Loading

Larenjit çocukta öksürük: semptomlar ve tedavi

Larenksdeki enflamatuar süreç, çocuğa ciddi rahatsızlık veren ve ebeveynleri çok fazla endişelendiren karakteristik bir öksürük ile kendini gösterir. Göründüğü zaman, bir saldırı sırasında kırıntıya nasıl yardımcı olacağını ve hangi ilaçların larenjit ile tedavi edildiğini bilmek önemlidir.

semptomlar

Larinks, virüs, hipotermi, yüksek sesle çığlık, bakteri, alerjen, tütün dumanı ve diğer zararlı faktörlerin etkilerinden etkilenebilir. Mukoza gırtlak şişer ve kırmızıya döner ve ses telleri kalınlaşabilir veya kapanmayabilir.

Bu değişikliklerin sonucu olarak, çocuk şikayet etmeye başlar:

 • Boğazda ağrı.
 • Yutulduğunda rahatsızlık hissi.
 • Tereddüt veya ses kaybı.
 • Boğaz ağrısı hissi.
 • Baş ağrısı.
 • Sıcaklıkta hafif bir artış.

Ama larenjitli çocuklara özel problemler veren ana ve en rahatsız edici semptom, belirli bir kuru öksürük ile sunulmaktadır. Bir köpeğin havlamasıyla benzerlikten dolayı, böyle bir öksürük havlama denirdi. Hastalığın başlamasından sadece 2-5 gün sonra öksürük nemli hale gelir ve üretken hale gelir.

Nasıl tedavi edilir?

Larenjitin ilk günlerinde, tedavi larenjit öksürüğünü nemlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için bol miktarda içecek kullanın, havayı nemlendirin, inhalasyon, durulama ve boğaz için diğer lokal tedaviyi kullanın. Öksürük kendini genellikle ortadan kaldırmaz, ancak sadece üretken hale getirmeye çalışır. Daha sonra, balgamın daha iyi ayrılması için, doktor, ekspektoranlar ve mukolitikler reçete eder.

Tedaviden daha fazlası: preparatların gözden geçirilmesi

Kuru larenjit öksürüğü ile, çocuk genellikle tuzlu su ve Borjomi ile nebulizör inhalasyonlar, yanı sıra otlar veya deniz tuzu et suyu ile buhar inhalasyonlar reçete edilir. Ayrıca, Pulmicort veya Budesonide ile bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar etkilidir. Bu ilaçlar inflamasyonu azaltır ve laringeal lümeni dilate eder.

Öksürük verimsiz ve müdahaleci ise, çocuğa, örneğin, Libexin, Kodelak veya Sinekod gibi antitüsif ilaçlar reçete edilebilir. Ancak, bu tür ilaçların sadece bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiğini bilmelisiniz, çünkü yanlış uygulanması bebeğin durumunu kötüleştirebilir.

Çoğu durumda, larenjitle birlikte bir çocuk, örneğin Claritin, Zodak veya Cetrin için bir antihistamin reçete edilir. Bu tür ilaçlar şişmeyi azaltır ve çocuğu rahatlatır, ancak öksürük merkezi üzerinde merkezi bir etkiye sahip preparatlar gibi, bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

Terleme, kaşıntı ve boğaz ağrısını gidermek için, durulanması önerilir. Terapötik durulama için, sadece tuz ve soda eklenmiş olan ılık su kullanabilirsiniz, ancak daha çok işlem, et suyu (papatya, aira, adaçayı, anason tohumu) ve antiseptik çözeltilerle gerçekleştirilir.

Enflamasyonu ve kuruluğu ortadan kaldırmak için spreyler ve aerosoller şeklindeki ilaçlar sıklıkla kullanılır. Bebekler Ingalipt, Angilex ve Miramistin reçete edilir. Ek olarak, topikal kullanım için uygun olan ve çocuğun çözmesi gereken tabletler, örneğin Lisobakt veya Tharyngept.

Çocuk balgamı öksürmeye başlar başlamaz, hava yollarında mukusun viskozitesini azaltan balgam söktürücü ilaçlar ve ilaçlar reçete edilir. Bu tür fonların listesi oldukça büyüktür. Prospan, Gedelix, Meyan kökü şurubu, Herbion şurubu veya Doctor Mom gibi bitki tabanına sahip en yaygın kullanılan ilaçlar. Ayrıca sık sık ATSTS, Ambroksol, Bromhexin ve benzeri gibi ilaçlar reçete.

Öksürüğün nasıl ortadan kaldırılması?

Larenjit çocuklarında öksürük sıklıkla nöbet şeklinde görülür. Ebeveynleri çok korkuturlar, özellikle de geceleri ortaya çıkarlarsa, sadece kuru bir öksürük değil, aynı zamanda çocuk için de güçlü bir endişe ve solunum yetmezliği gösterirler.

Böyle bir saldırı başlamışsa, ebeveynlerin aşağıdakilere ihtiyacı vardır:

 • Bebeğin dikkatini dağıtmaya çalış ve onu sakinleştir.
 • Sıcak bir alkali sıvıyı, örneğin Borjomi'yi veya soda ilavesiyle sütü ısıtın.
 • Ayak banyosu yaparak çocuğun bacaklarını ılık suya indirin.
 • Temiz havaya erişim verin, örneğin, balkona gidin ya da pencereyi açın.

Bir yaşın altındaki çocukların tedavi özellikleri

Bebek ne kadar küçükse, larenjitle daha ciddi olabilir, bu yüzden bir doktora danışmaktan çekinmeyebilirsiniz. Bebeklik döneminde hastalık nevroz, kaprisiouslik, şiddetli öksürük, huzursuzluk, ağlama sırasında hışıltılı solunum ve hışıltı, nazolabial üçgenin siyanotik boyanması ile kendini gösterir. Bir yıla kadar olan çocuklarda görülen rahatsızlık, stenozun sık sık gelişmesiyle tehlikelidir, bu nedenle öksürüğe karşı bir gece saldırısı yapılırken, bebeğin ebeveynleri bir ambulans çağırmalıdır.

Ne yapılamaz?

Larenjit öksürüğü olan çocuğun durumuna daha da kötüye gitmedi, ebeveynler:

 • Çocuklara antitusif ilaçlar, antibiyotikler veya antihistaminikler verin. Bu ilaçların bebeğe sadece bir çocuk doktoruna danıştıktan sonra verilmesine izin verilir.
 • Bebeğinizin bacaklarını ıslatın ya da sıcak bir banyo yapın.
 • Boğazın aşırı ısınması (bu şişliği artırabilir).

İpuçları

 • Larenjit öksürüğünün tedavisi sırasında, çocuk boğazına dikkat etmelidir. Bunun için soğuk hava ve zararlı buharların solunmasından kaçınılmalı ve ses telleri ağlayarak gerilmemelidir. Çocuğun burun ile havada nefes aldığından ve daha az konuştuğundan emin olun.
 • Hasta çocuğun bulunduğu odada hava nemlendirilmelidir. Bu durumda, en iyi yol bir nemlendirici kullanmaktır. Odayı havalandırmak ve sıklıkla ıslak temizlik yapmak da gereklidir.
 • Larenjit öksürüğünü nemlendirmek için bebeğe daha çok içecek vermesi önemlidir. Çocuğunuza asitsiz meyve suyu, komposto, ballı bal, sıcak gai, gazsız maden suyu verin.
 • Ayrıca, larenjitli bir çocuk tarafından kullanılan yiyeceklerin sıcaklığını da izleyin. Gıda boğazı tahriş etmemelidir, bu yüzden kırıntıları çok sıcak veya çok soğuk yemeklere vermeyin.

Komarovsky'nin bir sonraki transferini gördükten sonra, öksürük ilaçları hakkında daha çok şey öğreneceksiniz.

Bir çocukta larenjit ile öksürük tedavi etmek için: güvenli ve etkili yöntemler

Biri özel larenjit belirtileri her yaşta - gerekli öksürük tedavisi olmadan aralıksız.

Çocuklukta o daha güçlü, tedavi etmek daha zordur ve kronikleşebilir ve bu semptom uygun tedavi olmadan ciddi rahatsızlığa neden olabilir.

Çocuklarda Larenjit

Larenjit, larinksin mukoza zarına yayılan ve inflamatuar süreçlerin gelişmesine neden olan inflamatuar bir patolojidir.

Hastalık virüs, bakteri, enfeksiyon veya bazı mantarlar şeklinde patojen mikrofloranın laringeal mukozasına maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bu patoloji ile görsel olarak larinksin arka duvarında şişlik ve kızarıklık teşhisi, diğer karakteristik belirtiler de görünebilir:

 • ses tellerinin kalınlaşması;
 • boğazda palpe edilebilen ağrı;
 • vücut ısısında önemsiz bir artış;
 • yutma ile rahatsızlık ve ağrı;
 • ses kısıklığı;
 • terleme duygusu ve bazen - yabancı cisimlerin larinksinde bir varlık hissi.

Bir öksürük neden bir çocukta larenjitle gelişir?

Çocuklarda larenjitin en belirgin işareti - öksürük - vücudun bir yansımasıdır, Böylece boğazda herhangi bir uyaranın varlığı hakkında bilgi verir.

Larenjit durumunda, patojenik mikroflora, boğazda hassas reseptörler üzerinde biriken irritanların rolünü oynar, larinks kaslarının keskin bir şekilde büzülmesine ve akciğerlerin keskin bir şekilde nefes almasına neden olur.

Öksürme mekanizması her zaman aynıdır., Ancak çeşitleri, hastalığın gelişim aşamasına bağlı olarak kendini gösterebilir.

Zamanla, tedavinin yokluğunda, öksürme olur sarsıntılı ve havlayan, Bu durumda, hem sesin küçük bir ses kısıklığı hem de bunun kısmen veya tamamen kaybedilmesi mümkündür.

Dahası, bu süreç büyür verimli görünüm, balgamın göründüğü, ancak bu gerçekleşmezse ve öksürük sert ve sarsıntılı olarak kalırsa - ciddi derecede larenjit gelişimi hakkında konuşabilirsiniz.

Çocuklarda larenjit ile öksürük tedavisi için yöntemler

Böyle bir semptomun larenjit ile tedavisi kendi başına bir son değildir.. Eliminasyon tamamen iyileşme olarak kabul edilmez.

Bu nedenle, semptomatik tedavi ile öksürükten kurtulmak bile Sebebi patojenler şeklinde görmezden gelmek imkansızdır., Diğer ilaçlarla savaşmak için gerekli olan.

tedavi uygulanabilir ilaç ve geleneksel tıp yardımı ile, ve çoğu zaman bu tür yöntemler birleştirilebilir, ancak bu tür bir tedaviyi bir doktorla koordine etmek gereklidir.

