Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık çocuklar, adolesanlar ve yaşlılar arasında görülür. Angina nasıl tedavi edilir?

Anjina nedenleri ve belirtileri

Angina, yaygın olarak görülen bir hastalıktır; bu bulgu, farinksin mukoza zarının iltihabıdır.

Patojenler - hemolitik streptokok grubu A, stafilokoklar, vb. Patojenik mikroorganizmalar vücuda iki şekilde girebilir: çevre ve iç odaklardan.

Boğaz ağrısı gelişimini provoke eden ana faktörler:

 • Vücudu alt soğutma.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalıklar.
 • Beriberi.
 • Nazofarenks hastalıkları.
 • Ağız hastalıkları.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Anjinin ilk semptomları, patojenlerin vücuduna girdikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Hasta vücut ısısında, üşüme, başağrısı, halsizlikte bir artışa sahiptir.

Boğaz ağrımsı kötüleşmeye başlar, hasta yutulduğunda acı verici hislerle karşılaşır. Bu arka plana karşı iştah kötüleşir ve uyku rahatsız olur. Ayrıca lenf düğümleri artar ve palpasyon kaydedilir.

Bademcikler üzerinde küçük sarı noktalar veya pürülanlar bulabilirsiniz. Hemen aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

 • Vücut ısısında keskin bir düşüş.
 • Cildin solması.
 • Boğazda yoğun ağrı.
 • Nöbetlerin görülmesi.
 • İdrar hacmini azaltmak ve rengini değiştirmek.
 • Hava eksikliği.
 • Yan kısımda, sternumun arkasında veya sırtın alt kısmında ağrı.

Yukarıdaki tehlikeli semptomlar gözlenirse, bir ambulans ekibini aramalı veya derhal doktorunuzu aramalısınız.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjin formu ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra tedavi reçete edilir.

Kurs ve semptomlarda farklı olan çeşitli anjina türleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kolay bir akım ile karakterizedir. Bu form yumuşak damak iltihabı yokluğu ile karakterizedir. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve iç tarafa uzanmaz.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Bu, catarrhal formun bir uzantısıdır. Sadece mukoza değil, aynı zamanda folikülleri de etkiler. İltihaplı hale gelirler ve bir irin birikmesi vardır. Incelendiğinde, epitel boyunca görünen sarı veziküller bulabilirsiniz. Boyutları yaklaşık 1-3 mm'dir.
 • Lacunar tonsillit. Sarı-beyaz kaplama girintilerde yer alırken, palatine bademciklerin lakunalarının iltihabı ile karakterizedir. Foliküler formun aksine, lacunar angina daha şiddetli ilerler.
 • Fibrinoid tonsillit. Bu form, etkilenen alanda beyazımsı-sarı bir filmin oluşumu ile karakterize edilir. Bu lacunar anjina bir sonucudur ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedir.
 • Herpetik bademcik iltihabı. Herpetik doğanın boğazında döküntüler vardır, ancak herpes enfeksiyonu ile ilgisi yoktur. Hastalığa enterovirüs neden olur.

Angina invulevrable mi?

Göğüs iltihabı bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve oldukça bulaşıcıdır. Anjina patojenleri hastadan sağlıklı bir kişiye çeşitli yollarla bulaşabilir: hava ve temas.

Çok sayıda patojen bir konuşma sırasında, hapşırma, öksürme sırasında serbest bırakılır. Enfeksiyon taşıyıcısı ile aynı odada kalış sırasındaki enfeksiyon olasılığı yüksektir.

Enfeksiyözlük derecesi, patojen tipine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Daha az ölçüde, anjin temas ile bulaşır. Bakteriler bulaşıkları, çatal bıçak takımı, oyuncak, yemek vb.

Mantar anjina daha az derecede bulaşıcılığa sahiptir. Mantar pek çok insanın mukoza zarında yaşar, bu yüzden immün baskılama zayıfladığında kendilerini hissettirir. En büyük tehlike bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

İlaç tedavisinin prensipleri

Tedavi anjin formuna ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Anjina tedavisi ile enfeksiyonla mücadele ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak ciddi anjina durumunda, hasta hastaneye yatırılır. boğaz ağrısı, tıkanıklık, spreyler ve pastilleri :. Bioparox, Geksoral, Tantum Verde, Septolete, Strepsils vb Bu ilaçların kullanılarak plak oluşumu vücut üzerinde yerel bir etkiye sahip olmadığını belirtiler azaltmak için.

Bir furacilin, borik asit, sodyum bikarbonat çözeltisi ile durulamak yararlıdır. Yüksek sıcaklıkta antienflamatuar etki ile antipiretik ilaçlar alın: Parasetamol, Panadol, vb.

Antihistaminiklerin alımını reçete edebilir: Suprastin, Loratadin, Claritin, vb. Bu ilaçlar genel tedavi rejimine dahil edilir. Tahriş olmuş bir boğazın semptomlarını azaltırlar. 5 günden fazla kullanılmazlar.

Boğaz ağrısı antibiyotik kullanmadan tedavi edilmez.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalıdır. Diğer aile üyeleriyle iletişimi dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, hastaya ayrı bir tabak, havlu ve başka şeyler tahsis edin.

Ne zaman antibiyotik kullanmak

Olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, doktor reçetesi olmayan bir antibiyotik seçmek kesinlikle yasaktır.

Anjina genellikle hemolitik streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır, bu nedenle patojenlerden kurtulmak için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Angina'nın doğada viral, bakteriyel ve fungal olabileceği ve bakteriyel anjina için antibiyotik kullanımının önerilebileceği unutulmamalıdır.

Bir antibiyotiği doğru şekilde seçmek için, bakteriyel enfeksiyonun ilaca duyarlılığı belirlenir.

kullanılan çocuk penisilinler ve makrolidler :. amoxil, Flemoksil Soljutab, Augmentin, Sumamed, Duratsef vb anjin tedavisi için dozaj formu bulamaç şeklinde olan çocuklar için seçilir ve tabletler halinde yetişkinler için olan. Bir antibakteriyel ilaç tayin ederken, doktor hastalığın şiddetini, hastanın ağırlığını ve yaşını, bakteri türünü dikkate alır. 7-10 gün boyunca antibiyotik alırlar.

2 gün içinde herhangi bir iyileşme gözlenmezse, bu, etken maddenin bu tip antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Bu durumda, doktor ilacı değiştirmeye karar verir. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmı tekrar çoğalır gibi, belirtilerin kaybolması sonrasında bile antibiyotik almayı bırakın.

Antibakteriyel ilaçlar doğal mikrofloraya baskı yapar, bu nedenle tedavinin bitiminden sonra probiyotik kullanımı önerilir. Anjin tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanmıyorsa, otitis, sinüzit, glomerülonefrit, ensefalit vb. Gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Inhalasyon nebulizatörünün iletimi

Bir nebülizör ile inhalasyon, çocuklarda angina tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir

Şifa inhalasyonları, anjinin semptomlarını tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bademciklerin iltihaplı kısımları üzerinde lokal bir etkiye sahiptir.

Angina için ilaçları, tıbbi et suyu, tuzlu su, Klorofililpt, Miramistin, Furacilin, Dioksidin vb.

Randevu alarak, doktor antibiyotik kullandı - Gentamycin, Fluimutsil, vb İltihabı ortadan kaldırmak ve mukoza zarını nemlendirmek için sıradan maden suyu kullanabilirsiniz.

İşlem yemekten sonra 1.5 saat sonra yapılmalıdır. Solunduğunda, bir saat kadar yememelisiniz. İşlemin süresi çocuğun yaşına bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasında olmalıdır.

Çocuklar için prosedür, mukoza zarını yakmamak için dikkatle yapılmalıdır.

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon, anjinin pürülan şekli, kalp ve akciğerlerin bazı hastalıklarında gerçekleştirilmez.

Angina ile artan sıcaklık: nasıl aşağı çekmek

Çoğu zaman, boğaz ağrıları için tedavi başlangıcından birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.

Angina'ya daima yüksek ateş eşlik eder. Bu, vücudun patojenlerin girişine verdiği tepkidir. Katarreli anjina ile sıcaklık 38 dereceye yükselir ve lacunar ve foliküler formlar ile 40 dereceye kadar bir artış kaydedilebilir.

Subfebril sıcaklığı (38 dereceye kadar) yıkmak için gerekli değildir ve endeks yükselirse, hastaya antipiretik bir ajan vermek zorunludur.

 • Paracetamol ile sıcaklığı azaltabilirsiniz. Bu ilaç çeşitli dozaj formlarında ve diğer ticari isimler altında mevcuttur: Piranol, Panadol, Adol ve diğerleri.
 • Çocuğa sıcaklığı düşürmek için şurup ve mum (Ibuprofen, Ibufen, Cefekon, Efferalgan, vb.) Verilmesi tavsiye edilir.

Antipiretik, tedavinin temeli değildir ve sadece sıcaklık yükseldiğinde sistematik olarak alınır. Ayrıca hastaya cömert bir içecek verilmelidir. Dogrose, kızılcık suyu ve diğer içeceklerin et suyunun kullanılması yararlıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Çocuklarda angina tedavisi için en iyi halk tarifleri

Anjina'nın geleneksel olmayan tedavi yöntemleri semptomların ortaya çıkışını azaltır, ancak patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaz. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır, daha sonra hasta değişiklik üzerinde daha hızlı gidecek.

