Loading

Çocuklar için en iyi boğaz hapları ve kullanımları için kurallar

Çocuklarda en sık görülenler soğuk algınlığıdır. Grip, akut solunum yolu enfeksiyonları, mevsimsel sıcaklık düşüşüne bağlı soğuk algınlığı - tüm bu hastalıklara terleme ve boğaz ağrısı eşlik eder.

Bu semptom çocuk için çok fazla acı çekiyor, bu nedenle çocuklar için boğaz tedavisi için etkili haplar bulmak, tüm ebeveynlerin periyodik olarak çözdüğü bir görevdir. Bu fonları nasıl doğru bir şekilde alabiliriz? Doğru ilaç nasıl seçilir? Bu problemi anlamaya çalışalım.

Çocuğun boğazındaki ağrı neyi gösterir?

Boğaz ağrısı ve bademcikler kızarıklık anjin gelişiminin "konuşuyor"

Boğaz ağrısı birçok hastalığın belirtisidir. Bu nedenle, bir çocuk boğazın ısrarlı veya yaralı olduğundan şikayet ettiğinde, her zaman evde çocuk doktorunu aramalısınız. Ancak bir doktorun gelişinden önce bile, hastalığın nedenini kendiniz belirlemeye çalışabilirsiniz.

Boğazın içine bakmak için, özel bir tek kullanımlık tıbbi spatula almanız gerekir. Orada değilse, bir kaşık parçalanır. Ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve kaşık ya da spatülün de temiz olduğundan emin olmalısınız. Çocuğun yüzü aşağıya dönük ve ağzını açması için "A-ah." Boğazın içine bakmak için, bir spatula ya da bir kaşık sapı ile dil basmanız gerekir. Sonra farenksin incelenmesi mümkün olacaktır.

Hastalığın semptomu boğaz dokularında kızarıklık ve iltihaptır. Amigdala kırmızıya dönüp büyümüşse, hastalığın sebebi neredeyse kesinlikle viral bir enfeksiyondur. Mukoza zarında püstüller veya beyaz veya sarımsı bir kaplama varsa, bakteriyel bir enfeksiyon veya mantar olabilir.

Çocuğun kapsamlı bir incelemesinin sonuçlarına dayanarak, hastalığın nedenini sadece bir doktor olarak belirleyebilir.

Hangi hastalıklar boğazda kendini gösteriyor? İşte aralarında en yaygın olanları:

 • Katarrhal hastalıkları: akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları.
 • Viral enfeksiyonlar influenzadır.
 • Sözde çocukluk hastalıkları: kızamıkçık, suçiçeği, kızıl, kızamık.
 • Farinks, bademcikler, larinks - anjin, farenjit, larenjit ve diğerleri iltihabı.
 • Ağız iltihabı iltihabı.
 • diş çıkarma.

Bir doktorun belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı uzun süre uzaklaşır mı? "Bir doktora ihtiyacımız var!"

Boğazdaki ağrı ve boğazdaki mukoza zarlarının kızarması bir doktora danışmak için zaten yeterli bir sebeptir. Ancak, boğazda ağrı eşlik eden hastalıklar genellikle başka semptomlara sahiptir.

Aşağıdaki belirtiler varsa, evde çocuk doktoru çağırmalısınız:

 1. Yüksek sıcaklık. Çocuğun alnına elinizin avucuna dokunduğunuzda bu belirti dokunma ile belirlenir. Bu şekilde belirleme çok güvenilir değildir, çünkü eller dış koşullar nedeniyle daha kötü sıcaklık hissedebilirler. Daha kesin bir tanım için, dudaklarınızı çocuğun alnına dokundurun. Ve en doğru sonuç, bir termometre ile sıcaklığın ölçülmesidir. Termometrenin 37.2 ° C'ye yükselmesi, hemen doktor çağırmak için bir fırsattır.
 2. Öksürük. Bu belirti her zaman hastalığın başında görünmez. Sık öksürük çok rahatsız edici bir semptomdur.
 3. Rinit (rinit). Hemen hemen tüm soğuk algınlığı burun akıntısı ile eşlik eder. Bazen ebeveynler bu belirtiye dikkat etmez, tehlikeli ve önemsiz değildir. Rinitin kendi kendine geçmesini beklemeyin! Doktora ne kadar erken giderseniz, sahip olduğu hastalığın resmi ne kadar eksiksiz olursa, o kadar hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilir.
 4. Sesin yavaşlığı. Şişmeye bağlı olarak boyutu arttığında, mukoza zarları vokal pasajın konfigürasyonunu değiştirir, böylece sesin tonu değişir. Çocuk burun veya boğuk konuşuyorsa, derhal doktora başvurun.
 5. Kaprisellik ve ağlamaklılık. Çoğunlukla çocuk hala ona ne olduğunu söyleyemez, ona ne zarar verir. Fakat devletteki değişim hissediliyor, bu da kaygıya, sinirliliğe, ağrılığa sebep oluyor.
 6. Lethargy, iştahsızlık. Bu endişeli almak ve diğer semptomları kontrol etmek için bir nedendir - Normal zamanlarda bir dakika Bugün hala oturuyor olmayan bir çocuk, o etkin değilse, uykulu, sürekli oturmak veya yatmak istiyor.

Hastalık ne kadar hızlı tespit edilir ve tedaviye başlanırsa, hastalığa sahip olmak ve komplikasyon riski daha azdır. Bu yüzden doktoru boş yere rahatsız etmekten ve semptomların daha parlak görünmesini beklemekten korkmayın. Listeden en az iki semptomu olan bir çocuk bulursanız, doktora başvurun!

Boğazdan hap türleri

Tabletler bileşimde farklılık gösterir ve farklı özelliklere sahiptir

Bugün, eczanelerin raflarında, çocukların boğazları için birçok çeşit hap bulunmaktadır. En uygun yöntemleri seçmek için, bu ilaçların nasıl çalıştığını ve boğazdan ne tür hapların geldiğini anlamanız gerekir.

Eczacılar ve doktorlar boğaz ağrısı tedavisi için uyuşturucuları birkaç gruba ayırırlar:

 • Rezorpsiyon için tabletler. Bu ilaçların ağız ve yutak mukozası üzerinde yerel bir etkisi vardır. Resorpsiyon için çocuk tabletleri (pastiller, şekerler, vb.) Bu ilaçları çocuklara çekici hale getirmek için tasarlanmış lezzet ve aromalardan oluşur. Çocuğun bir hap ile bastırılacağı riski yüksek olduğu için, bir yıl altındaki çocuklara rezorpsiyon için tabletler verilemez. Bir yıl sonra çocuklara, ancak bunları alabildikleri takdirde resorpsiyon için tabletler reçete edilebilir.
 • Anti-inflamatuar bileşenlere sahip tabletler. Bu haplar genellikle ağızdan alınır. Vücut üzerinde ortak bir etkiye sahiptir, enflamatuar süreçlerin gelişmesine müdahale eder ve ağrıyı giderir. Bu ilaçlar güçlü ajanlardır. 3 yaşın altındaki çocuklar için çoğu kontrendikedir.
 • Antiseptik pastiller. Bu ilaçlar, bakterilerin ve diğer patojenik mikroorganizmaların büyümesini engelleyen maddeler içerir. Genellikle bu pastiller büyüktür, uzun bir rezorpsiyon gerektirir. Bu, boğaz ağrısı üzerinde kademeli ve kalıcı bir etki sağlamak için yapılır.
 • Homeopatik preparatlar. Bu ilaçlar, ultra küçük dozlarda güçlü maddeler içerir. Şimdiye kadar, tıbbi ortamda homeopati kullanımının etkili olup olmadığı konusunda kesin bir karar yoktur. Ancak bazı homeopatik ilaçlar boğaz ağrısı ile iyi bir etkiye sahiptir ve bir doktor tarafından reçete edilebilir.
 • Antibiyotikli tabletler. Bunlar boğazın bakteriyel enfeksiyonlarında kullanılan güçlü ilaçlardır. Kullanım antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Boğazdan bir hap almak ne kadar doğru?

