Loading

Bademcikler üzerinde tonsil (bademcik iltihabı) reçelleri: evde ve hastanede tedavi

Bademcikler (bezler) nazofarenks ve ağız boşluğunda bir lenfoid doku kümesi olarak adlandırılır. Fonksiyonları, vücudu dış yabancı ajanlardan koruyan hematopoez sürecindedir. Bademcik dokusunda meydana gelen patolojik süreçler, çeşitli klinik ve görsel tezahürlere eşlik eder. Korsan tıkaçlar bunlardan biridir.

Anatomik özellikler

Yapısındaki bezler gözenekli bir yapıya sahiptir. Dolambaçlı kurslar oluşturan tübüller, yiyecek, toz, yabancı bakteri ve virüsleri tutmanıza izin verir. Özellikle palatine bademcikler lakuna oldukları için kabul edilir.

Lakunlar patolojik organizmaların fiksasyonunu sağlayan depresyonlardır. Boğazdaki bademciklerin bir diğer özelliği de folikül ile örtülmeleridir. Yüksek performansla, bu oluşumlar, patolojik süreçler geliştiğinde, lakunada depresyonları tıkayan pürülan içeriklerin bir parçası olabilen bağışıklık savunma hücrelerini üretir.

Patolojinin özellikleri

Bademcikler üzerinde oluşan körüklü tıkaçlar, yabancı maddelere karşı mücadelenin katılaşmış ürünleridir. Kompozisyon: ölü hücreler, kan hücreleri, bulaşıcı genesis parçacıkları. Tonsilitik tıkaçlar enflamasyonun gelişmesi için mükemmel bir ortamdır. Pürülan içerikler bademciklerden alınabilir. Küçük beyaz veya sarı topakları hoş olmayan bir çürüme kokusuyla andırır.

Görünüm nedenleri

Patolojinin kronik doğası, boğazda sık sık görülen tıkanıklıklarla birlikte, kronik tonsillit olarak adlandırılır. Başka bir nüksetme neden olabilir nedenleri:

 • kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı (çürük dişler, kronik rinit);
 • koruyucu kuvvetlerin azaltılması;
 • burun boşluğunun patolojik koşulları nedeniyle yeterli solunum fonksiyonunun ihlali;
 • kötü alışkanlıklar;
 • ciddi ekolojik durum;
 • alerjik belirtiler;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • bademcik yapısının anatomik özellikleri;
 • viral ve bakteriyel enfeksiyonlar.

Bademcikler üzerinde sık sık görülen bademcik iltihabı - doğru bir şekilde farklılaştırılması ve iyileştirilmesi gereken bir takım bozuklukların meydana geldiğinin bir göstergesidir.

semptomlar

Patolojinin erken belirtileri belirginleşir ve ancak hastalar boğazda meydana gelen değişikliklere dikkat ederler. Ayrıca, lakunadaki pürülan taşlar, semptomatolojinin karakterinin de bağlı olduğu çeşitli hastalıkların bir tezahürü olabilir.

Lacunar Angina

Boğazın lakunasında lokalize olan boğazda pürülan birikimlerin olduğu patolojinin akut doğası. Yeterli tedavinin olmaması, pürülan içeriklerin kalsifikasyonuna yol açarak bademcik iltihabı (katı tıkaçlar) ile sonuçlanır.

Hastalığın nedenleri yukarıdakilere tekabül eder, ancak ilk yer bakteri etkisiyle işgal edilir. Lacunar angina, tezahürlerle eşlik eder:

 • boğazda rahatsızlık ve ağrı;
 • bir "yumru" varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • titreme;
 • miyalji ve ağrılar;
 • baş ağrısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Bademcikler üzerindeki beyaz ve sarı kümelere ek olarak, hiperemi ve ödemli mukoza, lenfoid dokuda küçük-nokta kanamasının varlığı ile görsel olarak tespit edilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tip bademcik iltihabı da keskin bir akım ile karakterizedir. Lacunar formundan, pürülan baskınların yerleştirildiği ve hangi derinlikte olduğu farklıdır. Onlar lakunadan daha yüzeysel olarak lokalize folikülleri doldururlar. Nedeni, hastalığın provokatif faktörleri ve semptomları lacunar formuna benzerdir.

Kronik bademcik iltihabı

Tonsilitik tıkaçlar hastalığın alevlenme zeminine karşı ortaya çıkar. Hasta, ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif kokunun ortaya çıkmasına, boğazda bir yumru hissine dikkat çeker. Yutulduğunda, ağrılı duyular yoğunlaşır, boyun ve kulak enseğine ışınlanır.

Bademcik iltihabının kronik karakteri okul öncesi okul çağındaki çocuklar ve 35 yaşına kadar olan yetişkinler için daha tipiktir. Ayrıca, lenfoid dokuda patoloji riskini azaltan değişiklikler vardır.

Tedavinin temelleri

Tonsilit tıkaçlarına, tedavi seçimine özenli bir yaklaşım gerektiren büyük bir semptom kompleksi eşlik eder. Patoloji evde (ancak bir doktorun gözetimi altında) ve aşağıdaki durumlarda bir hastanede tedavi edilemez:

 • Hasta 2 yaşın altındaki bir çocuk değildir;
 • sıcaklık 38 ° C'den yüksek değildir;
 • Vücudun güçlü zehirlenme belirtileri yoktur.

Bademcik tıkanıklıkları bademcikler üzerinde sıkmak yasaktır. Sadece mantarın üst kısmını çıkarmak için ortaya çıkıyor ve içeriğin geri kalanı lacunada derin kalacaktır. Ek olarak, iltihaplı lenfoid dokuyu yaralayabilir ve bu da sürecin şiddetlenmesine yol açabilir.

Patolojinin tedavisi iki ana yöntem içerir:

 • konservatif tedavi;
 • cerrahi tedavi.

Muhafazakar yollar

Cork boğazda pürülan bir tıkanıklıktır, bu da onlara karşı verilen mücadelenin antibakteriyel ajanların kullanımını içermesi gerektiği anlamına gelir. Ancak antimikrobiyal ve bakterisit yetenekleri olan tüm ilaçlar, hastalığın tedavisi için eşit derecede uygun değildir.

Etkili bir ilacın atanmasından önce, doktor hastaya hastalığın nedenini ve bireysel duyarlılığını belirlemek için bir analiz yapması için gönderir. Sadece çalışmanın sonuçları belirli bir ilacı seçmektedir. Analiz cevabı gelmeden önce, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel preparatları kullanılabilir.

Onlar popülerdir ve vücut için en düşük toksisiteye sahiptirler:

 1. Penisilinler - Amoksisilin, Augmentin.
 2. Sefalosporinler - Zinatsef, Zinnat, Seftriakson.
 3. Makrolidler - Eritromisin, Klaritromisin.

Antibiyotiklere paralel olarak, disbakteriyoz gelişmesini önlemek için, bağırsak mikroflorasının durumunu normalleştiren ilaçlar reçete: prebiyotikler ve probiyotikler.

 • ateş;
 • Boğaz ağrısı rahatlatmak için analjezikler;
 • pastiller, drajeler, aerosoller formunda antiseptik maddeler.

Vitaminoterapi ve immünomodülatörlerin kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirecek ve vücudun savunmasını aktive edecektir.

Tedavi en az 10-14 gün olmalıdır. Bu dönemde pürülan taşlar ortadan kalkacak, hastanın durumu iyileşecek, bademcik bölgesinde bakteriyel mikroflora miktarı en aza indirilecektir.

