Loading

Lacunar angina: gerekli tedavi, semptomlar, + 3 fotoğraf

Laküner anjina hangi bademcikler kızarıklığa telaffuz, bulaşıcı nitelikteki üst solunum yollarında akut bir hastalık olarak adlandırılır, damak kemer sıklıkla bademcik boşlukları içinde şişirilir (aslında, laküner tonsillit ne ve onun adı var itibaren) irinli plaket görülebilir. Çoğu durumda, uygun tedaviyle, hastalık 10 günden fazla sürmez. Ek maddeler anjina en sık streptokoklar ve stafilokoklar ve pnömokok ve diğerlerini laküner.

Lacunar angina'nın nedenleri: enfekte olabilir miyim?

Laküner anjina havayı yakalamak - damla, ve çoğu durumda laküner tonsillit ana nedeni kötü kullandığı kişi, ev eşyası, yatak, ev eşyaları, vs. Dolayısıyla eğer ev biriyle enfekte temastır,. diğer aile bireyleri üzerindeki etkisini sınırlamak için gerekli, hastanın kendi yemekleri ve ayrı yatak çarşafları olmalıdır.

Peki, aşağıdaki nedenler vücut lacunar angina hastalığına yatkınlık sağlayabilir:

 • İlkbahar ve sonbahar-kış hipovitaminozu ile birlikte, catarrhal hastalıklar acı sonra bağışıklığı zayıfladı;
 • hipotermi veya uzun süreli çekime maruz kalma;
 • Diğer enfeksiyon türlerine karşı anjina (örneğin, kataral) lacunar formuna geçiş: kronik tonsillit, çürük dişler, dış enfeksiyon.

Lacunar angina belirtileri

Ancak lacunar anjin için, diğer formlarda olduğu gibi, aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • vücut ısısı 39-40 ° C'ye ulaşabilir;
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı, tükürük;
 • lomber ve gastrokinemius kaslarında ağrı;
 • zayıf, kırık, halsizlik, baş ağrısı, titreme hissi;
 • vücudun yüksek sıcaklıkta dehidrasyonu;
 • Lokal lenf düğümleri ağrılı ve büyüklükte büyümüştür.

Ama, laküner bademcik süpürasyon merkezlerinin birleşmesiyle, bazı durumlarda bademcikler üzerinde ve boşluklar ağızlarında sarı-beyaz yamalar (irin) olan arasında başka biçimlerde, ayırt belirli bir yerel belirtiler vardır. Benzer semptomlar foliküler tonsillitte görülebilir ve bir de ve doktorlar genellikle foliküler, laküner tonsillit tanısı yüzden aynı kişinin hem bir ve başka bir biçimde olabilir. Yerel belirtiler aşağıda lacunar anjinasının fotoğrafında açıkça görülebilir.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisi: yöntemler ve araçlar

Lacunar anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Lacunar anjinası için bir antibiyotik reçete etmeden önce, doktor hastanın boğazını muayene etmeli ve belirli bir patojen tipini tanımlamak için ve ancak bu durumda uygun bir antibiyotik reçete etmek için tank ekiminde bir leke yapmalıdır.

Dikkat lütfen! Kendini ilaca almayın ve antibakteriyel ilaçları kendiniz yazmayın, çünkü bir antibiyotik bir anjina ile yardımcı olabilirken diğeri etkili değildir. Uygun bir antibiyotik sadece doktorunuz tarafından reçete edilebilir!

Ayrıca tam bir antibiyotik içme içmek için de gereklidir. Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanır. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve iyileştiğinize karar verirseniz, her durumda antibiyotiği ortadan kaldırmayın. çünkü vücutta hala patojen mikroplar vardır ve ilacın iptali ile birlikte yeni bir kuvvetle hareket etmeye başlayacaklar ve dahası, daha önceki antibiyotiğe karşı direnç geliştirecekler ve gelecekte buna yardımcı olmayacaktır.

Lacunar angina ile hangi antibiyotikler almalıyım?

Lacunar anjin tedavisi için, patojen türüne ve hastalığın seyrine bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 1. penisilin grubu: amoksisilin, oksasilin, amoksiklav, flucloxacillin, augmentin ve diğerleri;
 2. sefalosporinler: seftriakson, sefotaksim, sefaleksin;
 3. makrolidler: zitrolil, toplanmış, antibiyotik azitromisin.

Tedavi ile paralel olmalı ve 1-2 hafta tedaviden sonra probiyotik almak (kendini gösterebilir Eğer buna sahip ne kadar süre ile bağlı olarak) olmalıdır (boğaz ağrısı için antibiyotik aldıktan sonra olacağından emin) bağırsak dysbiosis gelişimini önlemek için, bunu bilmek önemlidir preparatlar: bifidumbacterin, lactobacterin, linex, vb. Bu ilaçları ihmal etmeyin, çünkü antibiyotik almanın bu hoş olmayan sonucuyla (kendi deneyiminizde test edildi) çok yıpranmışsınız.

Alerjik reaksiyonların oluşmasını engellemek, vücudun genel durumunu iyileştirmek ve bademciklerin şişmesini önlemek için antihistaminikler almalısınız: suprastin, loratadin vb.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu yatak istirahati, vücudunuzu yüklemek değil, dehidratasyon ve vücuttan toksinlerin çıkarılmasını önlemek için bol miktarda sıvı (sıcak çay, kompostosu, meyve suları, su).

Bir yardımcı olarak, boğaz ağrısının durulanmasını furakilin çözeltisinin yanı sıra çeşitli otlar ile kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, nergiz. Bademcik tortuları, bademciklerin lakunalarında ve yüzeylerinde oluşan yıkamayı önlemek için durulamalara ihtiyaç vardır.

Sıcaklık uzun süre (1-2 gün) 38 ° C'nin üzerinde tutulursa, antipiretik bir madde alınmalıdır.

Çocuklarda lacunar anjinin semptomları ve tedavisi

Çocuklarda Lacunar angina bazı özellikler ile ortaya çıkabilir. Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, çocuğun karın ağrısı, bulantı, konvülsiyon, baş ağrısı, boğulma saldırıları (genişlemiş bademcikler nedeniyle) olabilir. Bu gibi durumlarda, bir pediyatristten acil yardım istenir.

Çocuklarda lacunar anjinası tedavisi de antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Hastalığı antibiyotiklerle tedavi ederken, çocuğun yaşı ve aynı zamanda alerjik reaksiyonların bir veya daha fazla antimikrobiyal ajanlar grubuna olası etkileri de göz önünde bulundurulur.

