Loading

Erişkinlerde kronik farenjit tedavisi yöntemleri

Erişkinlerde kronik farenjit ile tedavi kapsamlı olmalı ve hastalığın lokal belirtilerini azaltmayı ve hastalığın nedenini etkilemeyi amaçlamalıdır. Tedavi sırasında, soğuk hava ve tütün dumanı gibi tahriş edici faktörleri dışlamak gerekir. Vernik boya ürünlerinin ve diğer agresif kimyasalların buharlarının nazofarenks üzerindeki etkisini dışlamak gerekir.

Gıda nazik olmalıdır. Kaba yiyecek, sıcak içecekler, alkol dışarı atılmalıdır. Bal ve maden suyu ile ılık süt almak faydalı olacaktır. Mukoza rejenerasyonunu uyarmak için, deniz topalak yağı veya köpek gül kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca gargaraya papatya veya biberiye bir kaynatma yapmak için yararlı olacaktır.

İlk aşamada tedavi yöntemleri

Kronik farenjitin nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için, hastalığı belirleyecek ve uygun tedaviyi seçecek bir doktora görünmelisiniz. Kural olarak, terapi poliklinik temelinde gerçekleştirilir. Farenjit ile uygun tedavi ile, bir nüksetme olasılığını hatırlarken, yeterince hızlı yönetebilirsiniz. Bu nedenle, hastalığın önlenmesi tedavinin herhangi bir aşamasında önemlidir.

Tedavinin ilk aşamalarında, hastalığa neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak gereklidir. Baharatlı ve tuzlu yiyecekler, alkollü içecekler yemeyin, sigara içmeyi ihmal etmelisiniz. Havadaki kurum ve diğer zararlı kimyasal bileşiklerin varlığı kabul edilemez. Hastanın işi ses yüküyle bağlantılıysa, boğazdaki yük, büyük miktarda su ve yumuşatıcı pastiller alınarak en aza indirilmelidir. Farenjit oluşturan veya provoke eden bir hastalığı tedavi etme ihtiyacını unutmayınız.

Kronik farenjit çeşitli durulama ve inhalasyonlarla tedavi edilir. Aşağıdaki ilaçlar tarafından iyi bir yerel etki elde edilir:

 1. Rotokan. Alkolde papatya, calendula ve civanperçemi çiçek özlerinden oluşan bir karışımdır. Bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve dokuların yenilenmesini uyarır.
 2. Furatsilin. Topikal uygulama için antibakteriyel preparat. Hazırlanması için birkaç tablet bir bardak su içerisinde seyreltilmelidir.
 3. Miramistin. Antiseptik. Vücudun bağışıklık yanıtını artırır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 4. İyot. Bir bardak suya birkaç damla eklenir.

Boğazın şişmesini ve kızarmasını gidermek için protargol, Lugol veya gümüş nitrat çözeltisini kullanabilirsiniz. Onlar, farenksin arka duvarına bir spatula ile uygulanmalıdır.

Farenjitin kompleks tedavisi

Kronik evrede farenjit tedavisi için antibiyotik kullanımı sadece alevlenme sırasında haklıdır.

İkincisi, hastalığın lokalizasyonuna yakın olarak artan vücut ısısı ve lenfadenopatinin ortaya çıkması ile karakterize edilebilir. Yeterli antibakteriyel tedavi reçete etmek için, boğazdan bir ekim, antibiyotik duyarlılık çalışmasına geçmek gerekir. Bu çalışmanın yardımıyla hastalığın etken maddesi tanımlanmış ve bu durumda hangi antibiyotiğin uygun olduğu belirtilmiştir. Ürünün sonucunu almadan önce, geniş bir etki yelpazesine sahip preparatlar reçete edilir. Aşağıdaki hazırlıklar çoğunlukla kullanılır:

Tedaviye Suprastin veya Diazolin gibi antihistaminik ilaçlar eklenerek eşlik edilmelidir. Gastrit veya peptik ülser varlığında ilaç tedavisi, bir kapak tedavisi olarak kullanılan proton pompa inhibitörleri (Omez, Omeprazol) ile desteklenmelidir.

Kodelak veya Codterpin ile öksürüğü ortadan kaldırırlar, öksürük refleksini bastırırlar. Zorunlu bir papatya ya da bir soda çözeltisi ile gargara. Bakteriyofajlar büyük bir terapötik etkiye sahiptir (örneğin Lizobakt). Erişkinlerde akut bir dönemde tedavi periyodu için farenjit ciddi zaman harcaması gerektirmektedir, bu nedenle 2 haftaya kadar bir geçersizlik tablosu oluşturmak gerekmektedir.

Atrofik farenjit seyrinin doğası, bir tümör geliştirme riskini içermez. Bu nedenle, ana tedaviye ek olarak, alınan materyalin histolojik muayenesi ile biyopsi içermesi gereken doktor ve yıllık muayenenin izlenmesi gerekmektedir. Mukoza zarını tamir eden preparatlara dikkat edilmeye değer. Alevlenme anında, herhangi bir patojenin etkisi göz ardı edilmelidir. Ayrıca, bağışıklık ve antiviral profilaksiyi düzeltmek için ilaçlar alınmalıdır. Mukoza tabakasını geri yüklemek için atrofik bölgelerin lazer ışınlanması önerilir.

Tedavi sürecinde gıdalarda kullanılan gıdaların listesi gözden geçirilmelidir, bu adım olmadan tam bir iyileşme imkansızdır. Ürünler öğütülmeli ve sıvılar sadece oda sıcaklığında olmalıdır. Diyette bal içeren süt içermeli, tüketilen sıvı miktarı artırılmalı, maden suyu eklenmelidir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Kronik farenjit tipi tedavi ve halk ilaçları olabilir. Bunların en ispatlanmışı deniz topalak yağıdır. Mide veya bağırsak hastalıkları ile neden-sonuç ilişkileri varsa, gastroenterolog danışılması gereklidir. Anti-inflamatuar etki elde etmek için, bağışıklığı arttırmanın yanı sıra, gül kalçalarından ekstrakt kullanılır.

 1. Propolis. Hastalığın başlangıcında etkilidir. Ezilmiş ve yüzeye kadar yüzen tüm pislikler ile soğuk suya dökülmelidir. Kalan kalıntı, alkol ile dökülmeli ve 7 gün boyunca karanlık ve serin bir yere konulmalıdır. Daha sonra çözeltiyi gliserin ile karıştırın. Bu, nazal mukozayı 2 hafta boyunca günde bir kez tedavi etmeniz gerektiği anlamına gelir.
 2. Papatya, meşe kökü, calendula. Gargara için bir infüzyon olarak kullanılır (prosedürü günde birkaç kez gerçekleştirin).
 3. Haşlanmış patates Günde iki kez 15 dakika nefes almalısınız.
 4. Okaliptüs. Bir kaç damla tentür sıcak suda seyreltilmeli ve günde 3 kez içilmelidir. Bu ürün anti-inflamatuar, antiseptik ve balgam söktürücü etkileri vardır.
 5. Kuşburnu. Bu bitkinin çayı, mukozayı güçlendirir ve 6-10 hafta boyunca adaçayı ve melissa ile birlikte alındığında, farenjitin tamamen iyileşmesine yardımcı olur. Çay aşağıdaki gibi hazırlanır: kaynar suya az miktarda yabani gül meyveleri ekleyin, bir termos şişesinde 1.5 saat ısrar edin ve içirin. Etkisini arttırmak için birkaç damla deniz topalak yağı ekleyebilirsin.
 6. Med. Süt ile birlikte - mükemmel bir ısınma ve bağışıklık sistemini uyarıcı ajan. Uzun bir süreç durumunda, en iyisini yapar.
 7. John's Wort. 1 bardak kaynar su içinde küçük bir çim eklenir, karışım yaklaşık 2 saat bir termos içinde ısrar edilir. Günde birkaç kez gargara yapmalısın.
 8. Hamile kadınlar hemen hemen tüm ilaçlarda kontrendikedir, bu nedenle deniz tuzu kullanımına izin verilir. Ilık suya az miktarda tuz verilir ve boğazı durulayın.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisinin sadece bir doktor tarafından reçete edilen ana tedaviyle bağlantılı olarak mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.

Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır. Diğer birçok patojen boğaz ağrısına katkıda bulunur. Tedavi öncesi etiyolojik faktörün belirlenmesi önemlidir.

Hastalığın tipik semptomları:

 • cızırtılı;
 • kaşıntı;
 • Boğazda yanıyor;
 • öksürük;
 • Kulaklarda ağrı.

Bebek çocuklar, ebeveynlere hastalık hakkında şikayette bulunamazlar, bu nedenle nosoloji belirtileri genellikle başlar. Çoğu zaman, farenjit, tedavi olarak kabul edilen üst solunum yollarının (sinüzit, larenjit) diğer enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir.

Farenjit tanısı koymak zor değildir. Hastanın ağız boşluğunun görsel muayenesi sırasında, arka duvarın infiltrasyonu, faringeal arkın izlenmesi. Boğaz iltihabı yanal lokalizasyonu ile, farengeal ruloların şişmesi, mukoza zarının kızarması izlenebilir. Fiziksel verilerdeki viral inflamasyon ve bakteriyel inflamasyon arasında ayrım yapmak zordur, ancak bu nosolojik formlarla tedavi farklıdır. Faringoskopi (bir sonda ile boğazın iç boşluğunun incelenmesi) gökyüzünün yüzeyinde bir film ortaya çıkarabilir, bu da bakteriyel bir formu gösteren pürülan eksudadır. Viral farenjitli laboratuvar testlerinde lenfositlerde artış gözlenir. Bakteriyel hastalık nötrofillerde bir artış ile karakterizedir.

Preparatlar ve antibiyotikler

Son Avrupa önerileri, sistemik antibiyotiklerin sınırlı kullanımı ihtiyacına işaret etmektedir. Antibiyotikler ile lokal inhalasyon, antiseptikler minimal yan etkilerle daha yüksek etkinlik ile karakterizedir.

Modern doktorlar tarafından farenjit için antibiyotikler sadece farinksin bakteriyel iltihabını tedavi etmek için değil, aynı zamanda organ duvarlarının viral lezyonlarında mikrobiyal enfeksiyonu önlemek için reçete edilir.

Dikkat lütfen! Okur yazar olmayan antibakteriyel ilaç kullanımı, bakterilere karşı direncin gelişmesine yol açar. Antibiyotik dirençli mikroorganizmaların tedavisinde bu ajanlarla tedavi başarısızdır ve bulaşıcı hastalık kronik bir yol alır.

Farenjit için antibiyotikler, balgamın bakteriyolojik kültür sonuçları elde edildikten sonra rasyonel olarak uygulanmalıdır. Test ayrıca patojenin antibiyotik duyarlılığını da belirler.

Akut farenjitde, geniş spektrumlu bir etkinin antibiyotiklerin rasyonel kullanımı, bakteriyolojik analiz sonuçları elde edilinceye kadar makul olur. Farenks iltihabı ile ortak ilaçlar:

 1. Sefalosporinler oraldir (sefazolin, seftriakson);
 2. Korunmuş penisilinler (amoksisilin klavulanat);
 3. Makrolidler - eritromisin, azitromisin;
 4. Linkoamid antibiyotikler - lincomycin, klindamisin.

Yanlış tedavi edildiğinde hastalığın akut seyri yanlış olur. Aşağıdaki durumlarda benzer bir durum ortaya çıkar:

 • Uygun olmayan antibiyotik kullanımı;
 • Doktor tarafından önerilen rejimin ihlali;
 • Eksik antibakteriyel ajan;
 • Tedavide dikkate alınmayan ek enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.

Kronizasyondan kaçınmak için, bir dizi kural izlemelisiniz:

 1. Bakteriyolojik analiz yapmak;
 2. Ilaç azaltmayın;
 3. Topikal preparattan küratif bir etki yoksa, sistemik tedavi önerilir.

Farenjit için tedavi önlemleri aşağıdaki manipülasyonları içerir:

 • Farenks antiseptik antibiyotikler ile tandum-verde, bioparox, yox, stopangin, sakız, inhalipt, heksoral;
 • Antiseptiklerle durulama (okaliptüs, deniz tuzu, rotokan, klorofililpt);
 • Pastillerin ve tabletlerin yumuşatılması, anestezi, antibakteriyel etki (laripront, sarkıt, phalimint, pharyngosept) ile derinleştirilmesi;
 • Bakteriyel farenjit için sistemik antibiyotikler.

Çocuklarda bir boğaz iltihabında emilebilir tabletler uygulanır. Antiseptikler ile boğazları irrigating, farenjit ile çocuk için bol içme - zorunlu prosedürler. Genellikle glottisin spazmı vardır. Patoloji önlenmelidir.

Belirtileri ve Tedavisi

Akut formların tedavisinde önceden belirlenmiş bir hastalık tipi olmalıdır:

 1. bakteriyel;
 2. viral;
 3. mantar;
 4. alerjik;
 5. Boğazda ameliyattan sonra;
 6. Kimyasal (kimyasal irritanların etkisi - alkaliler, asitler);
 7. Radyasyon.

Kronik farenjit belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır:

 1. Hipertrofik (granulosa);
 2. Atrofik (subatrofik);
 3. Catarrhal (basit).

Catarrhal kronik farenjit küçük bir miktar balgam, boğaz şişmesi, aralıklı olarak ortaya çıkan verimsiz öksürük ile karakterizedir. Patoloji sigara içenlerde oluşur.

Atrofik forma, hücre ölümünün meydana geldiği fonksiyonel epitelyumun yenilgisi eşlik eder. Gerekli işlevleri yerine getirmezler. Devlet geri döndürülemez.

Hipertrofik (granüler) forma, farinksin arka duvarında vejetasyonların oluşumu ile birlikte görülür. Çocuklarda şiddetli öksürüğe sebep olan (kusmaya kadar) gıda geçişini ihlal ediyorlar.

Kronik farenjit belirtileri, provoke edici faktörlerin etkisi altında oluşur:

 • Dış ortamın agresif maddeleri - toz, sıcak hava, tahriş edici maddeler;
 • Gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının bireysel özellikleri;
 • Burundan serbest nefes almanın olmaması;
 • Kötü alışkanlıklar - sigara, alkol;
 • Endokrin sisteminin yenilgisi - menopoz başlangıcı, hipotiroidizm;
 • Tavuk körlüğü - avitaminosis A;
 • Diabetes mellitus;
 • Pulmoner kalp yetmezliği;
 • Böbrek patolojisi.

Patolojik faktörlerin ortadan kaldırılmasından sonra hastalık geçmezse, farmasötik ilaçların kombine tedavisi, farenksin iltihaplanmasına neden olan bazı nadir hastalıklardan şüphelenmelidir:

 • Sjogren sendromu, tükürük bezleri de dahil olmak üzere tüm dış salgı bezlerinin etkilendiği bir otoimmün patolojidir;
 • Plummer-Vinson Hastalıkları - demir eksikliğinin arka planına karşı bir patoloji;
 • Kartal sendromu, tek taraflı persistan boğaz ağrısının göründüğü styloid sürecinin bir anomalisidir;
 • Yaşlılarda nevralji - glossopharyngeal, vagus sinirleri.

Akut farenjit ile, bakteri veya virüsleri belirlemek için laboratuvar incelemesi gereklidir. Patolojinin kronik seyrinde, hastalığın tanısı, remisyonları ve patolojinin alevlenmelerini hesaba katarak tıbbi muayeneye, anamneze dayanır.

Kronik farenjitin tıbbi tedavisi

Kronik farenjitin topikal tedavisi için ilaçlar aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. antiseptikler;
 2. antibiyotikler;
 3. Antimikotikler (antifungal ajanlar);
 4. immunocorrectors;
 5. anti-enflamatuar;
 6. Lokal anestezikler;
 7. Homeopatik preparatlar.

10 yıl önce farenjit için antibiyotikler, bakterilerin viral ve fungal formlara bağlanmasını önlemek için reçete edildi. Doğa boşluğu tolere etmez, bu nedenle bazı mikroorganizmaların yeri başka bir flora tarafından işgal edilmiştir.

