Loading

Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

Farenjit ile belirtiler, terleme, "yumru" ve boğaz ağrısı hissi, yutma, kuru öksürük, ateşle daha kötüdür.

Çoğu durumda tam bir tedavi mümkündür, akut sürecin kronik olana geçişi mümkündür. Nadiren komplikasyonlar meydana gelebilir: Kalbe ve eklemlere romatizmal hasar.

farenjit (virüs veya bakteri) neyin neden patojen bağlı atanır ve bakteriyel iltihap olarak tedavi hekimi seçer ve viral iltihap temizler ve sadece semptomatik tedavi gerektiren, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bu patoloji izolasyonda çok nadiren oluşur, özellikle üst solunum yollarının akut enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda ele alacağımız hastalığın farenjit, belirtileri ve tedavisi.

nedenleri

Olguların yaklaşık% 70'i, farenjitin sebebi virüs, kalan% 30'u ise bakteri ve patojenik mantarların yanı sıra alerjenleri paylaşır. Ayrı ayrı, travmatik lezyonu ayırt edebilir. Nedeni yukarıda listelenen bu farenjit akut olup, hasta için oldukça uygun bir prognoza sahiptir.

Hastalığın kronik forma geçişi, primer viral enfeksiyona bakteriyel inflamasyonun eklenmesiyle sık (özellikle tedavi edilmemiş) solunum yolu enfeksiyonlarının uzun süreli akımında görülür.

Farenjit tedavisi için ilk semptomlarda sigarayı bırakmalı ve tavsiye için doktora başvurmalısınız.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit rahatsızlık durumlarında ateş (minör veya 37.5 derece), ağrılı yutma, kuruluk boğazında, kuru öksürük, kırmızı ağrısı, boğaz mükopürülan plak duvarlarında (. fotoğrafa bakınız) varlığını içerir.

Kronik farenjit tanısı konduğunda, semptomlara sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Kural olarak, tickle hakkında şikayetler, hissi gıdıklama kaşıma veya boğazda yanma hissi, boğaz, yutma ağrısı, kuru öksürük kurutma kalın ve yapışkan mukus ihtiyacını kadar öksürük vardır.

Yetişkinlerde farenjit semptomları eşlik eden hastalık belirtileriyle birleştirildiğinde: akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip, vb. Akut farenjit semptomları bazen bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) belirtileriyle karıştırılmaktadır. Zaman zaman ağırlaşabilir. Aynı zamanda, semptomları akut fazınkilere benzer.

Atrofik bir tipin belirtileri, farinksin kuvvetli bir kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. Hipertrofik tip için, hiperplastik lenfoid doku odaklarının farenksinin arka duvarında bir mevcudiyet vardır. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalığın alevlenmesi durumunda, bu belirtilere, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir. Farenjit nasıl tedavi edilir onun ortaya çıkış nedenine bağlı, bu yüzden kendi kendine ilaç meşgul olmamalıdır.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda PF'ye 400 ° C'lik bir sıcaklık artışı eşlik eder. Boğazdaki ağrı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Kronik formların gelişimine katkıda bulunan faktörler

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • Diabetes mellitus, pulmoner, böbrek ve kalp yetmezliği.

önleme

Kuru, yoğun tozlu ve dumanlı odalarda kalmaktan kaçının, kategorik olarak alkol, sigara, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri, soğuk içecekleri ve tabii ki daha az konuşmaya çalışın. Erişkinlerde farenjitin önlenmesinde ve tedavisinde, farinksin mukoza zarı üzerinde olumsuz etki eden çeşitli zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Farenjit tedavisi

Öncelikle, farenjit tedavisi, hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin yardımı ile, bu, bakteriyel hastalık durumunda ve tahriş edici madde veya dumanın uzun süreli solunması, kişisel koruyucu önlemlerin kullanılması veya çalışmaların değiştirilmesinin neden olduğu farenjit durumunda elde edilir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

 1. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Durulama için furatsilinom, seyreltme 1: 5000 veya alkali çözeltiler kullanın.
 2. Diyetten rahatsız edici yiyecekleri hariç tutunuz (sıcak, soğuk, ekşi, keskin, tuzlu). Günde 1,5-2 litreye kadar bol miktarda içecek önerilir. Sigara bırakılmamalıdır.
 3. Birleştirilen spreyler (Ingalipt, angileksa, klorofilin, vs.) şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı preparatlar boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında günde en az 3-4 kez düzenli olarak uygulanır için uygulanır.
 4. Sülfonamidler (septifril, pharyngosept) içeren resorpsiyon için tabletler.
 5. Bir virüs enfeksiyonu antibiyotik almak için tavsiye edilmediğinde, sadece bir bakteriyel veya fungal patojen tespit edildiğinde doktor tarafından atanırlar.

Kronik farenjit ile tedavi, üst solunum yolu ve ağız boşluğunun kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu ile başlar. Etkisizlik mümkün ise, cerrahi sanitasyon kesinlikle endikasyonlara göre yapılır. Hipertrofik formlarda hipertrofi (hiperplazi) bölgeleri koterize edilmeli, kriyodestrit ve dantelkoagülasyon kullanılmalıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Evde farenjit tedavisi için halk ilaçları, aşağıdaki yaygın olarak kullanılır:

 1. Birkaç patates için inhalasyon veya taze patates suyu ile durulama yapılması tavsiye edilir.
 2. Boğaz, inhalasyon otlar durulayın: papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs.
 3. Subatrofik farenjit için gerekli olan mukozayı geri kazanmak için, boğazı kuşburnu veya şeftali yağı ile yağlamak iyidir.
 4. Propolis ile farenjit ev tedavisi. 0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır
 5. Farenjit ile antipiretik bir ajan olarak, ahududu, yabani çilek gelen kireç, çay kaynatma kullanabilirsiniz.
 6. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 7. Bir böğürtlen yaprağı bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Böyle bir kaynaşma ile gargara yapmak iyidir, ağız boşluğunun mukozasının iltihabında etkilidir: farenjit, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı, larenjit, vb.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir.

Evde farenjit önlenmesi

Şaşılacak bir şey yok ki, herhangi bir hastalık tedavi etmekten daha kolaydır. Özellikle farenjit tedavisi söz konusu olduğunda.

İlk ve en önemlisi, farenjit profilaksisi, farenjit veya kronik varyantta nüksetmesini provoke edebilen nedenleri ortadan kaldırmaktır. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmek veya en azından, vücudunuzu zararlı alışkanlıklarla veya kontrolsüz ilaç alımı ile yıkmamak gerekir. Çocuklarda farenjitin önlenmesi, sigara dumanının önlenmesi ve maalesef oldukça yaygın çocukluk çağı alkolizmi dahil olmak üzere yetişkinlere yönelik önlemlerden farklı değildir.

