Loading

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, kişinin kendi bağışıklığını güçlendirmek, geleneksel ilaç ve halk ilaçları yöntemleriyle iltihap belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

Farenjit belirtileri

Farenjitin ana belirtileri, sürekli rahatsızlık, ağrı, boğazda kaşınmalardır.

Bir ayna ile bakıldığında, iltihaplı, kırmızılaşmış posterior farryngeal duvar görünür, beyaz lekeler, plaklar, granüller ile kaplıdır.

Kuru persistan öksürük, baş ağrısı, güç kaybı hastalığın genel resmini tamamlar. Bu semptomlar akut farenjit veya kronik alevlenmeyi gösterir. Çoğu zaman bu hastalık virüslerden kaynaklanır, sıklıkla hastalık tekrar soğuk algınlığı, grip, soğuk algınlığı için oluşur.

Muko-pürülan akıntı, farenksin arka duvarından akarak, mukoza zarını enfekte eder ve bu, farinks mukozasının iltihaplanmasına ve hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Viral farenjit bulaşıcıdır, özellikle küçük çocuklara duyarlıdır.

Bebekler bile boğaz ağrısı olabilir.

Kuru boğaz, tıkırtı, bronşiyal astım krizi için bazen yanlış ıslık bebekler eşliğinde ağrılı kuru öksürük.

Farenjiyemi ayaktan tedavi altında tedavi edin. Doktorun ziyareti ve ilaç alımından sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Küçük çocukları tedavi etmek için, inhalasyon için bir nebülizer almanız gerekir.

Sessiz bir şekilde çalışan, uyku sırasında bebeği teneffüs etmenize izin veren, yüksek seslerle korkutucu olmayan modern bir model seçin.

Farenjit ev tedavisi

Hızlı bir iyileşme için hastanın kalanını, beslenmesini, doktor randevularını ve tavsiyelerini yerine getirmesi gerekir.

Hasta modu

Farenjit ile hasta diğerlerinden izole edilebilecek kadar uzak olmalıdır. Ses modunu gözlemlemek için sessiz kalmaya çalışmak gerekir.

Sigara içmek, alkol içmek tavsiye edilmez. Çocuk hasta ise, odada sigara içmek yasaktır. Hava spreyi, cila, deodorant kullanmayın.

Oda havalandırmalı, ıslak temizlik günlük yapılmalı, hasta ayrı bir yemek, havlu, yatak takımı kullanmalıdır.

Diyet, keskin, acı, asidik baharatları, farinks mukozasını tahriş edebilecek her şeyi içermez. Daha çok sıcak çay ve süt içmelisiniz.

Farenjit bir mide hastalığı ile ilişkili ise, yemek yedikten sonra en az bir saat boyunca, mide içeriğinin yemek borusuna geri döküldüğü olgulardan kaçınmak için uzanmamaları önerilir.

Böyle bir hastanın yatması, yemek borusu üzerinde baskı olmayacak şekilde olmalıdır. Yatağın başı, başın bacakların yaklaşık 10 cm yukarısına gelecek şekilde kaldırılır.

Midenin hastalıklarından kaynaklanan farenjit belirtisi, şişlik, yanma hissi, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Bu gibi durumlarda, gastroenterolog bir danışmanlık gereklidir.

Diş fırçasını sık sık değiştirmek ve dişleri zamanında tedavi etmek de gereklidir.

Tedavi yöntemleri

Bir doktorun atanmasına ek olarak, farenjit basit ve etkili prosedürlerle tedavi edilir:

 • boğaz durulama;
 • bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar;
 • spreyler, aerosoller ile püskürtme;
 • çiğneme için tabletler kullanarak, emilim için pastilleri.

Gargara daha

Gargara eczaneler için tavsiye edilir, sadece ılık bir formda uygulayın. Eczanede furatsilina, saline, rotokan, romazulan anlamına gelir.

Anlamına gelir yunus

Evde farenjit tedavisi için Dolphin kullanmak kabul edilebilir. Boğazın durulanması için, bir paket sıcak bir bardak suya 1 paket ilacı ekleyerek bir çözelti hazırlanır.

Bir pakette, insan kan plazmasının mineral bileşimine karşılık gelen 2 g tıbbi ürün ve ayrıca dogrose, meyankökü ekstraktları bulunur.

Yunus mukus üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, yumuşatır, şişkinliği azaltır. İlaç antiseptik, rejeneratif etki gösterir, yerel bağışıklığı güçlendirir.

Ürün, yetişkinler ve 4 yaşından büyük çocuklar içindir. Dolphin ile yıkama mekanik olarak mukozayı kabuklardan çıkarır, plakları temizler, yumuşatır, yumuşatır, nemlendirir, böylece terlemeyi ortadan kaldırır, boğaza batırır.

Durulama için halk ilaçları

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, hastanın iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı etkin bir şekilde temizler, öksürüğü, ağrıyı ve boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Sıcak, iyi filtrelenmiş papatya, calendula, kekik, kekik, okaliptüs, adaçayı, böğürtlen yaprağı, ahududu suyu ile günde birkaç kez gargara yapmak yararlıdır. Bu bitkiler mukoza zarının şişmesiyle enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Genç patateslerin suyu ile farenjit gargara yardımcı olur.

Bu kanıtlanmış halk ilaçlarını yapmak için, yarım fincan patates suyunu sıkın, rahat bir sıcaklığa ısıtın.

Prosedür günde 4 kez tekrarlanır, tedavi sürecinin süresi 7 gündür.

Spreyler ve aerosoller

Farenjit tedavisinde en etkili, düşük toksik ajanlardan biri heksoraldır. Bir sprey şeklinde topikal uygulama için bu ilaç, emzirme sırasında hamilelik sırasında kabul edilebilir.

Çocukların tedavisi için antiseptik özelliklere sahip olan Jox, Gevalex aerosollerini kullanabilirsiniz. Bir yıl öncesine kadar en küçük çocuklarda farenjit için çok zordur.

