Loading

Kronik bir tonsillitin alevlenmesini tedavi etmek için mi?

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin kronik bir iltihabıdır. Translated anginadan sonra sık sık yanlış tedavi ile bir hastalık vardır. Hastalığın nedensel ajanları streptococcus ve staphylococcus çoktur.

Kronik tonsillitin alevlenmesi hipotermi, eşlik eden enfeksiyon (sinüzit, çürük dişler) ile ortaya çıkar. Kronik inflamasyon bademciklerde bağ dokusunun proliferasyonuna ve koruyucu fonksiyonun bozulmasına neden olan bir daralmanın daralmasına yol açar.

sınıflandırma

Hastalığın formları:

Hastalığın basit bir formu ile, alevlenmenin semptomları anjinaya benzer - vücut ısısı yükselir, boğazda bir ağrı var. Görüntüleme yaparken, lacuna bölgesinde beyaz noktalar görülebilir.

Toksik-alerjik bir formda, hastalığa boyundaki lenf düğümlerinde bir artış eşlik eder, bademcikler büyütülür, pürülan içerik görünürdür ve ciddi zehirlenme belirtileri karakteristiktir.

Hastalığın evreleri:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • Dekompanse.

Hastalığın kompanse bir formu olan belirtiler yoktur. İncelendiğinde, bademcikler olağan forma sahiptir, plaka yoktur.

Aşama 2, özellikle akşamları bazen vücut sıcaklığı subfebril yükselir, yutma boğazda ağrı ve rahatsızlık şikayet gösterilmiştir semptomları vardır zehirlenmesi - zayıflık, yorgunluk.

Muayenede, lakuna bölgesinde beyaz noktaların görünümünü, bademciklerin hafifçe artması veya kızarmasını görebilirsiniz. Dekompasyon aşamasında hastalığın komplikasyonları vardır (romatizma, sepsis).

semptomlar

Hastalığın semptomları sadece alevlenme döneminde ortaya çıkar. Supercooling, viral bir enfeksiyondan sonra, kronik sinüzit veya çürükler, boşluklardaki uyuşukluk enfeksiyonu uyanır, mikroplar tekrar çoğalmaya başlar.

Boğazda ağrı ve terleme şikayetleri vardır, vücut ısısı subfebril verilere yükselir, halsizlik ve genel zehirlenme belirtileri vardır.

Görüntülendiğinde, boşluklarda beyaz noktalar görülür. Akut anginanın aksine, sıcaklık yüksek rakamlara ulaşmaz, zehirlenme daha azdır, bademciklerin belirgin bir ödemi ve hiperemi yoktur, anjinin karakteristiği yoktur.

tanılama

Genel bir muayeneye ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı, genel bir kan testi yazacaktır, burada enflamatuar işaretler görülebilir - ESR, lökositozda bir artış, formülün sola kayması. Elektrokardiyografi mutlaka romatizmal kalp hastalığını dışlamak için reçete edilir.

Gürültü dinlenirken, romatizma kapak aparatına zarar verebileceğinden, bir Doppler ekokardiyografik incelemenin yapılması gerekir.

tedavi

Alevlenme döneminde, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri sıklıkla reçete edilir. Çoğu zaman, doktorlar penisilin veya sefalosporin serisi ilaçların kullanılmasını önerir. Hafif vakalarda, tablet formundaki ilaçların kullanımı mümkündür, hastalığın ciddi semptomları parenteral olarak tedavi edilir.

Durulayın ve durulayın.

Yerel otlar (papatya, nergis, meşe kabuğu), sulama antiseptik solüsyonlar boğaz (klorheksidin dimexide) uygulamak ait decoctions gargara uygulanan spreyler ve aerosoller (anjina ingalipt durdurmak) ile tabletler antiseptik (Faringosept, Strepsils, bitkisel preparat tonzilgon).

Bademciklerin derinlemesine temizlenmesi için yıkamalar antibakteriyel maddeler (klorheksidin, iyodinol, dimeksit) çözeltileri ile gerçekleştirilir. Kızarma, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından, lakuna için bir ağızlıklı özel bir şırınga ile gerçekleştirilir.

Toner aparatı kullanılarak lacunların temizlenmesi için fizyoterapi yöntemleri vardır. İşlemden önce, bademcikler üzerine püskürtülen bir sprey formunda lokal bir çözelti ile anestezi yapılır.

Daha sonra, bir vakumlu emici kullanarak, bademciklerden püy emmesi meydana gelir, bundan sonra, lakunaya antibakteriyel etkiye sahip bir ilaç sokulur.

Yıkamalar 10 gün boyunca günlük olarak gerçekleştirilir. Alevlenmelerin önlenmesi için, bu prosedürlerin ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez yapılması önerilir. Bir alevlenmede fizyoterapik tedaviyi (KUF, lazererapiya) gerçekleştirmeyi öneriyoruz.

Hastalığın dekompanse formu veya sık alevlenmeler olduğunda bademcikler cerrahi olarak çıkarılır.

Operasyon şu şekilde gerçekleştirilemez:

 • Diabetes mellitusun dekompanse edilmesi;
 • Böbrek veya karaciğer yetmezliğinin şiddetli evresi;
 • Kan ve onkolojik hastalıkların hastalıkları;
 • Akut bulaşıcı hastalıklar döneminde, gebeliğin üçüncü trimesterde.

Tonsillektomi lokal anestezi altında yapılabilir. Boğaz anestezik bir çözelti ile sulanır, daha sonra ilaç bademcikler yakınında enjekte edilir. Genel anestezi altında ameliyat yapmak mümkündür, bu müdahale çocuklarda daha sık yapılır.

Ameliyattan sonra yatak istirahati gereklidir. Hastanın boynuna soğuk uygulanır. Müdahalenin ardından ilk saatlerde konuşamazsınız, koruyucu bir diyet atarsınız.

Postoperatif dönemde antienflamatuar ilaçlar kullanılır, enfeksiyon komplikasyonlarını önlemek, kanama riskini önlemek için antibiyotikler, pıhtılaşmayı artıran ilaçlar kullanılır.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinden, karmaşık homeopatik ilaçların kullanılması mümkündür. Örneğin, tonsilotren çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanılmak üzere onaylanmıştır, yemeklerden yarım saat önce emilmeye yönelik tabletler şeklinde reçete edilir. İlaç akut bir dönemde her saat kullanılabilir.

Halk hekimliğinde, soğuk terapi kullanılır ve bademcikleri temizlemek için yoga egzersizleri kullanılır.

önleme

Kronik bademcik iltihabının ortaya çıkmasını önlemek için, anjin tedavisinin tam antibiyotik tedavisi ile yeterli tedavisi gereklidir. İlaç uygulamasının zamanında tamamlanması, antibakteriyel ajanların etkisine mikrobiyal direncin gelişmesine katkıda bulunur.

Diş çürüğü dişlerini zamanında iyileştirmek, kronik sinüzit veya burun iltihabının bademciklere yayılabildiği nazofarenksin diğer enfeksiyonlarını tedavi etmek için gereklidir.

Kronik bademcik iltihabının varlığında, hipotermiden kaçınmalı, ilkbahar ve sonbaharda bademciklerin önleyici yıkanmasını gerçekleştirmelisiniz, soğuk mevsimde multivitaminleri ve immüno-uyarıcıları alın.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı, palatin bademciklerinin dokularında kronik bir iltihaplanma sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır. Bu hastalıkta bademciklerin lenfoid dokusunun kalınlığında sürekli bir bakteri enfeksiyonu bulunur ve bu da boyutlarının artmasına ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Hastalık, belirli bir semptomatoloji eşliğinde periyodik alevlenmeler (özellikle sonbahar-kış döneminde) ile karakterizedir ve kronik bademcik iltihabı, boğaz ağrısından başka bir şey değildir. Hastalık genellikle çocukluk döneminde kendini gösterir, ancak yetişkinlerde sıklıkla kronik tonsillit teşhisi konur.

