Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde eksudatif otit: ilaçlarla ve halk ilaçlarıyla tedavi

Eksüdatif otit yaygın bir hastalıktır. Orta kulağın enfeksiyonsuz iltihaplanmasıyla birlikte görülür; bunun içinde boşluğunda eksüda birikmesi vardır. Bu hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Zamanında tedavi olmadığında, iltihaplanma süreci geri dönüşü olmayan bir komplikasyona yol açabilir. Bu nedenle, hastalığın nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında bilgi birçok okuyucu için yararlı olacaktır.

Hastalık nedir?

Eksüdatif orta kulak iltihabı hiçbir durumda catarrhal form ile karıştırılmamalıdır. Bu durumda, enfeksiyöz doku hasarı yoktur ve inflamatuar süreç yavaştır. Hastalığın bu formunun temel farkı orta kulak boşluğunda eksudatif sıvının birikmesidir. Bu arada, kulağı incelerken, ince bir seröz sıvı tabakasını ve oldukça kalın bir viskoz eksüda tabakasının oluşmasını gözlemleyebilirsiniz. İnsanlarda böyle bir hastalık genellikle "yapışkan kulak" olarak adlandırılır.

İstatistiksel verilere göre, çocuklarda eksüdatif otitin, erişkin çocuklara göre daha fazla olduğu ve bu durumun büyüyen bir çocuğun vücudunun bazı anatomik özellikleri ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla, okul öncesi çağındaki çocuklar (iki ila beş yıl arası) bu hastalığa eğilimlidir. Uygun tedavi ile hastalık tehlikeli değildir, ancak zamanında tedavi eksikliği, işitme kaybı dahil olmak üzere, olumsuz sonuçların bir kitlesi ile doludur.

Eksüdatif otitis media gelişiminin ana nedenleri

Eksüdatif otitis media, çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir. Normal olarak, orta kulak boşluğunda sürekli olarak az miktarda sıvı oluşur - bu, oyuktan doğal olarak çıkarıldığı için tamamen normaldir.

Ancak bazı durumlarda, sıvının dışarı akışı zordur, bu da orta kulakta birikmesine yol açar. Bu patolojinin nedeni nedir? Her şeyden önce, hastalığın işitsel kanalın veya Östaki borusunun normal açıklığının ihlali ile ilişkili olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu genellikle sinüzit, kalıcı alerjik rinit, akut kataral otitin bir arka planında görülür. Açıklık ihlali nedenleri adenoid olabilir. Bazı anatomik özellikler de önemlidir - örneğin, hastalığın gelişme riski, nazal septumun eğriliği, nazal konkadaki artış ve damak bölmesi ile artar.

Risk faktörleri, burun geçişlerinde veya sinüslerde tümörlerin varlığını içerir. Eksudatif otit dalgıçlar ve pilotlarda barotravma da dahil olmak üzere travma sonucu gelişebilir. Bazen hastalık, bağışıklık, hipotermi keskin bir düşüş bir arka planı gelişir.

Hastalığın sınıflandırılması

Bugüne kadar, bu hastalık için çeşitli sınıflandırma planları vardır. Örneğin, akıma bağlı olarak, tahsis edilmesi alışılmış bir durumdur:

 • hastalığın akut formu 3 haftaya kadar sürer;
 • Subakut otitis ile, sürecin süresi 3-8 haftadır;
 • Hastalık sekiz haftadan uzun süredir hastada varsa, hastalığın kronik formu hakkında konuşulması tavsiye edilir.

Hastalığın hem bir hem de her iki kulağı da etkileyebileceğini belirtmek gerekir. Bu arada, çocuklarda bilateral eksudatif otit tek taraflı olmaktan daha sık teşhis edilir.

Hastalık hangi semptomlara eşlik eder?

Bu hastalık için klinik tablonun hafifçe bulanık olduğunu belirtmek gerekir - ağrı yok, vücut ısısında artış yok, standart bir zehirlenme belirtisi yok, bu da tanı sürecini büyük ölçüde zorlaştırıyor. Dahası, rahatsız edici faktörlerin yokluğunda, çoğu hasta, özellikle küçük bir çocuk söz konusu olduğunda, bir doktora başvurmaz.

Öyleyse, dikkat edilmeye değer nedir? Belki de çoğu vakadaki tek semptom işitme kaybıdır. Bazı hastalar kulakların ya da burunun kalıcı tıkanıklığından şikayet ederler (aynı anda herhangi bir tahsis yoktur). Semptomlar otofoni içerir - konuşma sırasında hasta kendi sesinin yankısını duyabilir. Bu tür ihlallerin varlığında bir doktora danışmalısınız.

Çocuklarda en tehlikeli olan eksüdatif iltihaptır, çünkü küçük bir çocuk sadece semptomların varlığını fark etmeyebilir. Buna karşılık, tedavi eksikliği kalıcı sağırlığın gelişmesine yol açar. Erken çocukluk döneminde işitme kaybı normal konuşma gelişimini bozabilir.

Hangi tanı yöntemleri kullanılır?

Eksüdatif otit şüphesi varsa, bir kulak burun boğazına gitmeye değer. Başlamak için, doktor bir birincil muayene yapacak ve tam bir tıbbi geçmiş (daha önce transfer edilen hastalıklar hakkında bilgi dahil) toplayacaktır. Birçok durumda, her zamanki otoskopi sırasında değişiklikler fark edilebilir - doktor timpanik zardaki değişiklikleri incelemek için bir şansa sahip.

Gelecekte, eksüdatif otitin ortaya çıkma nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için ek testler reçete edilir. Örneğin, işitsel tüplerin ventilasyon fonksiyonu incelenir. Ek olarak, doktor timpanik membranın hareketlilik seviyesini belirler. Yeterli bilgilendirici de, en küçük hastaların bir sorusu olsa bile, işitme kaybının seviyesini belirlemeye yardımcı olan akustik tübometri olarak kabul edilir.

X-ışını ek bir çalışma olarak kullanılabilir. Tartışılabilir durumlarda, hastaya CT taraması yapılması önerilir. Bazen tanı sırasında doktor orta kulağın boşluğunu esnek bir endoskopla inceler.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: ilaçlarla tedavi

Bu durumda plan ayrı ayrı yapıldığı için sadece bir doktor doğru tedaviyi reçete edebilir. Eksudatif otitin çocuklarda ve yetişkinlerde tedavisi aynı anda birkaç yönde gerçekleştirilir.

Özellikle, işitsel tüplerin açıklığının bozulmasının nedenini belirlemek ve geri yüklemek son derece önemlidir. Gerekirse, soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı tedavisi gerçekleştirin, adenoidler kaldırmak veya burun septum düzeltmek için bir prosedür reçete.

İlaçlar için tercihleri, hastanın durumuna ve hastalığın gelişim aşamasına bağlıdır. Bazı durumlarda steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, hastalara eksüda seyreltici ve hızlı eliminasyonunu teşvik eden mukolitik ilaçlar reçete edilir. Özellikle, en etkili ilaçlar aktif bileşenleri asetilsistein ("ACTS") veya karbosisteindir. Mukolitiklerin seyri yaklaşık iki hafta sürer.

Çoğu doktor tarafından antibiyotik almanın yararı sorgulanır çünkü çoğu zaman eksudatif otitli enflamatuar süreç aseptiktir. Bununla birlikte, enfeksiyon teşhis sırasında tespit edildiğinde, tedavi kursu, örneğin "Amoksisilin" gibi antibakteriyel ilaçların alınmasını içerir. Bir yandan, aşı bağışıklığının gelişmesini engelleyen antihistaminiklerin alınması ve diğer yandan da hastaların aldıkları ilaca karşı alerjik bir reaksiyonun olasılığını azaltmak gerekir. Sıklıkla, hastalar "Suprastin", "Tavegil" ve diğer yollarla tavsiye edilir.

Burun solunumu kolaylaştırmak için, vazokonstrüktif burun damlaları (örneğin "Otrivin") kullanmak mümkündür, ancak bu tür tedavi beş günden fazla sürmemelidir.

