Loading

Kronik rinit - belirtiler ve karmaşık tedavi

Kronik rinit gibi bir patoloji yeterince yaygındır. Bu rinit formu ile nazal mukoza bölgesinde kronik bir iltihap vardır ve hastalığın şekilleri farklı olabilir.

kataral rinit, kronik bir şekilde akut rinit kötü tedavi bir devamı olabilir, ya da yıkıcı bir katı kabuk değişiklikleri ve aynı zamanda vücudun bağışıklık koruyucu bir işlevi zayıflaması neden daha mukozada derin mikropların uygulanmasının bir sonucu olabilir. Ve bazı durumlarda, hasta alerjik mukozası olduğunu.

Bu yazıda, erişkinlerde kronik rinitin tüm nüanslarını, nedenlerini, semptomlarını ve topikal tedavi yöntemlerini ele alacağız.

nedenleri

Bu nedir? Kronik rinit tedavisinin etkinliği, hastalığın temel nedeninin doğru bir şekilde kurulup kurulmadığına bağlıdır. Nazal mukozanın kronik inflamasyonu, aşağıdaki predispozan faktörlerden kaynaklanabilir:

 • böbrek, kalp ve damar sistemi hastalıkları;
 • burun septumunun eğriliği;
 • adenoid;
 • sinüzit;
 • mesleki tehlikeler;
 • sigara, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı;
 • dismenore (ağrılı dönemler).

Provoke kronik rinit:

 • bakteriyel, viral, mantar enfeksiyonu;
 • burun sinüslerinin hastalıkları;
 • burun travması;
 • uçucu toksik bileşikler - sülfürik asit buharları, cıva;
 • Dış etkenlerin tahriş edici etkisi - toz, duman, soğuk, kuru hava.

Alerjik rinite neden olan en yaygın alerjenler:

 1. Sebze - kuru yaprakları, çayır, küf ve çiçekli bitkiler tabii polen: ağacı (. Huş ağacı, kestane, kavak ve diğerleri), bitkileri çayır otu (. Yakupotu, kara hindiba çiçeği, pelin, ayrık otu, çayır otu ve diğerleri), Tahıllar (çavdar mısır, vb.
 2. Ev - Ev, otel ve kütüphane toz, toz akarları (döşemeli mobilya, halı, yatak, doldurulmuş oyuncaklar, mevcut vb..), Kürk ve kediler, köpekler, tavşanlar, hamster ve diğer hayvanların tüyü; tüyler ve yastıklar ve battaniyeler; balık ve hayvanlar için kuru yiyecekler; hamamböceği ve kemirgenler, dışkıları ve pullar; küf mantarları vb.
 3. Kimyasallar - endüstriyel kimya, lateks, kauçuk ve plastik ürünler, yıkama tozları ve deterjanlar, kozmetik ve parfümeri.

Sıklıkla, akut rinit sonrası akut rinit ortaya çıkar.

Kronik rinit belirtileri

Kronik rinitin nasıl tedavi edileceğini bilmek için, oluşumunun nedenini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Aksi halde tedavi etkili olmaz veya hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Doğru tanının formülasyonunda, kronik rinit belirtileri yardımcı olacaktır, onlar ne tür bir rinit olduğunu belirlemek için kullanılabilir.

Yetişkinlerde her tür soğuk algınlığı düşünün:

 1. baş şikayet önemli nazal olduğunda gipersekretornoiformy olabilir, belirli bir semptomun baskın bağlı olarak vazomotor rinit (burun iltihabı vasomotorica); vazodilatör (ön belirti - burun tıkanıklığı) ve bir araya getirilen (vazodilata-Dikenli aşırı salgılayıcı) formunda olduğu zaman solunum güçlüğü önemli burun akıntısı ve nazal olarak, ilgili hasta. Alerjik formu mevsimsel veya kalıcı olabilir.
 2. Atrofik kronik. Semptomlar: burun mukozasının incelmesi, burun pasajlarının genişlemesi, burunda kuruluk hissi, kalın mukusun salgılanması, mukozada kabuk oluşumu, burun solunumu güçlüğü, koku duyusu bozukluğu. Kabuklar mukozadan çıkarıldığında küçük bir kanama veya yara oluşabilir.
 3. Kronik catarrhal - burundan kalıcı mukozal akıntısı olan ve burun kanamasının periyodik zorluğunun veya burnun diğer yarısının değişken serilmesi ile hasta yakınmaları ile karakterizedir. Anterior rinoskopi ile mukoz membranın siyanotik gölgeli, ödem, özellikle burun boşluğunun dibinde mukus sekresyonlarının varlığı ile ilgili hiperemi belirlenir. Nazal mukozayı vazokonstriktif solüsyonlarla yağladıktan sonra, alt ve orta nazal konka dokularının hacminde önemli bir azalma meydana gelir, bu da yanlış hipertrofinin varlığını gösterir, yani. ödem.
 4. Kronik hipertrofik - sıklıkla mukoza zarının hiperplazisi ile karakterizedir, sıklıkla burun konkalarının periost ve kemik dokusunu içerir ve şekil olarak diffüz ve sınırlı olabilir. Çoğu zaman, mukoza zarının büyümesi ve kalınlaşması, inferior nazal konkada, daha az sıklıkla kavernöz dokunun lokalizasyonunda meydana gelir.
 5. Alerjik - burnundan kaşıntı, yanma, hapşırma ile burun mukussu bir akıntı deşarjı gösterir. Alerjik rinitin nedenleri genellikle şunlardır: ev tozu, ev tozunda yaşayan akarlar, tütün dumanı, deri veya hayvan kılı, mantar sporları, örümcek ağı vb. Yıl boyunca olabilir.
 6. Ozena (ogaepa) - mukoza gibi ağır atrofik işlem burun yayılır, ve burun boşluğunun kemik duvarı ve böylece kurur üreten konka hızlı bir şekilde belirli güçlü ve rahatsız edici koku ile ayrılmıştır.

Yeterli tedavi olmadığında rinit, sinüzit, sinüzit, burundaki polipler, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Kronik rinit nasıl tedavi edilir

Rinitin kronik formlarını tedavi etmenin en iyi yolu karmaşıktır. Aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

 • ilaç tedavisi;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • operatif müdahale;
 • halk ilaçları kullanımı.

Kronik rinit formuna bağlı olarak, yetişkinlerde semptomlar ve tedavi rejimi farklıdır:

 1. Kronik rinit tedavisinde, magneto ve lazer tedavisi, homeopatik ilaçlar ile tedavi yaygın olarak kullanılmaktadır.
 2. Atrofik rinit, mukoza zarının trofizmi geliştirebilen ilaçlar kullanılır.
 3. Antihistaminikler, vazokonstriktör ve hormonal ajanlar yardımıyla alerjik rinit belirtileri ortadan kaldırılır.
 4. Vazomotor rinit tedavisinde lazer tedavisi, kriyodestrit, radyo dalgası cerrahisi ve diğer yöntemler kullanılır.
 5. Catarrhal rinit tavsiye edildiğinde, dışkı bakteriyolojik kültür sonuçlarına bağlı olarak, lokal antibakteriyel tedavi.
 6. Hipertrofik rinit ile lokal anestezi altında cerrahi müdahale gereklidir.
 7. Modern tıp, bir lazer ışını olan mukoza zarının bölümlerini çıkarmak için kansız bir yöntem kullanır.

