Loading

Çocuklarda bademcik iltihabı ile mücadele: uygun tedavi hakkında tavsiye

Viral bademcik iltihabı, bademciklerin şiştiği ve yutkunmanın ağrıya neden olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır.

Çocuk doktor ofisinde

Enflamatuar süreç boğaz ve bezleri etkiler.

Boğaz ağrısının oluşması, sadece enfeksiyonun yutulmasıyla değil, aynı zamanda bağışıklık sistemindeki bir azalmayla, hipotermi ve yorgunluk ile de meydana gelir.

Viral bademcik iltihabı bademciklerin çoğalması ile karakterizedir. Daha önce çıkarıldılar, ancak bademciklerin filtreler olarak işlev gördüklerine ve alt solunum yollarını enfeksiyondan koruduğuna inanılıyor.

Viral bademcik iltihabı nedenleri

Tonsillit nedenleri streptococci ve virüslerdir. Bazen hastalığın etken maddeleri arasında pnömokok ve klamidya vardır.

Hastalığa katkıda bulunan faktörler arasında sıcaklık değişimlerini, düşük bağışıklığı ve vitamin eksikliğini belirtmek gerekir.

Genellikle anjin, bulaşıcı taşıyıcılardan havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Aşağıdaki hastalıklar anjin gelişmesine katkıda bulunabilir:

 1. Sinüzit veya sinüzit.
 2. Çürük gelişimi.
 3. Sık soğuk algınlığı.

Viral bademcik iltihabı aşağıdaki virüslere neden olabilir:

 • soğuk algınlığı virüsleri: rinovirüsler ve grip;
 • bağırsağın gevşemesine katkıda bulunan adenovirüsler;
 • Kızamık virüsleri ve ayak ve el hastalıklarını provoke eden enterovirüsler.

Hastalığa katkıda bulunan aşağıdaki faktörler vardır:

 1. Keskin bir sıcaklık atlama sırasında, soğuk içeceklerle veya olumsuz hava koşullarında alt soğutma.
 2. Toz ve kir ile doymuş ve düşük sıcaklıklardaki ıslak hava, enfeksiyonun gelişimine katkıda bulunur.
 3. Yeterli beslenme eksikliği ve hijyen prosedürlerine uyulmaması bağışıklığı azaltır ve anjin gelişimini destekler.
 4. Virüslerin aktive edilmesi kötü alışkanlıklar, yorgunluk ve hareketsiz bir yaşam biçimidir.
 5. Bademcik iltihabındaki lenf düğümlerinin, çürük, gastroenterit veya sinüzit varlığından iltihaplanması.
 6. Sürekli stresli durumlarda ve uykusuzluk altında vücutta bir enfeksiyon var.

Çocuklarda viral bademcik iltihabı hekime gitmek için özel ilgi ve zorunludur.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Viral boğaz ağrısı aşağıdaki belirtiler ayırt edilir:

 1. Boğaz duvarı bölgesinde kızarıklık görünümü.
 2. Yutulduğunda acı hissi.
 3. Yüksek sıcaklığın görünümü.
 4. Vücutta ağrının görülmesi, baş ağrısı ve halsizlik.
 5. Lenf düğümleri artar ve amigdala kırmızıya döner.

Bakteriyel bademcik iltihabı viralden farklıdır. Virüs ile iltihaplanma ağız boşluğunu etkilemez ve bademcikler plak içermez. Bakteriyel inflamatuar süreç, ağız boşluğu boyunca çiçeklenme ile karakterizedir. Viral hastalığa, dışkı, bulantı ve karın ağrısının ihlali eşlik eder.

Çoğunlukla enterovirüs enfeksiyonu olan çocukların viral anjinaları vardır. Mukoza zarında yaralar ve vücudun zayıflaması eşlik eder.

Çocukların hastalık durumunda, herhangi bir semptom uyarılmalıdır: zayıflık ve iştah kaybı, lenf düğümlerinin kalınlaşması, sıcaklığın ortaya çıkması veya amigdalada bir apse.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı teşhisi ve tedavisi

Çocuklarda viral anjin yetişkinlere göre çok daha yaygındır ve bu bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. Özellikle 8 yıla kadar olan çocuklar enfeksiyona direnç göstermezler, çünkü bağışıklık sistemi tam olarak oluşmaz ve bağışıklık durumlarında hafif bir düşüşle bile enfeksiyon meydana gelebilir.

Viral bir boğaz ağrısı nedir?

Boğazda lokalize olan inflamatuar süreç, enfeksiyona bir tür bariyer olan bademcikleri etkiler. Boyutu artar, bir baskın vardır, bir döküntüdür, yani virüsün saldıran her olası yoludur. Ve çocuklar genellikle hastalanırlar ve bunun nedeni aşırı soğuk gıdaların tüketimi olabilir, ya da herpes boğaz ağrısı ise, virüsün taşıyıcısı ile temasa geçebilir.

farklar

Viral ve bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan, çocuklarda semptomları ayırt etmek gerekir çünkü bu ya da başka bir hastalığın nasıl tedavi edileceğine bağlıdır. Enfeksiyöz bakteriler stafilokoklara ve streptokoklara neden olurlar. Bademcikler üzerindeki viral enfeksiyonda plak yoktur, "dil" alevlenmez, beyaz kapanım yoktur, boğazın her iki tarafı da alev alabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon ile boğaz ve dil beyaz noktalarla kaplanabilir, bademcikler yüksek derecede iltihaplıdır ve yüzey boyunca kırmızı bir renk tonuna sahiptir, bunlar ayırt edici özelliklerdir. Kural olarak, her iki taraftaki boğaz, etkilenir. Çoğu zaman soğuk hava anjinanın ortaya çıkmasının sebebidir ve daha sonra, hangi düzenlilik kendini gösterirse, bebeğin yaşına bağlıdır.

Bir yıla kadar olan küçük çocuklarda, özellikle emziren, virüsün yayılmasını engelleyen anne antikorları vardır. Bu nedenle, bebekler nadiren anginadan muzdariptirler, daha yaşlı yaşlarda maternal antikorların gücü zayıflar ve sonunda yok olurlar. Bebek altı aylık yaşlara ulaştığında enfeksiyon riski artar, 3 yaş ve üstü yaş grubunda ise çocuklar hastalanma riski altındadır. Bu dönemde, bu tür hastalıklarla en fazla sayıda hastane çağrısı yapıldı.

sınıflandırma

Akut bademcik iltihabı formları sadece hastalığın bulunduğu aşamada belirlenir. Ve bunun, hastalığın kökeniyle, yani, hangi enfeksiyonların anjinin gelişmesine neden olduğu ile ilgisi yoktur. Enflamatuar sürecin aşağıdaki aşamaları vardır:

 1. Catarrhal, boğazda ağrı, terleme, kuruluk ile ifade edilir. Çocuklarda tedavi başarılıdır ve kısa zamanda ana şey zaman içinde lokalize etmektir;
 2. Lacunar angina daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Bademcikler kırmızımsı bir renk alır, şişer, yemek yemek imkansız hale gelir;
 3. Pürülan foliküller üzerinde pürülan döküntülerle birlikte foliküler odaklar görünür ve bunlar görsel olarak belirlenebilir;
 4. Ülseratif anjin, plağa benzeyen ince bir filmin altındaki erüpsiyonlarla karakterizedir. Kırılgan, ağrılı yaralar ağrıya neden olur ve bebeği tahriş eder.
 5. Herpes boğaz ağrısı, vesiküller şeklinde dudakların üzerinde bir döküntü gibi görünüyor. Hem farenks hem de tüm vücudu etkiler.