Dozajı bağımsız olarak değiştirin ve tedavi yasak!

Tabletlerin kullanımı için kurallar basittir. Ancak bunların hepsinin aynı ilaç olduğunu ve sadece şeker olmadığını hatırlamalıyız, bu yüzden onları dikkatle kullanın. Kullanmadan önce, hazırlamaya eklenen talimatları okuyunuz: her bir hastalık için kullanılabilecek ilacın verilme yöntemi ve miktarları hakkında eksiksiz bilgi içerir.

Farklı ilaçların, kullanım şekilleri için özel gereksinimleri vardır. Ancak, tüm boğaz hapları için aynı olan birkaç öneri var.

İzleyeceğiniz birkaç basit kural şunlardır:

 1. Boğaz tedavisi için tabletleri kullanmadan önce, boğaz ılık su ile durulanır. Bu, plağın bir kısmını ve yiyecek parçalarını boğazdan çıkaracaktır. Durulamadan sonra ilaç direkt olarak boğazın mukoza zarında hareket edecektir.
 2. Seyreltilmiş tabletler tamamen eriyene kadar ağızda tutulmalıdır. Çocuklar onları kemirmeyi sever. Çocuğa bunu yapmanıza gerek olmadığını açıklamanız gerekir. İlk olarak, sert bir şekeri kemirerek dişlerinize zarar verebilirsiniz. İkincisi, pastil ya da lolipopun çözüldüğü süre uzadıkça, aktif madde boğaza daha uzun süre girer ve terapötik bir etkiye sahiptir.
 3. Boğaz tedavisi için tabletleri kullandıktan sonra, en az bir saat boyunca yemek ya da içmek için değil. Boğazdaki ilacı kullandıktan sonra ilacın bir filmi oluşturulur. Su, yiyecek veya içecek bu filmi temizleyecek ve tüm iyileştirici etki kaybolacaktır.

Uyuşturucuların boğazdan kullanımını sınırlayan diğer bir faktör de bireysel hoşgörüsüzlüktür. Boğaz tabletlerinin fruktozu, boyaları, aroma maddeleri ve diğer bileşenleri üzerinde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Alerjik reaksiyonun ilk belirtileri (burun akıntısı, kaşıntı, kızarıklık ve dokuların şişmesi, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı) derhal İlacı bırakırım ve güvenli analog seçmek için doktorunuza danışmalısınız zaman.

Çocuklar için en iyi tabletler

Boğaz için tabletler ana öğünden sonra yenmelidir.

Her yıl ilaç firmaları tarafından boğaz tedavisi için yeni ürünler geliştirilmektedir. Ancak bu çeşitlilikte, ağrı ve boğaz ağrısını hızla azaltan güvenilir tabletlerin saygınlığını alan çeşitli fonlar tahsis edilmiştir.

Boğazdan en popüler ilaçlar:

 • Faringosept. Boğazın birçok hastalığının tedavisinde etkinliğini gösteren antiseptik tabletler. İlaç mükemmel bir şekilde ağrıyı hafifletir ve bir iki gün için hoş olmayan semptomları giderir. Başka bir artı uygun bir fiyattır. İlacın sakıncası, küçük çocukları tedavi etmek için kullanılamaz olmasıdır. Pharyngocept kullanımı altı yıldan beri mümkündür. Emziren anneler için de kontrendikedir.
 • Neo-Angın. Bu ilaç iki antimikrobiyal madde içerir. Patojenik bakterileri etkili bir şekilde öldürür. İlaç ayrıca mantar hastalıklarına yardımcı olur. Bir başka artı, ilacın bir parçası olan levomentoldur. Bu madde boğazda bulunan soğuk reseptörlerle etkileşime girer. Bu eylem sayesinde, anestezik bir etki yaratılır. Önceki tıp gibi, Neo-Angin altı yaş altı çocuklara reçete değildir. Ayrıca, diyabet hastası insanlar için tavsiye edilmez (dozaj, hastalığın gelişimi dikkate alınarak doktor tarafından seçilmelidir).
 • Septolete, dört yaşından itibaren çocuklarda boğazdaki ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. İlaç benzokain içerir. Bu madde hızla ağrıyı giderir. Ayrıca, bu tabletleri alırken, boğazı daha az mukus oluşturur, bu da nefes almayı kolaylaştırır.
 • Sebidine - bir antibiyotik ile boğazından bir hap. Bakterisidal bir etkiye sahiptirler, ayrıca bakterilerin üremesini de önlerler. İlaç mantar enfeksiyonları için iyi çalışır. İlaveten, ilaç bağışıklığı uyaran askorbik asit içerir. İlaç dişleri ve dili lekeleyebilir. Bu zararsız yan etki, ilacın kullanımını durdurduktan sonra geçer. Ürün 12 yaşın altındaki çocuklar için reçete değildir.

Boğazdan homeopatik pastiller

Homeopati neredeyse hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur

Herhangi bir doktor tarafından boğaz ağrısı için homeopatik ilaçlar önerilmemektedir. Ancak boğazdan homeopatik pastillerin etkili olduğu durumlar vardır. Kural olarak, bu grubun fonları, hastalığın gelişiminin erken aşamalarında etkisini göstermektedir. Homeopatik bir ilaç ne kadar erken alınırsa, hastalığın iyileşme olasılığı o kadar yüksek olur.

Homeopatik ilaçların avantajları küçük bir kontrendikasyon listesidir. Çocukların zaten bir yaşında tedavi edilmesine izin verilir. Ayrıca büyük bir artı kullanımı kolay bir formdur.

Kanıtlanmış olarak etkili bir araç "Argentum" (ses kısıklığı yardımcı olur), "Lachesis" (tek ağrı angina hafifletir), "Aconite" (farenjit için geçerlidir).

Homeopatik tabletler, pastiller, granüller ağızda hızla çözülür, çocuğun bir hap tarafından bastırılması riski yoktur.

Çocuklar için boğaz tabletlerinin çeşitliliği arasında, boğazda ağrı, terleme ve kuruluk hissini etkili bir şekilde ortadan kaldıran bir araç bulabilirsiniz. Ama kendi kendine ilaç kullanmamalısın.

Bir çocukta boğaz ağrısını doğru bir şekilde tedavi etmek için daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ağrısı birçok ciddi hastalığın belirtisidir. Eğer ortaya çıktıysa, kendinize şeker veya pastil almayı sınırlamayın, doktor çağırın!

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuğa bir boğaz tedavi etmek - etkili ilaçlar ve ulusal tarifler, inhalasyonlar ve lavajlar

Zayıf bağışıklık - genel ve yerel - okul öncesi için göreli bir norm, hangi soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar sıklığı ile sıkıca yapışır. Ağrı, arka duvarın kızarıklığa yutma ve şimdi soru zor ilaçlara uygulanamaz bir çocuğun boğazını, özellikle yıl süren, tedavi etmek, ne ortaya çıktığında. Doktor olmadan tedavi planını veya planını yapıp yapamayacağınız ve basitçe bir boğaz için tabletleri çözmenin etkili olup olmadığı olabilir mi?

Çocuğun boğazı neden acıyor?

