Loading

Ev koşullarında boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için mi?

Boğaz ile ilgili sorun hemen hemen herkes ile olur ve birileri periyodik olarak zulüm görür. Farklı yollardan başlarlar: Birincisi, sesin, terlemenin, genel halsizliğin ses kısıklığı vardır ve bazen boğaz hemen iltihaplıdır.

Her halükarda, genel sorun cidden rahatsızlık verici: ateşli veya ateşsiz yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı. Küçük bir yemek bile bir test haline gelir ve ek ağrıya neden olur.

Bu hoş olmayan bir semptomun tedavi edilmesi ve bu durumun sebebi nedir? Durumu ayrıntılı olarak anlamaya çalışalım.

Ateşsiz boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi

Genellikle, yutma sırasında boğazda meydana gelen ağrıya ateş eşlik eder, bu yüzden yok ise ne olur? Bulaşıcı doğa ile ilgili olmayan başka bir nedeniniz olduğunu söylüyor.

 1. Akut farenjit. Alerjik, toksik veya sindirim sistemi (farklı maddeler veya sıcaklıklar tarafından tahriş edildiğinde) yutulduğunda parlak renkli bir ağrı ve rahatsızlık verir. Sıcaklık gözlenmez veya yaklaşık 37 derecedir.
 2. Kronik farenjit. Zehirlenme ve sıcaklık yoktur. Catarrhal form, gırtlakta gıdıklama, terleme, kaşınma hissi ile karakterizedir. Hasta, bir cismin gırtlakta sıkıştığını hisseder, sıklıkla tükürüğü yutar. Granulosa formu daha belirgin ve özellikle sigara içme ve alkol bağımlılığı, hava kirliliği ve alerjiler olduğunda bir komplikasyon olarak ortaya çıkar. Atrofik farenjit, yutma zorluğu ve kuru mukoza zarlarıyla ifade edilir.
 3. Çiçekli bitkiler, kirli hava, hayvan kılları, tütün dumanı, soğuk, bazı gıdalara karşı alerjiler - bunların hepsi boğazda mukoza zarının iltihaplanmasına neden olabilir.
 4. Yabancı bir vücut boğaza girerse, kişi yutulduğunda ağrı artar. Bu, balıkların kemiklerinin boğazda kalması, ince olması ve mukoza zarında problemsiz olarak emilebilmesi ile olur. Bu durumda acil tıbbi müdahale gereklidir.
 5. Eğer farinksin mukoza zarı yabancı bir cisim tarafından kayda değer bir derinliğe hasar görürse, boğazda (orta çizginin sağında veya solunda) ağrı veren bir faringeal apse gelişebilir.
 6. Nedeniyle bademcikler üzerinde trafik sıkışıklığı oluşumuna, size, bu kronik tonsillit benzer belirtiler sürekli yutmak tamamen nefes engeller olduğu boğazını şey olduğunu hissediyorum.
 7. Tümörler. İyi huylu tümörlerden sadece büyük adenomlar yutmayı zorlaştırabilir ve ona biraz acı verebilir. Malign neoplazmlar mutlaka gelişimde periyodik veya sürekli ağrıların bir aşamasına gelir. En yaygın tümörler yumuşak damakta olan palatine tonsilden büyürler.
 8. Yutulduğunda şiddetli ağrı sigara içmekten kaynaklanabilir. Bu zararlı alışkanlık, insanlığın bugününe ve geleceğine karşı gerçek bir suçtur, çünkü organizmanın işini olumsuz etkiler ve çevreyi zehirler.
 9. Gastriközofageal reflü hastalığı, gastrik içeriklerin farenks içine girdiği zaman, sıcak olmayan boğaz ağrısı tetiklenebilir.
 10. Panik ataklar, nevrotik bozukluklar, somatize depresyon da boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü taklit edebilir.
 11. Larinksin mukoza zarının yanması;
 12. Diş etlerinin veya aftöz stomatitin iltihaplanması;
 13. Gonore veya farinks sifiliz.

Ateşsiz yutulduğunda boğaz ağrısı ile sonuçlanan en yaygın hastalık akut veya kronik seyirli bir farenjittir. Yine de, kendiniz teşhisi koymamalı ve tedavi önermemelisiniz, çünkü sebep başka bir durumda olabilir. Eğer boğazda şiddetli ağrı 2-3 günden uzun süre sizi rahatsız ediyorsa, doğru tanı için ENT ile randevu aldığınızdan emin olun.

Ateşte yutulduğunda boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu zaman, boğazdaki ağrı, viral veya bakteriyel enfeksiyonların vücuda girmesinden kaynaklanır.

 1. Kızarıklık, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama, ve genel bir rahatsızlık - tüm bu belirtiler anjini (bademcik iltihabı) gösterir. Rahatsızlık ve rahatsızlık, prodromal dönemde sözde hastalığın diğer semptomlarının gelişmesinden birkaç saat veya birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.
 2. Bu belirtiler olabilir zayıflık, yorgunluk, sinirlilik, aralıklı hafif ateş, kalp yetmezliği, vb: - Adenoid çok sinsi bir hastalıktır, bu belirtiler çok belirgin değildir ve çoğu zaman kelime "ortak" ile bağlantılı olarak göründüğü bir arka plan karakteri vardır. diğer birçok hastalıklara, ancak, bir kural olarak, kendi ayakları üzerinde taşıması kolay ve insanlarda böyle bir devletin nedenlerini aramaya acele etmeyin cadde veya peremerzaniem stres üzerinde, işteki stresi açıklayan. Kronik bademcik iltihabı kötüleştiğinde, diğer semptomlar olmadan boğaz ağrısı olabilir.
 3. Grip ve akut solunum yolu viral enfeksiyonu ile birlikte ağrı, burun akıntısı, vücuttaki ağrı, öksürük, kafa "böler", sıcaklık yaklaşık 38.5 ° C'dir.
 4. Yutmadaki ağrı, anjina - paratonzillit (peripermarentum selülozun iltihaplanması) komplikasyonu ile ortaya çıkabilir. Ağrı, tükürüğü yutmaya çalışırken güçlü, tek taraflı, keskin bir şekilde artmaktadır. Ayrıca baş ağrısı, vücut ısısında hafif bir artış, boğazda kulağa ve dişlere kuvvetli "yırtılma" hissi de olabilir.
 5. Larenjit, tatsız hislerin daha az yaygın nedeni olabilir. Yanma, kuruluk, ses tonlarındaki değişim hissi eşlik ediyor.
 6. Akut dönemdeki farenjit, 37.5 ° C'ye kadar düşük bir sıcaklıkla karakterize edilebilir. Bu arka planda, lenf düğümleri iltihaplı olabilir, orta derecede bir zehirlenme vardır. Bir boğazın ucundaki ılımlı ağrı yükselir, bir eritem, şişlik, iltihap vardır.
 7. Retrofaringeal apse yutma boğazda ağrı ile kendini gösteren, bir başka olası komplikasyonlardan anjina, (lenf düğümleri ve boğaz arkasında yer alan gevşek elyaf pürülan iltihabı).
 8. Kızamık, böylece kızıl, sahte krup ve ayrıca ateş ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkabilir, ancak hasta çok fazla endişe krup şiddetli öksürük veya kızamık içinde döküntü görünümü hakkında olduğu gibi bu semptomlar geri plana "atık" bir türüdür.

Yutma sırasında sıcaklık ve ağrıda artışa neden olan çeşitli nedenlerden ötürü, SARS ve boğaz ağrısı en sık görülen suçlardır.

Şiddetli boğaz ağrısı nedenleri

Şiddetli boğaz ağrısı, aşağıdaki durumların veya hastalıkların bir semptomudur:

 1. Angina (akut tonsillit);
 2. difteri;
 3. Scarlet ateşi;
 4. Paratonziller veya faringeal apsesi;
 5. Akut farenjit veya kronik sürecin alevlenmesi;
 6. Akut soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları (SARS, akut solunum yolu enfeksiyonları, grip, vb);
 7. Enfeksiyöz mononükleoz;
 8. Yabancı cisim boğazda sıkışmış ve yanlışlıkla ya da kasıtlı yutulmasıyla içine girmiştir;
 9. Boğazın mukoza zarının yakılması (örneğin, sıcak hava veya buharın solunması ile);
 10. Boğazın çeşitli nesnelerle, örneğin balık kemikleri, kuru ekmek kabukları, metal keskin nesneler vb.
 11. Glossopharyngeal sinir nevraljisi;
 12. Shilo-sublingual sendromu.

Çoğu zaman, şiddetli boğaz ağrısı çeşitli konularda, anjina, kırmızı ateş veya akut soğuk ile travmatik doku hasarı ile gelişir.