Bir bebeği tedavi etmek için, pharyngocept tabletin dörtte biri toz haline getirilir, bir nipel ile batırılır ve bebeğe verilir. Farryngsepet tabletin ¼ bebeği için günlük doz, 3 doz için ver.

Üç yaşından büyük çocuklara, yaş antiseptikler ile farenjit ağız pastilleri, şekerler, ev kullanımı spreyler, aerosoller tedavi edilebilir de, gargara nasıl açıklamak zaten mümkündür.

Emici tabletler

Seyreltik tabletler, farenjitin hafif formlarının tedavisinde kullanılır.

Bu şekerlerin bileşimi antiseptik ve antiseptik etkisini artıran bir bileşen içerir. Genellikle ek yağlar eklendikçe esansiyel yağlar - portakal, anason, bal, limon.

Bu maddeler bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Popüler ilaçlar - sarkıt, falimint, septothete, pharyngosept, adhessept, neo-angin, şeker şeker.

Güçlü kuru öksürük ile pastil önerilmektedir Dr. Anne. Patojenik mikroflora üzerinde güçlü bir etki fervex, sibedin, antiangin, collustan şekerleri tarafından sağlanır. Anti-inflamatuar, analjezik etki, preparatlar heksaal, lizobakt, pectussin tarafından ele geçirilmiştir.

İlacın işe yaradığı, iki saat sonra yemek yememesine ve içmemesine ihtiyaç duyulmaktadır.İlacın çalışması için iki saat sonra yememeye ve içmemeye gerek yoktur.

Nebulizatör ile solunması

İnhalasyon için bir nebülizatör kullanımı, orofarenksin mukoza zarında doğrudan harekete izin verir, ilaçların yan etki riskini azaltır.

Cihaz içeride antibiyotik almayı ortadan kaldırır, kortikosteroidler, çocuklarda farenjit tedavisi için idealdir.

Bir nebülizör yoluyla evde farenjit ile inhalasyon kontrendikasyonları yüksek bir sıcaklıktır.

bir nebülizatör kullanılan furatsilin inhalasyon için, calendula solüsyonu (20 seyreltme: 1) ile tuzlu su eczacılık eczane propolis tentür ile tuzlu su (20 seyreltme: 1).

Bal ve arı ürünlerinin tedavisi

Propellis farenjit için tanınan bir çözümdür. Saf propolis, bezelye büyüklüğü, tamamen emilene kadar ağızda tutulur.

Saf propolis yerine, propolisin birkaç damla eczane alkol ekstresini damlayan bir şeker parçasını eritebilirsiniz.

Ladin böbrek ve baldan elde edilen boğaz ağrısı ile almak yararlıdır.

Şurubu hazırlamak için, yaklaşık 4 cm'lik bir boyuta ulaştıklarında, ilkbaharın sonunda toplanan 1 kg ladin böbreği gerekir:

 • Ham madde bir tavaya aktarılır, 3 litre su dökülür, 20 dakika kaynatılır.
 • Daha sonra dibe çöken ve soğumaya bırakın.
 • Propolis özü hazırlayın, bunun için 30 g propolis 100 ml alkol içinde çözülür.

Şurubu hazırlamak için bal gereklidir. Bal ve propolis özü, ilacın 1 kg'ı başına 10 kg'lık bir propolis ve 1 kg bal çözeltisi gerektirecek şekilde alınır.

Tüm bileşenler karıştırılır, su banyosunda 45 dereceye ısıtılır. Bitmiş ürün karanlık ve serin bir yerde saklanır. Tedavi için günde 2-3 kez bir kaşık şurup alın.

Atrofik farenjitin ev tedavisinin özellikleri

Atrofik farenjit ile mukoza zarı incelir, dehidrate edilir. Boğazdaki hoş olmayan yanma hissi, mukoza zarını kurutan ilaçlarla tedavi edildiğinde daha kötüdür.

Atrofik ve subatrofik farenjitlerde yasaklanan halk ilaçları arasında kabartma tozu, kabartma tozu + tuzu, deniz topalakı, okaliptüs, mentol yağı çözeltileri bulunur.

Tuzla kabartma tozu ve soda solüsyonu ek olarak mukoza zarını dehidre eder, enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir, boğazda tahriş, ağrı ve ağrıyı artırır.

Evde, atrofik farenjit şeftali, zeytin, kuşburnu yağı gibi halk ilaçları ile tedavi edilir. Psilyum, anne ve üvey anne ile sıcak bitkisel çaylar içmek için yararlıdır.

Mukusun durumunu iyileştirmek için, proteini karotolin veya kuşburnu yağı (2-3 ml) ile çırparak protein sohbeti yapın. Elde edilen bileşim küçük sipslerde boğazla ya da sarhoş ile yağlanır.

Atrofik farenjit önerilmediğinde, sık boğaz yıkaması.

Atrofik bir farenjit tedavisinde gerekli olan:

 • karbonatlı, soğuk, asidik, alkollü içecekler, domates suyu;
 • Ekşi, acı, sıcak, soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Boğazınızı buharlamayın, buhar inhalasyonlarından vazgeçmeyin;
 • sigarayı bırakmak;
 • Soğukta konuşma.

Özellikle kış mevsiminde, merkezi ısıtmanın çalıştığı ve dairedeki havanın özellikle fazla kurutulduğu durumlarda,% 55-65 arası iç mekan hava neminin sağlanması önemlidir.

Hava nemlendiricisi satın almak mümkün değilse, ıslak bezi ısınma bataryasına asabilir ve kurudukça değiştirebilirsiniz.

farenjit tedavisi yakalamak, tedavi farenjit Otolaryngologist gerektiğini hatırladı ve halk ilaçları doktorun emirlerinden sadece bir ektir edilmelidir.