Kronik boğaz iltihabının modern yönleri büyük ölçüde gözden geçirilmiştir. Antibakteriyel ajanların genel kullanım dönemi mikroorganizmaların antibakteriyel direncinin gelişmesine yol açmıştır. Avrupalı ​​araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü gibi, sistemik araçlardan kaçınmak için mümkün olduğunda tavsiye ederler. İnhalasyon ile uygulanan lokal antiseptiklere tercih edilmelidir. Bu ilaçlar sadece bakterileri değil, aynı zamanda mantarları ve virüsleri de yok ederler.

Lokal antiseptikler kullanıldığında, epitelyal yüzey tabakasının atrofisi uzun bir süre için ortaya çıkar. Doku kaybı, geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açan rahatsızlığı artırır.

Lokal anti-enflamatuar ilaçlar, aşağıdaki antiseptiklerden birini içerir:

Kombine inhalasyonların bileşiminde ek "konfor" için - mentol, tetrakain, lidokain, antibiyotikler - Framicetin, fiusafyunzhin, koku giderici katkı maddeleri ilave edilir.

Bazı farenjit preparatları doğal antiseptikler içerir - arıcılık ürünleri, bitki ekstreleri. Bakterilerin lisatları, yerel bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Klinik çalışmalar, bu tür ilaçların kullanılmasının sadece bakterilere karşı değil, aynı zamanda virüslere karşı da bağışıklığı uyardığını ortaya koymuştur.

Antimikrobiyaller, durulama, tabletler için durulama, pastil formunda uygulanır.

İlacın mukoza zarında tahriş edici etkisini önlemek için, belirli gereksinimlere tabidirler:

 1. Toksik etkinin yokluğu;
 2. Kana karşı düşük emilimi;
 3. Geniş bir antibakteriyel etki;
 4. Antimikrobiyal, antiviral aktivite;
 5. Küçük alerjenite;
 6. Mukozada tahriş yok.

Çoğu ilaç, emilim, tablet - sarkıt, neo-angin, faringosept, septothete, matkap, hexalysis için pastiller formunda kullanım kolaylığı için kullanılır. Bu ilaçlar düşük aktivite ile karakterizedir, bu yüzden hafif farenjit için tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı için bir tedavi seçerken, klorheksidin toksisitesini hatırlamanız gerekir. Bileşen Eludryl, Sebidin, Matkap, Antiangin parçasıdır.

Ilaçların uygulanması bazı türlerin alerjenisiteyle sınırlıdır - povidon-iyot, vıadin, yox, iodinol, propolis, sulfonamidler (ingalypt, bikarnint).

Bitkisel yağlar ve bitki antiseptiklerine dayalı preparatlar, bitki poleni, bronşiyal astıma alerjisi olan hastalarda kontrendikedir.

Gebe kadınlarda farenjit, lysobacter ile daha iyi tedavi edilir. Araç yetişkinler tarafından kullanılıyor. Çocuklar için benzer araçlar geliştirilmiştir. İlaç, B6 vitamini ile kombinasyon halinde enzim lizozim içerir. İlaç, gram-negatif ve gram-pozitif bakterileri yok eder, antiviral aktiviteye sahiptir.

Farenjit için tıbbi preparatlar

KBB doktorlarının uygulamasında sıklıkla kullanılan farenjit tedavisi için ilaçları düşünün.

Ortak bir çözüm terasildir. Soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Diklorobenzil alkol, amylmetacresol, glikoz, sükroz, sitrik asit, mentol, okaliptüs yağı içerir.

İlacın tüm bileşenleri iyi emilir, hızlı bir şekilde çıkarılır, bu yüzden vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Strepsiller - diş hekimliğinde ve KBB pratiğinde kullanılan anti-konjestif (vazokonstriktif) antiseptiktir. İlaç çoğu Gram-negatif ve Gram-pozitif bakterilere karşı aktiftir. Antifungal aktiviteye sahiptir.

Ürünün bileşimindeki doğal terapötik katkı maddeleri decongesting, yumuşatma etkisi var. İlacın aşırı dozda alınması gastrointestinal sistemden rahatsızlığa neden olur. İlaç laktasyon ve hamilelik için kullanılır.

Strepsils bir sprey, tablet şeklinde mevcuttur. Hamilelikte kullanılan endikasyonlara göre.

Travisil viral farenjit tedavisi için kombine bir preparattır. Üst solunum yolu hastalıkları, astım öksürüğü, ağız hastalıkları, sigara içen öksürük hastalıkları için endikedir.

Travisil, aşağıdaki eylem mekanizmaları ile karakterize edilir:

 • deodoran;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • Balgam söktürücü.

İlaç bileşimi içinde bitkisel maddeler bağışıklık sistemini arttırır.

Vasika adatode bitki antihistaminik, bronkodilatör, balgam söktürücü etkisi ile karakterizedir.

Uzun meyve biberinin mukolitik, balgam söktürücü etkisi vardır, iltihabı giderir.

Meyan kökü öksürük azaltır, bir terletici, balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Tıbbi embriyo restoratif, anti-enflamatuar, immünmodüle edici bir etkiye sahip bir bitkidir.

Curcuma Longa antihistamin, anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Alerjik farenjit, larenjit, tracheitis için kullanılır.

Akasya Catechu - büzücü, antihistaminik etki ile bir çare. Balgam söktürücü, antitussif aktivite var.

Fesleğen güçlü bir antipiretik, analjezik etkisi olan bir ilaçtır. Antitussif, antimikrobiyal, antihistaminik etkiye sahiptir.

Terminal Belerica - immünomodülatör, anti-soğuk ilaç.

Mentol - balgam söktürücü etkinliği ile antiseptik.

Islak ve kuru öksürük ile kombine kompozisyon travisil viral, bakteriyel aktivite ile karakterizedir. Üst solunum yollarının tüm hastalıklarının semptomlarını hafifletir. Tedavi için günde üç kez 2 şeker kullanmak gerekir. Olumsuz etkiler mekanizmaları (deri kaşıntı, döküntü) vardır, bu yüzden ilacın bitki poleni alerjisi olan kişiler için tavsiye edilmez.

Farenjitli lokal antibiyotikler, bir doktora danıştıktan sonra evde yaygın olarak kullanılabilir. Lokal anti-enflamatuar etkinin yüksek etkinliği ile minimal yan etki, yaygın olarak bitkisel preparatların kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Farenjitin evde tedavisi

Ne zaman farenjit ile öksürük tedavi için baktığınızda, bileşiminde tanenler ile bitki ve otlar kullanma olasılığını dikkate almalısınız:

 • Huş ağacı yaprakları;
 • Meşe kabuğu;
 • Söğüt kabuğu;
 • Kalina;
 • John's Wort;
 • Kavak kabuğu;
 • adaçayı;
 • Melissa;
 • sarıçalı;
 • papatya;
 • Ebegümeci.

Patolojik belirtiler gözlendiğinde bitkiler bulaşıcı hastalıklar için kullanılır:

 1. rinit;
 2. öksürük;
 3. Yüksek sıcaklık;
 4. Zehirlenme sendromları;
 5. Kas ağrıları.

Kronik farenjit ile semptomlar daha az belirgindir, ancak lokal inhalasyon tedavisi de önemlidir.

Günlük farinks kabuk ve mukustan durulanır. Mukoza zarını lyugol periyodik olarak yağlayın. Kurutma etkisi olan ilaçlar kullanmayın. Okaliptüs ve deniz topalak yağı kullanılması yasaktır.

Ağrıyı dindiren Novocain ablukaları iyi bir etkinliğe sahiptir. Uzmanlar, ilacın "Bioparox" kullanımını önermektedir. İlacın bileşimi, virüs, bakteri, mantarları tahrip eden iyi bir geniş spektrumlu antibiyotik olan fyuzafyunzhin içerir. İlaç yetişkinlerde ve çocuklarda topikal olarak uygulanır. Benzer bir etki, octenesispt, imudon tarafından ele geçirilmiştir.

Biyojenik uyarıcılar ile daha iyi Novocain kullanın:

Evde, anestezi ve antiseptik kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için, eczane ürünleri tavsiye edilir - lolipop, pastil.