Önleyici tedbirler

 1. Sertleşme.

Sertleştirme konusuna yaklaşım, hazırlık ve fanatizm olmadan gereklidir. Islak cismi saran soğuk ve soğuk rüzgârların üflenmesine izin vermemek önemlidir, aksi halde etki tamamen tersine dönecek ve yine de tedaviye girmek zorunda kalacaktır.

Temperleme tüm yıl boyunca evde gerçekleştirilebilmekte ve kademeli olarak suyun derecesini düşürmektedir. Özellikle çocuklara karşı uygulanmaktadır. Bir yıla kadar olan bebekler, banyo işlemlerinden sonra, hijyenik prosedürler için kullanılandan daha düşük bir sıcaklığa sahip temiz bir kepçe dökerek sertleştirilebilir.

Yetişkinler ve büyük çocuklar, eğer böyle bir olasılık varsa ve temiz arazinin mevcudiyetinde, yaz aylarında çıplak ayakla yürümek için tavsiye edilir, sıcak mevsimde harika bir sertleşme etkisi, kır evinde bir havuz olacaktır. Su, yeni başlayanlar için, rahat bir sıcaklığa sahip olabilir, sonuç olarak, her hafta sadece 1 bölüme kadar su derecesini düşürmek yeterlidir.

Karı silerek, buz çukuruna dalış yapmak, en iyi eğlencelere bırakılır.

 1. Farenks için tahriş edici maddelerle temas etmek daha azdır.

Tahriş edici maddeler arasında toz, kimyasal buharlar, kaba parçacıkları olan kirli hava, yiyecek bulunur. Kimyasal ve metalurji endüstrisinde çalışan yetişkinlere güvenlik önlemlerine uymaları tavsiye edilir: koruyucu maskeler ve aletler giyiniz, gerekirse önleyici teşhisi yılda bir kez, gerekirse ve daha sık geçirin.

Diyet besleme devresine bağlı kronik farenjit ve akut aşamasında tedavisinde son derece önemlidir. Farenjit ile diyet püresi tabaklarından oluşmalıdır. Turşu, diyet, asidik sıvı ve gıda koruyucu agresif (sirke, sitrik asit) kaldırmak için gerekli bir alevlenme veya daha fazla tedavi farenjit, önlemek için, akut ve tuzlu soslar ters.

Sigara ve alkol boğaz için en ciddi tahriş edicidir. Kronik farenjit alevlenmelerini unutmak için, yetişkinler gibi, alkol ve nikotin kullanarak güç ve durmak dahil etmek önemlidir. Aynısı akut farenjit tedavisi için de geçerlidir, ancak bu durumda, en azından hastalık süresi boyunca durmaktan bahsedebilirsiniz.

 1. Zamanla, burun ve ağız hastalıkları durumunda teşhis arayınız.

Bakterilerin ağız boşluğunu ve boğazını etkilememesini sağlamak için, temel hijyen kurallarına uymak, tıbbi kurumlarda zamanında teşhis yapmak ve dişlerin durumunu izlemek çok az zaman alır.

Burundan sümük, boğazdan aşağı akan, bakterilerden daha az olmayan, farenksini tahriş edebilir ve böylece bu bölgede iltihaba neden olabilir. Ağız ve burun hastalıklarının kronik evreye geçişine izin verilmemesi önemlidir, çünkü kronik hastalık aynı zamanda farenjitli hastalığın da sebebidir. Bu nedenle, eğer tanı pozitif bir sonuç verdiyse, tedaviye zamanında başlanması ve hastalığın kendisi için evde ne olursa olsun tedavi edilmemesi her zaman gereklidir. Bir doktora gittiğinizde, tavsiyelerini başarısız bir şekilde takip etmelisiniz ve etkili tedavi için hesaplanan ve çocuklar veya yetişkinler için bireysel olarak seçilen ilaçların dozunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Zamanla bakteri saklanabilen diş fırçasını değiştirmek, doğru şekilde saklamak ve kullanmadan önce sıcak su ile durulamak gerekir. Yetişkinler çocuklarının sağlığından sorumlu olmalı ve ilk dişin görünüşü ile parmak üzerinde özel bir ek ile dişlerini fırçalamalıdır.

 1. Konutlarda temizlik ve optimum nemlilik gözetimi.

Sık sık, ıslak temizleme ve özel cihaz, boğaz enfeksiyonu, hem de kronik aşamasının alevlenme tedavi etmek zorunda olduğundan, bunlardan böylece iki başka nedenler kaldırır, oda kurutma ve hava kirliliği kurtarılan "nemlendirici" arama.

Bir klimanın varlığında, kalıp ve patojenik mikroorganizmaların yerleşmek istediği filtreler, gövdenin altına yerleştirilen düzenli temizlemenin yapılması son derece gereklidir. Bu yüzden, bu arada, solunum yolunun diğer birçok hastalığı tedavi edilmelidir.

 1. Gastrointestinal hastalıkları tedavi edin ve boğazdaki mide asidinin önlenmesini gözlemleyin.

Gastrik sıvı ile boğaz ataklarını önlemek için, yatmadan önce 2 saatten fazla almayın ve başın gövdenin üstünde olduğu bir yerde uyuyun. Eğer gastrointestinal tanılar doğrulanmışsa, bunları zamanında tedavi etmek ve gastroenterolog tarafından reçetelenen diyetlere uymak ve ilaç almak önemlidir.


Hastalıkların tedavisi güçlü bir bağışıklık sistemi durumunda çok daha az para ve çaba gerektirecektir. Bağışıklığın rasyonel olması, doğru beslenmesi, vitamin komplekslerinin alınması ve ayrıca yetişkinler için doğru çalışma, uyku ve dinlenme tarzlarına bağlı kalmak önemlidir. Stresden kaçının, psikolojik şoklar durumunda sessiz bir yaşam tarzı sürün - sinir sistemi bir psikanalistle tedavi gerektirir.

Farenjit tedavisi, genellikle immün uyarıcı ajanlar ile birlikte. Bir doktorun atanmasında böyle bir ilaç yoksa, her halükarda hastalığı bağımsız bir karar veya komşunun tavsiyesi için immüno-uyarıcılarla tedavi etmeyin. Yararsızlık durumunda, sadece vücuda zarar verebilirler.

Eğer toplu toplantılara katılmıyorsanız, elbette birçok viral hastalıktan kaçınabilirsiniz, ama aynı zamanda hem yetişkinler hem de çocuklar için arzu edilmeyecek olan filmleri, konserleri ve diğer hayat sevinçlerini feda etmeniz gerekecektir. Ancak, etrafta olup bitenlerin farkında olmak ve pozitif duygular elde etmek için, Oxoline merhem kullanmak ve sadece şiddetli salgınlar zamanı için evde oturumu tercih etmek için yeterlidir.

Farenjit: belirtiler, tedavi

Pharyngitis, boğaz ağrısı şeklinde hoş olmayan duyular, yutmada rahatsızlık eşlik eden faringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.