Genel yaklaşım

 1. Çocuğun hasta olduğu odada, havayı nemlendirmek ve havalandırmak için gereklidir.
  Rutubeti kontrol edebileceğiniz özel bir nemlendiriciyi kurmak en iyisidir, çünkü kuru hava sadece buğuyu güçlendirecektir.
 2. Çocuğun mümkün olduğunca az konuşmak, ama fısıldamaya gitme.
 3. olmalı koruyucu bir diyete bağlı kalın, sıcak veya aşırı soğutulmuş, yanı sıra baharatlı, keskin ve tuzlu yemekler içermez.
  Tercihen sadece sıcak karbonat içermeyen içecekler içebilirsiniz, ancak mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.
 4. Dikkatle ısınma kompreslerini uygulamak mümkündür (tercihen sıcak tuz, kumaşa sarıldığında "kuru ısı" yöntemiyle yapılır).

Bu koşullar altında, öksürüğü sakinleştirmek için değil, aynı zamanda üretken biçiminin gelişmesini kışkırtmak için tasarlanan sistemik terapiden iyi sonuçlar alınabilir.

Ve bu, sıvı salgısının gelişmesine ve balgamın atılımına katkıda bulunacaktır.

İlaç tedavisi

Bir çocuğun öksürüğünün tıbbi tedavisi sadece tabletlere ve solüsyonlara konsantre olmamalıdır.

daha iyi daha sık inhalasyon ve durulama, Bu prosedürler vücuda daha az zarar verdiği için.

Bu yaklaşımla ilaçların aktif bileşenleri, sistemik kan akışına daha az emilmekte ve doğrudan etkilenen mukoza zarları üzerinde etkili olmaktadır.

İltihabı ortadan kaldırın ve gerekirse, laringeal lümeni genişletin budesonid veya pulmicort ile inhalasyona yardımcı olacaktır.

Çok müdahaleci öksürük, birkaç gün için verimsiz kalıyor, genellikle antitüsif ajanlarla tedavi gerektirir (sinecode, kodelak, lizobkat).

Ancak bu tür ilaçları kullanmak, talimatlara göre değil, her bir vakada hastalığın seyrinin spesifik özelliklerine dayanan dozajı belirleyecek olan doktorun tavsiyelerine odaklanarak daha iyidir.

Kuru larenjit öksürük ile çocuk genellikle salin ve Borjomi ile nebulizer inhalasyonlar reçete edilir, otlar veya deniz tuzu suyu ile buhar inhalasyonlarının yanı sıra.

Ayrıca, Pulmicort veya Budesonide ile bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar etkilidir. Bu ilaçlar inflamasyonu azaltır ve laringeal lümeni dilate eder.

sıradan öksürük tedavisinde iş antihistaminiklerin randevusu olarak kabul edilir, Bu, ödemin kaldırılmasına katkıda bulunur ve öksürük merkezi üzerinde merkezi bir etkiye sahiptir.

Semptomatik tedavi sırasında öksürük gelişirse üretken - gerekli hemen devam et söktürücüler, Bu balgam ve balgamın solunum yollarından atılmasına katkıda bulunacaktır.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 • gedeliks;
 • Prospan;
 • bromheksin;
 • meyan kökü şurubu;
 • ACC;
 • Doktor Anne.

Kuru öksürük tedavisi

Kuru öksürük, harekete geçme zamanı geldiğinde tedaviye hızlı bir şekilde cevap verir.

Bitki ekstreleri ile birlikte, bu tür maddeler ayrıca, kökenlerine bakılmaksızın öksürük reflekslerini hızla baskılayan dekstrometorfan maddesini de içerir.

Havlayan öksürük tedavisi

Öksürük havayla gelişirse - önce mukolitik ilaçlar, sıvılaşmaya ve balgam çıkarmalarına katkıda bulunan başvurmamak daha iyidir.

Mukusun solunum yollarından çıkarılmasına yardımcı olurlar.

Ancak bu, öksürüğü daha da şiddetli hale getirecek, bu da çocuğa gereksiz acı çekecek.

Muzaffer veya adaçayı temel alan günlük durulama yapmak daha iyidir veya birkaç çeşit otu (kural olarak) eşit oranlarda birleştirir.

Durulama çözeltilerinin hazırlanması için, üç çay kaşığı miktarındaki bu tür bitkisel preparatlar ve toz halinde, 0.5 litre kaynar su dökülür, bu madde beş dakika süre ile verilir, daha sonra infüzyon süzülür.

Tedavi seyrinin temeli olmalı ilgilenen doktor tarafından atanır ilaçlı preparatlar.

Halk ilaçları

Iyi yardım Çocuklarda öksürük tedavisinde, halk ilaçları, ama bunları kullanmadan önce, iki şeyden emin olmanız gerekir.

İlk olarak, çocuk bu tür tarifleri oluşturan bileşenlere alerjisi olmamalıdır.

İkincisi, doktor onayını vermelidir, böylece reçeteli ilaçların halk tariflerinden gelen bileşenlerle negatif olarak etkileşime gireceği bir durum olmayacaktır.

Bu tür popüler yöntemler çok bilinir, ancak çocuklar için en güvenli ve aynı zamanda etkili olan aşağıdaki gibi kabul edilebilir:

 1. Tarafından karıştırın yarım bardak maden suyu ve süt, karışıma bir çay kaşığı bal ve tereyağı ekleyerek.
  Hepsi homojen bir kıvamda iyice karışır ve karışımı iki kısma ayırır. Biri sabah, diğeri ise - yatmadan önce akşam.
  Öksürmeden önce her gün taze bir porsiyon hazırlayarak bu karışımı içmelisiniz.
 2. Aynı miktarda ahududu ve adaçayı yaprakları ile karıştırılmış kuru bir çorba kaşığı çorba kaşığı ve tüm bu 0.5 litre kaynar su dökün, ısrar etmek için iki saat bekletin.
  Gün boyunca, düzenli aralıklarla beş kez (yüz gram) içilir.
 3. Bir tavada 100 gram deniz tuzu ısıtılır ve birkaç damla okaliptüs yağı alınır.
  Tuz soğuduktan sonra, ancak buhar bundan akmaya devam ederse, çocuk bu çifti iki kez günde birkaç dakika teneffüs etmelidir, böylece buharlaşma yüzünü yakmaz.
 4. Içinde bir bardak taze havuç suyu bir çorba kaşığı bal ilave edilir ve tüm bunlar homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır.
  Birkaç yudum alırken, gün boyunca ilaçları birkaç yaklaşım için içmeniz gerekir.
 5. 100 mililitre ılık kaynamış su içinde bir çay kaşığı propolis ve her çeşit balda karıştırın.
  Kompozisyon homojen olmalıdır.
  Tamamen, her defasında camın yarısını kullanarak, iki kez gırtlak çalkalamak anlamına gelir.

Larenjit ile öksürük olası komplikasyonları

Bu semptom hızla ilerler ve çocuk için daha acı verirse - olasılık yüksek, sonradan öksürük provok trakeada enflamatuar süreçlerin gelişimi.

Ayrıca, güçlü bir öksürük yol açabilir boğulma ile doludur laringospazm,.

Yararlı video

Bu videodan öksürmenin ne olduğunu ve çocuklarda nasıl tedavi edeceğini öğreneceksiniz:

Öksürük bırakın tamamen Dikkat olmadan bu imkansız.

Çocuğa sürekli olarak eşlik eden rahatsızlık veya ağrı hakkında öksürme veya şikayet etme - doktora görünmek, Tedavi için gerekli araçları kim önerecektir.

Larenjit ile öksürük: korkmaya değer mi?

Öksürük süresi

Larenjit için öksürük ne kadar sürer? Her şey hastalığın temel nedenine, hastanın yaşına, tedavinin başlangıcına ve organizmanın bireysel özelliklerine bağlıdır.

Geleneksel olarak, öksürük 7-12 gün boyunca geri çekilmez. Çocuklarda, bu terimler azaltılabilir, ancak hastalığın tracheitis veya bronşite dönüşme riski ile ilişkilidir.

Yeterli tedavi olmadığında öksürük aylar almaz. Şiddeti kaybeder, ancak hastayı uzun süre endişelendirir.

tedavi

Larenjit ile öksürüğü tedavi etmek için mi? Tedavi yönteminin seçimi doğrudan hastalığın altta yatan nedenine ve semptomun doğasına bağlıdır. Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ile öksürük tedavisi aşağıdakileri gerektirir:

 • Çağrıların kısıtlanması. Mümkünse, doktorlar konuşmadan daha fazla sessizlik önerir.
 • Sıcak içeceklerin kullanımı. Avantaj, süt, otlar ile çay ve alkali maden suyu vermektir. Larinksin mukoza zarında yatıştırıcı bir etkiye sahiptirler.
 • Düzenli havalandırma ve hastanın kaldığı odada hava nemlendirme.
 • Yarı hızlı bir rejimin gözlemlenmesi, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması.
 • Hastaya tam bir uyku sağlamak.
 • Sigarayı bırakmak ve tahriş edici gazlara maruz kalmak.
 • Düzenli boğaz durulama.
 • Soluma.

Çoğu zaman bu önlemler laringit ile öksürük ataklarını rahatlatır. Etkisizlerse, doktorlar özel ilaçlar reçete ederler.

Islak öksürük nasıl tedavi edilir? Doktorlar balgam söktürücü tabletleri ve şurupları reçete eder. Popüler ilaçlar:

Cure havlayan öksürük ek olarak antihistaminik ve antialerjik ilaçlara yardımcı olacaktır. Ödemlerin şiddetini etkili bir şekilde azaltırlar, doğal hava yollarını serbest bırakırlar. Asıl olacak:

Spesifik tablet ve şuruplara ek olarak, fizyoterapi yöntemleri larenjitin kontrolüne yardımcı olur. Larinks, UHF ve diğer sağlık prosedürlerine uygulanan sıcak kompresler, hastaların durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Çocuklarda terapi

Larenjitli çocuklarda öksürükten kurtulmak bazen daha zordur. Hastalığa mukoza zarının belirgin ödemi eşlik eder. Ciddi komplikasyon riskini en aza indirmek için tedavi hızlı ve yeterli olmalıdır.

Bu ilaçlar ödemi hızlı bir şekilde ortadan kaldırır ve çocuğun nefes almasını normalleştirmeye yardımcı olur. Ancak, ihtiyaç olmadan, kullanım için tavsiye edilmez. Steroidlerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılır.