Halk tarifleri, evde farenjit tedavisi nasıl:

 1. Yarım litre sütte bir çay kaşığı bal ekleyin, yumurtayı kırın, bir kaşık dolusu tereyağı ekleyin;
 2. Yumurta sarısını bir bardak sütte karıştırın. Boğazı bir solüsyonla durulayın;
 3. Evde farenjit ile durulama, papatya otlar, aloe dayalı inhalasyonlar tedavi;
 4. Deniz suyu, boğazı burun boyunca yıkamak için kullanılır;
 5. Hazır okaliptüs, kekik yağını suya ekleyin;
 6. Boğazınızı bir öksürük ile durulayın;
 7. Nazal solunum zor ise, nemlendirme önerilir. Nefes almak ve boğazınızı kurutmak zorsa, nemlendiriciler kullanmalısınız - bir akvaryum, iç mekan bitkileri;
 8. Papatya dayalı sıkıştırır (200 ml kaynar su 1 yemek kaşığı ot ekleyin). Peçeteyi gergin nastoye içinde ıslatın, bırakın demleyin. Yünlü bir bezle, basılmış kağıtla temizleyin;
 9. Boğazın tedavisi için, kompresler kullanılır - 200 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı ot. Solüsyonda, bir peçete ıslatılır, boyun bölgesine uygulanan bir yün bezi;
 10. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Ondan tıbbi bir karışım hazırlayabilirsiniz - tatlı kaşığı bal, bir kaşık yaban turpu, 3-4 diş sarımsak bir bardak su içinde çözülür. İçinde gargara ya da iç;
 11. Boğazı bir propolis ekstresi (% 10) ile gliserin ile yağlayın.

Evde farenjit için başka tarifler vardır, ancak herhangi bir ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir. Farenjitin kronik formlarının uzun süre tedavi edilmesi gerekir. Kombine şemalar, bir uzmanın atayacağı çeşitli ilaçları içerir. Bağımsız tedavi sadece tehlikeli değildir, hastalığın ilerlemesine, alevlenmelerin artmasına ve patolojide nükslerin azalmasına katkıda bulunacaktır.

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir. Şu anda, dünya farmakolojisinin çabaları evde hastalıklarla mücadele edebilecek geniş bir ilaç listesi sağladı.

Aktif ilaç tedavisi bir KBB doktoru ve bir anket ile başlatılmalıdır.

Sadece doğru tanı konulduğunda farenjit tedavisini reçete etmek mümkündür. İlaçlar farklı bir uygulama biçimine sahip olabilir, en uygun seçenek bir uzman tarafından belirlenmelidir. Farenjit çok tehlikeli hastalıklara ait değildir, ancak tehlikeli komplikasyonlardan kaçınmak için boğaz tedavisi maksimum verim ile yapılmalıdır.

Farenjit özellikleri

Farenjit, mukoza zarının iltihaplanması şeklinde boğaz hastalığıdır. Normal koşullar altında, mukoza bağışıklık koruması vardır, ancak olumsuz faktörlerin etkisi altında enflamatuar işlem genellikle (hastalığın bulaşıcı doğası, bazı durumlarda gözlenebilir) patojenlerin tetiklenen başlar azalır.

Farenjit akut veya kronik bir mekanizma ile ortaya çıkabilir. Akut türler, belirgin belirtilerle aktif olarak gelişen bir sürece dayanır ve nedensel koşulların doğrudan katılımıyla başlatılır. Kronik faz akut formun bir devamıdır ve inflamatuar bir doğanın uzamış halsiz bir reaksiyonu olarak tanımlanır.

Hastalığın sınıflandırılması

virüs, bakteri, mantar, streptokok, alerjik ve travmatik (ilk 4 tür bulaşıcı hastalıklar): farenjit farklılıklar etyolojisi göz önüne alındığında, aşağıdaki türlerdir. Kronik farenjit en yaygın biçimi virüs tipleri ile solunum yolu enfeksiyonu kataral türü olarak kabul edilir. Bu çeşitte alttürler - atrofik ve hipertrofiktir.

Hastalığın nedenleri

Enflamatuvar reaksiyonun ana nedenleri şunlardır:

 • mukozanın yapısının genetik özellikleri;
 • agresif dış faktörler (toz, duman, sıcak kuru hava, zayıf ekoloji);
 • anormal nazal solunum; sigara;
 • alkol kötüye kullanımı; alerjenleri dahildir;
 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojileri;
 • bazı hastalıklar (diyabet, kalp ya da böbrek yetmezliği);
 • vücudun hipotermisi.

Hastalığın belirtileri

Farenjitin ana semptomları boğazda kuruluk ve terleme, yumru hissi ve öksürüğün yardımıyla boğaz atma ihtiyacıdır. Sıcaklık genellikle yükselmez, ancak bazen biraz yükselebilir. Semptomatik kuru kalıcı öksürük var. Boğazdaki rahatsızlık hissi, posterior faringeal bölgeye salgılanan mukusun sürekli yutulması nedeniyle büyür, bu anomali uyku ve sinirlilik bozukluklarına neden olur. Hastalık geliştiğinde boğazda ağrı ve yutma problemi vardır, acı bazen kulaklara verir.

Patolojinin tedavi prensipleri

Yetişkinlerde farenjit tedavisi, hastalığın evresine ve tipine bağlıdır.

Hastalığın yumuşak formu karmaşık tedavi gerektirmez, ancak koruyucu önlemleri ve lokal terapiyi içerir.

Bu durumda önleme, provoke edici dış faktörlerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Doğru beslenmenin önemi, kötü alışkanlıkların (özellikle sigara) reddedilmesi, soğuk algınlığının etkilerini sınırlamaktır.

Farenjitin gelişmesiyle birlikte, tedavi entegre bir yaklaşım gerektirir: patojenin ortadan kaldırılması (antiviral veya antibakteriyel tedavi);

 • semptomatik tedavi (anti-inflamatuar, analjezik ve diğer ilaçlar);
 • dokuların restorasyonu ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • alevlenme nüksünün ortadan kaldırılması;
 • hastalığın önlenmesi.

Tedavi karmaşık medikal tedaviyi içerir (ilaçlar - enjeksiyonlar, tabletler); lokal terapi (tıbbi spreyler, pastiller, kompresler, çözeltiler, vs.); fizyoterapi; önleyici ve onarıcı önlemler.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, patojenleri baskılamak ve pürülan enflamasyonu çözmek için hastalığın tartılmış formları ile kullanılır. Eş zamanlı olarak aşağıdaki tiplerde ilaçlar kullanıldığında en etkili karmaşık yöntem: antibiyotikler, sülfonamidler, vitamin kompleksleri. Antibiyotikler olarak, belirli bir patojen tipinin hedeflenen baskılanması ile kullanılan ilaçlar kullanılır.

azitromisin, amoksisilin, sefazolin, eritromisin, Augmentin, supraks, flemoksin, amoxiclav, seftriakson: Streptokoklar önerilen ilaçları mücadele etmek. Birlikte bu antibiyotiklerle antihistaminik özelliklere sahip tabletler kullanılır - Suprastinum, Diazolinum; antifungal oryantasyon - ketokonazol, livolin, nistatin; bağışıklık savunması - bağışıklık, levamizol, sikloferon restorasyonu için.

Hastalığın akut belirtisi, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini ve enflamatuar aktivitede bir azalmayı gerektirdiğinde. Aşağıdaki ilaçlar tabletlerde reçete edilir: parasetamol, ibuprofen veya naproksen.

Lokal terapötik ajanlar

Yetişkinlerde farenjitin tedavisinde lokal terapi özel dikkat gösterilmektedir. spreyler (aerosoller) formunda kullanılan ilaçlar, durulama ve inhalasyon, yuvarlak ve yassı haplar, pastiller için çözümler. ilaç bileşimi antiseptik ajanlar (klorheksidin, benzidamin, ambazone, timol, iyot içeren bileşenler, alkoller), yağlar, anestetik formülasyonlar (Lidokain, tetrakain, mentol), antibiyotikler (fyuzafyunzhin, framisetin), sülfonamidler, vitaminler (askorbik asit) içerir. Son zamanlarda, bitki özleri, sentezlenmiş bileşiklerin mukoza (lizozim, interferon) korumak için bakteriler (imudon) lizatları göre aracı indirim.

