Loading

Viral farenjit nasıl tanımlanır ve tedavi edilir?

Herkes soğuk algınlığının durumunu biliyor: kafa ağrıyor, burun tıkalı, boğaz gıdıklanıyor. Çoğu zaman, bunlar üst solunum yollarının akut enfeksiyonunun aşamalarından birini gösteren semptomlardır - viral farenjit.

Neden boğaz ağrıyor?

Nazal kavite ve posterior farryngeal duvarın mukozasına ilk önce solunduğunda vücuda giren patojenik virüslerle rastlanır. Virüsler, mukoza yüzeyine yapışarak, lokal bağışıklık reaksiyonunu tetikler. Gelişmekte olan ödem, lokal iltihap, burun boşluğunda çok miktarda mukus üretilir, burun akıntısı ve tıkanıklık vardır. Farinksin arka duvarında da iltihap odakları şişer, görünür.

ağzını açmadan ve hatta sağlıklı bir durumda, dil arkasında boğaz bir göz atacak olursak, küçük şişlikler vardır, yüzeyi pürüzlü olduğu, mukoza dengesiz boyalı olduğunu görebilirsiniz. Bu tüberküller - lenfoid foliküller - savunma sisteminin bir parçasıdır. Viral hastalıklarda lenfositler viral cisimlerle etkileşir, bu nedenle tüm lenfoid elementler (lenf nodları, bademcikler, lenfoid foliküller) artabilir. "Klasik" Viral farenjit en önemli özelliklerinden biri - farenks arka duvarı gevşekliği: lenfoid artmış, mukozası kırmızıdır, iltihap gelişir.

Patojenler

Akut farenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtilerinden biridir. Çoğu durumda üst solunum yollarının hastalıklarının ana patojenleri olan virüslerdir. Çevreye kolaylıkla yayılırlar ve vücuda bir hava akışıyla nüfuz ederler.

Çoğu zaman, ARVI'lar influenza ve parainfluenza virüsleri, rinovirüsler, adenovirüsler, respiratuar sinsitiyal virüs neden olur. zayıflamış organı, uygun tedavinin yokluğunda, bir viral, bakteriyel florası, gırtlak, bronşit veya zatürre şeklinde en yaygın olarak, sekonder bakteriyel enfeksiyon geliştirir birleşimler.

Boğaz ve bakteriyel ve fungal hastalıkların viral hastalıkları arasındaki ana fark, plağın yokluğu ve pürülan akıntıdır.

Hastalık türleri

Tüm viral farenjit vakaları 2 büyük gruba ayrılabilir: spesifik ve nonspesifik farenjit.

Nonspesifik farenjit genellikle viral dernekler, farklı gruplar ve ailelerin virüsleri neden olur.

Herpes virüslerinin spesifik nedeni, bu durumda herpetik farenjittir. Spesifik semptomları vardır - ağız boşluğu ve posterior faringeal duvarın mukoza zarının ülseratif lezyonları; Vücudun şiddetli genel durumu, zehirlenme. Herpetik sürecin tedavisi de kendine özgü özelliklere sahiptir - Asiklovir almalısınız.

semptomlar

Spesifik olmayan viral farenjit, üst solunum yolu hastalıkları arasında lider konumda yer alan bir hastalıktır. Özel bir belirtisi yok, ana tezahürü, şiddetsiz bir zulümden, yutulmayacak toplam yetmezliğe kadar, boğaz ağrıyor. Genellikle öksürük, sesin kabalaşması eşlik eder. Bazı vakalarda submandibular, arkası ve arka lenf düğümleri artmaktadır. Genel durum hafifçe değişir, soğuk algınlığı semptomları olabilir: hafif rahatsızlık, halsizlik, baş ağrısı, sıcaklıkta hafif artış.

boğazın kendine muayene ile, bademcikleri kırmızı palatina kemerler dönüşebilir eşit geri boğazın (dil arkasında) kırmızı, iltihaplı görebilirsiniz. Bademcikler ve viral farenjitli faringeal duvarda hiçbir bası yoktur. Posterior duvar ödemli, tüplüdür. şişme daha belli taraftan ve jöle benzeri mukoza sitesi ile ifade edilirse: parlak parlak veya çevre dokulara göre soluk - doktora acil bir ihtiyaç, bu semptomlar laringeal ödem kadar komplikasyonların gelişmesini gösterebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Farenjit başlangıçta virüslere neden olduğundan (çoğu durumda), antibiyotiklerin alınması gerekmez. Antibakteriyel tedavi sadece yarar sağlamaz, aynı zamanda çok zarar da vermez. Ağızdaki bakteri ve mantarlar arasındaki dengenin ihlali, viralin yanı sıra mantar hastalıklarının gelişmesine de yol açmaktadır. Boğaz ağrısından birçok pastilin de lokal etki gösteren antibiyotikleri içerdiği unutulmamalıdır. Hastalığın ilk 3-4 gününde, boğaz ağrısından pastil alabilir, ancak bileşimi antibiyotik içeriği için dikkatle incelemeniz gerekir.

Viral farenjit ile gargara yapabilir miyim? Tabii ki, bu boğaz ağrısı tedavisinde etkili yöntemlerden biri olabilir. İyi bir etki, nazik yollarla gargaralık sağlar: adaçayı, papatya, okaliptüs, nergiz kaynağının bir kaynaşması. Antiseptikler için çözümler kullanabilirsiniz: Klorheksidin, Septomirin, Furacillin. Kullanmadan önce, 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmelidir. Boğazımı tuz + soda + iyot ile durdurabilir miyim? Bu, tartışmalı bir konudur çünkü bu çözüm güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak zaten iltihaptan muzdarip olan mukozadan çok fazla kurur. Bu nedenle, böyle bir "klasik" durulama yöntemi kullanılabilir, ancak sadece birkaç prosedür yapılabilir.

Topikal tedaviye hazırlıklardan antiseptik içeren tüm pastiller ve spreyler kullanılabilir, ancak antibiyotiksizdir. Eh, adaçayı, okaliptüs, meyankökü ile "şeker" acı, örneğin, "Doktor Anne" rahatlatmak. Spreyler kullanılabilir: Oracept (fenol içerir), Pharyngospray (okaliptüs yağları, calendula içerir) ve diğerleri; pastillerden: Decatalene, Efizol (antiseptik dequalinium içerir), Anzibel (klorheksidin ve benzokain içerir) ve diğerleri. Aniden hapları yerel tedavi için alırsanız, antibiyotik vardı - sorun yok, onları tavsiye etmeyin, önerilen günlük dozu aşmayın.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun genel belirtileri ile birlikte, soğuk algınlığı tedavisi için çeşitli karmaşık ilaçlar alabilir ve almalısınız: Coldrex, Antiflu, Teraflu, Rinza-Sip ve diğerleri. Tüm bu tozlar ve haplar boğaz iltihabı ve ağrıyı azaltmak, vücudun durumunu kolaylaştırmak antipiretik (genellikle parasetamol) ve antihistaminik (fenilefrin) bileşenler içerir.