Çok küçük çocuklara antibiyotikler, süspansiyonlar (amoksisilin, sefaleksin, vb.) Şeklinde verilmelidir. Diğerlerinde, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece daha küçük dozlarda.

Çocuğun vücudunu tekrar zehirlememek ve uygunsuz tedavinin olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, antibiyotikler ancak doğru tanı konulduktan ve spesifik bir patojen tipi tanımlandıktan sonra verilmelidir.

En uygun antibiyotiği seçmek için, hekim, bir laboratuar çalışması ile patojenin farklı antibiyotik gruplarına olan duyarlılığını belirlemelidir. Çocuklarda angina'nın yanlış tedavisi çok, çok ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı, bu aşama son derece önemlidir, bununla birlikte, lagranjinal anjinanın fıtığa dönüşmesi olabilir ve bu da ciddi beyin hasarına neden olabilir. Başka komplikasyonlar da olabilir - orta kulak iltihabı (otitis), zatürre, çeşitli kalp hastalıkları, larenjit.

Bilmek önemlidir, lacunar anjininin yetersiz tedavisinin sakatlığa yol açabileceği ve ölüm vakalarının da bilindiği, bu nedenle bu hastalığın tedavisi ile gecikme ve yetkili doktorlara başvurma.

bifiform-çocuk bifidumbakterin ve antihistaminikler - - çocuklara antibiyotiklerle bozukluğu ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakteri içeren formülasyonlar elde etmek için gereklidir zodak vs.

Hangi komplikasyonlar olabilir

Lacunar anjinin en sık görülen komplikasyonları kronik tonsillit, servikal lenfadenit, akut otitis media, larenjit, laringeal ödem, boyun flegmonudur. Ayrıca, lacunar angina'nın daha ağır bir forma geçişiyle (flegmonus anjina) beyin hasarı mümkündür. Enfeksiyonun solunum yolu boyunca ilerlemesiyle birlikte, akciğerlerin enflamasyonu olabilir. Lacunar anjinanın sık görülen komplikasyonları arasında miyokardit, romatizma, sepsis, piyelonefrit vb.

Bu olumsuz etkilerin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, lacunar anjin tedavisinden sonra en az 2 kez kan ve idrar testi yapılması ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için EKG yapılması gerekmektedir.

Hastalığın önlenmesi

Bu hastalığın önleyici bir önlemi olarak, sadece bağışıklığının güçlendirilmesi önerilebilir. Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı yönlendirmek gerekir: düzenli yürüyüşler, ılımlı egzersiz, spor (koşu, yüzme, vb), sertleştirme prosedürleri - tüm bu sadece lacunar anjin yakalamak değil, hiç zarar vermemize yardımcı olacak!

Ayrıca, vücudun enfeksiyöz hastalıklara karşı direncini arttırmak için, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak mümkündür ve hipovitaminozis dönemlerinde daha çok meyve vardır ve vitaminler içmektedir. Ve daha çok boğazda ilk ağrı oluşumunda bir profilaksi olarak, furatsilinom ile durulamaya başlamalısınız - hiçbir zarar olmayacak ve bakteriler öldürecek!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Lacunar anjin tedavisinin temeli, antibiyotiklerin sistemik kullanımıdır. Bu, hastalığın etken maddesini yok etmenin ve komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur. Nadir durumlarda, neredeyse tamamen yetişkinlerde, antibiyotik almanın yanı sıra başka bir önlem gerekli değildir.

Antibiyotik tedavisine ek olarak lacunar anjinin semptomatik tedavisi de yapılmaktadır. Hastalığın semptomları ve bunların ciddiyeti, hangi miktarlarda, hangi miktarlarda ve hangi sıklıkta alınacağını belirler. Bu tedavi anginanın nedenini etkilemesine izin vermez, ancak hastanın durumunun geçici olarak normalleşmesine katkıda bulunur.

Çok hasta veya lacunar anjinası tedavi eden biri, doğru bir şekilde önceliklendirilmesi önemlidir:

Bu durumda, lacunar anjina evde tedavi edilebilir: çoğu durumda, bu hastalık hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirmez. Kural olarak, onu muayene ettikten, anjin tanısı koyduğundan ve ilaç reçete ettikten sonra doktor, doğru tedavi rejimini nasıl organize edeceğini ve bir sonraki ziyaretin tarihini nasıl belirlediğini gösterir. Diğer her şey evde yapılabilir ve yapılmalıdır.

Bir lacunar anjinası olan bir doktora görünmek gerekir. asgari olarak, hasta ya da ailesi yanlış Meslekten olmayan biri tanısı olabileceğinden mantar anjin, enfeksiyöz mononükleoz veya difteri ile bu hastalığın kafasını karıştırabilir. Yanlış teşhis sonucu, komplikasyon olasılığı olarak, etkisiz veya tehlikeli tedavileri gerektirir takip (ve bazen ikisi birlikte) ve. Dahası, bu patojenin karşı etkili olacak laküner anjin tedavisi için doğru antibiyotik seçebilir doktor olduğunu ve hasta için güvenlidir. Görülme (bu iyi, ama hepsi değil!) Laura veya laküner tonsillitli enfeksiyon hastalıkları başarılı bir tedavi anahtarıdır iyi.

Takviyeli amoksisilin genellikle lacunar anjinası için reçete edilir

Lacunar anjinası ile hastalığın catarrhal veya foliküler formlarını tedavi etmek için kullanılan aynı antibiyotiklerle tedavi edin. Hastalığın nedensel ajanı her durumda aynı olduğundan, etiyolojik tedavi için araç seçimi bu antibiyotikler arasında gerçekleştirilir:

 1. Penisilinler - amoksisilin (preparatlar Amosin, Amokson, Flemoxin Solutab ve diğerleri), sulbaktam klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab), ampisilin (Ampik, Apo-APECS, Upsampi ve diğerleri), ampisilin (sultamisilin, Sultasin, AMPİSİD ile amoksilin ), fenoksimetilpenisilin (çiçek, V penisilin), penisilin enjekte bitsillin (bitsillin-1, -2 ve -3, retarpen, Ekstentsillin) nedeniyle) yüksek fiyatlar (nadir - tikarsilin ve azlosilin;
 2. Makrolidler - eritromisin, azitromisin (Azitro Sandoz, Sumamed, Zimaks), josamisin ve diğerleri;
 3. Sefalosporinler - sefadroksil, sefaleksin, sefazolin, seftriakson ve diğerleri.

