirtileri rahatlatacak genel tedavi değil, aynı zamanda yerel, sadece yürütmek Herpangina çok önemlidir. İlk olarak sulama orofaringeal mukozayı hizmet veren farklı antiseptik, keratoplaticheskimi, proteolitik enzimler, örneğin,% 0.1, tripsin veya kimotripsin çözeltisi veya otlar adaçayı, papatya, okaliptüs, işleme mukoza Lugol çözeltisi, propolis tentür decoctions kullanın. Çok küçük çocuklar ağzı bir şırınga ile sulandırır. Bu prosedür, birleştirmek ve antiseptik özellikler ve ağrıyı azaltmak mümkün olan, aerosol formülasyonları (Ingalipt, Geksoral), her türlü kullanılması önerilir sonra. Bunlar ağızda aynı özelliklere ve özel pastil var. Eh böyle ultraviyole ışınlama ve helyum-neon kullanımına dayalı lazer ışığının uygulama olarak fizyoterapi kanıtlanmıştır. Yerel medya, yani merhem olarak Acyclovir kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Antibiyotiklerin kullanımı, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanma varyantı olan herpetik bademcik iltihabının kompleks tedavisinde uzun süreli bir iyileşme olmadan mümkün olur. Penicillin grubu Macrolides'den 5-7 güne kadar süren ilaçların reçetelenmesi tavsiye edilir.

yaşı ne olursa olsun, hasta ve tüm iletişim kişilik 2 haftalık bir süre için karantina yüklenmesi tavsiye Herpangina halk arasında virüsün yayılmasını önlemek için, binanın dezenfeksiyon yürütmek emin olun. Kurtarma çoğu durumda gerçekleşir. sürecin genelleme, bu etkilenen organ sistemleri, ağırlıklandırma ki, komplikasyonlar bir yaşın altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mümkündür. Hastalık Herpangina gıda endüstrisinde işçilere, çocuk okul öncesi ve okul eğitiminde, öğretmen, hemşire durumunda, hem de enfeksiyonu önlemek için bu hastalığı olan hastalar ile temas kurulması ise işten bunları kaldırmak için 2 haftalık bir süre için önerilir.

Herpetik angina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu enfeksiyöz hastalık varsa veya sadece şüpheli bir gelişme varsa, bu tür doktorlardan bir bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak yardım almalısınız.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı

Herpetik anjin, enfeksiyöz bir hastalıktır. Tıpta, onun semptomlara dayanarak, çeşitli tanısal terim vardır: herpetik tonsillit, farenjit, aftöz, enterovirüs farenjit, gerpangina ve diğerleri.

Herpes, diğer benzer hastalıkların arka planına karşı, boğaz ağrısı, ağız boşluğunun mukus dokuları üzerinde ağrılı, papüler döküntüler şeklinde klinik özelliklere sahiptir. Ülserasyona ek olarak, hastalık yüksek ateş, epigastrik ağrı, dispeptik belirtiler ile karakterizedir.

Bu, ilk yirmi yüzyılda, son yüzyılda açıklanan ortak bir hastalıktır. En sık olarak, enfeksiyon grup A coxsack virüslerinin 2-6 ve 8-10 serotipleri tarafından provoke edilir.Bazı durumlarda, etken maddeler B grubunun ECHO ve Coxsacki virüsleri olabilir.

Enfeksiyon nedenleri

Herpetik bademcik iltihabı aşırı derecede bulaşıcıdır ve gözlenmezse önleyici ve önleyici tedbirler popülasyonda yaygın salgın hastalıklara kadar yayılabilir. Erişkinlerin enfeksiyonu genellikle hasta bir kişi ile iletişim kurarken oluşur - bir hafta içinde virüs çok aktif ve bulaşıcıdır. Nadiren, herpangina, örneğin domuzlar gibi hasta hayvanlarla temas ettikten sonra ortaya çıkabilir.

Erişkinlerde hastalık iki haftadan fazla sürmez, ancak iyileşmenin zirvesinde virüs taşıyan kalabilir. Virüsün bulaşmasının ana yolları tanımlanmıştır:

 • Havadan;
 • şirketinden;
 • dışkı;
 • Zooantroponozny.

Klinik seyir ve semptomlar

Herpetik boğaz ağrısı Enfeksiyon vücuda girdikten sonra, patojenik bakteriler karın boşluğunun lenf düğümlerine ve ardından dolaşım sistemine girerler. Enfeksiyonun bir sonraki aşamasında, virüs, iltihapın odaklandığı ağzın lenfine girer.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı, vücut ısısı, rinit, halsizlik, iştah kaybı, mide bulantısı ve hatta kusma gibi keskin bir sıçrama ile kendini gösterir. Sempmatoloji, influenzadaki zehirlenme semptomlarına benzer.

orofaringeal, yutma herhangi bir ağrı gerekir sırasında boğaz mukoza, bademcik, iltihaplı doku karakteristik allık, şişme olmadığı damak sıvı ile, papüler döküntü görünür. Enfeksiyon, bir kaç gün için geliştirir kademeli pürülan içeriği harici benzer kaplanmış fibrin ile ülser oluşturucu, patlama genişletmek veziküler 8-10 mm papül fakat buna karşın dokulardan sökulmemektedır. Ağrılılık, kaşıntı, tükürük, besin ve sıvıların, mukozadaki ülserlerle temas halinde şiddetli ağrı ile komplike hale gelmesi, servikal lenf düğümlerinin boyutunun artmasıdır.