Viral farenjit, üst solunum yolunun en sık görülen hastalığıdır. Evde iyi tedavi edilir, doktora gitme bile gerekmez. Gereksiz yere antibiyotik almayın, pastil tedavisi için pastil ve tabletleri aşırı kullanmayın: dozu, çokluğu ve tedavi süresini takip edin. Eğer boğazda ağrı 7 günden fazla devam ederse, durum kötüleşirse ve yüksek sıcaklıkta ise - mutlaka bir doktora danışın.

Viral farenjitin bakteriyelden nasıl ayırt edilmesi: ayırıcı tanı ve hastalığın semptomları

Farenjit, farinksin iltihaplanmasıdır. Viral doğanın patolojisi, olguların% 70'inde teşhis edilir. Çoğu zaman, hastalık ilkbahar ve sonbaharda gelişir - bu süre zarfında salgınlar tüm hızıyla devam eder. Patolojiyi provoke eden virüsler her zaman insan vücudunda bulunur. Hastalık genellikle, bağışıklıkta azalma, stresli durumlarda ve eşlik eden patolojilerin varlığında gelişir.

etiyoloji

Bu farenjitin nedeni çeşitli virüs türleridir. Patoloji havadaki damlacıklar ile bulaşır. Ayrıca ortak nesnelerle enfekte olabilirsiniz. Herhangi bir virüs çevreye karşı dayanıklıdır, bu nedenle doğrudan temas olmaksızın bile iletilebilir.

Viral ve bakteriyel farenjit belirtileri

Viral farenjit bakteriden nasıl ayırt edilir

Görsel inceleme, özellikle erken bir aşamada hastalığın doğasını belirlemesine izin vermez. Hastalığın hem viral hem de bakteriyel formları aynı başlangıçtadır.

Bakteriyel farenjit arasındaki tek fark, sıcaklıkta belirgin bir artıştır - bu rakam 40 dereceye kadar yükselebilir. Bu semptom nadir olarak viral enfeksiyonlara eşlik eder. Her durumda, sadece farenksin kan ve sekresyonlarının analizi doğru bir teşhis yapılmasına yardımcı olacaktır.

Sebepler, provoke eden faktörler

Patolojinin viral formu, çeşitli patojenlerin ağzına girmenin sonucudur. Aşağıdakileri içerir:

Bir virüs vücuda girdiğinde bile, gelişimi hemen başlamaz. Provoke edici faktörler şunları içerir:

 • bağışıklığın zayıflaması;
 • gizli enfeksiyonlar;
 • kötü alışkanlıklar;
 • kronik patolojiler;
 • hipotermi veya vücudun aşırı ısınması.

Viral farenjitleri bakteriyelden ayıran şey, videomuza bakınız:

semptomlar

Viral farenjit, patolojiyi tanımlamak için tipik bir klinik tabloya sahiptir. Her şeyden önce, rahatsızlık yumuşak damak ve bademcikler etkiler.

Yetişkinlerde

Patolojinin ana belirtileri şunları içerir:

 1. Kuru öksürük - görünümü gökyüzündeki mukus birikmesinden kaynaklanır. Bu atılımlar kendi başlarına gitmez, çünkü öksürük sadece yoğun tedaviden sonra veya iyileşme evresinde ıslak bir karakter kazanır. Bazen kuru bir öksürük kaybolur ve ıslanmaz.
 2. Çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bazen boyunda ve kulakların arkasında benzer bir problem oluşur. Virüs vücudu çok fazla etkilemezse, sadece submaksiller lenf düğümleri çeker.
 3. Boğaz bölgesinde ağrı ve rahatsızlık. Bu kuru gıdaları kullanırken özellikle belirgindir. Şiddetli iltihap ile, kişi yiyeceklerin tadı algılamaz.
 4. Genel halsizlik, ateş, halsizlik. Farenjit nüksü ile kaslarda ağrı riski vardır. Hastalığın kronik seyrinde, bu belirtiler olmayabilir.

Farenjitleri diğer hastalıklardan ayıran nedir?

çocuklar

Çocuklarda farenjit sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak değil, başka bir hastalığın belirtisidir - ARVI, kızamık veya kızıl ateş olabilir. Bu durumda, doktor patolojinin nedenlerini belirleyebilir. Uzman, patojeni tanımlamaya ve uygun tedaviyi seçmeye yardımcı olacak özel çalışmalar atar.

Tanı: Araştırma yöntemleri, gerekli testler

Doğru bir teşhis yapmak için, doktor hastalığın semptomlarını incelemeli, boğazın görsel muayenesini yapmalıdır.

Hastalığın nedensel ajanını tanımlamak için bir leke almanız gerekir. Ek bir çalışma olarak, bir kan testi kullanılabilir.

Fotoğrafta, farklı tür farenjitli bir boğaz

tedavi

Patoloji ile başa çıkmak için, kulak burun boğaz uzmanının tüm önerilerini açıkça izlemek çok önemlidir. Genellikle tedavi, ilaçların, halk ilaçlarının ve fizik tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Farenjit ile antiviral ilaçlar

Boğaz ağrısı varsa, vakaların yüzde 70'inde viral bir enfeksiyon neden olur

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

nedenleri

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

adenovirüsler; rhinovirüsleri; koronavirüsler; grip virüsleri.

Tüm solunum virüsleri hücre içi parazitlerdir.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Hasta bir kişinin damlacıkları damlacıkları milyonlarca viral parçacık içerir.

Klinik resim

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında; rahatlama getirmeyen kuru öksürük; bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek; genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması; vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye; Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Zulüm, boğaz ağrısı ve öksürük - yetişkinlerde viral farenjit ana belirtileri

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

tanılama

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Boğaz incelerken viral farenjit tipik bir resim

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Faringoskopide viral ve bakteriyel pharyngeal inflamasyon arasındaki farklar

Modern terapi prensipleri

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca). Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Maskeli mod, epidemiyolojik kontrolün önemli bir noktasıdır.

Antiviral terapi

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

rimantadin; Citovir; Tamiflu; Relenza; Arbidol.

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Viral farenjit tedavisinde yaygın antibiyotik kullanımı yaygın bir yanlıştır.

Semptomatik tedavi

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Çocuklarda viral farenjit tedavisinin özellikleri

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Çocukta boğaz ağrısı - bir doktor görmek için bir fırsat

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

önleme

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın; Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının; ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara; Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez; çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır); düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Ellerin sık yıkanması ARVI ile enfeksiyon riskini azaltır.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Boğaz ağrısı geçirdin mi? Yutmak acı veriyor mu ve ses kırılıyor, güç kaybediyor mu? Tüm bu nahoş fenomenler başlangıçtaki farenjit semptomları olabilir. Bu sinsi hastalık, yılın herhangi bir döneminde başlayabilir ve yaşına göre insanları seçmez. Çocuklar ve yaşlılar, kadınlar ve erkekler farenjitden muzdarip olabilirler.