Diğer konservatif tedaviler

Tabii ki ilaç tedavisi yeterli değil. Eksüdatif otit, işitsel tüplerin bozukluğu ile ilişkili olduğundan, doktorun görevlerinden biri onu düzeltmektir. Bu amaçla çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin, Politzer üzerinde üfleme oldukça etkili kabul edilir. Bu prosedür timpanik membranın pnomomasajından başka bir şey değildir. Bu tedavi, işitsel tüpün kaslarının tonunu geri yüklemenize, açıklığını geliştirmenize ve eksüdayı timpandan çıkarmanıza izin verir.

Ek olarak, tedavi, manyetoterapi, ultrason ve lazer terapisi gibi çeşitli fizyoterapi prosedürlerini içerir. Enerjik elektroforezin de etkili olduğu düşünülmektedir, burada steroid hormonları ve proteolitik enzimler (mukolitikler) kullanılmaktadır.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Ne yazık ki, her zaman konservatif olmayan ilaçlar eksudatif orta kulak iltihabının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu gibi durumlarda tedavi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Bugüne kadar, kulak boşluğundan eksüda bir kez çıkarılmasından ve beyin cerrahlarının dahil olduğu geniş çaplı bir operasyonla sona eren birçok terapötik yöntem vardır.

Bununla birlikte, çoğu zaman hasta, orta kulak boşluğunun bypass tarafından atlanır. Timpanik membran disseke edilir ve birkaç ay boyunca kulakta kalan özel bir şant yerleştirilir. Bu prosedür, eksüdanın havalandırılmasını ve atılımını kolaylaştırır ve ayrıca ilacın doğrudan timpan içine hızlı ve ağrısız bir şekilde girmesini sağlar.

Eksüdatif otitis: Geleneksel tıpın yardımı ile nasıl tedavi edilir?

Kuşkusuz, kulakta iltihaplı süreçleri tedavi etmenin birçok alışılmamış yolu vardır. Peki eksudatif orta kulak iltihabı nasıl ortadan kaldırılır? Halk ilaçları ile tedavi sadece doktorun imha edilmesi ile mümkündür, çünkü ilaçların ineptifi kullanımı komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Bazı şifacılar, bir pamuklu bezin nemlendirilmesi ve kulak kanalına yerleştirilmesi gereken bir papatya kaynağı kullanılmasını önermektedir. Prosedürü gece yapmak tavsiye edilir. Böyle bir çare enflamatuar süreci rahatlatmaya ve eksüdadan ayrılmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Nane kulak damlaları hazırlayabilirsiniz. Taze ezilmiş nane yaprakları iki çorba kaşığı votka bir bardak dökülür ve bir hafta boyunca ısrar edilmelidir. O zaman tentürü zorlamanız gerekir. Her kulağa günde birkaç kez üç damla (üç saat aralıklarla) gömün.

Kronik orta kulak iltihabı

Çoğu zaman, kronik form akut eksudatif otitin arka planına karşı gelişir. Hastalık ilk sekiz hafta içinde çözülmediyse kronik süreç belirtilir. Kronik aseptik inflamasyonun nedenleri ve semptomları akut formlardakiyle yaklaşık aynıdır. Her olgunun, benzer bir tanısı olan bir hastanın işitme duyunu tamamen düzeltebileceğine dikkat etmek gerekir - bazı değişiklikler geri döndürülemez.

Hastalığın komplikasyonları nelerdir?

Ne yazık ki, tedavi eksikliği son derece tatsız komplikasyonlara yol açar:

 1. Timpanik membran geri çekilebilir - tıpta bu duruma atelektazi denir.
 2. Yaygın bir komplikasyon olan timpanik membranın atrofisi çok ince hale gelir ve temel işlevlerini kaybeder.
 3. Çok daha az sıklıkla hastalık zarın delinmesi ile ilişkilidir, ki bu da işitme cihazının normal çalışmasının bozulmasına yol açar.
 4. Bir komplikasyon olarak, hasta, kulak zarı skar, işitsel kemikçiklerde atrofik değişiklikler ve timpanik kavite içinde fibröz doku proliferasyonu eşlik eden yapışkan orta otit gelişebilir.
 5. Daha önce bahsedildiği gibi, hastalık genellikle işitme kaybının gelişmesiyle sona ermektedir.

Etkili önlem yöntemleri var mı?

Ne yazık ki, bir çocuğu veya bir yetişkini benzer bir hastalığı geliştirmekten koruyacak etkili bir araç yoktur. Bununla birlikte, doktorlar kulak ve üst solunum yollarının tüm enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmeyi ve ayrıca alerjik reaksiyonları durdurmak için uygun yöntemleri kullanmayı önermektedir - bu, bu tür bir hastalığın gelişme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, soğuk veya catarrtal otit geçirdikten sonra, çocuğun davranışındaki değişiklikleri dikkatle izlemeniz gerekir. İşitme kaybında bir azalma fark ederseniz (örneğin, bebek televizyon seyrederken veya müzik dinlerken hacim katmaya başlarsa), bir kulak burun boğaz uzmanına muayene yaptırmak gerekir. Orta kulağın eksudatif orta kulak iltihabı çok tehlikeli olabilir.

Eksüdatif orta kulak iltihabı için tehlikeli olan nedir? Tedavi yöntemleri

Eksüdatif orta kulak iltihabı, enfeksiyöz olmayan bir doğası olan orta kulağın enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalık, kulak boşluğunda eksüdanın (sıvı yapışkan kıvam) oluşması, hızlı birikmesi ve azalmasına ve toplam işitme kaybına yol açması ile karakterizedir. Otitis eksüdatif, şiddetli semptomların yokluğu nedeniyle ileri evrede tanı konabilmesi nedeniyle kurnazdır.

Hastalığın nedenleri

Olguların% 90'ında çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı vardır. En fazla hasta sayısı 3 ila 6 yaş arasında, ikinci kategori ise 6 ile 15 yaş arasındadır. Bu işitsel analizörün zayıflığı ve zayıf bağışıklık ile açıklanmaktadır.

Hastalık, adını eksüda-seröz sıvı patolojik oluşumundan almıştır. Normal olarak, vücut tarafından fizyolojik bir düzeyde atılır, ancak Östaki borusunun enfeksiyonu ve enfeksiyonu olduğunda, bu süreci engelleyen mukus ödemi oluşur. Birikmiş eksüda, hastalığın akut aşamasında ortaya çıkan bakterilerin gelişimi için ideal bir ortamı temsil eder.

Akut eksüdatif otit, çeşitli nedenlerle ortaya çıkar:

 • kronik hastalıklarda bağışıklığın azalması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • viral etiyolojinin akut hastalıkları;
 • olumsuz koşullarda ve / veya zayıf ekolojiye sahip bölgelerde yaşamak.

Hastalığın mevcut formları

Doktorlar üç patoloji türünü ayırt eder:

 1. Akut. Hastalığın ilk aşaması, 8 haftaya kadar.
 2. Kronik. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı, hastalığın başlangıcından itibaren 8 hafta boyunca tedavinin yokluğunda ortaya çıkar.

Türler ayrılır:

 1. Tek taraflı eksüdatif orta kulak iltihabı.
 2. Bilateral eksüdatif orta kulak iltihabı.

İkinci patoloji tipi daha yaygındır. Her iki kulağı da kapsar, işitme keskinliğini büyük ölçüde azaltır.

Hastalığın klinik belirtileri

Hastalığın tehlikesi gizli semptomatolojide yatmaktadır. Bağımsız olarak tespit etmek zordur, akut evre parlak klinik belirtiler olmadan geçer. Ana belirtiler şunlardır:

 • ilerleyici işitme bozukluğu;
 • kulağın ya da her iki kulağın tıkanıklığı;
 • kendi sesinizi kulağınızda duymak;
 • kulaklarda sıçrayan veya su transfüzyonu sesi;
 • burun pasajlarının tıkanması.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabının teşhis edilmesi daha zordur. Bir yetişkin kulaklarda olağandışı değişiklikler ve rahatsızlık fark ederse, çocuk ağrı ve rahatsızlık vermezse onlara dikkat etmeyebilir.

Hastanın kronik eksüdatif otiti varsa, belirtiler devam eder. Ve daha uzun tedavi kaybedilirse, işitme kötüleşir.

Hastalığın seyri, sahne

Semptomlar ve hastalığın tedavisi orta kulak iltihabının evresine bağlıdır. Doktorlar 4 patoloji türünü ayırt eder.

