Loading

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir?

Pürülan boğaz ağrısı - patojenik mikroorganizmaların aktivitesinin komplikasyonu ile komplike olan bezlerin (palatine bademcikler), sıklıkla tehlikeli bir ajan olarak streptokoklardır. Pus, hastalığın seyrini önemli ölçüde karmaşıklaştırır, bu nedenle, doktorların yardımına başvurmadan hastalığı bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır. Genellikle tanıdan sonra, doktorlar hastaya tedavi için hastaya gönderilir, ciddi durumlarda hastaneye yatış için ayrılırlar. Soru evde nasıl tedavi göreceğinizdir. Evde tedaviyi daha etkili hale getirmek için bir sürü hile var. Doktorunuza reçete ettiğiniz şemaya göre tedavi edilmek şartıyla.

Hastalığın pürülan yolu düzenli

Angina genellikle zayıf ve bağışıklığı ile kolayca oluşur. Birçok patojenik organizmanın etkisi, bu tür bir arka plana karşı özellikle tehlikeli hale gelir ve aynı zamanda bu tür koşullar çoğalır ve rahatça var olmalarını sağlar. İstisna ve mantar yok: İhmal edilmiş anjina genellikle mantar kültürlerinin aktivasyonundan sonra, ağız boşluğundaki pamukçukun görünümünü provoke ederek kötüleşir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Patojenik organizmalar nereye alınır? Onlar görünebilir sadece saf yeterli meyve, hijyen kurallarının ihlali, aynı zamanda diş problemleri (iltihabı, diş çürümesi, yetersiz tedavi dişler), sinüs hastalıkları, kulaklar, vb gelişiminde yiyerek

Ek olarak, hastalığın başlangıcı için diğer çok yaygın nedenler vardır:

 • hipotermi;
 • Solunum yollarının viral enfeksiyonu;
 • Hasta bir kişi ile doğrudan temas.

Angina, viral ve bakteriyel bir çok hastalık gibi, benzer semptomlara sahiptir, fakat aynı zamanda hastalığın spesifik belirtileri de vardır. Onları kolayca hatırlayın:

 1. Boğazda yoğun ağrı;
 2. Yutma ile yutma, yeme;
 3. Birkaç gün süren yüksek sıcaklık;
 4. Artan ve ağrılı lenf düğümleri (özellikle - çene altında bulunan);
 5. Boğazda kızarıklık, şişlik ve bademciklerde artış ile birlikte görülür.
 6. Bademcikler üzerinde Gnojnichki;
 7. Zayıflık ve halsizlik, baş ağrısı.

Genellikle angina ile pürülan oluşumlar kolayca açılır, farinks ve bademciklerin mukoza yüzeyinde herhangi bir hasar bırakmaz (bu, anjini benzer bir difteri- den ayırmayı mümkün kılan spesifik bir özelliktir). Bununla birlikte, pürülan oluşumların daha derin olabileceği durumlar vardır. Sonra bir otopsi gereklidir, ancak sadece deneyimli bir doktor steril koşullar altında yapabilir.

Cerahatli bademcik sebebiyle mikroorganizmaların önemli toksisite etkinliğine böbreklerin ve kalbin normal çalışma rahatsız olduğunda, kas ve eklemlerin hastalığı provoke yanı sıra ciddi dehidratasyon başlayacak, böbrek ve kardiyovasküler sistem üzerinde komplikasyonları verebilir. sepsis - Şiddetli olgularda ortaya çıkan komplikasyonlar, ayrıca menenjit, apse, bazen olabilir.

Neden doktora gitmem gerekiyor?

Cerahatli bademcik antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir. neredeyse anında, patojenik mikroorganizmaların gelişmesini durdurmak bazı bakterileri yok etmek ve hastalığın diğer organlara geçmedi bu yüzden, onlara insan vücudunu, başka geliştirmek "dezenfekte" için bir yer vermeyen böyle güçlü bir halk çare, olamaz. o bademcik iltihabı irinli söz konusu olduğunda, hızla ve şiddetle ilerler. "Purulent" tanımı beden ve ambulansın düşük direnç son derece etkili bir araç gerekmez diyor. Bu araçlar antibiyotiklerdir.

Uyuşturucu satın alabileceğinizi iddia edebilirsiniz. İlaç reçete ederek, doktorunuz anayasanınızı, yaşınızı, bireysel endikasyonların varlığını, kronik hastalıkları, viral bir hastalığın seyrini vb. Dikkate alır. Kursun farklı bir süresini tayin edebilir. Ek olarak, antibiyotikler, etkiledikleri mikroorganizma türlerinin yanı sıra antibiyotik aldıktan sonra ortaya çıkan yan etkilerde de farklılık gösterir. Gebelik veya emzirme döneminde belirli bir duruma tedavi denir.