Boğaz ağrısı tedavisi için popüler halk tarifleri:

 • Propolis. Rutubeti bir propoliste ıslatın ve bademcikleri günde birkaç kez yağlayın.
 • Sarımsak. Bir parça kavanozu elde edinceye kadar birkaç diş sarımsak, kabuk ve öğütme yapın. Sonra bir bardak süt ekleyin, kaynatın ve soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 • Limonlu bal. Bir bardak içinde doğal bal dökün ve ona 1/2 bardak limon suyu ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve her saatte bir çay kaşığı için kullanın.
 • Incir ile süt. Küçük bir tencereye bir bardak süt dökün, kaynatın ve birkaç kuru incir yaprağı ekleyin. Sonra serin ve iç ve meyveleri ye.
 • Aloe'nun tentürü. Bir kaç aloe yaprağı alın, öğütün ve kavanoza koyun. Şekerle uykuya dalmak ve beklemek için, meyve suyu başlayacak. Bundan sonra votkayı dökün ve 2-3 gün bekletin. Günde 3 kez bir kaşıkla aç karnına alın.
 • İçeride, tatlı yonca, papatya, dereotu tohumları, okaliptüs bir kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Mukus boğazını tahriş etmeyecek şekilde tıbbi etleri sıcak bir biçimde kullanmayın.
 • Anjina ayak banyolarında etkilidir. İyi bir sonuç elde etmek için suya 2 çorba kaşığı kuru hardal ekleyebilirsiniz. İşlemden sonra, sıcak çorap giyiniz. Sıcak banyoları yüksek sıcaklıkta ve hastalığın pürülan bir şekle geçmesi yasaktır.

Anjina ile sıkıştırır: olabilir ya da değil

Votka kompres - anjinada en etkili kompreslerden biri

Kompreslerin anjina tedavisinde güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Ağrıyı hafifletmeye ve boğaz ağrısının semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ancak, bademcikler üzerinde hiçbir ülser olmadığı zaman, kompresin sadece hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulandığı unutulmamalıdır. Isınma kompresleri pürülan anjina, fronküloz, ateş, kalp hastalığı, dermatit ile yapılamaz. Bu durumda, diğer kompres tiplerini kullanmanız önerilir.

Anjinada en sık görülen kompresler:

 • Lahana yaprağı Bu, ağrı rahatlaması için çok etkili bir ilaçtır. Lahana yaprağını her 2-3 saatte bir boğazına uygulamak ve bir fularla sabitlemek gerekir. Ayrıca lahanadan da bir turta yapabilir ve boğaz bölgesine koyabilirsiniz.
 • Votka Sıkıştır. Gazlı bez alın, birkaç katman yapın ve votka ile nemlendirin. Daha sonra boğaza takın ve gıda filmi ile kaplayın. Bir eşarp ile top. 6-7 saat bekleyin. Votka yerine, seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.
 • Patates Sıkıştırması. Birkaç patates al, kaynat ve bir püre yap. Sonra bir kaşık dolusu yağsız yağ ve birkaç damla iyot ekleyin. Ortaya çıkan karışım yumuşak bir beze konur ve boğaza konur.
 • Tuzlu çözelti. Bir bardak suya, 2 yemek kaşığı tuz sulandırın, gazlı bezleri nemlendirin ve boğaz bölgesine koyun.
 • Pancarlı kompres. Pancar kaynatın ve rendeleyin. Elde edilen kütle, bir filmle sarılmış, boğaz üzerine konulan, 2-3 tabaka gazlı bez arasında dağıtılır. Bir eşarp ile top.

Çocuklar için sıkıştırmalar sadece 3 yıl içinde yerleştirilebilir. Ön çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Nasıl ve nasıl gargara

Anjina ile, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde en iyi etkiyi elde etmek için gargara yapılması önerilir. Şifalı otlar veya soda-tuz bileşimlerine dayalı yerel antiseptiklerin çözümlerini kullanabilirsiniz.

Bu prosedür, boğaz ağrısını ve iltihabı azaltmanın yanı sıra mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Gargara papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe kabuğu, tel, vb. Bir kaynatma ile gargara edilebilir.

Durulama için diğer eşit etkili tarifler:

 • Sarımsak infüzyonu. Birkaç sarımsak karanfil dilimleyin, doğrayın ve 100 ml kaynamış su dökün. Kap sıkıca kapatılır ve 5-6 saat bekletilir, daha sonra durulama yapılabilir.
 • Elma sirkesi. 250 ml ılık suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve günde 3-4 kez gargara yapın.
 • Pancar suyu 200 ml taze sıkılmış meyve suyunda, su ile seyreltilmiş bir kaşık sirke ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda ısıtın ve durulayın.
 • İyot çözeltisi. 0.5 litre ılık suda 5 damla iyot ekleyin. Bir kaşık deniz tuzu veya sofra tuzu ekleyebilirsiniz. Tiroid bezi ile ilgili problemleriniz varsa, bu reçeteyi kullanma olasılığınız hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 • Sodo-tuz çözeltisi. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin ve karıştırın. Çözelti soğuduğunda, amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Gargara her 2-3 saatte bir ve hatta daha sık gereklidir. İşlemden sonra bir süre yiyemezsin. Komplekste tüm yöntemleri uygularsanız, kısa bir süre içinde bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Patojenler bakteriler, virüsler ve mantarlar olabilir, ancak çoğu durumda β-hemolitik streptokok olup. Çocukların Enfeksiyon hasta çocuk veya yetişkin ile temas havadan ve daha az ev olduğunu. çocuk grupları katılıyor 3 ve 6 yaş arası çocuklar, hastalığın ortaya çıkmasına En eğilimli.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Palatine bademciklerdeki inflamasyonun doğasına bağlı olarak, çocuklar çeşitli anjina formlarını ayırt edebilir:

 1. Mavi dil. Nispeten hafif bir seyir, bademciklere yüzeysel hasar, kızarıklık ve şişlik ile karakterizedir ve bunlar yukarıdan şeffaf mukusla kaplıdır.
 2. Laküner. Kendini bademciklerin lakunalarındaki formasyon biçiminde ve yüzeyinde sarımsı beyaz pürülan bir çökelti olarak gösterir.
 3. Foliküler. Bu boyutta palatine bademciklerdeki bir artış, 3 mm çapa kadar sarı veya beyaz pürülan tıkaçların yüzeylerindeki formasyona eşlik eder.
 4. Fibrinöz. Bademciklerin tüm yüzeyinin görünümü ile ve bazen de filmlerde şeklinde fibrinöz plak beyazımsı-sarı renkte ötesinde nitelendirilen çoğu durumda laküner veya foliküler tonsillit bir sonucudur.
 5. Ülseratif ve zaröz. ülseri yüzey bırakarak, eşlik bademcik gevşetilmesi ve onları grimsi sarı plaka oluşturmak gri dipli güçlü bitkinlik, bağışıklık eksikliği, vitamin B ve C eksikliği altında gelişen

En sık görülenler, lacunar ve foliküler anjina ile birlikte genellikle catarrranın devamlılığı olan ilk üç formdur.

difteri, kızıl hastalığı, mononükleoz, lösemi, agranülositoz (ikincil): Çocuklarda Boğaz ağrısı başka hastalıkların bir sonucu ya da komplikasyon bağımsız hastalığı (primer) olarak ortaya veya olabilmektedir. Patojene bağlı olarak, anjin, bakteriyel, viral, fungal olarak ayrılır.

Çocuklarda en sık görülen anjina patojenleri streptococcus ve staphylococcus aureus'dur. Aynı zamanda, streptococcus'un neden olduğu hastalıkların payı tüm klinik vakaların yaklaşık% 80'ini oluşturur.

Viral boğaz ağrısı etkeni Coxsackie ve ECHO virüsleri ve herpes virüs ailesi (sitomegalovirüs, herpes simpleks visrus, Epshtenya-Barr virüsü), adenovirüsler ve diğerleri olabilir. Hastalığa, bu anjinin herpetik olarak adlandırıldığı, basit herpes ile blisterlere benzeyen, erüpsiyon bademciklerindeki görünüm eşlik eder.

Mantar anjinada, Streptococci veya staphylococci ile Candida veya Leptotryx cinsi bademciklerin bir hasarı vardır.

nedenleri

Çocuklarda boğaz ağrısı enfeksiyonu, hasta bir çocuk ya da yetişkin ile havadaki damlacıklar ile temas ettikten sonra, yiyecek, içecek ve ev eşyaları (bulaşıklar, havlular, oyuncaklar) ile ortaya çıkar. Hasta bir kişi, hastalığın ilk günlerinden ve tam iyileşmeden başkalarına bulaşıcıdır. Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak çocuğun vücuduna girdiğinde bademcikler üzerindeki patojen mikrofloranın gelişimine ve çoğalmasına katkıda bulunun:

 • hipotermi;
 • soğuk içecek ve ürünlerin kullanımı;
 • Mevcut veya yeni hastalıkların arka planına karşı bağışıklığı azalttı;
 • kronik yorgunluk;
 • burun solukluğu ihlali eşliğinde nazofarenks hastalığı;
 • Kötü beslenme.

6 aya kadar olan çocuklarda hastalık meydana gelmez, 6 ila 12 aylık çocuklarda anjin görünümü mümkün olmakla birlikte çok nadir görülür. Bu, palatine bademciklerin gelişiminin ve foliküllerinin farklılaşmasının sadece altı aylıkken başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna göre, bademcikler yoksa, iltihap oluşmaz.

Bazı çocuklarda bademcikler hipertrofidir, sıklıkla iltihaplıdır ve kronik bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı denir. Bu durumda, herhangi bir ek enfeksiyon, soğuk algınlığı, hipotermi, stres belirtileri boğaz ağrısı belirtileri benzer, onun alevlenmesine neden olur, ancak böyle bir boğaz ağrısı bir hastalık olarak enfeksiyon oluştuğunda, değil. Küçük miktarlarda bademciklerde sürekli olarak bulunan patojen mikrofloranın gelişimi için olumlu faktörlerin etkisi altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanmaya neden olur.

semptomlar

Çocuklarda angina ile, aşağıdaki belirtiler aniden ortaya çıkar:

 • geleneksel çocuk antipiretik ilaçlar için çok zor olan 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin palpasyonu olduğunda boyut ve hassasiyette artış;
 • boğazda şiddetli keskin ağrı, ağrılı zor yutma;
 • boğazda kuruluk, terleme ve sıkışma hissi;
 • kısık ses;
 • genel halsizlik, bulantı, iştah kaybı, yemeyi reddetme;
 • eklemlerde, kaslarda ve kalpte ağrı;
 • baş ağrısı;
 • kaprislik, kaygı, şaşkınlık (çok küçük çocuklarda).

Şiddetleri, hastalığın seyrinin özgül formuna ve şiddetine bağlıdır.