Bir semptomun tanımı

Farenjit, mukus zarı ve farinksin lenfoid dokularının inflamatuar bir prosesidir. Normal koşullarda mukoza bir bağışıklık savunmasına sahiptir, ancak çeşitli olumsuz faktörlerin etkisi altında zayıflar ve patojenik mikroorganizmaların penetrasyonu ile iltihaplanma süreci başlar. Bazı durumlarda, bulaşıcı olmayan bir hastalık vardır. Farenjit iki tipe ayrılabilir:

Hastalığın akut formu çok hızlı gelişir. Çoğu durumda, bir enfeksiyonu ve bazı faktörleri tetikleyebilir. yani:

Tütün içimi. Olumsuz iklim koşulları. Nazal solunum bozukluğu. Kirlenmiş ortam. Gastrointestinal sistem hastalıkları. Diş hastalıkları. Aşırı alkol kullanımı. Hormonal yetmezlikler. Soğuk veya çok sıcak yemeklerin alınması.

Kronik fazda, farenjit yanlış veya zamansız tedavi ile geçer. Ayrıca kronik farenjitin, hastalığın subatrofik formu gibi komplikasyonların gelişmesi ile dolduğunu da unutmayın.

Ortak formlar arasında granulosa farenjitini bulabilirsiniz. Sıklıkla akut bademcik iltihabına akar.

Ilaçlarla tedavi

antibiyotikler

Antibakteriyel ajanlarla tedaviye sadece aşırı durumlarda, ciddi bakteriyel enfeksiyonlarla başvurulur, çünkü yan etki olasılığı vardır. Ayrıca, sık ve kontrolsüz antibiyotik kullanımı, ilaçların etkinliğini azaltacak mikroorganizmaların alışkanlığına yol açabilir. Komplikasyon ve hastalığın alevlenmesi durumunda antibakteriyel ajanlar kullanılır:

Amoxiclav. Yetişkinlerde farenjit tedavisinde en etkili ilaçlardan biri. Amoksiklav, antibakteriyel kombinasyon ilaçtır. Amoksisilin ilacının aktif maddesi. İlaç tablet şeklinde kullanılabilir. Genellikle günde üç tablet doz reçete edilir, ancak hastalığın şiddetine bağlı olarak artırılabilir;

Altı yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir ve hamile.

Augmentin. Akut farenjit patojenlerine karşı etkilidir. Amoksisilin preparatıdır. Farmakolojik sanayi tarafından beyaz tozlu kapsül formunda üretilmektedir. Çocukları tedavi etmek için kullanılmaz ve hamile kadınlar ilacı yalnızca bir doktor gözetiminde alırlar. Yetişkinler için günlük doz, ilacın iki tableti. Bir hafta içinde kabul edildi; Flemoxin Solutab. Antibiyotik aynı zamanda amoksisilin grubu ilaçlar için de geçerlidir. Çok hızlı emilir ve hızlı bir şekilde hareket eder. Sanayi tarafından, alındığında çiğnenmesi ve su ile yıkanması gereken tabletler şeklinde üretilir.

İlaç hamilelik ve emzirme kontrendikedir.

antihistaminikler

Hastalık alerjenlerin yutulmasıyla ortaya çıkarsa, antihistaminikler reçete edilir:

Tsetrin. İlaç histamin reseptörlerinin bloke olması nedeniyle belirgin bir anti-alerjik etkiye sahiptir. Sedasyona, uyuşukluğa neden olmaz. Herhangi bir alerji aşaması için kullanılır. Yemek yerken de dahil olmak üzere herhangi bir zamanda alınabilir. Eylem süresi ile karakterizedir, bu nedenle genellikle günde bir kez alınır; Suprastin. Anti-alerjik ilaç. Alerjik reaksiyonların seyrini hafifletir ve durdurur. Küçük bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Aktifleştirme, yutmanın ardından 15-30 dakika sonra başlar. İlacın süresi altı saate kadar;

İlacını kullanırken, artan bir reaksiyon gerektiren eylemler yasaktır.

Tavegil®. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda alerjik reaksiyonların tedavisi için yaygın bir ilaçtır. Eylemin süresi 12 saate kadardır. Bazı durumlarda, 24 saat ulaşabilirsiniz. Şurup ve enjektabl solüsyon tabletlerinde üretilir. En çok kullanılan tabletler. Ilacı alırken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Baş dönmesi, yorgunluk, uyuşukluk.

Antiviral ilaçlar

Farenjit viral doğasında, antiviral ilaçlar almak için gereklidir:

Arbidol. ARVI, influenza tedavisinde sıklıkla kullanılan antiviral bir ilaçtır. Aynı zamanda bir immün uyarıcı ajan. Zamanında tedavi ile (semptomların ortaya çıkmasından sonraki ilk 48 saatte tayin edilmelidir), çeşitli komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır. Sindirim sisteminin organlarında hızla emilir ve vücut boyunca kan yayılır. Beyaz veya krem ​​tabletlerde bulunur. İçinde toz bulunan sarı-beyaz kapsüllerde de olabilir. İlaç bileşenlere daha fazla duyarlılık olanlar hariç, hastalar tarafından iyi tolere edilir; Neovir. İmmün uyarıcı ve antiviral ilaç. Antiviral bir etkiye sahiptir, vücudun savunmasını güçlendirir. Hem tabletlerde hem de enjekte edilebilir solüsyonlarda üretilir. Bazen ARVI'nın önlenmesi için kullanılır. Çocuklarda, hamile kadınlarda ve emziren annelerde kontrendikedir; Izoprinozin. Belirgin bir antiviral etkisi ve ayrıca iyi bir immünomodülatör ile karmaşık bir preparat. Viral enfeksiyonların tedavisi ve önlenmesi için yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir. Ciddi hastalıklar ve komplikasyonlardan sonra bağışıklık sistemini düzeltmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. İlaç tüm yaş gruplarının hastaları tarafından iyi tolere edilir. Oral uygulama için tabletler şeklinde üretilmiştir.

Kontrendikasyon, ilaç bileşenlerine karşı aşırı duyarlılıktır ve üç yaşın altındaki çocuklar için ve çocuk 15 kg'dan az olduğunda, reçete edilmez.

anti-enflamatuar

Enflamatuar süreci giderir ve kolay bir analjezi vardır:

Strepsils. Kombine ilaç. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve hafif analjezik etkiye sahiptir. Nazofarenks ve ağız boşluğunun akut ve kronik hastalıkları için kullanılır. Genellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Hemen hemen hiç yan etkisi yoktur. Tabletler ve bir sprey şeklinde üretilmiştir; Geksoral. Heksoral mükemmel bir anti-inflamatuar ve analjeziktir. Sprey formunda üretilir ve kullanıldığında pratik olarak absorbe edilmeyen yerel bir etkiye sahiptir. Boğazın mukoza zarında yaklaşık on saat kalabilir, bu da zarflama ve antibakteriyel etki sağlar. Enflamasyonları, kılcal damar patlamaları ve boğazın şişmesini rahatlatır; Orasept. Antiseptik etkinin karmaşık bir hazırlanması. Boğaz ve ağız tahrişini önler. İlacın aktif maddeleri, kan dolaşımına girmeden, yerel bir etkiye sahiptir. Yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Oral uygulama için bir sprey formunda üretilmiştir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Hemen hemen hiç yan etkisi yoktur. Bazen, bazı hastalar cilt döküntüsü yaşadı.