Burun akıntısının ilk belirtilerinde, zihinsel ve fiziksel dinlenme, bol miktarda vitaminli içecek, hipotermiden ve aşırı ısınmadan kaçınmak gerekir. İltihaplı burun mukozasının tahrişini önlemek için nazal pasajları dikkatli bir şekilde temizlemek gerekir. Kurutulmuş kabuk yumuşatılmalı ve suya batırılmış bir pamuklu çubukla hafifçe çıkarılmalıdır.

ilaç

Vazokonstrüktif damlaların, antiseptik ve anti-enflamatuar aksiyonlu merhemlerin (colargol solüsyonu) atanmasını gerektirir. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ve antiviral ilaçlar reçete edilir.

Sert kabuklar durumunda, genellikle yağlı veya tuz temelinde yumuşatıcı spreyler ve damlalar kullanılabilir. Doktor klinik tabloya bağlı olarak antibiyotik reçete edebilir.

fizyoterapi

Rinitin yetişkinlerde tedavisi, aşağıdaki fizyoterapi prosedürleri kullanılarak gerçekleştirilir:

 • ultraviyole ışınları ile tedavi;
 • UHF tedavisi;
 • ayak banyoları ile ısıtma;
 • özel bir antibiyotik çözeltisi, salin, fitoterapötik ve diğer anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajan gruplarının kullanımıyla bir nebulizer yardımıyla tıbbi aerosoller tarafından inhalasyon.

Fizyoterapi, hastalığın evresine bağlı olarak doktorun reçetesine göre 8-12 gün boyunca gerçekleştirilir.

Sanatoryum tedavisi

kurortolechenie görüntülenmesi, banyo terapisi (Golovinka, Kislovodsk, Lasarevskoye Nalçik'e Yükleme Shivanda) ve çamur (Nalçik Pyatigorsk Sadgorod) (Anapa Borovoye Vladivostokskaya tesisi alanı, Gelendzhikskaya grubu Kuryi, Leningrad tesisi alanı, Yumatovo başvurmaktadır).

Cerrahi tedavi

Bugüne kadar, aşağıdaki cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır:

 1. Nazal konka ultrasonik parçalanma;
 2. Burun konka radyo dalga dağılması;
 3. Elektroakustik (elektrod ile cauterization);
 4. Kriyoterapi (inferior nazal konkaların kriyo-enfeksiyonu);
 5. CO2 lazer imhası;
 6. Konsülsiyon veya inferior nazal konka posterior uçlarının çıkarılması;
 7. Kemokustik veya nazal konkaların tri-kloroasetik asitle koterizasyonu (kataral rinitte etkilidir ve komplike olmayan vazomotor rinit formları).

Rinitin cerrahi tedavisi, nazal konka büyüklüğünü çeşitli fiziksel faktörlerle azaltmak ve böylece hastanın nefes almasını kolaylaştırmaktır.

Halk ilaçları

Olumlu etkisi halk ilaçları kullanımıdır:

 • aloe veya calanchoe suyundan damla gömmek;
 • defne yapraklarının soğurulması ile emprenye edilmiş pamuklu çubukla lokal muamele;
 • Haşlanmış patatesler üzerinde inhalasyonların yapılması, soğan kokusunun solunması, sarımsak;
 • burun ve alnındaki defne yapraklarının sıcak bir şekilde kaynatılmasıyla sıkıştırır;
 • soğan suyu, pancar, havuç, anti-inflamatuar bitkilerin (papatya, calendula) soğanı ile burnu yıkamak;
 • ılık hardal ayak banyoları.

Genel olarak, kronik rinit tedavisi, tıbbi gözetim gerektiren uzun ve özenli bir süreçtir. Hasta, risk faktörlerini en aza indirmeye ve bir sonraki alevlenmeyi önlemeye bağlıdır.

önleme

Hastalığı önlemek için önlemler çok önemlidir. Rinitin kronikleşmesini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • tüm KBB patolojilerini bir doktor gözetiminde tedavi etmek;
 • alerjenlerin, tahriş edici maddelerin etkisini dışla;
 • burnun yapısının anomalilerini düzeltmek;
 • burnu tuzlu solüsyonlarla düzenli olarak yıkayın;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • burun için suistimal etmeyin;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, bağışıklığı ve öfkeyi güçlendirmek;
 • spor için gitmek.

Zararlı endüstrinin çalışanlarının, bireysel burun koruması, hava arıtımı için gerekli önlemleri almaları ve komplikasyonları olan kronik rinit geliştirme eğilimi göstermeleri önemlidir. Bu, aktivite tipini değiştirmeyi düşünmek daha iyidir.

Kronik rinit

Kronik rinit (kronik rinit), burun mukozasında meydana gelen kronik bir inflamatuar süreçtir.

İnsan burun boşluğu, açıcı, kıkırdak ve kafesli kemiğin dikey plakası tarafından oluşturulan nazal septum tarafından iki kısma ayrılır. Burun septum ve burun konkaları arasında, burun boşluğunun lateral kesimlerinde bulunan ortak burun geçişi, üç burun yatağına (alt, orta ve üst) karşılık gelen üç burun geçişi vardır. Burun konileri burnun yüzey alanını arttırmanıza izin verir. Burun kanadı burun delikleri (burun deliklerinin arka kısımları) oluşturan bağ doku oluşumlarını içerir. Burun ana işlevi, solunan havanın temizlenmesi, ısınması ve nemlendirilmesi ve kokuların alınmasıdır.

Nazal kavitenin mukozasında çok sayıda kan damarı bulunur. Kronik rinit gelişmesiyle birlikte kan dolaşımını provoke eden bu alanın dolaşımı bozulur. İnflamasyonun bir sonucu olarak, mukoza zarının şişmesi, bu nedenle burun geçişlerinin daha dar hale gelmesi, buna bağlı olarak burun nefeslerinin zorlaşmasıdır. Enflamasyonun tezahürlerinden biri, iltihaplı bir eksüdadır - patolojik bir akıntı, doğası hastalık formuna bağlı olarak değişir.

Nedenleri ve risk faktörleri

Kronik rinit gelişmesinin ana nedenleri şunlardır:

 • sık tekrarlayan veya tedavi edilmeyen akut rinit;
 • genetik yatkınlık;
 • alerji;
 • üst solunum yollarında bulaşıcı süreçler;
 • metabolik bozukluklar (özellikle, araşidonik asit metabolizmasının ihlali);
 • hormonal planda bir değişiklik;
 • Çok soğuk, sıcak, kuru, kontamine veya tozlu havanın solunması;
 • burnun anatomik yapısının ihlalleri (özellikle, burun septumunun eğriliği);
 • burun boşluğunda cerrahi müdahaleler;
 • burun boşluğunda yabancı cisimler;
 • yerel eylemin vazokonstrüktif ilaçların kötüye kullanımı (damla, spreyler);
 • Kötü alışkanlıklar.

Hastalığın formları

Kronik rinit aşağıdaki formlarda ortaya çıkabilir:

 • hipertrofik
 • atrofik;
 • alerjik (mevsimsel veya yıl boyunca);
 • alerjik olmayan;
 • profesyonel;
 • vazomotor.

Kronik alerjik rinit, bronşiyal astım gelişme riski yüksek bir faktördür.

Genel olarak kabul edilen klinik sınıflandırmaya göre, kronik rinit aşağıdaki formlarda ortaya çıkar:

 • kataral;
 • hipertrofik
 • atrofik.

Kronik hipertrofik rinit, sırayla iki tiptir:

Kronik atrofik rinit:

Kronik rinit belirtileri

Hastalığın şeklinden bağımsız olarak kronik rinit belirtileri şunlardır:

 • burun boşluğundan deşarj;
 • burun mukozasının kuruluğu;
 • burun solunumu tıkanıklığı;
 • koku duyusunun azalması;
 • burun sesi;
 • burun boşluğunda kaşıntı hissi;
 • Boğazda Zulüm;
 • hapşırma (özellikle sabah);
 • refleks öksürüğü;
 • horlama;
 • kalıcı baş ağrıları.

