Loading

Çocuklarda kronik tonsillit: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Kronik tonsillit - enfeksiyöz ve alerjik doğa ile bir hastalık, bademcik iltihabı sürdürülebilir gelişmesi ile (genellikle daha az, dil-farenksde palatal). Hastalık çocuğun herhangi bir döneminde gelişebilir.

Bademciklerin normal olarak lenfoid dokuları, mikroorganizmaların solunum yoluna girmelerini önleyen ilk bariyerdir. Kronik bademcik iltihabında, mikroplardan etkilenen bademcikler, diğer organlara ve dokulara yayılma nedeni olan enfeksiyonun odak noktası haline gelir.

Kronik tonsillit çocuklar arasında çok yaygındır. İstatistiklere göre, bu hastalık 3 yaşına kadar olan bebeklerin% 3'ünde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık% 15 oranında saptanmaktadır. Sık ve uzun süreli gruptaki çocukların yarısından fazlası kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Hastalığın nedenleri

işlem, bir kronik formu bir dönüşüme neden olabilir, ancak sonuna bir tedavi kursu gerçekleştirmek için muamele edilmemiş ya da bırakılırsa, genellikle, kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması, hatta akut tonsilit tek bir durumda sonra, sık anjina önce gelir.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının etkenleri şunlar olabilir:

 • beta-hemolitik streptokok (çoğunlukla);
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • staphylococcus aureus.

Nadir durumlarda, kronik bademcik iltihabı virüsler, mikoplazma, klamidya, mantarlardan kaynaklanır.

Bunların hepsi kendi kendine saflaştırma işleminin bozulmasına yol açar nazofarenks içinde dysbiosis mikroflora neden olabilir, bademcik boşluklar, kronik inflamasyona neden patojenik organizmaların gelişimi ve çoğalması.

Bademcikler patojenik mikroflorayı aktive hipotermi, akut solunum yolu enfeksiyonları, azaltılmış bağışıklık, stresli durum gibi faktörler olabilir. Bu faktörler kronik bademcik iltihabına neden olur. Hastalık genellikle gıda alerjileri, rikets, kronik rinit, hipovitaminoz ve bağışıklığı azaltan diğer faktörler olan çocuklarda gelişir.

Daha önce hiç anjinaya sahip olmayan çocuklarda kronik bademcik iltihabının ortaya çıktığı nadir vakalar vardır - sözde bezangin formu. Bu durumda, neden palatine bademciklerin iltihaplı sürece dahil olduğu bir hastalıktır: stomatit, adenoidit, periodontal hastalık, çürük, sinüzit.

Patojenler bademciklerin lenfoid dokusuna, kan ve lenf damarlarına aktif olarak nüfuz ederler. Onlar tarafından salınan toksinler, alerjik reaksiyon gelişmesine neden olur. Kronik inflamasyon alevlenmeleri, hiperplazi ve skarlaşmaya veya bademciklerin tersine, atrofiye yol açar.

Atrofik bademcik iltihabı ile lifli doku bademciklerin lenfoid dokusunun yerini alır ve bademcikler kırışır. Hipertrofik bademcik iltihabı ile de bağ (lifli) kumaş proliferasyonunu oluşur, fakat bir artışa boşlukların pürülan foliküler kist oluşumuna, boyut olarak çok bademcik artış meydana gelir.

Etkilenen amigdalandaki küçük püstüllerin veya genişlemiş lakunların baskınlığına bağlı olarak, sırasıyla, kronik bademcik iltihabının foliküler veya laküner formları izole edilir. Ve lenfoid dokunun yenilgisi farklı alanlarda düzensiz olduğundan, bademciklerin yüzeyi düzensiz, düzensiz hale gelir.

semptomlar

Kronik bademcik iltihabı aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Bademciklerin lacunalarında pürülan tıkaçlar. Bunlar mukusdan, epitelyal hücrelerin yayılmasından, mikroplardan oluşur ve amigdalada enflamatuar bir sürece neden olurlar. Epitelin reddedilen hücrelerinin yerine, lakunadaki bakteriler için kalıcı giriş kapıları oluşur. Mantarlar boğazda hissi ve ağrı gidiklama tezahür sinir uçlarının, tahriş, dürtü, öksürük kulakları nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve ağrı darlığı neden olur.
 2. Bademcik üzerine basıldığında pürülan içeriklerin lacunae deşarj.
 3. Pürülan fişlerin varlığı ile ilişkili ağızdan hoş olmayan koku.
 4. Palatine kemerli bademciklerin yapışma (adhezyon) oluşumu.
 5. Submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi, problandığında yoğun ve hassas, birlikte kaynak yapılmaz.
 6. Anterior palatine kemerinin kızarıklığı.
 7. Sıcaklığın 37,5 0 С içinde uzun süreli artışı.
 8. Bademcik iltihabı ile çocuk hızla yorulur, karamsar ve huzursuz olur, baş ağrısı endişesi.

Kronik tonsillit tehlikesi nedir?

Kronik bademcik iltihabı, çocuğun vücudunda sürekli bir enfeksiyon odağı olmakla kalmaz, sadece bağışıklık sistemini tüketir, aynı zamanda bir takım komplikasyonlara yol açabilir:

 • Romatizma, kalbi etkileyen (mengenelerin gelişmesiyle) ve eklemlerle;
 • böbrek ve idrar sistemi hastalıkları (glomerülonefrit ve piyelonefrit);
 • işitme kaybı ile otitis media;
 • akciğer iltihabı;
 • poliartrit (eklemlerin iltihabı);
 • alerjik hastalıkların alevlenmesi;
 • sedef hastalığı (deri hastalığı).

Kronik bademcik iltihabı tirotoksikozise (tiroid hastalığı) neden olabilir. Uzun bir süre tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bağışıklık sistemindeki bir bozukluğun bir sonucu olarak, kendi hücrelerinin antikorlarının vücutta üretildiği bir otoimmün hastalığın gelişimine yol açabilir.

Bu nedenle, durumu kontrolsüz bırakmak gerekli değildir. KBB doktoruna zamanında başvurmak ve çocuğu tedavi etmek gerekir.

tedavi

Kronik tonsillitin konservatif ve cerrahi tedavisi vardır.

Sürecin alevlenmesiyle konservatif tedavi uygulanır:

 • Patojenin duyarlılığını dikkate alarak antibiyotik tedavisi, boğazdan bakteriyolojik yayılma sonuçlarına göre;
 • bakteriyofajların lokal kullanımı: bakteriyofajlar, bakteriler için streptokok ve stafilokoklar için virüsler olarak adlandırılır. Patojenin antibiyotiklere duyarsız olması durumunda, özellikle önemli olan, kronik tonsillitin bakteriyofajları ile tedavi edilmesidir;
 • Bademciklerin sulanması ya da çözeltiler ya da dezenfektanların aerosolleri (furatsilina çözeltisi, soda çözeltisi);
 • antimikrobiyal etkime (Decatalen, Antiangin, vb.) ile ilaçların emilmesi için tabletler şeklinde uygulama;
 • homeopatik preparatlarla tedavi bademcik iltihabının alevlenmesi ve profilaksi olarak kullanılabilir (preparat ve dozaj çocukların homeopatları tarafından seçilmelidir);
 • Fizyoterapik tedavi (tüp-kuvars boğaz, UHF, ultrason).

Operasyonel tedavi (bademciklerin giderilmesi) sadece kronik bademcik iltihabı dekompansasyonunun evresini teşhis ederken yapılır: bademcikler tamamen etkilenir ve restorasyonu mümkün olmaksızın koruyucu bir fonksiyon göstermezler. Enfekte bademcikler çocuğun organizmasına yarardan çok zarar verirler ve cerrahi müdahale tek çıkış yoludur.

Operasyon için endikasyonlar:

 • orofarinksin süpüratif inflamasyonu;
 • bademcik iltihabının neden olduğu diğer organların lezyonları;
 • tonsilojenöz sepsis;
 • bademcik iltihabının sık alevlenmesi ile kanıtlandığı gibi konservatif tedavinin etkisinin olmaması (operasyon için mutlak endikasyon, streptokok anjina 4 ve yılda daha fazla kez ortaya çıkmasıdır).

Önceden, bademcikler bir neşter yardımıyla kaldırılması - oldukça acı verici bir yöntem, önemli kan kaybı ile birlikte. Halen, bir lazerle bademciklerin çıkarılması dahil olmak üzere yeni teknolojiler kullanılmaktadır.

Lazer cerrahinin avantajları açıktır:

 • Kesin ve daha az travmatik yöntem;
 • işlevini yitirmiş etkilenen bademcik parçasının çıkarılması olasılığı;
 • damarların lazer pıhtılaşması nedeniyle minimum kan kaybı;
 • Düşük komplikasyon riski;
 • iyileşme süresinin kısaltılması;
 • Hastalığın düşük bir nüks olasılığı.

Lazer cerrahisi genellikle çocuk için stresli bir durumu dışlamak ve cerrahın çıkarmayı doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamak için genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon 45 dakikaya kadar sürer. Bir çocuk uyandığında, boyun bölgesine bir buz köpüğü uygulanır.

Operasyondan sonra, komplikasyonları önlemek için analjezikler ve antibiyotikler kullanılır. Birkaç gün içinde çocuğa sıvı halde yiyecek verilir ve dondurma (sıcak yemekler hariçtir).

