Loading

JMedic.ru

Larenjit, larinksin mukoza zarında meydana gelen ve hatta dokusunu daha derinden etkileyen bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem akut olabilir ve periyodik alevlenmelerle birlikte kronik bir süreç olabilir.

Çoğu zaman işlerinde ses aygıtında kalıcı bir yük ile ilişkili olan kişilerde görülür: öğretmenler, öğretim görevlileri, şarkıcılar, şirket yöneticileri. Bu nedenle, evde çalışan larenjit tedavisi yetişkin çalışan insanlar için genellikle doğrudur. Hastalığı evde tedavi edebilir ve sonuçta uzman bir konsültasyon aldıktan sonra ihtiyacınız vardır.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Hasta için, larenjit semptomları, bir kural olarak, keskin bir ses kaybına, boğazda acıya, gereksiz ve müdahale edici bir şey hissine, kaynamaya, kaynamaya döner.

Enflamatuar süreç yeterince derin ise, hastalığın semptomları da hasta hisseder, halsizlik, ateş, titreme, halsizlik olabilir.

Doktor için larinks - laringoskopi incelendiğinde aldıkları aşağıdaki belirtiler de önemlidir:

 1. Laringeal mukozanın hiperemi veya kızarması
 2. Laringeal mukoza ödemi
 3. Larinksin mukozasında küçük kanama. Bunlar iltihaplanma sırasında laringeal mukoza mikrodamarlarında birtakım değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklanır, bunlardan biri bu damarların duvarlarının geçirgenliğinde bir artıştır. İkincisi sonucunda kanamalar da meydana gelir.

Mukoza şişmesi, mikrodamarlarının büyümesi ve kızarıklık.

Eğer yetişkin çalışan insanlarda larenjit belirtileri varsa, kısa bir süre evinizde tedavi etmek için biraz zaman geçirmeniz ve bir doktora başvurmanız gerekir. Başlangıçta bağımsız bir yaklaşımla, hastalığın semptomlarının azalacağı, ancak tamamen ortadan kaldırılmayacağı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, larinjitin akut formu, tedavi etmek için çok daha problemli olan kronik olana geçebilir.

Evde ne yapılabilir

Larenjitleri evde çeşitli yollarla tedavi edin:

 1. Yatak istirahati, ilk etapta, larenjit ile birlikte, hastalığın yaygın tezahürlerine sahip olan yetişkin hastalar için bir işarettir. Sonuncusu sıcaklık artışları, halsizlik, uyuşukluk, iştahsızlık, baş ağrılarıdır. Hastalık sadece öksürük ve ses kaybı ile kendini gösterirse, yetişkin hastaların genel sağlığını etkilemeden, yatak istirahati ihmal edilebilir. Bu, larenjitin hızlı bir şekilde ve sıkı yatak kısıtlamaları olmadan tedavi edilebileceği anlamına gelir.
 2. Diyet bileşeni zayıflamış bir hastanın vücudunun çok miktarda sıvıya ihtiyacı olduğu gerçeğini azaltır. Sıvı kullanımı, bakterinin ürettiği toksik maddelerin hasta vücudundan çıkarılmasına katkıda bulunur. Maden suyu, komposto veya meyve içecekleri içmek en iyisidir. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmanın yanı sıra, bu içecekler balgamın salyamasına ve sıvılaşmasına katkıda bulunur, bu da ikincisinin ayrılmasını hızlandırır.
 3. Inhalasyon bileşeni. Teneffüslerle, hastanın bunları solumak zorunda olduğu terapötik maddelerin böyle bir uygulama yöntemini çağırmak alışılmış bir durumdur.
  Çabuk iyileşen larenjit, taze pişirilmiş patatesler üzerinde sıcak buharın ve daha önce biraz okaliptüs yağı veya ardıç yağının eklendiği sıcak suyun üzerine inhalasyona yardımcı olacaktır.
 4. Yerel Etkinlikler. Larenjitleri evde gırtlak içine enjekte edilen ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Uygun olan, bakterisidal bir etkiye sahip olan, yani katil patojenleri olan çeşitli spreylerdir. Örneğin, Ingalipt veya Angilex. Buna ek olarak, günde birkaç kez bakterisid etkisi olan özel çözümlerle gargara yapabilir ve ayrıca gırtlağın mukoza zarındaki ağrıyı azaltabilir ve iltihabı azaltabilirsiniz. Calendula veya papatya, okaliptüsün suyu. Durulama günde birkaç kez yapılır. Antiseptik pastilleri ve pastilleri de kullanabilirsiniz. Tharyngept veya Travesil gibi uygun ilaçlar. Isınma kompreslerini de kullanabilirsiniz. Örneğin, defne yaprağı, boğazda kaynatma ile. Kompresörü günde iki kez değiştirmeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda larenjitin evden çıkmadan hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 5. Rahatsız edici terapi. İkincisi, ısınma hardalında çeşitli aktiviteler içerir: hardal sıvaları, alt ekstremitelerin buharı, biber sıvası. Rahatsız edici tedavi, bir bütün olarak vücudu olumlu yönde etkiler, onu ısıtır ve bu nedenle larenjit ve diğer birçok enflamatuar hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. Acilen tedavi edilen inflamatuar hastalıklar distraksiyon terapisi yardımıyla doktorlar yirminci yüzyılın ikinci yarısında başladı.

Sonuç

Her ne kadar larenjit tedavi edilirken doktora günlük bir ziyaret yapılmasına ihtiyaç duyulmamışsa da, hasta doktoru birkaç kez ziyaret etmelidir. Bu, evde tedavinin yetkin bir şekilde yapıldığından ve oldukça etkili olduğundan emin olmak açısından önemlidir: ilaçlar hastayı tedavi edebilir ve sadece hastalığın semptomlarını hafifletebilir.

Larenjitin tüm ev tedavi yöntemlerine derhal yapışmayın. İnhalasyonlar, boğaz ve antiseptik pastiller üzerinde bir kompres ile daha iyi başlamak için. Her iki günde bir, distraksiyon terapisi gerçekleştirin. Diyet bileşeni her zaman gözetilmelidir, çünkü vücudun kendi kuvvetlerini aktive etmesinde önemli bir rol oynar.

Tedavinin başlamasından birkaç gün sonra, hastalığın belirtileri ortadan kalkacaktır. Bu zaman zarfında, larenjitin "boğuk" olmaktan ziyade tedavi edilmesini sağlamak için son kez doktoru ziyaret etmek önemlidir. Hastalığın tedavisi uzun ve zor olan, hasta için acı veren kronik bir form haline gelmemesi önemlidir. Özellikle önemlisi, ses cihazının aktif katılımı olmadan profesyonel görevleri olan imkansız olan yetişkin çalışan insanlar için önemlidir.

