Loading

Adenoidler - halk ilaçları ile tedavi, yemek tarifleri

Adenoidler, bir tür tümördür, nazal pasajın arkasındaki nazofarenks kemerinde bulunan lenfoid dokuda bir artıştır.

Tümörün boyutu, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan Östaki borusunun ağzını tamamen kapatacak kadar arttırılabilir.

Sıklıkla adenoidlere lenfoid tümörler veya nazofaringeal tonsiller denir. Benzer semptomlar 8 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Sağlıklı bir şekilde, amigdala enfeksiyona karşı korur.

Ergenlik döneminde, farengeal tonsil azalır ve yaşla birlikte tamamen ortadan kalkabilir. Ancak çocuklarda erken yaşlarda artış olursa, tıbbi müdahale olmaksızın kendini azaltma şansı çok azdır.

Nadir durumlarda, adenoidler yetişkinlerde görülür.

Adenoidlerin semptomları ve sonuçları

Ana belirtiler şunlardır:

 • Sürekli nefes darlığı,
 • sık baş ağrısı,
 • Burundan bol ve sık akıntı,
 • kısmi kayıp veya işitme kaybı,
 • öksürük
 • gece horlama.

Bu, nefes almayı zorlaştıran ve bazen burnun içinden nefes almayı imkansız kılan yeterince ciddi bir patolojidir. Bunun bir sonucu olarak, bazı durumlarda, serebral hipoksia ve mental retardasyon kısmi neden kronik rinit, bademcik iltihabı, bronşit, kötü havalandırma yoluyla akciğer hastalığı, paranazal sinüslerin kronik enflamasyon, kısmi işitme kaybı, oksijen sürekli bir sıkıntısı vardır.

Hastanın nefes alması zordur ve ağzı sürekli aralıklıdır, bu da yüz şeklinin değişmesine ve ısırığın deformasyonuna yol açar.

Hastalığın gelişme üç aşaması vardır

 • Gece boyunca sadece ağızda nefes alma zorluğu, gün içinde olumsuz belirtiler yoktur.
 • Rüyada horlama ve 24 saat nefes darlığı var.
 • Tümörün boyutu o kadar büyüktür ki, burun içinden geçen oksijen akışını solunum boğazına tamamen engeller, solunum imkansız hale gelir.

Risk bölgesine giren insanlar

Günümüzde yetişkinlerde adenoidler sıklıkla teşhis edilmektedir. Daha önce, bu 14 yaşından önce bir çocukluk hastalığı olarak kabul edildi. Yetişkinlerde patolojinin ortaya çıkış belirtileri, çocuklardan farklı değildir.

Yetişkinlerin hastalanmaları durumunda bir şans var:

 • Çocukluk çağında, adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması şartıyla hastalık teşhis edildi.
 • Başka bir hastalığın bir sonucu olarak (şiddetli ve uzun süreli burun akıntısı, alerjik rinit veya sinüzit).

Bir patoloji tespit edildiğinde cerrahi müdahale gereklidir.

Adenoidlerin çıkarılmasını yasaklayan bazı spesifik faktörler vardır:

 • Uzun bir rehabilitasyon süresine ihtiyaç duyulan bulaşıcı hastalıklar
 • Kalp ve kalp-damar sistemi hastalıkları
 • Patoloji kan ile ilişkilidir
 • Viral bir enfeksiyon sırasında

Adenoidlerin halk ilaçları yardımı ile tedavisi

Hastalığın üstesinden gelmek için birkaç yol vardır:

 • cerrahi müdahale
 • gemoopatiey,
 • bir lazerle
 • halk ilaçları gibi.

Bu yazıda, adenoid halk ilaçlarının tedavisini ele alacağız.

Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yöntemlerinden biri burun yıkamaktır.

Burun yıkamak için basit prosedürleri kullanarak, çoğu çocukta nazofarenks normale döner. Herhangi bir araç ve prosedür kullanmadan önce, önce burun solüsyonları veya satın alınan deniz suyu kullanarak burnu temizleyin.

istenilen sonucu vermeyecektir hangi histeri veya ağlama sırasında olduğu gibi, burun geçitleri belirgin daralmış olan, erken yaşta Çocuklar her zaman böyle prosedürlerin olumlu yanıt vermez, ancak zorla dökülür su olamaz.

Burun yıkanması için çözelti kaynatılmış su bazında olmalı, bal veya sofra tuzu ilave edilebilir.

1 bardak su için 1 tatlı kaşığı bal veya tuz ekleyin ve birkaç damla iyot ekleyin. Bu karışımın sıcaklığı biraz sıcak (25-30 derece) olmalıdır.

Yetişkin insanlar veya daha büyük çocuklar, küçük çocuklar için lastik şırınga kullandıklarından suyu avuç içlerinden bağımsız olarak emebilirler.

Adenoidlerin tedavisine ek olarak, rinit, farenjit, sinüzitin önleyici ve iyileştirici amaçları için benzer prosedürler uygulanır.

Burun yıkama yöntemi

Büyük çocuklar dönüşümlü olarak her burun deliğinin avucundan çizebilir, yavaş yavaş nazofarenksin arka duvarından akacak, daha sonra tükürme ihtiyacı olacaktır. Bu tekrarlar her burun deliğinin en az 10 katı olmalıdır.

Başka bir yol ise, büyük bir şırıngaya veya yumuşak kauçuk uçlu özel olarak tasarlanmış bir şırıngaya sahip bir şırınga kullanmaktır.

nasıl yapıldığını: Bir lavabo üzerinde veya banyoda, birkaç mm için burun deliğine ucu yerleştirin ağzını hafif açık, başını eğme (dikkatli olamaz itme uzakta şekilde değil astar zarar) ve dramatik şişe veya şırınga itin. Ağızdan çıkacak yeterince güçlü bir jet alınmalıdır. Sonra prosedürü başka bir burun deliği ile tekrarlayın.

Daha iyi bir karışım için, başınızı bir diğerinde ve diğer taraftaki burun deliği sırasında iğneleme sırasında açabilirsiniz.

Genellikle küçük çocuklar bir pipetle, tuzlu su çözeltisi veya deniz suyu kullanarak, başını arkaya hafifçe eğerek ve sıvının boğazın içine akmasına kadar birkaç saniye boyunca böyle bir durumda tutulurlar.

Ameliyatsız adenoidlerin tedavisi için tarifler

 • Deniz suyu. Deniz suyu küçük flakonlarda satın alınabilir veya kuru deniz tuzu ile pişirilebilir, eczaneden satın alınabilir. 2 çay kaşığı kuru tuzu bir bardak kaynamış suya eritin, ardından birkaç kat bandajla süzün. Deniz suyu, gün boyunca burnu birkaç kez yıkar.

Eğer bir sebepten ötürü, kuru veya hazır su satın alma imkânı bulunmuyorsa, 1 çay kaşığı için sofra tuzu ve kabartma tozu konulabilir. bir bardak suya. Tam çözünme ve filtrasyondan sonra, 2 damla iyodin ekleyin. Enfeksiyonu yok eder ve şişlikleri giderir.