Cerrahi tedavi

Boğazda kronik iltihaplanma süreci, operasyonel ve donanım yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılabilir.

Tonsillektomi, bezi bademciklerin bir bağ dokusu kapsülü ile birlikte kesildiği bezleri çıkarmak için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. İletim için endikasyonlar:

 • kronik süreç yılda 2-3 kez ve daha sık kötüleşir;
 • kalp, böbrekler, kas-iskelet sistemi komplikasyonları gelişimi hastalıkların arka plana karşı, pürülan taşlar olan tezahürü;
 • bademciklerin önemli hipertrofisi;
 • fetid kokusu.

Pürülan içeriklerin temizlenmesi

Tedaviye, pürülan tıkaçların mekanik bir eliminasyonu eşlik eder. Bu tür yöntemler, özellikle manuel, evde kullanılamaz. Her şey bir uzmanın gözetimi altında gerçekleşmeli.

Patolojik içeriği iki şekilde kaldırabilirsiniz. Manuel yöntem, lacunar oluklarının bir şırınga kullanarak tıbbi solüsyonlarla yıkanmasını içerir. Kanül lakunaya sokulur, içerik basınç altında enjekte edilir. Pürülan tıkaçlar yıkanır. İstenen sonucu elde etmek için 4 ila 7 defa tekrarlayın.

Donanım yöntemi

Kronik bir süreci tedavi etmenize ve en derin fişleri bile çıkarmanıza imkan veren daha yenilikçi bir yöntem vardır. Özel bir vakum aparatı gerekli olduğu için evde tutulmamaktadır.

Bademcikler anestezi öncesi. Her biri için, sırayla, vakum aparatının emişini koydular. Yöntemin etkinliği, lakunayı genişletmek ve tapaları çekmektir. Sonra antiseptiklerle yıkayın. Bir sonraki aşama, yavaş yavaş ilaçların ilavesiyle ultrason ile bademcikler tedavisidir.

Halk yolları

Evde, kronik bir işlem sadece bir KBB doktoruyla görüştükten sonra tedavi edilebilir. Geleneksel yöntemlere, çeşitli durulamaların kullanımı eklenir. Evler aşağıdakileri kullanır:

 • papatya suyu;
 • tuz, soda ve iodin ilavesi ile çözelti;
 • deniz tuzu çözeltisi;
 • nane, St. John's wort, elecampane, ledum dayalı bitkisel preparatlar.

Evde tedavi ayrıca limon, siyah frenk üzümü, limon melisa, ahududu yaprağı, deniz topalak, Cyprula dayalı fito çay ve vitamin bazlı karışımların kullanımını içerir. Onlar bağışıklık sistemini güçlendirmek ve evden çıkmadan vücudun savunmalarını etkinleştirmek için izin verir.

Hastalığı evde sebze yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Tedavinin en büyük etkinliği pancar ya da onun suyuydı. Taze kullanılır ve durulama için de kullanılır.

Başka bir yol - mersin kaynatma kullanımı. Mersin yaprakları, sıvı cam başına 10 parça oranında su ile dökülür. Bir kaynamaya getirin ve ısrar edin. Kaynatma ağızdan alınır, bademcikler durulanır.

Patolojik bir durumun nasıl ve ne şekilde tedavi edileceği, her bir hastanın bireysel tercihidir. Fakat zamanında tedavi olmadığının ciddi sonuçlarını hatırlamalıyız. Uzmanların danışması, doğru teşhis ve tavsiyeye uyulması, yüksek sağlık göstergelerinin garantisidir.

Boğazda kasık tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Boğaz, zararlı mikroorganizmaların ana engelidir. Bezler, mikropları yok ederek vücudu enfeksiyondan içeri sokmaya karşı korumak için tasarlanmıştır. Sağlıklı bademcikler çürüme ürünlerinden kendi kendini temizlerler. Herhangi bir nedenle, fizyolojik işlevlerini kaybederlerse, bakteriler lakunada birikir. Ayrıca kasık tıkanıklığı oluşumuna katkıda bulunurlar.

Neden boğazda mantar var

İnsan vücudunda patojenik mikrofloradan kaçınmak imkansızdır. Fakat iyi bağışıklık çabuk ve sonuçsuz olarak onunla baş eder. Ancak azaltılmış fonksiyonları ile bademciklerde tıkanıklık oluşumuna neden olan boğazda iltihaplanma süreçleri meydana gelebilir.

Boğazdaki kazıklı tıpalar, hücre ölümü, lökositler ve bakterilerin bir sonucu olarak pürülan oluşumlardır. Görünüşte ve kıvamında beyaz peynir, sarı ya da gri renkte. Lacunas denilen bademciklerdeki nişleri doldururlar. Bir ayna kullanarak bir dış muayene ile, kolayca görülebilir. Bazen yutulduğunda hissedilirler, boğazda yabancı bir nesnenin hissini yaratırlar.

Boğazdaki pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa sebep olmaz. Bunlar, dokulara nüfuz eden ve vücut boyunca kan dolaşımı boyunca yayılan bir enfeksiyon yatağıdır.

 1. Böyle bir problem, bakterilerin bademcikler içinde sürekli olarak biriktiği kronik bademcik iltihabının varlığında ortaya çıkar. Ayrıştırma ürünlerinin bir kişinin genel sağlığı üzerinde çok olumsuz bir etkisi vardır.
 2. Zayıf bağışıklık savunmasına ek olarak, kederli tıkanıklıkların ortaya çıkmasının nedeni, yaygın bir soğuk algınlığı görevi görebilir. Eğer tedavi edilmezse ve sistematik olarak göz ardı edilirse, o zaman bir komplikasyon olarak bezler üzerinde pürülan bir birikinti alabilirsiniz. Ve bu boğazda sürekli bir enfeksiyona sahip olmak anlamına gelir.
 3. Kazıyıcı tıpalar da akut tonsillitin (boğaz ağrısı) ana belirtisidir. Bademciklerin foliküler ve laküner formları ile pürülan çökeltiler oluşmakta, tıpalar olarak adlandırılmaktadır. Bu tıkaçlar, güçlü bir iltihaplanma sürecine, sıcaklıkta bir artışa ve vücudun genel zehirlenmesine neden olur. Kapsamlı ve zamanında tedaviden sonra (genellikle antibiyotikler yapamaz) lacunlar, pürülan incrustasyondan arındırılır ve kişi tamamen iyileşir.
 4. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, kronik bir forma kolaylıkla geçebilir - bu, tıkanıklığın ortaya çıkmasının bir başka nedenidir. Bu durumda, kasık tıpalar kalıcı bir şekilde mevcut olup, hastalığın tekrarlanmasına neden olur. Aynı zamanda, zayıf sağlık, zayıflık ve düşük iş kapasitesi ile kendini gösteren, yavaş yavaş zehirlenme vardır.

Boğazda pürülan tıkanıklık oluşumu için başka nedenler vardır:

 • gıda veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar;
 • bademcik yapısının doğuştan özellikleri;
 • hipotermi veya aşırı soğuk içecek alımı;
 • nazofarenksin kronik hastalıkları;
 • burun solunumu ile ilgili sorunlar (horlama, septumun eğriliği);
 • solunum yollarında enfeksiyon varlığı;
 • alkol kötüye kullanımı, sigara içme;
 • Yetersiz beslenmeden dolayı vücutta vitamin eksikliği;
 • Son derece kirli hava, kimyasal buharların solunması.