Kronik bademcik iltihabının nedeni çoğunlukla tedavi edilmeyen tonsillittir (akut tonsillit). Bazen bademciklerde sürekli bir inflamasyonun meydana gelmesi, ağızda (diş çürüğü) veya üst solunum yollarında (sinüzit, farenjit) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına katkıda bulunur.

Kronik tonsillit belirtileri

Hastalığın remisyonu sırasında semptomlar olmayabilir. Bazen hastalar rahatsızlık ya da sabah hafif boğaz ağrısı, kötü nefes hakkında endişe duyuyorlar. Kronik bademcik iltihabındaki sıcaklık genellikle normal kalır, ancak bazı hastalarda uzun bir süre (birkaç aydır) vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi, hastaların sağlık ve performansını etkilemez.

Kulak burun boğaz uzmanı palatine bademciklerin büyüklüğünde büyüdüğünü, amigdala dokusunun gevşek, ödemli, biraz hiperemik olduğunu belirtiyor. Bademciklerin lakunalarında, kronik bademcik iltihabılanma döneminde bile, "tıkaçlar" olarak adlandırılan beyazımsı kürlenmiş kütlelerin bir birikimi bulunur. Servikal lenf düğümlerinde küçük bir artış da belirlenebilir.

Anjina tipik tipik klinik tablo hastalığı alevlendirmek için:

 • Vücudun belirgin zehirlenmesi (vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, baş ağrısı, halsizlik);
 • boğazda keskin ağrı, yutulduğunda daha kötü (bazen hastalar bile yemeyi reddeder);
 • palatine bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller ve servikal lenf nodlarının genişlemesi, palpasyonda ağrılı hale gelir.

Kronik tonsillit tedavisi

Konservatif tedavi

Alevlenmenin dışındaki bademcik iltihabının kronik formunun konservatif tedavisi, enfekte olmuş içerikleri ("tıkaçlar") buradan uzaklaştırmak için bademciklerin lakazını yıkamayı içerir. Prosedür poliklinik ortamında doktor tarafından yapılır. En iyi sonuçlara ulaşmak için, her gün veya her gün 8-10 prosedürünü ziyaret etmeniz önerilir. Böyle bir önlem, palatine bademciklerdeki kronik enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmaya ve kronik bademcik iltihabı alevlenmelerinin sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Cerrahi tedavi

Konservatif tedavinin etkisizliği, hastalığın sık alevlenmeleri ve komplikasyonların ortaya çıkması ile doktor cerrahi tedaviyi önerebilir. Tonsillektomi endikasyonları açık bir şekilde gerekçelendirilmelidir. Birçok hasta, virüslerden ve enfeksiyonlardan korunma sağlayan organlardan biri olan palatine bademciklerin çıkarılmasından sonra, vücudun genel bağışıklık durumunun zayıflamasına neden olabileceğine inanmaktadır. Bu konu halen doktorlar arasında tartışmalıdır, çünkü kronik bademcik iltihabı içinde bademcikler koruyucu işlevlerini yerine getirememekte, aksine bir enfeksiyon kaynağı olmaktadır. Bu nedenle, palatine bademciklerin kaldırılmasına ilişkin nihai karar sadece hastanın kendisi tarafından alınır. Kural olarak, tonsillektomi sonrası hastalarda solunum yolu hastalıklarının sıklığı azalır.

Kronik tonsillit alevlenmelerinin tedavisi

Hastalığın alevlenmesi sırasında, anjinle aynı tedavi görülür.

Hastalar yatak istirahatine ve yeterli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Tüketimden önce yiyecek, yutma sırasında ağrının şiddetini azaltmak için tercihen öğütülür. Hastalara cömert bir içecek (çay, meyve içecekleri, süt) önerilir.

Antibiyotik tedavisi sadece bir doktor tarafından reçete edilir. En sık reçete edilen antibiyotik penisilin serileri ve makrolidler. Kronik tonsillitin önceki alevlenmeleri sırasında herhangi bir antibiyotik etkili olsa bile, bu gruba ait ilaçların kendi kendine uygulanması önerilmemektedir.

Lokal terapi, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve analjezik maddeler içeren ilaçların (anestezi ile Grammidin Neo, Strepsils, Pharyngosept) kullanılmasından oluşur.

Boğazın antienflamatuar ve antiseptik solüsyonlarla sık sık durulanması, ödem ve iltihaplanmayı gidermek için bademciklerin lakazından patolojik içerikleri uzaklaştırmak için gereklidir. Durulama için, papatya ve adaçayı, Geksoral, Givalex, furakilin çözeltisi, zayıf bir tuzlu çözelti hazırlıkları kullanabilirsiniz.

Gerekirse, ağrı kesiciler ve antipiretikler (Caldrex, Fervex, Nurofen) kullanımı.

"En önemlisi" programında kronik bademcik iltihabı tedavisinde:

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabının insidansı tam olarak dikkate alındığında, alevlenmelerin veya komplikasyonların yokluğunda, hastalığın kendisine danışmak için bir doktora neden olmaması zorlaşmaktadır. Bununla birlikte, dünya üzerindeki palatine bademcikler (bazen basitçe bezler olarak adlandırılır) kesinlikle tüm insanların kronik bademcik iltihabı ile teşhis edilebileceğini düşünmek bir hata olmayacaktır. Sürekli olarak orada kalıyor mikroflora, değişken derecelerde kronik inflamasyonu destekler. Genellikle kronik bademcik iltihabı ile, lenf düğümleri artar. Gelişim, tanı ve kronik tonsillitin nasıl tedavi edileceğinin temel ilkeleri ve onunla ilişkili bir dizi hastalığın bilgisi, her birey için önemli bir koruyucu rol oynayabilir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Aynı sıklıkla hasta ve yetişkinler ve çocuklar. En önemli an, hastalığın karanlığa girmesine izin vermenin kesinlikle kabul edilemez olduğudur.

Bademcik iltihabının nedeni, bakteriyel bir enfeksiyon, iltihaplı adenoidler, burundaki polipler veya kavisli nazal septum olabilir. Ayrıca, hastalığın gelişimi, örneğin dişlerde veya pürülan sinüzitte komşu organlardaki enfeksiyöz odaklara katkıda bulunabilir.

Kronik tonsillit hakkında genel bilgi

Sakinleri çoğunlukla kronik bademcik iltihabına aşinadır. Bir anjina ve okolomindalikovyj gibi bir apse (paratonzilljarnyj apsesi) gibi akut ve ciddi hastalıkları işitme.

Hastalığın uzak nedeniyle çok iyi ilacı biliyorum "tecrübeli" hasta ve kronik tonsillit kendi kendini tedavi geleneksel yöntemler vardır, aynen dozaj ve sipariş antibiyotikleri ve gargara biliyorum. Bununla birlikte, hamilelik sırasında doktorunuz bademcik iltihabını tedavi etmek için ilaçları seçmelidir.

Hastalık ilk kez ortaya çıkarsa, o zaman bir doktora gitmeniz ve tüm önerileri dahili olarak almanız gerekir. Genellikle, anjina bir enfeksiyöz hastanede tedavi edilmelidir. Paratonsillar apse durumunda (paratonzillar lifte irin birikmesi), tedavi sadece bir cerrahi hastanenin şartlarında gerçekleştirilir.

Sitemizin bölümlerinden birinde, larenks kanseri ve bronşit tedavisi, angina semptomları, adenoidlerin tedavisi hakkında bilgi bulunmaktadır.