Anjina'nın genel adı kesin değildir ve doktorlar kullanılmaz, uçuk ve bademcik iltihabı ile doğrudan bir ilişki yoktur. Doktorlar bu hastalığa enterovirüs vasküler stomatit diyor.

nedenleri

Virüs, çoğu kez, vücuda ağızdan girdiği için, aktivitesinin ilk uyarımı gerçekleşir, iltihaplanma süreci başlar. Özellikle tehlikeli olan aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurur:

 • grip ve çeşitleri;
 • rotavirüs;
 • adenovirüsler;
 • sitomegalovirüs;
 • kızamık;
 • Coxsackie (bir çeşit uçuk);
 • Epstein-Barr virüsü;

Bir çocuk bir taşıyıcı olabilir, hasta kişi ile iletişim kurabilir ve henüz enfekte olmaz. Her şey vücudun iç kuvvetlerine, bağışıklığına bağlıdır. Bebeği enfeksiyondan korumak için değil, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne kadar çok önemlidir. Stresler, dengesiz beslenme, bazı tıbbi prosedürler bir saldırıyı tetikleyebilir.

semptomlar

Viral boğaz ağrısının ayırt edici özelliği, hızlı başlangıcı olarak kabul edilir. Bu tür belirtilere dikkat etmelisiniz:

 • farinkste akut ağrı;
 • yüksek okumalara ulaşabilen sıcaklık;
 • genel durumun bozulması, soğuk algınlığı veya grip gibi belirtiler vardır;
 • yemeyi reddetme;
 • genişlemiş lenf düğümleri;

Bunlar virüsün zaten harekete geçmeye başladığını gösteren ilk işaretlerdir. Bu süre zarfında belirli önlemleri almak için, bunu engelleyebilir ve hastalık ciddi sonuçları olmadan, yumuşak bir şekilde devam edecektir. Zaman kaybedilirse hastalık daha aktif hale gelir ve bir çocukta boğaz ağrısını iyileştirmek daha zor olacaktır. Birkaç gün sonra ek belirtiler vardır:

 • burun akıntısı;
 • öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • farinksin tüm kısımlarının şişmesi;
 • bademcikler üzerinde döküntü;

Vücuda giren rotavirüs, zorunlu olarak sindirim bozukluğuna neden olur, böylece kusma ve ishal varlığı anlaşılabilirdir. Doğru yaklaşımla hastalık bir hafta sürer ve iyileşme için aynı miktarda gereklidir.

tanılama

Viral ve bakteriyel boğaz ağrısını karıştırması kolay olduğundan, sadece ilgili hekim hastalığı teşhis edebilir. Küçük bir hastanın tüm şikayetlerini göz önünde bulundurarak, analizden sonra elde edilen bulgulara ve verilere dayanarak, çocuklarda viral boğaz ağrısının tedavisini üstlenir.Ailesinin ilk deneyimi olmasa bile, kendi kendine teşhis edilemez. Hastalığın doğasını belirlemede bir hata, ilaçların enfeksiyon üzerinde uygun bir etkisi olmadığı için yürümeye başlayan ağrılı günlerin çoğuna mal olabilir.

tedavi

Çocuk doktoruna başvurduktan sonra, kendilerine verilecek önerileri kesinlikle takip etmek önemlidir. Her şeyden önce:

 • yatak istirahatine uymak;
 • yemek ayarlanmalıdır;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • hapları ve tentürleri alın;
 • ek olarak halk ilaçları kullanın;


Erişkinlerde viral boğaz ağrısını tedavi etmek çok daha kolaydır, çünkü iyileşme süreci vücudun iç gücünü uyarır, bağışıklık güçlüdür, hastalık olmadan ek fonlar olmadan baş edebilir. Çocuklar için durum farklıdır ve antiviral ilaçlar formundaki yardım patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını durdurmaya yardımcı olacaktır. Gerekirse, semptomlara, ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak tedaviyi reçete edin.

Birçok insan, antibiyotik almakta, tüm hastalıklar için onları her derde deva olarak düşünmektedir. Onları doktorun reçetesi olmaksızın almak vücudun zarar görmesine neden olabilir, çünkü virüsler onların varlığına cevap vermez. İlk aşamada hastalığı bloke etmek için harcanması gereken süre atlanır ve enfeksiyon ilerler. Çocuklar için bu tür uyuşturucular tavsiye:

Bu ilaçlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalığın nedenini yok eder, terimlerini kısaltır.

Solunumu kolaylaştırmak için vazokonstriktif ilaçlar tavsiye edilir: Nazivin, Ximelin, Nazol Baby.

Bebeğin ve genel durumunun nefes almasını kolaylaştıracak olan, burun içindeki şişlik ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olurlar. Durulama, iltihabın şiddetini azaltabilir, ancak her zaman kullanılamaz, doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İyi kanıtlanmış:

Virüsler üzerinde ezici bir etkiye sahiptirler, olumsuz bir etkiye sahip olan mikroorganizmaları yıkarken, farenksdeki enflamatuar sürecin yoğunluğu azalır.

Halk tarifleri

Bu veya bu tarifi kullanma konusunda bir karar vermek için buna değmez. Doktorlar, bu tür çareler hakkında yeterince iyi bilgilendirilmişlerdir ve mutlaka bunları ek olarak önermektedirler. İstenmeyen mikroorganizmaları yıkamak için ana yöntem durulamadır. Bademciklerin temizlenmesine yardımcı olacak bu prosedürdür.

Otlar, ya da onlardan gelen infüzyonlar, sadece farinksin iltihaplı dokularını yumuşatmakla kalmamış, aynı zamanda terapötik bir etkiye de sahiptir. 2 saat içinde bir bardak kaynar su ısrar etmek için kireç, papatya eşit parçalara otlar toplayın. Pelin, adaçayı ve calendula da 300 g suda ısrar etmek için eşit oranlarda. Bu miktar bir yemek kaşığı toplama gerektirir.

Sonra, her 2 saatte bir durulayın, ancak sadece 3 yaşından büyük çocuklar bunu yapabilir. Mükemmel bir araç meşe kabuğuyla karıştırılmış bir kireç çiçeği düşünün, bir ila iki. 2 saat demlemek için bir bardak kaynar su için bir büyük kaşık. Durulamadan önce biraz bal ekleyin. Bir bebeği beslemeye zorlayamazsınız, eğer yemeği reddederse, o zaman daha çok sevdiği şeyleri sunmanız gerekir ve ürünler aynı zamanda kaba olmamalıdır.

önleme

Önleyici tedbirler, vücudun genel güçlendirilmesini ve çocuğun bağışıklığını arttırmayı içerir. Her şeyden önce, lif, vitaminler açısından zengin, tam ve dengeli bir besindir. Akut solunum yolu hastalığı ve grip salgınının döneminde, çocukta enfeksiyona yatkın ise multivitaminler gereklidir, halka açık yerlerden uzak durmaya çalışın.

Sertleşme, zayıflamış çocuğun hava koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olur. Bir başlangıç ​​için, bebeği ıslak bir havluyla silebilir, daha sonra banyo yaparken zıt bir ruha gidebilirsiniz. Güneşlenmek, hava, mevcut olmalı, açık havada yürümek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olur.

Evde hijyen kurallarına uymak önemlidir, binaların ıslak temizliği yapılmalı, hem kışın hem yaz aylarında odaların havalandırılması gereklidir. Genellikle yaz aylarında, özellikle de tatilde anjin yaşanır. Rezervuarlar virüslerin taşıyıcısı ve büyük bir insan popülasyonudur, genellikle rotovirüs enfeksiyonu ile enfeksiyona yol açar.

Bu nedenle, bebeğin banyo yaparken su yutmamasını veya önleyici tedbirler almasını sağlamak önemlidir.Yağmur iltihabı, özellikle viral olmak üzere, anjin kadar tehlikeli değildir, ancak kolayca kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, her şey ne kadar çabuk harekete geçeceğine bağlıdır ve bu durumda çocuk doktoruna itiraz gereklidir, boğazdaki neyin tedavi edileceğini belirleyecektir.

Sivrisinek ile tedavi edilen çocuklarda viral anjin

Komarovsky tarafından angina tedavisi: nasıl bademcik iltihabı tedavi, video

Angina, bakteriyel bir karakteri olan ciddi bir bulaşıcı hastalıktır.

Hastalığın seyri sırasında bademcik iltihabı oluşur, bu da boğazda şiddetli ağrıya neden olur.

Kural olarak, bademcik iltihabı görünümü streptokok ve bazen stafilokok tarafından teşvik edilir.

Hastalık şu şekilde bulaşır:

 1. boğaz ağrısı olan bir kişi ile temas halinde olduğunda;
 2. virüsün taşıyıcısı ile temas ettiğinde;
 3. havadaki damlacıklar.

Genellikle, genç hastalarda tonsillit belirtileri görülür. Bu hastalığın seyri ve tedavinin yolları hakkında, tıp eğitimi olmayan kişilerin genellikle anjina için boğazda normal ağrıları olduğunu iddia eden Dr. Komarovsky, diyor. Aşağıda bu bilgileri içeren formu görebilirsiniz.

Bununla birlikte, boğazda her zaman acı verici duyular bademcik iltihabının varlığına işaret eder. Sıklıkla, boğazda kızarıklık ve ağrı anjina ile ilgili değildir, ancak basit bir viral enfeksiyon varlığı hakkında konuşun. Fakat bademcik iltihabı viral bir doğadan nasıl farklıdır?