Yutulduğunda boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Yukarıda görüldüğü gibi, boğaz ağrısı doğrudan yutulduğunda bu semptomun nedenine bağlıdır. Teşhisi yapmadan ve bir uzman tarafından reçetelenen kapsamlı bir tedavi almadan önce, ilk ağrı semptomlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun için daha fazla ılık su ve süt, dezenfekte edici infüzyon (garnitür, pelin) veya iyot-soda solüsyonuyla gargara yapmalısınız. Rahatsızlık sağlamak için doktorlar, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan ilaçları (spreyler, haplar, şekerler) tavsiye eder:

Bu basit öneriler durumu kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Ancak, geleneksel tıbbı her derde deva olarak kullanmayın - kulak burun boğaz uzmanı, terapist, aile doktorundan tavsiye aldığınızdan emin olun. Ayrıca, önleme hakkında unutma: vücut, denge beslenme, ayaklarınızı sıcak tutmak temper.

Çok fazla boğaz ağrım varsa ne yapmalıyım? - En iyi tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı genellikle çeşitli hastalıklara eşlik eden çok acil bir sorundur. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması, özellikle yemek sırasında çok fazla rahatsızlığa neden olmaz. Boğaz ağrısını tedavi etmek hızlı ve etkiliydi, ağrının ortaya çıkmasının nedenlerini ve bunu ortadan kaldırmanın yollarını tam olarak bilmek gerekiyor.

Neden boğaz ağrıyor: en yaygın sebepler

Boğazda ağrı gelişiminin özellikleri

Şu anda, modern tıbbın çeşitli alanlarını kapsayan birçok bilinen boğaz ağrısı nedenleri vardır. Aslında, hoş olmayan bir semptom boğaz dokularının mukoza zarının iltihaplanmasına karşı gelişir. Bu kapağın ana işlevi, çeşitli patojenik bakterilerin, yabancı organizmaların ve diğer tahriş edici maddelerin vücuda, özellikle de solunum yoluna girmesine karşı koruma sağlamaktır.

Boğazdaki ağrı, tam olarak nedenine bağlı olarak farklı bir karaktere sahip olabilir. Sıklıkla acıya, zulüm hissi, tırmalama, yabancı cisim hissi, yanma hissi eşlik edebilir. Ayrıca, değişken derecelerde ve sürelerde farklılıklar gösterir.

Boğaz ağrısı ana nedenleri:

 • Anjin. Yutma sırasında ağrının oluşması akut bademcik iltihabının en yaygın ve belirgin semptomlarından biridir. Böylesi bir hastalıkta bademcikler etkilenir, bunun sonucunda büyüklükleri büyük ölçüde artar, viskoz sarı sıvı ile kaplanır. Bu hastalığa daima yüksek ateş ve servikal lenf nodlarında artış eşlik eder.
 • Viral enfeksiyonlar. Çeşitli viral mikroorganizmaların neden olduğu üst solunum yolunun birçok hastalığı vardır. Çoğu durumda, bu enfeksiyon boğazın mukoza zarına da yayılır, böylece tahriş ve enflamatuar süreçleri provoke eder. Bu durumda karakteristik, boğaz duvarlarının yanı sıra öksürüğün güçlü bir şekilde kızarmasıdır.
 • Solunum hastalıkları. Bu hastalık grubunun semptomlarının viral bir enfeksiyondan ayırt edilmesi oldukça zordur. Ancak, ARI'nin bakterilerin olumsuz etkilerinin bir sonucu olduğu unutulmamalıdır. Enfeksiyon çok hızlı gerçekleşir ve bu nedenle hastalığın belirtileri aniden ortaya çıkar.
 • Farenjit. Viral bir doğaya sahip olan bu hastalığa, farinksin arka yüzündeki dokuların iltihaplanması eşlik eder. Çoğu durumda, hastalık doğada mevsimseldir ve insan bağışıklığının bir şekilde zayıfladığı bir zamanda, ilkbaharda ve sonbaharda kendini gösterir. Farenjit ile boğazdaki ağrıya, yemek yeme veya konuşma sırasında ciddi şekilde müdahale edebilen bir terleme ve şiddetli kuruluk hissi eşlik eder. Aynı zamanda, yüksek ateş veya öksürük şeklinde klasik belirtiler tamamen yok.
 • Laryngitis. Larenjit oluşumu, çoğunlukla ses tellerinde aşırı suş ile ilişkilidir. Hastalığa, önemli bir kısık sesin yanı sıra, zulüm hissi ve düşük yoğunluklu öksürük eşlik eder. Bir boğaz ağrısı, kural olarak, çok güçlü değildir ve çok sayıda tedavi prosedürleri tutarsanız, çok hızlı bir şekilde geçebilir.
 • Alerjik reaksiyon. Boğaz ağrısının aniden ortaya çıkmasının nedeni, vücudun belirli bir alerjen maddeye negatif reaksiyonunun bir sonucu olabilir. Hastalığa mutlaka ağız kuruluğu, artan yırtılma, ciltte kaşıntı ve solunum bozuklukları gibi başka semptomlar eşlik eder. Boğazdaki ağrının çoğu, çeşitli hayvanların tüylerinin, bitkilerin polenine karşı alerjinin arka planında meydana gelir. Yiyecek ya da küf için daha az sıklıkta.
 • Sigara. Tütün ürünlerinin düzenli kullanımının zararı herkes tarafından bilinmektedir. Bununla birlikte, birkaç kişi boğazda ağrı nedeninin sigara dumanı olabileceğini biliyor. Bu madde larinksin mukoza zarını tahriş edebilir, bu da hoş olmayan semptomlara neden olur. Boğazda ağrı oluşumu için kurşun ve pasif sigara içebilir.
 • Düşük hava nemi. Bazı durumlarda, odada aşırı kuru hava nedeniyle hoş olmayan bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Böyle bir havanın mukoza zarını aştığı gerçeğine ek olarak, aynı zamanda çoğu zaman vücudun içine giren ve birtakım rahatsızlıkları kışkırtan bir toz taşıyıcısı olur.

Genel olarak, boğaz ağrısını provoke edebilecek çok sayıda faktör vardır. Hem çeşitli hastalıkları hem de olumsuz çevresel faktörleri içerir. Boğazda şiddetli ağrı ile ne yapacağınızı belirlemek için, böyle bir semptomun ortaya çıkış nedenini her zaman düşünmelisiniz.

Boğazımı evde tedavi edebilir miyim?

Boğazda ağrıya sahip bir uzmana başvurmanın gerekip gerekmediği sorusu başka acil bir konudur. Çoğu durumda, bu hastalık çeşitli ilaçlar ya da geleneksel tıp yardımıyla bağımsız olarak tedavi edilir. Bununla birlikte, bazen hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir, ki bu tedavi, nitelikli doktorların yardımı olmadan önlenemez.

Boğazdaki ağrının çok güçlü olması ve şiddetinin kısa bir süre için bile azalmaması durumunda, tıbbi yardım almanız gerekir. Bu, semptomun hastanın salyayı bağımsız olarak salgılayan yutmak için zamanı olmadığı kadar çok ifade edildiği durumda özellikle önemlidir. Ayrıca, boğaz ağrısının arka planında solunum sürecinin ihlali meydana gelirse tıbbi yardım arama sebebi zorunludur.

Bu gibi durumlarda yardım istemeniz önerilir:

 • İki günden fazla herhangi bir semptomu olmayan ağrılar
 • Vücut sıcaklığında keskin atlar vardır
 • Görme, hasta boğazın arkasında pürülan birikintileri gözlemler.
 • Boyundaki lenf düğümleri büyük ölçüde genişler, bu da alt çeneyi hareket ettirmek veya başını döndürmek için acı verir.
 • Seste 14 günden uzun bir süre için belirgin bir sebep yok.

Faydalı video - boğaz ağrısı tedavisinde Halk yöntemleri:

Boğazın tedavisi sadece özel ilaçların alınması ya da prosedürlerin uygulanması değil, aynı zamanda diğer birçok önemli yönü de içerir. Her şeyden önce, etkilenen dokuların hiçbir şekilde yüklenemeyeceği unutulmamalıdır. Solunan havayı daha nemli ve temiz hale getireceğinden sadece burundan nefes almanız önerilir.

Buna ek olarak, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışmak gerekir, sadece semptomu olarak ağrı değil.

Ağrı kesiciler almak, boğaz ağrısına çok yardımcı olan hızlı ve etkili bir yoldur, ancak bu, onu provoke eden faktörü ortadan kaldırmaz, bu da hastalığın çok çabuk geri gelmesini sağlar. Hastalıklarda sigarayı bırakmalı ve iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandıracak diğer olumsuz faktörlerin etkisini azaltmalısınız.

Çoğu durumda, boğazda ağrı tedavisi tıbbi yardım olmadan evde gerçekleştirilir, ancak bu rahatsızlığın komplikasyonlara neden olabileceği durumlar da vardır ki bu da bir ambulans çağırma ihtiyacını beraberinde getirir.

İlaçlar: Çeşitleri ve kullanımları

Boğaz ağrısı tedavisinde etkili ilaçlar

Modern ilaçların geliştirilmesi sayesinde, pek çok ilaç ortaya çıkmış ve bu hareketleri boğazdaki ağrının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Ancak, tedavinin karmaşık bir süreç olduğunu hatırlamak önemlidir ve bu nedenle sadece tabletlerin kullanımıyla değil, aynı zamanda diğer prosedürlerle de üretilmelidir.