Kronik tonsillit belirtileri

Boğazda sıkışma olmadan bile, sık sık boğaz ağrısı, kalıcı. Boğaz soğuk hava solumak ve soğuk sıvı içmek için bile "tepki" zaman. Hızlı yorgunluk, zayıflık. Vücudun uzun vadeli düşük sıcaklık (37,0-37,50С) - subfebril durumu. Sıklıkla servikal lenf nodları artar, bunlar üzerlerine basıldığında acı verici hislere neden olur. Muhtemelen, bazen büyük eklemlerde ağrı (diz, radyokarpal) endişesi. Yukarıdaki kalbinde klinik muayene, hem de aksamalar sırasında "çok iyi değil" idrar monte edildiği takdirde, daha ayrıntılı bir muayene yapılmalı ve çok önemli bir adım, bir kulak burun boğaz uzmanı ziyaret etmek olacaktır. Muhtemelen, listelenen tüm işaretlerin sebebi bademciklerinizin üzerindedir.

Alevlenme belirtileri

Anjina: Tipik vakalarda hastalık 39-400 ° C sıcaklıkta yükselmeye başlar. Hastalığın ilk günü boyunca boğazda ağrı oluşur ve ortaya çıkar. Bazen böyle bir ciddiyete ulaşabilir, hatta tükürüğü yutması imkansızdır. Eklemlerde, peniste, titreme ve ateşte bir ağrı var. Bu durum 2 ila 7 gün arasında sürer (yeterli tedaviyi göz önünde bulundurarak).

Paratonziller apsesi: Anjina ile olduğu gibi primer semptomatoloji - nonspesifik. Bir ateş, boğaz ağrısı, genel bir halsizlik, vücutta bir "ağrı". Temel fark işlemi çoğu durumda olmasıdır, yumuşak damak dokusu içinde irin tek taraflı ve birikim ister istemez tek elle boğazında "yumru" veya "yabancı cisim" duygusu ile sonuçlanacaktır.

Sonraki 3-4 gün boyunca, gıda ve sıvı alımı kesinlikle imkansız hale gelir, genel bir tükenme, nefes almada zorluk, sürekli akut “çekim” ağrıları, ağrı nedeniyle uykuda sık sık kesintiler vardır. Bir süre için, çok spesifik bir semptom eklenmiştir - hastaların ağızlarını geniş açmaları zorlaşır. Hastalığın 4-5 gün sonra, ağız genellikle hiç açılmaz ve doktor bir spatula veya ince bir neşter başlatmak için zar zor yönetir.

Ayrıca hastalık bölümünde kronik bademcik iltihabı ve alevlenmelerinin bir tanımını bulacaksınız.

Kronik tonsillit nedenleri

Bademcikler - vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan bir lenfoid doku kümesi. Bu arada ağızda ve nazofarenksde sözde bir söz vardır. Pirogov-Valdeier'in "lenfatik halkası". 2 palatine (bezleri), farenks 1 (adenoid), iki küçük boru bademcikler (östaki borusu ağızlarında bulunur) ve 1 dil (dil köküne lenfoid doku birikmesi) ve roto-benzeri.tak: Normal olarak, insan tonsil 6 oluşmaktadır Nazofarenks tüm patojenlerin (girişler, virüsler, mantarlar) "giriş kapıları" dır ve bademciklerin yeri "filtreleme" işlevlerinden kaynaklanır. Eksi bağışıklık sisteminin bu şekilde bir esas teşkil eden bileşen olarak anahtar - sonuç olarak, kendileri (Streptococcus olan enfeksiyonlu mikrobik floranın en sık temsilcisi) bademcikler, kronik enfeksiyonun odakları oluşmasına yol açar, bademcik bakteri birikmesi eğilimi ve. Uzun zamandır var olan iltihaplanma, bazı bağışıklık mekanizmalarının bozulmasına yol açar ve vücut, enfeksiyona "yetersiz" olarak çok fazla tepki vermeye başlar ve bilindiği gibi, bu bir alerji mekanizmasıdır. Bu nedenle, kronik tonsillit kesinlikle bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir önemsiz gelişme mekanizması ve bazen ciddi komplikasyonlara neden olur.

Kronik tonsillit tanısı

LORa'daki resepsiyonda, tüm rahatsız edici işaretleri en ayrıntılı şekilde listelemek gerekir. Bu tür “küçük” şikayetleri hecelemek çok önemlidir, her ne kadar birbirleriyle hiçbir ilgisi olmadığı gözükse de. Yetkili bir kulak burun boğaz uzmanı sizi dinledikten ve sadece boğazınızı inceledikten sonra kronik bademcik iltihabından şüphelenir. Bu teşhisi açıklığa kavuşturmak için birkaç göstergede (anti-O-streptolisin, C-reaktif protein, romatoid faktör + genel kan testi) özel bir kan testi yapmanız gerekebilir.

Doktor için alevlenmelerin (tonsillit ve paratonzil apsesi) teşhisi normal muayenede zor değildir.

Kronik tonsillit tedavisi

Doktor bademciklerin kronik bademcik iltihabının nedeni olduğunu kanıtlarsa, bunları kaldırmak için bir işlem yapılması gerekir. "For" argümanı, 20-25 yıl sonra, bademciklerin "bariyer" fonksiyonunu taşımaya son vermeleridir, ancak düzenli olarak boğazda sürekli bir inflamasyonu koruyan bir enfeksiyon biriktirirler. Kronik bademcik hiçbir zahmet "uzak" organın (böbrek, kalp, eklemler) ve angina yenilmesine fazla 2 kez bir yıl yol açmaz, bu klinikte ayaktan onlar "yıkama" 2-4 kez Ayda mevcuttur. Bununla birlikte, kronik tonsillit için en güvenilir tedavi ve gelecekte olası komplikasyonlar tonsillektominin (tonsillektomi) ameliyatıdır. Bir dizi “koruyucu” teknik var (soğuk yıkım, lazer). Fakat bu tekniklerin dezavantajları olduğu için, çoğu kulak burun boğaz uzmanı, akut bir neşter yardımıyla mümkün olduğu kadar etkili olmak için geleneksel cerrahiyi düşünmektedir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır (endikasyonlara bağlı olarak). Ameliyat süresi ortalama 10 ila 40 dakika arasında değişir (hastanın bireysel özelliklerine ve davanın "karmaşıklığına" bağlı olarak değişir). Hastanede kalma süresi kısadır - 3 ila 5 gün arası. Toplam iyileşme süresi bir buçuk ila iki hafta geçmez.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı üzerine onlarca yıl boyunca çeşitli bilim adamları ve klinisyenler, 40'tan fazla metatonsillar (yani, bademcik iltihabı ile ilişkili) hastalıkları saymışlardır. Bilindiği üzere kronik tonsillitin alevlenmesi anjinadır. Komplikasyonlar sık ​​alevlenmeler olarak kabul edilebilir (bazı durumlarda, insanlar yılda 6 kez kadar şiddetli anjina ile hasta olabilirler). Doğasında tehlikeli bir hastalık vardır - paratonsiller apsesi (bademciklerin arkasında ve yumuşak damak dokularında irin birikmesi). Ayrıca, bademcikler ile doğrudan ilişkili olmayan bir dizi kronik hastalık vardır, fakat "uzak" organların yenilgisi, kompleks patolojik bağışıklık mekanizmalarında gelişir. ana grup romatizmal hastalıklar (artrit, endokardit, glomerülonefrit - eklem hasarı, kalp kapakçıkları, böbrekler) olan katı kronik bademcik iltihabı kaynaklanmayan sırasında, ancak belirtileri utyagchayutsya sırasında aynı zamanda.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bu hastalıkta spesifik önleme yoktur. Ancak, bağışıklığı ılımlı egzersiz güçlendirilmesi sertleştirme araçlarını ihmal etmeyin, sağlıklı bir yaşam tarzı neden çok önemlidir. Çoğu zaman alevlenme çalıştırmak "soğuk" faktörü, sen hipotermi dikkat ve gargara hastalık ihtiyacı başında küçük bir ipucu, antiseptik ilaçlar (Valium, Falimint) almak gerekir böylece.