Bebek yutma sırasında rahatsızlıktan şikayet ederse, bir düzine hastalığın belirtisi olabilir. Birisi soğuğa başlar, ama birisi için bademcik iltihabı ve hatta alerjinin bir göstergesidir. Doktorlar boğazdaki çocukluk çağı ağrılarının nedenlerini birkaç gruba ayırdılar:

 • Viral enfeksiyonlar - hastalık tüm vücudu etkiler (ARVI, ARI), bunu karmaşık bir şekilde tedavi etmeniz gerekir.
 • Bakteriyel KBB hastalıkları - bireysel organları etkiler, irin görünümünü eşlik edebilir, esas olarak antibiyotiklerle tedavi edilir.
 • Alerjik reaksiyon - kuru havada veya bağışıklık sisteminin yeni bir gıda ürününe yanıtı olarak bile. Böyle bir durumda çocuğa bir boğaz tedavi etmek için doktor çözer.
 • Bebek dişleri - arka duvarda mukozada irritasyon ve hiperemi provoke edebilen çok miktarda tükürük vardır.

Bir çocuğun boğaz nasıl tedavi edilir

Ağrı artarsa ​​ve bebek yemek yemeyi reddederse, ağlıyorsa, arka duvarın kızarıklığını görüyorsunuz, öncelikle diyetinizi değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Emzirme uygun değildir - sadece anne sütü vardır, ancak daha büyük çocuklar bol miktarda içecek sağlamak için sıvı ve sıcak yiyecekler vermelidir. Ekşi meyve sularının verilemeyeceğini unutmayın, aksi halde durumu kötüleştireceksiniz. Başka bir çift nüans:

 • 3 yaşından büyük hastalar rezorpsiyon için tabletlere odaklanabilir.
 • Yıldan 3 yaşına kadar olan bebeklerin ağız boşluğunu antiseptiklerle tedavi etmesi gerekir.

soluk alma

Boğaz ağrısı (iltihaplanma, şişme, öksürük, bağışıklığın azalması) ile ilgili çeşitli sorunlara hemen müdahale etmenin iyi bir yolu inhalasyonlardır. Terapötik buharları izole etmek için kullanılan yönteme bağlı olarak sıcak ve soğuk olabilirler. Onları basitçe anlayın:

 • Soğuk - bir nebulizatör kullanımı ile: tıbbi bir çözeltinin döküleceği bir cihaz. Bu prosedür güvenlidir, bu nedenle, çocuklarla bir yıldan beri tedavi edin, ancak bazı ilaçların yaş sınırlamaları olabilir.
 • Sıcak inhalasyonlar, buharların sıvılardan 80-90 derecelik bir sıcaklıkta solunmasına dayanır. Yanık mukozasına neden olabilir - 7 yaşından büyük hastalara reçete edilir.

Halk ilaçları

En küçük ve boğazını etkilenen hastalığın semptomlarını ve neden tedavi olarak, alternatif tıp tarifleri şunlar olabilir: adaçayı yaprakları (siz bal ekleyebilirsiniz) decoctions verilen bebeklerin durumunu hafifletmek için ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için - suyu kalça, siyah frenk üzümü yaprağı. okaliptüs, propolis, papatya ve nergis seyreltilmiş tentür - 3 yaşından büyük çocuklarda boğaz tedavi durulama ile gerçekleştirilebilir.

ilaç

Boğaz ağrısı ile mücadele, bu semptomu hangi hastalıkta olursa olsun, zorunlu lokal terapi içerir. There pastiller, antiseptikler ya da ağız boşluğu içinde püskürtülen bir aerosol formunda da antibiyotik durulama, çözeltiler emme için kullanılabilir. Doktorların tavsiyesi:

 • antiviral ilaçlar - eğer ARVI ya da komplikasyonları olan bir soğuk tedaviye ihtiyacınız varsa;
 • antibiyotikler - sadece pürülan anjina ile kısa bir aralık için doktorun reçete göre, akciğerler ve bronşlar üzerinde komplikasyonların görünümü;
 • antihistaminikler - esas olarak larenjit ile.

Çocuğa hasta bir boğaz tedavi etmek

Çoğu doktor antiviral ilaçlar ve lokal anti-enflamatuar, öksürük, antiseptik kullanılmasını önermektedir. Bir mum Viferon, Genferon - Mutlaka fitil biçiminde ile bağışıklık ve sebze kökenli perçinlenmesi ya da immünomodülatörler içmeye kendisi için genel bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bir yaşına kadar çocuklar

Çocuk doktoru ve ilaçlar, zayıf bağışıklık sistemine artmış duyarlılık bu çağda zor olduğu için prosedürlerin çoğunluğunu yürütmek için gereken, bir bebeğin boğaz enfeksiyonu tedavisinde karar verin. Bebeğin tedaviye başlaması için kritik bir durumda olduğu gibi ilk işaretlerin ortaya çıkması istenirse, ciddi ilaçlara başvurmak gerekir. Çoğu doktor atar:

Miramistin, 3 aylıktan büyük bebeklerin ağız boşluğunu tedavi etmek için kullanılan bir antiseptiktir.

Anaferon, 1 aylıktan büyük bebekler için güvenli bir immünmodülatördür.

Flemoclav Solutab - 3 aydan itibaren bebekler için penisilin serisi.

Lizobakt tablet şeklinde bir antiseptiktir, bebeklerde su / süt içinde çözünmüş olarak verilir.

Grippferon, doğuştan bebekler için burun spreyi.

Augmentin - amoksisilin, doğumdan beri bebeklere izin verdi.

Okul öncesi çocuklarda

3 yaşından büyük hastalar için izin verilen ilaç sayısı, genç çocuklara göre önemli ölçüde daha yüksektir, ancak burada da dikkatli olunmalıdır. İlaç grupları değişmez, şiddetli durumlar için (pürülan anjina vb.) Antibiyotikler kullanılabilir, ancak sadece bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte kullanılabilir. Doktorun reçetesi şunları içerebilir:

Pharyngept - 3 yaşındaki çocuklar için tabletler şeklinde bakteriyostatik antiseptik.

Arbidol - immünomodülatör, 3 yaşından büyük hastalar için reçete edilir.

Amoksiklav - herhangi bir yaştaki bebekler için bir süspansiyon, bronşit ile bile etkilidir.

Furacilin, durulama çözeltileri oluşturmak için kullanılan bir tablettir.

Kagocel - hastalığın başlangıç ​​aşamasında uygulanması arzu edilir.

Amoksisilin, 2 yaşından büyük bebekler için en etkili antibiyotiktir.

Çocuklarda boğazın tedavisi için yerel preparatlar

Hastalığın ilk aşamasında, doktorlara göre, çocuk sadece dış yollarla tedavi edilebilir. Nispeten güvenlidirler, çünkü aktif maddeler kana emilmez ve hoş olmayan duyumların kaynağı üzerindeki etkisinden dolayı etkilidir. Yerel ilaç için şunları içerebilir:

 • spreyler Akvalor ve Geksoral;
 • Çözülmesi gereken Trachsen tabletleri, Strepsils, Stopangin
 • Boğazın tedavisi için yağ çözeltileri.

Antiseptik ile spreyler

Patojenik mikroorganizmalar üzerindeki uzun süreli etki, ilaçlar tarafından aerosol formunda sağlanır. Yemekler arasında, yarım saat ya da saat içmeden ya da yemedikten sonra kullanılırlar. En enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklara yardımcı olan ilaçlar arasında, özel dikkat gereklidir:

 • Hexoral, şiddetli hastalıklarda bile çalışan bir antibakteriyel ilaçtır. Ağrıyı hafifletir, antiviral etkiye sahiptir. 6 yaşından 2 gr / gün'e kadar olan çocuklarda kullanılır (her seferinde 1 enjeksiyon). Şişenin fiyatı 340 r.
 • Stopangin - hemostatik ve antifungal etkiye sahiptir, ağrıyı hafifletebilir. Çocuklar haftada 2 gün / gün kullanabilir. Fiyat 225 ruble.
 • Yoks - iltihap ve ağrıyı giderir, bakterileri öldürür. Strep boğaz için reçete edilebilir. 6 yaşından küçük çocuklar 4 r / gün'e kadar kullanabilir. Şişenin maliyeti 250 r.