Öksürük geçmezse

Bazen tedaviye rağmen larenjit sonrası öksürüğün gitmediği durumlar vardır. Çoğu zaman bu, yanlış seçilmiş tedaviye veya öksürük faktörünün sürekli varlığına karşı olur.

Larenjit sonrası semptom çocukta geçmemişse, o zaman hastalığın komplikasyonunu tracheitis, bronşit veya zatürree şeklinde dışlamak gerekir. Çocuklar için, patolojik sürecin solunum sisteminin diğer bölümlerine göçü karakteristiğini korumaktadır.

Larenjit ile öksürük, olabildiğince çabuk ortadan kaldırmaya çalışmanız gereken tipik bir semptomdur. Bununla birlikte, tedavinin sadece ilgili semptomu değil, hastalığın temel nedenine yönlendirilmesi gerektiğini anlamak önemlidir.

Larenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır: görünüm, ilaç ve halk tedavisi nedenleri

Sürekli olarak larenjit eşlik eden belirtilerden biri öksürüktür. Genellikle kuru ve histerik - hastalara pek hoş olmayan duyumlar verir. Bu öksürük, vokal kordların mukoza zarının tahrişiyle ilişkilidir ve bunlar da, beynin öksürük merkezine sinyaller gönderir. Bir öksürüğü larenjit ile nasıl tedavi edeceğimizi ve tedavisinin en etkili yöntemlerini nasıl bulacağımızı anlayalım.

Larenjit: Hastalığın etiyolojisi

Larenjit iltihaplı bir süreçle paralel olarak ortaya çıkan kendi kendini sürdürebilen bir patoloji olarak kabul edilir. Hastalığın nedeni, aralarında sık sık bulunan çeşitli solunum ve viral enfeksiyonların ilerlemesi olabilir:

Ek olarak, inflamatuar süreç birçok dış faktör tarafından provoke edilebilir. Kuru öksürük eşliğinde akut larenjit gelişimini desteklemek için:

 • sıcaklıkta bir artış ile bakteriyel bir doğa enfeksiyonları;
 • kirlenmiş havanın düzenli solunması;
 • alerjenlerin boğazına etkisi;
 • Sigara içilmesi veya sigarayla dolu alanlarda bulunması;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • Ses cihazında düzenli bir yük ile ilgili çalışma;
 • çok soğuk ya da sıcak yiyecek veya içecek içmek.

Öksürük - ana belirtilerden biri olarak

Öksürük, larenjitin en hoş olmayan semptomlarından biridir. Kuru ve paroksismal bir karaktere sahiptir. Sesinde, bu öksürük havlayan bir köpeğe benziyor. Böyle bir patolojik durum, mukozada sürekli bir tahrişe yol açtığı için sadece iyileşmeyi engeller. Özellikle zor bir çocukluk döneminde öksürük taşınır, çünkü solunum yolu kasları yetişkinlere göre daha zayıftır.

Laringit ile öksürük atakları çok acı verir ve öksürüğe yol açmaz. Arka planda ses kısıklığı var, yutulduğunda ve konuşurken boğazda acı verici bir sendrom var. Bu nedenle, öksürüğün görünümünü aniden iyileştirmek için hemen gereklidir.

Akut larenjitin arka planında öksürük ataklarının tedavisi türüne bağlıdır. Hastalığın ilk günlerinde, patoloji kuru, rahatsız edici ve verimsizdir. Balgam ayrılmamıştır, bu durumda ekspertici ile tedavi etkisizdir. Dahası, öksürük daha nemli hale gelir ve bunu tedavi etmek çok daha kolay hale gelir.

Öksürük ve görünümünü nedenleri:

kuru

Kuru veya yıkıcı öksürük sıklıkla çocukluk çağındaki larenjitlere eşlik eder. Onun saldırıları çok sık, çocuk geceleri iyi uyumuyor, bazen nefes almak zor. Acı verici olabilir ve sıklığı nedeniyle boğazda daha fazla tahrişe yol açar. Karmaşık tedavi için, antitüsif ilaçlar gerekli olacaktır.

Bu öksürük, bulantı ve kusmaya kadar verimsiz ve müdahaleci değildir. Solunum sistemini temizlemek mümkün değildir, çünkü pratik olarak balgam yoktur, ya da çok kalın ve viskozdur. Mukolitik ilaçlar hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu durum 2-5 gün sürebilir.

havlama

Sonra bir köpek havlaması gibi görünen bir öksürük var, havlamak denir. Çoğu zaman viral hastalıkların arka planında görülür ve ses tellerinin larengit ile yenilmesinin bir sonucudur. Balgam gitmez ve hatta iyi bir öksürük bile rahatlama getirmez.

Bronş ve trakea hava akışına duyarlı hale gelebilir ve keskin kokular yeni öksürük nöbetleri tetikleyebilir.

Balgam veya mukus ile

Larenjit akıntısı ile birlikte balgam ile öksürük yavaş yavaş üretilir. Öksürük daha kolay olur. Sökülebilir olanın rengi ile hastalığın doğasını belirleyebilir. Yeşil veya sarı balgam bakteriyel bir enfeksiyonu gösterir.

Şeffaf mukus, vücutta virüsün varlığını gösterir. Viskoz yeşil maddeden sıvı açık sarıya ayrılan yoğunluğun yanı sıra renkteki değişim de inflamatuar sürecin zayıfladığını gösterir.

Nasıl tedavi edilir

Larenjitin başlangıç ​​aşaması, sıklıkla hırıltılı solunum gürültüsü ile birlikte görülen çok kuru öksürük ile karakterizedir. Yeni bir aşamadaki terapi, üretkenliğini artırmayı hedeflemelidir. Genel tedavi prensipleri şöyledir:

 • başını huzur içinde tut;
 • Bol sıvı tüketin;
 • odadaki havayı nemlendirin;
 • yatak ya da yarım yataklı rejime uymak;
 • sigara içmek, alkol almaktan kaçınmalı;
 • inhalasyon ve gargara yapmak;
 • öksürük tedavisi yapmak.

Komarovsky: Bir öksürüğü tedavi etmek için şöyle diyor:

JMedic.ru

Larenjit ile öksürük, hastalığın nedenine, hastanın yaşına ve başka herhangi bir duruma bağlı olmayan zorunlu bir semptomdur. Hastaya pek hoş olmayan duyumlar verir. Bazen larinjit ile, geleneksel ilaçlar işe yaramıyor, bu yüzden nasıl ve nasıl tedavi edeceğini bilmeniz gerekiyor.

Larenks iltihabı ile öksürük karakteri

Larinksin iltihaplanması genellikle öksürük, kızıl ateş veya diğer viral hastalıklar nedeniyle ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Sebepleri de olabilir:

 • patojenik bakterilerin mukozasında reprodüksiyon;
 • alerji;
 • hipotermi;
 • mekanik tahriş (şarkı söyleme, çığlık, vb.);
 • sigara içmek veya alkolün kötüye kullanılması.

gırtlak mukozasında hastalık hiperemik ve ödemli hale sırasında, bazen ses telleri veya nesmykanie bir kalınlaşma vardır. Böyle belirtiler var:

 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • bir ağrı.

Ancak hasta için çok fazla problem oluşturan ana problem (özellikle çocuk için) larenjit ile öksürüktür. Kendi başına geçeceğini düşünmek çok tehlikelidir. Tedavi hemen alınmalıdır.

Hastalığın ilk günlerinde larenjit ile öksürük kuru, verimsiz, takıntılıdır. Bu "havlayan" denir. Balgam ayrılığı, hastalığın başlangıcından 2-5 gün sonra ortaya çıkmaz. Bu dönemde balgam söktürücü ilaçlarla tedavi etkisizdir. Bir öksürük nemlendirildikten sonra, tedavi etmek daha kolay hale gelir.

Birçok anne ve baba, özellikle de geceleri meydana gelirse, larenjitli bir çocukta öksürme ile korkarlar. Yatay pozisyonda olan çocuk, mukus larenksinde biriken kuru ve viskoz balgamı sıkmak için daha da zorlaşır, genellikle kendini yükseltmek ve hava yollarını temizlemek için uyanır. Ebeveynler de böyle bir saldırıyı durdurmak için acil önlemler almalıdırlar.

Kuru larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Hastalığın ilk aşamasında, öksürüğü nemlendirilmiş larenjitle kurutmak için önlemler alınmalıdır. Bunun için aşağıdaki tedavi uygulanır:

 1. İlk birkaç gün içinde, larenjit inhalasyon ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Enflamasyonu gidermek için, laringeal lümeni arttırın, Budesonide veya Pulmicort atayın. Çocukta bir gün veya gece öksürüğü yumuşatmak için, bir nebülizör yoluyla fizyolojik salin veya alkali maden suyunu solumasına izin verebilirsiniz. Ayrıca deniz tuzu ve çeşitli bitki özlü maddeleri ile buhar inhalasyonları ile tedavi etmek de etkilidir. Üçlü bir etki üreteceklerdir: enflamasyonu kaldırmak, bakterisit bir etkiye sahip olmak, sıvılaşmayı ve balgam ayrılmasını teşvik etmek.
 2. Obsesif, verimsiz öksürük ile, antitusif ilaçlar almak için tavsiye edilir. Narkotik (morfin, kodeine vb.) Ve narkotik olmayanlar olabilirler. Bir yetişkin veya bir çocuğu larenjitden tedavi etmek için, ilk olarak çok nadiren kullanılır, çünkü ilk olarak bağımlılık yapabilir ve ikincisi, genellikle hastanın durumunu ağırlaştırır. Genellikle, öksürük merkezi, Stoptusin, Sinekod, Libeksin, diğer olarak baskı, böyle araçlar ile tedavi reçete.
 3. Öksürme atağı, larenjitli bir hastanın boğazına ya da kaşıntıya neden olduğu için ortaya çıkabilir. Bu nedenle, antiseptik çözeltilerin yanı sıra, soda ve tuz ile ılık suyla mümkün olduğunca sık durulama yapmanızı tavsiye eder. Ayrıca, ara kök, anason tohumu, papatya ve diğerlerinin kökü gibi durulama için halk ilaçları da uygundur. Larenks iltihabının durulamalarla tedavisi çok etkili olduğu için, ebeveynler çocuğa bu prosedürü mümkün olan en kısa sürede öğretmelidir. Gargara doğru şekilde bebeğin dört yıl içinde olduğuna inanılmaktadır.
 4. Kuruluk ve inflamasyonu ortadan kaldırın, aerosol ve spreylerde ilaçlara yardım etmek için mukozayı nemlendirin. Yetişkin, 3 yıllık bir çocuk olan Stopangin, Chlorfillipt, Campho, Miramistin, Ingaliptom veya Angilex ile tedavi edilebilir.
 5. Laringeal inflamasyonun öksürük ve diğer lokal semptomları, Tharyngept, Efizol, Septepryl, Lisobakt ve diğerleri gibi emilebilir tabletlerdir.