Sıvı nitrojen veya ultrason kullanarak başka tonsillektomi yöntemleri vardır. Lazer cerrahisi, en çok korunanlarıdır. Operatif yöntemin seçimi, bağ dokusunun büyümesinin derecesine, skarların yoğunluğuna ve orofarenks dokularındaki füzyonuna bağlı olarak doktor tarafından gerçekleştirilir.

Operasyon şu durumlarda kontrendikedir:

 • akut enflamatuar süreçler (iyileşmeden sonra 3 hafta sonra bademcikler çıkarılması);
 • Kan hastalıkları ve pıhtılaşma sistemi bozuklukları;
 • diabetes mellitus;
 • aktif tüberküloz;
 • orofaringeal damarların anevrizması ve diğer vasküler anomaliler;
 • kızlarda menstruasyon.

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çocuğunuza yedikten sonra ağzınızı yıkamayı öğretmelisiniz. Durulama için, papatya, meşe kabuğu, havzanın kökünü ayrı ayrı veya ücretler şeklinde kullanabilirsiniz. Fito çay ağızdan alınır. Koleksiyonun bileşenlerinin kendi aralarındaki etkileşimini hesaba katmak önemli olduğundan, hazır (eczanede) satın almak daha iyidir. Ücretler farklı bir eylem yönüne sahip olabilir:

 • bitkisel çay antienflamatuar etkisi: çim anne ve üvey anne, sarı kantaron, adaçayı, dereotu, adaçayı, kekik, tatlı bayrak kökü ve şakayık, papatya çiçekleri ve kadife çiçeği, böğürtlen yaprağı eşit miktarda karıştırın; 1 çay kaşığı. 200 ml kaynar su toplayın, 4 saat ısrar edin, kaynatın, süzün ve suya 50-100 ml (yaşına bağlı olarak) günde 2 kez ıslatın;
 • dokunulmazlık bitki çayı: sarı kantaron, atkuyruğu, biberiye, thoroughwax, tatlı bayrak kökü ve meyan kökü, 1 tatlı kaşığı almak, eşit parçaya karışmış kuşburnu.. kaynar suya bir bardak karıştırın, demleyin ve normal çay gibi iç.

5 parça pancar suyu karışımı hazırlamak mümkün tonik olarak, vahşi 3 ölçü şurubu, limon suyu karışımı 1 bölümünü gül ve 1-2 y l için yemeklerden sonra alınan buzdolabı, geceleri terk.. Günde 3 kez.

Boğaz durulama için, yerli olmayan tıp bu tür çözümleri önerir:

 • bir bardak ılık su için 1 çay kaşığı ekleyin. tuz ve 5 damla iyodin (iyodine karşı alerjinin yokluğunda) ve her 3 saatte bir durulayın;
 • 2 büyük diş sarımsak pirzola pres, meyve suyu sıkın ve bir bardak sıcak süt, serin ve gargara günde iki kez ekleyin.

Bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki solumadır. Bu alkol tentürler okaliptüs ya da Hypericum kullanılabilir için, (1 yk. L. tentürü kaynar su 1 litre, buhar 15 dakika nefes.), adaçayı hulasası (1 çorba kaşığı. L. Ot ve 20 dakika daha kaynar su bardağı başına kaynar su 1 litre ilave ).

Kronik tonsillit önlenmesi için konseyler çocuk doktoru

Bir çocuğun kronik bademcik iltihabı varsa, bir alevlenmeyi önlemek için yılda en az 2 kez bir önleyici kurs geçirmemesi önemlidir. Tedavi bir KBB doktoru tarafından reçete edilmeli ve bir ay boyunca izlenmelidir.

Bu (FRC çözeltiler, chlorophyllipt, suyu papatya, adaçayı, aynısefa ve diğ.), Profilaktik doz Bitsillin dahil gargara günde 2 kez antiseptik çözeltiler kullanabilir.

Genel ve lokal kuvars ışınlaması şeklinde fizyoterapik tedavi, lokal bağışıklığı arttırır, kan ve lenf dolaşımını artırır.

İyi bir etki, laurazın lacunar formundaki bademilit ile furakilin, Rivanol veya salin solüsyonu (bazen penisilin ilavesiyle) solüsyonu ile yıkanmasıdır. Foliküler formda, prosedür mantıklı değildir.

Daha az önemli olan diğer önleyici tedbirlerdir:

 • Çocuğun ağız boşluğunun temizliğinin sağlanması (yemekten sonra durulama);
 • zamanında diş tedavisi ve dişeti hastalığı;
 • dairede hijyen;
 • rasyonel beslenmenin sağlanması;
 • günün rejimine sıkı sıkıya bağlılık, yeterli uyku, çocuk için yeterli eğitim yükü;
 • temiz havada günlük kalmak;
 • aşırı soğutmanın bastırılması;
 • Çocuğun vücudunun ve bademciklerinin sertleşmesi (alevlenmelerin dışında, bademciklere küçük porsiyonlarda soğuk içecekler verilir);
 • çocuk sokaktan ayrılmadan veya soğuk yiyecek almadan önce, alt çeneden klavikulalardan ellerin hafif okşayarak hareketleri ile bademciklerin masajı;
 • Sahilde uzun süre kalmak için çocuğun genel durumu üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Her zaman kronik bademcik iltihabı belirtileri belirgin değildir, bu nedenle ebeveynlerin bir bebekte varlığını belirlemesi kolay değildir. Bu hastalık çocuğun tüm yaşamı için komplikasyonlar oluşturabilir, bu nedenle zamanında teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

KBB organlarının muayenesi, hastalığın belirlenmesinde ve doğru yerel ve genel tedaviyi gerçekleştirmede yardımcı olacaktır. Ebeveynlerden dikkat ve sabır gerektirir. Zamanında önleyici tedbirler komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir. Kronik tonsillit alevlenmelerinin yokluğunda 5 yıl boyunca çocuğun tedavisi hakkında konuşabiliriz.

Çocuğun kronik bademcik iltihabı ile boğazına nasıl yardımcı olunur "Doktor Komarovsky Okulu"

Çocuklarda kronik bademcik iltihabının tüm sırları: nedenlerden korunma

Çocuklar genellikle solunum hastalıkları ile hasta olurlar. Doğada virüs ve bulaşıcıdırlar. Kronik bademcik iltihabı, bir yıldan ergenliğe kadar olan çocuklarda yaygın bir hastalık olan bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle oluşur. Tıbbi istatistikler, vakaların% 70'inde tedavi edilmeyen bu hastalığın bir yetişkinin daha fazla yaşamını etkilediğini belirtmektedir. Kronik bademcik iltihabının yanlış tedavisi vücuda tamir edilemeyen bir zarara neden olur, kalp ve damar hastalıklarına neden olur, böbreklerde ve eklemlerde komplikasyonlar oluşur.

Çocuk doktor ofisinde

Bu hastalık, vücuttaki bakterilerin sürekli varlığıyla karakterizedir. Bademcikler içinde yaşıyorlar. En hafif süper soğutma veya bağışıklık zayıflamalarında aktif olarak çoğalırlar. Buna ek olarak, vücuttaki sürekli varlığı, bakterilerin yaşamsal aktiviteleri sırasında ürettiği toksinlerle zehirler. Kronik bademcik iltihabı, üst solunum yollarının hastalıkları olan her ikinci çocuktan etkilenir. Bu nedenle, ebeveynler çocuğun soğuk algınlığı geçirdiğini gözlemlerse, o zaman bu bir kulak burun boğaz doktorundan tavsiye almak, muayene yapmak ve sık görülen rahatsızlıkların gerçek nedenini belirlemek için bir fırsattır. Durum ciddi ve ayrıntılı bir inceleme ile tıbbi müdahale gerektirir.

Çocuklarda kronik tonsillit nedenleri

Otolarengologlar böyle bir hastalığın başlangıcının kökeni haline gelen düzinelerce faktöre dikkat çeker. Ana şey boğaz ağrısı komplikasyonudur. Bu durumda, doğru tedavi edilen hastalık, bu gibi sonuçların arkasında bırakmaz. Boğaz ağrısı sonrası çocuklarda kronik bademcik iltihabı genellikle uygunsuz tedaviden sonra veya doktor tavsiyeleri izlenmediğinde ortaya çıkar. Bazı ebeveynler, doktora başvurmadıkça, çocuğun yanıltılmasında rol oynarlar: antibiyotik reçete ederler veya sadece geleneksel tıp araçlarını kullanırlar. Bu davranış, enfeksiyonun azaldığı gerçeğine yol açar, ancak tamamen geçmez. Bu tekrarlanan hastalıklara neden olur.

Eksik ve kesintili tedavi kursları da enfeksiyonu etkiler. Ayrıca, bu antibiyotik bakteri alışkanlığına yol açar. Yeniden randevu ile ilaçların seçimini zorlaştıran istenen etki olmayabilir.

Tam bir tedavi sürecine girmek zorundayız.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı diğer faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Onlar göründüklerinde bilinmeli ve silinmelidir. Kronik tonsillit nedenleri vardır.