Karaciğer hastalığı ve böbrek patolojisi olan hastalarda kuvvetle kontrendikedir.

homeopatik

Homeopati tedavisinin alternatif yöntemleri:

Anaferon. Bağışıklık sistemini uyaran homeopatik, antiviral ilaç. İnflamatuar süreç odaklarının ortaya çıkma riskini azaltır. Rezorpsiyon için tablet formunda üretilir. On altı yaşın altındaki çocuklar çocuğun ilacını alırlar; Tonsilotren. Boğaz tedavisi için karmaşık homeopatik ilaç. Hoş bir tadı olan ve çabuk hareket eden bir resorpsiyon tabletidir. Tiroid hastalığının kontrendikasyonları, ilaç bileşenlerine bireysel aşırı duyarlılık ve iki yıla kadar çocuklar.

Boğaz ağrısı kaç gün

Bu makalede sinüzit gibi hastalıkların siklamen tedavisi açıklanmaktadır.

sinüs //drlor.online/preparaty/ot-nasmorka/sumamed-dlya-lecheniya-gajmorita.html içinde Sumamed

Uygulama özellikleri, dozaj, kontrendikasyonlar

Çoğunlukla farenjit ile birlikte kullanılan ilaçlar tablet formunda veya sprey şeklinde mevcuttur. Ürün kılavuzundaki talimatlara uyun. Bazı tabletlerin çiğnenmesi, başkalarının emilmesi veya sadece yutulması ve su ile yıkanması gerekir.

Diğer dozaj formları ile karşılaştırıldığında, spreylerin kullanımının avantajları vardır. Aktif maddenin püskürtülmesi doğrudan, boğazın etkilenen mukoza zarında iltihaplanma odağı üzerinde gerçekleşir. Anında antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahip koruyucu film.

İlaçların dozajları hastanın yaşına ve hastalığın şiddetine bağlıdır. Çocuklar için ilaçlar bir çocuk formunda üretilir. Kural olarak, daha düşük aktif madde içeriğine sahip.

Farenjit karşı ilaçların kullanımı için kontrendikasyonlar çok farklı olabilir. Bu ve ilaç bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü. Ve şeker hastalığı, çünkü birçok sakaroz sukroz içerir. Ayrıca, bazı ilaçları alırken, bir aracı süremezsiniz ya da artan tepki ve dikkat gerektiren işleri gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü ilaçlar yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Tedaviye başlamadan önce, ilaç için talimatları dikkatlice okuduğunuzdan ve bir doktora danıştığınızdan emin olun.

video

Modern farmakolojide farenjit için çok sayıda farklı ilaç vardır. Bunlar antibakteriyel ajanlar, antiviral, anti-inflamatuar, alternatif homeopatik, kompleks aksiyonlardır. İlaç seçimi, doktorun önerileri ve reçetelerine dayanmalıdır. Ve sonra sizin için en etkili tedavi yönteminin artılarını ve eksilerini tartın.

Farenjit, farinksin iltihaplanmasıdır. Viral doğanın patolojisi, olguların% 70'inde teşhis edilir. Çoğu zaman, hastalık ilkbahar ve sonbaharda gelişir - bu süre zarfında salgınlar tüm hızıyla devam eder. Patolojiyi provoke eden virüsler her zaman insan vücudunda bulunur. Hastalık genellikle, bağışıklıkta azalma, stresli durumlarda ve eşlik eden patolojilerin varlığında gelişir.

etiyoloji

Bu farenjitin nedeni çeşitli virüs türleridir. Patoloji havadaki damlacıklar ile bulaşır. Ayrıca ortak nesnelerle enfekte olabilirsiniz. Herhangi bir virüs çevreye karşı dayanıklıdır, bu nedenle doğrudan temas olmaksızın bile iletilebilir.

Doktorlar, patolojinin kimyasal elementler, akut ürünlerin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ile temas ettiklerini söylerler. Bütün bu faktörler virüslerin aktif gelişimi için koşullar yaratır.

Viral ve bakteriyel farenjit belirtileri

Viral farenjit bakteriden nasıl ayırt edilir

Görsel inceleme, özellikle erken bir aşamada hastalığın doğasını belirlemesine izin vermez. Hastalığın hem viral hem de bakteriyel formları aynı başlangıçtadır.

Bakteriyel farenjit arasındaki tek fark, sıcaklıkta belirgin bir artıştır - bu rakam 40 dereceye kadar yükselebilir. Bu semptom nadir olarak viral enfeksiyonlara eşlik eder. Her durumda, sadece farenksin kan ve sekresyonlarının analizi doğru bir teşhis yapılmasına yardımcı olacaktır.

Sebepler, provoke eden faktörler

Patolojinin viral formu, çeşitli patojenlerin ağzına girmenin sonucudur. Aşağıdakileri içerir:

adenovirüs; rinovirüs; koronavirüs; solunum-siyatik enfeksiyon; influenza ve parainfluenza; herpetik enfeksiyon.

Bir virüs vücuda girdiğinde bile, gelişimi hemen başlamaz. Provoke edici faktörler şunları içerir:

bağışıklığın zayıflaması; gizli enfeksiyonlar; kötü alışkanlıklar; kronik patolojiler; hipotermi veya vücudun aşırı ısınması.

Genellikle farenjit viral formu rinovirüs ile enfeksiyonun sonucudur. Bu durumda, farinksin sadece posterior kısmı değil, aynı zamanda burun boşluğu da çeker. Terapiye zamanında başlamazsan,

akribanitin akut formu

kronikleşecek.

Viral farenjitleri bakteriyelden ayıran şey, videomuza bakınız:

semptomlar

Viral farenjit, patolojiyi tanımlamak için tipik bir klinik tabloya sahiptir. Her şeyden önce, rahatsızlık yumuşak damak ve bademcikler etkiler.