Angina ve ARVI arasındaki fark

Komarovsky, streptokok enfeksiyonunun, vakaların çoğunda anjinin nedensel ajanı olduğunu vurgulamaktadır. Nazofarenks içine girdikten sonra, virüs bademcikler içinde bir akut enflamatuar süreci kışkırtır. Aşağıdaki belirtiler bu hastalık için tipiktir:

 • yutma ve nefes alma zorluğu;
 • kızarıklık ve boğaz ağrısı;
 • durumun genel bozulması (uyuşukluk, uyuşukluk);
 • bademciklerde plak, şişme ve apse;
 • baş ağrısı;
 • sıcaklıkta 40 dereceye çıkar;
 • iştahsızlık;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Hasta yukarıdaki tüm semptomlardan endişe duyuyorsa, viral hastalığı boğaz ağrısından ayırabilecek ve yeterli tedaviyi önerebilecek olan doktora gösterilmesi acil bir durumdur.

Ayrıca, Dr. Komarovsky çok tehlikeli bir hastalığın pürülan anjina olduğunu not eder. Bu nedenle, bu tür bademcik iltihabı teşhis etmek ve hatta daha fazla tedavi etmek imkansızdır çünkü semptomları diğer eşit derecede ciddi hastalıkların tezahürlerine benzer olabilir.

Örneğin, anginaya benzer semptomlar difteri veya mononükleoz ile ortaya çıkabilir, ki bu tedavi anjina ile yapılan tedaviden önemli ölçüde farklıdır.

Ayrıca, Komarovsky, boğaz ağrısının boğaz ağrısı ile karıştırıldığı vakaların oldukça yaygın bir olgudur. Ancak bu durumda, doktor hastalığın diğer semptomlarını gözlemlemeyi önerir.

Yani, hastanın bademcikleri şişmiş ve temiz değilse, öksürük ve burun akıntısı var, o zaman büyük ihtimalle bademcik iltihabı değil, basit ARVI. Ancak, kesin tanı, ancak daha sonra yetkili tedaviyi gerçekleştirebilen bir doktor tarafından yapılabilir. Nasıl bademcik iltihabı teşhis, sadece doktor Komarovsky ve söyle.

Çeşitli türlerde anjinasyonun özgüllüğü

Komarovsky, streptokokal tonsillitin çeşitli formlara sahip olabileceğine dikkat çekiyor:

Bıldırcın foliküllerinde foliküler anjin ile epitelyal dokudan görülebilen pürülan adacıklar oluşur. Pürülan anjinin zor olduğunu belirtmek gerekir. Hastalığın bu formu çok tehlikelidir, çünkü tedavisi yanlışsa, çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Lacunar tonsillit, kanallarda lakün görünümü ile karakterizedir. Bu tip bir hastalık folikülerden daha karmaşıktır, dolayısıyla komplikasyon kronik tonsillit olabilir.

Flegmonöz bademcik iltihabı, lakünlerden birinin pürülan yayılması ile karakterizedir, bu nedenle hastanın durumu keskin bir şekilde bozulmaktadır. Hastalığın bu formu ile hasta en kısa sürede hastaneye yatırılmalıdır.

Fakat bademcik iltihabı her zaman bir streptokokal boğaz nedeniyle meydana gelmez. Bazen ARVI'ye eşlik eden bir hastalık olarak gelişir.

Hasta, vücut ısısında ve salgı bezlerinin takviyesiyle birlikte, eğer hasta gibi belirtiler varsa, viral boğaz ağrısının varlığından bahsedebilirsiniz:

Sıklıkla viral bademcik iltihabı adenovirüs, grip, koronavirüs, rinovirüs ve parainfluenzaya bağlı gelişir. Viral bir boğaz ağrısı tedavisi okuryazar değilse, o zaman hastalık bakteriyel bademcik iltihabının ilerlemesine katkıda bulunacak şekilde uzatılmış bir forma akacaktır.

Viral boğaz ağrısının özel bir türü hercangina olup, etken maddesi Coxsackie virüsüdür. Sindirim sisteminde çoğalan bir enterovirüsdür.

Patates kemeri üzerindeki herpangina, yumuşak damak, boğaz ve bademciklerin sırtında küçük kırmızı veziküller oluşur. Fakat hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra kendilerini patlattılar.

Herpangina çok hızlı gelişir. Kas ve boğazda ağrı sendromu ve yüksek ateş ile ilerler. Ayrıca hazımsızlık, kusma ve karın ağrısı da kaydedilmiştir.

Komarovsky, bazı hastalarda bademciklerin sürekli olarak iltihaplı ve şiştiğini belirtiyor. Bu durumda, bunun kronik bademcik iltihabı olduğu söylenebilir.

Herhangi bir bulaşıcı hastalığın (grip, akut solunum yolu hastalığı, ARVI), bademcik iltihabına neden olduğunu, ki buna anginaya özgü semptomatoloji eşlik edebilir.

Ancak, kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda iltihaplanma ve kızarıklık, anjin sayılmaz. Bu duruma kronik bademcik iltihabı denir.

Tanı, tedavi, komplikasyonlar

Doktor, hastalığın ortaya çıkmasını hangi tür patojenlerin tetiklediğinden şüphe ederse, hastayı muayeneye gönderir.

Rutin bir klinik kan testi, streptokoklara veya viral bir enfeksiyona neden olan şeyi oluşturmayı mümkün kılar. Ve tedavi sadece test sonuçlarını aldıktan sonra uygulanacaktır.

Bakteriyel ve viral anjina için tedavi yöntemleri farklıdır. Bu nedenle, hastalığın pürülan bir formu teşhis edildiğinde, o zaman antibakteriyel ajanlarla tedavi edilmelidir.

Hastalığın kaynağı viral ise, antibiyotik kullanımı anlamsızdır. Bu nedenle, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için antiviral ajanlar kullanılır ve sadece komplikasyonları önlemek için antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için videoyu izleyebilirsiniz.

Dr. Komarovsky, anjinanın tüm sorumluluklarla ve yalnızca tıbbi gözetim altında tedavi edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Pürülan streptokokal bademcik iltihabı zamanla tedavi edilmediğinde, böbreklerin, kalbin ve eklemlerin bozulmasına yol açabilir. Sonuç olarak, bu gibi tehlikeli hastalıklar:

 1. glomerulonefrit;
 2. romatizma;
 3. piyelonefrit;
 4. romatizmal kalp hastalığı;
 5. romatoid artrit.

Yukarıdaki hastalıkların hemen hemen hepsinin, anjin tedavisinin yanlış veya zamansız olduğu gerçeğinin bir sonucu olduğu belirtilmelidir.

Boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Komarovsky, videosunda, iltihaplı bademciklerin tedavi yöntemlerini anlatıyor. Yani, eğer pürülan streptokokal anjinadan kurtulmanız gerekiyorsa, o zaman antibiyotik almadan tedavi edilemez. Bu durumda en etkili araç penisilindir.

İlacın gerekli dozu, hastanın bireysel özelliklerini (yaş, hastalığın seyri, alerjilerin varlığı, vb.) Dikkate alarak doktor tarafından belirlenir. Bakteriyel bademcik iltihabının en az yedi gün tedavi edilmesi gerektiğinden tedaviyi sona erdirmenin çok önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Pürülan anjina için antibiyotik ek olarak, Dr. Komarovsky aşağıdakileri önerir:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Hasta yutmaya ağladığında, sıvı gıda kullanımı;
 • vücut ısısının normalleşmesini destekleyen antipiretik ajanların alınması (Ibuprofen, Parasetamol);
 • Yerel bir etkiye sahip ilaçların alınması (çözümler, tabletler).

Ayrıca, Dr. Komarovsky gargara gibi bir prosedüre özellikle dikkat eder. Böyle bir tedavi gargara olabilecek herhangi bir yolla yapılabilir:

Bu halk ilaçları ilaç kullanırken olduğu gibi benzer bir etkiye sahiptir. Ancak, boğazın tıkanması iyileşme sürecini hızlandırmayacaktır, ancak bu prosedür boğazdaki bir boğazdaki boğazı temizler ve ağrıyı ortadan kaldırır.

Aynı şey tabletler için de geçerlidir. Onların yardımıyla kronik bademcik iltihabını veya pürülan boğaz ağrısını tamamen tedavi etmek mümkün değildir, ancak hastanın genel durumunu büyük ölçüde hafifletecektir.

Hastalığın viral formunun tedavisi, pürülan boğaz ağrısının tedavisinden farklıdır. Sonuçta, antibakteriyel ilaçlar virüsleri yok edemez, bu nedenle antiviral ilaçlar reçete edilir.

Ve hastalığın durumu iyileştiğinde hastalığın antibiyotiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilir. Ancak, bu durumda, doktor, belirli antibiyotik almak için karar almalıdır.