Evde kronik farenjit nasıl tedavi edilir

Kronik farenjit, kronik bir karaktere sahip olan farinksin mukoza ve lenfoid dokuları üzerinde lokalize olan iltihaplı bir hastalıktır. Çoğu zaman bu hastalık formu yetişkinlerde gelişir ve yoğun kirli hava, sürekli sigara, alkol bağımlılığı ve diğer kronik hastalıkların uzun süreli solunmasının bir sonucudur. Bu inflamasyonun tehlikeli olduğu düşünülmez, bu nedenle bir uzmanın açık önerilerini takiben, kronik farenjitin evde tedavi edilmesi mümkündür.

Makalenin içeriği

kanıt

Kronik formu sıklıkla akut formun yanlış veya yetersiz tedavisi nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, alevlenme ve gerileme periyotları (durumun iyileştirilmesi) ayırt edilir. Relapslar sıklıkla şiddetli hipotermi ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkması sonucu vücudun koruyucu fonksiyonlarında keskin bir azalma ile ortaya çıkar.

Çeşitli semptomlar eşlik eden çeşitli kronik farenjit türleri vardır:

 • Catarrhal - genellikle uzun yıllara dayanan deneyime sahip kişilerde ve mesleği gereği ağır tozlu havaya sahip odalarda çalışmaya zorlananlarda görülür. Sakin bir durumda bile, hasta, sıklıkla, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, terleme, yanma hissi hissi veren ağrı gibi belirtilerle karşılaşır.
 • Hipertrofik - iltihap bölgesinde mukoza nazofarenks dokularının sıkılması, lenfatik dokuların kalınlaşması, ödem gelişimi ile birlikte. Bu aşamanın ana belirtileri, faringeal yüzeyde önemli bir pus birikmesi ve viskoz sekresyonun miktarında bir artış olup, ağızdan sürekli bir fetid kokusu ve standart olarak tedavi edilmesi zor olan kronik bir öksürüğün ortaya çıkmasının sebebidir.
 • Atrofik - en zor aşama olarak kabul edilir. Bu aşamada, farengeal mukoza ve lenfatik sistemin ilerleyen konsolidasyonu gelişebilir. Salgının viskozitesi önemli ölçüde artar, nazofarenkste durgunluk oluşur, varlığı bir yabancı nesne hissini tetikleyen kabuklar oluşabilir. Kalıcı terleme, gece uykusu sırasında sık sık yoğunlaşan can sıkıcı bir kuru öksürük de atrofik bir formun belirtileridir.

Kronik evrede alevlenme, hastalığın akut fazında meydana gelenlere benzer belirtilere eşlik eder: boğazda ağrı, kuruluk, yanma, hafif hipertermi, genel halsizlik. Ayrıca, sıklıkla farenjit ile servikal lenf düğümlerinde bir artış vardır.

tedavi

Hastalığın komplike olmayan formlarının altta yatan nedenlerini ve belirtilerini hızlıca ortadan kaldırmanıza izin veren belirli tedavi protokolleri vardır. Kronik formun etkili tedavisi çok daha fazla zaman gerektirir.

Hastalığın nasıl tedavi edileceğini belirlemek için, onu kışkırtıcı faktörleri bulmak gerekir.

 • enflamatuar sürecin neden patojenik mikroorganizmalar (virüs veya bakteri) olsaydı, doktor antiviraller (Arbidol, Rimantadin, Anaferon) veya antibiyotikler (Sumamed, Augmentin) reçete edebilir.

Önemli! Hastalığın kronik formunun alevlenmesi ile tedavi genellikle antibakteriyel ilaçların kullanılmasını gerektirir.

 • Hastalık gastrointestinal sistemin çalışmalarındaki anormalliklerin bir sonucu olarak geliştiği zaman, farenksin içinde mide içeriğine bir atım eşlik ederek, gastroenterologdan yardım almanız gerekir.
 • Hastalığın nedeninin uzun süre sigara içilmesi, alkol kötüye kullanılması veya kirli havaya maruz kalan bir odada uzun süre kalması, en etkili tedavi için öncelikle provoke edici faktörleri dışlamak için gereklidir.

rağmen ayakta olabilir kronik farenjit tedavisinde hastalığın karmaşık formlarının tedavisinde bazı zorluklar vardır söyledi. ev yetişkinlerin tedavisi nazofarenks mukoza, kalın salgıları ve çıkış seyreltme nemlendirici iltihap, ağrı giderme şiddetini azaltmaya yönelik bazı ilaçlar, maddeler ve prosedürler, kullanımını içermelidir.

 1. Antiseptik spreyler, pastiller, pastiller, tabletler (Pharyngosept, Chlorophyllipt, Strepsils, Geksoral) kullanımı. Sıklıkla, bu ilaçlar da analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve adaçayı, papatya, okaliptüs gibi çeşitli şifalı bitkilerin ekstrelerinde bulunur.
 2. Alevlenme sırasında hastanın ateşi varsa, hastaya boğazda veya baş ağrısında şiddetli yanma eşlik eder, İbuprofen, Analgin, Aspirin, Naise gibi ilaçların kullanılması önerilir.
 3. Kronik farenjitin karmaşık tedavisinde fizyoterapötik prosedürler de gösterilmiştir. Evde, solumayı ılık buhar üzerinde kullanabilirsiniz. çözeltiler soluma, soda-tuzlu su (su litresi başına kuru madde çay kaşığı), normal tuzlu su, bir maden suyu (Narzan Borjomi Glade Kvasova kullanılarak şifalı otlar ve uçucu yağlar, alkalin inhalasyon infüzyon için özel bir farmasötik bileşim uygulayabilir olarak ).

Önemli! İnhalasyonlar, hipertermide 38 derecenin üzerinde, ayrıca inhalasyon karışımlarının bileşimine dahil edilen bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ile kontrendikedir.