Larenjit öksürüğünü nemlendirmek için, hastaya bol miktarda ılık içecek vermek gerekir: çaylar, asitsiz kompostolar ve meyve içecekler, ballı kakao yağı vb. Hastalığın ilk döneminde boğazınızı korumanız gerekir - bağırmayın, ses tellerini aşmayın, soğuk havayı solumayın. Sigara içen insanlar bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelidir.

Hastanın bulunduğu odada hava kuru olmamalıdır. Nemlendirici varsa harikadır. Sürekli olarak havalandırmanın ve ıslak temizliğin yapılması gerekir.

Bir üretken larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Eğer öksürük larinks enflamasyonunda nemli ve üretken hale gelirse, bu iyi bir işarettir. Hastalığın başlangıç ​​evresinin tedavisi doğruydu, iyileşme başladı. Beklentileri almanın zamanı geldi. Mukultin, Prospan ve ATSTS'den Bromheksin ve Ambroxol'e kadar bir dizi var. Bu aşamada, ağır bir içecek rejimini sürdürmek de önemlidir.

Çocuklarda stenoz larenjit hakkında bilmeniz gerekenler

Çocuğun larenksindeki enflamatuar süreç, özellikle 5 yaşında değilse, sözde bir krup sendromu (yanlış tahıl gevreği) provoke edebilir. Bu durum bebeğin hayatı için tehlikelidir.

Saldırı genellikle akşamları ya da geceleri olur. Bebeğin kuru, havlayan bir öksürüğü var, sesi oturur. Bebeğin göğsünü dinlemeye çalışırsanız, sıkıcı sesler duyabilirsiniz. Öksürüğe uyum, solunum yetmezliği belirtileri ile birlikte gelir - bebeğin nazolabial kırığı, kolları ve bacakları üzerinde çivileri maviye döner. Çocuk, kendi durumunu daha da kötüleştiren kaprisli ve huzursuz olur.

Eğer ebeveynler darbelere karşı bir saldırı şüphesi varsa, hemen bir ambulans çağırmalı ve gelmeden önce bebeğe kendi başlarına yardım etmeye çalışmalıdır:

 • çocuğu sakinleştirmeye ve dağıtmaya çalışın;
 • bol miktarda sıcak alkali içecek (sodalı süt, Borjomi) verin;
 • çocuğun temiz havaya ulaşmasını sağlamak (pencereyi açmak, hava koşullarına göre giyinmek, balkona);
 • antihistaminikler vermek.

Saldırının, bir ambulansın gelmesinden önce başlamasıyla olur. Fakat bu, bir çocuğun tedavi edilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez. Stenosing laryngitis yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.

Larenks iltihabının nedeni ortadan kaldırılmazsa larenjitli bir hastada öksürüğü tedavi etmenin herhangi bir yolu etkisiz olacaktır. Bunu belirledikten sonra doktor, en hızlı iyileşmeye ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yol açacak antiviral veya antibakteriyel bir ajan önerecektir.

Larenjit ile öksürük tedavisinde kanıtlanmış yollar

Laryngitis - (doğru ve yanlış) ses telleri, ses kasları ve bu organların mukoza zarının sık hastalık ve öksürük larenjit - hastalığı, en canlı ve ağrılı belirti ayrılmaz bir parçası.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit nedenlerini, hastalığın belirtilerini, geleneksel ve halk yöntemleriyle tedavi edilen larenjitle öksürmeyi düşünün.

Larenjit nedenleri

Larenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir, ancak bu nadiren olur. Sıklıkla, inflamatuar genesisin solunum sisteminin diğer lezyonları ile paralel olarak ortaya çıkan eşzamanlı bir hastalıktır.

Laryngitis akut bir şekilde solunum yolu organın hastalanması bir nedeni haline gelmiştir, enfeksiyon, viral ya da fungal bitki gövdesi, içinde ilerlemesine bağlı olabilir olup.

Bu nedenle, ana nedenler:

 • adenovirüs enfeksiyonu;
 • influenza ve parainfluenza;
 • boğmaca öksürük;
 • difteri;
 • tüberküloz;
 • Frengi.
Bu faktörlere ek olarak, akut larenjit gelişimi daha fazla ve bu tür göstergeleri provoke edebilir:
 • bağışıklıkta bir azalma, böylece vücuda giren enfeksiyöz ajanlar, düşük bir bağışıklık tepkisi nedeniyle yok edilemez;
 • toz, kir ve diğer tahriş edici maddelerle birlikte solunum sistemine giren kirli havaya maruz kalma;
 • alerjenler, larinksin tahriş edici iltihabı;
 • yoğun sigara;
 • ses telleri üzerindeki büyük yüklerle ilişkili çalışma modu;
 • Yiyecek ve içeceklerin kritik sıcaklıklarda (çok sıcak veya çok soğuk) tüketilmesi.

Çok nadiren, larenjitin nedeni gastrointestinal sistem, özellikle gastroözofageal reflü hastalıkları olabilir. Gıdaların mideden geri dönüşünün bir sonucu olarak, laringeal mukoza, tahrişini provoke eden hidroklorik asit ile irrite olur.

Larenjit sadece akut değil, aynı zamanda kronik olabilir.

Patolojinin kronik bir evreye geçişi durumunda bile, öksürüğün kendisinin geçeceği umudu değmez. Hastanın refahını iyileştirmek için ciddi ve yeterli bir akut durumu veya kronik bir nüksü tedavi etmek gereklidir.

Test: Yaşam tarzınız akciğer hastalığını provoke ediyor mu?

Gezinme (yalnızca iş numaraları)

20 işten 0 tanesi tamamlandı

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20

bilgi

Neredeyse hepimiz çok elverişsiz koşullara sahip şehirlerde yaşadığımızdan ve buna ek olarak yanlış bir yaşam biçimimiz olduğu için, bu konu şu anda çok ilgili. Birçok eylemi gerçekleştiririz, ya da tam tersi - biz aktif değiliz, kesinlikle organizmamızın sonuçlarını düşünmüyoruz. Hayatımız nefeste, onsuz birkaç dakika yaşayamayacağız. Bu test, yaşam tarzınızın akciğer hastalığını provoke edip edemeyeceğini, ayrıca solunum sisteminizin sağlığını düşünmenize ve hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacağına karar verecektir.

Testi daha önce geçtin. Tekrar başlatamazsın.

Testi başlatmak için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Bunu başlatmak için aşağıdaki testleri tamamlamanız gerekir:

sonuçlar

Kategoriler

 1. % 0’a yönelme yok

Hayatın doğru yolunu açarsın

Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı spor ve kurşun devam eder ve vücudun yaşamı boyunca sizi memnun edecek, umurunda ve genel olarak solunum sisteminin ve sağlık düşünür yeterli etkinliğe adam mısın. Ama, bu supercool değil, çok önemli, zaman içinde muayene geçmek bağışıklık sistemini desteklemek için unutmak ağır fiziksel ve güçlü duygusal aşırı kaçının. Gerekli kontak (maske elleri ve yüzü, hava yolu açıklığı yıkama) koruyucu ekipman hakkında unutmayın eğer hasta insanlarla temas en aza indirmek için deneyin.

Ne yaptığınızı düşünmek, yanlış bir şeyler yapmak zamanı.

Risk altındasınız, yaşam tarzınızı düşünmeye ve kendinizi uygulamaya geçirmeye değer. Zorunlu egzersiz ve hatta daha iyi spor yapma başlamak gibi en çok spor türünü seçmek ve bir hobi çevirmek (dans, bisiklet turları, spor salonu ya da daha basitçe yürümeyi deneyin). Zamanla soğuk algınlığı ve grip tedavisini unutmayınız, akciğerlerde komplikasyonlara yol açabilirler. Bağışıklıklarınızla, mizacınızla ve doğada ve temiz havada olabildiğince sık çalıştığınızdan emin olun. Rutin yıllık muayenelerden geçmeyi unutmayın, akciğer hastalıklarını ilk aşamada tedavi etmek ihmal etmekten çok daha kolaydır. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmelerden, sigara içmekten veya mümkünse sigara içenler ile temastan kaçının, hariç tutun veya en aza indirin.

Alarmı çalmanın zamanı geldi!

Sağlığınıza karşı tamamen sorumsuzsunuz, böylece akciğerlerinizin ve bronşlarınızın işlerini yok ediyorsunuz, onlara üzülün! Uzun yaşamak istiyorsanız, vücudunuza karşı tüm tavrınızı kökten değiştirmelisiniz. Dahiliyeciye ve göğüs hastalıkları gibi uzmanlar tarafından ilk geçiş muayene, bunu senin için kötü bitebilir aksi sert önlemler almak gerekir. Hayatını kökten değiştirmek, doktorların tüm önerileri uygulayın, tamamen, iş veya ikamet yerini değiştirmek hayatından sigarayı ve alkolü ortadan kaldırmak ve en aza indirmek için bu tür bağımlılıkları olan insanlar, sertleşmesine ile temas getirmek mümkün olduğunca bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyebilirsiniz Daha çok temiz havaya çıkar. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklemelerden kaçının. Tamamen agresif araçların iç dolaşımından hariç, doğal, doğal ilaçlar ile değiştirin. Evde ıslak temizlik ve odayı havalandırmayı unutmayın.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20
 1. Cevap ile
 2. Görüntüleme ile ilgili bir işaretle

Yaşam tarzınız ağır fiziksel aktivite ile bağlantılı mı?

 • Evet, her gün
 • bazen
 • Mevsimsel (örneğin bahçe)
 • hayır

Ne sıklıkla akciğer testinden geçersiniz (örneğin, bir fluogram)?

 • En son ne zaman olduğumu bile hatırlamıyorum
 • Her yıl, başarısız olmaksızın
 • Birkaç yıl sonra

Spor mu yapıyorsun?

 • hayır
 • Evet, profesyonel ve düzenli
 • Geçmişte vardı
 • Evet amatör
 • evet
 • hayır
 • Hastayken
 • bazen

ARI, ARVI, influenza ve diğer enflamatuar veya bulaşıcı hastalıkları tedavi ediyor musunuz?