Evde Larenjit Tedavisi

Evde larinjit nasıl tedavi edilir

Larenjit, mukoza zarında inflamatuar değişikliklere yol açan, solunum yolu enfeksiyonu ile laringeal tutulum sendromudur. Gerekli tedavi olmaksızın hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit için risk faktörleri şunlardır:

 • azalmış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • ses tellerinin profesyonel stresi;
 • soğuk havanın solunması;
 • hava koşullarına göre değil kıyafetler;
 • kötü alışkanlıklar;
 • kirli hava;
 • alerji.

Gırtlak iltihabını tedavi edin ve evde, buhar inhalasyonu ve ısınan kompresler kullanarak yapabilirsiniz. Sıcak bir sıvı içmek ve şifalı banyolar almak için mümkün olduğunca çok şey gereklidir.

Larenjit belirtileri

Enflamasyonun ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda terleme ve tırma hissi;
 • öksürük ve balgam ile kuru öksürük;
 • hafif yüksek vücut ısısı;
 • glottis veya spazmların şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı.

Akut larenjit, sıcaklıkta 37.5 - 38 ° C arasında bir artışla karakterizedir. Bir kişi büyük zayıflık, baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi yaşar. Bazen yutulduğunda ağrı olur. İlk başta kuru öksürük yavaş yavaş nemli hale gelir. Bu yeşil veya sarı balgamı ayırır. Şiddetli vakalarda, glottisin şişmesi ve daralması nedeniyle nefes almak zordur. Genellikle, hastalığın doğru ve zamanında tedavisi ile yaklaşık on gün sürer. Kronik formu daha kolay ilerler, ancak hastalığın süresi daha uzundur.

Evde larinjit tedavisi nasıl

Hastalığı evde tedavi etmek için belirli gereksinimlere uymanız gerekir:

 • İçmeyin ya da sigara içmeyin;
 • ses tellerine tam dinlenme sağlamak;
 • daha sıcak bir sıvı içmek, örneğin ballı maden suyu;
 • adaçayı, okaliptüs, papatya bitkisel infüzyonları ile boğazınızı durulayın;
 • boynunuzun etrafında sıcak bir bandaj giymek;
 • geceleri sıcak ayak banyosu yapın.

Evde çocuklarda larenjit tedavisi

Çocuklarda larenjit, nefes darlığı, öksürük havlaması, boğaz ağrısı ve boğuk ses ile kendini gösterir. Bir bebekte larenjit belirtileri neredeyse soğuk algınlığı ile aynıdır. Çocuğun kendine özgü organizmasına ve bağışıklığına bağlı olarak aniden başlar ve gelişir. Bu yaşta iltihaplanma tehlikelidir, komplikasyonlar, bu nedenle ilk belirtilerde bir doktora danışın.

Hasta bir çocuğun tam bir barış ve ses modu sağlaması gerekir. Sıcak ve soğuk yemekler olmadan, koruyucu bir diyet yapın. Ayrıca, kuru öksürüğü azaltmak için mukoza zarlarını nemlendirin. Oda çok sıcak ve kuru olmamalıdır.

Ahududu ve güllerin taçyapraklarından iyi bir çare reçel. Acıyı ve iltihabı hafifletir. Daha büyük çocuklar günde iki kez karanfil çiğneyebilirler. İçmek için ılık sütlü tereyağı kullanın. Lakonların kökü, kompres veya tentür olarak kullanılır. Hızlandırılmış iyileşme ısınması, ahududu, kekik, ıhlamur ve papatya ile sıkıştırır. Çay ağacının, okaliptüsün, zencefilin birkaç damla esansiyel yağı ile boğazınızı yıkayın.

Erişkinlerde evde larenjit tedavisi

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi yatak, yiyecek ve ses ile uyum gerektirir. İyi bir yumuşatıcı ve dezenfektan sarımsakdır, kaynatılır. Günde iki veya üç diş eti yiyin. Sarımsakı iki yüz mililitre sütte kaynatıp doğrayın. Ortaya çıkan et suyu günde dört kez bir çorba kaşığı içilir.

Kurutulmuş ahududu kullanın. Zemini bir litre suyla dört yemek kaşığı doğal hammaddeyle doldurun ve bir buçuk saat ısrar edin. Daha sonra bardağın yarısını günde dört kez iç.

Aynı oranlarda su ve balla seyreltilmiş taze kızılcık suyundan yararlanılır. Çiğ sarısı sesini geri kazanmak için tereyağı, konyak ve balla çırpın.

Evde larinjit nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir

Evde larenjitden hızlı bir şekilde kurtulabilmek için, kendinizi tam bir huzur içinde verin. Daha fazla sıcak vitaminli içecekler, meyve jölesi, kızılcık suyu, limonlu çay içer. Mukus zarını tahriş etmeyecek şekilde keskin yiyecekler yemeyin.

Evde bir kızıl bitki varsa, meyve suyunu sıkın ve ardından sıvı bal ile karıştırın. Günde dört kez bir çay kaşığı alın. Öksürüğü yumuşatmak için siyah turpun boşluğunu kesin ve yarım bal dökün. Günden sonra günde üç kez, bir çay kaşığı alın.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Tedavi için, geleneksel tıbbın etkili ve kanıtlanmış tariflerini kullanın:

Votka beş çorba kaşığı ve üç çorba kaşığı kiraz reçeli karıştırın, yarım litre siyah güçlü çay ekleyin. Her şeyi iyi karıştırın ve yatmadan önce beş gün otuz dakika sürün.

Elmayı kabuğundan soyun, doğrayın ve iki çay kaşığı bal, bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin. Üç yüz elli mililitre su ekleyin ve 10 dakika boyunca kapağın altında pişirin. Sonra serin, süzün. Yemekten önce günde üç kez sıcak bir infüzyon yapın.

Bir bardak kızılcık silip, iki çorba kaşığı bal ile karıştırın. İki kaşık için günde üç kez alın.

Evde larenjit ile inhalasyon

Soluma için antiseptik ve mukolitik özelliklere sahip bitkisel çözeltiler kullanın. Kekik, anne ve üvey anne, adaçayı, papatya. Prosedür için, bitkileri tek tek ya da ücret şeklinde kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve on beş dakika ısrar etmelidir. Soluma işlemini gerçekleştirmek için sekiz yüz mililitre suya üç çorba kaşığı ihtiyacınız var. On dakika boyunca çift olarak nefes al.

İnhalasyon larenksinin ödemini nane, okaliptüs, mentol esansiyel yağları ile giderir. Her bir yağın bir damlası yarım litre suda çözülür ve en fazla beş dakika nefes almaz.

Soda soluma ve kullanabilirsiniz. Bu sadece hastalığın akut formu olan bir doktorun tavsiyesi üzerine yapılır. Bir çay kaşığı soda yarım litre ılık suda çözülür. Prosedürü beş ila on dakika boyunca günde üç kez yapın.

Çaydanlık içinde, iki çorba kaşığı dereotu tohumu koyun ve birkaç bardak kaynar su dökün. İnfüzyon soğuyana kadar iyileştirici buharları soluyun.

Bir litre kaynar suda, iki çay kaşığı yer propolisi ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. On dakikaya kadar nefes al.