Kronik bademcik iltihabı genellikle aşağıdaki önlemlerden oluşan konservatif yöntemlerle tedavi edilir:

 • genel güçlendirme (sertleştirme, immünoterapi, egzersiz, dengeli beslenme);
 • Fizyoterapötik (ultrason, ultraviyole radyasyon, UHF);
 • bakteriyofajlar veya antibakteriyel ajanlar ile tedavi.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, patojenik mikroorganizmaların yıkanmasına izin verecek olan, antiseptik solüsyonlarla sulama ve gargara ile tedavi edilmelidir. Ve eğer pürülan fişleri yüzeyden çıkarmak gerekiyorsa, KBB odasında özel bir uca sahip bir şırınga ile yapılır.

Kronik anjina için halk tedavisi yöntemleri, aşağıdaki bileşimlerle boğazın günlük olarak durulanması anlamına gelir:

 1. elma sirkesi (1 yemek kaşığı kaynatılmış su başına 1 yemek kaşığı);
 2. bitkisel tentür (Elekasol veya Rotokan);
 3. kırlangıçotu kaynatma (250 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı);
 4. propolisin su tentürü.

Kronik bademcik iltihabı diğer vücut sistemlerine zarar verirse, iltihaplı bademciklerin çıkarılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Angina ve onun komplikasyonları, formları ve formları ile ilgili detaylar Dr. Komarovsky bu yazıda videoda anlatacak.

Çocuklarda Angina - tedavi

Çocuklarda angina tedavisinde, hem viral hem de bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği için kesin bir tanı koymak ve hastalığın formunu belirlemek gerekir. Grip ya da soğuğa neden olan virüsler de bazen bu hastalığa neden olurlar.

Angina yaygın olarak yaygın akut enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır, farinksin, özellikle palatine bademciklerin yanından belirgin inflamatuar değişiklikler gösterir.

Ve çocukların bağışıklığı zayıf olduğundan, yetişkinlerin anjinadan muzdarip olma olasılıkları daha yüksektir. En hassas yaş 3 ila 7 yıldır.

Hastalığın nedeni enfekte olmuş bir kişiyle temasa geçmektir, ayrıca içecek ve yiyecek ya da ev eşyaları ile enfekte olabilirsiniz. Temel hijyen kurallarına uyulmaması durumunda, anjin hızlı bir şekilde aile üyelerine, anaokullarına ve okullara yayılabilir.

Çocuklarda Angina - belirtiler

Enfeksiyonun tipine bakılmaksızın, hastalık daima aniden başlar, çocuğun ateşi ve boğaz ağrısı vardır.

Çocuklarda anjinin ana belirtileri şunlardır:

 • Kötü iştah;
 • Zayıflık, baş ağrısı, titreme;
 • Sıcaklık 38-40 ° C aralığında;
 • Yutulduğunda ağrı;
 • Çeşitli genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri;
 • Sessiz ses.

Bebeklerde anjinin tanınması daha zordur çünkü bebek duygularını açıklayamaz ve acı verici bir durum hakkında şikâyet edemez. Rahatsızlık belirtileri ve endişe nedeni olabilir:

 • Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi;
 • Artan kaprissizlik, sinirlilik ve sürekli ağlama;
 • Büyük miktarda tükürüğün tahsisi, çünkü bebek yutmaya ağrır;
 • Artan vücut ısısı;
 • Her iki bademcik mukozasının şişmesi ve kızarması.

Çocuğu muayene ederken ve hastalığın ilk belirtilerini bulurken hemen bir doktora danışın, çünkü en ufak bir boğaz ağrısı bile ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Difteri veya boğmaca gibi benzer semptomları olan hastalıkları dışlamak için, ağız mukozasının yayılmasının laboratuar muayenesi gereklidir.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı - tedavi

Çocuklarda angina tedavisi, hastalığa neden olan enfeksiyona bağlıdır. Nedeni bir virüs ise, sadece antipiretik ve antiviral ajanlar kullanılarak tedavi edilebilir.

Her durumda, tedavi kapsamlı olmalı, semptomlardan kurtulmaya yardımcı olacak, enfeksiyonun odağını tahrip edecek ve olası komplikasyonları önleyecektir. Tedavi sürecinde katı yatak istirahatine uymak önemlidir, ancak aynı zamanda sargıdan kaçınılmalıdır. Çocukların motor aktivitesini sınırlandırarak, vücut üzerindeki yükü en aza indirmek gerekir. Zehirlenmeyi ve su kaybını önlemek için, hasta çocuğun cömert bir ılık içeceği (çay, ballı süt, vitaminli içecekler) gerekir ve yiyecekler sıcak ve sıvı olmamalıdır.

Viral bir enfeksiyon durumunda, çocuklarda angina tıbbi tedavisi şunları içerir:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar - parasetamol, nimesil, ibuprofen. Onların hareketleri, sıcaklığı (38.5 ° C'nin üstünde) düşürmek ve boğazdaki ağrıyı azaltmaktır. Bir doktor reçetesi olmadan ilaç satın alabilirsiniz, ancak kesinlikle talimatlara göre kullanın;
 • papatya, nergis, St. John bitkisi, adaçayı, ıhlamur kaynatma ile gargara antibakteriyel durulama suyu çözeltileri rivanola (0.05-0.1%), iodinol, klorheksidin ve dioksidina, - Topikal antiseptikler.

Vücudun savunmasını teşvik etmek için, mor ekinezya gibi bağışıklığı güçlendiren ilaçlar almak iyidir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Çocuklarda irinli tonsillit tedavisi o (bazen hastalığın ajanları pnömokoklar veya streptokoklar olabilir) stafilokoklar en sık neden olduğu bir bakteriyel enfeksiyon olduğu göz önüne alındığında, yapılmalıdır. Çocuklarda, genellikle bağışıklık, hipotermi, ağız boşluğunun diğer patojenler ile enfeksiyonu gibi, vücudu zayıflatan faktörlerin arka planında, böyle bir anjina vardır. Hastalığın karakteristik özellikleri vardır: larinks kızarıklık şişlik, bademcik sarımsı beyaz püstüller üzerinde oluşumu - hastalıklı folikülleri. İlk olarak, bir kibrit başının boyutu aşan tek nodüller değeri enfekte ama plak yırtılması irin kurduğu zaman, kısmen veya tamamen bademcikler kapsamaktadır. Hastalık, özellikle yüksek ateş, yutulduğunda şiddetli ağrı ve tüm zehirlenme belirtileriyle birlikte zorlaşabilir.

Bu nedenle, çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisinin genel kompleksi, patojen bakteriler olduğu için penisilin ve sefalosporinler grubunun antibiyotik kullanımını gerektirecektir. Bir doktorda tayin edilmiş antibiyotik tolerabilite için bir test yapılmalıdır. Bir alerjinin ortaya çıkması durumunda, grup makrolidlerin ilaçları atanır. Bağırsak mikroflorasını düzeltmek için antibakteriyel ajanlarla tedavi edildiğinde, pribiotiklerin (Lactobacillus, Simbiter, Simbivit) paralel alımı gereklidir. Hastalığın sıcaklığını ve lokalizasyonunu hızlı bir şekilde azaltmak, günde 1-2 kez olmaksızın, bir Lugol veya furatsilina çözeltisiyle bademciklerin etkili bir şekilde tedavi edilmesidir. Ancak, birçok çocuk doktorunun, amigdala'nın yağlayıcı antiseptiklerini önermediğine dikkat edilmelidir, çünkü bu, mukozanın koruyucu tabakasına zarar verir.

Ayrıca, yerel araçlar zorunludur:

 • Antiseptik ve boğazda ağrıyı gidermek için haplar (Strepsils, Seppteth, Faringosept, Decatilen, Trachsen, Hexoral);
 • Boğaz için spreyler (Stopangin, Aqua Maris, Givalex) üç yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılmasına izin verilir;
 • Durulama için hazırlıklar (soda çözeltisi, Furacilin çözeltisi).

Bir yıla kadar olan bebekler nadiren boğaz ağrısından muzdariptir. Hastalık durumunda hastaneye yatma endikedir. Bebeklerde anjin tedavisinde, süppozituvar, şurup ve kas içi enjeksiyon şeklinde ilaç kullanın. Tüm randevular kesinlikle çocuğun ağırlığını dikkate almalıdır.

Çocuklarda boğaz ağrısı önlenmesi uzun sistematik bir sertleşme olan temiz hava, kişisel hijyen, diş bakımı ve zorunlu havalandırma ve sık ıslak temizlik yürür.

Doktor Komarovsky - çocuklarda angina, tedavi

Dr. Komarovsky'ye göre, çocuklarda anjina tedavisi zamanında başlamalıdır. Fakat bu, bebeğin boğazının kızarması sırasında antibiyotik almanız gerektiği anlamına gelmez.