Korsan tıkaçlar ayrı bir hastalık değildir, ancak boğazda mikroflora bozukluklarının çok ciddi bir belirtisidir. Bademcikler üzerinde göründüklerinde, bir doktora gitmeniz, sebebini ve tedavisini öğrenmeniz gerekir.

Hangi belirtiler için fişleri tanımlayabilirsiniz?

Yüzeysel muayenede öncelikle körüklü tıkaçlar görülebilir. Boğazda bir şeyin rahatsızlık duyduğuna dair bir his varsa, bir ayna almanız ve ağız boşluğuna bakmanız gerekir. Beyaz veya sarımsı içerikli bademciklerin yüzeyindeki küçük tüberküller mantardır. Çoğu zaman, akut bademcik iltihabı enfekte olduğunda ortaya çıkarlar. Daha sonra, pürülan plağa ek olarak, başka karakteristik semptomlar olacaktır:

 • Pershenie, üzüntü ve boğaz ağrısı;
 • yüksek vücut ısısı (39-40 ° C'ye kadar);
 • özellikle bademcikler olmak üzere mukoza boğazında kızarıklık ve belirgin şişlik;
 • yiyecekleri yutmakta zorluk, hatta bazen tükürük;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • submandibular lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • pürülan plak nedeniyle ağızdan hoş olmayan koku;
 • genel halsizlik ve yorgunluk.

Bu semptomlardan en az birinin ortaya çıkması, bir doktor için bir göstergedir. Tedavi sırasında hasta hemen ayakları üzerinde durdu ve sadece birkaç gün içinde karmaşık tedavi, kasık tıkanıklığı bademcikler tamamen temizleyecektir.

Hastalığın kronik seyrinde, tüm bu belirtiler mevcut olmayabilir. Uzun zamandan beri bir kişi boğazda pürülan odakların varlığından şüphelenmeyebilir. Sadece bademciklerin lakunalarında yeterli miktarda bakteri ve gıda kalıntısı birikmesinden sonra rahatsızlık olabilir. Fakat bu noktada vücuttaki bulaşıcı süreç zaten devam ediyor. Kronik patolojiyi önlemek için, boğaz ağrısını doğru bir şekilde tedavi etmeli ve ayrıca larenksin plak ve iltihap varlığı açısından periyodik olarak incelemeniz gerekir.

Kasten tıkanıklık varlığının dolaylı bir işareti, ağızda sürekli hoş olmayan bir tat ve koku kaynağıdır. Besin ayrışması, lakunada çürüyen bakterilerin bozunma ürünleri nedeniyle ortaya çıkar. Çürüme süreci ve kötü nefese neden olur. Boyut veya rastgele mekanik etki önemliyse, fişler kendiliğinden düşebilir. Böyle bir pürülan pıhtının ağzındaki görünüş, boğazda diğer kasık tıkanıklık varlığının açık bir işareti olarak hizmet eder.

Sağlığınıza karşı dikkatli bir tutum, hastalığı zamanla tanımlamanıza ve tedavisine başlamanıza olanak tanır. Salgın tıkanıklık için bezlerde iyi yerleşmemişse, listelenen tüm semptomları görmezden gelmeniz ve derhal onlara yanıt vermeniz gerekmez.

Kasvetli tıkanıklık nasıl tedavi edilir - ev ve geleneksel tıp

Kasten tıkanıklık kendi başına bir hastalık olmamasına rağmen, bunları tedavi etmek ve çok önemlidir. Yetersiz terapi, bademcik iltihabının sürekli relapsları veya kronik bir forma geçişiyle doludur. Ayrıca, zaman içinde bezlerin lakunalarında pürülan çökellerin varlığı, kalp hastalığı, böbrekler ve eklemler şeklinde ciddi komplikasyonlara yol açar.

Her şeyden önce, fişleri kendinizin çıkarmasının kesinlikle yasak olduğunu bilmeniz gerekir. İğnenin ekstrüzyonu sırasında, sadece bir kısmı yüzeyi terk eder, geri kalan kısmı dokulara nüfuz eder ve vücuttan yayılır. Böyle bir durumda itiraf etmek imkansızdır. İlk yardım olarak yapılabilecek maksimum önlemler boğazda soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Bundan sonra bir doktora görünmelisin.

ilaçlar

Tanı akut tonsillit olarak tanımlanırsa, tedavi genellikle aşağıdaki gibi görünür. Antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, genellikle geniş spektrumlu antibiyotikler - ampisilinler, amoksisilinler, fluorokinolonlar. Pürülan tıkanıklık oluşumuna yol açan bakterilerle aktif olarak savaşırlar. İlk resepsiyondan sonra, lacuna temizlenmeye başlar. Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, ortalama 7 gündür. Kendinize antibiyotik almayı bırakmayın.

Durulama prosedürü

Ayrıca, yerel terapi zorunludur. Bademciklerin içeriğini durulamak önemlidir, o zaman iyileşme süreci daha hızlı gidecek. Hazır antiseptik solüsyonları uygulayın - Furatsilin, Klorofilkil, Miramistin, İyodinol. Evde de bir durulama yardımcısı hazırlayabilirsiniz. Bu olabilir:

 • 200-250 ml sıcak kaynamış su için tuz (1 çay kaşığı) + soda (1 çay kaşığı) + iyot (3-4 damla);
 • bir bardak su için elma sirkesi (1 çay kaşığı);
 • otlar, adaçayı, papatya, muz, anne ve üvey anneler - bitkilerin infüzyon veya decoctions.

Hastalığın ilk günlerinde durulama prosedürü sık sık yapılmalıdır - günde 5-6 defaya kadar. Birkaç farklı çözeltiyi değiştirmek iyidir, o zaman terapötik etki daha güçlü olacaktır. Deterjanların durulanmasından sonra bile, bademciklerin tamamen pustan temizlenmesini tavsiye ederiz.

Lokal terapi (aerosoller ve şekerlemeler)

Şişlik ve mukoza zarının dezenfekte edilmesi için, tıbbi spreyler kullanılır. Kederli tıpalı angina ile Orascept, Cameton, Ingalipt, Jox, Hexoral'ın boğazını sulayabilirsiniz. Ayrıca bademcikleri Lugol'un çözeltisiyle yavaşça yağlayabilirsiniz. Bademcikleri iyi temizler ve enflamasyonu hafifletir. Spreylerin 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmadığını ve iyot ve tiroid hastalıkları için iyotlu ilaçların reçete edilmediğini hatırlamak önemlidir.

Ağrı ve şişliği azaltmak için, lolipop ve tabletleri emilim için kullanabilirsiniz (Strepsils, Trachisan, Linkas, Farisil). Kronik bademcik iltihabı ile, büyük kurslarda (birkaç ay boyunca) homeopatik preparat Tonzilotren alabilir. Kullanmadan önce, alerjinin olası tezahürlerini ilacın bileşenlerine dahil etmemek önemlidir.

Isınma ve buhar inhalasyonları

Soluma, boğazın herhangi bir hastalığı için iyi bir çaredir. Akut anjin döneminde, inhalasyonlar kesinlikle yasaktır. Ancak iyileşme aşamasında ve kronik tonsillitin alevlenme döneminde bunlar gösterilir. En basit yol, haşlanmış patatesleri buharın üzerinde solumaktır. Suyu birkaç damla uçucu yağ (okaliptüs, nane) ile kaynatın ve 10-15 dakika nefes alın. Mükemmel, evde özel bir inhaler ve nebulizer varsa. En uygun seçenek, klinik bir ortamda fizyoterapi prosedürlerinin uygulanmasını sağlamaktır.