İstisnai durumlarda, tedavi laküner anjina linkozamidler gerçekleştirilir, ancak yalnızca, ya da direnç patojenin mevcudiyetinde yukarıda belirtilen intoleransı ilaçlar grupları olması halinde kabul edilebilir.

Ayrı bir makalede, anjina tedavisi için antibiyotik seçiminden bahsetmiştik. İçinde hangi araçların daha çok tercih edildiğini ve hangisinin ikinci sırada olduğunu anladık.

Antibiyotiklerin alınması ve dozajı, spesifik ilaç ve hastanın yaşına bağlıdır. Örneğin, farklı grupların iki yolu:

 1. Sumamed, azitromisin bazlı bir ilaçtır. Yetişkinlerde lacunar anjinası ile tedavi şeması, ilacın 1.5 mg'lık 1 tabakasının uygulanmasını ima eder. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler, arka arkaya 3 gün boyunca günde bir kez 500 mg (1 tablet) reçete edilir. Üç gün boyunca 3 ila 12 yaş arası çocuklar için, günde 20 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Toplamda, 60 mg ders için alınır. 6 aydan 3 yıla kadar olan çocuklar için, 3 ardışık gün boyunca günde 10 mg / kg vücut ağırlığı oranında bir süspansiyon hazırlanması için toz reçete edilir. İlaç yemekten en az bir saat önce veya yemekten sonra iki saatten daha erken olmamalıdır.
 2. Lacunar anjinalı seftriakson sadece intramüsküler veya intravenöz uygulama için kullanılır. Bebekler ve 12 yaşın altındaki çocuklar için günlük doz 20-80 mg / kg vücut ağırlığıdır. günde bir kez - 50 kg ağırlığında 12 yıl ya da daha üzerindeki erişkinler ve çocuklar, günlük doz genellikle bunlar 0.5-1 g antibiyotik günde 2 kez, ya da 1-2 g tatbik edilir ve 4 g aşmamalıdır. Vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg'dan fazla bir doz, bir saat boyunca intravenöz infüzyon olarak uygulanır. Kas içi enjeksiyon için, ilaç% 1'lik bir lidokain çözeltisi içinde çözülür. İntravenöz uygulama için, 1 g, 0.25, ya da seftriakson 0.5 g enjeksiyon için 1, 5 ml su içinde eritildi - 2 mi lidokain uygulanan doza bağlı olarak seftriakson, 0.25 ya da 0.5 g, 3.5 mi alır 10 ml'de g. seftriakson 2 g intravenöz infüzyon için% 10 dektrozy çözeltisi,% 0.9 sodyum klorür ya da% 5 levüloz çözeltisi (çözelti kalsiyum içermemelidir), 40 ml içinde çözülür. Her bir kalçada kas içine girişin, ilacın 1 gramından daha fazlasına girmesi önerilmez.

Anjina için intravenöz antibiyotik uygulaması

Çoğu durumda, evde lacunar anjin tedavisi için, antibiyotikler tabletler, bir süspansiyonun hazırlanması için tozlar veya oral uygulama için başka formlarda reçete edilir. Enjeksiyonlar, tedavinin hastanede yapıldığı durumlarda reçete edilir.

Doktor, hastanın durumunu ve hastalığın seyrinin şiddetini değerlendirerek tedavi süresini ve süresini belirler. Hiçbir durumda onun tarafından belirtilen tarihler, antibiyotiğin alınmasından sonra hasta benzersiz bir şekilde kolaylaşsa bile azaltılamaz.

Hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz:

 • Anjina ile antibiyotik tedavisi için kurallar
 • Antibiyotik almak için şartlar

Semptomatik tedavi görevi, hastanın durumunu hafifletmek ve hastalığın seyrini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilecek en akut semptomları durdurmaktır. Bu nedenle, lacunar bademcik iltihabının yardımcı araçlarla tedavi edilmesi sadece gerekli olduğunda gereklidir. Örneğin:

39 derecenin üzerine çıkmazsa, lacunar anjin ile sıcaklığı düşürmeye çalışmayın.

 1. Çok yüksek bir hastanın sıcaklığı 39 ° 'nin üzerindedir. Bu durumda standart antipiretik ajanlar atanır - Eferangan, Nurofen, Paracetamol ve diğerleri. Vücut çok zayıfsa ve zaten 38 ° 'de ise hasta çok kötü hissediyorsa, bu sıcaklığı düşürmek mümkündür. Genel olarak, enfeksiyonun en etkili kontrolünün gerçekleştiği yüksek bir sıcaklıktadır, bu yüzden onu yaklaşık 38 ° C'de tutmak hızlı bir iyileşmeyi destekler;
 2. Boğazda şiddetli ağrı. Bu en tipik semptomdur, çünkü her türlü durulama, aptal ve şekerler kazandıkları oyunlar çoğunlukla başlamıştır. Kural olarak, bir antipiretik madde alınırsa, ek bir etki olarak, ağrıda kabul edilebilir bir düzeye indirgenme sağlar. Eğer değilse, sistemik analjezikler almak yararlıdır (aspirin, Tempalgin, Panadol), baskın ve mukoza nemlendirme yıkama işlemi sırasında sigarayı bırakmak için herhangi bir sıcak sıvı gargara normal tutun. Aynı amaçla, özel şekerlemeler ve yerel anestezi ile tabletleri emme - Stopangin, Geksoral ve diğerleri;
 3. Bademciklerin çok fazla iltihabı varsa, büyüklüklerinden ötürü boğazdaki tüm geçişi kapladıklarında, anti-enflamatuar ilaçları almak mantıklıdır. Genellikle antihistaminikler bunun için kullanılır - Desloratadine, Suprastin, Erius ve diğerleri.

Bu semptomatik tedavi ile semptomları etkili bir şekilde azaltmak için anlamanız gereken pek çok nüans vardır. Ana olanlar:

 1. Angina ile gargara yapmanın önemi yok. otlar kaynatma, çözeltiler antiseptikler (FRC, klorheksidin miramistina), bu durumda iş basit tuzlu su bakımından eşit bir boğaz kısmının durulanmış plak nemlendirmek ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Daha da önemlisi, durulama kalitesi ve sıklığı - çözüm gerçekten farenks'i yıkamalı (bunun için kafanızı eğmeniz gerekir), ancak tahriş etmeyin. Durulama, iltihaplı bademciklerin çoğunu "çekemez", çünkü bu nedenle dokuların yenilenmesi engellenir. 1-2 dakika boyunca günde 2-3 kez oldukça yeterli olacaktır. Çözelti, 40-45 ° C'lik bir sıcaklığa sahip olmalıdır;
 2. Tedavi süresince sigarayı bırakmalısınız;
 3. , Içecek besleme veya su ahududu reçeli Ahududu suyu çok şey vermek - kısacası, onu fiziksel zorlama olmadan ter yapmak mümkün olan her şeyi yapmak - Hasta ateş düşürücü atarken o (sıcak bir battaniye içinde daha da iyi) giysiler içinde tamamlamayı yararlıdır. Bu sıcaklık düşüşünü hızlandıracak ve normalleştirecektir.