 • Kekiğin kaynatılması. 1 yemek kaşığı hammadde, bir bardak su dökün, kaynatın, serin, süzün ve gün boyunca birkaç kez burun boşluğunu yıkayın. Bir tutam kekik çiğneme olumlu etkilemektedir.
 • Mumyalar. Sıcak su (100 mi) içindeki bir cam içinde çözündürülür, 2 tablet ve anne 1 hafta boyunca her bir burun deliğine günde 3-4 kez 2 damla damlatılır, daha sonra birkaç gün devre dışı yapmak ve daha prosedürü tekrarlayın. Tedavi süreci 4 tam döngüdür. Aynı zamanda şişlik ve burun akıntısı için de kullanılır.
 • Havuç ve turp. Havuç suları 2 saat, turplar 1 saat karıştırılarak iyi bir etki elde edilir.Çocuklar birkaç kez resepsiyonda 200 ml su içmeye ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak, deniz suyu veya tuzlu su çözeltisi ile önceden durulanan nazofarenkste birkaç damla damlayabilirsin.
 • Bal ve pancar. Pancarları öğütmek, meyve suyunu sıkmak, balın 2: 1 oranında eklenmesi ve her şeyi iyice karıştırması gerekir. Gün boyunca, her burun deliğine birkaç damla damlatın. Bu prosedür en az 15 ardışık gün için yapılmalıdır.
 • Deniz topalak yağı. Deniz topalak yağı satın alınabilir veya olgun meyvelerden sıkılabilir. Kendi pişirme yağını kullanıyorsanız, kapağı sıkıca kapatarak buzdolabında saklayın. Birkaç damla su bile kabul edilemez. 2 damla her 3 saatte bir gün boyunca yağ dökün.

  Deniz topalak yağı ek olarak ayçiçeği veya kuşburnu yanı sıra, zeytin veya mısır kullanabilirsiniz.

 • Kaynatma. Burun yıkamak için bir papatya, adaçayı, okaliptüs, kadife çiçeği, St. John's wort kaynağını kullanabilirsiniz. Et suyu, gün boyunca birçok kez deniz suyu gibi bir şırınga şeklinde yıkamak için kullanılır. Tıbbi özelliklerine ek olarak, anti-inflamatuar süreçlere karşı bir önleyici olarak kullanılır.
 • Okaliptüs yaprakları. Kıyılmış yaprakların iki çorba kaşığı, iki bardak su dökün, bir kaynamaya getirin, örtün ve 1-2 saat demlenmeye bırakın. Bunun için bir termos kullanmak daha iyidir. Ezilmiş yaprakları kaynar su ile dökebilirsiniz. Bu infüzyonlar günde 3 kez yemeklerden sonra boğazını okşayacaklardır. Kullanmadan önce önceden ısıtılmış bir buzdolabında saklayın. Raf ömrü iki günden fazla değildir.
 • Keçi sütü. Adenoidleri tedavi etmek için çocukların günde iki kez, sabahları ve akşamları bir bardak keçi sütü içmeleri gerekir. Antibakteriyel, onarıcı, şişkin bir şişlik ve ağrı gibi davranır.
 • Aloe suyu. Aloe genellikle bronşit, burun akıntısı, bronşiyal astım ve boğaz ve larinks ile ilişkili diğer rahatsızlıklar için kullanılır. Çoğunlukla çocuklar tatsız tadıyla aloe suyu almayı reddeder, suyla seyreltilebilir, ancak çok fazla bir etki beklemez, bazıları sıcaktır, hala kalır. Meyve suyu 2-3 damla her burun deliğine günde 3 kez sindirilir. Tedavi uzun zaman alır, ancak güçlü bir tümör gelişimi ile bile olumlu bir etki gerekli olacaktır. Bazen tedavi birkaç ay geciktirilir.
 • Meyve ağaçları ile reçine. Kirazın kabuğu üzerinde oluşan reçinenin kullanılması çok etkilidir. Kalın bir yapıştırıcı gibi viskoz bir sarı maddedir. Çocuğunuz genellikle ihbarınız olmadan bağımsız olarak yırtıp çiğniyor. Çocuğun çiğnemeyi öğrendiği 3-4 yaşlarında kullanabilirsiniz.
 • Papatya, okaliptüs ve huş ağacı yaprakları. Hazırlama yöntemi: okaliptüs yaprakları ve papatya yaprakları ezilmiş formda 1 yemek kaşığı. 1, 1 çay kaşığı kıyılmış huş ağacı yaprakları. Bütün karışık, bu hammaddeden 200 gram kaynar su dökülür, örtülür, sarılır ve en az 2-3 saat demlendirilir. Gömme her burun deliğine 3-5 damla günde 3 kez yapılmalıdır.
 • Mazı, deniz cehri ve çay ağacı yağı. Bu, üç aşamada dönüşlerde kazı anlamına gelir.
  Önceden, burun deliklerini tuz çözeltisi veya deniz suyu ile durulayın.
  Bu ders 6 hafta sürer. İlk olarak, deniz topalak 1-2 kullanın ilk iki hafta boyunca günde 3 kez düşer. Sonra, mazı ve çay ağacı yağı, ayrıca günde 2 kez 3 damla.
 • Kırlangıç ​​otu. kökleri ile Tüm bitki, bir blender veya öğütücü ile ve meyve suyu birkaç kez hayatta kalmak için zor ince bir tülbent ile öğütmek için gereklidir, saplar ve çiçekler. suyu saf hamuru içermeyen olması gerekiyordu, o zaman birkaç dakika için kapağı açarak, günde 1 kez bir kavanoza döküldü ve bir hafta boyunca karanlık bir yerde konur.

  Hazır meyve suyu her burun deliğine günde bir kez damlatılır. 5 yaşın altındaki çocuklar için, meyve suyu 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmelidir. Prosedür tam kür elde edene kadar gerçekleştirilir.

 • Karanfil. 10 adet karanfil baharatlı, bir bardak su dökün ve bir kaynatın, sonra örtün ve kahverengi kadar demlenmeye bırakın. Günde 3-4 kez birkaç damla gömün. Verilen çorba, bir burun iltihabına, boğaz ağrısına yardımcı olur veya yardımcı olur, gargara yapabilir.
 • Propolis. Propolis ile ameliyat olmaksızın adenoidler halk ilaçları ile tedavi etmek için bir başka çok etkili bir yöntem.

  tarifi: 1 kısım propolis, 10 parça tereyağı veya bitkisel yağ. Bu karışım ateşe atılır ve 15-20 dakika kaynatılır, sonra burun yağlanır. Ayrıca, çözelti günde birkaç kez burun birkaç damla ile gömülür. Propolis bazlı hazır ticari çözümler vardır, çünkü bu madde suda çok az çözünür, yağ yerine alkollü tentür kullanılır.

  Örneğin: bir bardak kaynamış su, 10 gram kabartma tozu, 20 gram. propolis zayıf% 10 alkolik tentür. Bu karışım burnu günde birkaç kez yıkar.

 • Adenoidlere karşı bir çare olarak üzümü. Belirli bir süre için siyah frenk üzümü yapraklarından çay kullanarak, adenoidler büyük ölçüde azalacaktır. kuru ya da taze, haşlanmış suda ezilmiş yaprakları İki kaşık daha sonra 3-4 kez günde bir bardak için yemeklerden 20 dakika önce içilir, (en iyi bir termos kullanmak için) ve 1 saat boyunca ısrar ediyorlar. Kurs 1 ay sürmektedir. Hastalıkları tedavi etmenin yanı sıra, üzümü yapraklarının çok miktarda vitaminleri vardır, bağışıklığı arttırır ve güç kazandırır.
 • Budra inhalasyon için sarmaşıktır. 20 gram kuru ot bir bardak su dökün ve 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından ateşi kapatın ve 5 dakika boyunca tavada nefes alın. Prosedürü 6-7 kez gün boyunca tekrarlayın.
 • Ceviz. 20-30 gramlık bir hacimde cevizli perikarpı ezin, bir bardak su dökün ve 5 dakika kaynatın, sonra örtün ve 2 saat demlendirin. Kullanmadan önce, dikkatli bir şekilde süzün ve buruna 5 damla günde 4 kez damlatın.
 • Aziz John'un merheminden merhem. İnfüzyonlara ek olarak, St. John's wort'a dayalı merhem kullanın. De 1 saat toz haline St John's wort bitki ezmek ve 4 parça tereyağı ile karıştırın, 0,5 kısım kırlangıçotu suyu ekleyin. Düzgün bir kütle elde edilene kadar iyice karıştırın. Sabah ve akşam 3-4 damla damla.
 • Bir çocukta adenoidleri çıkarmaya değer mi ve hangi durumlarda

  Hastalıkla bile, onları mümkün olduğunca uzun süre korumak gerekir, çünkü 5-7 yıla kadar bağışıklık oluşumuna katılırlar.