Farenjit lokal tedavisi için yaygın kullanım spreyler (aerosoller) tarafından bulunur. Bu ilaçlar, bir yerel doğanın antiseptik, analjezik ve anti-enflamatuar etkisine sahiptir. Spreyi ağız boşluğuna enjekte ederken, kompozisyon en az 3 dakika süreyle (tükürük ile yutulmadan önce) saklanmalıdır. Aşağıdaki araçlar tavsiye edilir:

 1. Tantum Verde: benzidamin hidroklorüre dayalı. 5-8 gün boyunca her 2-3 saatte bir 5-8 doz, viral bir patojen durumunda özellikle etkilidir, bir sprey ve emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.
 2. Ingalipt: sülfonamid, timol, okaliptüs yağı ve nane bazlı. 5 gün boyunca günde 4 doz.
 3. Kamerun: Kafur, levomenthol, klorobutanol, okaliptüs yağı içerir. 6 gün boyunca günde 3 doz.
 4. Stopangin: levomenthol, hexethidine, bitki kaynaklı esansiyel yağlar içerir. 7 gün boyunca 2 doz için günde 3 kez.
 5. Heksoral sprey, heksaetidin bazlı. 6 gün boyunca günde 2 defa.
 6. TeraFlu Lar lidokain ve benzoksonyum klorür temelinde. 5 gün boyunca günde 5 kez 4 doz.

Yerel yönetilen etki ilaçlarının kullanımının çok uygun şekli, pastiller için lozenjeler, pastiller ve tabletlerdir. Aerosol formülasyonlarına benzer tıbbi maddeler içerirler.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilir:

 1. Septotlet: pastil, timol, levomenthol, benzalkonyum klorür, okaliptüs yağları ve nane içeriği ile. 4 gün için günde 8 adet uygulayın.
 2. Farnigosept: Ambazone bazlı tabletler. 4 gün boyunca günde 5 parça.
 3. Strepsils: amylmetacresol bazlı tabletler. 4 gün boyunca her 3 saatte bir (günde 8 tablet).
 4. Gramdin: Gramicidin ve lidokaine dayalı anestezikli tabletler. 6 gün boyunca 2 adet günde 4 kez.
 5. Strepfen: flurbiprofen bazlı tabletler. 3 gün boyunca günde 5 parça.

Soluma ve durulama

Antibiyotik, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklerin kombinasyonu ile özel tıbbi solüsyonların kullanımı ile boğazın solunması ve durulanması ile önemli bir terapötik etki gözlemlenmiştir. Aşağıdaki bileşikler ayırt edilir:

 1. Bioparoks. Fusafjunzhin dayalı inhalasyon için çözüm: antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri, antibiyotik.
 2. Geksoral. Heksahide dayalı durulama solüsyonu: güçlü bir antibakteriyel etkisi.
 3. Oktenisept. Durulama çözeltisi: geniş antimikrobiyal etki.
 4. Vokadin. İyot içeren maddelere dayanan solüsyonu durulayın: antiseptik.
 5. Rotakan. Bitkisel kökenli doğal maddeler (papatya, calendula) temelinde inhalasyon için çözüm: antiseptik, anti-inflamatuar etki.
 6. Evkalimin. Okaliptüs ekstresine dayalı inhalasyonlar için çözüm.
 7. Proposol. Propolis, gliserin, etil alkol içeren bir çözelti.

İnhalasyon yoluyla ilaçlar topikal tedavi, ya da yuvarlak yassı haplar biçiminde, pastiller, aşağıdaki kriterlere göre seçilir durulanması: geniş kapsama patojenler yok farenjit; zehirli zehirlenmenin ortadan kaldırılması; mukoza ile düşük emilim; alerjik reaksiyonun ortadan kaldırılması; mukoza üzerinde tahriş edici etki olmaması; yan etkilerin ortadan kaldırılması.

Erişkinlerde kronik farenjit tedavisi - ilaçlar

Posterior farryngeal duvarın mukoza zarındaki yavaş inflamasyon süreçleri, uygun şekilde formüle edilmiş tedaviye bile yanıt vermek için son derece zordur. Bu nedenle, yetişkinlerde kronik farenjitin uzun süreli ve kombine tedavisine genellikle ihtiyaç duyulmaktadır - bu sırada kullanılan ilaçlar, çeşitli farmakolojik gruplardan ajanları içerir.

Yetişkinlerde kronik farenjit tedavisi ne kadar doğru?

Kulak burun boğaz uzmanları, ana önerilere ek olarak (alkol ve sigara içmenin tamamen reddi, koruyucu diyete bağlılık, gelişmiş içme rejimi), inflamasyonun giderilmesi için,

1. boğazını çalkalayın:

 • meşe kabuğu kaynatma;
 • papatya infüzyonu;
 • Chlorophyllipt;
 • furatsillin;
 • kabartma tozu, tuz çözeltisi;
 • iodinol;
 • klorheksidin;
 • Angın durdurun.

2. Etkilenen mukoza zarının sulanması ve yağlanması:

 • heksetidin;
 • anjinal;
 • iodinol;
 • Orasept;
 • Tantum Verde;
 • kameton;
 • Proposol;
 • Joks;
 • Geksoral;
 • Ingalipt;
 • Anti-Angın;
 • Vokadin;
 • collargol;
 • Gliserol bazlı Lugol çözeltisi;
 • Oktenisept.

3. Antiseptik ajanların çözünmesi:

 • Dr. Anne;
 • Grammidin Neo;
 • Strepsils;
 • Faringosept;
 • Adzhisept;
 • Neo-angin;
 • Geksaliz;
 • Dekatilen;
 • Septolete;
 • Givalex;
 • Matkap;
 • Isla Nane.

Erişkinlerde kronik farenjit tedavisinde antibiyotikler

Göz önüne alınan patoloji formunun alevlenmesi, bir kural olarak, bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi ile birleştirilir. Bu durum, mevcut terapötik rejime yerel antimikrobiyal ilaçların eklenmesini gerektirir. Kulak burun boğaz uzmanları topikal uygulama için aşağıdaki antibiyotikleri önerir:

Antimikrobiyal ilaçların kullanımının fizyoterapi ile güçlendirilmesi:

 • elektroforezi;
 • ultraviyole ile ışınlama;
 • inductothermy;
 • manyetik veya lazer eylemi.

Yetişkinlerde kronik farenjit

Üst solunum yolu hastalıkları patolojik sürecin lokalizasyonu, şiddeti ve olumsuz sonuç belirtileri yerine ayrılır. Kurstaki en elverişsiz olan, yetişkinlerde kronik farenjittir: durum, alevlenmelerin belirgin olduğu uzun süreli bir seyir ile karakterizedir. Patojenik mikroflora neredeyse sürekli olarak mevcuttur ve bağışıklık sisteminin durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Koruyucu işlevlerini yitiren, iltihaplı, büyür ya da tam tersi olan mukozanın yapısını etkiler. Buna bağlı olarak, hastalık formlarının sınıflandırması gerçekleştirilir. Yavaş yavaş, orofarenksin lenfatik sistemi patolojik sürece dahil olur. Lenf düğümlerinde kronik inflamasyon odakları oluşabilir.

Yetişkinlerde kronik farenjitin nedenleri aşağıdaki gibi faktörler olabilir:

 • yeterli tam değerli tedavi eşlik etmeyen sık kataral hastalıklar;
 • bademcik iltihabı, ağız boşluğunda dikkatli odaklar;
 • tahriş edici baharatlar ve sıcak yiyecek / içecekler yeme;
 • uzun süreli tütün kullanımı ve güçlü alkollü içeceklerin kötüye kullanılması;
 • ağır kirli bir atmosfere sahip bölgelerde yaşamak;
 • gecikmiş tipte alerjik reaksiyonlar;
 • özofagustan larinks içine sistemik hidroklorik asit transferi ile gastroözofageal reflü hastalığı;
 • zararlı endüstrilerde (kimyasal, metalurjik, gıda işletmeleri) profesyonel istihdam.

Erişkinlerde kronik farenjitin önlenmesi, kötü alışkanlıkların reddi, zararlı çevre koşullarında çalışırken kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, diş hekimine düzenli ziyaretler, soğuk algınlığı ve GERD'nin uygun tedavisidir.