 1. Çürük. Bebeğin ağzındaki şımarık dişler açık bir enfeksiyon kaynağıdır. O, tükürük ile birlikte, boğaz içine girer ve boğazda pürülan tıkaçlar oluşturan yerleşir. Ağız boşluğunun yumuşak dokularındaki inflamatuar süreçler de etkilemektedir.
 2. Burun hastalıkları. Nazal kavite ve sinüslerin bakteriyel hastalıkları, nazofarenks ve boğaz boyunca patojenik mikrofloranın yayılmasına yol açar. Bu nedenle, eğer bir çocuk tedavi edilmemiş sinüzite, sinüzite sahipse, o zaman bu hastalıklarda bademcik iltihabının nedenleri yatmaktadır.
 3. Nazal septumun eğriliği, burun boyunca karmaşık solunum. Konjenital veya travma sonucu ortaya çıkar.
 4. Pürülan adenoid. Boğazdaki bademcik iltihabı, adenoidlerde iltihaplı bir süreç ile ilişkilidir.
 5. Çocuğun alt soğutması.
 6. Palatine bademcikler yaralanması.

Sık sık görülen bademcik iltihabında son rolü olmayan bağışıklığı unutmayınız. Çocukta zayıflamış bağışıklık, vücuttaki diğer kronik hastalıklara bağlıdır. Bununla birlikte, bu hastalıklar boğazdaki bademcikleri doğrudan etkilemez, aynı zamanda bağışıklık sistemini de tüketir. Ayrıca, uyarıcıdan acil olarak uzaklaştırılması ve özel olarak seçilmiş ilaçların kullanılmasını gerektiren alerjik reaksiyonlarla da zayıflamaktadır.

Bademcik iltihabı, mineral, lif ve vitamin içermeyen bebeğin dengesiz beslenmesi ile ilişkilidir. Çocuğun kullandığı ürünler, alerjen içeriğini kontrol eder. Bebeğin belirli bir ürüne tepkisini göz önünde bulundurarak bunları özenle seçin.

Enfeksiyon hava yoluyla veya iç yolla meydana gelir. Bu nedenle çocuğu çocukluktan kişisel hijyen kurallarına öğretmek önemlidir.

Hastalık belirtileri

Bir bebeğin hastalığın başlangıcını ortaya çıkarmak, özellikle 5-6 yaş arası çocuklarla ilgiliyse, ebeveynler için zor bir görevdir. Bu nedenle, bu yaştaki bebekler, sıklıkla hastalığın akut seyrinde bulunan doktorlara gösterilir. Hastalık kronik seyrini gösteren, sıklıkla kendini gösterir.

Çocukta kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir, hastalığın başlıca nedenleri ve belirtileri, önleme

Kronik bademcik iltihabı, bademciklere ve lenfoid dokularına verilen hasarla doğrudan ilişkili olan bulaşıcı ve alerjik bir patolojidir. Çoğu zaman, gökyüzü, larinks ve nadir durumlarda, dildir. Enflamatuvar reaksiyon ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bademcikler solunum sistemini bakteri ve virüslerden koruyan çok önemli bir organdır. Bu nedenle, eğer bademcikler zarar görürse, mikroorganizmalar larinkse hızla yayılır ve tükürük yoluyla insan kanına girer, böylece enfeksiyon tüm organları enfekte etmeye başlar. Çocuk bademcik iltihabından muzdarip ise, o zaman son derece ihtiyatlı davranmak ve mümkün olan en kısa sürede doktora göstermek gerekir.

Tonsillit türleri

İlk olarak hastalığın türüne karar vermelisiniz. Hastalığın iki şekli vardır - kronik ve akut. Onlar kendi aralarında birbirlerine bağlanırlar, zamanında yardım sağlamak için değilse, bir tür bir diğerine sorunsuz geçer.

 1. İlk tip akut tonsillittir. Bu tip, boğaz iltihabı içerir, doktor aksi akut tonsillit denir anjin, teşhis eder. Hastalığın semptomları beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Çocuk, gırtlakta ateş ve şiddetli bir ağrıya sahiptir. İlk belirtilerde ambulans çağırmanız veya yerel bir pediatrist çağırmanız gerekir, böylece gerekli tedaviyi zamanında yapabilirsiniz. Hastalık kendini göstermemiştir, belirli önleyici etkilere maruz kalmak gerekir, çünkü larenksin sürekli inflamasyonu ile kronik tonsillit kazanmak mümkündür.
 2. İkinci tip kroniktir. Hastalığın kronik yapısı kötü tedavi ya da anjinin çoklu tekrarlanması temelinde gerçekleşir. Özellikle bebeğin vitamin içermediği ve vücudunun zayıfladığı hastalık kışın kendini gösterir. Semptomlar akut anjinadaki ile aynıdır, ancak daha belirgindir. Tedavi çok daha uzun sürer ve çocuğun vücudunun önemli ölçüde acı çekebileceği komplikasyonlara yol açabilir.

Bu nedenle, bebek sadece patolojiyi göstermeye başladığında, bir doktorla yakın bir şekilde işbirliği yapmalısınız, sigorta için birkaç uzmana danışabilir ve hemen tedaviye başlayabilirsiniz.

Patolojinin başlıca nedenleri

Çoğu zaman, aşırı sayıda mikrop veya bakteri alındığında bademcikler iltihaplanır. Özellikle tehlikeli hemofilik çubuk ve hemolitik streptokoktur. Bademcik iltihabı hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından bulaştığından, özellikle kamuya açık bir yerde, çocuklarda - bir okul ve bir anaokulu olduğunda, patoloji ile enfekte olmak kolaydır. Hapşırma ve öksürme, sağlıklı bir çocuğun vücudunun bağışıklık sistemine hızla vurabilir.

Tonsil hastalığının başlıca nedenleri:

 • tedavi edilmemiş bademcik iltihabı, larenksin sık inflamasyonu
 • ARVI hastalıkları
 • septum burun boşluğu konjenital eğriliği arka plan üzerinde şiddetli soğuk
 • adenoid büyüme
 • Stomatit, çürük ve periodontitis
 • Burun ve larenks bölgesinde enfeksiyöz ve enflamatuar süreçler
 • Adenoidit
 • düşük bağışıklık sistemi
 • sinüzit veya sinüzit
 • dengesiz veya yetersiz beslenme
 • sık hipotermi
 • Herhangi bir gıda ürününe veya ilaca karşı diyatezi ve alerjik reaksiyon
 • raşitizm
 • gipovitaminoz
 • çeşitli tiplerde viral hastalıklar: herpes, influenza, enterovirüs, Epstein-Barra virüsü, adenovirüs enfeksiyonu
 • larenksin konjenital patolojisi: bademcikler, adezyonlar veya çoklu yarık benzeri kursların dar veya derin abutmenti

Larinksin mukozasına giren mikroorganizmalar veya virüsler, bademcikleri hemen etkiler, burun boşluğunun dokularında inflamatuar bir süreç oluşur ve hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Semptomların imkansız olduğunu fark etmeyin, ebeveynler bebeğin her şikayetini ciddiye almalı ve çocuğun sağlık durumunu doktora ayrıntılı olarak tanımlamalıdır.

Kronik tonsillit belirtileri

Kronik bademcik iltihabı karakteristik semptomlara sahiptir, buna göre en çok anjina olduğunu belirleyebilirsiniz.

Her şeyden önce, çocuk yiyecek veya tükürük yutulduğu zaman acıdan şikayet etmeye başlar. Ağızdan hoş olmayan bir koku olacaktır. Ebeveynler, çocuklarının daha fazla sinirlenebileceğini, iyi uyumadığını, ağlamaya başladığını ve küçük şeyler üzerinde kaprisli olduğunu fark eder ve bir oturma oyunundan sonra bile çabuk yorulur.

Daha sonra eşlik eden semptomlar ortaya çıkmaya başlar:

 • ateş başlar, vücut ısısı 37.5 dereceye yükselir
 • şiddetli baş ağrıları ve hatta baş dönmesi
 • sinüzit ve iç kulak iltihabı
 • eklemlerde ve kalpte ağrı
 • kardiyovasküler ve genitoüriner sistem bozukluğu
 • bademcikler üzerinde sarı ödem ve beyaz kaplama
 • olası kasılmalar
 • çok kırıntılarda bolca tükürük başlar
 • yutmada zorluk var
 • iştah kötüleşir
 • Boğazda bir çocuk yabancı bir cisim ve güçlü kuruluk hisseder
 • tüm organizmanın zayıflığı ve uyuşukluğu

Bir doktor küçük bir hastayı muayene ettiğinde, o zaman kronik bademcik iltihabı ile birlikte, çene ve servikal lenf nodlarında iltihaplı bir süreci ve büyük ölçüde büyümüş bademciklerin irin birikmesiyle birlikte algılayacaktır. Bademcikler gevşek olacak.

Tedavi uzun bir zaman alacaktır, ancak iyileşme süreci mümkündür.

Risk Faktörleri

Kronik bir hastalık şekli ile boğaz ve bademcik bölgesinde iltihaplanma kalıcıdır. Uzun ve kalıcı boğaz ağrısı, kendi kendine ilaç tedavisi, burun boşluğunun polipleri ve adenoidleri, bu duruma ve ayrıca diş etlerinin ve dişlerin akut iltihabına yol açar.