Akut bademcik iltihabının tedavisi için tüm karmaşık önlemlerin tamamlanmış olması şartıyla, bezler sadece birkaç gün içinde pürülan tıkanıklıklardan temizlenecektir.

Hastalığın sık relapsları ile diğer tedavi yöntemleri

Boğazdaki tıkanıklık ile ilgili bir konsültasyonda doktor bir yıkama prosedürü sunabilir. Eğer boğaz ağrısı sık görülürse veya kalıcı bir tıkanıklık oluşumu ile kronik tonsillit görülürse, o zaman onsuz, büyük ihtimalle, yapmaz. Yıkama, özel çözümler ile ayakta tedavi şartlarında gerçekleştirilir. Prosedür çok hoş değil, çok etkili. Sonuç olarak, irin en derin ve en uzak lacunadan bile yıkanır. Her altı ayda bir düzenli olarak harcamanız gerekiyor.

Çalışırken ve ağır durumdakiler ise donanım tekniklerinden tavsiye edilir. Bademcikler, mikro dalgalar, fonoforez üzerinde ultrasonik dalgalar olabilir. Aşırı durumlarda, cerrahi müdahale belirtilir. Ama boğazı bu duruma getirmek, buna değmez. Ana şey bir doktordan tavsiye almak ve en iyi tedavi yöntemini seçmektir.

Çocuklarda cilt tıkanıklığı tedavisi prensip olarak yetişkinlerden farklı değildir. Yaşına göre sadece ilaç ve tedavi rejimi dozu seçilmelidir. Ayrıca, çocuğun organizmasının ilaçlara olan yüksek hassasiyetini de hesaba katmak önemlidir, bu yüzden halk yöntemlerinin bile çocuk doktoru ile koordine edilmesi gerekir.

Hamilelik ve emzirme döneminde boğaz ağrısı ve pürülan tıkanıklıkların tedavisi bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir. Tüm ilaçlar ve özellikle otlar ve homeopati, kadının yararı ve çocuğa zarar için koordine edilir.

Trafik sıkışıklıklarını önlemek için yapmanız gerekenler

Önleyici tedbirler tedaviden çok daha önemlidir. Hastalığı daha sonra tedavi etmekten daha kolay önlemektir. Aynı kural boğazda pürülan tıkanıklık için de geçerlidir. Aşağıdaki tavsiyelere uyarak eğitimi önlenebilir:

 • bağışıklığı izlemek, sürekli olarak vitaminler, besinler, egzersiz ile güçlendirmek;
 • dengeli beslenmeyi korumak, zararlı yiyecekleri ve gazlı içecekleri kötüye kullanmamak;
 • ağız hijyeni izleyin, düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin;
 • Boğaz ve solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının kendi kendine tedavi edilmesine;
 • Kronik bademcik iltihabını kalıcı olarak tedavi etmek, eğer zaten geliştirmişse;
 • Boğazın otlar ile periyodik olarak antiseptik durulanması;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek, alkol ve sigara içmekten vazgeçmek;
 • influenza ve ARI mevsimsel salgınlarına karşı aşılanmak, hastalarla temas kurmamak;
 • Stres, sinir gerginliği, uyku eksikliği.

Tüm bu önleyici tedbirler sadece boğazdaki kasık tıkanıklığından değil, aynı zamanda vücudun genel sağlığını da koruyacaktır.

Boğazda pürülan tıkanıklık: görünümün nedenleri ve evde kurtulmanın yolları

Boğazda pürülan tıkanıklık genellikle boğaz ağrısının arka planında görülür. Bıldırcınlarda acı verici duygular ve diğer enfeksiyöz süreçlerin karakteristik belirtilerini gösterirler. Durumun kötüleşmesiyle, yutulması zor olabilir. Zor vakalarda acil tıbbi müdahale gereklidir.

Hastalığın gelişiminin ilk aşamasında, fişlerle kendiniz savaşabilirsiniz. Bunun için, tıbbi preparatlar kullanılır - antibiyotikler, immünomodülatörler, antiseptikler, yanı sıra durulama, sulama, halk ilaçları ile inhalasyonlar. Evde pamuklu bir bezle veya durulama ile kazeöz oluşumları kaldırın.

Boğazdaki mantarlar, kural olarak, çeşitli enfeksiyonların neden olduğu bademciklerin kronik iltihaplanmasına karşı oluşur. Ayrıca, başka faktörler vardır:

 1. 1. Kronik inflamatuar otolaringolojik hastalıklar. Genyantritis (paranazal sinüslerin iltihabı) ile, bazı bakteriler farinkse girer ve bademcikler içinde birikir.
 2. 2. Kötü hijyen. Zararsız mikroorganizmalar ağız boşluğunun mikroflorasının normal bir bileşenidir. Dokunulmazlık veya yetersiz hijyende azalma ile aktive edilir ve inflamatuar bir süreci tahrik edebilir. Bezlerin yenilgisi, yemekten sonra kalan bıldırcınların mikropartikülleri nedeniyle de meydana gelir, bu da bademciklerin çukurlarına nüfuz edebilmekte ve tıkaçlar oluşturabilmektedir.
 3. 3. Bağışıklık sisteminin zayıflaması.
 4. 4. Yetersiz beslenme. Monoton proteinli gıdaların kullanılmasıyla, C ve B vitaminlerinin eksikliği zayıflar ve enflamatuar süreçlere karşı koruyucu eylemler tam olarak gerçekleştirilemez.
 5. 5. Bademciklerin yaralanması. Mukoza zarında hasar varsa, enfeksiyon için bölgeler oluşturulabilir. Yaralanan doku, kasık tıkanıklığı oluşumu için uygun bir yer haline gelir.

Bazen, pürülan oluşumların ortaya çıkması bulaşıcı veya başka hastalıklar tarafından önlenemez. Böyle durumlarda psikosomatik, bir kişinin depresif psiko-duygusal durumunun patolojisinin nedenini belirler.

Küçük boyutlarda pürülan oluşumlarda bile, bir kişi ciddi rahatsızlık yaşayabilir. Bazen, hastanın bademciklerde trafik sıkışıklığı şüphesi bulunan bazı belirtileri vardır.

Boğazdaki apselerde aşağıdaki belirtiler görülür:

 1. 1. Boğazda yabancı bir nesnenin hissi. Mantar, bademciklerin kalınlığında mukoza sinir uçlarını etkiler. Sonuç olarak, beyne yabancı bir cisimle ilgili bir sinyal gönderilir. Hoş olmayan duygular her iki tarafta ya da sadece biriyle ortaya çıkar. Bu, boğaz alanı tarafından belirlenir. Bazı durumlarda, boğazda koma hissi, kuru, ağrılı öksürük eşlik eder.
 2. 2. Yutulduğunda ağrınız. Biyolojik olarak aktif maddeler, sinir uçlarının duyarlılığını arttıran inflamasyonun odağında aktif olarak artar. Bu nedenle, yerken veya yerken, yutkunma sırasında acı verici belirtiler mümkündür. Nadir durumlarda, fişler büyük boyutlara ulaşır ve yiyeceklerin geçişine engel olabilir. Uzun süreli progresif inflamatuar süreçle bademciklerin hipertrofisi (büyüklüğü artar) gelişir ve bu da yutma sürecini ciddi şekilde zorlaştırır.
 3. 3. Ağızdan hoş olmayan koku. Fişler bakteriler, patojenik mantarlar ve diğer mikroorganizmalar içerir. Bazıları yaşam süreçlerinde belirli bir kokusu olan hidrojen sülfit üretebilmektedir. Durumun dezavantajı, ferahlatıcı ürünlerin ve diğer kişisel hijyen yöntemlerinin kullanımının kötü nefesi azaltmaması nedeniyle daha da kötüleşmektedir.
 4. 4. Boğazda kayda değer oluşumun varlığı. Aynada kendi rutin muayenesi olsa bile, hasta fişleri tanımlayabilecektir. Farklı ebatlarda (birkaç milimetreden santimetre) ve gölgelere (gri, beyaz, sarımsı) sahiptirler. Bazı durumlarda, bademcikler veya anterior palatine ark üzerine basıldığında tespit edilir.