Emziren doktorlar çocuğu anneden izole etmeye kalkmadan önce, bebek yapay beslemeye aktarıldı, şimdi doğal beslemeyi kesintiye uğratmadan tedavi edilmesi için bir fırsat var. Bunu yapmak için, koruyucu süt antibiyotikler reçete edilir, bu da anne sütünde yerleşmeyebilir veya hafifçe mevcut olmayabilir. Bu nüansın dezavantajları vardır - bu tür antibiyotikler geleneksel antibiyotik gruplarına kıyasla daha az etkili olabilir veya daha uzun tedavi gerektirebilir. Bir çocuk için, bu tür antibiyotiklerden kaynaklanan zarar minimumdur, bebeklerin anne ile duygusal ve fiziksel olarak temas etmemesi ve olağan beslenme tipinin ihlaline maruz kalması çok daha zordur. Yapay beslenmeye aktarım aşamalı olarak ve sadece aşırı zorunluluk halinde yapılmalıdır.

Hamilelik gelince, gelecekteki küçük adamın hayatının temeli atıldığında, ilk üç aylık dönemde antibiyotik kullanmak son derece istenmeyen bir durumdur.

Gördüğünüz gibi, ilacı reçete ettiğinizde doktor-terapist hayatınız ve sağlığınız için büyük bir sorumluluktur, bu yüzden doğru ilacı seçmek için uzmanla görüşmeniz gerekir.

Biz evde pürülan anjina tedavi ediyoruz

Bir doktor anjin tanısı ve atanmasından sonra, yatak istirahati gözlemleyerek evde tedavi edilebilir. Vücut çok zayıf olduğundan, fiziksel aktivite istenmeyen bir şekilde kalbi, böbrekleri, kasları ve eklemleri yükler.

Biz evde pürülan anjina tedavi ediyoruz

Pürülan boğaz ağrısı ile ne yapılabilir:

 • Çok soğuk veya çok sıcak yemek yiyin;
 • Kuru yeyin, katı parçalar içeren yiyecekler yiyin (yutulduğunda ağrı yaratabilir);
 • Baharatlı, baharatlı, salamuralı yemekleri yiyin, baharatları hariç tutun;
 • Boğazda sıkıştırmak;
 • İşe git, aşırı fiziksel aktivite yap;
 • Antibiyotik almayın. Purulent boğaz ağrısı kendi kendine geçmez.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne yapabilirim:

 • Hasta cömert bir ılık içecek almalıdır (her halükarda sıcak imkansızdır, bu sadece anjinin seyrini kötüleştirecek ve acı verici hisleri artıracaktır);
 • Gerginizi günde birkaç kez durulayın;
 • Klimalı oda, hastalığın uzaması için dışarı çıkın. Düzenli olarak hava.
 • Bir diyete dikkat edin: gıda patates püresi gibi bir mantar olmalıdır. Hafif çorbalar, et suları katı maddeler içermez.
 • Doğal katkı maddeleri (kekik, nane, limon) ile çayları kullanın, bu direnci artırır ve su dengesini geri kazandırmaya yardımcı olur.
 • Boğazınızı sıcak tutmaya çalışın, aynı anda sıkıştırmayın!

id = "eow-title" class = "izlemek-title" dir = "ltr" title = "tedavi anginu.tonzillit.doma"> şekilde tonsillit (irinli anjina) Treat

Halk ilaçları bağışıklığı artırmak ve başarılı bir şekilde bu sorunla başa çıkmak ağız hijyeni ve boğaz doğaçlama araçları korumak için gerekli vitaminler ile vücut doyurabilecek yardımcı olur. Bu hilelerin çoğu, viral soğuk algınlığında yaygın olarak kullanılır ve çoğumuza aşinadır.

Bu kullanışlı numaraları hatırlayalım:

 1. Limon emilimi. Son derece zor olmasına rağmen etkili bir çare. Bir dilim limon alın ve tüm suyu emmeye çalışırken, yaklaşık 5 dakika boyunca ağzınızda tutun. En sert için, bir yumru çiğnemek ve yutmak için teklif edilir. C vitamini içeriği yüksek, antiseptik etkisi.
 2. Propolis'in dağılması. Doğal propolise benzer bir limon dilimi ağızda tutulur, onu çiğneyebilirsiniz. Boğazdaki ağrıları yumuşatır, mikroplara karşı savaşır, iltihabı hafifletir.
 3. Bezlerin antienflamatuar ajanlarla tedavisi. Halk hikmeti eski usulde kerosen kullanılmasını önerir, ancak bu amaçla Lugol da yaklaşır. Çay ağacı yağı da önerilir.
 4. Soluma. Boğaz ağrısı işkence olmadan sorunu çözmeye yardımcı olur. Bunu yapmak için önceden hazırlanmış karışımı alın, kaynatın. Karışım hafifçe soğuduktan sonra, buhar yanık bırakmaz, kalın bir halı veya battaniyeyle örtün ve buharı soluyun. Daha uygar yöntem, ayrı bir su ısıtıcısı sıcak sıvı sunar ve önceden hazırlanmış bir kağıt boru sonra buhar (değil haşlanmaya, ancak tolere edilebilir) nefes. Bu amaçlar için kağıt, yumuşatmamak için yoğun bir şekilde alınır. Teneffüs kullanımı için araçlar:
 5. bir soda çözeltisi;
 6. okaliptüs yağları, adaçayı, nane (ayrı ve kombinasyon halinde);
 7. calendula, papatya, nane, adaçayı infüzyonu.
 8. İyot ilavesiyle soda ve / veya tuz çözeltileri ile durulanır. Durulama için, ayrıca calendula, papatya, adaçayı kullanabilirsiniz. Her saat boğazın ilk günlerini durulayın, sonra günde 3-4 kez prosedürü uygulayabilirsiniz.
 9. Vitaminli çaylar. nane, kekik, adaçayı, vprikusku ahududu reçel veya bal ile yapılan çay, vitaminler ile vücut şarj içmek için. Tedavi lezzetli olabilir!

