Loading

nazofarenjit

Nazofarenjit, enfeksiyöz alerjik bir doğanın nazofarenksinin inflamatuar bir hastalığıdır. ICD 10'un uluslararası sınıflandırmasına göre, akut solunum yolu enfeksiyonları nazofarenjit ile ilişkilidir. Diğer isimler - rhinopharyngitis, epifenjit, akut rinit, enfeksiyöz rinit.

Nazofarenjit nedenleri

Çoğu durumda akut nazofarenjitin etken maddesi influenza virüsleri, rinovirüsler, adenovirüslerdir. Kural olarak, viral inflamasyona bakteriyel enfeksiyon eklenir.

Viral, bakteriyel enfeksiyon

Çoğu zaman, viral enfeksiyon normalde patojenik aktivite göstermeyen kendi mikroflorasının büyümesini provoke eder. burun mukozasında ve farenks üzerinde herhangi sağlıklı kişi streptokoklar, pnömokoklar, stafilokok, diplokoklar olan sürekli norm içindedir.

Güçlü bağışıklık, mikroorganizmaların büyümesini engeller. Koruyucu özelliklerde bir azalma ile, mikrobiyotaların çoğalması zaten beklemez.

Enflamasyon esas olarak etkileyici faktörler hipotermi, kirli hava, sigara, bir sapmış septum inhalasyon streptokoklara yol açar.

Enfeksiyon bulaşma yöntemleri

hapşırma, konuşulurken İletim el sıkışma yoluyla bir hasta ile temas öpücük, kişisel eşya, aynı zamanda havada oluşan taneciklerin ile gerçekleştirilir.

Enfeksiyon anaokullarında, okullarda hızla yayılır. Çocukların yüksek aktivitesi, çok sayıda temas mevsimsel soğuk algınlığına yol açar. Akut akut solunum yolu hastalıkları ziyaret eden çocuk kurumlarından şiddetlendiğinde, reddetmek istenir.

sınıflandırma

Akut ve kronik nazofarenjit arasında ayrım yapın.

Akut farenjit bir viral enfeksiyon, influenza bir tezahürü olabilir. Kontamine, soğuk hava, alerjen, örneğin çiçek poleni, enfeksiyonun etkisi ile tahrişten kaynaklanan bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.

Akut nazofarenjitli enfeksiyonların yaklaşık% 70'ine adeno-, rinovirüsler neden olur. Akut tedavi edilmemiş form, kronik bir yol kazanır.

Kronik nazofarenjit iki ana, genellikle kombine formda oluşur:

Hipertrofik nazofarenjitle birlikte mukoza ve submukozal tabakalar kalınlaşır, bol miktarda burun akıntısı ile birlikte lakrimasyon eşlik eder.

Atrofik (subatrofik) nazofarenjit, yavaş yavaş inceltilmiş, atrofiye edilmiş, susuz müköz membran ile karakterizedir. Kronik nazofarenjitin bu formu ile tüm burun boşluğunu dolduran çok sayıda kuru kabuk oluşur.

Nazofarenjit belirtileri

Nazofarenjitin ilk belirtileri burun boşluğunda kaşıntı, kaşıntıdır. Burun içinde yanma kuruluğu, çoklu hapşırma ile eşlik eder. Hemen hemen, semptomlar burundan sulu sıvı akıntısına bağlanır, burundan nefes alma rahatsız edilir.

Hasta koku, tat alma duygusu ile rahatsız edilir, burnun akıntısının beşinci gününde viskoz, viskoz olur. Burundan ayrılan burun içerisindeki irin, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlandığını gösterir.

Belki de koku duyusunu nasıl geri yükleyeceğinizle ilgileniyorsunuz.

semptomlar

Nazofarenjit - bu, nazofarenks enfeksiyöz ve alerjik hastalık olup, burada kompleks karakteristik semptomların ortaya çıkan burun mukozası, farinks yer enflamasyon,.

Nazofarenjit hafif bir şekilde, boğazda rahatsızlık, burunda kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, sıcaklıkta hafif bir artış ile sınırlı olabilir. Ayrıca hastalığın daha şiddetli formları vardır.

Sıklıkla nazofarenjitli hastalık öyküsü, deride döküntüler, karaciğer, böbrek, sarılık görülür. Nazofarenjit ile ilişkili semptomların çeşitliliği, farklı tipte enfeksiyöz ajanlara bağlıdır.

Akut nazofarenjit belirtileri

Akut nazofarenjit veya burun akıntısı - akıntılı inflamasyon, kızarıklık, nazofaringeal mukozanın şişmesi, mukusun salgılanması.

Akut nazofarenjitin ortak adı soğuktur, hastalık neredeyse her zaman viral bir kökene sahiptir, bulaşıcıdır.

Enflamasyon yayıldıkça, akut soğuk algınlığı semptomları daha da kötüleşir. İşlemin işitsel tüplerin ağzına yayılması, işitme organlarından gelen iltihap belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar.

Nazofarenjit ile karakteristik semptomlar:

 1. nazofarenkste mukus tıkanıklığı;
 2. lakrimasyon, konjonktivit;
 3. Tıkanmış burun solunumu, ses burun olur;
 4. kulaklarda gürültü, tıklanma, rahatsızlık, ağrı var;
 5. işitme bozulur.

Kronik nazofarenjit

Atrofik nazofarenjit, mukozal bezlerin yetersiz aktivitesi, burun zarlarının atrofisi ile karakterizedir. Kademeli dehidratasyon ve mukozal distrofi burunda kuruluğa neden olur, bu da yutmayı zorlaştırır.

Hastanın mukusun su yutmasıyla sık sık nemlendirmeye ihtiyacı vardır, burun ve ağızdan kaynaklanan hoş olmayan bir koku nedeniyle iletişimde bir sorun vardır. Tadında bir bozulma var, koku.

Ne zaman hipertrofik nazofarenjit, özellikle sabahları burundan bol su akıntısı vardır, muayenede, farenksin arka duvarında mukus akıntısı vardır. Burun gıdıklama, kaşıntı hissediyor.

Meningokok nazofarenjit

Özellikle nazofarenjitin tehlikeli etken maddesi bakteri Neisseria meningitidis - meningococcus'dur. Meningokokal enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkar.

Hastalığın en kolay şekli - meningococcal nazofarenjit, enfeksiyonun en şiddetli formları - meningokokal sepsis, beyin zarlarının iltihaplanması - menenjit.

Meningokok nazofarenjit yıl içinde her 100.000 kişide 5, sıklıkta ise daha az sıklıkta görülür. Yüksek popülasyon yoğunluğunda, sağlıksız koşullarda görülür.

Neisseria meningitides bakterisi enfeksiyonu, kişinin kendisinin hasta olmadığı, ancak diğer insanlar için bir enfeksiyon kaynağı olarak hizmet ettiği ortak bir soğuk ya da bakteriyel taşıyıcıya benzer bir rahatsızlık ile sınırlanabilir.

Daha sıklıkla meningokok ile enfeksiyon ciddi komplikasyonlara neden olur:

 1. vakaların% 10'unda - ölüm;
 2. Meningokok enfeksiyonu olan hastaların% 20'si - sakatlıktır.

meningokok enfeksiyonlarının tedavisinde soğuk algınlığı semptomları bir influenza virüsünün veya strep kaynaklı spesifik belirtiler, ortak soğuktan ayırt meningokok enfeksiyonu, arasında zaman dikkat etmek önemlidir.

Meningococcus ile enfekte olduğunda cilt kapakları soluk, kuru. Sıcaklık artışı, olağan antipiretik ajanlarla azaltılmamış, orta düzeydedir.

Fulminant seyrinde meningokok nazofarenjit tehlikesi. sabahtan akşama kadar hafif soğuk, burun akıntısı, baş ağrısı, ağrı kesiciye çıkarmayın, kafa karışıklığı, kusma, baş ağrısı meningokoksemi içine nöbetler büyüyebilir.

Nazofarenjit tedavisi

Akut ve kronik nazofarenjit için spesifik bir tedavi yoktur. Terapötik önlemler, soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırmaktır.