Amygdala içinde mantar

Bezler, kıvrımlı ve hassas depresyonlarla sağlanan lakuna içerir. Bu sayede bakteri ve virüsler insan boğazına girdiğinde, bağışıklık sistemi onlara karşı savaşır ve vücuda zarar vermeden ölürler. Lacuna hızla normale döner ve temizler. Bununla birlikte, bademcik iltihabı ile bu süreç meydana gelmez. Bademcikler bademcikler içinde birikir, bir mantar oluşur ve bir lacuna bloke edilir. Mikroorganizmalar doğrudan bir etkiye sahip olmaya başlar, larenks boyunca çoğalır ve iltihaplanma yoğunlaşır. Uzun süre hareketsiz kaldığında, iltihap kapalı bir daire içinde hareket eder, etkiyi yoğunlaştırır, bu da sadece cerrahi olarak çözülebilen ciddi sonuçlara yol açabilir.

Teşhis muayenesi

Tedavinin etkinliği için uygun bir muayene yapılması önemlidir. Çocukta bademcik iltihabı teşhis etmek için, doktorun aşağıdakileri yapması gerekir:

 1. Larinksin görsel muayenesini yapar.
 2. Servikal bölgenin lenf düğümlerinin palpasyonu gerçekleştirin.
 3. Bir anamnez yapın.
 4. Dahası, laringeal mukozanın farmakoskopi işlemi gerçekleştirilir.

Bu muayeneden sonra hastaya aşağıdaki prosedürler atanır:

 • kan testi
 • genel idrar tahlili
 • florayı kontrol etmek için boğazdan bakteriyel tohumlama analizi

Tam kan sayımı

Son analiz çok basittir: iltihaplı bademcikler alanında pamuklu çubuk veya çubukla temizlenir, bakteriyel bir enfeksiyonun incelenmesine yardımcı olur. Virüs enfeksiyonu durumunda, bu prosedür gerçekleştirilmez.

Ayrıca, çocuğun sağlık durumunu yeterince tanımlayamadığı ve doktorun patolojinin nedenini ve doğasını bağımsız olarak belirlemesi gerektiği için ayırıcı tanı gereklidir.

Ek tanılama prosedürleri:

 1. Elektrokardiyogram.
 2. Nazal paranazal sinüslerin radyografisi.
 3. Böbreklerin ultrason muayenesi.
 4. Tüberkülin testleri.
 5. Sterilite kontrol etmek için kan ekim.

Tüm prosedürlerin geçişi sırasında, bebeğin korkunç olmadığından emin olmak, böylece mümkün olduğu kadar az tecrübe etmektir. Aşırı stres iltihabı teşvik eder ve tedavi sürecini yavaşlatır.

Tonsillit ilaç tedavisi

Tanı kurulur, tedaviye başlamak mümkündür. Tedavinin ilk yolu ilaçtır. Bu tedavi sadece bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir. Bu ilaca vücudunun reaksiyonu bilinmediği için, çocuk için kontrendikedir kendi takdirine hapı verin, sadece bebeği daha da incitmek mümkündür.

Kronik tonsillit için en yaygın ilaçlar şunlardır:

 1. Antibiyotikler: Flemoclav, Amoksiklav, makrolitler ve sefalosporinler. Bu ilaçlar inflamasyonu hızlı bir şekilde azaltabilir ve pürülan birikimi ortadan kaldırabilir.
 2. Tortillerin etkilenen bölgelerini antiseptik aerosollerle etkileyebilirsiniz: Tamtum Verde, Stopangina, Geksoral, Miramistin ve Lugol.

Kronik inflamasyon ile tedavi bir haftadan fazla sürer, bu nedenle hemen rahatlama beklememelisiniz. Tedavinin hiç yardım etmediği durumlar vardır, bu durumda bir operasyon reçete edilir. Müdahaleden önce, bu gibi ek prosedürler uygulanır:

 • çocuğun bağışıklık güçlendirmek için izin veren immünomodülatör tedavi
 • burun sinüslerinin antiseptiklerle yıkanması
 • fizyoterapi

Hasta olmalısınız, çünkü bebek yanlış anlama ve korku konusunda çok kaprisli olacaktır. Bununla birlikte, kötü kalitede tedavi ile, bademciklerin bilateral silinmesine yol açan miyokardit gelişimi mümkündür.

Cerrahi müdahale

Cerrahi doğrudan hastalığın şiddetine bağlıdır. İyi uzmanlar çocuğu bu tür strese maruz bırakmamak ve o yaştaki bademcikleri çıkarmamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaklardır.

Çocuğun vücudundaki bademciklerin işlevi çok önemlidir ve doktor bunu bilir, bu yüzden bademciklerin son olarak korunmasına değecektir.

Ancak, durum bebeğin vücudunun geri kalanı için ciddi ve tehlikeli ise, o zaman hala cerrahi tedaviye başvurmak gereklidir. Enfekte olmuş bademciklerin enfeksiyon yapamayacağı durumlar vardır ve iltihaplanma süreci kan yoluyla diğer organlara yayılır. Bu durumda tek gerçek çözüm önümüzdeki birkaç gün içinde operasyon olacak.

Operasyonun amacı için ana göstergeler şunlardır:

 • tonsillit sepsisi
 • ağız boşluğunun ve larinksin süpüratif lezyonu
 • malign bir soya sahip badem düğümlerinin tek taraflı düzenlenmesi
 • Diğer organların yenilgisini gerektiren kronik anjina döneminde uzun süreli zehirlenme

Daha önce, özel bir ekipman olmadığı için operasyon daha fazla korku ve risk yarattı. Bugüne kadar, tıp ileri adım attı ve yüksek bir seviyeye ulaştı. Modern teknolojiler ve ekipman, bu işlemi lazer yöntemiyle gerçekleştirmeye yardımcı olur ve bu etkilenen bölgeye en az düzeyde zarar verir ve bebeğe herhangi bir acı vermez. Lazer metodu, bir çocuk için en hassas ameliyattır.

Tonsillotomy avantajları (lazer cerrahisi):

 • doğruluk ve yüksek kalite
 • neredeyse hiç ameliyat sonrası komplikasyon yok
 • iyileşme süresi olabildiğince hızlı
 • Sağlıklı bir vücut yapmadan bademcinin etkilenen kısmını doğru şekilde ortadan kaldırma yeteneği
 • Hastalığın tekrarı veya nüksü minimaldir
 • Damarların özel bir lazerle koterizasyonu, kanamayı hemen kesmenizi sağlar, böylece kan kaybı ihmal edilebilir.
 • doku hasarı minimal

İşlemi gerçekleştirmenin başka yöntemleri de vardır: sıvı azot ve ultrason. Doktor, enfeksiyonun derecesine ve hastanın durumuna göre ameliyat yöntemini belirleyecektir.

Halk hekimliğinde tedavi

Bazen doktorlar folk terapisinin yardımı ile kronik bademcik iltihabı tedavisini kabul ederler. Bunu yapmak için çocuğu izlemek önemlidir, böylece kurallara göre gerçekleştirdiği tüm prosedürler.

Öncelikle larinksleri şifalı otlar ve bitkiler ile durulayın. Bu durulama yemekten hemen sonra yapılır. Althea kökleri, meşe kabuğu, papatya çiçekleri ve gül kalçaları: Bu gibi et suyu kullanmak için etkilidir.

Durulamaya ek olarak, iç alım için bazı tentürler kullanılabilir. Sonuçta, birçok bitki, anti-enflamatuar, antiseptik ve immüno-güçlendirici etkiye sahiptir. Papatya, köpek gülü ve diğer otlar yavaşça iltihabı rahatlatır ve yan etkileri nötralize eder. Bir komplekste, bitkiler sadece birbirlerini tamamlar ve etkiyi yoğunlaştırırlar.

Şifalı otlar hazırlanması için reçete

evde çay. Aşağıdaki bileşenlere ihtiyaç duyulacaktır:

 • şakayık kökü
 • kekik
 • pelin
 • kadife çiçeği
 • öksürükotu
 • ara kök
 • Aziz John'un Wort
 • Siyah frenk üzümü (yaprakları)
 • okaliptüs ve adaçayı

Tüm malzemeler iyice ezilmeli ve homojen bir kütleye karıştırılmalıdır. Daha sonra bitmiş bileşimin bir çay kaşığı oda sıcaklığında bir bardak normal suya dökülür. Tentür en az 4 saat beklemeli, sonra et suyu kaynar ve filtreler.

Uygulama: Yarım fincan için günde iki kez alın.

Önleyici prosedürler nelerdir?

Kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesi ve hatta tehlikeli olması zor olduğundan, çocuğun hastalığından hiç çekinmemesi daha iyidir. Bunun için bir dizi önleyici konsey ve faaliyet var:

 • Vücudun sertleşmesi (silme, hava banyoları, su ile yıkanma, serin su ile boğma)
 • düzenli vitamin alımı
 • kendi kendine ilaç vermek
 • bademciklerin düzenli muayenesi

Önleme çok çaba gerektirmez, ancak bebeğin uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Yani, kronik bademcik iltihabı çocuklar arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu durumda kendi kendine ilaçlama ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Tedavinin farklı yolları vardır: ilaç, folk ve nadir durumlarda - cerrahi müdahale. Danışmanlık ve doğru teşhis, doktorun randevu ve tedavi ile belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda kronik tonsillit: tedavi

Son zamanlarda, zayıf bağışıklığı olan küçük çocuklarda daha sıklıkla kronik tonsillit teşhis edilmektedir. Tıbbi istatistiklere göre, bu hastalık 3-4 yaş arası bebeklerin% 5'ini ve 12-13 yaş arası çocukların% 15'ini etkilemektedir. Belli sebeplerden ötürü, ebeveynler hastalığın gelişimini kışkırtan, kronik bademcik iltihabının ne kadar tehlikeli olduğu ve bebeği olası komplikasyonlardan korumak için nasıl tedavi edileceğiyle ilgilenmektedir.