Soluma için bir nebulizatör kullanmak iyidir. Bu durumda terapötik partiküller, hastalık süresini büyük ölçüde azaltan hastalıklı mukozaya doğrudan düşer.

Ev tedavisi için diğer yöntemler ve araçlar

Larenjit için iyi bir ev tedavisi durulama ve gliserin ve patates nişastasının kullanımıdır. Aynı oranlarda yarım litre ılık suda bu malzemeleri ekleyin. Sonra dört damla iyot ekleyin ve iyice karıştırın. Carouse günde dört kez ve her defasında yeni bir çözümle.

Patates kompresyonu trakea kuyusunu iyice ısıtıyor. Patatesleri üniforma içinde pişirin, sonra ezin. Bir plastik torba ve yünlü ve flanel kumaşın üzerine, boğazınıza koyun. Kompresörü üç saate kadar saklayın. Göğüs bölgesinde bir kompres yapabilirsiniz. Bunu yapmak için iç, porsuk yağ veya önceden ısıtılmış bitkisel yağ kullanın. Bu kompres gece boyunca bırakıldı.

Evde yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit belirtileri ve tedavisi

Larenjit, ses kısıklığı ve kaybına, öksürüğe ve diğer semptomlara kadar sesin zayıflamasına eşlik eden son derece tatsız bir hastalıktır.

Hastalığın evde tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Larenjitin özelliklerini bilerek ve her türlü yöntemi kullanarak, hastaneye yatmadan hastalığından hızlıca kurtulabilirsiniz.

Belirtiler ve belirtiler

Larenjit, larinksin mukus dokularının iltihaplanmasıyla ilişkili bir hastalıktır.

Enflamatuar süreçler sadece larinksi değil, aynı zamanda ağız boşluğunun duvarlarını ve ses tellerini kapsamaktadır.

Hastalık akut veya kronik formda olabilir.

Akut larenjit çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Sıklıkla, ARVI, influenza, boğmaca ve kızamık gibi enfeksiyöz hastalıkların bir belirtisidir.

Ayrıca, larenjit hipotermiye, vokal kordlarda aşırı strese, zararlı maddelerin solunmasına ve çok soğuk içeceklere bir tepki olabilir. Çocuğun yüzünde kızarıklık varsa, açıklamaları olan fotoğraf linke tıklandıktan sonra incelenebilir.

Zamanında tedavi, 10 gün ve hatta daha hızlı hastalıktan kurtulmanızı sağlar.

Aynı tedavinin yokluğunda, doktor tavsiyelerinin ve sık relapsların gözlenmemesinin yanı sıra, larenjitin akut formu kronik hastalığa geçebilir.

Ayrı olarak, alerjenlerle (duman, gaz, kimyasallar) temas ettiğinde gelişen alerjik larinjit gelişir ve flegmonöz larenjitt - larinksin submukozal dokusunun iltihaplanma süreci.

Hastalık, sıcaklıkta bir artışla başlar. Sonra aşağıdaki belirtiler görünür:

 • halsizlik, halsizlik var;
 • Boğazda sebat, kuruluk ve yanma hissi hissedilir, yutmaya ağrı eşlik eder;
 • Sesi patlar ve boğulur;
 • ilk kuruta ve sonra - ıslak balgam çıkması ile birlikte bir öksürük vardır;
 • bazen solunduğunda ve ekshalasyonda ağrı var;
 • nefes almada zorluk, boğulma saldırıları vardır (alerjik larenjit ile).

Ev tedavisi

Larenjit tedavisi hastaneye yatmayı gerektirmez ve evde gerçekleştirilir.

İstisna, hastanede uzun süreli tedaviyi içeren ağır bir kronik hastalık şeklidir.

Bu hastalığı çalıştırmak ve zamanında kurtulmak çok önemlidir. Bir hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktordan yardım almalısınız.

Kolesterolden salınan insanların kan damarlarının nasıl temizlendiğini biliyor musunuz? En popüler ve etkili tarifler sitemizin okuyucularına önerdiğimiz yararlı bir makalede yayınlanmaktadır.

Kafa derisi halk ilaçları hakkında sebore tedavisi hakkında burada yazılmıştır.

Hastalığın tedavisi öncelikle hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Gelişiminin viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenmesi durumunda, antiviral ilaçlar veya antibiyotikler (enfeksiyonun bakteriyel doğasında) kullanılarak ilaç tedavisi sağlanmaktadır.

Alerjik formu larenjit antihistaminik kullanımını gerektirir. Daha kolay expectoration expectoration beklenti yeteneğine sahiptir.

Hastalığın ilk haftasında "Sessizlik rejimini" görmek çok önemlidir, yani, bir fısıltıyla bile konuşmayın, yaralı boğazını zorlamamak için.

Hasta için sıcak bir içecek tavsiye edilir. kullanışlı:

 • Berry meyve içecekleri,
 • Papatya ile sıcak bitkisel çaylar,
 • adaçayı,
 • Melissa
 • kekik.

Laringeal mukozayı travmatize eden aşırı sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yiyecekler dışlanmalıdır. Ayrıca, sigara ve alkol tüketimi kontrendikedir.

Larenjitin herhangi bir formu ile, hızlı durulama, çeşitli durulama, inhalasyon, kompres ve Tıbbi infüzyonların ve karışımların yutulması.

Etkili olabilir tarifleri, şunları içerir: bal, sarmısak ve elma sirkesi, ne kadar madde ısrar - bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Halkla ilgili reçetelerin tedavisinde dikkate değer sonuçlar veren birçok pratik örnek vardır.

Etkili inhalasyonlar

Bu, karmaşık uyarlamalar ve pahalı ilaçlar gerektirmeden, mükemmel bir terapötik etki sağlayan basit bir yöntemdir.

İnhalasyonlar antimikrobiyal, zarflama ve yumuşatma etkisine sahiptir. Sonuç olarak, balgam boşaltımı kolaylaştırılır ve boğazda terleme ve kuruluk azalır.

Bir çocuğun çabucak ve istenmeyen sonuçlara yol açmadan sirke ile sıcaklığın nasıl düşürüleceğini biliyor musunuz? Aksi takdirde, linke tıklayın ve halk tariflerini kullanırken önerileri ve kontraendikasyonları okuyun.

Bu makalede karaciğer fibrozisi ve halk ilaçları ile tedavi hakkında yazılmıştır.

Sayfada: http://netlekarstvam.com/narodnye-sredstva/zhkt/kislotnost.html Mide asiditesini artıran bir menü yapmayı öğreneceksiniz.

Doğaçlama bir inhalasyon cihazı olarak, bir kap veya tava şeklinde geniş bir kap kullanabilirsiniz.

Bu amaç için iyi ve yoğun malzemenin boynuna bağlı uzun bir huni ile sıradan bir çaydanlık.

kapasite tıbbi çözümle doldur ve kaynatın.

10 dakika hafifçe soğuduktan sonra hasta bir havluyla kaplanır ve buharın üzerinde nefes almasına izin verilir.