İnhalasyonları gerçekleştirmeden önce, bezleri evde tedavi ederek bir doktora danışın. İçeriği alerjiye neden olan tarifleri kullanmayın. Diğer yemek tarifleri ve et suyunun nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi için makale arıyoruz.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Pürülan anjina, bakteri ve virüsler, esas olarak streptokokal grupların azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı neden olur. Elbette, uygun terapinin yokluğunda kronik hastalıklara yol açmaktadır. Pürülan boğaz ağrısı ve uygun profilaksinin hızlı tedavisi, uzun süreli remisyona veya tam iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl tanımak

Hastalığın teşhisi bir doktor tarafından, genel olarak boğaz muayenesi ve anamnez toplanması ile yapılır. Ayrıca hastalığı kendiniz de tanıyabilirsiniz.

Bir boğaz ağrısı sırasında, bezlerde belirgin bir baskın

7 boğaz ağrısı güvenilir belirtileri:

 1. Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı.
 2. Gökyüzünde ve bademciklerdeki plak.
 3. Boğazın kızarıklığı.
 4. Sıcaklık 38-39 derece, nadiren 40-41 derece.
 5. Submandibuler lenf düğümlerinin şişmesi.
 6. Zayıflık, ilgisizlik.
 7. Öksürük katılabilir.

Sadece kombinasyon halinde, bu semptomlar hastalığın varlığını gösterir. Tek bir işaret basit bir SARS gösterir.

şekil

Dört forma ayrılmıştır. Her biri için yaklaşım ve tedavi, otorinolarengolog tarafından kişisel olarak seçilmiştir.

 1. Apse. Boyun ve bezlerin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Yüksek vücut ısısı (40 dereceye kadar) ile birlikte yoğun bir şekilde akar. Acil yatış gerektirir.
 2. Laküner. Bademcikler üzerinde, örneğin Tonsillor-M aparatı ile cerrahi olarak çıkarılmış beyaz bir kaplama vardır.
 3. Mavi dil. Tek başına, belirli bir tehlike yoktur. Hasta boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayet ediyor. Muayene sırasında damak ve bademciklerin görünür bir hiperemi (kızarma) vardır.
 4. Foliküler. Başlatılan form catarrhal. Boğazda güçlü bir tümör tarafından karakterize lenf düğümlerinde bir artış. Lezyon bölgesinde pürülan beyaz noktalar bulunur.

nedenleri

Herhangi bir mikrobik hastalık gibi, hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı anjin ortaya çıkabilir. Dikkatli dişler, ağız bakımı eksikliği risk faktörleridir.

Kulak-boğaz-burun sistemi yakından ilişkili olduğundan, otit, sinüzit ile tedavi edilmez, aynı zamanda hastalığın da sebebidir. Azalmış bağışıklık, hipotermi - bir yetişkinde pürülan anjinin gelişmesine neden olur. Ayrıca zaten hasta bir kişi ile doğrudan temas.

İlk belirtilerle ne yapmalı?

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında, temel bir kural var - zarar vermeyin. Kendinize ilk yardım sağlamak için, bunun olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir doktor ziyareti öncesinde neler yapılmalıdır?

 • taslakları ortadan kaldırmak;
 • Tedavinin ana kuralı, hastalık bulaşıcı olduğundan, hane halkıyla teması en aza indirmektir;
 • Soğuk içecekler içmeyin, çünkü bademcik iltihabı ve şişme artar;
 • doğal antibiyotik ilavesi ile daha ılık sıvı - limon, bal, zencefil;
 • Dilim ve yer soğan ve sarımsak.

Doktor önerileri

Muayene edildikten ve uygun testlerin toplanmasından sonra, KBB doktoru antibakteriyel tedavi önerecektir ve pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi size soracaktır. Yerel eylem çözümleri ile uğraşmaya başlayın: Furacilin, Miramistin ve Chlorhexidine.

Amoksisilin, Flemoksin Soljutab, Seftriakson: Vücudun mikroplar antibiyotikler, dirençli streptokok grupları alıyor mücadele etmek. Randevu almadan önce, doktor bakteri kültürü için bir kan testi yapmalıdır. Bu, ilacın doğru reçete edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ve ayrıca alerjik bir test koydu. İlacın bileşenlerine alerjisi garanti etmez.