Boğazın durulandığı zaman başın doğru pozisyonu

Hiçbir yardımın lacunar anjina tedavisinin antibiyotiklerle değiştirilebileceğini anlamak önemlidir. Semptomatik tedavi sayesinde, enfeksiyonun kendisini etkilemek ve hastalığın komplikasyonlarını önlemek mümkün değildir, sadece sistemik antibiyotik bunu yapar.

Üstelik, bazen bakım, ancak cahil hastalar (veya ebeveynleri), kesinlikle işe yaramaz ve hatta tehlikeli olan araçlarla lacunar bademcik iltihabı tedavi etmeye çalışırlar. Ve bu araçların çoğu insanlar arasında popüler ve neredeyse zorunlu olarak kabul edilir. Örneğin...

Her şeyden önce, lacunar angina tedavi ederken, halk ilaçları hakkında unutmamalı. Hiçbiri ya hastanın durumunu normalleştirebilir ya da enfeksiyona müdahale edemez. Propolis, pancar ve limon dahil, herhangi bir inhalasyon kesinlikle etkisizdir.

Ayrıca, Lugol çözümünü lacunar anjinada kullanmak anlamsızdır. Antiseptik olarak bademciklerin derin dokularına nüfuz edemez ve bakterilerin çoğalmasını engelleyemez. Bademciklerdeki ülserlerin iyileşmesini desteklemeyecek. Bu durumda, Lugol çözeltisinin lacunar anjinli bademciklere uygulanması çok acı verici bir işlemdir. Bir hastayı neden bu kadar çok acı çektiği kesinlikle net değildir.

Benzer şekilde, zelenok, metilen mavisi, Miramistin ve furacilin gibi antiseptiklerin yanı sıra Bioparox spreyi de faydasızdır.

Yararsız anlamına da antiseptik çözeltileriyle aynı nedenlerle antibiyotikli şekerleri de içerir. Bıldırcınların dokularında aktif maddenin herhangi bir anlamlı konsantrasyonunu oluşturamazlar ve bu nedenle enfeksiyon etkilenmez.

Ayrı ayrı, anjinada antioksi ile şeker hakkında çoktan konuştuk.

Pusu çıkarmak için herhangi bir yöntem ve yöntem kullanmak gerekli değildir. Lacunar anjinası ile çok fazla olduğu açıktır, ancak vücut için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda, bir parmağın etrafına sarılmış bir bandajla pusu koparmak için sadist yöntemler, bademciklerin kendilerine zarar vermesi ve boğazda acıyı arttırmasıyla doludur.

Anginada bademcikler ile herhangi bir operasyon sadece bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir

Ve sadece yararsız değil, aynı zamanda lacunar angina tedavisinde de tehlikeli araçlar:

 • Gazyağı - bugün insanların hala boğazlarını tedavi etme ihtimaline inanmaları şaşırtıcı. Orta Çağ'da dövüşten sonra şövalyelerin dezenfeksiyon için kaynar yağ ile açık yaralarla doldurulduğunu biliyor muydunuz? Anjin içinde kerosen aynı kategoriden bir çare;
 • Sirke - benzer şekilde;
 • İdrar. Bazı şifacılar pamuk yünü ile nemlendirmeyi ve bademciklerini temizlemeyi tavsiye eder. Mantıklı bir insan, bu tür bir tavsiye gibi bir deliryum gibi tedavi edilemez, özellikle bu şekilde boğaz içine tamamen yeni enfeksiyonlar girilebilir;
 • Bal ilk bakışta güvenli bir çözümdür. Ama aslında, çok miktarda şeker nedeniyle, bakteriler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bademcikler içinde en streptococcus, beslenmesi olası değildir, ancak zayıf bağışıklık bağışıklığı ile diğer patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik edebilir.

Genel olarak, lacunar bademcik iltihabı neyin tedavi edilmesi gerektiğini seçerek, her zaman belirli bir etkiyi ve bu ya da bunun ne anlama geldiğinden dolayı mümkün olduğu kadar açık bir şekilde anlamanız gerekir. Bu size açık değilse, doktora danışın. Sadece birisinin tavsiye ettiği bir şeyi uygulamak çok şüpheli bir uygulamadır.

Evde, lacunar anjina tedavisi, hastalığın akut döneminde yatak istirahatı ile ve daha sonra - sadece diyetin uygulanması ve fiziksel eforun kısıtlanması ile gerçekleştirilir.

Hasta belirgin olarak daha iyi hale gelene kadar, başkalarıyla olan iletişimleri mümkün olduğunca sınırlı tutulmalıdır. Lacunar angina çok bulaşıcı bir hastalıktır ve onu almak kolaydır, sadece hasta bir kişi ile sıkışık bir odada olmak.

Hastanın bulunduğu oda, olabildiğince sık havalandırılmalı, normal hava nemi (yaklaşık% 60-70) ve orta sıcaklıkta (20-22 ° C) tutulmalıdır. En az iki kez ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir.

Evde anjina hastası varsa, mekanın havalandırması gerekli

Evde lacunar anjin tedavisi belirli bir diyetle gerçekleştirilir. Bu durumda doktorlar Pevzner sistemine göre sözde tablo numarası 13 reçete. Anlamı:

 • Günde 6 kez yemek;
 • Sadece "yumuşak" tabak ve ürünlerin kullanımı - tahıllar, patates püresi ve kremalı çorbalar, yumuşak taze ekmek;
 • Yemekler sadece haşlanmış ürünler, sebzeler - ayrıca pişmiş formda. Kızarmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;
 • Minimum baharat miktarı;
 • Taze sert meyve ve sebzelerin (lacunar anjinası olan bir hasta küçük bir elma parçasını bile yutması mümkün değildir), yağlı yiyecekleri, bol miktarda lif içeren bulaşıkları ortadan kaldırır.

Bir anjinası olan bir hastanın yiyecek rasyonunun, minimum baharat ile pişirilmiş yumuşak yiyeceklerden oluşması gerekir.