Erişkinlerde kronik catarrhal ve granulosa, subatrofik ve atrofik hipertrofik farenjit

Yetişkinlerde kronik farenjit, tipik klinik semptomları olan seyrinin aşamalarına ayrılır:

 • catarrhal kronik farenjit ana patoloji şekli olarak gelişir: mukozal hipertrofi ve hafif şişme ile akut iltihap;
 • Kronik farenjit granüloza ile submukoza birden nodüller gelişir: mukoza salgısını üretmek için kayıp yeteneği, hasta sürekli ağız kuruluğu yaşanıyor;
 • Hipertrofik form, yutma işleminde bir bozulmaya ve boğazda yabancı bir cismin varlığının sabit bir hissine yol açan dokuların patolojik proliferasyonu ile karakterize edilir;
 • subatrophic farenjit ve kronik atrofik - En tehlikeli durum olan kanserli büyümelere mukozal hücrelerin dejenerasyon yüksek riski vardır, doku hücrelerinin ölüm var.

Catarrhal formu, yetişkinlerde kronik farenjit neden olan olumsuz faktörlerin dışlanması önemlidir. Sigara içmek, alkol ve baharatlı / sıcak yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Mümkünse, kirli bir atmosferde bir önceki zor ise, iş yerini değiştirin. Alerjik reaksiyonların olasılığını dışlamak gerekir.

Hipertrofik kronik farenjit, asgari miktarda balgam içeren şiddetli kuru öksürüğün varlığı ile karakterizedir. Hoş olmayan bir kokuyla birlikte ağızda hoş olmayan bir tat olabilir, bu da dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıyla ortadan kaldırılamaz.

Hastalığın en olumsuz ve tehlikeli formu atrofik kronik farenjittir. Bu patoloji ile mukoza zarı neredeyse tamamen deforme olur ve koruyucu işlevlerini kaybeder. İnflamasyon yerlerinde kuru öksürüklerin sert saldırılarına neden olan kuru kabuklar oluşabilir. Öksürük öksürdüğü zaman, balgamda kan çizgileri görünebilir. Bu, mukozanın tamamlanmamış nekrozu ve lenfoid doku tarafından koruyucu fonksiyonun kısmi kompanzasyonu ile karakterize edilen subatrofik kronik farenjit durumunun önündedir. Bu yoğun ve ağrılı hale gelen lenf düğümlerini arttırır. Genellikle atrofik kronik farenjit, orofarenkseki yoğun tümörlerin oluşumuyla onkolojik formlara geçer.

Erişkinlerde kronik farenjit belirtileri

Erişkinlerde kronik farenjit belirtileri, orofarinkste inflamatuar sürecin seyrini gösteren klinik belirtilerin bir kombinasyonunu içerebilir. Alevlenme dönemlerinde gizlenebilir veya telaffuz edilebilir. Kronik farenjitin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • soğuk algınlığı belirtileri olmadan sürekli boğaz ağrısı (yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısı, halsizlik, titreme);
 • terleme hissi ve öksürük refleksine neden olan yabancı parçacıkların varlığı;
 • ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku, çürütücü bir karaktere sahip;
 • yutma zor olabilir ve ağrıya sebep olabilir;
 • boğaz ağrısı nöbetinden sonra kuru öksürük ve sürekli, yoğunlaşır.

Erişkinlerde kronik farenjit belirtileri ve tedavisi büyük ölçüde patoloji biçimine bağlıdır. Dolayısıyla, kataral tipte bir patoloji ile ağrı belirginleşir ve olumsuz faktörlere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Atrofik farenjit ile ağrı tamamen mevcut olmayabilir, ancak hasta ağız ve boğazda sürekli bir kuruluk hissinden şikayetçidir.

Muayenede, larinksin arkasında inflamasyon görülür. Bunlar, hiperemi, mukoza zarının şişmesi, granülasyon odakları ve atrofi şeklinde tezahür edebilir. Kronik farenjitin atrofik ve subatrofik bir formunda, güçlü öksürük refleksinin arka planına karşı kanamaları olan yerler ve yerler görsel olarak belirlenebilir. Sıcaklık ve tansiyon normaldir. Genel analizde periferik kanın resmi değişmez. Onkolojik hastalıkları dışlamak için, biyopside alınan materyalin histolojik incelemesi gereklidir.

Gebelikte kronik farenjit alevlenmesi

Hamilelik sırasında kronik farenjit sıklıkla erken evrelerde ilerler. Bunun nedeni kadının bağışıklık sisteminin yeniden yapılandırılmasıdır. Aşırı bir bağışıklık tepkisi vardır, bunun sonucu olarak bir akut iltihaplanma sürecinin semptomlarında bir artış olabilir.

Aşağıdaki belirtiler, kronik farenjit atak sırasında oluşabilir:

 • sıvı ve yiyecek yuturken boğazda şiddetli ağrı;
 • vücut ısısında subfebrile göstergelere artış;
 • baş ağrısı, halsizlik, kaslarda hisler çekerek;
 • balgamın minimum üretimi ile kuru güçlü öksürük;
 • bölgesel submandibular lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Gebelikte kronik farenjit tedavisi ağırlıklı olarak yerel maruz kalma yöntemlerini içermelidir. Gargara, inhalasyon, bol miktarda alkalin içecek olabilir. Antibiyotik tedavisi, sadece ilgilenen hekim tarafından sürekli gözetim altında endikasyonlar varsa reçete edilir.

Yetişkinlerde kronik farenjit tedavisi nasıl

Genel tedavi yöntemleri, patojen etki faktörlerinin dışlanmasını içerir. Sigarayı bırakmak, ortam havasının atmosferini kirletmek gerekir. Vernikler, boyalar ve diğer organik bileşiklerin kullanımından kaynaklanan buharları solumaktan kaçınmak gerekir. Gıda yumuşak ve iyice ezilmiş olmalıdır. İçme ve yeme içme sıcaklığı kabul edilebilir olmalıdır. Bal, alkali maden suyu ve meyve suları ile ılık sütü parlak turuncu renkte kullanmak faydalıdır. Mukoza zarını geri yüklemek için deniz topalak yağı tedavisi kullanılabilir, kalçalardan özü. Kimyacıların papatya, biberiye ve Ledum'un süslemeleri gargaralık için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Patoloji, mide ekşimesi ile ilişkili ise, hiperaktik gastrit ve gastroözofageal reflü hastalığı için tedavi gereklidir. Bu tedavi en iyi şekilde bir gastroenterolog gözetiminde gerçekleştirilir. Helicobacter pylori enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için gereklidir.

Erişkinlerde kronik farenjitin spesifik tedavisi

yetişkinlerde kronik farenjit spesifik tedavisi için antibiyotik tedavisi sadece alevlenme dönemleri sırasında kullanılır. Antibakteriyel maddelerin kullanım endikasyonları hipertermi ve bölgesel lenf düğümleri artmaktadır. araçlar gerekli boğaz çubukla doğru bir seçim için, antibiyotiklere duyarlılığını ekim ve tespit takip eder. 3 gün için en yaygın olarak, 250 mg 1 kez tedavi süresi için "Sumamed" terimi geniş spektrumlu ilaçlar arasında, "Azitral" 250 mg günde 2 kez, "Tsiprolet" 5 gün boyunca 500 mg günde 2 defa veya 7 gün boyunca günde iki kez "Amoksiklav" 1000 mg.

Kronik farenjit yetişkinlerin tedavisi bağlama alımı antihistaminler günlük "Suprastinum" 200 mg 1 kez, "Diazolin" 150 mg 2 kez bir gün ya da sabah ve akşam "Pipolphenum" 1 tablet içerir. Hepsi 7 güne kadar görevlendirilmiştir.

Mukolitik ilaç almak için öksürük refleksini ortadan kaldırmak etkili değildir. Öksürük refleksini baskılayan ilaçlar almak daha uygundur. Bu "Kodelak", "Kodterpin", termopsis otu, "Libexin".

Her 30 dakikada bir durulayınız. Bunun için bir soda, papatya eczane suyu, özel koleksiyonlar bir çözüm kullanabilirsiniz. Boğazın lugol solüsyonu ile yağlanması mümkündür. Bu ilaç şimdi de bir sprey şeklinde sunulmaktadır.