 1. bağışıklık geliştirmektedir ve genel vücut dayanıklılığını ve vitamin kompleksleri (Alfabe Vitrum, Supradin) artırmak için immünostimülatör preparatları (ICR-19, Immunal, Imudon) kullanmak için uygun.
 2. Hastalığın alevlenmesine bir öksürük eşlik ediyorsa, mukolitik ve balgam söktürücü etkisi olan ilaçların (ATSTS, Ambroksol, Mukaltin, Herbion, Bronchipret) kullanılması gereklidir.
 3. Mukoza boğazındaki tahrişi azaltmak için, enflamatuar sürecin şiddetini azaltın ve iyileşmeyi hızlandırın, koruyucu bir diyete uymak gerekir. Çok sıcak, soğuk, keskin, tuzlu, asidik ve füme yiyeceklerden uzak durmak. Cıvıl cıvıl yiyeceklere, çorbalara, et suyuna tercih vermek.
 4. Mukoza boğazını nemlendirmek, viskoz salgıyı seyreltmek ve vücudun sarhoşluğunu azaltmak için cömert bir içecek önerilir. Bu amaçla, çaylar, şifalı otlar özü, gazsız alkali su, meyve içecekleri, meyve içecekleri, ekşi meyve suları, süt yağı ılık bal, (papatya, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu).

Tedavi ile eşzamanlı olarak, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan genel önerileri takip etmek gerekir.

 • Hastalık kötüleştiğinde, birkaç gün boyunca evde kalmak ve işyerlerine gitmemek, kalabalık yerler ve hipotermi ziyaretleri hariç tutulmak ve böylece ek bir enfeksiyonun zayıflamış hastalığa katılmaması tavsiye edilir.
 • Hastalık ateş ve aşırı yorgunluk eşlik etmiyorsa, yatak istirahatine uymaya gerek yoktur. Bu durumda, uyku ve uyanıklık rejimini gözlemlemek, vücuda gece uykusunda dinlenmeye fırsat vermek gereklidir.
 • Ağız kuruluğunu önlemek için en uygun iklim koşullarına dikkat edin. Odadaki sıcaklık 20 derece, nem oranı ise% 50-70 arasında olmalıdır. Gerekli parametreleri elde etmek için, odayı havalandırmak, düzenli olarak ıslak temizlik yapmak, hava nemlendiricisi kullanmak gerekir.

durulama

Tedavide yüksek verim, boğazı durulama prosedürüdür. Çok sayıda ilaç ve geleneksel tıp yöntemleri vardır.

 1. Bir furacilin solüsyonu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, 0.02 gram furakilin tablet bir bardak içme suyu içinde çözülür. Prosedür beş gün boyunca günde üç kez tekrarlanır.
 2. Ayrıca, doktorlar sıklıkla bir Klorofilkil ve Miramistin çözeltisinin kullanılmasını önerirler.
 3. İyot belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Kırk damla çözeltisi hazırlamak için, maddeler bir bardak içme suyu içinde çözülür ve boğazı günde üç kez durulayın.

Önemli! İyot çözeltisinin kuruma etkisi vardır, bu nedenle üç günden fazla kullanılmaz. İyot preparatları tiroid problemleri olan hastalarda da dikkatli kullanılmalıdır.

 1. Durulama için, çam tomurcukları, kekik, nane, okaliptüs otu, papatya, elecampane kökü içeren bir çözüm hazırlayabilirsiniz. Tüm bileşenler eşit oranlarda karıştırılır ve yarım litre su başına iki çorba kaşığı kuru madde oranında sıcak su dökülür. Bundan sonra, çözüm karanlık bir yerde on saat boyunca ısrar ediyor, filtreleniyor ve günde üç kez durulanıyor.
 2. Durulama, taze ısıtılmış beyaz lahana suyu veya pancar ile yapılabilir. İşlem, tamamen iyileşene kadar günde dört kez tekrarlanır.
 3. Ölümsüz çiçeklerin çiçekleri, ahududu yaprakları ve atkuyruğu da hastalığın kronik formunun karmaşık tedavisinde kullanılır. Eşit oranlarda şifalı otlar karıştırılır ve bir bardak suya bir çorba kaşığı kuru madde oranında kaynar su ile dökülür.

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

Farenjit - evde yetişkinlerde semptom ve tedavi

Akut veya kronik formda ilerleyen bir veya daha fazla faringeal bölümün inflamasyonuna farenjit denir. Yetişkinlerde semptomlar ve tedavi, hastalığın ve seyrinin şiddetini tetikleyen nedene bağlıdır.

Erişkinlerde semptomlar, nedenleri ve farenjit formları

Faringeal dokunun inflamasyonunun nedenleri geleneksel olarak birkaç gruba ayrılır:

 • virüslere maruz kalma;
 • bakteriyel enfeksiyon;
 • kandidiyaz (mantar) enfeksiyonu;
 • alerjenlerin etkisinin sonucu;
 • mukozanın travmatizasyonu (tıbbi manipülasyon, yabancı cisim girişi ile);
 • kimyasal tahriş

Bu nedenler hastalığın akut formunun gelişmesine yol açar. Çoğu durumda, birincil kaynak viral bir enfeksiyondur, aktivasyonu, hipotermiye, eşlik eden hastalıklara, azalmış bağışıklığa katkıda bulunur.

Birkaç gün sonra, viral enfeksiyona bakteriyel bir enfeksiyon eklenir, bu da komplikasyonlara ve hastalığın kronik bir forma geçişine yol açabilir.

Kronik farenjit, faringeal kesitlerden birinde lokalize olan uzun süreli inflamatuar sürecin sonucudur. İnflamasyonun odaklandığı süreçlere bağlı olarak, farklı kronik farenjit formları izole edilir.

Catarrhal formu

Boğazda hoş olmayan duyumlarla karakterizedir (ağrı, üzüntü, terleme, yabancı cisim hissi). Çıkarılabilir gizli - viskoz, şeffaf, exptorlik zor.

Bir rüyadan sonra, öksürüğe kusma eşlik edebilir. Mukus farenks hiperemiktir, kalınlaşır, pürülan bir kaplama olabilir.

Hipertrofik formu

Adından anlaşılacağı üzere, klinik tablo, üzerinde mühürler ve granüller göze çarpan, kalınlaşmış, büyümüş bir mukoza ile temsil edilmektedir. Enflamasyonun kırmızı mukozasının lokalizasyonunda, küçük kan damarları tahsis edilebilir.