Böylece hasta sadece istekte yemelidir. Onu yiyemezsin. Aynı zamanda, evde lacunar angina tedavisinde içme en fazla bol olmalıdır. Çocuğun mümkün olduğu her yerde içki çaylarını, sularını, kompostolarını ve limonatalarını teşvik etmek için her hakikatte ve dolandırıcılıkta yararlıdır - bir karpuz var. Bu, bakteriyel toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde çıkarılmasını, sıcaklığın zamanında düşürülmesini ve hastanın durumunun normalleşmesini sağlar.

 1. Lacunar anjina ana ve zorunlu tedavisi antibiyotik kullanımıdır;
 2. Lacunar tonsilliti evde tedavi edilebilir, ancak tedavi ve ilaçların sırası bir doktor tarafından yazılmalıdır.
 3. Lacunar angina'nın herhangi bir yardımcı tedavisi sadece gerektiğinde uygulanır;
 4. Lacunar angina'nın başarılı tedavisi için, özel bir rejim ve odada konforlu bir mikro iklim sağlamak gereklidir.

Video: Boğaz ağrısı doğru tedavi hakkında

"Ev ilaçları" terimi ile ne anlama geldiğini anlamak önemlidir. Seçenekler iki olabilir: Evde hazırlanan araçlar...

Yetişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı, çocuklarda aynı hastalık ile karşılaştırıldığında çok spesifik değildir. Bundan dolayı, birçok yönden, le yöntemleri ve...

Foliküler boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Bulaşıcılık ile, hastalığın diğer formlarından farklı değildir - catarrhal ve lacunary: birçok durumda...

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Laküner anjina hangi bademcikler kızarıklığa telaffuz, bulaşıcı nitelikteki üst solunum yollarında akut bir hastalık olarak adlandırılır, damak kemer sıklıkla bademcik boşlukları içinde şişirilir (aslında, laküner tonsillit ne ve onun adı var itibaren) irinli plaket görülebilir. Çoğu durumda, uygun tedaviyle, hastalık 10 günden fazla sürmez. Ek maddeler anjina en sık streptokoklar ve stafilokoklar ve pnömokok ve diğerlerini laküner.

Laküner anjina havayı yakalamak - damla, ve çoğu durumda laküner tonsillit ana nedeni kötü kullandığı kişi, ev eşyası, yatak, ev eşyaları, vs. Dolayısıyla eğer ev biriyle enfekte temastır,. diğer aile bireyleri üzerindeki etkisini sınırlamak için gerekli, hastanın kendi yemekleri ve ayrı yatak çarşafları olmalıdır.

Peki, aşağıdaki nedenler vücut lacunar angina hastalığına yatkınlık sağlayabilir:

 • İlkbahar ve sonbahar-kış hipovitaminozu ile birlikte, catarrhal hastalıklar acı sonra bağışıklığı zayıfladı;
 • hipotermi veya uzun süreli çekime maruz kalma;
 • Diğer enfeksiyon türlerine karşı anjina (örneğin, kataral) lacunar formuna geçiş: kronik tonsillit, çürük dişler, dış enfeksiyon.

Ancak lacunar anjin için, diğer formlarda olduğu gibi, aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • vücut ısısı 39-40 ° C'ye ulaşabilir;
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı, tükürük;
 • lomber ve gastrokinemius kaslarında ağrı;
 • zayıf, kırık, halsizlik, baş ağrısı, titreme hissi;
 • vücudun yüksek sıcaklıkta dehidrasyonu;
 • Lokal lenf düğümleri ağrılı ve büyüklükte büyümüştür.

Ama, laküner bademcik süpürasyon merkezlerinin birleşmesiyle, bazı durumlarda bademcikler üzerinde ve boşluklar ağızlarında sarı-beyaz yamalar (irin) olan arasında başka biçimlerde, ayırt belirli bir yerel belirtiler vardır. Benzer semptomlar foliküler tonsillitte görülebilir ve bir de ve doktorlar genellikle foliküler, laküner tonsillit tanısı yüzden aynı kişinin hem bir ve başka bir biçimde olabilir. Yerel belirtiler aşağıda lacunar anjinasının fotoğrafında açıkça görülebilir.

Lacunar anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Lacunar anjinası için bir antibiyotik reçete etmeden önce, doktor hastanın boğazını muayene etmeli ve belirli bir patojen tipini tanımlamak için ve ancak bu durumda uygun bir antibiyotik reçete etmek için tank ekiminde bir leke yapmalıdır.

Dikkat lütfen! Kendini ilaca almayın ve antibakteriyel ilaçları kendiniz yazmayın, çünkü bir antibiyotik bir anjina ile yardımcı olabilirken diğeri etkili değildir. Uygun bir antibiyotik sadece doktorunuz tarafından reçete edilebilir!

Ayrıca tam bir antibiyotik içme içmek için de gereklidir. Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanır. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve iyileştiğinize karar verirseniz, her durumda antibiyotiği ortadan kaldırmayın. çünkü vücutta hala patojen mikroplar vardır ve ilacın iptali ile birlikte yeni bir kuvvetle hareket etmeye başlayacaklar ve dahası, daha önceki antibiyotiğe karşı direnç geliştirecekler ve gelecekte buna yardımcı olmayacaktır.

Lacunar anjin tedavisi için, patojen türüne ve hastalığın seyrine bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 1. penisilin grubu: amoksisilin, oksasilin, amoksiklav, flucloxacillin, augmentin ve diğerleri;
 2. sefalosporinler: seftriakson, sefotaksim, sefaleksin;
 3. makrolidler: zitrolil, toplanmış, antibiyotik azitromisin.

Tedavi ile paralel olmalı ve 1-2 hafta tedaviden sonra probiyotik almak (kendini gösterebilir Eğer buna sahip ne kadar süre ile bağlı olarak) olmalıdır (boğaz ağrısı için antibiyotik aldıktan sonra olacağından emin) bağırsak dysbiosis gelişimini önlemek için, bunu bilmek önemlidir preparatlar: bifidumbacterin, lactobacterin, linex, vb. Bu ilaçları ihmal etmeyin, çünkü antibiyotik almanın bu hoş olmayan sonucuyla (kendi deneyiminizde test edildi) çok yıpranmışsınız.

Alerjik reaksiyonların oluşmasını engellemek, vücudun genel durumunu iyileştirmek ve bademciklerin şişmesini önlemek için antihistaminikler almalısınız: suprastin, loratadin vb.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu yatak istirahati, vücudunuzu yüklemek değil, dehidratasyon ve vücuttan toksinlerin çıkarılmasını önlemek için bol miktarda sıvı (sıcak çay, kompostosu, meyve suları, su).