Akut dönemdeki erişkinlerde herpetik angina bir hafta içinde tekrarlanır ve 7-10. Günlerde olumlu bir sonuçla tam bir iyileşme olur. Ancak bir süre için bir kişi bulaşıcı olabilir, virüs taşıyıcısı kalabilir. Bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflarsa, birkaç gün sonra papüler-vesiküler erüpsiyonlar ortaya çıkabilir ve ateş ve vücudun genel zehirlenmesi ile birlikte olabilir. Nadir durumlarda, herpes yaraları atipiktir - ağız boşluğunda bir plak olmaksızın, ancak uzuvlarda döküntüler vardır.

Yetişkinlerde komplikasyonlar

Herpaginaslarda sıcaklık Genel olarak, herpes boğaz ağrısı çocuk ve ergenleri etkiler, ve yetişkinlerde, seyri yağlanmış semptomlarla kolay bir şekilde gerçekleşir. Bir kişinin vücudun savunmasını zayıflattı Ama eğer, örneğin, diğer viral veya kronik hastalıkların arka planı, herpetik anjina vücudun diğer organlarına virüsü isabet ve piyelonefrit, miyokardit, ensefalit gibi olası komplikasyonlara neden genelleştirilmiş bir biçimde kendini gösterebilir riski vardır konjonktivit.

Çok tehlikeli uçuklar özellikle ilk dönemde hamilelik sırasında boğaz ağrıyor. Virüs tarafından vücuda toksik hasar, fetüsün düzgün beslenmesini bozar ve hipoksiye neden olarak merkezi sinir ve kalp sistemlerine zarar verme riski taşır. Herpes boğazında gebe kalan bir kadın, organ ve sistemlerin gelişmesiyle ciddi bir patolojiye yol açabilir ve fetusun ölümüne yol açabilir.

Kliniğin ciddiyetini ve yetişkinlerde hastalığın olası sonuçlarını önlemek doğru tedaviyi seçebilecek bir doktor ile zorunlu muayeneye yardımcı olacaktır.

Herpaginlerin teşhisi

Erişkin hastalarda herpetik boğaz ağrısının yeterli tedavisini önermek için bir tıbbi muayene yapılır. Muhtemel teşhis, bir tıbbi uzman tarafından yapılan bir dış muayene sırasında yapılır. Hastalığın doğasını daha doğru tespit etmek için, doktor serolojik ve virolojik testler kullanarak bir laboratuvar çalışması öngörür. Virüsün ağız boşluğunun çıkarılabilir mukozasını belirlemek için.

Tedavi kapsamlı olmalıdır. Virüs, hastalığın başlangıcından itibaren bir hafta içinde belirlenir. 21 güne kadar, antikorlar için kanın serolojik testleri mümkündür. Genel kan testleri, yüksek düzeyde lökositoz ve ESR gösterebilir. İnfluenza, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, intestinal dispepsi ve diğerleri: Herpes boğaz ağrısı diğer olası enfeksiyonları ile farklılaşma teşhisi. Karşılaştırmalı analiz, diğer enfeksiyonları dışlamak için ağız boşluğundaki papüler-vesiküler döküntüler gibi klinik bulgulara dayanmaktadır.

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı tedavisi

Erişkin hastalarda herpetik bademcik iltihabı, tüm semptomların saptanmasından hemen sonra kapsamlı bir şekilde tedavi edilir.

ilaç

Herpes boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki ilaçlar ve ilaçlar kullanılarak çeşitli aşamalarda gerçekleştirilir:

 • Antihistaminikler - klinik seyri kolaylaştırmak, ödemin giderilmesi (Diozalin, Dimedrol, Claritin, Suprastin, Fenkarol).
 • Antipiretikler (parasetamol bileşiğinde, ibuprofen).
 • Antibiyotikler - hastalığın karmaşık klinik belirtileri ile.
 • Erüpsiyonların anestetik, bakterisit sıvılar ile lokal tedavisi (Hexoral, Lugol çözeltisi, Ingalipt, Tantum Verde, vb.)
 • Herpes boğazının antiviral tedavisi sadece ciddi zayıflatılmış bağışıklık (Genferon, Viferon, Isoprinoside, Asiklovir, Cytovir, Sikloferon ve diğerleri) ile komplikasyon riski altında kullanılır. Ayrıca, interferon bazlı ilaçlar ile döküntülerin irrigasyonu, etkilenen mukus boğazını yağlamak için antiviral merhemlerin kullanılması uygulanmaktadır.
 • Antiseptiklerle durulama (Furacilin, Miramistin, Klorheksidin, peroksit çözeltisi)
 • Herpetik tonsillitin fizyoterapik tedavisi (UHF servikal ve submandibular lenf nodları, çeşitli inhalasyonlar, elektroforez, kompresler ve uygulamalar).

Halk ilaçları ile tedavi

 • Bitkisel decoctions ile durulayın (papatya, muz, meşe kabuğu, adaçayı, calendula).
 • Propolis tentürlü ülserlerin yağlanması.
 • Durulama izotonik tuzlu su çözeltisi, soda.
 • Pancar suyu ile döküntüleri sulamak.
 • Bol, sıcak içecek.

önleme

Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin-mineral kompleksleri (Kalsiyum, Çinko, B vitaminleri, süksinik asit). Sağlık durumunu stabilize etmek, hastalıkları önlemek ve vücudun doğru yaşam tarzını gözlemlemek, beslenme dengesini sağlamak, bağışıklık sisteminin bozulmasına yol açabilecek kronik hastalıkların gelişimini kontrol etmek. Hasta insanlarla ilgilenirken ihtiyati tedbirlere uyun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.

Ev koşullarında boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için mi?

Boğaz ile ilgili sorun hemen hemen herkes ile olur ve birileri periyodik olarak zulüm görür. Farklı yollardan başlarlar: Birincisi, sesin, terlemenin, genel halsizliğin ses kısıklığı vardır ve bazen boğaz hemen iltihaplıdır.