Kronik riniti olan hastalarda bu semptomlar değişken derecelerde ciddiye sahip olabilir ve çeşitli kombinasyonlarda kendini gösterir.

Kronik rinitin en yaygın belirtilerinden biri, burun ve boğazın arkasındaki patolojik akıntının birikmesinden oluşan ve hastanın rahatsızlık hissi veren postnazalnogo sendromunun varlığıdır. Postnazalny sendromu boğazda kronik ağrıya ve / veya kronik üretken olmayan öksürüğe neden olabilir.

Allerjik kronik rinit genellikle burun, kulak ve boğazda kaşıntı hissi, gözlerin kızarıklığı ve lakrizasyon, burun nefeslerinin yokluğu veya tıkanıklığı, hızlı yorgunluk şeklinde ifade edilir. Burundan tahsisler şeffaf, sulu.

Kronik kataral rinitte, burun tıkanıklığı genellikle burnun bir yarısında daha belirgindir. Burun solunumu rahatsızlığı soğukta şiddetlenir. Nazal kavite mukozasından veya mukopürülandan akıntısı, orta, ama bol olabilir ve pürülan bir karakter edinebilirsiniz.

kronik rinit arka plan, kronik oksijen açlık, kronik bademcik iltihabı, eosinofilik sendromu, obstrüktif uyku apnesi, sinüzit, alerjik olmayan rinit gibi komplikasyonlar gelişebilir karşı.

Kronik hipertrofik rinit ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının büyümesi ve kalınlaşması (hiperplazi) gözlenir. Genişlemiş mukoza, burun pasajının üst üste binmesi nedeniyle tamamen duruncaya kadar burun nefeslerini tıkar, hastalar ağız yoluyla nefes almaya zorlanır. Ayrıca, dakriosistit (lakrimal kesecik iltihabı) ve konjonktivite neden olabilen gözyaşı kanallarının deliklerinin sıkılması söz konusudur. Östaki tüplerinin ağızlarının sıkıştırılması, eustakisin gelişmesine yol açabilir.

Bir burun boşluğundan gelen kronik atrofik bir rinitde, zayıf bir viskozum sümük, bir kabuğun kurumasına yol açarak göze çarpar. Kabuk çıkarmaya yönelik girişimler, burun boşluğunun atrofik mukozasına travmaya yol açar. Sabit mikrotravma ülserasyona, burun kanamasına ve ikincil enfeksiyona neden olur. Klebsiella ile mukoza zarının ülseri enfeksiyonu, bir fetid burun akıntısı veya ozona gibi kronik atrofik rinitin bir çeşitliliği ortaya çıktığında. Bu burun boşluğunda, oldukça uzaklara yayılabilen keskin tatsız (putrefactive, mide bulantısı) kokusunun nedeni olan kirli gri kabuklar oluştu. Burun kuruluğu artar, distrofik süreçler ağırlaşır ve burun boşluğunun genişlemesine rağmen burun nefesleri zorlaşır.

tanılama

Kronik rinit tanısı için şikayetler, objektif muayene ve rinoskopi ile elde edilen veriler kullanılır. Anterior rinoskopi ile, genellikle hafif bir hiperemi ve nazal mukoza (çoğunlukla alt ve orta nazal konka bölgesinde) ödemi görülür.

Gerekirse, başvurmadan radyografi ve / veya sinüslerin bilgisayarlı tomografi (istisnalar için kronik sinüzit) rinomanometri. Alerjik testler yapın. Alerjik testlerin negatif bir sonucu ile, eozinofiller üzerinde burun akıntısı ile ilgili bir laboratuvar çalışması gerçekleştirilir. Bundan başka, genel olarak uygulanabilir ve kan kimyası, idrar tahlili, antimikrobiyal ilaçlar, burun boşluğunun mukoza zarlarına biyopsi histolojik inceleme için enfeksiyöz ajanın belirlenmesi hassasiyetle anormal boşaltma kültürleri.

Kronik rinitin hiperta- rofik akut formunu ayırt etmek için bir anemi testi yapılır: burun boşluğunun mukozası bir vazokonstriktör ile yağlanır. İnferior nazal konkaların hacmindeki belirgin azalma, gerçek hipertrofisi olmadığını gösterir. İnferior nazal konka hacminde hafif bir azalma veya tam bir kasılma olmaması hipertrofik bir süreci gösterir.

Kronik rinitin bir tezahürü inflamatuar bir eksüdadır - patolojik bir akıntı, doğası hastalık formuna bağlı olarak değişir.

Kronik rinit tedavisi

Kronik rinit tedavisi karmaşıktır, başarısının koşullarından biri de hastalığın gelişimine neden olan faktörlerin dışlanmasıdır.

Nazal kavitenin mukoza zarı kuruduğunda, nemlendirici spreyler kullanılır. Nazal kavitenin mukoza zarının trofikini iyileştiren ve burun boşluğunu izotonik salinle yıkayan yerel ilaçlar reçete edilir. Vazokonstriktif damlaların sık kullanılmasından kaçının. Enfeksiyöz etiyolojinin riniti reçete edildiğinde, antibiyotiklere mikroorganizmaların duyarlılığının belirlenmesinin sonucuna dayanan merhem, sprey, damla şeklinde lokal antibakteriyel ilaçlar tercih edilir.

Kronik alerjik rinit ile alerjene temas, belirlenmesinden sonra hariç tutulur. Lokal antialerjik ilaçlar gösterilmiştir, bazı durumlarda spesifik immünoterapi yapılmaktadır. Ağır vakalarda, bir sprey formunda intranazal kortikosteroidler verilebilir. Vazokonstrüktif etki ile yapılan damlalar bu durumda belirgin bir pozitif etkiye sahip değildir ve uzun süreli kullanımı ilaç rinitinin gelişimini gerektirebilir.

Kronik akıntılı rinitte, antiinflamatuar ve büzücü etki ile burun damlaları kullanılır.

Nazal septum kavisli olduğunda, defektin cerrahi olarak çıkarılması (septoplasti) belirtilir.

Kronik atrofik rinit tedavisi semptomatiktir. Terapötik etki, burun mukozası, tuzlu su sabit bir nemlendirme (damlalar, spreyler, sulama) vitamin A ve E gösterilen instilasyon yağ çözeltisi elde edilir, ve diğer petrol düşer.

Kronik hipertrofik rinitte, konservatif tedavinin pozitif etkisinin yokluğunda, nazal kavitenin aşırı büyümüş mukoza zarının çıkarılmasından oluşan cerrahi tedavi gösterilmiştir. Çoğu durumda, müdahale minimal invaziv bir yöntemle gerçekleştirilir (elektrokoagülasyon, radyo dalgası cerrahisi, kriyodestrit, ultrason veya lazer yöntemleri). Bazı olgularda, küçük hipertrofi ile birlikte, mukoza ile nazal konka periosteum arasındaki vasküler bağlantıların diseksiyonunun yapıldığı submüköz bir vasotomi gerçekleştirilir. Operasyon, nazal solunumun tamamen restore edilmesini mümkün kılar. Şiddetli hipertrofi durumunda, inferior nazal konkenin (konkhotomy) tamamen veya kısmen çıkarılması gerekebilir.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

kronik rinit arka plan, kronik oksijen açlık, kronik bademcik iltihabı, eosinofilik sendromu, obstrüktif uyku apnesi, sinüzit, alerjik olmayan rinit gibi komplikasyonlar gelişebilir karşı. Kronik alerjik rinit, bronşiyal astım gelişme riski yüksek bir faktördür.

görünüm

Zamanında ve uygun şekilde seçilmiş tedavi ile prognoz uygundur.