  Sadece kesinlikle gerekli olduğunda çıkarın:

  • bir rüyada horlama,
  • işitme kaybı (kısmen),
  • zorluk ya da burun solunumu eksikliği,
  • kronik orta kulak iltihabı
  • kronik bronşiyal astım.

  Önceden, ameliyattan önce, yukarıda sıralanan geleneksel ilaç tedavilerinin yanı sıra ilaçların hepsinin kullanılması gereklidir.

  Bu tür araçlar şunlardır: albucid, sfradex, pinosol, protargol, thuya çay ağacına dayalı yağ. Hem damla hem de inhalasyon yönteminin kullanılması gereklidir.

  Çocuklarda adenoidlerin ergenliğe kadar, yani 9-10 yıl arasında azaldığı veya tamamen yok olduğu unutulmamalıdır.

  Hızlı bir tedavi için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, vücudu egzersiz ve temperleme, doğal besinlerden doğru yiyeceği yemek gereklidir.

  Bu hala devam ederse ve hasta kendini davranması gerektiğinden, giderilmesi gerekliydi.

  Çocuklar, kural olarak, operasyondan birkaç saat sonra serbest bırakılırlar. Bu karmaşık bir prosedür olarak kabul edilmez, herkes lokal anestezi etkisi altındadır. Ancak ebeveynler, çocuğu dikkatlice izlemek için düzenli olarak vücut sıcaklığını ölçmek için birkaç günlüğüne mecburdurlar.

  Çocuklardan farklı olarak, yetişkin vücut daha uzun bir rehabilitasyon ve yara iyileşmesi gerektirir. en az 1 ay herhangi egzersiz ve yük yapmasının yasak hastalar, aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklara ziyaret sauna, solaryum, duman ve boğucu oda yer almaktadır.

  Özel bir madde yemek. Çıkarmadan sonra, nazofarenkste alerjenlere ve tahriş edicilere maruz kaldığında kolayca alev alabilen bir yara hala vardır.

  Gıda baharatlı, tuzlu, ekşi olmamalıdır. Küçük parçalar yemek gerekiyor. Çok sıcak ve soğuk olması yasaktır.

  Sıcaklığı 30-35 dereceyi geçmeyen tahıllar, süt ürünleri, jöle, et suyu gibi ürünleri kullanın.

  Dikkatli bir şekilde antibiyotikleri tedavi etmelisiniz, önceden bir doktora başvurduğunuzdan emin olun. Örneğin, aspirin kullanımı kanamaya neden olabilir.

  Çıkarmadan sonra, 2 hafta boyunca, burnunuzu tuzlu suyla ya da profilaksi olarak denizle yıkamanız gerekir, bu da adenoidlerin komplikasyonlarını ve tekrar görünümünü önlemek için günde bir kez.

  2 hafta sonra yara hemen iyileşmeli ve yavaş yavaş tüm yiyeceği yiyebilirsiniz.

  Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yanı sıra, kısaca tartışacağımız bir takım başka yöntemler de kullanılmaktadır.

  Cerrahi müdahale

  Ebeveynler cerrahi müdahaleden kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar ve herhangi bir yolla patolojiyi tedavi etmeye çalışırlar. Ancak belirli boyutlarda, çıkarılması kaçınılmazdır, aksi takdirde tümör solunum yollarını tamamen tıkar. Bu eğitim, bir gün içinde uzaklaşabilen, ancak dokudan ve zamansız tedavinin sadece arttığı şişkinlik değildir.

  Ancak doktor, sadece belirli koşullar altında ve önceki prosedürlerden sonra, örneğin:

  • Hem uykuda hem de gün içinde nefes alma ihlali
  • Romatizma, artrit, vaskülit şeklinde komplikasyon
  • Burundan sürekli solunum zorluğu
  • Halk ilaçları yanı sıra, muhafazakar yöntemler ile etkisiz tedavi

  Çoğunlukla, operasyondan sonra ve adenoidleri tamamen ortadan kaldırmazsa, tekrarlayan nüksler olur.
  Yaş ne kadar küçük olursa, hastalığın tekrarlaması daha olasıdır. 3 yaşın altındaki çocuklara cerrahi müdahale önerilmemektedir.

  Hemopati ile tedavi

  Bu yöntem oldukça etkilidir, ancak bireysel bir yaklaşım ve iyi bir nitelik gerektirir. Doktor doğru bir homeopatik ilaç seçerse, iyileşme olasılığı oldukça yüksektir.

  Adenoidlerin ortaya çıkması, öncelikle bağışıklığın zayıflamasına neden oldu ve bu ilaç, bağışıklık sistemini güçlendirdi, böylece tümörün ilerlemesini önledi.

  Tedavinin ilk olumlu çanı olan hasta, nefes almayı kolaylaştırdı ve bulaşıcı hastalıkların yüzdesi de azaldı.

  Bazen ilacın bileşimi kan damarlarını daraltan bir maddeyi içerir, çocuklar bu tür ilaçlardan kategorik olarak yasaklanır. Aşırı alımın sonucu olarak, çocuk sürekli uyumak ister, nabız ve solunum hızlanır, cilt solgunlaşır.

  Eczanelerde şimdi, tıkalı bir burun ile kullanılan spreyler şeklinde çok fazla ilaç satıldı. Ana amaçları, alerjik reaksiyonun azaltılması ve enflamatuar sürece direnç. Bu ilaçlardan biri nazoneks.

  Lazer tedavisi

  Modern tıp pratiğinde sıklıkla lazer tedavisi kullanır. Bir lazer ışını yardımıyla doktor direkt olarak tümörü etkiler, bildirimi azaltır, kan damarları üzerinde direkt etki ile iltihabı giderir, bağışıklık sistemini normalleştirir.

  Bu tür seansları tuttuktan sonra, nefes geri yüklenir ve iyilik hali gelişir. Kural olarak, bu tür eylemler 2-3 aşamada gerçekleştirilir.

  Son aşama, nazofarenkste inflamatuar süreçleri önler. Ancak bu yöntem, adenoidin büyüklüğünü azaltamayacağından, bu yöntem tamamen etkili kabul edilemez.

  Lazer tedavisine paralel olarak, diğer tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekir, ışın sadece nefes almayı kolaylaştırır. Genellikle her seansta lazer tedavisi her yıl reçete edilir. Bu yüzden bu yöntem cerrahi müdahaleye alternatif olarak düşünülemez.

  Halk ilaçları olan çocuklarda adenoidlerin tedavisi

  Adenoidler tedavisi için geleneksel tıp tarifleri:

  1. Aloe suyu Çocuklarda adenoidlerde bakterisit ve anti-ödematöz özellikleri vardır. Hastalığın evresine bakılmaksızın adenoidleri tedavi edebilirler. Bitkinin yaprağından suyu sıkın ve her burun deliğine 5 damla aşılayın. Tedavi 2 ay sürer. Burun yıkamak için, bitkinin seyreltilmiş suyu 3: 1 oranında kullanabilirsiniz. Bu durumda, tedavi 2 hafta boyunca, günde 2 kez burun yıkanmalıdır.
  2. Meşe ağacından gelen araçlar. Et suyu hazırlanırken, bir kaşık toplanır (10 gram nane, 10 gram St. John's wort, 20 gram meşe kabuğu) ve küçük bir ateşte 3 dakika kaynatılır. Bir saat sonra, çözeltiyi boşaltın. İki hafta içinde, et suyu 4 damla için günde 2 kez gömülür.
  3. Deniz topalak yağı adenoidler dahil birçok KBB hastalığının tedavisinde mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Yağ kan damarlarını güçlendirir, mukus sekresyonunu azaltır, adenoid vejetasyonların emilimini artırır. Tedavi için günde 2 kez (günde ve yatmadan önce) 3 damla yağ damlatın. Deniz topalak yağı ile tedavi 3 hafta sürmektedir. Hastalığın akut formu durumunda, bir kaşık yağın yarısına birkaç damla sarımsak suyu eklenir. Semptomlar ortadan kalkana kadar karışım günde 4 kez aşılanır.
  4. propolis tentür olarak kullanılır. Aşağıdaki gibi hazırlayın: bir bardak kaynar su içinde bir kaşık soda 1/8 ve propolis tentürün 20 damlasını çözün. Burun boşluğunun durulanması günde 2-3 kez yapılır. Propolis'i tedavi etmenin bir başka yolu da 3 çorba kaşığı tereyağı (veya sebze) yağı ve bir çay kaşığı propolis'ten bir merhem kullanmaktır. Elde edilen karışımın 20 dakika ısıtılması gereklidir. Nazal kavite günde 2 kez bir ay boyunca merhem ile bulaşır.
  5. Kırlangıçotu ile tedavi Hastalığın ilk aşamalarında mükemmel sonuçlar verir. Bir çay kaşığı kırlangıçotu yaprakları bir bardak sütte kaynatılır, süzülür ve soğutulur. Ortaya çıkan preparat, günde 5 kez 5 damla burun boşluğuna damlatılır. Başka bir reçete: bitkiden suyu sıkın, suyla karıştırın 1:20 oranında. Ortaya çıkan çözüm, bir ay boyunca 1 damla, günde 2 kez kullanılır. Sadece taze bir çözüm kullanmak önemlidir.
  6. karanfil yardım akut adenoidit ile tedavi etmenizi sağlayan güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. On karanfil çiçeği bir bardak kaynar su ile demlenmiş ve bir saat boyunca ısrar edilmiştir. Ortaya çıkan infüzyon 2 damla için günde birkaç kez kullanılır. İlaç enflamatuar süreçleri yatıştırır, tıkanıklığı giderir ve adenoidit alevlenmelerini önler.
  7. Alan atkuyruğu kuru veya taze formda uygulayın. 300 ml kaynar su ve 2 çorba kaşığı haşlanmış su kaynatın kaynatın ve 7 dakika kadar ısıtın. Ürün 2 saat süreyle infüze edilmeli, daha sonra günde 3 kez yarım bardakta 10 gün içilmelidir. 3 yaşın altındaki çocukların at kuyruğu yemesine izin verilmez.
  8. Okaliptüs yağı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Çeşitli yağlara dayanan bir terapi döngüsü yapılması önerilir. Bunu yapmak için 2 hafta boyunca okaliptüs yağı (3 damla günde 3 kez) uygulanır - deniz topalak yağı, sedir yağı ile tedaviyi bitirebilirsiniz.
  9. Sulu Kalanchoe Çocuklarda adenoidler de hastalığa iyi gelir. Bitkinin ezilmiş yaprakları suya dökülür ve 20 dakika boyunca bir su banyosunda tutulur. Nazofarenksi serinletir ve sulandırır.

  Terapi ne zaman uygundur?

  Adenoidlerin çıkarılması, sıklıkla otitis, ciddi solunum ihlali ve diğer komplikasyonlar ile birlikte 2 ve genellikle 3 derecelik büyüme ile önerilebilir.

  Halk hastalıkları da dahil olmak üzere konservatif, hastalığın birinci aşamasında ve sık görülen enfeksiyöz komplikasyonların yokluğunda önerilebilir. Nazal konjesyon lenf bezleri tedavi edilmesi için geleneksel yöntemler, yerel bağışıklığı arttırmak, relaps alevlenmeleri, lenf dokusu yavaş çoğalmasını azaltmak, ödem nazofarenks bademcik azaltmak ortadan kaldırır.

  Bu tedavi kompleksinin etkisinden dolayı, adenoid bitki örtüsü çocukla birlikte büyür ve çıkarılması gerekmez. Genellikle, ergenliğin başlangıcında, lenfoid doku büyümeye son verir ve yavaş yavaş atrofi başlar. Cerrahi müdahale ihtiyacı kendi kendine yok olur.

  Nadir durumlarda, bir yetişkinde hastalık meydana gelebilir, tedaviye yaklaşım çocuklukta olduğu gibi olacaktır.

  önleme

  Çocuğun, deniz suyu, tuzlu su çözeltisi veya evde hazırlanan zayıf tuz çözeltisine dayanan preparatlarla burnunu düzenli olarak yıkaması gerekir. Yıkama sadece mukusu yıkamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

  Hastalığın önlenmesi için gereklidir:

  • hava durumuna göre elbise;
  • sık sık yürümek;
  • havuzda yüzün;
  • temperli;
  • doğru yer;
  • jimnastik ya da spor yapmak;

  Çocuklarda 1-2 seviyeli adenoid varsa, uzmanlar ameliyatı değil, hastalığı konservatif yöntemlerle tedavi etmeyi önermektedir. Durumu başlatmak halk ilaçları ile tedaviye yardımcı olacaktır. Bir çocuğu halk yöntemleriyle tedavi etmeden önce, bir uzmana danışmak gerekir.

  Adenoidlerin tedavisinde halk ilaçları

  Faringeal tonsilin (adenoidler) iltihaplanması, hoş olmayan, tedavi edilmesi zor bir hastalık - kronik adenoiditin ortaya çıkmasını gerektirir. Çoğu zaman adenoidlerin iltihabı, çocukları bir yıldan 15 yıla kadar etkiler. Hastalığın birkaç aşaması vardır. Çocukta adenoidlerin ilk etkili halk tedavisi ile. En kısa zamanda tedaviye başlamak önemlidir, böylece komplikasyonlar ortaya çıkmaz.

  Bademcikler, çocukluk ve ergenlikte nazofaringeal lenfoid oluşumu da dahil olmak üzere insan vücudunun "korumaları" dır. Koruyucu halka, enfeksiyonu nazofarenkse doğru geciktirir, fagositleri (dezenfekte edici hücreler) salgılar. Bazen vücutlar patojenlerle baş edemez, o zaman kişi hastalanır. Bu durumda, bademciklerin aktif gelişimi ile birlikte lenfositleri bağlayın.

  Hastalık geçtiği zaman, boyutlar orijinal hallerine döner. Ancak, bunun için bademcikler biraz zamana ihtiyacım var. Sık soğuk algınlığı, enfeksiyonlar ile, normale dönme zamanları olmaz, tekrarlanan lenfositleri üretirler. Adenoidlerin tedavi yöntemleri hastalığın ciddiyetine ve hastanın vücudunun duyarlılığına bağlıdır.

  Sürekli iltihaplı olan adenoidlerle, nazofarenkste büyürler. Bu, bu tür hastalıkların görünümü ile doludur:

  • orta kulak iltihabı, solunum yolu,
  • omurganın eğriliği,
  • Böbreklerin normal işleyişinde bozulma,
  • uzun bir burun akıntısı,
  • yatak ıslatma.

  Ayrıca ısırık, diskinezi, ağızdan nefes alma, gundosy sesinde bir değişiklik vardır. "Adenoidleri nasıl tedavi edebilirim?" - Bu soru birçok ebeveyn ve bazı yetişkin hastalar için geçerlidir.

  Tedavi yöntemleri

  Hastalığın tedavisinde cerrahi olmayan ve operasyonel yöntemler kullanılmaktadır. Doktor adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması konusunda ısrar etmekten korkmayın. Genellikle bu yöntem, tamamen iyileşmek mümkün olmayacak bir aşırı önlemdir ve ilaçlar ya da halk ilaçları sadece durumu kolaylaştırmaz, aynı zamanda da ağırlaştırmaz. Bademcikler olmaksızın, bir kişi uzun ve dolu bir yaşam sürdürebilir. Bir çocukta adenoidleri iyileştirmek için modern doktorlar konservatif olarak deneyler, bu da erken tanı sayesinde mümkündür.