 • Evet, doktor
 • Hayır, bir süre sonra kendi kendine gider
 • Evet, kendi kendine ilaç
 • Sadece çok kötü bir şekilde

Kişisel hijyeni dikkatli bir şekilde gözlemliyor musunuz (duş, yemek öncesi ve yürüyüşlerden sonra eller, vb.)?

 • Evet, sürekli ellerimi yıkıyorum
 • Hayır, hiç takip etmiyorum.
 • Deniyorum ama bazen unuttum

Bağışıklığınızı önemsiyor musunuz?

 • evet
 • hayır
 • Sadece hastalık ile
 • Cevaplamak zor

Aileniz veya aile fertleriniz ciddi akciğer hastalıkları (tüberküloz, astım, pnömoni) geçirdiler mi?

 • Evet anne
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır
 • Kesin olarak söyleyemem

Olumsuz bir ortamda (gaz, duman, kimyasal madde emisyonları) yaşıyor mu, çalışıyor musunuz?

 • Evet sürekli yaşıyorum
 • hayır
 • Evet, bu şartlarda çalışıyorum
 • Daha önce yaşamış veya çalışmış

Siz ya da haneleriniz güçlü koku kaynağı mı (koku, tütsü vb.)?

 • Sık sık
 • nadiren
 • Neredeyse her gün
 • hayır

Kalp hastalığınız var mı?

 • Evet, kronik
 • Nadiren ama aynı zamanda acıyor
 • hayır
 • Şüphe var, bir ankete ihtiyacınız var.

Nemli veya tozlu ortamlarda bir odada ne sıklıkla kalıyorsunuz?

 • sürekli
 • Ben değilim
 • Daha önce, orada
 • Nadiren, ama olur

Sıklıkla akut solunum yolu hastalığınız var mı, ODS?

 • Sürekli hasta
 • Nadiren yılda en fazla 1 kez
 • Genellikle yılda 2 kereden fazla
 • Asla ya da her beş yılda bir

Sizde veya akrabalarınızdan herhangi biri diyabetiniz var mı?

 • Evet var
 • Cevaplamak zor
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır

Alerjik hastalıklarınız var mı?

 • Evet, bir
 • hayır
 • Emin değilim, bir ankete ihtiyacınız var.
 • Evet, hatta birkaç

Ne tür bir yaşam tarzı kuruyorsunuz?

 • yerleşik
 • Aktif, sürekli hareket halinde
 • yerleşik

Ailenizde sigara içiyor mu?

 • evet
 • hayır
 • Bazen olur
 • Daha önce füme
 • Evet, düzenli olarak sigara içiyorum
 • Hayır ve hiç içmediniz (a)
 • Nadiren, ama olur
 • Daha önce füme (a), ama vazgeçti (a)

Evinizde herhangi bir hava temizleyici var mı?

 • hayır
 • Evet, sürekli olarak filtreleri değiştiriyorum
 • Evet, bazen kullanıyoruz
 • Evet, ancak cihazları takip etmiyoruz

Sık sık ev kimyasalları (temizlik ürünleri, aerosoller vb.) Kullanıyor musunuz?

 • Sık sık
 • Nadiren gereklilik
 • Sürekli, iş
 • Hiç kullanmıyorum

Klinik resim

Semptomlar bir hafta veya bir buçuk saat devam ederse akut larenjit teşhis edilir. Öksürük bu süreden daha fazla devam ederse, doktorlar hastalığın kronik bir aşamaya olası bir geçişini söylerler.

Akut formda larenjitin karakteristik semptomları şunlardır:

 • ses kısıklaşır, kısır, bazen tamamen kaybolur;
 • Boğazda bir öksürüğü tahrik eden yabancı bir cisim hissi vardır;
 • "Barking" öksürük kuru, sonorous, nazal, hastalığın ilk aşamalarında oluşumu ve balgam atılımı olmadan (2-5 gün), ardından mukus salgıları ve öksürük üzerine yetersiz ekskresyon üretimi;
 • larenjit ile kuru öksürük, larinks, epiglottis ve trakea şişmesi eşlik eder;
 • Boğaz, kanın biriktiği karakteristik mühürlerin oluşumu ile parlak kırmızı olur;
 • Yutma sırasında boğazdaki ağrı daha kötüdür;
 • sıcaklık 38 ° C'ye çıkabilir, ancak daha fazla değil;
 • Mukoza zarlarının kuruluktan kaynaklanan boğazda Pershenie;
 • Baş ağrısı oldukça güçlü, genel halsizlik ve artan yorgunluktur.

Çocuklarda larenjit öksürüğü, ebeveynler arasında özel bir endişe yaratması, yanlış bir hububat gelişebileceğinden, gırtlağın güçlü bir şekilde şişmesiyle karakterize edilen ve bebeğin nefes almasını büyük ölçüde engelleyen bir hastalıktır. Ve sonuç olarak - beynin oksijen açlığı, boğulma ve özellikle ağır vakalarda ortaya çıkan ölüm - ölümcül bir sonuç.

Ilaçlarla tedavi

Öksürüğün larenjitle tedavisi özellikle karmaşık bir tedavide yapılmalı ve özellikle bir semptom olarak yapılmamalıdır. Özgün sebebi ortadan kaldırmak değil, bu tezahürü iyileştirmek imkansız olacak. Larenjit sıklıkla diğer patolojilere paralel olarak gittiğinden, tedavi uygun olmalıdır.

Larenjit ile öksürük öksürmek için, "aşama" gerekir - kuru ve nemli, patolojinin ilerlemesi sırasında bu belirtinin doğası değişecektir.

Kuru öksürüğün tedavisi için, balçık olmadığı için eksperticiler gerekli değildir. Mukoza salgılarının üretimini nemlendirmek ve uyarmak için ilaç kullanmanız gerekir.

Ağrılı semptomu hafifletmek için tedaviden daha çok hangi ilaç kullanılır?

 1. İlk kez (2 ila 5 gün), mukoza zarlarını nemlendirmeye çalışmalısınız. En iyi nebülizör ile inhalasyon ile bunu yapmaktır. Bir çocukta kuru öksürüğü çok iyi tedavi eden salin veya alkali maden suyu kullanın. Ayrıca deniz tuzu, şifalı otlar ve uçucu yağlar ile çocukların buhar inhalasyonlarında larenjit ile öksürük yardımcı olacaktır. Enflamasyonu giderecek, mikropları öldürecek ve öksürük sürecini uyaracaklardır.
 2. Larenjit havlayan öksürük, burun ve ağrılı, antitüsif ilaçlarla tedavi edilmesini sağlar. Narkotik ve narkotik değiller. Birinci grup, yetişkinler için ve hatta çocuklar için daha çok, çok nadiren reçete edilen kodein içerir. Her özel vakada kullanımlarının gerekçelendirilmesi sadece ilgili hekim tarafından değerlendirilebilir. Genellikle Stopoutsin, Sinekod, Libeksin ve diğerlerini atar.
 3. Boğazdaki zulüm bu refleksin ana sebebi olur. Eğer larenjit ile öksürük, nasıl tedavi edilir? Durulama, tahrişi ortadan kaldırmak ve mukoza boğazını nemlendirmenin en etkili yoludur. Antiseptik araçlar veya şifalı otlar veya esansiyel yağlar (papatya, anason, calamus, calendula ve diğer birçok kök) ve infüzyonları uygulayın.
 4. Kuruluk, spreyleri ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur. Yetişkinler için, Stopangin, Chlorophylitis, Angilex, Heppylor ve benzeri diğerlerinin kullanılması önerilmektedir. Çocuklar için Angilex, Miramistin, Ingalipt tercih edilir.
 5. Emziren hapları veya pastilleri de yumuşatıcı, yatıştırıcı, nemlendirici ve bakterisit etkisi olacaktır. Bu tabletler, Tharyngept, Stopptissin, Septepryl, Efizol, Lizobakt ve benzer etki spektrumu olan diğerleridir.

Mukus göründüğünde ve balgam sıçramaya başladığında, hastalıkla mücadele taktiklerini değiştirmek gerekir. Fakat bu oldukça normal ve hatta “çok hoş” bir tezahürdür - hastalık yavaşça uzaklaşmaya başlar ve hasta iyileşme yolunda ilerler.

Islak öksürüğün geçmesi için, bekçi almak gerekir:

 • Mukaltin;
 • Prospan;
 • ACC;
 • bromheksin;
 • Ambroksol ve diğerleri onlar gibi.

Bazı durumlarda larenjit sonrası öksürük bir süre kalabilir. Hasta rahatsız etmeyen seyrek öksürüğün bir karakteri olabilir. Bu sonunda geçmek zorunda kalan bir semptomdur.

Ancak larenjit 10 günden fazla öksürük geçmezse, ek bir muayene için doktora gitmeniz gerekir. Enfeksiyona katılmak, komplikasyon geliştirmek veya hastalığa dönüşmek, tedavi edilmezse yetersiz veya uygun olmayan ilaçlarla tedavi edilir.

Öksürüğün her zaman bir sebebi olduğunu unutmayın. Ve sadece bir uzmandan öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda Larenjit

Çocuğun solunum sistemi en çok inflamatuar hastalıklara duyarlıdır. Nazofarenkste mevsim değişimi, enfeksiyon tetikleyici hastalık mekanizmaları. Kötü amaçlı mikroorganizmalar larinks, trakea ve bazen bronş içine serbestçe iner.

Çocuklarda larinks veya larenjit iltihaplanma süreci, soğuk algınlığı, öksürük, boğazda rahatsızlık hissi ile başlar. Larinksin yetişkinlikte ödemi sadece geçici rahatsızlık getirir ve çocuklarda boğulma tehlikesi vardır. Ne yazık ki, viral veya bakteriyel bir yapıda stenoz (laringeal lümen daralması) üç ila yedi yıl arasında sık görülen bir durumdur. Bu bağlamda, ebeveynlerin endişeli belirtileri tanıması ve acil tıbbi bakım sağlaması gerekir.

ICD-10 kodu

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuklarda larenjit akut ve kronik olabilir. Hastalığın akut seyrini belirleyen faktörler arasında virüsler veya bakteriler bulunur. Akut süreçte önde gelen yer difteri bacillus, streptokok, stafilokok, parainfluenza virüsüdür. Hastalığın kronik formu provoke edilir - inatçı öksürük, ses tellerinin aşılması, tozlu bir odada uzun süreli kalma, sık soğuk algınlığı vb. Çocukluktaki mukoza iltihabı alerjik olabilir.