İlaçları kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Özellikle, ilacın bileşimini, kabul edilmeye karşı kontrendikasyonları ve olası yan etkileri incelemek çok önemlidir. Ayrıca diğer ilaçlarla farmakolojik etkileşime dikkat etmeye değer.

Boğaz ağrısı için İlaçlar:

 • Grammidin. Tablet şeklinde yayar ve belirgin bir antibakteriyel etki ile karakterizedir. Bu ilacı, akut solunum yolu enfeksiyonları ve diğer bakteriyel hastalıkların neden olduğu boğaz ağrısı ile almak tavsiye edilir. İlaç hamileliğin yanı sıra 6 yaşına girmesine izin verilir. Emzirme sırasında Grammidin kontrendikedir.
 • Geksoral. Bu ilaç soğuk algınlığı için en etkilidir. Dozajı hesaplarken çok uygun olan bir sprey formunda yayar. İlaç anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve bu nedenle boğazda hemen hemen her türlü ağrıya yardımcı olur. Heksoral, belirtilen dozun tam olarak gözlenmesi ile 4 yaş çocuklara kabul edilmesine izin verilir.
 • Lugol'un çözümü. Bu antibakteriyel madde, boğaz ağrısı dahil olmak üzere geniş bir yelpazede endikasyonlara sahiptir. İlaç, pamuklu çubuk veya çubuk ile iltihaplı dokularla hafifçe yağlanması gereken bir sıvıdır. Bu aletin dezavantajı, mukoza zarını aşırı dozlayabilmesidir, çünkü kısa bir süre boyunca boğazdaki ağrı artabilir.
 • Faringosept. Hazırlık emici tabletler şeklinde temin edilebilir. Lokal anestezi eylemiyle karakterizedir ve ayrıca bakteriyel ve viral hastalıklar için çok önemli olan antiseptik maddeler içerir. Pharyngocept 6 yaşından itibaren alınması tavsiye edilir. Hamileliğin yanı sıra emzirme döneminde, bu ilaç kontrendikedir.
 • Lizobakt. Sunulan ilacın ana avantajı kesinlikle doğal bir bileşimdir. İlaç, yan etkilere neden olan antibiyotikler veya başka bileşenler içermez, ancak hızlı ve somut bir etkiye sahiptir. İlacın ana etkisi, ağrı giderilmesinin yanı sıra, bakteriler-patojenlerin patojenik aktivitesinde bir azalmaya yöneliktir.
 • Strepsils. İlaç antibakteriyel ve analjezik etkiye sahip olan resorpsiyon için pastiller formunda salınır. Bu güçlü bir ilaçtır ve bu nedenle hızlı bir şekilde boğaz ağrısı ile yardımcı olur. Bu durumda, sadece 12 yaşındayken böyle bir araç kullanabilirsiniz. Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde, sadece doktorun izni ile kabul edilebilir.

Genel olarak, şiddetli boğaz ağrısı ile ne yapacağınız hakkında konuştuğunuzda, eylemleri hoş olmayan bir semptomdan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayan çok çeşitli ilaçlara dikkat etmelisiniz.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı tedavisi için en iyi halk tarifleri

Tarif edilen hastalığın tedavisi sadece ilaçların yardımı ile değil, aynı zamanda alternatif tıp yardımıyla da gerçekleştirilebilir.

Ancak, sadece bu durumda gerçekten etkili olacağından terapinin yetkin ve sorumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları:

 • Süt. Bu ürün, etkilenen dokuları ısınmasına izin verdiği için boğaz ağrısı için en yararlı ilaçlardan biridir. Sıcak, küçük yudumlarda süt iç. Boğazın mukoza zarının iltihaplanma süreçlerinde ve ayrıca tereyağ ilavesinde de etkili olan balla karıştırılabilir.
 • Ihlamur infüzyonu. Bir tıbbi içecek hazırlamak için, bir bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş limon çiçek demlemek gereklidir. Bitki kendi başına hasat edilebilir veya hazırlığı için hazır eczaneden satın alınabilir. İlacın alması günde 4-5 kez 50 ml olmalıdır.
 • Kuşburnu. Bu bitki, boğaz ağrısı tedavisinde çok önemli olan antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Buna ek olarak, gül kalçalarından yapılan çayın önemli bir avantajı, herhangi bir miktarda içilebilir olması ve böylece içeceğin hasta için ana içecek tipi olarak kullanılmasıdır.
 • Limon. Limon suyu antiseptik etki ile karakterizedir ve patojenik mikroorganizmaların aktivitesini azaltmaya ve böylece enflamasyonu azaltmaya ve ağrının giderilmesine izin verir. Limon ağızda küçük porsiyonlarda çözülebilir veya çayın içine eklenebilir. Ayrıca, etkili bir çare, bir kaşık bal ile karıştırılmış limon suyudır. Böyle bir ilaç en az günde 3-4 kez alınır.
 • Soğan suyu Çok sayıda fitoktit sayesinde soğan, halk tıbbında aktif olarak kullanılan etkili bir bakterisittir. Bu bitkinin suyu kullanmak için boğaz tedavisi tavsiye edilir. Günde 3 kez bir çay kaşığı alınmalıdır. Yedikten sonra bir yemek almak en iyisidir.
 • Buhar inhalasyonu. Boğaz tedavisi için, buhar prosedürleri papatya, nane, calendula ve diğer tıbbi bitkiler ile kullanılır. Bu bitkilerin bir kaynatılmasının hazırlanması ve kabın plakadan çekilmesi, buharları 10-15 dakika için teneffüs etmektir. Sıvı sıcaklığının 65 dereceden fazla olmaması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde boğaz ağrısı daha da kötüleşebilir.

Genel olarak, boğaz ağrısını tedavi etmek için, özellikle ilaçların kullanımı ile birlikte, oldukça etkili olan çok sayıda halk yöntemi vardır. Kuşkusuz, boğazda şiddetli ağrı ile ne yapılacağı sorusu çok acil. Başarılı tedavi için sadece ilaç tedavisi ve çeşitli halk ilaçları yöntemlerini değil, aynı zamanda bu tür bir rahatsızlığın ana nedenlerini de bilmek gerekir.

Yutulduğunda boğazda hızla ağrı nasıl tedavi edilir: semptomun söylediği, basit öneriler

Hem yetişkinlerde hem de boğazda boğaz ağrısı sıklıkla görülür. Bu semptomun ortaya çıkışı enfeksiyonlara, tümör neoplazmlarına, travmalara bağlıdır. Provoke edici bir faktör tespit etmek ve etkisini ortadan kaldırmak için hemen bir doktora danışmalısınız.

Yutulduğunda boğaz ağrısı: fizyoloji

Ağrı sendromu, dokular hasar gördüğünde ortaya çıkan rahatsız edici bir duyu hissidir. Mukustan otolaringolojik organlarda birçok nosiseptör vardır. Heyecanlandıklarında ve rahatsızlık duyduklarında.

Bu durum, mekanik veya sıcaklık faktörlerine bağlı olabilir. Kimyasallar da sıklıkla etkilenir. Ağrı reseptörleri aktive olduğunda, sinir sistemi iltihap görünümünü gösterir.

nedenleri

Ağrının başlamasına neden olan birçok faktör vardır. Onları sadece doktor teşhis edebilir.

Boğaz ağrısı olası nedenleri

hastalık

Benzer anomaliler bademcikler veya farinksin iltihaplanmasından kaynaklanır. Farenjit ve bademcik iltihabını içerir. Örneğin, Farenjit diğer belirtilerle karakterizedir - öksürük, burun iltihabı, konjunktivit. Tonsillit, sıcaklıkta hafif bir artış ile eşlik eder. Genellikle genel halsizlik, yorgunluk vardır.

yaralanmalar

Ağrı sendromunun sebebi, kıkırdaklı dokuların kırılmasına veya yırtılmasına yol açan larinksin bir çürüğü olabilir. Bu durum kanama, nefes alma ihlali, öksürük ile karakterizedir. Zor durumlarda, şok gelişir. Ayrıca, boğaz ağrısına yabancı cisimler tarafından dokuların travmatizasyonu neden olabilir.

neoplazmlar

Onkolojik patolojiler güçlü bir ağrı sendromu ile karakterizedir. Kanser çok sigara içen ve alkol tüketen insanlara daha duyarlıdır. Aynı durum, kirli ortamın etkisi için de geçerlidir.

Diğer nedenler

Ağrının nedeni aşağıdaki anomaliler olabilir:

 • kronik yorgunluk sendromu - boğazda ağrı, uykusuzluk, halsizlik ve sinirlilik ile kendini gösterir;
 • kızıl ateş - ateş, döküntüler, zayıflık eşlik eden akut bulaşıcı bir hastalıktır;
 • Enfeksiyöz mononükleoz - sıcaklık artışı, titreme, öksürük ile birlikte;
 • alerji - polen, yün, gıda etkisinin bir sonucudur ve rinit, öksürme, hapşırma ile karakterizedir;
 • kuru hava - tükürük ve terleme yutulurken kesme ağrısını provoke edebilir;
 • reflü-özofajit - mide suyunun özofagusa girmesiyle birlikte, larenksin tahriş olmasına neden olur;
 • HIV enfeksiyonu - boğazda ağrı ile karakterizedir.