Yetişkinlerde

Patolojinin ana belirtileri şunları içerir:

Kuru öksürük - görünümü gökyüzündeki mukus birikmesinden kaynaklanır. Bu atılımlar kendi başlarına gitmez, çünkü öksürük sadece yoğun tedaviden sonra veya iyileşme evresinde ıslak bir karakter kazanır. Bazen kuru bir öksürük kaybolur ve ıslanmaz. Çene altındaki lenf düğümlerinin genişlemesi. Bazen boyunda ve kulakların arkasında benzer bir problem oluşur. Virüs vücudu çok fazla etkilemezse, sadece submaksiller lenf düğümleri çeker. Boğaz bölgesinde ağrı ve rahatsızlık. Bu kuru gıdaları kullanırken özellikle belirgindir. Şiddetli iltihap ile, kişi yiyeceklerin tadı algılamaz. Genel halsizlik, ateş, halsizlik. Farenjit nüksü ile kaslarda ağrı riski vardır. Hastalığın kronik seyrinde, bu belirtiler olmayabilir.

Farenjitleri diğer hastalıklardan ayıran nedir?

çocuklar

Çocuklarda farenjit sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak değil, başka bir hastalığın belirtisidir - ARVI, kızamık veya kızıl ateş olabilir. Bu durumda, doktor patolojinin nedenlerini belirleyebilir. Uzman, patojeni tanımlamaya ve uygun tedaviyi seçmeye yardımcı olacak özel çalışmalar atar.

Tanı: Araştırma yöntemleri, gerekli testler

Doğru bir teşhis yapmak için, doktor hastalığın semptomlarını incelemeli, boğazın görsel muayenesini yapmalıdır.

Hastalığın nedensel ajanını tanımlamak için bir leke almanız gerekir. Ek bir çalışma olarak, bir kan testi kullanılabilir.

Fotoğrafta, farklı tür farenjitli bir boğaz

tedavi

Patoloji ile başa çıkmak için, kulak burun boğaz uzmanının tüm önerilerini açıkça izlemek çok önemlidir. Genellikle tedavi, ilaçların, halk ilaçlarının ve fizik tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Genel öneriler

Viral farenjitleri ortadan kaldırmak için basit kuralları izlemelisiniz:

Yatağa bağlı kalmayın. Bu, kurtarma işlemini önemli ölçüde hızlandırır. Diyete uyun. Yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır. Rasping ürünlerini kullanmayın. Bu tip yemekler mukoza zarının tahriş olmasına yol açar. Çok fazla ılık sıvı tüketmek. Çaylar, bitki özleri ve meyve içecekleri içmek çok yararlıdır.

ilaç

Doktor farenjitin özelliklerine bağlı olarak ilaçları seçer. Çoğu zaman antiviral ilaçlar kullanır. Sitovir, arbidol, sikloferon içerir. Erken yaştaki çocuklara rektal fitiller formunda reçete edilir. Bu ilaçlar viferon ve influenza içermelidir.

Ayrıca immünomodülatörlerin kullanılması gerekebilir. Herhangi bir iltihapla, hastanın bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflar. Güçlendirmek için kagocel atar

Sıcaklık yükseldiğinde, antipiretik ajanların kullanılması gerekli hale gelir. Özellikle nurofen ve parasetamol içerir.

Bizim videoda evde farenjit tedavisi hakkında geribildirim:

Insanların anlamı

Mukoza zarını nemlendirmek ve küçük bir antiseptik etki elde etmek için tıbbi bitkileri uygulayın. En etkili araç aşağıdakileri içerir:

adaçayı; nergis; okaliptüs; papatya; John's Wort.

İyileştirici bir karışım elde etmek için, 1 kaşık dolusu sebze hammaddesini bir bardak sıcak su ile bağlamanız gerekir. Bitmiş ürün durulama için kullanılır.

Belirtilen antiseptik özellikler tuza sahiptir. Prosedürü uygulamak için, yarım bardak küçük bir bardak su ile karıştırın. Hazır kompozisyon gargara yapmalıdır.

Tuzlu çözeltiler kurutma etkisine sahiptir. Mukoza zarının belirgin kurulukla birlikte, bu yöntem kullanılmamalıdır. Rahatsızlığı gidermek için bal ekleyerek ılık çayı kullanabilirsiniz.

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Hamilelikte uzmana hitap etmek gerekir. Doktor hastalığın evresini belirlemeli ve en uygun tedaviyi seçmelidir. Basit durumlarda, çoğu zaman bu tür fonlar reçete edilir:

yatak istirahatı ve sık sık dinlenme; ses modu; büyük miktarlarda sıvı tüketimi; doğru beslenme; Ağzın durulanması.

Daha karmaşık durumlarda, ilaçlar olmadan yapmak mümkün olmayacaktır. Bir doktor atarlar. En çok kullanılan

, bitki özlerine dayalı lolipoplar ve diğer maddeler.

fizyoterapi

Süreç kronikleştiğinde, genellikle fizyoterapi reçete edilir. En etkili yöntemler aşağıdakileri içerir:

ultraviyole ile ışınlama; elektroforezi; inductothermy; manyetik terapi; lazer eylemi.

Boğazınız ağrırsa ne yapmalı, videomuza bakın:

Olası komplikasyonlar

Patolojinin ana komplikasyonu, farinkx immünitesinin direncinde ve bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasında bir azalmadır. Bu durumda streptokok ve stafilokoklar nazofarenkste aktif olarak çoğalırlar. Bazı durumlarda, orta kulaklara bile vurarak otitlere neden olurlar.

Diğer komplikasyonlar şunları içerir:

bronşit; soluk borusu iltihabı; larenjitin; bademcik.

Ek olarak, farinkste uzun süre iltihaplı bir süreç varsa, kronik bir hastalık riski vardır.

önleme

Viral farenjit ile enfeksiyonu önlemek için, temel önerileri izlemeniz gerekir:

Viral enfeksiyonların salgın döneminde, ellerinizi dikkatlice yıkayın ve kalabalık yerleri ziyaret etmekten kaçının. Boğazınızı sıradan kaynamış su ile yıkamak da çok faydalıdır. Diyetinizi gözden geçirmek önemlidir. Yetersiz vitamin alımı ile bağışıklık zayıflar. Ayrıca, ek olarak vitamin kompleksleri alabilirsiniz. Sistematik olarak ıslak temizlik yapar. Viral ve solunumsal patolojileri tamamen iyileştirin.

görünüm

Viral farenjit için prognoz uygundur. Yeterli ve zamanında tedaviye tabi olarak, hastalar tamamen iyileşir ve komplikasyonlarla karşılaşmaz.

Viral farenjit, tehlikeli sonuçlara yol açabilen yaygın bir patolojidir. Bunu önlemek için, boğazdaki ilk acı ile bir doktora görünmelisiniz. Uzman teşhisler gerçekleştirecek ve etkili tedavi seçecektir.

Erişkinlerde viral farenjit tedavisi

Farenjit, özellikle şiddetli semptomlara sahip olan mukozanın (özellikle fotoğrafta gösterildiği gibi) mukoza zarının ve lenf bezinin iltihaplanmasıdır.

Görünümünün nedeni çeşitli faktörler olabilir:

 • bakteriler;
 • virüsler;
 • Mantar enfeksiyonu;
 • Solunum yolu yaralanmaları;
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları;
 • Vücudun bulaşıcı bir odak varlığı.