Çocuklarda larenjitin aşağıdaki nedenleri tahsis edilecektir:

 • viral / bakteriyel enfeksiyon;
 • kızamık sonrası ortaya çıkan komplikasyonlar, kızıl ateş;
 • zayıflamış vücut (fiziksel aşırı çalışma);
 • hipotermi;
 • soğuk, tozlu, kuru havanın boğazla solunması;
 • ağız boşluğunda enfeksiyon;
 • Aşırı sıcak / soğuk içecek;
 • ses aygıtının aşılması (çığlık, koro şarkı, vb.);
 • alerjenlerle temas (boya, vernik, ev tozu, hayvanlar vb.);
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi varlığı - üst solunum yolunun zayıf konjenital direnci;
 • aerosollerin ve spreylerin kullanımı - sıklıkla larinksin sinir uçlarını tahriş eder, bu da ligamentlerde refleks azalmasını tetikleyebilir;
 • Gırtlağın spazmına yol açan psiko-duygusal faktörler (güçlü deneyimler, ayaklanmalar).

Çocuklarda Viral Larenjit

Çocuklarda larenjit görünümünü etkileyen yaygın faktörler solunum-viral enfeksiyonlardır. Gırtlak virüsü, parainfluenza, rino-sinsityal enfeksiyon ile enfekte olmanın bir sonucu olarak çocuklukta larinksin enflamasyonunun akut bir süreci ortaya çıkar.

Çocuklarda viral larenjit başlangıçta kendini genel halsizlik, burun tıkanıklığı, burun pasajından taburculuk, sıcaklık, kırmızı boğaz şeklinde gösterir. Semptomlara sesin değişmesi eşlik eder, kuru, verimsiz, "havlayan" bir doğanın ağrılı öksürüğü eşlik eder. Hastalığın viral seyri genellikle kızamıkçık, su çiçeği, kızamığa karşı ortaya çıkar.

Mukoza bölgesinden gelen iltihaplanma, vokal kordlara, subglottik alana ve akciğerlere hava girmesini önler.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Bebeklerde larenjitin klasik seyri, nazal sinüslerden ve kuru öksürükten akıntı ile başlar, sıklıkla hırıltılı ses, nadiren tamamen yok olur. Hastalık, tek bir boğulma saldırısı veya tekrarlayan bir hastalık olarak, tekrarlayan nefes darlığı ile kendini gösterir.

Çocuklarda larenjit her zaman aniden ortaya çıkar, daha sıklıkla şafak vakti. Çocuğun korkusunu, uykuya dalmadan önce kesinlikle sağlıklılaştırır. Çocuksu gerginlik heyecanı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle ebeveynler her şeyden önce bebeği rahatlatmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • sıcaklık artışı (en fazla 39 C);
 • ağır, sığ solunum;
 • inhalasyon anında bir düdük duyulur;
 • sesin veya kaybının ses kısıklığı (daha çok difteri ile);
 • kuru, "havlama" tipi öksürük;
 • çocuk endişeli ve korkmuş;
 • rahatsızlık, larinkste yanma;
 • yutmada ağrı;
 • boğulmanın ilk işareti - ağız çevresindeki deri mavimsi bir renk kazanır.

Aşağıdaki semptomlar, kronik larenjit formunda içkin olanlardır:

 • Catarrhal süreç - belirgin ses kısıklığı, hızlı yorgunluk, öksürme sırasında balgam ayrılması;
 • Hastalığın hipertrofik seyri - ses kısıklığı tam bir ses kaybına dönüşebilir, öksürük alevlenme bir arka plana karşı oluşur;
 • atrofik larenjit - balgamda ses kısıklığı ve kuru öksürük ile birlikte, güçlü öksürük nedeniyle az miktarda kan görülür.

Çocuklarda, hastalığa, yanlış krup adı verilen larinksin şişkinliği eşlik eder. Solunum güçlüğü, larinks lümeninin daralması nedeniyle oksijen eksikliğinin hızlı bir şekilde gelişmesi acil tıbbi müdahale gerektirir.

Larenjit çocuklarda ne kadar sürer?

Terapötik etki, hastalığın doğasına ve şiddetine bağlı olarak teşhis sonuçlarına göre belirlenir. Çocuklarda larenjit başlamaz ve doğru tedavi etmezseniz, balgam üçüncü günde görülür. Akut süreç ile doktora zamanında erişim ve muhtemelen bir hafta içinde ses modu da dahil olmak üzere tüm tavsiyelerinin uygulanması ile başa çıkmak.

Larenjit kronik formdaki çocuklar için ne kadar sürer? Her şey çocuğun organizmasının bireysel özelliklerine ve hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Yani larinjit ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceler bir hastanede tedavi edilir. Bazı olgularda, yoğun bakım ünitesinde yoğun bakım gerektiren yoğun bir tedavi gerekir; solunum tüpünün yerleştirildiği tiroid bezinin altında bir insizyon yapılır.

Çoğu durumda larenjit geçiren küçük hastalar için tıbbi bir prognoz iyimserdir. Sinir sisteminin son oluşumundan sonra, friable submukoza tabakasının ortadan kalkması, hastalığın yerini alır. Yani, hastalığın "aşırı büyümesi" anı geliyor.

Çocuklarda larenjit öksürük

Kuru, "havlayan" tipte çocuklarda larenjit öksürük deneyimli annelerin ne tür bir hastalık ile uğraştıklarını belirlemelerine izin verir. Seslerdeki değişiklikler, ligamentous boşluğunun iltihaplanmasıyla oluşur. Kuru kaburgaların kan damarları ile geçişinin gözlendiği, hastalığın atrofik formunda güçlü, ağrılı öksürük vardır.

Ateşli geceleri öksürük kokusu, nefes almada zorluk, gürültülü inspirasyon, siyanoz, respiratuar arrest ve bilinç kaybı larenjit akut astarının durumunu gösterir (yalancı krup). Nazolabial üçgenin bölgesi mavimsi bir renk kazanır.

Hastalığın kataral tipi (en basit şekli) hafif öksürük ile karakterizedir.

Çocukta larenjit atağı

Çocuklarda larenjitin tipik bir tezahürü "havlayan" öksürüktür. Mukoza ile iltihaplanma, laringeal lümende bir azalmaya neden olan, ligamentler, astar bölgesine kadar uzanır. Mukoza tabakasının akışı, viskoz balgamın birikmesi ve kabukların kurutulması, havanın vücuda girmesine engel olur. Yanlış krup sendromu denilen durum, üç bileşeni - inhalasyon sırasında ürpertici tipte "havlayan" öksürük, boğazda büyüyen, gürültüyü öneriyor. Solunum işleminde sternumun kasları sıklıkla kullanılır: inspirasyon sırasında, interkostal kas yapıları ve aynı zamanda juguler kavitenin bölgeleri çizilir.

Sahte bir krup veya bir çocukta larenjit atağı, gece ya da şafaktan önce kendini aniden ortaya çıkarır. Ebeveynler, semptomların gelişiminin her zaman hızlı olduğunu hatırlamalıdırlar - boğulma ile dolup taşan süreci maksimuma çıkarmak için birkaç saat yeterlidir. Bu nedenle, "zincirli" solunumun ilk belirtileri bulunursa, acil tıbbi bakım yapılmalıdır. Bir uzman beklentisiyle, korkmuş bebeğe güven vermeli, temiz hava sağlamalı, larinkse hardallı bir alçı yerleştirmelisiniz.

Çocuklarda larenjit ile sıcaklık

Çocuklarda larenjit, kural olarak, sıcaklıkta 39 ° C'ye yükselme eşlik eder. Bununla birlikte, bir termometre üzerindeki subfebril değerleri genellikle yanlış bir krupın koşullarına eşlik eder.

Çocuklarda larenjit ile sıcaklık genellikle hastalığın viral, bakteriyel formuyla oluşur ve endişe nedeni değildir. Sıcaklık, bebeğin organizmasının, enfeksiyonla aktif hale geldiği ve koruyucu kuvvetleri aktifleştirdiği anlamına gelir. Sıcaklığın arttırılması hastalığın süresini azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca antibiyotiklerin etkisini artırır. Bebeğin bol sıcak bir içecek ve yatak istirahati olmasına yardımcı olmak için.

Çocuklarda akut larenjit

Çocuklarda akut larenjit (yalancı krup), kızamık, kızıl ateş, solunum yolu enfeksiyonu sonrası bir komplikasyon olarak gelişir. Hastalığın görünümünü etkileyen faktörler:

 • çocuk hipovitaminozu;
 • Kötü beslenme;
 • hipotermi, aşırı çalışma, vb. sonucu vücudun koruyucu kuvvetlerinde azalma;
 • olumsuz çevresel etkiler (soğuk, toz vb.);
 • kalıtsal yatkınlık.

Akut larenjitin klinik tezahürü, "havlayan" bir öksürük olarak telaffuz edilir. Hastalığın seyri şiddetli değildir. Stenozu provoke edebilen çocuklarda larenksin darlığı nedeniyle, mukusun şişmesi tehlikelidir.

Vücudun düşük direnci nedeniyle, çocuklarda larenjit hızla gelişir - bir veya iki gün içinde. Boğazda halsizlik, ateş, yanma hissi var, öksürük. Çocuklarda özellikle korkutucu olan geceleri ya da sabah şiddetlenir, sinirlilik artar. Nazolabial üçgenin siyanotik derisi, büyüyen boğulmaya tanıklık eder.

Hastalık birkaç gün sürer ve çoğu durumda prognoz elverişlidir.

Çocuklarda kronik larenjit

Kronik işlem, larinksin tekrarlayan akut inflamasyonu ile başlar. Çocuklarda Korevoi veya influenza larenjit kronik bir forma dönüşebilir. Hastalığa, sistematik ve uzamış çığlık atan bağların aşırı aşınması nedeniyle "çığlık atan" hastalığı da denir.

Larenjitin kronik seyrini öngörün:

 • burun akıntısını önleyen yutakta genişlemiş lenfadenoid halka;
 • kronik bronşitte olduğu gibi, laringeal mukozayı tahriş eden, durgun bir öksürük ile solunum yolunun yenilmesi;
 • gastrointestinal sistem veya kardiyovasküler sistem hastalıkları.

Çocuklarda kronik larenjit daha yaşlı bir yaşta görülür. Bu süreç mukozada patolojik değişikliklere yol açar: yuvarlak hücre infiltrasyonu, doku hipertrofisi, vazodilatasyon, sekretuar bezlerin yeniden düzenlenmesi.

Çocuklarda babbling, ses kord zonu nodülleri ile yaygın hipertrofik veya sınırlı bir larenjit varlığı hakkında konuşabilir. Çocuklarda sınırlı tip kronik larenjit nadirdir.