Yumuşak damak şişer ve büyür, farengeal lenf düğümleri artar ve kırmızı oluşumlar açıkça görülür. Adenoidler önemli ölçüde büyümüş ve ileri doğrudur. Balgam yoğun ve çok viskozdur, bu da balgam söktürmeyi önemli ölçüde engeller (istemsiz kusmadan önce).

Granül şekli

Genellikle hipertrofik farenjit ile kombine edilir.

Boğazda, üzüntüde, terlemede hoş olmayan duyumlar vardır. Boğaz kuru, yutulduğunda acı çekiyor, yemek yiyor. Balgam, kalın ve yapışkan, faringeal duvarları kaplayan, pratik olarak expansör değil.

Uyku sırasında, balgamın larinkse tükenmesi, spazmlar, boğulma ile birlikte keskin öksürük ataklarını tetikleyebilir.

Kusma arzusu var. Lenf bezlerinin dokusu kuvvetle etkilenir, daha büyük veya daha küçük boyutlu farinks - granüllerin arka duvarında kırmızı oluşumlar görülür.

Atrofik form

Yeterli tedavi öngörülmezse, granüloza farenjit atrofik hale gelir. Mukus boğaz kuru ve soluk olur, içinden kılcal damarlar görünür. Bezin atrofisi, lifli bağ dokusu çoğalır, fonksiyonel salgı bezi yerine geçer.

Balgam sadece aşırı derecede viskoz olmaz, ancak kuru mukus üzerinde boğazda daha fazla yaralanmaya ve şiddetli rahatsızlığa neden olan kabuklar oluşturur.

Sinir uçları etkilenir, farengeal refleksler düzeltilir. Atrofik formun başlangıç ​​evresi subatrofik farenjit olarak kabul edilir.

Gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarının (gastrit, bağırsak ve diğer hipotoni) atrofik farenjit gelişimine yol açabileceği dikkat çekicidir.

Farenjit belirtileri

Bu ya da hastalığın bu formundaki semptomların şiddeti farklı olabilir, ancak genel patern açıkça izlenebilmektedir:

 1. Boğazda nahoş hisseler, yutma güçlüğü, ağrı;
 2. Mukoza zarlarının kuruması, yanması, batması;
 3. Vücut ısısı normal veya normalin biraz üzerindedir;
 4. Zayıflık, uyuşukluk, uyuşukluk;
 5. baş ağrısı

Ek olarak, baş ve boyun bölgesindeki lenf düğümleri artabilir ve palpasyonda ağrılı hale gelebilir.

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapötik faaliyetler amaçlanmaktadır:

 • hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması;
 • hastalığın semptomlarının giderilmesi;
 • bağışıklığı arttırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek

Kompleks terapinin bir parçası olarak, topikal preparasyonlar kullanılır. Onların seçimi, hastalığın nedensel etkisine bağlıdır:

 • antiviral ajanlar;
 • viral enfeksiyon bakteriyel bir faktör tarafından yüklendiyse antibiyotikler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • ağrı kesiciler

Şişliği ve iltihapları gidermek için çeşitli ilaç türlerini uygulayın:

 • Spreyler (inhalipt, heksoral, Lugol çözeltisi, sakız), mukoza zarını örten ve yüzeyinde koruyucu bir film oluşturan anestezik bir etkiye sahiptir. Lokal antibakteriyel etkiye sahip olmak patojenik mikrofloranın büyümesini engeller. Bazı aerosoller sıvılaşmaya ve aşırı yapışkan yapışkan balgamın giderilmesine katkıda bulunur. Spreyler formundaki ilaçlar kullanım için uygundur, çünkü terapötik bileşenler doğrudan enflamasyon lokalizasyonuna düşer;
 • (Strepsils, septolete, Falimint) emme şekerler, tabletler ve pastiller, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve nefes tazelemek, boğaz ağrısı kuruluk ortadan kaldırmak;
 • durulama çözeltileri (calendula, chlorophyllipt) balgamı ve bununla birlikte hastalığın nemli kuru mukoza zarını içerir.

Farenjit ile, sıcak, bol miktarda içmeye ihtiyaç vardır. İyi bir iyileştirici etkiye alkali maden suyu, kompostosu, meyve içecekleri, çaylar verilir.

Sodo-salin solüsyonu, papatya, calendula, adaçayı ile kaynaşması gerekir. Furacilinin mukoza boğaz solüsyonunu dezenfekte eder.

Evde, soğuk ve sıcak soluma yoluyla iyi bir etki elde edilir. Soluma çözeltilerinde, şifalı otlar, maden suyu ekleyebilirsiniz.

Hastaya, akut, tuzlu, asidik gıdalar, iltihaplı mukozayı tahriş eden yiyecekler - baharatlar, kahve, güçlü çay, alkol içermeyen bir diyet tavsiye edilir. Yiyecekler soğuk veya sıcak olmamalıdır.

Bağışıklığı iyileştirmek için, vitamin kompleksleri yararlıdır.

Bir günlük hastanede, farenjit tedavisinde fizyoterapi başarıyla kullanılmaktadır:

 • UFCH
 • elektroforez
 • darbeli yüksek frekanslı akımlarla mukoza üzerinde etki

Farenjit tedavisi için hazırlıklar


Bir dizi ilacın atanması yüksek alerjenlerini ve tahriş edici etkilerini sınırlar. Bu iyot türevleri (iodinol, Joks, vokadin, povidon-iyot), propolis (proposol) içeren preparatlar, sülfonamidler (bikarmint, ingalipt) içerir.

bitkisel uçucu yağlar ve antiseptikleri içeren preparatlar etkili ve zararsız, ama onların amacı polen alerjisi olan hastalarda kontrendikedir ve nüfusun% 20'ye kadar bazı coğrafi bölgelerde hastalığı olan kişilerin sayısı.