De bir boğaz ağrısı ve çocuklarda boğaz ağrısı diğer belirtiler kutlamak hangi zamanki anjin SARS, temel fark öksürük eksikliği, burun akıntısı, titreme, yüksek ateş, hastalığın ani başlangıçlı, bademcikler üzerinde lezyonların varlığı, şişmiş lenf düğümleri vardır.

tanılama

Bir bebeğin anjininden şüphelenirseniz, doktorunuzu göstermeniz gerekir. Bu durumda kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Doktor anamnezi toplamalı, ebeveynlerin şikayetlerini dinlemeli, farinks ve boğaz muayenesini yapmalı, bademciklerin durumunu değerlendirmeli ve ek muayeneler yapmalıdır.

Hastalığın nedenini saptamak için, çocuk, saptanan bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için genel bir kan testi, idrar ve boğazda bakteriyolojik ekim (bademcikler ve posterior farryngeal duvardan) yapılır. Genel kan testinde bakteri anjina görüldüğünde:

 • artan lökosit içeriği;
 • bıçak nötrofillerinin sayısında bir artış;
 • olgunlaşmamış nötrofil formlarının (metamyelositler ve miyelositler) içeriğinde artış;
 • lenfositlerin yüzdesinde azalma;
 • yüksek ESR oranları (40-50 mm / saate kadar).

İdrarda protein ve tek kırmızı kan hücrelerinin izleri bulunur.

Hastalık bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genel kan testinde normdan aşağıdaki sapmalar gözlemlenir:

 • artmış lenfosit sayısı;
 • monosit konsantrasyonunda hafif bir artış;
 • nötrofil sayısında azalma;
 • artmış ESR.

Anjina ile ayırıcı tanı koymak önemlidir, çünkü semptomları için tipik olarak difteri ve enfeksiyöz mononükleozda gözlenir. Angina aksine, difteri ek olarak kalp, böbrek, sinir sistemi ve enfeksiyöz mononükleoz etkiler, tüm lenf düğümleri, karaciğer ve dalak lezyonlarında bir artış vardır.

Video: Çocuklarda ve yetişkinlerde Angina. Nasıl tedavi edilir

Çocuklarda angina tedavisi

Bir çocuğun boğaz ağrısı olduğundan şüpheleniliyorsa, ebeveynler önce evde bir doktor çağırmalı veya bir çocuk polikliniğine gitmelidir. Bu hastalığın tedavisi, hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak hem bir hastanede hem de evde gerçekleştirilebilir. Bir yaşın altındaki çocuklar genellikle hemen hastaneye kaldırılır.

Viral etiyolojinin hastalığı genellikle streptokok veya diğer bakterilerin neden olduğu hızdan daha hızlı ve kolaydır. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli, oral veya enjeksiyon formunda antibiyotiktir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde semptomatiktir, ancak buna ek olarak, antiviral ve immünmodülatör ilaçlar bazen reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir ve aşağıdaki ilaçları içerir:

 • doğrudan patojen (antibiyotikler, antiviral veya antifungal ajanlar) ile savaşmaya yönelik ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • antihistaminler;
 • yerel antiseptikler.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, zehirlenmeyi azaltmak, sıvı kaybını yüksek sıcaklıkta yenilemek ve dehidrasyonu önlemek için çocuğa bol miktarda sıcak bir içecek (zayıf çay, komposto, gazsız sıradan veya maden suyu) vermek gerekir. Hastanın bulunduğu odada günlük ıslak temizlik yapmalısınız ve genellikle havalandırın.

Hastalığın ilk günlerinde şiddetli koşullarda, çocukların yatak istirahati tutulmalıdır. Hasta bir çocuğa ayrı bir yemek, hijyen ürünü verilmeli ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer çocuklardan izole edilmelidir. İltihaplı mukus bademciklerine daha fazla zarar vermemek için bebeğinizi sıcak doğranmış bir gıda sıvısı veya yarı sıvı kıvamı (patates püresi, çorba, gevrek, et suyu) ile daha iyi besleyin. Bu bakış açısıyla, çocuk akut, ekşi, tuzlu yiyecekler, gazlı içecekler, sıcak çay sunmamalıdır.

Genellikle angina tedavisinin başlamasından 3-4 gün sonra, çocuğun durumu önemli ölçüde artar, boğazda ağrı daha az yoğunlaşır, sıcaklık yüksek değerlere yükselmez. Komplikasyon yokluğunda tam iyileşme 7-10 gün içinde ortaya çıkar.

Antibakteriyel ilaçlar

Antibiyotikler, bakteriyel boğaz ağrısının tedavisinde ana unsurdur. Ayrıca, çocukta anjinin karakteristik semptomlarının ortaya çıkmasının başlangıcından itibaren ikinci veya üçüncü günde alımına başlamanın daha etkili olduğu tespit edilmiştir, çünkü bu, vücudun gelecek için patojene karşı belirli bir bağışıklık oluşturabilmesini sağlayacaktır. Ancak, çocuğun durumu şiddetli ise, tedavi hemen başlamalıdır.

Streptococcus'un neden olduğu anjinada, enjeksiyon çözeltilerinin hazırlanması için tabletler, süspansiyonlar veya toz formunda mevcut olan antibiyotikler kullanılır. Belli bir preparatın seçimi ve kullanıldığı yol, doktorun tek görevidir. Anjina olan çocuklar aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Klavulanik asit ile kombinasyon halinde penisilinler (flemoksin, ampisilin) ​​ve amoksisilin içeren gruptan amoksisilin (amoksiklav, augmentin, ekoklav);
 • makrolid grubundan azitromisin (sumamed, azitromisin, azitroks, kemomisin) ve midecamisin (makrofaj);
 • sefuroksim (cefurus, zinnat, aksetin), seefixime (suprax, panceph) ve sefalosporin grubundan diğer antibiyotikler.

Çocuğun durumu düzeldikten sonra antibiyotik almayı bırakmamak çok önemlidir, ancak çoğu ilaç için 7-10 gün olan tam bir tedavi sürecinden geçmelidir. Aksi halde, çocuğun anjinadan sonra ciddi komplikasyonlara yol açma ihtimali artar, çünkü hastalığın etkeni tamamen yok edilmez ve tedaviye direnç kazanır.

Reçetelenen antibiyotiği aldıktan sonra 3 gün sonra terapötik bir etkinin olmaması, yerine koyulmasının bir göstergesidir.

Dysbacteriosis'i antibiyotiklere paralel olarak önlemek için ve bir süre sonra çocuklarına probiyotik verilir. Bu ilaçlar, linex, bifidumbacterin, bifiform, lactobacterin içerir.

Yerel tedavi

Anjinli çocukların lokal tedavisi antiseptik bir etkiye sahiptir, yutmayı, iltihabı ve boğaz ağrısını azaltmayı kolaylaştırır, fakat iyileşmenin zamanlamasını etkilemez. Çocuğun yaşı ve kontrendikasyonları göz önüne alındığında doktor için bir ilaç seçin. Tedavi, boğazın durulanması, tabletlerin veya pastillerin emilmesi, boğazın bir spreyle muamele edilmesini içerebilir. Günde 3-5 kez yemeklerden sonra izleyin. Yerel bir boğaz tedavisinden sonra en az 30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin.

Durulama için kullanabilirsiniz:

 • furacilin çözeltisi (her bardak su için 2 tablet);
 • % 0.01 myramistin çözeltisi;
 • iyot çözeltisi (her bardak su için 1 çorba kaşığı);
 • stomatidin;
 • Bitkisel dues (ingafitol, eukar) ve ekstraktlardan (rotokan, klorofililpt) gelen talimatlara göre hazırlanan çözeltiler.

Spreyler, 3 yaşından büyük çocuklar için kullanılır, çünkü erken yaşta çocuklar, larinks kaslarının refleks kontraksiyonu ile doludur, ilacı enjekte ederken henüz nefeslerini tutamazlar. Boğazın laringospazmı önlemek için bir spreyle tedavi edilmesi durumunda, ilacın jetini doğrudan boğaza değil, yanağa yönlendirmek daha iyidir. Bu gruptaki anjinalı çocuklardan en sık kullanılanları inhalipt, heksoral sprey, lugol spreyi, tantum verde, orasept reçete edilir.

Anjina ile resorpsiyon için tabletlerden farryngosept, hexoral sekmeler, lysobactum, grammidin, strepsils, stopangin uygulanır.

gargara ve tablet çözülür edemiyoruz çok küçük çocuklar için, topikal tedavi yukarıda sıralanan durulama batırılmış tampon kullanarak irinli bademcikler ile plağı kaldırarak, oluşabilir. Bu prosedürü yerine getirmek için, annenin pamuğu işaret parmağıyla döndürmeli, ilaç içinde nemlendirmeli ve mukus boğazını onunla silmeli. Bu prosedürü düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağımıza ve bunu yapmaya değip değmediğine ilişkin olarak, bir doktora danışmak daha iyidir.

ateş düşürücü

Parasetamol (efferalgan, Panadol, kalpol) veya ibuprofen göre şurup şeklinde çocuk antipiretik kullanım için izin verilen öngörülen sıcaklığı azaltmak için (Nurofen, ibufen). anjin, yüksek sıcaklıkta karakteristik kusma eşlik edebilir olduğu göz önüne alındığında, rektal fitiller (tsefekon, efferalgan Nurofen) şeklinde kullanmak tercih edilir.

antihistaminikler

Antibiyotik alan arka plana karşı alerjik reaksiyonları önlemek için, birçok doktor antihistaminik kompleks terapisinde çocuklara reçete. Çoğu zaman şurup (cetrine, erius, zodak, peritol) veya damla (fenistil, zirtek) şeklinde tüketilirler.

Halk ilaçları ile tedavi

Boğaz ağrısı tedavisinde halk ilaçları, antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi olan şifalı otlar infüzyon ile boğaz durulama kullanılır. Bunlar papatya, calendula, adaçayı, okaliptüs, St. John's wort içerir. Ayrıca durulama için ½ tsp'den hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. tuz ve soda, 200 ml su ve birkaç damla iyot.

