Loading

Bademcik iltihabı için halk ilaçları

Tonsiller solunum sırasında nazofarenks boşluğu içinde yer patojenlerin toplanması için bir engel filtreli formundadır. Gelişmekte olan tonsillit (ortak - - boğaz ağrısı) bu tür vücut azalmış immün savunma, sık soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar, iltihaplı bademcikler kendileri gibi bazı hızlandırıcı faktör, bir dizi insan sağlığı için tehdit başlıyor. Hastalığın tedavisi için gereklidir. Bu bademcik halk ilaçları çok etkili bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır.

Hastalık nedir?

Tonsillit iki tür sızma biçimine bölünmüştür. Çocukların daha çok maruz kaldığı akut - angina. Hastalık, özellikle streptococcus gibi virüslerin ve patojenlerin etkisi altında gelişir. Bademciklerin bu tür iltihaplanmasıyla, yüzeylerinde beyaz pürülan bir kaplama toplanır.

Tam olarak anjini gösteren ana semptom yüksek sıcaklıktır. Hasta yutma ve konuşma sırasında ağrıyan eklemler ve kaslar, boğazda ağrı hissinden endişe duymaktadır. Bitişik lenf düğümleri boyut olarak artmaktadır. Çoğu durumda akut bademcik iltihabı başarıyla ve hızlı bir şekilde tedavi edilir. Bir hasta uzun süre hastalığın belirtilerini görmezden gelirse, doktor tavsiyelerine uymaz ya da sıklıkla ayaklarının üzerinde soğuk algınlığı görülürse - bademcik iltihabı kronik bir hal alır.

İkinci form kroniktir. Tedavisi daha problemli ve uzundur. Çoğu zaman hastalık neredeyse asemptomatiktir, ancak ana belirtiler şu şekilde çağrılabilir:

 • boğazda tekrarlayan ağrı;
 • yutkunmada zorluklar;
 • ağızda hoş olmayan bir tat, belirli bir kokunun görünümü;
 • artan komşu lenf düğümleri;
 • nefes darlığı vakaları;
 • boyunda ağrı.

Bu işaretlerin arka planı karşısında, hasta periyodik olarak bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama alır, bağışıklığı azaltır ve kısa süreli periyodik ateşi derttirir.

Tedavi edilemez bir hastalıktan

Uzun zamandır "uyku durumuna" içine kronik bademcik iltihabı, enfeksiyon belirtileri dikkat etmek değil ve tehlikeli hastalıklara neden uygun bir durum için, aktive edilebilir ve amigdaladaki sadece yayıldı, aynı zamanda çeşitli iç organlara alma, kan dolaşımına nüfuz ederse:

 • romatizma;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • artrit;
 • genitoüriner sistem ile ilgili sorunlar (özellikle çocuk doğurma döneminde kadınlar için tehlikeli);
 • sedef hastalığı;
 • glomerülonefrit.

Hastalığın tedavisi

Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisine ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri, hastalıklarla baş etmede daha az çabuk ve etkili bir şekilde yardımcı olmayacak olan halk tarifleridir. Halk ilaçları ile tedavi sırasında, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı da artırabilirsiniz ve tedavi pahalı eczane ürünlerinden daha ucuza mal olacaktır.

Doğal olarak, tedavinin başlamasından önce, evde veya evde hazırlıkları hazırlamak için kullanılacak olan bu bileşene, vücudun öngörülmeyen reaksiyonları durumunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Terapötik içecek

Aşağıda verilen bazı geleneksel tıp yöntemleri, sadece susuzluğunuzu gidermek ve vücuda toksik maddelerin yok edilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda enfeksiyona yakalanmada da yardımcı olacaktır:

 1. Vitamin içeceği - sıcak kaynamış bir bardak su bir limon veya misket limonu meyve sıkılmış meyve suyu eklemek, bir bıçak ucuna bal, tuz 3-4 kaşık koymak. Ortaya çıkan bileşim iyi karıştırılmalı ve günde iki kez bir vitamin içeceği almalıdır. Bu yöntem, anjin ile etkili ve güvenli bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olacaktır, özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilir.
 2. Sıcak süt, zerdeçal ve karabiber ilavesiyle - bir tutam ihtiyacınız olan sütün içerisine eklenmesi için, daha fazla (bir bardak süt). Üç akşam için yatmadan önce kompozisyonu içmeniz gerekiyor. İçecekler bebekler için bile güvenlidir.
 3. Taze sebze suyu - pancar, havuç ve salatalık. Meyve suyu aşağıdaki oranda alınmalıdır - 300 ml havuç suyu, 100 ml pancar ve aynı salatalık. Bu vitamin bileşimini günde bir kez içmelisiniz.
 4. Karakafes kurutulmuş - tıbbi çay hazırlamak için mükemmel. Çim, yaz sezonunda kendi başına satın alınabilir veya hasat edilebilir. Isırmak için ihtiyacınız olan birkaç kaşık miktarı içinde kuru ot karakafes, sıcak kaynamış su doldurun. Ezilmiş bir şekilde kuru zencefil, bu tür çayı ilave ederek, anti-enflamatuar etkiyi artıracaktır. Bir kaşık bal veya şeker ekleyerek bir içecek içebilirsiniz. İçecek, hamile kadınlar için bile güvenli ve etkilidir.
 5. Taze zencefil kökü yapılan çay, enflamasyonu ortadan kaldıran ve bakteriyel enfeksiyonu yok eden mükemmel bir ilaçtır. Çay yapmak için bir parça zencefil kökü rendelemek, iki limonlu meyve eklemek, dilimler halinde kesmek ve doğranmış sarımsaktan iki karanfil yapmak gerekir. Tüm malzemeler bir tencerede toplanmalı ve yaklaşık 20 dakika boyunca 500 ml suda kaynatılmalıdır. Hazır çayda, tada bal ilave edilebilir ve günde iki kez, yemekten sonra iki saat sürmesi önerilir.
 6. Menekşe çiçekleri ile süt. Süt kaynatın ve 12 g miktarındaki mor çiçeklere 50 ml ekleyin.Sıcak bir şekilde süt içmeniz gerekir.

Bu tarifler eczane ürünlerinden daha az etkili değildir, ancak daha güvenlidir ve çocuk ve kadınların tedavi edilmesine rağmen kontrendikasyonları yoktur.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için halk ilaçları, propolis gibi etkili bir arıcılık ürünüdür. Öksürük, farenjit ve bademcik iltihabı gibi birçok bulaşıcı hastalığı tedavi eder.

Terapi için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. Propolis tereyağı ile karıştırılır. Propolis ve yağ 1:10 karıştırın. Günde üç kez aç karnına bir ilacı 10-15 gram kullanarak almanız önerilmektedir 14 gün içinde tedavi edilmelidir.
 2. Propolis, alkolle aşılanmış. Otuz gram propolis 150 ml medikal alkolle dökülür ve karanlık bir yere alınır. Üç gün sonra, 20 damla için günde üç kez tentür almaya başlayabilirsiniz. Saf formdaki tadı hoş değilse, bileşimi suda veya sütte çözebilirsiniz. Ayrıca, tarifi gargara için uygundur - bunun için 10 damla tentür almalısınız, 200-250 ml su ekleyin ve bademciklerinizi durulayın.
 3. Propolis'in dağılması. Ürünün bir parçasının üst üste birkaç saat boyunca ağızda tutulması tavsiye edilir, en iyi etki 24 saatlik rezorpsiyon ile elde edilir. Bu yöntem boğazın tüm inflamatuar hastalıklarında çok etkilidir, çocuklar için bile güvenlidir.

Bu tür tedavi için tek kontrendikasyon arıcılık ürünleri için bir alerjidir.

Kerosen ile tedavi

Tonsillit kurtulmak için kerosen tedavisi kullananlara göre, bu araç çok hızlı ve etkili bir hastalık belirtileri ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Tedaviye başlamak için iyi saflaştırılmış bir gazyağı gerekir. Gün boyunca, bademcikleri, plaktan, kerosen içine batırılmış bir pamuklu çubukla temizlemeniz gerekir; prosedür, sık sık ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yöntem, kronik bir formda bademcik iltihabı tedavisi için uygundur ve alevlenme aşamasında onu terk etmek daha iyidir. Ayrıca, böyle bir tedavide kontrendikasyonlar hamilelik ve çocuk yaşıdır.

Buhar banyosu

Bir buhar banyosu ile bademcik iltihabı tedavisi uzun bir süredir kullanılmaktadır ve hala etkinliği ile ünlüdür. Bir kapta (havza, banyo) kaynayan su dökmek, bele soyunmak ve kabın üzerinden bükmek gereklidir. Yukarıdan, kendinizi büyük bir havluyla örtmelisiniz.

Ağzınızı, gözlerinizi ve burnunuzu açık tutarak kaynar su çiftleri 15-20 dakika boyunca solunmalıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, kaynayan suya şifalı bitkilerin otunu ekleyebilirsin: adaçayı, papatya, ıhlamur, muz. Buhar banyosundan sonra suyla siper almanız ve vücudun bir havluyla sert bir şekilde ovması gerekir.

soluk alma

Bademcik iltihabı tedavisi sırasında sıcak buhar soluma eski çağlardan beri iyi kurulmuştur. Buhar inhalasyonlarına ek olarak, bir nebulizer ile inhalasyonlar oldukça etkilidir. patojenleri - küçük dağılmış parçacıklar halinde bölünür yararlı madde, güçlü enflamasyon kaldırma ve patojen öldürme, larenks iltihaplı mukozasında emilir.

İnhalasyonu gerçekleştirmenin en etkili yolları şunlardır:

 1. Alkali su - Yessentuki veya Borzhomi'nin mineralli sofra suyu uygundur. Bir nebulizatöre veya su buharı içine dökülebilir, bir kaynamaya getirilir.
 2. Sodyum klorür (tuzlu su çözeltisi) saf halde kullanılır veya damıtılmış su 1: 1 ile karıştırılır. Soluma, bir nebulizer veya bir buhar inhaleri ile gerçekleştirilebilir.
 3. Furacilin, çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için bilinen bir antiseptiktir. İnhalasyon için, yarım solüsyonla karıştırılan Furacilinin bir alkol solüsyonu, nebulizer içine dökülür. Buhar inhalasyonu için, 500 ml kaynar suya bir çay kaşığı suyla seyreltin.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar hamile kadınlar ve 6 ay çocuklar için izin verilir, ancak buhar inhalasyonları gebelik ve 7 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

sarımsak

Birçok insan sarımsakın yararlı bakterisit özelliklerini duymuştur. Bademcillit tedavisi için bir yol arayanlar için mükemmeldir. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve antiseptik etkiye ulaşmak için, günde birkaç kök dişi yemeye yeterlidir.

Sarımsak hamile kadınlar ve çocuklar için güvenlidir, ancak çocukların meyvelerini yemekten mutlu olacakları olası değildir, bu nedenle çocukların daha lezzetli tariflerle bademcik iltihabı kullanmaları tavsiye edilir.

Faydalı tedavi

Bu reçete sadece nazofarenksin enfeksiyonlarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların keyif alacağı hoş bir tada sahiptir. Bir kaç incir meyvesini çiğ olarak almanız ve öğütmeniz gerekir (rendeleyebilirsiniz), sonra kaynatın. Bitmiş kompozisyonun püresi kıvamında olacak, ağzınızda saklamak için mümkün olduğunca uzun süre çalışırken kaşıkta kullanmanız gerekir. Püre, antiseptik bir etki sağlayarak, iltihaplı bademcikleri hafifçe saracaktır.

Boğaz durulama

Bir bademcik iltihabında gargara yapmak için gereklidir, aslında bademciklerde biriken bakteriyel plağı temizler. Durulama yardımcısı hazırlamak için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. İki diş sarımsak ezin, bir bardak ılık süt ile karıştırın, yarım saat bekletin. Düzenli bir formülasyonla gün boyunca düzenli olarak karıştırın.
 2. Papatyaların kaynatılması. 40 gram kurutulmuş papatya yaprağı, 1-1,5 su bardağı kaynar su dökülür. Günde üç kez gargara. Papatya suyu, boğazdaki mukoza zarını iyi bir şekilde onarır ve iltihabı ortadan kaldırır.
 3. Kadife çiçeği ve adaçayı bir kaynatma. 20 gram kuru bitki bitkilerini alın, 300 ml kaynar su dökün ve 5-7 dakika bekletin. Serin bir çözüm ile gün boyunca gargara.
 4. Kabartma tozu. Kabartma tozu çözeltisi ile durulama (1 bardak su başına 20 gr) bademcikler bakteriyel plakla etkili bir şekilde temizler, patojenik mikropların boğaza girmesini önlemek için alkali bir ortam oluşturur.

Bu yöntemler kronik formda bademcik iltihabı tedavisinde mükemmeldir. Ve akut anjina tedavisi için, bademcikler üzerindeki pürülan plağı etkin bir şekilde rahatlatan aşağıdakilerden biri kullanılabilir:

 1. Hidrojen peroksit. Bu maddenin ağız mukozası ile teması üzerine oksijen partikülleri serbest bırakılır ve bademcikler püyden arındırılır. Peroksit ile durulama, bir dezenfektan ve iltihap önleyici etkiye sahiptir ve pürülanları pürülan çökeltilerden arındırırken, vücut daha iyi enfeksiyonla başa çıkabilir. Bir bardak temiz su içinde,% 3 konsantrasyondan 20 ml dökün ve günde birkaç kez gargara yapmalısınız. Peroksit ile durulandıktan sonra, ağzınızı sıradan kaynamış su ile durulayın.
 2. Tuz pişirilir. Bu kullanılabilir araç yardımı ile, bir bardak ılık suya bir kaşık dolusu tuzu sulandırarak, antiseptik bir etki sağlayarak boğazda iltihap ve iltihaplardan kurtulabilirsiniz.
 3. Elma sirkesi. Bu çare sadece bir gün bademciklerden irin ortadan kaldırmanıza izin verir. Durulama solüsyonu hazırlamak için 10 ml elma sirkesini bir bardak kaynamış suya batırmanız gerekir. Her saatte bir durulama yapılması önerilirken, larenksin arka duvarının tedavisi için prosedürün sonunda biraz paranın yutulması gerekir.

Tibet'ten Friars'ın Sırrı

Tibet rahipleri uzun zamandır tüm enfeksiyonları şifalı bitkilerin yardımıyla tedavi ediyorlar. Bize gelen reçete, verimliliği ve sadeliği ile ünlüdür - dilin, bakterinin aktif olarak çoğaldığı, günde birkaç kez biriken beyazımsı plaktan temizlenmesi gerekir.

Tibet'te, bademcik iltihabı ile gargara olabilecek şifalı bitkilerin bir kaynatılmasının hazırlanması için bir reçete vardı. Durulama yardımının bileşimi, papatya otları, yaprakları ve cevizli perikarp somunlarını, pechornik kökünü ve adaçayı yapraklarını içerir.

Tüm malzemeleri eşit oranlarda almanız, ardından elde edilen karışımın bir çorba kaşığını bir bardak suya dökmeniz ve 7 dakika kaynatmanız gerekir. Bir kaynatma ile bir saat ısrar ettikten sonra, gargara yapabilirsiniz. Bileşim hem çocuklar hem de hamile kadınlar için güvenlidir.

Görülebileceği gibi, bademcik iltihabı tedavisi için birçok geleneksel ilaç vardır. Evde tedaviye başlamadan önce, belirli bitki ve bileşenlere alerjinin olmaması konusunda bir doktora danışmak daha iyidir. Geleneksel tıp sadece bağımsız bir tedavi yöntemi olarak değil, aynı zamanda enfeksiyonun ilaç tedavisine ek olarak da etkilidir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

kuvvetle boğaz ağrısı ve doktor boğaz ağrısı başlayan bir çocuk onaylarsa, ailesi her zaman ilaç, halk ilacı kıyasla bebek daha bağışlayıcı tedavi mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Sonuçta, gargara için birçok tarif var, doğru olanı seçebilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak için, aslında boğaz ağrısının ne olduğunu anlamalısınız. Bu yazıda, bu hastalığın tedavisi için ne tür ilaçlar olduğunu, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağımızı anlamaya çalışacağız.

Belirtiler ve belirtiler

Her kırmızı boğaz ağrısı bir anjina olarak kabul edilemez. İnfluenza ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları ile virüsler hava yoluna nüfuz eder ve bir kural olarak ilk önce nazofarenksine saldırırlar. Burun akıntısı, bademcik iltihabı var, çocuğun yutulması zorlaşır. Ama bu bademcik iltihabı değil, bademcik iltihabı. Ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

Angina, şu andaki anlayışta, daha sıklıkla bakterilerden kaynaklanmaktadır - stafilokok ve streptokoklar. Hastalarla, gündelik nesnelerle, ortak gereçlerle, ellerle, fiziksel temasla temas ettiğinde çocuk bedenine düşerler. Bununla birlikte, iltihap hemen başlamaz. Mikroplar uzun bir süre için nazofarenks içinde yaşayabilir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, aniden vücuttaki mikro iklim, üremeleri için elverişli hale gelirse, streptokok kesinlikle bu şansı kullanacaktır.

Enflamatuar süreç çocuğun bağışıklığı azalırsa başlayacak, eğer üşüyse ve üşüttüğünde, yorgunsa stresli durumdan kurtuldu. Gerçek bademcik iltihabı çok agresif ve kesin olarak başlar, belirtiler parlaktır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda "koma" hissi.
 • Sıcaklık 38.5-39.5'e yükseldi.
 • Enflamasyon odağının yakın çevresinde bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi - submandibular ve servikal, nadiren - aksiller.
 • Bademcikler (ve bazen palatine kemerler), hastalığın başlangıcı için karakteristik olan parlak kırmızı bir renge sahiptir. Biraz sonra beyaz, yeşilimsi, sarı ve gri yaralar, plak, pürülan papüller görülür.
 • Kötü nefesin görünümü.
 • Vücudun şiddetli sarhoşluğu - çocuk halsiz, kaprisli, iştahı yok ve kas ve baş ağrısıyla ilgili şikayetler var.

Angina, catarrhal, foliküler, pürülan, herpetik, nekrotik, fungal olabilir. En kolay - catarrhal, hastalığın kalan formları, bademcik ve palatine ark lenfoid dokusunun ölümü ile, irin oluşumu ile, daha şiddetli ilerler.

Tehlike nedir?

Herhangi bir boğaz ağrısı, en azından, nedenleri belirlemek için oldukça zor olduğu için doktora göstermek daha iyidir. Genellikle, anjin ile olduğu gibi, aynı belirtiler difteri gösterir. Kalp, böbrek ve karaciğeri ciddi komplikasyonlardan koruyan özel bir serumun erken uygulanmasını gerektirir. bu değerli saatler ve günler anne ev halk yollarla anjina varolmayan tedavisi için harcanan, zaman kaybolur ve çok büyük olasılıkla difteri karmaşık olmak.

Yukarıda tarif ettiğimiz semptomlar, enfeksiyöz mononükleoz ile de görülebilir. Bu viral hastalıkta, tedaviye belirli ilaç gruplarıyla mümkün olan en kısa sürede başlamak ve soda ile gargaralamak da önemlidir. Aksi halde komplikasyonlar lenfatik sistemi, dalak ve karaciğeri etkileyecektir.

Normal catarrhal sinüslerin bile yanlış tedavi edilmesi, sakatlığa ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, böyle bir teşhis ile kendi kendine tedavi kabul edilemez. Sadece doktor boğazdaki ağrı ve plakın nedenini belirleyebilir ve bu ya da bu durumda gerekli tedaviyi atayabilir.

Dr. Komarovsky'nin transferinin sonraki videoda görülebileceği gibi, anjina semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

İnsanların yöntemleri ile dağıtılamadığında

Çocukların anjinası ile ilgili olarak bu soruya kısaca ve yetenekli bir şekilde cevap verilebilir - her zaman! İstisnasız tüm, anjina vakaları antibiyotik kullanımını gerektirir - oldukça geleneksel, eczane antimikrobiyaller. Büyük bir çoğunluğu olan halk ilaçları, sadece reçete edilen antibakteriyel tedaviye küçük bir ilaveler olabilir.

Önemli! Doktor, alternatif tıp araçlarını kullanma niyetinizin farkında olmalıdır, onları onaylaması arzu edilir. Aksi halde, boğaz ağrısı sadece ilerleyecektir. Catarrhal formu üç ila beş gün içinde foliküler forma dönüşecek ve hızla nekrotik hale gelecektir. Lenfoid doku ve şişkinliğin proliferasyonu, gırtlak lümenini bebeğin boğulmaya başlayacağı ölçüde daraltabilir.

Gördüğümüz gibi, bazı durumlarda standart bakım (antibiyotikler, ateş düşürücü + + antiseptikler Vitaminler) yardımcı olarak geleneksel tıbbın cephanelerinden araçlarını kullanmak mümkündür. Hastalığı yalnızca onlar tarafından tedavi etmek kabul edilemez. Hemen not edilmelidir ki halk tarifleri hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmayacak, ancak ağrı şiddetini azaltmaya yardımcı olacak, çocuğun yutması ve konuşması daha kolay olacaktır.

Bir çay kaşığı kabartma tozu ve tuz alın, haşlanmış ılık su ile yarım litrelik bir kavanoza çözün. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir solüsyonla durulayın. İlaç analjezik bir etkiye sahip değildir, ancak bir dereceye kadar antiseptik bir etkiye sahiptir.

Durulama hazırlamak için küçük bir zencefil kökü gerekir. Soyulmuş olmalı, büyük bir rende rendelenmiş ve kaynar suyla (yaklaşık yarım litre) bir kepçe içine dökülmelidir. Beş dakika içinde, ajan düşük ısıda kaynatılmalı, daha sonra çıkarılmalı, süzülmeli ve sıcak bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Bu durulama mukus ve lenfoid dokuların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Durulama işlemini hazırlamak için, bitmiş kuru tıbbi hammaddelerin ve 300 gram suyun bir çay kaşığına ihtiyacınız vardır. Su kaynatılmalı, 80-90 dereceye kadar soğutulmalı, papatyaya dökülmeli, kaplanmalı ve bir saat kadar ısınmalıdır. İnfüzyon filtrelenmeli ve buzdolabında saklanmalıdır. Durulamadan önce ısıtılır, bebeğe birkaç kaşık çay infüzyonu eklemek de mümkündür. Papatya mükemmel bir doğal antiseptik ve antibiyotiktir, boğazda iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çok çeşitli yararlı eylemlere sahip bu araç. Anjina ile, kaynayan su veya papatya infüzyonuna bir çorba kaşığı miktarındaki deniz topalak yağı eklenebilir. Ortaya çıkan kompozisyon gargara olabilir. Yağın mükemmel bir örtme etkisi vardır, anestezi yapar.

Sarımsaklı süt

Sarımsak başını alın, her bir dişi küçük küpler halinde doğrayın ve doğrayın. Sütle (300 mi) karıştırın ve düşük ateşte kızartın. Süt ve sarımsak kokteyli ocakta 3-5 dakika bekletilmeli ve daha sonra gerinme ve çocuğun günde birkaç kez küçük dozlar (1-2 yemek kaşığı) içmesine izin verilmelidir. Geleneksel şifacılar, anjin semptomlarının, böyle bir ilaç tedavisine başlandıktan sonraki ertesi gün geri çekilmeye başladıklarını iddia ederler.

Bal alerjisi yatkın olmayan çocuklara uygun lezzetli bir çare. Birkaç yaprak aloe alın, küçük boyutlarda küpler halinde doğrayın, bir cam kaba koyun ve balla kaplayın. İlacın buzdolabında, sıkıca kapatılmış kapakta, en az üç gün içinde olması gerektiği konusunda ısrar edin. Bu süre zarfında, güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan aloe suyu, bal ile karışacaktır. Her yemekten önce bir çay kaşığı çocuğa tatlı bir karışım verin.

Bu bitki ile durulamak için, herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz kuru çiçeklere ihtiyacınız olacaktır. Alkol içeren kalendula tentürü, çocuklarda prosedürler için tavsiye edilmez. Kuru çiçekler ılık su (bir çorba kaşığı ot ve 400 gr su) ile demlenmeli, bir su banyosuna konulmalı ve yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ürün filtrelenmeli ve 40-50 dereceye kadar soğutulmalıdır. Gargara günde birkaç kez olmalıdır.

Boğazdan şüphelenirse, çocuğu bir doktora göstermek için gerekli görmeyen ebeveynler, mahrumiyetleri kırmak için kendi elini riske atarlar. Anjinada yanlış tanı, yanlış tedavi ya da tedavi eksikliği, sinir sistemi, beyin, sistemik enfeksiyon, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp ve eklem gibi ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Ne yapılamaz?

 • Solunması halinde inhalasyon ile yapamazsınız. İltihaplı bademciklerin herhangi bir ısınması, patojenlerin çoğalmasını artıracak, enflamatuar süreci hızlandıracaktır.
 • Aynı nedenden ötürü, sürtünmeyi ısıtmak için boğazda ısınma sıkıştırması uygulamak imkansızdır.
 • Çocuğa soğuk içecekleri içmeyin, çünkü yüksek sıcaklıkta bir arka plana karşı damar spazmı neden olabilir.
 • Bademcikleri bademcikler, ülserler ve nekrotik parçalardan elle çıkaramazsınız. Bu enfeksiyonun yayılmasıyla doludur.
 • Anginada çocuğun bacaklarını sıcak suda ıslatmak, alkol sürtünmesi yapmak gerekli değildir.
 • Boğazınızı hidrojen peroksit ile yıkamayın, yeşil veya iyotlu yaraları yakmayın. Bütün bu ilaçlar sadece harici olarak kullanılmalıdır.
 • Internet "guru" nun limon ve elma sirkesi ile durulama ile kınamak için sayısız ipuçlarına rağmen, kategorik olarak tavsiye etmeyin. Asidik ortam sadece iltihaplı bölgeleri tahriş eder, ağrı artar ve doku onarımı daha yavaş ilerler.
 1. Çocuğunuza doğru şekilde gargara yapmasını öğretin. Çözümlerin hemen dökülmesine gerek yoktur, çocuğunuzun yaklaşık 30 saniye bademcikler etrafında tutmayı öğrenmesi tavsiye edilir. Daha sonra sonuç daha hızlı olacaktır.
 2. Boğaz ağrısı ile durulama çok sık olmamalıdır. Bu bademciklerin dokularındaki restoratif süreçlere müdahale edebilir. Çocuğun yemek yedikten sonra her seferinde et suyuyla uğraşması daha iyidir.
 3. Durulama çözeltileri sıcak olmamalıdır. Prosedür için en uygun sıcaklık 50 derecedir.
 4. Boğaz ağrısı, keskin ve tuzlu bir yiyecek, çok sıcak ve soğuk yemekler, baharatlı yiyecekler vermeyin. Çocuğu çorba, patates püresi, et suyu, yahni, yulaf lapası ile beslemek en iyisidir. Katı yiyeceklerden kaçının, bademciklerin zaten etkilenmiş dokularını yaralayabilir.
 5. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, bebek yatakta yatar.
 6. Çocuğun cömert bir içeceği olmalı. Tatlı ve gazlı içecekleri hariç tutun, diyete daha fazla çay, komposto, dogrose suyu ekleyin.
 7. Çocuğun diğer çocuklardan tecrit olmasını sağlayın. Boğaz ağrısı bulaşıcı olduğundan, yürümeye başlayan çocuk kendi yemekleri, çatal bıçak takımı, havlu, yatak (eğer ortak uyku uyguladıysa), oyuncak ayırmak gerekir.

Çocuk bağımsız olarak nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, bir sonraki video onunla görüntülenebilir ve muhtemelen çocuk doğru bir şekilde yapmayı öğrenecektir.

Anjina, şiddetli sistemik komplikasyonlarla karakterize edilen en zorlu enfeksiyon hastalıklarından biridir. boğaz mukozasında Tekrarlayan iltihap romatizmal ateş, miyokardit, glomerulonefrit, vb gelişimine neden olabilir Bu nedenle antibakteriyel ilaç kullanımı ile konservatif tedaviyi ihmal etmek imkansızdır. Alternatif ilaç, yalnızca ilaç tedavisi rejimine ek olarak kullanılır. Çocuklarda üst solunum hastalığın nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için, immünouyarıcı, antifilojistik ve anti-ödemli etkisi sahip şifalı otlar, bal ve sebze dayalı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğazda enfeksiyöz alerjik inflamasyonu tedavi etmek ne kadar doğru? Her şeyden önce, bir uzmandan yardım almanız gerekir. katılan doktor, anti-mikrobik ajanlar, lokal anestetik, antifilojistik ve antipiretik eylem içerecektir ilaç tedavisi, bir ders reçete edecektir.

Hastalığın özgüllüğü vücudun güçlü bir zehirlenmesidir, bu da kardiyovasküler, solunum ve boşaltım sistemlerinde büyük bir yük oluşturur. Bir çocukta postinfeksiyöz komplikasyonların oluşmasını önlemek için şunları yapmalısınız:

 • Yatak istirahatına uymak - zayıflamış çocukların vücudunda büyük yüklerin oluşmasını engeller;
 • odayı havalandır - etkilenen dokuya oksijen bakımından zengin hava alımını kolaylaştırır;
 • bol miktarda içecek sağlamak için - terleme ile vücuttan zehirli maddelerin çıkarılması sürecini hızlandırır;
 • diyet tedavisine bağlı kalmak - hiperemik mukoza katı gıda partiküllerinin mekanik hasar görmesini önler;
 • dezenfektasyon prosedürleri gerçekleştirmek - orofarenksin patojenlerden temizlenmesi, doku iyileşme sürecini hızlandırır.

1 yıldan küçük çocukların tedavisinde terlemelerin kullanımı, dehidratasyona ve vücudun artan zehirlenmesine katkıda bulunur.

Boğazın durulanması, orofarenksin mukoza zarının patojenlerden mekanik olarak arındırılmasını kolaylaştıran en etkili terapötik prosedürlerden biridir. Etkilenen dokuların halk ilaçları ile tedavisi, kullanılan solüsyonların antiseptik ve antienflamatuar etkilerinden dolayı kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırır. Düzenli sanitasyon prosedürleri, çocuğun iyileşme sürecini hızlandıran palatine bademciklerin lacunalarından pürülan konjesyonun tahliyesini teşvik eder.

Aşağıda çocukların boğaz akut iltihabı aşamasında kullanılabilecek anjina için en etkili halk ilaçları şunlardır:

 • Soda çözeltisi: 1 çay kaşığı çözülür. 250 ml kaynatılmış (sıcak) su içinde kabartma tozu, sıvıya 2-3 damla iyot eklenmesi; boğazınızı 7 gün boyunca günde en az 4 kez yıkayın;
 • adaçayı kaynatma: 1 yemek kaşığı dökün. l. 300 ml kaynar suya kurutulmuş ve 3 dakika pişirin; süzülmüş et suyu günde 5 kez boğazınızı durulayın;
 • propolis tentür ile çözüm: 1 yemek kaşığı eğlendirmek. l. 300 ml suda% 10 propolis tentür; Hazır araçlar boğazınızı günde en fazla 3 kez yıkar.

Önemli! Durulama 3-4 yaş arasındaki çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Purulent anjin, orofarenksin mukoz membranı patojenik bakterilerden etkilendiğinde ortaya çıkar. Bir patolojiyi iyileştirmek için, boğazı sterilize etmek için, calendulaya dayalı dekompozisyonlar kullanmanız gerekir. Bitki, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan karotenoidler, flavonoidler ve diğer bileşenleri içerir. Hiperemik bademciklerin terapötik bir çözelti ile yıkanması, bakterilerin yok edilmesine ve vücudun detoksifikasyonuna katkıda bulunacaktır.

İnhalasyon, ilaçları doğrudan su buharı veya aerosol formunda enflamatuar odaklara uygulamada etkili bir yoldur. Hemen 2 yaşın altındaki bir çocuğun tedavisi sırasında, buhar inhalasyonlarının kullanılması tehlikelidir.

Sıcak buharın solunması, yanıklara ve mukozada şişme olmasına neden olabilir. Küçük çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi, tıbbi solüsyonları oda sıcaklığında aerosol haline dönüştüren nebulizerler yardımıyla gerçekleştirilir. İnhalasyon preparatları olarak, şifalı bitkilere dayalı şifreler kullanılabilir.

Bileşenleri patojenlerin aktivitesini inhibe eder, mikroflorayı ve mukozadaki pH seviyesini normalleştirir, bu da lokal bağışıklığı arttırır. Çocuklarda boğaz ağrısı için hangi ilaçlar soluma için kullanılabilir?

 1. soğan: 1 soğan doğrayın ve ½ litre kaynar su dökün; 1 saat sonra, et suyunu süzün, buna 1-2 damla okaliptüs yağı ekleyin;
 2. Otları toplayın: 1 çay kaşığı için karıştırın. kekik, papatya ve kekik, daha sonra otlar ½ litre su dökün; 5 dakika kaynatıldıktan sonra et suyunu gazlı bezle süzün;
 3. Soda: 2 yemek kaşığı. l. Soda 1 litre sıcak suda çözülür; Kullanmadan önce, sıvıyı 37-38 dereceye kadar soğutun.

Laringospazm oluşumunu önlemek için 6-7 aylık çocuklara nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilmemektedir.

ENT hastalığının tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için inhalasyon günde en az 3 defa 5-7 dakika süreyle yapılmalıdır. "Kromogeksal", "Miramistin", "Chlorophyllipt" veya "Fluimucil" - Çocuğunuz prosedürü için geleneksel hazırlık kullanarak ilaç solüsyonlarının bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon varsa.

İnflamasyonun akut aşamasında angina nasıl tedavi edilir? İmmünostimulasyon ve dekonjestanların oral uygulaması, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Arı ürünleri (bal, propolis), süt, soğan vb. Çözeltiler yardımıyla vücudun detoksikasyonu yapılır. Nihai ürünün bileşimi nötralizasyon ve toksik maddelerin dokulara çıkarılmasını kolaylaştırır hücresel metabolizmayı hızlandırmak vitaminler, amino asitler ve eser elementler içerir.

Çocuklarda anjinin nonfarmakolojik tedavisi, oral uygulama için aşağıdaki ajanların kullanımını içerir:

 • Ballı süt: 200 ml süt 1 yemek kaşığı çözülür. çiçek balı; tercihen yatmadan önce ve öğünlerden önce 20 dakika, günde 3 kez;
 • havuç suyu: 1 bardak havuç suyu, 1 diş doğranmış sarımsak ekleyin; çocuğu yemeden önce 30 dakika boyunca günde 2 bardaktan fazla su vermeyin;
 • ballı soğan: 1 çay kaşığı için karıştırın. Soğan suyu ve bal, daha sonra karışımı 100 ml ılık suda eritin; yemeklerden sonra günde 3-4 kez içilen 50 ml.

Önemli! Çocuklara süt ürünleri laktoz eksikliği ve kazein alerjisi vermeyin.

Göğüs iltihabı, mukus boğazındaki akut iltihaplanma aşamasında güçlü bir sıcaklık artışı ile karakterizedir. Subfebril ateşini ortadan kaldırmak için, boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanabilirsiniz. Sentetik ilaçlardan farklı olarak, yan etkileri provoke etmezler, bu nedenle okul öncesi çocuklarda KBB hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilirler.

Antipiretik ajanlar sıklıkla kullanıldığı için:

 • ahududu: 2 yemek kaşığı. l. Kurutulmuş dallar 500 ml kaynar su dökülür ve 3 saat ısrar edilir; çocuğa günde 3 kez 50 ml infüzyon verin;
 • kızılcık: 1: 1 oranında şekerle taze çilekleri ezin; 1 çay kaşığı al. yemekten önce 20 dakika boyunca günde 5-6 kez şurup;
 • aloe: bitkinin yapraklarından 300 gram doğrayın, ardından 300 ml şarap ve 6 çorba kaşığı dökün. l. erimiş bal; 1 yemek kaşığı için uygulayın. l. Yemeklerden 30 dakika önce para yatırır.

Hemen hemen her halk ilacı kullanımın kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, tıbbi et suyu ve solüsyonları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Özellikle antibakteriyel ilaçlar kullanırken alkol içeren antipiretikler kullanılamaz.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bademcikler solunum sistemini mikroplardan koruyan ilk bariyerdir. Bununla birlikte, bazen sağlık sorunlarına neden olurlar - bademcik iltihabı olarak adlandırılan bir hastalık gelişir. Bu konuda bilmeniz gereken nedir?

Akut ve kronik bir bademcik iltihabı vardır. Akut form, çoğunlukla çocuklarda görülen, bilinen bir boğaz ağrısıdır. Nedeni viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Bademcik baskınlar bademcikler üzerinde toplandığında, bu boğaz ağrısı gösterebilir. Bu hastalığa bakterilerin (streptokoklar) neden olduğu bademcik ve boğazın akut iltihaplanması diyoruz. Anjina ile ilişkili ilk belirtilerden biri çok yüksek ateştir. Boğazda bir ağrı ve hatta bazen eklemlerde bir ağrı vardır. Karakteristik belirtiler de genel zayıflıktır. Bademciklerdeki ağrı normal yemek yemeye, yutmaya ve bazen konuşmaya izin vermez. Bademcikler kırmızıya döner, lenf düğümleri artar. Akut tonsillit hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilir. Ancak hastalığın kronikleştiği durumlarda, tedavi daha uzun ve sorunlu hale gelir.

Birçok insan sorar: genel olarak kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir mi? Cevap veriyoruz: Evet, yapabilirsin. Bugün popüler yöntemlerle bunu nasıl yapacağımız hakkında konuşacağız.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Her zaman bir kişi kronik bademcik iltihabının olduğunu fark etmez. Gerçek şu ki, hastalığın semptomları yeterince spesifik değildir ve bazen hasta bademciklerin büyüklüğü de artmaz. Hastalık, bir kural olarak, boğazdaki nükslerin bir sonucudur, bu da bademciklerin yapısında ve enfeksiyonun gizli seyrinde değişikliklere yol açar.

Kronik tonsillit belirtileri

 • küçük tekrarlayan boğaz ağrısı
 • boğazda tıkanma hissi
 • sık sık boğaz ağrısı vakaları
 • boyunda ağrı
 • yutma güçlüğü
 • kötü koku
 • ağızda kötü tat
 • boyunda genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca hastalar, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama oluşumunu periyodik olarak gözlemlediklerini bildirmişlerdir. Bu belirtilerle birlikte olabilir:

 • açıklanamayan ateş
 • zayıflık
 • azalmış bağışıklık.

Hastalık tedavi edilmezse ne olur?

Kronik tonsillitte, enfeksiyon "kaybolur" ve "gizler". Bununla birlikte, her zaman sadece bademcikler için değil, aynı zamanda kan ve uzak organlara girebilir ve bu tür bulaşıcı hastalıklara neden olabilir:

 • romatizmal ateş
 • glomerülonefrit
 • artrit
 • sedef hastalığı
 • kâlp kası iltihabı
 • vasküler hastalık
 • jinekolojik sorunlar (özellikle hamilelikte)

Bu nedenle, bu hastalıktan kurtulmak için halk ilaçları kullanmanızı öneriyoruz. Bademcik iltihabı ile bademciklerimizin vücudun savunucusu olmasını ve tehlikeli bir nesne haline geldiğini unutmayın. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamaya çalışın.

tedavi

İyileştirme sürecini hızlandırmak için yukarıda açıklanan yöntemleri uygulamak en iyisi olduğunu belirtmek isteriz. Bağışıklığınızı nasıl arttıracağınızı da düşünmelisiniz - ve sonra hiçbir enfeksiyon korkutucu olmayacaktır.

Şifalı İçecekler

 1. Bir bardak ılık suda, dört tatlı kaşığı bal, ¼ çay kaşığı tuz ve taze sıkılmış meyve suyu bir kireç veya limon ekleyin. Bütün bu bileşenler birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır. Günde iki kez içmeniz gereken bir vitamin içeceği alacaksınız. Bu, özellikle hamilelik sırasında tavsiye edilen tonsillitin nasıl tedavi edileceği en iyi yerel tariflerden biridir.
 2. Ağırlaştırmayı kaldırın ve bu yöntem yardımcı olacaktır: yatmadan önce her akşam bir tutam zerdeçal tozu ve biberiyle bir bardak sıcak süt içirin. Ardı ardına üç gece tedaviye devam edin. Bu içecek küçük çocuklar için bile pişirilebilir.
 3. Havuç, pancar ve salatalık suyunun kombinasyonu, kronik bademcik iltihabının iyileştirilmesinin bir başka mükemmel yoludur. 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu ile 300 ml havuç suyunu karıştırın. Bu şekilde elde edilen sıvı, günde bir kez içilmelidir.
 4. 50 ml sütte 12 g mor çiçek kaynatın. Sütü süzün ve soğuduktan sonra içirin. Ayrıca kronik bademcik iltihabı menekşelerin kurutulmuş çiçekleri ile tedavi edilir. Bunu yapmak için az miktarda bitkisel yağ ile kızartılması ve gece boyunda bir kümes hayvanı olarak uygulanması gerekir. Sadece hamilelik sırasında sıcak kompreslerin kontrendike olduğunu unutmayın.
 5. Kronik bademcik iltihabı tedavisinde zencefil çayı sıklıkla kullanılır, çünkü tüm enfeksiyonu yok eder ve iltihabı hafifletir. Ayrıca soğuk kış günlerinde zencefil ısınacak ve güç verecektir. Bu içecek nasıl hazırlanır? Bir parça taze kök zencefil parçasını bir rendeleyici veya başka bir yolla beş ila yedi santimetre boyutunda öğütün. Sonra iki limon ve iki karanfil sarımsak dilimleyin. Her şeyi bir tencereye koyun, yarım litre su ekleyin ve yirmi dakika kısık ateşte pişirin. Tavayı ateşten çıkardıktan sonra, iyi bir tat almak için çayın içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bal başka bir doğal bakterisit ajandır, ancak yüksek sıcaklıklar özelliklerini yok eder. Çay alın, öğünden 3 saat sonra, günde 3 kez gerekir. Bu tedavi, çocuklar ve yetişkinler ve hatta hamilelik sırasında bile uygundur.
 6. Bir bademcik iltihabı iyi bir şekilde bir karakafes gelen çay kaldırır. Karakafes yapraklarını bir eczanede al ya da yaz aylarında hazırla. Eğer mümkün olduğunca çabuk iyileşmek istiyorsanız, o zaman çimenlere doğranmış ve kurutulmuş zencefil ekleyebilirsiniz. Bitkinin birkaç çay kaşığı kaynar su ile dökün ve soğumaya bırakın. Bitmiş içecekde, şekere şeker veya bal ekleyebilirsiniz. Bu çay hamilelik sırasında sarhoş olabilir. Karakafesin iyileştirici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir.

Propolis ile yemek tarifleri

Propolisin yararı fazla tahmin edilemez - kronik bademcik iltihabı da dahil olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Nasıl uygulanır? Birkaç halk ilaçlarını paylaşacağız.

 1. En basit tarif propolisi tereyağı ile karıştırmaktır. Bu durumda, petrol propolisten 10 kat daha fazla olmalıdır. Aç karnına günde 3 kez 10-15 gram bitmiş ürün alın. Propolis ile tedavi süreci 2 haftadır. Bu yöntem hamilelikte bile uygundur.
 2. 20 g propolis alın, doğrayın ve 100 ml saf tıbbi alkol dökün. Bu araç karanlık ve sıcak bir yerde üç gün boyunca ısrar edilmelidir. Sonra, 20 damla için günde 3 kez propolis ile alkol tentür atın. Az miktarda ılık su veya sütte çözülebilir. Ayrıca, gargara yapabilirsiniz: Bunun için bir bardak su, 10 damla tentür ekleyin.
 3. Herhangi bir "kimya" kontrendike olduğunda, doğal propolis hamilelik için en iyi ilaçtır. Bu ürünün küçük bir parçası mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutulmalıdır (ideal olarak - bir gün). Propolis sadece kronik bademcik iltihabı tedavisinde değil, aynı zamanda anjina, larenjit, ağız boşluğunda iltihaplı süreçlerde de yardımcı olur. Çocuklar için tamamen zararsızdır, ancak çocuğun propolisi yutmadığından emin olmalısınız.

boyotu

Yarım litre su alın, 2 çorba kaşığı çemen otu ekleyin ve yavaş ateşte yaklaşık 30 dakika kaynatın. Sonra suyu soğutun. Gergin olduktan sonra, günde 2 kez boğazınızı yıkayın. Çemen otu, kronik tonsilliti tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Hamilelikte kontrendikedir.

Bademcikler için yapıştırın

İnsanların yöntemlerini anlatırsanız, hasta bademcikler üzerinde macun uygulaması gibi etkili bir prosedürden bahsetmek imkansızdır. Bitmiş ürün pamuklu çubukla uygulanmalı, ağzını açmalı, dilini bir kaşıkla bastırmalı ve macunu hafifçe amigdala ile muameleye tabi tutmalısınız. İlacı kendiniz uygulamak çok problemli olduğu için, birinden yardım istemeniz tavsiye edilir. Prosedür hamilelikte kontrendike değildir ve en ihmal edilen kronik bademcik iltihabından bile kurtulmaya yardımcı olur. Makarna nasıl pişirilir? İşte iki tarif var

Tedavinin ilk yolu: hardal, keten, arpa, turp, ve aynı zamanda at-turp kökünün eşit miktarlarda tohumlarını alır. Bütün bunları bir öğütücüde öğütün. Ürüne yumuşak bir kıvam vermek için biraz su ekleyin. Daha önce de söylediğimiz gibi, hasta bademcikler için böyle bir macun uygulanmalıdır. Tedavi kursu: 7-10 gün.

Hamurun ikinci tarifi: sümbülün birkaç dalını yakar ve elde edilen küllere (kalın bir bulamaç oluşturmak için) hardal yağını ekleyin. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak için karışımı her akşam bademciklere uygulayın.

Lezzetli yemek tarifi

Böbrek iltihabını böylesine lezzetli ve hoş bir şekilde tedavi edebilirsiniz: birkaç çiğ incir meyvesini kaynatın ve rendelenerek rendeleyin. İncirleri biraz soğuduktan sonra, bir çay kaşığı alın ama yutmayın: patates püresi, hasta bademciklerini sararak ağzın içinde yavaşça çözünene kadar bekleyin. Anladığınız kadarıyla, bu teknik hamilelik sırasında bile zarar vermez ve çocukların tedavisinde çok uygundur (böyle bir tedaviyi yemeyi memnuniyetle kabul ederler).

Akasya durulama

Bir su kabında biraz akasya kabuğu ekleyin ve ateşe koyun. Çözümü yaklaşık 20 dakika pişirin. Et suyu soğuduktan sonra et suyunu süzün ve boğazınızı yıkamak için kullanın. Bu kronik bademcik iltihabı tedavisi için mükemmel bir yardımcıdır.

soluk alma

Suyu geniş bir tencerede kaynatın, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Sıcak kabın üzerinde daha fazla bükün, kafanızın üzerine bir havlu atın, uçları tamamen tavasının kenarlarını kaplayacak şekilde. Mümkün olana kadar sıcak buharı soluyun. İnhalasyonun ek bir avantajı da cildin gözeneklerini temizlemeye yardımcı olmasıdır. Bu tekniğin yardımıyla sadece kronik bademcik iltihabı değil, aynı zamanda kuru öksürüğü de tedavi edebilirsiniz. Hamilelik sırasında termal prosedürlerin tavsiye edilmediğini unutmayın.

gazyağı

Bu, kronik bademcik iltihabı için oldukça sıra dışı bir tedavi yöntemidir, ancak tecrübeli insanların dediği gibi, bu çok etkilidir. Bunu yapmak için iyi saflaştırılmış bir kerosen bulmanız gerekir. Gün boyunca, bademcikler mümkün olduğunca sık gazyağı ile yağlayın. Önemli bir nokta: kerosen ile tedavi etmek için sadece kronik bademcik iltihabı mümkündür, ancak anjina ile birlikte onu bırakmak daha iyidir. Bademleri kerosen ile temizlemek için, sonunda sarılı pamuk yünü ile uzun bir çubuk gerekir. Prosedür, azami dikkatle gerçekleştirilir.
Bu, tonsillit tedavisi için en iyi tariflerden biri olmasına rağmen, çocukların başka yollar bulması daha iyidir. Ve tabii ki, kerosen gebelikte kontrendikedir.

sarımsak

Okul çocukları bile sarımsakın enfeksiyon için doğal bir ilaç olduğunu biliyorlar. Bu gibi durumlarda, bademcik iltihabı gibi, mükemmel bir uyum sağlar. Sarımsakları gün içerisinde mümkün olduğunca sık çiğnemeye çalışın. Boğazı mükemmel bir şekilde dezenfekte eder ve tüm enfeksiyonları öldürür ve küçük çocuklar için bile zararlı değildir (tabii eğer çocuğu sarımsak dişi yemeye ikna ederseniz). Hamilelikte, bu yöntem de şiddetle tavsiye edilir.

Soğan şurubu

Biz bademcik iltihabına karşı iki reçete vereceğiz: biri daha yumuşak ve küçük çocuklar için uygundur. İkincisi daha akut, ancak daha etkilidir (yetişkinler için uygundur).

1. Çocuklar için şurup

Bir adet büyük soyulmuş ve ince doğranmış soğan kuvvetlice tatlandırılmış suyla (1 bardak) dökülmeli ve sıvı şurup haline gelene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.
Nasıl alınır? 1 çay kaşığı - 10 yaşından küçük çocuklar veya 1 yemek kaşığı - daha büyük çocuklar için. Günde üç kez doğru dozda alın. Semptomlar tamamen yok olana kadar tedaviye devam edin.

2. Yetişkinler için şurup

Ham, soyulmuş ve doğranmış soğanı alın, şekeri serpin. Örtün ve şurup görünene kadar birkaç saat bekletin.
Nasıl alınır? Günde birkaç kez 1 çay kaşığı. Bu şekilde tedavi etmek için bademcik iltihabı hamilelik sırasında olabilir.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik sırasında, kadınların sadece sağlıklarını değil, aynı zamanda çocuklarının sağlığını da hatırlamaları gerekir. Bu nedenle, herhangi bir hastalık sadece doğal yolla tedavi edilmelidir. Göğüs iltihabı bir istisna değildir. Enflamasyonu mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışın ve enfeksiyonu yok edin, böylece bebeğiniz hiçbir şeyi tehdit etmez.

Yani, hamilelik sırasında boğaz ağrısı varsa, sarımsak şurubu gibi bir tedavi deneyin. taze ezilmiş sarımsak karanfil tuşuna 40 g, (sıvı bal kullanılabilir şeker şurubu yerine) 80 g su ve 80 g şeker hazırlanan sıcak şurubu ile karıştırın.
Nasıl alınır? Günde 1 çay kaşığı 4-5 kez.

İşte hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi için başka bir reçete: taze sarımsak 1 - 2 karanfil doğrayın ve sıcak süt ile seyreltin. 1 çay kaşığı için günde birkaç kez alın. Bununla birlikte sarımsak, karaciğer yetmezliği ve alerjiye yatkınlık gibi hastalıklarda kullanılamaz.

İşte hamilelik sırasında bademcik iltihabı ve küçük çocuklarda tedavi edilmesi tavsiye edilen harika bir reçete:

 • vahşi ebegümeci - 30 g
 • yaprak ve althea kökü - 30 gram
 • Muz yaprağı - 30 g

Bu karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynamış su içine dökülür ve bir termos şişesinde 1 saat boyunca bırakılır. Alınan infüzyon sabah ve akşam yarım bardak almak. Bu şekilde tedavi etmek için tonsillit 3-5 güne ihtiyaç duyar.

Tibet rahipleri için tarif

Tibet'te, tüm hastalıklar sadece otlar, uygun beslenme ve yararlı alışkanlıklar ile tedavi edilir. Bu ya da bu rahatsızlık ortaya çıktığı anda, yerel rahipler vücudu temizlemek için bir diyet yaparlar. Tonsillit tedavisi için, Tibetliler mümkün olduğunca sık özel bir fırça (bu ve her zamanki diş için) ile plaketten dilini temizleyin. Plakanın - bakteri için bir üreme alanı olması ve temizlemesi vücudunuzu temizler. Ayrıca Tibet'te gargara için bu infüzyonu uygulayın:

 • Papatya - 40 gr
 • Adaçayı yaprağı - 40 g
 • Köksap rizomu - 40 g
 • Ceviz yaprağı ve perikarp - 40 g

Nasıl pişirilir: 1 çorba kaşığı otlar 1 bardak su dökün, 5-7 dakika kısık ateşte kaynatın, daha sonra 1 saat boyunca ılık bir yerde bırakın. Bu tarif, çocuklar için bile uygundur.

Ve şimdi ünlü Dr. Komarovsky'nin ve bademcik iltihabı sorununun bir parçasına bakmayı öneriyorum:

önleme

Kronik bademcik iltihabını başarıyla tedavi ettikten sonra, uygun önleme hakkında düşünmenin zamanı geldi. Bunu nasıl yapmalı? İşte birkaç basit ipucu:

 • Tam bir ağız hijyenine dikkat edin (normal temizlemeye ek olarak, diş ipi ve ağız gargara kullanın);
 • Doğru nefes alın: havayı ısıtmak ve arındırmak için burun içinden nefes alın. Bir kişi ağzından nefes alırsa, soğuk hava üflemesi doğrudan bademcikler üzerine düşer;
 • Mukoza zarının aşırı kurumasını önlemek için havadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • Sigara içimi (aktif ve pasif);
 • Sadece mukoza zarlarını aşırı çekmeyen, aynı zamanda onlara zarar verebilecek tuzlu, baharatlı ve aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının;
 • Mikropların mukoza zarlarına girmesini zorlaştırmak için alerjilerle savaşın;
 • Keten tohumu yağı, sütlü içecekler, bal, tereyağı, jöle gibi ağız boşluğunu "kaplayan" büzücü ürünler tüketir;
 • düzenli fiziksel aktivite, kolayca asimile ve dengeli beslenme, yeterli uyku ve dinlenme yoluyla bağışıklık uyarmak;
 • A, E, C ve D vitaminleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Kronik tonsillite karşı etkili halk ilaçları

Geleneksel tıbbın temsilcileri sıklıkla çeşitli patolojilerin tedavisi için geleneksel tariflerin kullanılmasına karşıdır. Kronik bademcik iltihabı bir istisna olarak kabul edilir, çünkü birçok doktor bademcikler ve iç kullanım tedavisi için ev formülasyonlarını reçete eder. Bu sayede hastalığın komplikasyonlarını önlemek ve hoş olmayan semptomları hızla ortadan kaldırmak mümkündür. Peki evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tonsillit tedavisi otlar yardımcı olacaktır

Tedavinin etkili olabilmesi için, herhangi bir halk tedavisinin temel tedaviye eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Sadece ilgili doktor danıştıktan sonra kullanılabilir.

Komplikasyonların önlenmesi için bademcik iltihabı tedavisinde halk yöntemleri

Bu hastalığa karakteristik belirtiler eşlik etmez, bu nedenle hemen ortaya çıkmaz. Amigdala'nın boyutları genellikle aynı kalır, ancak anormal süreçler zaten bunların içinde yer alır. Kronik tonsilliti bir kez ve herkese tedavi etmek için deneyimli bir doktora başvurmanız gerekir.

Temel ilaçlara ek olarak, geleneksel olmayan reçeteler de kullanılır. Bu sayede, ilgili süreçlerin ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

Eğer bademcik iltihabını zamanında yetişkinlerde veya çocuklarda tedavi etmezseniz, aşağıdaki durumlar ortaya çıkar:

 • miyokardit;
 • romatizma;
 • egzama;
 • genitoüriner sistem patolojisi;
 • sedef hastalığı;
 • vasküler hastalık;
 • artrit.

Kronik bademciklerin yenilgisi, koruyucu niteliklerinin tamamen bozulmasına neden olmaz. Bununla birlikte, bu patolojide, kendileri enfeksiyon kaynağı haline gelirler, bu nedenle yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi yeterli ve karmaşık olmalıdır.

Kronik boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı olan çok sayıda halk tarifleri vardır:

 1. Pancar suyu bir çift kaşığı 250 ml bifid dondurma ve küçük bir gül kalça ile birleştirin, limon suyu ve biraz ısı ekleyin. Karışımın sıcaklığı 37-38 derecedir. Kompozisyon günde bir kez. Bunu yavaşça yapın, böylece karışım ağızda kalır. Bu terapi 10-20 gün sürer. Yılda iki kez yapılır.
 2. 25 limon sarımsak 3 limon ile karıştırılır, 1 litre su eklenir ve 24 saat bekletilir. Filtreleyin ve koyu bir kap içine dökün, sıkıca kapatın. Her gün yemeden önce bir atış yapın. Terapi 7-14 gün sürer. Yılda birkaç kez yapılması gerekmektedir.

Patates suyu ile teneffüs edilmesi soğuk algınlığı için etkili bir ilaçtır.

Kronik bademcik iltihabı sistematik durulama olmadan imkansızdır. Geleneksel olmayan tıpta, bu prosedür için kullanılan birçok bitkisel ilaç vardır. Durulama için, tıbbi bitkilerin infüzyonları ve et suyu genellikle yapılır, bunlar daha sonra ısıtılmış halde kullanılır. Bunu günde birkaç kez yapın. Hızla tedavi boğaz boğaz halk ilaçları aşağıdaki tarifleri yardımcı olacaktır:

 1. Büyük bir kaşığı kök kökünü 500 ml soğuk suya dökün ve 5-7 saat bekletin. En az bir saat boyunca infüzyonu kaynatın, süzün ve durulayın.
 2. 500 ml su ile büyük bir kaşık lapchatka kökü dökün, daha sonra bir saatin çeyreğini kaynatın. Soğutun ve boğazın bir kaynatılmasıyla durulayın.
 3. Aynı bölümlerde, adaçayı ve ahududu birleştirin, aynı sayıda anne ve üvey anne koyun. Bir kaç kaşık dolusu suya 500 ml kaynar su dökün. 1-2 saat sonra, bileşim süzülür ve soğutulur. Günde birkaç kez durulayın.
 4. 250 ml sıcak su ile bir kaç gram horseradish kökü dökün ve birkaç saat bekletin. Bu karışım evde bademciklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 5. Bir çorba kaşığı kırlangıçotu 250 ml kaynar su dökülür ve bir saat çeyrek beklenir. Tüm durulama için taze bir ilaç hazırlanması tavsiye edilir.
 6. Birkaç diş sarımsak ezilmiş, 250 ml ısıtılmış süt eklenmiştir. Gargara yapmak için sıcak bir yolla süzülür.
 7. Bir bardak su içinde küçük bir kaşık elma sirkesi kaşığı.

Papatya ve adaçayı temel alan çok yararlı durulama - bireysel olarak veya bir karışımın parçası olarak kullanılabilirler. Onlar belirgin bir antiseptik ve anti-inflamatuar etkiye sahiptirler, bakteriyel mikroorganizmalarla mükemmel bir şekilde baş ederler.

Papatya ile kaynatma-soğuk algınlığı etkili bir şekilde yardımcı olacaktır

Çözümlerin birbirleriyle değişmesine izin verilir. Bunun için, listelenen araçlardan bir çift çözüm seçilmekte ve gün boyunca değişmektedir. Ek olarak, bir karışım 10 gün boyunca kullanılabilir, daha sonra aynı süre için başka bir zaman kullanılabilir.

Çok sayıda vitamin içeren kronik anjin yardım çaylarından kurtulmak için. 10-30 gün süren kurslarda sarhoş olurlar. Yetişkinlerde bademcik iltihabını tedavi etmek,

 1. Frenk üzümü yaprakları, ısırgan otu ve kırlangıçotu otunu 2: 1: 1 oranında karıştırın. 500 ml kaynar su dökerek bir kaç kaşık toplayın ve 1 saat bekletin. Günde birkaç kez bir bardak içmek - 2-3. Evde bademcik iltihabı tedavisi 1 ay geçirir.
 2. 2: 1: 3 oranında kartopu meyvesini, çilek ve ahududu yapraklarını alın. Çözümü ilk tarifdeki gibi yapın.
 3. 1: 2: 3 oranında marigold çiçekleri, ivan-çay otu ve adaçayı karıştırın. Pişirme, belirtilen formülasyonlara benzer.
 4. 2 gram ısırgan yaprağı, kuş üzümü ve St. John's wort karıştırın. 250 ml kaynar su ekleyin ve birkaç saat bekletin. Bal ilavesi ile ılık içilir. Tek doz - yaklaşık 200 ml.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri yılda 2-3 kez yapılması gereken bademciklerin lavajını içerir. Bunun için şifalı bitkilerin propolislerini, propolis veya kolloidal gümüşün solüsyonlarını kullanabilirsiniz. Yaprakların bakterisit özelliklerinin altın bir bıyığı vardır, bu yüzden bademcikleri temizlemek için aktif olarak kullanılır.

Çocuklarda hastalıkların tedavisi için karışımlar ve infüzyonlar

Geleneksel olmayan reçeteler, bir çocukta kronik tonsilliti mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır. Genellikle, tıbbi bitkilerin soğanı kullanılır - bunlar iç ve yerel kullanım için uygundur. Çocukta kronik bademcik iltihabını tedavi etmek baldan yapılmış bir ürüne yardımcı olur. Bunu yapmak için, 5 küçük kaşığı bal, limon suyu ve bir bardak suyla birleştirmeniz önerilir, biraz tuz ekleyin. Çocukta kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için, günde birkaç kez sıcak bir içecek içilir.

Bademcik iltihabının halk ilaçları ile tedavisi sebze suları ile gerçekleştirilir. 150 ml havuç suyu için yararlı bir bileşim yapmak için, her biri 50 ml salatalık suyu ve pancar ekleyin. İçecek ilacı günde iki kez tavsiye edilir. Bu sayede bağışıklık güçlendirilecek ve patoloji ortadan kalkacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.