İnsanların yüzde yetmişi viral tipte bir farenjitden etkilenir. Özellikle bu durum, sezon dışı dönemde ve influenza salgınlarının salgınları sırasında ortaya çıkar.

Çocukların bu hastalığı yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilediğini bilmek önemlidir. Tedavi zamanında başlanmazsa veya yanlış yapıldığında ciddi komplikasyon riski yüksektir.

Genellikle bu durumda viral farenjit kronikleşir ve kurtulmak neredeyse imkansız hale gelir.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Pürülan farenjit yapan birçok mikroorganizma vardır. Ana olanlar:

 1. adenovirüsler;
 2. rhinovirüsleri;
 3. Influenza virüsleri;
 4. koronavirüsler;
 5. Herpes simpleks virüsleri;
 6. sitomegalovirüs;
 7. Solunum sinsityal virüsü;
 8. Coxsackie virüsü.

Bunlar arasında hem yaygın hem de çok nadir formlar vardır.

Solunum yolunda bir enfeksiyon vardır, bu nedenle hastalığın ana semptomları nazofarenksde lokalize olur. Farinksin yenilgisi, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan farenjitin ilk belirtisidir.

Hastalık kökünde tahrip edilmezse, üst solunum yolu etkilenir ve bir komplikasyon başlar. Mukoza zarı enfeksiyonun gelişmesi için ideal bir ortamdır ve eğer ilk günlerde çıkarılmazsa, tüm solunum sistemini genişletme ve tıkama fırsatını kaçırmayacaktır.

Viral farenjit çeşitli yollarla bulaşır:

 • Havadaki - enfekte olmuş bir kişiyle yaptığı konuşmada, aynı odada iken;
 • İletişim-hane - hastanın kullandığı materyallerle;
 • İletişim - el sıkışmaları, öpücükler.

Enfeksiyöz bir hastalık olarak farenjit, çoğunlukla büyük gruplarda görülür. Çocuklar, anaokullarında - ortak oyuncaklar, ofis malzemeleri, yakın fiziksel temas yoluyla - bulaştırılıyorlar. Yetişkinler, iş yerinde, halka açık yerlerde ve ulaşımda enfeksiyonu yakalar.

Bildiğiniz gibi, kronik bir formun semptomları akut olandan çok daha tehlikelidir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar:

 1. Yanlış, zamansız veya eksik tedavi;
 2. Solunum yolu sık görülen hastalıklar, kronik bademcik iltihabı;
 3. Kuru veya kirli hava;
 4. Alerjiler ve alerjene uzun süreli maruz kalma;
 5. Vitamin ve mineral eksikliği, zayıf bağışıklık.

Nedeni ne olursa olsun, kronik farenjit tedavisi çok zor ve uzun bir süreçtir. Buna izin vermemek ve en başta hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak daha iyidir.

Akut viral farenjit formunun anjinin semptomlarına çok benzer olmasına rağmen, bunlar tamamen farklı hastalıklardır.

Esas fark, farenjitin nedensel ajanlarının vücutta üç gün ila haftada saklanabilmesi ve kendini kademeli olarak hissetmesidir.

Daha sonra, bademcik iltihabı enfeksiyondan ertesi gün atlar ve hemen hemen tüm semptomlarını uygulamaya koyar.

Viral farenjitin ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlıktır. Birkaç saat sonra diğerleri var:

 • Özellikle yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı;
 • Genel halsizlik: uyuşukluk, uyuşukluk, iştahsızlık;
 • Sıcaklık yükselir. Ateş belirtileri: titreme, terleme, halsizlik arttı. Çocuklarda bunun, yetişkinlere göre daha büyük bir güçle kendini gösterdiğini bilmek önemlidir;
 • Kulakta Zalozhennost;
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi - fotoğrafta gösterilen;
 • Kuru öksürük;
 • Boğazda bol miktarda viskoz mukus birikmesi.

Boğaz iltihabı incelendiğinde, palatine ait kemiğin ve posterior faringeal duvarın hiperemi açıkça görülmektedir (resmedilmiştir).

Farenjit sırasında Bademcikler iltihaplı değildir. Ancak hastalığın ilk gününde tedaviye başlanmazsa, bademcik iltihabı belirtileri uzun süre beklemez, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır. Viral farenjit asla kendi kendine akmaz. Bu zorunlu olarak başka hastalıklara yol açar veya kendi başına bir hastalığın komplikasyonudır.

Çoğu zaman, bir çifti ile görünür:

Ayrıca, bu hastalıkların bazı belirtileri çok benzer. Hastalığı doğru bir şekilde tanımlayın ve doğru tedaviyi sadece doktor olarak yazabilirsiniz.

Görsel muayene ve muayene sonuçlarından sonra sadece bir doktorun teşhis edilmesi doğrudur. İkincisi patojenin doğasını tanımlamak için gereklidir, çünkü farklı formlar (bakteriyel, viral, fungal) farklı tedaviler gerektirir. Reçeteyle ilgili doğru ilaçları ancak enfeksiyonla ilgili verileri aldıktan sonra mümkündür. Bunun iyi bir nedeni var.

Viral farenjit ile antibakteriyel ilaçlar yardımcı olmayacaktır. Sadece çok yüksek bir sıcaklıkta ve ciddi komplikasyon riski altında reçete edilebilirler. Aksi halde, sadece durumu kötüleştirir ve hastalığı tedavi etmek çok daha zor olacaktır.

Viral farenjit tedavisi karmaşık olmalı ve rejim altında kesinlikle seçilmelidir. Tedavinin en ufak gevşemesinde veya ilaçların atlanmasında, baştan başlamak gerekir.

son derece tehlikeli kendini angaje olması nedeniyle geri dönecek olursak, söz konusu edilmelidir - semptomlar (örneğin, sıcaklık hastaneye gitmek için izin vermez) çok güçlü ise, kendi başlarına bir şey yapmaya veya iyileştirmeler için beklememeliyiz. Ambulans çağırmak acil.

Birçok kişi, "en hızlı" en aşırı durum çağrısını dikkate alarak bunu yapmaktan korkuyor. Aslında bu büyük bir hatadır. Evde bir doktora başvurmak, hastaneye kendi ayakları üzerinde gitmesine izin vermemek için gerekli değildir.