önleme

Kronik rinit gelişmesini önlemek için, tavsiye edilir:

 • Akut solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • Alerjenlerle temastan kaçının;
 • burun boşluğunun anatomisi ihlallerinin düzeltilmesi;
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • Vazokonstriktör damlalarının kontrolsüz kullanımından kaçınma.

Yetişkinlerde kronik riniti tedavi etmek için mümkün olan tüm yollar: hangisi sizin için uygun?

İnsanlar burun ile ilgili problemleri fark etmeme eğilimindedir. Birçoğu, kronik soğuk algınlığına bağlı günlük tıkanıklığın normal olduğunu düşünmektedir.

Ancak tıkalı burun pasajlarından gelen oksijen miktarı çok daha düşüktür. Bu kalıcı baş ağrılarına ve çalışma kapasitesinin kötüleşmesine neden olur.

Bu nedenle, burnun kalıcı tıkanıklığına yakından bakmaya değer ve eğer gerekliyse kronik riniti tedavi etmeyi öğrenmelisiniz.

Soğuk algınlığı teşhisi

Rinit tanısı bir otorinolarynolog. Ankette doktor ortaya koymaktadır:

 • Burundan sürekli akıntı,
 • tıkanıklık,
 • baş ağrısı
 • ve diğer semptomlar.

Nazal boşluğun muayenesi, doktorun atrofik, hipertrofik veya vazomotor riniti önceden teşhis etmesine izin verir. ayrıca atandı Kafatasının röntgeni.

Alerjik rinit ile Semptomlar sabit bir hapşırma ile birleştirilir, kişi alerjinin ne olduğunu söyler. Alerjik rinit daha detaylı tanı gerektirir:

 1. alerjenli örnekler,
 2. Mukus burundan bir leke,
 3. Genel kan testi,
 4. immunogram,
 5. burun boşluğunun rinoskop ile incelenmesi.

Kronik rinit sıklıkla akut rinitin yanlış tedavisi veya kataral rinitin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

önleme

Rinitin önlenmesi için neler yapılmalı, görünüşünün nedenlerini bilmemek, söylemek zor. Ancak durumu kolaylaştıracak genel öneriler var.

 • Boğaz, kulak veya burun hastalıkları varsa, her zaman zamanında tedavi edilmelidir.
 • Vazoconstrictor damlalarının ve burun için spreylerin tedavisi için uzun süreli kullanımdan vazgeçilmesi gerekir.
 • Herhangi bir alerjik irritan ile temastan kaçının.
 • Rinit türlerinden biri bulunursa, doktorunuza en kısa zamanda başvurmanız önerilir.
 • Vücutta sürekli egzersiz yapmak ve her gün temiz havada yürüyüş yapmak için her gün gereklidir.
 • Gizli kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi arzu edilir.
 • Burun ameliyatı yapmamak daha iyidir.
 • Vitamin almak önemlidir.
 • Solunum sisteminin herhangi bir hastalığı varsa, tedavileri ertelenmemelidir. Günde 5-6 kez küçük yemekler yiyin.

Erişkinlerde kronik rinit tedavisi

Kronik rinit bir tanı değildir, tedavi açısından farklılık gösteren bir kaç rinit türüdür. Bazıları cerrahi tedavi gerektirir, bazıları sadece yerel damlalar.

subatrophic

Subatrofik rinit ile burun boşluğunda mukus üretimi azalır. Bu durum tam atrofiden önce gelir. insanlar koku hissi azaldı, daha çok burun boşluğunda kabuklar oluşur.

Atrofi kuru oda havasını, üretim tehlikelerini, sigara içmeyi teşvik eder. Erken tedavi Subatrofi şunları içerir:

 • soluk alma - aromatik yağlar içeren maden suyu ile
 • yağ damlaları - Pinosol
 • önleyici tedbir olarak Risk faktörlerinden kaçının - Havadaki nemlendirme, sigara içmeyi reddetme.

Kronik atrofik

Nazal kavitede atrofik değişiklikler sürekli kabuk görünür, ayrıldıktan sonra kanama olabilir. Bir adam sıkılık ve kuruluk hissinden şikayet ediyor. Burundan hoş olmayan bir koku katılabilir.

Sert ve uzun süre atrofik rinit tedavisi görür. Yukarıda açıklanan subatrofik rinit tedavisinde, şunları eklemeliyiz:

 1. nazal lavaj Tuz çözeltileri, deniz suyu,
 2. mukoza düzenli yağlama yağ anlamına gelir: Gliserin, A ve E vitaminleri ile bitkisel yağlar,
 3. bağışıklığın korunması - vitaminler, ekinezya ve ginseng özleri.

Burundan kabukları çıkarınız, sıkılık hissi veriyorsanız, sadece yağlar ve inhalasyonlarla ıslandıktan sonra yapabilirsiniz. Bu kanamayı önleyecektir.

Atrofik rinite tekrarlayan kanama eşlik ediyorsa Ortak kan testi anemi gösterebilir. Daha sonra demir preparatlarına ihtiyacınız olacak - feniraller, ferrum lek.

Kronik hipertrofik

Bu burun akıntısına az miktarda salgı eşlik eder. şiddetli durgunluk. Burun mukoz membranı hipertrofi ve genişler, hava yolunu bloke eder. Bir kişi horlama, koku eksikliği yüzünden rahatsız olabilir.

İlk aşamalarda hipertrofik rinit tedavisi ilaç:

 • vazokonstriktör damlası - xylometazole, naphthysine,
 • protargol - gümüş bazlı bir ilaç, dağlama etkiye sahip,
 • para artan bağışıklık.

Bir kişinin güçlü bir büyüme ile ameliyat gerektirebilir. Birkaç seçenek mümkündür. Hipertrofinin derecesine ve doktorun yeterliliğine bağlıdır:

 • turbinotomy - bir araçla büyümenin kaldırılması,
 • elektroprizhiganie,
 • lazer veya ultrasonik imha,
 • kriyoterapi.

vazomotor

Alerjik rinit ile semptomlarda çok benzer:

 • Bir insanın genel durumu tatmin edicidir - zayıflık ve sıcaklık yoktur,
 • burundan boşalma, bazen beyazımsı,
 • sık hapşırma.

Ama vazomotor burun akıntısı alerjen ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu rinit başka türlü nörojenik olarak adlandırılır. Nedeni sinir sisteminin işlev bozukluğudur.

Bu rinitten muzdarip insanlar sinir sistemi veya endokrin sistemi ile ilgili sorunlar olabilir.

Sonuç olarak, burun mukoza zarı, sıradan uyaranlara tepki gösterir - soğuk, koku, kuruluk - burun akıntısı ile aşırı mukus sekresyonu.

Rinitin tedavisi diğer formlardan farklıdır:

 1. varsa sinir veya endokrin sisteminin patolojisinin tedavisi,
 2. yatıştırıcı maddeler - valerian, motherwort,
 3. Bir yaşam tarzının normalleştirilmesi - streslerin ortadan kaldırılması, gerekli olduğunda işin değiştirilmesi,
 4. sigara içmeyi reddetme,
 5. gerekirse cerrahi tedavi.

Bu durumda vazokonstriktif damla kullanımı genellikle önerilmez. Bir burun yıkama kullanabilirsiniz. Güçlü bir reaksiyon ile, bir kez vazokonstriktif damla veya antihistamin tabletleri kullanmak mümkündür.