Rezorpsiyon için tabletler ve pastiller

En yaygın yerel ilaç grubu dilaltı ve bukkal tabaklardır. Sadece antiseptik bir özelliği olabilir veya öksürdüğünde balgam ayrışmasını etkileyebilir, iltihap ve ağrıyı hafifletebilir. Bir soru üzerine, çocukta bir boğaz tedavi etmek daha 3 yıldan daha kıdemli, KBB doktoru önerebilir:

 • Trakean, anti-enflamatuar etkiye sahip bir antimikrobiyal ajandır, boğazın herhangi bir enfeksiyöz hastalığı için kullanılır. Çocuklar günde 6 tablete kadar emer. 5 gün içinde semptomlar ortadan kalkmalıdır. Paketleme fiyatı 240 ruble.
 • Strepsils, boğazı yumuşatan ve soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesine yardımcı olan bir antiseptiktir. Çocuklar (5 yaşından itibaren) 8 tablete kadar günde verilir, aralarındaki aralık 3 saat, ambalaj maliyeti 160 ruble.
 • Sepptelet - antiseptik, anjina ve farenjit semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak ilk aşamada. 4 yaşından küçük çocuklar için günlük doz - 8 tablet, her 3 saatte bir rassasyvat.

Yağlı çözümler

bir yıl daha yaşlı Çocuklar, doktorlar boğaz topikal hazırlıklarını tedavi için tavsiye edilir, ve en etkili gruplarından biri bir pamuklu çubukla yada gazlı bez yardımıyla ağız boşluğu (dil, bademcik, damak) tedavi etmek kolaydır yağlı çözümler olarak kabul edilir. Uygulama sıklığı - 3 gün / gün. Çocuklara yağ çözeltisi saf formda kullanılamaz: talimatlara göre su ile seyreltilir. En etkili:

 • Chlorophyllipt - okaliptüs yağı üzerinde antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Şişenin fiyatı 100-140 ruble aralığında.
 • Lugol - angina için reçete edilir, iyot üzerinde çalışır, antimikrobiyal bir maddedir. 6 gün / güne kadar kullanılır. Maliyet 80 ila 110 ruble arasında değişmektedir.

Lokal antibiyotikler

Bu grubun hazırlıkları özellikle dikkatle seçilmelidir, çünkü her virüsün duyarlı olduğu kendi "düşmanları" listesi vardır. Eğer ek bir enfeksiyon takmak yoksa Yani Bioparox ilaç (aerosol) tonsillitli öncelikle çocuğu reçete edilir, anjina vurgu klaritromisin üzerindedir, larenjit çok duyu antibiyotikler, yapma. Çözülmesi gereken gramisidin C tabletleri neredeyse evrenseldir: ağız boşluğundaki herhangi bir enfeksiyöz enflamatuar süreç için reçete edilirler.

Nebulizer tarafından soluma

İlacın, ağızın basit bir şekilde yağlanmasıyla ulaşılması zor olan arka duvara iletilmesinin uygun bir yolu, bir nebülizör ile teneffüs edilmesidir. Birkaç grup ve ilaç çeşidi kullanabilirsiniz: bazı doktorlar Furacilin tabletini ezip su içinde çözmelerini önerir. Genellikle uzmanlar Dioksidin, Asetilsistein, Rotokan'ı solumayı önerir.

Halk ilaçları ile bir çocuk kırmızı boğaz tedavi etmek ne kadar hızlı

Çoğu küçük ebeveyn, çocuk doktorlarının tavsiyelerini takiben, mümkün olduğu kadar hapları olmadan mümkün olduğunca fazla çalışmayı dener, böylece geleneksel tıbbın tariflerinde çocuk boğazına yönelik bir ilaç seçerler. Uzmanlara göre, bademcik iltihabı ile bile bitkileri ortadan kaldırmak mümkündür, ancak çocuk uzun bir süre ve çok sıkı bir program için tedavi edilmek zorunda kalacaktır. Durulama, sonra saatlik, eğer et suyu ve infüzyonların alımı - daha sonra programa.

Isıtma kompresleri

Eğer farmasötik maddelerin uzun bir liste yaptık bile ana semptomlarını kontrol etmek için boğaz ağrısı bebek tedavisi için daha - ağrı - Eğer popüler tarifler kullanabilirsiniz: Akşam alan boyun sıkıştırır ısınmak için. Onları esas olarak votka veya kafur yağı temelinde yaparlar:

 • Votka kompres bademcik iltihabı için kullanılır - benzer miktarda ılık su ile 100 ml votka sulandırınız, sıvıyı katlanmış bir gazlı bezle birkaç kez ıslatın. Boğazını ört, üstüne polietilen koy, boynunu başının etrafına dola. 3-4 saat sonra çıkarın.
 • Kafur yağı ile sıkıştırın - ana madde gazlı bezle ısıtılır ve emprenye edilir. Boğuna uygulayın, selofan ve ılık bir fularla kaplayın. Prosedür gecede gerçekleştirilir. Böyle bir sıkıştırmayı votkadan daha iyi ısıtır, ancak 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Papatya ve adaçayı et suyu

İltihabı gidermek ve ağrının şiddetini azaltmak için, küçük çocuğun boğazını tedavi etmeye karar verildiğinde bile, mutlaka sıcak olan şifalı bitkileri kaynaştırırsınız. Bu tür bitkisel çaylar bağışıklığı güçlendirecek, patojenik mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olacaktır. Bir yaşındakiler için bile güvenli ve herhangi bir ilaç ile kombine. Tarifler basit:

 • 1 çorba kaşığı. l. Sage 3 dakika kaynatın. 250 ml su ile hafif soğumaya bırakın. Yatmadan önce 50-70 ml iç.
 • 1 çay kaşığı. Papatya 200 ml su ile karıştırılır, 4 dakika kaynatılır, süzülür. Çocuğu her 3 saatte bir (içilen ve et suyu 15 dakika bekleyin) az bir miktar - 30 ml'ye kadar içilir.

Boğaz "deniz suyu" durulayın

Tuzlu suyun antiseptik özelliği güçlüdür, bu nedenle solunum sistemini zorlaştıran hastalıklardan muzdarip çocuklar, denize daha yakın göndermeye çalışırlar. Bununla birlikte, evde küçük bir "terapötik deniz" yapılabilir, durulama için bir tuzlu su çözeltisi hazırlanır. Mukoza zarının şişmesi, kızarıklık, ağrı için kullanılır. Tarif şu:

 1. Bir bardak su kaynatın.
 2. 1 yemek kaşığı ekleyin. l. tuz (deniz olabilir).
 3. Bütün taneler çözülene kadar iyice karıştırın.
 4. Çözeltinin 40-38 dereceye soğumasını bekleyin.

Eğer çok güçlü bir antiseptik almak istiyorsanız, iyot 1 damla soğutulmuş çözeltisine ekleyebilir (!): Böyle bir karışım, uzun süreli anjin boğaz enfeksiyonu tedavi edilebilir. Duruluk her saat olarak yapılmaktadır, ancak bebeğiniz kuru öksürük tuzlu ve bitkisel infüzyon dönüşümlü olmalıdır acıyor özellikle değilse, boğaz kurur.