Antibiyotik ilaçlar, durumu hafifletmek ve komplikasyon olasılığını azaltmak için reçete edilir. Enfeksiyonun ilk dokuz günü boyunca antibiyotik reçete edilirse bu olasılığın önemli ölçüde azaldığı kanıtlanmıştır. Ve birçok araştırmanın sonuçları, vücudun ilk iki gününün ilaç desteği olmadan hastalık ile mücadele ettiğini gösteriyor - streptococcus'a karşı bağışıklık artar. Komarovsky, hastalığın başlangıcından sonraki üçüncü günde anjinayı tedavi etmek için antibiyotik almanın da nüksetme olasılığını azalttığına inanmaktadır.

Böyle romatizmal ateş, glomerulonefrit, romatizmal kalp hastalığı gibi tetikleyici komplikasyonların gecikmiş veya yanlış tedavi ile sonuçlanabilir ciddi bir hastalıktır, çünkü herhangi bir durumda, ebeveynler çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi çok önemli olduğunu bilmelidir.

Bunu biliyor muydun:

En yüksek vücut ısısı, hastaneye 46.5 ° C sıcaklıkta giren Willie Jones (ABD) 'de kaydedildi.

Aşıklar öpüştüğünde, her biri dakikada 6,4 kcal kaybeder, ancak yaklaşık 300 çeşit farklı bakteri değiştirir.

Yaşam boyunca, ortalama kişi iki veya daha fazla büyük tükürük havuzu üretir.

Hastaların% 5'inde antidepresan Clomipramine orgazma neden olur.

Sollerin ortalama yaşam beklentisi sağ elini kullanmayanlardan daha azdır.

Çürükler bile rekabet edemeyen dünyadaki en yaygın enfeksiyöz hastalıktır.

En kısa ve en basit kelimeleri bile söylemek için 72 kas kullanırız.

WHO çalışmalarına göre, bir cep telefonunda günlük yarım saatlik bir konuşma, beyin tümörünün gelişme olasılığını% 40 artırmaktadır.

Bir kıçtan düşmek, boynunu bir attan düşmekten daha çok kıstırıyor. Sadece bu ifadeyi çürütmeye çalışmayın.

Günde sadece iki kez gülümsediyseniz - kan basıncını düşürebilir ve kalp krizi ve felç riskini azaltabilirsiniz.

Birçok bilim adamına göre, vitamin kompleksleri insanlar için pratikte işe yaramaz.

Bir insanın kalbi dövmese bile, o zaman hala Norveçli balıkçı Jan Revsdal tarafından bize gösterilen uzun bir süre yaşayabilir. Balıkçı kaybolduğunda ve karda uyuyakaldıktan sonra 4 saatliğine "motor" durdu.

İlk vibratör 19. yüzyılda icat edildi. Bir buhar motoru üzerinde çalıştı ve kadın histeri tedavisi için tasarlanmıştır.

Bağırsaklarımızda milyonlarca bakteri doğar, yaşar ve ölür. Sadece güçlü bir artışla görülebilirler, ama eğer bir araya geldiler, normal bir kahve fincanına sığarlardı.

Karaciğerin işe yaramadıysa, ölüm 24 saat içinde gelirdi.

Sarafan radyo vs İnternet: bir doktora yazmak için en hızlı ve en uygun yolu seçin

Büyük bir megalopolisin ritmi, gece geç saatlere kadar çalışılması ve kronik bir zaman eksikliği - tüm bunların sağlığımızın durumu üzerinde etkisi vardır. Bazen, hatta bazıları.

Dr. Komarovsky ile angina nasıl tedavi edilir

Boğaz hastalıklarının tedavisi anjina ve akut tonsillit oluşumunda farklılıklar gösterecektir. Laktasyon sırasında anginal inflamatuar süreci ortadan kaldırırken, özel dikkat gereklidir. Geleneksel tıbbın (otlar ile boğaz ağrısı, soğuk algınlığı tedavisi) ve evde anjina ile mücadele edilmesi her zaman güvenli değildir. Çoğu zaman insanlar boğaz ağrısı değil, doktor EOKomarovsky'nin iddia ettiği gibi ve boğaz iltihabı - akut bademcik iltihabı. Sadece siz karar verin, ünlü bir doktorun fikrini dinlemeye veya anjina ile mücadelede yönünüzü belirlemeye değer.

Angina nedir

Angina insan anlayışı, sıradan philistine - ortak bir hastalık, boğazın kızarıklık ve ağrı eşlik etti. Doktor Komarovsky E.O. anginadan bahsederken, bunun nadir görülen bir hastalık olduğunu öne sürüyor. Tehlike nedir? Angina bir virüsün neden olduğu (vakaların% 99'unda akut solunum yolu enfeksiyonunun gelişmesinden söz ediyoruz). Hastalık komplikasyon olmadan 5 ila 7 gün geçer (bakteri mikroflorası bağlı değilse). Virüse, hastalıklı organizma bağışıklık üretir. Anjina bakterilerden, streptokoklardan ve stafilokoklardan dolayı farklı bir tablo gözlenir.

Nazofarenksin mukoza zarına girerken, mikrop bademciklerin akut iltihaplanmasına neden olur - bademcik iltihabı. Genellikle pürülan anjina geliştirir. Tonsillit de viral enfeksiyon ile belirtilir, ancak pürülan süreçler yoktur.

Komarovsky, pürülan anjinadaki ana semptomları çağırır:

 • yoğun ağrı, yutma ile daha kötü;
 • kırmızı boğaz;
 • bademcikler üzerinde apse;
 • genel zayıflık;
 • lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları (servikal, sırt üstü, submandibuler);
 • vücut sıcaklığında artış.

Viral enfeksiyonlar çok daha kolay akacaktır. Soğuk algınlığı eşlik ediyor. Bakteriyel anjina ile, bu belirtiler yoktur.

Anjin formları vardır:

 • mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • nekrotik;
 • herpetik.

En yaygın vücut bademcik iltihabıdır. Uygun tedavi olmadan, çok daha zor ilerleyen bir lacunar formuna dönüşür. Bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır, vücut ısısı 39 ° C ve üzerine çıkar.

Komarovsky, lacunar anjina tanısı ile ilgili önerilerinde dikkat çeker - bağımsız angina ve angina semptomunun difteri içindeki görünümünü bozmamak önemlidir. Ayırıcı tanı koymak için bir doktora danışmalısınız.

Lacunar angina antibiyotiklerle iyi tedavi edilebilir. Bazen soğuk demleme veya et suyu ile gargara yapılması önerilir. Bunun şişliği hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu konusunda bir görüş var. Bu tavsiyelerin güvensiz olduğunu belirtmek isterim. Erken boğaz sertleşmemişse (soğuk yiyecek ve içeceklerin sürekli kullanımıyla), hastalık sırasında denemeye değer. Bir kulak burun boğaz uzmanına danışılması tavsiye edilir, aksi takdirde hastalığın komplikasyonları ortaya çıkabilir.

Soğuk ve boğaz ağrısı

Ünlü bir doktora göre, soğuk su veya dondurma kullanımı ile boğaz ağrısı meydana gelmesi olası değildir. Soğuk yiyecekler, komplike olmayan boğazda hipotermiye ve lenfoid dokuda iltihaba neden olabilir, ancak anjinaya neden olmaz.

Komarovski'ye başvurulursa, anjin, streptokokların yaşamsal aktivitesi tarafından kışkırtır. Yukarıdaki ürünler enfeksiyon kaynağı değildir. Bir istisna streptokok enfeksiyonu olan bir kişi ile ilk temasıdır.

Komarovsky bir çare olarak dondurma yemeyi veya bir parça dondurulmuş suyu emmenizi önerir. Sadece buna değip değmeyeceğine siz karar verirsiniz. Fakat kesin olarak bu deneyi çocukların anjina ile yürütmek gerekli değildir. Koşulsuz fayda boğaz dondurma, buz ve soğuk içeceklerin kademeli olarak sertleşmesini sağlayacaktır.

Önemli! Temperleme sadece sağlıklı insanlar ve iyi sağlık ile, ve yavaş yavaş - özellikle çocuklar için olmalıdır.

Laktasyon ile boğaz ağrısı

Hayatınızın herhangi bir döneminde anjinle enfekte olabilirsiniz. Laktasyon dönemi bir istisna değildir. Özellikle annenin vücudu enerjisinin çoğunu bebeği beslemeye harcıyor. Komarovsky, emzirme döneminde anjina vakalarında ne önerir?

İlk önce panik yapmayın. İkincisi, bir viral doğanın anjin ya da akut tonsillit olup olmadığını belirlemek için.

Vücut ısısında bir artış ile, tek güvenli antipiretik ajan dozaj formlarında (tabletler, şuruplar) parasetamol olacaktır. Emziği korumak ve sarhoşluğu azaltmak için çok fazla içmelisiniz. Geçici rölyef, boğazda bir gargara getirecektir. Pastil Bronchicum, Falimint, Cameton'u kullan. Terapist ile antibiyotik kullanın. Viral bir enfeksiyonla, pratik değildir, ancak sadece seçimden önce sizi besler - çocuğu beslemek ya da değil.