 1. İlk Enflamatuar bir süreç ve Östaki borusunda havalandırmada azalma ile karakterizedir. Başlangıç ​​aşamasının süresi yaklaşık 4 haftadır. Semptomlar neredeyse yoksundur, işitme sırasında hafif bir bozulma vardır, sesin kafanızda duyulur.
 2. Salgı. İkinci aşama, kulak boşluğunda sıvı oluşumu ile karakterizedir. Semptomlar su sıçraması, ağırlık ve basınç hissi içerir. Salgı aşaması yaklaşık bir yıl sürebilir.
 3. Mukoza. Eksüdat viskoz hale gelir, işitme bozulur. Su transfüzyonunun hissi kaybolur, ses çıkar. Sahnenin süresi yaklaşık 2 yıldır.
 4. Lifli. Mukus küçük miktarlarda üretilir ve tamamen kaybolur. İşitme kaybı not edilir. 2 yıldan fazla sürer.

Tehlikeler ve Komplikasyonlar

Hastalığın kronik formu sonraki aşamaya geçer - yapışkan medial otit. Bununla birlikte kulak kanallarında sivri uçlu, oyuklar kapanır. Diğer komplikasyonlar mümkündür:

 • akut orta kulak iltihabı;
 • kronik pürülan otitis media nüksü;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • Mastoiditler.

Çocuklarda kronik bilateral eksüdatif iltihap, zihinsel ve zihinsel gelişimde gecikme, konuşma işlevinin ve sağırlığın ihlaline yol açar.

Patolojinin tedavi yöntemleri

Terapi, viskoz maddenin durgunluğuna neden olan ve işitme cihazının işlevlerini iyileştirmek için inflamasyonun kaldırılmasına neden olan nedeni ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

İlaç tedavisi

Eksüdatif akut otitisin nasıl tedavi edileceğini belirlemek, tanı sonrası KBB doktoru olabilir. İlaçlar hastanın yaşına, patolojinin aşamasına ve kulak boşluğunda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak reçete edilir. Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak ve eksüda üretimini normalleştirmek için ilaçlar kullanılır:

 1. Nonsteroid ilaçlar - bunlar arasında kulak damlaları ve antipiretikler bulunur.
 2. Sıvı salınımını seyrelten ve kolaylaştıran mukolitikler.
 3. Antihistaminikler. Çocuklarda alerjiler için reçete edilir.
 4. Nazal burun tıkanıklığını gidermek için düşer.
 5. Yatıştırıcı bir etkisi olan yatıştırıcı ilaçlar ve otlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde eksudatif orta kulak iltihabının tedavisi, bakterilerin neden olduğu ikincil bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda antibiyotik kullanılarak yapılabilir. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi gerekli değildir.

fizyoterapi

Östaki borusunun açıklığını geliştirmek için fizyoterapötik prosedürler reçete edilir. İlaç tedavisinin etkisini arttırır, iltihabı hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olurlar. Akut bilateral eksudatif orta kulak iltihabını tedavi etmek için, prosedürler reçete edilir:

 • steroid gruplarının preparatları ile elektroforez;
 • ultrason;
 • Manyetik tedavisi;
 • pneumomassage;
 • lazer tedavisi.

Cerrahi müdahale

Orta kulağın eksudatif orta kulak iltihabı, Östaki borusunun tıkanmasına yol açar. Ve bu sürecin nedenini ortadan kaldırmak için, bazen gerekli olan cerrahi müdahale gereklidir:

 • burun septumunun hizalanması;
 • bademciklerin uzaklaştırılması;
 • viskoz bir sıvının kulak boşluğundan çıkarılması (bir kez gerçekleştirilir);
 • kulak boşluğunun yapay havalandırması ve ilaçların uygulanması için gerekli olan eksudatif orta kulak iltihabı ile timpanik kavitenin şantlanması.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp ile evde tedavi, doktorla yöntemlere karar verdikten sonra mümkündür. Geleneksel terapi ile bağlantılı olarak otlar ve diğer doğal bileşenlere dayalı yemek tariflerinin kullanılması mümkündür.

 • Kalanchoe doğrayın ve bitkisel yağ ile dökün, 3-4 hafta boyunca demleyin. Elde edilen karışımı aurikülün boşluğu ile yağlayın.
 • Ağrılı kulağı biraz ıslatın ve tavşan yağının içinde yağlayın.
 • Soğandan suyu sıkın, bir çay kaşığı üzerinde kaynatın ve ısıttıktan sonra kulak içine gömün.
 • Otlar bir kaynatma hazırlayın: civanperçemi, kırlangıçotu, okaliptüs, lavanta, karahindiba. Termos içinde 8 saat bekletin. İçeri alın ve bir kaynatma içine batırılmış bir pamuklu çubukla kulak içine koyun.

Yetişkinler ve çocuklar için korunma yöntemleri

Ortalama eksudatif otit, kulak hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi, bağışıklığın desteklenmesi, kötü alışkanlıkların dışlanması ile önlenebilir. Çocukluğun çocuklarına, sporu, doğru beslenmeyi sevmeleri öğretilmelidir.

Yetişkinlerde eksudatif orta kulak iltihabı çocuklardan daha az görülür. Hastalık, tanıyı zorlaştıran uzun bir süre asemptomatik olabilir. Bu nedenle, nitelikli tıbbi bakım almak ve komplikasyonları önlemek için patolojiyi zaman içinde belirlemek son derece önemlidir.

Eksüdatif orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir

Eksüdatif orta kulak iltihabı, kulak boşluğunda eksüda (sıvı) birikmesi ile karakterize edilen bir orta kulak hastalığıdır. Bu tür bir bozukluk, kataral otitin bir sonucudur. Aşağıda, orta kulakta eksudatif orta kulak iltihabının nedenleri, semptomları ve tedavisini ele alıyoruz.

Makalenin içeriği

Etiyoloji ve patogenez

Eksüdatif otiti tedavi etmeden önce, bu bozukluğun neden geliştiğini öğrenmelisiniz. Ortalama otit, mukoza zarının (SARS, sinüzit, sinüzit, vb.) Ödemi ile karakterize edilen bozukluk vakalarında kulak boşluğuna solunum yolundan giren enfeksiyöz ajanların etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. İltihaplanma, burun, yutak ve Östaki borusunun mukoza zarını şişirdiğinde, bunun sonucu olarak ikincisinin açıklığı ihlal edilir. Bunun bir sonucu olarak, nazofarenkse nüfuz ettikten sonra, patojenik mikroorganizmalar aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu da nedensel otitin ortaya çıkmasına neden olur, terapinin yokluğunda hastalık eksüdatif hale gelir. Patoloji özellikle küçük çocuklarda hızla ilerler.

Orta kulakta, normal bir halde serbestçe dışarıya doğru akan bir sıvı sürekli olarak üretilir. İltihaplanma ile akışkan daha aktif bir şekilde gelişmeye başlar, ancak işitsel tüpün daraltma arka planına karşı, dışarı akışının zorlaşır. Sonuç olarak, mukoza borusunu daraltan büyük miktarda eksüda birikmektedir.

Eksüdatif sıvı - patojen mikrofloranın yayılması için uygun bir ortam. Hastalığa neden olan elemanlar aktif olarak yayılır, sıvının kıvamı daha kalınlaşır ve mukus şeklini alır.

Hastalığın bu aşamasında tıbbi bakımın yokluğunda, mukus püye dönüşür ve pürülan otitis gelişir.

semptomlar

Eksüdatif otit, belirgin acı verici duyumlara ve sıcaklıkta bir artışa eşlik etmez. Bu belirtiler, yalnızca akut seyrinin karakteristiğidir - catarrhal form için. Eksüdatif otit, aşağıdaki gibi semptomlarla kendini gösterir:

 • işitme kaybı;
 • başın pozisyonunda bir değişiklik ile kulakta sıvı transfüzyonu;
 • kulakların tıkanıklığı;
 • burun tıkanıklığı arka planına karşı burun solunumunun ihlali.

Terapötik olaylar

Yetişkinlerde ve çocuklarda eksudatif otit tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Terapötik prosedürler, hasta bir kişinin işitme duyusunu iyileştirmeyi ve orta kulakta geri dönüşümsüz süreçlerin oluşmasını önlemeyi amaçlamalıdır.