  Doktor tam iyileşme için cerrahi müdahale olmadan yapabileceğinizden emin olursa, cerrahi olmayan seçenekleri önerir. İltihaplı genişlemiş adenoidlerin tedavisinde geleneksel ilaç, medikal tedavi, fizyoterapi, lazer ışını, solunum jimnastiği sunar. Bu yöntemler, şişkinliği azaltabilir, bu da burun solunumunu iyileştirir, iltihabı azaltır ve bademciklere öngörülen büyüklükte yol açar.

  Ayrıca iyi halk ilaçları, adenoidler iltihabı ile mücadelede onların etkinliği, yıllarca kullanım pratiğiyle kanıtlanmıştır. Ancak, herhangi bir reçeteyi kullanmadan önce, olası hoş olmayan sonuçları önlemek için bir doktora danışmak daha iyidir. Ebeveynler genellikle çocuklarda adenoidlerin nasıl tedavi edileceğinden endişe duyarlar.

  Burun nefes normalleştirmek için, mukoza yardım tedavilerin şişliği azaltmak - vazokonstriktör etkisi, örneğin vibrotsil, galazolin, ksilen ile uyuşturucu. Bir haftaya kadar kullanılırlar, uzun bir süre mukoza zarlarının zarar görmesine ve kurumasına katkıda bulunabilir. Başlangıç ​​olarak, mukustan burun tıkanıklıklarını temizleyin ve ardından bir ilacı (her burun deliği için) 1-2 kez damlatın.

  Bir süre bekledikten sonra, bakteri ve mikrop "Protargolum" ya da "Bioparox" gömmek ortadan kaldırmak için (eski vazokonstriktör etkisi olan ilaçların uygulanmasından sonra ikinci bir burun pasajları temizlemek için gereklidir).

  Kronik adenoidit antihistaminik (antialerjik) ilaçların kullanımını gerektirir. Çoğunlukla çocuklarda adenoidlerin konservatif tedavisini başarılı bir şekilde tamamlar, halk ilaçlarının tedavisi, temel aşamaları vitamin tedavisi olmalıdır. Bağışıklığı artıracak ve vücudun hastalıklara karşı genel direncini güçlendirecek, aynı zamanda besin maddelerinin teminini sağlayacaktır.

  Halk tarifleri

  Adenoidlerin halk ilaçları ile tedavisi çok çeşitlidir. Hassas yetişkinler ya da çocuklar için eski tarifler kurtarılacak. Adenoidler için halk ilaçları kullanımı kolaydır, bileşenleri herkese açıktır. Bebeğin başlangıçtaki bitki örtüsü varsa, ilaçlarla birlikte, tıbbi bitkilere dönmelidir. Çocuklarda adenoidlerin halk tedavisi zor değildir, otlar bir pencere üzerinde yetiştirilebilir veya bir eczaneden satın alınabilir.

  Kalanchoe. Yaprakları ezin, suyu sıkın. Bury (her kullanım için taze bir ilaç hazırlamak için!) Günde üç kez her burun deliğinde 4 kez.

  Aloe. Bitkinin kalın, sulu gövdeleri, meyve suyunu sıkın, su ile 1: 1 oranında birleştirin. Bu çözelti ile uykuya dalmadan ya da akşam gitmeden önce farenks'i durulayın, damla 4 ya da 5, 2 ve bir buçuk saatlik bir frekansta burun delikleri içine düşer.

  Pancar yaygındır. Suyu taze sebze damla 5-6 günde üç kez düşer veya pancar presleme ile nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla burun pasajlarında tutun. Pancar suyu ve sıvı doğal balını 2: 1 oranında karıştırabilirsiniz, 7 damla her bir burun deliğine günde 5 kez damlatılır.

  Ispanak ve havuç. Taze sıkılmış sebze suyu (11 çorba kaşığı havuç ve 7 - ıspanak) karıştırın, aç karnına 2-3 yemek kaşığı. Kaşıklar sadece uyanık olur.

  Şifacılar tarafından sunulan adenoidlerin tedavi yöntemleri somut bir sonuç getiriyor.

  Deniz topalak yağı. Bunun yerine okaliptüs yağı, mazı, ayçiçeği veya zeytinyağı alabilirsin. 3 damla burunda günde üç kez gömün.

  Kırlangıç ​​otu. Bir sıcak çorba kaşığı sıcak süt dökün (250 ml). Günde beş kez iki damla kazın.

  Okaliptüs. Yaprakların tentürü (kaynatılmış su 2 çorba kaşığı kuru hammadde dökün, demeleyin) 3 ay boyunca yedikten sonra günde üç kez gargara yapın.

  Hidrojen peroksit. Oda sıcaklığında 250 ml kaynamış su için, bir çay kaşığı kabartma tozu, peroksit ve kalendula tentürü gerekir. Her burun geçişinde üç ila dört kez damlayın, 30 - 50 saniye nefes almamaya çalışın, sonra burnunuzu üfleyin ve tıbbi damlaları damlatın.

  Karanfil. 10 çiçek salkımına 200 ml kaynar su dökün. Infüzyon koyu kahverengi olana kadar bırakın. Günde 3 kez her burun geçişinde 2 kez damlatınız.

  Meşe kabuğu, St. John's wort, nane. Karışım 2: 1: 1 oranında suyla doldurulur, kaynatılır, 5 dakika kaynatılır. Bir saatlik infüzyondan sonra filtrelenir. Her burun geçişinde günde iki kez 3 kez uygulanır.

  Alan at kuyruğu. 4 yemek kaşığı kaynar su 0.5 litre sulandırılır. 10 dakika pişirin, sonra bir buçuk saat ısrar edin. Boğazınızı durulayın ve nazal pasajları sabah ve akşamdan haftaya durulayın.

  Shilajit. 1 gr doğal kaya reçinesi 5 çorba kaşığı dökülür. l. su (sıcak), ürünün tamamen çözülmesini bekleyin. Gün boyunca birkaç kez birkaç damla gömün.

  Propolis. Bu madde, ergenlerin ve yetişkinlerin tedavi edilmesine yöneliktir çünkü alkol içerir. Yarım litre tatlı kaşığı yarım litre ılık suda. Gargara, ortaya çıkan hacmi üç öğün için dağıtın.

  Ceviz. Ilık suyla doldurmak için 2 masa kaşığı miktarındaki yeşil bir kabuğun tozu (2 kupa). Bir ay boyunca damlamak için günde dört kez 6 damla hamle.

  Sütlü bal. Yumurtayı iyice karıştırın (ham yumurta artı protein), yarım litre ılık süt ekleyin, 1 çay kaşığı ekleyin. iyi tereyağı ve erimiş bal. Karışımı bir gün için karıştırın, küçük bir yudum alın.

  Balık yağı. Adenoidlerin ağrılı gelişimini ve genişlemesini yavaşlatmaya imkan verecek, organizmanın genel güçlendirilmesi için bu yararlı ilacın kullanılması iyi olacaktır.

  Salo artı bal, kakao, tereyağı. Malzemelerin eşit parçaları: 200 gram yağ (iç domuz), kakao tozu, sade tereyağı ve doğal bal, küçük bir ateşte erimeye bırakın. Sonra iyice karıştırın, soğutun ve bir kaba koyun. 1 çay kaşığı Günde dört kez karıştırın, bir bardak sütte eritin (sıcak).

  Soğan ve bal. İnce doğranmış soğan kafasının yaklaşık 2 saat su (soğuk) içinde yaklaşık 6 saat demlenmesi, daha sonra bir buhar banyosunda neredeyse kaynama noktasına getirilmesi sağlanır. Kapatın, 2 saat boyunca bekletin. Gazlı bez atla, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. Burun ve boğazın günde dört kez durulanması için endikedir.