Kronik sürecin ana işareti, farklı tonlardaki ses değişimleri (disfoni) - hafif bir değişiklikten açıkça görülen ses kısıklığına ve aynı zamanda aponyaya kadar. Ağrı sendromu, bir kural olarak, gözlenmez. Çocukların şikayetleri trakea veya laringeal bölgede karıncalanma, rahatsızlık hissiyle ilgilidir. Solunum ve disfaji ile ilgili sorunlar yoktur. Öksürdüğünde balgam ayrılır. Kronik larenjit süresiz olarak gecikebilir.

Çocuklarda alerjik larenjit

Çocuklarda alerjik larenjit, vücudun bir alerjene reaksiyonu gibi ödem oluşumudur. Şişlik bölgesi, tüm larinksi, bunun ayrı bir bölümünü kapsayabilir. Süreç, fonasyon ihlali, yutma güçlüğü ve darlık ile gelişir.

Alerjik laryngitis Şişme genellikle krup belirtileri ile karanlıkta ortaya çıkar, ses kısıklığı verir - Çocuğun huzursuzluk, nefes, dudakların ve nazolabial üçgenin siyanoz gerçekleştirilmesinde öksürük, zorluk "havlayan".

Hastalığın dört derecesi vardır:

 • İlk olarak, kısa süreli krizler vardır, acısız diyebilirsiniz;
 • İkincisi daha uzun nöbetler ve bozulmuş kalp fonksiyonu ile karakterizedir;
 • Üçüncüsü, yerel siyanozun ortaya çıkışı olan belirgin dispne ile tanımlanmaktadır;
 • 4. - bilinç kaybı, kalp durması.

Alerjik larenjit tedavisinde, sadece semptomları ortadan kaldırmak değil, aynı zamanda nedeni - alerjen taşıyıcıyı tanımlamak ve ortadan kaldırmak da önemlidir. Durumun birinci derece derecedeki prognozu olumludur, geri kalanı - reçete edilen tedavinin doğruluğuna bağlıdır.

Çocuklarda Stenosing laryngitis

Çocuklarda stenoz larenjit, bronş ve trakeaya yayılabilen larinksin akut inflamasyondur. Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planı, grip sonrası bir komplikasyon olarak bakteri faktörünün eklenmesiyle gelişir. Çocuklarda, yanlış tahıl sendromu sıklıkla alerjik diyatezi ile birlikte görülür, doğada sert ve dalgalıdır. Çocuklarda iltihaplı, ödemli ve dar laringeal lümende mukus, solunum fonksiyonunun ihlaline neden olur ve bu da refleks spazmı ile daha da şiddetlenir.

Geceleri boğucu larenjit atağı akuttır. Onun öncüsü - "havlayan" öksürük, boğazda rahatsızlık hissi, ses kısıklığı. Ağrılı bir durumun şiddeti, stenoz derecesi ve solunum fonksiyon bozukluğu ile belirlenir. 1. derece darlığı ile kısa süreli bir solunum tutulması veya hafif uzun süreli solunum vardır. Solunum gürültülüdür, ses kabadır, öksürük kuru tiptir, lümenin daralması önemsizdir. İkinci derecenin darlığı beş güne kadar sürebilir. Çocuğun durumu huzursuz, yoğunlaştırıcı öksürük ve sık sık boğulma atakları ile karakterizedir, uzak mesafeden solunum sesi duyulabilir. Ayrıca cildin solgunluğu ve dudak bölgesinin hafif bir siyanozu da vardır. Sıkı larenjitin üçüncü derecesi, epikastrik bölge olan klavikulanın üstündeki ve altındaki juguler fossanın solunum ve retraksiyonunun sürekli olarak zorlanması ile ifade edilir. Bir çocuk yatakta atar, ter görünür, kardiyovasküler yetmezlik belirtileri ve hipoksemi ortaya çıkar. Hastalığın dördüncü aşaması asfiksi.

Yenidoğanda Larenjit

Çocuklarda larenjit, yetişkinliğe göre tolere edilmesi daha zor olan yaygın bir olgudur. Çocuğun bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamıştır ve farinks yetişkin hastalara göre çok daha dardır.

Muhtemel boğulma nedeniyle ölümcül tehlikeli durumlar yenidoğanda larenjittir. Bebeklerin mukoza zarı gevşektir ve laringeal ödem, oksijenin akciğerlere erişimini engelleyecek bir seviyeye ulaşabilir.

Endişe belirtileri şunlardır:

 • bir köpeğin havlamasını andıran öksürük;
 • nefes almada zorluk.

Bebeğin cildi soluk, siyanotik olabilir. Genel durum flaccid veya başka türlü huzursuz olarak belirlenir. Bazen sıcaklıkta bir artış olur. Dolaylı işaretler ne olursa olsun, ebeveynler tıbbi yardım almak için tereddüt etmemelidir.

Yenidoğanda larenjit yıldırım hızında gelişir. Bir stridorun ortaya çıkması (kaba bir nefes, bir mesafede duyulabilir), hastalığın ciddi bir evresini gösterir ve bunu asfiksi izler.

Bir yaşın altındaki çocuklarda larenjit

bir yaşın altındaki çocuklarda vücut virüs, bakteri, mantar karşı düşük direnç, aynı zamanda çevresel faktörler (toz, soğuk, kuru hava, vs.) ile karakterize edilir. Çocuklarda akut ya da kronik gırtlak, bulaşıcı hastalıklar (kızamık, kızamıkçık, grip, vs.) paranazal sinüslerin veya nazofarinks, uzun süreli iltihabı soğutma sonucudur.

Mukoza boğazının kuruması, öksürüğün artması, ses kısıklığı - tüm bunlar bir yıl öncesine kadar olan çocuklarda larenjit olduğunu, yanlış bir krup şeklinde tehlikeli bir sonuca yol açabileceğini göstermektedir. Pallor, nefes darlığı, bebeğinizin endişesi endişe verici bir durumdur, bir dakikalığına tereddüt edemediğiniz zaman. Acil tıbbi yardım çağırma, çocuğu dizlerinin üzerine koy, ılık sütle su veya sodalı su (şişmeyi gidermek için yardımcı olacaktır). Soda inhalasyonu yapmak, göğsüne bir hardal alçısı koymak mantıklı olacaktır.

Bebeklerde Larenjit

Yaşamın ilk aylarında, çocuklarda larenjit, viral, kataral hastalık ya da bir alerjenin etkisi altında bir komplikasyon olarak gelişebilir. Çocukların solunum cihazlarının yapısı kusurludur ve bağışıklık sistemi henüz patojenlerle başa çıkmaya hazır değildir.

En önemli şey bebeğin larenjitini tanımak ve tıbbi yardım aramaktır. Ebeveynlere bebeğin durgun, huzursuz hali, burun akıntısı ve öksürük anlatılır. Soluk alma sırasında hırıltı, gürültü ve ıslık çalma ile birlikte çığlıklar, nazolabial üçgen alanının mavimsi derisi, ilerleyen hastalığın ayırt edici özellikleridir.

Larinksin şişmesi sonucunda boğulma boğulmaya yol açabilir, bu nedenle bebek dik konumda tutulmalı ve ambulans gelmeden önce sıcak bir içecek içilmelidir.

1 yaşındaki bir çocukta larenjit

Küçük çocuklarda boğaz yapısının anatomik özellikleri, dar laringeal lümen, mukoza ve refleks kas spazmlarının şişmesi eğilimi ile karakterizedir. Laringeal mukozanın milimetre ödemi lümeni neredeyse iki kez daraltır, bu nedenle bir çocukta larenjit sıklıkla stenoza yol açar. Hastalığa bulaşıcı faktörler, alerjiler ve travma neden olur.

İyileşme, odada taze, nemlendirilmiş hava, bol miktarda ılık maden suyu, komposto, ballı süt, bitkisel çürüme (alerji yoksa) ile sağlanacaktır. Yıllardan yıla çocuklarda larenjit, solunum fonksiyonunun ebeveynleri tarafından sürekli izleme ve çocuk doktoru reçetelerine uygunluk gerektirir.

2 yaşında bir çocukta larenjit

öksürük, burun pasajlar, rahatsızlık ve boğazın şişmesi, ses değişiklikleri veya kaybından deşarj - iki yıl ulaşmış çocuklarda Laryngitis, klinik tablo aynı genç yaşta bu kadar belirtileri vardır. Viral, bakterisit, alerjik, travmatik nedenlerle hastalık görünümünde, ses tellerinin olası bir aşırısı eklenir.

2 yaşındaki bir çocukta larenjit, burun boyunca nefes almayı gerektirir, sessizliği korur, ebeveynler neden sürekli izlesinler? Bu yaşta, akut lomber astar (yalancı kabuğu çıkarılmış tane) şeklinde relaps ve boğulma mümkündür.

3 yaşında bir çocukta larenjit

Çocukluk çağında, larenjit soğuk mevsimde, vücut mikroorganizmalara en duyarlı olduğunda daha yaygındır. Sorun, bir sesin aşırı yüklenmesine (uzun süreli ve ciddi bir ağlamaya), alerjik bir reaksiyona neden olabilir. Semptomlar her zaman aynıdır - yutma sırasında ses kısıklığı, öksürük, ağrı şikayetleri.

Bu zor, ancak hızlı iyileşme için temel koşul olarak, sessizlik korunmasının önemi fikri bebeğe iletmek için gereklidir. 3 yıllık bir çocukta larenjit, hastalığın zamanında tespiti ve uygun tedavi ile birkaç gün içinde yenilebilir. Hoş olmayan bir hastalıktan kurtulun, içeceği ısıtmaya, uygun bir iç mekan mikro iklimine, inhalasyona, yatak istirahatine ve rasyonel beslenmeye yardımcı olacaktır.

Çocuğun genellikle larenjit muzdarip?

Çocuklarda zayıflamış bağışıklık, kalıtsal yatkınlık, sık soğuk algınlığı nedeniyle larenjit çok sık görülür (ayda birkaç kez). Sık larenjitle birlikte, hastalığın tedavi edilmesi zor olan kronik bir form almaması önemlidir. Çocuğun vücudunun koruyucu güçleri enfeksiyona karşı koyabildiğinde larenjit semptomlarının yaşla birlikte olduğu görülür.

Bir çocuk genellikle larenjit muzdarip ise, olmalıdır:

 • tedavi sırasında, hastalığı tetiklemeden;
 • çocuğun genel sağlık durumunu göz önünde bulundurarak, herhangi bir havada yürümek;
 • çocuğu sinirlendirmek için (sarmayın, sentetik kıyafetler kullanmayın);
 • bebekken sigara içmeyin.