Hastalığın çeşitleri

Farinksin üç kısmı vardır - altçap, laringofarenks, orta (orofarenks) ve en üstte (sözde nazofarenks). Bu veya diğer belirtiler ve farenjitin çeşitleri iltihaplanma lokalizasyonuna bağlıdır. Bununla birlikte, hastalık akut bir dönemle başlıyorsa, üç bölümün de neredeyse aynı anda etkilenmesi nedeniyle, semptomların belirli bir şekilde ayrılması zordur.

Enfeksiyon (doğasına bakılmaksızın - viral veya bakteriyel) göçmen bir doğası vardır, ancak daha sıklıkla iner: nazofarinksden larinkse iner. Bu işlem mukozadaki morfolojik değişikliklerden açıkça görülebilir, bu nedenle, otolaringologların yüksek olasılıkla inflamasyonun mevcut lokalizasyonunu belirleyebileceği bir kutu olabilir.

Akut ve kronik olmak üzere iki ana farenjit tipi vardır.

Akut farenjit

Akut formda hastalık hızla gelişir. Enfeksiyonun yanı sıra katkıda bulunan faktörleri de kışkırtır: sigara içmek, soğukta kalmak, farenksin tahrişi, alkol alımı. Akut farenjitin, çeşitli solunum yolu enfeksiyonları veya gastrointestinal rahatsızlıkları olan eşlik eden hastalık formunda da gözlemlenmesi mümkündür.

En yaygın olanı akut farenjitin viral etyolojisidir. Tüm vakaların yaklaşık üçte biri, bakteriyel enfeksiyona düşer. Hasta, farenksin bir veya iki bölgesini şişer, mukozaya sızar, epitelyumun süzülmesini sağlar. İnflamasyon işitsel tüplere yayılabileceğinden, işlemin komplikasyonunu önlemek önemlidir.

Posterior farryngeal duvarın folikülünün şişmesi ve füzyonları, bir tür akut hastalık olan granüloza farenjitini uyarır. Viral veya bakteriyel bir patojene ek olarak, farenjit mukozanın mantar enfeksiyonunu provoke edebilir. Bu durumda, fungal farenjit gelişir. Ayrıca alerjik farenjit vakaları tarif edilmiştir - bir alerjik reaksiyon, faringeal mukozanın iltihabı şeklini aldığı bir durumdur.

Boğazın herhangi bir kısmında mukozaya verilen hasar sonucu travmatik farenjit gelişebilir. Enflamatuar süreç, epitelin üst tabakasının uzamış veya şiddetli tek seferlik mekanik tahrişine bir yanıttır. Bu, cerrahi prosedür veya boğaza giren yabancı bir vücut olabilir.

Akut inflamasyonun sabit bir sürece aktığı farenjit formu kronik olarak adlandırılır.

Kronik farenjit

Kronik farenjit, sırayla, hipertrofik, atrofik ve catarrhal ayrılır.

Bu durumda:

 1. Hipertrofik farenjit mukozanın tüm katmanlarında bir değişiklik eşlik eder, epitel miktarını artırır, kalınlaşır. Kan ve lenf olan damarların genişlediği yoğun mukoza, farenjitte hipertrofinin ana belirtisidir. Ayrıca bu süreçte lenfoid formasyonlar genişler, komşu lenf bezleri birleşir, hipersekresyon görülür. Bütün bunlar farinksin posterior veya lateral duvarlarında meydana gelir.
 2. Atrofik form, tersine, mukoza incelmesi anlamına gelir. Kuruluğu not edilir, bezler azalır.
 3. Catarrhal farenjit yaygın diffüz venöz hiperemi. Aynı zamanda, küçük stent ven staz, perivasküler infiltrasyon ve mukus pharyngeal pastness oluşabilir.

Farenjitin başlıca nedenleri ve faktörleri

Farenjitin başlıca nedenleri soğuk havadaki (şiddetli donma ile) uzun süreli solunması, farenksin kimyasallarla tahriş edilmesi (örneğin alkol alımı sırasında alkol), hava kirliliği.

Vücudun virüs, bakteri (mikrop) ve mantarlarla enfekte olduğu zaman, hastalığın bulaşıcı etiyolojisi gözlenir.

Ayrıca, katkıda bulunan faktörler:

 • sigara;
 • burun solunumunun ihlali;
 • elverişsiz iklim;
 • Kötü ekoloji;
 • gastrointestinal hastalıklar;
 • diş problemleri;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • hormonal bozukluklar;
 • Çok soğuk veya çok sıcak yiyecek almak.

Akut evrenin akut tedavisi yanlış olduğunda ve aynı zamanda farenjitin gerçek sebebi belirlenmediğinde, hastalığın kronik formu ortaya çıkar.

Farinksin kronik hastalığı uzun süreli tahrişini kışkırtır. Tekrarlayan inflamasyon veya sürecin lokalizasyonunda bir artış olabilir. Bu tür farenjitin en belirgin nedeni, örneğin tüberküloz gibi kronik bir formda ortaya çıkan çeşitli bulaşıcı hastalıklardır.

Farenjit belirtileri ve belirtileri

Akut formda farenjit ile en belirgin semptom yutulduğunda ağrıdır. Özellikle kuruluk, mukozayı tahriş ettiğinde, boş bir farinks ile hissedilir. Ateş, genel halsizlik, terleme de olabilir. Bazen rahatsızlık kulaklara yayılabilir.

önemli: Farenjit belirtileri diğer ciddi bulaşıcı hastalıklara çok benzer, bu nedenle zaman içinde hastalığın etiyolojisini ortadan kaldırmak önemlidir kızamık, kızıl ateş, kızamıkçık.

Kronik formda, farenjit boğazda bir yumru şeklinde kendini gösterir, boğazını temizlemek için, larenksi temizlemek için sık sık bir istek olduğunda. Tüm bunlara, sıklıkla vücut ısısı yükselen bir halsizlik eşlik edebilir. Önemli belirtiler arasında - öksürük, her zaman tipik belirtileri vardır: kuruluk, yırtılma, boğaz bölgesinde özel vurgu. Bir kişi, gırtlağın arka duvarında oluşan mukusu sürekli olarak yutmaya zorlanır. Bu çok rahatsızlık verir, yaşam kalitesi ve uyku rahatsız edilir, sinirlilik, sinirlilik ortaya çıkar.

Lütfen not: Kronik farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar. Temel olarak, bu sadece sindirim sisteminin organları ile daha ciddi sorunların bir sonucudur.

Vücudu kolesistit, pankreatit ve gastrit gibi hastalıklar için incelemek gerekir. Eğer bulunurlarsa, o zaman tam iyileşme kronik farenjitle savaşmak için boşuna olana kadar. Semptomları vücutta etkilenen bir alan olduğu sürece devam edecektir.

Hastalığın komplikasyonları

Akut farenjitin en belirgin komplikasyonu kronik formda taşmadır. Bu etkisiz tedavi ya da hiç olmamakla mümkündür.