Östaki borusunun normal işleyişi, nazofarenks veya paranazal sinüslerin hastalıklarının bir sonucu olarak bozulursa, öncelikle bu rahatsızlıkların tedavisi gereklidir.

Eksüdatif orta kulak iltihabının tedavisi, ilaç ve fizik tedavi prosedürlerinin kullanımını içerir. Ek olarak, işitme tüpünün daha sonra üflenmesiyle kateterizasyon yapmak mümkündür.

Fizyoterapötik prosedürler, ilgili hekim tarafından patolojik sürecin derecesi dikkate alınarak bireysel olarak seçilir. Steroid ajanlarının kullanımı ile en yaygın hormonal ve enzimatik elektroforez. Bazen asetilsistein ile endarteriyel fonoforez tercih edilir.

İlaç tedavisi farklı etkilere sahip ilaçların kullanımını içerir:

 • anti-enflamatuar ve vazokonstriktif ilaçlar (kompleks uygulama);
 • mukoza zarının ödeminin giderilmesi için antihistaminikler;
 • orta kulak bölgesinde biriken balgam sıvılaşması için mukolitikler;
 • antibiyotikler (bugün, bu tür orta kulak iltihabı için antibakteriyel ajanların kullanılmasının tavsiye edilmesi konusunda tartışmalar devam etmektedir, bu alanda araştırmalar halen devam etmektedir);
 • Enzim preparatları eksüdatif orta kulak iltihabının gelişiminin 4. evresinde çocukluk döneminde kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi

Eksüdatif orta kulak iltihabının cerrahi ile tedavisi, konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda yapılır. Operasyon sırasında, kulak boşluğu birikmiş eksudatif sıvıdan arındırılır ve işitme organının işlevi geri yüklenir. Ayrıca, ameliyat gelecekte hastalığın gelişimini engelleyebilir. Cerrahi prosedürleri uygulamadan önce, üst solunum yolunun zorunlu bir sanitasyonu gereklidir.

Patolojik sürecin şiddetine bağlı olarak miringotomi yapılır (timpanik membran üzerinde ameliyat sırasında küçük bir insizyon yapılır) veya timpanostomi (timpanik membrandaki delikten özel tüpler yerleştirilir).

Alternatif Tıp

Eksüdatif orta kulak iltihabının evde tedavisi şu yollarla gerçekleştirilir:

 • ceviz. Rendelenmiş ceviz yaprakları bitkisel yağı dökün (kaynatılması tavsiye edilir). Verilen karışımda ısrar etmek için 100 gün içinde karanlık ve serin bir yerde (yeterince uzun süre gereklidir, bu nedenle iyileştirici araçlar önceden hazırlanmalıdır) gereklidir. Elde edilen ilaç, kulağın iç yüzeyinin yanı sıra kompresler için kullanılır.
 • Kalanchoe. İlacın hazırlanması için bitkinin yaprakları ezilmeli ve pastörize yağ ile dökülmelidir. Karışım 3 hafta boyunca ısrar edilir, daha sonra kulak kanalını yağlamak için uygulanır.
 • pelin. 1 çorba kaşığı. l. otlar 100 ml alkol dökün, 10 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde demlenmeye bırakın. Karışım periyodik olarak çalkalanmalıdır. Elde edilen ilaç bir pamuk turunda emdirilir ve hastalıklı kulağa yerleştirilir.
 • sarmısak. Birkaç diş sarımsak, bitkisel yağı doldurur, karışım düşük ısıda kaynar ve 7 gün boyunca ısrar eder. Hasta kulağının boşluğuna gömüldükten sonra. Saf formda, yanık olasılığı yüksek olduğundan sarımsağın suyu kullanılamaz.
 • nane. 2 yemek kaşığı. l. taze nane yaprakları votka 200 ml dökün, bir hafta boyunca ısrar, sonra bileşim süzülür. Kulak kanalındaki her 3 saatten sonra, ürünün 3 damlasını düşürün.
 • tavşan yağı. Bu aleti kullanmadan önce kulak biraz ısınmalı (bu amaç için ılık tuzu veya kumu olan bir torba kullanılabilir). Kulak kanalına sıcak yağ gömüldükten sonra. Kulağında ılık bir kuru bandaj tavsiye edildikten sonra bu işlemi günde 2 kez yapınız.

Eksüdatif otitin halk ilaçları ile tedavisinin geleneksel tedavi yöntemlerine alternatif olamayacağı unutulmamalıdır. Ev tarifleri sadece temel tedaviye ek olarak kullanılabilir.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı - Tambur boşluğunu kaplayan mukoza zarının kronik iltihaplanması. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı, işitme bozukluğunun artması, kulak tıkanıklığı, otoponi, etkilenen kulaktan raspryaniya hissi, kafa hareket ederken meydana gelen bir kulak gürültüsüyle karakterizedir. Kronik eksudatif orta kulak iltihabı, otoskopi, mikro-tarama, östaki borusu, odyogram, akustik empedans ve temporal kemiğin BT'si ile konur. Kronik eksudatif orta kulak iltihabı olan hastaların tedavisi, nazofarenksin aklanması, Östaki borusu açıklığı ve işitsel işlevinin restorasyonu, orta kulak boşluğunun sklerozunun önlenmesinden oluşur.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı

Kulak burun boğazında, kronik eksudatif otitis media ayrıca seröz, sekretuar ve non-venöz otitis media, tubothympanitis, tubo-drum catarrh adlarına sahiptir. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı en sık olarak, genellikle iki taraflı bir karaktere sahip olan okul öncesi çocuklarda görülür. Kronik eksudatif orta kulak iltihabı vakalarının yaklaşık% 20'si 2 ile 5 yaş arasında görülmektedir. Bazı raporlara göre, çocukluktaki yetişkinlerin çoğunluğu (% 80) bir tür eksüdatif orta kulak iltihabına maruz kalmıştı.

Hastalık 8 haftadan fazla sürdüğünde "Kronik eksudatif otitis media" tanısı uygun kabul edilir. Geriye kalan formlar akut (3 haftaya kadar) ve subakut (3-8 hafta) eksudatif orta kulak iltihabına işaret eder. Bunun aksine, uzun süreli kronik eksudatif orta kulak iltihabı geri dönüşümsüz işitme kaybına yol açmakta ve küçük çocuklarda konuşma gelişiminin gecikmesine neden olabilmektedir.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı nedenleri

Kronik eksudatif orta kulak iltihabının gelişmesinin temel nedeni, östaki görüntüsüne yol açan boğazda yer alan östaki (işitsel) tüpün ağzının tıkanmasıdır. İşitsel tüpün hava yolu ve drenaj işlevinin bozulması sonucu, timpanumda basınç azalması vardır. Bu durumda transudat hareket etmeye başlar ve mukozada salgı bezlerinin oluşumu oluşur. Bu süreçler, kulak çukurundaki sıvı birikmesine yol açar ve bu da işitme ossiküllerinin hareketliliğini engeller.

sinüslerin dışarı salgıların yine normal akışını ihlal hastalığına sebep olan, efüzyon kronik otitis ortamı neden işitsel tüp, tıkanması ile (sinüzit, lenf bezleri, alerjik burun iltihabı, sineşili ve burun boşluğunun tümörler, yutak, burun bölmesinin bir eğrilik, burun hasarı, scleroma tümörleri); nazofarenks mukoza ödemi (ARI, bademcik iltihabı, farenjit, kronik bademcik iltihabı, gırtlak, kronik burun iltihabı), barometrik kulak travması (aerotit) neden olan inflamatuar hastalıklar. Yüz kafatası (yarık damak) konjenital kronik eksüdatif orta kulak iltihabı katkıda bulunur.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı belirtileri

Kronik eksüdatif otitis media sıklıkla üst solunum yollarının akut veya kronik enflamatuar hastalıklarının arka planında ortaya çıkar. Yetişkin hastalar genellikle işitme kaybı (işitme kaybı), kulakta tıkanıklık ve raspiraniya hissinden şikayet ederler. Hastaların etkilenen kulaklarda seslerini normalden daha yüksek sesle hissettikleri otofoni olabilir. Bu durumda, kronik eksudatif orta otitli bir hastanın, sesinin sanki su altında ya da kafasını namluya indirirken duyduğu hissi vardır.