Kişinin kendi tıbbi okuryazarlığını geliştirmek bağlamında ilgili literatürü okumak mantıklıdır. Bir noktada, "sabotaj" ınız istenmeyen sonuçları önleyebilir veya iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Bir kişinin o kronik tonsillit muzdarip olduğunu bilir, ama operasyon için endikasyonları mevcut değilse, hiçbir zarar kliniği ziyaret ve sözde yıkamak için yılda birkaç kez olurdu Bademciklerdeki "Trafik sıkışıklığı".

Bademcik iltihabı

Tonsillit alevlenmesi zamanında ve yeterli tedavi gerektiren ciddi bir durumdur.

Palatinlerin iltihabı bademcikler, Uzun bir süre boyunca devam eden, kronik bademcik iltihabı denir. Bu hastalığın seyri, çeşitli dış veya iç etkilere yanıt olarak ortaya çıkan periyodik alevlenmeler ile karakterizedir.

Bademcillit nasıl kötüleşir?

Çoğu zaman, bademcik iltihabının sebebi, vücudun bağışıklık savunmasında, hipotermide veya başka enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığında bir azalmadır. Bademcik iltihabının yetersiz tedavisi ve koruyucu önlemlerin yokluğu kronik inflamasyona ve nükslerin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Bir kural olarak, kronik bademcik iltihabı angina ve paratonsillar apse şeklinde ağırlaştırılır.

Çoğu durumda, kronik tonsillitin alevlenmesinin resmi, akut bademcik iltihabından çok farklıdır. Hasta keskin bir şekilde vücut ısısını yükseltir, boğazda bir ağrı olur, yutma güçlüğü. Ayrıca, genel halsizlik ve baş ağrısı olabilir. Sıklıkla alevlenmeler (ve akut tonsillit), bel bölgesinde ve eklemlerde ağrı ile birlikte görülür. Lenf düğümlerinde bir artış olabilir. Uygun tedavi koşulları altında, boğaz ağrısı genellikle bir hafta içinde geçer.

Diğer bir anjina alevlenmesi şekli olarak - bir paratonsillar apse, başlangıçta semptomları anjinaya benzemektedir. Ancak, bir süre sonra hastalığın resmi belirgin bir şekilde değişmektedir. Hasta şişlik gelişiyor farenks, Yutma sürecini büyük ölçüde zorlaştırır. Çoğu zaman bu, yiyecek ve hatta su tüketmek için tam bir yetersizliğe yol açar, bu da uzun süreli ise bedeni yorgunlukla tehdit eder.

Parathonsillar apse, bademcikler bölgesinde selülozda irin birikmesi ile karakterizedir. Bu tür alevlenme çok tehlikelidir, çünkü irin komşu dokulara ve organlara yayılması hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu durumda, ayrıca sepsis tehlikesi vardır.

Tonsillit alevlenmelerinin tedavisi

Anjina tedavisinin temeli antibiyotik tedavisidir. Bu hastalığın gelişimi ile, her zaman bir doktora danışmalısınız. Ancak muayeneden sonra doktor hastaya uygun antibakteriyel ilaçları reçete edecektir. Bu ilaçları kendiniz almayın, ne de boğaz ağrınızı kendiniz onarmaya çalışmayın. Gelecekte bu, romatizma, glomerülonefrit ve diğerleri gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Anjina tedavisi için genellikle penisilin, sefalosporin ve makrolid grubundan antibiyotikler kullanılır. Lokal tedavi için, genellikle antiseptikler (sülfonamid preparatları, uçucu yağlar, tıbbi bitkilerin infüzyonları) yanı sıra fusafungin ve grammidinin antibiyotiklerini kullanın. Lokal tedavi için, bu ilaçlar durulama, sprey ve pastil şeklinde kullanılabilir.

Tonsillit alevlenmeleri ile, hasta yatak istirahati, bol miktarda içecek ve koruyucu bir diyete ihtiyaç duyar. Ateşin varlığında anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar kullanılır (sıcaklık 38 derecenin üzerindeyse).

Bir paratonsillar apse olduğunda, hastanın genellikle hastaneye yatırılması gerekir. Bir hastanede, hasta bir apse açıklığı ve irin drenajına maruz kalır. Ayrıca hastaya antibiyotik tedavisi verilir. Hastanın durumunu rahatlatmak için ağrı ve hormonlar kullanılabilir.

Tonsillit alevlenmelerinin önlenmesi

Kronik hastalar bademcik iltihabı Hastalığın olası alevlenmelerinin farkında olmalıdır. Bu tür alevlenmelerin önlenmesi sağlık için çok önemlidir. Bademcik iltihabının önlenmesi, vücudun bağışıklık savunmasını arttırmayı amaçlayan çeşitli önlemleri ve hastalığın şiddetlenmesine neden olabilecek provoke edici faktörlerden kaçınılmasını içerir.

Bademcik iltihabının önlenmesinde önemli bir rol, sertleşme, egzersiz ve rasyonel beslenme ile oynanır. Önleyici amaçlar için, hasta ayrıca bitki kaynaklı bağışıklık düzenleyici preparatlar alabilir.

Ilk doktor

Sıcaklık olmadan kronik bademcik iltihabı tedavisi

Kronik bademcik iltihabı, palatin bademciklerinin dokularında kronik bir iltihaplanma sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır. Bu hastalıkta bademciklerin lenfoid dokusunun kalınlığında sürekli bir bakteri enfeksiyonu bulunur ve bu da boyutlarının artmasına ve işlevlerinin ihlaline neden olur. Hastalık, belirli bir semptomatoloji eşliğinde periyodik alevlenmeler (özellikle sonbahar-kış döneminde) ile karakterizedir ve kronik bademcik iltihabı, boğaz ağrısından başka bir şey değildir. Hastalık genellikle çocukluk döneminde kendini gösterir, ancak yetişkinlerde sıklıkla kronik tonsillit teşhisi konur.

Kronik bademcik iltihabının nedeni çoğunlukla tedavi edilmeyen tonsillittir (akut tonsillit). Bazen bademciklerde sürekli bir inflamasyonun meydana gelmesi, ağızda (diş çürüğü) veya üst solunum yollarında (sinüzit, farenjit) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına katkıda bulunur.

Hastalığın remisyonu sırasında semptomlar olmayabilir. Bazen hastalar rahatsızlık ya da sabah hafif boğaz ağrısı, kötü nefes hakkında endişe duyuyorlar. Kronik bademcik iltihabındaki sıcaklık genellikle normal kalır, ancak bazı hastalarda uzun bir süre (birkaç aydır) vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi, hastaların sağlık ve performansını etkilemez.

Kulak burun boğaz uzmanı palatine bademciklerin büyüklüğünde büyüdüğünü, amigdala dokusunun gevşek, ödemli, biraz hiperemik olduğunu belirtiyor. Bademciklerin lakunalarında, kronik bademcik iltihabılanma döneminde bile, "tıkaçlar" olarak adlandırılan beyazımsı kürlenmiş kütlelerin bir birikimi bulunur. Servikal lenf düğümlerinde küçük bir artış da belirlenebilir.

Anjina tipik tipik klinik tablo hastalığı alevlendirmek için:

 • Vücudun belirgin zehirlenmesi (vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, baş ağrısı, halsizlik);
 • boğazda keskin ağrı, yutulduğunda daha kötü (bazen hastalar bile yemeyi reddeder);
 • palatine bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller ve servikal lenf nodlarının genişlemesi, palpasyonda ağrılı hale gelir.