Ayrıca komplikasyonların listesine bu tür hastalıklar dahildir:

 1. Faringofaringeal apsesi.
 2. Tracheitis.
 3. Akut artiküler romatizma.
 4. Peritonlar apsesi.
 5. Kronik bronşit.
 6. Laryngitis.
 7. Post-streptokokkal glomerülonefrit.
 8. Işitme tüpünün yanı sıra iç kulak iltihabı.
 9. Servikal lenfadenit.
 10. Tükrük bezi iltihabı.

tanılama

Zaman içinde farenjiti teşhis etmek için, kulak burun boğaz uzmanını (KBB) ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın boğazını inceler, mukozanın ve ağız boşluğunun durumunu değerlendirir. Ayrıca, faringoskopinin gerçekleştirilmesi veya mikrobiyolojik analizlere, streptokokal bakterilere karşı antikorlar için bir kan testine başvurulması gerekli olabilir.

Farenjit tanısı konduğunda, akut bademcik iltihabını dışlamak gerekir, çünkü bu iki hastalığın belirtileri çok benzerdir.

Farenjit tedavisi

Hastalık doğada yerel ise, hastanın semptomatik tedavisinin genel sağlığını önemli ölçüde etkilememesi yeterlidir. Diyet, boyun ve bacaklarda ısınma, süt içilmesi, buharın solunması, durulama ve farenksin sulanması gibi bir baskı içerir.

Lütfen not: yetişkinlerde ve çocuklarda komplike olmayan farenjit gerektirmez antibakteriyel tedavi.

Antimikrobiyal maddeler aktif olarak pastiller, emilim için tabletler, insüflasyon, inhalasyon ve durulama çözeltileri şeklinde kullanılır.

Farenjit tedavisinde ilaç ve ilaçlar

"Neo-angin", "Septotelet", "Strepsils", "Hexaliz", "Pharyngosept" gibi en yaygın kullanılan tabletler, lolipoplar ve pastiller. İyot içeren müstahzarlar da reçete edilir: "Iodinol", "Vokadin", "Yoks". Etkili ve sülfonamidler: "Ingalipt", "Bicarmint".

İhmal edilen farenjit formu için antibiyotikler örneğin bir dizi doğal veya sentetik penisilin ve ayrıca sefalosporinler gereklidir. İkincisi, farenjit yeterince başlatılırsa, komplikasyonlara neden olur ve hastanın durumunu önemli ölçüde etkilerse kullanılır.

Tetrasiklin serisinin antibiyotikleri bugün çok az kullanılmaktadır, ancak vücut diğer türlerin antibakteriyel ilaçlarına dirençli ise reçete edilebilir.

Nispeten yeni bir ilaç olan "Imudon", akut bakteriyel farenjitlere neden olan mantar ve bakterinin lizatlarına sahip çok değerlikli bir komplekstir. Boğaz durulamalarında, yutulduğunda rahatsızlık derecesini büyük ölçüde azaltan antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahip "Geksoral" kullanılır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Evde, geleneksel ilaç tariflerine dayalı bitkisel preparatlar ve durulama hazırlayabilirsiniz. Farenjit bu tedavi hastanın durumunu rahatlatacak ve geleneksel ilaçların etkisini artıracaktır. Kullanılan tüm ilaçlar önceden doktorla görüşülmeli ve kararlaştırılmalıdır.

İşte durumu farenjit belirtileri ile rahatlatmak için kullanılabilecek birkaç tarif vardır:

 1. Nane, meşe kabuğu ve lavanta çiçekleri koleksiyonu hazırlayın. Oran 2: 4: 1'dir. Bir çay kaşığı kıyılmış otlar, kaynar su ile termos içine dökülür ve yaklaşık 4 saat boyunca ısrar edilir. Broth boğazı durulayın ya da inhalasyonları yapın.
 2. Papatya çiçeği (2 parça) ve ayr marsh (1 kısım) kabuğu karıştırılır ve bir bardak su başına 1 çorba kaşığı hesaplanmasında kaynar su ile dökülür. Birkaç saat süren infüzyondan sonra sıvı süzüldü ve boğaz çalkalandı.
 3. Durulama için başka bir reçete, yaprak şeklindeki karaağaç kabuğunun infüzyonudır. Ezilmiş kabuğun bir çay kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. kaynar su ve iki saat süren bir infüzyondan sonra, hastanın durumunu rahatlatmak için düzenli durulayın ve düzenli olarak durulayın.

diyet

Farenjit semptomları varsa ve hastalığın tedavisi sırasında, yiyeceğin sıcaklığını izlemelisiniz. Sıcak veya soğuk olmamalıdır. Farenksin mekanik olarak tahriş edebilecek katı gıdalardan kaçınmak da önemlidir. Yiyecekler iyice çiğnenmelidir, çünkü ağızda uzun süre kalmak için normal vücut ısısı ve kıvamı elde edilir.

Diyetin kalsiyum, magnezyum, iyot çinko içeren ürünlerle zenginleştirilmesi önemlidir.

Hastalığın seyri ve çocuklarda farenjit tedavisi özellikleri

Küçük hastalarda farenjit daha zordur çünkü tanı koymak zordur. Genellikle boğazda iltihaplanma sürecinin belirtileri burun akıntısı, hırıltılı solunum, ağrılı öksürük ile birleşir. Çocuklarda farenjit Genellikle başka hastalıklarla, örneğin bronşiyal astımla karıştırılabilir. Doğru ve zamanında ayırıcı tanı koymak çok önemlidir.

Bu önemlidir: Bir hastalığı tedavi ederken, 2 yaşından önce organizmanın özelliklerini dikkate almak gerekir. Bu tür çocuklara, bir sprey yardımıyla boğazın sulanmasında reçete edilmemelidir. Bu, spazm yoluna gidebilir, bu da bazen nefes almayı durdurur.

Gebe kadınlarda farenjitin özellikleri

Farenjit tedavisi esas olarak lokal olduğundan, yani kan dolaşımına emilmeyen ilaçlar kullanıldığından, gebe kadınların tedavisi için özel bir talimat yoktur.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında farenjitin bu dönemde kontrendike olan antibakteriyel tedavi gerektirebileceğini bilmek önemlidir. Bu durumda, antibiyotik kullanma gerekçesi doktor tarafından belirlenir ve ilaçların anne ve fetüse karşı potansiyel risk almasının yararları ve etkileri arasında korelasyon vardır.

önleme

Vücudun bağışıklığını korumasını önlemek için. Vitamin ve vitamin içeren sebze ve meyvelerin, propolis preparatlarının, arıcılık ürünlerinin düzenli olarak kullanılması gereklidir.

Denize yakın olmak, iyot çiftleri halinde nefes almak yararlıdır. Nazik sertleşme davranışını asla engellemeyin. Ancak, kesinlikle sıcak mevsimde başlamalısınız.

Trofimova Yaroslava, tıbbi inceleme

Toplam 34.596 görüntülenme, 3 görüntülenme bugün

Farenjit tedavisi ve önlenmesi

Farenjit, mukus ve mukozayı etkileyen yumuşak doku damak, lenf nodları gibi farenksde lokalize olan akut veya kronik inflamatuar bir prosestir. Kendi başına ciddi sızıntı yapan bir hastalık bile yaşam için tehlikeli değildir. Bu, bazı formlarının tedavi edilmesi çok zor olan çok yaygın bir rahatsızlıktır.