Ev yöntemleri

Evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğine dair birçok ipucu var. Tarifler hakkındaki görüş herkes için farklı, bazı yardımlar, bazıları değil. İdeal olarak, ilaç tedavisi ile birlikte tavsiye kullanılır.

limon

Kabukta biriken kir ve yağdan sabun ve meyve ile iyice yıkayınız. Yuvarlak dilimlere kesin, 2-3 çay kaşığı ekleyin. şeker. İlaç hazır! Lobulları çözmek ya da lezzetle çiğnemek için. İşlemden sonra, boğazınızı 30 dakika boyunca yemeyin veya yıkamayın.

Bu limonlu yetişkin çay irinli tonsillit tedavisinde yardımcı olur ve sadece ısı şeklinde hiçbir katkı maddesi olmadan sıcak su ile doldurun ve içebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda 1-2 meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

Lahana suyu

Lahanayı rendeleyin ve sıkın. 40 dakika bekletin, ardından suyu tahliye edin. Günde 2-3 kez Gargara, biraz ısınıyor. Genel bir restoratif olarak - günde 50 ml meyve suyu içirin.

süt

Sütü önceden 40-45 dereceye ısıtın. İki çay kaşığı bal ve bir yarım kaşık tereyağı ekleyin. Sabah ve akşam bir bardak içer. Bal ve süt, iyileşme hızını etkileyecek bağışıklığı hızlı bir şekilde geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Calamus kökü

Kökleri 2-3 cm parçalar halinde kesin ve günde 5 defa çiğneyin.

Durulama suyunu hazırlayın: 1 çorba kaşığı. l. kıyılmış kökü ayırın, bir bardak su dökün, kaynatın ve 20 dakika pişirin, sonra 20 dakika daha ısıtın, süzün. Hazırlanmış bir çözüm, günde 4-5 kez gargara.

Pancar Suyu

Rende pancar rendeleyin, ortaya çıkan kekin suyunu sıkın. İstenirse,% 6 sirke bir yemek kaşığı ekleyin, su ile seyreltin. Elma suyu ile karıştırılmışsa, çare boğazda öksürük ve terden kurtulmaya yardımcı olur. Gargara günde 3-4 kez.

Gözlüklerin 3 numaralı kuralı

 1. İlk barda, bir çorba kaşığı soda seyreltin.
 2. İkinci olarak - bir çorba kaşığı tuz.
 3. Üçüncü olarak 3-5 damla iyot ekleyin.

Gargara birer birer. İlk olarak, bademcik yumuşatmak için bir soda çözüm. Sonra salin - mikropları öldürür. Sonunda, yeni bakterilerin gelişmesini önlemek için iyot ile durulayın.

Çözelti için Reçete: bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ekleyin. Kural olarak, çoğu için zararsızdır, bu yüzden boğazınızı günde 6-8 kez durulayın.

Mukoza boğazını abartmamak için dozajı izleyin.

Otlar ve et suyu

Bir bardak kaynayan su 2-3 yemek kaşığı ot dökün, her zaman 10-15 dakika boyunca bir kapakla kapatın. Sadece çok kullanışlı özellikler suya geçecektir.

Bu tür prosedürler için uygundur:

Decoctions günde 2 kez 50 ml veya 3-4 kez gargara sarhoş olabilir. Ancak uygulamadan önce bir doktora danışın. Olası alerjik reaksiyonlar!

Soğan ve sarımsak

Süzme suyu ve bir soğan ve beş diş sarımsak, 1 yemek kaşığı ile karıştırın. l. bal ve 1 tatlı kaşığı. eritilmiş tereyağı. Günde 5 kez alın.

Dozu aşmayın, çünkü bu ilacın aşırı kullanımı midenin duvarlarını olumsuz yönde etkiler.

Uçucu Yağlar

Okaliptüs veya çay ağacının yaklaşık 2-3 damla uçucu yağını bir bardak ılık suya ilave etmeniz önerilir. Yemeklerden sonra günde 3 kez Gargara.

Alerjik reaksiyonlar mümkün olduğundan bu halk ilaçları dikkatle kullanılır.

önleme

Merak etmemek için: pürülan boğaz ağrısının ne ve nasıl tedavi edileceğini - önleme konusunda hatırlamanız gerekir. Bu hastalık geliştirme riskini azaltır:

 1. Sonbahar-kış döneminde doğru kıyafet seçimi. Bazı şeylerde soğuk olmamalı, sıcak olmamalıdır. İyice terledikten sonra, bir kişi kışın hastalıklardan donmaya oranla daha hassastır.
 2. Taslaklardan kaçının.
 3. Yemeğine dikkat et. Kaliteli ve sağlıklı besinler yiyerek bağışıklığı artırın.
 4. Otorinolaringologu düzenli olarak ziyaret edin.
 5. İyileşene kadar enfekte kişilerle temastan kaçının.
 6. Eşzamanlı anjina hastalıklarını tedavi etmek için zamanında.

Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisinde

Purulent anjina, pürülan bakterilerin neden olduğu ve tehlikeli komplikasyonlara yol açabilen oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Her ne kadar iyileşme süreci uzun zaman alabilir ve çok yorucu olabilir - hastalık evde iyi teşhis ve tedavi edilebilir. Nasıl yapılır, bugünkü makalemizden öğreneceksiniz.

Pürülan anjina boğazda bademcik ve mukoza zarının iltihabı ile karakterizedir. Enfeksiyon odaklarında püstüller ortaya çıkmaya başlar. Pürülan boğaz ağrısının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır. Bu bakterilerin saldırısına yatkın olan vücut, toksinlerle aşırı yüklenir ve ciddi bir ateşe neden olur, bu da tüm vücudun durumunu önemli ölçüde kötüleştirir. Pürülan anjina çok hızlı gelişir, çünkü streptokoklar vücuda birkaç saat içinde saldırır.

Boğazın çoğunun havadaki damlacıklar tarafından iletildiğini hatırlamalısınız. İstatistiklere göre, yaşam boyu en az bir kez bu hastalık her çocuğu etkiler. Yetişkinler, özellikle kronik bademcik iltihabı veya larenjit tedavi etmedikleri takdirde, sık sık boğaz ağrısı ve diğer boğaz hastalıklarına yakalanabilirler. Hasta insanlar evlerini enfekte edebilir, bu yüzden hastalık anında karantinayı organize etmek daha iyidir.

semptomlar

Purulent boğaz ağrısı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • sıcaklıkta artış (bazen 40 dereceye kadar!);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • kulaklarda ve lenf düğümlerinde ağrı;
 • kartalda şiddetli ağrı, yutma güçlüğü;
 • apati, vücuttaki zayıflık;
 • kusma;
 • kemiklerde ağrıyan;
 • bademciklerdeki değişiklikler - beyaz lekeler, ülserler (aşağıdaki fotoğraftaki gibi) ile kaplıdırlar, mukoza zarları kırmızılaşır;
 • bademciklerin ödemi nedeniyle solunum bozuklukları;
 • karın ağrısı

Fotoğrafta bir hastada pürülan boğaz ağrısı örneği gösterilmektedir:

Hastalık neden tedavi edilmeli?

Pürülan boğaz ağrısı, aşağıdakiler gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir:

 • sinüzit;
 • orta kulağın orta kulak iltihabı;
 • mastoidit;
 • meninks iltihabı;
 • pnömoni;
 • romatizma;
 • enfeksiyöz endokardit - kalp kapakçıklarında çok ciddi değişikliklere yol açan romatizmanın bir sonucu olarak gelişir;
 • glomerulonefrit - üç hafta içinde gelişir, böbrek fonksiyon bozukluğuna veya hatta böbrek yetmezliğine yol açabilir;
 • bademciklerin hipertrofisi;
 • boyundaki bezlerin iltihabı;
 • Apandisit.

Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısı belirtilerini görür görmez, evde hemen tedaviye başlamalısınız.

Pratik öneriler

 1. Pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında soğuk sıvı, soğuk yiyecek, dondurma kaçının.
 2. Bir hafta boyunca her akşam büyük bir diş sarımsak yiyin.
 3. Fuları boğaz ağzı ile sarın.
 4. Taslaklardan kaçının.
 5. Burnundan nefes almayı dene.
 6. C vitamini içeren birçok yiyecek yiyin.
 7. Şeker. Çay kaşığı ile 10 ila 15 damla propolis tentürden günde 2 defa alın.
 8. Çocuklarda pürülan anjina tedavisi özellikle zordur, bu nedenle bebeğinizi enfeksiyondan koruyun.

tedavi

Bu makalede paylaşacağımız pürülan boğaz ağrısı için çok sayıda halk ilaçları var. Daha önce bu rahatsızlığı tedavi etmeye başladığınızı, tehlikeli komplikasyonların olasılığını azalttığını unutmayın.

Bitkisel koleksiyonu 1 numara

Bu ilacı alırsanız pürülan boğaz ağrısı hızla geçecektir:

 • Çiçeklenme Limes - 100 g;
 • Papatya çiçeği - 50 g;
 • Anason meyvesi - 50 g;
 • Ahududu yaprakları - 50 g;
 • İlaç althea'nın kökü 50 g'dır;
 • Uyluk kökü 50 g'dır;
 • Adaçayı yaprağı - 20 g;
 • Nane yaprakları - 20 g

Nasıl pişirilir: tüm malzemeleri iyice karıştırın. Karışımın 1 çay kaşığı bir bardak kaynar su dökün, örtün ve 30 dakika ısrar edin, sonra süzün. Angina tamamen başarısız olana kadar, öğleden sonra 2 kez sıcak bir içecek alın.