Mükemmel araçlar, lokal aksiyonun bakteriyofajlarıdır. Bir örnek, oral kavitede emilim için her 4 saatte bir 2 tablete verilen "Lizobakt" ilacıdır. Topikal uygulama için Bioparox, Cameton, Imudon, Geksoral, IRS-19, Strepsils'i kullanabilirsiniz.

Erişkinlerde kronik farenjitin alevlenme periyodu için, tedavi için 10 ila 14 günlük bir hastalık izni sayfası sağlanır. Tüm bu süre boyunca, sınırlı fiziksel aktiviteye sahip yatak istirahati verilir. Doktor ultraviyole radyasyon, manyetoterapi, lazer ışınlamanın fizyoterapik etkisini önerebilir.

Kronik atrofik farenjit tedavisi

Onkolojik süreçlerin gelişme riski yüksek olan kronik atrofik farenjit tedavisine özellikle dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, kulak burun boğaz uzmanında dispenser gözlem gereklidir. En az yılda bir kez, mukozal hücrelerin histolojik muayenesi ile biyopsi yapılır.

Atrofik kronik farenjit tedavisinin ana yönleri, mukoza zarının restore edilmesine yönelik önlemleri içerir. Patojenik faktörler tamamen dışlanmalıdır.

Kararlı bir bağışıklık oluşturmak için uyarıcılar ve modülatörler reçete edilir. Düzenli antiviral profilaksi, Arbidol, Lavomax, Anaferon ve diğerleri gibi ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir.

Atrofiye mukoza zarının lazerle ışınlanması önerilir. Sürekli deniz topalak yağı, mumyalar ve ginseng kökleri ile kompozisyonlar kullanılır. Hepsinin tamamen restore edilebilen mukoza hücreleri üzerinde uyarıcı etkisi vardır.

Kronik farenjitin sonuçları

Sonuç olarak, kronik farenjitin olumsuz etkilerinin ihmal edilmiş vakalarda nasıl üstesinden gelebileceğini belirtmek gerekir. En zorlu komplikasyon, atrofik bir patoloji formundan önce gelen laringeal kanserdir.

Pratik olarak, bu tanıya sahip tüm hastalar, patojenlerin sokulmasına yeterince cevap veremeyen, değişmiş bir bağışıklık savunması durumuna sahiptir. Sıklıkla eşlik eden tonsillit, larenjit, tracheitis ve bölgesel lenfadenit gelişir. Kandidiyaz, ağız boşluğunun mukoza zarlarında oluşabilir.

Kronik farenjit sırasında uzun süreli etkiler, böbrek hastalığı (glomerulonefrit, piyelonefrit veya amiloidoz) gelişiminde eksprese edilebilir ile, kalp kası (miyokardit, kalp kapakçığı kusurları, endokardit), romatizmal ateş lezyonlar.

Farenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi: ilaçlar, inhalasyon, durulama

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukoza ve lenfoid dokusunun akut veya kronik bir enflamasyonudur. Hastalığın gelişimi için faktörler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, irritan veya alerjenlerin etkileri, vb olabilir. Tipik semptomlar, boğazda ateş, komada terleme, ağrı ve koma gibi öksürüktür. Tedavi semptomatik ve etiyolojiktir.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri

Bu tanı farenksin orta kısmının iltihaplanmasını gerektirir, ancak sıklıkla, özellikle akut bir aşamada, üst ve alt patolojik sürece dahil olur. Ayrıca bademcikler (bademcik iltihabı) iltihaplı hale de gelebilir. Kronik bir forma geçiş olduğunda, odak genellikle lokalize edilir. İnflamatuar sürecin belirli belirtilerinin varlığı ve şiddeti, hastalığın biçimine ve evresine bağlıdır.

Akut farenjit

Yetişkinlerde farenjitin nedenleri birkaç olabilir. Agresif dış faktörler (kontamine veya çok soğuk hava, sigara içilmesi) veya dokuların bakteriler ve virüsler ile enfekte edilmesi sonucu daha sık gelişir. Hastalığın akut evresi için, diffuz sızıntı, farinks ve karakteristik semptomatolojinin her üç bölümünün katılımı ile:

 • boğazda kuruluk, yanma ve terleme, farenjit ile kuru öksürüğe neden olur;
 • mukus zarı hiperemik, lokal olarak pürülan kaplama, palatine kemerler ve dil ödemi ile kaplıdır;
 • yutma, özellikle "boş boğaz" olarak adlandırılan acı verici duyumlar ile birlikte;
 • lenf düğümlerinde bir artış (servikal ve submandibular) ve ağrıları;
 • burun tıkanıklığı ve rinit (üst farinks iltihabı ile).
Bir farenjit hastanın boğaz fotoğrafı

Genel durum bu nedenle pratik olarak kötüleşmez, yetişkinlerde farenjitin sıcaklığı subfebril değerlerini yükseltmez veya etmez.

Kronik farenjit

Farenjit kronik hale gelirse, alevlenme evresindeki semptomatoloji, hastalığın spesifik formuna bağlıdır:

 • Mavi dil. Kalınlaşmış ve hiperemik mukoza viskoz akıntı ile kaplıdır. Boğazda boğaz ağrısı ve terleme şikayeti olan hastalar sıklıkla boğazları temizler. Yutulduğunda ağrı hafiftir.
 • Hipertrofik. Kızarıklık ve mukoza zarlarının şişmesine ek olarak, lenfoid dokunun çoğalması da vardır. Bu tür farenjit ile öksürük, farinkste mukus birikimi nedeniyle kusma olana kadar sabahları balgam söktürücüdür. Acı verici duyumlar ortamda ifade edilir.
 • Atrofik. Mukoza zarları kuru ve parlaktır (“lake”), soluk, kabuk ve mukus bulunan yerlerde örtülüdür. Hasta kuru öksürük, terleme hissi ve boğazda yanma ile ilgilidir.

Genel durumdaki önemli bozulma genellikle gözlenmez, ancak sürekli rahatsızlık, burun tıkanıklığı ve farenjit ile öksürük, sinirlilik, uyku eksikliği ve yaşam kalitesinde bir azalmaya yol açar.

tanılama

Tanı, muayeneden sonra bir otolaryngolog tarafından ve subjektif şikayetler ve faringoskopi verileri temelinde hastanın muayenesi ile konur. Farenks gelen swabların laboratuar çalışmaları, bir enfeksiyöz farenjit çeşidinin (virolojik veya bakteriyel analiz) spesifik nedensel etkeni belirlemek için gerekli olduğunda reçete edilir. Ek olarak, hastalığın nedeni olarak gastroözofageal reflü şüphesi ile gastroenterolog danışılır.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi - ilaçlar, inhalasyonlar, halk ilaçları

Üst solunum yolu hastalıkları tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, neden tespit edilir ve ortadan kaldırılır (örneğin, sigara veya enfeksiyon). Semptomatik tedavi, rahatsızlığı gidermek, öksürükten kurtulmak ve şişmeyi azaltmak için yapılır. Hastalık virüs veya bakteri ile enfekte olmanın bir sonucu ise, uygun ilaçların bir ders reçete edilir. Ayrıca, farenjit ve evde kullanılan bazı kanıtlanmış halk ilaçları ile inhalasyon da yararlıdır.

İlaç tedavisi

Bakteriyel ve viral farenjit tedavisi için, sistemik ve topikal ajanlar kullanılır: antibiyotikler, antiseptikler, mukolitikler, anti-enflamatuar ve analjezik ilaçlar. Hastalığın alerjik kaynağı antihistaminik ilaçların alımını gösterir. Tabletler, aerosoller, şekerler, pastiller, farenjit ile durulama şeklinde ilaçları yerleştirdi.