Boğazdaki kasık tıkanıklıkların pürülan bir süreç olduğu gerçeği göz önüne alındığında, en etkili kontrol yöntemi antibiyotiklerdir. Ama bu grubun her ilacı yapmaz. Etkili bir maddenin seçilmesi için, spesifik bir antibiyotiğin belirlendiği uygun deneyler gereklidir.

Testleri herhangi bir sebeple yerine getirme olasılığı bulunmuyorsa, geniş bir spektrumda antibiyotikler kullanabilirsiniz: Seftrisson veya Azitromisin. Minimum tedavi süresi 10 gündür. Terapi tam olarak uygulanmadığı takdirde, hastalığın tekrarlanması riski vardır. Geniş spektrumlu antibiyotikler vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip, bu yüzden onları kullanmadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Beyaz küflü tıkaçlar vücuttaki karmaşık problemlerin zeminine karşı gelişir, bu yüzden onlara karşı mücadele yöntemleri karmaşık olmalıdır. Bağışıklık düzenleyici ilaçları ve B ve C grubu vitaminleri almanız önerilir.

Mükemmel anti-enflamatuar ve antiseptik ajanlar. Hızlı bir şekilde semptomları rahatlatırlar ve yara iyileşme etkisi vardır. Bu işlemle birlikte bazı araçların listesi:

 1. 1. Imudon.
 2. 2. Proposol.
 3. 3. Köknar esansiyel yağı.

Boğazdaki pürülan tıkaçlar evde halk ilaçları ve yöntemleri kullanılarak tedavi edilebilir. Bu grup aynı anda birkaç yöntem içerir:

Fitoterapi kullanımı, enflamatuar süreçlerin yoğunluğunu azaltacak ve tıkaçları daha az stabil hale getirecektir. Halk tıbbı ile yapılan tedaviden sonra, vaka oluşumları evde basit yollarla çıkarılmaya çalışılabilir.

Durulama en etkili tedavi yöntemidir. Prosedür, pürülan oluşumları tam anlamıyla "yıkamak" sağlar. Hamileler de dahil olmak üzere kesinlikle herkes tarafından kullanılmaya uygundur, çünkü anne karnında bebeğin gelişmesi için bir tehdit oluşturmaz.

Çözümü hazırlamak için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. 1. Pancar. Büyük bir pancar alın, dikkatlice yıkayın ve kabuğuyla birlikte kesin. Daha sonra hammadde suya konur ve en az 2 saat boyunca işkence edildiği ve ateşe izin verilmeyen ateş yakılır. Çözelti süzüldükten ve soğutulduktan sonra. Elde edilen et suyu, aşağıdaki şemaya göre boğazını durulamak için kullanılır: ilk günlerde şiddetli semptomatoloji ve kritik derecede yüksek bir sıcaklık ile - en az 5 kez, daha sonra - 2-3 kez.
 2. 2. Soda-tuzu. Her zamanki sofra tuzu, kabartma tozu (çay kaşığı) ve 3 -4 damla iyot bir bardak ılık suda çözülür. Bitmiş ürün günde iki kez gargara için tavsiye edilir. Tarif, pürülan fişlerin oluşumunu önlemek için önleyici tedbirler için kullanılabilir.
 3. 3. Propolis. Çözeltiyi hazırlamak için eczane tentürünü kullanabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Tentür tarifi: 25 gram propolis ezilir ve 200 ml votka dökülür, daha sonra 4 hafta sürülür. Çözelti, 5 ml ılık suda 100 ml ılık suda seyreltilerek hazırlanır. Propolis durulamalarının güçlü bir antiseptik etkisi vardır.
 4. 4. Votka. Sadece alkolü olmayan yetişkinler için uygun etkili bir yöntemdir. Gün içerisinde 2-3 durulama sulandırılmış votka yapmak gerekir.

Boğazda pürülan fişleri ortadan kaldırmak için, şifalı otlar kullanımı ile yemek tarifleri kullanabilirsiniz. Birleştirilmiş eylemi olan bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etki ile durulama solüsyonları aşağıdaki tariflerle hazırlanabilir:

 1. 1. Adaçayı. Kuru bir bitkinin 1 çorba kaşığı alın ve bir bardak sıcak suyla pişirin. Alınan ürün günde 2-3 kez boğazını durulayın. Adaçayı bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle sadece birkaç prosedürde pürülan oluşumlar azalacaktır.
 2. 2. Papatya eczane. Boğaz ağrısı kurtulmak için yardımcı olur. Çözeltiyi hazırlamak için, 2 yemek kaşığı bitki çiçek alın, bir bardak su dökün ve 3-5 dakika kaynatın. Tamamen soğuyana kadar ısındıktan ve yukarıdaki şemaya göre kullanılır.
 3. 3. Yarrow güçlü bir analjeziktir. Et suyu 100 gram kuru hammaddeden hazırlanır. Bunu yapmak için 750 ml su ile doldurun ve su banyosunda 1,5 saat bekletin. Tamamen soğuyana ve süzülene kadar ısındıktan sonra. Hazır çorba, günde 5-6 kez boğaz yıkamak için kullanılır. Eğer çok acı ise, o zaman biraz bal ekleyebilirsin.

Küçük çocuklar ve bazı yetişkinler söz konusu olduğunda, durulamalar bu prosedürü düzgün bir şekilde yerine getiremedikleri için etkisiz olabilir. Bu gibi durumlarda, durulamalar, yukarıdaki dekonksiyon ve solüsyonların yardımı ile boğaz ve bademciklerin yıkanması olan sulama ile değiştirilir.

Prosedürü yapmak için iğne olmadan küçük bir özel şırınga veya şırınga kullanmalısınız. Sulama sırasında, çözeltinin jeti çok güçlü olmamalıdır, çünkü yutulmamalıdır.

Prosedür için birkaç öneri var:

 • Hastalara bireysel olarak dayanılmaz olan çözümleri dışlamak gerekir;
 • Sulama çözeltisinin sıcaklık rejimi 40 dereceyi geçmemelidir;
 • İşlemden yarım saat sonra hastaya herhangi bir yiyecek ve içecek vermemelisiniz.

Çok küçük bir çocukta pürülan tıkanıklık teşhisi durumunda, kendilerini bol miktarda içmeye sınırlamalarını tavsiye ederler:

 • ahududu çayı;
 • ballı süt;
 • bal ile papatya kaynatma.