Üst solunum yolu hastalıklarının çoğu için etkili bir halk ilacı, bal ve tereyağı ekleyerek ılık sütdür. Bu içecek mukus boğazını yumuşatır ve ağrıyı hafifletir.

Bir çocuk için geleneksel anjin tedavisi yöntemlerinin kullanımı, bu hastalık için bazı prosedürler kesinlikle kontrendike olduğundan, bir doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır. Her şeyden önce buhar inhalasyonları ve ısınma kompresleri ile ilgilidir.

Video: Anjina belirtileri ve tedavisi Çocuk Pediyatçısı Komarovsky EO

komplikasyonlar

Zamanında doğru tedavi olmadığında, anjin çocuk için üzücü sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni çoğu durumda hastalığın etken maddesi olan streptococcus'un kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkilemesidir. Sonuç olarak, birkaç ay veya yıl sonra, aşağıdaki şiddetli kronik hastalıklar bir çocukta gelişebilir:

 • romatoid artrit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizmal endokardit ve miyokardit;
 • menenjit;
 • sepsis;
 • nekrotizan fasiit;
 • romatizmal kore.

Şu anda, streptococcus'a karşı etkili antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu tür komplikasyonlar oldukça nadirdir. Aktarılan anjinadan sonra bunların zamanında saptanması için, doktorun bir ay boyunca izlenmesi ve tetkiklerin (EKG, genel kan ve idrar analizi) yapılması gerekir.

Anjina ile, hastalık sırasında hemen ortaya çıkan lokal ve lokal komplikasyon riski vardır. Bunlar şunları içerir:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • akciğer iltihabı;
 • paratonsillar apsesi.

Video: Boğaz ağrısı komplikasyonları

önleme

Anjinayı önlemenin en güvenilir yöntemi, çocuğun enfekte çocuklarla veya yetişkinlerle teması, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uyulmasıdır. Buna ek olarak, ebeveynler dengeli bir diyet, sertleşme, günün rejimini gözlemleme, tam uyku, egzersiz, sık açık hava yürüyüşleri içeren çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken önlemler almalıdır.

Çocukta boğaz ağrısı tedavisi

"Angina" kelimesi, çeviride "sıkıştırmak" anlamına gelen "sıkıştırmak" anlamına gelen antik Yunanca "ango" dan gelir. Yakın zamana kadar, angina boğaz ağrısı ve nefes darlığı ve yutmaya neden olan herhangi bir hastalık olarak anlaşıldı.

Modern tıp selefi gelen ilerlemiştir ve yeterince anjina şimdi - streptokok ve stafilokoklar, bademcikleri etkileyen - mikro organizmaların iki tip kaynaklanır çok spesifik akut enfeksiyöz bir hastalıktır.

Burada insan vücudunun yapısına ya da aynı bademciklerin hedefine biraz daha derine inmek gerekiyor. Bağışıklığın gelişimine katılan lenfatik dokudan oluşurlar. Aslında iç organlar ve çevre sınırında olan bademciklerin konumu göz önüne alındığında, bunlar çoğunlukla dış etkilere maruz kalmaktadır: sıcaklık dalgalanmaları, her zaman yararlı yiyecekler, soğuk yiyecekler ve çevresel faktörler.

Bütün bunlar bademciklerin çok sık alevlenmesine neden olur. Ancak kendi içinde iltihap bademcik iltihabıdır. Ve aslında, bir dizi hastalığın bir belirtisidir. Sonuçta, bademcikler düzinelerce mikroorganizma ile iltihaplanabilirler.

Anjina teşhisi

Bir hastalığı teşhis etmede ana faktörlerden biri, enfeksiyöz bir bileşenin varlığıdır. Yani, çocuklarda anjinanın ana nedeni enfeksiyon taşıyıcısı ile temastır. Çocuklarda angina'nın görsel ve duyarlı semptomları tam olarak diyagnostik protokolüne tekabül edebilir, ancak anjinadaki aynı belirtiler, enfeksiyöz mononükleoz ve difteri dahil olmak üzere çeşitli başka hastalıklarla birlikte bulunabilir. Bu nedenle, uzman bir doktor tarafından böyle bir teşhis, sadece laboratuar testlerinden sonra yapılır: bir kan testi ve bademciklerin yüzeyinden bir leke. Bu prosedürlerin doğru ve zamanında uygulanmasıyla, duyarlılıkları yaklaşık yüzde 90'dır, ki bu çok iyi bir sonuçtur.
Bu nedenle, anjina teşhisi için evde yetersizlik bizi ilk en önemli sonuca götürür:

Çocuğun bir uzmana tedavisinin nedeni, aşağıdaki görsel belirtiler olmalıdır:

 • sıcaklığın 39-40 dereceye kadar keskin bir artış ile hastalığın akut başlangıcı;
 • iştahsızlık ve ruh hali, genel halsizlik, baş ağrısı ve titreme eksikliği ile ifade edilen çocuğun ilgisizliği;
 • servikal ve submandibuler lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi;
 • bademciklerde görsel olarak gözlenen değişiklikler: kızarıklık, boyutta artış, apsenin görünümü, yutma problemleri.

Aslında, bu semptomların her biri ve hatta iki veya daha fazlası varsa, daha fazla laboratuvar teşhisi için bir doktora başvurmak için acil bir neden.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Anjina çeşitleri

Aslında, anjina ve çeşitlerinin çok sayıda sınıflandırması vardır:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • karışık;
 • apse.
 • viral;
 • mantarlar;
 • Nekrotizan.
 • kızamık;
 • difteri;
 • kızıl ateş;
 • sifilitik;
 • HIV enfeksiyonu ile.
 • agranulotsitarnoy;
 • monositik;
 • lökosit.
 • larinksin anjinası;
 • angina faringeal, lingual veya tubal tonsiller;
 • farinksin lateral oluklarının anginası.

Olguların büyük çoğunluğunda çocuklara banal bademcik iltihabı teşhisi konur ve bunlardan aşağıda bahsedeceğiz.

Yukarıdaki sınıflandırmaya ek olarak, pürülan boğaz ağrısı ayrı bir grup tarafından izole edilir. Ayrı odakları olarak ya da bir pano biçiminde tonsil ülser varlığı: Bu, laküner, foliküler, apse ve bir ek belirtiler ile birleştirilir, diğer türler bulunmaktadır.

Bir çocukta pürülan anjina akışı çoğu vakada kataraldan çok daha zordur. Vücut ısısı 40 dereceye yükselir, lenf düğümleri büyük oranda artar ve ağrılı olduklarında ağrılılık oluşur ve ishal ve kusma da muhtemeldir. Buna ek olarak, bademciklerin yüzeyinde pürülan tonsillit ile açıkça görülebilir odak noktaları. Pürülan anjina için laboratuar testleri, lökosit seviyesinde bir artış, lökosit formülü solunda bir kayma ve çoğunlukla ESR oranındaki bir artış gösterecektir.

Çocuklarda angina tedavisi

Çocukta boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine dair ilk ve temel cevap, bir doktor tarafından reçetelenen ve yalnızca kendi gözetimi altında olan bir antibiyotik kullanılmasıdır. Bu beyanın, bir çocuğun hastaneye yerleştirilmesi için istisnai bir öneri olarak alınması gerekmemektedir - gerekli tedavi evde gerçekleştirilebilir. Ancak anjina ile kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Gerçek şu ki, anjinin tanı ve tedavisi ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir. İlk olarak, anjinaya benzer başka hastalıkları semptomlarla özlüyorsunuz ve ikincisi, tedavide hatalar çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tüm ebeveynler hasta bir çocuk için kendiniz yapabilirsiniz - Herhangi bir yük olmaması, boğaz için yumuşak gıda, iltihaplı bademcik yaralı değildir ve gerektiği istenirse, bol ılık içecekler sadece hasta var - Uygun bir gözaltı rejimi ile onu sağlamaktır.

Fotoğraf: ayarx oren / Shutterstock.com

Şimdi, özellikle ilaç tedavisi hakkında. Daha önce de söylediğimiz gibi, çocuklar anjinada antibiyotik olmadan yapamazlar. Hastalık durumunda, nispeten ucuz penisilin, eritromisin ve ampisilin, binlerce hastada kanıtlanmış ve diğer ticari isimlerle birlikte, fakat aynı etken maddeye dayanan ilaçlar kullanılmıştır.
Çocuğun hastalığın düzenli seyri ve çeşitli kontrendikasyonların olmaması ile, aşağıdaki antibiyotikler ağırlıklı olarak reçete edilir:

Penisiline dayanan antibiyotiklere karşı bireysel hoşgörüsüzlük durumunda, doktor makrolid grubunun veya başka bir şekilde azitromisin preparatlarını reçete eder. Aralarında en popüler:

Ve sadece çok nadir durumlarda, doktor önceki antibiyotik gruplarıyla tedavinin muhtemelen etkisiz olduğuna inandığında sefalosporinler reçete edilir:

Altı aya kadar olan çocuklar için, antibiyotikler, bağırsak mikroflorasının ihlali önlemek için yardımcı olur enjeksiyon şeklinde reçete edilir. Bir ila beş yaşlarında, çoğu durumda doktorlar süspansiyonları reçete ederler ve altı yaşından küçük çocuklara ve ergenlere tabletlerde antibiyotik reçete edilir. Kesin önerilerde bulunulmamasına rağmen ve doktor hastanın bireysel özellikleri tarafından yönlendirilmektedir.

Anjina için kullanılan antibiyotiklerden herhangi birinin tedavisi, yedi ila on gün arasındadır. İstisna, uzun bir geçerlilik süresi olan ve önerilen dozlarda beş gün boyunca reçete edilen Sumamed'dir.

Hastanın durumu iyileştiğinde ilaçların erken bırakılması ile ilgili herhangi bir soru söz konusu değildir, çünkü onların eylemleri boğaz ağrısının nedensel ajanlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır ve bu süreç bir haftadan az süremez. Ciddi bir sebep olmaksızın antibiyotik kullanımının erken sonlandırılması, çocuğu aşağıda tartışılacak olan bir dizi komplikasyonla tehdit etmektedir.