Sistemik ilaçlar

Bakteriyel doğada, iltihaplar makrolid, penisilin ve sefalosporin gruplarının antibiyotikleridir. Tabletler halinde, sindirime yönelik süspansiyonlar ve kapsüller, Azitromisin, Amoksisilin, Cefixim ve diğerleri gösterilmektedir. Şiddetli sızıntı ve komplikasyonlar durumunda (tonsillit, larenjit, vb) - enjekte edilebilir preparatlar Seftriakson, Sefoperazone. Balgam sıvılaştırması için ACC ve antiviral (viral farenjit için) ve immün uyarıcı ajanlar gibi Mukolitik maddeler de kullanılır.

spreyler

Topikal olarak kullanılan, iyi sulanmış boğaz, antiseptik, analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler içerir. Farenjit gelen en etkili spreyler:

Daha önce sadece boğazı yağlamak için kullanılan bir başka etkili ilaç, şimdi bir aerosol biçiminde temin edilebilmektedir. Lugol, farenjit ile birlikte, ağrılı semptomlarla hızla başa çıkmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur.

Çözünme tabletleri

Spreyler gibi, çeşitli antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşenler, anestezikler, lokal immünostimülanlar içerirler. mukoza ile yıkandı, bir çok patojen mikroflora tükürük: Ek terapötik etki rezorpsiyon esnasında nedeniyle aşın tükürük salgılamak olup. Önerilen preparatlar: Trachisan, Lizobakt, Gramicidin, Imudon.

durulama

Klorheksidin, Rotokan, Chlorophyllipt, farenjitli furatsilin gibi sıkça tayin edilen çözümler. Antiseptik özelliklere sahiptirler ve patojen mikroflora ile iyi başa çıkabilirler. Diğerleri, öncelikle kuru formülasyon su içinde çözünen ya da su içinde çözünmesi gerekir Bazı bir bitmiş formda satılır (örneğin, tablet furacilin).

soluk alma

Bu fizik tedavi prosedürü solunum yolu hastalıkları için mükemmel bir terapötik etki sağlar. ince partiküller ve sıvı ilaçların inhalasyonu, inhalasyon nebülizör farenjit ile yapılır, özellikle mukoza, patojenik mikrofloranın yok edilmesi, balgam sıvılaştırma, ödem ve enflamasyon çıkarılması nemlendirir.

Şifalı bitkilerin soğumalarıyla düzenli buhar inhalasyonları yapabilir, ayrıca uçucu yağlar ve özel müstahzarlar da kullanabilirsiniz. Bu tür prosedürlerin etkisi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir, ayrıca, yöntem bazı ilaçları kullanamayanlar için uygundur. Örneğin, hamile kadınlar en güvenli tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bir doktorla bir ön görüşme gereklidir.

Hamilelik ve GW farenjit nasıl tedavi edilir

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların sağlıklarını dikkatlice izlemeleri ve enfeksiyondan kaçınmaları gerekir. Hastalık durumunda, tedaviye karşı temkinli ve düşünceli bir yaklaşım da gereklidir, çünkü annenin organizmasından gelen tüm maddeler bebeğe bulaşır. Bu nedenle, gebe kadınlarda farenks iltihabı tedavisi en güvenli yöntemler ve preparatlar ile gerçekleştirilir:

 • Sık sık durulama. Hamilelik sırasında farenjit ile gargara daha: salin veya furatsilinovym çözümleri (ilk birkaç gün içinde bir kez).
 • Her 6 saatte bir Miramistin, Klorheksidin, Tantum Verde gibi antiseptik spreylerle sulanması.
 • Lizobakt veya Tharyngept tabletlerinin günde üç kez seyreltilmesi (bu ilaçların her an hamile kadınlara izin verilir).
 • İnhalasyonlar buhardır veya bir nebülizördür (maden suyu, salin, asetilsistein ile).

olumsuz fetüsü ve gebelik (düşük yapma, fetal hipoksi, organ hipoplazisi, prematüre doğum, vb) sırasında etkileyebilir Ona bakteri veya virüs neden hamilelik sırasında derhal boğaz tedavi edilmezse.

Farenjit halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Daha önce doktorla kararlaştırılan geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir. Aşağıdaki halk ilaçları güvenlidir ve iyi bir iyileştirici etki sağlar:

 • Eşit parçalarda alınan papatya, adaçayı ve nane'nin bitkisel infüzyonu. Böyle bir koleksiyondan bir kaşık, bir bardak kaynar su ile doldurulmalı, en az 20 dakika bekletilmeli ve gargaradan sonra süzülmelidir. Aynı şekilde hazırlanan yonca, keten tohumu, aura rüzomları ve papatya çiçeği koleksiyonları da yardımcı olur.
 • Farenjit atrofik formu düzenli olarak önerildiğinde (günde 3-4 kez) 1-2 damla damla zeytinyağını yağlayın. Bu prosedür mukozayı yumuşatmaya yardımcı olur, nemlendirir.
 • Buhar, inhalasyon, kuruluk ortadan kaldırmak, balgam çekilmesini ve öksürük kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır. Özellikle yararlı olan patates veya soda, meşe veya okaliptüsün kaynatılmasıdır.

Alerji yoksa, farenin farenjit ile tedavisi için reçetelere dikkat edilmeye değer. Bu ürün sade bir şekilde yenebilir, süt, çay veya bitkisel infüzyonlara eklenebilir, tıbbi karışımlar yapabilir. Nazofarenksin mukoza zarını mükemmel şekilde dezenfekte eden ve nemlendiren bal yıkamaları ve aplikeler yapılması da önerilmektedir.

Evde farenjit hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Larenksin iltihaplanması ayaktan tedavi edilir ve tıbbi tavsiyelere uyulması hızlı bir şekilde geçer. Antimikrobiyal ajanların kullanımı, hastalığın nedeni ile başa çıkmaya yardımcı olur ve semptomatik tedavi, farenjit ile durumu kolaylaştırır. Bu durumda, birkaç basit koşul gözlenmezse iyileşme gecikebilir.

Eğer evde farenjit tedavisi hızlı bir sonuç verecektir:

 • Özellikle soğuk havalarda evin ilk günlerinde kalmak;
 • Ses barışı sağlamak, mümkün olduğu kadar az iletişim kurmak;
 • Vitaminler açısından zengin ve ağırlıklı olarak yumuşak ve sıcak yiyeceklerden oluşan bir diyet gözlemlemek;
 • farinks mukozasını tahriş etmeyen çok miktarda sıvı kullanın;
 • Sigara ve alkollü içecekler şeklinde zararlı etkilerden kaçının.

Bu basit öneriler, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde iyileşmeyi gerçekten hızlandırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Farenjit sonra boğaz mukozası nasıl geri

Uzun süreli şişlik veya kuruluk, patojenik mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin mukoza zarlarına maruz kalmaları, yapılarının ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Bu, her şeyden önce, tatsız duyumlar, ağrı (özellikle atrofik farenjitden sonra) ile kendini gösterir. Mukoza nasıl geri dönülür - doktor size söyleyecektir, ancak çoğu kez, Imudon veya Lizobakt'ın emilimi için tabletleri, allantoin ile Jox'u püskürtün.

Halk yöntemlerinden en etkili yağlama, farenjitli deniz topalak yağıdır. Farinksin bu ürünle tamponlarla düzenli olarak işlenmesi, kurumasını önler, mikrotravmaları iyileştirir, mukoza zarını yumuşatır. Nemlendirme inhalasyonları ve propolis solüsyonu ile durulama da yararlıdır.

Sonuçlar ve tahminler

Çoğu durumda, yeterli ve zamanında tedavi ile, farenjit hızlı ve sonuçsız geçer. Bununla birlikte, bir çok durumda, periyodik alevlenmeler ile kronik bir forma geçiş mümkündür. Tedavinin yokluğu romatoid artrit ve endokardit (strep boğaz ve bademcik iltihabı) gibi tehlikeli olanları içeren komplikasyonlarla doludur.

önleme

hipotermi, sigara, alkol: Yetişkin ele alınması gereken solunum faktörler için potansiyel olarak tehlikeli hasta farenjit, almak için. Sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite ve yeterli beslenme de gereklidir. Viral soğuk algınlığı salgınları vardır off-sezonunda, vitamin bağışıklık sistemini desteklemek ve olası kitlesel toplantılar kaçınmalıdır.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Granulosa farenjit

Farenjit, genellikle enfeksiyöz kökenli bir farengeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Patolojik işlemde yumuşak doku ve lenf düğümleri de yer alabilir. Genellikle bademcik iltihabı ile kombine - bademcik iltihabı.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.