Sürekli olarak, onların kullanımı tavsiye edilmez - sinir sistemi ile ilgili problemlerde bulunan vazomotor soğukluğunun nedenini ortadan kaldırmalıdır.

alerjik

Alerjik rinitin en sık görülen semptomu, bir kişiye en büyük rahatsızlık - hapşırma neden olur. Bir gün içinde, birçok kez tekrarlanabilir, işe karışabilir.

Burun akıntısı su gibi saydamdır. Bazen alerjik rinit alerjinin diğer belirtileri ile kombine:

 • bronşiyal astım
 • konjunktivit,
 • dermatit.

Tedavi nonspesifik olabilir:

 • antialerjik damlalar - alergozol, alergodil,
 • Glukokortikosteroid ile düşer - Nazoneks, rinicort,
 • antihistamin tabletleri - cetrin, loratadin.

Özel tedavi alerjene özgü immünoterapidir (ASIT). Bu tedavi, teşhisler kullanılarak alerjenler tespit edildikten sonra gerçekleştirilir.

Tam sağlığın ve semptomların yokluğunun arka planına karşı, insanlara mikro dozda alerjenler sokulur. Yavaş yavaş, sayıları artar.

ASIT birkaç yıldır alerjik rinit semptomları olan bir kişiyi rahatlatabilir.

Ameliyat tedavisi alerjik rinit geçirirse, eğer:

 • mukoza - hipertrofinin çoğalmasını birleştirir,
 • burun boşluğunda polipler var
 • Nefesi daha da kötüleştiren başka anlar var - tarak, septumun eğriliği.

Kronik rinit için lazer ameliyatı

Doktorlar cerrahi müdahaleleri en az acı verici ve küçük yapmaya çalışırlar. Bu prosedürler, bir lazerle rinit tedavisini içerir. Tıbbi yöntemler etkisiz ise kullanılır.. Operasyonun avantajları şunlardır:

 • kanamanın olmaması,
 • uygulama hızı,
 • hızlı bir iyileşme.

Operasyonun özü, burnun etkilenen dokuları üzerindeki lazer etkisidir. Sonuç olarak, aşırı büyümüş, şişmiş dokular tahrip olur, onların yerine ince bir etek oluşur. Mukoza zarlarını besleyen küçük damarları ve sinir liflerini yok edin.

Sonunda, o artık şişmez ve fazla miktarda mukus üretmez. Solunum hemen hemen tüm insanlarda restore edilir.

Alerjik rinit varsa operasyon yapılmaz. Bu durumda, soğuk algınlığın nedeni, spesifik antijenlere aşırı bir tepkidir.

Alerji durumunda ameliyat müdahalesi yardımcı olmaz. Hipertrofik süreçte ve vazomotor burun akıntısı ile etkili lazer tedavisi.

Kronik soğuktan tabletler

Kural olarak, operasyondan önce, bir kişi ilaçların yardımıyla semptomlarla baş etmeye çalışır. Sadece doktor bunları reçete etmelidir, çünkü farklı rinit formları için farklı tedavi yöntemleri gereklidir.

Tabletlerde ana ilaçlar - antihistaminikler. Nazal mukozada histaminin etkisini azaltırlar. Kandaki histamin, mukusun şişmesine, kaşınmaya ve aşırı mukus oluşumuna neden olur.

Bunlar aşağıdaki gibi antihistamin tabletler:

 • suprastin,
 • diazolin,
 • Tavegil®,
 • zirtek,
 • tsetrin,
 • loratadin.

Histamin, alerjik rinitte büyük miktarlarda oluşur. Bu nedenle, antihistamin tabletler alerjik rinitte en etkilidir.

Ancak onlar durumu hafifletebilir ve vazomotor rinit ile, Ayrıca dokuların şişmesi ile eşlik eder. En etkili ilaçlar, yeni nesillerdir. - loratadin, cetrine, zirtek.

Günde bir kez alınırlar ve neredeyse yan etkilere neden olmazlar.

Spreyler ve damlalar

Lokal olarak, burun boşluğunda, ilaçları damla ve sprey şeklinde kullanabilirsiniz. Spreyler kullanımı daha uygundur - Bu sadece ilacın burun boşluğuna enjekte gerektirir.

İlaç damla şeklinde ise, etkili damlatma vücudun özel bir pozisyonunu gerektirir. Bir boyun altına dar bir yastık koymak, yatmak için gereklidir. Sadece bu pozisyonda tüm nazal geçişlere damlalar girebilir.

vazokonstriktör

Naphthyzine, xylometazoline. Daralma damla gemileri 5-7 günden daha uzun süre kullanılmadı. Nazal kavitenin tüm damarlarını daraltan güçlü bir ilaçtır - 5 dakika boyunca ödemü kaldırmak ve daha kolay nefes almak.

Uzun süreli kullanımda, damarlar üssel olarak genişler, tekrar burun nefesini imkansız hale getirir.

Bir kişi damla kullanmadan nefes alma yeteneğini kaybeder.

Bu bağımlılığı ortadan kaldırmak çok zor, insanlar uzun yıllar damla kullanıyor.

Bir alerjiden düşer

Vibrocil, alergodil. Antialerjik damlalar, damarları daraltan, ödemi kaldıran bileşenler içerir.

Alerjik reaksiyon sırasında oluşan maddelere karşı hareket ederler. Bu damlalar, vazokonstriktörden biraz daha uzun süre kullanılabilir..

Etkileri daha uzun sürer. Bu gibi damlalar etkili ve vazomotor rinit fenomenlerinin alevlenmesi ile.

Hormonlarla birlikte düşer

Nazonex, aldecin. Hormonal damlalar Özellikle alerjik ve vazomotor için etkilidir burun akıntısı.

Bunlar, sadece burun boşluğuna lokal olarak etki eden glikokortikosteroidlerdir.

Bu nedenle, nazal mukoza üzerinde güçlü bir etkisi vardır - ödem, alerji belirtileri, kaşıntıyı azaltmak.

Ama bu durumda ortak yan etkileri yoktur bağışıklık üzerinde: bağışıklık ve hormonal bozukluklarda azalma.

Antibiyotik ile düşer

Izofra. Antibakteriyel topikal olarak düşer Kronik rinit mikrobiyal alevlenmelerinde kullanılır, burun tahliyesi pürülan olduğunda - yeşilimsi ve yoğun.

Bakteriyel rinit zamanında tedavi edilmezse, sinüs iltihabı - sinüs iltihabı ile komplike olabilir.

ince

Rinofluimutsil. Inceltme damla kalın mukus yok eden enzimler içerir. Bu ilaçlar burun akıntısını rahatlatır, akıntıyı daha akıcı hale getirir. Bu mukusun durulanması ve patlaması çok daha kolaydır.

Özellikle ilgili olan, düşkünlüğü çok zor olan çocuklar için bu düşüşlerdir. Çocukların dar burun pasajları onlar için ağır bir burun akıntısı bile yapar.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Soğuk algınlığı halk ilaçları ile tedavi, özellikle vazomotor ve atrofik rinit ile etkili olabilir.

Alerjik rinit için bitkisel ilaçlar konusunda çok dikkatli olunmalıdır - birçok bitki alerjiyi uyarır.