Çeşitli hastalıklarda muayene edildiğinde boğaz nasıl görünür?

Semptomlara bağlı olarak teşhis yapabilirsiniz. Bunu yapmak için uzman, bunları veya diğer çalışmaları seçer.

Lump veya rahatsızlık

Bu durum genellikle farenjit ile gözlenir. Virüs veya bakterilerle ilişkili olan boğazın enflamatuar bir lezyondur. Bu hastalık için farklı belirtiler ile karakterize edilir - ateş, öksürük, kas dokusunda ağrı. Tedavinin yokluğunda, bronşit veya boğaz ağrısı gelişme riski vardır.

Bir yandan

Bu durum genellikle sağ veya sol tarafta lokalize bir enfeksiyon ile ortaya çıkar. Nedeni akut otitis media, streptokok enfeksiyonu, lenf nodlarının inflamatuar lezyonlarıdır. Ayrıca, provoke edici faktörler genellikle akut enfeksiyonlar - difteri, kızamık veya kızıl ateştir.

Adem'in elması alanında

Bu durum genellikle mekanik yaralanmaların bir sonucudur. Düşmeler veya spor yükleri sırasında çürükler ile ilişkilidir. Sonuç olarak, Adam'ın elmasında ağrıya yol açan kıkırdak dokuda kırılma riski vardır. Öksürdüğü zaman, bu durum kanlı akıntı ile karakterizedir. Zor durumlarda, boğulma riski vardır.

Ayrıca, bu bölgedeki ağrı akut larenjit ile ortaya çıkar. Meydana gelmesinin sebebi virüsler, kimyasal etkiler, ses tellerinin gerilimi.

dikiş

Böyle bir ağrı sendromu, çoğunlukla yabancı nesnelerin boğaza girmesiyle oluşur. Bunlar balıklar, yenmemiş gıdalar, meyve dilimleri veya tahıl kılıfları olabilir. Daha sonra, yutulduğunda ağrı meydana gelir. Bazen bir öksürük ve hatta boğulma vardır.

Kulağa verir

Böyle bir durumda, bir kulak iltihabı şüphelenebilir. Bu durumda, sadece boğaz ağrısı değil, aynı zamanda işitme organından pürülan akıntı. Ayrıca, bir kişi ateş, genel bir halsizlik ve iştah olabilir.

Videomuzda boğazda ağrıya neden olan hastalıklar hakkında:

Ek belirtiler

Genellikle, boğaz ağrısı enfeksiyöz patolojilerden kaynaklanır. Bu gibi durumlarda, aşağıdaki tezahürler meydana gelir:

 • öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • sıcaklık artışı;
 • titreme;
 • Boğazda yoğun, dikişli veya keskin ağrı.

tanılama

Patolojiyi tanımlamak için bir doktora görünmelisin. Uzman klinik tabloyu inceleyecek ve muayeneyi gerçekleştirecektir. Buna bağlı olarak, aşağıdaki çalışmalar reçete edilir:

 • HIV enfeksiyonu tanımı için test;
 • göğüs ve boyun radyografisi;
 • Boğazdan bir çubukla;
 • streptokok enfeksiyonunu tespit etmek için bir kan testi;
 • Özofagusta asit içeriğinin tahmini.

Boğaz ağrısı için ayırıcı tanı algoritması

tedavi

Terapi seçimi semptomların nedenine bağlıdır. Çünkü tanıdan sonra sadece bir uzman tarafından seçilebilir.

Kendi kendine ilaçlama kesinlikle yasaktır. Tıbbi reçete olmadan antibiyotik kullanmak, sağlığa zarar verebilir ve mikroflorayı bozabilir. Büyük önem taşıyan ilaçların da kombinasyonu.

İlk yardım

Tedavinin etkili olabilmesi için hastanın ilk yardıma ihtiyacı vardır:

 • daha az konuş;
 • daha ılık sıvılar kullanın - su, çay, meyve suları;
 • durulama için özel eczane çözümleri kullanmak;
 • yüksek yoğunluklu rahatsızlık ile ağrı kesiciler almak;
 • öksürük için pastil ve lolipop kullanın;
 • mukoza zarının tahrişini kışkırtan sigara ve alkolden kaçının.

En popüler ilaçlar ve yöntemler

İlaç tedavisi, bu tür ilaç kategorilerinin kullanımını içerir:

 • resorpsiyon için tabletler - gramicidin, pharyngosept;
 • antibakteriyel etki ile boğaz için spreyler - bioparox, orasept;
 • durulama için araçlar - hlorgeksidin, furatsilin;
 • analjezik etki ile spreyler - lidokain;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - parasetamol, diklofenak;
 • antibakteriyel maddeler - heksoral.

Geleneksel terapiye ek olarak, evde kullanılabilecek etkili halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Boğaz, soda, tuz ve iyot dayalı bir tıbbi çözüm ile durulayın. Bunu yapmak için bir bardak su 1 küçük kaşığı soda ve tuz almalı ve 5 damla iyot ilave etmelidir. En uygun çözüm, potasyum permanganatın bir çözümü olacaktır. Bununla birlikte, kullanmadan önce, ilacın tamamen çözüldüğünden emin olmanız gerekir.
 2. Tıbbi bitkilerin soğumalarının inhalasyonları. Bu amaçla papatya, calendula, meşe kabuğu kullanabilirsiniz. Hazır çorba, su ısıtıcısına dökülmeli, nozüle bir kağıt konisi eklenmeli ve 10 dakika süreyle buharlaşmaya maruz bırakılmalıdır.
 3. Tarçın bir terapötik karışımı. Bunu yapmak için, bir bardak süt, birkaç gram tarçın ve bir kaşık balı birleştirmelisiniz. Elde edilen bileşim hafifçe ısıtılır ve günde üç kez alınır. 1 kez camın yarısını içmelisin.

Dr. Komarovsky: Bir çocuğun boğazındaki ağrının ne kadar çabuk iyileştiğini söylüyor:

Böyle tehlikeli bir durumdan

Boğazda virüs veya bakteri enfeksiyonu nedeniyle ağrı olduğunda, tedaviye zamanında başlamalısınız. Aksi halde, diğer organların enfeksiyonu riski vardır. Sonuç olarak, bu tür komplikasyonlar gelişir:

 1. Akciğerlerin iltihaplanması - tedavi edilmemiş akut solunum yolu viral enfeksiyonunun sonucudur.
 2. Anjina - böbrek yetmezliğine, kalp patolojilerine ve eklem hasarına neden olabilir.
 3. Sinüzit - boğaz hastalıkları için yeterli tedavi olmadığında ortaya çıkabilir.
 4. Bronşit - uzun bir süreç ile, kronikleşme riski vardır.
 5. Otitis - solunum organları etkilendiğinde, kulaklar genellikle acı çeker.

önleme

Boğaz hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için, önleme ile uğraşmak gerekir:

 • vücudu kızdırmak;
 • dengeli beslenme;
 • sigara ve içkiden uzak durmak;
 • spor için gitmek;
 • Diyet karbonatlı su ve çok soğuk içeceklerden hariç tutunuz;
 • temiz havada yürüyün.

Boğazda tehlikeli bir ağrı nasıl fark edilir:

görünüm

Prognoz doğrudan bu semptomun ortaya çıkış nedenine bağlıdır.

Yutulduğunda acı veren duygular çeşitli patolojilere eşlik edebilir. Tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemek için, bu belirti belirdiğinde, hemen uzmanlarla iletişime geçmeli ve randevularını net bir şekilde izlemelisiniz.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi

 • Solunum hastalıkları
  • soğuk
  • ARVI ve ARI
  • grip
  • öksürük
  • zatürree
  • bronşit
 • KBB hastalıkları
  • Burun akıntısı
  • antritis
  • bademcik iltihabı
  • Boğaz ağrısı
  • kulak iltihabı

Boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için

Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı: ne yapmalı

Akşamları bile, oldukça sağlıklı bir insansın ve sabahları iğrenç bir duyguyla uyandın. Yutkunmazsın, her kelime vahşi bir acı getirir, boğazın tek bir yaraya dönüştüğü hissi. Muhtemelen boğaz ağrınız var. Acıyı hafifletmek için ne yapmalı?

Boğazdaki ağrı, herhangi bir hava yoluyla bulaşan enfeksiyon ile doğrudan ilgilidir. Viral enfeksiyonlar havaya doğru hareket eder ve insanlarla en ufak bir temas halinde kolayca enfekte edebilir. Hasta bir kişiyle arkadaşça bir el sıkışmadan sonra bile, ellerini yıkamamanız ve ağzınıza veya burnunuza dokunmazsanız, boğazda şiddetli ağrıya neden olan boğaz ağrısı olabilir.

Ne zaman doktora gitmek

Birçok insan hastanın boğazına doktora yönelmek için acele etmemektedir. Bununla birlikte, yoğun kendi kendine tedavi ile beş günden fazla bir süre geçtikten sonra ağrı geçmediyse, doktora yapılacak bir ziyaret yeterlidir.