İnflamatuar anjinal sürecin şiddetlenmesi varsa, antibiyotik kullanımını bırakmayın.

Emzirme için kabul edilebilir ilaç gruplarını uygulayın: makrolidler (Azitromisin, Sumamed, Rovamycin), son jenerasyonun penisilleri (Amoksiklav, Flemoxin), Sefaleksin.

Antibakteriyel ajanları kullanmadan önce, talimatları detaylı olarak inceleyin ve ilacın kullanımına ilişkin yönetmeliklere uyun. Mümkünse, süt formülleri ile boğaz ağrısı tedavisi sırasında bebeği emzirmek için süt, süt emzirmek.

Dikkat lütfen! Tetrasiklinlerin ve florokinolonların kullanılması, çocuklarda hematopoietik sistemin çalışmasını bozması nedeniyle yasaktır.

Angina Komarovsky tedavisi

Dr. Komarovsky, anjinin tedavisi hakkında "Bakteriyel anjin, antibiyotiklerle tedavi edilir, fırçalanamaz" diyor. Zamanla, tedavi edilmemiş tedavi ciddi komplikasyonlara yol açacaktır: romatizmal kardit, eklem romatizması, nefrit, sistit.

Aktarılan hastalıktan sonra, patolojik anormallikleri saptamak için bir idrar tahlili laboratuar çalışması yapmak gerekir. Banal angina veya daha doğru söylemek veya söylemek için bir tonsillit (catarrhal karakter) kolayca tedavi edilir. Aksi halde, durum gerçek anjin tedavisidir. Komarovsky, özellikle çocuklarda anjinin tedavisinde ilaçların kullanılmasını geciktirmemeyi önerir.

Penisilin antibiyotik kullanımını en basit ve en etkili şekilde önerir. Bununla birlikte, yanlış seçilmiş bir ilaç, bakterinin adaptasyonunu provoke edecektir. Daha güçlü bir antimikrobiyal ajan kullanmanız ve tedavi sürecini arttırmanız gerekecektir. Sonuç olarak, bağırsaklardan (dispeptik fenomenler) ihlaller olacak, bir alerji olacak, karaciğer ve böbrekler üzerindeki yük artacaktır.

Dr. Komarovsky, anjina hakkında konuşan, tek bir gargara ve pastil tarafından tedavi edilemeyeceğini savunuyor.

Bununla birlikte, eğer rahatlama geldiyse, büyük ihtimalle ARVI tedavisi görüyorsunuz, ama aslında angina değil. Eşzamanlı olarak, hastalığın klinik teşhisi. Öte yandan, ona göre, sadece boğazın kızarması ve bazı ağrıları ile antibiyotik kullanımı ile acele etmemelisiniz. Vücudun savunmasını tepki vermek ve açmak için vücuda bir veya iki gün verin. Bademciklerin bağışıklık organları enfeksiyonla savaşacak, T ve B lenfositlerinin salgılanması artacaktır. Halk tıbbı (durulama, boğazın yıkanması) rahatlama getirmezse, tavsiye için bir doktora danışın.

Antibiyotiksiz tedavi

Yukarıda belirtildiği gibi, Komarovsky, antibiyotik olmadan pürülan boğaz ağrısı tedavisini önermez. Durulama ve topikal püskürtme, geçici olarak görülebilir bir rahatlama getirir. Topikal uygulama için ilaçlar (pastiller, emici tabletler, spreyler) yardımcı terapinin araçlarıdır.

Bakteri inaktive etmezler. Aksine, bunların düşüncesizce uygulanması, patojenin bağımlılığına ve artan virülansa yol açar.

Tabii ki, gargara yapmak, tıbbi şekerleri anestezi kullanmak yasaktır. Ancak anjinin tedavisinin temelinin antibakteriyel ajanlar olduğu unutulmamalıdır.

Antibiyotik olmadan, bir "kırmızı boğaz" - akut bademcik iltihabı tedavi edebilirsiniz, ancak bir boğaz ağrısı değil.

Ana ilaç tedavisine ek olarak, aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 1. Yatağa bağlı kalmayın. Boğaz ağrısı "bacaklarda" transfer etmek tehlikelidir, sıcak komplikasyonların oluşma riski vardır.
 2. Bol miktarda sıcak içecek (çaylar, kurutulmuş meyvelerden gelen kompostolar, dogrose soğanı, meyve içecekleri) sağlayın.
 3. Yemek pişirmek kolay, ama tam teşekküllü yemek. Hastalıktaki iştahı ve besin alımını sürdürmek önemlidir.

Evde, şifalı otlar (papatya, adaçayı), soda ve tuz çözeltileri infüzyonları ve decoctions hazırlar. Durulama için çözeltinin sıcaklığı 40-50 ° olmalıdır. Gargara, her öğünden sonra veya günde 5 ila 6 kez istenir.

Özellikle boğazın ısıtılması için geleneksel tıbbın tavsiyesine dikkat edilmelidir. Pürülan anjina ile, durum sadece kötüleşir.

Angina invulevrable mi? Komarovsky olumlu yanıtlar: evet, çok fazla! Bulaşıcı olmayan anjin tanısı konmaz. Yine, boğazın kızarıklığı ile karıştırmayın. Angina, enfeksiyöz hastalıkların (difteri, kızıl ateş, enfeksiyöz mononükleoz) gelişmesi sonucu ortaya çıkan bir semptom kompleksi ile temsil edilir.

Angina, spesifik klinik belirtileri olan ve spesifik bir spesifik patojenin neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık sadece soğuk yiyecek kullanımıyla, bacaklarınızda içme veya ıslanma ile ortaya çıkmaz. Bu faktörlere patojenin kaynağını eklemek gerekir - hasta bir kişi ve onunla iletişim kurmak. Ancak, o zaman, hipotermi tarafından teşvik edilir ve patojen almak boğaz ağrısı olabilir bağışıklık, bir azalma ile.

Yazar: Цюрик Наталья

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

Viral boğaz ağrısı olan bir çocuktan nasıl şüphelenilir? Doktor-pediatrist, çocuklarda virüs bademcik iltihabı belirtileri ve 6 güvenilir tedavi yöntemi hakkında bilgi verir.

Çocuklar çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı hassastır ve hemen hemen her ebeveyn tarafından "anjin" tanısı duyulmuştur. Boğaz hastalıkları arasında özel bir yer, çocuklarda viral anjinadır, çünkü bu hastalığın doğası normal bakteriyel bademcik iltihabından farklıdır. Viral boğaz ağrısının etken maddeleri özellikle bebeğin vücudunda hareket eden virüslerdir.

Çocuklarda olağan şema ve viral bademcik iltihabından farklıdır, bu nedenle hastalığı doğru ve zamanında tanımak önemlidir. Fakat çocuklarda virüs hastalığını nasıl tanımlayabiliriz ve bakteriyel bademcik iltihabından ayırt edebilirsiniz? Ebeveynlerin bilmesi gerekenler, hastalığın tedavisinde özel dikkat gösterilmesi gerekenler, bu yazıda konuşalım.

Viral bir boğaz ağrısı nedir?

Viral boğaz ağrısı - virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır, lezyon orofaringeal mukoza, kolon ve diğer iç organları belli eder.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı nedenleri

Adenovirüsler ve enterovirüsler anjinaya neden olabilir. En yaygın forma, özellikle de enterovirüs olan herpanginaya özel önem verilir.

ECHO - Enterovirus neden anjina sıklıkla Coxsackie virüsü A grubu, nadiren virüs başka bir türüdür vakaların% 25'inde, virüs grubu B döken. Bütün bu patojenler oldukça bulaşıcıdır (bulaşıcı).

Coxsackie virüsünün özellikleri şunlardır:

 • Virüs ile enfeksiyon riski, enfeksiyöz ajanın sinir sistemini, çocuğun iç organlarını etkileme olasılığından kaynaklanır;
 • Patojenin favori bir yaşam alanı nemli bir ortam, açık su kütleleri, toprak, kanalizasyon. Yiyecek, ev eşyaları üzerinde bir virüs olması mümkündür;
 • Patojen son derece dayanıklıdır, düşük sıcaklıkların etkisi altında birkaç yıl yaşayabilir. Alkol, antibiyotik, lizol virüsü kurtaramaz;
 • Yüksek sıcaklığa karşı hassas madde ve kaynama anında anında ölür. Antiseptiklerden virüse karşı savaşmak için formalin veya kloramin içeren solüsyonlar uygundur;
 • Virüsle temas ettikten sonra tüm insanlar hasta olmaz. Zayıf bağışıklığı olan kişiler, enfeksiyonu geliştirmede en hassas olanlardır;
 • Virüsle bulaşan çoğu vaka tam iyileşme ile sonuçlanır ve olumsuz sağlık sonuçları yoktur;
 • Viral bir enfeksiyon için kuluçka dönemi 2 ila 10 gün arasında değişir.