Nazofarenjit enfeksiyöz hastalıkları ifade eder, bu nedenle hastaya yatak istirahati tavsiye edilir.

Soğuk algınlığı, sık sık bir ateş, durumu rahatlatmak için, hastaya antipiretik, analjezik ilaçlar - parasetamol, ibuprofen reçete edilir.

Boğazdaki ağrının yumuşatılması için, terleme, acı veren papatya, adaçayı, et suyunu durulama çare. Boğaz, tuzlu su, deniz tuzu çözeltisi, inhalasyon tuzlu su ile durulayın.

tedavi edilen hastalar çürük dişin, enflamasyon, böbrek, mesane, sinüzit - kronik nazofarenjit olarak, yetişkinlerde ortak enfeksiyonu sağlık odakları gerçekleştirilir. Antibakteriyel ilaçlar reçete. Tercih edilen ilaç azitromisin'dir.

Bir vazokonstriktör olarak, ksilometazolin (tizin, eucabal) ve bunun analogları ximelin, otrivinum, galazolin tercih edilir. Maddeler sprey ve damla olarak kullanılır.

Antihistaminiklerin atanması alerjik nazofarenjit ile yardımcı olur, hızlı bir şekilde mukus ödemini ortadan kaldırır, burun içinden nefes alma yeteneğini geri getirir.

Çözümler sofradeksa, dimedrola etkili bir şekilde burun damlatmaya yardımcı olur. Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik ve akut nazofarenjit tedavisi için, nazal pasajlara yerleştirilmek üzere özel merhemler formüle edilir. Kesinlikle doktor reçetesine göre eczanede merhem yapın.

Etkili anti-inflamatuar ilaç эреспал, burun boşluğunun ödemini azaltmaya ve akıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Atrofik nazofarenjit, mukozayı nemlendiriciden Akva Marisa, tuzlu su çözeltisi ile inhalasyon yoluyla nemlendirir. Makaledeki detaylar Nebulizer ile soğukta teneffüs edilmesi.

Çocuklarda akut nazofarenjit tedavisi

Soğuk algınlığı tolere etmek özellikle bebekler tarafından soğuk algınlığı zor. Burun tıkanıklığı beslenmeyi önler. Çocuk iştahı kaybeder, kötü uyur, kilo almaz, gelişimde geride kalır.

Çocuklarda akut nazofarenjit tedavisi için damlalar ve aerosol Marimer önerilir. Damlalar 2 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilir, her burun deliğine günde 2 damla damla 2 damla.

Fizyeni, Aqua Maris fonları aşılayarak burun mukus birikimi kurtulmak için yardımcı olur.

İki yıldan büyük çocuklarda nazofarenjit tedavisi için Marimer aerosolünün kullanılmasına izin verilir. Alım başına bir enjeksiyon için yeterlidir, bir gün prosedürü 6 defaya kadar tekrar etmesine izin verilir. Aerosol, nazofaringeal mukozayı saflaştırmak ve nemlendirmek için hijyen amacıyla kullanılabilir.

Soğuk algınlığı tedavisinde galazolin, naftisin, otrivin gibi vazokonstrüktif ajanlar, 4-5 günden fazla olmayanlar kullanılır.

Belki de aşağıdaki makaleler size faydalı olacaktır:

Gazlı bez turunda çocuklara nazofarenjitle birlikte vazodilatör damlalar güvenle uygulanır. Prosedür için, turundumu bir ilaçla nemlendirin ve 10-15 dakika boyunca çok fazla derin olmayan bir burun içine enjekte edin.

komplikasyonlar

Şiddetli soğuk algınlığı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, komplikasyonlar oluşabilir:

Özellikle nazofarenjitin ciddi komplikasyonu meningokoktan kaynaklanan menenjittir.

önleme

Soğuk algınlığı önlemek için, hipotermi, hava koşullarına göre elbise izin vermemelidir. Taslaklarda kalmayın, yoğun antrenmandan, banyodan, duştan sonra soğuğa gidin.

Virüs ile enfeksiyondan kendinizi koruyun Evden ayrılmadan önce, özellikle kalabalık halka açık yerleri ziyaret ediyorsanız, burun boşluğunu oksolen merhem ile yağlayabilirsiniz.

Soğuk algınlığının sertleşmesinin önlenmesinde, vitamin açısından zengin bir diyette, 7-8 saat süren kaliteli bir uykuda, günlük yürüyüşlerde önemlidir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde soğuk algınlığının önlenmesi için, basit kurallara sürekli olarak uyulmalıdır:

 1. tatlılar, içecekler, yiyecekler, diş fırçaları değiştirmeyin;
 2. Başkasının rujunu, kozmetik ürünlerini, sigaralarını kullanmayın;
 3. Çocuğun tabağını ve kaşığını yememeye çalışmayın, bebeğinin meme ucunu kendi tükürüğüyle nemlendirmeyin.

Taşıyıcı olan tamamen sağlıklı bir kişiden enfekte olabilirsiniz. Bakteriyokardiyeni tanımlamak sadece laboratuar araştırma yöntemleri olabilir.

görünüm

Zamanında tanı ve tedavi iyileşmeyi tamamlar. Tahmin olumlu.

nazofarenjit

Nazofarenjit (nazofarenjit, rinovirüs enfeksiyonu, en azından - rinonazofaringit veya epifaringit) - nazofarinks mukoza enflamasyonu günlük yaşamda soğuk olarak adlandırılır. Bu kırmızılık ve mukoza, onun şişme ve şeffaf, mukoza veya pürülan eksüda (sıvı) oluşumu ve izolasyon şişme gösterdi. Çoğu durumda hastalığın nedeni bulaşıcıdır.

içerik

Genel bilgi

Vakaların% 80'inde nazofarenjit mevsimsel ARI sırasında gelişir. İstatistiklere göre, yılda 2-3 kez her yetişkin ARVI hastalığına yakalanıyor ve çocuklar bu hastalığa birkaç kez daha sık geliyor. Tepe görülme sıklığı azalmış bağışıklık dönemine (geç kış - erken ilkbahar) düşer.

Çoğu durumda akut solunum yolu viral enfeksiyonunun başlangıcına nazofarenjit bulguları eşlik eder, bu nedenle vakaların% 90'ında nazofarenjitin viral bir etiyolojisi vardır.

Akut rinofarenjit bir bakteriyel enfeksiyonla komplike olabilir.

şekil

Hastalığın seyrinin türüne bağlı olarak:

 • Genellikle viral bir kökene sahip akut nazofarenjit, ancak mümkün ve alerjik ve bakteriyel etiyolojidir;
 • Çoğu durumda bakteriler neden olduğu ve bazı durumlarda - mantarlar, kronik nazofarenjit.

Akut nazofarenjit patojene bağlı olarak ayrılır:

 • streptokok;
 • stafilokok;
 • chlamydia;
 • mikoplazmal;
 • meningokok vb.

Kronik rinofarenjit olabilir:

 • Hipertrofik. nazofarenjit Bu tür şişme ve nazofarinks mukozada ve alt mukozada, boğaz ağrısı kalınlaşma, sabah burun hissi ve berrak bir sıvı artan deşarj gidiklama ile karakterize edilir. Ayrıca yırtılma artar.
 • Atrofik. Bu türler için nazofarenksin mukus tabakasının incelmesi, kuruluk hissi, ağız kokusu ve yutma problemleri ile karakterizedir.

Gelişim nedenleri

Hastalığın ana nedeni, vücuda giren enfeksiyondur. Patojenin tipine bakılmaksızın, viral bir enfeksiyon nazofarenjit gelişiminde belirleyici faktör olur.