Bağışıklığın gelişimi bazen anaokuluna uyum süreci de dahil olmak üzere, en az altı ay süren uzun bir zaman alır. Çocuğunuzun daha güçlü olmasına yardımcı olmak için sabırlı olun ve bir sonraki hastalık durumunda panik yapmayın.

Larenjit için etkili bir ilaç seçimi, deneme ve yanılma yöntemine dayanabilir, çünkü her organizma bireyseldir. Bazı insanlara halk tarifleri, diğerleri homeopati ve üçüncüsü ilaçlar tarafından yardım edilir. Ebeveynler hastalığın önlenmesi için gerekli tedbirleri uygulamak için sabır ve özen göstermeleri açısından önemlidir.

Nerede acıyor?

Çocuklarda larenjit tanısı

Çocuklarda larenjit oldukça basittir - bebeğin davranış ve durumunun görsel olarak gözlenmesiyle. Küçük çocuklar, sağlıktan şikayet edemez, oyunlara olan ilgilerini yitirirler, boş, pasif, kaprisli olurlar. Çoğunlukla, çocuklar, onlara ne olduğunu bilmeden, aşırı sinirlilik gösterir, panik, beşiğe girebilir. Tüm bu değişiklikler ebeveynlerin dikkati olmadan bırakılmayacaktır, ki bu doktor çağırmak suretiyle zamanında tepki vermelidir.

Çocuklarda larenjit belirtileri, seste keskin bir değişiklik ile soğuk, ses kısıklığı olarak başlar. Ağlayan bebekler de boğuk, gürültülü, hırıltılı olarak değişir. Hastalığın klinik tablosunda, inspirasyonun uygulanmasında karakteristik zorluklar ortaya çıkar. Hastalığı ayırt etmek, birkaç gün sonra ıslak balgam haline dönüşen öksürük "havlama" tipinin yoğunlaşmasına yardımcı olur.

Çocuklarda larenjitin laboratuar tanısı, larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı bebeği kullanamayacağı için acılı veya yetersizdir. Doğru tanı koymak ve bir doktor tarafından reçete edilen tedavi kalitesini değerlendirmek için yeni teknolojiler: spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb. Solunum fonksiyonunun incelenmesi için modern cihazlar, invaziv olmayan, bilgilendirici ve dinamizmde kullanılır, bu da çocuğun tedavi sırasında düzelme dinamiklerini gözlemlemesine izin verir.

Kanın çalışmasında, hastalığın bulaşıcı doğasını hızlı bir şekilde belirleyebilir ve etkili tedaviyi seçebilir.

Ankete ne gerek var?

Kime dönecek?

Çocuklarda larenjitin tıbbi tedavisi

Çocukta sıcaklığı düşürmek için ona tercihen mum şeklinde paracetamol verebilirsiniz.

Sıkı larenjit ile, bir noch, papaverin, dimedrol, analgin veya Tavegil ile bir antispazmodik enjeksiyon yapılır. Tıbbi ürün miktarı yaşam yılı başına 0.1 mg oranında gereklidir. Enjeksiyonun laringeal ödemlere karşı acil bir eylem olduğunu ve tıbbi tavsiyenin yerine geçmediğini unutmayın.

Çocuklarda larenjitin tıbbi tedavisi çocuk doktoruna sıkı sıkıya uygulanır. Bazen doktorlar bu tür ilaçları almanızı önerir:

 • antihistaminikler (suprastin, klaritin) - hastalığın alerjik doğası ile;
 • antibiyotikler - bakteri ve virüslerin varlığında;
 • öksürük öksürük anlamına gelir (daha sıklıkla bronkotin). Balgam göründüğünde, ilaçlar iptal edilir;
 • öksürüğün ıslak karakteri balgam söktürücü ve mukolitik maddeleri atadığında.

Çoğu durumda, tedavi bitkisel ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri kullanılarak naziktir. Örneğin, tonsiprette çocuklarda larenjit için etkili bir ilaçtır. Tamamen yıllara göre çocukların tedavisinde kullanılan damlalar ve tabletler şeklinde bitki tıp ekstresinden oluşan, bu, antiseptik, antiviral etkiye immunopovyshayuschim sahiptir. Tonzipret, kronik larenjit tedavisi ve akut sürecin kronik bir forma dönüşmesini engeller.

Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda larenjit hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi edilir. Hastalığın ilk aşamasında, çocuğun yetişkin odasında tam bir huzur ve zorunlu izleme sağlamak gereklidir. İtfaiyeci prosedürler geçerli olduğu için - ayak banyoları, hardal. Kontrendike ısıtma güçlü kokulu merhemler, larenjit belirtilerini güçlendirmek mümkün. Nebulizör inhalasyonları ile iyi bir etki sağlanır. Balın eklenmesiyle birlikte süt alerjik reaksiyondan kaçınmak için çok dikkatli olmalıdır. Küçük çocuklar için, kurutulmuş meyvelerin bir içecek olarak bir içecek olarak verilmesi daha iyidir, çünkü bitkisel infüzyonlar (özellikle çok bileşenli olanlar) hastalığın semptomlarını yoğunlaştırabilir.

Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, antibiyotik almak uygundur ve alerjik hastalık durumunda, altta yatan nedeni, yani alerjeni ortadan kaldırmak önemlidir.

İkinci ve üçüncü derecede çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir? Bu durumlarda tıbbi bakım bir hastanede. Muayene, çocuğun sakin olduğu ve ebeveyninin kucağında olduğu durumlarda yapılır. inhalasyon, antipiretik etki, anti-bakteriyel ve (bir damlalık aminofilin ve prednisolon) infüzyon tedavisi - tedavi karmaşıktır, böylece üçüncü ve dördüncü aşamada, bir kaç saat için büyümeye mümkün Laryngitis.

Dördüncü derece olan larenjit, çocuğun yoğun bakımda yerleştirilmesini gerektirir. Glottis'in tam üst üste binmesi vakaları arasında, tiroit bezinin altındaki boyundan insizyon yoluyla bir tüp yerleştirildiğinde, nefes almayı sağlayan bir tra- kostominin evrelemesi yer alır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Larenjitli çocuklar için antibiyotikler de dahil olmak üzere antibakteriyel ajanlar, virüslerin bunlara duyarlı olmamaları nedeniyle endike değildir. Antiviral ilaçların etkisi hastalığın ilk günlerinde ve önleme vakalarında görülür. Bu maddelerin çoğunun kullanım için yaş sınırları ve uzun bir yan etki listesi vardır. Larenjitin bakteriyel doğasında antiseptikler reçete edilir.

Nadir durumlarda, antibiyotik reçete edilir, ancak bakteriyel enfeksiyon varlığı için bir kan testinin yanı sıra hastalığın ciddi bir seyrinin tüm belirtileri sonucu: pürülan akıntı, ısı, titreme. Bu semptomlarla antibiyotik penisilin grubunun kullanılması uygundur. Doğal penisilinler etkili değilse, o zaman diğer grupların yarı sentetik veya antibiyotik kullanımı mümkündür.

Çocuklar için larenjitden şırınga

Larenjit ile ilgili temel problem öksürüktür, şurup bununla başa çıkmaya yardımcı olur. Dengeli, etkili ve zararsız glikoindir. Bu şurup, öksürük merkezini hafifçe etkiler, mukoza üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir ve epitelyumun salgı fonksiyonunu aktive eder. Çocuklar için larenjitden hoş bir şurup, kuru öksürük ile akut veya kronik süreçte kullanılır. Dozaj: bir ila üç yaş arası çocuklar için - çeyrek çay kaşığı günde üç kez, dört ila altı yaş arası çocuklar - çeyrek çay kaşığı günde dört kez, yedi ila on iki yıl arası hastalar - yarım çay kaşığı üç ila dört kez bir gün için. İlaç nadiren yan etkilere neden olur, ancak merkezi sinir sistemi üzerinde baskılayıcı bir etkisi olabilir.

İki yaşındaki çocuklarda larenjit, bahar çuha çiçeği ve bitki kekiği rizomunun bir özütü olan şurup otu ile tedavi edilir. Bir balgam söktürücü, anti-enflamatuar, antimikrobiyal etkisi vardır, balgamın viskozitesini azaltır ve çekilmesine katkıda bulunur. İki ila beş yaşındaki çocuklar için günde üç kez şuruplu bir kaşık dolusu kaşık tavsiye edilir. Beş ila on dört yıl arasında, dozaj bir ölçüm kaşığına (5ml) yükseltilir. Nadir durumlarda, ilaca karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük vardır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, hastalığın semptomlarını bastırmak için güvenli ve etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Vazgeçilmez olan özel inhalerlerdir - nebülizörler, solunum sistemindeki ulaşılması zor yerlere nüfuz eden küçük damlacıklar içine ilaç solüsyonlarını ayırırlar. Böyle bir tedavi ile solunum sistemi ve spazmodik ses tellerinin sinir uçlarında tahriş olmamaktadır.

Soluma için çözümler geçerli olduğu için:

 • Gazsız maden suları - Borjomi, Narzan (özellikle sabah saatlerinde gösterilmektedir);
 • 0.5ml eufillina ve 2ml NaCl% 0.9 - çözelti spazmı rahatlatmaya yardımcı olur;
 • Prednizolon, çok hızlı ve hızlı bir şekilde şişmeyi gideren steroidal anti-inflamatuar bir maddedir. Fonların oranı, euphyllin durumunda olduğu gibidir.

Patates, papatya, okaliptüs, adaçayı veya St. John's wort üzerinde buhar inhalasyonu ile kesinlikle yapabilirsiniz, ancak bu bebeklerin tedavisi için her zaman uygun değildir. Buharla inhalasyon için, bir litre su dökülen geniş bir tavaya ihtiyacınız var ve daha sonra üç yemek kaşığı kuru ot ekleyip birkaç dakika kaynatın. Suya birkaç çay kaşığı soda koyabilirsiniz. Çocuğun buharın üstünde tutulması gerekli değildir (sıcaklık rahat olmalı, yanmaz), odayı sıkıca kapatarak bebeğinizle birlikte kalmanız yeterlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeklerde anjin

Angina, bebek çocuk hastalığı için nahoş ve çok tehlikeli olarak adlandırılır. SARS'ın tersine, bunun özel bir yaklaşım ve uygun seçilmiş bir tedavi yöntemi gerektirdiği anlaşılmalıdır.

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.