Ama bir ambulans çağırıldığında, "şu an" beklemeyin, yolculuğunun asgari süresi otuz dakikadır ve boşta beklemeye gerek yoktur. Genellikle, memur doktorun gelmeden önce ne yapacağını söyler. Bu temel önerilere doğru kaymaktadır:

 • Hastayı yatak istirahati ile sağlayın. Bu virüsün yayılma olasılığını azaltmak için gereklidir;
 • Sağlıklı kişileri enfekte bir kişiden koruyun veya onlar için güvenlik yaratın. Bu amaçla, düzenli havalandırmanın, yüzeylerin dezenfekte edilmesinin, bulaşıkların iyice yıkanmasının ve havluların yıkanmasının gerçekleştirildiği ayrı bir oda tahsis edilir. Hastalığın şekli ne kadar katı olursa, temizlik daha kapsamlıdır;
 • Virüsün hava yollarının derinlerine nüfuz etmesine izin vermeyin. Bunu yapmak için yemeği izlemeniz gerekir: Çok sıcak, baharatlı veya sert olmamalıdır. Mukoza zarında herhangi bir tahriş veya yaralanma, hastalığın komplikasyonuna yol açacaktır;
 • Bol bir içecek izlemek için. Çay ve kahveye ek olarak, üç litre suya, kompostoya, şifalı kaynaşmaya ve diğer yararlı sıvılara kadar içmeniz gerekir. Bu, vücudun zehirlenmesini azaltacaktır;
 • Yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunlar soda, iyot veya tuz çözeltileri ise daha iyidir. Bu ilaçlar kesinlikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve hastalığın seyrini kötüleştirmez. Spreyler ve buhar soluma ile dezenfekte etmek de güvenlidir;
 • Dört yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar, bitkisel infüzyonlar, furacilin veya Rotocana ile durulamak için önemlidir. Daha sık prosedürler, daha iyidir - mukoza zarında biriken enfeksiyon yıkanır ve çoğalmaz.

Ancak doktor reçetesi olmayan ilaçları kullanmak kesinlikle yasaktır. Birçok ilaç, bilinen herkes için değil, ciddi yan etkilere ve bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Örneğin, hastalıkları büyük bir özenle tedavi etmek gerekir:

 • Hamile kadınlar;
 • çocuk;
 • İç organların kronik hastalıkları olan kişiler;
 • Alerjiler.

Sadece doktora gittikten ve test yaptırdıktan sonra bu ilacı alabilirsin. Tüm belirtiler doğrulanırsa, viral farenjit tartışmasız bir tanı konur ve kontrendikasyon yoktur, ardından aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için özel ürünler üretilmektedir:

 1. Viferon (rektal fitil);
 2. Kipferon.

Bağışıklık bastırıcı ajanlara eşlik etmek için tedavi önemlidir. En çok enfeksiyonla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa ve uygun biçimde ise vücut kendi kendine baş edebilir. Ciddi hastalıklarda koruyucu işlev, kronik bir formda hareket etmelerine izin vermez. Bu, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak için yeterince iyi bir sebeptir:

 • Cytovir 3 (çocukları bir yıldan itibaren tedavi etmek mümkündür);
 • Kagocel (çocuklar üç yaşından itibaren gösterilmiştir).

Viral farenjit sırasında sıcaklığı düşürmek çok önemlidir, ki bu bazen otuz dokuz dereceye kadar yükselir. Bu amaçlar için, mükemmel uyum:

Bu hastalığa genellikle diğer hastalıkların paralel semptomları eşlik ettiği için, tedaviyi bunlara göre ayarlamak gerekir.

Tedavinin bitiminde durumu iyileştirmek henüz tam bir tedaviyi göstermez. Hiçbir durumda, tamamen geçmeden kursu durdurmalısınız. Genellikle, son belirtilerin kaybolmasından sonra, ilaç iki, üç gün boyunca içilir.

Tedavi tamamlandığında ve hastalık ortadan kalktığında, vücudu temperlemeye başlamak, bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıkları önlemek önemlidir:

 • Doğal akciğer inhalasyonu sağlayan temiz havada düzenli yürüyüşler;
 • Sağlıklı beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Vitamin ve minerallerin kullanımı.

Farenjit ile ilgili yapılacaklar bu makalede videoda Elena Malysheva söyleyecektir.

Boğaz ağrısı varsa, vakaların yüzde 70'inde viral bir enfeksiyon neden olur

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Tüm solunum virüsleri hücre içi parazitlerdir.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Hasta bir kişinin damlacıkları damlacıkları milyonlarca viral parçacık içerir.

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Zulüm, boğaz ağrısı ve öksürük - yetişkinlerde viral farenjit ana belirtileri

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Boğaz incelerken viral farenjit tipik bir resim

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Faringoskopide viral ve bakteriyel pharyngeal inflamasyon arasındaki farklar

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

 1. Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır.
 2. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma.
 3. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca).
 5. Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir.
 6. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Maskeli mod, epidemiyolojik kontrolün önemli bir noktasıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Viral farenjit tedavisinde yaygın antibiyotik kullanımı yaygın bir yanlıştır.

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

 1. Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler.
 2. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın.
 3. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi.
 4. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Çocukta boğaz ağrısı - bir doktor görmek için bir fırsat

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

 • Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın;
 • Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının;
 • ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara;
 • Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez;
 • çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır);
 • düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Ellerin sık yıkanması ARVI ile enfeksiyon riskini azaltır.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Virüsler, bakterilerden daha az yaygın olmayan birtakım bulaşıcı hastalık patojenleridir. Viral doğanın bulaşıcı ajanları çok sayıda aileye bölünür ve farklı patojenler aynı anatomik bölgede patolojik değişikliklere neden olabilir. Viral farenjit, yani virüs tarafından kışkırtılan farinksin mukoza zarının iltihabı, farklı yaş gruplarındaki hastalarda ortaya çıkar. Bakteriyel doğanın iltihaplanma sürecinden nasıl farklıdır, özellikleri var mı ve nasıl kendini gösterir? Hastanın durumunu rahatlatmak için hangi tedaviler kullanılır?

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu farinksin mukoza zarının yenilgisi, bakteriyel bir doğanın farenjitinden çok daha sık görülür. Uzmanlar, hastalık vakalarının% 70'inden fazlasının virüsler ile ilişkili olduğunu iddia eder - faringeal bölgedeki inflamasyon semptomları akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptom kompleksine girebilir. Viral doğanın hem izole farenjit hem de ARVI, hem yetişkin hastalarda hem de farklı yaş gruplarındaki çocuklarda görülen akut seyirli bulaşıcı hastalıklardır.

Farenjit semptomlarını provoke edebilecek birçok virüs vardır - bunlar arasında ARVI'nin baskın olmasına neden olan solunumsal viral ajanlar bulunmaktadır. Bu durumda hastalığın belirtileri benzerdir ve etiyotropik olmaması, yani doğrudan etken maddeyi etkilemek, tek bir tedavi rejimini açıklar. Bununla birlikte, klasik ARVI semptomları için atipik işaretlerle karakterize edilen viral etiyolojinin farenjitleri de vardır - örneğin, bir hasta herpes virüs grubundan bir ajan ile enfekte olduğunda. Bu nedenle, farinks hastalığına neden olabilir:

 • rinovirüsler, koronavirüsler, solunum sinsityal virüsü;
 • adenovirüsler, influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO;
 • herpes simpleks virüsleri.