Doktora gitmek için beş gün beklemeyin, eğer:

- başlangıç ​​evresine göre ağrı şiddetlendi;

- yutma süreci zordu;

- Normal nefes almak imkansızdır;

- ciltte döküntüler vardı;

- Boyunda şişmiş ve lenf düğümleri incinir;

- tükürükte veya balgamda - kanda;

- güçlü bir zayıflık hissediyorsunuz;

- Kaba ses telaffuz edilir veya ses kaybolur.

tedavi

Modern tıp boğazda ağrıyı gidermek için birçok araç bilir:

Şiddetli ağrı ile, bu her zaman etkili değildir. Ağrı boğaz ağrısı (yani, patojenik streptokok ve stafilokok) nedense, lolipop değil, özel ilaçlar kullanın. Ve kontrol edilemez değil, tıbbi reçete. Bunlar antibakteriyel ilaçlar.

Günlük hayatta, şiddetli ağrıyı hafifletmek için şunları kullanabilirsiniz:

- Potasyum permanganat (bizim için potasyum permanganat) -% 0,1 çözelti;

- furatsilin - bir kupa üzerinde iki tablet durulayın;

- kabartma tozu - bardak başına yarım çay kaşığı;

- tuz, pişmiş veya deniz - aynı;

- Bir soda + iyot + tuzu çözeltisi.

Halk ilaçları

Bira. Yeteri kadar 100 g, kaynatın, serin, küçük yudumlarda içilir. Günde beş kez tekrarlayın. Tarif sadece yetişkinler içindir!

Çay mantarı İnfüzyonlar boğazını sıklıkla (günde 10 kez) ve uzun bir süre (10 dakika) durulayın.

Yaban mersini. 100 gr miktarındaki kuru meyveler, yarım litre suya dökülür ve hacim neredeyse yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatılır. İki saat ara ile durulayın.

Adaçayı. O - özel bir onur ve saygı. Halk tıbbı bu bitkiyi boğaz hastalıkları için her derde deva olarak görmektedir. İnfüzyonu suyla orantılı olarak hazırlayın - bir bardak üzerindeki yaprakların bir çorba kaşığı. Yarım saat ısrar et. Ağrı azalıncaya kadar her yarım saatte bir durulayın.

Otların arasında hala marigold ve papatya ile St. John's Wort'a yardım ediyor.

Boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için

Boğazdaki ağrı her insan tarafından bilinir. Son derece değişik olabilir - delici, kesik, titreşimli, bastırıcı, karıştırıcı ve yutma ile artan. Ağrı yanabilir, büyüyebilir veya kalıcı olabilir, ancak bir şey açıktır - boğazda ağrılı duyular tedavi edilmek zorundadır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı, kronik ve akut solunum yolu hastalıklarının yaklaşık% 80'inde görülür. İnsanlar acıyı hafifletmeye yönelik sıcak içecekler, inhalasyonlar, durulamalar, sulama ve diğer prosedürler yardımı ile çıkarmaya çalışır. Ancak, boğaz ağrısı sadece grip nedeniyle değil, aynı zamanda angina, farenjit, alerjik reaksiyonlar ve KBB hastalıklarında da meydana gelebilir, bu nedenle ortaya çıktığında doktora başvurulması tavsiye edilir.

Antibiyotiklerin atanması, yalnızca hastanın muayenesinden sonra, vücudunun tüm özelliklerini hesaba katarak meydana gelir.

genel olarak ( "Miramistin", "Dioksidin", "Octenisept") durulama için antiseptik spreyler ve solüsyonlar kullanılır boğazda ağrı tedavisi için geleneksel yöntemlerden. Böyle yutak mukozası duvarlarından ödem kaldıracaktır son nesil "Telfas" "Klaritin" veya "Tsetrin" olarak uyuşturucu kullanan dekonjestanlar tedaviyi tutmak için gereklidir. boğaz da "Nurofen", "Ketanal", "Ketarol" ya da "Ketanov" anestezi ve boğaz kullanılarak iltihaplı doku daha sonra sıcak kaynamış su ile durulanması gerekir% 3 hidrojen peroksit, gargaralar yumuşatır.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri

Boğaz ve homeopati ile iyi bir şekilde yardımcı olur - böylece, otlar ve propolis infüzyonları, papatya, adaçayı, payetler ile ultrasonik ve buhar inhalasyonları ile mükemmel bir etki sağlanır. Ayrıca, "Tonzilgon" ve "Tonsilotren" ilaçları kullanılabilir. Boğazda sürekli ağrıdan kurtulmak için, immün sistemi uyarıcı terapi sıklıkla kullanılır, bu da faringeal mukozanın bağışıklığını uyarır. İyi kanıtlanmış bir ilaç, "Imudon", en az on gün olan bir tedavi kürüdür.

Bağışıklık uyarıcı ilaçların atanması, hastanın immünogramını inceledikten sonra sadece bir immünolog olabilir.

Boğaz ağrısı olan geleneksel ilaç, şarap ya da elma sirkesi ile durulama yapılmasını tavsiye eder; bu oran, orantılı olarak seyreltilmelidir: 100 miligram sıcak kaynamış su başına ilacın iki çay kaşığı. Böyle bir çözüm, boğaz ağrısını günde iki ila üç defadan az olmamalıdır. Ayrıca hastalık döneminde sıkı bir diyete uymanız gerekir, bu da diyetin can sıkıcı, asidik, kızartılmış, biberli ve tuzlu yiyecekleri tamamen ortadan kaldırır. Aynı durum, hasta boğaz dokusunu yaralayabilecek veya rahatsız edebilecek sert ve sert ürünler için de geçerlidir. Benzer şekilde, çok soğuk ve sıcak yiyeceklerin yanı sıra alkollü ve alkolsüz içeceklerin reddedilmesi gerekir.

Ciddi derecede boğaz ağrısı, ağrılı yutma ve konuşma: uygun tedavi

Yaşamı boyunca her insan boğazda rahatsızlıklarla karşılaştı. Bazıları sadece ara sıra böyle problemler yaşar, diğerleri oldukça düzenlidir. Ve genellikle farklı şekillerde başlarlar. Terleme, ses kısıklığı, genel halsizlik olabilir. Ve bazı durumlarda mukoza zarı hemen iltihaplı hale gelir. Sempatolojinin farklı tezahürlerine rağmen, tüm patolojiler ortak bir problemle birleştirilir: boğaz ağrır, yutmak ve konuşmak acı verir. Bir damla su bile ciddi ağrılara yol açabilir ve hasta için gerçek bir test olabilir. Acı veren rahatsızlıktan nasıl kurtulur?

Rahatsızlık ana nedenleri

Boğaz ağrısı, ağrılı yutma ve konuşma yapan hastalar, bu tür endişeli belirtilere çok dikkat etmelidir. Küçük olsa bile, ilk bakışta belirtiler, gelecekte rahatsızlık verici hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

Boğaz ağrısı bazen sadece soğuk algınlığına işaret eder. Bazen bir bakteri enfeksiyonu veya alerjik reaksiyonun vücutta gelişimini gösterir. Elbette, her bir patolojinin bireysel yeterli tedaviye ihtiyacı vardır. Almak için, sadece, neden boğaz güçlü bir şekilde acıyor?

Rahatsızlığın başlıca nedenleri:

 1. virüsler. Hasta ateşi olabilir. Genellikle burun akıntısı var. Bu semptomatolojiye bazen mukoza iltihabı eşlik eder. Ağız kuru hissediyor. Hasta larinksin yanında akut yanma hissi yaşıyor. Bu duygular yutma sırasında büyük ölçüde artar. Periyodik olarak kafaya verme yeteneğine sahiptirler. Hastalıklar solunum yolu virüsleri tarafından tetiklenebilir. Fakat bazen patolojiler daha ciddi nedenlere dayanır. Boğaz ağrısı kızamık, kızamık, grip, enfeksiyöz mononükleoz virüsleri neden olur. Hastalığın şiddetlenmesine ve komplikasyonlarının gelişmesine izin vermemek çok önemlidir.
 2. alerji. Patoloji burun ve ağız mukozasının iltihaplanmasına neden olabilir. Cilt tahrişinin bir sonucu olarak, hasta yutma sırasında acı çeker. Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir. Çünkü alerjik bir saldırı ciddi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu durumda uzmanlar gereklidir.
 3. boğaz ağrısı. Tonsillit, her zaman boğazda şiddetli ağrıya neden olan bir hastalıktır. Yutma sırasında özellikle rahatsızlık verir. Patolojiyi tanımak mümkün ve anjinaya eşlik eden bir takım başka semptomlar için, bademcik iltihabı, boğazda şişme. Buna ek olarak, çoğu zaman hasta boğazda bir yumru hisseder, bu da su içmeyi zorlaştırır, yiyecek yutur.
 4. Yabancı cisim. Oldukça şans eseri, bir kişi yabancı bir nesneyi yutur ve bazen boğaz tahrişini kışkırtan bir parça yiyecek alabilir. Bu durumda, ağrı her dakika ile yoğunlaşır. Yabancı cisim, boğazın kabuğunu çizerek hastanın çok hoş olmayan hislerine neden olur.
 5. soğuk. Bu patolojiye sıklıkla bir öksürük ve ateş, burun akıntısı eşlik eder. Bazen yaygın bir soğuk yutma sırasında dayanılmaz acıya neden olur. Bu durumda, rahatsızlığı azaltabilecek özel ilaçlar kullanmanız gerekir.