İnhalasyon antibiyotik "Fyuzafyunzhin" (Bioparox)

Antibakteriyel özellikleri anti-inflamatuar ile kombine eden ve bir doz aerosol formunda salınan ilaç, 20 yıldan uzun süredir solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Aerosol partiküllerinin çok küçük olmasından dolayı, fusafyunzhin solunum yolunun erişilemeyen kısımlarına nüfuz edebilir ve burada terapötik etkisi vardır. Akut farenjit, larenjitin içinde Fyuzafyunzhina yüksek antimikrobiyal etkinliği ve gözlem çok sayıda ile teyit traheobronhite.

Mikroorganizmaların adapte antimikrobiyal aktivite fyuzafyunzhina spektrumu, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olan maddedir, bu, aktif ve mikoplazmal enfeksiyonları.

Bu ilacın eşsiz kalitesi, etki spektrumu stabilitesidir: kullanım sırasında dirençli yeni bakteri suşları tespit edilmemiştir.

Antibakteriyel özelliklere ek olarak, fusafyuzhin deneysel çalışmalarda gösterilen kendi anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Makrofajların fagositozunu arttırır ve inflamatuar mediatörlerin oluşumunu inhibe eder. Bu, ilacın virüsler üzerinde doğrudan inhibitör etkisi olmamasına rağmen, viral farenjitde ilacın etkililiğini açıklar.

Fusafjungina'nın randevusu ile tonsillektomi sonrası daha yumuşak bir seyir kaydedildi.

Imudon

Farenjit lokal tedavisi için kullanılan tüm ilaçlardan temel olarak farklıdır. Genellikle ağız boşluğu ve yutak iltihabı neden 10 bakteri lizatlan ve de fungal enfeksiyonlar (Candida albicans ve fusiformis fusiformis'in) neden olan iki patojen oluşan çok değerlikli bir antijenik bir komplekstir.

Imudon fagositoz, bağışıklık sistemi hücrelerinin miktarını arttırır lizozim ve tükürük salgılama IgA miktarını arttırır aktive eder.

Elde edilen veriler, örneğin alkali solunması ve bunların antimikrobiyal maddeler, bir gümüş nitrat solüsyonu ve diğer anti-enflamatuar ve analjezik kullanımı ile dağlama granüller gibi kronik farenjit akut ve mavi dil, hipertrofik ve subatrophic formları daha etkili bir geleneksel tedavi yöntemlerine, atama imudon ilaçlar.

Gerekli imudon da topikal ya da sistemik antibiyotik, geri kazanım süresi ve antibiyotik tedavisi için özellikle önemlidir lokal bağışıklık savunma bakım azaltmaya yardımcı olur. Imudon emilme için tabletler şeklinde mevcuttur.

Heksetidin (Heksoral)

Hem durulama çözeltisi hem de aerosol olarak kullanılabilir. Klorheksidin aksine, ilaç düşük toksiktir. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir.

antimikrobiyal yanı sıra, heksetidin bademcik ameliyatı ve apse peritonsiller açıldıktan sonra, aynı zamanda boğazda büyük bir ameliyat sonrası sadece kullanımını haklı hemostatik ve analjezik etki, sahiptir (örneğin, obstrüktif uyku apnesi sendromu, vb işlemler).

ilacın koku giderici etki, yukarıda belirtilen etkilerin kombinasyonu, özellikle alıcı radyoterapide üst solunum yolu tümörleri olan hastalarda faydalıdır.

Mukoza zarları için antiseptik "Octenisept"

Belki de en çok Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri, klamidya, mikoplazma, mantarlar, protozoa kapsayan antimikrobiyal aktivite spektrumu ve herpes simpleks virüsü, hepatit B ve HIV sahiptir.

İlaç bir dakika içinde başlar ve bir saat sürer. Octenisept toksik etkilere neden olmaz ve bozulmamış mukoza ile absorbe değildir.

insuflatör kullanarak mukoza üzerine püskürtme çözeltisi kullanılmış Octenisept çözeltisi.

Kuşkusuz, bu ilacın en büyük dezavantajı, bağımsız kullanım için uygun bir formda mevcut olan ve kullanımı, uygulama kadar uzmanlaşmış birimleri ile sınırlı olmasıdır.

Farenjit için halk ilaçları

Akut farenjit tedavisi Sorumlu hekimin gözetiminde yapılır. Halk hekimliğinde farenks hastalıkları için şifalı bitkilerin kullanımı, bitkilerin anti-enflamatuar, yumuşatıcı, analjezik özellikleri ile ilişkilidir.

Boğaz durulama

Akut farenjit tedavisinde, kemoterapötik ilaçlarla birlikte, bir anti-enflamatuar ve analjezik etki (genellikle durulama ve inhalasyonlar şeklinde) uygulayan çeşitli tıbbi bitkiler yaygın olarak kullanılmaktadır. 200 ml su başına 10 g oranında hazırlanan sıcak infüzyonlar ile ağızları günde 3-4 kez durulayın.