Viral boğaz ağrısının daha az görülen nedeni adenovirüstür. Bademcikler sadece yenilgi değil, aynı zamanda konjonktivit, burun akıntısı, öksürük, ishal neden olur. Adenoviral anjina, tedavi sırasında çıkarılmış film kaplamaları ile karakterizedir.

Virüsün penetrasyon yolları

 • beslenme;

Kontamine yiyecekler, içkiler yerken, patojenin gastrointestinal sisteme girmesi mümkündür.

Virüs, enfeksiyonun taşıyıcısını hapşırma ya da öksürerek çevreye girer, bundan sonra patojen, sağlıklı bir çocuğun mukoza zarına girer.

 • temas-Ev;

Enfeksiyon taşıyıcısı ile yakın temasta, özellikle hastalığın başlangıcından itibaren ilk 5 gün içinde, virüs ev eşyaları, oyuncaklar, gereçler aracılığıyla kolayca bulaşır. Özellikle tehlikeli olan, ağız boşluğundan, farenksinden salya veya salgılarla öpüşmeler ve temaslardır.

Çoğunlukla salgınlar aynı havuzu ziyaret eden çocuklarda görülür. Çoğu zaman, hastalık rezervuarların yakınında çocukları tatile çıkarır.

Dağıtım mekanizması

Virüs nazofarenksin mukoz membranından veya ağız boşluğundan çocuğun vücuduna girer. Lenf akışıyla, enfeksiyöz ajan, dolaşım sistemi boyunca vücut boyunca aktif olarak çoğaldığı ve yayıldığı lenf düğümlerine nüfuz eder. Orofarenksin mukoz membranında, veziküller ve plakta, çok sayıda virüs konsantre edilir. Sürecin yaygınlığı durumunda, iç organlar üzerinde veziküller oluşturabilir.

Hastalık çocuklukta daha sık görülür. Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların çok sayıda temasından, çocuk kurumlarına ziyaretlerden, önleyici tedbirlere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. 3 ila 10 yaş arası çocuklar hastalığa en fazla duyarlıdır. Yeni doğanlar ve bebekler, doğal beslenme koşulu altında, maternal antikorlar tarafından hastalıktan güvenilir şekilde korunurlar.

Yetişkinlerde viral anjina nadirdir ve bulguları silinir. Hastalık, daha önce boğaz ağrısı olmayan zayıf bağışıklık sistemi, sistemik hastalıkları olan insanları etkilemektedir.

Kişinin rahatsızlık vermesinden sonra, hastalığa neden olan virüslere karşı kararlı bir bağışıklık oluşur. Hastalık zaman geçtikten sonra tekrarlayamaz ve kronik bir formdan geçemez.

Hastalığın mevsimselliği

Çoğu durumda, virüs anjina kendini sıcak mevsimde (enterovirüs) ve sezon dışı (tipik olarak adenovirüs için) gösterir. Hastalığın salgınları genellikle patojenin özellikle aktif olduğu yaz ve sonbaharda ortaya çıkar.

Enfeksiyon kaynağı

Çocuk kurumlarına devam eden çocuklar arasında hastalık çok yaygındır. Hasta bir çocuk başkalarına hızla bulaşır, çünkü birçok enfeksiyon yolu vardır. Ek olarak, enfeksiyon kaynağı hastalığı olan bir çocuk olabilir. Virüsün taşınması sırasında patojenin izolasyonu bir ay devam eder.

Enfeksiyon faktörleri

Hastalık çok yaygın olmasına ve yüksek bulaşıcılığa sahip olmasına rağmen, virüsle karşılaşan tüm insanlar hasta değildir. Hastalık, çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olduğunda ortaya çıkabilir.

Enfeksiyonu enfekte ederken uygun bir yanıt vermek için bağışıklığın yetersizliği, düşük immünoreaktivite, hastalığın gelişiminde ana faktördür.

Stresli durumlar, çocuğun vücudunun koruyucu kuvvetlerini önemli ölçüde azaltır. Strese, aile içindeki olumsuz ilişkilere, bebeğin yeni bir takıma, anaokuluna veya okula adaptasyonuna bağlanabilir.

Okulda aşırı iş yükü, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, hastalığın gelişme riskini artırır.

Kronik hastalıklar, metabolik bozukluklar, adenoid vejetasyonları olan ve enfeksiyöz hastalıkları olan çocukların viral bir boğaz ağrısı geçirme olasılığı daha yüksektir.

 • bağışıklığın doğuştan patolojileri.

İmmün yetmezlik, onkolojik hastalıklar ile çocuk bulaşıcı hastalıkların gelişimine açıktır.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri farklı zamanlarda ortaya çıkabilir, hepsi vücudun enfeksiyona karşı direncine bağlıdır. Genellikle ilk belirtiler, çocuğun hastalığın kaynağı ile temasından 3 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Kuluçka dönemi, bebeğin durumunda gözle görülür değişiklikler olmaksızın geçer, hiçbir şey hastalığın gelişimini göstermez.

Gizli dönemin sona ermesinden sonra, hastalığın ilk belirtileri de ortaya çıkmakta olup, bunun derecesi de bireydir. Bazı çocuklar hastalığa iyi bir şekilde tahammül edebilir ve diğerleri hastalığın ilk gününden genel durumda önemli bir bozulma hisseder.

Çocuklarda viral boğaz ağrısı belirtileri bir dizi belirtileri içerir.

hipertermi

Hastalık genellikle 40 ºº'ye kadar yüksek ateş sıcaklığına sahiptir. Sıcaklık hızla artar ve olağan anti-enflamatuar ajanlarla ağır bir şekilde nakavt edilir. Hipertermi için, 2 ve daha yüksek sıcaklık artışları vardır - ilk ve üçüncü günlerde, kalan günler yüksek rakamlar olarak kalır. Semptom yaklaşık 4-5 gün sürer, daha sonra tedavinin arka planına karşı yavaş yavaş azalır.

Gökyüzünde ve bademciklerde döküntüler

Sıcaklık yükseldikten sonra 2-3 gün sonra, ağızda karakteristik bir döküntü belirir. Döküntüler kırmızımsı küçük papüllerdir. Dilin mukozasında bulunan nodüller, boğaz, bademcikler ve gökyüzünün 3 - 7 parçalık bir miktarda bulunur. Şiddetli enfeksiyonda, hastalık 20'den fazla papül içeren bol miktarda döküntü ile başlar.

Yavaş yavaş, papüllerin boyutu artar ve keseciklere dönüşür (seröz içerikli kabarcıklar). 24 ila 48 saat arasında bir süre geçtikten sonra veziküller açılır ve mukoza üzerinde kırmızı bir taç ile çevrili gri-beyaz renkte yaralar oluşur. Yaralar birbirine yakınsa, daha büyük bir kusuru birleştirip oluşturabilirler.

Oluşan ülserler çocuğa önemli ağrı getirir. Normal yemek veya içecek kırıntıları için gerçek bir test haline gelir. Çocuğun ağlaması, boğazda ağrı şikayeti, sıklıkla "koma" ve yanma hissi vardır.

Adenoviral anjinada, erüpsiyonlar palatine bademcikler üzerinde yer alan beyaz darı granülleri veya yarı saydam tortular gibi görünmektedir.

lenfadenopati

Lenfatik sistem virüsün yayılmasında önemli bir rol oynadığından, lenf düğümlerindeki artış enfeksiyonun ortaya çıkışı için çok karakteristiktir. Servikal lenf nodları değişikliklere en çok duyarlıdır, dokunduğunda yoğun, ödemli, ağrılı hale gelir.

Genel belirtiler

Çocuğun sağlık durumu bozulur, bebek halsiz, kaprisli, irritabl olur. Uyku ve iştah önemli ölçüde bozulmuş, zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Özellikle boyunda kaslarda ağrı olabilir. Sıklıkla, bebekler baş ağrısından şikayet eder, halsizlik, akıntılı semptomlar vardır - burun akıntısı, öksürük.

Sindirim bozukluğu

Gastrointestinal sistemdeki sorunlar hem genel zehirlenme hem de enterovirüs veya adenovirüsün bağırsak mukozası üzerindeki etkisi ile ilişkilidir. Çoğunlukla bulantı, kusma, iştah kaybı, muhtemelen ishal gelişmesi söz konusudur.