Genellikle anjin ile antibiyotiklerin alımı, çeşitli ana alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bunun nedeni, bir kaç ana ilaçta doktorlar antihistaminikler reçete eder, bunların arasında en popüler olanları Suprastin'dir (140 rubleden). Ayrıca, bağırsak mikroflorasının ihlali önlemek için, antifungal ajanlar reçete edilir: Flukonazol (25 ruble.), Nistatin (43 ruble.).

Antibiyotiklere ek olarak, çocuklarda anjinin tedavisinde de bir dizi topikal preparat kullanılır. Bunlar arasında ilk grup antipiretik ilaçlar. Çoğu durumda, iltihaplı bademciklerin sıcaklığı 38 derecenin ötesine "sürdürebilmeleri" nedeniyle bunların kullanımı gereklidir. Doktorlar antipiretik kullanmanın sınırını 38 derecede gösterir. Ancak, bu rakamın çocuğun vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak her iki yönde de bir dereceye kadar değişebileceği belirtilmektedir. Yani eğer hasta ateşten beri konvülsiyonlar geçirmişse, o zaman 37.5 dereceye düşürüldü. Ve ısıyı nispeten sakin bir şekilde tolere eden çocukların vücudu, hastalıkla 38.5 derecelik bir sıcaklıkta savaşmak için bağımsız olarak antikor üretmeye bırakılabilir. Bu gibi durumlarda, genellikle ateşten daha sıktır ve yükselmez, çünkü bağışıklık sisteminin koruyucu işlevleri, karşı koymak için yeterince güçlüdür.

üç ya da dört ya da beş yaşın altındaki bebekler ve çocuklar iki yaşından küçük, çoğunlukla rektal fitiller tarafından atanan, Ve çocuklar (28 ruble Parasetamol.) - (. 123 ovmak gelen Nurofen) antipiretik şurubu. (. 42 ruble) Daha büyük çocuklar İbuprofen tablet sıcaklığını düşürmek için sağlayabilir Ve gençler - (. 116 ruble itibaren) Ibuklin parasetamol ve ibuprofen birleştirir.

Kullanılan ikinci ilaç grubu gariptir. Bunların kullanımı boğazda ağrıyı gidermek için olduğu kadar, iltihaplı bademcikler üzerindeki antiseptik ve antimikrobiyal etki için de gereklidir. Piyasadaki spreylerin ve durulama solüsyonlarının çoğu bu görevlerde mükemmeldir, ancak anjina akışının süresini veya patojenlerinin kontrolünü etkilemezler.

Üç yaşın üzerindeki çocuklar için boğazını durulamak için aşağıdaki spreyler sıklıkla kullanılır:

3 yaşın altındaki çocuklar, sprey uygularken tavsiye edilmez, çünkü solunum yollarının spazmına neden olabilecek şekilde, enjekte edildiğinde nefesini tutamazlar. Çocuk doktorları en küçük hastaların kukla bir spreyi ıslatmasını veya yanağın içine bir solüsyon enjekte etmelerini önermektedir. Tükürük ile, hala iltihaplı bademcikler düşer.

Üçüncü grup - halk ilaçları yaygın doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir anjin, belirtilerini kaldırın. Burada soda ve tuzlu su (çay kaşığı tuz ya da sıcak su 0.5 l içerisinde çözündürüldü soda ve günde altı kere durulanır bu çözelti boğaz), papatya çayı ve adaçayı arasında, aynı zamanda ağrıyı gidermek için kullanılan ve votka kompresler ya da bir antipiretik etki çiğ patates, rendelenmiş. Aynı etki kiraz, ahududu ve siyah frenk üzümü içki imal doğal çaylar gibi birçok hasta ihtiyaç olduğunu. Nedenle, çok sıcak veya çay sadece yoğunlaştırmak çok soğuk ağrı gibi, içeceğin sıcaklığına dikkatli olmak gerekmektedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi nüansları

Hastalığın pürülan formları ile, boğazın antiseptik solüsyonlarla tedavisi, tedavide özellikle önemlidir:

Bu durulama, daha fazla yayılmasına izin vermeyecek şekilde, ağız boşluğu içindeki pürülan akıntılardan artacaktır.
Ayrıca, anjinada irin varlığına sıklıkla, özellikle çocuklarda anestezik madde ile alınması gereken şiddetli ağrı eşlik eder. Bu gibi durumlarda, doktorlar genellikle emzirmek için hapları önerirler. Bunlar arasında en etkili ve popüler:

Geri kalan, pürülan boğaz ağrısı tedavisi için protokol onun mukus formlarına benzer.
Çocuklarda bu enfeksiyonu tedavi etme metodolojisinin toplanması, unutulmamalıdır ki;

anginyMy zaten çocuk boğaz ağrısı, hem de bir yetişkin olduğu açıkça sonra detey.Oslozhneniya için özellikle önemlidir hastalığın yoksunluk belirtileri ve rahatlama tümüyle kendi yönettiği kalan tüm parayı etkisi - doktor gerekli bu kendi kendine ilaç ve erişim için zemin değil. Geç veya duyarlı olmayan sağlık kardiyak romatizma gelişimine neden olabilir öncelikle anjin kalp myshtseyV ile ilişkili çok ciddi başka problemami.Oslozhneniya tehdit ediyor. Bu durum, patojenlerin üstesinden vücutta antikorlar faaliyet bağ dokusu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır göstermek için devam etmesi umulur. Çoğu durumda, romatizmal ateş de - Kronik tonsillit bir sonucudur, fakat aynı zamanda tek bir hastalık sonrası kalp romatizma ve boğaz ağrısı vakaları doğruladı.

Romatizmaya ek olarak, transfer edilen anjina, miyokardite (kalp kası inflamasyonu) neden olabilir. Eklemlerle komplikasyonlar Anjina'nın doğru tedavi edilmemesi de eklem romatizmasına yol açabilir. Gezici eklem ağrıları, şişmesi ve genel yorgunluğu eşlik eder. Eklem romatizmasının tedavisi genellikle tam iyileşmeye yol açar, ancak bazı durumlarda bu hastalığa sahip kişiler hava değişikliklerinde eklemlerde ağrıya neden olurlar.

Bu komplikasyonlar bağlamında, anjina ile yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiği de belirtilmelidir. Romatizma gelişirken eklemleri en çok acı çeken bacaklardan gelen gerginliği giderir. Yoğun fiziksel egzersizlerden kaçınmak da anjin sonrası ilk defa.

Böbrekleri etkileyen komplikasyonlar

Boğazdan bir ila dört hafta sonra, enfeksiyon ciddi böbrek problemleri ile "dönebilir". Bu, özellikle, böbreklerin (piyelonefrit) bakteriyel iltihaplanması ve böbrek glomerüllerinin (glamulonefrit) iltihaplanmasıdır. Çocukta durumun en az gelişmesiyle anjin, böbrek yetmezliğinin sebebi bile olabilir, ancak bu tür komplikasyonlar son derece nadirdir ve sıklıkla boğaz ağrısının "ayakların üzerinde" doğru tedaviyi tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklanır.
Böylesine etkileyici bir komplikasyon listesi, boğaz ağrısının kalitatif tedavisine yönelik tıbbi tavsiyelerin listesine mümkün olduğunca sıkı sıkıya bağlıdır:

 • Amatör performansın belirtileri olmadan tüm doktor tavsiyelerinin mutlak olarak yerine getirilmesi;
 • Tam antibiyotik kürünün vazgeçilmez tamamlaması;
 • Hastalık boyunca yatak istirahatine uyum;
 • vücuttan toksinlerin çıkarılmasına yardımcı olacak boğaz ağrısı sırasında bol miktarda içecek;
 • hastalıktan hemen sonra ciddi fiziksel eforun olmaması;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek için sürekli çalışma: sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite, immün sistemi uyarıcı maddeler.

Çocukta anjinin tedavisi hastanede değil, evde ise, hastanın hastanede yatışına ihtiyaç duyduğu zaman, hastalığın seyrinde ortaya çıkan komplikasyonların belirtilerini de bilmek gerekir:

 • Çocuğun boğazda böylesine güçlü bir ağrısı vardır;
 • çocuğun konuşmasının anlaşılması zorlaşır (çoğu zaman yüksek sıcaklıktan dolayı);
 • Çocuk, nefes alma ve yutma süreçlerinin yanı sıra güçlü ve istemsiz salyalamada zorluk çeker;
 • Çene bölgesinde gözle görülebilir bir ödemin ortaya çıkması, çocuğun ağız açması ile ilgili problemler yaşadığı;
 • Çocuk son on iki saat boyunca idrar yapmadı.

Bu işaretlerden herhangi birinin gözlemlenmesi, hemen bir ambulans çağırmak için bir fırsattır, böylece doktorun gözetiminde, boğaz ağrısı sırasında ciddi bir komplikasyon olmaz.

Evde çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Angina nedir?

Anjin (lat "boğma".) - streptokoklar, pnömokoklar, stafilokoklar ve mantar, virüs (mononükleoz gibi) ve sinüzit, lenf bezleri, çürük ve diğerleri gibi kronik hastalıkların neden olabilmektedir bademcikler akut bulaşıcı bir hastalıktır.

Neden çocuklarda görülür?

Çoğu soğuk algınlığı gibi, çocuklarda anjina, vücutlarının zayıfladığı zaman ortaya çıkar. Kural olarak, bu durum, mevsim ve / veya boğazın hipotermisi, çekimlerde yoğunlaşma, ARI, aşırı yağlanma, kötü beslenme ve bağışıklığı zayıflatan diğer nedenlerden ötürü mevsimsel olarak ortaya çıkar.

Bebeğinizin bağışıklığını zayıflatan stresli faktörlere ek olarak, anjina için bir ön koşul daha vardır - enfekte bir kişi veya enfekte ev eşyaları ile teması.

Bu şart sağlanamazsa, çocuğun boğaz ağrısı olmadığını güvenle söyleyebiliriz. Bununla birlikte, her durumda, uzmana danışılarak reasüre edilmek daha iyidir.

Hangi yaştaki çocuklar genellikle angina ile hastalanır?