  Böbrekler çam. Öğütmek için 20 g preparat, bir bardak kaynar su ekleyin, yaklaşık 10 dakika boyunca bir buhar banyosunda kaynatın, yarım saat bekletin. Inhalasyonlar için kullanılır. Çocuklarda adenoidit tedavisi halk ilaçları ile tartılmalıdır: bazı doğal maddeler güçlü bir alerjendir.

  Aynısafa. 1 çay kaşığı preparatı yarım litre tuzlu su ile karıştırın. Sabahları ve akşamları burun yıkamak için tasarlanmıştır.

  Köknar yağı. Günde dört kez, topuk ve omuzları yağlayın, masaj topukları yapmak için yağ kullanın. Kronik adenoid hastalığın gelişimi için uygundur.

  Adenoidler tedavi etmek için ilaçları ilaçlarla birleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

  Faydalı sıradan tuz. Yaklaşık kuru tavada ısıtıldı tuzu (tercihen deniz), 1 kg, adaçayı yağı 2 damla kafası ile kapatın ve sıcak buhar teneffüs.

  , Pamuklu bir bez dökün hızlı, kuru bir tavada tuzu ısıtın bacaklarının sıcak torba ayakları bağlı yünden yapılan kalın çoraplar, hasta sıcak battaniye sarın.

  Nazofarenksin tuzlu su ile sürekli yıkanması, adenoidlerin iltihaplanmasını yavaşlatabilir, mukusunu yıkayabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

  Çocuklarda adenoid tedavisi için halk yöntemleri ile aktif şifa sadece doktor ile görüştükten sonra mümkündür.

  Önemli bir yerdeki tedavide solunum jimnastiği. Birkaç kompleks var. Hastalığın akut bir aşamasında, teknik kroniklere geçmesine izin vermez, iyileşme döneminde gösterilir. Ve kronik olarak burun boyunca serbest nefes tutmaya yardımcı olur ve adenoidlerin iltihabı gelişmesi için bir profilaksi olarak hizmet eder, gerileme sırasında gösterilir. Birkaç basit alıştırma yapmayı deneyebilirsiniz.

  1. Ayakta, yavaşça soluyun, sonra yavaşça sol burun pasajından nefes verin. Nazal pasajları kullanarak yavaşça nefes alıp verin ve nefes verin. Yavaşça soluk alın ve sağ burun deliğinden nefes verin. Alternatif: bir burun deliğini nefes al, başka bir nefes ver.
  2. Kauçuk oyuncakları veya topları şişiriniz.
  3. Derin bir kabı alın, su dökün, tüpü buraya batırın, ikinci ucu dudakların etrafına sarın. Burundan nefes alın, ağızla nefes verin, karakteristik "kabarcıklar" yapın. 2 ila 3 ay boyunca her gün yaklaşık beş dakika sürer.

  Uzmanlarımız aktif açık hava oyunlarını, yüzme havuzunu ya da doğal göleti ziyaret etmenizi tavsiye eder.

  Su ile tedavi, adenoidlerin tedavisinde mükemmel bir pozitif etkiye sahiptir.

  Lavaj. Oda sıcaklığını tuzla (tercihen deniz) sulayın, bu solüsyonu her defasında birkaç kez sıkın. Yıkama için günde üç kez yeterlidir.

  Servikal kompres. Bez soğuk su ile nemlendirilir, iyice sıkılır, boyun bölgesi sarılır. Doku ısınana kadar tutun. Bu tür bir prosedür uyanıp geceden sonra gösterilmektedir.

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için halk ilaçları listesi tam olmaktan uzaktır, bu nedenle güvenilir kaynaklardan diğer varyantlar mümkündür.

  önleme

  Hoş olmayan bir hastalık ve uzun süreli tedavi ile karşılaşmamak için önleyici tedbirler yardımcı olacaktır.

  1. Diyet taze sebze ve meyveler tanıtmak için, vitamin kompleksleri sürekli kullanmak için gereklidir.
  2. Sertleştirme, organizmanın, su derecelerinin kademeli olarak düşürülmesiyle, vücudun uyum sağlamasına ve kullanılmasına izin vererek, yetkin bir şekilde yapıldığında yararlıdır.
  3. Herhangi bir soğuk algınlığı ve rahatsızlık, komplikasyonları önlemek için zamanında tedavi edilmelidir.
  4. Ilımlı fiziksel aktivitenin günlük yaşamına dahil edin, terapötik jimnastikle uğraşın, hipodinamiyi önleyin.
  5. Özellikle kitle enfeksiyonları sırasında nazofarenksin hijyenini gözlemleyin.
  6. Bademcik iltihabının ilk belirtisinde bir doktora başvurun.
  7. Her akşam yatmadan önce, bir odayı havalandırın.
  8. Kuru hava bademcik iltihabı tetikleyebilir. Bunu önlemek için nemlendiriciyi satın almanız önerilir.

  Halk yöntemleri ile tedavi ederken, her zaman doktorlara danışmalısınız. Küçük çocuklarda kendi kendine ilaç vermeyin veya ev yapımı tarifleri deneyin. Böyle bir hastalığın tedavisi uzun bir zaman, belirli çabalar ve sabır gerektirir.

  Çocuklarda halk ilaçlarının adenoid tedavisi

  Çocuğunuzun ağzından nefes aldığını, soğuk algınlığının olmadığını, burnunun nefes almakta zorlandığını veya tersine uzun rinit veya otit hastası olduğunu fark ettik. Büyük olasılıkla, nedeni iltihaplı adenoidlerdir (adenoidal tonsil insizyonları).

  Hastalığın erken evresinde çocuklarda adenoidlerin halk ilaçları ile tedavisi, tam iyileşmeye kadar iyi sonuçlar verir.

  Konservatif ilaç yöntemlerinden herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

  Çocuklarda adenoidler için halk ilaçları

  Hastalığın seyrini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olan tarifler, çok fazla. Bunları aşağıdaki gibi sınıflandırabilirsiniz:

  ● durulama çözeltileri;

  ● oral uygulama için infüzyon;

  Burada en etkili tarifleri derledik, böylece onları evde tekrarlamanız gerekmemelidir.

  aloe

  Birçok evde pencere üzerinde çiçek açan bir bitki adenoidler için mükemmel bir çare, bu rezorptif ve anti-ödem eylem nedeniyle mümkündür. Aloe bir yaprak suyu sıkın ve 5 damla bebeğin burnuna düşer. 2 ay boyunca her gün ihtiyacınız olan prosedürü tekrarlayın. Ek olarak, burnun bir kısım aloe ve üç kısım su ile (2 hafta boyunca günde 2 kez) bir çözelti ile yıkanması önerilir.

  Konseyi: Damlatmadan önce, sinüsleri tuzlu suyla yıkayın veya deniz suyu içeren ilaç spreyleri kullanın.

  okaliptüs

  Okaliptüs dayalı Tarifler - adenoidler için güçlü bir halk ilaçları. Bitkinin kuru yapraklarını (durulama) ve esansiyel yağı (damlatma) kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı okaliptüs için infüzyonu hazırlamak için 2 bardak kaynar su ekleyin, bir termos şişesine dökün ve birkaç saat bekletin. Daha önce sıcak su ile seyreltilmiş, yedikten sonra bebeğin boğazın bu infüzyonu ile durulanmasını sağlayın. Tedavi süresi altı aydır. En fazla 2 gün infüzyon deposunu hazırlayın.