En yaygın patojenler şunlardır:

 • Rhinovirüs (tüm vakaların% 40'ı). Bu grup, bir dış kabuğa sahip olmayan küçük RNA içeren bir virüsün onlarca sayıda numaralı serolojik tipini içerir. Rinovirüslerin hızlı çoğalması mukozal hücrelerin sitoplazmasında meydana gelir ve lizis sırasında virüslerin kız popülasyonları salınır (etkilenen hücrenin çözünmesi).
 • Streptokoklar. Bu patojenin ana tipi, insan parazitleri olan, esas olarak burun ve ağız boşluğunda yaşayan beta-hemolitik A grubu streptokoklardır. Etken madde diğer serogrupların bir suşu olabilir (C veya G grupları). Bu bakteriler hastalıklı hava damlacıkları ile bulaşır. Belki de bu patojenlerin asemptomatik taşınması. İnsidans mevsimselliğe (kış-ilkbahar mevsiminde daha yaygın), bölgeye ve hastaların yaşına bağlı olarak değişir. Streptokokların neden olduğu en yaygın hastalık 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.
 • Stafilokok. Bu bakteriler birçok tür tarafından temsil edilir. Stafilokokların bireysel temsilcileri, insan cildinin normal mikroflorasına aittir ve patojenik ve koşullu patojenik türler nazofarenks ve cildi kolonize eder. Enfeksiyonun kaynağı hastadır (genellikle hastalık boğaz ve solunum yollarının yenilmesi ile ilişkilidir, ancak yaralardan aşırı pürülan akıntı ile enfekte olabilir) veya taşıyıcıdır. Nazal kavitede veya ciltte stafilokokların lokalizasyonu ile birlikte, kronik bir enfeksiyonun varlığı ile birlikte yıllarca devam edebilir. Yayılmanın ana yolları hava-damla, temas-ev ve tozdur. Olası gıda ve enjeksiyon dağıtım yolları. Stafilokok enfeksiyonu, yenidoğanlara, bebeklere, yaşlılara ve hastalara daha duyarlıdır.
 • Pnömokok. Bunlar, çiftlerde bulunan Streptococcus bakterisi cinsi ile ilgilidir - menenjit, sinüzit ve diğer bazı hastalıkların ana patojenleri.
 • Meningokok. Diplococci (çift halinde meydana gelen yuvarlak bakteri) verileri havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve nazofarenksin mukoza zarını etkiler. Meningokok doğal rezervuar insan nazofarenks olduğundan, nazofarenjit ve taşıyıcıları olan hastalar enfeksiyon kaynağı olurlar. Meningokok nazofarenjit, özellikle çocuklarda ve genç insanlarda bazı durumlarda gelişir hastalığın genel bir biçimde (menenjit (hastalık akut nazofarenjit meydana gelir ve nazofarinks mukozaya patojen giren vakaların% 10-15 gelişir) ve belirti ayrı bir hastalık olabilir ve meningokoksemi).

Bazı vakalarda, rinoparenjit mantarlar tarafından kışkırtır. Bu grubun en yaygın patojeni Candida mantarıdır. Nazal boşluğun kandidiyazı ile birlikte, iltihaplanma, nazal septumun anterior veya orta üçüncü bölgesinde gelişir. İzole bir hastalık olarak kendini gösterebilir ya da oral kavite kandidiyazı ile kombine edilebilir.

Nazofarenjit aynı zamanda alerjik reaksiyonların en yaygın belirtilerine de işaret eder. Çoğu zaman alerjik rinofarenjitin provoke ettiği alerjenler şunları içerir:

 • evcil hayvanların yünü;
 • bitki poleni;
 • kitap tozu;
 • gıda alerjenleri.

Enflamasyon genellikle burun boşluğunda başlar ve sonra farinkse doğru iner, ancak tersine bir yol da mümkündür.

Rinofarenjit gelişimine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • adenoidlerin proliferasyonu;
 • kavisli nazal septum;
 • burun boşluğunda mukozal travma;
 • hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • vitamin eksiklikleri;
 • sigara.

Nazofarenjit aynı zamanda, durgun fenomenlerin oluştuğu, kalp, böbrek ve karaciğerin bazı hastalıklarının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

patogenez

İnsandaki burun septum mukoza zarının örtülü epitelinin altında bulunur:

 • gevşek lifli bağ dokusu tabakası;
 • bezlerin tabakası;
 • kıkırdağın yüzeyini kaplayan ve sinirler ve kan ve lenf damarları bakımından zengin olan yoğun lifli bağ dokusu.

Bu partisyon alanı, neorogovevayuschy girer ve daha sonra bir sözde katmanlaştınlmış sütunsu epitelyum kirpikli katlı yassı epitel, keratinize kapsayan burun mukozasının beklentisiyle. Nazal kavitenin derin kısımlarında goblet hücreleri vardır.

Burun mukoza zarı oluşur:

 • Hücre elemanları, lifler ve kılcal damarları içeren gevşek lifli bağ dokusu.
 • Çok sayıda gemi içeren kendi bezleri tabakası. Bu tabaka ayrıca seröz bezler içerir.
 • Ayrıca katmanlı bir yapı ile karakterize nazal konka Mukoza zarları.

Bir kişi nazofarenks içine girdiğinde veya aktif hale geldiğinde, bağışıklık aktif olarak bağışıklıktaki azalma ile çoğalır. Herhangi bir patojenin nazofarenksinde reprodüksiyon işlemi, kan damarlarının geçirgenliğinde ve aynı zamanda lökosit mukozasının infiltrasyonunda bir artışa ve artışa neden olur.

Akut formdaki nazofarenjit, mukozanın hiperemisine ve foliküllerin hücresel infiltrasyonuna, epitelyumun reddedildiği yerlere neden olur.

Enflamatuar süreç, lenfadenoid dokunun iyi geliştiği yerlerde - nazofarenks kemiği ve Östaki borusunun faringeal ağzı bölgesinde en belirgindir.

Akut rinofarenjit üç ardışık aşamadan geçer:

 • Nazal mukozanın kuruluk ve hiperemi olduğu kuru tahrişin evresi. Daha sonra mukoza zarının şişmesi, burun pasajlarının daralması, burun nefeslerinin tıkanması, burun çıkması, tadın hassaslığı ve koku duyusunun azalmasıdır. Bu aşama genellikle birkaç saat sürer, ancak daha uzun bir süre (2 güne kadar) mümkündür.
 • Seröz akıntı aşaması. Bu aşamada, goblet hücreleri tarafından üretilen mukozal boşaltımın kademeli olarak eklendiği çok miktarda saydam serpme sıvısı serbest bırakılmaya başlanır. Mukus-seröz akıntı bileşimi amonyak ve sodyum klorür içerir, bu nedenle üst dudak bölgesinde tahriş olur. Kuruluk ve yanma, bol miktarda sekresyon, burun tıkanıklığı ve hapşırma ile yer değiştirir ve mukus zarı siyanotik bir renk alır.
 • Mucopurulent akıntının varlığı ile karakterize edilen çözünürlük aşaması. Bu aşama, hastalığın başlangıcından 4-5. Gün sonra başlar. Bu aşamada nazal sırrına lökositler, lenfositler ve pul pul epitel eklendiğinden, akıntı sarımsı-yeşilimsi bir renk alır. Birkaç gün boyunca, salgı miktarı azalır ve burun solunumu ve genel durum yavaş yavaş normale döner.

Nazofarenjitin akut formu, hastalığın başlangıcından 8-14 gün sonra sona erer.

İyi immünite ile rinoparenjit 2-3 gün sürer ve zayıflamış hastalarda kronik bir forma geçiş riski ile 4 haftaya kadar sürebilir.

Çocuklarda akut rinoparenjit, anatomik özelliklerden dolayı (nazofarenksin içeri girdiği kısa ve geniş bir işitsel tüp) sıklıkla akut orta kulak iltihabına geçer.

semptomlar

Hastalığın semptomları hastanın yaşına bağlıdır ve hastalığın şekli - çocuklarda akut nazofarenjit daha şiddetli semptomlarla ortaya çıkar ve yetişkinlerde bazı semptomlar olmayabilir.

Çoğu durumda, çocuklarda nazofarenjit eşlik eder:

 • yüksek sıcaklık (39 dereceye kadar);
 • baş ağrısı;
 • boğazın arka duvarının sekresyonlarından kaynaklanan tahriş sonucu geceleri yoğunlaşan hapşırma ve kuru öksürük (öksürük olmayabilir);
 • burnunda kaşıntı ve yanma hissi;
 • boğazda terleme ve / veya ağrı hissi;
 • burun sesleri ve dispne;
 • kas ağrısı;
 • coryza (açık, mukus veya pürülan);
 • artmış bölgesel lenf düğümleri;
 • iştah, halsizlik, ağlama, uyku bozukluğu ihlali.