Boğazın çok ağrılı olmasının tek nedeni bu değil. Bazen rahatsızlık kışkırtılabilir:

 • bakteriyel hastalıklar - grip, farenjit;
 • kuru hava;
 • kirlenme veya tahriş edici maddeler;
 • kas gerginliği (konuşmadan sonra);
 • gastroözofageal reflü;
 • bir tümör;
 • HIV enfeksiyonları.

Kendi kendine tedavi kabul edilemez olduğunda?

Sinsi bakteri ve virüsler, onlara karşı harekete geçecek zaman olmasa bile, herhangi bir insan sistemini etkileyebilir. Akciğerlere yayılan enfeksiyon, pnömoniyi provoke edebilir ve beyine ulaşırsa, menenjite neden olabilir. Böbreğe indirirken, hasta piyelonefrit gelişebilir.

Ancak maalesef çoğu insan ziyareti doktora erteledi. Eğer boğaz ağrıyorsa, yutmak ve konuşmak acı verir, hastalar genellikle kendi kendine tedaviye girişirler. Bununla birlikte, yutkunmada rahatsızlığa eşlik eden, tıbbi müdahale ihtiyacını gösteren bazı işaretler vardır.

En kısa zamanda, boğaz ağrısı aşağıdaki belirtiler eşlik ederse doktora danışın:

 • kilo kaybı;
 • şiddetli baş dönmesi;
 • kırmızı renkte döküntüde cildin oluşması;
 • artan lenf düğümleri;
 • artan kalp hızı;
 • nefes darlığı;
 • eklem ağrısı;
 • tükrük ve balgamda kan damarlarının görünümü;
 • bademcikler beyazımsı plaket eğitimi;
 • 38,5 derece aşan sıcaklık;
 • kulaklarda ağrı;
 • boğazda ve boynunda şişme;
 • ağrılı rahatsızlık, 1 haftadan fazla bölünmesi.

Boğaz ağrısı, ağrılı yutma ve konuşma olan gebe kadınlar mutlaka bir doktora görünmelidir. Bu öneri, bir zamanlar romatizma tedavisi gören kişiler için de geçerlidir.

Nereden başlamalıyız?

Yutulduğunda boğaz ağrısı olan kişiler, doktor tavsiyelerini dinlerlerse rahatsızlığı önemli ölçüde azaltabilir:

 1. Motor aktivitesini ve zihinsel stresi en aza indirmeye çalışın. Evden, iş sorunlarından tamamen ayrılmak bir süreliğine tavsiye edilir. Bu durumda, vücut tüm kaynaklarını hastalıkla mücadele edecek şekilde yönlendirecektir. Sonuç olarak, kurtarma yeterince hızlı gelecektir. Ancak öfkeli modern bir tempoda, bu tavsiyeyi birkaç kişi takip ediyor. Boğaz ağrısı soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkarsa, çoğu semptomatik yolları rahatlatmak için hoş olmayan semptomları tercih eder. Bu yaklaşımın tedaviye yönelik tehlikesi, genellikle soğuk algınlığı ile ilgili semptomların, kan basıncını arttıran ve kalbin aşınma için çalışmasına neden olan bir fenilefrin içermesidir. Soğuk algınlığı komplikasyonlarını önlemek için, bu tip bileşenler olmadan ilaç seçmeniz gerekir. Örneğin, "AntiGrippin" ( "Natur-ürün" daha iyi) - basınçta bir artışa neden olmadan ve kalp kasına zarar vermeden, SARS olmayan rahatsızlık verici semptomları ortadan kaldıran fenilefrin olmadan soğuk algınlığı için bir ilaç.
 2. Boğazda ciddi rahatsızlık hissetmek en iyi çözüm değildir. En azından tedavi süresi boyunca kötü alışkanlığınıza veda edin.
 3. Boğazınızı yıkadığınızdan emin olun. Bu amaçlar için eczane özel bileşenlerini satın alabilir veya halk ilaçları kullanabilirsiniz. Bu prosedür daha sık tekrarlanmalıdır. Durulama, mukoza zarını sakinleştirir, ayrıca mikropları ortadan kaldırır. Şiddetli ağrı yavaş yavaş azalacaktır.
 4. Boğazda rahatsızlık, daha az konuşmak tavsiye edilir. Bir hastalık sırasında sessiz kalmak en iyisidir. Bu ses tellerine gerekli dinlenme verecektir.
 5. Çok sıcak nötr içecekler çok faydalıdır. Mors, su, meyve suyu, çay, maden suyu (hala), bitkisel kaynatmalar yiyebilirsiniz. Bu içecekler vücuttaki sıvı eksikliğini doldurur ve kuru boğazı yumuşatır. Tavsiye edilen norm 8-10 camdır.
 6. Şiddetli ağrı durumunda, doktor, kullanım için ağrı kesici ilaç reçete edecektir.
 7. Boğazın ısısına ihtiyacı var. Bu nedenle, boynu sıcak bir fularla bağlayın. Böyle bir manipülasyon boğazınızı ısıtır ve ağrıyı önemli ölçüde azaltır.
 8. Havayı nemlendirin. Prosedür, mevcut herhangi bir yöntemle gerçekleştirilebilir. Nemlendiricinin kullanılması faydalıdır. Mevcut değilse, odada bir kapsayıcı su koyabilirsiniz veya ıslak çarşaf ve havlular asabilirsiniz. Unutmayın, boğaz için kuru hava aşırı derecede zararlıdır.

Farenjit belirtileri

Bu patoloji genellikle viral solunum yolu enfeksiyonu durumunda ortaya çıkar. Hasta burun akıntısı olduğunu ve boğaz ağrısına sahip olduğunu hisseder. Bu vücut ısısını biraz arttırabilir (37.2 - 37.5 derece). Boğazda rahatsızlık, terleme, karıncalanma karakterine sahiptir. Özellikle tükürüğün yutulması sırasında yoğunlaşır.

Hastalıklarla Mücadele

Unutma ki, farenjit çok boğazsa, bu hastalığı tedavi etmekten çok, doktor anlatacak. Çoğu zaman, terapi aşağıdaki önerilere dayanır:

 1. Antiseptik ilaçların uygulanması. Boğazın sulanması için kullanılır, durulanır. Pozitif etki, bir tabletin bir pastil ağzında emilmeyi sağlayacaktır. Doğal ilaçlar kullanabilirsiniz: marigold, meşe kabuğu, adaçayı tentürleri ve decoctions. Daha az yararlı olan sentetik preparatlardır: "Furacilin", "Miramistin", "Dioksidin", "Klorheksidin". Strepsils gibi kombine ilaçlar tarafından olumlu bir sonuç sağlanacaktır. Bu fonların günde 10 defaya kadar uygulanması tavsiye edilir.
 2. soluk alma. Taşıdıkları için sedir, okaliptüs, greyfurt, lavanta, çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.
 3. Ağrı rahatlama için hazırlıklar. Hasta ağır bir rahatsızlık hissederse, antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik bileşenleri birleştiren ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Bu tür ilaçların mükemmel ajanları "Strepfen", "Tantum Verde" preparatlarıdır.
 4. Antibakteriyel preparatlar. Bu gruptaki ilaçlar sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda bir doktor tarafından reçete edilebilir. Genellikle farenksin sulanması için kullanılan ilaçlar: "Framitcetin", "Bioparox".
 5. Karmaşık preparatlar. Terapiye sadece sarhoşluğun ifade edilmiş semptomatolojisine girerler - sıcaklık yükselir, boğaz ve baş ağrısı kuvvetle acıtır, genel incelik, gözbebeklerinde rahatsızlık hissi görülür. Bu durumu hafifletmek için ilaçlar "Coldrex", "Maxgripp".

Boğaz ağrısı belirtileri

Akut enfeksiyöz patolojiye bakteri - streptokok, stafilokok ve bazen diğer mikroorganizmalar neden olur. Şiddetli zehirlenme, bademcik iltihabı - boğaz ağrısı eşlik klasik işaretler. Ciddi derecede boğaz ağrısı, hipertermi, güçsüzlük, zayıflık - bunlar, bu tür hastaların en yaygın şikayetleridir. Eklemlerde rahatsızlık olabilir, arkada. Genellikle angina baş ağrısı ile. Bir kişi ağızda bir kuruluk hissi yaşar.