Farenjit türleri

Hastalığın seyrinde, akut farenjit formları kronik olduğu kadar izole edilir.

Mukus pharynx yapısına derecesini ve hasar derinliğini ayırın: kataral, piyojenik,

 • Akut catarrhal farenjit - dışarıdan farenksin mukoza zarının şişmesi ve hiperemi (kızarması) ile karakterizedir. Aynı zamanda, arka duvarında saydam veya hafif bulanık bir mukus olmak üzere birçok kırmızı folikül oluşur. Dilin şişmesi, kızarması var.
 • Akut farenjitin pürülan formları - olası ülser oluşumu ile birlikte pürülan kitlelerin faringeal duvar kümelerinin arka yüzündeki görünümle birlikte.

Akut farenjit bağımsız olarak akabilir ve ayrıca üst solunum yolunu kaplayan akut iltihapla birlikte olabilir: burun iltihabı veya mukoza nazofarenksinin iltihaplanması.

Kronik farenjit formları, farinksin mukoza zarının yapısına verilen hasarın derinliğine göre değişir: katarr, hipertrofik ve atrofik.

 • Kronik catarrhal farenjit - hiperemi, faringeal mukozanın doku tabakalarının küçük şişmesi ile karakterizedir. Bireysel siteler bazen saydam veya hafif bulanık bir mukusla kaplıdır.
 • Kronik hipertrofik farenjit, mukoza zarının şişmesi, hiperemi önemli bir şiddeti. Ek olarak, dilin kalınlaşması ve yumuşak damak şişmesi görülür.
 • Kronik atrofik farenjit - bazı incelme (atrofi), farinksin bütünlüğü ile farklıdır. Genellikle pembe-soluk, bazen parlak şekilde verniklidirler. Bazı bölgeleri çoğunlukla irin ile kabuklar, viskoz mukus ile kaplıdır.

Lateral farenjit, hipertrofik kronik farenjit formlarından biridir ve palatine arkların arkasındaki faringeal lateral katlar içinde yer alan lenfadenoid dokuların hipertrofisi ile karakterizedir.

Akut farenjit gelişimi faktörleri

Akut farenjitin (PF) ana nedeni, çeşitli uyaranların farengeal yüzeyi üzerindeki etkisinin yanı sıra ağız ile kontamine, enfekte veya soğuk havanın solunmasıdır. Bu nedenle PF, etiyolojik özelliklere (kökeni) göre daha fazla bölünmüştür:

 • alerjik;
 • travmatik - operatif tıbbi müdahale, yabancı bir cismin mukozasına girmek;
 • bulaşıcı - mantar, viral bakteriyel.

Akut farenjit çeşitli irritanlara neden olabilir: sigara, alkol içeren içecekler, ışınlama, sıcak buharların solunması, tozla kirlenmiş hava kimyasalları.

Hastalığın gelişimi provoke edebilir:

 • mikroplar - stafil, strepto, pnömokok ve diğerleri;
 • virüsler (PF vakalarının neredeyse% 70'i) - adenovirüsler, influenza virüsleri, rinovirüsler, koronovirüsler;
 • mantarlar - candida.

OB enfarktüs odaklarının herhangi birinden infenks bölgesi ile enfeksiyonların yayılmasına bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin, rinit, diş çürüğü, sinüzit, sinüzit durumunda. Spesifik patojenler için adlandırılmış PF formları vardır: Leptotrix buccalis, Epstein-Barr virüsü, Yersinia enterocolitica veya gonococcus (farenjit gonore).

Kronik farenjit nedenleri

Çok nadiren kronik farenjit bağımsız bir inflamasyon olarak teşhis edilir. Genellikle, kolesistit, pankreatit, gastrit veya gastrointestinal sistemin diğer patolojileri ortaya çıkar. Faringeal mukozada enflamatuar süreçlerin gelişimini provoke etmek tonsillektomiyi (palatine bademciklerin giderilmesi) ve aynı zamanda sigara içmeyi sağlar. Catarrhal HP, asidik mide içeriğinin farinkse sık sık yutulması sonucu gelişebilir, örneğin yemek borusu fıtığı durumunda. Kronik farenjit bir sonucu olarak gelişebilir:

 • burun solunumu tıkanıklığının yeterli süresi - rinit, sinüzit, nazal septumun eğriliği, polipler;
 • uzun bir süre vazokonstriktif damla kullanımı.

HF'nin ortaya çıkışını ve gelişimini harekete geçiren daha birçok ortak faktörü tanımlayabiliriz:

 • anayasanın bireysel özellikleri, mukozal farinksin yapısı, gastrointestinal sistem;
 • mukoza boğaz kimyasallarının yüzeyinde uzun süreli veya çok güçlü etki, sıcak, soğuk, kuru, tozlu veya dumanlı hava ve diğer dış kaynaklı faktörler;
 • hormonal bozukluklar - menopoz, diyabet, hipotiroidizm;
 • A vitamini eksikliği;
 • diyatezi, alerjiler;
 • alkol içeren içeceklerin kötüye kullanılması, tütün kullanımı;
 • böbrek, pulmoner, hepatik, yanı sıra kalp yetmezliği.

Farenjitin kronik formlarının gelişimi, şiddetli inflamasyonu uyarmakta, farinks, sık soğuk algınlığını kaplamaktadır. Mevcut viral, bakteriyel enfeksiyonlara katılarak kolaylaştırılır. Kronik farenjit genellikle farinksin boğaz iltihabı (boğaz ağrısı) ile birlikte görülür.

Farenjit belirtileri

Farenjitin ilk belirtileri hoş olmayan, acı verici hislerin boğazındaki görünüştür: gıdıklama, terleme, yanma. Sabah, viskoz mukus kümelerinden kurtulma ihtiyacı - expans, öksürük, bulantı, kusmaya neden olabilir. Yutulduğunda hastalar ağrıdan şikayet ederler.

Semptomların şiddeti, farenjitin etiyolojisine ve formlarına bağlıdır. Genellikle PF ve HF eşlik eder:

 • farinksin mukoza zarının hiperemi;
 • Lenfoid farryngeal dokuların "Granülarite";
 • farinksin arka yüzünde oluşumu, bazen palatine bademciklerin yüzeyine kadar uzanan, mukopurulent baskınlar;
 • genel zayıflık;
 • periyodik, bazen kalıcı baş ağrısı;
 • kalıcı, sıklıkla kuru öksürük;
 • sıcaklık artışı - 37.5'e kadar 0;
 • rinit;
 • kas ağrısı.

Altta yatan bir hastalığın sadece bir belirtisi olan HF durumunda, semptomatoloji "zenginleştirilmiştir" ve semptomlarıdır.