Yetişkinlerde, sıcaklık ve öksürükte belirgin bir artış nadirdir, bulantı olmayabilir, genel halsizlik daha az belirgindir.

İltihabın işitme tüplerinin (eustachiitis) mukoza zarına yayılması kulaklarda tıkanma, ses ve ağrı hissi ve işitme kaybı şeklinde kendini gösterir.

Meningokok nazofarenjit çoğu durumda, bu diğer etiyoloji ve nazofarenjit (sıcaklık, rinit, vs) gibi kendini, ancak hastaların% 30-50, hastalık karakteristik semptomlar yaygın hastalığı formları önce gelmelidir.

Chlamydia ve mycoplasmal Hastalığın tipi 2 haftadan fazla sürer ve sıklıkla tracheitis ve bronşite geçer.

Alerjik rinoparenjit Çocuklar ve erişkinlerde genellikle burundaki kaşıntı neden olur ki, saldırıları hapşırma, burun, podkashlivaniem, kızarıklık şişlik ve göz kapaklarının şişmesi, boğazın arkasındaki boğaz ve geniz, bol sulu akıntı ve kaçaklarından kızarıklık eşlik eder. Bu semptomlar akut nazofarenjitin aşamaları olmadan gelişir.

Kronik rinofarenjit (hipertrofik formu) hastalığın alevlenme döneminde kendini gösterir:

 • Boğazda sürekli terleme ve burunda kaşıntı hissi;
 • verimsiz kuru öksürük ve bazı durumlarda yutma sırasında ağrı;
 • sıvı açık nazal mukus sabahında salınım;
 • artan yırtılma.

Kronik rinofarenjitin atrofik formu farklı:

 • boğazında kuruluk hissi (Ben su birkaç yudum yapmak istiyorum konuşma sırasında bir hasta);
 • boğazda bir koma yutma ve duyma zorluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • zor ayrılan yoğun kabukların kurutulmuş mukusundan oluşumu.

tanılama

"Nazofarenjit" tanısı için temel şunlardır:

 • Hastalığın klinik belirtileri.
 • Hastanın şikayetleri ve çocuğun hastalığının seyrinin ebeveynlerinin tanımı.
 • Posterior faringeal duvarın, damak, kemerin şişmesi, kızarması ve infiltrasyonu olduğu veri farenjektomi (farinksin incelenmesi). Lateral farenjit ile birlikte lateral faringeal flepler iltihaplıdır. Boğazın arka tarafında mukoza eksüda mevcut olabilir.
 • Burun mukozasının ödemini ve kızarmasını, mukus veya mukopurulent eksüdayı belirlemeyi sağlayan veri rinoskopii (burun boşluğunun muayenesi).
 • Nötrofilik doğanın ılımlı bir lökositozunun, vakaların% 50'sinde tespit edildiği bir kan testi ve diğer durumlarda periferik kanın resmi normdan sapmaz.

Kronik formda bir nazofarenjit şüphesi varsa, bu önerilir:

 • paranazal sinüsleri incelemenize, mukozanın durumunu belirlemenize ve bakteriyolojik tanı için ekre bir koleksiyon oluşturmanıza olanak sağlayan burun endoskopisi;
 • Paranazal sinüslerin patolojisini ortaya çıkarmayı ve nazofaringeal boşluğun durumunu değerlendirmeyi sağlayan röntgen;
 • Nazofarenks ve sinüslerin BT'si;
 • Bir otorinolarengolog danışması ve gerekirse bir gastroenterolog, bir endokrinolog.

Boğazdan bir yayma, patojeni tanımlamaya ve antibiyotiklere duyarlılığı belirlemeye izin verir.
Alerjiden şüpheleniliyorsa, cilt testleri yapılır.

Bu hastalığı akut sinüzit (sinüs iltihabı), vazomotor-alerjik rinit ve kronik sinüzit alevlenmesinden ayırmak gereklidir.

tedavi

nazofarenjit neden çoğu durumda beri - rinovirüs enfeksiyonu, hastalar sıklıkla (. "oxoline", "İnterferon" vd) antiviral tatbik edilir, Ama akışının ve nazofarenjit süresini azaltmak değildir kanıtlanmamış etkinliğinin hazırlıkları vardır.

Ana tedavi yöntemi semptomatik tedavidir:

 • Yüksek sıcaklıkta antipiretikler (sıcaklık spazmları olan çocuklar hariç olmak üzere, sıcaklık 38 C'nin üzerindeyse).
 • Zor burun solunumu olan vazokonstriktörler ("Naphthyzin", "Glazolin", vb.). Vazokonstriktörlerin uzun süreli kullanımı, mukoza zarının kurumasına neden olduğundan, yetişkinlerin bu ilaçları bir haftadan daha uzun olmayan ve 3 günden fazla olmayan çocuklar için kullanmaları önerilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda rinovirüs enfeksiyonu vazokonstrüktif damlalarla tedavi edilir (spreyler ve jeller kontrendikedir). Bir yaşın altındaki çocuklar için gerekirse Vibrocil damla kullanılması önerilir.
 • Birinci kuşak antihistaminik ilaçlar, giderici şişme ve avantajlı olarak, hastalığın allerjik doğada tatbik edilebilir.
 • Antiseptik (furatsilina, vb.), Tuzlu su, papatya, boğaz ağrısı ile adaçayı sıcak bir çözüm ile Gargara.
 • "Aquamaris", "Aqualor" ile burnun yıkanması.
 • Bakteriyel etiyolojinin riyofarenjitleri antibiyotiklerle tedavi gerektirir.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, hastaların bolca içmeleri önerilir. Kompostolar, meyve içecekleri veya taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Nazofarenjit ayrıca fizyoterapi (UFO, UHF) ile tedavi edilir.

Erişkinlerde kronik nazofarenjit ile tedavi edilir:

 • Boğazın Sulanması. Kullanılan bitkisel çay veya antiseptikler ("Chlorfillipt", "Tantum Verde", vb.);
 • Tabletler, pastiller, aerosoller (Ingalipt, Lizobakt, Strepsils, vb) şeklinde antiseptiklerin lokal olarak uygulanması. Aerosollerden alerjiye eğilimi ile, diğer dozaj formlarını reddetmek ve kullanmak daha iyidir.

Yeterli nazal solunumu sağlamak için adenotomi (adenoidlerin çıkarılması), nazal septumun submukozal rezeksiyonunun normal şekli için restorasyonu, polipotomi vb.

Hastalığın bakteriyel etyolojisi reçete edildiğinde antibakteriyel tedavi (çocuklarda bakteriyel rinofarenjit için burun spreyi "Isofra" kullanılması önerilir).

Nazofarenjit tedavisinde alkol ve sigaradan kaçınmanın yanı sıra koruyucu bir diyet önerilir (sıcak, soğuk, baharatlı ve tuzlu). Odadaki nemli serin havayı korumak ve mukusun kurumasını önlemek de önemlidir.

Olası komplikasyonlar

Nazofarenjit prognozu uygundur, ancak bir tehlike vardır:

 • küçük çocuklarda otitis media gelişimi;
 • bu hastalıklardan muzdarip kişilerde astım ve bronşektatik hastalığın alevlenmesi;
 • larenjit ve yalancı kasık gelişimi (larenksin anatomik yapısı nedeniyle 7 yıla kadar olan çocuklarda ortaya çıkar);
 • tracheitis, bronşit gelişimi ve bazı pnömoni vakalarında.

önleme

Nazofarenjit özel bir önleme yöntemine sahip değildir. Genel ve yerel bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan genel öneriler şunlardır:

 • sertleştirme önlemleri;
 • spor yapmak;
 • düzenli yürüyüşler;
 • günün rejiminin ve yeterli beslenmenin gözlenmesi;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara, alkol).