Bitkisel koleksiyonu 2 numara

Pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmek için halk ilaçları kullanılır ve böyle bir koleksiyon:

 • Yabani ebegümeci çiçekleri - 100 g;
 • Dereotu tohumları - 50 g;
 • Anason meyvesi - 50 g

Nasıl pişirilir: tüm malzemeleri iyice karıştırın. 2 tatlı kaşığı bitkisel karışımı bir bardak kaynar su dökün, kapağı ıslatın ve 20 dakika ısıtın. Günde birkaç kez küçük porsiyonlarda hazır bir içecek içirin. Bu araç sadece angina ile değil, aynı zamanda sıcaklığı düşürmek için de yardımcı olacaktır.

Bitkisel koleksiyonu 3 sayısı

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi için bitkisel infüzyon ile gargara gerekir. Bu amaçla bu tür bitkilerin kullanılması en iyisidir:

 • Adaçayı yaprakları - 100 g;
 • Papatya çiçeği - 50 g;
 • Calendula çiçekleri - 20 g;
 • Nane yaprakları - 20 g

Nasıl pişirilir: belirtilen miktarlarda otlar alınır ve iyice karıştırılır. Karışımın 3 çay kaşığı bir bardak kaynar su dökün, 20 dakika boyunca kapağın altında ısrar edin, sonra süzün. Alınan infüzyon, günde birkaç kez boğazda ve ağız boşluğunda gargara yapmalıdır. Tedavi, anjina tamamen bitene kadar devam eder.

Bitkisel koleksiyonu 4 numara

Bu koleksiyon ile durulayın ayrıca evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacaktır:

 • Adaçayı yaprakları - 100 g;
 • Papatya çiçeği - 100 g;
 • Kekik Çimi - 50 gr

Nasıl pişirilir: bütün otlar iyice karıştırılır. Karışımın 1 çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, kapak altında en az 15 dakika ısrar edin, sonra süzün. İlaç günde birkaç kez gargara ve gargaralanmalıdır. Birkaç saat içinde çok daha iyi olduğunuzu fark edeceksiniz ve 3-4 gün sonra purulent angina tamamen geçecektir.

Bitkisel koleksiyonu 5 numara

Bir pürülan boğaz ağrısı, iyi bilinen Tibet rahipleri nasıl tedavi edilir. Hasta olduklarında, bu infüzyonu durulama için kullandılar:

 • Fındık yaprakları - 50 g;
 • Çiçekler ebegümeci siyah - 50 g;
 • Adaçayı yaprakları - 50 g;
 • Kekik Çimi - 100 gr

Nasıl pişirilir: belirtilen miktarlarda otlar alın ve iyice karıştırın. Karışımın 1 çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülmeli, yarım saat boyunca kapağın altında ısrar edilmeli, daha sonra günde birkaç kez süzülmeli ve çalkalanmalıdır.

Propolis alkol özü

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde propolis iyi çalışır. Şimdi size nasıl bir tıbbi alkol ekstresi yapılacağını anlatacağız. Böyle bir ilaç her zaman parmaklarınızın ucunda olmalı, eğer ailede bir kişi sık sık boğaz ağrısı geçirirse.

Kalite propolis 40 gr eziyet ve temiz bir karanlık şişe içine dökün (örneğin, şarap). Yarım litre% 96 oranında alkol dökün, iyice çalkalayın, şişeyi bir mantarla kapatın ve karanlık bir yerde bırakın. Her gün şişenin içindekileri sarsmalısın, böylece küçük propolis topakları çözülür. otuz gün geçtikten sonra, çözünmemiş propolis gelen üst boşaltma Sıvı ve çökeltmek yine, alkol yarım litre eklemek kapatmadan ve daha sonra bir tedavi için bırakın. Yirmi gün sonra, tentürü boşaltın, iki sıvıyı karıştırın ve elde edilen karışımı küçük koyu renkli şişeler üzerine dökün. Propolis kalıntıları olan bir şişede, 600 ml sıcak su ekleyin ve kaynatın. Birkaç saat sonra, propolisin su tentürünü şişelere dökün ve bu sıvıyı pürülan yaraları veya sivilceleri yıkamak için kullanın. Ancak alkol tentür ne zaman kullanılması gerektiğini bu tarifi için pürülan anjin: 10 - küçük bir su miktarı içinde çözülmüş ilacın 20 damla ve yemeklerden önce içecek günde 3 kez. Bu boğaz ağrısını sadece yetişkinler için bu reçete ile tedavi edebilirsiniz.

Tuzlu çözüm

Pürülan bir boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmenin başka bir yolu salin ile durulanır. Bunu yapmak için, çok konsantre bir çözüm yapmanız gerekir - 2 ila 5 yemek kaşığı tuzdan (sıradan veya denizden) 1 bardak ılık suya. Bu çözüm ile ne kadar garipleşirseniz, daha hızlı boğaz ağrısını iyileştirebilirsiniz.
Bu hastalık hakkında yetkili doktor Komarovsky'nin görüşünü bildirmeyi teklif ediyoruz:

Lahana turşusu suyu

Lahana turşusu gelen suyu ağız dezenfekte ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısı ile, bu boğaz günde birkaç kez durulayın.