 • 2 yemek kaşığı karıştırın. l. anne-ve-üvey anne ve 1 çorba kaşığı kurutulmuş yaprakları. l. nane yaprakları. 0.2 litre su karışımı dökün ve kaynatın. 20 dakika ısınmak için kaynatma, gerginlik, gargara uygulanır;
 • durulama amaçlı çam iğnelerinin infüzyonu için akut bir farenjitde. 1 çorba kaşığı. l. 20 dakika kaynar su 0,2 litre ısrar, filtre, önceki cihaza getirmek;
 • Arı ürünlerinin verimli kullanımı (bal, propolis). Bu ürünlerin yorumları, tedavinin etkinliğini göstermektedir. Lokal anestezi ve anti-enflamatuar etkiye sahiptirler, bir bütün olarak vücudu güçlendirirler. Bal, çay veya ılık sütü eklenir. Propolis tentürü, boğazı durulayın, hiperemik mukozayı yağlayın (50 damla tentür 0.2 litre ılık suya ilave edilir);
 • biberin çay demlenmesi yerine demlendi, et suyu durulama için kullanılır;
 • Kronik form tedavisi için aira ve papatya çiçekleri kökünü kullanın. 1 çorba kaşığı. l. Ayrı ezilmiş rizom 0.5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kısık ateşte pişirin, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatya çiçekleri eczane. Kapalı bir cam kapta ısınıp, bir saat sonra yangını söndürün. Bir süzülmüş et suyu gargara ve inhalasyon için uygundur;
 • Aynı amaçla bal ve sarımsakdan bir ilaç uygulayın. ½ yemek kaşığı karıştırın. bal ve çok kıyılmış sarımsak, her biri 1 çay kaşığı var. yemeklerden bağımsız olarak her iki saatte bir;
 • Yetişkinler için, küçük bir ilaç olarak küçük biberi içme, bir ilaç olarak sıcak bira kullanabilirsiniz;
 • Boğazda herhangi bir iltihap varsa karanfil (baharat) 2-3 tomurcukları çiğnemeye çalışın. Koşullar düzelene kadar bunu her 3-4 saatte bir yapın.
 • Tuzlu su 1 çay kaşığı karıştırın. 0,5 litre sıcak veya oda sıcaklığında su için sofra tuzu. Bu, vücuttaki tuzun fizyolojik miktarına karşılık gelir (yüzde 0.9 çözelti), bu yüzden tahriş edici olmayacaktır. Her saat çalkalayın, ancak sıvıları yutmayın.

Odadaki havayı nemlendirin

Bazen boğazdaki uyanıklıktan sonra ağrınız ağrınız açıkken uyur. Genellikle, boğaz ve akciğerlere giren hava, burun içinde nemlendirilir. Ancak ağızdan nefes alırken, bu aşama atlanır ve boğazı kuru ve tahriş eder.

İnhalasyon ve durulamaların aşırı, atrofik farenjit formunda önerilmez.

Mukus daha da inceltilir, kurutulur ve daha da yaralanır. Bu durumda, papatya, nane, melissa, adaçayı, muz, anne ve üvey anne ile birlikte tıbbi çaylar yararlıdır;

İnhalasyon yağları

Uçucu yağlar, yağ inhalasyonlarını gerçekleştirmek için kullanılır.

10 damla yağ, 0.2 litre kaynar su içinde karıştırılır ve oluşan süspansiyonu, başını bir banyo havlusu ile kaplayarak soluyun.

Farenjit önlenmesi

Mukoza iltihabı önlemek için, bu gereklidir:

 1. Zamanında soğuk algınlığı, larenjit, bademcik iltihabı;
 2. Ağız boşluğunun sağlığını ve hijyenini izlemek. Çürük, parodontoz, ağız boşluğunda enfeksiyon kaynağı haline gelir;
 3. Gastrointestinal sistemin durumunu izlemek, kabızlığı önlemek, düzgün yemek;
 4. Adenoidler - farenjitin gelişmesinin nedenlerinden biri, tedavinin uygun olmaması durumunda bademcik iltihabı tedavi edilmelidir;
 5. Bağışıklığı güçlendirmek, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 6. Vücutta gerekli vitamin ve eser elementlerin temin edilmesi;
 7. Mümkünse sigarayı bırakın;
 8. Mukozadaki tahriş edici maddelerin etkisini azaltın - kimyasallar, alkol, duman, alerjenler;
 9. Oturma odalarını havalandırın, odadaki sıcaklığı ve nemi gözlemleyin;
 10. Hasta kişilerle temasları azaltın - enfeksiyon kaynakları;
 11. Enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında, durdurmak için önlemler alın.

Farenjit, enfeksiyon, dış faktörler, alerjenlerin etkilerinden kaynaklanabilir. Komplikasyonları önlemek için tedaviye zamanında başlanması önemlidir. Evde yerel terapi olumlu bir etki verir, ancak bir doktor tarafından antibiyotik ilaçlar reçete edilmelidir.

Bir hata bulursanız, lütfen metin parçasını seçin ve tıklayın Ctrl + Enter.

Evde çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit tedavisinin özellikleri

Soğuk mevsimde en sık görülen hastalıklardan biri farenjittir. Tedavi etmek kolaydır ve yeterli terapi ile herhangi bir özel rahatsızlığa neden olmaz. Evde farenjit nasıl tedavi edilir? Bu hastalık ile ne alakası var? Bu soruları cevaplamaya çalışalım.

Hastalığın etiyolojisi

Uzmanlar, farenjit gelişiminin 2 / 3'ünden fazlasının virüsler tarafından kışkırtıldığını iddia ediyor. Faringeal mukozanın yenilgisi, her zamanki akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu da hastalığın alevlenmesine yol açar. Patolojinin gelişmesine yol açabilecek birçok virüs vardır:

 • rhinovirüsleri;
 • grip virüsleri, çeşitleri;
 • adenovirüsler;
 • enterovirüsler;
 • herpes;
 • Coxsackie virüsü.

Farenjitin klinik tablosu patojen tipine, bağışıklık sisteminin virüslerle savaşma kabiliyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Herhangi bir enfeksiyon sadece farinks mukozasında oluşabilir veya yakın organlara yayılabilir.

ARVI'da, boğazın yanı sıra burun mukozası, trakea ve hatta bronşlar da etkilenir. Farinks iltihabının yanı sıra herpes simplex, oral mukozaya yayılır.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Farenjit nedeni diğer patolojik durumlar olabilir. Hastalığın gelişimine yol açan birçok faktör vardır. Bu, soğuk veya kirli havanın solunması, alkol veya sigara içilmesiyle kolaylaştırılır. Ek olarak, olumsuz nedenlerden dolayı, neden olduğu için farenjit atfedilebilir:

 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk içecekler, yiyecek alımı;
 • azalmış bağışıklık;
 • farinksin kimyasal ve fiziksel uyarımı;
 • vücutta viral veya bulaşıcı süreç.

Farenjit görünümü zaten var olan hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Bu çürükler, ağız boşluğu diğer rinit hastalıkları, neden olabilir. Bu nedenle, ilaç tedavisi reçete ederken, bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Belirtiler ve belirtiler

İki tür farenjit vardır: akut veya kronik. Akut farenjit boğazda hoş olmayan duyumlar ile kendini gösterir: terleme, kuruluk, ağrı. Buna genel bir halsizlik, ateş, halsizlik eklenebilir.