Mevsimsel hastalıkların alevlenme döneminde hasta insanlarla ve çok sayıda insanın tıkanıklık yerleriyle temasından kaçınılması arzu edilir. Phytoncids açısından zengin sarımsak ve soğan yemek önerilir - bu maddeler bakteri, mantar ve protozoa büyümesini bastırır. Ayrıca multivitaminleri alabilir ve nazal geçişlerin dış kısımlarını oksolin merhemiyle yağlayabilirsiniz.

Erişkinlerde kronik nazofarenjit: Bu hastalık nedir ve nasıl tedavi edilir?

Nazofarenjit - nazofarenks virüsü enfeksiyonu mukoza zarının yenilgisi.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. Bu patoloji ile inflamatuar süreçlerin lokalizasyonu farinks ve burun boşluğunun üst kısmında görülür.

Erişkinlerde kronik nazofarenjit

Kronik nazofarenjit (yanı sıra akut hastalık) insandan insana bulaşabilir.

Aynı zamanda, eğer insanlar sürekli olarak yakın bir topluluğa ya da takıma, özellikle de solunum yolu viral enfeksiyöz hastalıkların salgınları sırasında enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Hastalığın bu aşamaya geçişi birkaç nedenden kaynaklanmaktadır:

 • Vücudun sürekli hipotermisi;
 • akut nazofarenjit, çok sık olarak ortaya çıkar veya tedavi edilmeden bırakılır;
 • Nazofarenksin anormal yapısı, bunun sonucu olarak patojen mikroflora sürekli olarak birikir;
 • enfeksiyöz etiyolojinin böbrek ve karaciğer patolojisi;
 • sigara içme (aktif ve pasif);
 • kirlenmiş havanın kalıcı olarak solunması (gazlı veya yüksek miktarda toz partikülleri ile).

Kronik aşamada nazofarenjit iki formdan birinde gelişebilir: hipertrofik ve atrofik.

hipertrofik kronik nazofarenjit karakterize nazofarenksin mukoza zarının kalınlaşması.

Sonuç olarak, hasta sürekli olarak balgam ve burun mukozası gibi semptomlara, kontrolsüz lakrimasyona ve çığlığın burnunda ne olduğuna dair bitmeyen bir duyuma maruz kalmaktadır.

Atrofik formda mukoza ile tersine incelir, Kurutma

Sonuç olarak, kişinin yutulması zor, ağızdan hoş olmayan bir koku var ve sürekli susuzluk var.

Hastalığın belirtileri

Kronik formda nazofarenjit (aka - rinofarenjit) sadece zaman zaman ortaya çıktığı için akuttan ayrılır ve semptomatoloji bu kadar güçlü değildir..

Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Boğazda kızarma ve kurutma;
 • periyodik kötü soğuk (özellikle sabahları);
 • burunda gıdıklama hissi;
 • özel burun boşluğundan ve ağızdan kokar.;
 • yutma güçlüğü (bazen bu sürece acı eşlik eder);
 • boğazda sürekli mukus biriktirir, sürekli tükürükte bulunan;
 • mümkündür mukoza zarının şişmesi ve konjonktivanın kızarıklığı;
 • Boğazın mukoza zarlarında oluşmuş yoğun kabuklar.

Yetişkinlerde, hastalığın bu formu için sıcaklıkta bir artış karakteristik değildir.

tanılama

 • burun sinüslerinin bilgisayarlı tomografisi ve nazofarenks;
 • burun endoskopi (Bakteriyolojik araştırmada kullanılan salgı örneklerini toplamak için yapılır);
 • fakirlerden bulaşmak (Patojenin tanımı ve en etkili ilaç preparasyonlarının takibi için);
 • burun boşluğunun roentjeni (bazı durumlarda, kronik rinofarenjit nazofaringeal alanın anormal yapısına bağlıdır, bu olsun - bu prosedürü ortaya çıkarmamıza izin verir);
 • cilt testleri (Hastalığın vücudun alerjik reaksiyonlarının bir sonucu olduğu şüphesi varsa).

Hastalık belirtileri ile bazen kronik sinüzite ve vazomotor alerjik rinite benzer.

Bu nedenle bu hastalıkları ayırt etmek için ek araştırma yöntemleri kullanılabilir.

Ayrıca, gerekirse, diğer profil uzmanlarına (endokrinolog ve gastroenterolog) bir anket verilebilir.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Nazofarenjitin kronik formda tedavisi her zaman etkili değildir., Hasta, doktorun talimatlarına uymuyorsa ve standart tavsiyelere uymuyorsa.

Bunlar arasında - içme rejimine uyum, diyete daha özenli bir tutum, kötü alışkanlıklardan kurtulmak.

 1. Lokal antiseptik ilaçların kullanımı emilim için tabletler, aerosoller ve pastiller şeklinde (sümbül, lysobakt, inhalipt).
  Hastanın alerjiye eğilimi varsa, aerosoller reçete edilmez, çünkü bu, içerdiği bileşenlere alerjik reaksiyonları tetikleyebilen, dokuya derinden nüfuz eder.
 2. Boğaz antiseptik sulama (ana ilaçlar, tartum verde ve klorofililtildir).
 3. Antibiyotik tedavisi (patojenlerin bakteriler olması durumunda).

Bazen gerekli sadece patojen mikrofloranın ortadan kaldırılması değil, aynı zamanda Doğru nazal solunumun restorasyonu.

Bu durumlarda adenoidleri çıkarmak için bir prosedür gerçekleştirilir (Adenotomy). Nazal septumun şekli ihlal edildiğinde (aynı problemlere neden olur), submukozal rezeksiyonu gerçekleştirilir.

Önleyici tedbirler

Uzmanlar, kronik nazofarenjitin özel koruyucu önlemlerini ayırt etmemektedir.

 • reddetmet tüm kötü alışkanlıklar;
 • sertleşmeyi meşgul ve bir çeşit aktif spor;
 • düzenli olarak orta mesafeden yürümek (vücudun savunmasını harekete geçirmek için);
 • doğru yer;
 • günü tutmak (Yatakta yatmak ve uyumak için zaman içinde yetişkin bir kişiye 6-8 saat);
 • viral veya catarrhal hastalıkların salgınları sırasında kalabalık yerlerde kalabilmek;
 • hipotermiyi önlemek.

Yararlı video

Bu videodan, balçıkların boğazda neden ortaya çıktığını ve bununla nasıl başa çıkacağını öğreneceksiniz:

Viral rinoparenjit alevlenmeleri ile kendi kendine ilaç verme, çünkü bu tür yöntemler neredeyse etkisizdir.

Ayrıca hastalık uygun tedavi olmaksızın gelişir - daha canlı belirtiler ve ciddi komplikasyon olasılığı daha yüksek.

Semptomlar ve nazofarenjit tedavisi

Nazofarenjit, üst solunum yollarının (nazofaringeal bölge) inflamatuar bir prosesidir. Nazofarenjitin en yaygın nedeni viral bir enfeksiyondur (rinovirüs). Bu tür enflamasyona neden olabilen bakteriyel ajanlar arasında meningokok, streptokok, stafilokok ve diğerleri bulunur. Dünya genelinde insidans oldukça yüksektir, mevsimsellik izlenebilir. Böylece, sonbahar-kış döneminde bir artış var ve hasta sayısının ilkbahar-yaz durgunluğunda.

İnflamasyonla ne olur?

Akut nazofarenjit - bu nazofaringeal bölgenin akut inflamasyonudur, genellikle bir iz olmadan geçer. Üst solunum yolu mukozası kabarır, kızarır, büyük miktarlarda sıvı yayar. Serbest bırakılan sıvı, (örneğin, bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesiyle), bulutlu olabilir (seröz iltihap). Nazofaringototerapi ile iltihaplanma da trakeayı etkiler.

Nazofarenjit gelişimine katkıda bulunan faktörler

 1. Nazofarenksin anatomik özellikleri.
 2. Burun yaralanması.
 3. Hipotermi.
 4. Zararlı üretim faktörleri.
 5. Sigara.
 6. Vücutta durgun süreçlere neden olan hastalıklar.

Nazofarenjitin sınıflandırılması

Inflamasyon süresi:

 • Kronik (sırayla, hipertrofik ve atrofik ayrılır).
 • Keskin.