Bademcik iltihabı kurtulmak için, inhalasyon kullanabilirsiniz. Prosedür özel ekipman (nebulizer) veya bir çaydanlık yardımıyla gerçekleştirilir. Gemileri doldurmak için yukarıdaki bitkisel soğanı kullanabilirsiniz. Biraz nane ve okaliptüs tentürü eklenmesi önerilir.

İnhalasyonların etkili olmasını sağlamak için, bazı önerileri izlemelisiniz:

 • İşlem aktif oyunlardan hemen sonra veya dışarıda yürümeden yapılmamalıdır - en az 30 dakika geçmelidir;
 • Solunduğunda, hasta pürüzsüz ve sakin bir şekilde nefes almalıdır;
 • prosedür sessizce oturduktan sonra battaniyenin altında yatmak için arzu edilir.

Sunulan yöntemler ve pürülan tıkanıklığı ortadan kaldırma yöntemleri, ilk 2-3 gün içinde durumun belirgin bir şekilde rahatlamasını sağlamazsa, bir doktordan tıbbi yardım almak gerekir. Kendi kendine tedavi etkinliği, bir kural olarak, enflamatuar sürecin saptanmasının zamana bağlı olduğuna bağlıdır. Hastalığın ağırlaşması ile tıbbi lokal terapi etkisiz hale gelir, çünkü küçük pürülan kümeler için tasarlanmıştır.

Boğazdaki küçük tapalar evde çıkarılabilir. Bu durumda dikkatli olmanız gerekir, çünkü prosedür bademciklere zarar verebilir ve hastalığın komplikasyonuna yol açabilir. Pürülan lezyonların kendiliğinden çıkarılma yöntemlerinin, daha önce sunulan yöntemlerden biri ile hastalığın 2-3.

Evde, kazıymış tıpaların kendiliğinden ekstrüzyonu için aşağıdaki seçenekler kullanılabilir:

 • dil yardımıyla;
 • pamuklu çubuk;
 • yıkandı.

Yöntemin özü, dilin, iltihaplı bademcik ve ön palatal arkın tabanına bastırılmasıdır. Çıkarma eylemleri, fişi ağız içine çekmeyi amaçlamalıdır. Başlangıçta, pürülan formasyonu dilin yardımıyla gevşetmeye çalışarak süreci daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bu şekilde, fişi birkaç dakika içinde çıkarın. Eğer denemeler başarılı olmamışsa, o zaman bu tür kertik oluşumları sıkma bu varyantı dikkat etmektir.

Boğazdaki tapaların dil ile birlikte çıkarılması etkisizdir, ancak bazı durumlarda küçük oluşumlardan, özellikle bademciklerin yüzeyinde bulunanlardan kurtulmak için bir süre izin verir. Usul sadeliği ve mutlak güvenliği ile ayırt edilir, çünkü bademciklerin dil ile yaralanması neredeyse imkansızdır.

Bu yöntem, çeşitli boyutlarda kaslı oluşumları sıkmak için etkilidir. Prosedürü yaparken, tırnaklar bademciklere zarar verebileceğinden ve enfeksiyonu enfekte edebildiğinden ekstrüzyon için parmakların kullanılması önerilmez.

Yemekten sonra 2 saatten daha erken bir zamanda tedaviye gerek yoktur, çünkü yemek sırasında ağız boşluğundaki bakteri miktarı büyük ölçüde artar. Prosedürü başlatmadan önce ellerinizi bakterisitli sabunla iyice yıkamalı ve kurulayın. Dişlerinizi fırçalamanız ve ağzınızı tuzlu suyla yıkamanız da önerilir.

İşlem aynanın önünde iyi ışıkta gerçekleştirilir. Bir eliyle, yanağın kenarını çekmek, ardından ön palatal kemerinde veya amigdala üzerinde steril bir pamuklu çubukla preslemek gereklidir. Ekstrüzyon, amigdala tabanına yönlendirilmelidir. Sonra bir çubukla üst kısmına doğru ilerleyin ve mantarı lakunadan sıkıştırmaya çalışın. Prosedür başarılı olursa, bezlerin yüzeyinde pürülan oluşumu görünecektir. Onu ortadan kaldırmak için pamuklu çubukla hafifçe pod yapabilirsin.

Bu yöntem belirli bir tehlike taşır, çünkü tıkaçların oluşumu her zaman iltihaplı bir süreçle ilişkilidir. Odak noktasında kan damarları genişler ve daha az duvar kuvveti vardır. Çıkarma prosedürü, kanın dökülmesini provoke eden bademciklerin dokusunu yaralayabilir. Bu nedenle, fişi hafifçe itmeniz ve ani hareketler yapmamanız önerilir. Ayrıca, pürülan oluşumunu koparmaya çalışmayın.

Fişi pamuklu çubukla çıkarırken ciddi ağrılar ortaya çıkar ve geçmezse, derhal prosedürü durdurmak ve doktora başvurmak gerekir.

Pürülan tıkaçları çıkarmak için, bunlar durulanabilir, ancak bu yöntem etkisizdir ve köz oluşumundan lakunanın tamamen temizlenmesini garanti etmez. İşlemi gerçekleştirmek için antiseptik ajanlar kullanılır. Uygun çözümler:

 • tuzu;
 • kabartma tozu;
 • Furatsilina (100 ml sıcak su başına 1 tablet);
 • Iodinol.

İğne olmadan steril bir şırınga kullanarak, amigdala'nın tüm yüzeyinin sulanması, ön ve arka palatin kemerleri yapılır. Bu durumda başın arkaya yatırılması ve şırınganın fişe olabildiğince yakın olması gerekir. Sulamadan sonra, çözelti tükenir ve prosedür 2-3 kez tekrarlanır.

Hedeflenen sulamayı bağımsız olarak yürütmek son derece elverişsizdir. Şırınganın ucuna amigdala ile dokunmayın, bu da kanamaya neden olabilir. Oluşma riskini azaltmak için, birilerinin prosedürle ilgili yardım etmesini istemek önemlidir.

Evde tıkaç çıkarmaya yönelik yöntemlerden hiçbiri, pürülan oluşumlardan tamamen kurtulmuşsa ya da boğazdaki prosedürler sonrasında şiddetli acı verici duyular varsa, bir kulak burun boğaz uzmanından yardım istemek için mümkün olan en kısa zamanda gereklidir.

Halk ilaçları ile Tonsilite fişleri

Tonsillik tıkaçlar bademciklerin girintilerinde pürülan kümelerin oluşumlarıdır ve genellikle kronik bademcik iltihabının ana belirtisidir. Bu hastalık tehlikeli sıklıkta ciddi komplikasyonlardır. Blokajın sebebi bademciklerin iltihaplanmasıdır, bu da stafilokok, streptokok, enterokok, adenovirüslere vb. Neden olur.

Halk ilaçları ile Tonsilite fişleri

Bademcik iltihabı belirtileri, bezlerin çukurlarında biriken pürülan kitlelerin neden olduğu ağızdan kalıcı hoş olmayan bir koku içerir. Fişler sarı veya gri renklerde çeşitli minerallerin (kalsiyum, magnezyum, fosfor, amonyak vb.) Küçük yumuşak topaklardır. Bademcik dokularının iltihaplanması nedeniyle, yutkunma ağrılı hale gelir, damak damağı kırmızılaşır ve kalınlaşır, submaksiller ve servikal lenf nodları artar. Hastanın genel bir zayıflığı vardır, vücut ısısında bir artış.