Vücutta döküntü

Bazı çocuklarda döküntü orofarenksin boşluğu ile sınırlı değildir, el ve ayakların derisinde elementler bulunabilir. Ellerin ve ayak tabanlarının avuçlarında daha sık lokalize döküntüler ve periferde bir kızarma halesi olan küçük kabarcıklar vardır. Genellikle döküntü 5 gün ila bir hafta sürer ve iz bırakmadan tamamen kaybolur.

Teşhis ve diferansiyel teşhis

Hastalık bir çocuk doktoru veya otorinolarynolog tarafından belirlenir, deneyimli bir uzman için, hastalığın teşhisi karmaşık değildir ve aşağıdaki yöntemleri içerir.

Doktor, kırıntıların yaşına, çocuk ekibine ziyaretlere ve hasta çocuklarla temas olasılığına dikkat eder. Bağışıklık sistemindeki kronik somatik hastalıklar ve bozukluklar da anjinin gelişme olasılığını gösterir.

Teşhisi sağlamak için uzman, bebeğin orofarenksini (boğaz) dikkatlice inceler ve belirli bir kabarcık döküntüsü veya baskın varlığına dikkat eder. Sadece orofarenksin mukoza zarında değil, aynı zamanda vücutta döküntülerin varlığında, hastalığı "el - ayak - ağız" sendromu ile ayırt etmek gerekir.

Viral anjina diğer patolojilerden ayırt edilmelidir, örneğin dilin üzerinde pamukçuk, gökyüzü, yanakların iç yüzeyi fark edilebilir beyazımsı bir kaplamadır, kabarcıklar pamukçuk ile görünmez.

Viral anjin, herpesetik stomatit ile kolayca karışır, döküntü de vezikülleri temsil eder ve hastalık sıcaklıkta bir artışla geçer. Ancak stomatit ile döküntüler çoğunlukla dil ve diş etlerinde bulunur ve bademciklere asla yayılmaz.

Adenovirüs enfeksiyonu sırasında seröz içerikli ve plaklı gömülü vesiküller, bakteriyel boğaz ağrısında pürülan akıntı ile karıştırılabilir. Ayırıcı hastalıkların lokalizasyonuna dikkat ederek hastalığı ayırt edebilir, bademcik iltihabı ile ayrılabilir bademciklerin ötesine geçmez. Ek olarak viral anjin, bakteriyel anjinaya bağlı olmayan, soğuk algınlığı ile karakterizedir.

 • laboratuvar teşhis
  • Bir klinik kan testi - beyaz kan hücrelerinde bir artış gösterecektir;
  • farinksden ekim sürüsü - başka bir mikroflorayı dışlamaya yardımcı olur;
  • Enzim immunoassay - virüsün penetrasyonuna cevaben oluşan spesifik antikorların varlığını belirlemeye yardımcı olur. Antikorlarda 4 kez artışla, "viral anjina" nın güvenli bir şekilde teşhis edilmesi mümkündür;
  • Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) - hastanın boğazındaki yıkamalarda virüsün kendisini tanımlamak için gereklidir. Bu yöntem, doğru teşhis için virüsün DNA'sının belirlenmesine yardımcı olur;
  • Spinal ponksiyon - beyin omurilik sıvısı çalışması için yapılır. Tanı sadece sinir sistemi hasarı belirtileri olan çocuklara verilir.
 • uzmanların danışmaları.

Hastalığın ciddi bir seyri ve iç organların yenilgisinden şüphe duyması durumunda, bir nörolog, ürolog, nefrolog, kardiyolog danışılması zorunludur.

Bir çocukta viral boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

 • yatak istirahati;

İyileşme sürecini hızlandırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için basit ama önemli bir yoldur.

Vücut ısısını ve anesteziyi azaltmak için parasetamol ve ibuprofen bazlı antiinflamatuar ilaçlar uygundur.

İkincil enfeksiyonun bağlanmasını önlemek için, orofarenksin, örneğin, Miramistin, Agicept, Biocide gibi boğaz, antiseptik ajanların durulanması için solüsyonlarla durulanması önerilir. Viral angina bir yaşın altındaki bir çocukta gelişirse, orofarenks iğnesi olmayan bir şırınga ile sulanmalıdır. Papatya, calendula - otların et suyu ile durulamak mümkündür.

Boğazdaki ağrı ve iltihapları gidermek için aerosoller: Inhalipt, Geksoral, Tantum Verde veya lidokain solüsyonu uygundur.

Cetrin, Fenkarol, Claritin gibi ilaçlar, alerjik reaksiyonların gelişmesini önleyecek ve anti-ödemli bir etkiye sahip olacaktır.

Orofarenksin UFO ülserlerin iyileşmesini hızlandırabilir ve iyileşme süresini kısaltabilir.

Neye ihtiyacınız yok?

 1. Hastalığı herpes virüsüne karşı antibiyotik ve ilaçlar ile tedavi edin, örneğin Asiklovir.
 2. Boğazın Lugol solüsyonu ile tedavi edilmesi, dokuya daha fazla zarar verir ve alerjik reaksiyonlara neden olur.
 3. İnhalasyonları gerçekleştirin, sıkıştırın. Bu tür tedavi yöntemleri lokal olarak kan dolaşımını arttırır, vücut ısısını arttırır, enfeksiyonun yayılmasını provoke edebilir.

komplikasyonlar

Bu enfeksiyon, virüsün sadece bebeğin orofarenksinin mukoza zarını değil, aynı zamanda sinir ve kas dokularını da etkilemesi nedeniyle tehlikelidir. En tehlikeli komplikasyon, beyin ve zarlarının menenjit ve ensefalit biçimindeki zararıdır.

Hastalığın jeneralize formunda, iç organlar piyelonefrit, miyokardit, hemorajik konjonktivit gelişmesi ile zarar görebilir. Hastalığın uzun süreli bir seyri anormal bir bağışıklık yanıtı ve romatizma sürecinin gelişmesi için ön koşulları oluşturur.

Virüs, vücudun savunmasını önemli ölçüde azaltır ve bakteriyel mikrofloranın eklenmesi için toprağı oluşturur. Bakteriler, mukoza zarının, apseler ve flegmon oluşumu ile desteklenmesine neden olurlar.

önleme

Virüsün hasta bir çocuktan yakalanma olasılığı çok yüksek olduğundan, antiepidemik önlemler önleyici bir tedbir haline gelir:

 • hasta bir çocuğun tanımlanması ve izolasyonu;
 • 14 günden az olmayan kişiler için karantinaya giriş;
 • Enfeksiyöz bebek, hastalığın ortaya çıkışından bir hafta öncesine kadar takımına geri dönebilir;
 • enfekte bir çocukla temas halinde olan çocuklara spesifik gama globülinlerinin dahil edilmesi;
 • epidemiyolojik odaklamanın dezenfeksiyonu;
 • iş ve dinlenme rejimini rasyonalize ederek vücudun koruyucu güçlerini güçlendirmek, sağlıklı beslenme, sertleştirme;
 • zorunlu günlük yürüyüşler, binaların ıslak temizlenmesi;
 • Bebeğin kişisel hijyen kurallarına uyumu, ellerin yıkanması, kişisel bakım malzemelerinin kullanılması.

Sonuç

Virüs enfeksiyonu, 5 yaşın altındaki çocuklarda yaygındır. Çocuklarda viral anjin gelişmesi bir istisna değildir.

Hastalığın karakteristik belirtileri vardır ve hastalıktan şüphelenilen ve ortaya çıkan tipik bir seyre sahip olmak hiç de zor değildir. Zorluklar, az sayıda döküntü unsuruyla veya atipik bölgelerde döküntülerin lokalizasyonunda ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, deneyimli bir uzmanın tanı ve konsültasyonunun laboratuvar yöntemleri rahatsızlığın farkına yardımcı olacaktır.

Doğru tanılamadan, uygun tedavinin atanmasına bağlıdır. Ebeveynler, rahatsızlığı anti-herpes ilaçları veya antibiyotiklerle tedavi etmenin yanlış olduğunu bilmeli, hastalığın bakım ve içme rejimine dikkat etmelisiniz. Hastalık, bebeğe çok acı verici duygular ve kaygı getirmesine rağmen, çoğu zaman hastalık iyi huyludur ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabında bir sıcaklık olabilir mi?

Vücut ısısındaki bir artış viral veya inflamatuar bir doğaya ait birçok hastalığa eşlik eden spesifik olmayan bir semptomdur. Bademcik iltihabında artan sıcaklık bakteri üremesini yavaşlatır ve tüm mantarları ortadan kaldırır.

Bademciklerin artması (hipertrofisi) nedenleri. Yetişkinlerin ve çocukların tedavisi

Çocukluk döneminde 2-3 ile başlayan ve 10-12 yıla kadar, sıklıkla bademciklerin hipertrofisi, yani artışları gibi bir fenomen vardır.