Hafif olgularda, orta kulak boşluğunda az miktarda sıvı biriktiğinde, hastalar dalgalanma fenomenlerini not ederler: kulağa sarkma ve başın eğiminde gürültü, üfleme ve yutma sırasında çatırdama veya çatırdama. Eksüda timpanumun yarısına kadar çıkarsa, başın öne ya da sırtüstü yatar pozisyondayken, işitme duyusunda iyileşme olur. Kronik eksüdatif otitis media, bir kural olarak, ağrı sendromu eşlik etmez. Bazı durumlarda, kulakta geçici ve düşük yoğunluklu ağrı gözlenebilir.

Küçük çocuklarda kronik eksüdatif otitis media genellikle asemptomatik bir seyir izlemektedir. Çocuklar genellikle şikayet etmezler. Eşlik eden kronik eksudatif orta kulak iltihabı, çocuğun adıyla cevap vermediğinde dikkat çekmeye başlayan ebeveynler tarafından ortaya çıkar, müzik veya çizgi seslendirmeyi eklemeyi ister. Ek olarak, kronik eksüdatif orta kulak iltihabı olan çocuklar dikkatsiz görünmektedir ve okulda daha kötü olabilir.

Kronik eksudatif orta kulak iltihabı komplikasyonları

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı ile iltihaplanma süreci, genellikle yapışkan orta kulak iltihabının gelişmesiyle birlikte fibröz-sklerotik evreye dönüşür. Orta kulakta enfeksiyonun penetrasyonu, tekrarlayan akut orta kulak iltihabının yanı sıra kronik pürülan orta kulak iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ek olarak, kronik eksudatif orta kulak iltihabına timpanik membranın perforasyonu, kolesteatomun oluşumu, subakut veya kronik mastoidit gelişimi eşlik edebilir. Erken çocukluk çağında kronik eksüdatif otitis media gelişirse, çocuğun konuşma fonksiyonunun gelişmesinde ve psikososyal gelişiminde gecikme yaşanmasına yol açar.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı tanısı

Eksüdatif orta kulak iltihabının 5-6 yaş altı çocuklarda erken tanısı, şikâyetlerin olmaması nedeniyle son derece zordur. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı, bir kulak burun boğaz uzmanıyla yapılan tıbbi muayenede kazara tespit edilebilir. Tanıyı doğrulamak için otoskopi, mikroskopi, işitme araştırması ve işitsel tüpün açıklığı yapılması gereklidir.

oto çalışma tespit edilebilir sırasında: bu (beyazımsı veya siyanotik kırmızı) renk değiştirdi, kulak zarı vaskülarizasyon ve kalınlaşma artan membran hava kabarcıkları ve sıvı seviyesi için düzenlenmiş. Kronik eksüdatif orta kulak iltihabı, kulak zarı hareketinin geri çekilmesi ve kısıtlanması, ışık konisinin deforme edilmesi, çekiç sapının dış işitme kanalına girmesi ile karakterizedir. Fibro-sklerotik değişikliklerin orta kulak boşluğunda gelişirken, timpanik membran incelmiş ve atrofik görünüyor. Uzun süre akan kronik eksudatif orta kulak iltihabı, timpanik membran üzerindeki bağ dokusu skarlarının ve myingoskleroz odaklarının oluşmasına neden olur.

İşitme tüpünün açıklığının incelenmesi, ağzının tıkanıklığını belirler. Eşik odyometri verileri, iletken işitme kaybının varlığını gösterir. Akustik empedans ölçümünün sonuçları işitsel kemikçiklerin hareketlerinin sınırlandığını göstermektedir. Kronik eksudatif orta kulak iltihabından muzdarip hastalar ayrıca, temporal kemiğin hedefe yönelik muayenesi ile kafatasının CT taramasına maruz kalmaktadır. BT alanındaki tüm boşlukların hafiflik bir ölçüsünü sağlar, kulağın anatomik yapıların (labirent pencere işitme kemiklerine, işitsel tüp, kemik parçası), patolojik içeriği kulak boşluklarının yoğunluğu ve konumu durumu.

Kronik eksudatif orta kulak iltihabı, otoskleroz, koklear nörit, kronik pürülan otitis media, bazı kulak tümörleri, otomikozis, işitsel kemikçiklerin konjenital malformasyonlarından ayrılmalıdır.

Kronik eksudatif orta kulak iltihabı tedavisi

efüzyon kronik otitis ortamı olan hastalarda terapötik sahaya, östaki borusu ihlal açıklığı, işitme ve geri dönüşü olmayan sklerotik değişikliklerinin önlenmesi geri timpanik boşluğunda enflamatuar değişikliklerin ortadan kaldırılması ortadan kaldırmaktır.

, Nedenini ortadan kaldırmak için başlar efüzyon t, kronik orta kulak iltihabı tedavi edin. E. nazofarinks yeniden ve iltihabik süreçlerin tedavisi paranazal sinüslerde burun boşluğu ve yutak ile. Bu amaç için, gerekirse, adenotomy, bademcik ameliyatı, ilaçların endofaringealnye instilasyonu, sinüsler veya sinüs tahliye yöntemi "Blackbird" terapötik veya boşaltma sinüsleri delinme okolososovyh yıkama yöntemi üretir.

, Efüzyon kronik otitis ortamı neden östaki borusu ihlal açıklığını ortadan kaldırmak, dekonjestanlar, anti-enflamatuar ve antihistaminler kullanımını üfleyerek, Politzer'e salpingocatheterism sağlar. efüzyon kronik orta kulak iltihabı ile hastalara timpanik boşluğu sıvıları biriken sıvılaştırılması için, mukolitikler reçete, atsetiltsesteina fonoforez endouralny, elektroforez içinde proteolitik enzimdir. Glukokortikosteroid elektroforezi ile iyi bir anti-inflamatuar etki elde edilir.

Kronik eksüdatif orta kulak iltihabının tedavisinde antibiyotik kullanımı oldukça tartışmalıdır, çünkü vakaların yarısında kronik eksudatif orta kulak iltihabi bir iltihaplanma süreci olduğu bilinmektedir.

Komplikasyonların gelişmesi ya da konservatif yöntemlerle tedaviden elde edilen sonuçların eksikliği ile kronik eksüdatif orta kulak iltihabı cerrahi tedaviye tabidir. Klinik duruma bağlı olarak, kronik eksudatif orta kulak iltihabı, timpanik membran parasentezi, timpanotomi veya timpanik kavitenin şantlanması için bir gösterge olabilir. Operasyonel girişimler lokal anestezi kullanılarak yapılır ve küçük çocuklarda genel anestezi yöntemleri gerektirir.

Eksüdatif otit nedir ve nasıl tedavi edilir?

Bir eksüda, çeşitli nedenlerin etkisi altında küçük kan damarlarından vücudun dokularına ve boşluklarına salınan bir sıvıdır. Timpanumda otitis eksüdasyonu durumunda görülür. Otitis eksüda bileşimi, önemli miktarda fibrin dahil olmak üzere eritrosit, trombosit, lökosit ve protein içerir.

Östaki trompet hastalığın gelişiminde belirleyici bir rol oynar. Bu gövde, kulak boşluğunun drenaj işlevi görürler, nazofarenks ile kulak boşluğuna bağlanan makinesinin çalışması için kritik olan, atmosfer basıncına kadar bir basınç sağlar, iç kulak kulak zarına ses iletir.

Yetişkinlerde eksudatif orta kulak iltihabı

Eksüdatif otit, orta kulakta uzun bir patolojik süreçtir. Başlangıç ​​anından geri dönüşümsüz sağırlığın oluşmasına kadar geçen tam döngü yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Hastalık ilerlemesinin uzun sürmesi, ilk defa atlanmasa bile iyileşme şansını artırır.

Orta kulak iltihabının eksüdatif formunun nedeni, üst solunum yollarının kronik bir inflamatuar süreci veya akut viral hastalığıdır. Orta kulakta iltihap yayılması işitsel tüp ile başlayacağından, hastalığın gelişimindeki başlıca faktörler, nazofarenksin çevresini işitsel tüpün içine çekmeye yatkınlık gösteren faktörlerdir. Bunlar şunları içerir:

 • Nazal kavitenin anatomik özellikleri
 • Nazofarinkste Neoplazmlar
 • Azaltılmış bağışıklık
 • Soğuk hava

İlk aşamada, katarr otitis veya tubootitis olarak da adlandırılan, bir patojenik ortamın Östaki borusuna girmesi, lümenin şişmesine ve daralmasına yol açar.