Sıcak buhar ile solunması

Ateş yoksa, larenksin sık spazmı, iltihap ve şişlik varlığında, boğazı buhar inhalasyonlarıyla tedavi edebilirsiniz. Bazı tarifleri ek olarak yerel bağışıklığın korunmasına yardımcı olur. Prosedür için birkaç temel kural vardır:

 • Yedikten sonra, buhar inhalasyonu yapmadan önce bir buçuk saat bekleyin.
 • İşlemin bitiminden sonra 30-60 dakika. tercihen sessiz, yemeyin, içmeyin.
 • İşlem sırasında ve sonrasında odayı havalandırmayın.

Pürülan anjinada ve 6-7 yaşlarında sıcak inhalasyonların yapılması yasaktır. Diğer durumlarda, kulak burun boğaz uzmanı ek kontrendikasyon vermezse, bu prosedür zarar vermeyecektir. Tavadan gelen buharı veya özel buhar soluma cihazlarını soluyabilirsiniz. Boğaz için en etkili tarifler:

 • Soyulmuş patatesleri, ezmeyi ve suyu boşaltmadan pişirin, teneffüs edilmesi için gelen buharla birlikte sıcak bir tava kullanın. Ağızla 15 dakika patates püresi ile nefes alın, günde 4 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • 4 çay kaşığı seyreltin. su içinde kabartma tozu, bir kaynatın ve bu buharı 5-10 dk. sabah ve akşam.
 • 1 litre su kaynatın, önüne koyun, bir havlu ile örtün ve suya sedir, okaliptüs, çam veya selviye 2-3 damla esansiyel yağı damlatın. Şifa buharı 10 dakika nefes al, günde en fazla 2 kez tekrarlayın.

Durulama için propolis çözüm

Eğer bebek viral bir boğaz ağrısı geçiriyorsa, boğazın propolis solüsyonu ile düzenli olarak durması patojen mikroorganizmaların yok olmasına katkıda bulunacaktır. Bu su tentürü için kullanılması önerilen en küçük ve 7 yaşından büyük hastalar alkol alabilir. Onlar için tarifler biraz farklı olacak:

 • Çocuklara, durulama çözeltisi aşağıdaki gibi hazırlanır: bir bardak ılık suda 1 çorba kaşığı sulandırınız. l. su propolis infüzyonu. Durulama, ağız boşluğundaki her bir kısmın zorunlu gecikmesiyle yapılır. Bu durulamaların sıklığı günde 6-8 kezdir.
 • 7 yaş ve üstünde, bir alkollü tentür çözeltisine izin verilir - 1 çay kaşığı. aynı bardak sıcak suda yetişir. Prosedür 2 saatte bir yapılır.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Çocuğun boğaz ağrıyor - tedaviden daha mı? Çocuklar için boğaz ilacı

Çocuk boğaz ağrısı geçirmeye başladığında, bu belirtiyi tedavi eden doktora göstermek gerekir, çünkü bu semptom vücuttaki hastalığın gelişimini gösterir. Hoş olmayan duyular normal yemek yemeye izin vermez, sağlık durumunun bozulmasına neden olur ve uykuyu rahatsız eder. Ebeveynlerin bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmeden önce çocuğun durumunu hafifletebileceği birçok yol vardır. Sonra, çocuklar için boğaz için en etkili ilaç düşünün.

Boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklarda bağışıklık sisteminin oluşumu süreci sadece 5 yaşına kadar tamamlanır ve bu nedenle çeşitli hastalıklara karşı en hassas olanlardır. Çocuğa boğazdan ne verileceğine karar vermeden önce, hoş olmayan bir semptomun ortaya çıkmasının sebebini belirlemek gerekir. Doğru bir teşhisin sadece bir doktor tarafından yapılabileceğini anlamak önemlidir. Evde tedavi, bir uzmanı ziyaret etme gereğini ortadan kaldırmaz; çünkü ebeveynler, semptomun şiddetini azaltabilir ve buna neden olan rahatsızlığı ortadan kaldırmanız gerekir.

Çocuklarda boğazda en sık görülen ağrı nedenleri şunlardır:

 1. ARI. Vücuda viral bir enfeksiyon alırsanız vücut ısısını artırır, öksürük ve burun akıntısı rahatsız etmeye başlar. Semptomların derecesi giderek artıyor ve birkaç gün sonra yok oluyorlar. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin arka planına karşı, ARVI sıklıkla bademciklerin kronik bir iltihaplanmasına dönüşür.
 2. Anjin. Bu hastalık, antibiyotik tedavisinin zorunlu olduğu bir bakteriyel kökene sahiptir. Anjina belirtileri şunlardır: yüksek vücut ısısı, bademcikler ülserler, genişlemiş servikal lenf düğümleri, titreme, güçsüzlük. Sıklıkla, bir kusmadan geçen bir mide bulantısı ve ayrıca bir mide alanında bir ağrı vardır. Anjina ile öksürük yok.
 3. Enfeksiyöz mononükleoz. Bu hastalık herpes virüsü tarafından kışkırtır. Çocuklarda yeterince kolay ilerler. Boğazdaki ağrıya, artan vücut ısısı katılır, lenf düğümleri artar.
 4. Boğazın difteri. Bu hastalık, üst solunum yollarında iltihaplanma sürecinin gelişimi ile karakterize enfeksiyöz kökenlidir. Etken madde (difteri basili) çocuk vücudunu olumsuz yönde etkileyen toksinleri salgılar; bu da boğaz ağrısı, bademciklerin şişmesi, vücut ısısının artması ve lenf düğümlerinin büyümesi ile sonuçlanır.
 5. Yanlış kabuğu çıkarılmış. Hastalığın semptomatolojisi soğuk algınlığına benzer. Ayırt edici özellikler şunlardır: "havlayan" öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığı.
 6. Viral farenjit. Mukusun farinksin arka duvarında hafif kırmızılaşmasının arka planına karşı, beyaz foliküller oluşur, lenf düğümleri nadiren artar. Çoğunlukla çocuğun boğaz ağrısı (ateşsiz) vardır.
 7. Laryngitis. Bu hastalık, kuruluk ve terlemenin ortaya çıktığı, sesin boğuklaştığı, öksürüğün havladığı larenksin mukozasının iltihabı ile karakterize edilir.

Bu nedenle, hoş olmayan bir semptomun ortaya çıkmasının nedenleri çeşitli hastalıklar olabilir. Çocuğun boğaz ağrısı varsa, hastalığı tedavi etmek yerine, doktor karar vermelidir. Fakat bu durumda, ebeveynler semptomun şiddetini zayıflatabilir.

Bebeklerde boğaz ağrısı belirtileri

Deneyimli anneler bile, yaşamın ilk yılını rahatsız eden şeyi kolayca anlayamazlar. Boğaz ağrısı ile bebekler sık ​​sık karşılaşırlar. İlk işaret, mukozanın gölgesinde bir değişikliktir. Böylece, daha güçlü ağrı, boğaz daha kırmızıdır. Düz bir saplı sıradan bir kaşık kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Eşzamanlı semptomlar şunları içerebilir:

 • artan vücut ısısı;
 • öksürük (kuru veya boğucu);
 • ses kısıklığı;
 • ağızdan nefes alma (burun tıkanıklığı nedeniyle);
 • titreme;
 • ateş;
 • yiyeceğin reddi;
 • sık ağlama;
 • yutma üzerine çığlık atıyor.

Bebekler söz konusu olduğunda, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Çocuğun boğaz ağrısı varsa, tedavi etmek yerine çocuk doktoru karar verir. Ancak genel kurallar ve öneriler var.

durulama

Bu rahatsızlıktan kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Daha küçük bir çocuk prosedürü yerine getiremeyeceği için 3 yaşın üzerindeki çocuklar için uygundur.

İlaç kullanımı ile en etkili tarifler:

 1. 200 ml kaynamış su + 2-3 damla iyot. Çözelti, bakterilerin zarlarını yok eder. Ayrıca kabartma tozu ve tuz (1 çay kaşığı) ekleyebilir. Birincisi bademciklerin kıvrımlarını daha gevşek, ikincisini "çeker" ve iyot patojenleri yok eder.
 2. 200 ml kaynamış su + 2 yemek kaşığı. l. hidrojen peroksit. Çözelti dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir. Enflamasyonun odağı ile temas eden köpük, kiri temizler, böylece mikrobiyal yükü azaltır.
 3. 200 ml kaynar su + 1 tablet "Furacilin". Çözelti ısındığında durulamaya başlanmalıdır. Lokal antiseptik etkiye sahiptir ve streptokok enfeksiyonlarında da etkilidir.
 4. Miramistin çözeltisi. Su ile seyreltme gerektirmez. Talimatlara göre, çocuklar için boğaz için "Miramistin" en iyi çözümdür. Bunun nedeni, aktif maddenin mukozadan emilmemesi, yani bebekler için bile çözümün güvenli olmasıdır.
 5. Çözüm "Stopangin" (8 yaşından büyük çocuklar için). Saf formunda kullanılır. İlaç analjezik bir etkiye sahiptir ve etkili bir şekilde mikroplarla savaşır.

İlaç kullanımı ile boğaz yıkayın günde 3 kez kadar yapılmalıdır.

sulama

Bu yöntem, çocuklara tedavi söz konusu olduğunda en uygun olanıdır. İlaç analjezik ve antiseptik bir etki vererek doğrudan ağza püskürtülür.

3 yaşına ulaşmamış olan çocukların yanakların ilacı sıçraması gerekir. Bunun nedeni, solunumun önemli ölçüde engellenmesi sonucunda, larinksin refleks spazmı olabilir. Eğer ağrı bebeklerden muzdaripse, çocuklar için bir sprey (boğazdan) nipel üzerine püskürtülebilir.

Yenidoğanın tedavisi için bu serbest formdaki preparatlar sadece bir doktorun izni ile kullanılabilir. Bu, uyuşturucuların gırtlağa zarar verdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklar için boğaz spreyleri nelerdir?

 1. "Miramistin". Kit, solüsyonun mukoza zarına püskürtüldüğü kullanışlı bir nozüle sahiptir.
 2. "Tantum Verde" (3 yıldan itibaren izin verilir). Sulama günde 2 ila 6 kez yapılmalıdır.

Bir sprey şeklinde salınan çocuklar için boğaz ilaçlarının çoğu, etanol içerir ve bu nedenle kesinlikle yaşlarına uygun olarak reçete edilir.

Çözüm işleme

Mukozanın yağlanması, beceri gerektiren, etkili fakat çok uygun olmayan bir yöntemdir. Bu bakımdan, kural olarak, 3 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır.

Boğaz tedavisi için algoritma aşağıdaki gibidir:

 • Elleri iyice yıkayın.
 • Bir kalem alın ve bir parça steril pamuk yünü etrafına sarın, sonra bir çözelti içinde nemlendirin.
 • Kusmayı önlemek için arka duvara dokunmadan bademcikler dikkatlice tedavi edilir.

Boğaz için en etkili araç (çocuklar için):

 1. "Chlorophyllipt" yağlıdır.
 2. Lugol'un çözümü.

Günde 3 kez boğaz tedavisi tavsiye edilir.

Çocuklar için hem “Lugol” hem de “Chlorophyllipt” yağının (boğaz için) mukoza yanığını provoke edebilecekleri için en iyi seçenek olmadığı görüşündedir. Bu ifade hatalı - talimatlara göre bunları kullanırsanız fonların bileşimi zararlı olamaz.

Çözünme tabletleri

Ebeveynler, boğazdan alınan herhangi bir pastilin, birçok kontrendikasyon ve yan etkiye sahip tam teşekküllü ilaçlar olduğunu anlamalıdır. Çocuğun yaşına uygun olarak kesinlikle uygulanmalıdır.

En etkili araç:

 • "Strepsils" (6 yıldan itibaren) - kısa bir süre içinde ağrıyı hafifletir ve komplikasyonların gelişmesini engeller.
 • "Lizobakt" (3 yaşından itibaren), antibiyotiklerin etkisini artıran bir antiseptiktir.
 • "Pharyngocept" (3 yaşından itibaren) hiçbir yan etkisi olmayan bir antibakteriyel ajandır.
 • "Decatilen" (4 yaşından itibaren) - hızla ağrı, kaşıntı ve boğaz ağrısı rahatlatır.
 • "Grammidin çocuk" (4 yıldan itibaren) - üremeyi durdurur ve patojenleri yok eder.
 • "Trakya" (6 yaşından itibaren), dilin kısa süreli uyuşukluğunu provoke edebileceği bir lidokain içeren bir ilaçtır.
 • "Tonzipret" - 1 yıl boyunca çocuklar için boğaz için iyi bir çare. Hastalıkların hafif formlarının tedavisine yönelik bir homeopatik ilaçtır.

Her ilacın kendi ifadesi vardır, bu nedenle çocuğun boğaz ağrısı varsa, bebeği tedavi etmek için, doktora danışmak için gereklidir. Bazı hastalıklarda etkili olan araçlar, diğerleri yardımcı olamaz.

soluk alma

Prosedür, hem doğaçlama araçlar hem de özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Ancak bugüne kadar, buhar üzerindeki inhalasyonlar daha az etkili olarak kabul edilmektedir, bu nedenle çoğu anneler bir nebülizör ile tedavi edilmeye meyillidir.

Çocukları 1 yıldan daha mı tedavi etmek? Boğazdan sık sık "Miramistin" atanır. Çözelti, aşağıdaki gibi hazırlanır: enjeksiyon için steril su içinde, bu preparasyon (oran doktor tarafından belirlenir) ilave edilir, daha sonra sıvı, cihaz içinde özel bir bölmeye dökülür.

İlaç eklenebilir ve tuzlu olabilir. Bu amaçlar için musluk suyu yasaktır. 1 yaşın altındaki çocuklar genellikle ilacı eklemeden salin reçete edilir.

Vücut ısısı 37.5 derecenin üzerindeyse prosedür gerçekleştirilemez.

Halk ilaçları

Çocuğun durumu ilaç kullanmadan geliştirilebilir.

Ağrıyı ortadan kaldırmak için etkili yollar:

 • Papatya veya adaçayı bir kaynatma içmek için günde 3-4 kez;
 • gece ısıtılmış zeytinyağından (öksürük ve ateş olduğunda yasak) boğazda bir komprese koymak;
 • 1 yemek kaşığı ilavesi ile ılık süt içmek için günde 2-3 kez. l. bal;
 • Marigold, papatya veya adaçayı sıcak bir kaynatma ile günde 5-6 kez gargara.

Halk ilaçları hem kontrendikasyonları hem de yan etkileri olduğunu anlamak önemlidir. Bal veya şifalı bitkilerden alınmadan önce, çocuğun üzerinde alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

rejim

Çocuklar yetişkinlerden daha kötü soğuk algınlığı çekmektedir. Bu süre zarfında ebeveynlerine huzur ve dikkat göstermeleri gerekiyor. Bir çocuğun yatak istirahatine daha huzurlu bir yaklaşım gösterebilmesi için çizim, masa oyunları, okuma vb.

Kuru hava, boğazın durumunu kötüleştirir, bu nedenle iyileşme sürecini hızlandırmak için bir oda nemlendiricisi satın almanız tavsiye edilir.

Güç kaynağı

Acı çeken bir çocuğun yutulması zordur. Bu bakımdan mukus boğazını tahriş etmeyen yiyecekler sunması gerekir: tahıl yarı sıvı kıvamı, püresi çorba, patates püresi, yoğurt. Yemek için küçük porsiyonlarda, ama genellikle (günde 5-6 kez) gereklidir. Yemekler sıcak olmalı, çok sıcak ya da soğuk yiyecekler durumu daha da kötüleştirecektir.

Soğuk algınlığı ile çok fazla içme gösterilir, ancak bebek suları için tavsiye edilmez. Mukozaları tahriş ederler ve mikropların çoğaltılması için uygun bir ortam oluştururlar.

önleme

İlaç pazarında, çocuğun durumunu hafifletebilecek birçok olanak mevcuttur: lolipoplar, spreyler, solüsyonlar, vb. Ancak ebeveynler, bebeğin mümkün olduğunca az hasta olması için önleyici tedbirlere özellikle dikkat etmelidir.

Çocuk güçlü taslaklar üzerinde, aşırı soğutulmuş ve soğuk algınlığı ile temas halinde olmamalıdır. Yaşadığı oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. Çocuğun diyetinde balık, taze meyve ve sebze ve süt ürünleri bulundurmak gerekir.

Sonuç olarak

Boğaz ağrısı, herhangi bir kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır. Çocukların bir yetişkinden daha soğuk algınlığı çok daha zordur, bu nedenle her ebeveyn çocuğun çocuğunun durumunu herhangi bir şekilde iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bugüne kadar, yeni doğmuş bebeklerin rahatsızlığını gideren birçok ilaç vardır, ancak her durumda bir doktor konsültasyonu gereklidir. Çocuğun, onu tedavi etmekten çok boğaz ağrısı varsa, uzman belirleyici olur, çünkü bu semptom birçok hastalığın belirtisidir.

Annem bir doktor. Her çocuk için en iyi doktor anne.

Anneleri seven bir site.

Çocuğun boğaz ağrısı vardır Boğaz ağrısından anlamına gelir

Çocuğun boğaz ağrısı var. Bu viral, bakteriyel ve mantar enfeksiyonu ile olabilir. Virüsler, bakteriler ve mantarlar iltihap ve ödemlere neden olurlar. Bütün bunlara boğaz ağrısı, yanma, kuruluk ve ağrı eşlik eder. Boğaz ağrısı, genellikle yutma ile artar. Bir çocuğun boğaz ağrısı varsa, bebek kaprisli olur, yemeyi ve içmeyi reddeder.

Ancak boğaz ağrısı sadece enfeksiyonla değil, travma veya alerjik ödem sonucu olabilir.

Evde doktor - ateş eğer alımı için azaltarak - Çocuğunuz boğaz ağrısı varsa, çocuğun hiçbir ateşi var ise doktorunuza göstermek için en iyisidir.

Doktorumun ziyaretinden önce ne yapabilirim?

 • Bir çocuk koruma koşulu oluşturun: aktif, mobil oyunları hariç tutmak, oturmak veya okumak, kitap okumak, çizmek.
 • Ona bol bol ılık içecek sağlayın: çay, kuru meyvelerden komposto, meyve suyu.
 • Dairede, hava nemli ve serin olmalıdır: odada hava, nemlendiriciyi açın.
 • Gargara çekmeye başlayabilir, oral sprey uygulayabilir veya bebeği yeniden emzirmek için bir tablet verebilirsiniz.

Ancak, Bebek ne tür ilaçlar ve ne değil? Ve bunları doğru bir şekilde nasıl uygularsınız? Birlikte anlayalım.

Boğaz ağrısı için araçlar

durulama

Durulama, çocuğun boğaz ağrısı olup olmadığını tedavi etmenin en eski ve en etkili yoludur, burada daha fazla bilgi edinin.

aerosoller

 • Aerosoller ve oral spreyler boğazın sulanması ve bademciklerin yüzeyi için ilaçlardır.
 • Çocuğun boğaz ağrısı varsa etkilidir.
 • Anestezi, antiseptik, antiinflamatuar, rejenerasyon ve kombine olabilirler.
 • Her yemekten sonra ve boğaz gargarasıyla uygulanır.
 • Uygulama çokluğu günde 2-4 kez.
 • Aerosolü bademciklerin mukozasına, boğazına, farinksin arkasına püskürtün.
 • Laringospazm tehlikesi nedeniyle 3 yıla kadar çocuklar için aerosoller reçete edilmez.

anti-enflamatuar

Tantum Verde - steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara ait bir maddeye benziamin hidroklorür içerir. Analjezik ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Lokal antiseptikler yoktur, ağız ve boğazdaki mikropları etkilemez.

Yerel antiseptikler

 • Ingalipt - (yerel tahriş edici etkisi - kaşıntı, tırmık, ağrı hafifletir) bir araya getirilmiş formülasyon sülfonilamidler sulfotiazol (antimikrobik aktiviteye sahip olan), timol (antiseptik), okaliptüs yağı, nane, yaprak yağ (epitel salgılama ve temizlenmesini geliştirir) ihtiva eder. 1969 yılında ülkemize kayıtlı en eski ilaçlardan biri.
 • kameton - bileşik formülasyonun (yerel, rahatsız edici bir etki ağrı, boğaz, kaşıntı azaltır) hlorbutanolgidrat (antienflamatuar, antiseptik, kaçınma hareketi), kafur (antiseptik, anti-iltihabik, ağrı kesici etkisi), mentol ihtiva eder, okaliptüs yağı (epitel salgılama ve temizlenmesini artırır.
 • Miramistin - Antiseptik, bakterilere, virüslere, mantarlara ve protozoalara karşı aktiftir. Lokal immün sistemi uyarıcı etkisi vardır, fagositleri ve makrofajları aktive eder. Mukoza zarlarıyla emilmez. 1991'de Rusya'da resmen kayıtlı. Su boğazına,% 0,01'lik bir çözelti kullanılır.
 • Geksoral (heksaetidin) - lokal bir antiseptik, iyi bir antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahiptir, ayrıca anestetik bir etkiye sahiptir. Uzun bir süre boyunca mukoza zarında kalır, bu nedenle uygulama sıklığı günde 2 defadır. Bir aerosol formunda ve topikal uygulama için bir çözelti formunda üretilir. Ağız ve boğaz durulama tavsiye sulandırılmış ilaç, günde 2 kez durulama başına 15 ml. Durulama için heksalol, çocuğun sadece şişirilemediği, ancak ilacı tükettiği şartıyla kullanılır.
 • Antiangin - klorheksidin içeren bir kombine preparat - lokal geniş spektrumlu bir antiseptik, bir lokal anestetik - tetrakain ve bağışıklığı uyaran C vitamini. 5 yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

İyot preparatları

Yerel antiseptikler bakın alerjiye neden olabilir, ama çok çocuklarda boğaz herhangi hastalıklarda kendi başlarına bunları kullanmak uzun süreli kullanım fenomen yodizma (özgül mukoza zarı iltihabı) ve tiroid fonksiyon inhibisyonu, tavsiye edilmez. İyot preparatları, çocukların doktor reçetesine göre kesinlikle tedavi etmek için kullanılır.

 • iodinol Povidon-iyot, potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan bir bileşik. Yerel bir antiseptik olan bu etki, iyotun organik bileşikten yavaş salınmasına dayanır. % 1'lik sulu çözelti, bademciklerin yağlanması veya sulanması ve akut ve kronik bademcik iltihaplarında lakunanın yıkanması için kullanılır. Boğaz durulamak için, iodinol yetişir: ½ bardak su başına eozolin 1 çay kaşığı.
 • Joks - allantoin içerir (büzücü, antiseptik, rejenerasyon etkisi vardır) ve polividon-iyot içerir. İlacın etkisi ve kullanım yöntemleri iyodinole benzer. Boğazın durulanması için benzer şekilde seyreltilir.
 • lugol İyot hazırlama. İyot ve potasyum iyodür içerir. Yerel antiseptik. Sprey formunda ve gliserin ile harici kullanım için bir çözelti şeklinde mevcuttur. Gliserin ile% 1'lik çözelti, bademciklerin sulanması ve yağlanması için kullanılır. Boğazı durulamak için Lugol'un çözümü kullanılmaz.

diğer

bioparoks (fusafungin) - streptococci, pneumococci, staphylococci, neyeriy, bazı mantarlara karşı etkili bir lokal antibiyotik.

Proposol - antiseptik, analjezik, yara iyileştirici ve immün sistemi uyarıcı etkisi olan yaklaşık% 10 propolis içeren bir sprey. Boğazın sulanması için kullanılır. Güçlü bir alerjendir.

Çözünme tabletleri

 • Aynı grup, rezorpsiyon, makarnalar, lolipoplar için drajeleri içerir.
 • Lokal antiseptik, iltihap önleyici, immün sistemi uyarıcı, rejenerasyon ve kombine etkiye sahip olabilirler.
 • Tam rezorpsiyona kadar, ilaç ağızda bulunur ve ilacın süresini uzatan mukoza üzerinde eşit olarak dağılır.
 • Tabletlerin emilimi arttığında, mikropların, virüslerin ve mantarların ağız ve boğazdan çıkarılmasına yardımcı olan salivasyonu artırır.
 • Bebek hapı eritmeyi öğrendiğinde 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Yeme ve içtikten sonra atayın, böylece ilacın etkisi daha uzun sürer.
 • Boğazınızı yıkadıktan sonra, yemekten yarım saat sonra bunları almak en iyisidir.
 • 3 yaşına kadar olan bebekler, doktor reçetesine göre kesinlikle kullanılır. Küçük çocuklar için, tabletler bir toz haline getirilir, daha sonra toz bir nostruma uygulanır. Bu prosedürden daha az etkisi var, ama hala var.

Bitkisel kökenli ilaçlar

adaçayı - 5 yaşından büyük çocuklara, adaçayı ve adaçayı yağının antiseptik ve anti-enflamatuar etkisine dayanarak emilmeye yönelik tabletler önerilir.

Yerel antiseptikler

 • Faringosept - Boğaz ağrısı için ucuz, tadı hoş bir çare. Ödemi ortadan kaldıran, ağrıyı dindiren, kuruluğu ve boğazda boğulmayı azaltan, mikropları ve kakao tozlarını öldüren bir lokal antiseptik - ambazon içerir.
 • Strepsils, gorpils, doktor-anne, travisyl, suprima-lor - Bunların hepsi 2 ana madde içeren müstahzarlar: 2,4 diklorobenzil alkol - lokal antiseptik ve amilmmetakol da lokal antiseptiktir. Kombinasyon halinde, birbirlerinin eylemlerini geliştirirler. Resorpsiyon, pastil, paçavra için tablet şeklinde verilir. Askorbik asit, nane, limon, okaliptüs ve diğerlerinin tahriş ve terlemeyi gideren, ağrıyı azaltan, bağışıklığı uyaran diğerleriyle birlikte olabilir. 5 yaşından büyük çocuklarda kullanılması önerilir.
 • Septolete - lokal antiseptik, lokal antiseptik, fungi-setilpiridinyum klorür, ek maddeler mentol, bal, okaliptüs karşı aktif kombine preparat. 4 yaşından büyük çocuklar için önerilir.
 • Grammidin - Bir antibiyotik - gramicidin C ve bir lokal antiseptik setilpiridinyum klorür içerir. 4 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.
 • Laripront - güçlü lokal antiseptik anti mantar ve antiprotozoal etkinliği ve lizozim - - dekualinyum klorür ihtiva biyolojik sıvılarda bulunan bir enzim: süt, tükürük, mide-bağırsak mukozası ve bir antibakteriyel etki, antiviral ve mantar öldürücü aktivite vardır.
 • Lizobakt - Lizozim ve B6 vitamini, B6 vitamini kombinasyonu, ağız ve boğazdaki mukoza zarını bakterilerin, virüslerin ve mantarların zararlı etkilerinden korur.
 • Antiangin - aerosol antianginine benzer bileşimdeki emilim için tabletler.
 • Falimint - Asetilaminonitroproksibenzen, analjezik ve zayıf antiseptik etkiye sahiptir.

immün sistemi uyarıcı

Imudon - Lokal immün sistemi uyarıcı ilaç, çoğu zaman ağız boşluğu, bademcikler, boğaz hastalığına neden olan bakteriyel lizat (tahrip bakteriler) içerir. Fagositler, lizozim, interferon, yani lokal immünitenin aktivitesini uyarır. 3 yaşından büyükler için izin verilir. Boğazda akut ağrı için ilk yardım değildir.

anti-enflamatuar

Tantum Verde - Harekete bağlı olarak emilmeye yönelik tabletler, tantum-verde spreyi ile benzerdir.

Boğazın yağlanması

Bademciklerin yağlanması anlamına gelir - tıbbın bademciklerin yüzeyine uygulanması. Kural olarak bademcik iltihabı ile kullanılır. Boğazın yağlanması boğaz boğazını tedavi etmenin en eski yollarından biridir, şimdi yavaş yavaş aerosoller ve emilim tabletleri tarafından sıkılmaktadır - bu yöntemler daha basit ve daha az etkili değildir.

Çocuk boğaz ağrısı varsa bademcikler yağlamak için

 • Vinilin - antimikrobiyal, antiinflamatuar ve yara iyileştirici etkiye sahiptir. Pamuklu çubukla bademciklere uygulanır.
 • Lugol ve iodinol ayrıca bademciklerin yağlanması için kullanılır. Yukarıdaki aerosoller, iyot preparatları bölümünde bunlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Boğaz ağrısı için diğer ilaçlar

tonzilgon

Bitki kökenli yerel antiseptik, althea, papatya çiçekleri, atkuyruğu ve karahindiba otu, ceviz yaprağı, meşe kabuğu kökünün özlerini içerir. Yerel antiseptik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisi vardır, bağışıklığı uyarır. Oral uygulama için hap şeklinde (6 yaşından büyük çocuklar için) ve oral uygulama için damla şeklinde üretilmiştir (1 yaşından büyük çocuklar için). Yutmadan önce damlalar 1-2 dakika boyunca ağızda tutulmalıdır.

Şimdi ne yapacağını biliyorsun çocuğun boğaz ağrısı vardır. Sana sağlık diliyorum!

 1. Çocuğun baş ağrısı var2 yaşında olan çocuk baş ağrısından şikayet edebilir.
 2. Çocuğun karnındaki ağrılar Sebepler Çocuğa nasıl yardımcı olunur?Bir çocuğun karnındaki ağrı en çok olanlardan biridir.
 3. Çocuğun diş ağrısı varÇocuklarda ilk dişler 6 ay içinde patlar ve devam eder.
 4. Çocuğun kulağı acıyor Ne yapmalıyım?Çocukların neden çoğu zaman kulakları var? Çocuklar genellikle ağrı duyarlar.
 5. Bir çocuğu gargaralamaktanDurulama Durulama en eski test edilmiş ve etkilidir.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina enfeksiyon dönemi

Kolayca enfekte olabilen nazofarenksin birçok hastalığı vardır. Tüm bulaşıcı hastalıklar anjina (akut tonsillit) de dahil olmak üzere bulaşıcı bir doğaya sahiptir. ENT organlarının tüm enfeksiyöz patolojilerinden dolayı, anjina en yüksek bulaşma indeksine sahiptir, hasta kişi aktif bir enfeksiyon kaynağı olarak diğerlerine karşı büyük bir tehlikedir.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.