Bademcik iltihabı tedavisi farklı olabilir ve hastalığın kronik formuyla, belki de evde olabilir. Fakat hiçbir durumda, kendinizle birlikte trafik sıkışıklığından kurtulabilirsiniz, parmaklarınızla iri püsküldürebilir, kürdan ya da kaşıkla toplayabilirsiniz. Bu inflamasyonu artırabilir. Ayrıca, bademciklerin zarar görmesi tehlikesi çok yüksektir. Mantarlar sadece bir uzman tarafından kaldırılır. Evde, düzenli boğaz durulamalarıyla birlikte irin yıkarsınız.

Geleneksel tıp tarifleri

 1. İğne olmadan tek kullanımlık bir şırınga alın ve bademciklere köknar yağı sürün.
 2. Sangviritrin alkol, sabah ve akşam bezlerini yağlar.
 3. Boğazınızı iyice yıkayın. Sonra yavaşça her saat bir tane deniz topalak çiğneyin (günde 10-15 tane çilek).
 4. Propolis doğal bir antibiyotiktir ve çeşitli inflamatuar süreçlerde yaygın olarak kullanılır. Propolis eczane tentürleri satın alın veya kendiniz pişirin. Bunun için propolis oda sıcaklığında 2-3 gün boyunca% 70 alkol (2:10) üzerinde ısrar edilmelidir. 20 damla tentür 200 ml su içinde çözülür. Günde üç kez al.
 5. Gün boyunca ağzınızda, bir yöne, ardından diğerine doğru ilerleyen küçük bir propolis parçası bulundurun.
 6. Bir katta bir saatte bir tatlı kaşığı bal eritmek için. Önleme için - yatmadan önce ve sabahları aç karnına.
 7. Böyle bir kompres yapabilirsin: boynunu balla ovuştur, taze lahana yaprağı ile örtün (suyu hatırlatmak için yaprağı hatırlamadan önce), fuların etrafına sarın.
 8. Votka ile bir mendil ıslak. Boğazınızı giyin, selofan bant ve eşarp ile sarın.
 9. Meyan kökü, kaynar su ile kaynatın. Rendelenmiş zencefil kökü ekleyin, 2-3 dakika kaynatın. Yatağa gitmeden önce çay yerine, sıcak iç.
 10. Bademcik iltihabı için bir takviye maddesi hazırlamak için, limon suyu, 40-50 ml pancar suyu ve kefir camına bir çay kaşığı dogrose şurubu yarısını ekleyin. Bu doz 7 yaş ve yetişkinler için hesaplanır. 10 gün boyunca günde bir kez (10 gün boyunca da 3 arayla kırılmaları gerekmektedir).
 11. . Tıbbi çay Althaea, ot kekiği ve meşe kabuğu kökünü 1: 4: 5 oranında bir bardak kaynar suya alın. Israr 20 dakika. ve sıcak içecek.

Boğazları soğuma ile durulayın

Pancar bir kaynatma ile gargara

Bademcik iltihabına karşı mücadelede en etkili araçlardan biri durulamadır. Bezleri irinlerden arındırmaya ve iltihabı rahatlatmaya yardımcı olur. Hastalığın alevlenmesi sırasında gargara iki saatte bir, yemekten önce ve sonra ve önleme için - sabah ve akşam saatlerinde yıkanmalıdır. Boğazınızı yıkarken, çözeltiyi tükürmeniz gerekir, çünkü beraberinde bademcik iltihabı sırasında oluşan zararlı maddeleri yutmanız gerekir.

Tuzlu çözelti. Geleneksel araçlar tuzlu su çözeltisidir. Bir bardak ılık suda yapmak için bir kaşık tuz, bir kaşık soda ve 3-5 damla iyot çözün. Durulama hem tedavi hem de önleyici tedbirler için uygundur.

Tuzlu su (tuzlu su). Eh, evde tuzlu su varsa (doğal kökenli tuzlu su). Tuzlu sularda veya denizde (derinliklerinde) toplanır. Saf formda durulama için kullanılır.

propolis. 250 ml suda bir kaşık propolis tentür çözülür. Günde 3 ila 10 kez durulayın.

votka. Bir votka ile Gargara, dezenfekte edecek, iltihabı rahatlatır ve acıyı "dondurur". Su ile seyreltilmiş çocuklar 1: 1.

Pancar. Büyük pancar yıkayın ve kabuğu ile birlikte kesilir. 2 litre su dökün ve bir saat boyunca küçük bir ateşte pişirin. Süzün, pişmiş pancar sıkın. 4-5 gün boyunca günde birkaç kez durulayın.

Antibakteriyel etkisi olan otlar ile mükemmel yardım ve durulama suyu.

Meşe kabuğu ile kaynatma ile boğaz durulayın

Meşe suyu. Meşe suyu hazırlamak için 50 gram kuru ot meşe 1 litre kaynar su dökün. Israr 20 dakika sonra gazlı bezle süzün.

St. John's wort'un otu Suya dökülür (1 litre suya 2 yemek kaşığı). Bir kaynamaya getirildi. Bir havluyla topla ve bir saat ısrar et. Durulamadan önce süzün.

papatya iyi iltihapları giderir ve enfeksiyonları öldürür. Bir bardak kaynar su ile 20 gram papatya çiçeği dökün. Bir kapak ile örtün. 20-30 dakika boyunca infüze edin. Sonra süzün.

civanperçemi - Doğal bir analjezik. 20-40 g kuru ham madde 750 ml su dökün. Buhar banyosuna 20-30 dakika kadar koruyun. Serin ve zorlanma. Civanperçemi oldukça acı, bu yüzden durulama için bir kaşık bal ekleyin.

adaçayı - bademcik iltihabı muzdarip olanlar için bir bulmak, güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Et suyu hazırlamak için, 40 gr adaçayı 0.5 litre suya dökün. Birkaç dakika kaynatın ve kaynatın. Et suyu bir saat bekletin. Serin ve zorlanma. Durulama yapılır.

Nane. Demlemek nane çay gibi gider. Durulama oda sıcaklığına kadar durulayın.

Etkili okaliptüsün kaynatmadır. Kaynar suyu ham maddelerle (0,5 litre suya 2 yemek kaşığı) dökün ve 40-60 dakika ısrar edin.

Sarımsak. Birkaç diş sarımsak, ince doğrayıp kaynar su döker. 45 dakika bekle.

Limon. 0.5 limon suyunu 200 ml suya sıkın.

Henüz nasıl gargara yapılacağını henüz öğrenemeyen bebekler, bademcik iltihabı ile her saat sıcak bir içecek verir. Çayınızı bal, limon ve bir dilim tereyağı ile deneyebilirsiniz. Restoratif etkisi bitkisel çaylar vardır. Sıcak kaynamış suya eklenmiş, ahududu veya siyah frenk üzümü rendelenir. Bir kaşık bal ve tereyağı ile biraz ısıtılmış süt, yatmadan önce yatağa uzanmadan önce sarhoş olmalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

soluk alma - çeşitli KBB hastalıkları için zamanla test edilmiş etkili bir araç. İnhaler bir eczanede satın alınabilir veya bir havlu ile örtülmüş bir tencerenin üzerine çift olarak alınabilir. Bu tedavi şekli sadece vücut ısısında 37 C'nin altında kullanılabilir. Kurs 15-20 seanstan oluşur, günde bir kez 5 dakika uygulanır. İşlemden sonra, boğazı tuzlu su ile durulayın ve soğuk suyla yıkayın.