Normal durumda, işitme tüpüne giriş kapalıdır. yutma esnasında, hava borusu vasıtasıyla yükselen doğru geçici giriş açıklığı, ve orta kulak ulaştığında, kulak zarı diğer tarafında olduğu için basınca göre hizalar - dış kulakta. Kulak zarının gerginliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan karakteristik iç ses ile herkesin kulak zarına hava girmesini duyabiliyor.

Catarrhal ödem ile yukarıdaki mekanizma çalışmaya son verir. Tüpün duvarları o kadar çok daraltılır ki, timpanik kavitedeki hava tamamen ya da tamamen zayıftır. Orta kulaktaki orta kulak iltihabının ilk evresinin semptomları eksüdatif tiptedir:

 • Nazofarenks ve kulaklarda kaşıntı
 • Kulağın doldurulması
 • Hapşırma ve Sigara İçme daha iyi işitme duyusuna katkıda bulunur
 • Soğuk havada kalmak, tıkanıklığı arttırır.
 • Burun akıntısı, catarrhal evresinin sık görülen bir arka planıdır.

İlk aşamada eksudatif otitis formunun tedavisi, Östaki borusunun açıklığının düzeltilmesi ve patojenik ortamın nazofarenksden transferinin önlenmesidir. En önemli şeylerden biri:

 • Burun boşluğunun enfeksiyöz odaklarından, burun sinüslerinden, ağız boşluğundaki iltihaplardan ve farenksden tedavi ve temizlik.
 • Nazofarenksin anatomik defektlerinin düzeltilmesi.

Bu aşamada kullanın:

 1. Vazokonstriktörler (örn. Galazoline)
 2. Tüpden mukus akışını arttıran preparatlar (örn., Rinoflumucil)
 3. İmmün uyarıcı maddeler (ör., IRS-19)
 4. Anti-inflamatuar ilaçlar (örn. Fenspiride)
 5. Antibiyotikler - olası inflamasyon vakalarında
 6. Üfleme ve diğer fizyoterapi (elektroforez, lazer tedavisi, elektrostimülasyon, vb.)

Terapiye olumlu bir cevap, tubotitin kronik aşamaya geçişini önlemeye izin verir. Bu aşamada bir tedaviye ulaşmak çok önemlidir.

Daha ileri ilerlemeyle hastalık, salgı aşamasına geçer ve bu da sıvının efüzyonunun (eksüda) timpanik kavite başlangıcına işaret eder.

Eksüdatif orta kulak iltihabının sekresyon birikim evresine geçişinin nedeni, duvarlarının en güçlü ödemi nedeniyle Östaki borusunun uzun süreli engellenmesidir. Bir yandan, bu, timpanik boşlukta hava tahliyesine, diğer taraftan, mukoza zarının ödemine yol açar. Her iki faktör ayrı ayrı ve toplu olarak eksüdasyon sürecini uyarır.

Eksüdatif formdaki otitin ilk evresinin semptomları, hastalığın sekretuar fazına özgüdür:

 • Kulakta ağırlık ve basınç hissi
 • Sıvı hissi ve kulakta "sallanma"
 • Önemli işitme kaybı

Kulak zarındaki basınç düşüşü ve kulak kanalındaki aşırı basınç, kulak zarının orta kulağa geri çekilmesine ve düzleminin eğilmesine neden olur. Aynı zamanda, bu, örsün örsüne göre deforme olmuş bir konumuna yol açar. Kombinasyon halinde, bu faktörler iki sonuca yol açar:

 • Kronik işitme bozukluğu.
 • Kolesteatom oluşumunun artmış riski.

Hastalığın catarrhal aşamasında kullanılan konservatif tedavi de sekretuar fazda kullanılır. Kulak ilaçların derin saflaştırılmış enjeksiyon - bu östaki tüpleri kulak zarı bir delinme başvurdular normalize etmek mümkün değilse, timpanik kavite veya şant sıvı yağ aldırma.

Sıvı, eksüdasyonun başlangıcından itibaren bir yıl içinde orta kulak boşluğundan tahliye edilmediyse, kalın, glüten benzeri bir kıvam elde etmeye başlar. Hastalık, işitme kaybının önemli ölçüde azaldığı mukoza aşamasına geçer.

Bir yıl sonra, eksüda kişinin işitme kemiklerine ve sağırlık immobilizasyon yapışma oluşumu, katı mühürler, fibroz, diğerlerinin yanı sıra, kurşun süreci başlar ve böylece kalın hale gelir.

Mukus ve fibrotik aşamalarda konservatif tedavi etkili değildir. İçeriğin delinme yoluyla tamamen emilmesi de mümkün değildir. Eksüdatif orta kulak iltihabının bu aşamalarda tedavisi, kulak zarı deliğinin açılması ve orta kulak boşluğunun iyice temizlenmesidir.

Çocuklarda eksudatif orta kulak iltihabı

Eksüdatif efüzyonlu otitis media seyrinin dinamiği ve doğası, yetişkinlere uygulananlardan farklı değildir. Bazı noktalar not edilmelidir:

 • Bir ağrı semptomunun olmaması, çocuklarda bu tür otitislerin zaman zaman teşhis edilmesine izin vermez. Çocuk her zaman işitme sıkıcılığından şikayet etmez. Ebeveynler dikkatli olmalı ve özellikle solunum hastalıkları dönemlerinde duruşma durumuna dikkat etmelidir.
 • Östaki borusu içinde patojenik çevrenin penetrasyon zamanında ve nitel bağışıklık tepkisi eksudatif orta kulak iltihabına karşı korur önemli bir faktör olduğu için, "natrenirovannosti" çocuk bağışıklık eksikliği çocuklarda hastalık geliştirme riski çok daha yüksektir yapar.
 • Orta kulaktaki orta kulak iltihabı olasılığı, östaki borusunun nispeten kısa uzunluğuna bağlı olarak erişkinlerden daha yüksektir.

Otitis eksüdatif türlerin çocuklarda tedavisi yukarıda tarif edilenlere benzerdir.

önleme

Önleyici tedbirler bağışıklığı arttırmayı amaçlamalı ve şunları içermelidir:

 • Fiziksel aktivite
 • Uygun beslenme
 • Vitamin kullanımı
 • Sigarayı bırakmak, nazofarenksin yerel bağışıklığını azaltmak

Kataral hastalıklara bireysel bir eğilimle, hipotermiden kaçınmalısınız, banyoyu ziyaret ettikten sonra dışarı çıkmayın, banyo yapın, havuzda yüzün.

Orta kulakta eksüdatif orta kulak iltihabı (seröz otitis)

Orta kulaktan eksüdatif orta kulak iltihabı (başka bir isim - sekretuar veya seröz otit, yapışkan kulak) yetişkinler ve çocuklar arasında yaygın bir durumdur. Bu hastalık, kalıcı bir işitme bozukluğu ve sağırlık ile doludur. Sıklıkla bu tür komplikasyonların nedeni, hastalığın daha sonraki tespiti olup, belirgin semptomların olmamasıdır.

Eksüdatif orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak hastalığının teşhisi

Bu tür otitis, kataral sonrası 2. evre olarak kabul edilir. Eksüdatif orta kulak iltihabı, orta kulaktaki mukoza zarının iltihaplanması ile karakterize olup, östaki sıvısı (eksüda), östaki (veya işitsel) tüpün bozulmuş açıklığına karşı artan sekresyonuna eşlik eder. Bildiğiniz gibi, bu tüp tambur boşluğunu nazofarenks ile birleştirir. Kulağa hava alır ve kükürt ve mukus ortaya çıkar, bu da kulakları bakterilerden korumak için sürekli olarak mukoza tarafından salgılanır.