Evde pişirilebilen, soğuk algınlığına karşı halk hekimliğinin en yaygın ve yararlı tarifleri:

 • Kırmızı meyve suyu. Etli yapraklardan az miktarda meyve suyu sıkmak, eşit oranda su ile karıştırmak ve her iki dönüşte günde 5 defa kazı yapmak gerekir.
 • Soğan gruel. Bir bardak soğan ezmesi ılık su ile dökülür. Bu çözümün üstünde, nefes almayı kolaylaştırmak için birkaç dakika nefes alabilirsiniz.
 • Bitkisel yağ. 100 ml yağ okaliptüs yağı veya bitki yaprakları ile ısıtılır. İki hafta ısrar ediyor. Bu çözelti, atrofik rinitli mukoza zarları ile yağlanabilir.
 • Durumu rahatlatabilir pancar veya havuç suyu. Taze sıkılmış, hafif ısınmalıdır. Her burun yolunda 2-3 damla gömün.

Rinitden kalıcı olarak kurtulabilir miyim?

Sonsuza dek bazı rinit türlerini tedavi etmeyecek.

Örneğin alerjik rinit, alerjene özgü tedaviden sonra bile birkaç yıl sonra bazen geri döner.

Ancak, uygun tedavi ile uzun bir remisyon elde edebilirsiniz.

Tamamen atrofik rinit belirtilerinden kurtulmak da oldukça zordur - mukozada, her bir tahribatla kabuk oluşumunu provoke edecek derin bir süreçtir.

Her zaman burnundaki sorunları hatırlayın ve yağ damlalarını ve soğuk algınlığı çözümlerini kullanın. Yatak odasında havanın nemlendirilmesi ve kötü alışkanlıkların reddedilmesi, atrofik rinit ile durumu hafifletir.

Vasomotor ve hipertrofik rinit derhal tedavi edilebilir, Bu, bir kez ve herkes için bertaraf edilebilecekleri anlamına gelir. Ameliyat uygunsa ve doktor tavsiyeleri kesinlikle uyuyorsa, genel soğuk algınlığını tamamen unutabilirsiniz.

Burun, insan vücudunun küçük ama önemli bir parçasıdır. Serbest burun solunumu havayı ısıtır ve nemlendirir, dezenfekte eder, büyük toz partiküllerini temizlemeye yardımcı olur.

Akut soğuk algınlığının tedavisi genellikle kronik rinite neden olur.. Semptomlar ortaya çıktığında, yardım arama ve doktora önerilerini dikkatlice takip etme zamanı.

Ancak o zaman kronik rinit semptomlarını nadir, nadiren farkedilebilir veya tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

İlgili Videolar

Kronik rinit tedavisi bireysel olarak yapılmalı ve bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmelidir. Aşağıdaki videoda açıklanan tanı ve tedavi nasıldır:

Kronik rinit: Tanı ve tedavi

Kronik riniti başarıyla tedavi etmek için, nedenlerini güvenilir bir şekilde öğrenmeniz gerekir.

Kronik rinit tanısı

Kronik riniti teşhis etmek ve ortaya çıkma nedenini belirlemek için, endoskopik inceleme yapılır - paranazal sinüslerin radyografisi veya bilgisayarlı tomografisi, eğer pürülan akıntı varsa, rinoskopi yapılır. Ayrıca laboratuar teşhislerini gerçekleştirin: genel ve biyokimyasal kan analizi, genel idrar analizi, hastalığın alerjik doğası şüphesi ile - kesimlerde immunglobulinlerin belirlenmesi ve intradermal alerjik testler. Bir enfeksiyondan şüphelenilirse, patojeni tanımlamak ve antibiyotiklere olan duyarlılığını değerlendirmek için burundan taburcu olan bakteriyolojik bir analiz (tohumlama) yapılır. Nazal mukozanın histolojik muayenesine ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca okuyun: Soğuk algınlığı nedir ve nasıl tedavi edilir

Kronik catarrhal rinit tedavisi

Tedavi için kronik catarrhal rinit topikal sıkıştırıcı sahip burun ve kolloid gümüş Protargolum içine damla (mukus üretimini azaltmak) ve antibaktrialnym hareket olarak uygulanır. enfeksiyonun neden olduğu akut kataral, kronik rinit tedavisi için, topik antibiyotiklerin uygulanır. Bu merhem, örneğin olabilir, 2% sülfanilamid ve% 2 salisilik merhem, Bactroban (mupirosin aktif madde). Ayrıca burun spreyleri antibiyotik içeren, örneğin, Izofra ve Polydex (antibiyotikler dışında glukokortikoid aktivite ve damar daraltıcı aktiviteye sahip a-agonistlerle protivovspalitelnym içerir). dikkate belirlenir patojen duyarlılığını alarak, bir ilacın KBB hekim atar bakteriyolojik analizi (burun ekin deşarj).

Kronik atrofik rinit tedavisi

tedavi kronik atrofik rinit - çoğunlukla semptomatiktir. Büyük önem taşıyan şey, burun mukozasının tuzlu çözeltilerle, örneğin deniz tuzu çözeltileriyle sürekli olarak nemlendirilmesidir. Mukozanın nemlendirilmesi, damlalar bırakılarak, spreylerle spreyleme ve özel irrigatorlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Genellikle, atrofik rinit hastalarının durumu, nazal mukozayı% 5'lik bir iyot gliserin çözeltisi ile yağlar ve bir yağ bazında (şeftali, zeytin, vs.) damlatır. Patojenik mikroflora varlığında, bakteriyolojik analiz sırasında belirlenen mikroorganizma türlerine bağlı olarak antibakteriyel tedavi önerilmektedir.

Kronik hipertrofik rinit tedavisi

Kronik hipertrofik rinit Erken aşamalarda, bazen burun boşluğuna bir hidrokortizon süspansiyonu enjekte ederek tedavi etmeye çalışın. Ancak, bir kural olarak, cerrahi tedavi önlenemez. Ameliyatın özü, nazal mukozanın aşırı büyümüş dokusunu çıkarmaktır. Küçük bir hipertrofiyle, en hassas işlemler yapılır. Bu yakı (lapis, trikloroasetik asit veya kromik asit) ya da bozulma aşırı çoğalan mukoza ya da radyo dalgası yöntemleri electrocautery cerrahi, kriyoterapi, ultrason veya laser olabilir. submukozal hafif hipertrofisi Bazı durumlarda koroid pleksus mukoza ve imha dekolmanı oluşur vasotomy yapmaktadır. yara genzin lümeninde vasotomy Kıkırdakçıklar hacminin azaltılması ve artıştan sonra ortaya çıktığında. Şiddetli hipertrofi olarak gerçekleştirmek posterior kısmi rezeksiyonu hipertrofik alt konka (koruyucu turbinotomy), tabanda konka kenarı (ostekonhotomiya) ya da podlamyvanie konkanın submukozal çıkarılması uçları ve nazal geçitlerin (laterokonhpeksiya) genişletilmesi için kenara ayırın.

Vazomotor kronik rinit tedavisi

Tedavi için vazomotor kronik rinit Nazal konka mukoza zarının altında spreyler veya enjeksiyon şeklinde kullanılan hormonal ilaçlar (kortikosteroidler) kullanın. Ödemi ve kronik enflamasyonu rahatlatırlar, ancak hastalığın nedenini ortadan kaldırmazlar. Vazomotor riniti tedavi etmek için cerrahi yöntemler submukozal vazotomidir, submukozal kan damarlarının elektro veya radyo dalgası pıhtılaşması, lazer radyasyonu veya fotodegradasyon ile imha edilmesidir. Son zamanlarda, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason bu amaçlarla kullanılmıştır.