Bademcik iltihabı nedir

Ancak, kronik bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi ve çocuklara ne kadar tehlikeli olduğunu anlamanızdan önce, doktorların bu terim ile tam olarak neyi anladıklarını öğrenmeniz gerekir. Sonuçta, çoğu durumda, neredeyse tüm yeni yapılmış ebeveynler için, herhangi bir boğaz bozukluğu genellikle anjina denir.

Kronik bademcik iltihabı - tonsil mukozasının uzun süreli iltihabı ile karakterize bir hastalık. Başka bir deyişle, kronik anjina. Bu rahatsızlığın tehlikesi bademciklerin vücudun patolojik bakterisine, enfeksiyonlarına ve virüslerine girmenin önündeki engeldir. Buna göre, kronik bademcik iltihabı çocuğun diğer organlarının enfeksiyonuna neden olabilir.

Çoğu zaman, bir boğazda, bir bebek bademciklerde bir artış fark edebilir, ancak bu belirtinin varlığı gerekli değildir. Kronik tonsillitin tanı ve tedavisi, kulak burun boğaz uzmanı veya aynı zamanda KBB olarak da adlandırılmaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Birçok ebeveyn, çocuklarda boğaz hastalıklarının gelişiminin ana nedeninin aşırı soğumaya ve soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanıldığına inanmaktadır. Fakat bademcik iltihabına ve hatta daha çok kronik bademcik iltihabına, bu faktörlerin yapacak bir şeyleri yoktur. Her durumda, bu hastalığın birincil nedeni değildir.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabının gelişmesinin temel nedenleri şunlardır::

 • streptokok, stafilokok, pnömokok;
 • influenza ve herpes virüsleri;
 • bazı mantar türleri, klamidya;
 • adenoidlerin enflamasyonu;
 • Stomatit, çürük, parodontoz.

Bazen hipotermi gibi faktörler, bağışıklığın azalması, kötü beslenme ve şiddetli stresin varlığı, inflamatuar sürecin başlamasına katkıda bulunur ve bu da kronik tonsillite yol açar. Ayrıca, bu teşhise genetik yatkınlık indirgenemez.

Çocuklukta hastalık tehlikesi

Çoğunlukla, yetişkinler çocuklarında kronik bademcik iltihabının varlığını ciddiye almazlar. Bu hastalığın tedavisinin yalnızca çocuğun soğuk algınlığı yakalama olasılığının azalmasına yol açacağına dair bir görüş vardır. Bu bakış açısı çok yaygın, ancak hatalı.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavi etmezseniz, o zaman yakın gelecekte aşağıdaki olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz:

 • romatizma. Kronik bademcik iltihabından muzdarip bir çocuk, streptokokal zehirlenme yaşayabilir ve bu da kalbin ve kan damarlarının patolojisine yol açar.
 • piyelonefrit. Kronik bademcik iltihabı, özellikle patolojilerine yol açan böbreklerdeki enfeksiyöz inflamatuar bir süreçtir.
  Otitis, işitme fonksiyonunda bir azalma izledi.
 • Cildin hastalıkları. Gelişimi için gerekli koşulları yaratan kronik bademcik iltihabıdır. Daha sıklıkla ekzema, nörodermatit, sedef hastalığı gibi hastalıklara eşlik eder.
 • Diabetes mellitus. Bademciklerdeki enfeksiyon odaklarının varlığı pankreasın bozulmasına katkıda bulunabilir.

Bu nedenle kronik tonsillitin tedavi edilmesi gereken zararsız bir hastalık olmadığı sonucuna varmak gerekir.

Çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Çocuğun bademcik iltihabına sahip olduğu ve boğazın başka bir hastalığı olmadığı zamanları anlamak için, semptomlarını iyi yönlendirmek gerekir. Bu hastalığın ana semptomları şunlardır:

 • Boğazda terleme ve kuruluk, yutulduğunda ağrı mevcudiyeti;
 • ağızda hoş olmayan koku varlığı;
 • hızlı yorgunluk ve azaltılmış verimlilik;
 • iştahta azalma;
 • servikal lenf düğümlerinde ağrı;
 • sıcaklıkta sık küçük artış;
 • uykusuzluk;
 • öksürük.

Yukarıdaki semptomlar da boğaz tüberkülozu ile ilişkilidir, bu nedenle tanı sırasında doktor bu hastalığın varlığını dışlamalıdır.

Uygun tıp eğitimi olmadan, en sevgi dolu ve özenli annenin bile, kronik angina (veya her zamanki akut anjin) ile farenjit veya diğer boğaz bozukluklarından ayırt edilebilmesi olası değildir. Bu nedenle, çocuğun ateşi varsa, boğaz ağrısı yakınır, gecikmez ve evde doktor çağırır.

Çocuklarda kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Çocuğun sadece hastalığın lokal belirtileri ya da bebeğin genel durumu ile ilgili bir ameliyat yapması için bir fırsat yoksa, doktorlar konservatif tedavi reçete. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi, bağışıklığı artıran ilaçların atanmasıyla başlar. Ayrıca, normal anjina tedavisinde olduğu gibi, bademciklerin mukoza zarlarının durulanması ve sulanması da gösterilmiştir. Bunu yapmak için çeşitli dezenfektan çözeltileri kullanın, örneğin, "Geksoral", "Rivanol", bir furacilin çözeltisi. Genellikle konservatif tedavi ile çocuk aşağıdaki fizyoterapi prosedürleri reçete edilir:

 • boğaz ve burnu ultraviyole ışıkla ısıtmak;
 • ultra frekanslı terapi;
 • ultrason.

Ağrı belirtileri ortadan kaldırmak için steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ("Analgin", "Parasetamol", "Ibuprofen") kullanın. Böyle koruyucu tedavilerin yardımcı olmaması durumunda, doktor genellikle bir antibiyotik tedavisi sistemi reçete eder.

Özellikle kronik formlarda olmak üzere bademcik iltihabı için antibiyotik tedavisi yaygındır ve antibiyotik almaktan korkmaya değmez. Aksine, eğer hastalığın nedeni streptokok, stafilokok, pnömokok ve diğerleri gibi patojenik bakteriler ise, antibakteriyel ilaçların kullanılması neredeyse imkansızdır.

Kronik bademcik iltihabının nedeni mantar enfeksiyonu ise, çocuk antifungal ilaçların bir ders reçete edilir. Bir ön muayene olmaksızın kronik anjini tedavi etmek, hastalığın gelişiminin gerçek nedenini ortaya koymadan - aşırı derecede cahildir.

Bademcikleri çıkarmak için ameliyat

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için bu yöntem aşırı bir ölçüdür. Sonuçta, vücuttaki bademcikler patojenik mikroorganizmalar için bir bariyerdir. Dolayısıyla, bu bariyerin yokluğunda enfeksiyonlar çocuğun solunum yollarına daha derin ve daha derine girebilir. Ancak, pürülan hasta bademcikler enfeksiyonun odak noktası olduğunda, bu hastalığı tedavi etmenin en etkili yolu ameliyattır.

Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması için aşağıdaki endikasyonlar vardır:

 • anjina yılda iki kez daha;
 • Kronik tonsillitin konservatif tedavisinin sonuçlarının olmaması;
 • romatizmal kalp hastalığı, poliartrit ve boğaz ağrısına karşı oluşan diğer hastalıklar;
 • paratonlesil apsesi ve flegmon;
 • gece apneli elma şarabı ya da yutma güçlüğü ile sonuçlanan palatine bademcikler arttı.

Önceleri, bademcik kaldırmak için en yaygın yöntem cerrahi eksizyon oldu. Şu anda, bu işlem bir lazer yardımıyla daha sık gerçekleştirilmektedir.

Çocuklarda hastalığın halk tedavisi

Genellikle doktorlar geleneksel tıbbı kullanmaya karşıdır. Bununla birlikte, kronik bademcik iltihabı bir istisnadır. Ancak halk tedavisi bir doktor tarafından öngörülen ana tedaviye paralel olarak yapılmalıdır. Kronik tonsillit tedavisinde boğazın durulanması için aşağıdaki tarifleri kullanın.