İşitsel tüpün lümeni tıkalıysa, mukus kulağında birikmeye başlayacaktır. Sıvıların durgunlaşması seslerin iletkenliğinde bozulmaya yol açar ve ayrıca ikincil enfeksiyon olasılığını artırır. Eğer tedaviye başlamazsanız, mukus kalınlaşmaya ve püye dönüşmeye başlar.
Ayrıca, Östaki borusunun daralması nedeniyle, tambur boşluğuna hava girmez. Bir vakum oluşturulur, timpanik zar şişer ve geri çekilir. Bu faktörler, işitme işlevinin durumunu olumsuz yönde etkiler.

Çocuklarda seröz otitisin kendi özellikleri vardır. Linki takip ederek onlarla tanışabilirsiniz.

Eksüdatif (seröz) orta kulak iltihabı türleri

Hastalığın 2 formu vardır: akut ve kronik. Akut eksudatif orta kulak iltihabı daha yaygındır. Genellikle işitsel tüpün açıklığını geri yükledikten sonra geçer. Azaltılmış bağışıklık ve yanlış tedavi yöntemleri gibi faktörlerin etkisi altında, akut formu geciktirilebilir. Semptomlar 1 ay veya daha uzun süre kalıyorsa veya yılda 2-3 relaps varsa, kronik eksüdatif otitis hakkında konuşurlar.

Orta kulaktaki kronik otitisli inflamatuar süreç tamamen ortadan kalkmaz. Kalıcı ödem, mukoza zarının hipertrofisi ile yer değiştirir. Timpanik membranın uzun süreli retraksiyonu, kaslarının durumunu olumsuz olarak etkiler. Slime viskoz hale gelir, timpanum ve işitsel kemikçiklerin duvarlarına yapışır. Bütün bunlara bir yandan artan işitme kaybı eşlik ediyor. Sıklıkla uzamış seröz otit adezyon ve doku skarlaşması görünümü ile karakterize olan bir yapıştırıcı haline gelir.

İltihap sadece bir kulağa temas ederse, otitis tek taraflı olarak adlandırılır. Hastalığın daha şiddetli formu, bilateral eksüdatif orta kulak iltihabıdır, çünkü her iki kulakta yenilgi daha ağrılıdır, tedavi etmek daha zordur ve tam sağırlık gerektirir.

Eksüdatif otitis media: nedenleri

Sıklıkla seröz otitisin nedeni Östaki borusunu etkileyen KBB hastalıklarıdır. Bunlar şunları içerir:

Bu tür hastalıklarda burun veya boğazdan gelen bakteriler işitme tüpüne yayılabilir ve şişmesine neden olabilir. Eksüdatif otitin nedeni bazen virüs olur. Grip veya soğukta, bağışıklık belirgin bir şekilde azaldığında, iltihabın kulağın herhangi bir bölümünde gelişmesi mümkündür.

Çoğu zaman, borunun açıklığının ihlali, enfeksiyöz olmayan faktörlerin bir sonucu olur, örneğin: polipoz, tümörler, burun konka atrezisi, yaralanma, burun septumunun eğriliği. Birçok durumda, burundaki alerjik süreçlerin arka planında seröz otit gelişimi gözlenir.

Eksudatif orta kulak iltihabına ne sebep olur? Hastalığın ortaya çıkması, vücudun direncinin azalmasına katkıda bulunur. Bu çeşitli kronik ve sistemik rahatsızlıklar, yetersiz beslenme, kötü alışkanlıklardan etkilenir. Hamilelik sırasında önemli ölçüde azaltılmış bağışıklık, bu nedenle hamile kadınlarda otit - nadir bir fenomen değil.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: belirtiler

Bu kulak iltihabı, ağrı, ateş ve kulak kanalında akıntı gibi bariz belirtilerin yokluğu ile ayırt edilir.
Eksüdatif otitin ilk belirtileri kulaklarda tıkanıklık, işitme bozukluğu. Birçok kişi kendi seslerini duyduklarından şikayet ediyor. Sıvı biriktikçe, kulaklarda basınç vardır. Kulaklarda "gurgles". İşitme kaybı artar. Sıklıkla hastalık tıkalı burun ve burun akıntısı ile birlikte çalışır.

Bir kişi yutma, çiğneme, hapşırma hareketleri gerçekleştirdiğinde - tüpün lümeni hafifçe genişler ve kulakların tıkanıklığı geçici olarak geçer.
Tedaviye zamanında başlanırsa ve Östaki borusunun açıklığı geri alınırsa, seröz orta kulak iltihabının bu belirtileri geçer. Uzun süreli işlem ve yapışkan bir forma geçiş ile, kalıcı işitme kaybı vardır.

Seröz orta kulak iltihabı teşhisi

Doktorun yapacağı ilk şey timpanik membranı incelemektir. Optik sistemli bir otoskop ile KBB, seröz inflamasyonun karakteristik belirtilerini tanımlayabilecektir: timpanik membran, net konturlar ve genişlemiş damarlar ile geri çekilir; Rengi hemen griye, sonra maviye veya kahverengiye dönüşür.

Bu veriler ve hastanın şikayetleri eksüdatif orta kulak iltihabının teşhisi için gerekçe oluşturur. Ek olarak, aşağıdaki testler gerektiği gibi yapılır:

 • işitsel tüpün havalandırılması. Kauçuk kanisterin ucu burun deliğine sıkıca kapatılır ve hava bunun üzerinden sağlanır. Hava, Östaki borusuna ve bunun boyunca - tambur boşluğuna girer. Timpanik zarın herhangi bir sesinin ve titreşiminin olmaması tüpün tam bir tıkanıklığına işaret eder;
 • Timpanometri. Bu, timpandaki basıncı, timpanik membranın, işitsel ossiküllerin ve işitsel tüpün işlevini değerlendirmenize izin veren bir yöntemdir. Timpanometri, kulak kanalına yerleştirilen bir prob kullanılarak gerçekleştirilir. Cihaza bir pompa, bir ses jeneratörü ve bir mikrofon bağlı. Jeneratörün yardımıyla belirli bir anahtarın sesleri verilir, pompa kulak kanalındaki basıncı değiştirir ve mikrofon orta kulak ve kulak zarı duvarlarından yansıyan sinyalleri kaydeder. Timpanograma göre, doktor, membran ve kemiklerin hareketliliğini, sıvı ve diğer anomalilerin varlığını belirler. Bu tür bir araştırma özellikle kronik formun eksudatif otitinin teşhisi için gereklidir. Toplam timpanometri 10 dakika boyunca gerçekleştirilir;
 • odyometri. Böyle bir işitme çalışması, işitme şiddetinin doğru bir şekilde tespit edilmesine ve kaybının tespit edilmesine yardımcı olacaktır. Odyometri karmaşık bir prosedür değildir. Hasta ses yalıtımlı bir kameraya götürülür, kulaklıklar takılır ve farklı ses seviyelerinde sesler duyulur. Bir kişi bir şey duyduğunda işaret etmelidir. Hava iletimini kontrol edin. Daha sonra, kafasına takılı bir cihaz kullanılarak, titreşen sesler uygulanır ve kemik iletim durumu belirlenir.

Bir çocukta eksüdatif otitin teşhis edilmesi daha zordur çünkü bebekler kendilerini endişelendiren şeyi doğru bir şekilde tanımlayamazlar.

Eksüdatif orta kulak iltihabı: tedavi

Yetişkinlerde eksudatif otit tedavisi, anti-inflamatuar tedavi ve işitsel tüpün açıklığının restorasyonu dahil olmak üzere kapsamlı olmalıdır.

Sıklıkla, bu hastalık burun kronik hastalıkların bir arka plan karşı oluşur, bu nedenle iyileşme için burun solunumunu kurtarmak için gereklidir. Doktorlar polip çıkarılması, atrofile sitelerin rezeksiyonu, adenotomi veya diğer sanitizasyon işlemlerini gerçekleştirir. Sinüzitte, maksiller sinüsler durulanır. Hastanın alerjik riniti varsa, duyarsızlaştırma tedavisi gereklidir. ARVI'nın varlığında, tedavi edilmeleri gerekir.