Bu durumda, buharın çok sıcak olmadığından ve laringeal mukozayı yakmamasından emin olmak önemlidir.

Soluma süresi - 6 ila 8 dakika arasında. Günde 3 defaya kadar harcamanız tavsiye edilir.

İşlemden bir saat sonra, yemek, içmek ve konuşmak yasaktır ve hastanın yatması ve dinlenmesi en iyisidir. Soluma için bir çözüm olarak kullanılabilir:

 • nane, köknar, papatya, aira, okaliptüs, adaçayı, vb.
 • bir soda çözeltisi;
 • maden suyu;
 • deniz tuzu (bir litre suda seyreltilmiş 3 çorba kaşığı);
 • su esansiyel yağına eklendi (3 ila 5 damla):
  • okaliptüs;
  • ardıç;
  • mandalina;
  • lavanta;
  • karanfil;
  • limon;
  • nane ve diğerleri;
 • sarımsak veya soğan infüzyonu.

Unutmamalısınız eski bir reçete, larenjit ile mükemmel yardımcı olur - patatesler kullanarak inhalasyon. Yulaf kepeğinin yararları ve zararları burada yazılmıştır.

Bunun için kaynak yapmanız gerekir üniformalı patates, suyu boşaltın ve yaklaşık 10 dakika boyunca nefes alın.

En iyi sonuç için pişmiş patatesleri kuru nane, okaliptüs veya papatya yaprakları.

Soluma için özel bir buhar inhaleri kullanabilirsiniz.

Kullanması çok kolaydır, ancak bir dezavantajı vardır - içindeki buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur.

Ayrıca larenjit tedavisi için, nebulizatör gibi modern bir cihaz kullanabilirsiniz.

Operasyonunun prensibi, tuzlu su ve bitmiş tıbbi preparatların (hidrokortizon, deksametazon, lazolvan, vb.) Bir karışımının dağılmış dispersiyonuna dayanmaktadır. Çözeltinin bileşimi, doktor ile anlaşılmalıdır.

Inhalasyon ile tedavi aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • solunum fonksiyonunun ihlali;
 • burun kanaması eğilimi;
 • kalp ve damar hastalığı;
 • Soluma için çözeltinin bileşenlerine alerji varlığı.

Kardiyovasküler sistem ihlalleri, uykusuzluk ve artmış sinir uyarılabilirliği olan hastalar soğuk inhalasyonlar tavsiye edilir.

Bunu yapmak için, ılık su ile kabın içine 3-4 damla esansiyel yağ ekleyin, kabı burnuna getirin ve birkaç dakika nefes alın.

İnhalasyonları gerçekleştirirken, yan etkiler, bitkilerden birine veya aromatik yağlara karşı alerjik reaksiyon şeklinde oluşabilir.

Bunu önlemek için, bir seferde en fazla üç otun karıştırılması ve esansiyel yağların uyumluluğunu dikkate almak istenir.

Isıtma kompresleri

Kompresin, inhalasyondan sonra veya bağımsız bir prosedür olarak etkisini arttırmak için yapılması önerilir.

Isınma ve damarları genişletme, kan dolaşımını aktive etme, hastanın durumunu iyileştirme, semptomları hafifletme ve sesin geri dönüşünü teşvik etme.

Sıkıştırma çok basit. Hastanın boğazında ve göğsünün yüzeyinde, 3-4 kattan katlanmış bir gazlı bez uygulanır, tıbbi bileşim ile emprenye edilir.

Ardından, bir polietilen film uygulanır ve bir yünlü bez veya fularla kaplanır.

Bir kompres için iyileştirici bir kompozisyon olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • votka,
 • kafur alkolü,
 • calendula tentürü;
 • porsuk yağ;
 • birkaç esansiyel yağın bir karışımı;
 • Patates, üniforma içinde pişirilir ve püre haline getirilir.

Prosedürün süresi 4 ila 10 saat arasındadır.

Sıkışıklığı gündüz veya gece tutabilirsiniz. Ancak, mola yaklaşık 2 saat olmalıdır.

Bir alkol kompresini uygulamadan önce hassas bir cildin yağ kremi ile yağlanması tavsiye edilir.

İşlemden sonra, boynun bir yün atkı ile ısınması arzu edilir, böylece ısınma etkisi devam eder ve sonuç daha da etkili olur.

Kompresin kontra-göstergesi sadece tek bir şeydir - yüksek sıcaklık. İhmal edilirlerse, ısı daha da kötüleşecektir.

Hardal

Sıkıştırmalar bilinen tüm hardal sıvaları içerir.

Cildi ısıtır, sinir uçlarını etkiler ve bağışıklık sistemini uyarırlar.

Sonuç olarak, iltihap durur ve ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Ancak, bu harika araç dikkatli kullanım gerektirir.

Aksi takdirde, hastaya ek sıkıntılar getirecek bir cilt yanması olasılığı vardır.

Hardal sıcak suya daldırılır ve hardallı bir yan ile cilde tek tek uygulanır.

Plakalar arasındaki mesafe yaklaşık 1,5 cm olmalıdır.

Hardal sıvaları ile birlikte, sıcak bir bez ve battaniye ile örtün. Maruz kalma süresi 15 dakikadan fazla değildir, bundan sonra cildi kurulayın, krema ile yağlayın ve hastayı bir battaniye ile örtün.

Hardal sıvalarının kullanımına kontrendikasyon yüksek sıcaklıktır.

Onları, doğum lekeleri, sıyrıklar veya çizikler bulunan kalp bölgesi, meme bezleri ve vücudun bölgelerine ememezsiniz.

Otlar ile durulayın

Daha az etkili tedavi yöntemi, çeşitli tıbbi ürünlerle durulamadır.

Bu prosedür şişliği ve iltihabı azaltır, patojenleri yok eder, iyileşme süreçlerini aktive eder.

Durulama için furatsilin ve klorofiltol gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıp kullanmak daha iyidir, şifalı iksir birçok tarifleri olan kutuları içinde.

İşte bunlardan bazıları:

 • çeşitli şifalı bitkilerin infüzyonları: calendula, papatya, ıhlamur, söğüt kabuğu, adaçayı, calamus kökü, ahududu yaprağı veya okaliptüs;
 • soda çözeltileri (200 ml su başına 1 ts), deniz tuzu (0.5 litre su başına 1 çay kaşığı);
 • İçinde pişirilmiş havuçlu ılık süt (yarım litre süt başına 1 havuç);
 • İçinde çözünmüş 3 çorba kaşığı balla ılık su;
 • haşlanmış pancar veya çiğ patates suyu;
 • 5-6 damla deniz topalak yağı ile sıcak su;
 • Limonlu bal (0.5 t sıcak su limon suyu ve 4 çorba kaşığı bal);

Durulamalar her bir buçuk saat ya da iki saat sürmektedir.

Çözüm sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.

Durulamalara kontrendikasyonlar: İyileştirme çözeltisine giren bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.

Bu nedenle, bileşimin seçimi dikkatli ve özenli olmalıdır.