Viral enfeksiyon izolasyonda, sadece farinksin mukoza zarında hasara yol açarak meydana gelebilir veya bir dizi bulunan anatomik bölgeye yayılır. Yani, ARVI'de burun boşluğunun mukoza zarını, ayrıca larinks, trakea, bronşlar, bademcikler etkiler. Herpes simpleks virüsü ağız mukozasında zarara, dudaklara zarar verir. Klinik tablo patojen tipine, hastanın yaşına, bağışıklık sisteminin reaktivitesine (enfeksiyona cevap verme kabiliyeti) ve diğer bazı özelliklere bağlıdır.

Bir hastalık olarak farenjit, enflamasyonun varlığını içerir - enfekte olduğunda ortaya çıkan tipik bir patolojik süreç, bir viral maddeye maruz kalmanın bir sonucu olarak zarar görür. Enflamatuar süreç koruyucu bir reaksiyon olarak kabul edilir: virüs zaten vücutta olduğundan, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hasarlı alanı mümkün olduğunca sınırlamak gerekir. Bu nedenle, farklı yoğunluk derecelerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı - farinksin tüm viral lezyonlarını bir araya getiren semptomlar, herhangi bir iltihaplanma tipine özgüdür.

Viral etiyolojinin farenjitine, pürülan eksüda ile birlikte eşlik edilmez ve çoğu zaman catarrtal bir karaktere sahiptir.

Virüsün neden olduğu inflamasyonun özellikleri, kısmen viral ve bakteriyel enfeksiyon arasındaki farklılıkları açıklar. Kısmen, mukozal ödem ile karakterize olan kataral iltihaplanma nedeniyle, bezlerinin salgılama aktivitesinde bir artış ve yüzeyinde mukoza eksüdasının bulunması, hem virüs hem de bakterinin neden olabileceği bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyöz etiyolojinin seröz iltihaplanması virüsler (örneğin, herpes simpleks) - etkilenirken, etkilenen mukoza veziküller ile dolu seröz eksüdalar ortaya çıkar. Pürülan inflamasyonun nedeni piyojenik bakterilerdir (stafilokok, streptokok, vb.).

Viral farenjit akut seyir ile karakterize olduğundan, bu tür belirtiler ile karakterizedir:

 1. Ani başlangıç.
 2. İlk saatlerde ve / veya günlerde semptomların şiddetinde artış.
 3. Enflamatuar süreçten sonra hasarlı mukozanın iyileşmesini tamamlama eğilimi azalır.
 4. Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra zehirlenme belirtilerinin (zayıflık, ateş) iyileşme ve kaybolma eğilimi.

Viral kökenli farenjit ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak birçok özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce, virüsün türü - eğer ARVI vezikül oluşumu eşlik etmezse, farenks ve ağız boşluğunu etkileyen herpes simplex, çok sayıda vezikül ve ağrılı ülserin görünümünü kışkırtır. Hastanın yaşı da önemlidir. İmmün yetmezliği olmayan orta yaş grubundaki ergenler ve yetişkinler, farenksin viral inflamasyonunu nispeten kolay bir şekilde tolere edebilirler, esas olarak lokal semptomlar (ağrı, şişlik, yutma güçlüğü) ile ilgilidirler. Yetişkinlerde, farenjit ile birlikte, her zaman bir ateş yoktur. Bununla birlikte, genç yaş grubundaki çocukların belirgin lokal tezahürlerin yanı sıra belirgin bir zehirlenme sendromu olabilir.

Viral farenjit belirtileri nelerdir? Hastalığın belirtileri tipik olarak (farenksin viral enfeksiyonunun tüm formlarıyla ortaya çıkan) ve bazı enfeksiyon çeşitlerini karakterize eden ek olarak bölünmelidir.

Bunlar şunları içerir:

 • tahriş, kuruluk, boğazda karıncalanma;
 • zayıflık, artan vücut ısısı;
 • yutma hareketlerinde ağrı;
 • Kulaklarda ağrının ışınlanması, bazen - kulaklarda tıkanıklık ve ağrı;
 • obsesif bir doğanın öksürüğü.

Küçük çocuklarda, viral etiyolojinin farenjitleri genellikle nazofarenksin bir lezyonu olan rinofarenjit olarak ilerler.

Rinit de genellikle yetişkinlerde görülür. Bu nedenle, klinik tablo, ödem, burun tıkanıklığı, burun solunumu, burun boşluğundan boşalma varlığı ile tamamlanabilir. Erişkin bir hastada ateş sıklıkla subfebrildir (37.1-37.9 ° C), çocuk ateşli değerlere ulaşabilir (38-38.9 ° C).

Muayenede, farinks mukoza zarının kızarması ve şişmesi gözlenir, bazen yüzeyinde yükselen lenfadenoid foliküller görülür. Farinks mukozasının duvarlarında, bazen mukopurulent baskınlar. Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyonu önleyebilir, bu yüzden farinksin tüm değişikliklerine dikkat etmelisiniz.

Bunlar arasında, kızılkafa, şeffaf, grimsi-sarımsı - mukus zarı üzerinde veziküllerin görünümü çağrılabilir. Bu semptomlar, enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO, herpes simplex'in neden olduğu bir enfeksiyonun karakteristiğidir. Bademcikler, dil, dudak, yanaklar da etkilenebilir.

Viral farenjit varsa, yetişkinlere ve çocuklara yönelik tedavi şemaya göre inşa edilmiştir:

 1. Diyet (keskin, ufalanma, soğuk ve sıcak yemekler, sigara, alkol, gazlı içecekler) reddetme.
 2. Ses yükünün sınırlandırılması, odadaki mikro iklim parametrelerinin iyileştirilmesi (sıcaklık, nem).
 3. Lokal terapi (gargaralama, tabletlerin emilmesi, spreyleme).
 4. Ateşli sistemik antipiretik tedavi 38-38.5 ° C'den daha fazladır (Parasetamol, Nurofen).

Lokal terapi, gerektiğinde immüno-modüle edici (IRS-19) etkisi olan analjezik, antiseptik, anti-enflamatuar (Strepsils Intensive, Pharyngept, Decaturene) olmalıdır. Durulama için adaçayı infüzyonu, papatya, Rotokan, tuz bazlı çözeltiler, soda kullanılır.

Viral farenjit, virüsleri etkilemediğinden antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmekte yararsızdır.

Virüsler ve bakteriler farklı şekillerde düzenlenir; Bir antibakteriyel ilaç virüsü yok edemez, ancak aynı zamanda yan etkileri gösterebilir. Spesifik antiviral ilaçlar vardır, ancak sadece belirli virüsler üzerinde etki gösterirler - örneğin, herpes simpleks (Asiklovir). Bu ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz tedavisi için hangi sprey iyidir

Boğaz için spreyler her zaman boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar patolojilerinin tedavisinin bir parçası olmuştur. Etkilenen bölgeden patojenlerin yıkanmasına yardımcı olur, dokuların iyileşmesini hızlandırır, iltihabı azaltır ve basitçe uyutur.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.