Pancar İçeceği

Angina ile, bir pancar içeceği içmek daha iyidir (daha iyi, daha iyi). Bunu yapmak için 1 yemek kaşığı elma sirkesi veya şarabı ile 1 çorba kaşığı karıştırın, 2-3 saat demleyelim, süzün ve bir cam kavanoza dökün. Alınan içecek sadece sarhoş değil, aynı zamanda ağız boşluğu ile de durulanabilir. Paralel olarak, boğaz ağrısını başka yollarla da (örneğin, bitkisel ilaçlar) tedavi edebilirsiniz.

sarımsak

Sarımsak en karmaşık anjini bile tedavi etmenize yardımcı olacak doğal bir antibiyotiktir. Nasıl alınır? Birkaç yol kullanabilirsiniz: bir bardak sıcak süt içine bir dişi sıkın ve küçük yudumlarda içebilirsiniz ya da sarımsakları az miktarda süzme peynirle karıştırın ve yiyin.

Ortak cocklebur

Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisi için, büyük anneannelerimiz ortak cocklebur kullandı. 1 tatlı kaşığı ot kaynar suya should litre kaynatılmalı, yatmadan önce ısrar etmeli ve içilmelidir. Tedavi, hastalığın tamamen ortadan kalkmasına kadar devam eder.

Ballı Soğan

Pürülan boğaz ağrısından ballı soğan karışımına yardımcı olur, çünkü soğan etkili bir antibakteriyel maddedir ve bal yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bir rende yarım bir ampul rendeleyin, sıkı bir hamurun kıvamını elde etmek için bu turtayı kalın, şekerli bir balla karıştırın. Ürün ağızda yavaşça çözülmelidir. Hastalığı tamamen iyileştirene kadar bu prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın.

Dondurma

Bazı durumlarda dondurma, boğazdaki iltihaplanmayı tedavi etmeye yardımcı olur, çünkü düşük sıcaklıklar bakterilerin büyümesini engeller. Bununla birlikte, bu sadece hastalığın ilk aşamaları için geçerlidir. Eğer pürülan boğaz ağrısı ile karşılaşırsanız, dondurma kullanımını reddetmek daha iyidir.

Çay ağacı yağı

Pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark ettiğiniz anda, uçucu yağ çayı ile durulamayı deneyin (1 bardak ılık su başına 2-3 damla). Bu ilaç, yaraları tedavi etmeye ve enflamatuar süreci hafifletmeye yardımcı olur.

Şifalı ilaç

İşte pürülan boğaz ağrısına karşı başka bir iyi tarif. 2-3 diş sarımsak alın, rendeleyin, bir yer zencefili ekleyin ve iyice karıştırın. Bundan sonra, 100 ml kaynar su karışımı dökün ve tabağı ile örtün. Karışımın infüze edilmesi için 5 dakika bekleyin, ardından 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Anjina tedavisi için, bu ilacın 1 çorba kaşığı günde 4-5 kez içmeniz gerekir.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Purulent boğaz ağrısı: evde tedavi

Angina (bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın nedensel ajanları genellikle streptokok, piyojenik grubun mikropları ve diğer patojenik mikroorganizmalardır. Tanı konulduğunda, evde pürülan anjina tedavisi sadece halk ilaçlarının kullanımını değil, aynı zamanda antibiyotik kullanımını da kapsar. Ne yazık ki, onlar olmadan, bazen hastalık uzun bir süre dayanabilir veya ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi için genel öneriler

Evde, hasta aşağıdakilere uymalıdır:

 1. Istirahat.
 2. Sık içme rejimi.
 3. Tayin edilmiş tedavi.
 4. Doğru beslenme prensipleri.
 5. Boğazın dezenfeksiyonu için kurallar (durulama, sıkıştırır).

Yemekle özel dikkat göstermelisiniz. Mukoza zarına zarar verebilecek yiyecekler yemeyin. Sıvı püresi, çorba veya püre yemek tavsiye edilir. İçecekler sıcak, sıcak veya soğuk olmamalıdır.

İlaç almanın yanı sıra, halk ilaçları kullanılması tavsiye edilir. Otlar yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Onlardan et suyu, infüzyon, meyve içecekleri hazırlar. Sarhoş olabilir, boğazlarıyla yıkanabilir, inhalasyon ve kompres için kullanılabilir.

Anjina bulaşıcı olduğundan, hastanın sağlıklı aile üyelerinden izole edilmesi arzu edilir. Odayı düzenli olarak havalandırmak ve temizlemek gereklidir.

Anjina gelen popüler geleneksel tıp

Evde anjina tedavisi için etkili ve uygun maliyetli ilaçların bazıları tuz, kabartma tozu ve% 3 hidrojen peroksittir. Çoğu zaman boğazın durulanması için çözeltiler şeklinde kullanılırlar. 1 çay kaşığı bunların herhangi biri bir bardak sıcak kaynamış suya karıştırılır. Prosedürü günde en az 5-6 kez uygulayın. Her zaman taze bir çözüm kullanın.