Şifalı soğuma ve karışımları

Larenjitin tedavisinde, brothlar, infüzyonlar ve oral uygulama için karışımlar biçimindeki halk ilaçları çok etkilidir.

Bunlar anti-inflamatuar, antiseptik, antipiretik, balgam söktürücü etkiye sahip yararlı bileşenlerden oluşur.

Ve içerdikleri vitaminler ve gerekli eser elementler bağışıklığı artırır ve hastalıklarla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit tedavisi için tarifler çoktur, zamanla test edilir ve mükemmel sonuçlar verir:

 • Kaynayan su (200 ml) 2 saat ininiz.
  Yemekten yarım saat önce yarım bardak günde üç kez alın.
 • Bir bardak bal ve yarım fincan limon suyu karıştırın.
  Her yarım saatte bir 1 çay kaşığı karışımı kullanın.
 • 2 diş sarımsak doğrayın ve 1 şişe sütte kaynatın.
  Et suyu küçük sips ılık bir biçimde içirin.
 • Iki st. Rendelenmiş şalgam kaşığı kaynar su (200 ml) dökün ve düşük ısıda yaklaşık 15 dakika pişirin.
  Tüketimden önce günde dört kez 50 ml alın, et suyuna az miktarda kaynar su ilave edin.
 • 50 gr kuru üzüm yaklaşık 15 dakika boyunca 0,5 st suda kaynatılır ve bir soğanın suyu kaynatmasından sonra eklenir.
  Bir çeyrek fincan günde 3 ila 4 kez bir karışımı alın.
 • Kekik 2 yemek kaşığı, dik kaynar su (200 ml) ile demlemek ve ısrar ediyorlar.
  İnfüzyon bir bardağın üçte birini günde üç kez alır.
 • Turp olukunu kesin ve balla doldurun.
  Bal ile karıştırılmış izole turp suyu, günde üç kez 1 çorba kaşığı alın.

yemek tarifleri, hızlı bir şekilde sesi geri yüklemek için yardımcı:

 • Su (200 ml) ile 0.5 st anason dökün ve kaynatın, daha sonra balın bir kaynatma suyu ve bir bardak konyak ekleyin.
  İnfüzyon her saat alınmalıdır.
 • Çiğ bir yumurtanın yumurta sarısını 1 saat şekerle rendeleyerek bir parça tereyağı ilave edin.
  Karışımı günde 4 defa tüketebilirsiniz.
 • Bir avuç dolusu fıstık kaynatın, kurutun ve hafif kızartın.
  Her zaman lezzetli bir ilaç alınabilir.

Önleme için öneriler

Halk ilaçları harika bir etki yaratır, ancak tüm olası kontrendikasyonları dışlamak için bir doktora danıştıktan sonra bunları uygulamak tavsiye edilir.

İyileştikten sonra, kendinize dikkat etmelisiniz, aşırı soğuma yapmayın ve sesi aşırı kullanmayın.

Tekrarlanan hastalık larenjitinden kaçınmak aşağıdaki koruyucu önlemlere yardımcı olacaktır:

 • Vücudun kademeli ve tutarlı sertleşmesi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonlarının, soğuk algınlığının, bronşitin zamanında tedavisi;
 • sigara ve alkollü içeceklerin reddedilmesi;
 • ses tellerinin dikkatli tedavisi;
 • Evde düzenli ıslak temizlik ve nemlendirme;
 • aşırı ısınma ve hipotermi önlemek;
 • zararlı maddelerle çalışırken kişisel korunma;
 • Doğru yaşam biçimi ve iyi beslenme.

Evde "larinjit" tedavisine adanmış "Canlı Sağlıklı!" Programının videosunu izleyin.

Evde hızlı larenjitleri nasıl tedavi edebilirim?

Soğuk algınlığı ve onlarla birlikte ve hipoterminin neden olduğu hastalıklar. Bu kötü rahatsızlık sonbahar günlerinin tüm izlenimlerini bozmakla tehdit ederse, larenjitin evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir?

Larenjit, larinkste ve ARVI'nın primer semptomlarından biri olan inflamatuar sürecin bir sonucudur. Bu nedenle, tüm vakalar, hastalığın ilk belirtileri ile ciddi olarak ilişkili değildir. Bu bir yanlış anlamadır, çünkü larenjitin kronik formuna akışı vücut için en olumsuz sonuçlara yol açabilir. Belirtileri ve çeşitli biçimlerinin tedavisi temel farklılıklara sahiptir.

Larenjit ve formları

Hastalığın sınıflandırılması, birbiriyle yakından ilişkili olan 2 ana forma böler:

 1. Akut formu genellikle üst solunum yollarındaki mukoza zarının hasar görmesiyle birlikte bulaşıcı hastalıkların klinik tablosuna ek olarak kendini gösterir. Banal hipotermi larinksin inflamasyonunun müteakip gelişimini provoke eder, ardından kuru öksürük ve mukozada şişme olur. Hastalığın akut formu da sıklıkla ateş, migren ve boğaz ağrısı ile birlikte görülür. Sağlanan tedavi, 1.5 hafta içinde hastalığınızdan kurtulmanızı sağlar, aksi takdirde bir sonraki aşamaya gider.
 2. Kronik formu. Larenjitin kronik bir forma geçişindeki ana suçlar, bronşlar, burun ve paranazal sinüslerin patolojisi hastalıklarıdır.

Kronik formun klinik tablosu, akuttan biraz daha karmaşıktır ve üç tür ortaya çıkarır:

 1. Mavi dil. Tamamen ortadan kayboluncaya kadar sesin ses kısılmasıyla karakterize edilir. Öksürüğe balgam salgısı eşlik eder ve sabah uyandırılır, bu da uyanmadan hemen sonra bir parçalanma hissine katkıda bulunur.
 2. Hipertrofik. Ses tellerinin kenarlarının deformasyonu artmış ses kısıklığına ve hatta bazen ses kaybına yol açar. Kalıcı öksürük, yanma ve boğaz ağrısı birbirine paralel ilerler.
 3. Atrofik. Mukoza zarı incelir ve plağın üzerindedir, bu da hastaya boğazda bir tür engelin sabit bir şekilde hissetmesini sağlar. Ağızda kuruluk, terleme ve ses kısıklığı, farinkste artan sekresyon konsantrasyonunun ve glottisin daralmasının bir sonucudur. Bu form tedavide en çok zaman alıcıdır.

Hastalığın gelişimi için önkoşullar

Larinksin mukoza zarının iltihaplanması larenjitin ana semptomudur. Kendisini diğer hastalıkların arka planına ya da dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkarır. Zayıflamış bağışıklık sistemi, mikrofloranın kontrolsüz büyümesini ve çoğalmasını teşvik eder, bu nedenle hastalığın gelişimindeki başlıca provokatörler, organizmanın bir bütün olarak direncini azaltan faktörlerdir:

 • hipotermi,
 • esas olarak ağızdan solunum,
 • ses tellerinde stresin artması,
 • sigara,
 • yüksek düzeyde hava kirliliği,
 • alkolizme yatkınlık.