Farenjit ile birlikte, oksipital ve submandibular lenf nodları artabilir, bu da basında oldukça acı verici hislere neden olabilir. Orta kulak bölgesinde enfeksiyonun yayılması, kulaklarda ağrı, tıkanıklık hissinin ortaya çıkmasıyla kanıtlanmıştır.

Genellikle çocuklarda, OB'ler çeşitli ARVI hastalıkları ile karışır: kızıl ateş, kızamık. Semptomları, sadece ağrılı semptomların daha fazla şiddeti ile değil, aynı zamanda sıcaklıkta önemli bir artışla karakterize edilen anjinaya benzerdir - 39 0'a kadar. Farenjit semptomatolojisi difteri ile benzerdir. Ayrıcalıklı bir özellik: Ayrı ayrı gri-beyaz ve beyaz filmlerin olmaması.

Bir takım nörolojik bozukluklar, diğer vücut sistemleri hastalıkları da benzer işaretlerle karakterize edilir. Doğru bir teşhis yapmak için bir KBB doktoruna danışmalı, bir kontrol almalısınız.

Farenjit tanısı

Tüm farenjit formlarının teşhisi farenjektomiye (farinksin görsel muayenesi), anamnez topluluğuna dayanmaktadır. Minimum tanılama kompleksi şunları içerir:

 • boğazdan yayma çalışması - difteri;
 • genel kan testi - kan hastalıklarının dışlanması, enfeksiyöz mononükleoz;
 • genel idrar analizi - böbrek hastalıkları (glomerülonefrit) istisna.

BGSA'nın spesifik teşhis yöntemlerini kullanmak mümkündür.

 • Kültürel araştırma - alınan malzemelerin bir besin ortamı üzerinde ekilmesi.
 • Ekspres tanılama - boğazdaki yaymalarda streptokok antijeninin belirlenmesi.
 • İmmunoserolojik tanı - yöntem streptokok enfeksiyonu durumunda spesifiktir.

Mikrobiyolojik araştırmanın yararı, varlığına / varlığına bağlı olarak belirlenir:

 • öksürük;
 • ateş;
 • bademcikler üzerinde baskınlar;
 • Servikal lenf düğümlerinin ağrıları.

Aynı zamanda, eşzamanlı hastalıkları, diğer dar uzmanların ek istişarelerini tanımlamak için tanı önlemleri gerekebilir: bir endokrinolog, bir kardiyolog, bir alerji uzmanı.

Farenjit tedavisi

KBB hastalığı için tedavi rejimi, etiyolojisi ve tipi ile belirlenir. Tüm tıbbi yöntemlerin ilk görevi, hoş olmayan duyumların giderilmesidir, bu nedenle, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel etkinin ilaçları aktif olarak kullanılmaktadır.

 • Enfeksiyöz köken - durulama, farinksin toz haline getirilmesi, hap ve pastiller alınması. Spesifik ilaç tespit edilen patojene bağlı olarak belirlenir. Bağışıklığı uyarmak için doktor ek olarak immünomodülatörleri reçete edebilir.
 • Kronik farenjit - tedavi enfeksiyon odaklarının aklanması ile başlar. Cerrahi yöntemler de kullanılabilir: lacerocoagulation, cryodestruction.
 • Atrofik farenjit, iyot ve A vitamini preparatları alarak, durulama, inhalasyonlar ile tedavi edilir.

Aynı zamanda, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler alınmaktadır. HF durumunda, gastrointestinal hastalıklar, kardiyovasküler sistem ve hormonal bozuklukların tedavisi reçete edilir.

İlaç tedavisine ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle tavsiye:

 • koruyucu rejim - daha az konuşmak, temiz, ılık, nemlendirilmiş hava solumak;
 • diyet - akut, ekşi yiyecekler, gazlı içecekler diyetinden dışlanma;
 • bol sıcak içecek - çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt.

Ayrıca, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir: sigara içmek, alkol içmek.

Gebelikte farenjit

Hemen hemen tüm bulaşıcı hastalıklar gebeliğin komplikasyonlarına neden olabilir. Hamile bir kadında akut, kronik farenjit sadece hoş olmayan, acı verici bir duygu değildir. Farinkste inflamatuar süreçler, gebeliğin ilk haftalarında kendiliğinden düşüklüğe neden olabilir ve daha sonraki dönemlerde fetal hipoksinin gelişimine katkıda bulunur ve erken doğuma neden olur.

Gelecekte anne, iltihabın ilk belirtilerinde KBB-doktoruna hitap etmelidir. Kulak burun boğaz uzmanı gerekli tanı ölçütlerini atar ve hamileliğin seyrini dikkate alarak bir tedavi rejimi seçer.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda RP'ye sıcaklıkta 40 0'a kadar bir artış eşlik eder. Boğaz ağrısı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Farenjit komplikasyonları

Farenjitin kendisi tehlikeli değilse, komplikasyonları ciddi bir tehdittir. Yeterli tedavi olmadığında, patojenlere karşı duyarlılık artmış olabilir. Streptokokal farenjit, pürülan olmayan ve pürülan komplikasyonları provoke edebilir.

 • Nonspotent - romatizma (kalbin herhangi bir dokusunda inflamatuar nodül oluşumu, kas-iskelet sistemi), post-streptokokal glomerülonefrit.
 • Purulent - bir farengeal veya peritonsillar apse. İkinci durumda, hastanın hayatına tehdit oluşturan sepsisin gelişimi mümkündür.

Dışarıdan, zararsız bir hastalık gelişebilir:

 • servikal lenf düğümlerinin (servikal lenfadenit) enflamasyonu - özellikle yetişkinlerde şiddetli;
 • tükürük bezlerinin iltihabı (sialadenitis) - cerrahi ameliyat gerektirebilir;
 • iç kulak iltihabı, işitsel tüp - işitme kaybının kısmen veya tamamen yok olmasını tehdit eder;
 • larenjit - inflamasyonun odak noktası laringeal mukozayı kapsar;
 • tracheitis - mukoza trakea iltihabı, buna karşılık bronkopnömoniye, bronşit;
 • kronik bronşit - bronşlarda enfeksiyonun penetrasyonu uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirir.

Tedavi edilmeyen OB, kolaylıkla kronik bir forma dönüştürülür.

Farenjit önlenmesi

İlk temel koruyucu önlem, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarına uymaktır:

 • vücudu temperleme - temiz havada yürümek, spor yapmak, yüzmek;
 • kötü alışkanlıkların reddi - sigara içmek, alkol tüketimi;
 • bağışıklığı güçlendirmek - diyette meyve ve sebze maksimum miktarda giriş, vitamin kompleksleri (doktorun reçetesine göre) alarak.

Gazlı veya tozlu bir ortamda solunum sistemini korumak için doktorlara soğuk hava solumaması şiddetle tavsiye edilir. Derhal burun akıntısı, diş çürümesi, genitoüriner sistem hastalıklarıyla derhal tedavi edilmelidir. Vücuttaki herhangi bir enfeksiyonun odak noktası farenjitin yolunu açar.