Evde inhalasyon ile tedavi

inhalasyon eşit sayılarda aşağıdaki malzemeleri karıştırıp için 1. iyi bir aracı hazırlamak için: Nane yaprakları veya Melissa, ahududu yaprağı, papatya çiçekleri, dizi, okaliptüs, Aziz sarı kantaron. kaynayan 250 ml su içinde 1 saat. Hammadde kaşığı için kullanılır.

2. Bir merhem ile inhalasyon deneyin. Yarım litre kaynar su bıçağın ucundaki merhemlerle karıştırılır (aşırıya kaçmayın, çok konsantre olur).

3. Uçucu yağların çiftleri halinde nefes alın. Sıcak suya bir çay kaşığı soda ve 2 damla nane yağı, okaliptüs ve adaçayı ekleyin.

Sadece karmaşık terapi bademcik iltihabından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ama kendini tedavi öncesi, kuvvetle tıbbi tedavi en iyi yöntemi seçmek, yanı sıra geleneksel ilaçların kullanımını tavsiye yardımcı olacak bir doktordan yardım isteyin tavsiye edilir.

Neden kederli tıpalar, bademciklerin tedavisi, fotoğraf var

Herkes boğazda acı ve rahatsızlık hissetti. Bu, soğuk algınlığına katkıda bulunur. Güçlü bağışıklık ile, bu tür belirtiler kolayca durulama ve bolca içme geçer. Bununla birlikte, kendi kendine ilaçlama genellikle boğazın kronik hastalıklarının, örneğin, bademcik iltihabının oluşumuna katkıda bulunur. Bu hastalıkta, boğazda hoş olmayan bir koku ile süzme peynirine benzeyen pürülan tıkaçlar oluşur. Bu, gökyüzünün bademciklerinin dışkısından çıkan kasvetli bir mantardır.

semptomlar

Pürülan tıkaçlar, solunum yollarını tıkayan büyük miktardaki püy nedeniyle farkedilebilir. Ayrıca, varlıklarının belirtileri şunlardır:

 • halsizlik;
 • artan vücut ısısı;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • yutma ve nefes almada zorluk.

Görünüm nedenleri

Bademcik, lenfatik dokudan oluşur ve ağızda ve nazofarenksde bulunur. Vücudun çeşitli zararlı bakterilerine girmesini önlerler. Bademciklerin lazanyaları sağlıklı insanlarda derin menderesli kanallardır. kendilerini temizlerler ölü mikroplardan ve lökositlerden.

Mantar sıklıkla bademcik iltihabı ile oluşur. Bağışıklık sistemi zayıfladığında oluşan büyük miktardaki irin yüzünden oluşmaya başlarlar. Sosisli reçellerin içinde bulunan bu irin, enfeksiyonla mücadele sonucu ölen hücrelerden oluşur. Pus hava yollarını kapatmaya başladığı kadar biriktirir.

Pürülan fişler aşağıdaki nedenlerden dolayı da oluşabilir:

 • alerji;
 • hipotermi;
 • bademcik yapısının özellikleri;
 • fokal enfeksiyon;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • burun solunumu ihlali.

Bademcik bölgesinde lenf ve kan akışının yoğun hareketi nedeniyle, pürülan fişler organizmanın zehirlenmesine katkıda bulunabilir, kendini uyuşukluk, zayıflık, dikkati konsantre edememe şeklinde gösterir. Enfeksiyonun vücutta hızla yayılması nedeniyle, varolan hastalıklar kötüleşir veya yeniler, örneğin, pnömoni, kalbin ya da eklemlerin romatizması, kalp kapakçığının prolapsusu, glomerülonefrit, alerjik reaksiyonların alevlenmesi.

Tedavi yöntemleri

Çoğu zaman boğazdaki rahatsızlık verici semptomları en kısa sürede ortadan kaldırmaya ve ağız kokusundan kurtulmaya çalışarak, hasta pusulayı bastırarak kendi kendine bastırarak çıkarmaya çalışır. Bu kesinlikle yasaktır çünkü mantarlar bademciklerin yüzeyinden çıkarılır ve derinliklerden değil.

Pürülan fişleri aşağıdaki şekillerde tedavi edebilirsiniz.

 1. Bademcikler beyaz bir dokunuşla kaplanmışsa, mantar değil, birikmiş beyaz kan hücreleridir. Onlardan kurtulmak için sadece boğazını durulayın tuzlu çözelti. Birkaç damla iyot ve az miktarda soda eklerseniz, bademcikler üzerindeki pürülan oluşumların mükemmel bir şekilde önlenmesini sağlayacaktır.
 2. Laklar lakunada oluşur. Eğer bademcik iltihabı çok sık görülürse, tıkaçlar büyümeye başlar. KBB-doktoruna acilen başvurmak gerekir. Gerekli muayeneyi yapacak ve test verecektir. Sonuçlarına göre, doktor, büyük olasılıkla, antibiyotik reçete ve lacunae yıkamak. Mantar, özel bir cihaz kullanarak deniz tuzu ve bitkilerin infüzyonu ile temizlenir. Eğer yıkama başarılı olmuşsa, bademciklerdeki mantarlar hemen hemen hiç oluşmayacak ve sık sık bademcik iltihabı oluşmayacaktır.
 3. Bademcikleri antibakteriyel ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Genel olarak, bunlar penisilin serisinin antibiyotikleridir. İlaç almakla eşzamanlı olarak, koruyucu bir diyete devam etmelisiniz. Çok sayıda B ve C vitamini içeren diyet ürünlerinize dahil edilmesi gerekir. Zehirlenmeyi azaltmak için daha fazla su tüketmeniz gerekir. Antibiyotikler yardımcı olmadıysa, ameliyat mümkündür.
 4. Bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunan homeopatik ilaçların tedavisi için kullanılır. Ayrıca, bunlar fonlar pürülan fişlerden çıkmayı kolaylaştırır bademciklerin lacunalarından.
 5. Evde, bademciklerin aşağıdaki antiseptik preparatlarla durulanması önerilir: furacilin, klorofilit, deniz tuzu çözeltisi, givalex.
 6. Bademcikler Lugol çözeltisi ile yağlanabilir.
 7. Fizyoterapötik prosedürler, örneğin bademcikler üzerinde ultrason gerçekleştirilir.

önleme

Bademciklerin kronik iltihaplanması çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunu önlemek için önleyici tedbirler alınmalıdır.

En önemlisi, bu ağız hijyeni gözlemlemek, Diş ve diş etlerinin durumunu izlemek ve ağız ve burunda çeşitli hastalıkları zamanında tedavi etmek.

Bademcikleri çeşitli ilaçlarla yıkayabilirsiniz. Bunu yapmak için, papatya, nane, St John's wort, kabartma tozu, furatsilina antibakteriyel çözümleri kullanın. Bu prosedürü düzenli olarak yürütmek, bakterilerin çoğalmasını önler ve iltihabı azaltır. Önleme olarak Inhalasyon yapabilirsin anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan ilaçlar ile.

Bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve tüm kötü alışkanlıkları bırakmak gereklidir. Ayrıca önemli ve yeterli beslenme, bu yüzden vücudun gerekli tüm vitaminleri alır. Aşırı ıslatmayın ve soğuk algınlığı olan hastalarla temastan kaçının.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Streptokok anjina nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Streptokokal anjina (bademcik iltihabı) esas olarak palatine bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz patolojidir. Hastalığın nedensel ajanı, çoğu zaman beta-hemolitik streptokok grubu A olan, çeşitli streptokok türleridir.