Bazen yemek alerjileri veya böcek ısırıkları bile, bu hastalığın gelişmesine yardımcı olurlar, çünkü laringeal lümen daralmasına ve normal nefes almanın ihlaline yol açarlar.

Larenjit vücudun üstesinden gelmeye başlamışsa, o zaman kronik bir evreye geçiş tehlikesi olduğunu unutmamalıyız. Bunun için birçok neden var:

 1. Akut larenjitin yanlış tedavisi.
 2. Kronik rinit.
 3. Uzun süreli bademcik iltihabı.
 4. Ekoloji.
 5. Sigara.
 6. Farenjit.
 7. Karbonhidrat metabolizmasının ihlali.

Larenjit oluşumunun en iyi önlenmesi sertleşir. Fakat eğer bu şans zaten kaybedilmişse, o zaman hastalığa karşı mücadelede bedeni yardımcı olabilecek yöntemlere dönmeye değer. Hastalığın biçimi ne olursa olsun, evde larenjit tedavisi risk ve yan etki olmaksızın mümkündür.

Larenjit tedavisi için genel öneriler

Larenjitin evde maksimum verimle tedavi edilmesi için mümkün olan en erken tedaviyi garantilemek gerekir. Daha sonra, tamamen zayıflamamış olan organizma, virüslerle savaşmak ve larinksin yüzeyinde bir bakteri ortamının gelişmesini engellemek için gerekli gücü bulacaktır.

Uzun süre hasta olmak istemeyenler, kendini kısıtlama ve diyet ve içmeye sıkı sıkıya bağlı olarak başlamalıdır. Larenjit teşhis edilirse, evde tedavi aşağıdaki adımlarla başlamalıdır:

 1. Sessiz modun uygunluğu. Vokal kordların üretken restorasyonu için, onlara gerekli dinlenme ve aşırı yükleme önlenmesi tavsiye edilir. Fısıltıların demetleri sıradan konuşmaya göre daha fazla yüklediğini bilmeye değer, bu yüzden sessizliğin mutlak olması gerekir.
 2. Odada nemin optimizasyonu. Larinks kabuklarının kurutulması hastalığın seyrinin kötüleşmesine neden olur, bu nedenle nem indeksi% 50-55 seviyesinde tutulmalıdır.
 3. Sıcaklık kontrolü. İyileşmeyi hızlandırmak için, odayı düzenli olarak havalandırmak gereklidir. Ancak soğuk mevsimde, çevre sıcaklığını dikkatlice izlemek gerekir. Aşırı azaltılması sadece semptomları şiddetlendirebilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme. Olumsuz ortamın larinks üzerindeki herhangi bir etkisi, hastalığa karşı direncini zayıflatır. Bu nedenle, sadece sigara içmeyi bırakmamalı, aynı zamanda yüksek miktarda gaz içeriği ve toz içeren ziyaret yerlerinden de kaçınmalısınız.
 5. Tüketilen sıvı miktarını artırın. Bu basit kural, hastalıktaki zehirlenmeyi azaltmanıza ve öksürüğün ıslak formuna geçişini hızlandırmanıza izin verir. Isıtılmış maden suyu ve sodalı süt gibi alkali içecekleri tercih etmek daha iyidir.
 6. Tahriş edici gıda tüketiminin sınırlandırılması. Bunun için tüm keskin yiyecekleri, kaba yiyecekleri ve sıcak yemekleri taşımak mümkündür.

Hızlı iyileşmenin ana garantörlerinden biri, yatak istirahatine bağlılıktır. Yetişkinlerde larenjit tedavisi için, işten bir süre vazgeçmeye ve mevsime bağlı olarak aşırı hipotermiden veya aşırı ısınmadan kaçınmaya değer.

Larenjitin evde tedavisi

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, bağışıklığı uyarmak için antiviral ilaçları kullanmaya başlamak gerekir. Ayrıca antihistaminikler, antipiretikler ve antitüsifler ile birleştirilebilirler. Lokal terapi aynı zamanda larenjitin durdurulmasına da yardımcı olur. Evde tedavi, inhalasyon, durulama ve boğaz irrigasyonu ile desteklenebilir.

İstenirse, evde larenjitin konservatif tedavisi, sadece hastalığın seyrini hafifletmekle kalmayıp, aynı zamanda tamamlanmasını hızlandırabilen halk ilaçları ile desteklenebilir.

 1. Şalgamın infüzyonu. 2 yemek kaşığı. l. Kök rendelenmeli ve bir bardak kaynar su ile dökülmelidir. İnfüzyon en az 1 saat süreyle yapılmalı ve daha sonra günde 5 kez 50 ml'lik bir miktarda alınmalıdır.
 2. Anason tohumları. 15 dakika boyunca 0.5 fincan anason tohumu kaynatılması tavsiye edilir. Algıladıktan sonra 1 yemek kaşığı ekleyin. l. konyak ve 1/4 fincan bal. Elde edilen karışım kaynatılır ve soğutulur. Resepsiyonda 1 yemek kaşığı için günde üç kez yapılmalıdır. l.
 3. Bal ile muz suyu. Eşit parçalarda karıştırıldığında, malzemeler su banyosunda 30 dakika kaynatılmalıdır. Soğuk et suyunu serin bir yerde saklamak ve 1 çorba kaşığı almanız önerilir. l. Günde 3 kez.
 4. Süt üzerindeki incir. 1 taze meyve bir bardak sıcak süt dökün, 3 dakika kaynatın ve tüketim sıcaklığı için kabul edilene kadar soğutun. Günde uygulanan ilacın miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
 5. Köpeğin infüzyonu yükseldi. 5 çorba kaşığı. l. Bir dogrose rastolchennyh meyveleri bir termos uykuya dalmak ve ısrar etmek için gece için ayrılmak. Elde edilen çay 1 gün boyunca içilir.
 6. Zencefil kökü. 1 çay kaşığı. Bir bardak kaynar su dökün, soğumaya bırakın. Ortaya çıkan et suyu günde 3 kez küçük yudumlarda içilir. Bal ekleyebilirsin.

Soluma - larenjit tedavisinde güçlü bir destek

Larenjit tipine bakılmaksızın, tedavisi sırasında inhalasyon, anti-enflamatuar, zarflama ve yumuşatma etkisi nedeniyle son derece etkilidir. Bunları yapmak için, anason, rezene, dereotu, nane vb. Gibi uçucu yağların yüksek içeriğine sahip şifalı bitkilerin seçilmesi önerilir.

 1. Dereotu inhalasyonu. 2 yemek kaşığı. l. Dereotu tohumu 2 bardak kaynar su dökün. Karışım tamamen soğuyana kadar terapötik buharları soluyun.
 2. Bal inhalasyonu. 1 çorba kaşığı. l. bal ve 2 çay kaşığı. propolis 1 litre kaynar su eklenir. Oluşan buhar en az 7-10 dakika süreyle inhale edilmelidir.
 3. Karma inhalasyon. 2 diş sarımsak rendeleyin durumuna öğüt, 2 tsp ile karıştırın. kurutulmuş okaliptüs ve nane, kaynar su dökün. Soluma, önceki tariflere benzer şekilde gerçekleştirilir.