Kronik farenjit belirtileri daha az belirgindir. Hipertermi nadirdir, ancak boğazda hoş olmayan duyumlar kalır. Hastalar sürekli olarak boğazlarını bir öksürükle temizlemek istediklerini söylerler. Kronik farenjit arka planı karşı bademcik iltihabı gelişebilir.

Akut farenjitleri kronik olandan ayıran şey, videomuza bakın:

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Hızlı bir iyileşme için, hastanın diyet ve dinlenmeye uyması önerilir. Sigarayı ve alkol kullanımını tamamen dışlamak gerekir. Çeşitli aerosollere, keskin kokulu kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Ancak tedavi olmadan, bu durumda yönetmek imkansızdır. İlaç, antiseptik, fizyoterapi prosedürleri alacak. Bazı durumlarda, insanların araçları da oldukça faydalıdır.

ilaç

Farenjitin ilaç tedavisi, hastanın durumunu hafifletmeye ve hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya indirgenir. Zulümle birlikte, boğazda ağrı antiseptik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Klorheksidin, Ingalipt, Chlorfillipt patolojisi ile iyi başa çıkıyor.

Rezorpsiyon için tabletleri veya pastilleri kullanabilirsiniz: Sepptelet, Strepsils ve diğerleri. Hastalık komplike ise, antibakteriyel ajanlar gerekebilir: Azitromisin, Biseptol, Amoksiklav. Bir doktorun reçete yazmadan kullanması tavsiye edilmez.

Farenjit tedavisi için hazırlıklar

Halk ilaçları

İlaç tedavisinin etkisini arttırmak için bilinen halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Farenjit ile mücadelede, soda-tuz çözeltisi ile durulama iyidir. Bunu yapmak için, bir bardak suya, bir kaşık dolusu soda ve sıradan sofra tuzu çözün ve günde birkaç kez durulayın.

Ev tedavisi için oldukça etkili bir yöntem, arı ürünlerinin kullanımı olarak düşünülebilir. Doğal bal ile sıcak çay, boğaz ağrısını yumuşatır, kuruluğu ve terlemeyi ortadan kaldırır. İltihaplı alanın propolis ile yağlanması iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Propolis yerine deniz topalak yağı alabilirsiniz.

Boğaz boğazını et suyu, tıbbi bitkilerin infüzyonu ile yıkayabilirsiniz. Calendula, papatya, St. John's wort ve string iltihapları ile iyi rekabet ederler. Bağışıklık güçlendirmek için dogrose bir kaynatma alabilir.

Bizim videoda farenjit için çeşitli tarifler:

fizyoterapi

Hastanın durumunu farenjit ile hafifletmek için, evde ısınma kompresleri kullanılabilir. Boyun bölgesine 20-30 dakika yatmadan önce uygulanmalıdır. Buhar inhalasyonu ayrıca güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Sıcak havanın solunması boğazdaki ağrıyı hafifletmeye ve mukoza zarını yumuşatmaya yardımcı olur. Soluma için soda-tuz çözeltisi, okaliptüs yaprakları, marigold çiçekleri de kullanabilirsiniz.

Tedavi özellikleri

Farenjit tedavisine entegre bir yaklaşım hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur. Ancak, hastalığın seyri sırasında komplikasyonlar ortaya çıkarsa, derhal bir tıbbi kurumla temasa geçmeye değer.

Bir doktor tarafından acilen ihtiyaç duyulduğunda tehlikeli işaretler

Tanımlanan patolojinin genel semptomları, bunun için karakteristik olmayan işaretlerle desteklenirse, bu hastayı uyarmalıdır. Çoğu zaman, boğazdaki ağrının kulağa başlamasıyla ilgili şikayetler var, baş ağrısı vardı, zayıflık arttı. Bu durumda hemen doktora başvurmanız gerekir.

Farenjit ile gelişen inflamatuar süreç komşu organlara yayılabilir. Sıklıkla, otitis, rinit, bademcik iltihabı arka planda meydana gelir. Yüksek sıcaklıklarda, eklemleri, kalbi, sinir sistemini komplike hale getiren vücudun genel zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu tür koşullar evde tedavi edilemez, çünkü sağlığa ve hatta hastanın ömrüne yüksek bir risk vardır.

Boğaz ağrısı düzgün bir şekilde nasıl tedavi edilir:

Hasta bakımı için öneriler

Farenjitli bir hastaya, özellikle bu çocuğun karmaşık tedavinin çok önemli bir parçası olması durumunda uygun bakım. Hastanın çok sıcak veya soğuk içecek almaması sağlanmalıdır. Boğaz ağrısını tahriş edebilecek diyet akut, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden dışlanmalıdır.

görünüm

Yeterli ilaçla, evde farenjit tedavisinin prognozu pozitiftir. İyileşme genellikle 1-2 hafta sonra başlar. Acı sendromu ortadan kaybolur, hasta nefes almayı kolaylaştırır.

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, hastaya soğuk suyla birlikte yerel sertleştirme tavsiye edilir ve ayrıca bağışıklık sistemini desteklemek için ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, beslenme, vücudunuza dikkatli bir tutum - Kabul soğuk algınlığı önlemek için en iyi yol.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için larenjit ilaçları: spreyler, haplar, şuruplar ve antibiyotikler

Bir çocuk hastalandığında, ebeveynler sadece yerlerini bulamazlar. Bebeği olabildiğince çabuk kurtarabilmek için her türlü çabayı sarfetmek istiyorlar.

Boğazda bir şey engel olursa - bu ne anlama geliyor?

Genellikle hastalar boğazda bir koma hissinden şikayet ederler ve bu durum çeşitli solunum problemleri ile desteklenir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesinin nedenleri, ağızda ve farenkseki kalan gıda parçalarından farklı olarak ve solunum sisteminde malign neoplazmlar ile son bulabilir.