Bir yardımcı olarak, boğaz ağrısının durulanmasını furakilin çözeltisinin yanı sıra çeşitli otlar ile kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, nergiz. Bademcik tortuları, bademciklerin lakunalarında ve yüzeylerinde oluşan yıkamayı önlemek için durulamalara ihtiyaç vardır.

Sıcaklık uzun süre (1-2 gün) 38 ° C'nin üzerinde tutulursa, antipiretik bir madde alınmalıdır.

Çocuklarda Lacunar angina bazı özellikler ile ortaya çıkabilir. Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, çocuğun karın ağrısı, bulantı, konvülsiyon, baş ağrısı, boğulma saldırıları (genişlemiş bademcikler nedeniyle) olabilir. Bu gibi durumlarda, bir pediyatristten acil yardım istenir.

Çocuklarda lacunar anjinası tedavisi de antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Hastalığı antibiyotiklerle tedavi ederken, çocuğun yaşı ve aynı zamanda alerjik reaksiyonların bir veya daha fazla antimikrobiyal ajanlar grubuna olası etkileri de göz önünde bulundurulur.

Çok küçük çocuklara antibiyotikler, süspansiyonlar (amoksisilin, sefaleksin, vb.) Şeklinde verilmelidir. Diğerlerinde, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece daha küçük dozlarda.

Çocuğun vücudunu tekrar zehirlememek ve uygunsuz tedavinin olumsuz sonuçlarından kaçınmak için, antibiyotikler ancak doğru tanı konulduktan ve spesifik bir patojen tipi tanımlandıktan sonra verilmelidir.

En uygun antibiyotiği seçmek için, hekim, bir laboratuar çalışması ile patojenin farklı antibiyotik gruplarına olan duyarlılığını belirlemelidir. Çocuklarda angina'nın yanlış tedavisi çok, çok ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı, bu aşama son derece önemlidir, bununla birlikte, lagranjinal anjinanın fıtığa dönüşmesi olabilir ve bu da ciddi beyin hasarına neden olabilir. Başka komplikasyonlar da olabilir - orta kulak iltihabı (otitis), zatürre, çeşitli kalp hastalıkları, larenjit.

Bilmek önemlidir, lacunar anjininin yetersiz tedavisinin sakatlığa yol açabileceği ve ölüm vakalarının da bilindiği, bu nedenle bu hastalığın tedavisi ile gecikme ve yetkili doktorlara başvurma.

bifiform-çocuk bifidumbakterin ve antihistaminikler - - çocuklara antibiyotiklerle bozukluğu ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için, bifidobakteri içeren formülasyonlar elde etmek için gereklidir zodak vs.

Lacunar anjinin en sık görülen komplikasyonları kronik tonsillit, servikal lenfadenit, akut otitis media, larenjit, laringeal ödem, boyun flegmonudur. Ayrıca, lacunar angina'nın daha ağır bir forma geçişiyle (flegmonus anjina) beyin hasarı mümkündür. Enfeksiyonun solunum yolu boyunca ilerlemesiyle birlikte, akciğerlerin enflamasyonu olabilir. Lacunar anjinanın sık görülen komplikasyonları arasında miyokardit, romatizma, sepsis, piyelonefrit vb.

Bu olumsuz etkilerin ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, lacunar anjin tedavisinden sonra en az 2 kez kan ve idrar testi yapılması ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için EKG yapılması gerekmektedir.

Bu hastalığın önleyici bir önlemi olarak, sadece bağışıklığının güçlendirilmesi önerilebilir. Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı yönlendirmek gerekir: düzenli yürüyüşler, ılımlı egzersiz, spor (koşu, yüzme, vb), sertleştirme prosedürleri - tüm bu sadece lacunar anjin yakalamak değil, hiç zarar vermemize yardımcı olacak!

Ayrıca, vücudun enfeksiyöz hastalıklara karşı direncini arttırmak için, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak mümkündür ve hipovitaminozis dönemlerinde daha çok meyve vardır ve vitaminler içmektedir. Ve daha çok boğazda ilk ağrı oluşumunda bir profilaksi olarak, furatsilinom ile durulamaya başlamalısınız - hiçbir zarar olmayacak ve bakteriler öldürecek!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Anjin için hangi antibiyotikler tablette alınır?

Bakteriyel enfeksiyon nadiren çeşitli antimikrobiyal ajanlar almadan bağımsız olarak geçer. Enfeksiyonların bakteriyofajların yardımı ile tedavi yöntemleri aktif olarak kullanılsa da, özellikle yeni kuşaktan sülfonamidler ve antibakteriyel ajanlar çoğu zaman doktorun elinde bulunan ana cephaneliktir. Anjin için antibiyotikler öncelikle patojen mikrofloranın yayılmasını ve kalp kasının valfleri bölgesinde bağ dokusunun proliferasyonunun provokasyonunu önlemek için gereklidir. Benzer hastalıklar romatoid grup patolojilere aittir. Yetişkinlerde ve çocuklarda anestezi ile tabletlerin alması gereken antibiyotikler, bademciklerin lakunalarında hangi patojenin bulunduğuna bağlıdır. Bu makalede, antibiyotiklerin adlarını ve uygulamada bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmede oldukça etkili olan yaklaşık dozajları bulabilirsiniz. Ancak dikkatli ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Angina üç formu vardır: pürülan bakteriyel, catarrhal viral (herpetik form dahil), Candida (mantar). Bu nedenle, antibiyotik kullanımı sadece bakteriyel kontaminasyon durumunda etkili olacaktır. Bir virüs patolojisinde bu preparatlar kesinlikle işe yaramaz ve bir kandidiyazda sağlığa önemli zararlar verebilir.

Bu nedenle, her şeyden önce - teşhis. Bunu yapmak için, bakteriyel enfeksiyonu viral ve fungal enfeksiyonlardan görsel olarak ayırabilen bir doktora görünmelisiniz. Hastalığın formunun kendiliğinden belirlenmesi oldukça zordur. Ama bademcikler üzerindeki baskınların doğasına dikkat edilmeye değer. Süzme peynir topakları mantar etiyolojisini gösterir ve beyaz lekelerin yokluğu viral bir süreci gösterir.