Konservatif tedavi

Alevlenmenin dışındaki bademcik iltihabının kronik formunun konservatif tedavisi, enfekte olmuş içerikleri ("tıkaçlar") buradan uzaklaştırmak için bademciklerin lakazını yıkamayı içerir. Prosedür poliklinik ortamında doktor tarafından yapılır. En iyi sonuçlara ulaşmak için, her gün veya her gün 8-10 prosedürünü ziyaret etmeniz önerilir. Böyle bir önlem, palatine bademciklerdeki kronik enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmaya ve kronik bademcik iltihabı alevlenmelerinin sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Konservatif tedavinin etkisizliği, hastalığın sık alevlenmeleri ve komplikasyonların ortaya çıkması ile doktor cerrahi tedaviyi önerebilir. Tonsillektomi endikasyonları açık bir şekilde gerekçelendirilmelidir. Birçok hasta, virüslerden ve enfeksiyonlardan korunma sağlayan organlardan biri olan palatine bademciklerin çıkarılmasından sonra, vücudun genel bağışıklık durumunun zayıflamasına neden olabileceğine inanmaktadır. Bu konu halen doktorlar arasında tartışmalıdır, çünkü kronik bademcik iltihabı içinde bademcikler koruyucu işlevlerini yerine getirememekte, aksine bir enfeksiyon kaynağı olmaktadır. Bu nedenle, palatine bademciklerin kaldırılmasına ilişkin nihai karar sadece hastanın kendisi tarafından alınır. Kural olarak, tonsillektomi sonrası hastalarda solunum yolu hastalıklarının sıklığı azalır.

Hastalığın alevlenmesi sırasında, anjinle aynı tedavi görülür.

Hastalar yatak istirahatine ve yeterli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Tüketimden önce yiyecek, yutma sırasında ağrının şiddetini azaltmak için tercihen öğütülür. Hastalara cömert bir içecek (çay, meyve içecekleri, süt) önerilir.

Antibiyotik tedavisi sadece bir doktor tarafından reçete edilir. En sık reçete edilen antibiyotik penisilin serileri ve makrolidler. Kronik tonsillitin önceki alevlenmeleri sırasında herhangi bir antibiyotik etkili olsa bile, bu gruba ait ilaçların kendi kendine uygulanması önerilmemektedir.

Lokal terapi, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve analjezik maddeler içeren ilaçların (anestezi ile Grammidin Neo, Strepsils, Pharyngosept) kullanılmasından oluşur.

Boğazın antienflamatuar ve antiseptik solüsyonlarla sık sık durulanması, ödem ve iltihaplanmayı gidermek için bademciklerin lakazından patolojik içerikleri uzaklaştırmak için gereklidir. Durulama için, papatya ve adaçayı, Geksoral, Givalex, furakilin çözeltisi, zayıf bir tuzlu çözelti hazırlıkları kullanabilirsiniz.

Gerekirse, ağrı kesiciler ve antipiretikler (Caldrex, Fervex, Nurofen) kullanımı.

"En önemlisi" programında kronik bademcik iltihabı tedavisinde:

Kronik bademcik iltihabı ve tedavisi

Tedaviye hemen başlamak ve komplikasyonları önlemek için herhangi bir hastalık zamanında tespit edilmelidir. Bugün kronik bademcik iltihabı belirtileri, alevlenme aşamasında hastalık belirtileri göz önünde bulundurulacaktır. Ayrıca, farklı tipteki tonsillitlerin ayırt edici özelliklerine, çocuklarda hastalığın seyrine dikkat edeceğiz. Olası komplikasyonlar, önleme ve risk faktörleri hakkında bilgi faydalı olacaktır.

Kronik bademcik iltihabının en yaygın semptomu bademciklerin lakunalarında bulunan contalardır. Bunlar nekrotik dokulardan, enfeksiyöz parçacıkları olan toksinlerden, ölü kan hücrelerinden oluşan pürülan tıkaçlardır. Dışarıdan, bu kümeler sarımsı-beyazımsı renk tonu kıvrımlarına benzer. Bademciklerin yüzeylerinde farklı boyutlarda tüberküllere doğru çıkıntı yaparlar.

Mantar doğrudan ağzın içine girebilir ve bazen sıvı pürülan deşarjın tıkanıklığı vardır.

Kronik tonsillitin alevlenmesinin ana semptomlarını listeleyelim.

 1. Hasta öksürmeye başlar, çünkü yabancı cisimler yüzünden boğaz tahriş eder.
 2. Enflamatuar süreçlerden dolayı ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku ortaya çıkabilir.
 3. Hastalar migrenden şikayet ediyor.
 4. Yutmak acı veriyor. Bu semptom özellikle sabah saatlerinde telaffuz edilir.
 5. Sıcaklık subfebrildir. Bu, kritik olmadığını, ancak artmış ve uzun bir süre anlamına gelir.
 6. Bademcikler gevşek ya da yoğunlaşır.
 7. Palatine kemerler şişer, kızarıklık var.
 8. Dile dayalı olarak, beyaz-sarı bir kaplama üzerinde inceleme yapabilirsiniz.
 9. Lenfatik submandibular, servikal düğümler büyütüldü. Hareketlerde palpasyon (parmaklara basarak) ağrıları hissedilir.
 10. Hasta her zamanki basit işten bile olsa, yorgunluk, kronik zayıflıktan şikayet eder.
 11. Bademcikler ve palatinler arasında, belirli dikenler oluşabilir.

Etkili tedaviye başlamak için hastalığı mümkün olduğunca çabuk ve çabuk saptamak son derece önemlidir. Aksi halde kronik bademcik iltihabı sadece alevlenme evresine giremez, aynı zamanda ciddi, yaşamı tehdit eden hasta komplikasyonlarına kadar her türlü olumsuz sonuca neden olabilir.

Angina en sık görülen komplikasyondur. Tekrar ederler, yılda 6 kez başlarlar. Ayrıca kronik tonsillit, glomerülonefrit veya endokardit nedeniyle romatoid artrit gelişebilir. Kalbin, eklemlerin ve böbreklerin vanaları etki altında. Bu son derece tehlikelidir ve sonuçta ölümcül bir sonuca neden olabilir.

Tabii ki, ilk etapta, nitelikli tıbbi bakım sağlamak için özen gösterilmelidir. Bir doktora görünmeli, bir test yapmalı, gerekli testleri yapmalısın. Sonra uzman kendisi, kronik bademcik iltihabının semptomlarına, hastalığın seyrine, araştırmanın sonuçlarına dayanarak optimal önleme, tedavi yöntemlerini belirleyecektir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıklardan kaçınmak, sürekli olarak bağışıklığı güçlendirmeye dikkat etmek önemlidir. Önleyici tedbirler soğuk algınlığı önlemek için eylemleri andırır.

Vücut için büyük bir artı makul fiziksel aktivite, aktif dinlenme ve sertleştirme. Enfeksiyöz hastalarla temastan korunmanın yanı sıra hipotermi riskini de ortadan kaldırmak için tavsiye edilir.

Bir kişi kronik bademcik iltihabının başlangıç ​​belirtilerini önceden tanımlamışsa, hastalık akut bir aşamadadır, gerekli olan:

 • Nazofarenksin özel preparatlarla sulanması;
 • düzenli olarak gargara;
 • bir doktor tarafından reçete antiseptik ilaçlar almak;
 • İyi bir çözüm, hastanede yatan hastalardaki bademciklerin yıkanması için bir prosedürden geçmektir.

Kesin olarak alınan önleyici tedbirler kesin olarak enfeksiyon odaklarının gelişmesini ve kronik tonsillitin alevlenmesini önleyecektir.

Enflamasyonu durduracak, tahrişleri giderecek ve toksinleri, patojenik ortamı ortadan kaldıracak, hasta hoş olmayan semptomları hafifletecektir. Kronik bademcik iltihabının semptomlarını dikkatlice incelemek ve hastalığın seyrini doğru bir şekilde gösterebilmeleri, her aşamada kontrol edebilmeleri ve tedaviyi yetkin bir şekilde seçebilmeleri de önemlidir. Bu ayrıca komplikasyonları önler.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı özelliklerini, kronik hastalık belirtilerini, alevlenmenin belirtilerini ve olası komplikasyonları göz önünde bulundurun. Modern tıp pratiğinden verileri çekeceğiz.