İşlemden sonra, boğazın sıcak olmasını ve bir saat boyunca yiyeceği dışarıda bırakmak gerekir.

Larenjit için Öneriler

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi için kısıtlayıcı önlemler, tedavinin etkinliğinin bir garantisidir:

 1. Bağlarda inflamasyonu artırabilecek gergin öksürükten kurtulmaya çalışın.
 2. Artmış vücut ısısı varlığında ısı terapisini hariç tutun.
 3. Lokal anestezik ve nane özleri içeren fonların kullanımı ile taşınmayın.
 4. Larenjitin kronik bir aşamaya geçişi sırasında iyot bazlı ilaçlar kullanmayın.
 5. İnhalasyon için yüksek riskli alerjik etkilere sahip preparatlar kullanmayın.

Bazen, günlük rutin ve diyetin en basit kurallarını ve gözetimini takip etmek, vücudu hastalıkla savaşmak için önemli ölçüde teşvik edebilir.

Eğer sonbaharın yaklaşımı kişinin sağlığı ve bağışıklığı için durgunluk hissi verirse ve en uygun zamanda başarısızlığa uğraşırsa, önleyici bakımın yapılması daha iyidir. Ancak tedavi edilmesi gereken soru zaten akutsa, önerilen öneriler etkili bir tedavi kursu seçmeye yardımcı olacaktır. Bir zamanlar bu yöntemlere başvurduktan sonra larenjitin nasıl iyileştirileceğini merak etmek zorunda kalmayacak.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle evde bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanının randevusu ile yapılır. Bazı ciddi vakalarda (difteri larenjitli) hastanede hastaneye yatış gerekli olmaktadır.

Tedavi: genel kurallar

Yetişkinlerde her tür larenjit tedavisine uyum için zorunlu olan birçok kural vardır:

 • Sessizlik rejimine uyum - Mümkün olduğunca az konuşmak gerekirse, tamamen sessiz olmak daha iyidir. Fısıltı kesinlikle yasaktır;
 • odada mikroiklim bakımı - Düzenli hava tahliyesi, hava sıcaklığını 20 - 25 С ± keep arasında tutun, havanın nemini% 50 - 60 oranında artırın;
 • boğazını sıcak tut - Sıcak bir eşarp yardımıyla;
 • sıcak ayak banyoları - laringeal ödemi azaltmak;
 • bol sıcak içecek - Bitkisel çaylar, maden suları, meyveli meyveli içecekler - günde 3 litreye kadar;
 • diyet - Yemekler sıcak olmalı, keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler, çikolata, kahve;
 • her saat gargara - şişliği hafifletmek, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için. Bir deniz tuzu ya da soda (250 ml su için kaşık), otlar suyu (papatya, ıhlamur, okaliptüs) ile durulayın;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • multivitaminler bir ders alarak.

Uzun zamandır boğucu bir öksürükle boğuluyorsunuz? Hastalık uzarsa, tracheitisin hangi komplikasyonlarına yakalandığınıza dair önemli bilgiler.

Sıcak ve soğuk havanın etkileri, bu makalede daha ayrıntılı olarak tarif edildiği gibi farenjitlere yol açabilir.

Akut bir kursa nasıl davranılır

Entegre, aşağıdakilerin kullanımını sağlar:

 • İnhalasyonlar - soda çözeltisi, maden suları (Essentuki Borjomi), otlar kaynatma (okaliptüs, papatya, adaçayı, nane), uçucu yağlar (okaliptüs, çam, mentol);
 • kuru öksürükten preparatlar - kodein, libeksin;
 • balgam söktürücü ve mukolitik ajanlar - mucaltin, ACC, bromhexine, ambroxol;
 • antipiretik tabletler - parasetamol, ibuprofen. Sadece uzun süreli yüksek zayıflatıcı sıcaklıkta atandı;
 • antiseptik ve analjezik ile spreyler ve pastiller - lizobakt, Geksoral, imudon sprey geksaliz;
 • Sadece bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler. en yaygın olarak reçete penisilinler (ampisilin, amoksisilin), kuinolonlar (siprofloksasin, levofloksasin), makrolidler (sumamed, azitromisin), sefalosporinler (sefotaksim, seftriakson), metronidazol;
 • antihistaminler - dimedrol, suprastin, diazolin;
 • proteolitik enzimler - inhalasyonlar şeklinde tripsin, kimotripsin.

Kolay derece

Genel kuralları takip ederseniz, yetişkinlerde akut larenjit kolay bir dereceye kadar akacak ve uzun sürmeyecektir. Zaten 5 - 7 gün içinde genellikle iyileşme geliyor, ancak daha karmaşık bir hastalık doktorları ile şunları ekleyin:

 • Kuru bir zayıflatıcı öksürük, kodein, libeksin;
 • Ne zaman ıslak öksürük - mukaltin, meyankökü şurubu, ACTS, bromhexine.

Orta ve ağır


Etkili tedavi için, aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi tedbir gereklidir:

√Boyunda ısınma etkisi ile yarı-alkol sıkıştırır

√ Antihistaminikler ve bioparoks ile UHF;

 • antihistaminikler - laringeal ödemi azaltmak için;
 • antibiyotikler - bir penisilin grubu, daha iyi spreyler halinde (kameraton, heksoral, inhalipt, stopangin, kamphomene);
 • proteolitik enzimlerle inhalasyon;
 • semptomatik araçlar:

√bol viskoz balgam ile - ambroksol, termopsis, bromhexine;
√kuru öksürükte - öksürük hastalıkları;
√yüksek sıcaklıkta - parasetamol, ibuprofen;
√larinks - soda veya uçucu yağlar ile inhalasyonda kabuk birikimi ile.

Hastalık orta evreye geçtiğinde, amoksisilin ve siprofloksasin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerle kullanılır. Ayrıca, doktor larenjit tedavisine karar verir ve ilacı patojen tipine göre reçete eder.

Erişkinlerde kronik seyrin tedavisi

Vokal kordların hastalığının kronik formundan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Erişkinlerde kronik larenjit tedavisi, alevlenmelerin şiddetini ve sıklığını azaltmayı amaçlamakta olup, mutlaka kronik inflamasyon odaklarının sanitasyonunu da kapsamaktadır. Genel terapötik kurallara uyulmasıyla birlikte, ilaçlar kullanılır:

 • Yerel eylem antibiyotikler - Bioparox;
 • sistemik eylem antibiyotikler - amoksiklav, seftriakson, eritromisin;
 • emilim için spreyler ve tabletler lokal anestezik ve antiseptik etkisi ile - neo anjina lizobakt, Geksoral, spreyler Ingalipt Tera grip;
 • soda çözeltisi ile inhalasyon, uçucu yağlar, proteazlar (tripsin, kimotripsin);
 • soğuk hazırlıklar (Kodein);
 • söktürücüler (mucaltin, ATSTS, ambroksol);
 • immünomodülatörler - ribomunil, respiibron;
 • immunostimulantlar (IRC-19).