Komplikasyonların varlığına bağlı olarak:

Etiyolojide (sebepler):

Nazofarenjitin kronik formu

Kronik inflamasyonun hipertrofik varyantı, mukoza zarının kalınlaşması ile karakterizedir. Klinik olarak, bu, boğazda bir terleme hissi ile ortaya çıkar ve burunda gıdıklanır. Aynı zamanda, sıvı büyük miktarlarda üretilir. Genellikle bu belirtiler sabahları yoğunlaşır.

Atrofik varyant, salgının azaltılmasına yardımcı olan solunum yollarının mukoz membranının incelmesidir.

Hastalar bir kuruluk hissi, yutma hareketinin ihlali, ağızdan gelen bir kokudan şikayet ederler. Aynı zamanda, konuştuğunuzda, "boğazınızı ıslatmak" istersiniz.

Akut nazofarenjit

Akut nazofarenjit çeşitli provoke edici faktörlerin bir arka planında ortaya çıkar.

 1. Artan vücut ısısı. Enfeksiyon tipine bağlı olarak, sıcaklık 37 ° C ila 40 ° C arasında değişir.
 2. Baş ağrısı gibi yaygın belirtiler, performans, yorgunluk, yorgunluk azalır.
 3. Terleme hissi, yiyecek ya da tükürük yutma ile ağrı.
 4. Burun akıntısı.
 5. Nazal bir sesin görünümü. Bu belirti özellikle çocukluk hastaları için karakteristiktir.
 6. Submandibular lenf düğümlerinin artışı.

Nazofarenjit komplikasyonları

Komplikasyonlar şunları içerir:

 1. Eustachyte (iltihabın işitme tüpünün bölgesine yayılması). Klinik olarak bir tıklamayla, kulakta duyulan duyu hissi, ağrı sendromu, işitme kaybı ile kendini gösterir.
 2. Yanlış seçilmiş tedaviye bağlı akut enflamasyon şeklinin kronik inflamasyona geçişi.
 3. Sistemik inflamatuar yanıtın gelişimi. Genellikle bağışıklık yetmezliği olan kişilerde görülür.

Erişkinlerde akut nazofarenjit çoğu durumda komplikasyon olmaksızın, çocuklardan farklı olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde nazofarenjit

Erişkinlerde kronik nazofarenjit, uzun bir geçmişe sahip sigara içicilerinde sıklıkla görülür.. Erişkinlerde nazofarenjit seyrinin özellikleri şunlardır:

 • Zehirlenme belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilir. Özellikle, sıcaklıkta bir artış nadiren meydana gelir.
 • Mukus salgıları biçimindeki lokal belirtiler, boğazda ağrı, terleme de önemsiz bir şekilde ifade edilir.

Bununla birlikte, şiddetli bir nazofarenjit seyri de mümkündür, bu da canlı semptomatoloji ile kendini gösterir. Genellikle immün yetmezliği olan kişilerde görülür (örneğin, HIV pozitif durum, pulmoner, kardiyak yetmezliğe yol açan kronik hastalıkların varlığı).

Çocuklarda nazofarenjit

Çocukluk çağındaki inflamatuar hastalıklar genellikle erişkinlerden daha ağırdır. Her şeyden önce, bu, çocukların yetersiz bir bağışıklık sistemine, anatomik yapının özelliklerine sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda kronik nazofarenjit zayıflatılmış bağışıklık, akut uygunsuz tedavi nedeniyle oluşur.

Semptomlar, çocuklarda nazofarenjit tedavisi çocuğun yaşına, eşlik eden hastalıkların varlığına bağlıdır.

Çocuğun organizmasının yetişkinlerden anatomik yapısındaki farklılıklar

Bir kişi, çoğu sistem yeterince olgun olmadığı için, bağımsız varoluşun yetersizliğinden doğar. Örneğin, bir çocuğun Östaki borusu bir yetişkinin aksine kısa ve geniş. Bu nedenle, eustachaitis gibi nazofarenjit komplikasyonu çocuklukta daha sık görülür.

Çocuk Bağışıklık Sisteminin Özellikleri

Çocukta lokal bağışıklık sistemi (immünoglobulin A'yı karşılar) pratik olarak mevcut değildir. Bu bakımdan, vücut, bir organ seviyesinde enfeksiyöz maddeyi baskılayamaz ve patojenler diğer organlara yayılır.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı?

Bir yıla kadar olan çocuklarda emzirme, büyük bir öneme sahiptir. Anne sütü ile birlikte, bebek sadece gerekli besinleri değil, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı güvenilir koruma sağlayan maternal immunoglobulinleri de alır.

Bir yaşından büyük çocuklar dengeli, günün en uygun rejimini yemelidir.

Meningokokal enfeksiyon

Tüm bulaşıcı hastalıklar arasında meningokokal enfeksiyon ayrıdır. Bir yetişkin için, bir çocuk için böyle bir tehlike mevcut değildir. İlk durumda asemptomatik olarak veya nazofarenjit şeklinde ilerler, ikincisi ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Çocuklarda bu patojenin akut pürülan menenjite neden olduğu ve sonuç olmadan tedavi edilmesinin oldukça zor olduğu belirtilmelidir.. Tıbbi bakımın yanlış veya zamansız hale gelmesi durumunda meningokokal sepsis ve ölüm meydana gelir.

Bu patojen havadaki damlacıklar ile bulaşır. Çevrede kararsız olduğuna dikkat edilmelidir. Bu nedenle, ıslak temizlik ve havalandırmanın yapılması odadaki elemeyi sağlayacaktır.

Çocuğun vücudunun özellikleriyle bağlantılı olarak, bağışıklığın etkili bir koruma sağlayabilmesi için çocukların çok sayıda kişiyle temasının sınırlandırılması tavsiye edilir.

Meningococcal enfeksiyonun klinik belirtilere göre nasıl şüphelenildiği:

 1. Davranış değişikliği, yüksek vücut ısısında ifade edilen vücut zehirlenmesi belirtileri.
 2. Yerel işaretler zayıf ya da hiç ifade edilmemiş olabilir. Coryza, çocukların öksürüğü az endişe kaynağı.
 3. Kurdeşen. Meningokok, sadece bu patojen için tipik bir döküntüye neden olur. Böylece, kalça bölgesinde kırmızı elemanların görünümünü fark ederseniz, bastığınızda kaybolmayan bacaklar, acilen bir çocuk doktoruna başvurmanız gerekir.

Enflamatuar sürecin laboratuvar bulguları

Vücutta meydana gelen herhangi bir enflamatuar süreç için, laboratuvar göstergelerinde karakteristik değişiklikler vardır:

 1. Genel kan analizinde lökosit seviyesi yükselir. Lökositler virüs ve bakterilerle savaşmaktan sorumludur. Bu nedenle, enfeksiyon bakteriyel bir ajandan kaynaklanıyorsa, lenfositlere bağlı olarak viral ise nötrofillere bağlı olarak lökositlerin seviyesi artar.
 2. Genel kan testinde, eritrosit sedimantasyonunun (ESR) oranı da artar.
 3. Kanın biyokimyasal analizinde, artan C-reaktif protein seviyesi gözlenir.
 4. Nazofarenjitin alerjik olması durumunda, doktor hastayı alerjik testler yapmaya yönlendirebilir. Bu örneklerin özü, küçük dozlarda alerjenlerin eklenmesi ve daha sonra organizmanın reaksiyonunun değerlendirilmesidir. Alerjenlerden herhangi biri aşırı duyarlı ise, alerji tanısı yapılır.

Nazofarenjit tanısı nasıldır

Doktor bu teşhisi hasta şikayetleri, kavun muayenesi, laboratuvar tanı verileri temelinde belirler.

Kronik farenjit için alevlenme ve remisyon aşamaları vardır. Bir şiddetlenme sırasında klinik tablo aynı zamanda akut olarak da aynı şekilde remisyon aşamasında kişinin kendisini pratikte sağlıklı hisseder.

Akut nazofarenjit tedavisi

Terapötik taktikler, hastalığa neden olan nedene bağlı olacaktır.