  Astarlar için, bir baz yağ (herhangi bir sebze) çay kaşığı alın ve buna 3 damla okaliptüs ve çay ağacı yağı ekleyin. Damlatmadan sonra, çocuk başını 5 dakika geri atılarak uzanmalıdır. 2 hafta boyunca 2-3 kez kullanın.

  kırlangıçotu

  Klandinanın anti-inflamatuar özellikleri herkes tarafından bilinmektedir. Hem damlacıklar hem de durulama infüzyonu olarak eşit başarı ile kullanılabilir.

  damla : Günde iki kez her burun deliğine birkaç damla taze kırlangıçotu atın. Kalıcı iyileşme için, prosedürü 2 ay boyunca tekrarlayın.

  demleme : 3 gr kuru ot, bir bardak ısıtılmış suya daldırın, kaynatın, sonra soğutun. Alınan eşyayla burnunuzu yıkayın 3-4 kez, kurs - 14 gün.

  propolis

  Başka bir reçete, adenoid halk ilaçları - propolis merhem nasıl tedavi etmek için söylüyorum. Kolayca hazırlayın: bir çay kaşığı "arı bağışı" için 10 çay kaşığı tereyağı veya bitkisel yağ ekleyin. Karışımı bir su banyosuna koyun ve kıvamı homojen, serin oluncaya kadar bekleyin. Hazır merhem bir ay boyunca günde 2 kez burun mukozalarına uygulanmalıdır.

  karanfil

  Herhangi bir hostesde bulunan baharat, adenoidlerin tedavisi için uygundur. 10 karanfil tomurcukları bir dakika çeyrek kaynayan suya batırılır ve bir saat ısrar eder. Elde edilen çözelti, burun deliklerinin her birinde günde 3-4 kez bir damlacık içine aşılanır.

  Karanfil esansiyel yağı inhalasyon için iyidir: sıcak suda bir tencereye birkaç damla ekleyin ve buharı soluyun.

  Siyah frenk üzümü

  Adenoidleri halk ilaçları ile tedavi etmek lezzetli bir içecek yardımı ile mümkündür. Bir parça ısıtılmış su dökmek için ince doğranmış üzümü yaprağı (kuru veya taze) bir yemek kaşığı örtün ve yarım saat bekletin. Gün içinde 2-3 bardak, bir ders - 3 hafta içmek gereklidir. Böyle bir vitamin çayı sadece adenoidlerin boyutunu azaltmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Tuz ile solunması

  Belirtileri hafifletmek için böyle bir reçete yardımcı olacaktır: Bir kızartma tavasında ısıtılan 1 kg deniz tuzu, birkaç damla uçucu yağ, köknar veya okaliptüs yağı ekleyin. Şimdi sıcak inhalasyonlar için kullanılabilir: 3 yemek kaşığını sıcak suya bir litre dökün, kalın bir havlu veya battaniye ile örtün ve 10 dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın.

  konsey : inhalasyonlar ile uygun şekilde nefes almak önemlidir: burnunuzla birlikte nefes alın - ağzınızla nefes verin.

  "Mavi lamba" ile ısınıyor

  Sovyet döneminde, Minin'in reflektörü, belki de her ailede idi. Daha sonra, adenoidleri halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edebileceklerini - "mavi lambayı" kullanacaklarını biliyorlardı. Eski cihazı hala kullanıyorsanız, uygulama zamanı: 10 dakika boyunca günde iki kez, burnunuzu yüzünüzden en az 20 cm uzağa ısıtın. Kurs - 20 prosedür.

  Dikkat lütfen! Lambayı akut inflamatuar süreçler için kullanmayın.

  Huş tar

  100 g ekşi krema ile bir çay kaşığı katranı karıştırın. Tüm gazlı bezlerden (turundas) uygulayın ve 30 dakika boyunca burun sinüslerine yerleştirin. Sabah ve akşam tekrarlayın.

  Adenoidler için solunum egzersizleri

  Bir çocuk halk ilaçlarında adenoidleri nasıl tedavi edersiniz, yukarıda öğrendiniz. Gömme, durulama ve soluma, solunum egzersizlerini mükemmel şekilde tamamlayacaktır. Düzenli egzersizler şunları sağlar:

  ● kronik riniti durdurun (bebek tekrar burun içinden nefes alabilecektir);

  ● adenoidlerin büyümesini yavaşlatmak;

  ● Nazofarenksin şişmesini çıkarın;

  ● boğaz ağrısı, sinüzit ve VAP'ın diğer hastalık olasılığını azaltmak;

  Egzersizlere başlamadan önce burnunu iyi üflemelisin. Temiz havada sınıflar (hava izin veriyorsa) yapmak daha iyidir.

  1. Başlangıç ​​pozisyonu (IP) - dik durun, dirseklerde eller bükülmelidir. Dirsekler "bak", avuç içi onun önüne geçti. Yumruklarını kenetlerken kısa bir nefes al. Ritmik olarak, burnunuza 4 kez nefes alın, sonra ağzınızla nefes verin. Bunu 6 kere yap.

  2. IP - dik durun, yumruklarınızı sıkın ve karnınıza getirin. Nefes alın, yumruklarınızı aşağı doğru itin (eller düz, yere işaret). Solunduğunda, fırçayı karnına geri döndürün, omuzlarınızı gevşetin. 4 kez tekrarlayın, 10 saniye dinlendirin ve 8 daha nefes alın.

  3. FE - ayağa kalk, bacaklarını 15 cm uzağa yay, kollarını indir. Biraz ileri, ellerinizi yere dokunmadan zemine kadar uzatın. Arka yuvarlak. Aynı zamanda, burnunuzla kısaca nefes verin, nefes verirken elinizle zemine dokunun. Rise ve egzersizi tekrarlayın. 12 kere yap.

  4. IP - dik durun, önceki egzersizdeki gibi bacakların pozisyonu, belden eller, sırt düzdür. Ağız kavgası yapın (bacaklarınızı yerden kaldırmayın!), Kısa bir nefes alırken vücudu sağa doğru hareket ettirin. PI'ye geri dönün ve vücudu sola çevirerek egzersizi tekrarlayın. 12 kere yap.

  5. PI - dik durun, kollarınız bükülmeli ve omuzlarınızla aynı hizada olacak şekilde kaldırın. Ellerinizi birbirine paralel olarak atın ve hızlı bir nefes alın. 12 kez tekrarlayın.

  6. IP - egzersizde olduğu gibi 3. Kısa bir nefes verirken, başınızı sağa çevirin. Boyun rahatlamış. Tekrarlayın, ancak kafa ters yönde dönerek. 12 kere yap.

  Eğitim 2 ay boyunca günlük yapılmalıdır. Biraz zaman alır ve faydaları muazzamdır! Bu kompleksin yaratıcısına göre A.N. Strelnikova, 4 hafta sonra, ödem kaybolacak ve adenoidler büyük oranda azalacaktır.

  Bir çocukta adenoidler halk ilaçları ile tedavi nasıl

  Hastalığın ilerlemesine izin veren ev prosedürleri gereklidir, ancak beslenmenin temel kurallarına uymazsanız istenen sonucu getirmezler. Çocuğun diyetinin aşağıdaki ürünleri içerdiğinden emin olun:

  ● Taze veya haşlanmış sebzeler, yeşillikler;

  ● fındık ve kuru meyveler;

  Ayrıca, çocuğunuza balık yağı verin: 7 yıla kadar - 1 çay kaşığı, 7 yaş üzeri - 2. D vitamini antienflamatuar etkiye sahiptir ve mukoza yumuşatır.

  Menüyü azalt veya daha ziyade hariç tut:

  ● Çok tuzlu ve baharatlı yemekler:

  ● Yüksek oranda boya ve aroma içeren ürünler.

  Bebeğin beslenmesini ayarlamak, halk ilaçları ve düzenli solunum egzersizleri ile adenoid tedavisi eklemek, kalıcı sağlık iyileştirme elde edebilirsiniz.

  Silin veya silme

  Son olarak, birçok ebeveyn için endişelenen soruyu analiz edelim: Operasyona ciddi bir endikasyon yoksa adenoidlerden kurtulmak gerekli midir? Uzmanlar diyor - yapma! Cerrahi müdahale, tüm diğer tekniklerin denendiği ve istenen etkiyi sağlamadığı zaman başvurduğu radikal bir ölçektir.

  Doktorlar, 4 yaşın altındaki bir çocukta adenoidlerin ortadan kaldırılmasının bağışıklığını zayıflattığına ve daha sık hastalanmaya başladığına inanıyor. Bu nedenle, daha ciddi vakalarda halk ilaçları ve tedavi ile tedavi, cerrahi olmadan hastalık ile başa çıkabilir.