Herhangi bir patoloji için temel temel terapi prensipleri vardır. Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi, ayaktan tedavide terapi yapılırken dikkate alınması gereken birtakım yan etkiler içerir. Her şeyden önce - farenks alınan malzemenin ekim ile laboratuvar teşhis. Bakposev, mikrofloranın bileşimini ve belirli antibakteriyel ajan gruplarına olan duyarlılığını belirlemenizi sağlar. Böyle bir çalışma istisnasız tüm hastalar için gereklidir. Çocuklarda pürülan anjina gelişimi vakalarına özellikle dikkat edilmelidir. Bu yaş grubunda, difteri vakaları (hayatı tehdit edici bir bulaşıcı hastalık) nadir değildir.

Gelecekte, tedavi rejimi şunları içermelidir:

 • steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçların (asetilsalisilik asit) kullanımı;
 • antiseptiklerin yerel kullanımı (Miramistin, Klorheksidin, Lizobakt ve diğerleri);
 • antihistaminiklerin uygulanması (Suprastin, Diazolin, Tavegil, Ketotifen, Pipolfen, Kestin ve dl);
 • Etkilenen dokuların ("Ascorutin", "Kalsiyum glukonat") vasküler duvarının güçlendirilmesine katkıda bulunan vitamin kompleksleri.

Romatizma gelişme riskini ortadan kaldırmak için steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Standart kabul şeması - yetişkinler için vücut sıcaklığına bakılmaksızın günde 3 kez 500 mg asetilsalisilik asit, çocuklar için tek doz 250 mg. Kabul süresi 7 gündür.

Lokal antiseptikler zehirlenmenin etkilerini azaltabilir. Alerjik reaksiyonları önlemek için antihistaminikler kullanılır. Anjina ile antibiyotik tedavisi sırasında ve sonraki 2 hafta boyunca, bağırsak mikroflorasının durumunu iyileştirmek için ilaç almak gereklidir. "Hilak-forte", "Lineks", "Acipol" olabilir. Ayrıca antibiyotik kullanımını ilaç "Wobenzym" ile birleştirmek için tavsiye edilir. Antibakteriyel ilacın etkisini artırır ve vücut hücrelerini olumsuz yan etkilerden korur. İlk 5 günde, katı bir yatak istirahati ve cömert bir alkalin içecek reçete edilir. Öğrencinin hasta listesi veya sertifikası 12 güne kadar verilir. Okul çocukları ve öğrenciler için beden eğitiminden muafiyet, taburcu olduktan 14 gün sonra verilir.

Ek olarak bu zor hastalıklarla hangi ilaçları alacağınızı anladım. Artık patojen ve duyarlılığı ile ilgili laboratuvar verilerinin yokluğunda anjina ile hangi antibiyotiklerin içilebildiğine doğrudan gidebilirsiniz. Geniş bir etki spektrumu olan ilaçların seçilmesi önerilir - komplikasyonlar ciddi olmaktan daha fazla olabileceğinden, alımları hemen başlatılmalıdır.

Önerilen liste ve ilaçların isimleri giriş malzemesi olarak kullanılabilir. Randevular her zaman anamnez ve hastanın görsel muayene verilerine dayanarak deneyimli bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Boğaz ve bademciklerin mukus zarlarının pürülan formları için preparatların listesi ve isimleri şunlardır:

 • "Amoksisilin", "Ampioks", "Augumentin" "Siprofloksasin", "Flemoksin", "Hinotsil" seçilerek birinci grup;
 • ikinci seçenek olan "Eritromisin", "Azitromisin", "Sumamed", "Azitrox" grubu.

Yetişkinler için, bu ilaçların hiçbir kontrendikasyon olmaması koşuluyla, herhangi bir kısıtlama olmaksızın alınabilir. Çocuklar en güvenli tedavi biçimini seçmelidirler, bazı durumlarda doktorlar kendilerini yerel antiseptik "Bioparox" ile sınırlandırmayı önermektedirler.

Önemli soru - anjina ile kaç gün tedavi kalıcı bir etki elde etmek ve nüks riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik içmek. Genel öneri - ilacı almak vücut ısısının normale dönmesini ve genel refahını sürdürmelidir. Bu andan sonra, resepsiyon 2 gün daha devam eder.

Bu "Biseptol 480", "Metronidazol", "Trykhopol" ve diğer sülfonamidler antibiyotik grubuna ait olmadığını bilerek fayda var. Evet, etkili antimikrobiyal ilaçlar olmakla anjin içindeki kullanımları patojenik mikrofloranın tam bastırılması için yeterli değildir. Eşzamanlı bir tedavi olarak dirençli suşlarla uygulanabilirler.

Tekrarlanan bademcik iltihabı hastalığı, hem de onun kronik teşhisinde önlenmesi romatizma etkili bir metot oluştururlar ve relaps frekansı intramüsküler uygulama "Bitsillin 5" yılda 2 kez (ilkbahar ve sonbahar) azaltmak. Uzun etkili bir penisilin hattının antibakteriyel bir preparatıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı tedavisi

Angina yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Lacunar angina, normal anginadan farklıdır, çünkü lakuna bölgesinde lenf nodlarını etkiler. Hastalık çocukları daha sık etkiler, çünkü bağışıklık sistemi oluşmaz ve bakteri bolluğu ile baş edemez. Ana patojen, çeşitli patojenik mikroorganizmalar olarak hareket edebilir. Çoğu durumda, çeşitli adenovirüsler, streptokoklar veya stafilokoklar tarafından temsil edilir. Erişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın farklı yöntemlerle tedavisi.

Laküner tonsillit tedavisinde ayrılmaz bir parçası aile ve çocukların geri kalanından yatak istirahati ve izolasyon uymaktır. İlaçlar arasında, antimikrobiyal ajanlar ana madde, tercihen geniş bir etki spektrumudur. Hastanın yaşına ve inflamatuar sürecin şiddetine göre sadece doktor ve dozajda doktor tarafından reçete edilir. Lacunar anjinası için antibiyotik tedavisi gereklidir. Flemoklav soljutab, flemoksin soljutab, Augmentin, amoxiclav - en aktif antibiyotik penisilin son nesil kabul edilir. Sumamed, Zitrolid ve midekamisin ve niddamisinin - - son anjina laküner makrolidlerin grubuna ait yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi için azitromisin olan bir bulamaç olarak üretilir Macropen. Tedavi süresi genellikle uzun bir etkisi olan Sumamadeh tedavisi dışında 7 günden az değildir. 5 gün boyunca kullanımına izin verilir. Geniş bir etki spektrumunun antimikrobiyal ajanlarla tedaviyi kendi kendine durdurma, t. Karmaşık hastalığın prognozu daha güçsüz hale gelir antibiyotik dirençli bakteriler tarafından üretilen iltihabı re. büyük etkisi, antibiyotik ilaçlar, mikroorganizmalar hassasiyetine bakteriyel tohumlama sonucuna dayalı olarak, seçildiği takdirde anjin laküner tedavisi elde edilir. 3 gün içinde, bu tür antibiyotikler, şüpheli anjina patojenlerinin duyarlı olduğu en iyi ilaç ile belirlenir.