Inceltme çözümleri

 1. Ay kökünün bir çorba kaşığı, bir litre suyla zemine dökülür ve 5 saat boyunca bırakılır. Elde edilen infüzyondan sonra 10 dakika kaynatın ve süzün. Vücut sıcaklığına soğutun ve her 1.5-2 saatte bir gargara yapın.
 2. Kaynatma karnabahar kökü ve yarım litre su, 10 dakika kaynatın çorba kaşığı hazırlayın. Et suyu soğuduğunda, filtrelenmeli ve çocuğu günde en az 4-5 kez gargaralamak zorundadır.
 3. Kadife çiçeği, pelin ve muz bir çay kaşığı karıştırın. Elde edilen karışım bir bardak su dökün ve 10 dakika kaynatın, sonra süzün. Bu çözüm çok acıya dönüşür ve bu tür durulamalarla, özellikle de 6 yaşından küçük çocuklarla taşınmamalısınız. Daha büyük çocuklar bu çözümle günde 3 defa gargara yapabilirler.
 4. Bir bardak sıcak kaynamış suya 3 damla fesleğen yağı ekleyin ve bebeğin boğazını günde en az 3-4 kez yıkayın.
 5. Pancar suyu içinde bir çorba kaşığı sirke ekleyin (dikkatle değil, esanslar!). 12 yaşından büyük çocuklar için günde 3-5 kez Gargara.
 6. 2 bardak potasyum permanganat içinde biraz potasyum çözülür ve 5 damla iyodin eklenir. 12 yaşından büyük çocuklar için günde 3-5 kez Gargara.
 7. Süzme kabuğunu 500 ml su ile bir çorba kaşığı dökün ve düşük ısıda, filtre boyunca 10 dakika kaynatın. Herhangi bir yaştaki çocuklar için günde 5-7 kez gargara.
 8. Bir litre kaynar su ile adaçayı, ahududu ve coltsfoot bir kaşık dökün. 2 saat sonra, ortaya çıkan filtre keki süzüldü. Hastalığın ilk belirtisinde günde 5-7 kez gargara.
 9. Birkaç diş sarımsak sürün ve 250 ml süt ekleyin. 12 yaşından büyük çocuklar için günde 3-5 kez Gargara.
 10. Bir bardak su içinde elma sirkesi kaşığı seyreltin. Bu durulamadan sonra, elma sirkesi diş minesini tahrip edip çürüğe neden olabileceğinden, ağzı iyice durulamak gerekir.

Yukarıda belirtilen bileşikleri günde birkaç kez gargaralamak ve yemekten sonra emin olmanız tavsiye edilir.

Diğer halk ilaçları

Halk hekimliğinde sıklıkla siyah turp kullanın. Kronik tonsilliti tedavi etmek için bu ürünü rendeleyin ve sıkın. Suyu aynı parçalarla balla karıştırın. Bileşim tarafından her gün elde edilen, iki hafta boyunca boğaz yağlamak gerekir.

Pancar suyu çok etkili bir yöntemdir. Bunu yapmak için, kök kırpma de ince bir rende üzerine sürülür ve sıkılır. Ortaya çıkan meyve suyu her gün sarhoş, boğazınızı önceden durulayın.

Çocukların kronik tonsillit kullanımı inhalasyon tedavisi için. Sütü kaynatmak ve köpüğü çıkarmak gerekir. Tencere soğumadı ve buhar varken derin nefes almak gerekiyor.

Ayrıca inhalasyon için aşağıdaki tarif tavsiye edilir. Bir litre suda on ince doğranmış karanfil sarımsak ekleyin ve ılık hale getirin. Su kaynadıktan sonra, bir çay kaşığı kabartma tozu eklemelisiniz. Bu inhalasyon günde üç kez yapılabilir.

Kronik bademcik iltihabını bademciklere uygulanan bir macun kullanarak tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, keten tohumu, arpa, turp, hardal ve ezilmiş köksaptan köksap tohumlarının eşit parçalarını almanız gerekir. Her şeyi bir karıştırıcıyla karıştırın ve pürenin kıvamına su dökün. Elde edilen macun bir hafta içinde kullanılmalıdır.

Kronik tonsilliti tedavi etmenin bir başka etkili yolu da aloe'dir. Balın iki parçasını ve bitkinin bir parçasını karıştırmanız ve elde edilen karışımın iki hafta boyunca boğazla karıştırılması tavsiye edilir.

Yukarıdakileri özetlemek gerekirse, halk tariflerinin herhangi bir manipülasyonunun çocuğun doktoru tarafından onaylanması gerektiğine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, hastalığın seyrini başlatabilir ve bu rahatsızlığın komplikasyonlarının bir provası haline gelebilirsiniz.

Çocuklarda tonsillit belirtileri ve tedavisi

boğazın Hastalıkları çocuklukta çok yaygındır. Bu bir çok fizyolojik ve yaşa bağlı nedenler. Ancak hastalık hastalık - farklıdır ve farklı tedavi gerektirir. Bu makaleyi okuduktan sonra, çocuklarda bademcik iltihabı tanımayı öğreneceksiniz, belirtileri nelerdir, nasıl bir boğaz ağrısı, farenjit ve boğaz başka hastalıkların nasıl tedavi ayırt edilmesi.

Bu nedir?

Tonsillit, palatin bademciklerinde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Bu bademcikler eşleştirilir, yumuşak damak ve çocuğun dili arasındaki küçük bir depresyonda bulunurlar. Tıpta basit seri numaraları denir - ilk ve ikinci.

Dalak gibi lenfoid dokudan oluşur ve bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirirler. Birinci ve ikinci bademcikler koruyucu bir bariyer oluştururlar; bunun görevi, vücuda burun (solunum yoluyla), ağız yoluyla (yiyecek ve su ile) giren virüsleri ve bakterileri durdurmaktır.

Bademcikler koruma sağlamak değil, aynı zamanda aktif olarak hemopoeziste karmaşık sürecine dahil sadece. Bir çocuk, hasta düşerse, virüs ya da bakteri bademcik ve böylece davetsiz bir "misafir" büyüme ve üreme için en elverişsiz koşullar yaratarak, bu enflamasyon tepki, boğaz girer.

Çocuğa sık sık hastalanırsa, bademcikler artan yük ile başa çıkmak için zamana sahip değildir ve genişlemeye başlar, hipertrofi. Boyuttaki artış, geçici olarak belirlenen programa göre işleyebilmelerine yardımcı olur, ancak bu tür bademcikler kendilerini bir enfeksiyon ve tehlike kaynağı haline getirirler.

Bademcik iltihabında, sadece birinci ve ikinci palatine bademciklerde acı çekmez, bazen iltihaplanma eşleştirilmemiş farengeal bademciğe yayılır. İşte bu yüzden bu tür insanlara yanlışlıkla anjina denir.

Angina doktorların anlayışında kronik bademcik iltihabı veya akut bademcik iltihabıdır. Fakat kronik bademcik iltihabı durumunda bir hastalık olmaya devam eder ve anjina sayılmaz.

Bademcik iltihabından, çocukların hiçbiri bağışık değildir - hastalık bebekte ve büyük çocuklarda gelişebilir. Bununla birlikte, 1 ila 3 yaşlarında, hastalık daha az yaygındır - çocukların% 3'ünde. 3 yaş ve üstünde, insidans 2 kat büyür - 7 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 6'sı kişisel tıbbi öyküde böyle bir tanıya sahiptir. En yüksek insidans 7 yaşından büyük çocuklardadır (yaklaşık% 15).

sınıflandırma

Tonsillit akut ve kronik olabilir. Akut (anjina) ise kataral, foliküler, laküner, fibrinöz ve herpetiktir. Her alt türün isminden de anlaşılacağı üzere, farklılık, hastalığın ortaya çıkışının ve seyrinin nedenleri arasındadır.

Akut bademcik iltihabı genellikle bakteriyel bir karakter taşır, streptokok, stafilokok, pnömokokal - çocuğa hangi mikrop saldıran bağlı. Mikropların neden olduğu bademcik iltihabı, her zaman pürülan fenomenin eşlik ettiği ülserler, bademciklere bir dokunuşla birlikte gelir.

İkinci sırada viral akut tonsillit, lenfoid dokuya düşen virüslerden kaynaklanır. Bu mümkündür ve hastalığın mantar doğası - kandidiyazis tonsillit oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Ancak, bir kez nakledilen angina - henüz çocuk "tonsillit" tanısı koymak için neden değildir. Bu hastalığın kronik formu genellikle yıl boyunca en az 4 kez anjina geçiren çocuklarda ve akut formu düzgün tedavi edilmeyen çocuklarda görülür.

Kronik bademcik iltihabı da göründüğü kadar basit değildir. Çok fazla manifestosu ve kılıdı var. Böylece hastalık telafi ve dekompanse edilir. İlk durumda, çocuğun bedeni, telafi etme yeteneğine sahip olan, hastalığı "düzeltir", gelişmesini engeller ve bebek rahatsız etmez. Enfeksiyon barışçıl "düzinelerce" şimdilik. İnflamasyonun dekompanse bir evresi sıklaştıkça, komşu organların rahatsızlıkları (kulak ve burun) ile komplike hale gelirler.

En basit olanı lacunar kronik bademcik iltihabı olarak kabul edilir, bununla birlikte iltihap sadece lakunaya yayılır. Daha ciddi vakalarda, inflamatuar süreç tüm bademciklerin dokularını da kapsar ve bu lacunar-parenkimal tonsillittir.

Phlegmonous, palatine bademciklerin en çok etkilendiği hastalıktır. En karmaşık form sklerotik bademcik iltihabıdır, sadece bademcikleri değil, aynı zamanda komşu bölgeleri de etkiler ve bağ dokusunun güçlü bir şekilde çoğalmasını sağlar.

nedenleri

Bademcik iltihabı gerçek kökeni kurmak çok zor değil, hastalık iyi çalışılmış ve en sık nedenleri, gerçekte "şahsen" doktorlar tarafından bilinir:

 • bakteriler. Staphylococci, streptococci, hemofilik rod, moraxella, pneumococci ortamında yaygındır.
 • virüsler. Bu, insanlar arasında çok yaygın adenovirüslerin, bazı herpesvirüslerin - örneğin Epstein-Barr virüsü, Coxsackie virüsleri, influenza virüsleri - bütün bir ailedir.
 • mantar, klamidya ve mikoplazma.
 • alerjenler.