Hidrojen peroksit aynı zamanda bademciklerin lokal tedavisinde, sadece saf halde değil, su ile 1: 1 oranında seyreltilir. Böyle bir çözüm patojenik mikroflora için felakettir, beyaz tortunun yumuşamasını sağlar ve çıkarılmasını kolaylaştırır.

Boğaz ve limonlara karşı etkilidir. Enflamatuar sürecin başında, taze kesilmiş limon dilimlerini yavaşça çiğnemek veya eritmek tavsiye edilir. Bundan sonra, yiyip içemezsin. Limon, limon suyu ile değiştirilebilir: eşit oranda su ile seyreltilir ve her saat başı boğazları durulanır.

Hastalık sırasında çocuklar bal ile süt hazırlamak için daha iyidir. Bir bardak süt ısıtın, 1 çay kaşığı ekleyin. Balın ucunda bal, soda ve tereyağı bir küp. Küçük yudumlarda içmelisin. Bu içecek acıyı yatıştırır ve yumuşatır.

Önemli! Halk ilaçları hastalığın nedenini tamamen ortadan kaldıramaz, bu nedenle doktor tarafından reçete edilen ilaçları ihmal edemezsiniz.

Pürülan anjinada inhalasyonlar ve kompresler

İnhalasyonlar yararlıdır çünkü çiftler şişlik ve ağrıyı hafifletir, mukoza zarını hafifçe etkiler, filmi gevşetir ve geri çekilmesini kolaylaştırır. Prosedür için Klorofilkil ve Klorheksidin gibi ilaçlar kullanılır. Ve ayrıca otlar: papatya, calendula, kekik veya adaçayı.

Hazır infüzyon veya çözelti inhaler veya nebülizatör içine dökülmelidir. Böyle bir cihaz yoksa, kafanızı bir havluyla kaplayarak, nefes almanız gerekir. Bir hafta boyunca günde 1-2 kez inhalasyon yapın. Yüksek sıcaklıkta veya prosedürlerden yüksek basınçta reddetmek daha iyidir.

Sıkıştırmalar yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir. Akşamdan önce, yatmadan önce daha iyi yapıyor. Prosedür için pamuklu bir bez veya gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Infüzyon veya çözelti ile doyurun ve boğaz ve göğsün üzerine koyun. Üstünü sıcak bir fular veya havlu havlu ile sarılmış yiyecek tabakası veya selofan koyun. Kompresyon için basit ve etkili araçlardan biri alkol çözeltisidir. Eşit parçalarda, tıbbi alkol ve suyu karıştırın.

Sıkıştırmak için süzme peynir iyidir. Gazlı bez üzerine yerleştirilmiş 200 g'lık lor kütlesi, bandajı düzeltmek için yukarıdan tutup, sıcak bir eşarp veya havlu ile sarın. Sıkışmayı bir gecede bırak. Patatesleri kullanabilirsiniz. Bir kabuğu 4 patates kaynatın, püre ve gazlı bez üzerine koyun. Boyuna takın, bir bandaj ve ılık bir fularla düzeltin.

Purulent boğaz ağrısına karşı arıcılık ürünleri

Propolis, hızla iltihapla başa çıkabilen araçlardan biridir. Antibakteriyel ve analjezik özelliklere sahiptir. Bunu aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

 • Yarım saat boyunca saf propolis (5g) günde üç kez çiğnemek için.
 • 1 çay kaşığı için propolisnoe yağı içirin. Günde 2 kez, yarım bardak sıcak sütü ekleyerek.
 • Bezleri günde birkaç kez yağlayın,% 20 oranında su ve balla karıştırılmış alkollü bir tentür ile eşit parçalara bölün.
 • Günde 4 kez tentür çözeltisi ile gargara. Bu şekilde pişirin: Yarım fincan su 2 çay kaşığı. tentürler.

Bu tarif sadece yetişkinler için geçerlidir: ortadaki ampulü rendeleyin, suyu sıkın ve balla 1: 1 ile birleştirin. Yavaş yavaş rassasyvaya, 1 çay kaşığı için günde 6 kez alın.

Balla başka bir reçete: 0,5 l yarım doğranmış aloe yaprakları ile dolu bir kavanoz. Karışımı kavanozun üstüne balla dökün. Ürünü 3 gün buzdolabına koyun. Sonra süzün, 1 çay kaşığı alın. günde üç kez yemeklerden önce.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Bilmek önemlidir: Yüksek sıcaklıklardaki kompresörlerin ve ayrıca sıcak içeceklerin kullanılması tehlikelidir.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

Inhalasyonlar için analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar (klorheksidin, klorofililpt, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, calendula, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina tedavisi için Azitromisin kullanımı

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Boğazda mukus: Birçok ciddi hastalığın belirtisi. Boğazda mukusun nedenlerinin belirlenmesi - başarılı tedavinin anahtarı

Boğazdaki mukus bir Nazofarenks epitelyumu tarafından üretilen viskoz bir sır. Yardımı ile kabuklar virüslerin nüfuz etmesinden, tahriş edici faktörlerin etkilerinden korunur.