1 ile 15 yaş arasındaki çocuklar daha sık anginadan muzdariptir. Bununla birlikte, hastalığın vakaları ve daha büyük yaşlarda vardır. Bu durumda, yenidoğanlar anjina ile hasta değildir ve 6 aydan bir yıla kadar olan çocuklarda, bebekler diğerleriyle daha az temas kurdukları için oldukça nadirdir.

6-12 aylık bebek hala hastalanırsa - anjin genellikle onun için çok zordur.

İstatistiklere göre, insanların yaklaşık yarısının yaşamlarında en az bir kez anjina vardı. Daha önce, antibiyotikler açık ve yaygın olmadığında, boğaz ağrısı etkisiz araçlarla tedavi edildi, yaşlandıkça komplikasyonları vardı.

Şu anda, bu hastalık tamamen çalışılmıştır ve iki sayıyla tedavi edilir.

Hastalığın çeşitleri

Tıbbi uygulama, çeşitli boğaz ağrısını ayırt eder:

Mavi dil

Catarrhal angina, boğaz ağrısı, bademciklerde mukus görünümü ve akut inflamasyonu ile birlikte görülen en hafif formdur. Zamanında ve kapsamlı tedavi ile hastalık, görünümden sadece bir hafta sonra düzelir.

Purulent boğaz ağrısı (streptokok)

Bu tür anjin, sırayla aşağıdaki alt türlere ayrılır:

phlegmonous

Bademciklerden bir tanesi vardır ve sonuç olarak, ağızdan hoş olmayan bir koku gelir, ateş yükselir, çocuk aynı zamanda aşırı derecede hasta hisseder (kusma, kulaklarda ağrı).

Bu tip bir anjina tespit edilirse, çocuk hemen hastaneye kaldırılır.

foliküler

Sarımsı mukus akıntısı bademciklerinin derinleşmesiyle ortaya çıkan görünüm - "kabarcıklar", boğazda kuvvetli bir ağrı, yutulması aşırı derecede güçtür, keskin bir şekilde artan sıcaklık ve çocuğun genel sağlık durumudur.

lakün

Hastalık "başlatılan" ya da düzgün tedavi edildiğinde, mukopurulent hangi patlaması "kabarcıklar", foliküler fazda sonraki ve onların içerikleri tonsil kıvrımlar (boşluklar) lokalizedir oluşur.

Bu tip anjinanın yetersiz tedavisi, ciddi bir "kazançlı" kronik bademcik iltihabı riski doğurmaktadır.

Nekrotik (kangrenli)

Aşırı hastalık, etkilenen bademcikler öldüğünde. Bu durumda acil cerrahi müdahale gereklidir. Bu tip boğaz ağrısı çocukta bademciklerdeki adenoid iltihaplanma ile de ortaya çıkabilir.

Viral

İnfluenza virüsü, adenovirüs, koronavirüs ve diğer viral enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Çoğu zaman bu tür belirtiler eşlik eder:

uçuk

Küçük çocuklar herpes virüsüne (gastrointestinal sistemde parazit yapan enterovirüs) karşı güçlü bir şekilde duyarlıdır ve çoğunlukla herpetik boğaz ağrısından etkilenir. Semptomları aniden ortaya çıkar ve hastalığın kendisi mide bulantısı, gevşek dışkılar ve karın ve kaslarda ağrı ile birlikte yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar.

Bu boğaz ağrısı tipi genellikle semptomları hafifleten ilaçlarla tedavi edilir. Antibiyotikler burada reçete edilmez (ya da sadece komplikasyonları önlemek için reçete edilir), çünkü hastalık yaşamın hücre dışı formlarından kaynaklanır.

Bebek anjina belirtileri

Çocuklarda angina karakteristik belirtileri:

 • vücut ısısında artış: 38-40 dereceye kadar (bazı durumlarda catarrhal ve foliküler anjina ile, sıcaklık yaklaşık 37 derece tutabilir);
 • farinkste kuvvetli kızarma varlığı, dilin şişmesi, bademcikler ve damak iltihabı;
 • titreme, bacaklarda ağrı, eklemler, baş ağrısı, terleme, genel halsizlik (yani vücudun sarhoşluğu) bulaşıcı bir hastalığın gerçek belirtileridir;
 • nefes darlığı ve yutma, saplantı, boğazda şiddetli ağrı (bu angina (birlikte artan sıcaklık ile) belirleyici özelliklerinden biri olan, normal bir soğuk algınlığı boğaz ağrısı altında daha toleranslıdır);
 • alt çene altında lenf düğümlerinin şişmesi;
 • Kulakta "yudumlarken", seste burun;
 • bademcikler üzerinde mukus ve sarımsı pürülan scurf (lacunar angina ile);
 • karın ağrısı (neredeyse her zaman stafilokok veya streptokok anjina ile oluşur);
 • ishal ve kusma (herpetik angina ile, çoğunlukla küçük çocuklarda, nadirdir).

Bebeğinizdeki tüm semptomları veya bazı belirtileri fark ederseniz, hemen bir doktora danışın, kendi kendine muayene ve kendi kendine ilaç tedavisi almayın!

5 yaşın altındaki çocuklarda veya aniden şüphelenildiğinde, bir ambulans çağırmak daha iyidir ve doktor hastaneye yatmayı teklif ederse, o zaman reddetmemelisiniz. Ebeveynleriniz ve en önemlisi, çocuğunuzun sağlıklı büyüdüğünü görüyorsunuz.

Çocukları bir anaokuluna veya okula götürme sorunu yoktur. Angina bulaşıcı bir hastalıktır, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Anjin nasıl anlaşılır ya da değil?

Angina denilen her hastalık öyle değil. Gökyüzünde bir parmağı tahmin etmek ve okşamak buna değmez. Her hastalığın kendi tedavisi vardır.

Kronik bademcik iltihabı

Çocuğun bademcikleri sürekli genişlemiş ve iltihaplanmışsa, bu kronik bademcik iltihabına işaret eder (boğaz ağrısı ile karıştırmayın). Kronik bademcik iltihabı, anjina veya bu türden başka bir hastalıktan sonra oluşan bir komplikasyondur.

Çocuğun bağışıklığı zayıflatılır, hipertrofilli bademcikler yeni bir hastalığa yol açan herhangi bir hipotermide veya streste hızla çoğalmaya başlayan patojenlerle baş edemezler.

Çocuklar yılda 4-6 kez bademcik iltihabına yakalanırlar ve bu çok endişe verici bir işarettir. Bu durumda tedavi anjinadan biraz daha farklı bir şekilde atanacaktır: antibiyotikler, ameliyat veya başka yöntemler olacaktır - sadece doktor belirleyebilir.

Benzer semptomları olan diğer hastalıklar

Yukarıda açıklanan semptomlar ayrıca difteri ve enfeksiyöz mononükleozise sahiptir. Difteri özel bir serumla tedavi edilir, tedavi olmadığında böbrekleri, kalp ve sinir sistemini karmaşıklaştırır.

Mononükleoz çok yaygın bir hastalıktır, yatak istirahati ile tedavi edilir, vitaminler ve diğer önlemler, 2-3 haftalık süre, süresini kısaltmak için dersin başarılı olmadığını, hoş olmayan semptomlara katlanmak zorunda kalacaksınız.

Böylece mononükleoz kesinlikle tamamen iyileşir. Komplikasyonları oldukça nadirdir, ancak öncelikle lenf nodları, dalak ve karaciğere yansır. Ayrıca, bademcikler üzerindeki takviyeleri lösemi ve diğer bazı hastalıklar ile ortaya çıkar.

Böylece, benzer nitelikteki hastalıkların doğada temel olarak farklı olduğu ve buna bağlı olarak da tedavinin farklı olacağı açıktır. Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir.

Bu nedenle, anjine benzeyen yukarıdaki semptomlarla, çocuğu hemen doktora göstermelisiniz! Unutmayın, özel ilaç tedavisi olmadan anjina tedavisi imkansız! O zaman çeşitli komplikasyonlarla uğraşmak zorunda kalmamak için, çocuk doktorunun tüm talimatlarını izleyin.

Hangi durumlarda hastaneye yatış gösterilir?

 1. Zehirlenme ve genel kötü sağlık: yüksek ateş, kötü bayıltır ateş düşürücü, baş ağrısı, konfüzyon, vücut ağrıları, mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği, yetersizlik yiyecek ve içecek, konuşma bozukluğu yutmak.
 1. Çocuğun 12 saatten fazla bir süre için ihtiyacı olmadıysa (böbrek yetersizliğinin başlangıcı belirtisi).
 2. İyileşmeyi engelleyen konjenital veya kronik hastalıkların varlığı (örneğin, diyabet, astım, böbrek yetmezliği, zayıf kan pıhtılaşması).
 3. Komplikasyonların varlığı, örneğin apse, romatizmal kardit.
 4. Yaştan sene: Hastalığın ciddi komplikasyonları olmasa bile bebeklerde anjina özellikle zor görülür. Küçük bir çocuk, doktorların her gün hastanede görülmesi tavsiye edilir.
 5. Ayrıca, boğaz ağrısı yatarak tedavi iyi çünkü reçete sağlık ve önleyici prosedürler, fizyoterapi ile.

Çocukluk çağı anjina tedavisi nasıldır?

Ebeveynler için ilk ve en önemli kural: bu hastalığın ilk belirtilerinde bir doktoru arayın! Bebeğin boğaz ağrısı olup olmadığına karar verir, doğru tanı koyar ve tedavi önerir.

Hasta bir çocuğun iyileşme koşulları

Boğaz ağrısı hızlı bir iyileşme için, bebeği sağlayın:

 • yatak istirahati (yüksek sıcaklıkta her türlü stres kalbi zorlaştırır);
 • bol içecek (bir çocuk için biraz ılık bir çay vermek, meyve içecekleri, meyve suları, C vitamini bakımından zengin, ayrıca alkali içecek);
 • iştah için besin (sadece hafif yiyecekler: patates püresi, et suyu, tahıllar);
 • ayrı yemekler (kullanıldıktan sonra hemen yıkayın ve tüm mikropları öldürmek için kaynar su ile dökün);

Hastayı, özellikle diğer çocuklarla (!) Diğerleriyle (çocuk doktoru hariç) iletişim kurmasını en üst düzeyde koruyun. Mümkün olduğunca sık, odayı havalandırın ve evde ıslak zeminde temizlik ve kapı kollarının dezenfekte edilmesi (ve hastayla ilgili her şey).