İkinci koruyucu önlem, terleme, kuruluk, boğaz ağrısı olduğunda nitelikli tıbbi bakım için zamanında tedavi olarak adlandırılabilir. Sadece KBB, tanı ölçütlerinin sonuçlarına dayanarak, farenjitin yetkili tedavisini reçete edebilir.

Farenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi: ilaçlar, inhalasyon, durulama

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukoza ve lenfoid dokusunun akut veya kronik bir enflamasyonudur. Hastalığın gelişimi için faktörler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, irritan veya alerjenlerin etkileri, vb olabilir. Tipik semptomlar, boğazda ateş, komada terleme, ağrı ve koma gibi öksürüktür. Tedavi semptomatik ve etiyolojiktir.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri

Bu tanı farenksin orta kısmının iltihaplanmasını gerektirir, ancak sıklıkla, özellikle akut bir aşamada, üst ve alt patolojik sürece dahil olur. Ayrıca bademcikler (bademcik iltihabı) iltihaplı hale de gelebilir. Kronik bir forma geçiş olduğunda, odak genellikle lokalize edilir. İnflamatuar sürecin belirli belirtilerinin varlığı ve şiddeti, hastalığın biçimine ve evresine bağlıdır.

Akut farenjit

Yetişkinlerde farenjitin nedenleri birkaç olabilir. Agresif dış faktörler (kontamine veya çok soğuk hava, sigara içilmesi) veya dokuların bakteriler ve virüsler ile enfekte edilmesi sonucu daha sık gelişir. Hastalığın akut evresi için, diffuz sızıntı, farinks ve karakteristik semptomatolojinin her üç bölümünün katılımı ile:

 • boğazda kuruluk, yanma ve terleme, farenjit ile kuru öksürüğe neden olur;
 • mukus zarı hiperemik, lokal olarak pürülan kaplama, palatine kemerler ve dil ödemi ile kaplıdır;
 • yutma, özellikle "boş boğaz" olarak adlandırılan acı verici duyumlar ile birlikte;
 • lenf düğümlerinde bir artış (servikal ve submandibular) ve ağrıları;
 • burun tıkanıklığı ve rinit (üst farinks iltihabı ile).
Bir farenjit hastanın boğaz fotoğrafı

Genel durum bu nedenle pratik olarak kötüleşmez, yetişkinlerde farenjitin sıcaklığı subfebril değerlerini yükseltmez veya etmez.

Kronik farenjit

Farenjit kronik hale gelirse, alevlenme evresindeki semptomatoloji, hastalığın spesifik formuna bağlıdır:

 • Mavi dil. Kalınlaşmış ve hiperemik mukoza viskoz akıntı ile kaplıdır. Boğazda boğaz ağrısı ve terleme şikayeti olan hastalar sıklıkla boğazları temizler. Yutulduğunda ağrı hafiftir.
 • Hipertrofik. Kızarıklık ve mukoza zarlarının şişmesine ek olarak, lenfoid dokunun çoğalması da vardır. Bu tür farenjit ile öksürük, farinkste mukus birikimi nedeniyle kusma olana kadar sabahları balgam söktürücüdür. Acı verici duyumlar ortamda ifade edilir.
 • Atrofik. Mukoza zarları kuru ve parlaktır (“lake”), soluk, kabuk ve mukus bulunan yerlerde örtülüdür. Hasta kuru öksürük, terleme hissi ve boğazda yanma ile ilgilidir.

Genel durumdaki önemli bozulma genellikle gözlenmez, ancak sürekli rahatsızlık, burun tıkanıklığı ve farenjit ile öksürük, sinirlilik, uyku eksikliği ve yaşam kalitesinde bir azalmaya yol açar.

tanılama

Tanı, muayeneden sonra bir otolaryngolog tarafından ve subjektif şikayetler ve faringoskopi verileri temelinde hastanın muayenesi ile konur. Farenks gelen swabların laboratuar çalışmaları, bir enfeksiyöz farenjit çeşidinin (virolojik veya bakteriyel analiz) spesifik nedensel etkeni belirlemek için gerekli olduğunda reçete edilir. Ek olarak, hastalığın nedeni olarak gastroözofageal reflü şüphesi ile gastroenterolog danışılır.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi - ilaçlar, inhalasyonlar, halk ilaçları

Üst solunum yolu hastalıkları tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, neden tespit edilir ve ortadan kaldırılır (örneğin, sigara veya enfeksiyon). Semptomatik tedavi, rahatsızlığı gidermek, öksürükten kurtulmak ve şişmeyi azaltmak için yapılır. Hastalık virüs veya bakteri ile enfekte olmanın bir sonucu ise, uygun ilaçların bir ders reçete edilir. Ayrıca, farenjit ve evde kullanılan bazı kanıtlanmış halk ilaçları ile inhalasyon da yararlıdır.

İlaç tedavisi

Bakteriyel ve viral farenjit tedavisi için, sistemik ve topikal ajanlar kullanılır: antibiyotikler, antiseptikler, mukolitikler, anti-enflamatuar ve analjezik ilaçlar. Hastalığın alerjik kaynağı antihistaminik ilaçların alımını gösterir. Tabletler, aerosoller, şekerler, pastiller, farenjit ile durulama şeklinde ilaçları yerleştirdi.

Sistemik ilaçlar

Bakteriyel doğada, iltihaplar makrolid, penisilin ve sefalosporin gruplarının antibiyotikleridir. Tabletler halinde, sindirime yönelik süspansiyonlar ve kapsüller, Azitromisin, Amoksisilin, Cefixim ve diğerleri gösterilmektedir. Şiddetli sızıntı ve komplikasyonlar durumunda (tonsillit, larenjit, vb) - enjekte edilebilir preparatlar Seftriakson, Sefoperazone. Balgam sıvılaştırması için ACC ve antiviral (viral farenjit için) ve immün uyarıcı ajanlar gibi Mukolitik maddeler de kullanılır.

spreyler

Topikal olarak kullanılan, iyi sulanmış boğaz, antiseptik, analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler içerir. Farenjit gelen en etkili spreyler:

Daha önce sadece boğazı yağlamak için kullanılan bir başka etkili ilaç, şimdi bir aerosol biçiminde temin edilebilmektedir. Lugol, farenjit ile birlikte, ağrılı semptomlarla hızla başa çıkmaya ve enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur.