Hafif (Catarrhal) derece tedavisi

Catarrhal larenjit, tedavisi karmaşık bir yaklaşımda oldukça etkili olan kolay bir akış şekli ile karakterize edilir;

 • Soluma ve alkalin inhalasyonları - ana tedavi yöntemi;
 • lokal ve sistemik etki antibiyotikleri - doktor tarafından yönlendirildiği şekilde uygulanır;
 • spreyler ve emilim tabletleri.

Ek fonlar olarak immünomodülatörler ve immünostimulantlar atanır.

Regresyon sırasında fizyoterapi kullanılır:

 • UHF;
 • Novocaine ile elektroforez;
 • DDT (diadinamik tedavi).

Ortalama (atrofik) derece tedavisi

Atrofik larenjit tanısı, hafif derecede özdeş bir tedavi gerektirir. Ayırt edici özellik, aerosol inhalasyonlarının proteolitik enzimlerle ilave kullanımıdır. Bu prosedürler kabukları kaldırmak için atanır.

Şiddetli (hipertrofik) derece tedavisi

Doktorun reçeteleri veya önleyici tedbirleri gözlenmezse, hastalık ciddi bir aşamaya gider. Hipertrofik derecenin tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak konservatif veya cerrahi olabilir.muhafazakâr - Buna benzer bir hastalık derecesine benzer.cerrahlık - Hiperplastik dokunun çıkarılması. Kaldırma lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hasarlı hücrelerin malign hücrelere dejenerasyonunu önler.

fizyoterapi

elektroforez - larenjitli ana fizyoterapi türü. Larinksin üzerinde novokain, kalsiyum ve diğer ilaçlar kullanılır. Oral oral elektroforez için özel bir elektrot kullanmak etkilidir. Prosedür 15-20 dakika sürer, kurs 10 - 12 prosedürleri
hiperfrekanslarinkste kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmek için kullanılır. 5 ila 10 dakika süren günlük prosedürleri uygulayın, 5 ila 10 prosedür.
DDT (diadinamik tedavi)30 dakikadan fazla olmayan bir prosedür süresi vardır, bir ders gereklidir - 3 ila 8 günlük prosedürler.

Halk ilaçları ile tedavi


Herhangi bir aşamada, tedavi sadece tıbbi preparatlarla değil, aynı zamanda halk ilaçlarıyla da mümkündür. Geleneksel tıp "yeşil eczane" den çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Geleneksel tedavi, çeşitli durulama, kaynatma, boğazın yağlanmasını kullanır.

durulama:

 • Kırmızı pancar suyu (200 ml meyve suyu ve elma sirkesinin bir çay kaşığı);
 • çiğ patates veya lahana suyu;
 • bal (bir bardak su üzerinde 1 kaşık bal).

Boğazın yağlanması. Steril bir bandajla parmak sarın, gliserin ve iyodin (1: 1) karışımına daldırın ve farenksini mümkün olan maksimum derinliğe kadar yağlayın.
Ses kısıklığı ve ses kaybı ile, bu araçlar yardımcı olacaktır:

 • Fıstık, haşlanmış, kurutulmuş ve hafifçe kızartılmış ise;
 • tohumların bir kaynatma olarak anason. Bir bardak kaynar suya bir bardak anason, 15 dakika pişirin. Soğuk, bir kaşık bal ve konyak ekleyin. Her saat bir kaşıkla alın;
 • Ballı ılık süt, ses tellerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Hafif burun akıntısı ile bile ilaç kullanmak ister misiniz? Makaleden rinitin halk ilaçlarını ne kadar hızlı iyileştireceğini öğrenin.

Bu hastalığın ana belirtileri hakkında daha fazla bilgi için, çok güçlü bir bağışıklığa sahip değilseniz, zatürre dengesiz değilseniz, bu makaleyi okuyun.

Profesyonel larenjit tedavisi

Mesleki hastalık, belirli mesleklerden insanlar için yaygınlaşır. Kendiniz yapmak mümkün olan çalışma modunda ses tellerini korumak için birkaç ipucu:

 • Düzenli kullanım Limon ve bal hamuru karışımı. Karışım ağızda birkaç dakika tutulur, sonra yutulur;
 • alkali çözelti. Maden suyunu ve sütü karıştırın (1: 1), önceden ısıtın, bir kaşık tereyağı, bal ve konyak ekleyin. Sıcak bir biçimde küçük yudumlarda içebilirsiniz;
 • sarımsak sütü. 1 - 2 diş sarımsak bir bardak süt kaynatın. 40 dakika boyunca boğazın üzerinde sıcak olarak iç. Gündüz, 2 - 3 kez tekrarlayın.
 • havuç sütü. 100 gr havuç temizlenmiş, rendelenmiş ve 500 gram sütte kaynatılmıştır. Sıcak, küçük yudum alın;
 • yanmış şeker. 2 yemek kaşığı şeker bir tavada eritin, 500 gram kaynar su ekleyin. Her saat 1 kaşık alın - bir buçuk.
İçindekiler ↑

önleme


Doktorlar her zaman ilaç tedavisinden ziyade larenjitin önlenmesindeki etkinlikte ısrar ederler.
Birincil önleme:

 • Vücudun sertleşmesi. Ayak banyoları ile başlayın, ovalara dönün ve kullanmayın;
 • alkol ve sigara içmeyi reddetme;
 • beslenme organizasyonu

Ikincil koruma:

 • İnflamatuar hastalıkların zamanında önlenmesi;
 • immün uyarıcıların alınması;
 • saunayu mümkün olduğunca ziyaret etmek;
 • inhalasyon periyodik kullanımı;
 • boğazınızı koruyun, aşırı yorulmadan, hipotermiden kaçının, tozlu odadaki solunum cihazlarını kullanın;
 • Konuşma süreçleri insanları için bir phoniatric doktor düzenli ziyaret.
İçindekiler ↑

görünüm

Zamanla, tam teşekküllü bir tedaviye başlandı, iyileşme için uygun bir prognoz verdi (bir veya iki haftada).

Kronik larinjit hipertrofik değişiklikler mukozal hücrelerin kanser öncesi durum olarak kabul edilebilir. Tedavi, doktor randevuları yetkili kombinasyonu ve geleneksel tıbbın Zamanında başlatma hızla komplikasyonları önlemek, akut larenjit tedavi kronik larenjit şiddetini azaltacaktır. Larenjit belirtileri bulunursa, hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.

Boğazda balçık - olası nedenler ve latent tehlikeler

Boğaz ve gırtlak iç yüzeyi bir mukoza ile kaplıdır, hücreleri bir sır üretir. Bu mukus dokuların kurutulmasına, patojen mikroflora, larinks ve yemek borusu boyunca gıda ilerlemesinin yumuşatılmasına karşı korunmak için gereklidir.