  Adenoidler halk ilaçları tedavisi

  Adenoidler ya da bademcikler, her insanı var. Faringeal dokuda bulunan küçük bir bademcidir ve vücudu korumak için önemli çalışmalar yapar. Fakat adenoidler iltihaplandığında, zaten bir hastalıktır ve ad adenoidittir. Bu nedenle, "adenoidleri tedavi et" yanlıştır. İltihaplı bez, nazal solunum hastalığını yok eder. Büyüdükçe, işitme bozukluğu var. Adenoidit esas olarak 10 yaşın altındaki çocuklardan kaynaklanır. Ergenlik döneminde, adenoid tonsil kurudu ve artık herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Şiddetli vakalarda, bu hastalık yetişkinleri etkiler.

  Adenoidler halk ilaçları tedavisi

  semptomlar

  Çocuğunuz burun içinden nefes alamıyorsa, sürekli olarak burun akar. Baş ağrılarından şikayet ederse geceleri iyi uyumuyor, öksürüyor ve horlar. Kulaklarını bırakırsa ve kötü bir şekilde duymaya başladıysa. Sesin yerine ses çıkarsa, aniden sağır ve burun gibi. Bertaraf edilmelisin. Bütün bu belirtiler, çocuğunuzun adenoidlerin iltihaplandığını gösterir.

  etkileri

  Tedaviye zamanında başlamazsanız, burun solunumu tekrarlayan kataral hastalıklara yol açacaktır.

  Burun nefes almazsa, çocuk ağzıyla nefes almaya başlar ve doğal olarak ağız daima açılmaya zorlanır. Erken bir yaşta, kemik dokusu henüz oluşmamıştır ve bu nedenle açık ağız kaçınılmaz olarak yüzün şeklini değiştirir ve yanlış bir ısırık oluşturur.
  Bazı durumlarda, beynin oksijenle yetersiz beslenmesi nedeniyle, çocuğun zihinsel gelişiminde bir gecikme vardır.
  Genişletilmiş adenoidler işitsel inmeyi engelleyebilir ve çocuk kronik bir orta kulak hastalığı alma riskini taşır.

  Hastalık derecesi

  Ilk. Solunum gün boyunca serbest olduğunda ve gece yatarken, yatarken, sadece ağızla nefes almak mümkündür.

  Ikinci. Solunum sadece ağızdan geçer. Hasta bir gece genellikle horlar.
  Üçüncü. En zoru, buruntan gelen havanın solunum boğazına girdiği yolun tamamen üst üste gelmesi.

  Adenoidler halk ilaçları tedavisi

  Oral uygulama için

  Sıcak süt ve bal - birçok halk ilaçları temeli

  • İki bardak sıcak süt, çiğ yumurta, bir kaşık bal ve aynı miktarda tereyağından oluşan küçük bir yudum alın.
  • İç yağ, tereyağı, bal ve kakaonun tıbbi bir karışımını hazırlayın. İki yüz gramın tüm bileşenleri. Isı, kapaklı bir kavanoza aktarın. Günde üç kez, bir bardak sıcak süt ekleyin, karıştırın ve hasta çocuğa içelim.
  • Hastalığın gelişimini durdurmak için çocuğunuza her gün balık yağı verdiğinizden emin olun.
  • Taze havuç ve ıspanaktan suyu sıkın. 10 yemek kaşığı havuç ve 6 - ıspanak birlikte bağlayın. Aç karnına bir meyve suyu karışımı iç.
  • Bitkisel infüzyonu hazırlayın ve yatmadan önce bir bardakta alın. Malzemeler: kekik ve İspanyol yosun bir çorba kaşığı dökün, bir bardak kaynar su demlemek ve yarım saat bırakın.
  • Eşit alınan adaçayı, limon renkli, ahududu yaprağı, nane dan bir bitkisel koleksiyon yapın. Bir litre kaynar su ile bir termos kırk gram bitkilerde demleyin. Üç saat bekletin. Gerinim infüzyonu. Eklenmiş, bal ile sıcak bir bardak iç.
  • Aşağıdaki reçete hazırlık aşamasında biraz karmaşık, ama buna değer. Birçok bitki, çiçek ve şifalı bitki yaprakları içerir. İki buçuk litre kaynamış suya iki adet ısırgan otu, huş ağacı yaprakları, çam tomurcukları, kalinovoe rengi, genç ezilmiş ahududu çalıları koyun; bir tutam için: böğürtlen yaprakları, söğüt çiçekleri, muz, althea kökü, limon melisa, kavak tomurcukları, İzlanda yosunu. Beş dakika pişirin. Bir termos şişesinde otlarla birlikte dökün ve bir buçuk saat bekletin. Sabah ve akşam iki gün bal eklenerek süzülür.
  • Aziz John'un bir yağ infüzyonu hazırlayın. Buhar kaşığı iki çay kaşığı badem yağı ve yarım kaşık zeytinyağı ile altı kaşık tozunu St John's wort'a koyun. Bir kaynamaya ısıtın ve on dakika pişirin. Serin ve tahliye. Bal iki yemek kaşığı karıştırın. Günde beş kez, çocuğa bir çay kaşığı yağ verin.
  • Limon çiçekleri, söğüt kabuğu, anason, kekik, eşit parçalarda alınan kaynatma. Yarım litre kaynar suya, büyük bir kaşık bitkisel çay dökün ve 30 dakika sonra süzün. Hastaya bir bardak sabahın dörtte birini ve akşamını verin.
  • Günde iki kez bir söğüt kabuğu, ıhlamur çiçeği, anason tohumu ve kekik bir kaynatma içmeniz gerekir, bir kaşıkla alınır ve iki bardak kaynar su ile demlenmiş. Yirmi dakikalık infüzyondan sonra filtrelenir, et suyu kullanıma hazırdır.

  Soluma, ısınma

  Soluma ile iyi bir etki verilir.

  • İyi bir çare, bir çamun böbreklerinin kaynatılmasında teneffüs edilmesidir. Yirmi tane çam tomurcuğunu ezmek için bir bardak kaynar su dökün, on dakika boyunca bir buhar banyosuna koyun. Daha sonra yarım saat daha ısrar et.
  • Tomurcuk tomurcuk tomurcuklarının solunması da adenoidlerin iltihabı için etkili bir ilaçtır. On dakika boyunca bir bardak kaynayan su içinde otlar kaşığı. Günde üç kez beş dakika süreyle iyileştirici bir buharla nefes alınız.
  • Solunmasıyla harika bir etki verilir, ancak buhar değil, eterlidir. Deniz tuzu kalsinasyonu, içine damlatılır, sıcak, birkaç damla esansiyel yağ damlası, bir bezle örtün ve eterli buharla tuzun üzerinde nefes alın.
  • Ayaklarınızı kuru ısı ile ısıtmak yararlıdır. Moisten tuzu, doku poşetlerine dökün, iyice bağla. Çocuğa koyun, sıcak çorap giy, bir battaniyeyle örtün, ayağınıza sıcak tuzlu poşetler koyun.
  • Hastalık günde dört kez kötüleşirse, göğü, boyun ve ayaklara köknar yağı sürün.

  Burun damlaları

  Pancar suyundan, burnunda güzel damlalar

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğazımı boğazında miramistin ile nasıl durdurabilirim?

  Miramistin, geçen yüzyılın 80'lerinde geliştirilmiş ve sentezlenmiş bir ev hazırlığıdır. Başlangıçta bir uzay istasyonunun aşırı koşullarında kullanılmak üzere tasarlandı, ancak zamanla geniş kullanım alanı elde etti.

  Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Farenjitin tedavisinde, hızlı ve etkili bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan ve ilaçların yerini mükemmel bir şekilde alabilen çeşitli halk ilaçlarının kullanımına özel önem verilmektedir.