Çözünme tabletleri

Spreyler gibi, çeşitli antimikrobiyal ve anti-inflamatuar bileşenler, anestezikler, lokal immünostimülanlar içerirler. mukoza ile yıkandı, bir çok patojen mikroflora tükürük: Ek terapötik etki rezorpsiyon esnasında nedeniyle aşın tükürük salgılamak olup. Önerilen preparatlar: Trachisan, Lizobakt, Gramicidin, Imudon.

durulama

Klorheksidin, Rotokan, Chlorophyllipt, farenjitli furatsilin gibi sıkça tayin edilen çözümler. Antiseptik özelliklere sahiptirler ve patojen mikroflora ile iyi başa çıkabilirler. Diğerleri, öncelikle kuru formülasyon su içinde çözünen ya da su içinde çözünmesi gerekir Bazı bir bitmiş formda satılır (örneğin, tablet furacilin).

soluk alma

Bu fizik tedavi prosedürü solunum yolu hastalıkları için mükemmel bir terapötik etki sağlar. ince partiküller ve sıvı ilaçların inhalasyonu, inhalasyon nebülizör farenjit ile yapılır, özellikle mukoza, patojenik mikrofloranın yok edilmesi, balgam sıvılaştırma, ödem ve enflamasyon çıkarılması nemlendirir.

Şifalı bitkilerin soğumalarıyla düzenli buhar inhalasyonları yapabilir, ayrıca uçucu yağlar ve özel müstahzarlar da kullanabilirsiniz. Bu tür prosedürlerin etkisi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir, ayrıca, yöntem bazı ilaçları kullanamayanlar için uygundur. Örneğin, hamile kadınlar en güvenli tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bir doktorla bir ön görüşme gereklidir.

Hamilelik ve GW farenjit nasıl tedavi edilir

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların sağlıklarını dikkatlice izlemeleri ve enfeksiyondan kaçınmaları gerekir. Hastalık durumunda, tedaviye karşı temkinli ve düşünceli bir yaklaşım da gereklidir, çünkü annenin organizmasından gelen tüm maddeler bebeğe bulaşır. Bu nedenle, gebe kadınlarda farenks iltihabı tedavisi en güvenli yöntemler ve preparatlar ile gerçekleştirilir:

 • Sık sık durulama. Hamilelik sırasında farenjit ile gargara daha: salin veya furatsilinovym çözümleri (ilk birkaç gün içinde bir kez).
 • Her 6 saatte bir Miramistin, Klorheksidin, Tantum Verde gibi antiseptik spreylerle sulanması.
 • Lizobakt veya Tharyngept tabletlerinin günde üç kez seyreltilmesi (bu ilaçların her an hamile kadınlara izin verilir).
 • İnhalasyonlar buhardır veya bir nebülizördür (maden suyu, salin, asetilsistein ile).

olumsuz fetüsü ve gebelik (düşük yapma, fetal hipoksi, organ hipoplazisi, prematüre doğum, vb) sırasında etkileyebilir Ona bakteri veya virüs neden hamilelik sırasında derhal boğaz tedavi edilmezse.

Farenjit halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Daha önce doktorla kararlaştırılan geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir. Aşağıdaki halk ilaçları güvenlidir ve iyi bir iyileştirici etki sağlar:

 • Eşit parçalarda alınan papatya, adaçayı ve nane'nin bitkisel infüzyonu. Böyle bir koleksiyondan bir kaşık, bir bardak kaynar su ile doldurulmalı, en az 20 dakika bekletilmeli ve gargaradan sonra süzülmelidir. Aynı şekilde hazırlanan yonca, keten tohumu, aura rüzomları ve papatya çiçeği koleksiyonları da yardımcı olur.
 • Farenjit atrofik formu düzenli olarak önerildiğinde (günde 3-4 kez) 1-2 damla damla zeytinyağını yağlayın. Bu prosedür mukozayı yumuşatmaya yardımcı olur, nemlendirir.
 • Buhar, inhalasyon, kuruluk ortadan kaldırmak, balgam çekilmesini ve öksürük kolaylaştırmak için yardımcı olacaktır. Özellikle yararlı olan patates veya soda, meşe veya okaliptüsün kaynatılmasıdır.

Alerji yoksa, farenin farenjit ile tedavisi için reçetelere dikkat edilmeye değer. Bu ürün sade bir şekilde yenebilir, süt, çay veya bitkisel infüzyonlara eklenebilir, tıbbi karışımlar yapabilir. Nazofarenksin mukoza zarını mükemmel şekilde dezenfekte eden ve nemlendiren bal yıkamaları ve aplikeler yapılması da önerilmektedir.

Evde farenjit hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Larenksin iltihaplanması ayaktan tedavi edilir ve tıbbi tavsiyelere uyulması hızlı bir şekilde geçer. Antimikrobiyal ajanların kullanımı, hastalığın nedeni ile başa çıkmaya yardımcı olur ve semptomatik tedavi, farenjit ile durumu kolaylaştırır. Bu durumda, birkaç basit koşul gözlenmezse iyileşme gecikebilir.

Eğer evde farenjit tedavisi hızlı bir sonuç verecektir:

 • Özellikle soğuk havalarda evin ilk günlerinde kalmak;
 • Ses barışı sağlamak, mümkün olduğu kadar az iletişim kurmak;
 • Vitaminler açısından zengin ve ağırlıklı olarak yumuşak ve sıcak yiyeceklerden oluşan bir diyet gözlemlemek;
 • farinks mukozasını tahriş etmeyen çok miktarda sıvı kullanın;
 • Sigara ve alkollü içecekler şeklinde zararlı etkilerden kaçının.

Bu basit öneriler, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde iyileşmeyi gerçekten hızlandırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Farenjit sonra boğaz mukozası nasıl geri

Uzun süreli şişlik veya kuruluk, patojenik mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin mukoza zarlarına maruz kalmaları, yapılarının ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Bu, her şeyden önce, tatsız duyumlar, ağrı (özellikle atrofik farenjitden sonra) ile kendini gösterir. Mukoza nasıl geri dönülür - doktor size söyleyecektir, ancak çoğu kez, Imudon veya Lizobakt'ın emilimi için tabletleri, allantoin ile Jox'u püskürtün.

Halk yöntemlerinden en etkili yağlama, farenjitli deniz topalak yağıdır. Farinksin bu ürünle tamponlarla düzenli olarak işlenmesi, kurumasını önler, mikrotravmaları iyileştirir, mukoza zarını yumuşatır. Nemlendirme inhalasyonları ve propolis solüsyonu ile durulama da yararlıdır.

Sonuçlar ve tahminler

Çoğu durumda, yeterli ve zamanında tedavi ile, farenjit hızlı ve sonuçsız geçer. Bununla birlikte, bir çok durumda, periyodik alevlenmeler ile kronik bir forma geçiş mümkündür. Tedavinin yokluğu romatoid artrit ve endokardit (strep boğaz ve bademcik iltihabı) gibi tehlikeli olanları içeren komplikasyonlarla doludur.

önleme

hipotermi, sigara, alkol: Yetişkin ele alınması gereken solunum faktörler için potansiyel olarak tehlikeli hasta farenjit, almak için. Sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite ve yeterli beslenme de gereklidir. Viral soğuk algınlığı salgınları vardır off-sezonunda, vitamin bağışıklık sistemini desteklemek ve olası kitlesel toplantılar kaçınmalıdır.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.

Bir çocuk genellikle angina ile hastalanırsa ne yapmalı

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?Angina, belirli patojenler, streptokok veya stafilokokların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.