Alerjik rinit tedavisi

Alerjik rinit Sistemik antialerjik ajanların uygulanmasının bir göstergesidir. Ciddi olmayan ise, genellikle, çocuklarda da burun mukozasına (örneğin, Nazaval) üzerinde koruyucu bir filmin oluşturulması, sodyum kromoglikat türevlerini (örneğin kromogeksal veya Kromoglin) ya da bitki selüloz temelinde oluşturulan içeren burun spreyleri kullanabilir. Bu ilaçların aylarca hatta yıl boyunca kullanılabilir, ancak öncelikle önleyici etkisi vardır. Ağır vakalarda, tercih edilen ilaçlar intranazal kortikosteroidlerdir. Bu gibi formülasyonlar, spreyler formunda üretilir, dozaj formu, hemen hemen tamamen, güvenli bir şekilde uzun bir süre kullanılmasını sağlayan sistemik maruz kalmasını önlemek doğru doz için izin verir. Nazal allerjik rinit semptomlarının herhangi belirgin olumlu etkisi yoktur vazokonstriktör etkinliğine sahip düşer, tam tersine, onların uzun süreli kullanım durumunun kötüleşmesine yol açabilir ve hatta ilaca bağlı rinit gelişimine edebilirsiniz. ilaçlar başarılı olmak mümkün değilse, alerjen spesifik immünoterapi (SIT) uygulanmasıyla ilgili doktor allerjist danışmanız tavsiye edilir. Bu tip bir tedavi sadece özel bir hastane veya alerji uzmanı ofisinde allerjist yapılabilir. Tedavi, kural olarak, enjekte edilebilir, giderek artan allerjen dozlarının girişini içerir. Amacı, reaksiyona neden olan alerjenlere karşı direnç geliştirmektir. Alerjik riniti olan hastaların tedavisinde büyük önem tetikleyici faktörlerin (toz, evcil hayvanlar, yiyecek) ortadan kaldırılmasıdır.

Kronik Catarrh: Nedenleri ve Tedavisi

Kronik burun iltihabı - burun mukoza zarı uzun inflamasyon ile karakterize edilen bir şekil ya da akut rinit kusurlu bir tedavi sonucu başlatılır ve nefes darlığı ve burun kıvrımlarının mukus salgılanmasının eşlik eder.

Her çocuk, bir çocuk veya yetişkin olsun, bu problemi biliyor. Ancak, herkes ona tam sorumluluk ile davranmaz.

Kronik rinit, seyrinin süresine bağlı olarak, hastada ciddi rahatsızlığa neden olur. Kronik rinit, bağımsız bir hastalık olarak var olabilir ve vücuda giren bir dizi enfeksiyona karşı (grip, difteri, kızamık, HIV enfeksiyonu, gonore, vs.) gelişir.

Kronik soğuk algınlığı nedenleri

Kronik soğuğun ortaya çıkış nedenleri arasında bir dizi faktör vardır. Bunların arasında baskın yer, sıklıkla akut rinitin tekrarlanması ve kişinin çevresindeki çeşitli mikropartiküllere (kavak kabartması, polen, ev tozu, kürk vb.) Karşı alerjik reaksiyonlardır.

Kronik rinitin nedenleri arasında, burun boşluğunun anatomik yapısındaki bazı bozukluklar da izole edilir. Bunlar burun mukozasının tek taraflı hipertrofisi, yanı sıra konjenital malformasyonlar ve burun boşluğunda kazanılmış defektler ile sonuçlanabilen nazal septumun eğriliğini içerir.

Kronik rinitin nedeni, bazı tahriş edici faktörlerin burun mukozasında uzamış bir etki olabilir. Burun mukoza orada mukus bezleri çıkış salgılanmasının ihlali ve goblet hücreleri böylece silli epitel kirpikler, üzerinde yıkıcı etkiye sahip metal ve mineral toz ve diğer tozu (tebeşir, un, vs.) zarar verebilir.

Ayrıca, burun pasajlarındaki toz birikiminin, tozun çimentolaşmasının bir sonucu olarak burun taşlarının (rhinolitlerin) oluşumuna yol açabileceği de unutulmamalıdır. Nazal mukozanın kronik iltihaplanmasına neden olabilen tahriş edici faktörler, buharları ve gazları içerir.

Kronik obstrüktif hastalığın olası nedenlerinden biri, boğaz ve paranazal sinüslerde lokal doğanın patolojik süreçleridir. Bunlar aşağıdakileri içerir: arka burun Adenoid daralma pürülan akıntı, paranazal sinüsler (sinüzit, sinüzit), kronik bademcik iltihabı seyirli enfeksiyon süreci hastalıklarında, burun mukozasını tahriş.

Kronik rinitin nedeni de çevrenin olumsuz etkisidir. Kapların tonunda bir refleks değişikliğine veya sıcak, kuru havaya, burnun mukoza zarını kurutmaya ve böylece siliyer epitelyumun depresan fonksiyonuna yol açan banal süper soğutma olabilir.

Bazı ilaçları almak da kronik soğuk algınlığına neden olabilir. Bunlar, hipertansiyon tedavisinde kullanılan vazodilatatör ilaçları içerir. Uzun bir zaman dilimi boyunca eylemin vazokonstriksiyon spektrumunun burun damlalarına gömülmesi, bir kural olarak, burun mukozasının tahriş olmasına yol açar ve vazomotor rinitin gelişimini provoke edebilir.

Kronik rinit nedenleri de bazı sistemik hastalıkların (alkolizm, böbrek hastalığı, hipertansiyon, sistematik kabızlık, dismenore, endokrin ve sinir sistemi hastalıkları) bir arka plan karşı burun mukozasında kan dolaşımını ihlalidir. Bu liste, burun boşluğunda iç ve operasyonel yaralanmaların yanı sıra bir yabancı cismin varlığı ile desteklenebilir.

Kronik rinit sınıflandırılması

Kronik soğuğa bağlı olarak, bu rahatsızlığın çeşitli türleri ayırt edilir.

Kronik catarrhal rinit - Bir kural olarak burun burunun yarısının tıkanıklığıyla ortaya çıkan tıkanık burun nefesleriyle karakterize edilir. Bu durumda, burun akıntısı mukus ve hafiftir, ancak hastalığın alevlenmesi ile pürülan ve bol olabilir. Bazı durumlarda, salgılanan mukus miktarındaki artış nedeniyle, bir koku ihlali söz konusudur.

Kronik hipertrofik rinit - kronik inflamatuar sürecin bir arka planına karşı nazal mukozanın (hiperplazi) büyümesi ve kalınlaşması ile karakterizedir. Burun solunumu bunun için çok zordur, ya da aşırı büyümüş bir mukoz membran ile burun pasajlarının örtüşmesi nedeniyle tamamen imkansız hale gelir (hasta sürekli olarak ağızdan nefes almaya zorlanır).

Burundan deşarj bol ve bir kural olarak, mucopurulent. Hastanın sesi nazal hale gelir, tadı ve koku alma işlevleri bozulur ve ağrılı bir baş ağrısı ortaya çıkar.

Kronik atrofik rinit - (genişletirken burun pasajları), burun mukozasına incelmesi ile karakterize edilir ve kurutulduktan sonra bir kabuk oluştu ve viskoz nazal mukus, serbest bırakılması ve burun ve boğazda kuruluğu ve kaşınması duygusu ile birlikte. Çok sayıda kabuğun oluşması burun nefeslerinde ve koku alma bozukluğunda zorluklara neden olur.

Kronik atrofik rinitin özel bir şekli göldür., burun boşluğundaki kirli gri kabukların oluşmasıyla birlikte keskin bir hoş olmayan koku (çoğu zaman bulantı, tatlı) ile birlikte kötü kokulu bir burun akıntısıdır.

Gölün ortaya çıkmasının nedeni, mikroorganizma Klebsiella pneumoniae ozaenae ile burun mukozasının yaralarının enfeksiyonudır.