Nazofarenjit bir virüsden kaynaklanıyorsa tavsiye edilir:

 • Düzenli boğaz durulama. Sıradan suyla, tuz ve sodalı bir çözelti ile, diğer dezenfekte edici çözeltilerle yapılabilir.
 • Bol içecek. Dehidratasyon ve detoksifikasyon tedavisi olarak riski ortadan kaldırmak için (virüs ajanı maruz kaldığında zehirlenme meydana gelir).
 • 38 santigrat derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı durumunda, bir antipiretik almak gerekir. Sıcaklık belirtilen şekilden daha düşükse, ilacın alınması istenmeyen bir durumdur, çünkü vücut sıcaklığındaki küçük bir değişiklik, vücudun enfeksiyonun ortadan kaldırılmasını amaçlayan savunma mekanizmalarının aktivasyonunu gösterir.
 • Rinore (rinit) tezahürü semptomatik bir terapötik etkinin yardımı ile tedavi edilebilir. Bu antihistamin damla, vazokonstrüktif kullanımıdır.

Şu anda var olan antiviral ilaçların hiçbirinin etkinliği kanıtlanmamış olduğunu belirtmek gerekir. Sonuç olarak, viral nazofarenjit tedavisi semptomatiktir.

Nazofarenjit doğada alerjik ise:

 1. İlk olarak, alerjen ile teması kesmelisiniz.
 2. Antihistaminiklerin alımı.

Nazofarenjit bir bakteri tarafından tetiklenirse:

 1. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede etkili bir araçtır.
 2. Semptomatik tedavi uygulanması (gargara, nazal damlatma, bol içme).

Yukarıda belirtildiği gibi, bakteriyel nazofarenjit çoğunlukla çocukluk çağı son derece tehlikeli bir enfeksiyon olan meningokoklara neden olur. Bu nedenle, bu durumda bağımsız olarak hareket etmek son derece arzu edilmez. Çocuklarda akut nazofarenjit tedavisi bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı veya çocuk doktoru tarafından yapılır, gerekirse çocuk bir enfeksiyon hastanesinde düzenli gözetim altındadır.

Nazofarenjit önlenmesi

Önleme tedbirleri şunları içerir:

 1. Hasta insanlarla temasın ortadan kaldırılması.
 2. Bağışıklığın güçlendirilmesi.
 3. Düzenli ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.
 4. Hastalığın alerjik doğası için, alerjen ile teması önlemek için gereklidir.

Enfeksiyon kaynağı ile doğrudan temastan kaçınmak her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, önleme tedbirlerinde, bir maske kullanabilirsiniz, burun pasajları oksolinovuyu merhemi yerleştirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek dengeli beslenmeye, sağlıklı bir uykuya, temiz havada düzenli yürüyüşlere yardımcı olacaktır.

En büyük fayda bölgenizde yetişen ürünlerden gelir. Bu dikkat çekicidir, o zaman vitaminleri "bütün bir yıl boyunca" depolayamazsınız. Yıl boyunca bebekler için, emzirme önemlidir.

Her yaştan bir kişi için sağlıklı bir uyku gereklidir. Uyku sırasında, vücut gün için harcanan gücü geri yükler.

Temiz havada yürümek yılın herhangi bir zamanında tavsiye edilir. Çocuklukta, güneşe karşı özel bir dikkat göstermeye değer (güneş banyosu D vitamini üretimine katkıda bulunur).

Islak temizlik, alerji, enfeksiyon kaynağı olabilen tozu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çocuk oyuncakları da işlenmelidir.

Nazofarenjit - yetişkinlerde ve çocuklarda nedir, belirtileri ve tedavisi

Nazofarenjit, kanallar ve üst nazofarenksi kaplayan mukoza zarlarını etkileyen akut enflamatuar bir süreçtir. İnflamasyonun etiyolojisi viral, fungal, bakteriyel, alerjik vb. Olabilir. doğası. Çoğu zaman, nazofarenjit akut viral solunum yolu enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir, fakat difteri veya meningokokal enfeksiyonun arka planına karşı spesifik olmayan nazofarenjit de görülür.

ICD 10-J00'e göre nazofarenjit kodu. ICD 10 - A39'a göre meningokok enfeksiyon kodu.

Meningokok nazofarenjit - nedir bu?

Akut meningokok nazofarenjit meningokok enfeksiyonun lokalize formları olup, menengokal menenjite ve meningokosemi gelişimi ile genel bir enfeksiyona neden olabilir olumlu faktörler varlığında biridir.

Akut nazofarenjit çocuklarda ve yetişkinlerde bulaşıcı mıdır?

Meningokokal enfeksiyon meningokokların neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bunlar çevrede düşük dirençli bakterilerdir (gram-negatif fasülye şeklinde eşleştirilmiş cocci veya diplococci).

Meningeal nazofarenjit bulaşıcıdır. Enfeksiyonun bulaşması esas olarak hava-damlamasıyla, daha az sıklıkla temas-hane (ortak yemekler, vb.) Ile gerçekleştirilir. Çoğunlukla çocuk ve ergenler hastadır, erişkinlerde bu enfeksiyon daha az yaygındır.

Enfeksiyonun kaynağı meningokokkal nazofarenjit, menenjit veya sağlıklı bir bakteri taşıyıcısına sahip bir hastadır. En büyük salgın tehlikesi nazofarenjit ve sağlıklı taşıyıcılar tarafından sunulmaktadır. Bunun nedeni, çocuklarda ve yetişkinlerde meningokok nazofarenjitin normal viral nazofarenjitten neredeyse ayırt edilememesidir. Sağlıklı bir taşıyıcı ile semptomlar tamamen yoktur, ancak öksürme, konuşma ve hapşırma sırasında hasta meningokokları çevreye yaymaya devam eder.

Meningokok nazofarenjit nasıl gelişir?

Meningokokal enfeksiyon, sıkı antroponosis anlamına gelir, yani, sadece insanlar enfeksiyon kaynağıdır. Meningokoklara duyarlılık yüksektir. Yüksek riskli gruplar arasında beş yaşından küçük çocuklar, birinci sınıf öğrencileri ve ordudaki yeni işe alımlar bulunur.

Bu enfeksiyonun salgınları için, ağırlıklı olarak kış-bahar aktivitesine sahip mevsimsel değişimler karakteristiktir. Maksimum insidans şubattan nisana kadardır.

Şehir sakinleri arasında, genel meningokok enfeksiyonu (menenjit, meningokoksemi), kırsal bölgelere göre daha sık görülür.

Meningococcal nazofarenjit belirtileri hastaların yaklaşık yüzde yirmisinde ortaya çıkar.

Klinik semptomların şiddeti ve meningokokal enfeksiyonun şekli aşağıdakilere bağlıdır:

 • patojenin patojenik özellikleri (farklı serogruplarda biraz farklıdır);
 • hastanın bağışıklık sisteminin durumu.

Hastanın lokal immünitesi, hastalığın seyrinin şiddetini büyük ölçüde belirler. Genelleştirilmiş formlar geliştirme riski şu şekilde artar:

 • immün yetmezlik durumları, otoimmün patolojiler, dekompanse diabetes mellitus, ciddi kardiyovasküler hastalıklar, malign neoplazmlar;
 • Son zamanlarda bulaşmış viral, bakteriyel, vb. hastalıklar;
 • tükenme ve şiddetli beriberi;
 • şiddetli hipotermi, uzamış stres ve aşırı çalışma, vb. gibi olumlu faktörler

Meningokokal enfeksiyonun klinik tablosu, inflamatuar, toksik ve alerjik reaksiyonların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bu, piyojenik koklar nedeni de, sadece iltihaplı enflamasyon vb menenjit, artrit, olarak ortaya çıkan, fakat önemli bir toksisiteye neden endotoksin büyük miktarda üretilmesi gerçeğine bağlıdır.

Meningokok için kuluçka dönemi bir ila on gün arasındadır (çoğu hastanın birkaç günü vardır).