Birçok durumda, burun ve boğaz hastalıklarının tedavisinden sonra, Östaki borusunun işlevi kurulur ve eksüda, orta kulaktan çıkar. Bu gerçekleşmezse veya işitme kaybının gelişme tehdidi varsa, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • Östaki borusunun üflenmesi veya kateterizasyonu. Tanı amaçlı yapılan polytzer üfleme, aynı zamanda terapötik bir etkiye sahiptir. Hava akışı işitme tüpünün lümenini açar ve duvarlarına yapışmış olan mukusu dışarı üfler. Eksü, burnu dışarı doğru bırakır. Şiddetli vakalarda, üfleme yardımcı olmaz, daha sonra bir kateterizasyona başvururlar - burun içinden bir kateter sokulur, bu da doğrudan işitme tüpünün deliğine girer ve şişmeyi gidermek için bir epinefrin veya hidrokortizon çözeltisine dökülür. Bu tür prosedürler için çok yapışan sümüklü böceklerin yıkanması mümkündür. Kateterizasyon kronik eksüdatif orta kulak iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Kulak zarında perforasyon varsa, yapılamaz. Ağrılı duyulardan kaçınmak için her iki prosedür burun boşluğunun anemisinden sonra gerçekleştirilir.
 • Elektroforez. Bu, sabit bir akıma sahip bir elektrotun kulak kanalı içine sokulduğu bir tür fizyoterapi prosedürüdür. Üzerinde, bir akıntının etkisi altında bir derinin derin katmanlarına giren bir ilaç tabakası (genellikle Lidazu kullanılır) uygulanır. Böylece doğrudan gelir, etkinliği ve süresi artar. Eksüdatif otit ile elektroforez iyi bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Kan mikro dolaşımı ve lenf dolaşımını artırır, kasları gevşetir, doku rejenerasyon sürecini hızlandırır. 10-20 dakika boyunca yaklaşık 12 seans alacak.
 • timpanik membranın pnomomajajı. Kulak kanalında negatif ve pozitif bir basınç oluşturan bir cihaz yardımıyla yaparlar. Bu tür manipülasyonlar timpanik membranın hareketliliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Masaj bağımsız olarak gerçekleştirilebilir, baskı oluşturmak için avuç içi kulağa takılabilir. Elinizi birkaç kez yaklaşık 10 kez çıkarın ve tekrar bağlayın.
 • işitme tüpünün faringeal ağzı masajı. Bu tür egzersizlerle belli bir sonuç verilir: Yutma ve çiğneme hareketlerini 10 kez yapmak ve sonra 10 kez esnemek gereklidir. Böyle "jimnastik" sırasında işitme tüpünün ağzı açılır, kulaklar bloke edilir. Her gün düzenli olarak tekrarlamanız gerekiyor.
 • lazer ışıması. Adından kulakların bir lazerle ışınlandığı açıktır. Bu ağrısız ve basit bir işlemdir. Bir ışında toplanan enerji akışı belli noktalara yönlendirilir. Dokulardaki biyokimyasal süreçleri aktive eder, böylece şişlik ve iltihaplanma daha hızlıdır. Lazer tedavisinin seyri 8-12 seanstır.

Uzamış otit tedavisi için sağlık merkezlerini ziyaret etmek yararlıdır. İki taraflı eksudatif orta kulak iltihabına daha erken başladınız, daha başarılı olacak!

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtiler varsa, burun için vazokonstrüktif damla kullanın. Eczanede çok fazla uyuşturucu bulacaksınız: Nazol, Sanorin, Nazivin, Tizin vb. Nazal ajanların glukokortikoidlerle (Nazonex, Fliksonase) etkinliği de kanıtlanmıştır. Eksüdatif otitis ile bu tür damlalar, burun solunumunu iyileştirmeye ve işitme tüpünde şişmeyi gidermeye yardımcı olur. Mukus kullanılan mukolitikler (burun damlaları veya spreyler Sinuforte, Rinofluimucil) sıvılaşma için.

Alerjik ödem durumunda antihistamin (antialerjik) ilaçlar reçete edilir: Suprastin, Zirtek. Zayıf bağışıklığı olan insanlar için önemli bir nokta onun güçlendirilmesidir. Bunu yapmak için vitamin ve immünomodülatörler reçete.

Bunlar sekretuvar otitis media tedavisinin ana yöntemleridir. İstenirse, homeopatik ilaçlara başvurabilirsiniz. Eksüdatif orta kulak iltihabı ve homeopati - işler oldukça uyumludur, ancak ilacın bir uzman tarafından seçilmesi daha iyidir.

Eğer eksüdatif akut otitiniz varsa, tedavi bazı yöntemler içerir, ancak pürülan bir formda olduğunda çok farklı ilaçlara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, kulaktan salgıların ortaya çıkmasına dikkat etmek önemlidir.

Eğer konservatif yollar yardımcı olmazsa eksüdatif otit nasıl tedavi edilir?

Eksüdatif orta kulak iltihabı: operasyon

Yukarıda tarif edilen metotlarla tedaviden sonra iyileşme olmazsa, o zaman timpanik membranın parasentezi gerçekleştirilir. Bu, lokal anestezi altında iğnenin, eksüdandan salınması için zar tarafından delindiği basit bir işlemdir. Delinme sonrası, kulaktan gelen sıvı bir şırınga ile emilir, hidrokortizon ile yıkanır ve iyileşme olur. Eksüda çok viskoz ise, parçalayıcı enzim ajanlarının eklenmesi mümkündür. Gerekirse, manipülasyonu birkaç kez tekrarlayın. Sonunda, insizyon kendi başına sıkılır veya özel bir yapıştırıcı ile kapatılır veya işlevsel olarak kapatılır.

Kronik inflamasyon veya ihmal edilen akut orta seröz otitis ile uzun bir timpanum drenajı gerektirir. Bu, sıvının akacağı parasentez deliğine bir şant yerleştirerek yapılır. Eksüdatif otitis ile şantlama, orta kulak boşluğunu antibiyotik ve kortikosteroidlerle yıkamayı mümkün kılar. Bu, otoskopi inflamatuar sürecin ortadan kaldırıldığını gösterene kadar devam eder. Şant birkaç ay kalabilir.

Sıklıkla, eksüdatif otitin ameliyatsız olarak tedavi edilmesi isteği işitme kaybı ve intrakranial komplikasyonlara neden olur. Operasyon, bu gibi sonuçların önlenmesine yöneliktir. Tabii, sadece harcamayın. Bunun için belirli endikasyonlara ihtiyaç vardır.

Hastalık fibröz aşamaya geçtiğinde - diğer yöntemler sonuç vermeyeceği için orta kulağın sanitasyonuna başvurur. Bu operasyon timpanik membranın açılmasından sonra gerçekleştirilir. Bir mikroskop kullanarak, cerrah sivri ve bir değişiklik geçirmiş kulağın tüm bölümlerini kaldırır. Daha sonra timpanoplasti uygulayarak restore edilirler. Sonunda timpanik membran kapatılır (miringoplasti). Bu çok zor bir iş, doktorlar her zaman kulak yapısını işitme kaybını tedavi edecek şekilde yeniden yaratmayı başaramazlar.

Serebral otitisli kulaklarda antibiyotikler ve damlalar

Genellikle doktorlar her zaman gerekçe göstermeyen antibiyotikler reçete ederler. Hastanın durumu ciddi değilse, bu tür ilaçlar kullanmadan tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Tabii ki, tehlikeli bakterilerle enfeksiyon halinde veya diğer tedavilerden yoksunluk durumunda, antibiyotikler önlenemez. Eksüdatif otitis media için hangi ilaçlar kullanılır?

Her şeyden önce amoksisilin veya amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu ile fonlar atayın. onlar yardımcı olmazsa, o makrolitten veya fluoroquinol kullanılır (sefuroksim, klaritromisin ve azitromisin, siprofloksasin, ofloksasin ve ark.). Kesin preparatı seçmek için - analizi bakteriyel flora geçmek ve hastalığın etken maddesini belirlemek gerekir.

Ek olarak, seröz otiti tedavi etmek için antibakteriyel ve antienflamatuar etkisi olan kulak damlaları kullanılır. Onların isimlerini masada bulacaksın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta pürülan sümüğü tedavi etmek için ne

İlk bakışta Coryza basit ama çok hoş olmayan bir hastalıktır. Tüm ebeveynler, er ya da geç uzun bir süre burun akıntısı gibi bir problemle karşı karşıya kalırlar, fakat herkesin ne tür komplikasyonların normal sümüklere neden olabileceğini bilemez.

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?