Ellerinizi çocuğunuzla ve kendinizle her saat tam olarak yıkayınız: böylece mikropların yayılmasına engel olacaksınız.

Çocuk, iyileşene ve bulaşıcı hale gelene kadar bu kurallara uyun.

Hangi durumlarda tedavi için antibiyotik gereklidir?

Hastalığın çeşitliliği sadece patojene değil, aynı zamanda bademciklerin yenilgisinin gücüne de bağlıdır. Ağır formlar antibiyotiklerle tedavi edilir ve çocukların vücut ve yan etkileri üzerindeki etkilerinden korkmaya gerek yoktur, aksi halde komplikasyonlar çok daha olumsuz olacaktır.

Antibiyotikler, semptomlar geçmiş olsa bile, bir haftadan az olmamak kaydıyla, sarhoş olurlar. Tüm patojenik bakterileri vücuttan uzaklaştırmak için tedavi edilmesi çok önemlidir, aksi takdirde zayıflamış bir organizmaya dönerler ve çoğalmaya devam ederler.

Orada çocuk böyle bu durumda larenjit veya farenjit, zaten var olan hastalıkların temelinde bir boğaz ağrısı geliştiğinde durumlar vardır tedavi ve primer hastalığı ve anjin ve üzerinde bir doktor tarafından reçete ana tedaviye ek olarak, bebeğin bağışıklık güçlendirmek için önlemler almaya gerek gerekmektedir.

Unutmayın, antibiyotikler bir bebeğin anjinalarını tedavi etmenin tek yoludur, ama eğer onları çok geç almaya başlarsanız çok az kullanacaklardır. Zamanla, tedavi neredeyse tamamen komplikasyon riskini ortadan kaldırmaya başladı.

Bugün, büyük ölçüde antibiyotik sayesinde, çocuklarda angina çok kolay tedavi edilir, bu nedenle tüm ebeveynler için tavsiye: onların kullanımı, sağlık görevlilerine göre gerekli ise, çocuklara vermek için korkmayın.

İlaç tedavisi

Yani, bir çocukta "angina" tanısı doğrulanırsa, doktor tarafından reçete edilen antibiyotik verin. Çocuğunuz için reçeteli ilacın ne kadar etkili olduğunu takip edin: üç gün boyunca, vücut ısısının dinamiklerini, bebeğin genel sağlığını, bademcikler üzerindeki sarımsı kaplama miktarını gözlemleyin.

Hiçbir koşulda tedavi sürecini kesintiye uğratmayın. Ve doktor tarafından reçetelenmişse bile, antibiyotik olmadan hastalık ile başa çıkmaya çalışmayın!

Bunlara ek olarak aşağıdakiler atanabilir:

 • antipiretik ilaçlar
 • antihistamin (antipiretik etkisini düzeltmek için),
 • antiviraller ve / veya diğer ilaçlar, örneğin, boğaz spreyler (yabancı maddeler solunum yolu dahil edilmemiştir ve böylece çocukların, üç yıllık izin verilir, ancak boğaz içine serpilir edemez ve yanak içi);
 • Nazofarenksin iltihaplı epitelyal dokusunu geri kazandırmak anlamına gelir.

Antibiyotikler sırasında bir alerji ortaya çıkarsa, doktorlar genellikle tedaviye müdahale edilemediği için çocuklara antihistaminik reçete yazarlar.

Unutmayın, sıcaklığın altındaki çocuklar 38 dereceye ulaştığında devrilmeye başlar, çocuklar daha büyüktür - 39 derece. Bu kural angina için geçerlidir.

Yerel tedavi

Hiçbir durumda:

 • Çocuğunuzun boğazını ısıtmayın (!), vücut ısısını daha da arttıracak ve vücuttan bakterilerin yayılmasını hızlandıracak;
 • Boğazın mukoza zarını tahriş edici maddelerle yağlamayın: iyot ve diğer alkollü tentürler, patojenlerin daha derin doku katmanlarına nüfuz etmesine katkıda bulunur.

Ek olarak, yerel amaçlı ürünleri kullanabilirsiniz, ancak sadece antibiyotiklerle kombinasyon halinde (pastiller ve rezorpsiyon tabletleri şeklindeki ilaçlar boğaz ağrısını azaltmaya ve ödemi azaltmaya yardımcı olur). Yerel, dahil olmak üzere anti-inflamatuar etkisi ile phytopreparations vardır.

İyi bir etkisi de potasyum permanganat veya sodyum tuzunun bir zayıf çözelti ile gargara verilir, bir borik asit solüsyonu (% 1), furacilin, stomatodinom, adaçayı tentür, papatya veya kadife çiçeği (saatte bir, cam iyot damla bir çift takviye edilebilir).

Durulama ağız mukozasının sıcaklığı yaklaşık 40-50 derece olmalıdır.

Hangi durumlarda bademcik kaldırmak için bir işlemdir?

Anjina ile komşu bir hastalık adenoidite olur: aynı iltihaplı bademcikler ve nefes darlığı. Bu durumda, doktorun bezleri çıkarmak için bir operasyon göndermesi muhtemeldir.

Ancak, ameliyatın sonucu iki katına çıkacaktır: Çocuğunuz bir daha asla boğaz ağrısı ve adenoidit hastalığına yakalanmayacaktır, ancak aynı zamanda hastalık riski de diğer daha az ciddi rahatsızlıklarla artacaktır.

Bezlerin çıkarılması:

 • düzenli olarak, yılda dört kereden fazla bir çocuk, antibiyotik tedavisi gerektiren bir anjinaya sahiptir;
 • Hastalık sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar;
 • bademcikler o kadar çok iltihaplandı ki, bir çocuğun nefes alması zor, uyuyakalır ve uykularda çırpınır.

Operasyonu yapıp yapmamaya karar vermek ebeveynlere kalmış, ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale kabul edilebilir tek seçenek. Bademcikler - patojenlerin vücuda girmesine engel olan bir bariyer.

Angina için halk ilaçları

Angina yardımcı önlemler olarak, halk ilaçları kullanabilirsiniz - onlar enflamatuar süreci azaltmak ve toksinleri vücuttan kaldırmak ve aynı zamanda tonlama ve restoratif etkisi var.

Yani, hangi ev tarifleri bir çocuğun anjina semptomları rahatlatmayı kolaylaştırır?

Sıcaklıkta azalma

Sıcaklığı düşürmek için, aşağıdaki halk ilaçlarını kullanabilirsiniz: bebeği soğuk bir ıslak bezle veya su ve votka karışımıyla ovun, soyunmuş ve sarılmasın.

Ayrıca, çocuğun deniz yosunu ve ahududu, kiraz ve kuş üzümü reçetelerini içmesine izin verin, vücut ısısını 0,5 dereceye düşürmenize izin verin (artan terlemeye katkıda bulunun).

Bağışıklık için genel olarak içecek ve soğuma güçlendirilmesi

 • Limon ve ballı sıcak yeşil çay;
 • ballı kızılcık suyu;
 • ince doğranmış sarımsak eklenmesi ile taze sıkılmış havuç suyu;
 • kızılcık, kızılcık, guelder-gül, frenk üzümü;
 • Calendula çiçeklerinin serin bir kaynağında bal bir çorba kaşığı ekleyin, sonra iç;
 • kaynatılmış ve hafif soğutulmuş sütte bir çorba kaşığı bal ekleyin, içecek (tüm gün boyunca bir bardak içmek, sadece ılık içmek);
 • kekik infüzyonu (cam başına 1 yemek kaşığı oranında kaynar su dökün, soğumaya bırakın, günde 3 kez içilir).

Ve başka bir çok eski ve etkili çare balla turptur: turpta, girintiyi kesip, bir kaşık bal koyup, yarım saat bekletin, sonra tahsis edilmiş meyve suyu ile bal yiyebilirsiniz.

Boğaz için durulama

Gargaraya özel önem verilecektir: bezlerden sarı parlak tortuları yıkamak için faydalıdırlar, ancak bu onların yararlarını sona erdirir. Bir çocukta angina tek başına durulamalarla tedavi edilemez, bu nedenle önemlerini abartmayın (fakat en aza indirmeyin).

Aşağıdaki çözümlerle boğaz ağrısı durumunda çok etkilidir:

 • Etkisi hafifleştirmek için, biraz ılık su bir bardak elma sirkesi 2 çay kaşığı, size birkaç damla iyot (yarım bardak - durulama, diğer yarısı - içecek) ekleyebilirsiniz;
 • taze taze pancar kaynar su dökün (bire bir), demlemek ve serin olsun, 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. elma sirkesi, - bu kompozisyon gargara gerekiyor;
 • sitrik asit ilavesiyle su ile durulayın (suyun çok asidik olmadığını hesaplayın. Asidin yokluğunda, limon kullanılır, ancak etki zayıftır);
 • Ağır bir şekilde akan boğaz ağzı ile defne yapraklarının bir kaynatılmasıyla durulayın (et suyunu 3-5 saat dik bırakın);
 • 3 diş sarımsak ilk ezmek, sonra kaynar su dökün, soğumaya kadar demlemek izin, günde 5 kez gargara;
 • adaçayı, zencefil, propolis bir kaynatma ile durulayın.

Buna ek olarak, çocuğun iltihaplı bademcikler kaynamış suda bir propolis solüsyonu ile tedavi edilebilir (bakterilerle mükemmel bir şekilde savaşır, bu çok hoş olmasa da en erişilebilir araçlardan biridir). Propolis (katı formda ise) veya limon çiğnemek de yararlıdır.

Papatya, okaliptüs, yaban mersini yaprağı veya Sibirya mürverinin özütlemelerine dayanarak inhalasyonlar (buhar banyoları değil - vücut ısısını yükseltir) yapmasına izin verilir.

kompres

En küçük için, aşağıdaki kompresler etkilidir:

 • lor (kumaş üzerine bulaşmış ve bebeğin boynuna sarılmış hafif ısınmış süzme peynir, düzeltin, gece için kompresini bırakabilirsiniz)
 • kil (bir kil keki yapın ve boynunuza takın, sonra kil bir bezle sarın ve sıcak bir şekilde sarın, 2 saat boyunca tutabilirsiniz)
 • kumaş (soğuk su ile kumaşı ıslatın, sıkın, boyun çevresine sarın, daha sonra fular veya başka bir sıcak bezin üzerine sarın),
 • lahana (boynuna sürülmüş haşlanmış patates ile bir lahana yaprağı uygulayın, sıcak bir eşarp ile boyun sarın ve yaklaşık 2 saat tutun)
 • Soğan (ince doğranmış soğan orta derecede ılıtılır, daha sonra mendil üzerine konulur ve boynuna konulur, ısıl işlem prosedürü tekrarlanabilir).

Bunlardan herhangi birini kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir.

Ailenin diğer üyelerinin enfeksiyonunun önlenmesi

Dairenin havasını dezenfekte etmek için, küçük bir bütün sarımsak kafasını kesebilirsin, daireler üzerine yayılmışlar (apartman dairesinde olduğu kadar çok olmalılar). Dairelerde su ekleyin, her odaya, mutfağa, banyoda - her yere koyun - bu yöntem, ailenin geri kalan kısmına, özellikle çocukların, enfekte olmamasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın, halk ilaçları bir çocukta hastalığın belirtileriyle daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacaktır, ancak boğaz ağrısına yönelik tam bir ilaç olarak kabul edilemezler. Angina'nın zararlı bir hastalık olduğunu hatırlamakta fayda var, dedikleri gibi, son mikrop kadar tedavi edilmelidir, aksi takdirde tekrar dönecektir.

Çocuğunuza iyi bakın: Bu problemle başa çıkabilmek için kapsamlı bir tedavi kursundan geçin.

İyileşme ne kadar hızlı?

Doktorun reçetesini gözlemleyerek, 7 ila 14 günlük bir süre içinde hastalıkla baş edebileceksiniz (bazen hastalığın çeşitliliğine bağlı olarak daha uzun süre).

Catarrhal angina yaklaşık 6-7 gün içinde foliküler (uygun tedavi ile) ile tedavi edilir - 10 (artı iyileşme sonrası bir ay içinde nazik bir rejime dikkat edilmelidir). Lakunarnaya - eşit derecede uzun bir iyileşme süresi ile iki ila dört hafta tedavi edildi.

Çocuk yılda bir kez düzenli olarak bademcik iltihabı geliştirirse, kulak burun boğaz doktorunu bilgilendirir, sizi önleyici prosedürlere yönlendirir ve kronik bademcik iltihabının etkili tedavi yöntemlerini belirler.

Unutmayın, anjina cisimciklerinin çocuklarda aşılanmasından sonra aşılama yapamazsınız ve Mantoux reaksiyonu (hastalıktan en az bir ay sonra olmalıdır). Çocuğunuzun refahını, özellikle de tam iyileşemediğinde dikkatlice izleyin.

Anjina komplikasyonları

Angina çok zor bir hastalıktır: belirtileri konvansiyonel bir ARI ile benzerdir, bu nedenle ebeveynler genellikle burada büyük bir tehlike görmemekte ve çocukları evde tedavi etmeye çalışmakta, bu da ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.

Çocuklarda angina'nın uygun tedavisi olmadığında ortaya çıkan komplikasyonlar:

 1. Farinkste, tükürük salgısını artıran ve yutmada büyük zorluk yaratan bir apse (pus), böylece gıda ve tükürüğün nazofarenks ve solunum sistemine girmesi riski ortaya çıkar. Buna ek olarak, iltihap çok acı verici ve tehlikelidir, bu nedenle bu durumda çocuk acilen hastaneye yatış gerektirmektedir.
 2. Akut otitis media.
 3. Lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu. (Lenf düğümleri çocuğun vücudunun üstesinden gelemediği patojenik bakteriler nedeniyle iltihaplıdır).
 4. Menenjit (iltihaplı iltihaplanma: özellikle çocuklar için en tehlikeli komplikasyonlardan biri).
 5. Pürülan kitleler kan dolaşımına girer ve daha sonra boynun derin kısımlarına (acil bir operasyonun gerekli olduğu son derece tehlikeli bir komplikasyon) girer.
 1. Böbrek hastalıkları (glomerülonefrit), semptomlar: baş ağrıları, yüksek tansiyon, şişme (böbreklerin idrar üretimini bozması, toksinlerin vücutta birikmesi ve işlevini engellemesidir). Bu komplikasyon kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek transplantasyonuna neden olabilir.
 2. Scarlet ateşi (angina ile aynı streptococcus'un neden olduğu cilt soyulması, kızarıklık ve boğaz ağrısı gibi semptomlar eşlik eder).
 3. Kronik bademcik iltihabı.
 4. Akut otitis media.
 5. Stomatitis (ağızda ülseratif oluşumlar).
 6. Kalp hastalıkları (miyokardit, perikardit ve çocuğun kalbinin valflerini etkileyen diğer hastalıklar, kalp kusurları ve kalp yetmezliği.) Bu tür komplikasyonlar hem çocuklukta hem de daha sonra kendini gösterir.
 7. Artrit (kronik romatizmal bir hastalığa dönüşen eklemlerin iltihabı).
 8. Ensefalit (merkezi sinir sisteminin romatizmal lezyonu).

Bazı komplikasyonlar sadece cerrahi olarak tedavi edilir, diğerleri uzun yıllar boyunca insanla kalır ve yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. İnsanlarda tüm romatizmal ve renal hastalıkların% 100'ünün tedavi edilmemiş bir anjinadan kaynaklandığını bilmek önemlidir.

Hastalığın önlenmesi

Çocuğun hastalığı yenildiğinde hangi önleyici tedbirler önerilmektedir?

Hayatın yolunu normalleştiriyor

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, bunun korunması gereklidir:

 • Doğru beslenme (çocuğa vitamin bakımından zengin besinler verin, fındık ve taze sıkılmış meyve sularını diyete girin, gazlı içeceklerin kullanımını hariç tutun);
 • ılımlı stres (hastalıktan sonraki ilk ay içinde özellikle dikkatli olmak);
 • güçlü uyku ve rahat koşullar (çocuğu her türlü stres faktöründen en üst düzeyde koruyun);
 • Kişisel hijyen kurallarına daha fazla dikkat edilmesi (ellerin sık yıkanması, bireysel havlular, temiz giysiler).

Ayrıca, bağışıklığın sürdürülmesi ve güçlendirilmesi olarak, çocuğun dişlerinin dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi (zamanında tedavi, bakım, çürüklerin önlenmesi) ve vücudu kızdırması tavsiye edilir.

Başlatma temperleme aşamalı olmalıdır:

 • hava banyoları
 • soğuk sürtünme,
 • dökme,
 • spor eğitimi,
 • kontrast duş,
 • yalınayak yürümek
 • Soğutulmuş yiyecek ve içeceklerin ılımlı olarak kullanılması (çocuğun mukoza zarını mükemmel şekilde eğitir).

Ayrıca evin nem oranının% 40-60 olmasını sağlamak için özen gösterilmelidir. Yetersiz nem ile nazofaringeal mukoza kurur ve çatlaklar kurur ve bu da bakterilerin vücuda daha kolay girmesini sağlar.

Çoğunlukla anne-babaları bu sebeple ihmal ederler ve evde nemin nemi olduğunu öğrenirler ve aslında bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Analizler ve fizik muayene

Boğazdan kurtulduktan sonra çocuk çok önemlidir:

 • kan ve idrar testlerini, hastalığın bir ay sonra - EKG yapmak ve bir doktora danışmak (bu zorunludur!);
 • genel tıbbi muayeneye (özellikle endokrin sistemi, özellikle tiroid bezi çalışması için) girer, buna ek olarak, çocuğun vücutta yeni iltihaplanma odakları olup olmadığını görmek için, bu, bakterinin - hastalığın etken ajanlarının eksik bir şekilde atılmasına işaret edebilir.

Bir çocuğun şişmesi, nefes darlığı, eklemlerde ve göğüste ağrı gibi belirtileri varsa, doktora görünmesi hemen gerekir. Ortaya çıkan komplikasyonlardan sonra iyileşme için bir reçete yazması olasıdır.

güneşlenme

Ultraviyole ışınlama (bir lamba ile veya güneye doğru yürürken) çocuklarda anjinin gelişmesini önlemek için son derece yararlıdır. Vücuttaki D vitamini dengesini geri getirirler.

Güney denizlerinde yılda bir kez bile çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu için soğuk algınlığı ve boğaz ağrısından daha az etkilendikleri kanıtlanmıştır.

Vitaminler ve takviyeleri

Hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklara, bağırsak mikroflorasını ve aynı zamanda vitamin ve immünomodülatörlerin yeniden düzenlenmesi için prebiyotikler içmeleri tavsiye edilir. Bu zayıflamış vücutlarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, çocuklarda anjina tedavisinde nüksün önlenmesi antibiyotik tedavisinden sonra ikinci sıradadır. Sadece sonuca ulaşmak için değil, aynı zamanda sağlamlaştırmak da önemlidir.

Bu makalenin bir eğitimsel nitelikte olduğunu lütfen unutmayın, bu yüzden doktorun size vereceği bilgilere ek olarak kullanın ve sonra anjin hızlı ve iz bırakmadan geçecek ve çocuğunuz sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyüyecektir!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için İlaçlar

Boğazda şiddetli ağrı ile iyi oluşu iyileştirmek için, antiseptikler ve topikal kullanım için analjezikler kullanılır. Pastil, emilim için tabletler, ağrı, terleme, mukoza boğazında tahriş, orofarenks üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kulağa nasıl kompres yapılır?

Sevgili okuyucular, sonbahar-kış döneminde sık sık soğuk algınlığıyla karşılaşırız ve çoğu zaman kulaklarımızı zorlaştırırlar. Bugün böyle bir ihtiyaç varsa, kulakta alkol sıkışması nasıl yapılacağı hakkında konuşacağız.