Çocuklarda nazofarenjit belirtileri ve tedavisi

Lokal enflamatuar sürecin gelişimi, meningokokların nazofarenksi kaplayan mukoza zarına girmesinden sonra başlar. İnsanlarda iyi bir lokal immünite ile birlikte, patojene ulaşmak, enflamatuar reaksiyon semptomlarının gelişmesine eşlik etmez veya nazofaringeal mukozanın ödem ve akıntılı inflamasyona yol açar. Zayıf bağışıklık yanıtı ile menenjit gelişir.

Çocuklarda Meningokok nazofarenjit akut başlar. Hastalığın ilk belirtileri zehirlenme ve ateşli sendromdur. Nazofarenjit belirtileri spesifik değildir ve diğer etiyolojiden farklı değildir.

Hastalar halsizlik, uyuşukluk, iştah, uyuşukluk, mide bulantısı, eklem ve kas ağrısından şikayet ediyordu. Ayrıca hızlı bir kalp atışı (taşikardi) ve titreme vardır.

Nazofarenjit belirtileri burun tıkanıklığı (bazı hastalar kaşıntı şikayetleri - burun kazıma), burun sesleri, boğaz ağrısı tezahür edilir. Kuru öksürük de olabilir. Öksürük esas olarak reflekstir ve boğazın mukoza zarının kuruluğu ve tahrişinden kaynaklanır.

Nazal pasajlardan belki de yetersiz bir akıntı. Berrak bir sıvının buruntan bolca aktığı şikayetler, bir rinovirüs veya adenovirüs enfeksiyonunun daha karakteristiğidir. Meningokok nazofarenjit nazal geçişlerden (mukopürülan veya pürülan) daha viskoz bir akıntı ile karakterize edilir.

Muayenede mukozada belirgin ödem ve hiperemiye dikkat çekilir (mor-siyanotik renk ve posterior faringeal duvarın granülerliği mümkündür). Bazı durumlarda, mukopürülan viskoz içerikler farinksin arka duvarından akabilir.

Baş ağrısı ateşin zirvesinde olabilir, ancak enfeksiyonun (menenjit) genelleşmesi sırasında olduğu kadar yoğun değildir ve fotofobi ve kusmaya eşlik etmez.

Meningococcemia ve menenjit gelişmesi ile birlikte uygun faktörler ve yeterli yerel immünite olmadığından meningokok nazofarenjisine kanın bakteriyel salınımı eşlik etmez.

Meningococcal nazofarenjit semptomları, hastalığın başlangıcından yedi ila on gün sonra kaybolur. Bundan sonra, bazı durumlarda, sağlıklı bir meningococcus taşıyıcısı (çevreye aktif olarak salınan), iki ila üç (nadiren daha uzun) haftalar içinde kaydedilebilir.

Meningokok nazofarenjit fotoğrafı

yan faktörlerin varlığında, madde kan dolaşımına (gelişen bakteriyemi) girer ve bundan sonra, kan-beyin-omurilik sıvısı engelinin üstesinden ve menenjit gelişmesine yol açar. Meningokok hastalığı, menengokok hastalığı ve toksinlerin genelleme de inflamasyona yol açar ve beyin-omurilik sıvısı aşırı giden, bir sıvının artan basınç ile ilgili belirli beyin zarı semptomlarının gelişiminin kolaylaştırılması menenjlerin reseptörleri tahriş.

Enfeksiyonun yaygınlaşması, stellat hemorajik döküntü, fotofobi, oksipital kasların sertliği, şiddetli baş ağrıları ve rahatlama getirmeyen kusma ile karakterizedir.

Transfer edilen genelleştirilmiş enfeksiyon ile yeterince yoğun ve kalıcı bir bağışıklık oluşur. Tekrarlanan menenjit vakaları neredeyse kaydedilmez.

Erişkinlerde nazofarenjit belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda menenjit ve meningokoksemi gelişme riski en fazladır. Hastalık üç yaşın altındaki çocuklarda en şiddetlidir. İstatistiğe göre, meningokokal enfeksiyonun genel formlarından ölen hastaların yaklaşık% 75'i iki yaş altı çocuklardır.

Yetişkinlerde daha fazla lokalize formlar vardır (sağlıklı asemptomatik bakteriyel taşıyıcı veya nazofarenjit). Olumlu olguları olan bir hastaya hastalığın daha ağır seyrini de ek olarak, bazı hastaların da meningokokal enfeksiyona genetik yatkınlığı olduğu unutulmamalıdır.

Böyle hastalarda, meningokok yutulmasına neredeyse hiç hücresel immün yanıt yoktur. Daha şiddetli bir enfeksiyon seyrine ek olarak, aynı zamanda nüks etme eğilimi vardır.

Yüksek oranda sağlıklı taşıyıcılar bulunan bölgelerde yaşayan yetişkinlerde, meninokokların mukozada sıkça girmesi nedeniyle, organizmanın spesifik immünizasyonu gerçekleşir. Bu nedenle, çok sayıda enfeksiyon taşıyıcısına sahip gruplarda meningokokkal nazofarenjit ve menenjit salgınları kaydedilmez.

Erişkinlerde meningococcal nazofarenjit belirtileri, çocuklarda görülen belirtilerden farklı değildir. Tipik yakınmalar boğazda zayıflık, burun tıkanıklığı, kuruluk ve boğulmadır. Işık akışıyla, sıcaklık yükselmeyebilir. Ses kısıklığı, kuru öksürük, yeni hareketlerden yağsız viskoz akıntı ile ilgili şikayetler de olabilir.

Spesifik olmayan semptomlardan dolayı, meningokok nazofarenjitin teşhis edilmesi oldukça zordur. Meningokokal etiyolojiden şüphelenmek için, bir hastanın menenjit nedeniyle hastaneye yatırılan bir hastayla nazofarenjitle temasının bir anamnezinin varlığında mümkündür.

Meningokok nazofarenjit tanısı

İnflamasyonun meningokokal doğasını doğrulamak için bakteriyolojik bir çalışma yapılır.

Nazofarenjit tanısı şu şekilde yapılır:

 • akut respiratuar hastalığın klinik bulguları (nazofarenkste akut akıntılı inflamasyon);
 • meningokok kültürünün hastanın nazofaringeal mukusundan ayrılması;
 • RPHA'da antikor titresi.

Meningokokal enfeksiyonun lokalize seyrinde (taşıyıcı, nazofarenjit), periferik kandaki değişiklikler zayıftır veya tamamen yoktur. Nötrofilik bir doğanın zayıf bir lökositozu, eritrosit sedimantasyonunun artmış bir oranı tespit edilebilir.

Meningokok nazofarenjit tedavisi

Meningococcal nazofarenjit tedavisinde ve ayrıca meningococcal enfeksiyonun sağlıklı taşınmasında amoksisilin veya eritromisin preparatları reçete edilir.

Meningokokal menenjit, benzilpenisilin sodyum tuzu, sefotaksim, seftriakson, sefepim uygulandığında. Kloramfenikol de kullanılabilir.

Endikasyonlara göre insan immünoglobulinleri reçete edilebilir.

Ateşli sendromu durdurmak için, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (ibuprofen, nimesulide, paracetamol) kullanın.

Genelleştirilmiş enfeksiyon seyrinde olan hastalar mutlaka bir hastanede yatmaktadır. Sağlıklı taşıyıcılar epidemiyolojik nedenlerle hastaneye kaldırılabilir (kışla, yurtta vb.). Akut meningokokkal nazofarenjitli hastalar hastaneye yatırılır. Hastayla iletişim kuran herkes, bir doktor tarafından muayene edilmelidir, endikasyonlara göre, antibiyotik profilaksisi gerçekleştirilir. Nazofarenksde kataral fenomenli hastalar, eğer menenjitli bir hastayla temas öyküsü varsa da hastaneye yatırılırlar.

Makale hazırlandı
bulaşıcı hastalık doktoru Chernenko A.L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda Staphylococcus aureus: semptomlar ve tedavi

Boğazdaki Staphylococcus, enfeksiyöz ve inflamatuar bir sürece neden olabilen bir farenin farenks veya larenksinin mukoza zarındaki varlığıdır. Koşullu patojenik mikroflora olarak bir mikrobun var olabilir, yani bir hastalığa neden olmaz, ancak bir inflamatuar reaksiyona neden olabilir.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.