Şimdi uzmanlar not: tonsillit yaygın bir hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın gelişimi risk faktörleri, yanlış yaşam şekli, bağışıklığın zayıflaması ile ilişkilidir. İşaretler büyük ölçüde patolojinin gelişim evresine bağlıdır. Örneğin, ilk aşamada belirtiler neredeyse görünmezdir.

Uzun zamandan beri görünür bir rahatsızlık olmadan aşamalı olarak gelişebiliyorsa, zaman içinde bir hastalığı nasıl tanımlayabiliriz? Çözüm açıktır: düzenli olarak bir doktorla muayene yapılmalıdır. Alet kullanmadan, boğazınıza da dikkatle bakabilirsiniz. İşte bir uzman muayene sırasında neler bulacak?

 • Palatine kemerin ödemi.
 • Lenfoid dokusunun kırılganlığı.
 • Artan bademcikler.
 • Mukoza zarlarının kızarması.
 • Pürülan tıkanıklıkların ortadan kalkması sonucu oluşan bezlerin yüzeyindeki tıkanıklıklar.
 • Bakteriler, nekrotik dokular, kan pıhtılarından oluşan bademciklerde doğrudan pürülan tıkaçlar.

Bazen hastalar kronik bademcik iltihabının alevlenmesi için tipik olarak aşağıdaki semptomlardan şikayet ederler:

Ne yazık ki, bazen hastalık çok gizlidir, ilk belirtiler sadece komplikasyonlardan sonra ortaya çıkar:

 • pnömoni;
 • flegmon boynu;
 • pus yayılımı ile apse;
 • bronşit;
 • kalp boşluğunda enfeksiyona bağlı endokardit, dolaşım sistemi.

Uzmanlar, orijinal nedenleri hakkında tam olarak hangi hastalıkların ve semptomların sinyal verebileceğini bilirler - kronik bademcik iltihabı. Örneğin, poliartrit veya romatizma, romatizmal kalp iltihabı veya lupus eritematozus tanısı konduğunda, doktor bademciklerin gökyüzünü ayrıntılı olarak inceler.

Kronik bademcik iltihabının bir aşaması olduğunda, akut bakteriyel enfeksiyon belirtileri ile birçok yönden işaretler ortaya çıkar. Her türlü zararlı mikroorganizma, yani bakteri ve mantarlar, virüsler ile temasa tepki olarak böyle bir şiddetlenme söz konusudur. Bu durumda, evrensel özelliklerin varlığına rağmen, enflamatuar süreçlerin özelliği olan belirli sinyaller vardır.

Ortak belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Boğazda bir öksürük, kuruluk hissi ve terleme, gece boyunca büyük ölçüde güçlendirilir. Sonuç olarak, hastalar iyi uyumuyor ve daha kötü hissediyor, bağışıklık sistemi zayıflıyor.
 • Lenf düğümleri özellikle alt çene altında belirgin şekilde artar. Hareket ederken, yutma, palpasyon, ağrı bunlarda meydana gelir.

Hem kronik hem de alevlenme aşamasında viral bademcik iltihabı belirtileri de vardır.

 1. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak lakrimasyona başlar.
 2. Çok fazla mukus oluşur, burun mukozası kabarır.
 3. Bademcikler, görüntülendiklerinde görsel olarak kolayca belirlenebilecek kadar büyük bir artış gösterirler.
 4. Vücudun genel zehirlenmesinin belirgin belirtileri vardır. Hastalar dispepsi, kas güçsüzlüğü ve baş dönmesi, eklem ve baş ağrısından muzdariptir.
 5. Vücut ısısı aniden aniden 39-40 derece kritik işaretlere kadar büyüyebilir.

Normal bir viral boğaz ağrısı olduğunda, hastalık belirtileri hızla geçmektedir. Çoğu zaman bir hafta içinde tedavi edilmek için yeterlidir.

Hastalıkla baş edemediğimizde, ikincil bir bakteriyel enfeksiyondan bahsediyoruz. Bademciklerin yerel koruyucu özellikleri azaldığında, uygun koşullarda ortaya çıkar.

Bakteriyel bademcik iltihabı durumunda vücudun verdiği sinyalleri bilmek de önemlidir. Kronik bir hastalığın alevlenmesi, bir komplikasyondur.

 • Dilin iltihaplanması, orofarenksin mukoza zarları.
 • Ağızdan son derece hoş olmayan bir kokuya neden olan sert yanmış bakteri sayısı hızla artar.
 • Yükselmiş ama önemsiz bir sıcaklık vardır.
 • Bademcik tıkaçlar bademcikler içinde oluşmaya başlar.
 • Farenks lenf düğümlerinin arkasında önemli ölçüde artar.
 • Dilin üstünde, doktor hemen belirli bir grimsi gölge dokunuşunu fark edecektir.

Bir kişi bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri varsa, immün yetmezlik, bir mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir ve zaten kendi arka planında ve bademcik iltihabı gelişir. Bu durumda, aşağıdaki belirtileri tanımlayın.

 1. Mukoza zarının yüzeylerinde, bezlerde, grimsi bir renk tonu karakteristik film kabartıları görülebilir.
 2. Filmler çıkarılırsa, kanama ülserleri yerinde kalır.
 3. Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri mevcut değildir.

Hastalığın dışsal belirtilerine dayanarak çeşitli hastalık türleri ayırt edilebilir. Temel türleri düşünelim.

 • Diftheriter hastalıkta, film yüzeyleri sarı-gri renklidir.
 • Hastalık lacunar olduğunda bademcikler geniş film oluştururlar.
 • Eğer bademcik iltihabı foliküler ise, tüm lenfoid doku küçük ölçekli oluşumlarla kaplıdır.

Çocuklarda kronik tonsillitin seyrinin belirtileri, semptomları üzerinde duralım. Genellikle belirtiler daha belirgindir, diğer organlar da etkilenir, komplikasyonlar hızla başlar.

 1. Küçük çocuklarda öksürük, sadece doğrudan bademcik iltihabı nedeniyle değil, aynı zamanda arka duvardan akan mukuslu reseptörlerin güçlü tahrişinden de kaynaklanır.
 2. Çocuk, boğazda ağrı ve vücudun genel zehirlenmesi nedeniyle yemek yemeyi reddedebilir.
 3. Çocuklarda abdominal bir sendrom vardır. Kusma, iştah, dışkı ve şişkinlik ile karakterizedir.

Ne yazık ki, anatomik özellikler ve fizyolojik nüanslar çocukları riske atmaktadır.

Ciddi komplikasyonlar tam olarak bunlardan kaynaklanır: örneğin, yaşamı tehdit edebilecek yanlış bir tahıl. Yanlış bir tahıl ortaya çıktığında, dokular ses telleri bölgesinde şişer. Sonuç olarak, ses boşluğu keskin bir şekilde daralır, bebek çok gürültülü bir şekilde nefes almaya başlar. Eğer boğulma varsa, zaten doğrudan hayatı tehdit eder. Bu durumda derhal bir ambulans çağırılmalıdır.

Birçok risk faktörü vardır. Temel odaklanacağız.

Daha sonra bu hastalığın başlangıcını provoke eden çeşitli hastalıklar vardır.

Ayrıca, insanların risk altında olduğu her türlü olumsuz an da vardır.

 • Vücudu alt soğutma.
 • Yetersiz miktarda sıvı kullanılır.
 • Stresler, aşırı çalışma, uyku bozuklukları.
 • Kötü ekolojik durum.
 • Yanlış yiyecek.
 • Fiziksel hareketsizlik.
 • Zararlı alışkanlıklar (nikotin, alkolün etkileri).

Sağlığa dikkat etmek, koruyucu önlemler almak ve hastalığı zamanında teşhis etmek çok önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar. Bu etki kronik bademcik iltihabı olan bir kişide bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikroorganizmaları harekete geçirir. Sonuç olarak, hasta gelişir boğaz ağrısı ve hem yerel hem de genel olabilen bir dizi başka komplikasyon.