Aynı zamanda, birçok hasta boğazın ve kulak ağrısının ne kadar kötü olduğunu hisseder. Ne yazık ki, bu durumda, vücuttaki patolojik sürecin yayılmasından söz ediyoruz. Buradaki kendiliğinden tedavi tamamen kabul edilemez, çünkü enfeksiyöz ve enflamatuar süreç beyni de etkileyebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Bu radikal terapiler gerektirir. Sonuçta, bademcikler alanı çok ağrılı, boğaz kırmızı, yanında beyaz bir kaplama oluşuyordu. Bu semptomatoloji ile doktor aşağıdaki tedaviyi önerecektir:

 1. Etkili ve güvenli "Lugol" anlamına gelir. Bezleri yağlamak veya sulamak için kullanılır. Boğazınız çok ağrılı ise bu ilaç mükemmel bir ilaçtır. Kırmızı, abseler ile kaplı, sadece birkaç gün içinde tedavi edilir. Benzer prosedürlerin günde yaklaşık 3-4 kez tekrarlanması önerilir. Boğaz yüzeyini tedavi ettikten sonra hiçbir şey içip bir saat kadar yiyemezsiniz.
 2. durulama. Anjina ile bu prosedür zorunludur. Papatya, okaliptüs, propolis veya tuz ve soda çözeltisi kullanabilirsiniz. Böyle bir olay her 1.5 saatte bir tekrarlanmalıdır.
 3. Pastiller, lolipoplar. Boğaz ağrısı, "Tharyngept", "Antiangin", "Stopangin", "Tantum Verde", "Hexoral" ilaçlarıyla yatıştırmak için yararlıdır.
 4. antibiyotikler. Hemen her zaman anjin için tedavi rejimine dahil edilirler. Etkili bir ilaç sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Genellikle antibiyotikler "Ampisilin", "Cephalexin", "Extensillin", "Amoksisilin" kullanılır.

Larenjit belirtileri

Bu patoloji larinksin inflamasyonunu karakterize eder. Larenjit ile hasta genellikle iki semptomla bezdirilir - boğaz ağrısı ve öksürük, yeterince kuru, havlar. Hastalıkta nefes almak çok hırıltılı, çok zor. Ses kısıklaşır, aşırı derecede kaba veya tamamen ortadan kalkabilir.

Bazen larenjit, düşük ateş, bir baş ağrısı eşlik eder. Boğazda kuruluk, terleme hissedilir. Yutulduğunda neredeyse her zaman acı vardır.

Larenjit ile tedavi

Larenjit ile, sıklıkla boğaz çok ağrılıdır. Bir hastalığı tedavi etmek için mi? Çoğu durumda, tedavi aşağıdaki önerilere dayanmaktadır:

 1. Ses modu. Sessizlik en iyisidir.
 2. Havanın nemlendirilmesi.
 3. Bol içecek (tercihen papatya, kekik, adaçayı, limon balsamı gelen bitkisel çaylar).
 4. Sıcak ayak banyoları. Larinksin şişkinliğini azaltabilirler.
 5. Durulayın. Deniz tuzu, soda, bitkisel kaynatma çözümlerini kullanmak için günde en az 5-7 kez tavsiye edilir.
 6. Soluma. Bir havlu ile kaplanmış tava üzerinde doğrudan yapılabilir. Prosedür için, mineral su "Essentuki", "Borjomi", bitkisel decoctions, birkaç damla esansiyel yağlar kullanın.

Bebeklerin tedavi özellikleri

Çocuğun boğazındaki kızarıklık, çocuğun vücudundaki iltihaplanma süreciyle ilgili ilk işarettir. Çoğu zaman, böyle bir klinik bakteriyel ve viral patolojilerde görülür. Bu gibi durumlarda çocuk doktoru, sulama ve durulama, bazı antibiyotikler veya antiviral ilaçlarla birlikte kırıntıları atayacaktır.

Ancak, çocuğun boğaz ağrısı varsa, bu semptomatolojinin nedenleri her zaman viral veya bakteriyel hastalıklarda bulunmaz. Bazen bu işaret oldukça tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Boğazın kızamık, kızıl ateş, difteri gibi çeşitli çocukluk hastalıkları ile kızardığını unutmayınız.

Bu yüzden çocuğu kendi başlarına tedavi etmemesi tavsiye edilir. Doktorlara başvurmak ve zamanında yetkili yardım almak en iyisidir.

Etkili durulama: tuz, soda, iyot

Tedaviye zamanında başlanması son derece önemlidir. Bu durumda, boğaz ağrısı ile birlikte herhangi bir patoloji için tedavide ana yer durulanır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü bu prosedür ağrıyı önemli ölçüde azaltır, inflamasyonu ortadan kaldırır, iyileşmeyi destekler. Boğazınızın durulamadan ziyade acıdığını düşünün.

İstenen sonucu elde etmek için birçok mükemmel tarif var. Aşağıda bunların bazıları vardır.

Tuz, soda, iyot - bu çözelti en iyi dezenfektan ve anestetik olarak kabul edilir. Balgam tahliyesini geliştirir. Bu yüzden bu çözüm, boğaz ağrısı için ilk ilaç olarak önerilmektedir.

Üretim için saflaştırılmış veya sıcak kaynamış suya ihtiyacınız vardır. Büyük bir bardak sıvı içinde yarım çay kaşığı tuz ve soda ekleyin. Bu aracın etkinliğini arttırmak iyot sağlar. Bu bileşen 5 damla eklenmelidir. Enflamatuar süreçleri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Bu ürün günde en az 6 kez durulanır.

Bitkisel infüzyonlar

Boğaz ağrısı olan hastalar için çok etkili bir fitoterapi. Şifalı otlar da dahil olmak üzere halk ilaçları, enfeksiyon, soğuk algınlığı ile savaşmanızı sağlar. Acıyı mükemmel bir şekilde ortadan kaldırırlar.

Broth için papatya, muz, adaçayı, mürver, okaliptüs, nergiz almanız önerilir. Çeşitli otlar topluluğu oldukça etkilidir.

Eğer et suyu için bir ot kullanırsanız - bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı almanız önerilir. Aynı anda birkaç bileşen kullanırken, her birinin bir çay kaşığı almanız gerekir. Ürün 10 dakika süreyle infüze edilmelidir.

Boğaz ağrısı alınan bitki kaynatma ile günde en az 4 kez yıkanmalıdır. Rahatsızlığa güçlü bir ses kısıklığı ve kuru öksürük eşlik ediyorsa, bu ilaca bir kaşık bal ilave edilmelidir.

Çay ile durulayın

Bu içecek temizler, iyi tonlar, boğazı anestezi eder. Durulama için, bir çaydanlık içinde demlenmiş sıradan çaylara (hem yeşil hem de siyah kullanabilirsiniz) ihtiyacınız olacaktır. Bu aracın etkinliğini artırmak için, bir kaşık dolusu tuz eklemeniz önerilir. Ortaya çıkan çözüm dikkatlice boğaz ile yıkanmalıdır.

Ahududu yaprakları ile bir içecek kullanmak için zehirlenme tavsiye edilir. Bu çay, vücuttan toksinleri mükemmel bir şekilde çıkarmanızı sağlar. Bu çözeltiyi yapmak için 2 çay kaşığı kuru ahududu yaprağı gerekir. Bir bardak kaynar su ile doldurulmalıdır. İnfüzyondan sonra (yaklaşık 10 dakika), ürün filtrelenir. Soğuk çay her 2-3 saatte bir gargara önerilir.

Yaban mersini ile çay çok yararlıdır. Bu içecek, enflamatuar sürecin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan tanenler ile zenginleştirilmiştir. Yaban mersini kurutulmuş meyveler (0.5 bardak) suyla (2 bardak) ilave etmek gerekir. Bu maddeler yaklaşık yarım saat kısık ateşte pişirilmelidir. Süzüldükten ve soğutulduktan sonra, ürün durulamaya hazırdır. Prosedür sırasında, sıvıyı 30 saniye boyunca boğazda tutmanız önerilir. Bu, durulamayı olabildiğince etkili hale getirecektir.

Sıcak içme

Durulama ek olarak, tıbbi içecek içmek için tavsiye edilir. Mükemmel sonuca ulaşmak ve boğazdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltmak için bir sonraki içeceği sağlar.

Bir bardak süt önceden ısıtın. Sıcak bir sıvıya, küçük bir parça tereyağı (1 çay kaşığı) ve aynı miktarda kireç balı ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın.

Ürün küçük yudumlarda alınmalıdır. Bunu yaparken mutlaka sıcak olmalı.

Isınmış biranın veya şarabın boğazını yumuşatmak ve anestezi etmek için mükemmel bir yardımcıdır. Bu tarifler eskiden insanlar tarafından soğuk algınlığı için kullanıldı.

Yutmada boğazda ağrıyı tedavi etmek için mi?

Sık görülen semptomlardan biri yutulduğunda ağrıdır. Boğaz, bademcikler ve ayrıca larinkste inflamatuar sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yutma, yemek borusu, çene ve boğaz içeren karmaşık bir eylem olduğunu anlamak önemlidir. Sindirim sistemi kaslar ve sinirler tarafından kontrol edilir, yutma işleminden sorumludurlar. Yutulduğunda ağrı varsa, büyük olasılıkla, ciddi bir inflamatuar süreç vardır. Yutulduğunda ağrının tedavi yöntemleri nelerdir? Yutulduğunda ağrı tehlikesi nedir?