Kronik vazomotor rinit - tıkalı burun tıkanıklığı, bol miktarda mukoza ve burundan su tahliyesi, paroksismal hapşırma ile karakterizedir. Bu tezahürler otonom sinir sistemi ihlallerinin bir sonucudur ve kan basıncı yükseldiğinde, ani sıcaklık değişimlerinde, uyanmadan sonra, strese veya yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkar.

Bu tip hastalığın eşzamanlı semptomları uyku bozukluğu ve genel durumun kötüleşmesi olabilir.

Kronik alerjik rinit - rahatsız edilmeyen hapşırma uyarısı neden kaşıntı burun, yanma hissi, görünümü ile karakterizedir. Burun akıntısı sulu. Alerjen türüne bağlı olarak, vazomotor rinit yıl boyunca veya mevsimsel (pollinozis) olabilir.

tedavi

Kronik rinit tedavisinde, bu sorunu bir kez ve herkes için ortadan kaldırabilecek tek bir evrensel ilaç yoktur. Bir başka durumda, başka bir durumda ne yardımcı olabilir, sadece kısa vadeli bir iyileşme getirir.

Kronik riniti tedavi etme yöntemleri, hastalığın biçimine ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır.

Kronik catarrhal coryza tedavisi her şeyden önce, hastalığın bu formunun ortaya çıkmasına neden olan nedenin ortadan kaldırılmasını gerektirir. Ancak bundan sonra terapötik önlemlerin etkinliği artırılabilir.

Kronik kataral rinitin ilaçlarla tedavi edilmesi, eyleminin nazal solunumu iyileştirmeyi ve şişlikleri azaltmayı amaçlayan vazokonstrüktif ilaçların kullanılmasından oluşur.

Bu ilaçlar damla veya sprey şeklinde (Sanorin, Naphthyzine, Nazol, Otrivin, Nazivin, vb.) Mevcuttur. Bununla birlikte, bu gruptaki ilaçların kullanılması, vücudun bağımlı hale gelmesine neden olduğundan, tüm terapötik çabaları engelleyen zıt etkiye de yol açabilir.

Hasta reçete edilmiştir antihistaminler (akrivastin, Loratodin), dekonjestanlar (ksilometazolin, oksimetazolin), glukokortikoidler (mometazon Nazoneks) ve gerekli antibakteriyeller ise.

Kronik kataral rinit tedavisinde fizyoterapötik prosedürler (lazer tedavisi ve ultraviyole radyasyon) de kullanılır. Cerrahi yöntemlerle tedavi sadece burun boşluğunda anatomik değişiklikler tespit edilirse kullanılır.

Hipertrofik rinit

Kronik hipertrofik rinitin tedavisi, çoğu vakada, kataral rinit ile aynı ilaca dayanmaktadır. Bununla birlikte, hastalığın bu formunun seyrinin özellikleri, çoğu hastanın, hipertrofik değişikliklere maruz kalan burun konkaları üzerinde cerrahi, mekanik veya termal etkiler içeren cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

kronik rinit, hipertrofik formlarının tedavisi için de (kriyocerrahi) ya da yakı dondurma sureti ile ifa edilebilir (galvanokaustika) doku yüksüğü veya kimyasal (trikloroasetik asit, gümüş nitrat, vs.).

Atrofik rinit

Kronik burun akıntısı atrofik şekli tedavisi genel ve yerel etki yöntemleri ile gerçekleştirilir. Son derece nadir durumlarda cerrahi tedavi önerilmektedir.

Kronik atrofik rinitin genel tedavisi, uyarıcı ilaçların (Rutin, Kalsiyum Glukonat, Aloe özütü, Fitin) yanı sıra vitamin ve UHF kullanımını içerir. Kan mikrosirkülasyonunu iyileştirmek ve nazal mukozayı düzeltmek için Nicotinat xanthinol, Pentoxifylline, Agapurin kullanılır.

Nazal mukoza ve epitelyal rejenerasyonda metabolik süreçleri aktive etmek için, bileşimlerinde glukoz içeren besin merhemlerinin kullanımını içeren kronik atrofik rinitin lokal tedavisi önerilmektedir.

Vasomotor rinit

Bu formun kronik riniti tedavisi, hem tıbbi hem de cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir.

Kronik vazomotor rinitin ilaç tedavisi, steroid ilaçların kullanılmasını, ayrıca vazokonstrüktif ilaçların ve burunda antialerjik damlaların kullanılmasını içerir. Nazal pasajları yıkamak için salin solüsyonları kullanın.

Terapötik prosedürlerin kompleksi elektroforez ve akupunktur içermelidir.
Burun alt kabuğunu azaltmak için, burun solunumunu iyileştiren, ameliyatı reçete edin.

Alerjik rinit

Kronik alerjik riniti tedavi etmenin ana görevi, bu tip hastalığın baskın belirtilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır: burun ve gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma ve lakrimasyon. Bu amaçla, H1-gistaminoblokatory üç nesil kullanın:

 • Tavegil, Suprastin, Diazolin, Dimedrol;
 • Claritin, Simprex, Kestin, Zirtek;
 • Telfast, Xizal, Erius.

Yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı, kuşağın yüksekliğine bağlı olarak azalır.

Kronik alerjik rinit tedavisinde önemli bir rol, nazal mukoza ultraviyole ışınlaması, dinamik akımlar, manyetoterapidir.

Halk yöntemleri ile tedavi

Kronik burun akıntısına karşı mücadelede ilk adım burun pasajlarını yıkamaktır. Bu prosedür, deniz tuzu, okaliptüs veya propolis tentürü, kabartma tozu, iyot, manganez, pancar suyu, limon suyu eklenmesi ile yenilebilir tuz dayalı çözümler ile gerçekleştirilir. Burun, küçük bir şırınga veya şırınga ile durulayın.

Burun solunumu rahatlatmak ve burundan salgılanan mukustan kurtulmak için merhemler, damlalar ve inhalasyonlar yardımcı olacaktır. Bununla mücadele ederken, halk hekimliği çeşitli yemek tarifleri sunmaktadır:

 • iç nazal geçişlerin çamaşır sabunu ile yağlanması;
 • sıcak hardal ayak banyoları;
 • Soğan gruelini, maksiller sinüslere ve burnun kanatlarına sıkıştırır;
 • Soğan, sarımsak veya yaban turpu çiftleri halinde inhalasyon;
 • Her burun deliğinde pancar tamponları dönüşümlü olarak;
 • sebze ve kafur yağı ve propolis tentür karışımı hazırlanan burun damlaları;
 • ocakta sarımsak, sünger, ekmek kırıntısı, vb.
 • sert haşlanmış yumurta, sıcak kum veya tuz, sıcak darı lapası ile burnu ısıtmak.

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve güçlü bağışıklık, tıbbi prosedürlere başvurmadan kronik riniti yenmeye yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocukta boğaz muayenesi

Bir çocuğun kırmızı bir boğaz olduğunu ve onu nasıl göreceğini anlamakBoğaz ağrısı için ağlayan bebekBoğazın akut enflamatuar hastalıkları aniden kırmızı renkle boyanır. Çocuk kaprisli, sinirli ya da tersine, halsiz ve uykulu olur.

Anjin ve hamilelik

En ciddi bulaşıcı hastalıklardan biri anjinadır. Ana özellik bademcik iltihabıdır. Erişkin vücut enfeksiyonun etkilerine karşı direnmeyi öğrendiği için, anjin gibi bulaşıcı bir hastalık çocuklukta yetişkinliğe göre daha yaygındır.