Lenfofaringeal halka yedi bademciklerden oluşur: eşleştirilmemiş lingual, farengeal ve laringeal bademciklerin yanı sıra palatine ve tubal eşleştirilmiş bademcikler. Tüm bademcikler arasında, en yaygın olarak iltihaplanan palatine bademcikler vardır.

Bademcikler lenfoid organ, immünobiyolojik koruma sağlayan mekanizmaların oluşumunda rol oynar. En aktif amygdala, çocuklarda bu gibi işlevleri yerine getirir. Bu nedenle, palatine bademcikler içinde inflamatuar süreçlerin sonucu oluşumu dokunulmazlık. Ancak aynı zamanda uzmanlar, palatine bademciklerin çıkarılmasıyla, bir insanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini reddediyorlar.

Kronik tonsillit nedenleri

Bakteriyel enfeksiyonların etkilerinden kaynaklanan bademciklerin sıklıkla iltihaplanması sürecinde, insan bağışıklığı zayıflar ve kronik bademcik iltihabı gelişir. Çoğu zaman, maruz kalmanın bir sonucu olarak kronik bademcik iltihabı oluşur. adenovirüsler, grup A streptococcus, staphylococcus aureus. Dahası, eğer kronik bademcik iltihabı tedavisi doğru yapılmazsa, o zaman bağışıklık sistemi de hastalığın seyrinin ağırlaştığı bir durumdan muzdarip olabilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabının gelişmesi sık görülen belirtilerden kaynaklanmaktadır. akut solunum hastalıkları, kızıl ateş, raşitizm, kızamık.

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir süredir bozulmuş burun solunumu olan hastalarda gelişir. Sonuç olarak, bu hastalığın gelişim nedeni olabilir lenf bezleri, Nazal septumun belirgin eğriliği, inferior nazal konka yapısının anatomik özellikleri, varlığı polipler burun ve diğer nedenlerle.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler olarak, yakın bulunan organlarda bulaşıcı odakların varlığı dikkat edilmelidir. Böylelikle, bademcik iltihabının lokal nedenleri dişleri etkileyebilir. diş çürümesi, pürülan sinüzit, Adenoidit, kronik olan

Kronik bir bademcik iltihabının gelişiminden önce, insan bağışıklık sisteminin, alerjik belirtilerin işleyişinde bir bozukluk olabilir.

Kronik bademcik iltihabının daha da gelişmesinin nedeni bazen bir KBB uzmanının atanması olmadan tedavisi yapılan anjinadır. Anjina tedavisi sırasında hastanın özel bir şeye bağlı olması gerekir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Ayrıca, sigarayı tamamen bırakmalı ve alkol kullanmamalısınız.

Kronik tonsillit belirtileri

İnsanlarda görülen bademcik iltihabı belirtileri hemen teşhis edemez, ancak hastalığın gelişim sürecinde zaten.

Kronik bademcik iltihabı semptomları ilk başta boğazda ciddi bir rahatsızlık hissi ile ifade edilir - kişi bir topak varlığını sürekli olarak hissedebilir. Bir üzüntü hissi veya boğaz ağrısı olabilir.

Ağzından hoş olmayan bir koku hissedilebilir, çünkü lakuna içeriği yavaş yavaş ayrışır ve bademciklerden gelen irin açığa çıkar. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtileri öksürük, halsizlik, şiddetli yorgunluk hissidir. Güçlük çeken bir kişi, zayıflık saldırılarına uğrayan olağan çalışmaları yapar. Bazen sıcaklık yükselebilir, vücut ısısı göstergelerindeki artış süresi uzun bir süre devam eder ve akşam saatine daha yakınlaşır.

objektif bir belirti doktorlar palatina kemerler şişme, bademcik boşlukları sık hasta anjin, irinli peynir fişleri öyküsü ayırt tonsillit. Kemerlerdeki hipertermi de şu andan itibaren ifade edilmektedir. kan ve lenf iltihap odağının yanında. Hasta bademciklerdeki acı verici hisleri işaretleyerek hassasiyetlerini artırır. Bu tür belirtiler uzun bir süre için bir kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca, hasta bölgesel artıyor lenf düğümleri. Eğer palpasyonlarını tutarsanız, hasta hafif ağrı tezahürünü gösterir.

Kronik bademcik iltihabına baş ağrısı, kulakta küçük bir ağrı veya kulakta rahatsızlık hissi eşlik edebilir.

Kronik tonsillit formları

Tıpta, iki farklı formda tonsillit tanımlanmıştır. en komprensirovannoy bademcik iltihabının münhasıran lokal semptomlarının varlığında formu. Bu durumda bademciklerin bariyer fonksiyonu ve vücudun reaktivitesi sayesinde, lokal inflamasyonun bir dengesi vardır ve bunun sonucunda insanda genel bir reaksiyon görülmez. Böylelikle bademciklerin koruyucu işlevi çalışır ve bakteriler daha fazla yayılmaz. Sonuç olarak, hastalık özellikle belirgin değildir.

Aynı zamanda dekompanse Ayrıca bademcik iltihabı yerel belirtileri vardır ve aynı anda gelişebilir paratonsillar apse, boğaz ağrısı, tonsilolojik patolojik reaksiyonlar, bir dizi sistem ve organın diğer rahatsızlıklarının yanı sıra.

Kronik tonsillitin herhangi bir formunda, tüm organizmanın enfeksiyonunun meydana gelebileceğini ve geniş bir alerjik reaksiyonun gelişebileceğini düşünmek önemlidir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı semptomları hastada uzun süre ortaya çıkarsa ve yeterli tedavi yoksa, o zaman bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları gelişebilir. Toplamda, yaklaşık 55 farklı hastalık bademcik iltihabı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı hastalarında genellikle nazal mukozanın ve boşluğunun sürekli ödemi sonucu kendini gösteren burun nefeslerinde güçlükler söz konusudur.

İltihaplı bademciklerin enfeksiyona tam olarak direnç gösterememesi nedeniyle, amigdalayı çevreleyen dokulara uzanır. Sonuç olarak, paratonsiller apseler. Çoğunlukla paratonsillar apsenin aşırı büyümesi vardır. Flegmonu boynu. Bu tehlikeli hastalık ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Enfeksiyon kademeli olarak tezahür eden alt solunum yolunu etkileyebilir. bronşit ve farenjit. Hastanın dekompanse edilmiş bir kronik tonsillit formu varsa, iç organlardaki değişiklikler en belirgin olanıdır.

Kronik tonsillitin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç organların çok çeşitli komplikasyonları teşhis edilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının tezahürü ve kollajen hastalıklarının ilerlemesi üzerine etkisi romatizmal ateş, sistemik lupus eritematoz, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma, nodüler periartrit, poliartrit.

Bir süre sonra hastada sık bir anginanın ortaya çıkması nedeniyle kalp hastalığı gelişebilir. Bu durumda, ortaya çıkması edinsel kalp defektleri, endokardit, kâlp kası iltihabı.

Gastrointestinal sistem ayrıca iltihaplı bademciklerden enfeksiyonların yayılmasına bağlı komplikasyonlardan muzdariptir. Bu gelişme ile doludur gastrit, peptik ülser hastalığı, duodenitis, kolit.

ekran dermatozlar Ayrıca sıklıkla daha önce hastada ortaya çıkan kronik bademcik iltihabından kaynaklanır. Bu tez, özellikle kronik bademcik iltihabının sık görülen kişilerde sıklıkla teşhis edilmesiyle doğrulanmaktadır. sedef hastalığı. Bu durumda, bademcik iltihabı ve sedef hastalığının aktivitesi arasında açık bir ilişki vardır. Sedef hastalığının tedavisinin mutlaka tonsillektomi yapılmasını gerektirdiği düşüncesine varılmıştır.