Yutulduğunda ağrıya eşlik eden semptomlar

Bir kişi boğazda acı verici bir his uyandırır, çoğu zaman bu semptomlar eşlik eder:

 • Boğazda kuvvetle yanar.
 • Arkadaki boğazda kaşınma hissi.
 • Boyunda aşırı duyarlılık.
 • Boğazdaki ağrıya şiddetli titreme, öksürme, hapşırma eşlik ederken, lenf düğümleri boyunda artmaktadır.
 • Göğüste hoş olmayan duygular. Hasta yiyeceklerin boğazda sıkıştığını hisseder.

Yutulduğunda ağrı nedenleri

 • Farklı virüsler, örneğin, grip, mononükleoz. Bazı durumlarda, ağızda ve boğazda çok sayıda kabarcık görülür. Bu semptomlar aftöz stomatit gösterir.
 • Adenoidlerin bulaşıcı hastalığı, bademcikler.
 • Alkolün kötüye kullanılması, sigara içilmesi. Buna ek olarak, acı çeken şey, boğazda kurur.
 • Kronik sinüzit.
 • Bakteri enfeksiyonu. Boğazdaki iltihaplanma çoğu zaman bakterinin Arcanobacterium haemolyticum tarafından provoke edilir. Yutulurken şiddetli ağrıya ek olarak, vücut boyunca kırmızı bir döküntü görülebilir.
 • Anjin.
 • Diş eti iltihabı (diş etlerinin iltihabı).
 • Herpes simpleks virüsü.

Özofagus ile ilgili sorunlar

Sık sık yutulduğunda ağrı özofagus hastalığının bir sonucudur:

 • Gastroözofageal reflü hastalığı rüya veya yalan pozisyonunda karmaşıktır.
 • Özofagus spazmı.
 • Kardiyenin akhalazisi.
 • Özofagusun enfeksiyonu.
 • Özofagusun darlığı çoğu zaman bir kişinin yutması için acı vermesine yol açar. Ayrıca yemek sırasında sürekli bir rahatsızlık var.
 • Duodenum ülseri. Doxycycline aldıktan sonra hastalık ağırlaşır.
 • Boğazdaki ülserler.
 • Ağız boşluğunda ülserler.
 • Bir yabancı cisim boğazda sıkışmıştı - bir tavuk kemiği, bir balık kemiği.
 • Diş apsesi.

Bazen antibiyotik aldıktan, kemoterapiden geçtikten ve immüno-uyarıcılar kullandıktan sonra boğaz ağrısı oluşabilir. Bütün bu prosedürler, Candida mantarının (pamukçuk) boğazındaki dilin görünüşüne yol açar. Şiddetli ağrı, soğuk havanın solunmasıyla tetiklenebilir ve aynı zamanda koşu sırasında da ortaya çıkar.

Dikkat lütfen! Yutmadaki ağrı aylar boyunca devam ederse, acilen tam bir muayeneden geçmeniz gerekir, belki de boğazdan AIDS'e malign bir şişlikiniz olur.

Yutulduğunda ağrının tedavisi

Tedavinin seyri, hoş olmayan semptomların ortaya çıkmasına neden olan altta yatan nedene bağlı olacaktır. Ağrının kendiliğinden oluşmadığı, çoğu zaman ciddi bir hastalığın sonucu olduğu akılda tutulmalıdır. Tedaviye başlamadan önce, incelemek gereklidir.

Çoğu zaman farklı boğaz hastalıkları ile kemoterapötik ilaçlar atar. Patojeni ortadan kaldırmanın en önemli özelliği, bunun için öncelikle Sefalosporinler veya Penisilin grubu olan antibiyotiklerin alınması öngörülmektedir.

Yutulduğunda ağrıyı hafifletmek, bu tür ilaçlara yardımcı olacaktır:

 • Dil altında bulunan tabletler - Pharyngocept (50 mg için günde üç kez alınmalıdır), ayrıca Gramidisin C - 3 mg için günde 4 kez alınır.
 • Gargara gereken antiseptik çözümler: Etacridine (boğaz için sprey), Fervex, Klorheksidin - günde üç kez 30 ml ve Furacilin - günde 8 kez 20 ml.
 • Yutulduğunda acıdan lolipop: Diclonin 1 tablet için her 2 saatte bir, Falimint - bir hap için her saatte.
 • Yutulması sırasında ağrının püskürtülmesi bademcikler ve farinksin sulanması için kullanılır. En sık kullanılan% 10 aerosol Lidokain günde üç kez, ayrıca% 1.4 Oracept, Pharmaseptic.
 • Sıkıştırmalar semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tarif için kuru hardal, un, bal - bir çorba kaşığı üzerinde almanız gerekir. Boyun bölgesine uygulayın, 2 saat bekletin. Alkol için klasik bir kompres kullanabilirsiniz. Yanık olmaması için hafifçe uygulayın.

unutmayın! Yutma sırasında ağrıya şiddetli şişlik, baş ağrısı ve yüksek ateş eşlik edebilir. Bu durumda, semptomları kolaylaştıracak ilaçlar almak gerekir. Ödem, etkilenen bölgedeki alerjenlerin sayısını azaltmaya yardımcı olacak antihistaminikler yardımıyla çıkarılabilir.

Yüksek sıcaklık steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar - Diklofenak, Aspirin, Parasetamol, Meloksikam, Nimesulide - aşağı getirilebilir. Baş ağrısından analjezikler kurtulmak yardımcı olacaktır.

Yutulduğunda ağrının tedavisinde geleneksel yöntemler

 • Bitkisel kaynatma ile boğaz yıkayın. Bitkisel koleksiyonu kullanın: ıhlamur, papatya, melisa, adaçayı, okaliptüs. Bir yemek kaşığı alın, 500 ml kaynar su dökün. Yarım saat ısrar et. Mümkün olduğunca sık gargara.
 • Tanen ile inhalasyonlar. Kalina, meşe kabuğu, St. John's wort, yaprak ve huş ağacı kabuğu, bir bugle karıştırmak gereklidir. Bir yemek kaşığı ot yiyin, bir litre kaynar su dökün. Yavaş ateş yak ve yaklaşık 15 dakika buharları soluyun.
 • Soda ile durulayın. Bir çorba kaşığı tuz al, soda kadar. Sabah, öğleden sonra ve akşamları durulayın.
 • Haşlanmış patates çiftlerinde inhalasyon. Bu yöntemle mukoza boğazı kuruyabilir.
 • Sıcak çayların iyileştirilmesi bal, kartopu, limon, dogrose eklenmesi ile. Onların yardımıyla bağışıklığı geliştirebilir ve daha hızlı iyileşebilirsiniz.

Böylece, yutulduğunda ağrı en sık olarak boğaz hastalıkları ile ortaya çıkar. Bu hoş olmayan belirtiden kurtulmak için, öncelikle acının sebebini bilmeniz ve daha sonra ilaçları, durulamayı, teneffüs etmeyi içeren tam bir incelemeden geçmeniz gerekir.

Boğaz ağrısı. Boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için mi? Ve yutmaya acıyor.

cevaplar:

Mikhail Cook

Doktora ya da en azından eczaneye gidin.

Olga Vasilyeva

Farenjit ile boğazımda büyük bir şişlik olduğunda, yutmak çok acı vericiydi, sesim kayboldu, annem sodayla sıcak süt içmeme izin verdi. Süt ve içecek litresi başına bir çorba kaşığı eritin. Boğaz geçmeli. Ayrıca bal yiyin ve çok sıcak bir şeyler içirin. Bir streptocide çok yardımcı olur. Kurtarın :)

1domovoj!

Bu, enfeksiyöz ajanın nüfuz ettiğini gösterir. Bir bakteri veya virüs olup olmadığına bağlı olarak, başka bir tedavi yöntemi seçilir. Kendi kendine yardımınız için en zararsız olan bir şifalı bitki (papatya, St. John's wort, muz) ile boğuşmaktır. Kısa bir süre için ağrı okaliptüs ve mentol (inhalipt, strepils artı lidokain ile daha iyi) ile inhalasyon ile yardımcı olacaktır. Bir doktora danışın, doğrudan muayeneyi anlayın ve önerileri doldurulamaz.

Eugene

antibiyotik azitromisin ve hap ve ibuklin ağrıyı rahatlatmak, emici tabletler hexoral

Ekaterina Bizikova

Boğaz, mümkün olduğunca sık tuz ve soda (yaklaşık bir çay kaşığı) çözeltisi ile durulayın, sprey "boyunduruğu" serpin, bir anestezik ile hapları grammidin yiyin. Ana entegre yaklaşım, tüm bunlar birlikte yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, belli bir enflamatuar veya enfeksiyöz sürecin bir semptomu veya vücudun dış uyaranlara bir cevabı olabilir. Boğazda kuruluk hissinin sadece lokal değil, aynı zamanda sistemik bir rahatsızlık da olabileceğine dikkat edilmelidir.

Larenjitli yetişkinler için antibiyotikler: en iyi ilaçların listesi

Larenjit, laringeal mukozanın bir lezyonu ile karakterize bir KBB hastalığıdır. Larenjit gelişimini çeşitli nedenlerle kışkırtır. Yetişkinlerde, bu hastalık kendi başına meydana gelmez, ancak solunum yolu enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.