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar çocuğun vücuduna girerken, her zaman yıkıcı davranmazlar. Bazı çocuklarda, onlar bademcik iltihabına neden olurken, diğerleri yoktur.

Yakın zamanda enfeksiyöz bir hastalığı olan veya şu anda onunla hasta olan immün sistemi baskılanmış çocuklarda hastalığın en olası gelişiminin olduğuna inanılmaktadır.

Diğer risk faktörleri:

 • Ağızda veya boğazda enfeksiyon kaynakları. Bu ve hastalar diş ve stomatit tedavisi görmemektedir.
 • Uzamış rinit ve nazofarengeal hastalıklar. Eğer bebeğin burun solunumu zorsa, ancak ağız yoluyla nefes alarak nefes almaya başlar, bunun sonucunda neredeyse tamamen kuru olan, ısıtılmamış, ısıtılmamış havayı solur. Orofarenksın mukoza zarları dışarı çıkar ve bakteriyel mikrofloranın çoğalmasını destekleyen bağışıklık fonksiyonlarını yerine getirir.

Çoğunlukla çocuğun acı çekdiği adenoidler, kronik rinit ve sinüzit, tüm güçte bademcik iltihabının gelişmesine "yardımcı olur".

 • Olumsuz iklim. Çocuk çok kuru veya çok nemli soluksa, çok kirli, kirli hava, bademcik iltihabı riski önemli ölçüde artar.
 • aşırı soğuma veya aşırı ısınma.
 • Uygun olmayan diyet, Bu metabolik bir bozukluğa yol açtı.
 • Sabit stres. Çocuğun sürekli skandal ortamında veya ebeveynlerin boşanma durumunda olması durumunda, çocuk kolektifinde akranlarıyla iletişimde zorluklar varsa, bademcik iltihabı olasılığı gelişir. Bu, bademcik iltihabı olan yüz binlerce çocuğun gözlem ve tedavi deneyimine dayanan, sağlam temelli bir tıbbi sonuçtur.

Belirtiler ve belirtiler

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve kronik bademcik iltihabı atakları her zaman sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkar. Ve ateş çok belirgin olabilir, sıcaklık bazı angina formları ile 39.0-40.0 dereceye kadar yükselebilir. Sıcaklık genellikle boğazın ne kadar hızlı ve doğru şekilde tedavi edildiğine bağlı olarak 3-5 gün sürer.

Boğazdaki ağrı yoğun, çocuk bazen yiyemez, içmez ve hatta kendi tükürüğünü yutmaz. Kataral bademcik iltihabında, çoğu kez bademcikler sadece kırmızıya dönerler ve şişer gibi görünürler. Bademcikler üzerindeki foliküler, sarımsı pürülan noktalar ortaya çıktığında, bu boyutta artış gösterir, birleşir ve oldukça büyük pürülan formasyonlara dönüşür.

Çıplak gözle lacunar anjinasıyla, bademciklerde sıvı pürülan içeriklerin birikimini ve bademcikler üzerindeki pürülan-kasıklı tıkaçların görünümünü düşünebiliriz.

Çocuğun ağzından herhangi bir anjina ile çok hoş olmayan bir koku var. Daha güçlü pürülan belirtiler, daha güçlüdür. İltihaplı ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri (çene altında, oksipital bölgede, BTE'ler).

Çocuğun alerjisi varsa, bu dönemde alerjiler kötüleşebilir, eğer eklemlerde problem varsa, o zaman eklem ağrısı görülür.

Kronik bademcik iltihabı aşamasında herhangi bir özel belirtiye yol açmaz, çocuk hayatın alışkanlık yolunu açar, hiçbir şeyden şikayet etmez, bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, alevlenme aşamasında, semptomlar klasik anjinaya çok benzer hale gelir, ancak hastalığın seyri biraz daha az akuttur.

Kronik bademcik iltihabı çocuğundan şüphelenmek için, ebeveynler birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • Soğuk yiyecek veya içecek aldıktan sonra, boğazda geçici bir rahatsızlık ortaya çıkar., zulüm duyguları ile ilişkili, yutma güçlüğü, küçük acı.
 • Vücut ısısı 37.0-37.9'a yükselir ve uzun bir süre sürer.. Çoğu zaman, uyumaktan önce akşamları yükselir.
 • Ağızdan hoş olmayan bir koku var., Özellikle sabahları hissedilir - bir gece uykusundan sonra.
 • Çocuk uykusundan rahatsız oldu, huzursuzca uyur, genellikle uyanır.
 • Yorgunluğu artırır, Çocuk dağınık ve dikkatsiz hale gelir.
 • Alevlenmeler yılda 10-12 kez olabilir - neredeyse her ay.

Hastalık tehlikesi

Tonsillit zararsız bir hastalık olarak kabul edilemez, çünkü tedavi veya yetersiz tedavi olmadığında ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Paratonziller apsesi. Yutulduğunda boğazda tek taraflı şiddetli bir ağrı olarak kendini gösterir, bir çocuktan bakıldığında, belirgin bir asimetri belirgindir - bir amigdala diğerinden çok daha büyüktür.
 • Mivokarditis. Kalp kasının bu yenilgisi, kendini nefes darlığı, şişlik, kalpte ağrı, kalp hızının ihlali olarak gösterir. Uzun ve ciddi bir tedavi gerektirir.
 • Romatizma. Bu komplikasyonla, sıklıkla kalp bölgesinde sistemik bir bağ dokusu oluşur.
 • Glomerülonefrit. Bu komplikasyon, böbrek hücrelerinin yıkımı ile ilişkili - glomerulus. Uzun ve karmaşık tedavi gerektirir.

Şiddetli biçimde çocuğun ciddi zehirlenmesine ve ölümüne yol açabilir. Şiddetli lezyonlarda, bir yapay böbrek aparatı üzerinde bir ömür boyu bakım tedavisi yanı sıra, bir donör böbrek nakli gereklidir.

 • Cildin hastalıkları. Uzun süreli kronik bademcik iltihabının çeşitli etiyolojilerdeki çocukta nörodermatit ve dermatoz gelişiminin temel nedenlerinden biri olduğu saptanmıştır.
 • Diğer hastalıklar. Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun odağı kalıcı bir niteliktedir, akciğerlerin, metabolizmanın, eklemlerin bazı hastalıklarına neden olabilir.

tanılama

Hastalığın saptanması bir çocuk doktoru-kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Aynı tedavisi bağlanabilir ve diğer uzmanlar için - (komplikasyonlar böbrekten ortaya çıkması durumunda) nefrologdu kardiyoloji (varsa kalp komplikasyonları), bir alerji uzmanı (hastalık alerji veya alerji kaynaklı şiddetlenmesi ise), cerrah (cerrahi bademcik gerekirse).

Doktor bademciklerin dış muayenesi ile tanıyı başlatır. Klinik bademcik iltihabı için genişletilmiş bademcikler spesifik çeşitli özellikler ile karakterize edilir. Küçük veya orta ölçekli püstüllere benziyor birinci ve ikinci bademcikler, irinli veya nonpürülan yenilgi faringeal bademcik ve iltihaplı folikülleri, üzerindeki bu kızarıklık.

Bademciklerin yüzeyinden her zaman bir leke alınır. Bakterilerin, mantarların içeriği için laboratuvarda incelenir. Eğer ışığa çıkarlarsa, o zaman laboratuvar teknisyeni başka bir soruya cevap verir: özel mikrobe hastalığa neden oldu.

Doğru tedaviyi uygulamak için bu önemlidir. Sonuçta, bazı antibiyotikler stafilokoklara karşı aktif iken diğerleri de pnömokokla mücadele için en uygun olanlardır. Fungal lezyonlar antifungal ilaçlar ile tedavi edilir, bu genellikle ayrı bir hikaye.

Tonsillit tüm çocuklar için yapılan genel kan analizi, sistemik olup olmadığını, inflamatuar süreç vücutta ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Virolojik bir analiz, hastalığın belirli virüs türlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilir. Sonuçta, böyle bir orijinde, bademcik iltihabı antibiyotik kullanılmadan tedavi edilecektir.

Çocuğun ileri ve şiddetli bademcik iltihabı varsa, KBB doktoru bir nefroloğa ve bir kardiyologa talimat verebilir. Birincisi, böbrekler üzerindeki olası komplikasyonları dışlamak için eldeki idrarın hazır sonuçları ile gitmek gerekir. Kardiyolog, iltihaplı bademciklerin kardiyak rahatsızlıklarla komplike olup olmadığını anlamak için bir elektrokardiyogram ve kalbin ultrasonu (gerekirse) gerçekleştirecektir.

tedavi

Akut (ve kronik) tonsillit, farklı teknik ve şemaların kullanımı ile tedavi edilir.

Akut formu

Akut tonsillit tedavisi (buna neden olan patojene bağlı olarak), belirli bir mikroorganizmaya karşı aktif olan ilaçlarla gerçekleştirilir.