Eğer lacunar anjine yüksek ateş eşlik ediyorsa, ateş antipiretiklerle (Nurofen, Paracetamol) süspansiyon halinde veya süppozituvar şeklinde yıkılabilir. Boğazda ağrı, genel zehirlenme, yüksek sıcaklık nedeniyle çocuklar çoğu zaman yemeyi reddeder. Hastalık döneminde sindirim organları, böbrekler ve karaciğer üzerindeki yük çok yüksektir ve bu nedenle yemek yemeyi reddetmek fizyolojik durum tarafından belirlenir. Ana şey çocuğu daha fazla sıvı vermeye çalışmak, biraz sıvı tahıl ve çorba-patates püresi yemektir. Diyetten taze sütleri dışarıda bırakmak istenir, tk. Süt bakterileri, mukoza zarının üzerinde durur ve ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların büyümesini teşvik eder.

onlar yumuşatmak ve ağrı yutma esnasında nefes geliştirmek, ödem bademcikler azaltılmasına katkıda olarak Suprastinum, Tsetrina vb -. Ayrıca her şeyden dolayı, evlat edinme antihistaminikler önerilmektedir. Özellikle hastalığın ilk 2 gün içinde çok önemli antiseptik solüsyonlarla her saat gargara - furatsilina, klorofilin, Miramistin, potasyum permanganat zayıf çözelti, spreyler çeşitli yararlanmalıdır çocukların tedavisi için papatya veya meşe kabuğu kaynama suyuyla - Ingalipt, Geksoralom, Tantum Verde. Eğer irinli baskınlar kaldırıp ağzından bunları yıkamak için mümkün olduğunca sık gerektiğinden çocuk ve yetişkinlerde laküner tonsillit tedavisinde, gargara, antibiyotiklere ek olarak, en önemli adımdır.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler dezenfektan özellikleri olan boğaz için lolipop ve emici hapları kullanabilirler. Odadaki havanın nemli, temiz ve sıcak olması arzu edilir. Her gün hastanın odasında ıslak temizlik gereklidir. Temizleyici ve hava nemlendiricinin kullanılması gereksiz olmayacak, böylece hasta kişi için mümkün olan en kısa zamanda iyileşme için en iyi şartlar yaratılacaktır.

Hastalığın akut döneminin bitiminden sonra, vitamin terapisi ve probiyotik ilaçların seyrini, tk geçmek önemlidir. pürülan süreçler, uzun süreli zehirlenme bağışıklık sistemini zayıflatır ve tedavi bağırsak mikroflorasını bozar. Genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjin tedavisi 10 gün sürer. Semptomlar ciddi ise ve komplikasyonlar gelişirse. 2 hafta veya daha uzun sürecek. Hastalığın dış belirtilerinin yokluğu için, hastalığın bir uzman tarafından geri çekildiği veya belirlenmediği ile ilgili tam bir iyileşme olduğu sonucuna varılamayacağı akılda tutulmalıdır.

Uzatılmış yeşil snot nasıl tedavi edilir

Eustachyte tedavisi (tubootitis)

Çocukta yeşil sümbül nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina, ciddi intoksikasyon ve yüksek komplikasyon riski ile birlikte anjinin en şiddetli klinik formlarından biridir. Enfeksiyöz enflamatuar sürecin nazofarenks dokularında yayılmasını önlemek ve streptokokun (bu hastalığa neden olan etken maddenin) olumsuz etkisini ortadan kaldırmak için hasta mutlaka ciddi antibakteriyel tedaviye maruz kalır.

Lacunar angina, palatine bademciklerin etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır (anjinin klinik formlarından biridir). Bu patolojinin etken maddesi çoğunlukla beta-hemolitik streptococcus A grubudur. Ayrıca, anjinin gelişiminde büyük bir önem, insan vücudunda nazofarenksin lokal immünitesini azaltmaya katkıda bulunan bir dizi etkiye sahiptir. Bu faktörler şunlardır: hipotermi, sigara ve sigara dumanı teneffüs edilmesi, KBB organlarının kronik hastalıkları, çürük, hipovitaminoz. Lacunar angina, çocuklarda ve yetişkinlerde (çoğunlukla 30-35 yaşlarında) oluşur.

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde. Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

ayrılan patojenik streptokok toksinler ve özel enzimler (streptolizin ve streptokinaz) daha çok sayıda kan içine nüfuz eder ve tüm beden ve en kötü üzerinde toksik bir etkiye sahip olması ile laküner anjina sonuçları ile bu tür geniş yaralar bademcik - özellikle insanlarda, otoimmün süreçler gelişimini kışkırtır zayıflamış bağışıklık ve genetik yatkınlık.

Hastalık genellikle enfeksiyondan bir ila iki gün sonra başlar. Bu arada, çeşitli şekillerde olabilir - hava yoluyla (hastanın solunum yollarından gelen mukus damlacıklarını soluyarak), hastanın tükürüğüne temas eden bulaşıklar aracılığıyla.

Lacunar anjinin ilk semptomları hemen hemen her zaman çok yüksek vücut ısısı (bazen 40 dereceye kadar) ve boğazda şiddetli ağrıdır. Küçük çocuklar, ikinci belirti olarak şiddetli olmayabilir ama yetişkinler hep normal gıda alımını engelleyen ve hatta laküner tonsillitli zehirlenme çok belirgin belirtileri slyuny.Takzhe yutma, şiddetli anjina ağrısı neden olur, sık sık şiddetli zayıflık baş ağrısı, titreme, bulantı damgasını vücutta bir ağrı.

bademcikler Enflamasyon ve aktif çevredeki lenf düğümlerine (submandibuler, servikal) yanıt - boyutları büyümeye ve oldukça ağrılı eriyecek. Kolayca spatula veya kaşık ile çıkarılır plağın beyazımsı-sarı bir porsiyon - boğaz bakıldığında iki yanında ve lenf oluşumları yüzeyi üzerinde hiperemi güçlü bademcik ve damak kemerler işaretlenir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.

Boğaz ağrısı için antibiyotik

Antibiyotik kullanımı için kurallarHer antibiyotik, bir doktorun tavsiyesi üzerine alınmalı ve dozu muhafaza edilmelidir.Genel resepsiyon kurallarına bağlı kalabilirsiniz: