Loading

Tonsillit belirtileri, tedavi ve önleme

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır. Uzmanlar akut tonsilliti ve kronikliği ayırt eder. Düzenli olarak sonbahar-kış döneminde, bir çok insan boğaz ağrısı ve yüksek ateş şikayetleri ile hastaneye başvurur. Önceleri, çoğu bağımsız olarak kendilerini "anjin" tanısı koydular ve sonra tıbbi kayıtların neden "akut tonsillit" dediğini merak ediyorlar. Her şey son derece basit.

Latince "anjin" den, yani, fiil ango, tercüme edilir, nasıl boğulur veya sıkılır, ki bu rahatsızlığın özünü tam olarak yansıtmaz. Aslında, çoğunlukla palatine bademcikler iltihaplı hale gelir ve bu süreç nadiren boğulma durumuyla birlikte görülür. Bu nedenle, bu durumu tonsillit çağırmak daha doğrudur.

Bu nedir?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır. Uzmanlar akut tonsilliti ve kronikliği ayırt eder. bir bakteri florası (örneğin, stafilokok veya streptokok) neden bademcikler akut enflamasyon, bu da hastalığın bu şekilde genellikle anjin denilmektedir.

nedenleri

Tonsillit nedenleri çeşitli patojenik mikroorganizmalar şunlardır:

 • boğazda streptokok;
 • candida;
 • Moraxella;
 • herpes virüsleri;
 • chlamydia;
 • stafilokok;
 • adenovirüsler;
 • pnömokoklar;
 • Epstein-Barr virüsü.

Hastalığın başlangıcına katkıda bulunan faktörler:

 • travma;
 • ağızdan nefes almak;
 • azalmış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • burun boşluğunda veya ağızda uzun süreli iltihaplanma.

sınıflandırma

Tonsillit akut ve kroniktir.

Akut tonsillit (anjina), klinik özelliklere bağlı olarak, aşağıdaki formlara ayrılır:

 1. Catarrhal - en kolay, gerekli tedavi ile hızlı bir şekilde geçer.
 2. Lacunar - mukoza, bademciklerin tüm yüzeyini kaplayan pus dolgulu depresyonlarla kaplıdır.
 3. Foliküler - irin dolu küçük bir boşluk oluşur.
 4. Apse - bademcik ve büyütülmüş bir kırmızı lezyon, bademcik kumaş sellülit oluşturan, eriyebilir altında pürülan plak oluşturulur.
 5. Fibrinous - bademcikler bademciklerin ötesine yayılabilen sarımsı bir filmle kaplıdır.
 6. Herpetik - kademeli olarak şişirilmiş kabarcıklar, kurumuş, kabuklarla kaplıdır. Karın ağrısı, kusma, ateş, diyare eşlik eder.
 7. Ülseratif-nekrotik - bademcikler, kesilmeleri için yırtılmışlarsa, dokuların öldüğü ülserlerle kaplıdır. Ağızdan plak grisi veya yeşilimsi, kokulu koku.

Kronik bademcik iltihabı basit ve toksik alerjik olabilir. Basit adenoid sadece yerel belirtiler, genel durumunun belirgin bir bozulma eşliğinde toksik ve alerjik (lenfadenit, kardiyovasküler sistem komplikasyonları, eklemler, böbrekler, vs.) tecelli.

Tonsillit belirtileri

Yetişkinlerde bademcik iltihabı yaygın belirtileri şunlardır:

 • palatine bademcikler, yumuşak damak, dil şişmesi;
 • bir plak varlığı, bazen ülserler vardır;
 • zehirlenme belirtileri: kaslar, eklemler, baş ağrısı;
 • halsizlik;
 • yutulduğunda ağrı;
 • ishal, kusma (çoğu zaman anjinin bu belirtileri küçük çocuklarda görülür).

Tonsillit için kuluçka dönemi 6-12 saat 2-4 gün sürebilir. Dokular daha derinden etkilenir, hastalık ilerledikçe daha zorlaşır, enfeksiyöz ve enflamatuar süreç uzar ve komplikasyon riski artar. Çocuklar genellikle etkili bir tedavi önlemi olmadan foliküler aşamaya veya kronik bademcik iltihabına gidebilen bir boğaz ağrısına neden olurlar.

Kronik tonsillit periyodik alevlenmeler (hipotermi, duygusal stres ve diğer faktörler) ile karakterizedir. Kronik tonsillit belirtileri akut vakalara göre daha az belirgindir. Ağrı ve sıcaklık genellikle yoktur, yutulduğunda sadece küçük bir ağrı olabilir, boğazda terleme hissi, kötü nefes alınabilir. Vücudun genel durumu kötüleşir, ancak bu akut tonsillit ile daha az belirgindir.

Bademcik iltihabının karakteristik bir belirtisi, palatine bademciklerinde gözle görülür bir artıştır. Akut tonsillit palatine bademcikler kronik-durgun kırmızı ile, parlak kırmızı bir renge sahiptir. Hastalığın formuna bağlı olarak bademcikler plak, film, püstül, ülser ile kaplanabilir.

Bademcik iltihabı nasıl görünür?

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Tanı bademcik iltihabı, genel ve başlıca lokal karakteristik semptomlara dayanır. ağır akut bademcik iltihabı akan ya da kalıcı kronik bademcik iltihabı işlemi tamamlandıktan bakteriyolojik muayenesi (bakposev) içeriği patojen, hem de immünolojik kan testleri belirlemek için boşluklar tonsiller.

komplikasyonlar

Başlatılan bademcik iltihabı diğer hastalıkların, özürlülüğün ve hatta ölümün gelişmesine neden olabilir. Aynı zamanda doktorlar komplikasyonlarını şöyle paylaşıyor:

 1. Erken - tam iyileşmeden önce tezahür ederler. sinüzit, orta kulak iltihabı, cerahatli lenfadenit peritonzillit, menenjit veya mediyastinit (göğüs boşluğunda irin sızıntı) dönüşebilir organları ve dokuları çevreleyen Çoğu durumda pürülan kapsüller yutak iltihabı.
 2. Geç - birkaç hafta içinde ortaya çıkabilirler. Bu glomerülonefrit, romatizmal kardit veya artiküler romatizma.

Bademcik iltihabı tedavisi

Akut viral bademcik iltihabı. Bademcik iltihabı banal ARVI neden olursa, yetişkinlerde tedavi aşağıdaki gibi yapılır:

 1. Bol içecek, özellikle süt-sebze diyet, dinlenme.
 2. Anti-inflamatuar bitkilerin ve antiseptiklerin çözeltilerinin sık sık durulanması ile durulanır. Genellikle rivanol, klorheksidin, iyodinol, adaçayı et suyu, calendula, papatyadır.
 3. anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahip Rezorpsiyon tabletler (şekerler): lisobakt, Lizak (aktif madde - lizozim) Strepsils, TRAVES ve diğerleri.
 4. Viral boğaz ağrısı için antibakteriyel ajanlar, sekonder enfeksiyonun birleştiği durumlarda reçete edilir.
 5. Sıcaklık 38.50С - antipiretiklerin üzerine çıktığında. Bu durumda, tercih asetaminofen veya ibuprofen (Nurofen) içeren ilaçların verilir. Çocukları aspirin'e sıcaklığı düşüren bir ilaç olarak vermek kesinlikle yasaktır. sıcaklığı yüksek kalırsa, erişkin hastalar ve çocukların 12 yaşındaki doktorunuz nimesulid (nimesil, nimegezik) reçete ve daha genç yaşta olabilir - analginum dimedrolom veya bunun benzerlerini içerir.

Akut bakteriyel bademcik iltihabı. Viral bademcik iltihabı ile aynı ilaçların yanı sıra, belirli bir patojenin duyarlılığına dayalı olarak seçilen antibiyotiklerle zorunlu tedavide kullanılır.

Antibiyotik tedavisinin araçları arasında doktorlar çoğunlukla reçete edilir:

 • klavulonik asitle amoksisilin (augmentin, amoksiklav, flemoklav ve diğerleri);
 • sefalosporinler (sefaleksin, seftriakson);
 • makrolitler (azitromisin, klaritromisin);
 • florokinolonlar (siprofloksasin, siprolet).

Antibiyotikler, ağız yoluyla veya enjeksiyonla uygulanabilir. Çoğunlukla, çocuklarda tonsillit tedavisi korunan amoksisilinler, sefalosporinler ve makrolidler tarafından gerçekleştirilir.

Bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu akut tonsillit. Mantarların neden olduğu bademcik iltihabı tedavisi, genellikle mukoza zarının disbiyozunu arttıran antibakteriyel ajanların ortadan kaldırılmasıyla başlar. Bunun yerine, hastalığın şiddetine bağlı olarak, antimikotikler reçete edilir - nystatin, kuinazol, levorin (bunlar boğazın oral veya lokal tedavisi için preparatlar olabilir). Ayrıca, bademciklerin, örneğin metilen mavisi gibi anilin boyalarının sulu çözeltileri ile periyodik olarak yağlanması tavsiye edilir.

Halk ilaçları

Bademcik iltihabının geleneksel tedavi yöntemleri, gargara için çeşitli infüzyonların ve et suyunun kullanılmasından oluşur.

 1. Fesleğen yağı iltihaplı bademcikler ile tedavi edilir.
 2. Bağışıklık geliştirmek için althea, papatya, atkuyruğu alın.
 3. bal ve hatta sıcak şampanya ile suyu dulavratotu, meşe kabuğu, Hiperikum, ahududu, propolis tentür, kavak tomurcukları, adaçayı, suyla elma sirkesi, kızılcık suyu kullanabilirsiniz durulayın.
 4. Hastalığı evde tedavi etmek nazofarenksin sıcak tuzlu su ile yıkanmasına yardımcı olacaktır. Burundan çekilir, sol ve sağ burun delikleri birer birer kıstırılır, sonra da tükürür.
 5. Hastanın durumunun iyileştirilmesi, boğaz bölgesinde tuz bandajları ve lahana sıkışmasının yanı sıra soğan inhalasyonlarına yardımcı olacaktır.

Kronik bademcik iltihabı 2 ay boyunca halk ilaçları ile tedavi edilir, daha sonra iki hafta ara verilir ve aynı prosedürler tekrarlanır, ancak diğer bileşenler ile. Bademcik iltihabının geleneksel tedavisi sadece bir uzmana danışıldıktan sonra yapılmalıdır. Beklenen sonuç yoksa veya yan etkiler ortaya çıkarsa, geleneksel olmayan tedavi kesilmelidir.

görünüm

Çoğu akut bademcik iltihabı durumunda, doktorun tüm önerilerinin tamamen iyileşmesi şartıyla. Bir rahatsızlığın kronik bir forma geçişini görmek son derece nadirdir. Tehlikesi, daha az tedavi edilebilir olmasıdır. Bu nedenle, tüm terapi kalıcı remisyon aşamasına girişine indirgenir.

Olumsuz projeksiyonlar, sık rastlanan bademcik iltihabına sahiptir, çünkü bu durumda kurslarının seyrini tam olarak kontrol etmek mümkün değildir.

önleme

Bademcik iltihabının önleyici tedbirlerine, anjinin oluşmasını ve hastalığın uygun tedavisini önlemek için gerekli önlemleri içermesi gerekir:

 1. Nazofarenks ve ağız boşluğunun sanitasyonu;
 2. Yakın zamanda hasta veya hasta ile temasın kısıtlanması;
 3. Aşırı ısınma ve hipotermiden kaçının;
 4. Soğuk algınlığının önlenmesi (özellikle mevsimsel alevlenmeler sırasında);
 5. Bağışıklığı güçlendirecek önlemler: düzenli egzersiz, doğru beslenme, sertleştirme, temiz havada yürüme.

Tam dinlenme, stresden kaçınma ve günün rejimine uyma, hastalığı önlemeye ve vücudun savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Yetişkinlerde kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?

Tonsillit, palatine bademcik iltihabı ile birlikte görülen bir hastalıktır. Havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren hastalık mikroorganizmalarının gelişmesinden etkilenir. Tedavi karmaşık bir yaklaşıma sahiptir, bu nedenle sadece patolojinin dışavurumlarından kurtulmak değil, aynı zamanda altta yatan faktörü ortadan kaldırmak önemlidir.

Konservatif tedavi

Bu tedavi yöntemi, komplike olmayan, hastalığın kronik formunda takip etmeye değerdir. Bu nedenle, cerrahi müdahaleyi ertelemek mümkündür ve hasta esas olarak lokal semptomlar tarafından ziyaret edilir - ağız kokusu, bademcikler üzerindeki mantar.

Bir foto-bu yüzden kronik bademcik iltihabı görünüyor

sistem

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel tedavi ile tedavi edilmelidir. Ancak, hastalığın bakteriyolojik bir kaynağı olduğunda bunu yapması tavsiye edilir. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastanın semptomları ve ilaçların tek tek bileşenlerine olan duyarlılığı dikkate alınarak yapılır. Tedavi için lokal ve geniş çaplı aksiyon antibiyotikler reçete edilebilir.

Eğer bademcik iltihabı bir bakteriden kaynaklanıyorsa, o zaman tedavisi birkaç grup antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilir. Bu makrolidler, sefalosporinler, amoksisilin içerir. Tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. Bu süre zarfında daha iyisi için önemli değişiklikler olmazsa, doktor başka bir antibiyotiği reçete eder.

Videoda, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir:

Viral bademcik iltihabı tedavisinde, spesifik olmayan ilaçlar kullanılmalıdır. Bu grup Interferon, Anaferon, Viferon'u (ve bu makalede anlatılan Viferon çocuklar için soğuk algınlığı nasıl kullanıldıklarını içerir) içerir. Üst üste en fazla 7 gün boyunca onları alabilirsiniz. Ayrıca, bağışıklık sistemini harekete geçirebilen ilaçların kullanılması gereklidir. Bunlar: İmmün, İmmudon, Polyoxidonium.

Terapi şemasındaki akut mantar bademcik iltihabının tedavisinde bir doktor, biri Nystatin olan immün uyarıcıları, sistemik antifungal ilaçları içerebilir.

Yıkama ve Püskürtme

Yetişkinlerde bademcik iltihabının yıkanması ve yıkanması olmadan imkansızdır. Rinit antiseptik solüsyonların yardımı ile oluşabilir. Bu tedavi yöntemini uygulamak bademciklerin yüzeyinde çok sayıda film ve tıkaçların varlığında tavsiye edilir. Tüm pusları ortadan kaldıracak ve derinliklere yayılan virüslere, mantarlara ve bakterilere ulaşacak yıkamadır.

Bugün kronik bademcik iltihabını başarıyla tedavi eden çok çeşitli spreyler bulunmaktadır. Bileşimleri, aşağıdaki etki spektrumunu uygulayan çeşitli bileşenler içerebilir:

 • Anestezik içeren analjezik ajanlar;
 • antibiyotik (Bioparox); ve burada Bioparox ile sinüziti tedavi etmek, bu makaleyi anlamada yardımcı olacaktır.
 • probiyotikler;
 • antiseptikler.

durulama

Kronik bademcik iltihabı sırasında hastanın durumunu rahatlatmak için, doktor bir durulama reçete edebilir. Bu yöntem, yerel nüfuzu uyguladığı için zorunlu olarak zorunludur. Manipülasyon yapmak için ev yapımı çözümleri kullanabilir veya eczanede satın alabilirsiniz. İlk durumda, tuz, soda ve iodin gibi bileşenlerin bir kombinasyonu ile elde edilen bir çözelti uygundur.

Eczanede böyle ilaçlar satın alabilirsiniz:

Aslında, bu tür çözümler çok çeşitli olarak sunulmaktadır, bu yüzden hasta uygun preparatı seçmelidir. Antiseptik solüsyonların yardımı ile bakterilerin çoğalması hızlı bir şekilde önlenebilir. Probiyotikler de bu görevle başa çıkmaktadır. Orofarenks mikroflorasını normalleştirmek için çok önemlidirler. Bu başarılı bir tedavi için de son derece önemlidir. Boğazın tuz, soda ve iyot ile durulanması ve bu aracın nasıl etkili bir şekilde nasıl çözüldüğü, bu makalede ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Bademciklerin tedavi şekli olarak çıkarılması

Kronik formun bademcik iltihabı ciddi biçimde devam ederse ve komplikasyon riski varsa, doktor operasyona karar verir. Özü bademciklerin uzaklaştırılmasına indirgenmiştir. Tıbbi terminolojide bu tip operasyona tonsillektomi denir.

Bademcik ile bademciklerin foto-kaldırılması üzerine

Bu tür ameliyatlar, kompanse olmayan tonsillit formları olan hastalar için endikedir. Etkilenen bademciklerin çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirilir, ancak genel anestezi kullanma olasılığı göz ardı edilmez.

Çocukta nazofarinkste kalın bir mukus var ve bu makalede hangi tıbbi ve halk ilaçlarının en iyisi olduğu ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Neden boğazım ve burun akıntısı neden emzirmekle uğraşıyor ve bunun ana nedenleri neler olabilir, bu yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Neden orada ve orada sıcaklıkla beyaz çiçek kırmızı bir boğaz olduğunu ve bu sorunla neler yapabileceğini bu makale anlamanıza yardımcı olacaktır: http://prolor.ru/g/simptomy-g/belyj-nalet-v-gorle-u-vzroslogo.html

Bu makalede, pürülan anjina ile boğulmak için en uygun çözüm hangisidir ve böyle bir ilacın oranı ne olmalıdır?

Tedavinin uygulanması için aşağıdaki endikasyonlar ayırt edilir:

 • üst solunum yollarında hasara yol açan bademciklerde güçlü bir artış;
 • Konservatif tedavinin kullanımı ile pozitif dinamikler yoktur;
 • ilişkili hastalıkların varlığı;
 • tonsilogenik sepsisin oluşumu;
 • bademcikleri etkileyen onkoloji.

Ve operasyon kronik tonsillitin en etkili tedavi yöntemlerinden biri olmasına rağmen, tüm problemler için her derde deva olarak adlandırılamaz. Çoğunlukla ameliyat sonrası hastalarda anjina progresyonu gözlendi.

Yetişkinlerde kronik tonsillit için video-ilaçları:

Halk yöntemleri

Halk tedavisi kronik bademcik iltihabının tedavisi için çok sayıda etkili ilaçları emmiştir. Ancak bunları yalnızca konservatif yöntemlerle birlikte tavsiye edilir.

Antiseptik koleksiyonu

Kapsayıcıyı aşağıdaki bileşenlere koymanız gerekir:

 • calendula çiçeklenme - 15 g;
 • meyan kökü - 10 g;
 • papatya çiçeklenme - 10 g;
 • ıhlamur çiçeklenme - 10 g;
 • Ledum çiçeklenme - 10 g;
 • Adaçayı - 15 g;
 • elecampane kökü 15 g'dır;
 • okaliptüs - 20 g.

Fotoğraf antiseptik koleksiyonunda

20 gramlık toplamada 1 bardak kaynar su vardır. Çimi suyla öfkelendirmek için, bir ocak üzerine koyun ve 5 dakika boyunca tökezleyin. 6 saat boyunca infüze edin, süzün ve boğazı yıkamak için kullanın. Günde 3 kez 20 ml alırsanız, bu ilaç iç alım için mükemmeldir.

karanfil

5 diş eti almak, 300 ml kaynar su ilave etmek gerekir. Yaklaşık 2 saat boyunca infüzyon yapın ve ardından filtreleyin. 21 gün boyunca günde 100 ml alın.

Bademcik iltihabı tedavisi için foto-karanfil üzerinde

Sarımsak düşer

Sarımsak karanfil bir çift alın, ince doğrayın ve 1: 1 oranını koruyarak, ayçiçek yağı ekleyin. 5 gün bekleyin, ardından yağ çözeltisini sıkmak için gazlı bez üzerine atın. Elde edilen bileşime% 20 limon suyu eklenir.

Bademcik iltihabı tedavisinde foto-sarımsak damlaları

Ev ilacı günde 10 damla yiyin. Fakat genyantritin sarımsak ile nasıl tedavi edileceği ve evde en iyi tarifin nasıl doğru bir şekilde yapılacağı bu makalede belirtilmiştir.

Bu şaşırtıcı bitkinin yaprakları, bademcik iltihabı semptomlarından kurtulmanızı sağlar. 10 yaprak almak gerekli, 300 ml su ekleyin. Bir tabağa koyun ve 5 dakika pişirin. Daha sonra et suyu tüketilene kadar 20 dakika bekleyin. Filtreleyin ve günde 2 kez 20 ml alın. 30 gün boyunca terapiye devam edin.

Bademcik iltihabı tedavisi için foto-myrtle

Bademcik iltihabından kurtulmak için mersin tentürünü kullanabilirsiniz. 200 g taze bitki yaprağı almak gerekir, 2 bardak votka ekleyin. Ürünü 8 gün boyunca infüze edin ve fikir boğazını yıkamak için filtrelemek ve kullanmaktır. Fakat sadece bu amaçla su ile seyreltilmesi gerekir, bu oran şu şekildedir: 10 ml tentür 200 ml su için.

Hypericum yağı

Bademcikleri tedavi etmek için St. John's wort yağı kullanabilirsiniz. Bunu elde etmek için, 40 gr miktarında taze çiçek salkımına sarılmalı ve önceden ısıtılmış 200 g ayçiçek yağı ekleyin. 2 gün için ayarlayın ve ardından yönlendirildiği şekilde kullanın. Ama boğazda kuruluktan ne tür bir yağ en iyisidir ve bu ilaç ne kadar etkilidir. Bu makalede çok ayrıntılı.

Fotoğrafta - alıç yağı

Zifius

Bitkinin kabuğunu ve yapraklarını alın, 1,5 su bardağı kaynar su ekleyin. Konteyneri ocaktaki kompozisyonla ayarlayın ve 10 dakika pişirin. Filtrelenmiş et suyunun alınması günde 3 kez 40 ml'ye ulaşır. Zyphus ile tedavi 2 ay sürecek.

Tedavi için foto-bitki zyphius

pancar

Pancar kullanmak, çocuklarda ve yetişkinlerde kronik tonsilliti tedavi edebilir. Bu amaçlar için, cildinizle öğütmeniz gereken 300 gram pancar gerekir. Ona 300 ml su ekleyin ve ocakta kurun. Telafi yaklaşık bir saat kadar kaynatın. Kompozisyonu filtreleyin ve yedikten sonra boğazını yıkamak için uygulayın.

Pancar suyu boğaz yıkamak için kullanılır

önleme

Vücudunuzu kronik bir anjina formundan korumak için, aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak;
 • beden eğitimi ile ilgilenmek;
 • sertleştirme yapmak;
 • bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan ilaçların uygulanması (Immunal, Imudon).

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademcikler video kaldırılması üzerine:

Bu hastalık tedavi ediliyor mu?

Kronik bademcik iltihabını folk veya konservatif yöntemlerle tedavi etmek imkansızdır. Bu sayede hastanın alevlenme anında hastanın durumunu hafifletmek ve remisyonu uzatmak mümkündür. Ama anjinden sonsuza kadar kurtulmak ameliyat olabilir. Bildiğiniz gibi, operasyon sırasında bademcikler kaldırılır, bu nedenle, hiçbir iltihap onları daha fazla vuramaz.

Kronik bademcik iltihabı, remisyon aşamasında hafif semptomlar ve inflamasyonun alevlenmesiyle birlikte canlı bir klinik tablo ortaya koymaktadır. Hoş olmayan belirtilerle başa çıkma, ilaç ve halk terapisi yoluyla olabilir. Ancak, hastalığın sizi zaman zaman ziyaret edeceği gerçeğine hazırlıklı olun. Komplikasyon riski varsa, doktor hastaya bademciklerin çıkarılmasına dayanan bir işlem önerir.

Yetişkinlerde kronik tonsillit: nedenleri, semptomları, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri

Akut bademcik iltihabı belirli bir lenf dokusunun (bademcikler) enflamatuar bir prosesidir, zamanla çoğu zaman kronik bir formda geçer. Bu hastalık, bademcikler ve çevre dokulardaki tahribatlı değişimler, gelişimin ve alevlenmenin süreleriyle yerleşen, vücudun alerjik ve genel reaksiyonu ile enfeksiyöz bir doğadır.

Boğazda bulunan bademcikler, burun veya ağız yoluyla bir kişiye giren enfeksiyöz hastalıkların patojenlerini ilk kez karşılar. İçinde zararlı mikropların nötralize edilmesinin ve zehirlerinin ortaya çıkması söz konusudur. Faringeal ek olarak, vücutta aynı işlevler palatine, lingual ve tubal bademcikler emanet edilir.

XIX yüzyılında Dr. Valdeier, bademciklerin koruyucu bir halka olduğu fikrini dile getirdi. Bademcikler, çok sayıda koruyucu hücre (makrofajlar, lökositler, vb.) Içerme kabiliyetine sahiptir ve bu da enfeksiyonun vücuduna nüfuz etmeye çalışan ilk “darbeye” neden olur. Kronik tonsillit nedenleri hakkında kısaca:

Kronik tonsillit neden oluşur?

Patojenik mikropların sürekli penetrasyonu, savunma kuvvetlerini sabit bir "aşırı yük" modunda çalışmaya zorlar. Özellikle tehlikeli olan, güçlü alerjik organizma yeteneğine sahip olan beta-hemolitik streptokoklar, mikroplardır. Bağışıklık genellikle bu problemle baş eder, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bazen başarısız olabilir. Sorunların nedeni:

 • stres;
 • sabit hipotermi;
 • yanlış beslenme;
 • zehirli maddelere maruz kalma;
 • sigara.

Sonuç olarak, koruyucu reaksiyonlar mikroorganizmaların sürekli "saldırılarına" karşı koymayı durdurabilir ve bademciklere karşı özel dirençle karşılaşmayanlar ile çoğalmaya başlayabilirler. Gövde yedek kuvvetler içerir. Bademcikler içinde bize görünmez bir savaş başlar. Ama biz zaten hissediyoruz: boğaz ağrısı, öksürük, bademcik ve boğazın şişmesi, sıcaklık yükselir, halsizlik gelişir. Çoğu durumda, insan vücudu kazanır. Akut tonsillit dönemi geçmektedir. Ardından iyileşme ya da... tekrar alevlenme geliyor. Ve her şey tekrar kendini tekrar eder.

Dikkat et: Bir kişinin koruyucu güçler zaten çok zor olacak doğru tedaviyi ve yönetim modu, daha sonra er ya da geç bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar ve sonra bademcik, kronik hale gelir, çare yardım etmezse.

Kronik tonsillit gelişimi, hastalık şekilleri

Daha önce belirttiğimiz gibi, insan bağışıklığı zayıflar ve bademciklerin dokularındaki patojenik mikroorganizmaların varlığı, "sapma" ya yol açar. Koruyucu hücreler sadece mikropları değil, aynı zamanda kendi dokularını "sindirmeye" başlarlar, yabancı oldukları gibi tepki verirler. Sözde duyarlılaşma - aşırı duyarlılık, alerjik süreçler vardır.

oksijen, vitaminler, enzimler - - Bademcikler, normal metabolik ürünlerin yoksun yıkmak başlar, daha sonra, irin görünür lenfoid doku artık güvenlik işlevi yerine getirebilen, bağ ile değiştirilir ölmektedir. Hastalık sırasında iki form ayrılır:

 • telafi - bademciklerin kronik iltihaplanma yerel belirtileri ile kendini göstermektedir;
 • decompemsated - abse şeklinde (keseli irin odak) pürülan komplikasyonlar yerel özellikleri ile otyagchonnymi, özelliği, apseler (irin odaklar dökülen), komplikasyonlar uzak organlar (böbrek, kalp).

Bazı doktorlar hastalığın basit ve toksik (toksik-alerjik) formlarını ayırırlar.

Kronik tonsillit şikayetleri nelerdir?

Yetişkinlerde kronik telafisi bademcik iltihabı neden olur:

 • değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
 • periyodik sıcaklık artışı;
 • kalıcı kızarıklık (hiperemi) ve palatine kemerin kenarlarının falciform kalınlaşması;
 • bademciklerin lacunalarında pürülan tıkaçlar;
 • maksiller lenf düğümlerinin (bölgesel lenfadenit) artışı ve ağrıları;
 • tat ve kötü nefeste değişiklik.

Dekompanse edilen aşamaya gittiğinizde:

 • vestibüler bozukluklar (kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı);
 • Betta-hemolitik streptokok - romatizma, romatoid artrit, vb. Tarafından kışkırtılmış kollajen hastalıkları;
 • cilt hastalıkları - sedef hastalığı, egzama;
 • böbrek problemleri - nefrit;
 • kan hastalıkları;

Kronik tonsillitin varlığı nasıl belirlenir, tanı yöntemleri

Bir kural olarak, "kronik bademcik iltihabı" tanısı, zorluklar mevcut değildir. Genellikle, doktor-kulak burun boğaz uzmanı hastanın şikayetleri doğrultusunda hastalığın varlığını belirler. Anket tarafından desteklenmektedir:

 • faringoskopik yöntem - iltihaplı bademciklerin incelenmesi. Hekim, lacunae içeriğini görsel olarak belirler ve patojen flora için bakteriyolojik inceleme için bademciklerin baskılarını yapar;
 • monositler miktarının azaltılması nötrofilik lökositlerin yüksek düzeyde mevcut iltihap işaretleri, ortaya kan, bir klinik analiz, ESR (sedimantasyon), vs. artmıştır.;
 • bağışıklık faktörleri çalışması ile kanın biyokimyasal çalışması, streptococcus için antijenlerin tanımı.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik bademcik iltihabı için terapötik önlemler, öncelikle bir kişinin bağışıklığını güçlendirmeye yöneliktir. Kronik tonsillitin akut akut semptomları tedavi edildiğinde:

 • antiseptik bileşimler - boğazın terapötik çözeltiler, aerosoller, durulama maddeleri, inhalasyonlarla sulanması;
 • bademciklerin mekanik temizliği;
 • gerekirse, analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar;
 • sıcak yünlü şeylerle boyun bölgesini ısıtmak;
 • Şiddetli vakalarda - antibiyotik tedavisi.

Hastalığın zayıflama aşamasında tedavi durmamalıdır. Vurgu, etki yöntemlerini güçlendirmek üzerinedir.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının kontrendikasyonlarının yanı sıra, tüm vakalarda ve hastalık aşamalarında reçete edilir. Ana etkinin doğasına göre tedavi verilir:

 • vücudun direncini geliştirmeye yönelik önlemler: günün rasyonel modu, vitaminli beslenme, orta derecede egzersiz, temiz havada koşma, iklimsel etkiler. Doku tedavisinin kullanımı, serumlar, kan plazması, gama globulin preparatlarının sokulması, demir içeren ilaçların alınması;
 • alerjileri azaltan ilaçlar (hipo-duyarlaştırıcılar). Bunlar kalsiyum, C vitamini (askorbik asit) preparatlarını içerir. Şiddetli vakalarda, hormonlara (kortikosteroidler) başvurma;
 • immunocorrectors - autoserum tedavi, immünostimülatörler (levamisol prodigiozan vs.) bademcik helyum-neon lazer dokuları etkiler. Aloe, vitreus, FIBS özütünün faydalı enjeksiyonları;
 • bademcikler üzerinde arındırma eylemi anlamına gelir: pürülan içeriğin emilmesiyle antiseptiklerle lacunae yıkanması. Tıbbi macunların (terapötik dolum), ultraviyole ışınlamanın, ultrason terapisinin, elektromanyetik alan etkisinin, interferon interferon fonoforezinin tanıtılması;
 • refleks eylem yöntemleri: Novocaine ile tıkanıklıklar, akupunktur.

Kurslar yılda iki kez, genellikle olası alevlenmeler dönemlerinde, yani sonbaharda ve ilkbaharda yapılır. Doğru organize tedavi, vakaların% 85'inde etkinlik sağlar. Eğer bademcik iltihabının konservatif tedavisi başarısız olursa, şunları yapabilirsiniz:

 • galvanokaustiku;
 • tonsil dokunun diathermocoagülasyonu;
 • kriyoterapi (donma);
 • Lazer lacunotomi ve bademciklerin yok edilmesi.

Yöntemlerin bolluğu, bademciklerin yapısını, bunların yerini ve boyutlarını anatomik özelliklerin tedavisinde hesaba katma ihtiyacından kaynaklanır.

Erişkinlerde kronik tonsillit tedavisinde cerrahi yöntemler

Bademciklerin (veya kısmi çıkarmanın) giderilmesi için endikasyon, analiz ettiğimiz konservatif önlemlerin, akut pürülan komplikasyonların başarısızlığıdır. Operasyonun tipi ve hacmi her defasında ayrı ayrı kararlaştırılır. Operasyon lokal anestezi altında bir hastanede yetişkinler tarafından gerçekleştirilir.

Cerrahi tedaviye hazırlık, hastanın tam bir muayenesiyle klinikte başlar: bir göğüs röntgeni, kan ve idrar testleri. Ameliyat için kontrendikasyonlar aşağıdaki problemlerdir:

 • şiddetli dolaşım yetmezliği derecesi;
 • üçüncü dereceden hipertansif hastalık;
 • ciddi şekerli diyabet mellitus;
 • dekompansasyonda böbrek hastalığı;
 • Kanama riski yüksek kan hastalıkları.

Bademcikleri çıkarmak için iki ana yöntem vardır:

 • tonsillotomi - bademciklerin kısmi çıkarılması;
 • tonsilektomi - bademcikler tamamen kaldırılması.

Operasyonlar bazen her iki yöntemin ortak uygulaması ile bir neşter veya lazer tekniği ile gerçekleştirilir.

Bu önemlidir: Daha modern, nazik ve güvenli tonsillektomi yöntemi lazer tonzillektomidir. Lazer ışını kanı katlama kabiliyetine sahiptir, bu nedenle bademciklerin alınması tamamen kansız olurken, sıradan tonsillektomi kanaması vakaları nadir değildir. Ek olarak, hoş olmayan duyumlar en aza indirgenir, çünkü lazerin dokular ile teması bir saniyenin bir kesiridir.

Ameliyattan sonra hasta yatak istirahati gösterir. Baş için yükseltilmiş bir pozisyona sahip yatak. İlk güne izin verilmez. Sadece birkaç yudum su yapabilirsiniz. Daha sonra sıvı ve ısıtılmamış yiyecekler alınır. Video klipte bademciklerin çıkarılması işlemiyle ilgili daha fazla ayrıntı anlatılmaktadır:

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Kronik bademcik iltihabı için bir çok halk ilaçları var. Bunların hepsinin ana tedavi yöntemlerine ek olarak kullanılması gerektiğini, ancak bunların yerini almaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bal ve türevlerini içeren en ilginç tariflerden bazılarını düşünelim:

 • Bademciklerin yağlanması için, aloe yapraklarının taze sıkılmış meyve suyunun 1 / 3'ünden ve doğal balın 2 / 3'ünden oluşan bir karışım hazırlanır. Karışım yavaşça karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce, tıbbi kompozisyon 38-40 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ahşap veya plastik bir spatula, öğünlerden en az 2 saat önce hasta bademciklerine günde 1-2 kez dikkatlice uygulanır. Tedavi iki hafta boyunca günlük olarak tekrarlanmalıdır. Daha sonra prosedür her gün yapılır;
 • Yutulması için, soğan ve balın suyunun yarısına kadar hazırlayın. İyice karıştırın ve günde 3 kez 1 tatlı kaşığı içecek;
 • Papatya ve meşe kabuğu çiçeklerini 3: 2 oranlarında karıştırın. Karışımın dört çorba kaşığı 1 litre sıcak su dökülür ve küçük bir ateşte 10 dakika kaynatılır. Kapatmadan önce ıhlamur çiçekleri bir çorba kaşığı ekleyin. Serin soğumaya bırakın, çözeltiye bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak bir biçimde gargara yapın.

Kronik tonsillit profilaksisi

Genel hijyen ve sanitasyon (temizlik) önlemlerini içerir. En önemli sonuç sertleşiyor. Sıcak, soğuk sıcak yemekleri dışarıda bırakan bir diyet ile büyük bir rol oynamaktadır.

Ev hijyeni kurallarına uyulması, alerjik ve bakteriyel faktörleri azaltır. Bademcikler Sanitasyon yılda iki kez ziyaret edilmesi gereken bir doktor tarafından yapılır. Gerekirse, doktor, kronik bademcik iltihabının alevlenmesinin önlenmesinde çok etkili bir sonuca sahip olan immünomodülatörleri atayacak, terapötik prosedürler uygulayacaktır.

Önleyici tedbirlerle birlikte zamanında ve niteliksel tedavi, hastalığın prognozunu olumlu olarak vermektedir.

Stepanenko Vladimir Alexandrovich, Cerrah

Toplam 17.548 görüntüleme, 2 görüntülenme bugün

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri ve tedavi seçenekleri

Vücudumuzda biriktikleri 7 yer var lenfoid dokular, bademcikler (bezler) ile farinks yakınında halka dahil.

Bu bağışıklık sisteminin bir parçası, vücudu mikroorganizmaların nüfuzundan korur, ağzına düşmek. Olumlu faktörlerin etkisi altında, patojenik mikroflora bademciklere saldırmaya başlar, iltihaplanmaya ve insan durumunun bozulmasına neden olur.

Bademcik iltihabı bu şekilde başlar - hoş olmayan semptomları olan bir hastalıktır, bu nedenle yetişkinlerde tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.

Bademcik iltihabı nedir?

Bezleri içeren lenfoid dokunun hücre-fibröz bazında lenfositler ve makrofajlar vardır. Bademcikler lenf damarlarına giderken, lenf için bir filtre patojenler için.

İnsan vücudundaki lenf hakkında daha fazla bilgi burada okunabilir.

Bakteriler, virüsler ya da mantarlar bademciklerin epitelyumuna yerleştiğinde, boyut olarak büyüyebilir ve iltihaplanabilirler. Bu bademcik iltihabı - Bademciklerin yerel iltihabı.

Fotoğrafta - yetişkinlerde bademcik iltihabı başladı.

Tedaviye başlamazsanız, lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusunun yerini almaya başlar, lacunlar oluşur. Yaralar, pürülan foliküller vardır. Sık nüks kronik bademcik iltihabına yol açar, Lenfoid dokunun ölümü, bademciklerin koruyucu işlevinde azalma.

Videodaki kronik form hakkında daha fazla bilgi edinin:

Akut tonsillit - angina, yetişkinlerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kronik bademcik iltihabı yetişkinlikte ilk kez nadiren teşhis edilir. Genellikle sorun çocuklukta ortaya çıkar ve yetişkinliğe girer.

Görünüm nedenleri

Yetişkinlerde bademcik iltihabının gelişmesi bademciklerin bakteriler, virüsler, mantarlar ve diğer patojenik mikrofloralarla enfekte edilmesiyle sonuçlanabilir. Hasta bir kişiden enfekte olabilirsiniz, Hapşırırken, öksürdüğünde veya konuşurken, nedensel ajanın partiküllerini havaya fırlatır.

Varsa, bademciklerde patojenik ajanlar almak için ve eksojen olarak vücutta enfeksiyon odakları (orta kulak iltihabı, konjunktivit, çürük, vb.).

Bademciklerin çoğalması bakterilerden kaynaklanır (vakaların% 90'ı):

 • hemolitik streptokok;
 • Staphylococcus aureus;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • enterokok;
 • Pnömokok.

Daha az yaygın olarak, hastalık virüslere maruz kalma ile ilişkilidir:

 • rhinovirüsleri;
 • influenza ve parainfluenza;
 • adenovirüsler;
 • herpes;
 • enterovirüs;
 • kızamık, vb

Sekonder akut tonsillit Kızamık, grip, difteri, kan hastalıkları vb. Pürülan formu Akut bademcik iltihabı daha çok 20 yaşına kadar teşhis edilir ve farenjit eşlik edebilir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı gelişimi bu faktörlere katkıda bulunabilir:

 • büyük gruplar halinde ve kitle tıkanıklığı olan yerlerde olmak;
 • hipotermi;
 • Kötü ekoloji;
 • stres;
 • yanlış beslenme;
 • hijyen kurallarına uyulmaması;
 • zayıflamış bağışıklık.
içeriğe ↑

semptomlar

Enflamasyonun hızlı gelişimi akut tonsillit (bademcik iltihabı) olarak teşhis edilir. Kronik tonsillit adı verilen periyodik alevlenmelerle birlikte uzun süreli ve yavaş inflamasyon süreci.

Lenfoid bezde enfeksiyonun odağı sürekli olarak mevcuttur. Bu ona yol açar çoğalma ve yoğunlaşma, bağışıklık azalmıştır.

Yetişkinlerde hastalığın farklı formları için ortak belirtiler şunlardır:

 1. hacimdeki bezlerin proliferasyonu, hiperemi;
 2. yutulduğunda ağrı, kulaklara verebilen;
 3. damak şişkinliği;
 4. Boğazda Pershenie ve rahatsızlık;
 5. bademcikler üzerinde bir karakteristik baskın;
 6. ağızdan hoş olmayan koku;
 7. ateş, ateş;
 8. servikal lenf düğümlerinde bir artış (lenfadenopati);
 9. baş ağrısı;
 10. genel halsizlik.

Viral bademcik iltihabı Grip veya ARVI arka planında ikincil bir hastalık olarak daha sık görülür. Bademcikteki değişikliklere ek olarak, burundan karakteristik sıvı akıntısı, hapşırma, burun mukozasının şişmesi, konjonktivittir. Bademcikler, pürülan tıkaçlar üzerinde karakteristik beyaz bakteri formu yoktur.

Fungal bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde peynirli bir kaplama var. Sıcaklık normal kalabilir. Bir kan testi, inflamatuar bir sürecin varlığını göstermeyebilir.

Çoğu durumda, tedavinin başlamasından 3-5 gün sonra akut belirtiler dur. Bazen terapötik önlemlere rağmen, semptomatoloji 2 haftaya kadar devam eder.

tanılama

Yetişkinlerde bademcik iltihabı etkeni tanımlamak, bademciklerden bir yayma örneğinin florasının mikrobiyolojik analizi. Bu olmadan, etkili tedavi imkansızdır, çünkü farklı patojenik organizma biçimleri için onların mücadele yöntemleri.

Ek olarak, enstrümantal yöntemler teşhis için kullanılabilir:

tedavi

Herhangi bir bademcik iltihabı zamanında ve tam teşekküllü terapi gerektirir. Patojenik mikrofloranın tahrip edilmesini amaçlamakta, çürüklerinin ürünlerinin vücut üzerindeki etkilerini azaltarak hastalığın semptomlarını durdurabilmeli.

Tedavi sırasında hasta gerekir Yatak dinlenmesini sağlayın, vücuttaki toksinleri hızlıca yıkamak için bol sıvı tüketin. Epitelin hücrelerini tahriş etmemek için, sıcak, koruyucu yiyecekler yemelisiniz. Soda, ekşi meyve suları, baharatlı yemekleri hariç tutun. Yemek bir çift için daha iyidir, aşçı.

Eczacılık ürünleri

İlaçlar bir doktor tarafından reçete edilir patojen türüne bağlı olarak.

Bakteriyel tonsillitin ana bileşeni antibiyotikler. Hastalığın semptomları ilerlediğinde reçete edilir, ısı uzun bir süre devam eder. Komplikasyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotikler, hastanın bakteriyel mikroflorasının duyarlılığına bağlı olarak seçilir. Hassasiyeti belirlemek imkansızsa, geniş bir etki yelpazesi alın.

Çoğu zaman başvurdu penisilin grubu antibiyotik. Hastaya alerjisi varsa, sülfonamidleri, makrolidleri, sefalosporinleri reçete edin. Antibiyotik tedavisinin süresi 10-14 gündür. Semptomlar ortadan kalkmış olsa bile, resepsiyonlarını erken kesmeyin.

Bademcik iltihabı etkeni de etkilenir yerel fonlar antiseptik etkisi olan çözeltiler, aerosoller, spreyler şeklinde, bademcikler bakteriler, epitel, pus ölü hücrelerden uzak yıkayın.

Bademcik iltihabı olan yetişkinler için antiseptikler:

 • fukortsin;
 • Proposol;
 • bioparoks;
 • gramisidin;
 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Tonsilotren;
 • Givalex ve diğerleri.

Boğaz kullanım çözümlerini yağlamak için:

Boğazda ağrı, bademcik iltihabı ve diğer belirtileri olan semptomatik tedavi uygulanır.

Alerjik reaksiyondan kaçınmak için, uygulanması tavsiye edilir. antihistaminikler (Cetirizine, Erius, Suprastin).

Hastalığın sebebi virüs ise, antibiyotik almak etkisizdir. Birkaç gün içinde, bağışıklık kendi başına virüsle baş edebilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyon olasılığını önlemek için yardıma ihtiyacı vardır.

Antiviral ilaçların alınması tavsiye edilir:

Bademcik iltihabı rahatlatmak, rahatsızlık ortadan kaldırmak, antiseptik ile boğaz sulamak:

Halk yöntemleri

Evde alternatif tıp yöntemlerine başvurabilirsin, birincil tedavinin ek bir ölçüsü olarak Hastalığın semptomlarını hafifletmek için.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için etkili araçlar:

 1. Papatya, calendula, adaçayı, meşe kabuğu ile boğazda durulama.
 2. İçinde bal ilavesiyle papatyadan çay alınır.
 3. Bademcikleri deniz topalak yağı ile yağlayın.
 4. Propolis yağını 2 hafta yemeklerden bir saat önce alın.
 5. Plantain, ıhlamur, adaçayı, okaliptüs ile bir buhar banyosu (sıcaklık yokluğunda) yapmak.
 6. 5 dişi 0,3 litre suya ısıtın. Gün boyunca atın.
içeriğe ↑

Cerrahi müdahale

Düzenli olarak tekrarlanan bir insan bademcik iltihabı atakları, bir kişinin normal yaşamına müdahale eden komplikasyonlarla birlikte bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını sağlayabilir. Genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Işlem göstergesi:

 1. yılda bademcik iltihabı 4'ten fazla alevlenme;
 2. paratonazil apsesi;
 3. hastalığın bir komplikasyonu olarak eklem hasarı;
 4. larinksin iltihaplı bezlerle tam örtüşmesi;
 5. onkoloji şüphesi.

önleme

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olasılığını en aza indirmek için, vücudun savunma bağışıklık güçlendirmek için mümkün olduğunca erken çalışmak gerekir.

Önleyici tedbirler:

 • temperli;
 • düzgün ve dengeli yemek yapmak;
 • tam bir uyku sağlamak;
 • açık havada daha sık yürüyün;
 • ağız hijyeni dikkatlice izleyin;
 • Enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize edin ve dişleri tedavi edin.

Yetişkinlerde tonsillit, ihtiyacınız olan ciddi bir hastalıktır. en kısa zamanda tedaviye başlamak. Hastalığın erken aşamalarında harekete geçerseniz, hızlı bir şekilde iyileşir, relaps ve komplikasyonlara izin vermezsiniz.

Tonsillit farklı patojenlere neden olur. Bu nedenle gerekli kapsamlı teşhis, tedaviyi doğru şekilde atamak için. Bu hastalık ile kendi kendine ilaç kabul edilemez ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor.

Caseous mantarı

Karyolalı tıpalar veya başka türlü tonsillit çoğu zaman kronik bir tonsillit formunu gösterir. Hastalığın bu tezahürü dikkat edilmeden bırakılmamalıdır, çünkü bademciklerdeki mantarlar sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve buna göre sekonder patolojilerin gelişimine ivme kazandırır.