Bu yüzden angina hiçbir durumda evde bağımsız olarak tedavi edilemez. Bu "tedavi", vakaların% 90'ında bademcik iltihabının kalıcı bir kronik biçime geçmesine yol açmaktadır.

Bir bakteri boğaz ağrısı ile, doktor antibiyotik reçete edebilir. Eğer ilaç belirli bir mikroplara karşı en etkili ise en iyisidir. Ama hastaneler genellikle bakteriyolojik laboratuvarları olmayan küçük kasaba ve köylerde, bazen, hastalıktan sorumlu stafilokok veya streptokok kurmak çok zordur. Bu durumda geniş spektrumlu antibiyotik atar içinde - Doktor bakteriyel enfeksiyon "gözle" kelimenin tam anlamıyla belirler.

Kural olarak, tedavi penisilin grubu antibakteriyel ilaçlarla başlar. İyi kurulmuş "Amoksisilin" ve "Amosin". Küçük çocuklar için ilaçları şurup şeklinde kabul edebiliriz.

Çözelti furatsilina, işleme antiseptikler durulama özel cihaz "Tonzilorom" yıkama bezleri - Buna paralel olarak, çocuk lokal tedavi tarafından atanır.

Bu amaçla, sprey "Miramistin", bitki antiseptik "Tonzilgon" genellikle reçete edilir.

Bademciklerin virüs hasarında antibiyotikler tamamen ve kategorik olarak kontrendikedir. Bu durumda onların alımı komplikasyon riskini azaltamaz. Ayrıca, bu riskler 6-8 kat artar.

Bazen doktorlar antiviral ilaçların kullanılmasını önerir. Bu ilaçların çoğunun klinik etkinliği resmi olarak kanıtlanmadığı için bunları satın almak ya da satın almak ebeveynlere bağlıdır. "Anaferon" veya "Ergoferon" hiçbir şekilde çocuğun iyileşme hızını etkilemez.

Yerel tedavi için daha fazla umut. Etkilenen bademcikler "Vinilin" balsamı ile tedavi edilir, furacilin solüsyonu ile ağız çalkalanır, antiseptiklerle tedavi edilir.

Fungal boğaz ağrısı, tedavi edilmesi en zor olanlardan biri olarak kabul edilir. Onlara, antifungal spreyler ve merhemler ile yerel preparatları içerecek şekilde, karşılık gelen preparatların ikisini de içeren antifungal tedaviyi tayin eder veya tayin ederler. Kurs oldukça uzun - 14 gün sonra, kısa bir aradan sonra tekrarlanır.

Akut tonsillitte ısıyı azaltmak için, antipiretik ajanlara izin verilir - Parasetamol, Cefekon (çocuklar için mumlar), anti-inflamatuar non-steroidal ilaç Ibuprofen. Sadece ateşi değil, aynı zamanda orta derecede uyutmayı da sağlarlar.

Boğaz ağrısı boğaz solüsyonu "Lugol" ile tedavi etmeyin. Bu ilaç, çocuğun vücudu tarafından mükemmel bir şekilde emilen ve emilen büyük miktarda iyot içerir. Bademciklerin lenfoid dokuları ne kadar geniş olursa, daha hızlı ve daha agresif olan iyot hareket eder. Bu ciddi bir doz aşımı ve iyot zehirlenmesi ile doludur.

İyileşme aşamasında, çocuğa fizyoterapik tedavi - ısınma, bademciklerin ultrasonla tedavisi için prosedürler, ışık tedavisi - reçete edilir.

Kronik formu

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, iltihabın odağını nötralize etmeyi ve lokal bağışıklığı da içeren bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi önlemdir. Ebeveynler, çocuğun günkü rejimini, diyetini ve fiziksel aktivitelerini gözden geçirmeye teşvik edilir. Uzun yürüyüşler, yiyeceklerde yeterli miktarda vitamin, egzersiz, hastalıkların basit formları ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur, remisyon dönemleri uzun ve kalıcı hale gelir.

Çocuğun hastalığı ciddi komplikasyonlara neden olmazsa ve genellikle sadece sık görülen anjinalarda kendini gösterirse, o zaman konservatif tedavi görülür. Lokal tedavi - bezlerin yıkanması, antiseptiklerle tedavi (iyot ve alkol solüsyonları hariç) içerir. Akut aşamada, antibiyotikler (bakteriyel hastalık için) veya antifungal ajanlar (mantar için) reçete edilir.

Bu tür kurslar genellikle yılda iki kez reçete edilir (çocukların bağışıklıklarının zayıfladığı ilkbahar ve sonbaharda). Bireysel olarak, bir doktor, çocuk sayısı genellikle hastalanırsa, bademcik iltihabı geçirirse, yılda 3-4'e kadar ders sayısını artırabilir.

Bugün, düşük frekanslı ultrason ile tonsillit tedavisi oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İşlem sırasında, ilk olarak daha sonra vakum donanım bademcikler sulu antiseptikler ve antibiyotik gerektiğinde sadece o irin emilir ve bir, bademcik sesin etkisi yoktur. Bu prosedürler bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir, ortalama tedavi süresi 10-15 gündür.

Konservatif tedavi yardımcı olmazsa, alevlenmelerin sıklığı azalmaz veya bazı komplikasyonlar ortaya çıkar, çocuk bademcik iltihabı tedavisi için cerrahi bir yöntem önerilir.

"Tonsillektomi" olarak adlandırılan operasyon palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir - bir bağ dokusu kapsülü ile birlikte. Bu işlem, problemle başa çıkmanın tek etkili yoludur, alternatif yoktur, fakat çoğu kez bademcik iltihabının cerrahi yönteminin rakipleri tarafından eleştirilmektedir.

Eleştirinin zekası, bağışıklık çalışmaları için önemli olan bedenin kaldırılması - bademciktir. Bu müdahalenin bir sonucu olarak, bağışıklık, özellikle lokal bağışıklık, zayıflatılır ve tonsillektomi sonrası çocukların boğaz, bronş, akciğer ve nazofarenks hastalıklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Ancak, resmi tıbbın, operasyonun faydalarının zararı aştığına dair çok fazla kanıt vardır, çünkü bazen sadece böbreklerden, kalpten ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonların tehlikeli sürecini durdurabilir.

Bu operasyonun tüm çocuklara gösterilmediğine dikkat edilmelidir, palatine bademciklerin tam eksizyonunun kabul edilemez olduğu hastalıklar ve durumlar vardır. Daha sonra çocuğa başka bir operasyon atanabilir - tonsillotomi. Amigdalaların hepsini değil, sadece kısmen büyümüş ve hasar görmüş olan enfeksiyonu temizlemekten ibarettir. Çoğu zaman 5 ila 10 yaş arası çocuklar için gerçekleştirilir, çünkü daha önce özel ihtiyaç olmaksızın cerrahi tedaviye özel bir ihtiyaç yoktur.

Her iki operasyon da hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hem tonsillotomi hem de tonsillektomi, özel bir cerrahi bıçakla (tonsillotomi) değil, modern lazer teknolojilerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.

Iyileşme süresi uzun sürmez, 8 saat sonra çocuk yiyip içebilir ve bir gün sonra hastaneden eve döner. Yakın gelecekte o bir antiseptik solüsyon ile daha sonra her yemek gargara ve ağız birinci, tuzlu, ekşi ve kızarmış yanı sıra sonra, keskin ve baharatlı ortadan kaldırarak, bir tutumlu diyet için olağan kaynamış su yemek ve edecektir.

Tedavi için genel öneriler:

 • Akut tonsillit tedavisi (veya kronik bir hastalığın alevlenmesi) her zaman bol sıcak içmeye ihtiyaç duyar. Bu, mukoza zarlarının nemini korumak ve yüksek sıcaklıklarda dehidrasyonu önlemek için önemlidir.
 • Boğazınızı durulamak için bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. (papatya veya adaçayı), ancak bademcik iltihabı alerjik değilse.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açık havada yürürken desteklenir. Bu, vücudun sıcaklığı düştükten hemen sonra yapılabilir. Sokaktaki aktif oyunların yanı sıra sertleşmek için de faydalıdır.
 • Tedavinin ilk belirtisinde tedaviyi kesmeyin. Tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kroniktir ve mikrop daha önce kullanılan antibiyotik türlerine karşı direnç geliştireceğinden, tedavi edilmesi daha da zor olacaktır.
 • Anjinadan sonra veya kronik bademcik iltihabı sırasında (çocuk herhangi bir şey için endişelenmediğinde), ebeveynler yerel bağışıklığı güçlendirmek için uğraşırlar - boğazlarını yumuşatırlar. Bunun için çocuğa dondurma, soğuk içecekler, durulama sıcaklığının derecesinde yavaş bir düşüşle serin gargaralar uygulanmaktadır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik atrofik larenjit

Kronik atrofik larenjit - mukoza zarının incelmesi, bölgesel kılcal damarların sklerozu, intralateral kas ve salgı bezlerinin eşlik ettiği bir gırtlağın nonspesifik enflamasyon şeklidir.

Kulakları temizlemek ve yıkamak için hidrojen peroksit nasıl uygulanır

Her evde ilaç dolabında mutlaka hidrojen peroksit var. Antiseptik özellikleriyle çok iyi bilinir. Kanı durduran çeşitli kesiklerde, sıyrıklarda ve diğer cilt yaralanmalarında iyidir.