Bademciklerdeki patolojik değişiklikler sıklıkla nonspesifik akciğer hastalıkları ile birleştirilir. Bazı vakalarda kronik bademcik iltihabı ilerlemesi alevlenmeyi artırır. zatürree kronik form ve bu hastalığın seyrini önemli ölçüde artırır. Buna göre, uzmanlar-pulmonologlara göre, kronik akciğer hastalıklarında komplikasyon sayısını azaltmak için hızla gökyüzünün bademciklerinin enfeksiyon odağını ortadan kaldırmalıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları da bazı göz hastalıkları olabilir. Kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle açığa çıkan toksinlerle insan vücudunun zehirlenmesi, gözün uyum sağlayan aparatını büyük ölçüde zayıflatabilir. Bu nedenle, önlemek için miyopi, Zamanla enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmak gereklidir. Kronik tonsillitte streptokok enfeksiyonu gelişime neden olabilir Behçet hastalığı, Gözlerin lezyonları olan belirtiler.

Ek olarak, uzun süreli bademcik iltihabı ile birlikte kronik form karaciğer ve aynı zamanda safra boşaltım sistemini etkileyebilir. Bazen de not böbrek hastalığı, Uzun süreli kronik bademcik iltihabı.

Bazı vakalarda, kronik tonsilliti olan hastalar çeşitli nöro-endokrin bozuklukları gözlemlemiştir. Bir kişi ağır bir şekilde kilo verebilir veya kazanabilir fazla ağırlık, iştahı belirgin bir şekilde rahatsız, bir sabit var susuzluk. Kadınlar adet döngüsünün ihlalinden muzdarip, erkekler azaltabilir kuvvet.

Bademciklerde fokal enfeksiyonun gelişmesiyle, bazen pankreas fonksiyonunun zayıflaması, nihayetinde yıkım sürecine yol açar. ensülin. Bu gelişmeye yol açabilir diyabet mellitus. Ek olarak, tiroid bezinde yüksek düzeyde bir hormon eğitimini provoke eden bir başarısızlık vardır.

Ayrıca, kronik tonsillitin ilerlemesi, immün yetmezlik durumlarının ortaya çıkmasını etkileyebilir.

Genç kadınlarda kronik tonsillit gelişirse, üreme organlarının gelişimini etkileyebilir. Çoğunlukla çocuklarda kronik bademcik iltihabı ergenlik döneminde ağırlaşır ve kompanse edilerek dekompanse edilmiş formdan gider. Bu dönemde çocuk endokrin ve üreme sistemini harekete geçirir. Sonuç olarak, bu süreçte çeşitli ihlaller vardır.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı durumunda, bir kişide çeşitli komplikasyonların gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Bundan sonra, çocuklarda ve yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisinin zamanında ve sadece doğru teşhis ve doktorun atanmasından sonra yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Kronik tonsillit tanısı

Tanı koyma süreci, hastanın öyküsünü ve hastalığın belirtileri ile ilgili şikayetleri inceleyerek yapılır. Doktor, palatine bademcikleri dikkatlice inceler, ayrıca lenf bezlerinin muayenesini ve palpasyonunu yapar. Bademcik iltihabının insanda çok ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabileceği göz önüne alındığında, doktor yerel muayene ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda lakenin içeriğini de analiz etmektedir. Bu analiz için bir malzeme almak için, dil bir spatula ile geri itilir ve amigdalaya basınç uygulanır. Aynı zamanda, baskın olarak mukus kıvamını yayan ve hoş olmayan bir kokusu olan irin ortaya çıkarsa, bu durumda, bu durumda kronik bademcik iltihabı hakkında konuştuğumuz varsayılabilir. Bununla birlikte, bu materyalin bir analizi bile hastanın kronik bademcik iltihabına sahip olduğunu doğru bir şekilde ispatlayamaz.

Teşhisi doğru şekilde saptamak için, doktor hastanın belirli anormalliklerinin varlığıyla yönlendirilir. Her şeyden önce, bunlar palatin kemerinin kalınlaşmış kenarları ve hiperterminin varlığının yanı sıra amigdala ve palatine kemer arasındaki skatrisyel adezyonların tanımıdır. Kronik bademcik iltihaplarında, bademcikler gevşemiş veya yaralanmış görünmektedir. Bademciklerin lakunalarında pus veya kaslı-pürülan tıkaçlar bulunur.

Kronik tonsillit tedavisi

Halen, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için nispeten az sayıda yöntem vardır. Gökyüzünün bademciklerinde dejeneratif değişikliklerin gelişmesi sürecinde, normal sağlıklı bademciklerin bulunduğu lenfoid doku, yerini bağlanan skarla değiştirir. Sonuç olarak, inflamatuar süreç ağırlaşır ve tüm organizma sarhoş olur. Sonuç olarak, mikroplar üst solunum yolunun mukoza zarının tüm alanına düşer. Bu nedenle, çocuklarda ve yetişkin hastalarda kronik bademcik iltihabı tedavisi, bir bütün olarak üst solunum yolunu etkilemeyi amaçlamalıdır.

Sıklıkla kronik tonsillit ile paralel olarak gelişir ve farenjitin kronik formu, Reçete yazma sürecinde de dikkate alınmalıdır. Hastalığın alevlenmesi durumunda, öncelikle anjinin belirtilerini kaldırmak gerekir ve bundan sonra bademcik iltihabı doğrudan tedavi etmek mümkündür. Bu durumda, üst solunum yolunun mukoza zarının tam bir sanitasyonunun gerçekleştirilmesi önemlidir, bunun ardından bademciklerin yapısını restore etmek ve bağışıklık sistemini stabilize etmek için tedavi uygulanır.

Hastalığın kronik formu kötüleştiğinde, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine dair karar, sadece doktor tarafından alınmalıdır. Tedavinin ilk günlerinde yatak istirahatine uyulması arzu edilir. Karmaşık tedavi resepsiyonu içerir antibiyotikler, Kendilerine duyarlılığı dikkate alınarak seçilenler. Bademciklerin lacunaların özel cihazlar ile yıkanması, bir çözelti kullanılarak gerçekleştirilir. furatsilina, % 0,1 çözelti iyodür klorür. Bundan sonra, lacunas% 30 alkol dikişli propolis özü.

Ek olarak, fiziksel terapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: mikrodalga terapisinin ultraviyole ışınlaması, vitaminlerin fonoforezi, lidaz. Bugüne kadar, bademcik iltihabının diğer yeni ilerleyici yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazen ilgilenen doktor palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması hakkında karar verebilir - bademcik ameliyatı. Bununla birlikte, bademcikler kaldırılması için, başlangıçta net bir gösterge almalısınız. Bu nedenle, tekrarlayan paratonsillar apseler ve bazı eşlik eden hastalıkların varlığında cerrahi müdahale endikedir. Bu nedenle, eğer kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa, o zaman konservatif bir kompleks terapinin reçete edilmesi tavsiye edilir.

Tonsillektomi yapmak için bir dizi kontrendikasyon vardır: hastalar tarafından ameliyat yapılamaz. lösemi, hemofili, aktif form tüberküloz, kalp hastalığı, yeşim taşı ve diğer rahatsızlıklar. Eğer operasyon gerçekleştirilemiyorsa, kriyojenik tedavi yöntemi bazen hastaya önerilmektedir.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda% 1 kullanabilirsiniz iyot gliserol, % 0.16 Gramicidin-Gliserol ve diğerleri.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit sprey

Larenjit, larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman viral veya bakteriyel enfeksiyonun arka planında görülür. Bu nedenle, tedavi yaklaşımının kapsamlı olması gerekir: hem içeriden hem dışarıdan.

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı - bu çocuklar ve yetişkinlerde en yaygın hastalıklardan biridir. Bademcikler viral ve bakteriyel bir enfeksiyon, şiddetli hipotermi veya yüzlerce başka sebepten dolayı iltihaplıdırlar, bu yüzden boğaz ağrısı ile ilgili endişelenmeye değer değildir.